Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej Slovenské průvodce
AM ČR v boulderingu (24.06) SP Krakov (03.07) SP Chamonix (10.07)
Cesty: 1.Šindel 13081 2.Votoček 12500 3.Širůčková 11897 Bouldry: 1.Trojan 11250 2.Novák 11075 3.Pochman 11075 Hory: 1.Sejbal 7951 2.Skopec 7086 3.Groš 6550
SP Innsbruck (17.06) M Rakouska paralezení (07.06) SP Praha (04.06)
Kontakt
🏠 Domů Diskuse Inzerce Fotky Cesty Žebříček Průvodce Mapy Deníčky 👤 Přihlásit 📝 Registrace 🇨🇿 Česky ✓ 🇬🇧 English vypékání 12.12.2016 Hoj. Mám nový dynafity (Zzero greenmachine) a samozřejmě jsem z nich úplně vedle. Teď jsem zjistil, že botička je vypékací, ale do vypékání se mi moc nechce, resp. mám z toho strach. Zajímalo by mě, jestli je nutné botičky vypékat i když se v nich cítím f
  Re: vypékání 12.12.2016 Tak to nepeč. Pečese jen když nesedí. Jinak z pečení nemusíš mít strach, zase takovej zásah do boty
když dvojčata = půlky 12.12.2016 Ahoj,
zajímaly by mě Vaše zkušenosti ohledně polovičních a zároveň dvojitých lan (a dokonce jsem se setkal už i s lanem, co je zároveň i jednoduché). To, že má výrobce certifikát je super, mě by se taky líbilo koupit něco, u čeho nemusím až tolik
  Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 značkami napříč je to kompromis, kterej má výhody a nedostatky všech tří papírů. na dvojče je to těž
    Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 zatracený automatický opravovač do englišmenštiny, GRRRRR! (jak by řekl Bobík)
    Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 2 dvojčata + jednička je beztak za stejnou cenu jako 2 lana 1-1/2-00
      Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 No já právě 1 mám, ale nechci riskovat v horských podmínkách (na ty Hohewandy a Salzkammerguty to za
        Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 ušetříš takových 15 + 15 g/m (dvojčata/půlky tenké proti trojcertifikovanému), to je zhruba půldruhý
        Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 Hele s timhle univerzalnim lanem jsem letos lez. A na dvojcata/pulky je to fakt tezky a neskladny. N
        Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 jestli máš už jedno jednoduchý, nic neřeš a kup 2x 7,8 od lanexu - certifikované jako půl i dvojče,
    Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 Ja som otazku pochopil skor tak, ze sa hlavne pyta na lana ktore su zaroven pulky a zaroven dvojcata
      Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 jo, blbě jsem koukal, pochopil jsem, že je dotaz na trojkombinaci. takže (skoro) všechno má papíry n
  Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 no, pokud by se ti podařilo hodit normovanou tlamu, tak už by tě opotřebení a podobný nesmysly nezaj
    Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 tim samozřejmě neshazuju zbytek toho na co se ptáš, jen těma normovanejma pádama bych se fakt nezabý
      Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 ja som dakde pocul, ze vnutorne organy sa zacinaju trhat niekde pri 11kN, pricom maximalna razova si
        Re: když dvojčata = půlky 12.12.2016 nevím jak orgány, ale obratle prý kolabují při hodnotách o dost nižších než 10 kN (zdroj nemám).
          Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 Ano ano, jak píšu, testy jsou věc jedna, praktické používání věc druhá...
      Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 No a když už jsme u toho, tak za kolik ne normovaných pádů je jeden normovaný? Člověk tak nějak leze
        Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 Pokud vím tak žádné přepočty nejsou, ale přesně tak jak píšeš to je normální - lezeš, padáš a když s
          Re: když dvojčata = půlky 14.12.2016 díky
  Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 Pokud vím tak většina dnešních půlek jsou zároveň dvojčata. Takže téhle kombinace není třeba se bát.
    Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 méně než sedm - takovejch nití už bych se skoro bál :-)
edelrid má čistě dvojčata, a
      Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 Tendon má myslím z "horských" lan jednu půlku, která není dvojče a jedno dvojče, které nen
        Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 no jo, uniklo mi, že dělají tlusté Lowe, které nemá certifikát na půlky
ale pořád pla
          Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 To je svatá pravda. S malou trochou námahy se stále taková lana ještě dají sehnat.
            Re: když dvojčata = půlky 13.12.2016 S trochou námahy se dají sehnat dvojčata co nemají certifikaci jako půlky. Půlek co nemají oficiální
výměna kyčle 11.12.2016 Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.
  Re: výměna kyčle 11.12.2016 Tohle téma se dříve hodně diskutovalo na Outdoorforum.cz
  Re: výměna kyčle 11.12.2016 Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
  Re: výměna kyčle 11.12.2016 Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
  Re: výměna kyčle 11.12.2016 Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
    Re: výměna kyčle 11.12.2016 Pardon, uklepl jsem se. Třeba to cenzoři smažou. Ať to není bordel.
Pokud už máš tohl
      Re: výměna kyčle 12.12.2016 Dík za odpověd , je docela povzbudivá.
        Re: výměna kyčle 13.12.2016 Mas-li moznost si vybrat z vice nahradnich dilu, zvol hlavici o vetsim prumeru (36-38mm).
ja
  Re: výměna kyčle 12.12.2016 Zkus si počíst tady u Pavprocha.
výměna kyčle 11.12.2016 Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.
výměna kyčle 11.12.2016 Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.
výměna kyčle 11.12.2016 Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.
výměna kyčle 11.12.2016 Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.
Python vs Oxi 10.12.2016 Mám dotaz, rozhoduji se mezi lezečkami LS Python a a Ocun Oxi, bylo by to převážně na bouldrovku, maximálně párkrát ročně ven. Díky za názory.
  Re: Python vs Oxi 10.12.2016 V diskusích se to řešilo asi tisíckrát: kup si ty, který ti líp padnou na TVOJI nohu!
    Re: Python vs Oxi 10.12.2016 Pytony jsou bezkonkurenčně nejlepší
      Re: Python vs Oxi 10.12.2016 Python jsou velmi měkké, mě třeba na lezení venku slanem nevyhovujou vůbec. Pro mě jsou vysloveně šp
        Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Díky! Asi zkusim Oxi, bude to pro mě novinka, tak uvidíme, jak si na tom stojí česká značka :)
          Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Mezi Oxi a Ozone bych taky doporucil Ozone, Oxi mi prisly jako krok zpatky.
            Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Já jsem lezl Ozone a přišly mi strašně tvrdý, neměl jsem vůbec cit v noze. Podobně jako Miura VS :/
              Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Lezu v OXI od jara(na vápně).Zprvu se jevila jako dost tvrdá a necitlivá.Po rozlezení za cca měsíc(t
                Re: Python vs Oxi 11.12.2016 právě teď ten cenový rozdíl neni tak hroznej, na smíchoffe pythony za 1900,- a oxi za 1700 cca, prot
                Re: Python vs Oxi 11.12.2016 lepicka na OXI je fakt spatna. je to nejvetsi slabina tech bot. s vibram xs edge to absolutne nejde
                  Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Mě přijde Ocúňácká lepička naprosto v pohodě. A právě venku se mi zdá dobrá. Zujala mě na tvrdém pís
              Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Ano, Ozone bych také srovnal s Miura VS, ale pro mě lépe sedí na noze a za žádných okolností se na m
    Re: Python vs Oxi 10.12.2016 Pytony jsou bezkonkurenčně nejlepší
    Re: Python vs Oxi 10.12.2016 Oxi jsou bezkonkurenčně nejlepší
  Re: Python vs Oxi 10.12.2016 Jedině Triopy!!!
    Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Přesně! Pythony i Oxi maj zavazování obšlehlý z Triop Wings...
      Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Jo a Muiry jsou také obšlahlé Triopy. Peace!!!
        Re: Python vs Oxi 11.12.2016 Zlatý Bufo! :-)
Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Ahoj
Začal jsem chodit lozit na stěnu s kamarádkou, která je o 25 kg lehčí než já a přiznám se, že mám trochu strach, co se stane až jednou nečekaně spadnu.
Ona leze už dlouho a dobře, podle ní je to v pohodě, protože viděla i větší rozdíly,
  Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Standardně se uvádí, že pro začátečníky je optimální nižší rozdíl než 20%. Nicméně pro zkušeného jis
    Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Nejuniverzálnější je samozřejmě poloviční lodní uzel. Pro začátečníky nejlepší.
      Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Jasně, poloviční lodní uzel je podle všech teorií super metoda jištění, takže proč tak prakticky nik
        Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Uzel je na jištění výborný. Jeho nevýhodou je kroucení lana. Při slaňování s ním se mi zdálo, že kro
        Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Na stěně se s půlloďákem (obvykle) nejistí jen proto, že se tam leze tím způsobem, že po dolezení ce
          Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Už úplně mimo téma, ale je nějaký důvod, aby půlloďák kroutil lano při spouštění a slaňování výrazně
            Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 z pohledu zátěže lana ne. není jedno, jestli máš na laně uzel volný, maximálně ho na chvíli zatížíš
  Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Co se týče ubrždění pádu tak to není problém s kyblikem. Věc druhá je že fyzika funguje a někde se s
    Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 PS. Nejbezpečnější je prostě půl loďák ;-). Jinak kýblem ubrzdíš i 50 kg rozdíl celkem bez problémů
      Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 pullodak mam rad, ale zaujimalo by ma preco ho povazujes za najbezpecnejsi :) urcite je najuniverzal
        Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 1. Je celkem jedno jestli máš špagát 7.7 nebo 12 funguje pořád.
2.Je jedno jestli je lano je
    Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Přesně na tohle jsou oddílové horoškoly perfektní. Vyzkoušíš si chytání pádů bezpečně v několika růz
      Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 Kubo, pamatujes ze by se pri nacviku chytani padu v horoskole/oddilu nekdy v historii stalo ze nekdo
        Re: Dotaz - lehký jistič? 11.12.2016 Pokud si nepamatuji, tak se to nestalo. Zároveň si ale nepamatuji, že by se to stalo s jiným jistítk
    Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 Naprosto nechápu, proč na všech stěnách nemají na začátku každé linie štandovací oko, které by tyto
      Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 Protože tam nikdo nenosí helmu. Mrštění na zeď je horší než mrštění k první presce.
        Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 Jooo? A jakého joudu to mrští na zeď? Opět další neumětel, co ví o jištění houby, ale radí druhým? K
      Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 A už sis někdy uvědomil, že stát při jištění na místě, je jedno, zda přikurtován k pytlu s pískem ne
        Re: Dotaz - lehký jistič? 11.12.2016 Ále co to blábolíš, s prominutím? Proč bys chtěl popocházet? Aktivní délku jistícího lana řeší jistí
          Re: Dotaz - lehký jistič? 11.12.2016 Sorry kubo, ale blabolis ty. Bezna praxe na stenach a sportovkach je popochazet. Neni to bezvyhradne
            Re: Dotaz - lehký jistič? 11.12.2016 Ale jasně Verčo, že je běžná praxe popocházet, protože je to pohodlnější. A nic proti tomu nelze nam
              Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 Nejde o pohodlnost, ale o bezpečnost. Pokud lezec leze na hranici svých schopností, tak považuji urč
                Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 problém je z šerého dávnověku, kdy byly pitomé překližkové stěny někde ve světlíku s délkou cest oko
                Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 Ale samozřejmě je to v tomto specifickém případě, který popisuješ, bezpečnější a hlavně pohodlnější.
                  Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 Kubo, dotaz začínal slovy "Začal jsem chodit lozit na stěnu...". Můj koment se vztahuje př
                    Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 1) V metodice není rozdíl mezi dvojkou - čtyřkou - dvanáctkou.
2) Tohle jsi napsal: "A u
                      Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 V metodice asi rozdíl není, ale je rozdíl ve zkušenostech a schopnostech. Osmičkový lezec asi nebude
                        Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 Ano, takhle souhlasím.
  Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Pokud máš strach o jističe (o sebe mít strach nemusíš) je do jisté míry řešení první presku cvaknout
    Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 No upřímně trochu mám strach o oba. Živě si představuji, jak spadnu s nabraným lanem při cvakání pre
      Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Neřešil bych to. Jdi na stěnu zkus si nejdřív odsednout pak spadnout, trochu výš spadnout výš nad ny
        Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Už jsme lezli, odsednutí a spouštění funguje bez problému.
No možná bude opravdu nejlepší ten
          Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Pokud je slečna už trochu zkušená, tak si kupte Grigri nebo jiné jistítko na podobném principu. Přin
            Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Si dovolim odporovat. Kombinace lehky jistic + samoblok byva dost o drzku. Hlavne pro jistice a samo
              Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Díky za postřeh, já právě trochu zvažoval pořízení jistítka Click Up nebo něčeho podobného... pro ji
                Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 Ahoj. Lezu s dcerou, ktera je lehci jeste o vic. Na kurtovani ke stene pouziva daisinu, jeden konec
              Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Tak proto jsem psal,aby byl jistič trochu zkušený, začátečníkovi bych to raději do ruky nedal. Trouf
              Nauč se s tím 09.12.2016 Jestli ono by nebylo lepší se s tím trochu naučit. Prokluz s Click-Up není problém, dá se s ním chyt
      Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Jakmile jsi dost vysoko, tak uz je to jen o sikovnosti jistice. I s nabranym lanem, nebo padem pres
        Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Pokud první necvakáš, tak druhou můžeš cvakat klidně vysoko nad hlavou. Třetí už zase ale raději ne
      Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Myslím si, že pro bezpečí jističe máte prostě moc velkej rozdíl. Řešení do jisté míry je, jak jsem p
  Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 K jistítku: V tomhle případě jednoznačně platí, že nejlepší jistítko je takové, na které je jistič z
    Re: Dotaz - lehký jistič? 09.12.2016 Když napíšu, že vážím o polovinu víc (přes 75 kg), tak +50% vypadá děsivě, ale poměr je o kousek lep
  Kecy o jištění 10.12.2016 Ty jo, to jsou děsné kecy v téhle diskuzi. Doporučuju zajít si někdy na Off nebo bw, když je tam Pet
  Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 Ahoj, my máme se ženou rozdíl 50kg a nebojím se. Je ale pravda že jistit umí a pro jistotu používá r
    Re: Dotaz - lehký jistič? 10.12.2016 Ano, ale jen proto, že začátečníci raději kecají v diskuzi a řeší teorii místo toho, aby si pády nac
      Re: Dotaz - lehký jistič? 11.12.2016 Zvláštní. A já si vždycky myslel, že je lepší začít s teorií než zkoušet hloupost prakticky a pak se
        Re: Dotaz - lehký jistič? 11.12.2016 No vidíš, a přesně tohle je blbost. Teorii zahoď a jdi si odjistit toho tlouštíka. Jinak to sice bud
        Re: Dotaz - lehký jistič? 11.12.2016 A ještě dodatek - děvče 40kg klidně tlouštíka 120kg jistit může. Ale tak nějak si nedovedu představi
          Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 Nemůže, protože ji nikdy nesbalí :)
            Re: Dotaz - lehký jistič? 12.12.2016 To jsem si myslel vždy také. A z omylu mne vyvedla jedna spolupracovnice, co měla opravdu asi 40-45
  ohm 12.12.2016 až bude v prodeji, pořiď si Edelrid Ohm a budeš mít po starostech.
Jinak ale mají pravdu před
  Re: slovenska Haute Route 07.12.2016 Tak to je mazec. Diky za link
        Re: slovenska Haute Route 07.12.2016 Tatarkův výkon zopakovala slovenská dvojka - nejlepší skialpinista a nejlepší běžkař - až teď. Jaro
          Re: slovenska Haute Route 08.12.2016 Maláka bych určitě neoznačoval jako "nejlepšího běžkaře"...
          Re: slovenska Haute Route 09.12.2016 Noo, teď - bylo to v roce 2012, pokud výše uváděné odkazy neklamou.
1
...
252
253
254
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
...
2263
když dvojčata = půlky Ahoj,
zajímaly by mě Vaše zkušenosti ohledně polovičních a zároveň dvojitých lan (a dokonce jsem se setkal už i s lanem, co je zároveň i jednoduché). To, že má výrobce certifikát je super, mě by se taky líbilo koupit něco, u čeho nemusím až tolik přemýšlet, ale jak je to v praxi? Vím, že kdyby to bylo nepoužitelné, tak je asi nikdo nekupuje (a směr trhu se mi zdá spíše opačný, alespoň co se nabídky týče), ale jaké máte osobní zkušenosti s tvrdostí pádů, počtem normovaných p., opotřebením, manipulací a celkovou spokojeností zejména oproti dvojčatům (max. užití předpokládám jako dvojčata)? Jasně, každý výrobce něco jiného u každého lana, taky každý má jiné požadavky, ale podělte se prosím právě o ty svoje (klidně i udělejte reklamu svojí oblíbené značce) fl 10:18:35 12.12.2016odpovědět
  Re: když dvojčata = půlky značkami napříč je to kompromis, kterej má výhody a nedostatky všech tří papírů. na dvojče je to těžký jak prase. na jedničku je to takový podvyživený a třeba v osmě to klouže jak had a odsedlý dobíraný v tom péruje jak opička na gumičce. životnost nic moc.
ale je to univerzální a stačí ti jedno lano na všechno. jestli není lezení tvůj hlavní sport a lano ti zpravidla dřív zteží než se prošoupe, tak je to volba pro tebe. když jezdíš na vandr stopem na celé léto, a v plánu máš postupně skalkařinu I hory, jdi po tom. vodíš-li klienty na ledové turkey s dvěma délkama ve skále nakonec, není pro tebe nic lepšího. pokud nejsi nic z toho, potom si pořiď skalkařskou jedničku a dvě lana půlka/dvojče. Lukas B. 16:08:14 12.12.2016odpovědět
    Re: když dvojčata = půlky zatracený automatický opravovač do englišmenštiny, GRRRRR! (jak by řekl Bobík) Lukas B. 16:09:38 12.12.2016odpovědět
    Re: když dvojčata = půlky 2 dvojčata + jednička je beztak za stejnou cenu jako 2 lana 1-1/2-00 16:17:53 12.12.2016odpovědět
      Re: když dvojčata = půlky No já právě 1 mám, ale nechci riskovat v horských podmínkách (na ty Hohewandy a Salzkammerguty to zatím stačilo...), tak zvažuju. Jasně, cena je jeden z parametrů, ale třeba s tou váhou je to utčitě dobrý postřeh (i když nejsem a nebudu lovcem gramů pro co nejlepší sportovní výkon) fl 16:35:59 12.12.2016odpovědět
        Re: když dvojčata = půlky ušetříš takových 15 + 15 g/m (dvojčata/půlky tenké proti trojcertifikovanému), to je zhruba půldruhýho kila na padesát metrů, a dvě tisícovky. Lukas B. 16:41:13 12.12.2016odpovědět
        Re: když dvojčata = půlky Hele s timhle univerzalnim lanem jsem letos lez. A na dvojcata/pulky je to fakt tezky a neskladny. Na druhou stranu mas pocit sucha a bezpeci.
Jinak je popularni mezi vudcema, co na nem tahaj kliose. Geo 18:34:04 12.12.2016odpovědět
        Re: když dvojčata = půlky jestli máš už jedno jednoduchý, nic neřeš a kup 2x 7,8 od lanexu - certifikované jako půl i dvojče, ušetříš asi 3000 a váhově 1,5 kila jak psal někdo výš 09:54:09 13.12.2016odpovědět
    Re: když dvojčata = půlky Ja som otazku pochopil skor tak, ze sa hlavne pyta na lana ktore su zaroven pulky a zaroven dvojcata, to o jednoduchych ho az tak netrapi.
U lan ktore su pulky a dvojicky by som si myslel, ze pojde o relativne male kompromisy. Povedal by som ze velke kompromisy nastanu az vtedy, ak by zaroven mali byt aj ako jednoduche, kedze sklbit v lane dvojicku s jednoduchym nebude lahke. Ale porovnanie z prvej ruky nemam. marek 17:01:50 12.12.2016odpovědět
      Re: když dvojčata = půlky jo, blbě jsem koukal, pochopil jsem, že je dotaz na trojkombinaci. takže (skoro) všechno má papíry na půlku I dvojče, a co nemá, to by mohlo mít. Lukas B. 17:16:29 12.12.2016odpovědět
  Re: když dvojčata = půlky no, pokud by se ti podařilo hodit normovanou tlamu, tak už by tě opotřebení a podobný nesmysly nezajímaly... 21:34:07 12.12.2016odpovědět
    Re: když dvojčata = půlky tim samozřejmě neshazuju zbytek toho na co se ptáš, jen těma normovanejma pádama bych se fakt nezabýval, páteř snese tak půlku sil, který při takovým pádu působí, na druhou stranu při lezení normovanej pád prakticky nevytvoříš 21:37:09 12.12.2016odpovědět
      Re: když dvojčata = půlky ja som dakde pocul, ze vnutorne organy sa zacinaju trhat niekde pri 11kN, pricom maximalna razova sila dnesnych lan sa pohybuje tak do 9kN. marek 22:31:48 12.12.2016odpovědět
        Re: když dvojčata = půlky nevím jak orgány, ale obratle prý kolabují při hodnotách o dost nižších než 10 kN (zdroj nemám).
Ale z opačné strany jsem v souvislosti s Kienovou houpačkou viděl na nákresech volných pádů do lana s pendlem a bez pendlu, kde s pendlem působilo něco přes 2 kN, při přímým volným pádu 4-5 kN. Podobná čísla zaznívala při různých kurzech a školeních... 23:08:05 12.12.2016odpovědět
          Re: když dvojčata = půlky Ano ano, jak píšu, testy jsou věc jedna, praktické používání věc druhá... fl 04:52:57 13.12.2016odpovědět
      Re: když dvojčata = půlky No a když už jsme u toho, tak za kolik ne normovaných pádů je jeden normovaný? Člověk tak nějak leze a padá, když je to něco subjektivně většího tak si to "zapamatuje", v lepším případě napíše a leze dál. Když se mu lano nelíbí, tak ho vymění. Proto předpokládám, že hodně (a čím víc má lano normovaných pádů, tím líp i pro ty nenormované), ale jsou nějaká čísla (je mi jasné, že se to bude blbě vyčislovat)? fl 11:33:40 13.12.2016odpovědět
        Re: když dvojčata = půlky Pokud vím tak žádné přepočty nejsou, ale přesně tak jak píšeš to je normální - lezeš, padáš a když se ti něco nelíbí, tak lano vyřadíš. Počet normopádů je teoretická referenční hodnota - důležitá při nákupu. Ta hodnota nijak neposkytuje informaci typu "tak, a lano je v polovině životnosti" nebo "tak, a po té dnešní tlamě je potřeba jej vyřadit". honza 12:45:02 13.12.2016odpovědět
          Re: když dvojčata = půlky díky fl 06:41:38 14.12.2016odpovědět
  Re: když dvojčata = půlky Pokud vím tak většina dnešních půlek jsou zároveň dvojčata. Takže téhle kombinace není třeba se bát. Neobvyklá jsou dvojčata, která nemají certifikaci jako půlky. Jsou brutálně tenká a lehká. Jsou to např. mammut twilight 7,5 mm anebo edelrid flycatcher 6,9 mm. Zde je je již potřeba dávat pozor při výběru jistítka, v některých normálních kyblících již mohou dělat problémy. Zároveň mám dojem, že čím tenčí lano, tím větší riziko zašprcnutí při stahování a i větší riziko poškození opletu při následném vyprošťování.
Váhový rozdíl edelridu oproti půlkodvojčatům tendon master 7,8 mm činí závratné 3 g / m. honza 01:32:39 13.12.2016odpovědět
    Re: když dvojčata = půlky méně než sedm - takovejch nití už bych se skoro bál :-)
edelrid má čistě dvojčata, ale má i čistě půlky, čistě půlky má i tendon apod. neplatí, že téměř všechny půlky jsou i dvojčata, platí spíš opak - až na výjimky jsou téměř všechna dvojčata certifikovaná i na půl 10:01:44 13.12.2016odpovědět
      Re: když dvojčata = půlky Tendon má myslím z "horských" lan jednu půlku, která není dvojče a jedno dvojče, které není půlka. honza 11:35:52 13.12.2016odpovědět
        Re: když dvojčata = půlky no jo, uniklo mi, že dělají tlusté Lowe, které nemá certifikát na půlky
ale pořád platí, že se stále vyrábějí i půlky bez certifikátu na dvojčata stejně často jako dvojčata bez certifikátu na 1/2 14:30:26 13.12.2016odpovědět
          Re: když dvojčata = půlky To je svatá pravda. S malou trochou námahy se stále taková lana ještě dají sehnat. honza 16:30:10 13.12.2016odpovědět
            Re: když dvojčata = půlky S trochou námahy se dají sehnat dvojčata co nemají certifikaci jako půlky. Půlek co nemají oficiální certifikaci jako dvojčata je celkem dost. Zřejmě ta certifikace něco stojí, nebo lana neprojdou v rázové síle o nějaký ten kousíček, nebo nevím proč tu certifikaci nemají... Třeba Beal IceLine 8.1 má certifikaci jenom jako půlka. Ale mají u toho letáček, že když to budeš cvakat do borháků a nýtů, tak to můžeš cvakat jako dvojčata. Do vlastního železa pak jedině jako půlky... Jirka 16:43:43 13.12.2016odpovědět
Reklama:
Foto dne:
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
Databáze cest:
Nově v diskusi:
Nové komentáře:
Kde to vře:
Nově v inzerci:
Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
Návody:
Partneři: