Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 ZAPOMENUTÁ SMYČKA S KARABINOU A KÝBLEM09.05.2017

V sobotu 6.5.2017 jsme v Borovém lomu pod Borovou věží našli smyčku ovázanou okolo stromu a na ní karabinu s kýblem. Jestli někomu chybí, tak se ozvěte. Za přesný popis rádi vrátíme.

 Velká - nález08.05.2017
Ztráty a nálezy: Dne 6.5. jsem na Velké v cestě Kapky deště objevil expresku s vklíněncem. Za přesný popis předám majiteli
 Re: Velká - nález08.05.2017
Tady v inzerci to nekdo poptava, tak se mu ozvi :)

Různé: Abalak na Velké ztráty a ná

 Letní přechod VT po hřebeni08.05.2017
Ahoj, rozmýšlím nad letním přechodem-přelezem hřebene. Je zbytečný psát cokoliv víc - hledám parťáka, jestli Tě to doopravdy láká, napiš mi mail :) hubertsvab@gmail.com
 Re: Letní přechod VT po hřebeni15.05.2017
našels?

 Letní přechod VT po hřebeni08.05.2017
Ahoj, rozmýšlím nad letním přechodem-přelezem hřebene. Je zbytečný psát cokoliv víc - hledám parťáka, jestli Tě to doopravdy láká, napiš mi mail :) hubertsvab@gmail.com

 Sušky - Vlajková věž07.05.2017
Zdar, lezl jste někdo Štíhlou linii na Vlajkovou? Co byste řekli na klasu? Lezl jsem to jen na druhým a stejně mi to přišlo tak VIIIc - IXa a vykřičník k tomu... prvovýstupci slušnej oddíl!
 Re: Sušky - Vlajková věž08.05.2017
Databáze na Lezci umožňuje dokonce diskuzi přímo u konkrétní cesty ;)
 Bor, parkování07.05.2017
Ahoj, kdo jezdíte na Bor a parkujete dole u studánky, tak by bylo dobré tam neparkovat, ale nechat auto v Machově. Říkal mi zelenej pán, že myslivcům se to nelíbí (ani zeleným) a jak teď svaz projednává vyjímkuy, aby se mohlo ofiko lézt na Boru, tak to ji
 Re: Bor, parkování07.05.2017
Jó to je smutný. Člověk by si myslel, že lezci jsou lidé schopní sebezáporu (přeci jen je to sport,
  Re: Bor, parkování07.05.2017
no to já taky se rád vozím až pod skálu, ale když se to nesmí, tak to respektuju
   Re: Bor, parkování07.05.2017
Ke studánce se nesmělo nikdy co si pamatuju...
    Re: Bor, parkování08.05.2017
to chce asfaltku až k Monstru!
     Re: Bor, parkování08.05.2017
Bez prdelek je to tak, taky mi o tom říkal člověk z CHKO a tu vyjímku udělujou voni, tak to zohledně
      Re: Bor, parkování08.05.2017
Zakaz tam je asi jen 6 let, predtim se tam mohlo...nejezdej tam parkovat jen lezci ale i liny turis

 Kybl vs. pullodni05.05.2017
Ahoj, s lezením začínám a mám pár otázek ohledně jištění. jaké jsou rozdíly - výhody/nevýhody jištění kyblíkem  a poloviční lodní smyčkou? .. přes kyblík je možné se slanit, jistit prvolezce i dobírat druholezce. Navíc jsem se dočetl že při použití p
 Re: Kybl vs. pullodni05.05.2017
Na začátek je dobré naučit se pracovat s pullodním uzlem, který tě naučí vyšší pozornosti při jištěn
 Re: Kybl vs. pullodni05.05.2017
Každé má své silnější s slabší stránky. Kýbl je vhodný na jištění prvolezce a slaňování. U dobírání
 Re: Kybl vs. pullodni05.05.2017
jestli začínáš, tak se nauč s kýblem a na půlloďák se vyse..r. Stejně budeš chodit hlavně na stěnu a
  Re: Kybl vs. pullodni06.05.2017
No, ale hlavne se ten pullodak nauc a nezapomen ho. Take ho obcas pouzivej tak aby jsi si navykl ze
   Re: Kybl vs. pullodni06.05.2017
pochybuju, že se tazatel chystá do 20 délkové cesty v horách.
Taky nevim jestli jsi někdy sla
    Re: Kybl vs. pullodni06.05.2017
Na takový to sportovkaření, kdy jistim zezdola a prvolezce spouštím zase dolů je jednoznačně lepší k
     Re: Kybl vs. pullodni06.05.2017
Na pullodaku jsem slanil 8 delek a slo to. Verim ze i 20 bych dal. Mimo to, byla to necekana a nouzo
     Re: Kybl vs. pullodni06.05.2017
Chtěl bych tě vidět na Dulfera ty hrdino...
     Re: Kybl vs. pullodni08.05.2017
Samoblok normálně odblokujes další karabinou a druholezce pohodlne a kontrolovane spustis jak je pot
     Re: Kybl vs. pullodni08.05.2017
Samoblok normálně odblokujes další karabinou a druholezce pohodlne a kontrolovane spustis jak je pot
      Re: Kybl vs. pullodni08.05.2017
No jde to, ale souhlasim s Jenou, je to neuveritelna otrava. Asi se to da nacvicit do takove precizn
 Re: Kybl vs. pullodni06.05.2017
Ja s kýblem jistím prvolezce a slaňuju, protože je to pohodlné a účinné. Druholezce od štandu jistím
 Re: Kybl vs. pullodni08.05.2017
Pullodak ma oproti kyblu hlavni vyhodu v tom, ze nepotrebujes kybl. Treba kdyz si ho zapomenes a neb

 Kybl vs. pullodni05.05.2017
Ahoj, s lezením začínám a mám pár otázek ohledně jištění. jaké jsou rozdíly - výhody/nevýhody jištění kyblíkem  a poloviční lodní smyčkou? .. přes kyblík je možné se slanit, jistit prvolezce i dobírat druholezce. Navíc jsem se dočetl že při použití p

 Zapomenutý průvodce na Petráči04.05.2017
Ahoj, v neděli 30.4. jsem zapomněla na Petráči průvodce, buď na parkovacím fleku u té staré lípy pod hradem nebo u šutru v sektoru Pod Hradem, jehož název nevím, neb nemám průvodce.. případnému nálezci odměna dle dohody.

 moře, skály, mimino04.05.2017
Nemáte nějaké tipy na lezeckou dovolenou u moře s miminkem (pláž z jedné strany moře a z druhé skály se sportovkama). Pls jen evropské destinace.
Díky.
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Sardinie by mohla splnovat
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Sperlonga? Ale nebyla jsem. Nevim jestli plaz neni zakekelena.
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Chorvatsko - Omiš
  Re: moře, skály, mimino04.05.2017
V Omiši, pokud vím, se neleze na pláži. Leze se na parkáči u silničky asi kilák od moře.
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Míst bude spoustu. problém je, že ideální teplota na koupání je okolo 30°C :-).
  Re: moře, skály, mimino04.05.2017
No nevim jak na Sardinii, ale treba na Mallorce (pominu-li DWS) je snad jen jedna lezecka oblast pri
   Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Malorca cala Magraner
    Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Jo to je presne ta oblast, ale s miminem to stejne neni idealni. Pristup je pres pole asi 3km a musi
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Kalanky, tam je dokonce čisto, i když je to předměstí Marseille - je to NP. Blavet. Olympos u Antaly
  Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Blavet je od moře třináct kilometrů. Ten sektor hned u vody je Cap Dramont.
   Re: moře, skály, mimino04.05.2017
ten jsem měl na mysli
  Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Na Marseille bacha, je tam hodně bubáků :-(
   Re: moře, skály, mimino05.05.2017
dá se bydlet vedle v Casis a dojíždět - krásný městečko cca 10 km
  Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Cliffbase jen pro jeste nelezouci mimino. Pristup jednak neni uplne bezpecnej (pro batole) a dokud d
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
tak trochu i Malta goo.gl/U9P2lb
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Korsika. Třeba žulové skalky u pláží v zálivu Porto. Ale takových oblastí je tam hodně. escalade.cor
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
Hvar (Sveta Nedelja); sice musíš mimčo donést pod skály (cca 15 minut chůze), pak je to v pohodě
 Re: moře, skály, mimino04.05.2017
San Vito Lo Capo je tam super kemp a hned nad nim skaly. Ale v lete bude teplo a dráž a jak se zuzuj
 sex, drogy a rokenroll04.05.2017
sex, drogy a rokenroll mi zni nejak vic pritazlive. Jed sam, zenu a mimino nech doma!
  Re: sex, drogy a rokenroll05.05.2017
kalymnos
   Re: sex, drogy a rokenroll05.05.2017
Na Kalymnu je sektoru primo u more pomalu a jsou to nejhorsi sektory z celeho ostrova.
 Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Lofoty
 Re: moře, skály, mimino05.05.2017
cala luna na sardinii je pisecna plaz, kde se leze primo na plazi u more. vetsinou kratsi previsly c
  Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Díky za tipy! Je mi jasný, že to s miminem a v letním vedru nebude lezecká hitparáda. Priorita je ca
   Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Z toho chápu, že není nutné, aby byla skála přímo na pláži ale stačí, aby byla v blízkém okolí.
   Re: moře, skály, mimino05.05.2017
duro pesimismo. pokud nejste ultrapohodáři a nemáte ultrapohodové mimino, tak si na tu skálu stejně
    Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Pokud mate nekoho na stridani pri hlidani a neni potreba mit skalu nalepenou u plaze, pak i ta Mallo
     Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Jj, přesně jak říkáte, pláž spíše klidná a mírná pro cachtání. Je to primárně "nelezecká"
      Re: moře, skály, mimino05.05.2017
tímhle jsme si taky prošli a je lepší nechat lezečky doma - je z toho mnohem víc kladných bodů než z
  Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Když jsem byla s miminem na Sardošce tak Cala Lunu jsme ani nenavštívili. Buď se tam jde daleko pěšk
 Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Ádr + koupání v pískovně...
  Re: moře, skály, mimino05.05.2017
Srbarna + koupani v Berounce.

1   ...   231   232   233   234   235   236   237   238   239   240   241   242   243   244   245   246   247   248   249   250   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Kybl vs. pullodni
Ahoj, s lezením začínám a mám pár otázek ohledně jištění. jaké jsou rozdíly - výhody/nevýhody jištění kyblíkem  a poloviční lodní smyčkou? .. přes kyblík je možné se slanit, jistit prvolezce i dobírat druholezce. Navíc jsem se dočetl že při použití polovicni lodni s. dochazi ke kroucení lana ...  Dalo by se tedy říct, že kybl je univerzalni a  "dobry na vsechno" a pullodak jako zaloha kdyz ho zapomenu?  DIKY
honza16:57:31 05.05.2017
odpovědět 
 Re: Kybl vs. pullodni
Na začátek je dobré naučit se pracovat s pullodním uzlem, který tě naučí vyšší pozornosti při jištění. Ano, pullodní kroutí lano. Kybl je lepší v tom, že nekroutí lano a ve vícedélkách nahoře na štandu nemusíš stále držet lano při dobírání, když se s tím druholezec moc sere. Ale na jištění druholezce potřebuješ kybl s okem pro zavěšení do štandu. Vyhni se levným modelum. Lepší kýbl poznaš tak, že když se na kybl podíváš z hora, tak přední příčka je masivní a široká. Tím má lano oblejší úhle a jeho pruběh je plynulý a není potřeba velká síla na protahování skrz kýbl. Samozřejmě pokud jsou vepředu "V" drážky také je to dobře. Když se podíváš ze spodu, tak prostřední příčka oddělující lana od sebe musí být vyšší nebo při nejhorším za rovno s bočními příčkami.
 vonkreuz17:06:29 05.05.2017
odpovědět 
 Re: Kybl vs. pullodni
Každé má své silnější s slabší stránky. Kýbl je vhodný na jištění prvolezce a slaňování. U dobírání druholezce může být v některých případech super jindy pro zlost. Např u tenkých polovičních lan u více délkového lezení, kde je štand většinou nad úrovní pasu a tedy se snadno dobírá, super.
Při dobírání starého chlupatého lana na vrcholové hlavě skály, kdy z různých důvodů je jistítko vůči jističovi velmi nízko, by bylo dobírání druholezce přes kýbl v režimu samoblokace fyzicky náročné a nepříjemné. Zde je půlloďák k nezaplacení.

Obecně - univerzálnější je půlloďák. Uživatelsky příjemnější kýbl.
Když ti nešikovností uletí kýbl do údolí, půlloďák tě zachrání :)
H18:00:20 05.05.2017
odpovědět 
 Re: Kybl vs. pullodni
jestli začínáš, tak se nauč s kýblem a na půlloďák se vyse..r. Stejně budeš chodit hlavně na stěnu a tam jistit s půlloďákem je blbost, už jen kvůli kroucení/opotřebení lana. Pak taky kvůli návyku držení lana.
Kdo se prvně učí s půlloďákem, může chytit špatný návyky držení lana, který s kýblem jsou nebezpečný. Fak je, že špatný návyky chytneš když se učíš sám bez dozoru zkušenýho lezce.

Na skalách půlloďák využiješ hlavně ve vícedélkách a v horách k jištění prvolezce, druholezce zas převážně na samoblok kýblem, je to prostě pohodlnější a trochu srovnáš lana. Ale k tomu máš ještě dlouhou cestu ...
d.23:34:38 05.05.2017
odpovědět 
  Re: Kybl vs. pullodni
No, ale hlavne se ten pullodak nauc a nezapomen ho. Take ho obcas pouzivej tak aby jsi si navykl ze je to ok a nevytlacovalo te to z komfortni zony. Pak az treba v horach ztratis kybl jako jedni Britove nad nama na jedne bw ceste ve Furce, tak to nebudeme kvuli tobe muset zabalit 4 delky pod topem a zacit te spoustet dolu, protoze se budes vymlouvat ze pullodak neumis a mas z nej strach. To se fakt stalo, ne ze bych byl moc nasrany, ale mrzi me to a nechapu, jak muze ocividne zkuseny a dobry lezec po 30 letech praxe neumet tak zakladni vec jako pullodak.
Radek11:51:44 06.05.2017
odpovědět 
   Re: Kybl vs. pullodni
pochybuju, že se tazatel chystá do 20 délkové cesty v horách.
Taky nevim jestli jsi někdy slaňoval plnou dýlku v luftu na půlloďáku. Už při samotným slaňování se ti začnou pod tebou lana kroutit, nemluvě pak při stahování, šance že lano nestáhneš s každou dýlkou dost roste.
To už je lepší si kýbl vyrobit z cca 5-6 karabin.

Neni ani podstatný umět půlloďák, ale znát jeho princip a jak má vypadat. Pak ho uvážeš vždycky, byť třeba až napodruhý. Dost lidem dělá třeba problém když jim HMS visí v nějak nepřirozené poloze.
d.13:25:47 06.05.2017
odpovědět 
    Re: Kybl vs. pullodni
Na takový to sportovkaření, kdy jistim zezdola a prvolezce spouštím zase dolů je jednoznačně lepší kýbl, protože nekroutí lano. A taky je blbuvzdornější. Na dobírání zeshora ze štandu je jednoznačně lepší půlloďák. Kýbl bez samobloku nebrzdí a samoblok je pohodlnej, ale jedovatej. Pokud si druholezec vzpomene, že to nevyleze a chce spustit, nebo jenom o dva metry popustit níž, je možnost spuštění v podstatě jen teoretická. Nic pro začátečníka. Ostatně existuje finta s karáblí na samoblokovací půlloďák. Ostatně existuje finta s karáblí, kdy obyč kýbl brzdí i ve štandu (ale neblokuje se). Ale asi taky nic pro začátečníka. Než slaňovat na půlloďáku, to bych si snad radši založil dülfera. Kdybych teda měl dost oblečení :-). (Čau Radku!)
Jéňa15:27:58 06.05.2017
odpovědět 
     Re: Kybl vs. pullodni
Na pullodaku jsem slanil 8 delek a slo to. Verim ze i 20 bych dal. Mimo to, byla to necekana a nouzova situace, na to presne ten pullodak vhodny je. Nikdo mu ho nenutil misto kyblu. Kybl proste uz nebyl :D
Radek19:10:28 06.05.2017
odpovědět 
     Re: Kybl vs. pullodni
Chtěl bych tě vidět na Dulfera ty hrdino...
 sparrow21:49:13 06.05.2017
odpovědět 
     Re: Kybl vs. pullodni
Samoblok normálně odblokujes další karabinou a druholezce pohodlne a kontrolovane spustis jak je potreba, tak tu nemel že je to jen teorie.
Rygar00:22:31 08.05.2017
odpovědět 
     Re: Kybl vs. pullodni
Samoblok normálně odblokujes další karabinou a druholezce pohodlne a kontrolovane spustis jak je potreba, tak tu nemel že je to jen teorie.
Rygar00:22:33 08.05.2017
odpovědět 
      Re: Kybl vs. pullodni
No jde to, ale souhlasim s Jenou, je to neuveritelna otrava. Asi se to da nacvicit do takove preciznosti, ze to je na pohodu, ale pokud to selas jen obcas, tak te to spis otravi...
Radek11:05:59 08.05.2017
odpovědět 
 Re: Kybl vs. pullodni
Ja s kýblem jistím prvolezce a slaňuju, protože je to pohodlné a účinné. Druholezce od štandu jistím půlloďákem na HMS, přestože mám kýbl s okem, opět protože je to pohodlné a účinné. Takže asi tak.
 sparrow21:47:45 06.05.2017
odpovědět 
 Re: Kybl vs. pullodni
Pullodak ma oproti kyblu hlavni vyhodu v tom, ze nepotrebujes kybl. Treba kdyz si ho zapomenes a nebo kdyz si ho vubec neberes (treba proto, ze jdes na turu/skialpy). Kybl ma taky omezenou tloustku lan, s kterou funguje, pullodak ti bude drzet na vsem, na cem se odvazis slanovat.
18:04:26 08.05.2017
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi