Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230750 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Na Nivách - Trutnov
Ultra Ant Club - Týnská - Praha 1
BoulderClub Brno - Brno

Prodejny
HORALSPORT - KLADNO
Rock Point - Chodov - Praha 4
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Zemřel Royal Robins15.03.2017
Včera zemřel Royal Robins ve věku 82 let. Jeden z průkopníků Bigwallového lezení, který má na kontě mimo jiné prváč SZ stěny Half Dome a spoustu jiných prvovýstupů v Yosemitech včetně El Capitana.
 Re: Zemřel Royal Robins15.03.2017
R.I.P

 Vltavská žula14.03.2017
Ahoj, nejedete někdo, prosím, teď někdy na Velkou? S kamarádem jsme byli pár nocí v borovym lomu a já jsem si tam nechala průvodce - Vltavská žula. Pokud by se našel čestný nálezce, sladká odměna ho nemine.
732 361 012
Díky

 hřeben Roháčů13.03.2017
Ahojte, nevíte někdo jak to vypadá na hřebeni Roháčů? Dá se to normálně přejít bez sněžnic, čili v mačkách? Chtěl bych vyrazit v pátek. Díky
 Re: hřeben Roháčů14.03.2017
zde mas vetsi sanci na odpoved

 Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Ahoj.
Chtel jsem si koupit kevlarovou odsedku ale bylo mi receno, ze je to jeste horsi vec nez Dynema.
Videl jste nekdo nejake trhaci testy?
Nazor?
Diky.
 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Cau, kup si odsedku z dynamickeho kusu lana. Prodavaj to vsude a pokud chces usetrit, tak muzes koup
  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
tohle bych zrouna nechal koňovi. řešil bych nepříliš velkou cyklickou odolnost kevlaru ve smyslu ohý
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Nasel jsem ted diskusi na mountainproject a vypada to ze u aramidu/kevlaru je jeste horsi prusvich u
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika11.03.2017
Uzel u dyneemy je taky problém. Je to daný kombinací nízký teploty tání (asi 130C) a malýho průměru
 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Zdar, takže :
1.To co se tváří v obchodech jako "kevlarka" je ve skutečnosti Dynema
  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Blbost. Kevlarka rozhodně neni dynema kulatého průřezu. Zkoušel jsi to někdy tavit? bejt jádro dynem
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
A zkoušel si někdy sříhat pravý Kevlar (aramid)? Kdyby jo tak bys věděl že prakticky nožem ani nužka
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Jenže to je tažná pevnost, těch pár vláken tlustých pár setin milimetr dobrýma nůžkama přepižláš, ne
     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Hele my sme stříhali aramidové vystuže (podotýkám že čistý Kevlar, tkanina) a to se stříhá mezi dvěm
      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika11.03.2017
Napiš značku a model. Napíšu ti zcela přesně z čeho je co a kolik tam toho je. Pokud to bude standar
       Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika13.03.2017
Mammut Pro Cord, 8mm
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
ty asi dva dráty co mám na propichování hodin, a asi nesprávně tomu říkám kevlarka, mají oplet úplně
 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Vynecham diskuzi kevlar/ dyneema - obe jsou na odsedku naprosto nevhodne.
Odsedku uvaz ze sla
  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
jsi snad ingot že tě zajímá tlumení v uzlu? nejsi. tedy předpokládám. některá moudra kdysi vytištěná
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika11.03.2017
Myslim si, že při pádu do odsedky (= krátkej, ale tvrdej) se tlumení v uzlu může docela významně upl
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika11.03.2017
mňo, to je další rozšířený omyl. Uzel má být dotažen. Pokud neni, ano dochází k utažení a pohlcení n
     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika12.03.2017
Nevim jak ty, ale ja jsem ještě nikdy tak dobře uzel nedotahl, jako když jsem do lana spadl...
      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika12.03.2017
Uzel se ti obyčejnými odsedy před slaněním dotáhne tak, že potom pohltí leda tak velký kulový. To by
       Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
s tou poslední větou plně souhlasím. v diskusích a zažité praxi je spousta balastu, který sice vznik
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika11.03.2017
mňo, to je další rozšířený omyl. Uzel má být dotažen. Pokud neni, ano dochází k utažení a pohlcení n
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
No dobrá, tak při metrovým pádu se špagát natáhne o 5 cm a v těch dvou uzlech se to posune o 5mm. Be
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
ty ingote to máš blbý, to uznávám a nezávidím ti, my z masa a kostí jsme na tom lépe, páč dřív než d
     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
Spadnul jsi nekdy do statiky z metru? Jak ses pri tom vynaskladani bucku citil? A jaky to bylo v por
      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
anebo takhle: spadl jsi někdy z metrový vejšky na parkety rovnou na prdel? já jo. jednou dokonce ze
       Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
Pokud si mam vybrat mezi padem prdeli na parkety nebo do perin, jednoznacne volim periny. Ale kazdem
        Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
snad naposled. sem si furt říkal, že stačí napovídat. zkusím ji jednodušeji: různým aspektům problém
         Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika14.03.2017
A nebylo napovidano spis tobe?
         Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
Hele, to přirovnání z metru na prdel na parkety sedí. Já teda když něco podobnýho hrozí, tak si přes
          Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
no, ty si nedáš žíněnku na podlahu, ty si spíš dáš pod parkety kročejovou izolaci.
ale nechme
           Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
Tolik textu a tak malo informaci.. Do odsedky se umyslne nepada, to ale nic nemeni na tom, ze pad do
            Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
tak jinak. dynamické lano, parametry viz e-šop na lezci, třeba sr gym, 37% protažení, 7,9 kN síla. 1
             Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
pozn.: předpokládáme-li lineární pracovní diagram lana, což samozřejmě není přesně. rovněž tak uzly
              Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
Presne.

Metrova odsedka z lanovice, byt 1/2 a nejakym tim uzlem dotazenym na doraz (p
               Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
Vl. Procházka a kol., Horolezectví, Olympia Praha 1990, 1. přeprac. vydání, str. 143-145. cit zkrác.
                Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
Spočtených 1.46kJ odpovídá pádu 85kg tělesa z asi 1.7m. To neni nula nic. Ve skutečnosti bude pohlc
                 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
Ještě jeden úhel pohledu: řekněme, že při pádu do odsedky vznikne přetížení 4g. To je při 85kg lezci
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
fajn. díky. tedy kvantifikujeme. pokrok.
                   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
čili trojčlenka je mocná zbraň. předpokládám, že všichni diskutující si ten blbý a jednoduchý, přibl
                    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika15.03.2017
To asi plati hlavne pro tebe, coz? Nebo mas pocit, ze tve vyplody "kvantifikuji"? :)
                     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
máš jméno?
                      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Ano, jméno mám. Jak to ale souvisí s pohlcováním energie odsedkou netuším.
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Přetížení 4g :-D, si se posral? Ty vole to to budeš trhat přivázaný za kosmickou loď :-D...
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Metrová expreska se protáhne o 16 cm? To máš gumovou,ne?
                   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Jo, protáhne, i o víc - dynamická průtažnost ca 35%
Právě proto to je oproti statice dost ro
                    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Testoval bych i padovy faktor 1 - takove to blbnuti kolem standu, kde trocha nepozornosti, unava apo
                    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
z historie vím o jednom jediném zdokumentovaném případu přetržení odsedky, a to je tím schubertem zm
                     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Chce to domluvit test + pečení prasete, tipuju že metodici budou pro :D Jen je třeba utajit to před
                     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Proc se vzdy tyto debaty zacnou pretacet jen do roviny "zabije se == spatne", "nezabi
                      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
ale samozřejmě existuje teké něco mezi tím. čili škála zabije se nebo zmrzačí = špatně, potluče se =
             Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Tomuto výpočtu moc nerozumím a nechápu, co nám má říci pro srovnání dynamika vs statika...
<
              Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
no podívej se. buďto nějak tušíš že základoškolsky práce je síla krát dráha, nebo tušíš středoškolsk
               Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Draha (prodlouzenim lana) uz je ale nulova z definice razove sily..
                Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
ne, nemá. díky.
                 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
Ty jsi srandista. Asi bych zacal zjistenim si, co udava razova sila ;)
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika16.03.2017
začni, napiš mi to.

 Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Ahoj.
Chtel jsem si koupit kevlarovou odsedku ale bylo mi receno, ze je to jeste horsi vec nez Dynema.
Videl jste nekdo nejake trhaci testy?
Nazor?
Diky.
 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Tady nikdy, ale opravdu nikdy nic podobnýho nebylo. Kup si beal kokotinu a pak si to na ní třeba hoď
  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika10.03.2017
Videl jsem tu uz i vtipnejsi komentare ale dik. Vedlo me to k tomu rozkliknout clanek co ma v nazvu

 Sokoliky+Rudawy: J stěnky na TR09.03.2017
Berg Heil, chystám se v půli dubna na Sokoliky, ev. Rudawy Janowickie. Potřeboval bych pár tipů na lehké jižní stěnky, ideálně s možností lézt na rybu. Díky za radu
 Re: Sokoliky+Rudawy: J stěnky na TR10.03.2017
Filipe je tam toho dost.Není problém s lezením na rybu.Můžeš se stavit v LT,půjčím ti průvodce.
  Re: Sokoliky+Rudawy: J stěnky na TR10.03.2017
Ahoj, využiju vlákno k dotazu:
na Rudawy je tento průvodce:

 Lezení LBC, JBC09.03.2017
Ahoj, jsme tři (2 holky a kluk - úrovnostně různě) a hledáme k sobě někoho do čtveřice na lezení zima stěna, léto venku, nebo jak vyjde počasí. Lezeme 2-3x týdně na šutru, nebo na makaku, cesty 5-8 dle sil a nálady :) Máš-li zájem piš: oadik@seznam.cz

 Letošní Padání?09.03.2017
Nevíte, kde bude letošní Padání? Z fotek na webu tipuji Mlýňák. Říká se, že na Žihli prudí zelení. Nevíte někdo něco?
 Re: Letošní Padání?09.03.2017
Na Žihli se potloukali nějaký lidi z životního prostředí. Prý dokumentují stav. Parťák je tam viděl
  Re: Letošní Padání?09.03.2017
Vzdyt tam stejne az na par sutru skoro nikdo nejezdi... Tragedie by se nestala ani pro lezeckou komu
 Re: Letošní Padání?09.03.2017
Myslíš sekání, teda pardon, ať jsme politicky korektní, kartáčování?
  Re: Letošní Padání?09.03.2017
Koleduješ si o soud! Každý přece ví, koho myslíš - a za to jsou dva roky natvrdo!
   Re: Letošní Padání?09.03.2017
2 roky natvrdo a trestem je datlování Jandíkovi do databáze :-D
   Re: Letošní Padání?09.03.2017
Zalez do Jeskyne agente.
  Re: Letošní Padání?09.03.2017
Toto jsou vymyšlená a jasnými fakty nepodložená tvrzení o vysekávání nových chytů majzlíkem. Bez fak
 Re: Letošní Padání?09.03.2017
Na Mlýňáku?! To snad ne! Vždyť už tam padání jednou bylo a dojebali to tam, že to bylo rozdupaný jak
 Re: Letošní Padání?09.03.2017
a proč se ptáš? ty bys tam jel? je tady vůbec někdo, kdo by měl eště chuť se takový akce zúčastnit?
  Re: Letošní Padání?09.03.2017
Třeba já. Vždy jsem tam potkal kamarády, které jsem dlouho neviděl, vždycky jsem si pěkně zalezl a u
   Re: Letošní Padání?09.03.2017
Mechem zarusta 80% sutru, kde se delala posledni padani. Nejlepsi oblasti tam jsou uplne jine nez tr
    Re: Letošní Padání?10.03.2017
Vždyť právě proto můžete Rešíkovi děkovat, že si to vůbec můžete přelézt při padání a následné 1-2 r
     Re: Letošní Padání?10.03.2017
A jaký to má pak smysl, když to nikdo neleze a balvany opět obrostou mechem?
      Re: Letošní Padání?12.03.2017
Proto si neutírám zadek.Jakej by to mělo smysl,když si ho zítra zase zaseru!:-)))
       Re: Letošní Padání?12.03.2017
Vylucovani je prirozena a nutna potreba. Kartacovani sutru, odlamovani lokru, vysekani vegetace v ob
        Re: Letošní Padání?13.03.2017
Uklízet doma po sobě pohozený ponožky taky nutná potřeba není a přece do mě furt stará reje!Kolikrát
         Re: Letošní Padání?13.03.2017
Pro koho lepsi? Pro tech par lidi, co tam pojede? Pro ostatni? Pro prirodu? Pro zver?
          Re: Letošní Padání?13.03.2017
Pro bouldristu určitě!:-)))
           Re: Letošní Padání?13.03.2017
Ja sebe za boulderistu povazuju a zadne pozitivum na tom neshledavam. Naopak si casto odvezu pocit p
            Re: Letošní Padání?14.03.2017
"Každý den bez kartáčování lze považovat za promarněný"-pravil čistič bot!:-)))
             Re: Letošní Padání?14.03.2017
Tak raději zůstaň u kartáčování bot a taky se někdy na tu Žihli zajeď podívat :-)))
       Re: Letošní Padání?14.03.2017
Sračky jako sračky, to sedí. Hajzl papír na prdel a mech na "vykartáčované" chyty.
     Re: Letošní Padání?10.03.2017
Nemusime nutne lezt na kazdy hnus.. Je to pak vcelku zbytecna expanze cloveka do prirody.

 Dodavkou do Rakouska08.03.2017
Ahojte,
z oficiálních zdrojů sem celej tumpachovej, protože se všude píše něco jiného a tak poprosím jestli má někdo praktickou zkušenost s těma jejich ekozonama z průjezdu Rakouska v dodávce. Diks a zdar
 Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
Nejdřív mám prodaj starý herky, a teď delaj jaký jsou ekologové. Hodnoty EU v akci.
  Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
To nekdo nuti ty nase autobazary jezdit do Nemecka (z Rakouska se moc aut nedovazi) a kupovat tam st
   Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
nesvepravni jedinci by nemeli mit pristup na net, a pokud ano tak jen k prohlizeni.

t
    Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
Jiste, jedine ojetiny jsou ty na ktere odkazuje ten pritroubly anti EU prispevek :-O
     Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
To není proti EU, ale proti nesmyslum z dílny EU
   Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
ano mas pravdu. Sousedovi prodán kovovyrobu a pak si začnu stěžovat na to ze me obtěžuje jeho podnik
    Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
A ktery vyrobce automibilu je ten zlosyn na ktereho miri tva analogie?
 Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
Jezdím po Rakousku Citroenem Jumpym, cestou potkávám mraky všemožnejch dodávek, dvakrát mě stavili f
  Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
je-li v techničáku dodávka deklarována jako osobní auto a plní-li příslušné euro, potom je dodávka z
  Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
Jumpy je ale asi ještě malý vozítko ne? Co mas v TP? Já mám Vivaro a tam to na osobák neukecam:/
   Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
Nevím, vysoký je to metr devadesát a dlouhý pět metrů deset nebo dvacet. Diskuse je tedy asi jen o t
    Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
Tak jasně že nezáleží, kdo ho má delšího, v tomhle případě:) záleží co je v TP a tam ja mám N1 coz j
     Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
Precti si jeste v TP jakou to ma emisni normu...
    Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
České blbosti s DPH rakouské policajty nezajímají.
     Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
T
     Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
T
     Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
T
     Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
T
 Re: Dodavkou do Rakouska09.03.2017
pokud máš euro2 a starší, nemůžeš do nízkoemisních zón
  Re: Dodavkou do Rakouska10.03.2017
ale jen u vozidel nad 3,5 t ne?

 Buď fit - stav sněhu08.03.2017
Ahoj, víte prosím někdo stav sněhu na cestě Buď fit ve Špindlerově Mlýně? Dá se tam jít na lyžích?
Díky moc a zdravím
 Re: Buď fit - stav sněhu08.03.2017
V sobotu na skialpech pohoda. Vzhledem k výšce asi 900 m. n. m. a momentálnímu počasí by to mělo být
  Re: Buď fit - stav sněhu08.03.2017
Díky moc, jdeme tam dnes
Zdravím Peky
   Re: Buď fit - stav sněhu08.03.2017
diky za informaci
   Re: Buď fit - stav sněhu08.03.2017
A nemel by jsi radeji uz drtit v Adru???

1   ...   239   240   241   242   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252   253   254   255   256   257   258   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Aramid vs. Dynema vs. klasika
Ahoj.
Chtel jsem si koupit kevlarovou odsedku ale bylo mi receno, ze je to jeste horsi vec nez Dynema.
Videl jste nekdo nejake trhaci testy?
Nazor?
Diky.
Pepa11:09:20 10.03.2017
odpovědět 
 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Cau, kup si odsedku z dynamickeho kusu lana. Prodavaj to vsude a pokud chces usetrit, tak muzes koupit tu z Decathlonu od Simondu, mam ji a je OK. Je to asi nejlepsi varianta, pokud ti teda nejde o par gramu navic. Nevim jak kevlarka, ale dynemu bych nebral. Kamos videl nejake testovani abalakovych hodin v ledu, ve kterych byla procvakla dynema. Hazeli do toho dvojkove pady (ale nevim jak dlouhe) a vzdycky rupla ta dynema a hodiny OK :) A podle me se proste obcas muze stat, ze do odsedky hodis kratky, ale dvojkovy pad (obzvlast na pisku, kdy je slanak dost naprd umisteny, respektive naprd pro tebe, dobre pro ochranu skaly).
Radek11:57:18 10.03.2017
odpovědět 
  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
tohle bych zrouna nechal koňovi. řešil bych nepříliš velkou cyklickou odolnost kevlaru ve smyslu ohýbání tam a zpět.
Lukas B.12:16:49 10.03.2017
odpovědět 
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Nasel jsem ted diskusi na mountainproject a vypada to ze u aramidu/kevlaru je jeste horsi prusvich uzel, az -60%.
https://goo.gl/TBzt3v
Pepa12:28:07 10.03.2017
odpovědět 
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Uzel u dyneemy je taky problém. Je to daný kombinací nízký teploty tání (asi 130C) a malýho průměru - v uzlu vznikne vysokej tlak, zahřeje se a dyneema se brzo utaví. No a liška mezi šitou dyneemou a poutkem sedáku je taky uzel. I když konkrétně tuhle kombinaci jsem nikde testovanou neviděl.
 janeks15:00:47 11.03.2017
odpovědět 
 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Zdar, takže :
1.To co se tváří v obchodech jako "kevlarka" je ve skutečnosti Dynema kulatého průřezu. Araidová příměs je maximálně v opletu, snižuje opotřebení.

2.Dynema má problém v uzlu především ve svazování, jsou tam tyto problémy:

a)malý součinitel tření (PE).

b)malá styčná plocha v uzlu. Logicky menší
deformace a pohlcení síly při utažení. Navíc vznikají kritická napětí v ohybu blížící se pádu přes namý rádius (ostrou hranu).

3.Dynamické vs statické zatížení lanovice vs dynema popř PAD. Nedávno se totu řešilo, článek o zkouškách od hasičů.

Nejefektivnější pořád asi zustává uřízlá lanovice a buď strojně sešitá (dynalopy a ostatní ptákoviny) nebo klasicky s uzlem. Záleží zamozřejmě na co to chceš.

Jako odsedka lze samozřejmně použít i Dynema pokud se člověk normálně jistí ještě přes lano a odsedku používá jen na odsednutí. Pokud chceš občas boulderovat kolem kruho , nýtu atd. nebo tak asi bude lepší ta lnovice.
Zaviš13:15:45 10.03.2017
odpovědět 
  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Blbost. Kevlarka rozhodně neni dynema kulatého průřezu. Zkoušel jsi to někdy tavit? bejt jádro dynema tak se ti rozteče, ale ono ani nekápne ;)
d.14:27:50 10.03.2017
odpovědět 
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
A zkoušel si někdy sříhat pravý Kevlar (aramid)? Kdyby jo tak bys věděl že prakticky nožem ani nužkama nemáš šanci...(pevnost kolem 3000 MPa);-), vždy je to jen příměs opletu, jádro je dost podobné jádru lana...Aramid to není ;-)
14:34:07 10.03.2017
odpovědět 
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Jenže to je tažná pevnost, těch pár vláken tlustých pár setin milimetr dobrýma nůžkama přepižláš, nebo přeřežeš.
14:51:35 10.03.2017
odpovědět 
     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Hele my sme stříhali aramidové vystuže (podotýkám že čistý Kevlar, tkanina) a to se stříhá mezi dvěma papundekly, které jsou stáhle velkou silou k sobě a teptve potom to prostřihneš a to byl kevlar tlustý ani ne 0,5mm. Nehledě na to že tam byli speciální střižné nástroje TK(řádově větší pevnost než kalený nůž), celkem brutální střižná síla atd. Takže bych si nedělal iluze o tom že je to čistý Kevlar (v těch smycích). ;-) ale o tom můžeme leda tak diskutovat to je vše. Nosnost to má, obchodní název taky nějaký, asi to něco obsahuje a to je vše, složení ani technologii od nikoho nezjistíš. A také nezjistíš z čeho je to jádro a z čeho je oplet a kde ten Kevlar vlastně je. Takže mějte se fanfarově.
15:05:55 10.03.2017
odpovědět 
      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Napiš značku a model. Napíšu ti zcela přesně z čeho je co a kolik tam toho je. Pokud to bude standardní výrobce dostupný běžně v ČR.
10:50:28 11.03.2017
odpovědět 
       Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Mammut Pro Cord, 8mm
marek14:58:26 13.03.2017
odpovědět 
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
ty asi dva dráty co mám na propichování hodin, a asi nesprávně tomu říkám kevlarka, mají oplet úplně obyčejnej a jádro takový pichlavý netavitelný material.
Lukas B.14:55:13 10.03.2017
odpovědět 
 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Vynecham diskuzi kevlar/ dyneema - obe jsou na odsedku naprosto nevhodne.
Odsedku uvaz ze slabyho dynamickyho lana (pulka nebo dvojce ca 8mm), nebo si kup to samy sesity "s certifikatem"
Uzel ma vyhodu ze si delku doladis presne jak chces, taky je levnejsi - dva metry spagatu z metraze (nebo zbytkovy metraze z Lanexu), taky vychazi lip pri dynamickem zatizeni nez site verze (zjednodusene uzel tlumi, siti ne)
16:09:17 10.03.2017
odpovědět 
  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
jsi snad ingot že tě zajímá tlumení v uzlu? nejsi. tedy předpokládám. některá moudra kdysi vytištěná na papíře či naklofaná do diskusí mají přes svou zjevnou nesmyslnost prachsakra tuhej kořínek.
nocméně nic proti kusu lana či "vobyčejného plocháče".
Lukas B.23:13:34 10.03.2017
odpovědět 
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Myslim si, že při pádu do odsedky (= krátkej, ale tvrdej) se tlumení v uzlu může docela významně uplatnit.
 janeks14:52:40 11.03.2017
odpovědět 
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
mňo, to je další rozšířený omyl. Uzel má být dotažen. Pokud neni, ano dochází k utažení a pohlcení nějaké té pádové energie, ale pod značným zatížením vzniká teplo a to lana nemají moc rádi, že ano. Další problém je že se ti uzel stáhne jen v jednom místě a dost to snižuje celkovou nosnost v uzlu, né že by už samotný dobře utažený uzle nesnižoval
d.20:22:45 11.03.2017
odpovědět 
     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Nevim jak ty, ale ja jsem ještě nikdy tak dobře uzel nedotahl, jako když jsem do lana spadl...
08:20:09 12.03.2017
odpovědět 
      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Uzel se ti obyčejnými odsedy před slaněním dotáhne tak, že potom pohltí leda tak velký kulový. To bys ho musel furt rozvazovat a zase svazovat. A mezitím nechat odsedku tzv. "odpočinout". To určitě dělat nebudeš.
Prosím všechny začátečníky, ať metodický diskuze zde na lezci berou s rezervou. Nedotažanej uzel, to snad nikoho nenapadne!
Esus19:16:06 12.03.2017
odpovědět 
       Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
s tou poslední větou plně souhlasím. v diskusích a zažité praxi je spousta balastu, který sice vznikl z chvályhodné snahy aplikovat v lezecké praxi naivně pojatou základoškolskou fyziku, ale to je tak zhruba všechno, co se o tom dá říci dobrého. často se řeší problémy, které jsou na úrovni diskusí jestli klíštětem otážet po či proti směru hodinových ručiček.
Lukas B.10:52:37 14.03.2017
odpovědět 
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
mňo, to je další rozšířený omyl. Uzel má být dotažen. Pokud neni, ano dochází k utažení a pohlcení nějaké té pádové energie, ale pod značným zatížením vzniká teplo a to lana nemají moc rádi, že ano. Další problém je že se ti uzel stáhne jen v jednom místě a dost to snižuje celkovou nosnost v uzlu, né že by už samotný dobře utažený uzle nesnižoval
d.20:22:50 11.03.2017
odpovědět 
   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
No dobrá, tak při metrovým pádu se špagát natáhne o 5 cm a v těch dvou uzlech se to posune o 5mm. Beru uzel dotaženej nekolika tisíci odsednutími.
= o 10% menší rázová síla než šití a to mi až tak zanedbatelný rozdíl nepřijde.
Vobyčejnej plocháč bych do toho netahal, do něj se padat nesmí.
Odsedka je statická a neni na padání, ale pokud smekneš při nalejzání do slaňáku nebo zapomeneš odcvaknout, nadlezeš a smekneš, tak máš metrovej pád jak fík... Proto odsedku určitě z dynamiky a radši uzel, 1. kvůli vyladění délky 2. zdvojení navazovacího oka, 3. levnější než šitá značková a až 4. lepší parametry při pádu (může nastat ca metrovej pád s faktorem 2)
já ingot13:05:09 14.03.2017
odpovědět 
    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
ty ingote to máš blbý, to uznávám a nezávidím ti, my z masa a kostí jsme na tom lépe, páč dřív než do nějakého pofidérního uzlu a dynamického lana nám při metrovém pádosedu ty džauly naskákají do masa na stehnech, do sádla na bůčku, do plotýnek a do sleziny. (jo, a taky mám vodsedku s uzlem, páč nějakej blbej šitej plocháč na liščák mi dělá na sedáku bordel, kterej nemám rád)
Lukas B.13:12:37 14.03.2017
odpovědět 
     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Spadnul jsi nekdy do statiky z metru? Jak ses pri tom vynaskladani bucku citil? A jaky to bylo v porovnani s padem do dynamiky?
Tvaris jako bys presne vedel. Kolik teda pohlti metrova dynamicka odsedka a kolik zbyde na telo a jak je v porovnani s statickou smyci?
16:28:36 14.03.2017
odpovědět 
      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
anebo takhle: spadl jsi někdy z metrový vejšky na parkety rovnou na prdel? já jo. jednou dokonce ze štaflí. příjemný to Pravda nebylo ani trochu, prdel celá modrá, zážitek ten si rád odepřu, ale neumřel jsem (to by ostatně byly plný hřbitovy baskeťáků, házenkářů, gymnastek a bůhví koho ještě). I do tý vodsedky jsem kdysi mladickou nerozvážností spadl, záda mě bolely asi tejden - ale ten vobyčejnej plocháč jsem fakt nepřetrhl. ingoti, ti to holt maj jinak, ty prorazej parkety nebo přetrhnou plocháč.
Lukas B.17:12:55 14.03.2017
odpovědět 
       Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Pokud si mam vybrat mezi padem prdeli na parkety nebo do perin, jednoznacne volim periny. Ale kazdemu podle sveho gusta..
17:26:08 14.03.2017
odpovědět 
        Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
snad naposled. sem si furt říkal, že stačí napovídat. zkusím ji jednodušeji: různým aspektům problému, který řešíme, je také nutno přiřadit nějakou přiměřenou váhu. jinak se zesměšníme tím, že pacientovi se zástavou srdce začneme usilovně čistit zuby.
Lukas B.20:15:57 14.03.2017
odpovědět 
         Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
A nebylo napovidano spis tobe?
22:06:40 14.03.2017
odpovědět 
         Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Hele, to přirovnání z metru na prdel na parkety sedí. Já teda když něco podobnýho hrozí, tak si přes parkety dám žíněnku už předem. Pak mě nebude týden bolet modrá prdel. Někdo na to přijde až po spadnutí, někdo si to dá hned. Při pádu do statický odsedky ti taky velice snadno místo týdenního bolení může vyběhnout plotýnka a máš pakárnu na furt. Naprosto zbytečně, jen proto že to byla statika plocháč. Jedna věc je obložit se vatou a vyloučit všechny rizika, druhá věc je známý riziko řešit "v pohodě to se mi nestane". Dynamika X statika - váží to stejně, stojí to stejně, váže se to stejně = nevidim důvod proč mít statiku. Sice je jen na sezení, ale nadlezeš, smekneš a máš prdel na parketách. Stehna a bůček ti to neztlumí, pač sedák je opřenej o pánev a hned nad tim obratle + plotýnky.
02:22:38 15.03.2017
odpovědět 
          Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
no, ty si nedáš žíněnku na podlahu, ty si spíš dáš pod parkety kročejovou izolaci.
ale nechme toho. do odsedky se především nepadá. to potom chlapíček přijede autem, cestou to valí do zatáček, předjíždí přes horizonty, bez helmy a prsáku leze rozlámanou cestu kde cestou založí dva vklíněnce, ale vodsedku má novou, pěknou, dynamickou.
Lukas B.07:40:47 15.03.2017
odpovědět 
           Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Tolik textu a tak malo informaci.. Do odsedky se umyslne nepada, to ale nic nemeni na tom, ze pad do ni se muze prihodit velmi snadno. Cim exponovanejsi teren, tim snaze se to stat muze. Ja osobne si dam zinenku i na parkety pod kterymi je krocejova izolace. To tve ostatni povidani je takova srandicka, kterou muzes pouzit temer na uplne kazdou situaci.. A souhlas s ja, vyhrezla plotynka je pekny opruz. A uz jsem videl i zlomenou panev pri padu na "prdel" z mensi vysky nez jeden metr.. Nic o co by clovek stal. Kazdy prostredek, kterej absorbuje nejakou tu energii, kterou by normalne pohlcovalo telo, je fajn. Obzvlast kdyz nepredsavuje jakoukoliv zatez navic.

Jinak k cemu vlastne slouzi si vytvorit nejaky zaver, ktery vlastne nikdo netvrdi, vkladat ho vsem do ust a pak tu radoby ucene o tomto virtualnim nazoru mentorovat a pritom se uzkostlive vyhybat jakymkoliv konrektnejsim informacim?
urv.09:02:48 15.03.2017
odpovědět 
            Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
tak jinak. dynamické lano, parametry viz e-šop na lezci, třeba sr gym, 37% protažení, 7,9 kN síla. 1 metr lana takhle pohltí 0,37*7,9/2=1,46 kJ. spadne-li 85 kg vysoký z necelých dvou metrů (factor jak na pádostroji) a je-li ingot, má to tam plusminus přesně.
Lukas B.14:23:22 15.03.2017
odpovědět 
             Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
pozn.: předpokládáme-li lineární pracovní diagram lana, což samozřejmě není přesně. rovněž tak uzly předpokládáme dotažené. výsledek je, že plotýnky jsou i u dynamického lana docela mordovaný. kdo chce fakt bezpečí, nechť používá jako odsedku pracovní nebo feratistický tlumič pádu.
Lukas B.14:28:48 15.03.2017
odpovědět 
              Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Presne.

Metrova odsedka z lanovice, byt 1/2 a nejakym tim uzlem dotazenym na doraz (pochybuju ze to nekdo bude prevazovat po kazdym odsedu) utlumi pad o nula nic. To nula nic sice bude vyssi nez u statiky, ale stejne bude jeji tlumici faktor bezvyznamny zlomek toho co pohlti telo+sedak+jistici bod.

Jediny k cemu je to v praxi dobry, ze kdyz hodis extremni dardu, rekneme lezec s postavou kostlivce v 10let starym sedaku hodi faktor 2 do jedno nytoveho standu s jednou karabli v previsle stene, tak ta mrtvola zustane viset a nebudou ji muset seskrabovat ze sutru pod stenou.
17:02:34 15.03.2017
odpovědět 
               Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Vl. Procházka a kol., Horolezectví, Olympia Praha 1990, 1. přeprac. vydání, str. 143-145. cit zkrác.): nejméně energie pohltí tření lano/karabina, zatažení uzlů, deformace smyček, vklíněnců, skob a karabin, dohromady 1%. deformační práce těla padajícího a jistícího 20-55%. lano 40-80%. čím kratší pád, tím víc pohltí tělo oproti lanu.

jo, můžeme namítat že je to 30 let staré a že lana jsou úplně jiná. jiná jo, ale ne úplně. a newtonovská fyzika nám chodí furt stejně.
Lukas B.18:20:04 15.03.2017
odpovědět 
                Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Spočtených 1.46kJ odpovídá pádu 85kg tělesa z asi 1.7m. To neni nula nic. Ve skutečnosti bude pohlcená energie menší, protože nebude dosažená maximální rázová síla, ale i tak nebude zanedbatelná.
Procházka určitě nepíše o dvojkovém pádu do metrové odsedky.
JanekS19:26:22 15.03.2017
odpovědět 
                 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Ještě jeden úhel pohledu: řekněme, že při pádu do odsedky vznikne přetížení 4g. To je při 85kg lezci 3.4kN - asi 43% výše uvažované maximální rázové síly. Odsedka se pak protéhne o 100*0.37*0.43=16cm. To se určitě počítá.
JanekS19:38:05 15.03.2017
odpovědět 
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
fajn. díky. tedy kvantifikujeme. pokrok.
Lukas B.21:38:13 15.03.2017
odpovědět 
                   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
čili trojčlenka je mocná zbraň. předpokládám, že všichni diskutující si ten blbý a jednoduchý, přibližný a nepřesný, řády zachovávající spočet na úrovni třetí třídy základní školy v duchu provedli drive, než se do diskuse pustili. nebo ne?
Lukas B.22:39:27 15.03.2017
odpovědět 
                    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
To asi plati hlavne pro tebe, coz? Nebo mas pocit, ze tve vyplody "kvantifikuji"? :)
23:08:09 15.03.2017
odpovědět 
                     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
máš jméno?
Lukas B.07:30:11 16.03.2017
odpovědět 
                      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Ano, jméno mám. Jak to ale souvisí s pohlcováním energie odsedkou netuším.
09:24:39 16.03.2017
odpovědět 
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Přetížení 4g :-D, si se posral? Ty vole to to budeš trhat přivázaný za kosmickou loď :-D...
10:19:19 16.03.2017
odpovědět 
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Metrová expreska se protáhne o 16 cm? To máš gumovou,ne?
10:25:28 16.03.2017
odpovědět 
                   Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Jo, protáhne, i o víc - dynamická průtažnost ca 35%
Právě proto to je oproti statice dost rozdíl. Lukas ať si jí udělá klidně z oCelovýho lanka :D
Zbývá domluvit se s metodikama, otestovat prase a změřit rázovou sílu s dynamikou vázanou, dynamikou šitou, statikou plocháčem, deneemou a porovnat.. Můj skromný laický odhad je že pro metrovej pád s faktorem 2 (zapomenu vycvaknot odsedku z nejtu, nadlezu a při škubnutí mi ujedou nohy) bude rázová síla u dynamiky polovíční oproti statice..
A ještě bych rozlišil rázovou sílu na bederní pateř a na to okolo. Tam to bude odsedka zapruží o 15 cm, svaly a sádlo kolem pánve 3 cm. Na plotýnku tlačí horní půlka těla. Počítat to nebudu :D
Beztak to i Lukasovi začne hlodat a příští vodsedku si uváže z 8mm dvojčete ;)
11:46:10 16.03.2017
odpovědět 
                    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Testoval bych i padovy faktor 1 - takove to blbnuti kolem standu, kde trocha nepozornosti, unava apod. muze snadno prejit v pad.
12:20:32 16.03.2017
odpovědět 
                    Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
z historie vím o jednom jediném zdokumentovaném případu přetržení odsedky, a to je tím schubertem zmíněný sasík (na šestce repce). není mi znám případ, kdy se odsedka nepřervala a padač zemřel nebo byl odkázán na vozík (možná jsou jich spousty, budu vděčen za informaci a chytím se za nos).
naproti tomu stovky lidí jsou v pánu, bo si cvakli slaňovátko jinam než měli, blbě se navázali, vyrval se s nimi štand, ve zkratu se vycvakli, nemluvě o těch co spadli až na zem (a většina při sestupu v chodeckém terénu kde se stejně nikdy nikdo nejistí) a těch co se při pádu trefili hlavou či zády do stěny, uškrtili se, sklapli bez prsáku atakdále. to z zasazení do kontextu.

samozřejmě experiment s prasaty (s vice prasaty, aby to bylo statisticky vyhodnotitelné, a s živými prasaty, bo svalový tonus padajícího praseta bude mít rozhodně vliv) by odpověděl nejlépe na otázku, jaký je poměr pohlcené energie tělem ku lanu (i ten procházka jistě vycházel z nějakých údajů kdesi publikovaných, čertví však jestli se to dá ještě dohledat a jestli to bylo na základě nějakých seriozních experiment nebo kvalifikovaným odhadem). I jedno jediné mrtvé vykuchané spadlé prase s dynamometrem by bylo lepší než tuna teoretických keců, o tom žádná. rád zaplatím čtvrtinu prasete přiměřené jateční váhy.
Lukas B.12:58:02 16.03.2017
odpovědět 
                     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Chce to domluvit test + pečení prasete, tipuju že metodici budou pro :D Jen je třeba utajit to před sluníčkovýma ochráncema zvířat, aby to prase nesežrali policajti!
14:32:59 16.03.2017
odpovědět 
                     Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Proc se vzdy tyto debaty zacnou pretacet jen do roviny "zabije se == spatne", "nezabije se == vyborne"? Jakoby neexistovalo nic mezitim..
16:40:57 16.03.2017
odpovědět 
                      Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
ale samozřejmě existuje teké něco mezi tím. čili škála zabije se nebo zmrzačí = špatně, potluče se = trochu špatně a zdráv a vesel = dobře. ale je potřeba zvolit nějakou rozumnou míru bezpečnosti a neblbnout jak na francouzském lešení. jsem přesvědčenej (ale možná se mýlím), že drtivá většina nehod se stává zkratem, nepozorností a blbostí a nikoli špatným materiálem a většina fatálních nehod lezců se stává v chodeckém terénu a za volantem. nemůžeme to přehánět tak, že na zlatý stezce českýho ráje natlučeme do hlíny po třech metrech jistící voka.
Lukas B.16:51:05 16.03.2017
odpovědět 
             Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Tomuto výpočtu moc nerozumím a nechápu, co nám má říci pro srovnání dynamika vs statika...

Rázová síla udávaná výrobci je síla, která při "normovaném" pádu působí v okamžiku zachycení pádu na 80 kg lezce. Tedy je to síla až po protažení lana, které (to protažení) už část energie pohltilo. Energii kterou způsobí rázová síla pak pohltí tělo lezce např. tím, že se deformuje. Pro srovnání se statikou by bylo nutné zjistit jaká by byla rázová síla při stejném normopádu (faktor 1.77, 80 kg). Rozdíl mezi těmito silama pak určí energii, kterou namísto těla (u statiky) pohltila dynamická odsedka.

Když už děláš takto jednoduchý výpočet, měl by ses spíš dívat kolik z kinetické energie na začátku prodlužování lana, pohltí prodloužení lana o 37 cm. Pro mě osobně to není zanedbatelná část a může safra ulevit zádům a dalším částem těla v případě pádu.
19:03:22 16.03.2017
odpovědět 
              Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
no podívej se. buďto nějak tušíš že základoškolsky práce je síla krát dráha, nebo tušíš středoškolsky co je to integrovat sílu po dráze a že je to zase ta práce, nebo pohlcená energie nebo jak tomu máme říkat, integrujeme ňůtny po metrech a máme džauly. a že pro zjedodušení bereme funkci protažení x síla jako lineární (ono je to spíš takové esíčko) a bereme to jako plochu trojúhelníka pod čárou. nebo moc nemá smysl diskutovat.
Lukas B.19:55:47 16.03.2017
odpovědět 
               Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Draha (prodlouzenim lana) uz je ale nulova z definice razove sily..
20:04:46 16.03.2017
odpovědět 
                Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
ne, nemá. díky.
Lukas B.20:41:54 16.03.2017
odpovědět 
                 Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
Ty jsi srandista. Asi bych zacal zjistenim si, co udava razova sila ;)
20:55:26 16.03.2017
odpovědět 
                  Re: Aramid vs. Dynema vs. klasika
začni, napiš mi to.
Lukas B.21:00:05 16.03.2017
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192338)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Levoboček VIIIa Věžák
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (56)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1147 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi