Ahoj, chceme se zajet poprvé podívat do Frankenjury. Doporučili byste prosím nějaké ,,must-do" sektory? Vypadá to, že je tam hofo strašně moc a je těžké něco vybrat. Hodnotící kritéria řekněme tahle: obtížnost 7a-7b, buď něco delšího, nebo silové, př
Zdar, v září chceme jet do rodellaru a uvažoval jsem o tom vzít kolo na restday, máte někdo zkušenosti jestli se tam dají najít nějaké zajímavé trasy na mtb?
A má někdo tip kde se tam dá spát v obytnaku mimo kemp?
Ahoj, chystáme se na pozdim na lezecký trip přes Itálii na Sicilii. Poraďte prosím oblasti v Itálii, kde se cestou oplatí zalézt. Sperlonga, Amalfi,... co dál? A oplatí se tam zastavovat? Dik moc :)
když lezu vícedélku a v jedný dýlce spadnu, sjedu ke štandu, parťák to dá čistě a já za ním na TR už taky, je to styl pp? postřehl jsem, že někteří si uznávají takový přelez PP je tak správně?
Čau, chtěl bych se zeptat, zda se leze severka Eigru i v létě nebo je lepší počkat na jarní firn. Napadá mě, že tam v létě nebude tolik sněhu, takže to bude těžší a bude asi létat více kamení, nicméně nebude ve stěně taková kosa :) Díky za info
Ahoj, chceme se zajet poprvé podívat do Frankenjury. Doporučili byste prosím nějaké ,,must-do" sektory? Vypadá to, že je tam hofo strašně moc a je těžké něco vybrat. Hodnotící kritéria řekněme tahle: obtížnost 7a-7b, buď něco delšího, nebo silové, převislé, kratší (jako Diebesloch - to se mi moc líbí). dík!
Zapíchni pravítko do průvodce a když nebude mít požadované cesty ta skála co se otevře listuj dál a najdi jakoukoliv další. Když se ti tam nebude líbit jdi vedle. Průvodce má 800 stran, dva díly. Soro nikde to není úplně blbý a vždacky se dá jít i někam jinam vedle.
Zpravdla jsou pěkný cesty s hvězdama.
No a to je prave to na co se tazatel pta, kde je to dle subjektivniho nazoru lidi co tam jezdi dobre. Sam jsem v jure byl jen parkrat a sahnout vedle je tam hned. proste nechce jet daleko aby pak pul dne obchazel kvaky, je tak slozite to pochopit? a ja si blahove myslel ze na normalni dotaz budou odpovedi normalnich lidi stylu "tam a tam se mi to libilo, tam a tam je to fajn..."
mě vždycky jen děsí jak někdo kdo si není schopen poradit s elementární věcí, chce razit lézt do skal.
když jsi se učil chodit, ptal ses mámy nebo v internetový diskuzi, jak se to dělá? ne, prostě jsi si namlel tlamu ale zkoušel jsi to, i za cenu, že to x krát bylo blbě.
to mi přijde normální. dotaz na must do sektory ne.
A co jsi ty, když sežereš honění kliků? Když někdo leze na Diebeslochu, tak nenajde jiný podobný sektor? Je to jen další dotaz typu: drytool ve Skaláku, začínám, stagnuji - prostě úplně stupidní otázky, na které se chytí každý ....
Neuraž se, ale jak bys mohl obcházet kvaky? V průvodcích je přeci téměř vše - od trasy z parkoviště přes výšky stěn a počet cest až po orientaci a nebo popis okolí louka/les. A samozřejmě jsou cesty popsané a označené od detailních nákresů linií až po značení jištění. Pokud tedy někdo otevře průvodce a dobře si prostuduje popis (je i pro idioty dělaný jako piktogramy), jak pak může půl dne obcházet kvaky?
A mohl bys definovat, co to kvak je? Musím říci, že do Jury jezdím hodně a pokud jsem před tím věnoval trochu času přípravě, nikdy jsem nebyl zklamán, vždy to odpovídalo. Podle průvodce se vybere oblast a sektor, pro jistotu se to pak zkontroluje dohledám pár fotek, minimálně na stránkách frankenjury se k téměř každému sektoru nějaká ta fotka najde. A když pak koukneš na Google Earth... Nevím. Co vlastně považuješ za kvak?
Jestli chceš delší cesty (minimálně na 70 m lano) v kolmým i převislým, najdi si sektor Roter Fels.
Na 40 - 50m lano je dobrý třeba Stadeltenne (kolmáče i převisy) nebo převislejší Maximilianswand, pěkná lezba je i na Weissensteinu.
Nýmandy, kteří z různých důvodů nejsou ochotní přátelsky poradit (smutná vizitka "lezců"), vesele ignoruj a užij si lezení v parádním matroši.
A proč bych měl sdělovat něco, co stálo moře času, prachů, úsilí, benzínu? Navíc v Juře je čím dál víc lidí, tak proč bych měl přetěžovat některé sektory, aby se tam stály ještě větší fronty na cesty? Je hafo průvodců a několik databází, každý schopný jedinec má možnost si vše zjistit sám. Co takhle ještě dovést za ručičku pod skálu, nacvakat presa a dát betu?
treba proto aby tim nemusel travit more casu jako ty? proto ze jsme jedna lezecka komunita ktery by si mohla navzajem poradit, jak je zvykem mezi normalnimi lidmi? proto ze lezcu bude vic at se ti to libi nebo ne takze tento argument je pitomost? nebo proto ze jsi normalni lidska bytost a kdyz se nekdo pta tak pokud vim tak poradim? proto ze chci aby se ostatni meli fajn? proto ze nechci aby sousedovi chcipla koza? aby se neprojizdela nafta? aby se neojizdely pneumatiky?
Naivni v cem? at ctu jak ctu, jedine co vyplyva z tveho prispevku je "na ostatni kaslu, to co vim ja vim jen ja a odmitam se podelit" s timto nazorem nesouhlasim a davam ti duvody proc s nim nesouhlasim. retorika ze nejake casy jsu uz pryc je offtopic drz se tematu a argumentuj, neutoc zarazovanim nekoho nekam, je to znamka toho ze nevis co rict.
Ondro, argumenty dobrý, ale mlátíš prázdnou slámu. I mezi českými lezci se najde spousta takových, kteří si svůj anální charakter doslova hýčkají. Lepší hledat sobě rovný, než se snažit promlouvat k někomu, kdo stejně neslyší.
jo ja vim... je to jako hrat sachy s holubem... na konci se holub vysere na sachovnici, poshazuje figurky a bude vitezne vrkat. ale co, za tu chvili casu mi to stalo. mejte se fajn a at vam ostatni radi tak dobre jako vy jim
Vždyť je to právě naopak. Tady máš nádhernou možnost ho poslat právě mimo ty sektory, kde si lidi nepřeješ. Dělá se to normálně :-) Asi jako když se tě někdo zeptá, kde jsi nasbíral ten koš hub. Mile a přátelsky se rozpovídáš a pak ho s naivním úsměvem pošleš úplně jinam :-)
o hezkym vikendu jedine na weisenstein, pak me napadaj jsete vajziky anebo mozna snad vajziky, jinam bych nejezdil. Kdyz dlouho prsi a skala je vsude protekla tak snad jeste trokauer wand, tam je to pak taky celkem dobry.
Jo jo, když jsem to o tom opaku psal, měl jsem na mysli přesně tento případ :-) Já myslím, že pro nováčky je Weißenstein super volba. Cesty od lehké až po těžkou, cest je tam relativně dost, parkování dobré, skála od parkoviště kousek. Naprostý ideál.
Za mě.....Jeď třeba do Norska,nebo teď natrénuj a jeď si prodloužit léto do Špáňa. Pokud by tě ta Jura nepřešla....Roter Fels,Rotes Fels,Ankatal,Holzgauer a okolo,Püttlach,Mároše,Schlossbergy,Rabenfels,Student(tam jen dopolko,pak vedro) Je tam toho mraky.Jo a na Weissenstein se vykašli...lidí tři zadnice.
Jezdíme i na méně profláklé a kupodivu místy je to super lezení. Je tam toho strašně moc 800 sektorů je prostě velký výběr a těžké něco doporučit. Spíš se orientuj na stěny kde je toho více po kupě. Třeba v údolí Doosu je jedna skálave vedle druhé a jsou tam kvalitní sektory.
To je jednoduche v Jure je kvak skoro vsechno :D Pro me kvak je kratke lezeni a v Jure je vetsina sektoru okolo 15ti metru. 30m cesty se tam najdou jen poskromnu.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.