Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230819 cest
Nové přelezy:
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 vypékání12.12.2016
Hoj. Mám nový dynafity (Zzero greenmachine) a samozřejmě jsem z nich úplně vedle. Teď jsem zjistil, že botička je vypékací, ale do vypékání se mi moc nechce, resp. mám z toho strach. Zajímalo by mě, jestli je nutné botičky vypékat i když se v nich cítím f
 Re: vypékání12.12.2016
Tak to nepeč. Pečese jen když nesedí. Jinak z pečení nemusíš mít strach, zase takovej zásah do boty

 když dvojčata = půlky12.12.2016
Ahoj,
zajímaly by mě Vaše zkušenosti ohledně polovičních a zároveň dvojitých lan (a dokonce jsem se setkal už i s lanem, co je zároveň i jednoduché). To, že má výrobce certifikát je super, mě by se taky líbilo koupit něco, u čeho nemusím až tolik
 Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
značkami napříč je to kompromis, kterej má výhody a nedostatky všech tří papírů. na dvojče je to těž
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
zatracený automatický opravovač do englišmenštiny, GRRRRR! (jak by řekl Bobík)
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
2 dvojčata + jednička je beztak za stejnou cenu jako 2 lana 1-1/2-00
   Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
No já právě 1 mám, ale nechci riskovat v horských podmínkách (na ty Hohewandy a Salzkammerguty to za
    Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
ušetříš takových 15 + 15 g/m (dvojčata/půlky tenké proti trojcertifikovanému), to je zhruba půldruhý
    Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
Hele s timhle univerzalnim lanem jsem letos lez. A na dvojcata/pulky je to fakt tezky a neskladny. N
    Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
jestli máš už jedno jednoduchý, nic neřeš a kup 2x 7,8 od lanexu - certifikované jako půl i dvojče,
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
Ja som otazku pochopil skor tak, ze sa hlavne pyta na lana ktore su zaroven pulky a zaroven dvojcata
   Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
jo, blbě jsem koukal, pochopil jsem, že je dotaz na trojkombinaci. takže (skoro) všechno má papíry n
 Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
no, pokud by se ti podařilo hodit normovanou tlamu, tak už by tě opotřebení a podobný nesmysly nezaj
  Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
tim samozřejmě neshazuju zbytek toho na co se ptáš, jen těma normovanejma pádama bych se fakt nezabý
   Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
ja som dakde pocul, ze vnutorne organy sa zacinaju trhat niekde pri 11kN, pricom maximalna razova si
    Re: když dvojčata = půlky12.12.2016
nevím jak orgány, ale obratle prý kolabují při hodnotách o dost nižších než 10 kN (zdroj nemám).
     Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Ano ano, jak píšu, testy jsou věc jedna, praktické používání věc druhá...
   Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
No a když už jsme u toho, tak za kolik ne normovaných pádů je jeden normovaný? Člověk tak nějak leze
    Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Pokud vím tak žádné přepočty nejsou, ale přesně tak jak píšeš to je normální - lezeš, padáš a když s
     Re: když dvojčata = půlky14.12.2016
díky
 Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Pokud vím tak většina dnešních půlek jsou zároveň dvojčata. Takže téhle kombinace není třeba se bát.
  Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
méně než sedm - takovejch nití už bych se skoro bál :-)

edelrid má čistě dvojčata, a
   Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
Tendon má myslím z "horských" lan jednu půlku, která není dvojče a jedno dvojče, které nen
    Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
no jo, uniklo mi, že dělají tlusté Lowe, které nemá certifikát na půlky

ale pořád pla
     Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
To je svatá pravda. S malou trochou námahy se stále taková lana ještě dají sehnat.
      Re: když dvojčata = půlky13.12.2016
S trochou námahy se dají sehnat dvojčata co nemají certifikaci jako půlky. Půlek co nemají oficiální

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Tohle téma se dříve hodně diskutovalo na Outdoorforum.cz
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
 Re: výměna kyčle11.12.2016
Jooo to je téma. Kdepak, šlachy, namožené svalstvo, pche, to nic není ale výměna čepu a ložisek, to
  Re: výměna kyčle11.12.2016
Pardon, uklepl jsem se. Třeba to cenzoři smažou. Ať to není bordel.

Pokud už máš tohl
   Re: výměna kyčle12.12.2016
Dík za odpověd , je docela povzbudivá.
    Re: výměna kyčle13.12.2016
Mas-li moznost si vybrat z vice nahradnich dilu, zvol hlavici o vetsim prumeru (36-38mm).
ja
 Re: výměna kyčle12.12.2016
Zkus si počíst tady u Pavprocha.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 výměna kyčle11.12.2016
Čau , máte někdo zkušenost nebo lezete po totální endoprotéze kyčle ? Jsou nějaká zásadní omezení ? Dík za info.

 Python vs Oxi10.12.2016
Mám dotaz, rozhoduji se mezi lezečkami LS Python a a Ocun Oxi, bylo by to převážně na bouldrovku, maximálně párkrát ročně ven. Díky za názory.
 Re: Python vs Oxi10.12.2016
V diskusích se to řešilo asi tisíckrát: kup si ty, který ti líp padnou na TVOJI nohu!
  Re: Python vs Oxi10.12.2016
Pytony jsou bezkonkurenčně nejlepší
   Re: Python vs Oxi10.12.2016
Python jsou velmi měkké, mě třeba na lezení venku slanem nevyhovujou vůbec. Pro mě jsou vysloveně šp
    Re: Python vs Oxi11.12.2016
Díky! Asi zkusim Oxi, bude to pro mě novinka, tak uvidíme, jak si na tom stojí česká značka :)
     Re: Python vs Oxi11.12.2016
Mezi Oxi a Ozone bych taky doporucil Ozone, Oxi mi prisly jako krok zpatky.
      Re: Python vs Oxi11.12.2016
Já jsem lezl Ozone a přišly mi strašně tvrdý, neměl jsem vůbec cit v noze. Podobně jako Miura VS :/
       Re: Python vs Oxi11.12.2016
Lezu v OXI od jara(na vápně).Zprvu se jevila jako dost tvrdá a necitlivá.Po rozlezení za cca měsíc(t
        Re: Python vs Oxi11.12.2016
právě teď ten cenový rozdíl neni tak hroznej, na smíchoffe pythony za 1900,- a oxi za 1700 cca, prot
        Re: Python vs Oxi11.12.2016
lepicka na OXI je fakt spatna. je to nejvetsi slabina tech bot. s vibram xs edge to absolutne nejde
         Re: Python vs Oxi11.12.2016
Mě přijde Ocúňácká lepička naprosto v pohodě. A právě venku se mi zdá dobrá. Zujala mě na tvrdém pís
       Re: Python vs Oxi11.12.2016
Ano, Ozone bych také srovnal s Miura VS, ale pro mě lépe sedí na noze a za žádných okolností se na m
  Re: Python vs Oxi10.12.2016
Pytony jsou bezkonkurenčně nejlepší
  Re: Python vs Oxi10.12.2016
Oxi jsou bezkonkurenčně nejlepší
 Re: Python vs Oxi10.12.2016
Jedině Triopy!!!
  Re: Python vs Oxi11.12.2016
Přesně! Pythony i Oxi maj zavazování obšlehlý z Triop Wings...
   Re: Python vs Oxi11.12.2016
Jo a Muiry jsou také obšlahlé Triopy. Peace!!!
    Re: Python vs Oxi11.12.2016
Zlatý Bufo! :-)

 Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Ahoj
Začal jsem chodit lozit na stěnu s kamarádkou, která je o 25 kg lehčí než já a přiznám se, že mám trochu strach, co se stane až jednou nečekaně spadnu.
Ona leze už dlouho a dobře, podle ní je to v pohodě, protože viděla i větší rozdíly,
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Standardně se uvádí, že pro začátečníky je optimální nižší rozdíl než 20%. Nicméně pro zkušeného jis
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Nejuniverzálnější je samozřejmě poloviční lodní uzel. Pro začátečníky nejlepší.
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Jasně, poloviční lodní uzel je podle všech teorií super metoda jištění, takže proč tak prakticky nik
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Uzel je na jištění výborný. Jeho nevýhodou je kroucení lana. Při slaňování s ním se mi zdálo, že kro
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Na stěně se s půlloďákem (obvykle) nejistí jen proto, že se tam leze tím způsobem, že po dolezení ce
     Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Už úplně mimo téma, ale je nějaký důvod, aby půlloďák kroutil lano při spouštění a slaňování výrazně
      Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
z pohledu zátěže lana ne. není jedno, jestli máš na laně uzel volný, maximálně ho na chvíli zatížíš
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Co se týče ubrždění pádu tak to není problém s kyblikem. Věc druhá je že fyzika funguje a někde se s
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
PS. Nejbezpečnější je prostě půl loďák ;-). Jinak kýblem ubrzdíš i 50 kg rozdíl celkem bez problémů
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
pullodak mam rad, ale zaujimalo by ma preco ho povazujes za najbezpecnejsi :) urcite je najuniverzal
    Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
1. Je celkem jedno jestli máš špagát 7.7 nebo 12 funguje pořád.
2.Je jedno jestli je lano je
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Přesně na tohle jsou oddílové horoškoly perfektní. Vyzkoušíš si chytání pádů bezpečně v několika růz
   Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Kubo, pamatujes ze by se pri nacviku chytani padu v horoskole/oddilu nekdy v historii stalo ze nekdo
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Pokud si nepamatuji, tak se to nestalo. Zároveň si ale nepamatuji, že by se to stalo s jiným jistítk
  Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Naprosto nechápu, proč na všech stěnách nemají na začátku každé linie štandovací oko, které by tyto
   Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Protože tam nikdo nenosí helmu. Mrštění na zeď je horší než mrštění k první presce.
    Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Jooo? A jakého joudu to mrští na zeď? Opět další neumětel, co ví o jištění houby, ale radí druhým? K
   Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
A už sis někdy uvědomil, že stát při jištění na místě, je jedno, zda přikurtován k pytlu s pískem ne
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Ále co to blábolíš, s prominutím? Proč bys chtěl popocházet? Aktivní délku jistícího lana řeší jistí
     Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Sorry kubo, ale blabolis ty. Bezna praxe na stenach a sportovkach je popochazet. Neni to bezvyhradne
      Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Ale jasně Verčo, že je běžná praxe popocházet, protože je to pohodlnější. A nic proti tomu nelze nam
       Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Nejde o pohodlnost, ale o bezpečnost. Pokud lezec leze na hranici svých schopností, tak považuji urč
        Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
problém je z šerého dávnověku, kdy byly pitomé překližkové stěny někde ve světlíku s délkou cest oko
        Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Ale samozřejmě je to v tomto specifickém případě, který popisuješ, bezpečnější a hlavně pohodlnější.
         Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Kubo, dotaz začínal slovy "Začal jsem chodit lozit na stěnu...". Můj koment se vztahuje př
          Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
1) V metodice není rozdíl mezi dvojkou - čtyřkou - dvanáctkou.
2) Tohle jsi napsal: "A u
           Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
V metodice asi rozdíl není, ale je rozdíl ve zkušenostech a schopnostech. Osmičkový lezec asi nebude
            Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Ano, takhle souhlasím.
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Pokud máš strach o jističe (o sebe mít strach nemusíš) je do jisté míry řešení první presku cvaknout
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
No upřímně trochu mám strach o oba. Živě si představuji, jak spadnu s nabraným lanem při cvakání pre
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Neřešil bych to. Jdi na stěnu zkus si nejdřív odsednout pak spadnout, trochu výš spadnout výš nad ny
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Už jsme lezli, odsednutí a spouštění funguje bez problému.
No možná bude opravdu nejlepší ten
     Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Pokud je slečna už trochu zkušená, tak si kupte Grigri nebo jiné jistítko na podobném principu. Přin
      Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Si dovolim odporovat. Kombinace lehky jistic + samoblok byva dost o drzku. Hlavne pro jistice a samo
       Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Díky za postřeh, já právě trochu zvažoval pořízení jistítka Click Up nebo něčeho podobného... pro ji
        Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Ahoj. Lezu s dcerou, ktera je lehci jeste o vic. Na kurtovani ke stene pouziva daisinu, jeden konec
       Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Tak proto jsem psal,aby byl jistič trochu zkušený, začátečníkovi bych to raději do ruky nedal. Trouf
       Nauč se s tím09.12.2016
Jestli ono by nebylo lepší se s tím trochu naučit. Prokluz s Click-Up není problém, dá se s ním chyt
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Jakmile jsi dost vysoko, tak uz je to jen o sikovnosti jistice. I s nabranym lanem, nebo padem pres
    Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Pokud první necvakáš, tak druhou můžeš cvakat klidně vysoko nad hlavou. Třetí už zase ale raději ne
   Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Myslím si, že pro bezpečí jističe máte prostě moc velkej rozdíl. Řešení do jisté míry je, jak jsem p
 Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
K jistítku: V tomhle případě jednoznačně platí, že nejlepší jistítko je takové, na které je jistič z
  Re: Dotaz - lehký jistič?09.12.2016
Když napíšu, že vážím o polovinu víc (přes 75 kg), tak +50% vypadá děsivě, ale poměr je o kousek lep
 Kecy o jištění10.12.2016
Ty jo, to jsou děsné kecy v téhle diskuzi. Doporučuju zajít si někdy na Off nebo bw, když je tam Pet
 Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Ahoj, my máme se ženou rozdíl 50kg a nebojím se. Je ale pravda že jistit umí a pro jistotu používá r
  Re: Dotaz - lehký jistič?10.12.2016
Ano, ale jen proto, že začátečníci raději kecají v diskuzi a řeší teorii místo toho, aby si pády nac
   Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
Zvláštní. A já si vždycky myslel, že je lepší začít s teorií než zkoušet hloupost prakticky a pak se
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
No vidíš, a přesně tohle je blbost. Teorii zahoď a jdi si odjistit toho tlouštíka. Jinak to sice bud
    Re: Dotaz - lehký jistič?11.12.2016
A ještě dodatek - děvče 40kg klidně tlouštíka 120kg jistit může. Ale tak nějak si nedovedu představi
     Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
Nemůže, protože ji nikdy nesbalí :)
      Re: Dotaz - lehký jistič?12.12.2016
To jsem si myslel vždy také. A z omylu mne vyvedla jedna spolupracovnice, co měla opravdu asi 40-45
 ohm12.12.2016
až bude v prodeji, pořiď si Edelrid Ohm a budeš mít po starostech.
Jinak ale mají pravdu před

 slovenska Haute Route07.12.2016
Ked v inych analoch, tak v inych :)

Nasiel som zaujimavy clanok o velkej slovenskej Haute Route, tzv. Viktorov prechod: https://is.gd/Iq0ZX
 Re: slovenska Haute Route07.12.2016
Tak to je mazec. Diky za link
  Re: slovenska Haute Route07.12.2016
nemas zac :)

zaujimavy je este Gypsyho prechod:

   Re: slovenska Haute Route07.12.2016
aaargg.. koukam ze mam v Tatrach co dohanet. ale tri dny mi stacit nebudou... mozna tak 3 roky dycky
    Re: slovenska Haute Route07.12.2016
Tatarkův výkon zopakovala slovenská dvojka - nejlepší skialpinista a nejlepší běžkař - až teď. Jaro
     Re: slovenska Haute Route08.12.2016
Maláka bych určitě neoznačoval jako "nejlepšího běžkaře"...
     Re: slovenska Haute Route09.12.2016
Noo, teď - bylo to v roce 2012, pokud výše uváděné odkazy neklamou.

1   ...   252   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262   263   264   265   266   267   268   269   270   271   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 když dvojčata = půlky
Ahoj,
zajímaly by mě Vaše zkušenosti ohledně polovičních a zároveň dvojitých lan (a dokonce jsem se setkal už i s lanem, co je zároveň i jednoduché). To, že má výrobce certifikát je super, mě by se taky líbilo koupit něco, u čeho nemusím až tolik přemýšlet, ale jak je to v praxi? Vím, že kdyby to bylo nepoužitelné, tak je asi nikdo nekupuje (a směr trhu se mi zdá spíše opačný, alespoň co se nabídky týče), ale jaké máte osobní zkušenosti s tvrdostí pádů, počtem normovaných p., opotřebením, manipulací a celkovou spokojeností zejména oproti dvojčatům (max. užití předpokládám jako dvojčata)? Jasně, každý výrobce něco jiného u každého lana, taky každý má jiné požadavky, ale podělte se prosím právě o ty svoje (klidně i udělejte reklamu svojí oblíbené značce)
fl10:18:35 12.12.2016
odpovědět 
 Re: když dvojčata = půlky
značkami napříč je to kompromis, kterej má výhody a nedostatky všech tří papírů. na dvojče je to těžký jak prase. na jedničku je to takový podvyživený a třeba v osmě to klouže jak had a odsedlý dobíraný v tom péruje jak opička na gumičce. životnost nic moc.

ale je to univerzální a stačí ti jedno lano na všechno. jestli není lezení tvůj hlavní sport a lano ti zpravidla dřív zteží než se prošoupe, tak je to volba pro tebe. když jezdíš na vandr stopem na celé léto, a v plánu máš postupně skalkařinu I hory, jdi po tom. vodíš-li klienty na ledové turkey s dvěma délkama ve skále nakonec, není pro tebe nic lepšího. pokud nejsi nic z toho, potom si pořiď skalkařskou jedničku a dvě lana půlka/dvojče.
Lukas B.16:08:14 12.12.2016
odpovědět 
  Re: když dvojčata = půlky
zatracený automatický opravovač do englišmenštiny, GRRRRR! (jak by řekl Bobík)
Lukas B.16:09:38 12.12.2016
odpovědět 
  Re: když dvojčata = půlky
2 dvojčata + jednička je beztak za stejnou cenu jako 2 lana 1-1/2-00
16:17:53 12.12.2016
odpovědět 
   Re: když dvojčata = půlky
No já právě 1 mám, ale nechci riskovat v horských podmínkách (na ty Hohewandy a Salzkammerguty to zatím stačilo...), tak zvažuju. Jasně, cena je jeden z parametrů, ale třeba s tou váhou je to utčitě dobrý postřeh (i když nejsem a nebudu lovcem gramů pro co nejlepší sportovní výkon)
fl16:35:59 12.12.2016
odpovědět 
    Re: když dvojčata = půlky
ušetříš takových 15 + 15 g/m (dvojčata/půlky tenké proti trojcertifikovanému), to je zhruba půldruhýho kila na padesát metrů, a dvě tisícovky.
Lukas B.16:41:13 12.12.2016
odpovědět 
    Re: když dvojčata = půlky
Hele s timhle univerzalnim lanem jsem letos lez. A na dvojcata/pulky je to fakt tezky a neskladny. Na druhou stranu mas pocit sucha a bezpeci.

Jinak je popularni mezi vudcema, co na nem tahaj kliose.
Geo18:34:04 12.12.2016
odpovědět 
    Re: když dvojčata = půlky
jestli máš už jedno jednoduchý, nic neřeš a kup 2x 7,8 od lanexu - certifikované jako půl i dvojče, ušetříš asi 3000 a váhově 1,5 kila jak psal někdo výš
09:54:09 13.12.2016
odpovědět 
  Re: když dvojčata = půlky
Ja som otazku pochopil skor tak, ze sa hlavne pyta na lana ktore su zaroven pulky a zaroven dvojcata, to o jednoduchych ho az tak netrapi.

U lan ktore su pulky a dvojicky by som si myslel, ze pojde o relativne male kompromisy. Povedal by som ze velke kompromisy nastanu az vtedy, ak by zaroven mali byt aj ako jednoduche, kedze sklbit v lane dvojicku s jednoduchym nebude lahke. Ale porovnanie z prvej ruky nemam.
marek17:01:50 12.12.2016
odpovědět 
   Re: když dvojčata = půlky
jo, blbě jsem koukal, pochopil jsem, že je dotaz na trojkombinaci. takže (skoro) všechno má papíry na půlku I dvojče, a co nemá, to by mohlo mít.
Lukas B.17:16:29 12.12.2016
odpovědět 
 Re: když dvojčata = půlky
no, pokud by se ti podařilo hodit normovanou tlamu, tak už by tě opotřebení a podobný nesmysly nezajímaly...
21:34:07 12.12.2016
odpovědět 
  Re: když dvojčata = půlky
tim samozřejmě neshazuju zbytek toho na co se ptáš, jen těma normovanejma pádama bych se fakt nezabýval, páteř snese tak půlku sil, který při takovým pádu působí, na druhou stranu při lezení normovanej pád prakticky nevytvoříš
21:37:09 12.12.2016
odpovědět 
   Re: když dvojčata = půlky
ja som dakde pocul, ze vnutorne organy sa zacinaju trhat niekde pri 11kN, pricom maximalna razova sila dnesnych lan sa pohybuje tak do 9kN.
marek22:31:48 12.12.2016
odpovědět 
    Re: když dvojčata = půlky
nevím jak orgány, ale obratle prý kolabují při hodnotách o dost nižších než 10 kN (zdroj nemám).
Ale z opačné strany jsem v souvislosti s Kienovou houpačkou viděl na nákresech volných pádů do lana s pendlem a bez pendlu, kde s pendlem působilo něco přes 2 kN, při přímým volným pádu 4-5 kN. Podobná čísla zaznívala při různých kurzech a školeních...
23:08:05 12.12.2016
odpovědět 
     Re: když dvojčata = půlky
Ano ano, jak píšu, testy jsou věc jedna, praktické používání věc druhá...
fl04:52:57 13.12.2016
odpovědět 
   Re: když dvojčata = půlky
No a když už jsme u toho, tak za kolik ne normovaných pádů je jeden normovaný? Člověk tak nějak leze a padá, když je to něco subjektivně většího tak si to "zapamatuje", v lepším případě napíše a leze dál. Když se mu lano nelíbí, tak ho vymění. Proto předpokládám, že hodně (a čím víc má lano normovaných pádů, tím líp i pro ty nenormované), ale jsou nějaká čísla (je mi jasné, že se to bude blbě vyčislovat)?
fl11:33:40 13.12.2016
odpovědět 
    Re: když dvojčata = půlky
Pokud vím tak žádné přepočty nejsou, ale přesně tak jak píšeš to je normální - lezeš, padáš a když se ti něco nelíbí, tak lano vyřadíš. Počet normopádů je teoretická referenční hodnota - důležitá při nákupu. Ta hodnota nijak neposkytuje informaci typu "tak, a lano je v polovině životnosti" nebo "tak, a po té dnešní tlamě je potřeba jej vyřadit".
honza12:45:02 13.12.2016
odpovědět 
     Re: když dvojčata = půlky
díky
fl06:41:38 14.12.2016
odpovědět 
 Re: když dvojčata = půlky
Pokud vím tak většina dnešních půlek jsou zároveň dvojčata. Takže téhle kombinace není třeba se bát. Neobvyklá jsou dvojčata, která nemají certifikaci jako půlky. Jsou brutálně tenká a lehká. Jsou to např. mammut twilight 7,5 mm anebo edelrid flycatcher 6,9 mm. Zde je je již potřeba dávat pozor při výběru jistítka, v některých normálních kyblících již mohou dělat problémy. Zároveň mám dojem, že čím tenčí lano, tím větší riziko zašprcnutí při stahování a i větší riziko poškození opletu při následném vyprošťování.

Váhový rozdíl edelridu oproti půlkodvojčatům tendon master 7,8 mm činí závratné 3 g / m.
honza01:32:39 13.12.2016
odpovědět 
  Re: když dvojčata = půlky
méně než sedm - takovejch nití už bych se skoro bál :-)

edelrid má čistě dvojčata, ale má i čistě půlky, čistě půlky má i tendon apod. neplatí, že téměř všechny půlky jsou i dvojčata, platí spíš opak - až na výjimky jsou téměř všechna dvojčata certifikovaná i na půl
10:01:44 13.12.2016
odpovědět 
   Re: když dvojčata = půlky
Tendon má myslím z "horských" lan jednu půlku, která není dvojče a jedno dvojče, které není půlka.
honza11:35:52 13.12.2016
odpovědět 
    Re: když dvojčata = půlky
no jo, uniklo mi, že dělají tlusté Lowe, které nemá certifikát na půlky

ale pořád platí, že se stále vyrábějí i půlky bez certifikátu na dvojčata stejně často jako dvojčata bez certifikátu na 1/2
14:30:26 13.12.2016
odpovědět 
     Re: když dvojčata = půlky
To je svatá pravda. S malou trochou námahy se stále taková lana ještě dají sehnat.
honza16:30:10 13.12.2016
odpovědět 
      Re: když dvojčata = půlky
S trochou námahy se dají sehnat dvojčata co nemají certifikaci jako půlky. Půlek co nemají oficiální certifikaci jako dvojčata je celkem dost. Zřejmě ta certifikace něco stojí, nebo lana neprojdou v rázové síle o nějaký ten kousíček, nebo nevím proč tu certifikaci nemají... Třeba Beal IceLine 8.1 má certifikaci jenom jako půlka. Ale mají u toho letáček, že když to budeš cvakat do borháků a nýtů, tak to můžeš cvakat jako dvojčata. Do vlastního železa pak jedině jako půlky...
Jirka16:43:43 13.12.2016
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192346)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nedělení dýchánek - varianta VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nedělní dýchánek VIIIa Tisá - Velké Stěny
Novodobá VIIIb Tisá - Velké Stěny
Životní radost V Tisá - Velké Stěny
Kopanina VIIb Tisá - Velké Stěny
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (51)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1262 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi