Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
23.Fajkoš 10389
24.Svoboda 10371
25.Melen 10357
Bouldry:
23.Chejn 9928
24.Klapal 9853
25.Horáček 9828
Hory:
29.Slavíček 2366
30.Uhlík 2276
31.Čermák 2232

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231185 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Boulder Cave Bar - Opava
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
HUDYsport - Jičín
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 lezení v okolí Jihlavy 19.-20.4. odpoledne.18.04.2017
Zdar,
sháním někoho na lezení v Jihlavě nebo okolí v Út 19.4/St 20.4. večer.
díky za návrhy
berny
 Re: lezení v okolí Jihlavy 19.-20.4. odpoledne.18.04.2017
Ještě dodám, že pokud máte nějaký dotaz, tak o tom můžeme podiskutovat v inzerci.
berny
  Re: lezení v okolí Jihlavy 19.-20.4. odpoledne.18.04.2017
Vzhledem k termínu 19.-20.4. a hlavně vzhledem k počasí je v "okolí Jihlavy" na výběr jen
   Re: lezení v okolí Jihlavy 19.-20.4. odpoledne.20.04.2017
Dlužno dodat, že na stěně je nově možno lézt i s cepíny.

 Labak - vychodni roh18.04.2017
Ahoj, co je vsechno zavreny na vychodnim rohu a do kdy? nejak se mi to nedari najit - dejte klidne jen odkaz. Diky
 Re: Labak - vychodni roh18.04.2017
Ústecká, Kyklop, Citadela uzavřeny do 30.6., ale i v bezprostředním okolí se chovat tiše a ohledupln
  Re: Labak - vychodni roh18.04.2017
Díky.

 dvojče slan18.04.2017
Ahoj, lezu skály, chci koupit dvojče. Může mě někdo zasvětit do slanění dvojčetem tak aby nahoře nezůstalo lano? V metodice není zmínka, jen na jednoducho, a po jednom laně mi to přijde mimo normy. Díky Petr
 Re: dvojče slan18.04.2017
pro případy slaňování a podobných "kvazistatických" lanových technik se v běžném terénu a
 Re: dvojče slan18.04.2017
po slanění na dvojičce již pak není možno lana stáhnout.bohužel, dvojičky jsou určeny pouze k výstup
  Re: dvojče slan18.04.2017
Co to meleš? Lana se napojí (třeba osmičkový uzel) a pak se normálně stáhnou.Jen si člověk musí pama
   Re: dvojče slan18.04.2017
co by, je ftipnej,. nebo si to aspoň myslí. ano, dotaz je skutečně mimoňský, tazatel zřejmě zmasírov
    Re: dvojče slan19.04.2017
Jakou propagandu o praskajicich lanech mas na mysli? Docela rad bych si procetl, hod prosim odkaz.
     Re: dvojče slan19.04.2017
hoď si vpravo nahoře do "hledání na lezci" slovíčko odsedka. například. nebo dvojčata. neb
  Re: dvojče slan18.04.2017
Co to meleš? Lana se napojí (třeba osmičkový uzel) a pak se normálně stáhnou.Jen si člověk musí pama
   Re: dvojče slan18.04.2017
Proč osmičkovým uzlem zvyšovat tendenci k zaklesnutí za nějaký výstupek/škvíru ve skále? Všude se do
    Re: dvojče slan24.04.2017
Samozřejmě vůdcovský uzel. A bez pojistky! To je nejmenší šance, že se uzel někde zasekne a ty začne
     Re: dvojče slan26.04.2017
A ještě dodej, Ty metodiku, že volné konce za vůdčákem by měli být alespoň 70 cm dlouhé, vůdčák má t
 Re: dvojče slan18.04.2017
 Re: dvojče slan18.04.2017
 Re: dvojče slan18.04.2017
 Re: dvojče slan18.04.2017
Díky všem (normálním i chytrým) lezcům, o tom uzlu vím,ale nějak se to bojím aplikovat i když tam ud
  Re: dvojče slan18.04.2017
Tvoje pocity nejsou ničim výjimečným, já taky někdy udělám vůdčák s dlouhým přebytkem a na něm ještě
   Re: dvojče slan19.04.2017
Tak to uz pak je lepsi nez dva vudcaky za sebou udelat tu osmicku, kterou vysse tak zatracujes :).
    Re: dvojče slan19.04.2017
v žádný metodice jsem použití osmičky na slaňování neviděl, takže bych z ní měl obavy z více důvodů.
     Re: dvojče slan19.04.2017
Tak ty snad radeji lidem ani "metodicky" nerad...
      Re: dvojče slan20.04.2017
taky bych tak doporučil... nevím na co si tady hraje..
     Re: dvojče slan19.04.2017
Taky bych s tebou teda nesouhlasil. Menší uzel je sice fajn, ale když si představíš, jak tam ten tvů
      Re: dvojče slan21.04.2017
přesně tak, to že v métodýce není devítkový uzel na slaňování s dvojčaty neznamená, že by to s tím b
      Re: dvojče slan24.04.2017
Ono jde o něco trochu jiného.

Osmička, vůdčák i autíčka (neboli dvojitá rybářská spo
       Re: dvojče slan25.04.2017
Díky za rozvedení, přesně tak jsem to myslel, jen jsem to nerozváděl, přišlo mi, že tohle je všeobec
        Re: dvojče slan25.04.2017
No není. U našich nováčků se často opakuje imaginární obava, že vůdčák není dost pevný, protože to n
        Re: dvojče slan25.04.2017
Boha jeho, ty si instruktor??? Pan pojistovak na camcoury za vudcak, a ne osmu, protoze kdyz jsem o
        Re: dvojče slan25.04.2017
Boha jeho, ty si instruktor??? Pan pojistovak na camcoury za vudcak, a ne osmu, protoze kdyz jsem o
         Re: dvojče slan25.04.2017
Abych to tu upravil na pravou miru, tak vlozim odkaz.
          Re: dvojče slan25.04.2017
No vida, zase někdo udělal argumentační práci za mě :-)
Díky, Radku.

Btw: nic
          Re: dvojče slan25.04.2017
Vázat stejnosměrnou osmu na svazování dvou lan snad nikoho nenapadne :-) ...i když možné je všechno.
           Re: dvojče slan25.04.2017
Naopak, deje se to pry dost casto. Jednak kvuli tomu, ze vudcak je v anglictine nesmylsne nazyvan ja
            Re: dvojče slan25.04.2017
:-( To jsou mi věci!
          Re: dvojče slan25.04.2017
Nemate nejake odkazy na ty nehody o kterych pan v textu pise? Nic moc jsem nenasel a pan v clanku ni
          Re: dvojče slan26.04.2017
pozor vudcak ti to udela taky podle prumeru lana pri zatezi pres cca 150 kg, proto se delaji dva tes
    adminům: pravidla diskuze25.04.2017
další důkaz toho, jak může být ošemetný vznášet (ne)metodický dotazy ve zdejší diskuzi. Za současnýh
     Re: adminům: pravidla diskuze25.04.2017
Nepleteš, a děláme to, když je to jasné a tu věc včas odchytíme. Například před pár dny 19.4. jsem v
      Re: adminům: pravidla diskuze25.04.2017
V tom případě můžete smáznout ty dva anonymní posty výše, který doporučují svazovat lana osmičkovým
       Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
A hlavne tu picovinu o pojistovaku za vudcak ...
     Re: adminům: pravidla diskuze25.04.2017
K smrti slanujiciho by klidne vedly nasledne akce pri zoufalych pokusech o vyprosteni vklinence v po
      Re: adminům: pravidla diskuze25.04.2017
o mně vůbec nejde, ať si každej bere vážně co (a koho) sám uzná za vhodné.
A nepodsouvej nik
       Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Jakože jsi nikdy neřekl tento krásný fakty podložený argument "v žádný metodice jsem použití os
     Re: adminům: pravidla diskuze25.04.2017
T. Plácat tady o pojišťování jednoho uzlu druhým a pak školit adminy, že maj mazat posty o svazován
      Re: to chce klid25.04.2017
taková spousta hysterickýho textu a přitom ani jediná věcně uchopená věta, na kterou by stálo za to
       Re: to chce klid26.04.2017
Ach jo :(. Proc si vzdy do huby berou vecnost lide, kteri nevidely a neprodukuji ani naznakem ... As
       Re: to chce klid26.04.2017
Ty jako fakt věříš všemu, co někdo někde napíše?
Být tam uveden nějaký zdroj, naměřený hodnot
      Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
zase cítím závazek ti koupit pivo.
      Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Je asi pravda, ze ta stejnosmerna osma je vetsinou ok, ale statisticky je proste min bezpecna at uz
       Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Nemas nahodou ten text o podrobnem reportu o nehode v 1998 (v tom odkazovanem clanku link nefunguje)
       Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
#4 je zajimava, ale pricina se jevi hlavne v "sloppy - crossing strands and loose" (viz os
        Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Asi nejlepsi porovnani uzlu na slanovani a jejich spolehlivosti v cislech je tady:
       Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Vždycky jsem se posmíval termínu risk management. Vidím ale, že bez něj se nelze v dnešní době obej
        Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Hele, mozna to z tech mych prispevku neni uplne jasne, ale nesnazim se tu delat reklamu na zadny poj
         Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Samotny vudcak je lepsi varianta, to je znama vec a nikdo tu netvrdi opak. Nutno ale dodat, ze samot
          věcný dodatek26.04.2017
          double-overhand knot26.04.2017
pokud tenhle
user.xmission.com/~tmoyer/testing/EDK.html

tak upozorňuju, že u t
           úsměv26.04.2017
kdosi emotivní nahoře psal o tom, jak se osmička převalí při desítkách kilonewtonů... On si to jistě
            Re: úsměv26.04.2017
A teď si představ, že volnej překříženej vůdčák už povolí při 200 lbs (ta samá tabulka). No to je sk
             Re: úsměv26.04.2017
pán zřejmě nečte. Přesvědčení ještě nerovná se pravda.

cituji:
"Abseil Kn
            Re: úsměv26.04.2017
No, díval jsem se na ty testy a nejhorší výsledek u osmy byl 290 liber, zatímco u vůdčáku byl nejhor
             Re: úsměv26.04.2017
Mohl by ses prosím podívat na čtvrté červené číslo v tabulce? Kolik má kolik liber a u jakého uzlu?<
              Re: úsměv26.04.2017
Nejvic nebezpecni jsou poslabsi jedinci skalopevne presvedceni sami o sobe, kteri si nekdo neco prec
              Re: úsměv26.04.2017
Jo a hnat ty zasrany anonymy pryc!
              Re: úsměv28.04.2017
Děkuju za upozornění na složitost lidské psýché. Na oplátku bych měl jedno upozornění na složitost f
               Re: úsměv02.05.2017
Není o čem diskutovat, máš tam totiž zásadní mezeru: uzel je zatížen tou poloviční silou z jedné str
           Re: double-overhand knot26.04.2017
A koukal ses na celou tu tabulku pro vsechny scenare a vsechny uzly nebo jen zoufale hledas specific
            Re: double-overhand knot26.04.2017
Kvůli tomu, že se sem tam někde najde někdo, kdo neumí udržet svoje emoce na uzdě, si ego chránit ne
             Re: double-overhand knot26.04.2017
Tak trenuj a treba ty vylevy hysterie zacnes kontrolovat! Bud silny!
         Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Ono to nerupne, jen jak se k tomu dostanes blize, staci podstatne mensi tah k uvolneni lana nez kdyz
          Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Jasne, tim rupnutim jsem myslel ze se to uvolni :D
         Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Teorie s vrtulí dobrá, ale často nepoužitelná. Tolik oddílových historek o nestáhnutých lanech kvůli
       Re: adminům: pravidla diskuze26.04.2017
Ať praktikujou, ale pokud budu mít tu čest se s nima někdy navázat na dvojčata a slaňovat na pramene
 Re: dvojče slan27.04.2017
je až s podivem, jak doukážou češi o něčem tlachat, pořád dokola, at jde o úplnou blbost, nebo chytr
  tlach27.04.2017
ta myšlenka svádí, protože něco na ní je, ale tohle opravdu nebude čechama. Jinak mluví lidi na symp

 outdoor buggy14.04.2017
Ahojte. Mate nekdo nejake pozitivni nebo i negativni zkusenosti s urcitym typem outdooroveho kocarku? Chceme si koupit nejake buggy, ktere bude pohodlne pro dite a bude s nim mozno jezdit v lese po korenech a kamenech. Dik.
 Re: outdoor buggy15.04.2017
mountain buggy terrain
 Re: outdoor buggy16.04.2017
Ahoj, máme kočáfek B.O.B a velká spokojenost.
 Re: outdoor buggy17.04.2017
je to celkem jedno - hlavní je být vegan a lézt těhotná na prvním na píscích ...
 Re: outdoor buggy18.04.2017
Ahoj, chariot (používaný jako kočárek) mi přišel fajn kvůli velkým kolům a nižšímu těžišti, sjede/vy
  Re: outdoor buggy18.04.2017
chariot byl fajn. stojí ovšem peníze, a to dost peněz, a to i ve stavu značně ojetém. je to na disku
  Re: outdoor buggy18.04.2017
Chariot XC1. Sjede a vyjede to všechno - když je to moc do kopce nebo moc schodovitý, tak mladýho vy
  Re: outdoor buggy19.04.2017
Chariot je dobrá volba. Ta vyšší verze se jmenuje CX, ne XC. Vyšší verze má výhodu v tom, že má brzd
 Re: outdoor buggy19.04.2017
Nam se vyborne osvedcil uplne obycejnej kocarek se 4 vetsima nafukovacima kolama (ktere lze snadno p
  Re: outdoor buggy19.04.2017
Odpružení chariot má a během minuty si ho nastavíš. Co se týče trochu horšího terénu (šutry třeba ve
   Re: outdoor buggy19.04.2017
ale terénní schopnosti charriotu blednou před pochystátorem, kterej si urobil můj hravý bratr na van
  Re: outdoor buggy19.04.2017
Měla jsem i houpací čtyřkolku (Inglesina) pro mimino. A tu čtyřkolku prostě úzkými cestami neprocpeš
 Re: outdoor buggy19.04.2017
Mozna je to mimo, ale ja kocarek vubec do skal netaham, ani do lesa, prijde mi to jako desnej vopruz
  Re: outdoor buggy19.04.2017
pořiď si dvojčata. nebo jen chvíli počkej až se ti začne batolit a padat do roklí (s prvním a jediný
   Re: outdoor buggy21.04.2017
Uz se zdatne batoli a pada do rokli. Ale tobe snad deti sporadane sedi v kocarku zatimco lezes? Vyho
    Re: outdoor buggy22.04.2017
naopak, mat dve deti blizko po sebe je od urciteho (relativne skoreho) veku (pre niekoho mozno prekv
    Re: outdoor buggy24.04.2017
ne mě děti v kočárku spořádaně nesedí (tedy ehm, především proto, že chodí do školy) a nikdy ani nes

 Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Zdar piskari,
muzete mi nekdo doporucit nejake cesty na ceskem pisku (Prihrazy, Skalak, Susky, Pantak, Prachov, Tisa a okoli, Dubske atp.), ktere jsou dobre zajistene, rozumnej bezpecne, da se zalozit nebo tam je dost kruh? Jsem zacatecnik (lezu do
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
V Labaku par sportovek bude, ale hadam za VIIIa a vic. Nikdy jsem tam nelezl, ale labakovska sportov
  Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Sorry, ted vidim, ze chces jen cesky pisek... no tak to nevim, ale treba se nakonec rozhodnes i vyce
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
ty cesty tam samozřejmě jsou, ale (dovoluji si volně ocitovat mistra JM) v nepískovcové borhákové ob
  Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Je mi jasne, ze nebudu lezt ekvivalent toho, co lezu na ne-pisku. S tim moralem to taky ocekavam. Jd
   Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Ahoj Wally Zdá se mi, že dobrá metoda pro začátek je načíst na Lezci celou oblast, filtrovat třeba j
   Re: Prachtluv kruh13.04.2017
Nebo tam bude kruh od Prachtela a jsi nahranej tak jako tak :D
    Re: Prachtluv kruh13.04.2017
Prachtel zas tak moc cest na písku (které by připadaly v úvahu pro člověka lezoucího do 6 UIAA) nem
     Re: Prachtluv kruh14.04.2017
I na pisku, jak uz se resilo ..
   Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Pokud s pískem začínáš, tak se smiř s tím, že ze začátku budeš muset přidat na morálu a ubrat na obt
  Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Sory, nevšiml jsem si, že ti jde jen o Český ráj. Přesto ale trvám na tom, že Křižák je na začátek s
   Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
hehehe, já si taky nevšiml že jen ráj. takže pro úplný začátek bezděčín/hodkovice. sluneční plotny a
    Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Hehehe Bezděčín a Hodkovice :-( Tam vylezu šestku i já. Tam je to nějak podhodnocené, přejištěné a v
     Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
A jasně nejlepší oblast je Údolí Zábrdky a hned po ní Děvínské polesí! Tam se nemusíš bát, protože n
   Re: Zajistene cesty na pisku14.04.2017
jen drobná poznámka - Křižák není Ádr - i když to má stejné parkoviště
    Re: Zajistene cesty na pisku16.04.2017
Sory, ale asi máš dlouhý vedení. Vždyť píše NAPROTI Ádru.
  Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Souhlas až na toho Mušketýra, tam ty rajbasový VIIa moc rozlezový nejsou.
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Co trochu víc znám v ráji, přijde mi, že ať v Drábkách, Příhrazech, Prachově, na Hrubici, na Suškách
  Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Měkej písek mi pro začátek přijde parádní způsob, jak někomu kdo dosud lezl po pevnym matroši písky
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
taky bych doporučil sehnat někoho zběhlýho trochu...ale i sám se dá. já taky tak začínal. ale vždyck
  Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
To mi pripomina jak jsme jednou zajeli do Rathenu s kamosem uplne naslepo, poprve v zivote a zadneho
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
zopar zoznamov sa da i vygooglit:
-
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Už to tady zaznělo, je dobré si v databázi cest tady na lezci udělat pořadí dle přelezů, vybrat si v
 Re: Zajistene cesty na pisku13.04.2017
Fakt jsem tak konstruktivní rady nečekal &#128512;
Díky za podnětné příspěvky a rady.
  Re: Zajistene cesty na pisku14.04.2017
Loni jsem byl v podobné situaci jak ty. Taky jsem chtěl začít lízt na písku a taky mám hodně špatný
   Re: Zajistene cesty na pisku14.04.2017
To je přesně moje motivace. Změna a pohybovat se v ráji, kde to je paráda. Rozhodně mi nejde o čísla
    Re: Zajistene cesty na pisku16.04.2017
Normalka na Kapelnika je sice oslapana, ale pohodova cesta. Jeshkeho uz je trochu tezsi, ale neprisl
 Re: Zajistene cesty na pisku14.04.2017
V Prachově se dají najít pohodové cesty. Doporučuju například Jižní cestu na Richelieu (s kruhem, př
  Re: Zajistene cesty na pisku18.04.2017
já bych doporučil vyrazit na Panťák. můžeš začít Květnovou,možné se to jmenuje Květinová, E 55, obě
 Re: Zajistene cesty na pisku20.04.2017
ADR
  Re: Zajistene cesty na pisku20.04.2017
tam se naučiš

 kniha pro děti12.04.2017
Ahoj, mám trochu nezvyklý dotaz. Dal by mi někdo tip na knížku, která by se hodila jako výchozí materiál na letní dětský lezecký tábor? Jde mi o to, aby měla příběh, ze kterého by šla vymyslet nějaká celotáborovka a zároveň aby byla jednoduše psaná, záživ
 Re: kniha pro děti12.04.2017
Pokud netrváš na lezecké tématice, tak třeba Boj o ostrov od Ransomeho. Nebo některý z příběhů z Let
 Re: kniha pro děti12.04.2017
Mládí v hajzlu
 Re: kniha pro děti13.04.2017
lezecká? to je nudné nahoru-dolů. fajn to dělat, ale číst o tom, notabene na pokračování? bych skoro
  Re: kniha pro děti13.04.2017
No kromě "Moskvy" spíš Operace Elbrus 1942. Tam máš lezecký tématiky až dost.
 Re: kniha pro děti13.04.2017
Tohle je diskuze na lezci ve zkratce :D :D :D

Otázka: Neznáte nějakou čtivou knížku o
  Re: kniha pro děti13.04.2017
Ahoj Vášo, když jsem vedl vlčata, tak jsem se pokaždé snažil najít nějakou horo/lezeckou knížku, pod
  Re: kniha pro děti13.04.2017
"Prosím Vás, nevíte ze kterého nástupiště odjíždí vlak do kolína?"
odjíždí z druhéh
   Re: kniha pro děti13.04.2017
Jojo, právě proto, abych si ušetřil 5 let hledání jsem to zkusil tady:D Ale je to asi fakt těžký, tě
    Re: kniha pro děti13.04.2017
"military" mě vždycky spíš nudilo, ale nějaký téma války v julkách a dolomitech by mohlo b
 Re: kniha pro děti15.04.2017
doporučuju třeba Vrchy, moje vrchy od Bonattiho, jsou to krásné a drsné příběhy, od zlézání velkých

 lezec.cz12.04.2017
ty jo, AO 6x na titulní fotce k článku.
nepřeháníme to trochu?

strašně mi tu chybí chybí zprávy o klucích jako špek andrej chrastina, ondra beneš, alešák, tom spilka, rozhovory od simčy ulmonový.. copak všichni spěj zimním spánkem? v
 Re: lezec.cz12.04.2017
Tak vyhrál ČP, dostal výstup roku. S tím nic nenaděláš. Tebou zmiňované ale máš v tom tlachání o pís
  Re: lezec.cz12.04.2017
myslíš ty jednoodstavcové odpovědi?
sorry jako
trochu disbalanc.

trochu
   Re: lezec.cz12.04.2017
Mas pocit, ze ti to nestaci, muzes sem nejaky rozhovor s nimi dat. Ale podivovat se, ze se nekde obj
    Re: lezec.cz22.04.2017
bože to sou kecy, klasické kecy, tlachání na netu... fuu tradá do hospody, kde za takové nikam neved
     Re: lezec.cz23.04.2017
Co to meleš za hovna? ..hrozný hovna..
     Re: lezec.cz23.04.2017
Rovnou hodnotis ten svuj prispevek? :)
    Re: lezec.cz23.04.2017
každé zboží má svého kupce, každý lezec svůj oblíbený čaj v šálku podle svého gusta...ty šálky je do

 Velikonoce ve skalách12.04.2017
Kam o Velikonocích do skal? Kam myslíte že to bude mít cenu? Jura, Arco nebo ještě někam dál? Tento rok se počasí moc nepovedlo...
 Re: Velikonoce ve skalách12.04.2017
Dál.

 Kempy Rax a okolí11.04.2017
Zdar máte někdo tušení jak to tam teď vypadá po zavření kempu v Raxu, popř. něco v blízkém okolí? Nevytvořili nahodou nějací místňáci ofico kemp?

PS: Děkuji děkuji český, slovenský, polským a maďarským cestovkám za to že to tak dopadlo. A
 Re: Kempy Rax a okolí11.04.2017
mno, taky bych se zlobil na lezce, co těch cestovek využívaly.
Jinak asi stále je možnost Wei
 Re: Kempy Rax a okolí11.04.2017
Ve Weichtalhausu se da ubytovat za 11E s OEAV.
  Re: Kempy Rax a okolí12.04.2017
A majitelkou je moc příjemná Slovenka. Takže našinec. Ochotně poradí a má tam i kopu průvodců
   Re: Kempy Rax a okolí12.04.2017
Kdyby si cetl predchozi diskuze, tak bys vedel, ze 11 E je pro lezeckou obec moc. Idealni cena je 0
    Re: Kempy Rax a okolí12.04.2017
Díky za typ, nějak mi to uniklo a pro rejpaly do 15e je to cajk. ;-)
  Re: Kempy Rax a okolí12.04.2017
Aby to někoho nepřekvapilo, na stránkách Weichtalhausu píšou, že je povinná snídaně formou švédského
   Re: Kempy Rax a okolí12.04.2017
Přesně tak. "Die Betten können ausnahmslos nur mit Frühstück gebucht werden!"
Čili
    Re: Kempy Rax a okolí12.04.2017
Hmmm, to už je pro mladý manželský pár 2000,- za víkend, k tomu benzín. No u nás je taky hezky.
     Re: Kempy Rax a okolí17.04.2017
Přesně. Pokud uvažuješ jako individualista, je ta cena v pohodě. Na rodinný lezecký víkend je to šup
      Re: Kempy Rax a okolí17.04.2017
Tak to musis jet na rodiny lezecky vikend jinam, kdyz na to nemas. Jednoduche. Funguje to tak u vsec
       Re: Kempy Rax a okolí17.04.2017
Bych dal like kdyby to tady šlo. Prostě když na to nemáš jeď jinam.

 Maják - zákaz lezení11.04.2017
jak je to s aktuálním omezením lezení na Maják?
Na SO je zákaz na všechny cesty do 30.6. https://goo.gl/i2HnwO
Na HoroSvazu nic
 Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
Horosvaz je marnej, na SO máš na tom odkazu co jsi poslal napravo sloupeček "poznámky ke skále&
  Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
upozornění na SO a hruboskalsku nemají závazný charakter, ale představují dobrovolnou spolupráci těc
 Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
Maják na Hruboskalsku je podle nového dokumentu OP (platný od podzmu 2016) otevřený od 1.4. a není t
  Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
Pane Jandík, jako proto, že to nevíte u vás na svazu a nepřišlo vám to v modrý obálce to není závazn
   Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
kdy a na co jet lézt (nebo nalézt). Oficiální ochranářské vysvětlení bylo že je zahnízdění na Čerto
    Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
Naprostá pravda. A proto je lepší si vzít dron a nejdříve plánovanou cestu i skály v okolí hezky z b
     Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
Na majáku jsem letos ještě nebyl, ale předpokládám, že tam ochgranáři dali cedulku se zákazem a zdův
   Re: Maják - zákaz lezení11.04.2017
Iniciativu, jakou projevili lezci na jiných webech lze jen pochválit, ale na oficiální databázi, pod
    Moje ochrana přírody11.04.2017
Hlásím, že po přečtení několika posledních diskuzí na Lezci jsem dnes doma zlikvidoval bobra a zahní
     Re: Moje ochrana přírody12.04.2017
Správně. Díky za pozitivní, konkrétní a praktický příklad hodný následování.
     Re: Moje ochrana přírody12.04.2017
snad zlikvidovalA bobra, ne?
      Re: Moje ochrana přírody12.04.2017
Ne, bylo to správně, není nad to likvidovat cizí bobry.
    Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
A není to spíš tak, že CHS jako autorita v této oblasti naprosto selhává a proto se CHKO na CHS vůbe
     Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
Asi tak :) Taky by mě zajímalo, kdo se kouká před lezením na Databázi CHS, která je často nepřesná a
      Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
Zkoušel jsem se dívat na obojí, protože osobní šarvátky tvůrců/správců/kdovímkoho jsou mi u pr...
       Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
P.S. Totiž když by na hruboskalsko někdo napsal vymyšlenej blábol, tak mu to vzápětí smažou, protože
       Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
Nepsal jsem, že nevěřím Hruboskalsku, ale zde na Lezci jsem viděl už hodně vymyšlených komentárů. A
        Re: Maják - zákaz lezení13.04.2017
Jenže tahle debata není o komentářích na Lezci (ty jsou mimózní velmi často), ale o zcela konkrétní
    Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
Vzdycky kdyz je jakakoliv diskuze o databazich skal, tak se od Jandika dozvime, ze nejlepsi je ta sv
     Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
Nic takového, co tu tvrdíš, jsem nepsal.

Ohledně hnízdění byly údaje dnes ráno potv
      Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
Aspoň že přiznáváš že to trvá, takže je CHS databáze pro tyhle "akutní" situace nepoužitel
       Re: Maják - zákaz lezení12.04.2017
Časové zákazy jsou dělané na základě platných dokumentů orgánů ochrany přírody. Jak a podle čeho je
        Re: Maják - zákaz lezení13.04.2017
Ale na to prověřování by se měl používat mozek, a ne kancelářská sponka. Hruboskalsko.cz je zcela dů

1   ...   234   235   236   237   238   239   240   241   242   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252   253   ...   2263    
Strana: z 2263
 
     
...nové příspěvky
 dvojče slan
Ahoj, lezu skály, chci koupit dvojče. Může mě někdo zasvětit do slanění dvojčetem tak aby nahoře nezůstalo lano? V metodice není zmínka, jen na jednoducho, a po jednom laně mi to přijde mimo normy. Díky Petr
 petacv09:38:31 18.04.2017
odpovědět 
 Re: dvojče slan
pro případy slaňování a podobných "kvazistatických" lanových technik se v běžném terénu a v běžných situacích k dvojčeti a půlce chováme jako k lanu jednoduchému. pevnosti na to má ažaž.

(nezlob se že dělám krok stranou od otázky, jestli jsi začátečník, ověř si někde dříve než na čimách kompatibilitu průměru lana a tvé slaňovací pomůcky, čili jestli ti to brzdí dostatečně)
Lukas B.10:03:55 18.04.2017
odpovědět 
 Re: dvojče slan
po slanění na dvojičce již pak není možno lana stáhnout.bohužel, dvojičky jsou určeny pouze k výstupu
kotaz10:04:32 18.04.2017
odpovědět 
  Re: dvojče slan
Co to meleš? Lana se napojí (třeba osmičkový uzel) a pak se normálně stáhnou.Jen si člověk musí pamatovat jakým směrem, respektive jaké lano má tahat, aby se mu nezaseklo ve slaňáku.
10:20:38 18.04.2017
odpovědět 
   Re: dvojče slan
co by, je ftipnej,. nebo si to aspoň myslí. ano, dotaz je skutečně mimoňský, tazatel zřejmě zmasírován propagandou jak praskají lana (a odsedky), má strachslaňovat po dvojčeti najednoducho (tedy vlastně nadvojato), páč je moc tenký.
ale každej někdy začínal a blbě se ptal, takže navrhuji nebejt zlej a ujistit, že tuto aplikaci lano dvojče spolehlivě zvládne.
Lukas B.10:26:22 18.04.2017
odpovědět 
    Re: dvojče slan
Jakou propagandu o praskajicich lanech mas na mysli? Docela rad bych si procetl, hod prosim odkaz.
14:37:05 19.04.2017
odpovědět 
     Re: dvojče slan
hoď si vpravo nahoře do "hledání na lezci" slovíčko odsedka. například. nebo dvojčata. nebo půlky jako dvojčata.
Lukas B.15:26:11 19.04.2017
odpovědět 
  Re: dvojče slan
Co to meleš? Lana se napojí (třeba osmičkový uzel) a pak se normálně stáhnou.Jen si člověk musí pamatovat jakým směrem, respektive jaké lano má tahat, aby se mu nezaseklo ve slaňáku.
10:32:31 18.04.2017
odpovědět 
   Re: dvojče slan
Proč osmičkovým uzlem zvyšovat tendenci k zaklesnutí za nějaký výstupek/škvíru ve skále? Všude se doporučuje normální vůdčák, vůdcovský uzel...
T.10:51:29 18.04.2017
odpovědět 
    Re: dvojče slan
Samozřejmě vůdcovský uzel. A bez pojistky! To je nejmenší šance, že se uzel někde zasekne a ty začneš dělat nejnebezpečnější věci na světě, abys lano uvolnil.
Kuba Turek12:37:16 24.04.2017
odpovědět 
     Re: dvojče slan
A ještě dodej, Ty metodiku, že volné konce za vůdčákem by měli být alespoň 70 cm dlouhé, vůdčák má tendenci malinko popojet při protisměrném zatížení lan. Když rada, tak kompletní...
Azbest21:13:42 26.04.2017
odpovědět 
 Re: dvojče slan
http://horolezeckametodika.cz/ucebnice/slanovani/slanovani
Martin11:13:11 18.04.2017
odpovědět 
 Re: dvojče slan
https://goo.gl/BZXIRJ
https://goo.gl/ySHQRM
atd...
11:26:59 18.04.2017
odpovědět 
 Re: dvojče slan
https://goo.gl/BZXIRJ
https://goo.gl/ySHQRM
atd...
11:42:43 18.04.2017
odpovědět 
 Re: dvojče slan
Díky všem (normálním i chytrým) lezcům, o tom uzlu vím,ale nějak se to bojím aplikovat i když tam udělám vůdcák. Asi jen překonat zelenáčství ;-) Ahoj
 petacv12:54:03 18.04.2017
odpovědět 
  Re: dvojče slan
Tvoje pocity nejsou ničim výjimečným, já taky někdy udělám vůdčák s dlouhým přebytkem a na něm ještě jeden. Dělám to tam, kde věřim, že se lano nikde nesekne a zvlášť když používám nová nebo cizí lana, kde chvíli trvá, než získám důvěru právě k tomu uzlu. Racionálně sice víš, že je to uzel, kterej když utáhneš, tak se blbě rozvazuje, tedy by neměl selhat, ale občas to člověku nedá.
T.22:27:29 18.04.2017
odpovědět 
   Re: dvojče slan
Tak to uz pak je lepsi nez dva vudcaky za sebou udelat tu osmicku, kterou vysse tak zatracujes :).
14:39:02 19.04.2017
odpovědět 
    Re: dvojče slan
v žádný metodice jsem použití osmičky na slaňování neviděl, takže bych z ní měl obavy z více důvodů...a pokud bych měl nová/cizí lana a měl si vybrat, jestli budu výše popsaným způsobem pojišťovat vůdčák (menší uzel) nebo osmičku (větší uzel), zvolím první variantu.
T.16:53:41 19.04.2017
odpovědět 
     Re: dvojče slan
Tak ty snad radeji lidem ani "metodicky" nerad...
17:00:27 19.04.2017
odpovědět 
      Re: dvojče slan
taky bych tak doporučil... nevím na co si tady hraje..
23:25:48 20.04.2017
odpovědět 
     Re: dvojče slan
Taky bych s tebou teda nesouhlasil. Menší uzel je sice fajn, ale když si představíš, jak tam ten tvůj menší pojišťovák plancá na tom fousu, tak bych si vsadil, že se sekne teda spíš ten, než ta větší samostatná osmička.

A že osmička není nikde v metodice, tak bys jí nevěřil... V metodice nebude podle mně ne proto, že by byla nebezpečná, ale spíš zbytečná. Proč slaňovat se zbytečnou a teda i velkou osmičkou, když stačí ten vůdčák?? Jinak ale určitě nebude nepoužitelná, že by byla nebezpečná. Zrovna v tomhle typu namáhání je určitě pevnější, než ten vůdčák.

Lidi neblbněte. Požívejte vůdčák, hezky ho urovnejte, utáhněte, nechte dlouhý fousy a bude to v pohodě. Myslim, že kdyby to bylo tak nebezpečný, že by se o tom vědělo a v těch metodikách to nebylo.
Martin22:27:56 19.04.2017
odpovědět 
      Re: dvojče slan
přesně tak, to že v métodýce není devítkový uzel na slaňování s dvojčaty neznamená, že by to s tím bylo nebezpečné - naopak, bezpečné na 1000% - budeš ho ale vázat?
19:06:08 21.04.2017
odpovědět 
      Re: dvojče slan
Ono jde o něco trochu jiného.

Osmička, vůdčák i autíčka (neboli dvojitá rybářská spojka) jsou stejně bezpečné, nijak se nerozvazují, jejich uvázání snižuje pevnost lana o cca 20-30 % (takže ti zůstávají pořád dvě tuny).

Vůdčák má ovšem jednu výbornou vlastnost, na kterou se přišlo až lety používání. Při stahování svázaného lana se vůdcovský uzel přes hrany jakoby převaluje, kdežto osmička se o hranu ráda zasekne. Podobně je to i se spárkami v ukloněném terénu, případně s policemi. Zkus si to někdy experimentálně a uvidíš ten rozdíl. Proto se na normální slanění v běžné horolezecké praxi používá téměř výhradně vůdčák.
Kuba Turek12:44:50 24.04.2017
odpovědět 
       Re: dvojče slan
Díky za rozvedení, přesně tak jsem to myslel, jen jsem to nerozváděl, přišlo mi, že tohle je všeobecně známá věc, která se dnes učí na každým kurzu...
Pro anonyma výše: nehraju si na nic, jen skromně předávám instruktorské znalosti.
T.14:13:07 25.04.2017
odpovědět 
        Re: dvojče slan
No není. U našich nováčků se často opakuje imaginární obava, že vůdčák není dost pevný, protože to někde slyšeli :-)
Kuba Turek14:17:40 25.04.2017
odpovědět 
        Re: dvojče slan
Boha jeho, ty si instruktor??? Pan pojistovak na camcoury za vudcak, a ne osmu, protoze kdyz jsem o ni nikde necetl, tak urcite bude nebezpecna :)
14:27:30 25.04.2017
odpovědět 
        Re: dvojče slan
Boha jeho, ty si instruktor??? Pan pojistovak na camcoury za vudcak, a ne osmu, protoze kdyz jsem o ni nikde necetl, tak urcite bude nebezpecna :)
14:27:44 25.04.2017
odpovědět 
         Re: dvojče slan
Abych to tu upravil na pravou miru, tak vlozim odkaz. https://goo.gl/kyPtNl Snad anglictina nebude vadit... Kazdopadne prozradim uz ted, ze osmickovy uzel je dost nebezpecny pro spojovani dvou lan (predpokladam ze se tu bavite o stejnosmernem uzlu - tedy vezmu dva prameny dohromady a uvazu 8). Nedavno tu bylo dokonce video, kde je dobre videt, jak se ten uzel pod zatezi jakoby prevaluje az k volnym koncum a pak se to rozvaze. To vudcak neudela, tak bacha na to. Vazat protismernou 8 je asi ok, a auticka jeste lepsi, ale kdo to dela, ze jo...
Radek14:50:56 25.04.2017
odpovědět 
          Re: dvojče slan
No vida, zase někdo udělal argumentační práci za mě :-)
Díky, Radku.

Btw: nic proti anonymním komentářům, až budou k věci, klidně se zapojím do diskuze. Zatím můžu říct jen tolik, že vymýšlet vlastní "metodiku" smrdí vždycky průserem.
T.15:17:07 25.04.2017
odpovědět 
          Re: dvojče slan
Vázat stejnosměrnou osmu na svazování dvou lan snad nikoho nenapadne :-) ...i když možné je všechno.
Kuba Turek16:44:21 25.04.2017
odpovědět 
           Re: dvojče slan
Naopak, deje se to pry dost casto. Jednak kvuli tomu, ze vudcak je v anglictine nesmylsne nazyvan jako "european death knot", coz je zavadejici a melo by se to prestat pouzivat. Potom take kvuli diskuzim a nedorozumneni jako tady. Mluvi se tu o 8, ale uz nikdo nezminuje jestli je to stejnosmerna nebo protismerna varianta.
Radek16:58:53 25.04.2017
odpovědět 
            Re: dvojče slan
:-( To jsou mi věci!
Kuba Turek22:26:28 25.04.2017
odpovědět 
          Re: dvojče slan
Nemate nejake odkazy na ty nehody o kterych pan v textu pise? Nic moc jsem nenasel a pan v clanku nikam neodkazuje, nic necituje, pouze tvrdi a to je skoda. Nebo alespon vysledky mereni, meril-li to nekdo.
18:29:52 25.04.2017
odpovědět 
          Re: dvojče slan
pozor vudcak ti to udela taky podle prumeru lana pri zatezi pres cca 150 kg, proto se delaji dva teste za sebou, kdy ten pojistny toto prevalovani zastavi, shodne to funguje i pro osmicku, ale jeji pouziti je zbytecne zeslozitujici.
Radek
zoban16:38:31 26.04.2017
odpovědět 
    adminům: pravidla diskuze
další důkaz toho, jak může být ošemetný vznášet (ne)metodický dotazy ve zdejší diskuzi. Za současnýho nastavení pravidel tazatel netuší, kdo stojí za odpovědí a je jen na něm, jestli odhalí případnou smrtelnou radu (tentokrát radu, která by díky svázání dvojčat osmičkou dříve či později nejspíš vedla ke smrti slaňujícího).

Jistě, je to na zodpovědnosti každého jednotlivce, koho a kam následuje, ale vy jako admini byste do toho mohli šikovně zasáhnout... Podle mě by přibylo kvalitních komentářů a zvýšilo by to návštěvnost, ale třeba se pletu.
T.15:27:51 25.04.2017
odpovědět 
     Re: adminům: pravidla diskuze
Nepleteš, a děláme to, když je to jasné a tu věc včas odchytíme. Například před pár dny 19.4. jsem vymazal toto:
Re: dvojče slan
Ja je svazuji gumickou do vlasu a jeste se nezasekly.
 Standa16:14:38 25.04.2017
odpovědět 
      Re: adminům: pravidla diskuze
V tom případě můžete smáznout ty dva anonymní posty výše, který doporučují svazovat lana osmičkovým uzlem. Doufám že to z mojí strany neberete jako školení nebo rejpání, není to tak myšleno...
T.22:52:06 25.04.2017
odpovědět 
       Re: adminům: pravidla diskuze
A hlavne tu picovinu o pojistovaku za vudcak ...
01:23:21 26.04.2017
odpovědět 
     Re: adminům: pravidla diskuze
K smrti slanujiciho by klidne vedly nasledne akce pri zoufalych pokusech o vyprosteni vklinence v podobe toho tveho druheho zaseknuteho pojistovaciho vudcaku.. Jako velezkuseny a vzdelany instruktor prece vis, ze tyto akce maji za nasledek mnohonasobne vice nehod nez rozvazana lana pri slanovani.
Pokud nebudes mit jine argumenty nez o tom jsem v metodice necetl, tak te nikdo brat vazne nebude.. Vem si radeji priklad z Radka zde.
18:02:16 25.04.2017
odpovědět 
      Re: adminům: pravidla diskuze
o mně vůbec nejde, ať si každej bere vážně co (a koho) sám uzná za vhodné.
A nepodsouvej nikomu něco, o čem nemluvil. Děláš to v tomhle příspěvku hned dvakrát a možná ještě v některých tam nahoře.
T.22:57:17 25.04.2017
odpovědět 
       Re: adminům: pravidla diskuze
Jakože jsi nikdy neřekl tento krásný fakty podložený argument "v žádný metodice jsem použití osmičky na slaňování neviděl, takže bych z ní měl obavy z více důvodů..." ?
18:03:28 26.04.2017
odpovědět 
     Re: adminům: pravidla diskuze
T. Plácat tady o pojišťování jednoho uzlu druhým a pak školit adminy, že maj mazat posty o svazování dvojčat osmičkou, páč na to někdo zařve? Buď jsi rafinovanej troll a pak gratuluju k precizní práci anebo jsi absolutně nesoudnej magor. Ty testy s převalujícím se osmičkovým uzlem byly na trhačce při silách v řádu desítek kN, ty inštruktóre. Ty budeš asi instruktor garantovaný horoškoly, ne?
honza plocek20:20:39 25.04.2017
odpovědět 
      Re: to chce klid
taková spousta hysterickýho textu a přitom ani jediná věcně uchopená věta, na kterou by stálo za to reagovat?

Já myslím že Radek to dost rozseknul, k tématu už se nepotřebuju vracet (ani obhajovat něco, co jsem řekl jinak a v jiné souvislosti). Adminům jsem dal dobře míněný podnět, takže za mě ahoj.
T.23:02:58 25.04.2017
odpovědět 
       Re: to chce klid
Ach jo :(. Proc si vzdy do huby berou vecnost lide, kteri nevidely a neprodukuji ani naznakem ... Aspon se zamysli nad tim, co Honza pise.
01:26:06 26.04.2017
odpovědět 
       Re: to chce klid
Ty jako fakt věříš všemu, co někdo někde napíše?
Být tam uveden nějaký zdroj, naměřený hodnoty při kterých dochází k rozvázání, atd.
Ono tě to možná překvapí, ale vůdčák i osmička mají při anomálním zatížení zhruba stejnou nosnost, tedy vnější osmička o něco málo menší, ale furt je to na slanění dost.
základ je mít dost dlouhý konce, protože oba ty uzly se ti začnou při větším zatížení převalovat, případně je přetrhneš, dokonce se to píše v tom Blogu.
Když se stane průser, tak jsou na vině krátký konce, snad i Schubert to popisuje.
Vůdčák se používá především kvůli lepším vlastnostem jak už je popisováno výše, ale to neznamená že osmička je pro slanění smrtelně nebezpečná.
d.10:06:23 26.04.2017
odpovědět 
      Re: adminům: pravidla diskuze
zase cítím závazek ti koupit pivo.
Lukas B.08:44:28 26.04.2017
odpovědět 
      Re: adminům: pravidla diskuze
Je asi pravda, ze ta stejnosmerna osma je vetsinou ok, ale statisticky je proste min bezpecna at uz poctem nehod nebo pri testovani na trhacce. Kdyz se dobre uvaze a ucese, tak je sila nutna k prevaleni uzlu sice nizsi nez u vudcaku, ale na druhou stranu mnohem vyssi nez sila, kterou muze normalni clovek vyprodukovat pri slaneni. Problem nastava, kdyz ji nahodou uvazes spatne (stejne tak i kdyz uvazes spatne vudcak). Pak se ta sila nutna k pruseru rapidne snizuje. Ja osobne verim, ze se muze obcas stat komukoliv sebevic zkusenemu, ze ten uzel (treba v rukavicich, promrzlej nekde na ledech) uvaze spatne (neni ucesanej). Pak ten rozdil v silach nutnych pro rozvazani muze byt podstatny pro preziti, ale to je muj nazor. Cerpal jsem odsud https://goo.gl/5G0Usp Jednak tam je vypsano nekolik nehod, pak je tam nekolik pokusu pro ruzne uzly, ruzne kvalitni (lepe ci hure uvazane) a na ruznych lanech. Obzvlast pokus #4 je dost odstrasujici (sila je prepocitana na libry, coz je zhruba pul kila na libru). Jinak Honzo, to uvazovani pojistneho vudcaku praktikuji i nekteri zkuseni lezci od nas z klubu :)
Radek10:31:05 26.04.2017
odpovědět 
       Re: adminům: pravidla diskuze
Nemas nahodou ten text o podrobnem reportu o nehode v 1998 (v tom odkazovanem clanku link nefunguje). To ostatni (3 nehody z celkem 4) jsou popisy a neda se z nich vycist, zda slo o lidskou chybu ci o selhani uzlu. Ten report by mohl byt prinosnejsi nez jen deskriptivni popis udalosti. Zajimave tema, jen v nem dost (nejen podrobnejsi) rozbory tech nehod.
12:19:16 26.04.2017
odpovědět 
       Re: adminům: pravidla diskuze
#4 je zajimava, ale pricina se jevi hlavne v "sloppy - crossing strands and loose" (viz ostatni testy s timto nastavenim)
12:23:12 26.04.2017
odpovědět 
        Re: adminům: pravidla diskuze
Asi nejlepsi porovnani uzlu na slanovani a jejich spolehlivosti v cislech je tady: https://user.xmission.com/~tmoyer/testing/EDK.html
Myssak12:51:56 26.04.2017
odpovědět 
       Re: adminům: pravidla diskuze
Vždycky jsem se posmíval termínu risk management. Vidím ale, že bez něj se nelze v dnešní době obejít.

K tomu pojistnému uzlu při slaňování: trochu zamenedžuj, lookni na risky, analyzuj swot a vyjde Ti, že je to pěkná blbost.

Proč? Protože riziko rozvázání uzlu převalením je minimální, kdežto riziko zaseknutí uzlu - především osmičky s dodaným pojistným uzlem - je velké, kvalifikovaný odhad v desítkách procent - a to zase generuje obrovské riziko, když se snažíš zaseklé lano uvolnit. Při tom děláš možné i nemožné a pokoušíš se zabít sebe i spolulezce (např se na lano věšíš, házíš vlnu, shazuješ kameny, šplháš po něm vzhůru, lezeš s druhým lanem k tomu zaseklému, to vše ve stresu a obvykle v časové tísni, případně za tmy nebo hnusného počasí...)
Kuba Turek12:56:27 26.04.2017
odpovědět 
        Re: adminům: pravidla diskuze
Hele, mozna to z tech mych prispevku neni uplne jasne, ale nesnazim se tu delat reklamu na zadny pojistny uzlik. Sam slanuju s vudcakem a dost, zadny pojistny uzlik. Jedine co jsem chtel prezentovat je nevhodnost jednosmerne osmicky. Verim ze v idealnim pripade je 8 srovnatelna s vudcakem, ale take verim ze vudcak je z mnoha duvodu, vcetne toho bezpecnostniho, lepsi varianta. Vicemene je mi jedno jestli 8 nekdo pouziva nebo ne. Je to kazdeho vec, jestli slani s vudcakem, osmickou nebo skoci rovnou dolu jako delaval Dean Potter, nakonec je to nejrychlejsi a rychlost je v horach dulezita, to vi kazdy :D. Ja na 8 nikdy neslanoval a nikdy slanovat nebudu, klidne uz jen proto ze neni mezi uzly pro spojovani lan doporucovanymi DAV (urcite ani CHS to doporucovat nebude) a stejne tak ji nedoporucuje zadny ze zkusenych horskych vudcu, at uz si o nich myslite cokoliv. Jinak k tomu zasekavani lana. V Horach se mi to stalo 2x (pokazde s mokrym lanem na zule) a vzdycky volny konc/smotek lana zapadl do spary nebo za odstep v polozenem, takze ne uzel (asi proto ze pouzivam vudcak). Vzdycky to slo operativne resit tak, ze se jeden z nas navazal na konec lana ktery jsme uz meli dole a lezl pro zasekly kus na jedne pulce/dvojceti jako na single lane. Neni to optimalni, ale lepsi nez nic (btw s dnesnimi triple certifikovanymi lany to je ale naprosto regulerni postup). No a pokud se to kousne tak, ze se pro to neda z jakehokoliv duvodu vylezt (tezky teren v mokru, tma, kosa, zly pes, kterej to hlida...) a kdyz to riznes, tak nemas porad dost na dokonceni slaneni, tak hold telefon na horskou, domluva a pravdepodobne vrtule. Myslim ze v tomhle pripade je to opodstatnene vyuziti pojisteni a lepsi nez prusikovat na necem co nestahnes, ale nakonec pod tvoji vahou rupne...
Radek13:49:08 26.04.2017
odpovědět 
         Re: adminům: pravidla diskuze
Samotny vudcak je lepsi varianta, to je znama vec a nikdo tu netvrdi opak. Nutno ale dodat, ze samotna osma pri slaneni neni z hlediska povoleni nejak extremne horsi varianta, jak se tu nekdo snazi naznacit. I ten scenar #4, ktery vyse uvadis. Srovnej ho se stejnym vysledkem pro vudcak. Rozdil pri lidske chybe (#4) je u 8 a vudcaku docela maly. Sila pri ktere se pri jejich testech povolil bez lidske chyby je zase u 8 takova, ze pri slaneni k ni nedojde. Proste za lidskou chybu uzel nemuze..
Pro me osobne je asi nejvetsi zhovadilost co tu zaznela delat pojistovak za vudcak...
Jinak je v tomto docela slusny deficit solidnejsi literatury a trochu technictejsiho pristupu. Popis a rozbor nehod temer nulovy. A mimo cisel v tabulce v tom odkazovanem prispevku zadne specifictejsi informace take nenajdes.
Podobna hysterie by asi sla vyvolat kvuli vsemu, protoze temer vse uz zpusobilo alepson 4 smrtaky.
14:12:51 26.04.2017
odpovědět 
          věcný dodatek
http://www.needlesports.com/content/abseil-knots.aspx

Tenhle příspěvek jsi měl na mysli?
T.17:05:11 26.04.2017
odpovědět 
          double-overhand knot
pokud tenhle
user.xmission.com/~tmoyer/testing/EDK.html

tak upozorňuju, že u tý přesmeknutý osmy 290 liber = 129 kg, což je síla, kterou běžnej 80kg týpek při rychlejším nebo i pomalým, ale neplynulým slaňování, o dost překročí během slanění naprosto s jistotou při každým cuknutí.
T.17:18:02 26.04.2017
odpovědět 
           úsměv
kdosi emotivní nahoře psal o tom, jak se osmička převalí při desítkách kilonewtonů... On si to jistě nějak okecá, ale pro ostatní, kteří vnímají a uvažují jasněji: 129 kg je zhruba 1,29 kN (což je 0,129 desítky kN) :-)

Takže pozor, hysterie pro někoho možná zní přesvědčivě, ale nemusí vždy obsahovat pádný argument.
T.17:26:45 26.04.2017
odpovědět 
            Re: úsměv
A teď si představ, že volnej překříženej vůdčák už povolí při 200 lbs (ta samá tabulka). No to je skandál!!! Jedině teda pro jistotu udělat vůdčáků několik za sebou, ale to zase jinde (ne v těch odkazovaných článcích, protože důležité je přece vše posuzovat jen podle jednoho hlediska) píšou, že se to strašně zasekává a při řešení toho bylo hafo smrťáků. To jedině skočit dolů a mít to za sebou rovnou nebo se na lezení vysrat!
17:42:55 26.04.2017
odpovědět 
             Re: úsměv
pán zřejmě nečte. Přesvědčení ještě nerovná se pravda.

cituji:
"Abseil Knots - from NeedleSports. Pull-test data on the flat-overhand and flat-figure-eight, including data on frozen ropes. The author prefers the flat-overhand with a second overhand as a safety (he calls this the double-overhand). He calls the flat-figure-eight the instant-death knot."

a tady je shrnutí:
www.needlesports.c om/content/abseil-knots.aspx

cituji:
"As a result of all these findings we are convinced that what we term the Double Overhand is the best knot (if not the safest) to use when joining two ropes together for abseiling. It is very easy to tie, it is asymmetric and thus less likely to get jammed, it slips less under load, and it seems significantly less likely to flip over or come undone accidentally than the alternatives."

Nejzásadnější jsou ale stejně dvě věty, které následují za tímto citátem. Kdo pochybuje o slaňování na osmičkovém uzlu a rád by si v této diskuzi opatřil relevantní informace, tomu je doporučuji k vyhledání, přečtení a promyšlení. A na hysterický horolezce opatrně :-)
18:30:21 26.04.2017
odpovědět 
            Re: úsměv
No, díval jsem se na ty testy a nejhorší výsledek u osmy byl 290 liber, zatímco u vůdčáku byl nejhorší výsledek 200 liber. Přístup toho testéra mi přišel rozumnej a nikterak dogmatickej. V průměru pravda dosahovaly vůdčáky výrazně lepší výsledky než osmy, ale, jak psal sám autor, směrodatná je u bezpečnosti odchylka, nikoliv průměr. Rozhodně bych z tohodle testu nevyvozoval, že osma je oproti vůdčáku smrt.

Druhá věc je, že selhání uzlu pro účely linkovaného testu bylo definováno jako první převalení uzlu s komentářem, že každým dalším převalením se uzel trochu dotáhne a tedy že kdo nechává dostatečně dlouhý cancoury, tak se mu to sice třeba převalí, ale nerozváže.

Takže závěr je jasnej. Slaňovat budu i nadále na jednom vůdčáku bez pojistky. Požadovat mazání postů doporučujících vázání lan osmou mi přijde jako ozajstnej úlet. Ale přiznávám, že jsem překvapenej, při jak nízkejch silách se ty uzly (jak vůdčák, tak osma) začnou převalovat a to s těmi desítkami kN byl nějakej jinej test, mám dojem, že tam byly zpomalený záběry na rozvazující se takto asymetricky zatíženej uzel a že se to mihlo tady na lezci.
honza plocek18:25:14 26.04.2017
odpovědět 
             Re: úsměv
Mohl by ses prosím podívat na čtvrté červené číslo v tabulce? Kolik má kolik liber a u jakého uzlu?
110 u osmičkovýho.
Je potřeba srovnávat stejný se stejným. U všech ekvivalentních kombinací vždycky vycházela osma výrazně hůř.

Bacha na ten selektivní výběr informací, Honzo, je dobrý si všimnout jaký hry s náma naše psychika hraje, dřív než člověk zaplatí.

Jinak máš samozřejmě pravdu, teda máš jí Ty, já, Radek, zoban, Turek... na začátku týhle diskuze jsem napsal, že se běžně a bezpečně slaňuje s jednoduchým vůdčákem a druhej jako pojistku jsem DOČASNĚ doporučil
- začátečníkům, než získají důveru vůči jednoduchýmu (díky tomu, že uvidí, že uzel nepracoval, necestoval)
- a to na místě, kde mají jistotu, že se lano nesekne (na jednodýlkách nebo klidně doma na zahradě na stromě).

To jen "diskutéři" (nepodepsaní), kteří než aby se doptali, tak rovnou nevybíravě remcaj (a ještě nesmysly, který může někdo zaplatit) a snižujou úroveň diskuze. Nemuselo by to tak být.
T.22:27:34 26.04.2017
odpovědět 
              Re: úsměv
Nejvic nebezpecni jsou poslabsi jedinci skalopevne presvedceni sami o sobe, kteri si nekdo neco prectou a pak to hlasaji jako sve presvedceni..
23:53:57 26.04.2017
odpovědět 
              Re: úsměv
Jo a hnat ty zasrany anonymy pryc!
t.23:56:08 26.04.2017
odpovědět 
              Re: úsměv
Děkuju za upozornění na složitost lidské psýché. Na oplátku bych měl jedno upozornění na složitost fyziky základní školy. Při slaňování máme lano nadvojato, proto je uzel (když v tom sedí a nevrtí se) namáhán silou cca poloviční než je tíha slaňujícího. Osumdesátikilovej člověk slaňující jak dobytek tedy uzel zatíží cca 150 až 200 librami.
honza08:51:14 28.04.2017
odpovědět 
               Re: úsměv
Není o čem diskutovat, máš tam totiž zásadní mezeru: uzel je zatížen tou poloviční silou z jedné strany a tou samou silou ze strany druhé.
Pokud ti nešla matematika základní školy, poradím ti, že tady se jedná o sčítání.

Navíc:
při slaňování se člověk pohybuje, různě přibržďuje, lano občas ve slanítku různě cuká podle toho, na čem se slaňuje (záleží na slanítku a hlavně na laně - zkroucenosti, přechody ze suchých a mokrých částí lana apod.)... Síly pak dynamicky působí v rozsahu od 0,9 do 2,5 kN (90 - 250kg).

Pro logicky uvažujícího člověka diskuze naprosto o ničem. Karabiny se taky nenaddimenzovávají jen na 10 kN, ale na 20+ kN, ze stejnýho důvodu soudnej člověk při pohledu na parametry osmičkovýho uzlu proti vůdčáku při slaňování prostě vybere vůdčák.

A tim končim, jestli se někdo bude slepě řídit radama z anonymní diskuze, je to jeho problém.
T.11:22:55 02.05.2017
odpovědět 
           Re: double-overhand knot
A koukal ses na celou tu tabulku pro vsechny scenare a vsechny uzly nebo jen zoufale hledas specificka cisla pro zachranu ega? :)
17:27:43 26.04.2017
odpovědět 
            Re: double-overhand knot
Kvůli tomu, že se sem tam někde najde někdo, kdo neumí udržet svoje emoce na uzdě, si ego chránit nepotřebuju :-) Ten selektivní výběr informací určitě má svý hlubší důvody a mám na to svůj názor, který ale nebyl a nebude předmětem této diskuze.
T.22:08:18 26.04.2017
odpovědět 
             Re: double-overhand knot
Tak trenuj a treba ty vylevy hysterie zacnes kontrolovat! Bud silny!
23:57:26 26.04.2017
odpovědět 
         Re: adminům: pravidla diskuze
Ono to nerupne, jen jak se k tomu dostanes blize, staci podstatne mensi tah k uvolneni lana nez kdyz tahas za 50 metru dynamiky.
14:15:39 26.04.2017
odpovědět 
          Re: adminům: pravidla diskuze
Jasne, tim rupnutim jsem myslel ze se to uvolni :D
15:25:16 26.04.2017
odpovědět 
         Re: adminům: pravidla diskuze
Teorie s vrtulí dobrá, ale často nepoužitelná. Tolik oddílových historek o nestáhnutých lanech kvůli zaseknutému uzlu už jsem slyšel a několika se i nechtěně zúčastnil... Většinou nebylo uvolňování onoho uzle nebo smotku lana nic, co by někdo z nás chtěl opakovat.

Teda až na jeden případ - kdysi Nudlák se svojí partnerkou v noci slaňovali z Kapucína pod Mont Blankem. Omylem cvaknul osmu jen na jeden pramen lana a pak už sledoval, jak letí po zádech vstříc smrti v černé hlubině. Druhý pramen se naštěstí v tom fofru nějak mrskal a udělal sám na sobě smyčku, která se zasekla ve slaňovacím bodě. A proto Nudlák žije i nadále.
Kuba Turek15:38:00 26.04.2017
odpovědět 
       Re: adminům: pravidla diskuze
Ať praktikujou, ale pokud budu mít tu čest se s nima někdy navázat na dvojčata a slaňovat na pramenech, který ti zkušení svázali dvěma vůdčáky, tak pak se při seknutí uzlů během stahování nebude střihat ani tahat sirky, ale vzhůru k uzlu pěkně povalí onen zkušený lezec.
honza17:40:01 26.04.2017
odpovědět 
 Re: dvojče slan
je až s podivem, jak doukážou češi o něčem tlachat, pořád dokola, at jde o úplnou blbost, nebo chytrost...asi takový český kolorit. je to tady jak v hospodě, včetně názorů. jeden strízlivej, další nalitej
h10:55:12 27.04.2017
odpovědět 
  tlach
ta myšlenka svádí, protože něco na ní je, ale tohle opravdu nebude čechama. Jinak mluví lidi na sympoziu, jinak ti samí lidi na večírku, jinak v hospodě a jinak někteří anonymové vykřikující z davu. Rozdíly mezi skutečně moderovaným, občas trochu moderovaným a nemoderovaným fórem nejsou překvapivý.
?18:26:21 27.04.2017
odpovědět 
 Foto dne:

Záchranka pod Matterhornem
 Databáze cest:
Všechny cesty (192415)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Auf Schusters Rappen VIIb Oybin
Equinox VIIIb Oybin
Né až do DNA VIIc Klokočské Skály
Zapadlá vesnice I Skály u Kamenického šenova
Vesnická zábava V Skály u Kamenického šenova
Nově komentované:
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | zkouška | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | bez cepínu | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: Prosím, | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (19)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (18)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)

 Nově v inzerci:
Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1159 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1276 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1458 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1426 
 Neřeším to – lezu vše 
 1124 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi