LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230922 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Top rope solo13.03.2018
Ahoj, chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti, porovnání s top rope solo jistítkama, který pořídit. Mám možnost čistě kolmého tréninkového terénu. Osobně bych šel asi cestou 2 pramenů a 2 jistítek pro bezpečnost provozu? Nevím, zda má smysl se vyhýbat j
 Re: Top rope solo13.03.2018
Mám dva kamarády, co hodně lezou toprope solo s CT rock n roll bez zálohy. Na stejném principu, ale
  Re: Top rope solo14.03.2018
Pokud bys nějakou odpovědnost ve svém textu měl, tak si Tě stejně policajti najdou :-) Nic složitého
   Re: Top rope solo14.03.2018
Nemyslím právní odpovědnost... Myslel jsem symbolickou. Něco jako když si Pontius Pilát umyl ruce, k
  Re: Top rope solo16.03.2018
otazka je, ci ma v manuali pouzitie pri TR
    CT rock n roll 16.03.2018
ma v manuali pouzitie pri TR ?
 Re: Top rope solo13.03.2018
Mne se libi jak to dela Matt Hunter.
 Re: Top rope solo13.03.2018
Ahoj já používám Petzl micro traxion (má zoubky ja Tibloc) na jednom prameni. Když mám lano dole zat
  Re: Top rope solo14.03.2018
k jednemu blokantu a pod. od Petzla :
 Re: Top rope solo14.03.2018
Wild Country RopeMan ale model 1, který nemá zoubky a unese nejvíc kN .
  Re: Top rope solo14.03.2018
V kolmym je super schunt
 Re: Top rope solo14.03.2018
dvě lana jsou pitomost, při TR lano nemáš šanci přervat (tedy, slušné lano ve slušném stavu), hrozí
  Re: Top rope solo14.03.2018
Nojo ale právě ty dva prameny by ti mohly umožnit používat dvě udělátka, s minimálním rizikem zakous
  Re: Top rope solo14.03.2018
klasik ma 2 prameny, 2 prusiky s krouzkem (jeden na prcaku) a na hlave prilbu.
   Re: Top rope solo14.03.2018
Občas to z nedostatku spolulezců dělám.
Používám při tom prsák, v uzlu mezi prsákem a sedáke
    Re: Top rope solo14.03.2018
jo, tak nějak bych to taky dělal. ale dá se to samozřejmě zvorat, je potřeba to mít vyladěné a vyzko
   Re: Top rope solo14.03.2018
asketa, uz si do toho aj drbol ?
  Re: Top rope solo14.03.2018
Moje zkušenost, nikomu to nedoporučuju:

Petzl minitraxion – přímo v sedáku, sám se le
   Re: Top rope solo14.03.2018
Pavel Petzlů odporúča 2 blokanty.
Linky som dal kúsok vyššie.
    Re: Top rope solo14.03.2018
Jasný, taky to nikomu nedoporučuju. Ale než bych lezl s dvěma blokantama, tak to bych si šel raději
     Re: Top rope solo14.03.2018
tak ci tak,
Petzl uvadza pri TR sebaisteni "EXPERT ONLY".

shunt n
 Re: Top rope solo14.03.2018
Zdar, kámoš k tomu napsal na naši oddílovou konferenci podle mně rozumnej text - přikládám metodou c
  Camp goblin.14.03.2018
No moznosti milion. Ale nejlepší dle mne je zase Camp Goblin od Campu. Sice 3.000 Kc ale ten nemusíš
   Re: Camp goblin.14.03.2018
Brad Gobright leze v Reel Rock 12 jen na Grigrině. Já jsem to párkrát taky tak dělal, ale není to úp
  Re: Top rope solo14.03.2018
Cau, jo to jsem psal ja. Vzhledem k tomu ze bych nerad aby se nekomu neco stalo, tak to berte jako c
   Re: Top rope solo14.03.2018
pro zájemce: mám doma nepoužitý a ještě zabalený Microcender, který je doporučený petzlem viz obráze
 Re: Top rope solo14.03.2018
Lezu takhle dost často - na kolmém.
Jeden pramen lana. Mezi sedák a prsák je upevněný jumar (
  Re: Top rope solo14.03.2018
Cau, to je vicemene jako ten setup, ktery jsem psal klukum od nas z klubu a ktery tu preposlal Honza
   Re: Top rope solo14.03.2018
Používám starý jumar ze socialistických Kunovic - malou variantu bez rukojeti. Má výhodu, že má díru
    Re: Top rope solo15.03.2018
Přidávám se ke Krtkovi. Dělám to úplně stejně. Jen doporucuju statické lano. Dynamika při odsedavani
 Re: Top rope solo15.03.2018
Pro výškovky se používají zachycovače pádu, který jsou přesně na to určený. Jedou lehce nahoru i dol
  Re: Top rope solo16.03.2018
Cau, muzes byt vic konkretni? Jaky model od ktereho vyrobce se da sehnat za 1500? Premyslim o tom, a
   Re: Top rope solo16.03.2018
Používám CT RollnLock. Funguje super. Taky jsem dlouho řešil co koupím. A tohle funguje super. Když
   Re: Top rope solo18.03.2018
Singingrock nějakej vyrabí. Hned na začátku někdo psal jak se to jmenuje. Stojí asi 1500
   Re: Top rope solo18.03.2018
Nejlevnější je asi Siging Rock Locker, ten stojí okolo 1500. Když dáš o tisíc víc, můžeš si vybrat n
    Re: Top rope solo19.03.2018
http://ww

 Čistírna péřového spacáku a bundy13.03.2018
Ahoj, nemáte někdo zkušenost s čistírnou péřového spacáku/bundy v okolí Brna?
Psal jsem email na "SirJoseph", ale konkurenční značky nečistí.
Předem děkuji za info :)
 Re: Čistírna péřového spacáku a bundy13.03.2018
Warmpeace čistí i jiné značky..http://www.warmpeace.cz/ www/prakticke-info-vypereme- vase-vybaveni.h
  Re: Čistírna péřového spacáku a bundy13.03.2018
Děkuji za info :)
 Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
Dáš to úplně normálně do pračky a použiješ na to prací prášek na peří, např. 1url.cz/Xtcvo Po vyprán
  Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
domácí pračka je jednak docela malá. druhak šetří vodu a energii, a šetrnost vzhledem k pranému kusu
 Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
Ve Sfinxu, vchod z Kabátníkové. Dával sem tam bundu (WP) a bez problému.
 Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
Normálně to pereme v pračce. Spíš mi přijde důležité to sušení. Je potřeba, to dobře vysušit a to pe
  Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
   Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
Jsem prase, péřové výrobky neperu.
    Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
Pracka, nasledne sucicka i dvakrat za sebou - do uplne suchosti z obou stran.
    Re: Čistírna péřového spacáku a bundy15.03.2018
Já tedy spacáky Freud nechávám v normální čistírně, akorát řeknu, že je to peří. Nastojte!!!!! Jak m

 Lezečky 5.1013.03.2018
Ahoj, mám dotaz: kde se dají zkusit a koupit lezečky 5.10? Děkuji
 Re: Lezečky 5.1013.03.2018
Tuším že Rockpoint je má v nabídce..
  Re: Lezečky 5.1013.03.2018
PS mrkni na net zavolej na pobočku, nebuď zdechlej ;-)
   Re: Lezečky 5.1013.03.2018
Díky, Rockpoint vim, a je marný. Už o něčem vím, ale celkove je to dira na trhu v ČR. Díky
 Re: Lezečky 5.1013.03.2018
Zkus Element Store.
 Re: Lezečky 5.1014.03.2018
V Refugiu v Tisý.

 8a nebo 7B+ ???12.03.2018
Ahoj jak je to s tou černou spárou?
To je 10m cesta za 8a a když se to leze jako boulder
tak je to 7B+ ??? Cože ?
 Re: 8a nebo 7B+ ???13.03.2018
Tak jak píšeš :-)
  Re: 8a nebo 7B+ ???13.03.2018
Ano je to cca tak :-)
   Re: 8a nebo 7B+ ???13.03.2018
tak jako kras je ujetej, ale tohle je trochu moc i na něj ne?
    Re: 8a nebo 7B+ ???13.03.2018
Tak nevim, v cestě za 8a někde venku, určitě nenajdete boulder za 7B+ !!
     Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
A proč ne? Jaká by měla být podle tebe klasa?
      Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
Např v Uk by to bylo cca 6c E8 ;-)
       Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
Asi je to těžký takhle převádět, ale když si vybavím ty 8a co jsem lezl, tak tam byla těžká pasáž (b
        Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
asi to nebyla cesta s bouldrem. V vetsine 8a ve Spanu mas bouldrove useky tak do 6C.
         Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
No jo ale ve spanu ty cesty mají 30 metru a jde o natek. CS má 10 metrů takže ti v ní moc nenatece t
          Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
přesně tak
           Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
Dle mne OK spíš se divím že i ne 7C za ten high ball jak jste se dostali dolů ? Jo no s malého blonď
            Re: 7B+ ?? Proč ne?13.03.2018
Dole sa dostaneš, buď tak, že povylezieš ešte trochu vyššie a obídeš masív zozadu, alebo tak, že z p
       Re: 7B+ ?? Proč ne?14.03.2018
v jizerkach jenom 6c

 Hansjörg Auer09.03.2018
Pořád se tady řeší nějaké p*čoviny. A tohle jste už k*rva viděli?!?!? Sem se normálně opotil!!!
1url.cz/vtcpa
 Re: Hansjörg Auer09.03.2018
To je šulin :-D
 Re: Hansjörg Auer09.03.2018
tak to jsem si muse pustit dvakrát :) (mám dojem že o něm byl nedávno článek v Monthaně )
 Re: Hansjörg Auer12.03.2018
brrrrrr
 Re: Hansjörg Auer12.03.2018
brrrrrr

 Grivel North Machine09.03.2018
Máte někdo zkušenost s cepíny North Machine od grivelu? Máte nějaké srovnání geometrie třeba s bandity, nomiky nebo třeba s předchůdci Matrix/Quantum tech? Jsou vhodné na takovéto použítí: ledy 60% mixy v horách (do sedmičky) 20% sportovní drytool (řekněm
 Re: Grivel North Machine10.03.2018
Jsou úplně jinak vyvážené, proto je asi nemá smysl porovnávat. Navíc i váha je jiná. Takže se zaséká
  Re: Grivel North Machine10.03.2018
A co to použití. Jsou to pro mě vhodné cepíny?
   Re: Grivel North Machine11.03.2018
Drytoling nelezu vůbec, tam nemůžu říct. Mixy a ledy v pohodě, ale musíš navyknout. Quark a Bandit s
    Re: Grivel North Machine11.03.2018
dobře, ale pokud je někdo úplně mimo, tak mu lze vysvětlit v čem se dodávka liší od sporťáka
     Re: Grivel North Machine12.03.2018
60% jezdím po městě- nákupy, rachota a tak. 20% svezu holku po dálnici za mámou do Brna a fakt na to
      Re: Grivel North Machine13.03.2018
Trefa do černýho . A mě by zajímalo, jestli ty northmachiny s přidaným griprestem jsou ta oktávka s

 původce Lago di Ledro09.03.2018

Nemáte prosím někdo odkaz na lezeckého průvodce na skály okolo Lago di Ledro? Budu vděčný za odkaz na elektronického průvodce, stejně jako případného papírového. Díky moc.
 Re: původce Lago di Ledro09.03.2018
  Re: původce Lago di Ledro09.03.2018
Díky, to jsem našel. Doufal jsem, že by někde mohlo být ještě něco dalšího. Podle některých fotek se
   Re: původce Lago di Ledro11.03.2018
Myslím, že je to v úpně normálním průvodci na Arco, ale touto dobou tam bude asi hodně zima.

 Shivling06.03.2018
Se skupinou VHT budu trekovat pod Shivling. Resp. spát na Tapovanu (4460 m). Nemá někdo skušenost jestli se dá kousek popojít vejš ? Myslím ne lezení:-), na to nebude čas ani výbava.
 Re: Shivling07.03.2018
Taky byl plán bouldrovat na Topavanu před 9 lety, nakonec sme přespaly u paty ledovce, tedy pramene

 Shivling06.03.2018
Se skupinou VHT budu trekovat pod Shivling. Resp. spát na Tapovanu (4460 m). Nemá někdo skušenost jestli se dá kousek popojít vejš ? Myslím ne lezení:-), na to nebude čas ani výbava.

 Průvodce Ostrov06.03.2018
Neví někdo jak to vypadá s novým průvodcem na Ostrov? který už je asi 15let v plánu ;)
 Re: Průvodce Ostrov06.03.2018
tento rok mal zarucene vyjst, nie? ;)
 Re: Průvodce Ostrov07.03.2018
mel jsem stejny dotaz nekdy v zari a misto noveho se mi podarilo sehnat uplne noveho stareho pruvodc
 Re: Průvodce Ostrov08.03.2018
Zatím žádná fundovaná odpověď... Mě by taky stačil starej. Nebo udělat dotisk.
  Re: Průvodce Ostrov08.03.2018
pokial staci elektronicka verzia, staci vyhladat tu spravnu frazu na najznamejsom cesko-slovenskom s
   Re: Průvodce Ostrov08.03.2018
Pino ma plny ruce padaku a na pruvodce mrska.. Moula..
   Re: Průvodce Ostrov08.03.2018
Pino ma plny ruce padaku a na pruvodce mrska.. Moula..

1   ...   188   189   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205   206   207   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Top rope solo
Ahoj, chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti, porovnání s top rope solo jistítkama, který pořídit. Mám možnost čistě kolmého tréninkového terénu. Osobně bych šel asi cestou 2 pramenů a 2 jistítek pro bezpečnost provozu? Nevím, zda má smysl se vyhýbat jistítkům se zubama a bát se o lano, nebo neřešit. Co vám funguje za rozumnou cenu?
Vím že se to již dřív diskuzi řešilo, nicméně mě zajímají novější zkušenosti.. Díky za konstruktivní info
 bratroš15:42:22 13.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
Mám dva kamarády, co hodně lezou toprope solo s CT rock n roll bez zálohy. Na stejném principu, ale o dost levnější je Kong duck, které používám já. Funguje dobře ale stejně se při tom tak šíleně bojím, že si to lezení vůbec neužívám... Takže vlastně ani tak nelezu. Nicméně asi mě okolnosti zase donutí to vytáhnout. plánuju přidat jako zálohu singing rock locker... Myslím že na levnější a bezpečnou kombinaci se nedostaneš. Tibloc bych nebral, jumary taky ne... je to o průser ale to je vlastně toprope solo vždycky.
PS: to že to píšu anonymně ber tak, že odmítám jakoukoli odpovědnost...
16:08:10 13.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
Pokud bys nějakou odpovědnost ve svém textu měl, tak si Tě stejně policajti najdou :-) Nic složitého na tom není, je potřeba pouze mít povolení od soudce. Anonymita je v tomto případě pouze chiméra.
Kuba Turek17:07:54 14.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
Nemyslím právní odpovědnost... Myslel jsem symbolickou. Něco jako když si Pontius Pilát umyl ruce, když vydal Ježíše Židům.
17:36:05 14.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
otazka je, ci ma v manuali pouzitie pri TR
CT rock n roll 11:32:59 16.03.2018
odpovědět 
    CT rock n roll
ma v manuali pouzitie pri TR ?
ja blbec 11:34:07 16.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
Mne se libi jak to dela Matt Hunter.
20:38:07 13.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
Ahoj já používám Petzl micro traxion (má zoubky ja Tibloc) na jednom prameni. Když mám lano dole zatížené lanem tak se mi to při lezení krásně posouvá a neomezuje. Takže případné odsednutí není nic velkého,abych se bál, že mi to škubne oplet.Možná se pletu a někdo mne opraví. Vím,že by bylo lepší používat i něco na druhém prameni. Ten Singing Rock Locker co psali prede mnou tak ma doporuceny prumer lana 11mm.
Tom21:12:32 13.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
k jednemu blokantu a pod. od Petzla :
https://www.petzl.com/INT/ en/Sport/Appendix-1- -Petzl- d%C5%93s-not-recommend -using-only-one-ascender- for-self-belaying-? ProductName= MICRO-TRAXION& Familly=Pulleys

PK10:31:16 14.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
Wild Country RopeMan ale model 1, který nemá zoubky a unese nejvíc kN .
07:31:40 14.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
V kolmym je super schunt
07:54:08 14.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
dvě lana jsou pitomost, při TR lano nemáš šanci přervat (tedy, slušné lano ve slušném stavu), hrozí ti selhání jistítka. takže logicky duplovat jistítko, ale to je ošidné a nedoporučeníhodné, tam je zase riziko, že se ty dvě hračky při blbém vyladění kousnou do sebe a selžou rukou společnou a nerozdílnou. je to dost advanced.
takže co s tím:
1. používat kromě sedáku i prsák, ten ti umožní dát jistítko tak, že ho prsákem taháš nahoru. se podívej na nějaký video jak jeskyňáři prusíkujou, je to lepší než dvě stránky vysvětlování.
2. když budeš tři-čtyři metry nad zemí, tak si najdi nějakej nouhend a udělej si na laně pod jistítkem vůdčák nadvojato, ten ti neprojede ani selhavším jistítkem.

jo, v německých alpských zemích je občas k vidění rchlá trojka nikoli na dvou polovičních lanech, ale s jedním jedničkovým, a druhý leze rychlejší z druholezců a jistí se tiblockem (a procvakává jištění zase za sebe). neslyšel jsem o tom, že by se při tom kdy stal průser.
Lukas B.07:54:26 14.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
Nojo ale právě ty dva prameny by ti mohly umožnit používat dvě udělátka, s minimálním rizikem zakousnutí do sebe. Vůdčák jako pojistka je super.
10:15:17 14.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
klasik ma 2 prameny, 2 prusiky s krouzkem (jeden na prcaku) a na hlave prilbu.
asketa10:26:45 14.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
Občas to z nedostatku spolulezců dělám.
Používám při tom prsák, v uzlu mezi prsákem a sedákem mám Basic a v oku sedáku Tibloc. Obojí na jednom prameni lana, fakt si nedokážu představit, že by při tomto použití selhalo lano. Druhý pramen lana mám vedle volný připravený na slanění.

Jestli je to bezpečný nevím, ale co vím určitě - je to pěknej voser.
retez11:27:19 14.03.2018
odpovědět 
    Re: Top rope solo
jo, tak nějak bych to taky dělal. ale dá se to samozřejmě zvorat, je potřeba to mít vyladěné a vyzkoušené, pak nic bezpečnějšího nevymudrujeme, snad jen přidat ten vůdčák jako poslední jistota nemáznutí na podlahu.
Lukas B.14:55:43 14.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
asketa, uz si do toho aj drbol ?
PK14:56:16 14.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
Moje zkušenost, nikomu to nedoporučuju:

Petzl minitraxion – přímo v sedáku, sám se lehce posunuje při lezení, s dynamickým lanem se dá i odsednout – ideální pro rychlejší lehké lezení.

Petzl shunt – krokování těžších cest, má silnou pružinu – po laně sám nejede, je třeba mu pomoci. S trochou cviku se s ním dá v pohodě o pár metrů vrátit, což s jistítkem se zoubky nedáš (sundat, slanit, zase nandat – vopruz). Není určen do převisů!

Riziko selhání jediného jistítka eliminuji uzly v pravidelných intervalech na laně pod sebou. Prijde mi to jako menší vopruz než instalace dvou jistítek, je to přehledné.

Osobně jsem měl největší strach z přetočení karabiny mezi sedákem a blokantem, takže jsem si speciálně pro toto skotačení pořídil zámkovku nepřetáčivou, která se ostatně hodí i při normálním jištění.
b.14:52:27 14.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
Pavel Petzlů odporúča 2 blokanty.
Linky som dal kúsok vyššie.
PK15:14:38 14.03.2018
odpovědět 
    Re: Top rope solo
Jasný, taky to nikomu nedoporučuju. Ale než bych lezl s dvěma blokantama, tak to bych si šel raději zaběhat...
b.15:46:49 14.03.2018
odpovědět 
     Re: Top rope solo
tak ci tak,
Petzl uvadza pri TR sebaisteni "EXPERT ONLY".

shunt nie je na to urceny
https://www.petzl.com /INT/en/Sport /Packs-and-accessories/SHUNT
(ani Tibloc, co spominaju ini )

https://www.petzl.com/INT/en /Sport/Ascenders /TIBLOC
PK16:16:21 14.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
Zdar, kámoš k tomu napsal na naši oddílovou konferenci podle mně rozumnej text - přikládám metodou ctrl+c/ctrl+v níže.

Jen jeden pramen lana na fix, tim spis pokud ma tvuj soloplacek pres 30m dlouhe cesty (jako v mem pripade). Idealne do dvou jisticich bodu nahore nejak rozumne. Budto osmyckovym uzlem do centralni karable u provazaneho standu nebo treba konec lana osmyckou do jednoho oka a kus pod to lodakem do druheho... Zpusobu bude vic a selsky rozum by mel stacit na to urcit ktery neni smrtelny. Tolik k upevneni lana.

K tomu jaky zvolit jisici setup... Dva blokanty nad sebou - horni je primar, dolni je zalozni. Musi byt odsazene tak aby pri sednuti zabral ten horni. Takze idealne oba na sedaku, prsak bych vubec nebral, to je dalsich nekolik minut nez to obleces a cosi kdesi. Primar odsazeny od jisticiho oka cca 20-30cm smyckou a sekundar primo karabinou do jisticiho oka. Kdyz polezes nahoru, tak chces aby ten primar nevlal nekde pod tebou, takze das kolem krku sitou smyci nebo svazanou reepsnuru (je to celkem jedno co, je to jen pomocna snura), ke ktere ten primar nejak navazes aby byl permanentne odsazeny nad sekundarem a aby jsi ho hezky tahal sebou na urovni zeber. Presne jako tu
https://www.goog le.de/url?sa=i&rct=j &q=&esrc=s&s ource=imag es&cd=&ved=&ur l=https%3A%2 F%2Fcamp4.files.wor dpress.com%2F2013% 2F03%2Fpetz
l-setup.gif&psig=AO vVaw10R iP4rPE4FuY haB_O1j0n&ust =1515403 268819203

(spousta mezer. děkuji adminům za pohodlnou a moderní možnost vkládání linků)

K tomu jake konkretne pouzit jistitka... Tady se pohledy docela ruzni. Jednak asi zadne z tech udelatek o kterych se mluvi neni oficialne urceno na toprope solo (jako ten Micorotraxion), ale bezne se k tomu pouzivaji. Opravdu certifikovane pomucky k tomuto ucelu budou asi nejaka udelatka pro vyskare radove okolo 5000 Kc. Ale mozna se pletu. Kazdopadne to je asi uplne jedno. Ten primar by nemel byt jummar ani tibloc - nici lano pri sedani. Jsou to spolehlive, ale brutalni nastroje a mohlo by se stat, ze si rozerves oplet. Jako primar bych pouzil neco bez zoubku. Grigri ujde, ale nevim jak snadno se bude posouvat nahoru (asi mu budes muset pomahat), navic pokud ho uz mas, je to idealni vecicka, kterou si das na sedak pro pripad ze to nepujde nahoru a budes chtit z visu slanit. Mne prijde jako idealni primar z pohledu cena/vykon Camp Lift nebo pro tenhle ucel popularni Petz Microtraxion, ktery je sice drazsi, ale neni jen jednoucelova hracka, ale poslouzi ti treba jako kladka s blokantem do ledovcoveho setu nebo na haulovani baglu (ale tusim ze ma take zoubky, ale mozna je nejak citlivejsi). A ted to dulezite. Sekundarni - zalozni blokant nesmi byt stejny jako ten primar. Sekundar je jako zaloha, pokud primar selze, a ten selze temer vylucne jen kdyz udela chybu lezec a treba ho nejak spatne pripne do lana. No a pry je nejak prokazano ze pokud jsi zapnul primar debilne a mas stejny sekundar, tak to udelas ausgerechnet stejne blbe a uz se to veze :D No a aby to nebylo malo, tak sekundar by naopak mel byt zoubkovy. Proc? Pry kdyz primar selze, tak to co se stane je, ze se nekousne a zacne sjizdet po lane dolu az do momentu kdy narazi na sekundar. A pokud je sekundar neco jako ten camp lift nebo grigrous, tak ho bude primar vlastni vahou tlacit dolu a nedovoli mu se kousnout no a dopadne to tak, ze letis ty a kousek pod tebou klouzu po lane dolu take ty tvoje hracky a nekousnou se. Je to dost teoreticke a podle me malo pravdepodobne, podle me se to nikdy nestalo, ale asi se to stat muze. Takze jako sekundar idealne jummar nebo treba tibloc. Nekdo rika ze ani tyhle dva ne (ale to uz bych asi neresil). Toiz pokud by ti fakt ten primar selhal a sekundar byl treba tibloc, tak tam bude nejakej mensi pad s vysokym faktorem (ale tezko rict jestli se pri tomhle setupu da bavit o padovem faktoru jak ho zname) a ten tibloc ti pravdepodobne rozjebe oplet. Ale podle me je to OK, znicis lano, ale prezijes. Snad se nestane ze by ti to seklo cele lano i s jadrem. Navic tohle je extremni pripad kteremu se snazis vyhnout.

Pokud chces usetrit co nejvic. Kup si Camp Lift a Tibloc. Pokud ti nevadi investovat vic, bral bych ten Microtraxion a tibloc, protoze se da pak jeste pouzit na spoustu dalsich veci. A tyhle dva ti napriklad udelaj paradni set do ledovcove vybavy namisto prusiku.
honza12:01:54 14.03.2018
odpovědět 
  Camp goblin.
No moznosti milion. Ale nejlepší dle mne je zase Camp Goblin od Campu. Sice 3.000 Kc ale ten nemusíš zálohovat, perfektne posti nahoru i dolu, nenici lano atd. Odvaha je snad nutna, ale myslim, ze nemůže selhat. A na uvazku jeden Tibloc pro pripadne prusikovani při odpadnuti v previse. Genialni.
M.12:24:20 14.03.2018
odpovědět 
   Re: Camp goblin.
Brad Gobright leze v Reel Rock 12 jen na Grigrině. Já jsem to párkrát taky tak dělal, ale není to úplně praktické. Člověk se musí buď průběžně dobírat a nebo musí ukotvit spodní konec lana, ale to zas při pohybu nahoru v Grigri dost brzdí. Metodicky je to asi úplná prasárna, takže se raději podepíšu jako Petr.
Petr13:33:45 14.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
Cau, jo to jsem psal ja. Vzhledem k tomu ze bych nerad aby se nekomu neco stalo, tak to berte jako ciste hypotetickou uvahu. Nikoho nenabadam aby to takhle delal :) Kazdopadne ten obrazek z linku vys je take tu https://goo.gl/irf2ST Jen teda jeste doplnim, ze kdyz uz bych to takhle delal, tak bych jako obe zamkove karabiny pouzil DMM Belay Master. Jednak je ten plastovy cajk sekundarni pojistka a druhak brani protoceni karable. Urcite bych se vyhnul klasicke sroubovacce. Stava se, ze se odemcou. Sroubovacka s dratkem (tusim ta z click-upu) dole sice zabrani protoceni, ale muze se odemcit. Petzl ball lock bajonetova karable se snad neodemce, ale zase se ti muze otocit, takze proto ta DMM. A jeste jedna rekneme vytka k tomu obrazku. Fakt nechapu proc tam maji tu majlonu a jeste k tomu skrz oka na navazani lana. To je podle me uplne spatne. Jednak teda z me vlastni zkusenosti se majlona velmi rada odemce pokud neni dotazena klicem na fest (nosim jich par na sedaku v horach a na konci lezeni je vzdycky aspon jedna odemcena) a druhak by se karable nemela davat skrz ty dve oka na lano, ale skrz oko na jisteni. Ja bych to teda vyresil tak, ze bych vubec nepouzival karabinu ani majlonu, ale proste temi dvema oky na lano protahl na pulky nejakou poradnou smyci.
Radek15:41:35 14.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
pro zájemce: mám doma nepoužitý a ještě zabalený Microcender, který je doporučený petzlem viz obrázek. v případě zájmu prodám za doboru cenu, příp. můžete navrhnout cenu na mail.
L22:23:11 14.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
Lezu takhle dost často - na kolmém.
Jeden pramen lana. Mezi sedák a prsák je upevněný jumar (spodním okem karabina do sedáku, horním okem repka do prsáku). Jako zálohu mám v sedáku přes karabinu Tiblock. Když je jumar upevněn takto, tak pád je v podstatě jen odsednutí. S lanem ani opletem jsem neměl nikdy problém i přes zoubky jumaru.
Jumar zálohuji, protože pokládám za pravděpodobné nějaké znefunkčnění drobným zapadlým kamínkem.
Slaňuji po stejném pramenu.
Je dobré pohlídat napnutí lana - uvázaná panenka; a pak po zapnutí všech heblátek si zkušebně odsednout - už se mi to vyplatilo.
Co se týká pracnosti navazování: chvíli trvá, než si systém pro sebe odladíš. Navázání je pro mě rychlejší než ladění délky lana.
Krtek15:40:27 14.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
Cau, to je vicemene jako ten setup, ktery jsem psal klukum od nas z klubu a ktery tu preposlal Honza. Jen teda jako ten primar pouzivas Jummar. Ja bych s tim byl opatrny. Je sice pravda, ze na skalach potkavam nejcasteji TR Solare prave s jummarem (obvykle jen s jummarem :)), ale ja osobne bych to asi nedelal ne kvuli zoubkum, ale prave kvuli spolehlivosti, ne ze bych delal nejake rozbory a testy, ale jummar mam (resp. jeho ekvivalent od Grivelu) a ten system te packy na pruzince mne prijde docela nachylny na samovolne otevreni. Prece jen pri jummarovani, kdy na tom take visis a spolehas na nej tu packu mas stale na ocich. Ale i tak ja teda nikdy nelezu se singl lanem (tam kde jako druhej hrozi jummarovani), ale na dvojcatech, kdy jedu s jummarem na jednom prameni a jistic shora dobira ten druhej. Trochu offtopic, ale porad nechapu proc v Yosemitech lezou borci na singl lane.
Radek15:48:45 14.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
Používám starý jumar ze socialistických Kunovic - malou variantu bez rukojeti. Má výhodu, že má díru na karábli nejen dole ale i nahoře. Když je v obou karabina, tak lano nemůže nijak vypadnout.
Krtek20:39:12 14.03.2018
odpovědět 
    Re: Top rope solo
Přidávám se ke Krtkovi. Dělám to úplně stejně. Jen doporucuju statické lano. Dynamika při odsedavani trpí oděrem o skálu - tím jak je nahoře na fix tak se lano dre pořad ve stejném místě.
maso
22:02:02 15.03.2018
odpovědět 
 Re: Top rope solo
Pro výškovky se používají zachycovače pádu, který jsou přesně na to určený. Jedou lehce nahoru i dolů a když do nich spadněš, tak se bloknou. Nejlevnější pořídíš okolo 1500. Dávej si pozor na předepsanou tloušťku lana. U lana kvalitně ukotvenýho nahoře bych se vůbec nebál jednoho pramene
pavelk19:38:45 15.03.2018
odpovědět 
  Re: Top rope solo
Cau, muzes byt vic konkretni? Jaky model od ktereho vyrobce se da sehnat za 1500? Premyslim o tom, ale ten Goblin mi prijde jako dost palka.
Radek14:40:31 16.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
Používám CT RollnLock. Funguje super. Taky jsem dlouho řešil co koupím. A tohle funguje super. Když sednes zabere hned,bez průletu. Cena cca 1700 ....
19:16:19 16.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
Singingrock nějakej vyrabí. Hned na začátku někdo psal jak se to jmenuje. Stojí asi 1500
14:55:31 18.03.2018
odpovědět 
   Re: Top rope solo
Nejlevnější je asi Siging Rock Locker, ten stojí okolo 1500. Když dáš o tisíc víc, můžeš si vybrat nejmíň ze čtyřech typů. Ještě se dá taky za nějakých 25E koupit zachycovač od Poláků (Protect) se všema certifikátama, ale v ruce jsem ho ještě neměl.
pavelk23:04:43 18.03.2018
odpovědět 
    Re: Top rope solo
http://www. singingrock- outlet. cz/locker
06:17:34 19.03.2018
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (48)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1452 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi