Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
12.Kohout 10931
13.Smetanová 10887
14.Novák 10787
Bouldry:
12.Bulička 10184
13.Břicháček 10175
14.Vaňous 10103
Hory:
25.Moravcová 2460
26.Magič 2438
27.Relovsky 2422

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1231099 cest
Nové přelezy:
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Foto dne - Hochkonig01.07.2017
Prosím máte někdo podrobnější info k fotu dne - Hochkonig? Cesta? Oblast přesněji? Odkaz na bergsteigen? Díky!
 Re: Foto dne - Hochkonig01.07.2017
Tipuji Das Leben ist schon. Hezka cesta.
  Re: Foto dne - Hochkonig01.07.2017
Ostlicher Schoberplatte (to je takový vypouklý pancíř vpravo od Teufelskirche) a 11 délka Das Leben
   Re: Foto dne - Hochkonig02.07.2017
Zajímavý, jak se to dobraný lano v tak kolmý skále lepí ke stěně :)
Fotka pěkná, taková až re
    Re: Foto dne - Hochkonig02.07.2017
Tyhle zlabky jsou za cca 5+ a kolme to rozhodne neni ;). I kdyz hlavne prvni polovina prvni delky s
     Re: Foto dne - Hochkonig02.07.2017
jo jo, tak bych to viděl na Život je krásný; v odkazu je popis a najdeš tam i super topo. Jinak na H
     Re: Foto dne - Hochkonig03.07.2017
Zlabkum se rika wasserlinen a pokud by nekdo chtel typ na cestu, kde se tyhle struktury lezou v kolm
      Re: Foto dne - Hochkonig03.07.2017
Jen bych doplnil, že těm wasserrillen (žlábkům) se říká škrapy
      Re: Foto dne - Hochkonig03.07.2017
taky jsem se na žlábky vždy těšil, ale zpětně musím říct, že mě ty dvě dýlky příjdou dycky akorát ta

 Stěna v okolí Trutnova30.06.2017
Ahoj,nevíte o nějáké slušné stěně v okolí Trutnova kde bych mohl pravidelně trénovat?Díky :D
 Re: Stěna v okolí Trutnova30.06.2017
Bigwall
  Re: Stěna v okolí Trutnova30.06.2017
No ten je zrovna trochu z ruky :D
  Re: Stěna v okolí Trutnova02.07.2017
Bohužel je to tak, z Trutnova se na stěnu jezdí buď do Jablonce nebo na bigwall.
 Re: Stěna v okolí Trutnova02.07.2017
Ádr
  Re: Stěna v okolí Trutnova02.07.2017
Jj, tam take chodim, hlavne kdyz chcije nebo kdyz je 2-3 dny po desti. A hlavne ty mirne previsle ce
   Re: Stěna v okolí Trutnova02.07.2017
Tohle všechno tam ale je :))
    Re: Stěna v okolí Trutnova03.07.2017
chrámovky
 Re: Stěna v okolí Trutnova04.07.2017
Dvůr Králové, Hořice, Vrchlabí, Police nad Metují, Černožice, Hradec Králové, délka není všechno. Tr

 Pojištění přes ČHS30.06.2017
Ahoj,
Nevíte, jak to je s prokazováním délky pobytu v zahraničí pro cestovní pojištění vyřízené u UNIQA přes ČHS, když se dnes už nedává razítko do pasu?
Díky
Katka

 Výstup Triglav, Krn30.06.2017
Ahoj Všichni, je tu někdo kdo by poradil info k výstupům na Triglav a Krn? Je potřeba speciální vybavení? Jak je to s bivaky (jsou volně přístupné)? Apod. Chystáme se udělat okruh cca 130 km Triglavským NP s dvěma výstupy na zmíněné vrcholy. Máme na to čt
 Re: Výstup Triglav, Krn30.06.2017
Na KRn sem nebyl.

Triglava a spol - urcite si vem plny feratovy vybaveni. Doporucuji
  Re: Výstup Triglav, Krn30.06.2017
a bacha na bourky, Na triglavu kazdorocne par lidi vezmou.... Ale kdyz sem tma videl ten provoz (za
  Re: Výstup Triglav, Krn30.06.2017
na některých bivacích voda je, ale je to vždy dešťovka chytaná z plechové střechy, když čtrnáct dníá

 Pojištění na pár dní?29.06.2017
Ahoj, nemá někdo tip na pojištění výjezdu do Alp za lezením na několik dní? Nemyslím celoroční, Alpenverein i ČHS samozřejmě znám, leč nevedu. Procházení podmínek jednotlivých pojišťoven, aby pak člověk zjistil, že lezení nepojišťují vůbec, mě moc neba...
 Re: Pojištění na pár dní?30.06.2017
Jedine, co ma smysl ve vetsine zemi pojistovat jsou prave jen naklady na zachranu, protoze samotnou
 Re: Pojištění na pár dní?30.06.2017
Mám vyzkoušeno
  Re: Pojištění na pár dní?30.06.2017
vyskusane akoze prebehlo poistne plnenie a nemali s lezenim problem, hej?
  Re: Pojištění na pár dní?03.07.2017
Díky, vypadá to na dobrý tip! Pojištění na všechny sporty, záchranka v ceně a ani to není kdovíjak d
   Re: Pojištění na pár dní?03.07.2017
taky na to koukám...blbý je, že když nemáš alpenverein a chceš přespat nějakou tu noc na chatě, tak
 Re: Pojištění na pár dní?03.07.2017
Rizikové sporty včetně lezení má třeba AXA.

 DWS ve Splitu29.06.2017
Nechtěl by někdo jet se mnou v září zkusit DWS ve Splitu?
 Re: DWS ve Splitu29.06.2017
zenska, 3ky kozy, max 60kilo a lezes aspon za 7? Nee.. lizt nemusis...
 Re: DWS ve Splitu02.07.2017
Jed na Mallorcu, tam si uzijes vic :) A jestli mas ty trojky, tak nekoho urcite sbalis i na miste :D
 Re: DWS ve Splitu02.07.2017
DWS ve Splitu je blízko centra, blízko hospy, ale skála je tam srandovní. Na půldenní zablbnutí to a

 Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Zdar místní lezecká komunito.
Chtěl bych se zeptat na názor rozdílu klasifikace stěnových a skalkových obtížností.
Lze to vůbec srovnávat?
Díky za slušné odpovědi.
 Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Ale jo, srovnavat se to da, plus minus autobus to sedi.

Obecne ale pocitej s tim ze n
  Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Je to stěna od stěny, někde jsou ta čísla vcelku přiměřená. Zrovna Smíchoff ale obvykle podhodnocuje
   Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
...pardon, tahle poznámka patří o kousek níže...
 Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Na Smichově polovinu osem dám OS, v Juře polovinu sedem prosedím, rozhodně to srovnatelné není. Na p
  Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
To víš - repre centrum :-D
  Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Tak to asi máte sílu, ale neumíte lézt. Možná i morálek není, co?
  Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Off je měkej. To je známej fakt...
  Re: Klasifikace stěna vs skála30.06.2017
Tohle nebude problem klasifikace:) Malokterou osmu dam na Offu na OS, zvlast pokud je to silove, al
 Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
stena od steny, skaly od skal se lisi velmi. nekde das osm na OS jinde sedis v sestce.

 Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
nelze srovnávat tělocvičnu s realitou. navíc klasa je vždy subjektivní, lezec od lezce, oblast od ob
 Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Divochu proč si nejdeš zalízt a nevyzkoušíš si to.
  Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Jako vyzkoušené to celkem mám, zajímal mě jen názor ostatních. Na stěně lezu kolem 8 momentálně a ve
   Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Důvod je jednoduchý - na stěně nemusíš přemýšlet a hledat správnou cestu.
    Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
No tak vzhledem k tomu, jak je u nás řada linií obílených od mága, tak se hlava moc nenadře ani venk
     Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Furt je to ale tak, že na překližce v podstatě lezeš tak, jak to postavil stavěč a po povinných chyt
   Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Vidíš,já to mám opačně, na skále sem tam 8 a na stěně nikdy ;) asi špatná stěna či co
   Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Vidíš,já to mám opačně, na skále sem tam 8 a na stěně nikdy ;) asi špatná stěna či co
   Re: Klasifikace stěna vs skála30.06.2017
V pohode, to je celkem normal, pokud jsi zacinal lezt na preklizce. Tam vidis sekvenci kroku takrka
    Re: Klasifikace stěna vs skála30.06.2017
přelezl jsem toho venku už fakt hodně, ale když nemáš sílu v prstech, tak jsi (v našich oblastech) b
 Re: Klasifikace stěna vs skála29.06.2017
Hrozně záleží jaké skály.
Obecně mi přijde lehčí lézt venku než na stěně, ale třeba Vysočina,
 Re: Klasifikace stěna vs skála30.06.2017
Srovnávat se ty klasy daj. Maj jedno společný, čím vyšší číslo, tím většinou těžší cesta. Další spol
 Re: Klasifikace stěna vs skála30.06.2017
Podle mě je velký rozdíl, jestli jde o oblast řekněmež "klasickou" (Skalák, Ádr, Jizerky..
  Re: Klasifikace stěna vs skála02.07.2017
Tuším že v posledním Světě outdooru je rozhovor s Džanglim, kde jasně říká, že na stěnách je obecně
 Re: Klasifikace stěna vs skála03.07.2017
Myslim ze maximalne muzes srovnavat dobre omagovanou cestu na skale, jejiz kroky uz navic nejak znas
  Re: Klasifikace stěna vs skála03.07.2017
No jo, to asi mluvis o Jure. Tam totiz leze kazdej vykonostni lezec o stupen nebo dva vis nez na ste
   Re: Klasifikace stěna vs skála07.07.2017
Ehm :-) jestli ty plne denicky nebudou spis tim, ze do jury jde jet z prahy kazdej vikend, zatimco n
 Re: Klasifikace stěna vs skála11.07.2017
Sice na stěnu s lanem zavítám jen zřídka ale dle mě je to na stěně od dost přísnější a BigWallu obvz
 Re: Klasifikace stěna vs skála11.07.2017
na umělce mi to připadá jednodušší, důvodem je asi to o kravaťácích plus to, že cestu tam máš nalajn

 Vyber stanu28.06.2017
Ahoj Vsem.
Potreboval bych poradit s vyberem stanu.
Zatim jsme dva , uvidime do budoucna zda pribude na vylety prcek :). Mame radi vandry a stredni turistiku ,max na tyden. Delsi dovolenou nedostanu :D. Obcas jedem na vodu. Casem stravenym u
 Re: Vyber stanu28.06.2017
Šel bych do Jurka. Jednodušší, lehčí, levnější, dá se postavit samotný tropiko. Jurka mám, myslím že
  Re: Vyber stanu28.06.2017
Diky za radu, premyslel jsem i o podlozce k Jurkovi kvuli celkove ochrane ,tak uvidime :) .
  Re: Vyber stanu29.06.2017
Vandr je jen ošizenej Atak, jinak jsou úplně stejný. V dnešní době tato konstrukce již není žádná sl
   Re: Vyber stanu29.06.2017
Atak je pouze jednovchodovy , neni jedna absida malo pak na batohy ? Jinak diky za rady :)
    Re: Vyber stanu29.06.2017
Dvě apsidy jsou komfortnější, v jedný můžeš mít bágly a ve druhý třeba vařit. Žádná extra nutnost to
     Re: Vyber stanu29.06.2017
dvě apsidy jsou určitě fajn když stanuješ na fotbalovém hřišti a prší. na sněhu, suti, skalnatém ter
      Re: Vyber stanu30.06.2017
Diky za radu ,mame jeden mensi stan, Beskyd taky od Jurka a ten mame na takove extremnejsi veci ,ale
      Re: Vyber stanu30.06.2017
Diky za radu ,mame jeden mensi stan, Beskyd taky od Jurka a ten mame na takove extremnejsi veci ,ale
  Re: Vyber stanu29.06.2017
Jasně, zpracování není nejlepší.
 Re: Vyber stanu29.06.2017
A co třeba Hannah Covert 2. Je možná trochu těžší, ale je hodně prostornej. Lichoběžníkové předsíně
  Re: Vyber stanu29.06.2017
Hannah je ještě horší než Jurek. Hůř je na tom snad už jen Husky a Loap.
  Re: Vyber stanu30.06.2017
Nemam zkusenost s Hannahem ,stan vypada podobne jako tramp 2,5 duo a jurka mam vyzkouseneho i co se
 Re: Vyber stanu29.06.2017
Koukni na ZAJO. Celkem levny a jsem s nim spokojenej.
 Re: Vyber stanu29.06.2017
MSR Elixir 3. O malinko dražší, ale super zpracování. 2 apsidy, podložka, uvnitř prostoru spousty -
  Re: Vyber stanu29.06.2017
MSR je super. Ještě mohu doporučit Wild Country nebo Terra Nova stany. Podobné zpracování a materiál
   Re: Vyber stanu30.06.2017
Taky jsem koukal na MSR , ale zase ho uplne az tak nevyuzijeme , a pro me je to momentalne dost pene
    Re: Vyber stanu30.06.2017
mému jurkovi je dvaadvacet let a furt drží, deník mu teda nevedu, ale byl všude možně, od špicberků

 Vyber stanu28.06.2017
Ahoj Vsem.
Potreboval bych poradit s vyberem stanu.
Zatim jsme dva , uvidime do budoucna zda pribude na vylety prcek :). Mame radi vandry a stredni turistiku ,max na tyden. Delsi dovolenou nedostanu :D. Obcas jedem na vodu. Casem stravenym u
 Re: Vyber stanu28.06.2017
Zdar,
mam od Jurka TOP 2.5 duo a nemuzu si stezovat. Mista je tam tolik, ze se v tom da bez p
  Re: Vyber stanu28.06.2017
A co vyska stanu ? Jurek ma 105 aero3 115 myslim . Do ted jsme meli Beskyd ,byl kratky i nizky ,ale
 Re: Vyber stanu29.06.2017
Jurek Vandr je docela těžkej, konstrukce dnes už zastaralá. Nemá prakticky žádné odkládací prostory.

 Grosses Wiesbachhorn sníh28.06.2017
Zdravím, mám dotaz ohledně aktuálních podmínek na Wiesbachhornu jestli jste tam teď někdo byl, hlavně co se sněhu týče. Jdem v po/út 3./4. 7. normálkou od přehrady. Loni na podzim tam bylo na mačky a cepín ale nevím jak teď. Brát/nebrat? Dík za info :-)
 Re: Grosses Wiesbachhorn sníh28.06.2017
dycky brat.
  Re: Grosses Wiesbachhorn sníh28.06.2017
i kdyby tam nebyl sníh??
  Re: Grosses Wiesbachhorn sníh28.06.2017
i kdyby tam nebyl sníh??
   Re: Grosses Wiesbachhorn sníh28.06.2017
sory, posek
   Re: Grosses Wiesbachhorn sníh28.06.2017
Kdyby tam nebyl sníh, tak mačky nebrat. Např. až se Slunce změní v rudého obra, tak mačky už asi neb
    Re: Grosses Wiesbachhorn sníh30.06.2017
Nevím, nechápu, omlouvám se že jsem se zeptal, chtěl jsem jenom banální info od někoho kdo tam v pos
     Re: Grosses Wiesbachhorn sníh30.06.2017
To byla reakce na anonyma, kterej se ptal jestli jsou maçky potreba a chtel jsem tim rict to, ze to
      Re: Grosses Wiesbachhorn sníh30.06.2017
Prostě nemůžu souhlasit s tím, že je tam sníh vždycky... Na 99% to tam bude bez sněhu a to 1% je prá
       Re: Grosses Wiesbachhorn sníh01.07.2017
Začátkem června tam bylo sněhu víc než metr, na kameře (https://
      Re: Grosses Wiesbachhorn sníh30.06.2017
PS ten anonym jsem já akorát jsem se zapomněl podepsat. Potřebuju info od člověka co tam byl, ne kec
       Re: Grosses Wiesbachhorn sníh01.07.2017
Pokud jsi o tom na 99 % přesvědčenej, tak to jedno procento se ti dotazem na lezci stejně nepotvrdí
 Re: Grosses Wiesbachhorn sníh28.06.2017
Předevčírem jsem na něj koukal z protějšího svahu nad přehradou, raději bych si vercajk vzal, nezdál

1   ...   220   221   222   223   224   225   226   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237   238   239   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Klasifikace stěna vs skála
Zdar místní lezecká komunito.
Chtěl bych se zeptat na názor rozdílu klasifikace stěnových a skalkových obtížností.
Lze to vůbec srovnávat?
Díky za slušné odpovědi.
Divoch11:01:45 29.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Ale jo, srovnavat se to da, plus minus autobus to sedi.

Obecne ale pocitej s tim ze na skale to bude o trochu tezsi. A take s tim ze klasifikace na skalach muze mit vetsi rozpytl, dle doby vzniku a autora ... jednu cestu das s prstem v nose a do druhe (stejne obtiznosti) ani porane nenastoupis.

Navic kazda oblast ma sva specifika, takze je nejlepsi pro zacatek vybehnout si par cest dva stupne pod maximem ... a pak uz budes vedet.



Lukas11:54:55 29.06.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
Je to stěna od stěny, někde jsou ta čísla vcelku přiměřená. Zrovna Smíchoff ale obvykle podhodnocuje, pro něj tedy ta poznámka o kravaťácích určitě platí.
F.19:44:09 29.06.2017
odpovědět 
   Re: Klasifikace stěna vs skála
...pardon, tahle poznámka patří o kousek níže...
F.19:46:07 29.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Na Smichově polovinu osem dám OS, v Juře polovinu sedem prosedím, rozhodně to srovnatelné není. Na překližce záměrně změkčují, aby přetáhli kravaťáky od badmintonu.
12:30:34 29.06.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
To víš - repre centrum :-D
B.12:53:24 29.06.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
Tak to asi máte sílu, ale neumíte lézt. Možná i morálek není, co?
honza13:06:54 29.06.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
Off je měkej. To je známej fakt...
13:10:33 29.06.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
Tohle nebude problem klasifikace:) Malokterou osmu dam na Offu na OS, zvlast pokud je to silove, ale v sedmickach v Jure si posedim vazne jen vyjimecne ...
Lukas10:34:17 30.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
stena od steny, skaly od skal se lisi velmi. nekde das osm na OS jinde sedis v sestce.

srovnavat se stenou se asi daji moderni oblasti v zahranici, idealne previsle cesty s previslyma na preklizce kde jde hlavne o vytrvalost. stempl na obtiznost ti neda nikdo...
ondra13:46:17 29.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
nelze srovnávat tělocvičnu s realitou. navíc klasa je vždy subjektivní, lezec od lezce, oblast od oblasti, stát od státu...u nás lezu na stěně 8- už několik návštěv (reálně je to podle mě spíš 8+ nebo 9-
13:52:04 29.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Divochu proč si nejdeš zalízt a nevyzkoušíš si to.
Jéňa17:57:44 29.06.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
Jako vyzkoušené to celkem mám, zajímal mě jen názor ostatních. Na stěně lezu kolem 8 momentálně a venku sem rád, že zvládám nějakou 7 občas :-/, asi špatný morál, nebo nevím, na stěně mi to prostě příjde jednodužší.
Divoch18:17:24 29.06.2017
odpovědět 
   Re: Klasifikace stěna vs skála
Důvod je jednoduchý - na stěně nemusíš přemýšlet a hledat správnou cestu.
Kuba Turek19:17:47 29.06.2017
odpovědět 
    Re: Klasifikace stěna vs skála
No tak vzhledem k tomu, jak je u nás řada linií obílených od mága, tak se hlava moc nenadře ani venku. Cestu, kde bych musel vyloženě hledat a přemýšlet, jsem u nás už dlouho nelezl.
19:59:40 29.06.2017
odpovědět 
     Re: Klasifikace stěna vs skála
Furt je to ale tak, že na překližce v podstatě lezeš tak, jak to postavil stavěč a po povinných chytech. Na skále si můžeš/musíš vybírat, vymýšlet a plánovat další kroky, případně jištění, případně odskoky. Na písku je to ještě zostřenější. Tak jsem to myslel.
Kuba Turek21:21:11 29.06.2017
odpovědět 
   Re: Klasifikace stěna vs skála
Vidíš,já to mám opačně, na skále sem tam 8 a na stěně nikdy ;) asi špatná stěna či co
20:00:36 29.06.2017
odpovědět 
   Re: Klasifikace stěna vs skála
Vidíš,já to mám opačně, na skále sem tam 8 a na stěně nikdy ;) asi špatná stěna či co
20:00:38 29.06.2017
odpovědět 
   Re: Klasifikace stěna vs skála
V pohode, to je celkem normal, pokud jsi zacinal lezt na preklizce. Tam vidis sekvenci kroku takrka na prvni pohled, OS neni problem.

Na skale musis mnohem vic hledat, nachazet odpocikove polohy a hlavne je o dost jina technika nohou ... to se na preklizce s omezenym poctem stupu proste nenaucis.

Prelez venku par desitek sedmicek a pak dojde i na ty osmy ...
L.10:41:14 30.06.2017
odpovědět 
    Re: Klasifikace stěna vs skála
přelezl jsem toho venku už fakt hodně, ale když nemáš sílu v prstech, tak jsi (v našich oblastech) bez šance. Spáry za VIIIb jdou, rajbasy za VIIIb jdou, stěny za VIIIb, ani osmy na Rovišti nejdou a 8 na Smíchově jde. Takže troufnu si říct, že v technice, ani morálu to není, prostě má překližka měkčí číslování.
11:30:17 30.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Hrozně záleží jaké skály.
Obecně mi přijde lehčí lézt venku než na stěně, ale třeba Vysočina, Rabštejn nebo Súlov jsou srovnatelné klasifikačně se stěnami.
Jura nebo Arco je měkčí než stěny.
Ale na stěně zase lezeš cestu několikrát, tak klasifikace měkne, takže se to srovnává obtížně.
20:38:02 29.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Srovnávat se ty klasy daj. Maj jedno společný, čím vyšší číslo, tím většinou těžší cesta. Další společnej znak je ten, že klasifikace mezi různejma stěnama, stejně jako klasifikace mezi různejma oblastma, stejně jako klasifikace náhodně vybraná stěna X náhodně vybraná oblast, dost lítaj. Čili obojí klasa je vlastně stejná písnička.
honza08:57:45 30.06.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Podle mě je velký rozdíl, jestli jde o oblast řekněmež "klasickou" (Skalák, Ádr, Jizerky...) či vyloženě "sportovní" (vynejtované cesty, typicky hodně známých skalkařin za hranicemi). Ve sportovkách, kor těch hodně přejištěných, není potřeba žádná spešl dovednost, cvaknout preso zvládne každý. Tady se asi se stěnou přibližně srovnávat dá, i v té obtížnosti. U klasických oblastí je naopak potřeba nalézt si mnoho (kilo)metrů, specifický matroš se pěkně naučit a umět najít hnízda pro smyce či železo (a pak navíc ještě věřit umístěnému jištění). Takže jestli na stěně dáváš osmy, bacha třeba na pěkný jizerský spárokomínek za pět, umí překvapit. Když to trochu hnusně zobecním - pokud se v dané oblasti smí mágovat, bude se dost možná blížit stěně. Pokud ne, čekej cokoliv...
F.10:01:15 30.06.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
Tuším že v posledním Světě outdooru je rozhovor s Džanglim, kde jasně říká, že na stěnách je obecně požadavek, aby klasa byla měkčí. Prostě proto, aby zákazník byl spokojený, jak vysoký čísla leze. Samozřejmě jsou rozdíly stěna od stěny, stejně jako oblast od oblasti, o tom už nemá cenu se rozepisovat.
Jéňa16:32:06 02.07.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Myslim ze maximalne muzes srovnavat dobre omagovanou cestu na skale, jejiz kroky uz navic nejak znas (mas vyreseny bouldrovy pasaze), s cestou na stene. Obecne je samozrejme cteni cesty na stene lehci. Pro me osobne ale - na skalach mam vylezeny vetsi cisla. Mluvim ciste o sportovkach, zadne pisky nebo podivne ceske zapadle oblasti s podivnou starou klasifikaci. ale muj max na stene je tak o dva stupne niz nez na skale. Je to dano asi i charakterem cest - na stene by mely byt postaveny tak, aby byly treninkove vhodne - vytrvalostni, bez vetsi moznosti odpocinku. Na skala castejs najdes misto, kde si odpocinout, casto to byva "padlo padlo padlo, ted zaber, zafun, a zas padlo padlo". A samozrejme taky, jak uzbylo zmineno - na skale nejsou povinne stupy a chyty, takze program se bude casto lisit pro dlouhe i kratke, zatimco dobra cesta na stene byva postavena tak, aby to bylo vesmes dost podobne pro mensi i vetsi (max bude na vyber treba vic stupu). Proto se mi na skale castejs podar ivymyslet technicky vyhodnejsi krokosled, zatimco na stene to technikou "neochciju".
feu14:37:20 03.07.2017
odpovědět 
  Re: Klasifikace stěna vs skála
No jo, to asi mluvis o Jure. Tam totiz leze kazdej vykonostni lezec o stupen nebo dva vis nez na stene nebo kdekoliv jinde. Staci si rozkliknout denicky nekterych jedincu. Lezou okolo 9- PP ale vyhradne jen previsle cesty do 12m s 5ti a vice haky. Ne ze by to nemelo hodnotu, ale prijde mi to spis jako bouldery s haky. Malokdo z nich by ale byl schopnej vylezt treba Superlative za 8 v Pfalzu nebo dlouhe osmy na Kalymosu...
23:54:07 03.07.2017
odpovědět 
   Re: Klasifikace stěna vs skála
Ehm :-) jestli ty plne denicky nebudou spis tim, ze do jury jde jet z prahy kazdej vikend, zatimco na kalymnos clovek setri rok. Jinak ne kazdymu vyhovuje bouldrovej styl. Treba na kalymnosu konkretne jde 8 vicemene sajtovat na rozlez, zatimco osma v jure os uz pro me neco znamena... V ppdstate presne naopak, nez jak pises.
Feu20:03:03 07.07.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
Sice na stěnu s lanem zavítám jen zřídka ale dle mě je to na stěně od dost přísnější a BigWallu obvzlášť než kdekoliv venku. Na stěně lezu tak do 8- OS téměř vždy ale a kdejakou osmu nedám ani na několikáty pokus v kuse. Ale venku se to většinou dá dost často odšlapat nohama a lezu OS tak do 9-/9+ což jsem na stěně nikdy ani nevylezl a i spousty cest za X na písku.... Je to úlně jinej sport. Venku se to dost často obtíže cesty točí okolo jedné
těžké sekvence a zbytek omáčka ale na stěně ty cesty jsou obecně více vyrovnané a vytrvalostnější. Asi záleží co komu sedí. Když lezeš víc venku tak je to pro tebe venku lehčí a naopak.
H.14:25:10 11.07.2017
odpovědět 
 Re: Klasifikace stěna vs skála
na umělce mi to připadá jednodušší, důvodem je asi to o kravaťácích plus to, že cestu tam máš nalajnovanou a nemusíš nic hledat a vymýšlet plus víceméně absence morálového faktoru, když máš jištění po 2m či kolik to bývá
josef16:49:30 11.07.2017
odpovědět 
 Foto dne:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192399)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Westrinne VIIIa Oybin
Burgriss VIIb Oybin
Variante zum Bergreibung VIIa Oybin
Schartenweg VI Oybin
Linke Nordwand IV Oybin
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Prosím, | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Prosím, | Re: Prosím, | Nekomplexni reseni problemu | Re: kde co | Re: Prosím, | Re: Taky zapláče | Taky zapláče |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (36)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1154 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1271 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1421 
 Neřeším to – lezu vše 
 1120 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi