Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 vypékání12.12.2016
Hoj. Mám nový dynafity (Zzero greenmachine) a samozřejmě jsem z nich úplně vedle. Teď jsem zjistil, že botička je vypékací, ale do vypékání se mi moc nechce, resp. mám z toho strach. Zajímalo by mě, jestli je nutné botičky vypékat i když se v nich cítím f
 Re: vypékání12.12.2016
Tak to nepeč. Pečese jen když nesedí. Jinak z pečení nemusíš mít strach, zase takovej zásah do boty

 když dvojčata = půlky12.12.2016
Ahoj,
zajímaly by mě Vaše zkušenosti ohledně polovičních a zároveň dvojitých lan (a dokonce jsem se setkal už i s lanem, co je zároveň i jednoduché). To, že má výrobce certifikát je super, mě by se taky líbilo koupit něco, u čeho nemusím až tolik
 Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
značkami napříč je to kompromis, kterej má výhody a nedostatky všech tří papírů. na dvojče je to těž
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
zatracený automatický opravovač do englišmenštiny, GRRRRR! (jak by řekl Bobík)
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
2 dvojčata + jednička je beztak za stejnou cenu jako 2 lana 1-1/2-00
   Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
No já právě 1 mám, ale nechci riskovat v horských podmínkách (na ty Hohewandy a Salzkammerguty to za
    Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
ušetříš takových 15 + 15 g/m (dvojčata/půlky tenké proti trojcertifikovanému), to je zhruba půldruhý
    Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
Hele s timhle univerzalnim lanem jsem letos lez. A na dvojcata/pulky je to fakt tezky a neskladny. N
    Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
jestli máš už jedno jednoduchý, nic neřeš a kup 2x 7,8 od lanexu - certifikované jako půl i dvojče,
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
Ja som otazku pochopil skor tak, ze sa hlavne pyta na lana ktore su zaroven pulky a zaroven dvojcata
   Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
jo, blbě jsem koukal, pochopil jsem, že je dotaz na trojkombinaci. takže (skoro) všechno má papíry n
 Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
no, pokud by se ti podařilo hodit normovanou tlamu, tak už by tě opotřebení a podobný nesmysly nezaj
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
tim samozřejmě neshazuju zbytek toho na co se ptáš, jen těma normovanejma pádama bych se fakt nezabý
   Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
ja som dakde pocul, ze vnutorne organy sa zacinaju trhat niekde pri 11kN, pricom maximalna razova si
    Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
nevím jak orgány, ale obratle prý kolabují při hodnotách o dost nižších než 10 kN (zdroj nemám).
     Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Ano ano, jak píšu, testy jsou věc jedna, praktické používání věc druhá...
   Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
No a když už jsme u toho, tak za kolik ne normovaných pádů je jeden normovaný? Člověk tak nějak leze
    Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Pokud vím tak žádné přepočty nejsou, ale přesně tak jak píšeš to je normální - lezeš, padáš a když s
     Re: když dvojčata = půlky14.12.2016
díky
 Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Pokud vím tak většina dnešních půlek jsou zároveň dvojčata. Takže téhle kombinace není třeba se bát.
  Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
méně než sedm - takovejch nití už bych se skoro bál :-)

edelrid má čistě dvojčata, a
   Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Tendon má myslím z "horských" lan jednu půlku, která není dvojče a jedno dvojče, které nen
    Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
no jo, uniklo mi, že dělají tlusté Lowe, které nemá certifikát na půlky

ale pořád pla
     Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
To je svatá pravda. S malou trochou námahy se stále taková lana ještě dají sehnat.
      Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
S trochou námahy se dají sehnat dvojčata co nemají certifikaci jako půlky. Půlek co nemají oficiální

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Tohle téma se dříve hodně diskutovalo na Outdoorforum.cz
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
  Re: výměna kyčle11.12.2016
Pardon, uklepl jsem se. Třeba to cenzoři smažou. Ať to není bordel.

Pokud už máš tohl
   Re: výměna kyčle12.12.2016
Dík za odpověd , je docela povzbudivá.
    Re: výměna kyčle13.12.2016
Mas-li moznost si vybrat z vice nahradnich dilu, zvol hlavici o vetsim prumeru (36-38mm).
ja
 Re: výměna kyčle12.12.2016
Zkus si počíst tady u Pavprocha.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 Python vs Oxi10.12.2016
Mám dotaz, rozhoduji se mezi lezečkami LS Python a a Ocun Oxi, bylo by to převážně na bouldrovku, maximálně párkrát ročně ven. Díky za názory.
 Re: Python vs Oxi10.12.2016
V diskusích se to řešilo asi tisíckrát: kup si ty, který ti líp padnou na TVOJI nohu!
  Re: Python vs Oxi10.12.2016
Pytony jsou bezkonkurenčně nejlepší
   Re: Python vs Oxi10.12.2016
Python jsou velmi měkké, mě třeba na lezení venku slanem nevyhovujou vůbec. Pro mě jsou vysloveně šp
    Re: Python vs Oxi11.12.2016
Díky! Asi zkusim Oxi, bude to pro mě novinka, tak uvidíme, jak si na tom stojí česká značka :)
     Re: Python vs Oxi11.12.2016
Mezi Oxi a Ozone bych taky doporucil Ozone, Oxi mi prisly jako krok zpatky.
      Re: Python vs Oxi11.12.2016
Já jsem lezl Ozone a přišly mi strašně tvrdý, neměl jsem vůbec cit v noze. Podobně jako Miura VS :/
       Re: Python vs Oxi11.12.2016
Lezu v OXI od jara(na vápně).Zprvu se jevila jako dost tvrdá a necitlivá.Po rozlezení za cca měsíc(t
        Re: Python vs Oxi11.12.2016
právě teď ten cenový rozdíl neni tak hroznej, na smíchoffe pythony za 1900,- a oxi za 1700 cca, prot
        Re: Python vs Oxi11.12.2016
lepicka na OXI je fakt spatna. je to nejvetsi slabina tech bot. s vibram xs edge to absolutne nejde
         Re: Python vs Oxi11.12.2016
Mě přijde Ocúňácká lepička naprosto v pohodě. A právě venku se mi zdá dobrá. Zujala mě na tvrdém pís
       Re: Python vs Oxi11.12.2016
Ano, Ozone bych také srovnal s Miura VS, ale pro mě lépe sedí na noze a za žádných okolností se na m
  Re: Python vs Oxi10.12.2016
Pytony jsou bezkonkurenčně nejlepší
  Re: Python vs Oxi10.12.2016
Oxi jsou bezkonkurenčně nejlepší
 Re: Python vs Oxi10.12.2016
Jedině Triopy!!!
  Re: Python vs Oxi11.12.2016
Přesně! Pythony i Oxi maj zavazování obšlehlý z Triop Wings...
   Re: Python vs Oxi11.12.2016
Jo a Muiry jsou také obšlahlé Triopy. Peace!!!
    Re: Python vs Oxi11.12.2016
Zlatý Bufo! :-)

 Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Ahoj
Začal jsem chodit lozit na stěnu s kamarádkou, která je o 25 kg lehčí než já a přiznám se, že mám trochu strach, co se stane až jednou nečekaně spadnu.
Ona leze už dlouho a dobře, podle ní je to v pohodě, protože viděla i větší rozdíly,
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Standardně se uvádí, že pro začátečníky je optimální nižší rozdíl než 20%. Nicméně pro zkušeného jis
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Nejuniverzálnější je samozřejmě poloviční lodní uzel. Pro začátečníky nejlepší.
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Jasně, poloviční lodní uzel je podle všech teorií super metoda jištění, takže proč tak prakticky nik
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Uzel je na jištění výborný. Jeho nevýhodou je kroucení lana. Při slaňování s ním se mi zdálo, že kro
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Na stěně se s půlloďákem (obvykle) nejistí jen proto, že se tam leze tím způsobem, že po dolezení ce
     Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Už úplně mimo téma, ale je nějaký důvod, aby půlloďák kroutil lano při spouštění a slaňování výrazně
      Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
z pohledu zátěže lana ne. není jedno, jestli máš na laně uzel volný, maximálně ho na chvíli zatížíš
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Co se týče ubrždění pádu tak to není problém s kyblikem. Věc druhá je že fyzika funguje a někde se s
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
PS. Nejbezpečnější je prostě půl loďák ;-). Jinak kýblem ubrzdíš i 50 kg rozdíl celkem bez problémů
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
pullodak mam rad, ale zaujimalo by ma preco ho povazujes za najbezpecnejsi :) urcite je najuniverzal
    Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
1. Je celkem jedno jestli máš špagát 7.7 nebo 12 funguje pořád.
2.Je jedno jestli je lano je
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Přesně na tohle jsou oddílové horoškoly perfektní. Vyzkoušíš si chytání pádů bezpečně v několika růz
   Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Kubo, pamatujes ze by se pri nacviku chytani padu v horoskole/oddilu nekdy v historii stalo ze nekdo
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Pokud si nepamatuji, tak se to nestalo. Zároveň si ale nepamatuji, že by se to stalo s jiným jistítk
  Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Naprosto nechápu, proč na všech stěnách nemají na začátku každé linie štandovací oko, které by tyto
   Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Protože tam nikdo nenosí helmu. Mrštění na zeď je horší než mrštění k první presce.
    Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Jooo? A jakého joudu to mrští na zeď? Opět další neumětel, co ví o jištění houby, ale radí druhým? K
   Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
A už sis někdy uvědomil, že stát při jištění na místě, je jedno, zda přikurtován k pytlu s pískem ne
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Ále co to blábolíš, s prominutím? Proč bys chtěl popocházet? Aktivní délku jistícího lana řeší jistí
     Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Sorry kubo, ale blabolis ty. Bezna praxe na stenach a sportovkach je popochazet. Neni to bezvyhradne
      Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Ale jasně Verčo, že je běžná praxe popocházet, protože je to pohodlnější. A nic proti tomu nelze nam
       Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Nejde o pohodlnost, ale o bezpečnost. Pokud lezec leze na hranici svých schopností, tak považuji urč
        Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
problém je z šerého dávnověku, kdy byly pitomé překližkové stěny někde ve světlíku s délkou cest oko
        Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Ale samozřejmě je to v tomto specifickém případě, který popisuješ, bezpečnější a hlavně pohodlnější.
         Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Kubo, dotaz začínal slovy "Začal jsem chodit lozit na stěnu...". Můj koment se vztahuje př
          Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
1) V metodice není rozdíl mezi dvojkou - čtyřkou - dvanáctkou.
2) Tohle jsi napsal: "A u
           Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
V metodice asi rozdíl není, ale je rozdíl ve zkušenostech a schopnostech. Osmičkový lezec asi nebude
            Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Ano, takhle souhlasím.
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Pokud máš strach o jističe (o sebe mít strach nemusíš) je do jisté míry řešení první presku cvaknout
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
No upřímně trochu mám strach o oba. Živě si představuji, jak spadnu s nabraným lanem při cvakání pre
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Neřešil bych to. Jdi na stěnu zkus si nejdřív odsednout pak spadnout, trochu výš spadnout výš nad ny
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Už jsme lezli, odsednutí a spouštění funguje bez problému.
No možná bude opravdu nejlepší ten
     Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Pokud je slečna už trochu zkušená, tak si kupte Grigri nebo jiné jistítko na podobném principu. Přin
      Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Si dovolim odporovat. Kombinace lehky jistic + samoblok byva dost o drzku. Hlavne pro jistice a samo
       Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Díky za postřeh, já právě trochu zvažoval pořízení jistítka Click Up nebo něčeho podobného... pro ji
        Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Ahoj. Lezu s dcerou, ktera je lehci jeste o vic. Na kurtovani ke stene pouziva daisinu, jeden konec
       Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Tak proto jsem psal,aby byl jistič trochu zkušený, začátečníkovi bych to raději do ruky nedal. Trouf
       Nauč se s tím09.12.2016
Jestli ono by nebylo lepší se s tím trochu naučit. Prokluz s Click-Up není problém, dá se s ním chyt
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Jakmile jsi dost vysoko, tak uz je to jen o sikovnosti jistice. I s nabranym lanem, nebo padem pres
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Pokud první necvakáš, tak druhou můžeš cvakat klidně vysoko nad hlavou. Třetí už zase ale raději ne
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Myslím si, že pro bezpečí jističe máte prostě moc velkej rozdíl. Řešení do jisté míry je, jak jsem p
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
K jistítku: V tomhle případě jednoznačně platí, že nejlepší jistítko je takové, na které je jistič z
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Když napíšu, že vážím o polovinu víc (přes 75 kg), tak +50% vypadá děsivě, ale poměr je o kousek lep
 Kecy o jištění10.12.2016
Ty jo, to jsou děsné kecy v téhle diskuzi. Doporučuju zajít si někdy na Off nebo bw, když je tam Pet
 Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Ahoj, my máme se ženou rozdíl 50kg a nebojím se. Je ale pravda že jistit umí a pro jistotu používá r
  Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Ano, ale jen proto, že začátečníci raději kecají v diskuzi a řeší teorii místo toho, aby si pády nac
   Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Zvláštní. A já si vždycky myslel, že je lepší začít s teorií než zkoušet hloupost prakticky a pak se
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
No vidíš, a přesně tohle je blbost. Teorii zahoď a jdi si odjistit toho tlouštíka. Jinak to sice bud
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
A ještě dodatek - děvče 40kg klidně tlouštíka 120kg jistit může. Ale tak nějak si nedovedu představi
     Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Nemůže, protože ji nikdy nesbalí :)
      Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
To jsem si myslel vždy také. A z omylu mne vyvedla jedna spolupracovnice, co měla opravdu asi 40-45
 ohm12.12.2016
až bude v prodeji, pořiď si Edelrid Ohm a budeš mít po starostech.
Jinak ale mají pravdu před

 slovenska Haute Route07.12.2016
Ked v inych analoch, tak v inych :)

Nasiel som zaujimavy clanok o velkej slovenskej Haute Route, tzv. Viktorov prechod: https://is.gd/Iq0ZX
 Re: slovenska Haute Route07.12.2016
Tak to je mazec. Diky za link
  Re: slovenska Haute Route07.12.2016
nemas zac :)

zaujimavy je este Gypsyho prechod:

   Re: slovenska Haute Route07.12.2016
aaargg.. koukam ze mam v Tatrach co dohanet. ale tri dny mi stacit nebudou... mozna tak 3 roky dycky
    Re: slovenska Haute Route07.12.2016
Tatarkův výkon zopakovala slovenská dvojka - nejlepší skialpinista a nejlepší běžkař - až teď. Jaro
     Re: slovenska Haute Route08.12.2016
Maláka bych určitě neoznačoval jako "nejlepšího běžkaře"...
     Re: slovenska Haute Route09.12.2016
Noo, teď - bylo to v roce 2012, pokud výše uváděné odkazy neklamou.

1   ...   252   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262   263   264   265   266   267   268   269   270   271   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Dotaz - lehký jistič?
Ahoj
Začal jsem chodit lozit na stěnu s kamarádkou, která je o 25 kg lehčí než já a přiznám se, že mám trochu strach, co se stane až jednou nečekaně spadnu.
Ona leze už dlouho a dobře, podle ní je to v pohodě, protože viděla i větší rozdíly, zatímco mě to moc neuklidňuje (někde jsem četl, že 20 kg je max). Jistí běžným kyblíkem, nevím zda by jiné jistítko bylo výrazně bezpečnější?
Rry16:25:44 09.12.2016
odpovědět 
 Re: Dotaz - lehký jistič?
Standardně se uvádí, že pro začátečníky je optimální nižší rozdíl než 20%. Nicméně pro zkušeného jističe to nemusí vždy platit. Samo například při pádu do 1. jištění to může být problém. Kyblík je nejuniverzálnější jistící pomůcka, která plně splňuje veškeré požadavky na jištění. Nicméně vždy musí být zvolen ekvivalentní průměr lana. Lano musí být s uvedeným kyblíkem tzv. kompatibilní :)
 BB16:42:22 09.12.2016
odpovědět 
  Re: Dotaz - lehký jistič?
Nejuniverzálnější je samozřejmě poloviční lodní uzel. Pro začátečníky nejlepší.
Kuba Turek17:11:34 09.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
Jasně, poloviční lodní uzel je podle všech teorií super metoda jištění, takže proč tak prakticky nikdo (aspoň já to na stěně neviděl) nejistí?

Na jedné sportovní akci, kde se mělo mimo jiné slaňovat, byla v povinném vybavení osma. S dotazem, že když nedoporučujou kyblík kvůli tlustému lanu, zda můžu slanit přes HMS, jsem dostal striktní zákaz. ;-)
Rry17:49:03 09.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
Uzel je na jištění výborný. Jeho nevýhodou je kroucení lana. Při slaňování s ním se mi zdálo, že kroutil více než osma..
Krtek20:13:40 09.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
Na stěně se s půlloďákem (obvykle) nejistí jen proto, že se tam leze tím způsobem, že po dolezení cesty se prvolezec spouští dolů (místo aby dobral druholezce od štandu jako venku). Půlloďák na HMS při spouštění silně kroutí lano, takže druholezci se špatně leze a lano se hodně opotřebovává; pro slaňování platí totéž. Ten striktní zákaz slanění přes HMS měl nepochybně tenhle důvod.
Robert20:43:46 09.12.2016
odpovědět 
     Re: Dotaz - lehký jistič?
Už úplně mimo téma, ale je nějaký důvod, aby půlloďák kroutil lano při spouštění a slaňování výrazně víc než při jištění (povolování / dobírání / odsednutí)?
Vždyť to lano prochází karabinou ve všech případech stejně.
21:51:21 09.12.2016
odpovědět 
      Re: Dotaz - lehký jistič?
z pohledu zátěže lana ne. není jedno, jestli máš na laně uzel volný, maximálně ho na chvíli zatížíš a nebo ho pod tlakem slaňování drtíš
22:23:41 09.12.2016
odpovědět 
 Re: Dotaz - lehký jistič?
Co se týče ubrždění pádu tak to není problém s kyblikem. Věc druhá je že fyzika funguje a někde se síla musí vybít. Tzn., že se můžete potkat po cestě ty budeš katapultována směrem nahoru a lezec poletí směrem dolů, v extrémním případě se zastavíš o první presku. Na stěnách bývají standardně buď závaží (cca 10-15kg písku v pytli) nebo možnost cvaknout se ke kotvícímu bodu ve spod stěny. Pokud je velký výhový rozdíl doporučuj tyto způsoby sebezejištění využít.
Ztko16:59:30 09.12.2016
odpovědět 
  Re: Dotaz - lehký jistič?
PS. Nejbezpečnější je prostě půl loďák ;-). Jinak kýblem ubrzdíš i 50 kg rozdíl celkem bez problémů i deseti při metrovmý pádu. Nejde tam až tak o váhový rozdíl, ale spíš o to kde se ta síla vybije a tam je několik možností buď bude jištění dnamické s prokluzem kde se o vybije při tom prokluzu nebo bez prokluzu, kde se síla vybyje tím pohybem tebou jako jisiče směrem k prvnímu jištění (viz třeba jištění s gri-gri kdy to jde přímo natvrdo).
17:07:05 09.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
pullodak mam rad, ale zaujimalo by ma preco ho povazujes za najbezpecnejsi :) urcite je najuniverzalnejsi, o tom niet pochyb :)
marek17:35:33 09.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
1. Je celkem jedno jestli máš špagát 7.7 nebo 12 funguje pořád.
2.Je jedno jestli je lano jednoduché nebo dvojčata půlky atd.
3. Brzdná síla je optimální a lze jistit jak dynamicky tak staticky.
4. Na půloďáku je jasně vidět jestli je "založený" správně nebo ne.
A mohl bych pokračovat. Je to prostě klasika co funguje na všem a dá se aplikovat kdekoliv i třeba na slanění když máš nouzi, stačí jen karabina....
Ztko15:10:04 10.12.2016
odpovědět 
  Re: Dotaz - lehký jistič?
Přesně na tohle jsou oddílové horoškoly perfektní. Vyzkoušíš si chytání pádů bezpečně v několika různých módech, máš možnost použít několik druhů jistítek, dostanou do tebe základní metodiku, vyslechneš si hrůzostrašné historky a podle toho všeho si nakonec vybereš, čím a jak budeš do budoucna jistit.
Kuba Turek23:34:37 09.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
Kubo, pamatujes ze by se pri nacviku chytani padu v horoskole/oddilu nekdy v historii stalo ze nekdo nechytil pad s grigri? Nebo s tim mel jakekoliv problemy? Dik za odpoved.
Hook15:21:50 10.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
Pokud si nepamatuji, tak se to nestalo. Zároveň si ale nepamatuji, že by se to stalo s jiným jistítkem. Od toho jsou horoškoly, včetně naší, aby nováček dostal dobré instrukce, podle kterých se řídí.

Párkrát se někdo potloukl, odřel, jednou za pětadvacet let byl otřes mozku a asi dvakrát nebo třikrát naštípnutá kost v ruce.
Kuba Turek22:04:05 11.12.2016
odpovědět 
  Re: Dotaz - lehký jistič?
Naprosto nechápu, proč na všech stěnách nemají na začátku každé linie štandovací oko, které by tyto problémy řešilo. Těch případů dost rozdílných vah lezců je fakt hodně, odhaduji tak 40 %.
Kája01:07:41 10.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
Protože tam nikdo nenosí helmu. Mrštění na zeď je horší než mrštění k první presce.
Boban12:10:29 10.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
Jooo? A jakého joudu to mrští na zeď? Opět další neumětel, co ví o jištění houby, ale radí druhým? Když stojíš, jak máš, tak tě pád sice přizvedne, ale opřeš se o stěnu stejně, jako když odskočíš, nohama. Proč si ty pády někdy místo neplodné diskuze a nebezpečných rad raději nenatrénujete?
19:41:21 10.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
A už sis někdy uvědomil, že stát při jištění na místě, je jedno, zda přikurtován k pytlu s pískem nebo k oku, je špatně??? Když potřebuješ rychle dobrat, jak uděláš krok zpět, když třeba naopak rychle podat lano, tak jak uděláš krok dva dopředu? Připoutání jističe může být, ale jen jako řešení krizové situace, určitě ne jako standard.
19:38:55 10.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
Ále co to blábolíš, s prominutím? Proč bys chtěl popocházet? Aktivní délku jistícího lana řeší jistítko spolu s Tvýma rukama podle pokynů Tvého mozku. Nohy s tím nemají co dělat. Standard na stěnách, skalkách i horách je naopak kurtování jističe.
Kuba Turek22:00:22 11.12.2016
odpovědět 
     Re: Dotaz - lehký jistič?
Sorry kubo, ale blabolis ty. Bezna praxe na stenach a sportovkach je popochazet. Neni to bezvyhradne nutny ale jisticovi to rozhodne umozni jistit lepe, plynuleji, rychleji, i bezpecneji.
Feu22:25:18 11.12.2016
odpovědět 
      Re: Dotaz - lehký jistič?
Ale jasně Verčo, že je běžná praxe popocházet, protože je to pohodlnější. A nic proti tomu nelze namítat, pokud víš, co a proč děláš. Zároveň ovšem nelze říkat, že kurtovat jističe (druholezce) je nebezpečná nouzovka. To je přece standardní metoda.
Kuba Turek23:20:33 11.12.2016
odpovědět 
       Re: Dotaz - lehký jistič?
Nejde o pohodlnost, ale o bezpečnost. Pokud lezec leze na hranici svých schopností, tak považuji určitou volnost za nutnou, protože tak rychlé ruce, abys efektivně vykryl krizové situace, nikdo nemá a ani to není možné.

Vezmi si situaci, kdy někdo poleze na hranici svých schopností třeba i blbou osmičku. Je v pozici, kdy už dosáhne na další presku a zkusí ji cvaknout. Tedy potřebuje okamžitě nabrat lano odspodu až do natažené ruky nahoru. Ruka na chytu se potí a klouže, nohy se klepou... a ejhle, tohle nedá, lano necvakne a pustí ho. Velmi časté. Najednou máš na laně metr a půl průvěs a lezec zřejmě bude padat. Budeš-li přikurtován, budeš se snažit zuřivě dobírat, řekněme na dvakrát na třikrát, do toho ti ten lezec spadne... Jsi-li navolno, prostě přitáhneš lano a zároveň úkrokem vzad dobereš vše, co je volné. A když lezec náhodou nespadne, ale zkusí cvakat znovu? Ty budeš opět zuřivě podávat lano, do toho ti zase možná spadne? Co budeš dělat, když ti v nevhodné pozici při podávání spadne? Druhá varianta je, že volný jistič udělá jednoduše krok dopředu, čímž má lezec okamžite lano k potřebě, pokud jistič vidí, že to lezec nedal a padá, opět se stáhne dozadu. V jakékmoliv okamžiku je u volného jističe pád lezce minimální a pokaždé do optimální polohy jističe. Kdežto u jističe přikurtovaného může být pád mnohem delší a ještě ti může spadnout v okamžiku, kdy s lanem manipuluješ.

Ostatně to platí i při povelu dober. Byl bych ochoten se vsadit, že při mnoha situacích, kdy lezec zařve dober, je společně dobrání lana a úkrok zpět mnohem rychlejší, než jen dobírání lana. A pokud lezci v této situace třeba sjíždí ruka z obliny nebo už fakt nemůže a bude padat, je každá desetinka sekundy dobrá.

Pokud je lezec tak těžký, že mne zvedne, tak se prostě jen zhoupnu a opřu se o nohy... Jenže to nesmíš stát tak, abys při přizvednutí letěl na stěnu bokem nebo pozadu. A to je to, o čem jsem psal - naučte se to, vyzkoušejte si to, pak nemusíte řešit podobné nebezpečné sysloviny.
00:10:04 12.12.2016
odpovědět 
        Re: Dotaz - lehký jistič?
problém je z šerého dávnověku, kdy byly pitomé překližkové stěny někde ve světlíku s délkou cest okolo sedmi metrů, a stavěčům nezbývalo než stavět obtížnost už od prvního kroku, aby to byla cesta a ne boulder s lanem. a tam skutečně byly zemovky cvalíků jištěných vyžlaty na denim pořádku, nějaké ty naštíplé paty, naražené kostrče, prsty v první expresce atakdále.
technika a luxus pokročily mílovým krokem, a tak se dneska na slušných komerčních stěnách s dostatečnou výškou staví tak, aby obtíže začínaly až s třetím cvaknutým, ne že by se dělal choďák od země, odlepovací krok dejmetomu stupeň pod obtížnost, k třetímu pak dva stupně pod a nad třetím to skutečně začíná, takže pod třetím spadne jen naprostej exot a jen naprosto náhodou. pádový faktor se tak drží v rozumných mezích a případné zvednutí lehčího jističe není tak dramatické a ke srážce s padajícím nedochází. proto na stěnách kurtovat netřeba, nejistí-li zrovna sedmileté děcko vypaseného fotra.

nicméně naše domácí kombinace 75/50 kg je docela hraniční, na překližku ok, ale venku, je-li klíč cesty někde u prvního voka, to problem bývá, a je nutno ad hoc lavírovat, jestli je lepší kurtovat nebo riskovat srážku ve vzduchu.
Lukas B.06:26:05 12.12.2016
odpovědět 
        Re: Dotaz - lehký jistič?
Ale samozřejmě je to v tomto specifickém případě, který popisuješ, bezpečnější a hlavně pohodlnější. Pokud máš dost místa, pokud se oba lezci moc neliší váhou, pokud jsou oba pozorní, pokud to mají oba aspoň trochu nacvičené a hlavně - pokud je to překližka nebo ideálně zajištěná skalka.

Tohle jsou fotky z trenažéru na Klokočkách. Pád prvolezce cca 60 kg cca 2 m nad kruhem zachycený cca 30 kilovými dítětem. Je dost rozdíl, zda stálo volně na zemi: https://sux.cz/5ded nebo zda bylo přikurtované: https://sux.cz/b4ff
Kuba Turek10:19:42 12.12.2016
odpovědět 
         Re: Dotaz - lehký jistič?
Kubo, dotaz začínal slovy "Začal jsem chodit lozit na stěnu...". Můj koment se vztahuje převážně k tomuto. Ce skalách to je o něčem jiné, tam často přikurtování se k něčemu bývá vhodné i nezbytné, protože ne všude by bylo přizvednutí jističe bezpečné bez ohledu na jeho zkušenosti. Můj koment se týkal lezení na stěnách a reagoval jsem především na stížnost, že by na stěnách měli mít extra oka na přivazování. Snad už je to teď zřejmé, lépe to napsat neumím. Prostě jištění na stěně je z 99 % o tom, nakolik je jistič v pohodě. Proto stále trvám na tom, že lidé se to mají naučit, vyzkoušet a zažít v praxi, ne e postavit pod stěnu a čekat, co jim kdo poradí, aby si náhodou neudělali bebí, zejména když se velmi pravděpodobně jedná o čtyřkové, maximálně pětkové nováčky.
10:30:23 12.12.2016
odpovědět 
          Re: Dotaz - lehký jistič?
1) V metodice není rozdíl mezi dvojkou - čtyřkou - dvanáctkou.
2) Tohle jsi napsal: "A už sis někdy uvědomil, že stát při jištění na místě, je jedno, zda přikurtován k pytlu s pískem nebo k oku, je špatně???" To prostě není pravda.
Kuba Turek10:45:01 12.12.2016
odpovědět 
           Re: Dotaz - lehký jistič?
V metodice asi rozdíl není, ale je rozdíl ve zkušenostech a schopnostech. Osmičkový lezec asi nebude podobné nesmysly řešit, protože aby se na osmy dostal, má už něco nalezeno, takže jednak jistit umí a jednak si umí jističe případně srovnat. Kdežto když přijde nabouchaný maník nebo sportovně založený člověk poprvé na stěnu, klidně si dá cesty 4-5, ti lepší 6, a přitom zkušenosti jsou nulové. Jak s lezením, tak s jištěním. Proto jsem zmínil rozdíl v obtížnosti cest. V devítkách prostě joudu bez zkušeností nepotkáš :-) Co se týká metodiky, tak to je kapitola sama pro sebe a ne vždy považuji za nejlepší dělat věci podle ní. Každá činnost nebo řešení jsou kombinací rizika a jeho eliminace. Metodika rozhodně nevybírá metody nejoptimálnější vzhledem k situaci, ale metody s nejmenším poměrem rizika. Takže to, že se budeš podle metodiky vázat, sice může být v pořádku a může to u určitého procenta nešikovných a levých lidí zabránit těžkému zranění, ale určitě to neznamená, že je to způsob optimální a nejvhodnější. Je vhodné metodiku znát, ale především proto, abys znal znal rizika a věděl, co se ti při jiných způsobech, než jsou dle metodiky, může přihodit, pohlídal si to.

No a k tomu co je a co není špatně - ok, pokud chceš slovíčkařit, tak dejme tomu, že výrok bych upravil na "A už sis někdy uvědomil, že ve většině případů jen stát při jištění na místě, je jedno, zda přikurtován k pytlu s pískem nebo k oku, je špatně???". Ano, jsou situace, kdy se hýbat nemusíš a opravdu stačí stát na místě, ale mnohaletá praxe jištění na překližce mne dovedla k tomu, že těchto situace je mnohem méně, než těch, kdy je lepší být na volno. Ostatně když se podíváš na stěny, tak někde podobná oka na přikurtování jističe jsou. Ovšem téměř vždy jsou to jednoduché profily pro naprosté nováčky, viz Smíchov. Kdyby byla poptávka po kurtovacích okách i pod převisy, jistě by je tam Tomáš nechal dát. Ale ona není. Pročpak asi?
12:11:30 12.12.2016
odpovědět 
            Re: Dotaz - lehký jistič?
Ano, takhle souhlasím.
Kuba Turek13:28:00 12.12.2016
odpovědět 
 Re: Dotaz - lehký jistič?
Pokud máš strach o jističe (o sebe mít strach nemusíš) je do jisté míry řešení první presku cvaknout z vedlejší lajny.
v.17:05:29 09.12.2016
odpovědět 
  Re: Dotaz - lehký jistič?
No upřímně trochu mám strach o oba. Živě si představuji, jak spadnu s nabraným lanem při cvakání presky (má se cvakat u pasu, ale kdo to striktně dodržuje?), tak ona skončí u první presky a pokud se lekne nebo o něco praští, může navíc pustit lano...
Ale jasně, kdo se bojí... :-)
Rry17:35:26 09.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
Neřešil bych to. Jdi na stěnu zkus si nejdřív odsednout pak spadnout, trochu výš spadnout výš nad nytem - a nějak to dopadne. Když nevěříš jističovi, komu tedy věříš?
17:44:43 09.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
Už jsme lezli, odsednutí a spouštění funguje bez problému.
No možná bude opravdu nejlepší ten pád prostě postupně vyzkoušet a bude jasno. Já sice padám hrozně nerad, ale lepší než když to pak ani jeden nečeká...
Díky. :-)

PS: Sice jsem vygooglil i hezké doporučení zhubnout, ale při 195cm stejně nemůžu vážit 60 kg, abysme se vešli do 20% rozdílu...
18:05:03 09.12.2016
odpovědět 
     Re: Dotaz - lehký jistič?
Pokud je slečna už trochu zkušená, tak si kupte Grigri nebo jiné jistítko na podobném principu. Přinejhorším se zastaví u první presky a i když lano pustí, tak se nic nestane. Dynamické jištění pak zajistíš kombinací povolování lana a práci tělem při případném pádu.
Došlík18:38:44 09.12.2016
odpovědět 
      Re: Dotaz - lehký jistič?
Si dovolim odporovat. Kombinace lehky jistic + samoblok byva dost o drzku. Hlavne pro jistice a samozrejme i pro lezce. Uz jsem na stene par takovych padu videl ... naraz hlavou do steny, kopanec od lezce do hlavy, atd.

Me dcera po vyzkouseni samobloku odmitala jistit s tim ze ten prvoti kopanec je natolik velky, ze ztraci kontrolu. Ano, da se to zmirnit pohybem tela, ale je nutna perfektni synchronizace ... jakmile je jistic o trosku pozadu nebo napred, tak je to problem. Zlatej kybl ...




Lukas18:58:22 09.12.2016
odpovědět 
       Re: Dotaz - lehký jistič?
Díky za postřeh, já právě trochu zvažoval pořízení jistítka Click Up nebo něčeho podobného... pro jistotu, ale vidím, že by to bylo sobecké a rozumější bude věřit, že to s kyblíkem zvládne.
19:13:55 09.12.2016
odpovědět 
        Re: Dotaz - lehký jistič?
Ahoj. Lezu s dcerou, ktera je lehci jeste o vic. Na kurtovani ke stene pouziva daisinu, jeden konec v oku dole, druhy na opasku, jistitko na daisine, takze za tim pri padu tak nevlaje.
Zkouseli jsme kybl, Mega Jul, GriGri 2 a Click Up.
Nejlip nam vysel Click Up.
Na stenach v pujcovne si vyse zminene pujcte a vyzkousejte.
Na umelce nelitas tolik aby samoblok byl zasadni problem.
Lezu obcas i s kolegyni ktera je taky o hodne lehci a nekurtuje se, rada se proleti :). Takze to taky neni problem ale musi to umet :)
11:45:44 10.12.2016
odpovědět 
       Re: Dotaz - lehký jistič?
Tak proto jsem psal,aby byl jistič trochu zkušený, začátečníkovi bych to raději do ruky nedal. Troufám si tvrdit, že tebou zmiňované situace jsou v drtivé většině způsobeny začátečníky,kteří pořádně neví, jak se vůbec k jištění postavit.
Došlík20:01:16 09.12.2016
odpovědět 
       Nauč se s tím
Jestli ono by nebylo lepší se s tím trochu naučit. Prokluz s Click-Up není problém, dá se s ním chytat jak do peřinky možná ještě lépe, než s kyblíkem, protože tam prokluzující lano musíš držet, kdežto tady stačí naklopit jistítko...
20:33:05 09.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
Jakmile jsi dost vysoko, tak uz je to jen o sikovnosti jistice. I s nabranym lanem, nebo padem pres dve presky by ani lehky jistic nemel nijak zvlast skakat, pokud to umi s lanem.

Problem je samozrejme nizko nad zemi, prokluz nejde a fyzikalni zakony si zadaji sve.

Ja s vyrazne lehcim jisticem necvakam prvni presku, pri padu bychom se akorat navzajemne pomlatili. Radeji bezpecne odskocim na zem. A dalsi presku ci dve cvakam u pasu. A pak uz je to v klidu ...
lupa18:45:57 09.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
Pokud první necvakáš, tak druhou můžeš cvakat klidně vysoko nad hlavou. Třetí už zase ale raději ne :)
19:10:47 09.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
Myslím si, že pro bezpečí jističe máte prostě moc velkej rozdíl. Řešení do jisté míry je, jak jsem psal, cvaknout prvni z vedlejší lajny (pak padáš vedle jističe, ne na něj) a pak taky vynechat první či první dvě presky, jak psal někdo výše. Ještě se to dá řešit částečně olověnou vestou či jiným závažím. Podle mě je ale 20kg rozdíl opravdu max.
v.19:50:42 09.12.2016
odpovědět 
 Re: Dotaz - lehký jistič?
K jistítku: V tomhle případě jednoznačně platí, že nejlepší jistítko je takové, na které je jistič zvyklý a umí to s ním. Takže to neřeš. (Obecný argument proti používání kyblíku v dané situaci neexistuje.)
K váhovému rozdílu jako takovému: Nejde o absolutní rozdíl, ale o procenta. Nepíšeš, kolik je těch 25 kg v procentech její (nebo tvojí, to je jedno) váhy, takže těžko říct. Nicméně vím o případech, kdy 55 kg holka jistila 85 kg kluka, dlouhodobě, a všichni to bez problému přežili. Jen se to musí umět – zejména být připraven na to, že jistič poletí nahoru (přivázání je jedno z možnejch řešení a rozhodně není špatný).
Robert20:51:03 09.12.2016
odpovědět 
  Re: Dotaz - lehký jistič?
Když napíšu, že vážím o polovinu víc (přes 75 kg), tak +50% vypadá děsivě, ale poměr je o kousek lepší než v tom popsaném případě.
21:44:01 09.12.2016
odpovědět 
 Kecy o jištění
Ty jo, to jsou děsné kecy v téhle diskuzi. Doporučuju zajít si někdy na Off nebo bw, když je tam Petr s Bárou. Bára jistí od cca osmi let a on se jí do toho občas proletí klidně přes dvě presa. A ani nehlásí v topu dober, prostě po dolezení skáče do lana. A co jsem tak viděl, ustála ta holčina zatím všechno. A že se s tím nepárají ani ve skalách, tak o tom se tu také již psalo. Poměr vah je odhadem 65 kg proti 20 kg. Takže neřešte hovadiny a jistič ať se to naučí. Ostatně podobných příkladů je tu mnohem víc. Kdo třeba zná Makaka a jeho pravidelnou jističku...

Takže neřeš kraviny, vem jističe, cvakni 5 presek, dvě nadlez a skoč do toho. Ono to nějak dopane. A jestli jistič nemá psychicky na to, aby ho to zvedlo a zastavil se o stěnu, nebo aby ho to zvedlo k první presce, kde se zastaví, tak si najdi jiného, stejně vám to nebude fungovat a ty se budeš bát a polezeš pod psa. Párkrát do toho takhle skočíš, ověříte si, co to s vámi udělá, a máte klid. Jen nesmíš být takové střevo, abys padal u druhého nebo třetí presa :-)


00:34:45 10.12.2016
odpovědět 
 Re: Dotaz - lehký jistič?
Ahoj, my máme se ženou rozdíl 50kg a nebojím se. Je ale pravda že jistit umí a pro jistotu používá rukavici. Pokud je na stěně pytel nebo u země oko tím líp. I s pytlem ji občas prizvednu :-) na skalách je to super. Vždycky hezky do měkká i když nedá prokluz :-). Ale je pravda že pro začátečníky to může být trošku oříšek...
16:19:47 10.12.2016
odpovědět 
  Re: Dotaz - lehký jistič?
Ano, ale jen proto, že začátečníci raději kecají v diskuzi a řeší teorii místo toho, aby si pády nacvičili. Jako první má být, že si začátečníci mají nacvičit právě jištění a pády, teprve pak lézt. Ale tady lidi lezou a pak se ptají, jak se mají chytat...
19:44:01 10.12.2016
odpovědět 
   Re: Dotaz - lehký jistič?
Zvláštní. A já si vždycky myslel, že je lepší začít s teorií než zkoušet hloupost prakticky a pak se dočíst v rozsudku, proč to dopadlo špatně. :-)

Doufám, že kdyby se tu někdo ptal na rozdíl hmotnosti 80 kg, shodli bychom se, že 40 kg děvče nemůže jistit 120 kg tlusťocha, protože praktické zkoušení by nemuseli přežít...
17:38:48 11.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
No vidíš, a přesně tohle je blbost. Teorii zahoď a jdi si odjistit toho tlouštíka. Jinak to sice budeš umět všechno perfekně vysvětlit a zdůvodnit, ale opravdu budeš zabit :-) Jsou totiž věci, které je potřeba zažít, tím myslím naučite se je formou prožitku. Ale je pravda, že dnes už existují učební teorie i na lezení jako takové, občas na kurzu někdo mele něco o třech bodech a těžišti, takže chápu, že někde někomu jištění spíše vysvětlovali, než aby mu ho ukázali. Ale pak většinou smutně kouká, jak ho přelezou děti, co sice teorii neznají, ale prostě lezou, nebo jak ty děti jistí dospělé a pády zvládají bez problémů.
18:58:11 11.12.2016
odpovědět 
    Re: Dotaz - lehký jistič?
A ještě dodatek - děvče 40kg klidně tlouštíka 120kg jistit může. Ale tak nějak si nedovedu představit situaci, kdy by k tomu došlo.
19:00:30 11.12.2016
odpovědět 
     Re: Dotaz - lehký jistič?
Nemůže, protože ji nikdy nesbalí :)
d.12:08:00 12.12.2016
odpovědět 
      Re: Dotaz - lehký jistič?
To jsem si myslel vždy také. A z omylu mne vyvedla jedna spolupracovnice, co měla opravdu asi 40-45 kg při cca 160 cm. A ta si našla chlapa, co měl cca 170cm a asi 120-130 kg. A mají spolu dvě děti a jsou oba spokojení. Takže lidé jsou různí.
12:40:52 12.12.2016
odpovědět 
 ohm
až bude v prodeji, pořiď si Edelrid Ohm a budeš mít po starostech.
Jinak ale mají pravdu především ti, co Ti tu radí nácvik pádů pod dohledem. Chytrýmu napověz...
13:45:16 12.12.2016
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi