LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230925 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Boulder Hluchák - Šumperk
Lezecké centrum Jihlava - Jihlava
Bouldering za oponou - Měnín

Prodejny
Popina = nejlevnější v ČR ! - Bruntál
HUDYsport - Olomouc
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 La sportiva kataki21.08.2017
Ahoj,
Prosim majitele lezecek kataki od LS o radu, jakou velikost vybrat.chci je prevazne na vicedelky. Jsem zvykly na tesne lezecky. Od LS cca o 3 a 1/2 mensi. Nemam moznost jet je vyzkouset do Prahy :-(
Diky za rady
 Re: La sportiva kataki21.08.2017
Vycházel bych z tohoddle:
Jestli ti sedí obecně boty od La Sportiva, tak s nima neuděláš chyb
  Re: La sportiva kataki22.08.2017
No prave proto se ptam majitelu katak, ja to s nima je. Na sportovky mam o 3,5 cisla mensi, ale nedo
   Re: La sportiva kataki22.08.2017
Nejsem majitel Katak, ale mne sedi strategie nasledujici: Agresivni nepohodlne boty na tezke jednode
 Re: La sportiva kataki22.08.2017
Jsi-li zvyklý na určité číslo u konkrétního modelu LS, nemusí toto číslo sedět u jiného modelu LS.
  Re: La sportiva kataki22.08.2017
No já to nakonec risknul a objednal o celé číslo větší , než používám na sportovky.

 Nalezené jistítko na Holštejně21.08.2017
Neztratil někdo v Buči jistítko? Nechť se postižený přihlásí...
 Re: Nalezené jistítko na Holštejně21.08.2017
Čau, máš mail :)

 Mobil při lezení 20.08.2017
Ahoj, prosim o Vaše zkušenosti, kam si dáváte při lezení mobil aby byl v bezpečí a hlavně se dal snadno použít na focení. Dik za tipy
 Re: Mobil při lezení 20.08.2017
Koupim si mobil odpovidajici memu prijmu, a pak ho nosim normalne v kapse.
 Re: Mobil při lezení 20.08.2017
:)))) Máš jako v plánu si dělat při lezení cesty selfíčka? No tě prdel! Tenhle svět jde fakt totálně
  Re: Mobil při lezení 21.08.2017
Nehudruj :-)
  Re: Mobil při lezení 21.08.2017
To soudis dle sebe? Fotit se toho da mnoho, je zajimave, ze te napadne jen selficko..
 Re: Mobil při lezení 20.08.2017
Já teda mám mobil v batohu pod víkem, aby na něj nepršelo, a fotím foťákem, který mám v batohu v kap
  Re: Mobil při lezení 21.08.2017
Ad odkaz: Pan Karel z Prostřena to taky nosil... Kazma mu dával instrukce. Třeba to bude něco podobn
 Re: Mobil při lezení 21.08.2017
Ahoj, když mám v mobilu topo cesty, tak ho mám v kapse a abych ho nehodil dolů, tak je cvaknutý tenk
  Re: Mobil při lezení 21.08.2017
Jirko dík za tip
 Re: Mobil při lezení 21.08.2017
ze zkušenosti při lezení mobil v kapse není uplně dobrej nápad. Mobil při lezení máš primárně pro př
 Re: Mobil při lezení 23.08.2017
Vyřešené to v podstatě nemám, proto lezu ve vestě, která má náprsní kapsu a tam mám foťák nebo mobil
 Re: Mobil při lezení 23.08.2017
Canon G12 s fortelným pevným pouzdrem + karabina = umístění na sedáku. To je varianta, že lezu pro t
  Re: Mobil při lezení 24.08.2017
Přesně tak,karabina + malej kompaktní foťák na sedák,osvědčuje se..
 Re: Mobil při lezení 05.09.2017
Pro mě ideální mobil tak 5x11 cm, dotykáč, foťák pro ilustraci, na čtení webu a psaní vzkazů bohatě
 Re: Mobil při lezení 06.09.2017
mívám ho v dolní black hole!

 nalezený snubní prsten20.08.2017
Byl nalezen pánský snubní prsten pod Studeneckými skalami (Pejrova skála). Popis: zřejmě kombinace kovů, hladké okraje a rýhovaný střed. Majitel, ať se hlásí a nezapomene připsat, co je na vnitřní straně:)

 pruvodce na Ostrov20.08.2017
Ahoj, je nekde k sehnani pruvodce na Ostrov? Nemyslim v PDF, ale klasickou knizku, v hospode pod Cisarem nemeli zadneho. Pry se pripravuje novy... budu rad za informaci.
 Re: pruvodce na Ostrov21.08.2017
Nový se připravuje minimálně 10 let :D
  Re: pruvodce na Ostrov21.08.2017
Průvodce se připravuje nejspíš už dlouho, ale jako každý rok se vždycky říká že už bude(takhle to sl
   Re: pruvodce na Ostrov22.08.2017
Prý je vydaný poměrně nový, ale německý. Snad se i chystá překlad.
    Re: pruvodce na Ostrov23.08.2017
diky za informace. Nevite, kde se da sehnat ten nemecky?
     Re: pruvodce na Ostrov23.08.2017
německý je poslední podle mne tento
     Re: pruvodce na Ostrov24.08.2017
Autor: Albrecht Kittler. Je to celkem dobře zpracované a těch pár německý výrazů se snad naučí každý
     Re: pruvodce na Ostrov24.08.2017
Zkus tady:
   Re: pruvodce na Ostrov25.08.2017
jesli pepino dela pruvodce jak renovace chatek tak to max vyjde novej prebal :)
 Re: pruvodce na Ostrov23.08.2017
Mam jej dvakrat, ale nebude zadarmo :).
Ozvi se kdyztak na mail.
 Re: pruvodce na Ostrov23.08.2017
Zajti v Tisé do Refugia...tam by měli mít
  Re: pruvodce na Ostrov23.08.2017
nemaj

 feraty...19.08.2017
...vznikly za prvni svetove valky, aby s vojakum lip lezlo na orli hnizda (lezli po lanech), pozdeji se ujali jako urychlovlkay v horolezeckych sestupkach (taky lezli po lanech)... Ani jeden z uzivatelu vyse uvedenho  nemel brzdu padu. Ti druzi meli
 Re: feraty...23.08.2017
Sportovni feraty? To je jako nejak odvozeno od sportovniho lezeni? Ten termin neznam, ale z tveho po
  Re: feraty...23.08.2017
Na me nekoukej, ja s tebou souhlasim. Ale ano, za sportovni feratu by (osobne) povazoval jakoukoili

 Liška Vtáčník19.08.2017
Zdar, vyskytuje se na Vtáčníku ještě ta otravná liška? Chtěl bych tam o vikendu zajet. Minule nám rozervala stan a kolegovi spacák + vyžrala nějaké zásoby. Díky za info.
 Re: Liška Vtáčník19.08.2017
nevím jak liška, ale otravní lezci tam jsou pořád a jistě otravují ostatní obyvatele přírody
  Re: Liška Vtáčník20.08.2017
Tak díky glume strážce prstenu.
 Re: Liška Vtáčník20.08.2017
Jídlo si věš na stromy a spacák občas vyper, ať lišku nelákáš vůní a smradem. Liška nám vyžrala záso
  Re: Liška Vtáčník23.08.2017
No jak je to s tema liskama, ja myslel ze se vyhybaji lidem, pokud nejsou vztekle. Resp. lidskym pac

 ubytování u Litoměřic pro oddíl19.08.2017
Rádi bychom si s naším oddílem i dětmi(asi 20 lidí)na konci října (26.-29.) zalezli na skalkách kolem Litoměřic (Kreuzberg a další). Nezná někdo v okolí nějaké příhodné levnější a nenáročnější ubytování. Díky moc za případné echo.
 Re: ubytování u Litoměřic pro oddíl20.08.2017
zkus pension Dubina v Litoměřicích mají tam i stěnu

 skladovani spacaku (duty vlakno)18.08.2017
K perakum mi dodali vyrobci vaky, ve kterych pry maji byt tech 99% casu co v nich nejsem. Ne tak vyrobci spackau z dutych vlaken. Jedine co je mi o nich znamo, ze maji byt rovne (a vetsinou maji poutka n azaveseni).  V soucastnosti vysi vertikalne vy

 Lezecká sebedůvěra?18.08.2017
Ahoj
Co byste řekli kamarádce, která je přesvědčená, že na ferraty stačí 2 odsedky? Nedávno jsme byli v Děčíně, přelezla všechno bez problému (obtížnost D, víc tam není), ona je přesvědčená, že nespadne, na lehčích místech se nejistila vůbec, o pád
 Re: Lezecká sebedůvěra?18.08.2017
Řekl bych jí ať nepadá.
 Re: Lezecká sebedůvěra?18.08.2017
Nejistit se na lehkých místech ferrat je naprosto legitimní a přirozené. To že je někde kabel neznam
 Re: Lezecká sebedůvěra?18.08.2017
Já bych ji asi rek, ze je blba a na feraty s ni nechodil, obzvlášť ty děčínský, který jsou samy o so
 Re: Lezecká sebedůvěra?18.08.2017
Pokud ma silu v rukou a nejake zkusenosti, bude lepsi, kdyz se nebude cvakat vubec, v D ferate to ne
  Re: Lezecká sebedůvěra?18.08.2017
Nutno ovšem dodat, že nic takovýho se nestane při pádu do odsedky, protože člověk není kovový závaží
   Re: Lezecká sebedůvěra?18.08.2017
Pokud mluvime i o stejnem DMM videu, tak jsou v nem i pusobici sily...
    Re: Lezecká sebedůvěra?19.08.2017
Asi mluvíme. To je přesně to hoax video, který realitu padajícího lezce do vodsedky vůbec nereprezen
     Re: Lezecká sebedůvěra?19.08.2017
A Ty myslis, ze kdyz se na metrove odsedce projede treba jen dalsi metr po lane, tak pak jen oprasi
      Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
Nemyslím.
   Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
Tyhle diskuze uz tu byly milionkrat. Jeden z mistnich grafomanu se na zameruje. A zase takovy genius
  Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
Možná bych bral odkaz na nějaké odstrašující video... :-)
 Re: Lezecká sebedůvěra?19.08.2017
A nanapadlo tě někdy, že je lepší být špatně jištěn, ale stále ve střehu, než se nechat ukolébat fal
 Re: Lezecká sebedůvěra?19.08.2017
Mě teda přijde spíš jako schíza to, že tvrdí jak nespadne, ale přecvakává se pomocí dvou odsedek. :D
  Re: Lezecká sebedůvěra?19.08.2017
Je samozřejmě možné, že pravdu má ona a nikdy nespadne, zatímco já jsem jen pesimista.

   Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
Třeba si potřebujete něco dokázat - u lezců, pejskaru a dalších je to hodně časté...
    Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
...ehm, myslíš u všech lidí kromě zenbuddhistů a lidí v hlubokým kómatu, že jo? :-D
     Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
o tom co si potrebujou dokazat zenbudhisti a vubec jini *isti - nemyslim ty original - ale ty, co si
   Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
Lidi neblázněte. Lezte na čem chcete. Dramatická videa výrobců a prodejců jsou sice fajn ale musí bu
    Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
No prave tak jak to bylo napsany to vypada, ze se jisti dvema odsedkama, coz je na nic. Jenom ji to
   Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
ahoj, máš to v hlavě nastavené dobře.
tvoje kamarádka si pravděpodobně neuvědomuje, že pokud
    Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
Druha moznost je preventivne kamaradku pred vystupem vyplatit tou odsedkou na holou. Jen pro sichr,
     Re: Lezecká sebedůvěra?20.08.2017
Bezva nápad, akorátže by spíš nařezala ona mě... :-D
 Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
hm, měl bych se nad sebou zamyslet, až budu česat jabloně. esli náhodou nejsem nezodpovědnej hazardé
  Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
To je fakt, zebrik oprenej o jablon a D, E, to je skoro to samy. Obzvlast pro softmovery.
   Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
popravdě, nejsem žádnej ekšpert specialista na kletrštajgy. ale i s mým nevelkým (horo)lezeckým sofm
    Re: Lezecká sebedůvěra?23.08.2017
Kurt Albert na (samozřejmě pod) ferratě zemřel a myslím, že uměl lézt o něco líp než Lukáš B.
     Re: Lezecká sebedůvěra?23.08.2017
Zabilka taky lezl lépe než já a zabil se na choďáku. znamená to, že se mám jistit na turistické cest
      Re: Lezecká sebedůvěra?23.08.2017
Nezapomnel. Necvakal se, udajne to tak delal casto.
 Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
Ze se obcas nejisti za tolik nevadi. Ona rychlost a komfort postupu je take soucasti bezpecnosti, ob
  Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
Taky se přidávám. Odsedka vydrží. Po pádu na feratě prdne (zlomí se o kramli) karabina. Ta lezecká ř
   Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
Není znám případ, kdy by se horolezecká nebo jiná karabina reálně zlomila na ferátě a někdo ze zabil
    Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
viz např.
     Re: Lezecká sebedůvěra?21.08.2017
Jasně, teorie odpovídá. Já píšu, aby bylo jasno, o čem se reálně bavíme: Není znám jediný případ na
      Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
A prosímtě víš tedy kolik lidí už se na ferratách zabilo a vážně zranilo, jen protože měli odsedky?
       Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
já se přiznám, že opravdu nevím, kolik lidí se na feratách zabilo celkem, kolik z toho na necvaknutí
       Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
Až na ten jeden případ, který jsem jmenoval výše, nebyla žádná smrt na selhání materiálu (tedy že by
      Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
Ja teda na ferraty moc nechodim. Ale na tech co jsem byl jsem v zivote nevidel nekoho s odsedkami mi
       Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
Tvl. diskuse hromosvodaku o hromosvodech a zase tady... No, podle me je ferrata s odsedkama sakra ma
        Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
Protoze feelz before realz

Maj pocit sucha a bezpeci, ze to je v praxi presne naopak
         Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
No pro tebe jiste ne.
          Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
potrefena husa se vzdycky ozve

nejak protiargument trolle?
       Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
Tak kde jsem takové lidi potkal například (a to je ještě dvojice odsedek se šroubovačkami lepší vari
        Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
To jsou vsechno vicemene chodaky.
         Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
Pod pojmem choďák si tedy v horolezecké praxi představuji něco poněkud jiného.

Pokud
         Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
to jistě. na těch z nich, kde jsem byl já, jsem gyrtl nepotřeboval, a na těch žitavskejch venkoncem
          Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
Já bych mnohé feráty nedal prostě proto, že na to nemám sílu a vytrvalost. Je to ovšem stejné, jako
           Re: Lezecká sebedůvěra?23.08.2017
No, taky znam par aktivnich lezcu, kteri dokazou lezt slusne v rajbasu nebo v kolmici, ale jakmile t
            Re: Lezecká sebedůvěra?23.08.2017
Psal jsem "aktivní" u obou lidí. Mladík leze sedmy na umělce během školní výuky, jinak hla
             Re: Lezecká sebedůvěra?23.08.2017
jak neřemeslné! když šetřím sílu na žebříku, tak se přece se nedržím za šprušli dlaní, ale zaháknu l
 Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
běžte plácat na web k turkovi
 Re: Lezecká sebedůvěra?22.08.2017
když nechce za každou cenu feratovy set, tak at si ,,punkove" rizne dva kusy lana.. bude furt s
 Re: Lezecká sebedůvěra?25.08.2017
Mě nejvíc dokážou pobavit moralisti, kteří mají odsedky a na mě držkují, že nemám nic :))

1   ...   212   213   214   215   216   217   218   219   220   221   222   223   224   225   226   227   228   229   230   231   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Lezecká sebedůvěra?
Ahoj
Co byste řekli kamarádce, která je přesvědčená, že na ferraty stačí 2 odsedky? Nedávno jsme byli v Děčíně, přelezla všechno bez problému (obtížnost D, víc tam není), ona je přesvědčená, že nespadne, na lehčích místech se nejistila vůbec, o pádovém faktoru odmítá diskutovat.
Že jsem s ferratovým setem za sraba, mi je jedno, ale nechci, aby se mi zabila...
Rry14:17:06 18.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
Řekl bych jí ať nepadá.
A.14:24:08 18.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
Nejistit se na lehkých místech ferrat je naprosto legitimní a přirozené. To že je někde kabel neznamená že se do něj musíš cvaknout. Musíš odhadnout svoje možnosti a riziko. Na Brentě jsem byl překvapený jak se liší styl feratování Italů a Čechů. Čechové se neustále přecvakávají, Italové jen když je to potřeba.

Lezení má silnou psychickou složku a přesvědčení že nespadneš k tomu patří (často to je to jediné co tě chrání od fatálního zranění.). Každý si ale musí uvědomit že spadnout může každý bez ohledu na svoje psychické nastavení. Dobrej lezec by měl velmi dobře pracovat s rizikem a jistit se kdykoliv hrozí větší riziko . Nejistit se abych se cítil jako machr není hrdinství.

Lezení na odsedkách je nezodpovědný a v situaci kdy jedete lízt na ferraty typu Decin nepochopitelny.



Michal15:18:57 18.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
Já bych ji asi rek, ze je blba a na feraty s ni nechodil, obzvlášť ty děčínský, který jsou samy o sobě solidní absurdita ... Teda nevím jaký mas s kamarádkou záměry, no ale zrakvena padem do odsedky ti stejně k ničemu nebude. Anebo, ji doporuc přihlásit se do soutěže o Darwinovu cenu.
J. Klada15:37:36 18.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
Pokud ma silu v rukou a nejake zkusenosti, bude lepsi, kdyz se nebude cvakat vubec, v D ferate to neni uplne nutne. Pokud to neklouze, nepada kameni nebo nejsem unaveny, taky to nedelam. Do odsedky sednout pri foceni, cekani ve fronte apod. Pokud ale mas pocit ze na to nema, najdi test odsedek a pust ji video co se stane, kdyz padne do odsedky 80 kg zavazi z metru :).
22:07:01 18.08.2017
odpovědět 
  Re: Lezecká sebedůvěra?
Nutno ovšem dodat, že nic takovýho se nestane při pádu do odsedky, protože člověk není kovový závaží.
honza22:16:23 18.08.2017
odpovědět 
   Re: Lezecká sebedůvěra?
Pokud mluvime i o stejnem DMM videu, tak jsou v nem i pusobici sily...
22:58:05 18.08.2017
odpovědět 
    Re: Lezecká sebedůvěra?
Asi mluvíme. To je přesně to hoax video, který realitu padajícího lezce do vodsedky vůbec nereprezentuje, nicméně vypadá pravda strašlivě.
honza21:02:59 19.08.2017
odpovědět 
     Re: Lezecká sebedůvěra?
A Ty myslis, ze kdyz se na metrove odsedce projede treba jen dalsi metr po lane, tak pak jen oprasi kolena a pujde dal, jo?
22:38:31 19.08.2017
odpovědět 
      Re: Lezecká sebedůvěra?
Nemyslím.
honza14:33:59 20.08.2017
odpovědět 
   Re: Lezecká sebedůvěra?
Tyhle diskuze uz tu byly milionkrat. Jeden z mistnich grafomanu se na zameruje. A zase takovy genius byt nemusis, abys na zaklade videa kde pada zavazi nevydedukoval, kolik priblizne musi pri takovem padu pohltit telo.
11:41:58 21.08.2017
odpovědět 
  Re: Lezecká sebedůvěra?
Možná bych bral odkaz na nějaké odstrašující video... :-)
Rry23:43:37 20.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
A nanapadlo tě někdy, že je lepší být špatně jištěn, ale stále ve střehu, než se nechat ukolébat falešným bezpečím spolehlivého jištění? Občas lezu téměř solo, ne úplně bez lana, ale jistí mne někdo, o kom si nejsem jist, že mne chytí. Lezu na jistotu, více si to užívám, více u toho přemýšlím, jištění je tam opravdu jako poslední záchrana, že bych si sice dost nabil, ale asi bych přežil. Když lezu s jističem dobrým, nepřemýšlím u toho tolik, často riskuji, občas udělám krok technicky špatně, třeba jdu do dynamiky, i když by to jinak bylo lepší, neřeším spolehlivost chytů, pád neřeším také, protože kdyžtak mne jistič chytí. Abych řekl pravdu, první způsob si užívám více...
11:51:14 19.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
Mě teda přijde spíš jako schíza to, že tvrdí jak nespadne, ale přecvakává se pomocí dvou odsedek. :D Tak když už, tak by jí teda měla stačit jedna, ne? Já osobně si myslím, že na ferratě spadnout nejde. Celou dobu je tam takovej tutovej chyt na obě ruce, že by člověk musel být uplně marnej, ale... Pokud si je ale člověk vědom rizika a na tu odsedku nespoléhá v tom smyslu, že ho zachrání pokud spadne, ale má jí prostě jako odsedku a jinak leze tak, aby nepadal, tak je to lepší, než když má někdo ferraťák a myslí si, jak spadne do bavlnky.
Martin14:20:36 19.08.2017
odpovědět 
  Re: Lezecká sebedůvěra?
Je samozřejmě možné, že pravdu má ona a nikdy nespadne, zatímco já jsem jen pesimista.

Představa, že nevímproč spadnu těsně před cvaknutím dalšího úseku, budu padat třeba 3 metry podél lana než se zastaví karabina, pak další metry než se napne smyčka, rozpáře brzda a pak snad konečně zastavím... a navíc budu muset brzdu zaplatit... je dostatečně odrazující, abych to chtěl zažít, ale když by se to stalo, měl bych to přežít. Co se stane s odsedkou?

Asi je to v hlavě, já nechápu ani, jak někdo může lézt sólo. Kamarádka leze dobře a nepadá, zatímco mně se na umělé stěně protočil chyt zrovna při cvakání (byl to mžik a letěl jsem), stejně tak už mi zůstal v ruce kousek skály, takže prostě těžko chápu tu víru, že zrovna ona nespadne...
Rry20:49:36 19.08.2017
odpovědět 
   Re: Lezecká sebedůvěra?
Třeba si potřebujete něco dokázat - u lezců, pejskaru a dalších je to hodně časté...
06:19:21 20.08.2017
odpovědět 
    Re: Lezecká sebedůvěra?
...ehm, myslíš u všech lidí kromě zenbuddhistů a lidí v hlubokým kómatu, že jo? :-D
T.13:00:27 20.08.2017
odpovědět 
     Re: Lezecká sebedůvěra?
o tom co si potrebujou dokazat zenbudhisti a vubec jini *isti - nemyslim ty original - ale ty, co si na ne hrajou (i kdyz o tom ani nevi) by se daly napsat stohy papiru...
13:35:46 20.08.2017
odpovědět 
   Re: Lezecká sebedůvěra?
Lidi neblázněte. Lezte na čem chcete. Dramatická videa výrobců a prodejců jsou sice fajn ale musí budit dojem hrůzy. Pokud tak vypadat nebudou, tak si jejich chrániče zdraví a života nekoupíte. Pokud požíváš ultra moderní systémy - tvoje volba, smát se ti nebudu. Pokud někdo používá dvě odsedky- taky s tím nemám problém. Má jen jednu dejzinu? No a?

Když si představím, jak jsme někdy v roce - vím já- třeba 93 použili poprvé na sestup "VIA FERRATU" v Arcu na Colo Dry, na nohou sandály, bez přileb a v odrbaných tričkách ...... dnes, pokud nemám odpovídající obuv přilbu, dva tlumiče, rukavice cejmlbek a GPS, tak jsem zcela zákonitě za kreténa a hazardéra. A dobře mi tak, jsem na to hrdý.

Už jsem tady před nějakou dobou dával odkaz na nádherné, motivační vídeo odněkud z Rakous. Jarní tání, voda bublá, profi maník, profi oděv, profi vybavení ..... a pak leze, radost pohledět. A pak přecvakává moderní dlaňovky a ..... on se nejistí. Není pozorný, jednu dlaňovku má za skobou na laně jen za zobáček a klidně se ten lehkovážný bourák přecvakává druhou karabinou. On ani neví, že se nejistí. Viděl vůbec nějaké video nějakého prodejce nebo výrobce?

Tvoje kamarádka ví, že se nejistí. Počítá s tím. Podle toho se snad taky chová. Tenhle týpek se chtěl jistit, mít vše v bezpečí a safety a ani neví, jakou botu udělal. Kdyby oběma ve stejném místě ujela noha, tvoje kamoška by se třeba chytla, praštila se, odplivla a šla by dál. Týpek by možná při klepání na Nebeskou bránu hloubal. Co se kde pokakalo a koho mají příbuzní žalovat. Výrobce, prodejce, nebo toho co to profi video natáčel?

Tak co s tím?
ABL14:13:00 20.08.2017
odpovědět 
    Re: Lezecká sebedůvěra?
No prave tak jak to bylo napsany to vypada, ze se jisti dvema odsedkama, coz je na nic. Jenom ji to rozptyluje a zavazi. Kdyz se nebude jistit vubec a ma na to fyzicky, bude to lepsi.
21:53:44 20.08.2017
odpovědět 
   Re: Lezecká sebedůvěra?
ahoj, máš to v hlavě nastavené dobře.
tvoje kamarádka si pravděpodobně neuvědomuje, že pokud by k pádu dosšlo, ohrozí tím nejen sebe, ale i další ve skupině nebo jiných skupinách pod vámi - utrhané šutry, apod.

Na tvém místě bych ji ale nepřesvědčoval, je to ztráta času a - pravděpodobně - se jedině zabejčí.

Spíš bych popřemýšlel, jestli není v dosahu někdo jiný, kdo by svůj komfort a bezpečnost lezení viděl podobně. Včetně toho že když s někým lezu, tak komfort toho druhýho mi tak trošku stojí za to, abych udělal kmpromis.

ahoj
Jeňa15:28:42 20.08.2017
odpovědět 
    Re: Lezecká sebedůvěra?
Druha moznost je preventivne kamaradku pred vystupem vyplatit tou odsedkou na holou. Jen pro sichr, aby bylo jasny, ci nazor na prijatelnou miru rizika je ten spravnej. A kdyz se ji to nebude libit, tak se vzdycky lze vynluvit, ze to doporucil nekdo na lezci. A kdyz se ji to libit bude, taj z toho muze vzniknout takova pekna tradice.
honza22:23:17 20.08.2017
odpovědět 
     Re: Lezecká sebedůvěra?
Bezva nápad, akorátže by spíš nařezala ona mě... :-D
Rry23:50:48 20.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
hm, měl bych se nad sebou zamyslet, až budu česat jabloně. esli náhodou nejsem nezodpovědnej hazardér a nezasloužím seřezat odsedkou, když polezu po dřevěném žebříku dvakrát starším než já jen tak bez sedáku a brzdy a helmy a speciálních rukavic a bůhvíčeho dalšího natřikrát certifikovaného.
Lukas B.10:34:21 21.08.2017
odpovědět 
  Re: Lezecká sebedůvěra?
To je fakt, zebrik oprenej o jablon a D, E, to je skoro to samy. Obzvlast pro softmovery.
11:45:16 21.08.2017
odpovědět 
   Re: Lezecká sebedůvěra?
popravdě, nejsem žádnej ekšpert specialista na kletrštajgy. ale i s mým nevelkým (horo)lezeckým sofmoverským umem musím říct, že jsem na občasně navštívených drátech zatím nenalezl problém a postroj jsem buď neměl, nebo nevyndal či oblékl leč nepoužil krom šátrání v baťochu a focení.
Lukas B.11:58:32 21.08.2017
odpovědět 
    Re: Lezecká sebedůvěra?
Kurt Albert na (samozřejmě pod) ferratě zemřel a myslím, že uměl lézt o něco líp než Lukáš B.
09:30:39 23.08.2017
odpovědět 
     Re: Lezecká sebedůvěra?
Zabilka taky lezl lépe než já a zabil se na choďáku. znamená to, že se mám jistit na turistické cestě? co si mám vzít za poučení z toho, že Albert měl na sobě postroj, ale spadl protože zapomněl že se necvakl (pravděpodobně)?
Lukas B.09:46:05 23.08.2017
odpovědět 
      Re: Lezecká sebedůvěra?
Nezapomnel. Necvakal se, udajne to tak delal casto.
10:11:23 23.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
Ze se obcas nejisti za tolik nevadi. Ona rychlost a komfort postupu je take soucasti bezpecnosti, obzvlast v horach. Na feratach, v lehkych usecich (pokud je stabilni surt) lezu bez cvakani jen po skale, v tezsich usecich bezne precvakavam je jen jednu karabinu. Dve karabiny precvakavam jen v narocnejsich mistech, nebo kde neverim terenu.

Jinak bych se bal vic beznych karabin nez smyc ... klasicke horo-karable maji hodne malou pevnost, kdyz dojde na "lamani". Jen se mrkni jak je ta karabina zatizena na tom dratu, pokud to vede kolmo nebo sikmo nahoru ... vylozene tam tu karabinu o ocelove lano + uchyt ke skale lames. Do toho bych se skoro bal sednout, natoz spadnout.
Lukas11:41:51 21.08.2017
odpovědět 
  Re: Lezecká sebedůvěra?
Taky se přidávám. Odsedka vydrží. Po pádu na feratě prdne (zlomí se o kramli) karabina. Ta lezecká řekl bych na tuty. Ta feratová by mohla to lámání ve spojení s brzdou vydržet. Někde nějaká videa o lámání karabin taky jsou.
jirka17:32:11 21.08.2017
odpovědět 
   Re: Lezecká sebedůvěra?
Není znám případ, kdy by se horolezecká nebo jiná karabina reálně zlomila na ferátě a někdo ze zabil. Selhání materiálu bylo pouze jedno a to když na ferátovém setu selhal tlumič, celý ten vehikl se roztrhnul a nešťastník z něho vypadl. Všichni výrobci okamžitě začali vyrábět tlumiče na jiném principu.
Kuba Turek17:59:22 21.08.2017
odpovědět 
    Re: Lezecká sebedůvěra?
viz např. http://www.klettern.de/besser-klettern/sicher heit/karabiner-sicherheit.597937.5.htm. Odkazů a pokusů bude asi více. Sice teorie (tak jak odsedky) ale 4kN jsou, sejdou-li se okolnosti, naměřeny. Řekl bych, že prasknout může.
23:00:04 21.08.2017
odpovědět 
     Re: Lezecká sebedůvěra?
Jasně, teorie odpovídá. Já píšu, aby bylo jasno, o čem se reálně bavíme: Není znám jediný případ na ferátě, kdy by se zlomila karabina a ferátista se kvůli tomu zabil nebo těžce zranil. A to jsou dennodenně na ferátách obrovská množství lidí, mnozí jen s odsedkami nebo smyčkami, a občas z nich někdo spadne.

(Jistě nevím vše, a tak je možné, že se něco takového někde někdy stalo - sem s tím.)
Kuba Turek23:18:05 21.08.2017
odpovědět 
      Re: Lezecká sebedůvěra?
A prosímtě víš tedy kolik lidí už se na ferratách zabilo a vážně zranilo, jen protože měli odsedky? A v kolika případech by je nejspíš býval ferratový tlumič zachránil?

To by asi mohlo dost naznačit, nakolik je to reálné riziko a nakolik akademická diskuze...
07:32:01 22.08.2017
odpovědět 
       Re: Lezecká sebedůvěra?
já se přiznám, že opravdu nevím, kolik lidí se na feratách zabilo celkem, kolik z toho na necvaknutí, kolik na zlomenou karabinu, kolik kvůlivá odsedce, kolik kvůli absence prsáku, kolik na napíchnutí na kolík a kolik na infarkt, zánět středního ucha, bodnutí vosou a zásahem meteoritu. a nějaká tvrdá data (třeba nějakej odkaz na věrohodnou statistiku nebo aspoň na portfolio článků o nehodách) by mě mohl poučit víc než obecné kecy a otřepané diskusní figury.
Lukas B.07:46:51 22.08.2017
odpovědět 
       Re: Lezecká sebedůvěra?
Až na ten jeden případ, který jsem jmenoval výše, nebyla žádná smrt na selhání materiálu (tedy že by se něco přetrhlo nebo zlomilo). Pokud tedy vím, a to sleduji jak cizí i naše média, tak zprávy horských služeb a alpského četnictva, i závěrečná shrnutí sezony na horách ve většině evropských států.
Kuba Turek12:41:10 22.08.2017
odpovědět 
      Re: Lezecká sebedůvěra?
Ja teda na ferraty moc nechodim. Ale na tech co jsem byl jsem v zivote nevidel nekoho s odsedkami misto setu. Ale asi jde o to, s jakymi ferratami ma kazdy zkusenost. Pokud jen s nejakymi "chodaky", ktere by dalo 90% lezcu i bez jisteni, tak tam se jiste lide jen s odsedkami najdou. Pokud nejaka shybarna v previsu v hladke stene s minikramlickami po metru dvou, tak tam lidi jen s odsedkama nepotkas. Vyvozovat zavery jen z navstivenych ferrat je nebezpecne.
11:58:26 22.08.2017
odpovědět 
       Re: Lezecká sebedůvěra?
Tvl. diskuse hromosvodaku o hromosvodech a zase tady... No, podle me je ferrata s odsedkama sakra maso kdyz spadnes a ferrata s feratovym setem jen maso. Nechapu proc to vlastne nekdo dela. Snad nekomu to lezeni po zebriku prinasi radost, ikdyz to nechapu. Ale proc sakra radsi nelezete nejake odjistene lehci vicedelky. Je jich spousta a padat v nich je vicemene zabava. Navic uz pak nebudete klasifikovani jako hromosvodaci :D
12:37:11 22.08.2017
odpovědět 
        Re: Lezecká sebedůvěra?
Protoze feelz before realz

Maj pocit sucha a bezpeci, ze to je v praxi presne naopak je vec druha, to je reality, ta neni pro vetsinu lidi dulezita.
AdamP15:46:26 22.08.2017
odpovědět 
         Re: Lezecká sebedůvěra?
No pro tebe jiste ne.
16:16:33 22.08.2017
odpovědět 
          Re: Lezecká sebedůvěra?
potrefena husa se vzdycky ozve

nejak protiargument trolle?
AdamP18:32:31 22.08.2017
odpovědět 
       Re: Lezecká sebedůvěra?
Tak kde jsem takové lidi potkal například (a to je ještě dvojice odsedek se šroubovačkami lepší varianta): Johann na Dachstein, obě hřebenovky na Dachstein, Königsjodler na Hochkönig, Postalmklamm, Drachenwand, Bocchette na Brentě, Latemar v Doomitech, Bechyně, Vodní brána... a to nemluvě o spoustě menších ferátových úseků typu Buchstein a Josefinensteig v Gesäuse, Nonnesteig a Alpinegrat v Zittauergebirge, přechod mezi Adámkem a Simony pod Dachsteinem, ferátky v Höllentalu atd, atd, atd...
Kuba Turek12:37:27 22.08.2017
odpovědět 
        Re: Lezecká sebedůvěra?
To jsou vsechno vicemene chodaky.
16:17:06 22.08.2017
odpovědět 
         Re: Lezecká sebedůvěra?
Pod pojmem choďák si tedy v horolezecké praxi představuji něco poněkud jiného.

Pokud ale chceš, tak tady je videíčko z pokusů (nepovedených) o tehdy nejtěžší ferátu Evropy - F Variante Postalmalmklettersteig - první lezec stoupá a klesá s ferátovým setem a druhý lezec je vybavený jen dvěma odsedkami (od 1:09 min) https://youtu.be/vkdWwY8ED-Q
Kuba Turek16:26:39 22.08.2017
odpovědět 
         Re: Lezecká sebedůvěra?
to jistě. na těch z nich, kde jsem byl já, jsem gyrtl nepotřeboval, a na těch žitavskejch venkoncem ani boty (bo přece nebudu tejrat pískovec kuframa). na tu novou pitomost na traunštajnu jsem si kšíry vzal, ale tak mě překážely, že jsem je někdy ve třetině přestal používat. a ostatně, těžká nebo sportovní feráta je protimluv, něco jako sportovní naftový kombík.
hele, fakt znáte někdo nějakou ferátu, která je jako fakt těžší než prolejzačky na hřišti?
Lukas B.16:27:43 22.08.2017
odpovědět 
          Re: Lezecká sebedůvěra?
Já bych mnohé feráty nedal prostě proto, že na to nemám sílu a vytrvalost. Je to ovšem stejné, jako bych lezl po převislém hromosvodu. O tom žádná. Viz mnou odkazované video z F Variante - první leze aktivní policajt a nedává to, druhý leze aktivní lezec SRT a nedává to taky. Takhle se to má lézt: youtu.be/CXfiNSu7Gzg
Kuba Turek18:55:07 22.08.2017
odpovědět 
           Re: Lezecká sebedůvěra?
No, taky znam par aktivnich lezcu, kteri dokazou lezt slusne v rajbasu nebo v kolmici, ale jakmile to jde jen trochu do previsu, tak neprelezou ani sestku. O fyzicce lecketerych aktivnich policajtu radeji ani nemluve;)

Pochybuju ze kdokoliv kdo je schopnej davat silovejsi sedmy v previsu by s timhle mel problemy.

Ale uznavam ze maji koule, v tomhle spadnout, to musi bejt desna drzka. Boli me zada jen na to pomyslim ... zlaty pisky:-D
Lukas13:03:09 23.08.2017
odpovědět 
            Re: Lezecká sebedůvěra?
Psal jsem "aktivní" u obou lidí. Mladík leze sedmy na umělce během školní výuky, jinak hlavně šplhá po lanech s prusiky a jumary. Policajt je ze zásahovky. Oba mají za sebou delší ferátu Postalmklamm. (To jenom pro vysvětlení, že fyzička tady hraje velkou roli, ale technika v podstatě téměř žádnou.)
Kuba Turek14:07:20 23.08.2017
odpovědět 
             Re: Lezecká sebedůvěra?
jak neřemeslné! když šetřím sílu na žebříku, tak se přece se nedržím za šprušli dlaní, ale zaháknu loket a koleno.
Lukas B.14:27:12 23.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
běžte plácat na web k turkovi
08:52:32 22.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
když nechce za každou cenu feratovy set, tak at si ,,punkove" rizne dva kusy lana.. bude furt stredem pozornosti a o chlup vic v bezpeci..
18:05:42 22.08.2017
odpovědět 
 Re: Lezecká sebedůvěra?
Mě nejvíc dokážou pobavit moralisti, kteří mají odsedky a na mě držkují, že nemám nic :))
Tomáš K.17:01:52 25.08.2017
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (46)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1264 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1453 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi