Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230939 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Lezecké sdružení Kotelna - Brno
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
HUDYsport - Praha 5
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Solo TR25.12.2016
Ahoj, su v CR dake pekne lokality pre Solo TR (pristup z vrchu) a ake s nimi mate skusenosti? Boris.
 Re: Solo TR26.12.2016
všechny sportovky můžeš brousit s lanem na jumaru
 Re: Solo TR27.12.2016
Borys umi po skalinach
 Re: Solo TR04.01.2017
Tak solo TR jde snad ve vsech CR lokalitach s vyjimkou nekterejch pisku, kde by to stejne byla prasa

 koleno25.12.2016
Zdravim borci,

Nikda me nic nebolelo, ale posledniho 1/2 roku se mi zacne ozyvat koleno, pri lezeni to jde, ale pri delsich (nad 1-2 hodiny) sestupech dolu, k autu, to boli...a dost, tak, ze to skoro brani dokonceni tury, ale zas, vetsinou
 Re: koleno25.12.2016
Ortoped a Dyclofenac ;).
Vitej do klubu.
 Re: koleno25.12.2016
pilka na zelezo, pasek od kalhot a neco do pusy, at nerves na lesy kdyz si to budes rezat
 Re: koleno25.12.2016
pilka na zelezo, pasek od kalhot a neco do pusy, at nerves na lesy kdyz si to budes rezat
 Re: koleno25.12.2016
pilka na zelezo, pasek od kalhot a neco do pusy, at nerves na lesy kdyz si to budes rezat
 Re: koleno25.12.2016
fakt se neda nic nez rezignovat?
  Re: koleno25.12.2016
Nene, na takove problemy jsou prave idealni drepy na jedne noze se zavazim, beh s priskoky v zatezov
   Re: koleno25.12.2016
odpornik... hezky slovo :-)
 Re: koleno25.12.2016
zajdi za doktorem, nech si udělat rentgeny ultrazvuky. bude to třeba meniskus. dá se to jistě endosk

 M7 s horizontálními hroty22.12.2016
Ahoj,
V rozhovoru s Dani Arnoldem bylo jedno video o výstupu na Aljašce s Davidem Lamou. Zaujalo mě, že David leze s mačkami, které mají horizontální hroty navzdory tomu, že tam leze docela na jistotu  mixy za M7. Tušíte někdo, proč s něma lez
 Re: M7 s horizontálními hroty04.01.2017
Tak asi zalezi kde je tvoje schopnostni hranice. Kdyz polezes M9 v monopointech na pohodu tak tu M7

 sth21.12.2016
Kdo je tajemný "sth"???
 Re: sth21.12.2016
Heh :)
Sam nejvyssi.
 Re: sth21.12.2016
Standa Holec

 Právní aspekty zajištěných cest20.12.2016
Žádám o radu s právními aspekty zajištěných cest v ČR a v zahraničí. Uvítám jakýkoliv nástin situace případně zdroje, ze kterých můžu čerpat další informace.
 Re: Právní aspekty zajištěných cest20.12.2016
U nás - zřizování ferrat - právní aspekty často partyzánské. Pohyb po ferratách - riziko je na stran
 něco zde:20.12.2016
  Re: něco zde:20.12.2016
Jinak myslím, že nejvíc o tom bude vědět sám stavitel ferrat v CZ, Čokař: cokar@seznam.cz ,
t
 Re: Právní aspekty zajištěných cest20.12.2016
On to reálně vlastně nikdo neví. Stavitelé se vehementně brání tomu, že je to stavba (to by je vinil
  Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
podle Šubrta se na ferate zabijeji lidi vyhradne vlastni vinou. dokonce popisuje, ze nejcasteji si s
  Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
No ona to stavba samozřejmě je, v tom se shodují (kupodivu) jak technici, tak právníci, kteří se poh
   Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
No právníci se na tom jistě vyřádí. Desatero o feratách nic nepíše, takže montovat se do toho z pohl
    Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Bez ohledu na to, jak se úraz stal? Když se nezajistíš, je to jasné. Ale to když třeba přerezaví řet
     Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
hledal bych analogii třeba s vodními díly (jakkoli nejsou jezy primárně určeny ke splouvání) nebo sj
      Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
a nakonec, z pohledu práva asi nebude základní rozdíl mezi pádu z feraty a pádu ze schodů na hlavati
       Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
No jo, ale jaký pád? Pokud budeš chodit na okraj a spadneš, je to na tebe. Ale co když se opřeš o zá
        Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Souhlas s Lukasem B. – přesně tak to totiž je; a ty vyvozuješ velmi správně důsledky. Jdeš-li po sch
         Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
P.S. Osobně si myslím, že soud by se mohl obrátit pro pramen do Německa, kde to, tuším, řešeno je, a
         Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
tím spíš, když byla ferrata natlučena nelegálně, jak to udělal právě čokař
          Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
No a to je právě podstata problému - nelegální ferrata vlastně nemůže existovat. Buď je to legální,
           Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
...a přesto je to feráta, člověče. Budeš se divit, ale i nikým nekolaudovaná feráta je feráta :-)
            Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
Naštěstí ti chytřejší vědí, co jsem chtěl vyjádřit...
             Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
Domýšlet se můžeme, co jsi asi tak chtěl říci. Feráta je ovšem feráta.
              Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
Proc tak casto v reakcich mluvis jako za nas vsechny? Nebo jsi presel na majestatni plural?
               Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
My čtenáři se můžeme domýšlet. Předpokládám, že to budu já a aspoň jeden, kdo si nemyslí, že feráta
                Re: Právní aspekty zajištěných cest24.12.2016
To je něco podobného, jako s označením debil. Teoreticky je debilů okolo nás opravdu velmi málo, aby
                 Re: Právní aspekty zajištěných cest24.12.2016
No tak to už je vrchol: "ne každá ferrata musí nutně být ferratou"
                  Re: Právní aspekty zajištěných cest24.12.2016
A co je na tom divného? Přesahuje to opět tvé chápání?
                   Re: Právní aspekty zajištěných cest26.12.2016
Moji představivost to přesahuje zcela jistě. Jsem ve škole měl výrokovou a predikátovou logiku.
                    Re: Právní aspekty zajištěných cest26.12.2016
Tady je vidět, že samotné vzdělání nestačí, ještě je potřeba ho umět používat. A to se ve škole nena
                     Re: Právní aspekty zajištěných cest26.12.2016
Taky cizí slova zvládáš. Je jistě dobře, že znáš apatyku. A ještě lépe, že znáš česká přísloví. A je
                      Re: Právní aspekty zajištěných cest27.12.2016
To je tvůj problém, ne můj. Já své už napsal, kdo chtěl, nějak si to přebral, pokud ne, je to jeho p
                       Re: Právní aspekty zajištěných cest27.12.2016
Co se tak čílíš, když jsi řekl, co jsi chtěl říct? Sice Ti vůbec není rozumět, ale Ty si evidentně m
                        Re: Právní aspekty zajištěných cest27.12.2016
Jak jsi dopěl k názoru, že se čílím? Naopak, diskuze s tebou vede pouze k úsměvu. Řada tvých příspěv
      Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Ta analogie se singletrackem nebo silnicí sedí. Je tu singletrack, byl postaven, povolen, schválen..
     Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
To všechno je úplně jedno, vlezl jsi na feratu sám, nenárokuj jakoukoliv jakkoliv vzniklou škodu po
      Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Jenže ten svéprávný člověk také oprávněně očekává, že ferrata jako stavba s povolením splňuje určité
       Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Z pohledu cyklostezky je na vině ten kdo je majitelem pozemku. Ne ten kdo ji postavil. Stejné je to
        Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Myslím, že to prohrály. A to šlo, prosím, o přírodu, o les, ne o stavbu.
         Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Jsem se přes rameno zeptal kolegy. LČR to definitivně (v mezích soustavy českých obecných soudů) pro
         Re: Právní aspekty zajištěných cest24.12.2016
Šlo o stavbu. Cyklostezka je stavba, cyklotrasa ne. Říkal jsem si tehdy, že je to docela demotivujíc
          Re: Právní aspekty zajištěných cest24.12.2016
Tak absurdní je to jen částečně. Představ si, že by tam podobný závazek neexistoval. Kam by to došlo
       Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
To o oprávněných očekáváních je pravda pravdoucí. Blbé je, že nikde není řečeno, jaké parametry má f
       Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Áno, posranej bezpečnej sex, posranej bezpečnej život, posraný bezpečný všechno. Klidně si to nech p
        Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
A teď jsou trend i bezpečné vánoce.
        Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
Tak tohle je trochu extrémní názor a není asi úplně správný. Chápu, co chceš sdělit, ale vezmi si ka
         Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
A jsme u toho základního. Je feráta z pohledu českého práva kus drátu nataženého přes šutr? Nebo je
          Re: Právní aspekty zajištěných cest21.12.2016
No kurva to je zase bomba řešit FeratuJako nějakou odpovědnost někoho za něco já už lezl po dezolatn
           Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
zkusil bych to shrnout do dvou laicky použitelných pouček:
1. ferátě nevěř, není jasné, kdo j
            Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
Takže právně je to asi jasný. Teď jen za jakých podmínek může v Čechách ferrata vyhlásit "osobn
             Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
No tak pokud chceš něco postavit, obvykle na to potřebuješ stavební povolení. Ale pak to nesmíš zbou
              Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
ještě jedna analogie (možná blbá) mě napadla: posed. taková ta věc co na tom sedí myslivec a střílí
               Hurá na posed?22.12.2016
Hele, Lukáši, našel sis k tomu něco? Níže cituji z právní poradny ohledně posedů a dalších žebříků v
                Re: Hurá na posed?22.12.2016
Mně z tý právní poradny vyplývá to (a je to kupodivu i v souladu se selským rozumem, na kterej se vý
                 Re: Hurá na posed?22.12.2016
To máš pravdu, navenek shnilá šprušle je zřejmá. Ale to třeba když vyhnije jen hřebík, co ji drží, p
                Re: Hurá na posed?22.12.2016
díky za rozšíření obzorů (bez ironie). od dob, kdy jsem měl jakousi době poplatnou verzi stavebního
                 Re: Hurá na posed?22.12.2016
V poho. Stavím na vlastním pozemku menší stavbu. Měl jsem tu architekta, co bude dělat plán pro ohlá
             Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
Tak zrovna v klasickém anglosaském právu (které EU jen kurvila a kurví) je zodpovědnost za škodu způ
              Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
Tak to je s tím právě trochu jinak. Angličani a Američani mají precedenční právo. Zbytek Evropy a Ka
               Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
Píšeš o něčem jiném (se špatnou pojmologií) - směšuješ dvě různé věci. Ano, jde i o rozdíl mezi prec
                Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
No dobře, že nemáš rád polského instalatéra už víme.
                 Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
A jaks přišel na to, že nemám rád polské instalatéry? Ono to nějak souvisí s rozdíly mezi kontinentá
                  Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
Já ano.
                   Re: Právní aspekty zajištěných cest23.12.2016
To máš ovšem zvláštní zrak. Uměl bys to nějak blíž vysvětlit?
Pokud ne, tak by to byl přechod
                    Re: Právní aspekty zajištěných cest26.12.2016
Proč se to tady objevilo? Protože jsi do racionální debaty o právu a ferátách zatáhnul Brexit a ješt
                     Re: Právní aspekty zajištěných cest26.12.2016
Za prvé, Brexit jsem do téhle debaty nezatáhl já, ale diskutér jirka, 10:19:25 22.12.2016. („Díky za
                      Re: Právní aspekty zajištěných cest26.12.2016
Když myslíš, tak myslíš.
          Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
:) Přesně to, na co se ptá Kuba Turek, v současné době právní úprava v Česku výslovně nepokrývá a ju
 Re: Právní aspekty zajištěných cest22.12.2016
Podľa môjho názoru, je potrebné mať ferratu schválenú, postavenú niekým, kto má na to "papiere&

 Cvakani expresky20.12.2016
Zdar borci a borky,chtěl bych se zeptat, jak co nejefektivnějí a nejrychleji cvaknout expresku. Máte na to nějaký figl když jste ve špatném a cvakate? Cvakám palcem proti zámku a občas to není uplně ideálni tak bych to potřeboval trochu poladit. Díky.
 Re: Cvakani expresky20.12.2016
nejlepší je necvakat.
Hele jako fakt. Nech si to nacvakat, třeba kámošem. Pak se navážeš na
 Re: Cvakani expresky20.12.2016
No popravdě tvůj dotaz tak trochu vybízí na to si zašťourat, jak to udělal "borec" (bylo b
  Re: Cvakani expresky20.12.2016
Bourák d. :-D díky za pobavení.
vašek k. - díky zlhednul jsem a budu trenovat ;-)

 SD karta19.12.2016
Nějak jsem pozapoměl v neděli 18.12 na chatě u zeleného plesa, přesně v první místnosti SD kartu 64G Samsung, byly na ní zaznamy z ledu a hlavně z drona.

 NahořeBez BoulderCup - Jihlava17.12.2016
Zdravím všechny příznivce boulderingu v ČR.
26.12.2016 v Jihlavě pořádáme 2. ročník amaterského boulderového turnaje NahořeBez.
Registrace v 16:30
Začátek 17:00
Vstupné: dobrovolné
Cesty pro Vás připraví Ondra Veselský
 Re: NahořeBez BoulderCup - Jihlava19.12.2016
A o čem máme diskutovat? Kdybys tam zakázal maglajz a přikázal lezení v lezAčkách. Bylo by o čem dis
 Re: NahořeBez BoulderCup - Jihlava19.12.2016
A o čem máme diskutovat? Kdybys tam zakázal maglajz a přikázal lezení v lezAčkách. Bylo by o čem dis
  Re: NahořeBez BoulderCup - Jihlava19.12.2016
Diskutuj treba o tom proc je to nahore bez. Tema k diskuzi se vzdy najde a nemusi to byt zrovna dlou

 NahořeBez BoulderCup - Jihlava17.12.2016
Zdravím všechny příznivce boulderingu v ČR.
26.12.2016 v Jihlavě pořádáme 2. ročník amaterského boulderového turnaje NahořeBez.
Registrace v 16:30
Začátek 17:00
Vstupné: dobrovolné
Cesty pro Vás připraví Ondra Veselský

 16 dní ve stínu (1976)17.12.2016
Nahral som na Youtube kratky, skoro zabudnuty film "16 dní ve stínu", zachytavajuci vystup ostravskych horolezcov severnou stenou Eigeru. Ako prvi r. 1976 prekonali japonsku direttissimu v zime alpskym stylom.

 Re: 16 dní ve stínu (1976)17.12.2016
Děkuji. Knihu o té expedici mám doma a je výborná. X hodin přešlapoval na místě pod těžkým krokem a
  Re: 16 dní ve stínu (1976)19.12.2016
prosím tě,mohl by jsi mi napsat ten název té knihy.Páč jediné je od oty pavla,,výstup na eiger,,Ale
   Re: 16 dní ve stínu (1976)19.12.2016
autor Bohuslav žárský, STĚNA
   Re: 16 dní ve stínu (1976)19.12.2016
Eigeru je este venovana kniha Zdeno Zibrin, Radovan Kuchar - Z Tatier na Eiger, a Kuchar tiez vystup
 Re: 16 dní ve stínu (1976)17.12.2016
díky!
  Re: 16 dní ve stínu (1976)21.12.2016
dík chlapy,čus bus
  Re: 16 dní ve stínu (1976)21.12.2016
dík chlapy,čus bus

1   ...   250   251   252   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262   263   264   265   266   267   268   269   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Právní aspekty zajištěných cest
Žádám o radu s právními aspekty zajištěných cest v ČR a v zahraničí. Uvítám jakýkoliv nástin situace případně zdroje, ze kterých můžu čerpat další informace.
Míša18:55:21 20.12.2016
odpovědět 
 Re: Právní aspekty zajištěných cest
U nás - zřizování ferrat - právní aspekty často partyzánské. Pohyb po ferratách - riziko je na straně toho, kdo na to leze, resp. jeho zákonného zástupce.
honza19:24:24 20.12.2016
odpovědět 
 něco zde:
http://tinyurl.com/htbqwrp
honza19:46:19 20.12.2016
odpovědět 
  Re: něco zde:
Jinak myslím, že nejvíc o tom bude vědět sám stavitel ferrat v CZ, Čokař: cokar@seznam.cz ,
tel. 724 247 624 .
honza19:51:46 20.12.2016
odpovědět 
 Re: Právní aspekty zajištěných cest
On to reálně vlastně nikdo neví. Stavitelé se vehementně brání tomu, že je to stavba (to by je vinilo z každé chyby, špatného trasování, nezabezpečené údržby, nebezpečí pod i nad ferátou). Zase to ale není obyčejná značená cesta. Pokud vím, tak se zatím v Česku na tom zabili dva lidé a oba to byli sólolezci bez jištění - takže soudy nemusely nic řešit. Byla to jejich jasná chyba. Co se ovšem bude dít, až třeba na někoho spadne šutr, nebo si třeba zlomí nohu při pádu a bude z toho komplikované zranění, to si myslím neumí nikdo dost dobře představit.
Kuba Turek20:17:45 20.12.2016
odpovědět 
  Re: Právní aspekty zajištěných cest
podle Šubrta se na ferate zabijeji lidi vyhradne vlastni vinou. dokonce popisuje, ze nejcasteji si smrtelny uraz privodi aktivni horolezec, ktery podcenil obtiznost feraty a nepouzil jisteni, pripadne se jistil velmi sporadicky. to vice mene potvrzuje i KT pri popisu smrtaku v CR.
takze jako studijni material doporucuju Subrta 1. a 2. dil + zajistene cesty - stejny autor.
06:28:45 21.12.2016
odpovědět 
  Re: Právní aspekty zajištěných cest
No ona to stavba samozřejmě je, v tom se shodují (kupodivu) jak technici, tak právníci, kteří se pohybují ve stavebnictví. (Ochránci přírody v tom jasno úplně nemají, ale o ty v téhle souvislosti nejde.) Ovšem právní úprava to v ČR výslovně nepokrývá a judikáty na to zatím nejsou. Jak píšeš, budou, až se tam něco stane :)
(Jaké budou, bych předjímal samozřejmě nerad, v českém prostředí. Nicméně přinejmenším právní zastoupení postiženého stavitele přijde hodně draho.)
D.09:59:58 21.12.2016
odpovědět 
   Re: Právní aspekty zajištěných cest
No právníci se na tom jistě vyřádí. Desatero o feratách nic nepíše, takže montovat se do toho z pohledu práva by byla zhovadilost hodná dnešní doby.

Z logiky věci je jasné, že pohyb po feratě nemůže být 100% bezpečný, kdo na ní vstoupí, činí tak na vlastní riziko a nese si veškeré důsledky sám.
retez11:17:56 21.12.2016
odpovědět 
    Re: Právní aspekty zajištěných cest
Bez ohledu na to, jak se úraz stal? Když se nezajistíš, je to jasné. Ale to když třeba přerezaví řetěz? Nebo co když se zraníš o roztřepené ocelové lano? Nebo co když stav ferraty neumožní cestu dál ani zpět (třeba se ti při výstupu ulomí kramle nebo špricle na žebříku), a tebe bude sundavat vrtule. Kdo by to zaplatil? Máš tu nezraněného lezce, který nemohl dál pokračovat ne kvůli sobě, ale kvůli technickému stavu stavby... ?
11:47:39 21.12.2016
odpovědět 
     Re: Právní aspekty zajištěných cest
hledal bych analogii třeba s vodními díly (jakkoli nejsou jezy primárně určeny ke splouvání) nebo sjezdovkami a běžkařskými areály(které mohou, ale nemusí být stavbou, dle rozsahu zemních prací a stupně ochrany žp), možná, že i na tom pojizerském singletracku už někdo spadl z kola a zlomil si zápěstí (soudil se?). Nakonec I se silnicemi může být jistá analogie...
Lukas B.14:17:50 21.12.2016
odpovědět 
      Re: Právní aspekty zajištěných cest
a nakonec, z pohledu práva asi nebude základní rozdíl mezi pádu z feraty a pádu ze schodů na hlavatici nebo ze schodiště od kapelníka ke sfinze, nebo z jiné turistické pěšiny.
Lukas B.14:20:41 21.12.2016
odpovědět 
       Re: Právní aspekty zajištěných cest
No jo, ale jaký pád? Pokud budeš chodit na okraj a spadneš, je to na tebe. Ale co když se opřeš o zábradlí a ono se prolomí? A co když půjdeš po dřevěné stezce nebo visutém chodníku a ona se sesune i s tebou? Já nevím, ale já bych tu beztrestnost a nepostižitelnost nebral na lehkou váhu. Oficiální povolená ferrata by přeci měla splňovat nějaké bezpečnostní parametry.
16:07:43 21.12.2016
odpovědět 
        Re: Právní aspekty zajištěných cest
Souhlas s Lukasem B. – přesně tak to totiž je; a ty vyvozuješ velmi správně důsledky. Jdeš-li po schodišti opilý nebo z jiného důvodu nepozorný a spadneš, je to tvůj problém. Pokud spadneš proto, že ses opřel o zábradlí a to se prolomilo, je to problém majitele schodiště, který ho samozřejmě může přenést na správce (je-li) a ten třeba na toho, kdo to montoval (nicméně primární odpovědnost vůči poškozenému má majitel).
A u ferrat je právě ten problém, že - pokud vím - nikde není (v českém právu) mimo jiné řešeno, jaké konkrétní bezpečnostní parametry by měla splňovat. Takže by to bylo na konkrétním soudu.
17:19:35 21.12.2016
odpovědět 
         Re: Právní aspekty zajištěných cest
P.S. Osobně si myslím, že soud by se mohl obrátit pro pramen do Německa, kde to, tuším, řešeno je, ale rozhodně bych na to nevsadil (povinnost to není).
D.17:21:14 21.12.2016
odpovědět 
         Re: Právní aspekty zajištěných cest
tím spíš, když byla ferrata natlučena nelegálně, jak to udělal právě čokař
11:17:39 22.12.2016
odpovědět 
          Re: Právní aspekty zajištěných cest
No a to je právě podstata problému - nelegální ferrata vlastně nemůže existovat. Buď je to legální, tedy ferrata, nebo je to nelegální, a pak to nemůžeš nazývat ferratou. To, o čem se bavím já, je legální povolená stavba. Pokud se jedná o stavbu nelegální, je jasné, že tam žádné nároky být nemohou, protože nemůže existovat očekávání určité minimální bezpečnosti. Ať si autor říká, co chce, bez povolení to neprošlo povolovacím a schvalovacím řízením, nikdo tedy nedal důvod k očekávání, že třeba lano splňuje nějakou minimální nosnost. Takže v reále, pokud bys chtěl s rodinkou vyrazit na zajištěnou cestu, by sis měl zjistit, kdo to postavil a za jakých podmínek :-)
16:47:49 22.12.2016
odpovědět 
           Re: Právní aspekty zajištěných cest
...a přesto je to feráta, člověče. Budeš se divit, ale i nikým nekolaudovaná feráta je feráta :-)
Kuba Turek23:01:46 22.12.2016
odpovědět 
            Re: Právní aspekty zajištěných cest
Naštěstí ti chytřejší vědí, co jsem chtěl vyjádřit...
12:26:06 23.12.2016
odpovědět 
             Re: Právní aspekty zajištěných cest
Domýšlet se můžeme, co jsi asi tak chtěl říci. Feráta je ovšem feráta.
Kuba Turek15:33:41 23.12.2016
odpovědět 
              Re: Právní aspekty zajištěných cest
Proc tak casto v reakcich mluvis jako za nas vsechny? Nebo jsi presel na majestatni plural?
a22:29:19 23.12.2016
odpovědět 
               Re: Právní aspekty zajištěných cest
My čtenáři se můžeme domýšlet. Předpokládám, že to budu já a aspoň jeden, kdo si nemyslí, že feráta bez povolení jakéhosi úřadu není feráta.
Kuba Turek22:54:35 23.12.2016
odpovědět 
                Re: Právní aspekty zajištěných cest
To je něco podobného, jako s označením debil. Teoreticky je debilů okolo nás opravdu velmi málo, abys mohl být označen za debila, musel bys mít od doktora oficiálně potvrzený určitý stupeň mentální retardace. Ovšem v každodenním životě má člověk občas pocit, a to zejména v některých diskuzních forech, že debilů je na světě mnohem mnohem víc. Skoro to svádí k myšlence, že někdo může být debil i když debil není. A souvislost s ferratou? Co tím chtěl ten, kdo výrazu debil či ferrata použil, sdělit, záleží na kontextu. Čili ne každá ferrata musí nutně být ferratou, ne každý debil musí být opravdu debilem.
07:53:46 24.12.2016
odpovědět 
                 Re: Právní aspekty zajištěných cest
No tak to už je vrchol: "ne každá ferrata musí nutně být ferratou"
Kuba Turek13:52:32 24.12.2016
odpovědět 
                  Re: Právní aspekty zajištěných cest
A co je na tom divného? Přesahuje to opět tvé chápání?
15:34:13 24.12.2016
odpovědět 
                   Re: Právní aspekty zajištěných cest
Moji představivost to přesahuje zcela jistě. Jsem ve škole měl výrokovou a predikátovou logiku.

Nepředpokládám, že v komunikaci na Lezci se budeme řídit textem Gottloba Fregeho Über Sinn und Bedeutung, že smysl je sice způsob danosti, ale zároveň že slova v nepřímé řeči mají nepřímý význam.
Kuba Turek01:27:10 26.12.2016
odpovědět 
                    Re: Právní aspekty zajištěných cest
Tady je vidět, že samotné vzdělání nestačí, ještě je potřeba ho umět používat. A to se ve škole nenaučíš. Je hezké, že znáš tolik cizích jmen, ale já bych řekl, že zde stále platí klasické Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.
10:22:39 26.12.2016
odpovědět 
                     Re: Právní aspekty zajištěných cest
Taky cizí slova zvládáš. Je jistě dobře, že znáš apatyku. A ještě lépe, že znáš česká přísloví. A ještě lépe by bylo, kdybys mi prosím vysvětlil, co myslíš tím, že některá feráta není feráta. Na to fakt mé středoškolské a vysokoškolské letmé vzdělání v logice nestačí.
Kuba Turek15:09:44 26.12.2016
odpovědět 
                      Re: Právní aspekty zajištěných cest
To je tvůj problém, ne můj. Já své už napsal, kdo chtěl, nějak si to přebral, pokud ne, je to jeho problém. Opravdu tu s tebou nehodlám slovíčkařit a nebo doplňovat tvé mezery ve vzdělání, zejména když si myslím, že víš dobře, o co jde, ale zase si jen cosi dokazuješ. Najdi si někoho jinéjo.
12:26:52 27.12.2016
odpovědět 
                       Re: Právní aspekty zajištěných cest
Co se tak čílíš, když jsi řekl, co jsi chtěl říct? Sice Ti vůbec není rozumět, ale Ty si evidentně myslíš, že je to Tvoje věc, tak je to Tvoje věc. Nebo ne?
Kuba Turek14:56:45 27.12.2016
odpovědět 
                        Re: Právní aspekty zajištěných cest
Jak jsi dopěl k názoru, že se čílím? Naopak, diskuze s tebou vede pouze k úsměvu. Řada tvých příspěvků nese prvky zábavnosti až směšnosti, pokud bys někde předpokládal čílení, tak věř, že minimálně u mě je to směrem k tvé osobě spíše lítost. Ale dobře, příště ti připojím nějaký emotikon :-)
18:41:03 27.12.2016
odpovědět 
      Re: Právní aspekty zajištěných cest
Ta analogie se singletrackem nebo silnicí sedí. Je tu singletrack, byl postaven, povolen, schválen... Ok. Takže když pojedu, blbě najedu na můstek a spadnu a zlomím si zápěstí, ok, moje chyba. Ale co když najedu v zatáčce na sklopenou plochu nebo najedu na můstek a on se podemnou zhroutí? Takže já bych v tomto rozlišoval důvody zranění a proč k problému došlo. Pokud někdo postavil můstek ze špejlí místo trámků, dal bych ho k soudu.
16:11:25 21.12.2016
odpovědět 
     Re: Právní aspekty zajištěných cest
To všechno je úplně jedno, vlezl jsi na feratu sám, nenárokuj jakoukoliv jakkoliv vzniklou škodu po jiným. Doopravdy svéprávný člověk to chápe.
retez15:58:12 21.12.2016
odpovědět 
      Re: Právní aspekty zajištěných cest
Jenže ten svéprávný člověk také oprávněně očekává, že ferrata jako stavba s povolením splňuje určité parametry. A ne že pod tebou praskne žebřík. Je to to samé, jako žebřík opravdový. Každý si uvědomuje, že lézt na žebřík může být riskantní, ale nikdo nepředpokládá, že bude poddimenzovaný nebo že je blbě sestavený, takže se ti rozloží, když jsi nahoře. To jsou trochu rozdíly.
16:04:06 21.12.2016
odpovědět 
       Re: Právní aspekty zajištěných cest
Z pohledu cyklostezky je na vině ten kdo je majitelem pozemku. Ne ten kdo ji postavil. Stejné je to u singlu a tedy převzatě u všeho. V ČR už byl jeden precedent, kdy holku (9 let) zabil na kole strom. Byl vítr, bouřka a dalo by se říct, že je tedy její problém, že jela do lesa, ale soud to viděl jinak a dal majiteli pozemku 1mil. pokutu, že stromy okolo stezky nebyly ošetřeny tak, aby se nic podobného nestalo. Stavitelem bylo město, majitelem Lesy ČR. Pokutu dostaly Lesy ČR. Ty se odvolaly, nevím jak to dopadlo.
17:06:57 21.12.2016
odpovědět 
        Re: Právní aspekty zajištěných cest
Myslím, že to prohrály. A to šlo, prosím, o přírodu, o les, ne o stavbu.
D.17:23:21 21.12.2016
odpovědět 
         Re: Právní aspekty zajištěných cest
Jsem se přes rameno zeptal kolegy. LČR to definitivně (v mezích soustavy českých obecných soudů) prohrály už v roce 2013, kdy Nejvyšší soud zamítl jejich dovolání. Spis č. 25 Cdo 2819/2011 (kolegu to zajímalo, tak to má poznamenané).
D.17:37:34 21.12.2016
odpovědět 
         Re: Právní aspekty zajištěných cest
Šlo o stavbu. Cyklostezka je stavba, cyklotrasa ne. Říkal jsem si tehdy, že je to docela demotivující precedent, protože si nedokážu představit situaci, kdy za mnou někdo přijde, že chce stezku přes můj pozemek a tím, že s tím budu souhlasit zároveň vyslovím tichý souhlas, že budu stezku udržovat a zodpovídat za její technický stav, protože je na mém. Je to absurdní.
08:54:00 24.12.2016
odpovědět 
          Re: Právní aspekty zajištěných cest
Tak absurdní je to jen částečně. Představ si, že by tam podobný závazek neexistoval. Kam by to došlo? Ty bys postavil cyklostezku, ta by byla super bezpečná, ale nedalo by se po ní jezdit, protože by lidé byli ohrožováni padajícími větvemi a stromy? Měl bys cestu, co je nepoužitelná, protože ty samozřejmě nesmíš na cizí pozemek nastoupit s pilou a dělat prořez nebo jiné úpravy. Kdo a za jakých podmínek by se o cestu a její okolí staral?

Takže v uvedených případech by byla potřeba dohoda. Ale představa, jak majitelé okolních pozemků nejsou automaticky odpovědni za způsobené škody, je špatná.
13:16:55 24.12.2016
odpovědět 
       Re: Právní aspekty zajištěných cest
To o oprávněných očekáváních je pravda pravdoucí. Blbé je, že nikde není řečeno, jaké parametry má ferrata splňovat, a dokonce ani ne to, jaká to je/není stavba a jak se obecně povoluje. (Teda pokud se to nezměnilo za poslední půlrok.)
D.17:26:45 21.12.2016
odpovědět 
       Re: Právní aspekty zajištěných cest
Áno, posranej bezpečnej sex, posranej bezpečnej život, posraný bezpečný všechno. Klidně si to nech pro sebe,ale necpi to ostatním.
retez18:24:40 21.12.2016
odpovědět 
        Re: Právní aspekty zajištěných cest
A teď jsou trend i bezpečné vánoce.
18:45:36 21.12.2016
odpovědět 
        Re: Právní aspekty zajištěných cest
Tak tohle je trochu extrémní názor a není asi úplně správný. Chápu, co chceš sdělit, ale vezmi si karabiny nebo presky. Ty také vybíráš a kupuješ s očekáváním určitých vlastností definovaných normou. A když chceš riziko, pojďme trochu dále. Co třeba friendy nebo vklíněnce? Člověka, co leze po vlastním, asi nebudeš považovat za změkčilého a volajícího po absolutní bezpečnosti, že ne? Ale přesto si dovolím tvrdit, že i tento člověk, když si bude ty vklíněnce kupovat, tak očekává, že lanka splňují určité limity a když spadne, tak že neprasknou, tedy že požaduje a očekává určitou bezpečnost. Bezpečné samozřejmě nemůže a nemá být vše, ale lidé by měli znát, kdy a jaké riziko podstupují. A to by měl být rozdíl mezi lezením freesolo, nataženým drátem přes kus šutru a oficiální schválenou ferratu s povolením.
19:03:48 21.12.2016
odpovědět 
         Re: Právní aspekty zajištěných cest
A jsme u toho základního. Je feráta z pohledu českého práva kus drátu nataženého přes šutr? Nebo je to součást certifikovaného a schváleného hřiště se stavebním povolením a kolaudací? Neboli je to spíš horolezecká cesta (rozuměj směr s občasným jištěním od předchůdců) nebo lanový park? Neboli jsou ferátisté spíš horolezci nebo spíš gymnasté na nářadí?
Kuba Turek19:41:40 21.12.2016
odpovědět 
          Re: Právní aspekty zajištěných cest
No kurva to je zase bomba řešit FeratuJako nějakou odpovědnost někoho za něco já už lezl po dezolatních ferratách Itálii A jinde a opravdu mne nenapadlo něco řešit a už vidím jak se za dvěstě let bude někdo soudit až pod někým praskne lano na feratě co udělal dneska bělina
Marias23:16:36 21.12.2016
odpovědět 
           Re: Právní aspekty zajištěných cest
zkusil bych to shrnout do dvou laicky použitelných pouček:
1. ferátě nevěř, není jasné, kdo je majitel, kdo je správce, kdo je zodpovědný, zda a jak důkladně a pravidelně se kontroluje.
2. a když už se ti něco stane (a ne třeba proto že jsi namol nebo tak nějak), tak to zažaluj, možná vyhraješ.
Lukas B.07:35:53 22.12.2016
odpovědět 
            Re: Právní aspekty zajištěných cest
Takže právně je to asi jasný. Teď jen za jakých podmínek může v Čechách ferrata vyhlásit "osobní bankrot"? Nebo je lepší mít ferratu jako sro? Popř. jak se dá Ferrata vůbec zrušit? Co na to EU? A co vůbec lezecké cesty? Jaký je právní rozdíl mezi Ferratou a vytrženým jištěním či úlomeným chytem na lezecké cestě? To zas budou vánoce. Díky za Břexit a všechny co i přes tohle ještě něco dělají.
jirka10:19:25 22.12.2016
odpovědět 
             Re: Právní aspekty zajištěných cest
No tak pokud chceš něco postavit, obvykle na to potřebuješ stavební povolení. Ale pak to nesmíš zbourat bez povolení, stále to bude zaneseno v plánech a na katastru. Aby se to vymazalo, potřebuješ demoliční výměr. Kromě toho je u stavby napsán majitel. Samozřejmě ho lze změnit, ale opět na to musí být papíry. Pokud nějaká budova nemá v katastru majitele, tak stát vyzve majitele pozemku, aby doložil vlastnictví, obvykle kolaudačním rozhodnutím. Pokud to do určené doby neuděláš, propadá stavba státu, který se stává jejím majitelem.
10:27:22 22.12.2016
odpovědět 
              Re: Právní aspekty zajištěných cest
ještě jedna analogie (možná blbá) mě napadla: posed. taková ta věc co na tom sedí myslivec a střílí jeleny. je to na pozemku někoho jiného, z hlediska práva to není stavbou (?), není to nijak zabezpečené a tu a tam na to někdo vyleze by se rozhlédl po krajině a tu a tam se pod někým zlomí uhnilá šprušle a ten spadne na kokos.
Lukas B.11:02:17 22.12.2016
odpovědět 
               Hurá na posed?
Hele, Lukáši, našel sis k tomu něco? Níže cituji z právní poradny ohledně posedů a dalších žebříků v lese. Mě z toho vyplývá, že zakázáno lézt na posedy není, a pokud spadneš kvůli uhnilé příčce, jsou za to odpovědni majitelé žebříku. Nebo to dle citace níže vidíš jinak? Může se určovat míra spoluúčasti, ale důležité je, že ta odpovědnost majitele zde je a že je zde i povinnost stavbu kontrolovat a udržovat v dobrém stavu. Pokud v dobrém stavu není, jsi povinnen stavbu odstranit.


K vlastnictví mysliveckých zařízení a odpovědnosti za úraz na nich byly odpovědi v Myslivosti č. 7/94 a 8/98, ke vztahům založeným novým zákonem o myslivosti pak bodpověď na dotaz č. 322. Ve stručnosti odpovědi shrnujeme. Podle § 139b odst. 8 písm. a) stavebního zákona (č. 50/1976 Sb., ve znění pozdějších předpisů) se za drobné stavby považují též stavby na pozemcích sloužící k provozování myslivosti, pokud jejich zastavěná plocha nepřesahuje 30 m² a výška 5 m). Tato zařízení podléhají ohlášení. Stavby nad uvedené parametry pak jsou jinými stavbami, u nichž je třeba stavebního povolení. Vlastník stavby je povinen stavbu udržovat v dobrém stavebním stavu. Za tím účelem jsou mu dány další povinnosti, které ve stanovené škále končí až povinností stavbu odstranit, pokud ohrožuje život osob. Případná odpovědnost za škodu by pak mohla být posuzována v příčinné souvislosti s porušením těchto povinností. V případném soudním řízení o náhradu škody by měl soud přihlédnout k tomu, zda vlastník stavbu pravidelně udržuje, kontroluje její stav, a k tomu, že k poškození neznámým pachatelem došlo v době mezi těmito kontrolami. Měl by také zhodnotit míru spoluzavinění občana, pokud poškození mohl rozpoznat. V našem právním řádu platí zásada, že lze činit to, co není výslovně zákonem zakázáno. Zákaz vylézt na posed či jiné myslivecké zařízení nelze odvodit žádného zákonného ustanovení. Nevyloučí proto odpovědnost vlastníka stavby, jestliže na ní vyvěsí tabulku zákazu vstupu.
17:01:53 22.12.2016
odpovědět 
                Re: Hurá na posed?
Mně z tý právní poradny vyplývá to (a je to kupodivu i v souladu se selským rozumem, na kterej se výše někdo odvolává), že shnilá šprušle je natolik očividná, že míra spoluzavinění žalobce je 100 % a tak má smůlu. Odhlédneme-li od toho, že nikdo neví, kdo je vlastníkem posedu (chtěl bych vidět to ohlášení nebo stavební řízení na nějakej posed).
honza18:41:14 22.12.2016
odpovědět 
                 Re: Hurá na posed?
To máš pravdu, navenek shnilá šprušle je zřejmá. Ale to třeba když vyhnije jen hřebík, co ji drží, protože byl špatně natlučen do praskliny? Co když ti spadne celý posed, který vypadá zachovale, ale třeba noha je uhnilá těsně u země... Těch závad, které nemusí být laickým okem vidtelné, může být hodně. A stejné to je s ferratou. Pozná laik urezlou kramli nebo zpuchřelé lano skryté v plastovém obalu?

No a co se týká majitele, tak se neboj, že by to policie nezjistila. Ono moc lidí v úvahu nepřichází a stačí se poptat a hned máš autora. Kromě toho, zejména na vesnicích to nejsou žádní extra myslitelé, a když někomu hrozí statisícové odškodné nebo trest za smrťák, práskne každý každého. Takže jedinou šanci, jak riziko odpovědnosti minimalizovat, je provádět za přítomnosti svědků pravidelnou revizi/kontrolu, a k tomu stejně mít správné pojištění.
18:55:47 22.12.2016
odpovědět 
                Re: Hurá na posed?
díky za rozšíření obzorů (bez ironie). od dob, kdy jsem měl jakousi době poplatnou verzi stavebního práva laicky naučenou bych získal kulaté razítko už holt uplynul nějakej čas.
Lukas B.20:56:54 22.12.2016
odpovědět 
                 Re: Hurá na posed?
V poho. Stavím na vlastním pozemku menší stavbu. Měl jsem tu architekta, co bude dělat plán pro ohlášení/povolení stavby. Měl s sebou člověka, budou spolu vyřizovat povolení na úřadě. A závěr byl takový, že mi nemohou nic předložit, že musí dát dohromady podklady, a zajít na úřad, ověřit, zda jim to schválí, a pak teprve to zpracují do projektu a předloží ke schválení. Existují obecné stavební předpisy, ale pak je má ještě každé město podrobněji a dokonce pak každá městká část má vlastní pravidla. A to se mění tak, že nejen že to neznají z místní stavebí firmy, ale často to neznají ani na úřadě. Minule jim rovnou řekli, že cca dva měsíce nebudou schvalovat vůbec nic, protože Praha měnila podmínky a oni do školení vůbec nevědí, co ano a co ne, protože se v tom nevyznají.

Jinak k té odpovědnosti - souhlasím, že některé věci mohou být přehnané, na druhou stranu hodně závisí na úhlu pohledu. Zda je to správné, nebo není? Sám nevím. Občas, když se podívám zpět co vše jsem dělal, tak se divím, že jsem přežil. A byla to super škola života. Ovšem minimálně ve dvou případech jsem si zpětně vědom toho, že jsem přežil jen náhodou s velkým štěstím. Například jsem našel nezajištěný výlez na komín. A v druhé třídě ZŠ jsem zhruba v padesáti metrech výšky obcházel po hraně komína kolem dokola. Kdyby tenkrát fouklo nebo mi ujela noha... Jo, byla to zábava. Jasně, byla to moje vlastní volba tam vylézt, ale zpětně rozhodně nepovažuji volný přístup dětí na podobné "atrakce" za v pořádku.
21:27:21 22.12.2016
odpovědět 
             Re: Právní aspekty zajištěných cest
Tak zrovna v klasickém anglosaském právu (které EU jen kurvila a kurví) je zodpovědnost za škodu způsobenou špatným stavem tvého majetku vymáhaná velmi důsledně. Principiálně, když už na svůj majetek (a každá věc má svého jasného majitele) pustíš veřejnost, musíš si dávat pozor a neschováš se za žádné normy nebo papíry, používá se zdravý rozum (common sense). Takže Brexit není symbolem cesty k nezodpovědnosti nebo anarchii, právě naopak.
D.11:21:33 22.12.2016
odpovědět 
              Re: Právní aspekty zajištěných cest
Tak to je s tím právě trochu jinak. Angličani a Američani mají precedenční právo. Zbytek Evropy a Kanada mají pozitivistické právo. Jsou to dva neslučitelné systémy - každý má své výhody i nevýhody. Nejde tedy říci, že by někdo něco kurvil způsobem, jakým naznačuješ Ty.
Kuba Turek14:13:32 22.12.2016
odpovědět 
               Re: Právní aspekty zajištěných cest
Píšeš o něčem jiném (se špatnou pojmologií) - směšuješ dvě různé věci. Ano, jde i o rozdíl mezi precedenčním (anglosaské) a neprecedenčním (kontinent) právem; to jsou neslučitelné systémy. Nicméně protikladem pozitivistického (jde o normu, papír, literu zákona) přístupu je přirozeněprávní (jde o zdravý rozum, ducha zákona) přístup; o to tady šlo. První je vlastní kontinentu, druhý anglosaským zemím (i Kanadě). A trvám si na tom, že implemetace evropských zákonných norem, které jsou převážně pozitivistické, britské přirozeněprávní prostředí kurvila (a naštěstí kurvit přestane).
KOnec okénka právní osvěty :-)
D.12:59:57 23.12.2016
odpovědět 
                Re: Právní aspekty zajištěných cest
No dobře, že nemáš rád polského instalatéra už víme.
Kuba Turek15:36:39 23.12.2016
odpovědět 
                 Re: Právní aspekty zajištěných cest
A jaks přišel na to, že nemám rád polské instalatéry? Ono to nějak souvisí s rozdíly mezi kontinentálním a anglosaským pojetím práva a vlivem inkorporace přirozeněprávního systému do vyššího pozitivistického systému na nižší systém? Já to tam nevidím.
D.22:12:03 23.12.2016
odpovědět 
                  Re: Právní aspekty zajištěných cest
Já ano.
Kuba Turek22:55:36 23.12.2016
odpovědět 
                   Re: Právní aspekty zajištěných cest
To máš ovšem zvláštní zrak. Uměl bys to nějak blíž vysvětlit?
Pokud ne, tak by to byl přechod od argumentace ad rem (k věci) k argumentaci ad hominem (k osobě), což je jedna z nekorektních diskusních manipulací. (A upřímně řečeno, nechápu, proč se to tady objevilo. Až donedávna šlo o věcnou debatu o problému a nikdo se do nikoho nenavážel.)
D.23:49:50 23.12.2016
odpovědět 
                    Re: Právní aspekty zajištěných cest
Proč se to tady objevilo? Protože jsi do racionální debaty o právu a ferátách zatáhnul Brexit a ještě k tomu jsi ho tady pěkně zpropagoval.
Kuba Turek01:29:50 26.12.2016
odpovědět 
                     Re: Právní aspekty zajištěných cest
Za prvé, Brexit jsem do téhle debaty nezatáhl já, ale diskutér jirka, 10:19:25 22.12.2016. („Díky za Břexit a všechny co i přes tohle ještě něco dělají.“). Prosím, čti pozorněji. Svoji následující poznámku na téma, že Brexit neznamená cestu k úniku od zodpovědnosti za svůj majetek a činy, ale právě naopak, vnímám jako poznámku k věci. Jistě můžeš mít jiný názor.
Za druhá a především, stále šlo o debatu o právu, i u tebe. Nikoli o tom, kdo koho nemá rád a kdo je kdo. Svedení diskuse k osobě ses dopustil jen ty a stále to považuju za zbytečné.
D.10:21:13 26.12.2016
odpovědět 
                      Re: Právní aspekty zajištěných cest
Když myslíš, tak myslíš.
Kuba Turek15:11:46 26.12.2016
odpovědět 
          Re: Právní aspekty zajištěných cest
:) Přesně to, na co se ptá Kuba Turek, v současné době právní úprava v Česku výslovně nepokrývá a judikáty na to zatím nejsou (budou nejpozději tehdy, až se na ferratě něco stane a někdo to zažaluje). Jak už se tu píše.
Jinak ta Kubova formulace tří postupných otázek (technicky jsou tam čtyři, ale ty první dvě obsahově tvoří jedinou) mi přijde trefná.
D.11:11:57 22.12.2016
odpovědět 
 Re: Právní aspekty zajištěných cest
Podľa môjho názoru, je potrebné mať ferratu schválenú, postavenú niekým, kto má na to "papiere" a nechať si ju každý rok skontrolovať niekým, kto má na to "papiere". Čo sa týka normy, tak by som vychádzal z manuálu DAV, kde majú všetko dopodrobna rozpísané. Pridal by som aj poistenie na prípadné súdne spory a odškodnenie.
fero12:59:00 22.12.2016
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (46)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1264 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1453 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi