Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231302 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
Ahoj,
dělám ze sebe dobrovolně idiota, že neumím základní věci, ale přesto se ptám zkušenějších na radu:
Znám dobré rady, že se při cvakání nemá brát lano do zubů. Znám i dobré rady, že se má cvakat z úrovně pasu. Ale ne vždy jsou vhodné stu
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
Ja taham do 7a a lano do zubu normalne beru, ale nerikam ze je to dobre. Casem zjistis, ze u spousty
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
Já vím o případu, kdy to bylo na nový zuby, ale stejně lano do zubů beru. :(
Bezpečnější je n
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
Ono je to take dost o psychice. Lano si můžeš klidně přidržet, přimáčknout kolenem a přehmátnout ruk
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
je to o technice skusu. stejně jako u nákladního automobilu praga v3s se v terénu drží volant "
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
I tahle technika staci na vyrvani zubu. Ten reflex sevrit je nam danej a svirame fakt fest hodne.
    Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
aspoň si teda namlouváme že to pomáhá a i to pomáhá. zatím to praktickou zkušeností s držkou s načes
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
Ahoj. Zkus se podívat na pár videí s profíky sportovními lezci. Všichni používají zuby. Dle mého náz
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
Mohu jen povrdit, uklouznutí s lanem zubech mě stálo 5 návštěv zubaře + 29 tis za implantát. Ale pře
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
cvakám už víc jak 15 let lano zubama a nikdy mě nenapadlo se ptát jak to nedělat. někdy to jde, ale
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání11.12.2017
Ono v mnoha cestach, hlavne tech trochu tezsich, kde nemas stavu na rozdavani, se fakt nejlepe cvaka
   zkus lana při cvakání11.12.2017
Dnes jsem lezl na jedné nejmenované stěně a lezl jsem 6c, cestu na mé hranici obtížnosti. Při cvakán
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Podle mě máš při cvakání na stěně obecně dvě možnosti. V ideálním případě našlapeš dost vysoko a cva
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Ono k tomu natahovani nas vycvicili dost staveci. Nekteri to maji tak, ze kdyz necvaknes nad sebou t
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
cvakam u pasu / pod sebou jde to vždycky chce to se nebát
    Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Ma zkusenost je, ze dalsi pohodlna pozice je, ze bud cvakam u kolen ci kotniku nebo nad sebou. Uz js
     Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Jasně, stává se, že to ideálně nevyjde a člověk by nízkou presku už raději vynechal, ale tazatelka m
      Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Pro sestkare bude v sestce tech boulderu docela dost, rekl bych. Asi tak stejne jako pro desitkare v
     Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
není to o tom, že by někdo někam nějak umístoval boulder, ale o tom, že presa jsou na stěně stabilně
      Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
To se mi po zkusenosti s mnoha staveci moc nezda. To, ze ve vetsine cest od urcitych stavecu vychazi
       Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Hm, lezu už docela nějakej ten pátek a zatim jsem neslyšel, že by u někoho/pro někoho byl tenhle pro
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
není cvakání náhodou součástí obtížnosti? rozdílem v hodnotě mezi RP, PP a TR (šahám dvakrát, šahám
    Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Asi je. Ale stavet krasu a hodnotu cesty jen na obtiznosti cvakani by asi nikam nevedlo. Teda alespo
     Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
na stěně máš presky každýho 1,5m. co řešíš? venku tě nikdo lézt nenutí. jinou možností je jít hrát k
      Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
To, ze navyky ziskavas vevnitr a ty navyky ti mj. formuje i to jaky charakter ma cesta.

       Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
jen tak na okraj, za svoje (dobrý i blbý) návyky si ručí každej sám a pro řadu lidí fakt neplatí, že
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
:-) Smrtelně děsivý držkopád o délce 1,5 metru nemám tak úplně na mysli, i když i u toho jsem už vid
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Smolik no, tak si to pak do denicku zapis o pul stupne tvrdsi :D
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Jasne, to znam taky, stojim na polici a ke kruhu 20cm chybi. Cestu delal chlap. Reseni snadne, venku
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání13.12.2017
záleží a tom, jak vysokej člověk to dělal. dřív to dělali tak, že kruhy záměrně dávali co nejvýš. dn
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Nebo si zajed do Labaku, tam je spousta cest, kde se se cvakanim obtezujes jen vyjimecne :D
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání12.12.2017
Naopak, borhákový žebříky!!!

 OeAV vs. PZS na chatách11.12.2017
Ahoj,
máte někdo praktickou zkušenost se slevami pro členy Planinska zveza Slovenije (PZS) na rakouských chatách? Jsou (víceméně) stejné jako pro členy OeAV? Kombinované členství s ČHS vyjde mnohem levněji než ČHS + OeAV. Na druhou stranu na stránk
 Re: OeAV vs. PZS na chatách11.12.2017
Teoreticky by to mělo fungovat stejně, praktickou zkušenost nemám. Jen že čas od času se podařilo ob
  Re: OeAV vs. PZS na chatách11.12.2017
Kde jsem vytáhnul PZS bumážku, tak sleva byla.

 Kalymnos ubytování08.12.2017
Čaute, nevíte náhodou o nějakém levném ubytku na Kalymnosu? Dik za info :))
 Re: Kalymnos ubytování08.12.2017
je jich hodně a ceny jsou podobné. v sezoně 25€ za noc za pokoj pro dva (lednička kuchynka sprcha wc

 Vysetreni ramene - levne a rychle?08.12.2017
Jak pisu v titulku - mam lehkou bolest v rameni, podeziram poskozenou rotatorovou manzetu.

Problem je ze pracuju v UK, takze mam sice EHIC karticku, ale nejsem si jistej, jestli me ceskej doktor vysetri zadarmo nebo jestli budu platit XXXX
 Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?08.12.2017
S tim kam v Praze ti neporadim, ale cumim ze to tak v UK mate. V Nemecku ti udelaj v cene pojisteni
  Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?08.12.2017
Brexit ještě neproběhl, takže pokud máš UK zdravotní pojištění, tak by mělo platit i u nás. Ale spěc
   Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?08.12.2017
Tim bych si nebyl az tak jistej. Podle me se to vztahuje na bolestive pripady, urazy, proste veci na
    Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?09.12.2017
jj, tzv. neodkladna zdravotna starostlivost
 Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?08.12.2017
pokud je to jen lehká bolest, mohl by to zvládnout i šikovný fyzioterapeut. po praze jich bude dost
  Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?08.12.2017
Proboha, takhle ne. To musí fakt vidět lékař, resp. někdo, kdo dá udělat a následně zhodnotí RTG, NM
   Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?08.12.2017
Fakt je to tak? To treba s nemeckou kartou pojisteni muzu v cechach k zubari?
    Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?09.12.2017
pokial viem, narok je sice na peci za rovnakych podmienok ako miestny clovek, ale iba v neodkladnych
     Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?09.12.2017
To jsem si prave myslel, takze muzes asi k ortopedovi s tim ze mas v rameni velkou bolest a on ti na
      Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?09.12.2017
resp. jo po domluve a zaplaceni nakladu cash. Ale to budou asi docela pálky.
    Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?09.12.2017
Samozřejmě. Tohle je jedna z mála věcí, které v rámci EU fungují. Inu, volný pohyb osob si žádá svoj
     Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?10.12.2017
Teda samozřejmě, můžeš jen do ordinace, která i pro místní pracuje za úhrady přes pojišťovací systém
 Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?11.12.2017
Pokud to chces levne a rychle, tak ti dam odpoved rovnou. "Klid, asi tak mesic, pak s tim zacit
 Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?11.12.2017
pokud je to rotatorova manzeta, tak to stejne bude chtit vysetreni na mag. rezonanci
  Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?11.12.2017
Nebo UZ.
 Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?11.12.2017
Btw, uvnitr (cili asi ta manzeta) me to boli fakt jen kdyz se zavesim nebo zvedam, ale pro zmenu to
  Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?11.12.2017
PS: setrim ve smyslu snazim se s tou rukou nic nedelat.
   Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?12.12.2017
Vlastní zkušenost: RTG a ultrazvuk nic nenašly, problémy přes půl roku, pak jsem z toho vyklikoval..
  Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?11.12.2017
nech to v klidu měsíc dva. tím nic neposereš. pokud je to rotator manžeta, mělo by to začít bolet, k
  Re: Vysetreni ramene - levne a rychle?12.12.2017
zatím si nikde nenapsal, jak dlouho už problém máš. dej klid, pak si kup gumu (teraband, nejměkčí je

 Handrkování06.12.2017
Handrkování mezi horolezci a podobnými ošípanými jsou vlastně malinkatou kopií handrkování v této republice (i jinde). Pán Bůh s námi...
 Re: Handrkování06.12.2017
Zde je diskuse, která se vytvořila pod tímto příspěvkem, než byl přesunut ze článků do diskuse:

 Adam Ondra05.12.2017
To je ale lump ten Adam, co? Skoro by jeden řekl rebel. Tak on nám chce rozvrátit naše milované ČHS! A takový slušný hoch se to zdál být. Sportovec, vyštudovaný. No to jsme se dožili.
 Re: Adam Ondra05.12.2017
NO COMMENT :-(
  Re: Adam Ondra06.12.2017
pevne verim ze to byla (dobra) ironie :))
 Re: Adam Ondra06.12.2017
No mě spíše pobavilo, jak případ AO ukázal, jak si někteří lidé dovedou vše otočit podle svého a člo
  Re: Adam Ondra06.12.2017
Jak víš, že to byli prakticky ty samí lidé? Tipuji, že spíše lidé, kteří obhajovali svobodu jeho pro
   Re: Adam Ondra06.12.2017
No protože v současném stavu je dobrý lezec to nejhorší, co se může ČHS stát. Dokud tu jsou jen oddí
    Re: Adam Ondra06.12.2017
Nevsiml jsem si, ze zrovna v oblasti vykonnostniho lezeni chce CSL neco menit. Nebo si to snad mam d
     Re: Adam Ondra06.12.2017
No já nevím, ale ve spojení s tím, co kluci dělají, je tato definice poměrně jednoznačná.
     Re: Adam Ondra06.12.2017
Vic vet si tam o tom nevidel...? Zajimave.
A i kdyz se pristoupi na tvoji hru, ze jde jen o

 ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2005.12.2017
Tak jsem si tak nějak zhruba přečetl články, které plní poslední dobou Lezce – na jedné straně vedení ČHS na druhé ČSL a musím konstatovat jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Nedá se říci nic jiného, než že tu blábolí jedna i druhá strana. Když s
 Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2005.12.2017
Ale od minulého výplodu Bloudka vidím velký pokrok. Už si vybavil i jména a vzpomněl si, že už se s
  Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
Jsem dlouholety člen CHS. Platim jak se ma. Profesne jsem nebo jsem byl clenem i mnoha jinych spolku
   Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
Jenže tady nejde o nějaký "protesty a mladý v opozici"!!! Tady jde o to,že 3 šíbrové chtěj
    Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
Možná máš pravdu, ale právě tu komerci a zisk vidím jako klad, ne jako zápor. ČHS bere prachy a co z
     Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
No a nebo je to za chvíli unaví, ztratí perspektivu a tak, a pokud by to celé stálo jen na těch 3 li
      Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
V tom máš naprostou pravdu, je to nezanedbatelné riziko. Ale právě proto bude zajímavé znát finální
       Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
A když v tom spolku nebo co to má být, bude část závodníků spokojená a ta druhá ne (z nějakýho důvod
        Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
Tak to už si vyřeší závodníci mězi sebou. Přeci jen je rozdíl, když část závodníků přehlasují jiní z
     Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
v jednom máš pravdu. svaz má členy a prachy z dotací, takže pohoda. jako když máš rentu, seš v klidu
    Re: ČSL a ČHS - Jeden za 18 a druhý bez 2 za 2006.12.2017
Prozrazujes nam jak to v soucasnosti funguje v CHS nebo kde beres ty informace?

 Dodatek o ČSL05.12.2017
Ano mohli bysme ty lidi, bych řekl, nějak tak blíž ukázat, co jsou to zač, jací jsou, jo. No nechceme to dělat v takovém rozsahu.
Vždyť ty sportovní lezci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni. No já dostávám
 Re: Dodatek o ČSL05.12.2017
Trapny fejk
  Re: Dodatek o ČSL05.12.2017
Ty jo, ty asi budes velkej koumak! Klobouk dolu.
  Re: Dodatek o ČSL05.12.2017
Mně to přijde vtipný a celkem trefný. Adam vyjádřil názor a co ho bude pár páprdů blahosklonně umrav
  Re: Dodatek o ČSL05.12.2017
nahodou slusna parodie na Jakesuv projev
 Re: Dodatek o ČSL06.12.2017
Tak na tomhle je nejsmutnejsi to, ze spousta lidi nepozna/nepochopi, ze jde o variaci na Jakesuv pro
  Re: Dodatek o ČSL06.12.2017
Možná někteří lidé považují za fake i ten slavný projev. U mě určité rysy toho posledního projevu ČH

 Lano TENDON Master PRO 9.205.12.2017
Dobrý deň.
Poprosil by som rady na výber lana.
Používané by bolo v zime a v lete na VHT. Univerzálne veci nebývaju zväčša dobré ale čo si myslíte o tomto lane TENDON Master PRO 9.2? Stačila by 60m alebo radšej dlhšie? Díki
 Re: Lano TENDON Master PRO 9.205.12.2017
Ešte dodatok vážim 93 kg, s výstrojou sa prehupnem na 105 kg
 Re: Lano TENDON Master PRO 9.206.12.2017
Tendon Master PRO 9.2 je spicka na sportovni lezeni. V ruce jsem ho mel, ale nelezl jsem s nim, ale
 Re: Lano TENDON Master PRO 9.206.12.2017
Jo a jeste jedna poznamka. Neber to jako vysmech nebo urazku. Nakonec je to mozna jen ma neznalost.
  Re: Lano TENDON Master PRO 9.208.12.2017
vysokohorská turistika s lanem jak to chápu já je (převážně) courání po ledovci, občas odjištění boj
  30ka na VHT12.06.2026
Napríklad že ideš niečo mimo značky a stratíš sa, alebo sa niečo zomelie a potrebuješ sa dostať zlan
 Re: Lano TENDON Master PRO 9.206.12.2017
Tendon MasterPRO 9,2mm - moje postřehy po cca 3/4 roce:

- ze začátku to byll takový t
  Re: Lano TENDON Master PRO 9.206.12.2017
Za mě nejlepší lano na kterém jsem kdy lezl. Mám druhé a nikdy mi lano nevydrželo tak dlouho bez řez
   Re: Lano TENDON Master PRO 9.207.12.2017
Docela by mě zajímalo co s ním děláš, když ho mušíš zkracovat po mměsíci a půl. Kolik toho napadaš?
    Re: Lano TENDON Master PRO 9.208.12.2017
V podtatě s nim normálně lezu (teda alespoň si to myslim). Moc nenacvičuju (do třech pokusů). Napadá
  Re: Lano TENDON Master PRO 9.208.12.2017
Podle té fotky mi to příje spíš jako přeseknuté nebo o hranu naříznutý oplet, ale přesněji bych to
   Re: Lano TENDON Master PRO 9.206.01.2018
...Ani jedno, normálně lezené a takhle se rosypal oplet, stalo se to na umělce, karabiny byli ok. Dr

 2 cesty na Hronovské věže04.12.2017
Ahoj, lezl někdo Pro Ondráše (IXa) nebo ...a poslední kouř (IXb) na Hronovské veže v Ádru? Zajímal by mě dojem z cest a nějaký komentář k nim. (Dohledatelné jsou jen na horosvazu)
díky
 Re: 2 cesty na Hronovské věže04.12.2017
lámavé malé lišty
  Re: 2 cesty na Hronovské věže05.12.2017
Ahoj, lezl jsem tu vlevo. Je to moc pěkný lezení. Ta lámavost není na Adr tak hrozná. Většina cesty
  Re: 2 cesty na Hronovské věže05.12.2017
Ahoj, lezl jsem tu vlevo. Je to moc pěkný lezení. Ta lámavost není na Adr tak hrozná. Většina cesty
   Re: 2 cesty na Hronovské věže07.12.2017
Ahoj, dekuju:)

1   ...   198   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 nebraní lana do zubů při cvakání
Ahoj,
dělám ze sebe dobrovolně idiota, že neumím základní věci, ale přesto se ptám zkušenějších na radu:
Znám dobré rady, že se při cvakání nemá brát lano do zubů. Znám i dobré rady, že se má cvakat z úrovně pasu. Ale ne vždy jsou vhodné stupy a chyty umístěné tak, aby se dalo bezpečně cvakat skutečně z úrovně pasu. A pokud mi cvakání jištění vyjde nad hlavu, tak mám problém: pokud lano tahám těsně kolem těla, tak je dotáhnu zhruba k obličeji a pak již je tření mezi lanem a rukou tak velké, že mi to prodírá kůži - takže zuby použiju. Pokud lano táhnu zvenku obloukem kolem těla, tak sice tření je podstatně menší, ale natolik mě to celkově vyhazuje z rovnováhy, že tento způsob cvakání zvládnu jen zhruba do obtížnosti 4 (normálně cvakám tak do 6a).
Předpokládám, že asi něco dělám špatně. Má někdo podobnou zkušenost? Poradili byste? Díky.
hanka11:00:38 11.12.2017
odpovědět 
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Ja taham do 7a a lano do zubu normalne beru, ale nerikam ze je to dobre. Casem zjistis, ze u spousty cest je cvakani tak definovane, ze to jinak nez z velmi konkretni pozice nejde. Obzvlast pokud je cesta na tvem limitu. Podle me je dobry umet cvaknout rychle a pokud ti to jde nejlepe s tim ze das lano do zubu tak budiz. Ale vim o pripadu, kdy nekdo spad zrovna kdyz mel lano v zubech a nejak to v kreci furt drzel a pak mu to vyhodilo celist.
Radek12:01:51 11.12.2017
odpovědět 
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Já vím o případu, kdy to bylo na nový zuby, ale stejně lano do zubů beru. :(
Bezpečnější je nebrat a když už, tak jen při cvakání z dobrýho chytu.
Prudič12:11:00 11.12.2017
odpovědět 
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Ono je to take dost o psychice. Lano si můžeš klidně přidržet, přimáčknout kolenem a přehmátnout rukou. Při přehmátnutí ale máš najednou u sebe pěkný průvěs lana. Pokud máš lano v zubech, tento průvěs "nemáš" a pocitově to vypadá lépe. V reálu máš nabráno v obou případech úplně stejně. Snažím se lano do zubů nebrat, ale občas to tak také dopadne.
Honza12:41:17 11.12.2017
odpovědět 
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání
je to o technice skusu. stejně jako u nákladního automobilu praga v3s se v terénu drží volant "opičím úchopem" (bez palce v opozici), aby při najetí předním kolem na šutr nezlomila šprušle volantu palec, tak se analogicky chytá lano do zubů tak, aby při pádu nevyrvalo zuby, tj. nestrká se za zuby, ale skousne se mezi zuby, a to mezi zuby zadní.
Lukas B.14:09:31 11.12.2017
odpovědět 
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání
I tahle technika staci na vyrvani zubu. Ten reflex sevrit je nam danej a svirame fakt fest hodne.
15:05:15 11.12.2017
odpovědět 
    Re: nebraní lana do zubů při cvakání
aspoň si teda namlouváme že to pomáhá a i to pomáhá. zatím to praktickou zkušeností s držkou s načesaným v zubech ozkoušeno nemám.
Lukas B.15:10:02 11.12.2017
odpovědět 
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Ahoj. Zkus se podívat na pár videí s profíky sportovními lezci. Všichni používají zuby. Dle mého názoru to obnáší přiměřenou dávku rizika. Asi jako celý tento sport. Kuba.
patapufa13:52:22 11.12.2017
odpovědět 
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Mohu jen povrdit, uklouznutí s lanem zubech mě stálo 5 návštěv zubaře + 29 tis za implantát. Ale přesto jsem zatím nenašel lepší způsob jak cvakat.
Richard15:22:41 11.12.2017
odpovědět 
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání
cvakám už víc jak 15 let lano zubama a nikdy mě nenapadlo se ptát jak to nedělat. někdy to jde, ale když potřebuješ rychle nabrat a cvaknout, těžko se tomu vyhneš...
16:47:10 11.12.2017
odpovědět 
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Ono v mnoha cestach, hlavne tech trochu tezsich, kde nemas stavu na rozdavani, se fakt nejlepe cvaka u pasu.
19:13:53 11.12.2017
odpovědět 
   zkus lana při cvakání
Dnes jsem lezl na jedné nejmenované stěně a lezl jsem 6c, cestu na mé hranici obtížnosti. Při cvakání asi 5. nýtu jsem několikrát uklouzl levou nohou, z toho minimálně 2krát jsem měl aktuálně zkousnuté lano v zubech a prověsil jsem se několik metrů pod nýtem.Při dotyčném cvakání jsem byl pasem na úrovni předchozího cvaknutého nýtu - z toho mi plyne, že na vyplivnutí lana jsem měl asi 1 metr letu / od pasu k zubům /. Naštěstí mohu všem oznámit, že jsem tentokrát přirozeně lano vyplivl, aniž bych se otřásl hrůzou, co se všechno mohlo stát.

Zkousávání lana při cvakání patří k lezení a je možné jej v pořádku vyplivnout v případě pádu.

Přeji všem - jemný zkus i zdravý chrup.
Dávejte pozor.
rafan20:33:45 11.12.2017
odpovědět 
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Podle mě máš při cvakání na stěně obecně dvě možnosti. V ideálním případě našlapeš dost vysoko a cvakneš mezi pasem a hlavou (tj. můžeš pohodlně použít vytažení lana podél těla), což je asi jasné. V duhém případě máš vyloženě dobrou (stabilní) pozici těla na cvakání, akorát je v tu chvíli preska pořád dost vysoko. Pak je podle mě míra rizika přiměřená, pád není pravděpodobný a lano lze zuby přidržet a přehmátnout. Jestliže pozice optimální není, držíš se zuby nehty a nedejbože se ještě musíš natáhnou na napnutých špičkách, abys vůbec na presku dosáhla, není vhodné ani cvakat, natož zakusovat lano. Takže radši o krok výš. Při obtížnostech kolem 6 UIAA by to neměl být velký problém. Pokud máš potřebu brát lano do zubů hodně často, je spíš řešením zlepšit se ve stávající obtížnosti, eventuálně obecně zapracovat na strachu z pádu (čímž myslím ten děsivý pád 1,5 metru do poslední presky, kvůli kterému spousta lidí cvaká, jen co má dojem, že na další expresku dosáhne špičkami prstů :o)
F.13:15:15 12.12.2017
odpovědět 
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Ono k tomu natahovani nas vycvicili dost staveci. Nekteri to maji tak, ze kdyz necvaknes nad sebou tak pak uz danou presu bud vynechas a cvaknes rovnou dalsi nebo budes cvakat velmi krkolomne. Driv to myslim mel casto treba takovy Raul na Smichove, ale delaji to vicemene vsichni.
13:32:02 12.12.2017
odpovědět 
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání
cvakam u pasu / pod sebou jde to vždycky chce to se nebát
ff13:45:26 12.12.2017
odpovědět 
    Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Ma zkusenost je, ze dalsi pohodlna pozice je, ze bud cvakam u kolen ci kotniku nebo nad sebou. Uz jsem takto vynechal mraky presek, kdyz jsem nechtel cvakat nad sebou a nechtel jsem se vystavovat cvakanim z tezke lezecke pozice kdy je presa u pasu. Nejde o to bat se / nebat, ale o to, ze stavec casto do mista, kde by si mel cvakat umisti boulder po jehoz prekonani mas presu u kotniku.
13:51:20 12.12.2017
odpovědět 
     Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Jasně, stává se, že to ideálně nevyjde a člověk by nízkou presku už raději vynechal, ale tazatelka mluví o obtížnostech 4-6. V šestkách snad těch boulderů, které neumožňují v danou chvíli cvaknout, tolik nebude. Pokud jo, opravte mě...
F.14:00:44 12.12.2017
odpovědět 
      Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Pro sestkare bude v sestce tech boulderu docela dost, rekl bych. Asi tak stejne jako pro desitkare v desitce.
14:06:51 12.12.2017
odpovědět 
     Re: nebraní lana do zubů při cvakání
není to o tom, že by někdo někam nějak umístoval boulder, ale o tom, že presa jsou na stěně stabilně ve stejných pozicích a stavěč postaví cestu tak aby měla hlavu a patu. počítá s tím, že presa jsou každého 1,5m a víc neřeší. nacvakej jak umíš. jak tu někdo píše. cvakání patří k obtížím cesty. pak je ještě možnost vynechat cvakání
14:46:58 12.12.2017
odpovědět 
      Re: nebraní lana do zubů při cvakání
To se mi po zkusenosti s mnoha staveci moc nezda. To, ze ve vetsine cest od urcitych stavecu vychazi nejsnazsi cvakani stale vicemene nad hlavou asi nebude nahoda.
15:26:21 12.12.2017
odpovědět 
       Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Hm, lezu už docela nějakej ten pátek a zatim jsem neslyšel, že by u někoho/pro někoho byl tenhle problém pravidlem. Až na některý kruhy na některých cestách na písku, ale to je úplně jiná kapitola. Na stěně fakt nee, je to holt o schopnostech.
T.17:54:58 12.12.2017
odpovědět 
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání
není cvakání náhodou součástí obtížnosti? rozdílem v hodnotě mezi RP, PP a TR (šahám dvakrát, šahám jednou, nešahám a nenesu váhu lana)? není vynechání jištění důvodem k diskvalifikaci (u závodů, žánop)?
nerozumím tomu, jenom se ptám.
Lukas B.13:50:38 12.12.2017
odpovědět 
    Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Asi je. Ale stavet krasu a hodnotu cesty jen na obtiznosti cvakani by asi nikam nevedlo. Teda alespon u me. Se svoji omezou vytrvalosti, si chci uzivat lezeckych pohybu a ne se kyselit namahavym cvakanim kdyz by to o kousek dale slo snaze. Par jinak hezkych cest jsem si uz takhle zprotivil. Obzvlast na pisku, kde se mi parkrat stalo, ze kruh jsem byl schopny cvaknout az v terenu, kde uz jsem ho vubec nepotreboval a stezejni krok lezl vicemene solo... (pak si vzdy rikam, proc tam teda ten kruh vlastne autor daval?)
13:56:24 12.12.2017
odpovědět 
     Re: nebraní lana do zubů při cvakání
na stěně máš presky každýho 1,5m. co řešíš? venku tě nikdo lézt nenutí. jinou možností je jít hrát kuličky
14:49:40 12.12.2017
odpovědět 
      Re: nebraní lana do zubů při cvakání
To, ze navyky ziskavas vevnitr a ty navyky ti mj. formuje i to jaky charakter ma cesta.

Jo a pro tve pochopeni, asi s tim mas problem, ja jen konstatuji v cem je pro me osobne krasa cesty a v cem naopak neni. Nikde se nevynucuji to, ze to ma byt po mem.

Nejaky kecy o tom, zda me nekdo nuti ci nenuti lezt venku a asi teda o bezpecnosti, si nech treba pod vlakno, ktery se bude zabyvat timto tematem.
15:54:12 12.12.2017
odpovědět 
       Re: nebraní lana do zubů při cvakání
jen tak na okraj, za svoje (dobrý i blbý) návyky si ručí každej sám a pro řadu lidí fakt neplatí, že je získávají uvnitř. Dokonce bych řekl, že kdo má všech pět pohromadě, má v návycích i jakousi pružnost, má svý na stěnu i na ven a taky je umí ve správnou chvíli na moment (a některé i navždy) opustit.
T.17:59:32 12.12.2017
odpovědět 
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání
:-) Smrtelně děsivý držkopád o délce 1,5 metru nemám tak úplně na mysli, i když i u toho jsem už viděla zlomeniny. Občas lezu i na skále, včetně písku (dokonce i tam mám něco málo vylezené na horním konci), a to co průměrnému chlapovi vychází na cvakání z madla nebo dobré police někam po bradu, tak já ze stejného místa mám nad hlavou.
A jištění na skálu osazuje obvykle chlap...
hanka15:14:08 12.12.2017
odpovědět 
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Smolik no, tak si to pak do denicku zapis o pul stupne tvrdsi :D
16:28:15 12.12.2017
odpovědět 
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Jasne, to znam taky, stojim na polici a ke kruhu 20cm chybi. Cestu delal chlap. Reseni snadne, venku to vyres sahlovackou. Ale na stěně s ohledem na vzdálenost jištění lze obvykle cvakaci problem do urcite obtížnosti v pohodě poresit mezikrokem. Pokud teda nejsi vyloženě mala, pak bych chápala, ze nenaberes tolik lana
F.20:26:45 12.12.2017
odpovědět 
   Re: nebraní lana do zubů při cvakání
záleží a tom, jak vysokej člověk to dělal. dřív to dělali tak, že kruhy záměrně dávali co nejvýš. dneska už se cesty na písku více némě odjištujou sportovněji
07:55:49 13.12.2017
odpovědět 
 Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Nebo si zajed do Labaku, tam je spousta cest, kde se se cvakanim obtezujes jen vyjimecne :D
14:02:26 12.12.2017
odpovědět 
  Re: nebraní lana do zubů při cvakání
Naopak, borhákový žebříky!!!
15:45:50 12.12.2017
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (32)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (7)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1280 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1461 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1431 
 Neřeším to – lezu vše 
 1134 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi