Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Foto dne31.10.2018
Nevím, jestli i zde platí, že čím větší, tím lepší.

 změna velikosti bot30.10.2018
jsem učinil takovou zvláštní zkušenost a zajímalo by mě, jak moc je to běžné a co od toho čekat. měl jsem od šestnácti stejnou velikost bot, ´myslel jsem, že to bude nafurt, a takhle mě loni v létě napadlo chodit po teplejší část roku převážně naboso. a d
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Ještě chvíli choď bosý a pak se dej na závodní plavání veteránů, nebo na potápění, ušetříš za ploutv
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Já měl před deseti lety 44, pak 45, 45.5 a letos si budu kupovat na zimu už 46 :-/ leze to do peněz
  Re: změna velikosti bot30.10.2018
zrovna jsem se dozvěděl, že měřítkem toho, jestli je člověk už starej, je jestli je starší než má ve
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Buď v klidu, to máš asi tím, že chodíš tolik bos. Já to slyšela už několikrát od lidí, co přešli bos
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Je to skoro jistě následek bosý chůze. Ve většině bot máš nohy stažený a některý svaly mají tendenci
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Ještě jsem zapoměl dodat, že než borcení klenby tě spíš potkal pravej opak. Její zesílení
  Re: změna velikosti bot01.11.2018
Klenba není dynamický útvar, nýbrž statický (svaly mají jen podpůrnou funkci, tvar nohy je určen kos
   Re: změna velikosti bot01.11.2018
no právě. na to se ptám. jestli ten blbej nápad z divnejma následkama měl někdo dřív, aby mě včas v
    Re: změna velikosti bot06.11.2018
Jestli si dobře pamatuju, tak bosochození není úpně nové. V minulosti ho propagovala Jane Fonda při
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Koupil jsem si před rokem a půl barefoot botky, a aktuálně řeším, že se po patnácti letech nevejdu d
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
No, mě se za poslední cca 3 roky taky dost zvětšila noha, taky o číslo nebo číslo a půl, nejsem scho
  Re: změna velikosti bot30.10.2018
to bys mě na... (rozesmutněl). už jsem si skoro myslel, že je to dobře, a ty takhle.
trochu n
   Re: změna velikosti bot01.11.2018
Jsou ruzny testy jak zjistit stav klenby, taky ruzny cviky, zagoogli. Borceni klenby vetsinou doprov
    Re: změna velikosti bot01.11.2018
to je dobře, v pořádných botech se ti bude líp tlačit (kočárek). holdarýjatydlidá!
     Re: změna velikosti bot01.11.2018
Humweb konečně outsourcoval Lezce?
      Re: změna velikosti bot01.11.2018
Hybaj si to říct do hospody. Tady jste na seriosním lezeckém webu a né na www hypochondr cz.
 Re: změna velikosti bot01.11.2018
Taky poslední 1-2 roky chodím bos a v barefoot botech a noha též povyrostla cca o 1,5 čísla a je to
 Re: změna velikosti bot01.11.2018
V knížce "Zrozeni k běhu" se píše, že pokud člověk začne intenzivně běhat naboso, tak se m
  Re: změna velikosti bot01.11.2018
moje zkušenost s lacinými překlady beletrie je, mírně řečeno, rozporuplná.
   Re: změna velikosti bot04.11.2018
Co, to byl útok na mojí bibli? Není to beletrie a překlad mi přišel v pohodě. A doporučuju, je to zá
    Re: změna velikosti bot05.11.2018
ale samozřejmě že je to beletrie. a velmi neobyčejně pěkná. a nevím, jestli je to blbej překlad, blb
     Re: změna velikosti bot05.11.2018
Nepřekládat to náhodou Küžán?
     Re: změna velikosti bot05.11.2018
Teda strávila jsem pěkný večer pročítáním recenzí, úplně jsi mě zviklal ohledně žánru knihy. Chápu,
      Re: změna velikosti bot06.11.2018
aby nějaký žánr byla beletrie, tak nejsou úplně tak potřeba trpajzlíci se sekerečkama, princátka, dr
       Re: změna velikosti bot07.11.2018
Tak asi už chápu, jak to myslíš. Považuju to za lehce bulvární tvrzení, zhruba tak ve stylu tý knížk
        Re: změna velikosti bot07.11.2018
příběh je to skutečnej, ale je to asi takové, jako když třeba světový alpinista vypravuje o svém výz
         Re: změna velikosti bot07.11.2018
Mimochodem, myslím že termín "literatura faktu" mají na svědomí někteří moderní ruští auto
          Re: změna velikosti bot07.11.2018
ale treba prave ten Babel ukazuje/dokazuje ze jde strizlivym jazykem popsat veci nad kterejma clovek

 Calanques30.10.2018
Ahoj,
chystame se do Calanques na prelomu dubna a kvetna 2019. Dojedeme vlakem asi do Cassis, kde budeme i bydlet. Chtela jsem se zeptat, jak se da dostat ke skalam - existuje tam MHD ? Nebo je lepsi pronajmout auto ci skutr ? Diky za info.
 Re: Calanques30.10.2018
To bych nebyl moc optimista. Jedině snad linka M8, která jede z Cassis do Marseille po silnici Gines
 Re: Calanques30.10.2018
kolem cassis je dost lezeni vsude dojdete pesky bud smer zatoka en vau nebo cap canaillle neni potre
 Re: Calanques30.10.2018
kolem cassis je dost lezeni vsude dojdete pesky bud smer zatoka en vau nebo cap canaillle neni potre

 Světová oblast?29.10.2018
Ad aktuální anketa, jak je definovaná světová lezecká oblast?
 Re: Světová oblast?29.10.2018
Musi byt aspon tak dobra jako Srbac
  Re: Světová oblast?29.10.2018
Já tušil, že se tim myslí jakákoli oblast. :-)
   Re: Světová oblast?29.10.2018
Ten kdo nelez na Pupku a na Vlaste nema pravo rikat ze Srbac je jen tak ledajaka (hnusna) oblast. :D
    Re: Světová oblast?29.10.2018
Když je tam cesta za 9a nebo vejš, tak je oblast světová. Srbsko parametr splňuje.
     Re: Světová oblast?29.10.2018
Kdepak, světový je jedině Tetín. Za prvé to fakt jen tak někde nemají a za druhé kdyby to měli, nele
    Re: Světová oblast?30.10.2018
Právěže já na nich lez! :-)
 Re: Světová oblast?29.10.2018
pro nás softmovery: světová oblast je taková kde je to krásný a (skoro) nikde jinde na světě to nema
  Re: Světová oblast?29.10.2018
V Čechách jednoznačně Ádr. Hory: v Evropě snad každého musí první napadnout satelity MT. Blancu.
   Re: Světová oblast?30.10.2018
Adr, to je zrovna takova ta oblast pro lidi z jedne bubliny.
    Re: Světová oblast?30.10.2018
Z ČR je rozhodně světovější Labák než Ádr.
     Re: Světová oblast?30.10.2018
to je dano spise (historickou) dostupnosti oblasti nez cimkoli jinym. JEste pred par desitkama let b
     Re: Světová oblast?30.10.2018
Tipoval bych, že v cizině je Ádr známější, ale těžko říct. Důkaz pro to nemám.
      Re: Světová oblast?31.10.2018
Asi jak kde. Ja ziju u Pfalzu a kdyz se potkam s nejakym mistnakem, se kterym se jeste neznam a rekn
    Re: Světová oblast?30.10.2018
jo, je to specifická bublina, lidi z většiny jiných bublin se tam hned nechytnou. Nicméně jako takov
  Re: Světová oblast?30.10.2018
No zrovna Zillertal jako prvni horska oblast... Byl jsi nekdy treba v Bergelu nebo v jiz zminenem Ch
   Re: Světová oblast?30.10.2018
Byl.
   Re: Světová oblast?30.10.2018
mluvím o nejbližší horské světové oblasti. a zillertal (no dobrá, s oetztalem dohromady, prostě to h
    Re: Světová oblast?30.10.2018
A taky je rozdíl, co byla světová oblast před třiceti lety a co dnes, časem se vše mění a mnohé obla
    Re: Světová oblast?30.10.2018
S Ádrem se pleteš. Lezecká historie tudy kráčela, napřed saská, pak sudetská, česká, sasko-česká, če
     Re: Světová oblast?30.10.2018
ne, nepletu se. při vší úctě k ádru to není kolébka klasického pískovcového lezení a historie tudy n
      Re: Světová oblast?30.10.2018
Sasko bylo dřív a je rozlehlejší, ale jinak...

Mezi surfařema taky neni Portugalsko h
       Re: Světová oblast?30.10.2018
jo, rozumím tomu a souhlasím i nesouhlasím. furt bude schusterweg na falkenstein jeden z nejvýznamně
 Re: Světová oblast?30.10.2018
Na 8a.nu byla tak před 3-5 lety světová oblast definovaná jako ta s alespoň 25 cestami za 8b a výš.
  Re: Světová oblast?30.10.2018
Labák světový je. Je v něm mnoho zahraničních lezců. Hlavně ze Saska :-D
 Re: Světová oblast?30.10.2018
Kalymnos
Pár nečeských světových oblasti ;)

Arco
Siurana
Franken
  Re: Světová oblast?31.10.2018
Zapomnel jsi na Sardinii a Korsiku ;)
  Re: Světová oblast?31.10.2018
Sportovkář promluvil :-)
   Re: Světová oblast?31.10.2018
Spíš deníčkář, na inflační a lokální oblasti se nikdo neptal a že jich tam má.
    Re: Světová oblast?31.10.2018
nikdo neptal? vysvetli nam prosim jak to myslis? btw. tadleta frankenjura... slysel sem vo ni teda,
     Re: Světová oblast?31.10.2018
Jasně, že je světová. Třeba Laco tam váží cestu dost často. Nepleťte mě s Mont Blancem, to je seznam
  Re: Světová oblast?31.10.2018
jirkas je asi světový lezec
 Re: Světová oblast?31.10.2018
Světová lezecká oblast je imho taková, kam lezci vážej cestu i z nejzazších koutů zeměkoule. Čili v
  Re: Světová oblast?31.10.2018
Nevim jak ve Francii na vapne, tam jsem nelezl, ale ve Spanelsku jsem potkal i mimoevropske (USA a J

 Posilovací deska28.10.2018
Ahoj, chci si dát na dveře překližku nebo OSB desku na kterou přidělám posilovací desku a pár chytů na posilování. Stačí mi na to desítka překližka, nebo tam mám dát dvacítku OSB desku? Chyty a desku chci přidělat klasický buldokama, díky
 Re: Posilovací deska28.10.2018
koukám že to chápeš obráceně. Pevnější není OSB deska, pevnější je překližka. 18mm stačí, 21mm je tu
  Re: Posilovací deska28.10.2018
jo, to jsem se uklikl, bude to nad dveře, já vím, že je překližka pevnější, ale co jsem tak koukal t
   Re: Posilovací deska28.10.2018
tak v principu tu desku můžeš přidělat rovnou do zdi nad futra a když to uděláš dobře, obejdeš se be
   Re: Posilovací deska28.10.2018
co vlastně budeš mít za balknu a do jak silný zdi a z jakýho materiálu to chceš vrtnout? A o kolik T
    Re: Posilovací deska28.10.2018
nad futrama mám prostor asi 120 x 60 cm, je to čtyřicítka zeď v cihle, Balknu mám od Makaka cca. 70
   Re: Posilovací deska29.10.2018
hoj, v rozumnem hobymarketu ti z preklizky ukroji jak velky kus chces a stoji to par kacek. mam to d
    Re: Posilovací deska29.10.2018
Já mám doma bouldrovku 50 na 50 OSB a dýha , a vůbec nevidím rozdíl 10mm je málo minimálně 18mm mini
     Re: Posilovací deska29.10.2018
souhlas ze estetika je na kazdem, kazdopadne doma mam 10mm preklizku a zadne problemy, pokud na ni
 Re: Posilovací deska29.10.2018
Hele ja mam doma pod deskou nad futrama latovku. Teda snad se to tak jmenuje (jakoby male tramky tre
  Re: Posilovací deska30.10.2018
Pevnost (strih) latovky a preklizky pri stejne tloustce je v uplne jinych dimenzich.
   Re: Posilovací deska30.10.2018
To mi rekni, co bys na tak male desce nad futrama mel provadet, aby se ta latovka rozpadla.
    Re: Posilovací deska30.10.2018
Jeden a půl centimetru silná laťovka? Tak na té bych opravdu dělat nechtěl nic :-).
     Re: Posilovací deska31.10.2018
Tech 1.8cm byl priklad, jak ty latovky vypadaji. Nepamatoval jsem si, kolik ma ta moje. Ted jsem si
      Re: Posilovací deska31.10.2018
Tak jasně, 3cm už je něco jiného než 1,5cm. Překližka je lepená po dýhách plošně, laťovka jsou slepe
 Re: Posilovací deska30.10.2018
OSB 22 určitě stačí. Měl jsem ji na převislém campusu metr na metr. Ani bych to nedával na chem. kot

 Pěkné vápno28.10.2018
Tuší někdo, kde mají takovéhle pěkné vápno s pěknými výhledy?:
https://goo.gl/eov2v9
 Re: Pěkné vápno28.10.2018
asi rakousko, pod fotkou pisou Stubai
 Re: Pěkné vápno28.10.2018
Tipovala bych na Finale ...
  Re: Pěkné vápno28.10.2018
Sardinie ;-)
  Re: Pěkné vápno28.10.2018
Tak jsem trochu studoval finale a asi máš pravdu. Do teď jsem si myslel, že finale jsou jen přímořsk
   Re: Pěkné vápno28.10.2018
Finale jsou hlavne takova udoli, pruvodce od Versantesud ma pred 800 stan!
 Re: Pěkné vápno28.10.2018
Na 100% Finale. Je to hned v tom údolí pod Monte Cuco.
 Re: Pěkné vápno09.11.2018
Finale

 BW koukam jak puk26.10.2018
Teda koukam jako puk do ceniku BW. Uz zase zvedli cenu bouldrovky respektive se plati vstup 160 at jdete kam jdete. Saprlot to me toci.
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Nově tam zavedli zlagboard, tak musí platit Jandíkovi podíl ze vstupného. Proto to zvedli.
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Renta z BW by nebyla špatná, ale bohužel Zlagboard tam nemají a když tam jdu, musím taky platit, jak
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Máš tam ještě: 120 Kč v pásmu 15.00-21.00 hod - časově omezeno na 100 min včetně šatny (alternativa
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Zajeď si do Brna :-D
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
To je kde?
   Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Viden sever
   Re: BW koukam jak puk27.10.2018
Díra před Brnem, když jedeš z Německa do Vídně...
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Když si bereš na boulder lano i sedák, tak se nediv...
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
To je reakce jak od Turka
   Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Nejlepší boulder je na laně!! Nebo na lajně kokosu?
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
nic si z toho nerob v bratislave sa plati 8 oci
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Tož to je cena za světovost, když bereš vejplatu v EUR, taxsi holt musíš trochu připlatit i za vstup
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Tož to je cena za světovost, když bereš vejplatu v EUR, taxsi holt musíš trochu připlatit i za vstup

 alpine up26.10.2018
Poradí mi prosím někdo s alpine up? Při nácviku na zemi vše ok, na štandu mi nešlo dobírat druholezce, lano drhlo a vůbec jsem ho jistítkem neprotáhla. zkoušela jsem s lanem 9,5, lezli jsme ale s lanem, které je o 0,2 nebo 0,3 mm silnější, může to být tím
 Re: alpine up26.10.2018
Pořádně prostuduj návod!! Jistítko funguje normálně i s lany kolem 10... Mrkni třeba na youtu.be/sLu
 Re: alpine up01.11.2018
Moje zkušenost že čím silnější lano, tím hůř to funguje. Výrobce ti to takhle nenapíše, protože je c
  Re: alpine up01.11.2018
pro děti na slaňování jsem po marných pokusech s všelikými kyblíky na všelikých lanech pohrabal ve s
   Re: alpine up01.11.2018
Tak osmu já používám na slanění nejraději, ale nemám nervy se koukat na dcerku 9 let, jak se sama sl
    Re: alpine up01.11.2018
jo, nervy, to je věc.
nejlepší jištění osmy je držení konců lan dole.
když jsem na ně

 Styl prelezu23.10.2018
Cau, casto vidam lezce, kteri prelejzaji typicky nejakou tezsi cestu tak, ze si nasahluji prvni hak a treba nektere dalsi haky jeste prodlouzi a zdvoji. Takze k prnimu to maj TR a pak maji vic jisticich bodu. Kdyz takhle prelezu cestu, muzu si to do denic
 Re: Styl prelezu23.10.2018
Když vylezu k prvnímu jištění, cvaknu si do něj lano a bez pádu zase slezu, tak si pak klidně můžu d
 Re: Styl prelezu23.10.2018
Pro mě, je to vše zmíněné už v oranžovém poli (ne-li v červeném) na semaforu. První procvaklý, bych
  Re: Styl prelezu23.10.2018
Taky jsem o tom premyslel. Minimalne v zahranici vidam cvaklou prvni dost casto. U nas to jeste neni
   Re: Styl prelezu23.10.2018
Prodloužení jištění aby nedřelo lano (cvaknu jednou) je PP. Pokud cvakám dvakrát je přidání jištění
    Re: Styl prelezu23.10.2018
Ja bych to u toho cvakani prvniho mozna rozlisoval na sportovky (kde to dava smysl, tam to atlet nel
    Re: Styl prelezu - To by asi ASU23.10.2018
To by asi ASU neměl přelezy :-( :-O
     Re: Styl prelezu - To by asi ASU24.10.2018
přesně. pokud to chcete vidět v praxi, podívejte se na nějaký videjko na webu Nadzemí. většina přele
      Re: Styl prelezu - To by asi ASU24.10.2018
akorát cvakej v nějaké desítce co metr... zlaté písky :), tam si aspoň zalezeš a necvakáš furt jak n
       Re: Styl prelezu - To by asi ASU24.10.2018
ASU je starý posera a není sám!!
       Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Clovece, cvakat nemusis ani ve sportovni ceste, kdyz te to tak obtezuje. A zrovna u nas, bych se v 9
        Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Nektere cesty v Fjure, ale ne vsechny :D
         Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Ve FJure se spis bojim a docela litam, nez ze bych cvakal po metru...nejaky tip na oblast, kde se da
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Kdyz se budes pohybovat dostatecne rychle, tak je mozne redukovat vzdalenost mezi haky na libovolne
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
7b - 8a jeste jde. Horsi je, kdyz neco takoveho chces najit pro kamose, kteri maji obtiznostni strop
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Tetín
         Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Jo, Jura je ceska oblast. Jasne.
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Kazdej kdo leze prece vi, ze nejlepsi zulova oblast u Prahy je Roviste a nejlepsi vapencova oblast u
        Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
taky že na skalách necvakám každá presko. měl sem na mysli překližku. a zlaté písky? tam se mi libí
         Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
abys pochopil - na překližce tě vyhodí když necvakáš, takže tak.
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU25.10.2018
Jako kde prosím? Prosím příklad!! Kdy kde koho. Díky Ztko
  Re: Styl prelezu23.10.2018
K tomu 1. procvaklemu - kdysi jsem se setkal s názorem, že když vylezu k 1., cvaknu a bez pádu zase
   Re: Styl prelezu24.10.2018
To je hodne zajimavy pristup. Mohlo by to fungovat i zpetne :) Vylezt to nejdriv s cvaklou prvni a p
   Re: Styl prelezu24.10.2018
Jj, jedno jestli se vracíš metr nebo na zem a odpočíváš minutu v lehkým nebo týden v restauraci. Ako
   Re: Styl prelezu24.10.2018
Jj, jedno jestli se vracíš metr nebo na zem a odpočíváš minutu v lehkým nebo týden v restauraci. Ako
   Re: Styl prelezu24.10.2018
Já jsem zase slyšel, že pokud si při RP pokusu sedneš, ale hned si třikrát odplivneš do všech čtyř s
    Re: Styl prelezu24.10.2018
Jenom abych to nedělal špatně. Třikrát do všech čtyř stran, to znamená celkem dvanáctkrát? To by šlo
     Re: Styl prelezu24.10.2018
Bacha v komíně, by ti to tam potom mohlo klouzat, jak to budeš mít poplivaný.
    Re: Styl prelezu24.10.2018
A to já slyšel, že pro zápis do deníčku musíš mít cvaklej první ještě než nazuješ lezečky a uvaříš s
    Re: Styl prelezu24.10.2018
A to já slyšel, že pro zápis do deníčku musíš mít cvaklej první ještě než si obujes lezečky a uvaříš
     Re: Styl prelezu25.10.2018
Vždyť jo, PP = První Procvaklej.
   Re: Styl prelezu24.10.2018
Já teda vím, že když je součet roků dvou lezců více než 100 a alespoň jeden z nich dohlédne na vrcho
    Re: Styl prelezu25.10.2018
Tak po vzoru nekterych prvovystupcu staci, kdyz cestu prelezes pohledem z polohy v leze na karimatce
    Re: Styl prelezu25.10.2018
Kdepak, to je jasne OS, pokud uz to nekdy jeden z lezcu lezl, urcite si to uz nepamatuje.
 Re: Styl prelezu29.10.2018
Klidne si to do denicku dej treba OS. Je to tvuj denicek a vsem krome tebe je to jedno. Lezeni je pr

 horolezecké rukavice23.10.2018
Ahoj, prosím radu ohledně horolezeckých rukavic. Chci koupit příteli na vánoce a zajímaly by mě vaše zkušenosti (materiál-kůže?, zkrácené prsty ano nebo ne). Leze žulu i písek.
 Re: horolezecké rukavice23.10.2018
Leze se bez rukavic. Rukavice se používají jenom v zimě (chladno), na jištění (spálené prsty a dlaně
  Re: horolezecké rukavice23.10.2018
To by ses divil vonekruzi :D Na preklizce v Karlsruhe je denne minimalne nekolik jedincu v cykloruka
 Re: horolezecké rukavice23.10.2018
Snad chapu spravne, ze to nemaj byt rukavice na zimni lezeni (ledy, hory v ledu a snehu...). Jaky ma
  Re: horolezecké rukavice23.10.2018
Rukavice pro jističe jsou doporučovaný i metodikou ;) a ty cyklo proti puchýřům taky asi nejsou úpln
   Re: horolezecké rukavice23.10.2018
Jasne, rukavice na jisteni jsou dobry, pokud je zima, nechces si zaspinit ruky... Lezeni v rukavicic
    Re: horolezecké rukavice02.11.2018
nejde o puchýře, ale o studený povrch, což na jaře/na podzim ideálně někde ve stínu není nic příjemn
     Re: horolezecké rukavice02.11.2018
a leze už cca 15 let (1-2x týdně) a nechal se slyšet, že by je asi užil.. Jinak o spárovky mi nejde,
  Re: horolezecké rukavice02.11.2018
Nejen na jištění, účel i na lezení na podzim, na jaře. Leze už cca 15 let a nechal se slyšet, že by
   Re: horolezecké rukavice02.11.2018
Tak to nevim, kdyz je kosa, tak lezu jen na slunych jiznich stenach a kdyz je zatazeno, chcije, snez
 Re: horolezecké rukavice24.10.2018
Na jištění mně vyhovují červa pelican plus (jistím i chytám pády hodně často, tak pro pohodlí). Jsou
  Re: horolezecké rukavice24.10.2018
a pracovné SR Grippy, alebo Grippy 3/4
   Re: horolezecké rukavice24.10.2018
To poutko je vychytávka.

1   ...   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Styl prelezu
Cau, casto vidam lezce, kteri prelejzaji typicky nejakou tezsi cestu tak, ze si nasahluji prvni hak a treba nektere dalsi haky jeste prodlouzi a zdvoji. Takze k prnimu to maj TR a pak maji vic jisticich bodu. Kdyz takhle prelezu cestu, muzu si to do denicku zapsat jako PP? Existuje tu nejaky ospravedlneni v pripade cesty, ktera je bez nashlovani a zdvojovani velmi moralova oproti ceste, kde to lidi delaj ciste z rozezranosti?
13:27:31 23.10.2018
odpovědět 
 Re: Styl prelezu
Když vylezu k prvnímu jištění, cvaknu si do něj lano a bez pádu zase slezu, tak si pak klidně můžu dát kafe a pak dát kusovku. Pořád je to PP/RP. Pokud to tam cvaknu šáhlem, tak to to ofiko PP/RP není. Prodlužovat jistící body s tím že je použiju na jištění pouze jednou je podle mě určitě ok. když ho použiju víckrát, tak těžko říct. Obecně ale ve sportovním lezení to je podle mě také v pořádku. Pokud bych si nechal dát osmimetrovej cancour do jediného kruhu ve dvaceti metrech, tak bych to jako přelez nebral, ale to neznamená že to odsuzuju. Například ufouny používám a do deníčku si cesty, které s nimi vylezu, píšu.
13:35:28 23.10.2018
odpovědět 
 Re: Styl prelezu
Pro mě, je to vše zmíněné už v oranžovém poli (ne-li v červeném) na semaforu. První procvaklý, bych toleroval jen v případě, že pád by byl likvidační a cvaknutí je crux. Jinak to cítím jako vojebávku. Prodlužování jistících bodů nad rámec normálních expresek považuji za mírnou ojebávku také, když pak se ještě jeden bod cvaká nadvakrát. Vyjímky pro PP prodloužení, samozřejmě existují. Viz. karabina se láme na hraně, nejde to cvaknout jinak, je to prodloužený erární lanovicí. Můj názor.
Jirka14:57:01 23.10.2018
odpovědět 
  Re: Styl prelezu
Taky jsem o tom premyslel. Minimalne v zahranici vidam cvaklou prvni dost casto. U nas to jeste neni tak zazite. Podle me to bude za chvili standard :) Prodluzovani jisteni je imho na PP prelez v poradku, pokud ho cvaknu jen jedno - zatim nikdo pro PP prelez nenormoval maximalni povolenou delku smycky u expresky :)
Cvaknuti vicekrat jednoho borhaku uz z pohledu PP prelezu nedava smysl a podle me to pak neni PP prelez, pokud s tim nejak autor cesty nepocital (coz pochybuju, ze nekde je)...kdyz se to vyzene do absurdna, tak uz tam neni rozdil oproti TP, protoze takhle bych si mohl spustit shora retez presek a cvakat libovolne po 20cm :)
T16:17:39 23.10.2018
odpovědět 
   Re: Styl prelezu
Prodloužení jištění aby nedřelo lano (cvaknu jednou) je PP. Pokud cvakám dvakrát je přidání jištění a PP to není. Řetěz presek který cvaknu kde chci = TR to přesně vystihuje.. Našáhlovat první PP je TR k prvnímu. Tolerovat se dá tam kde je kokotský jištění, ovšem to by se pak mělo tolerovat i šáhlo k prvnímu, kde kruh je "za odměnu" tj. po kruhem je nejtěžší krok cesty s rizikem podlahy... A vlastně všude kde hrozí podlaha.
17:22:02 23.10.2018
odpovědět 
    Re: Styl prelezu
Ja bych to u toho cvakani prvniho mozna rozlisoval na sportovky (kde to dava smysl, tam to atlet neleze s tim, ze si chce pohrat se smrti/kotnikama pod prvnim) a pisek/trad, kde je jisteni vyrazne vetsi soucast dane cesty a obtiznosti.
T17:25:26 23.10.2018
odpovědět 
    Re: Styl prelezu - To by asi ASU
To by asi ASU neměl přelezy :-( :-O
20:57:01 23.10.2018
odpovědět 
     Re: Styl prelezu - To by asi ASU
přesně. pokud to chcete vidět v praxi, podívejte se na nějaký videjko na webu Nadzemí. většina přelezů je defakto TR, protože řetězy presek jsou navěšený tak, aby lezec cvakal další jištění,jakmile se sedákem ocitne ve výši poslední cvaklé presky, takže lano má vlastně furt zhora.
Šófek12:54:58 24.10.2018
odpovědět 
      Re: Styl prelezu - To by asi ASU
akorát cvakej v nějaké desítce co metr... zlaté písky :), tam si aspoň zalezeš a necvakáš furt jak na překližce..
17:27:33 24.10.2018
odpovědět 
       Re: Styl prelezu - To by asi ASU
ASU je starý posera a není sám!!
23:12:55 24.10.2018
odpovědět 
       Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Clovece, cvakat nemusis ani ve sportovni ceste, kdyz te to tak obtezuje. A zrovna u nas, bych se v 90% oblasti zrovna nebal, ze budes cvakat po metru (vlastne, kde je prosim u nas oblast se sportovkami po metru odjistenymi?). Spis bych se pozastavoval nad poctem zbytecnych cest co vznika.
09:23:36 25.10.2018
odpovědět 
        Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Nektere cesty v Fjure, ale ne vsechny :D
Radek09:46:51 25.10.2018
odpovědět 
         Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Ve FJure se spis bojim a docela litam, nez ze bych cvakal po metru...nejaky tip na oblast, kde se daji lezt 7b-8a s jistenim po metru, kdybych si potreboval srovnat posramocene psyche?
T10:22:09 25.10.2018
odpovědět 
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Kdyz se budes pohybovat dostatecne rychle, tak je mozne redukovat vzdalenost mezi haky na libovolne malou delku. Rika se tomu kontrakce delek a aby lezec mohl efektivne vyuzit tento efekt, je treba aby se pohyboval ruchlosti jez je blizka c ve vztazne soustave pevne spojene se skalou.
11:27:38 25.10.2018
odpovědět 
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU
7b - 8a jeste jde. Horsi je, kdyz neco takoveho chces najit pro kamose, kteri maji obtiznostni strop niz.
11:53:09 25.10.2018
odpovědět 
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Tetín
 pavelll14:12:26 25.10.2018
odpovědět 
         Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Jo, Jura je ceska oblast. Jasne.
11:50:27 25.10.2018
odpovědět 
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Kazdej kdo leze prece vi, ze nejlepsi zulova oblast u Prahy je Roviste a nejlepsi vapencova oblast u Prahy je Jura!
12:28:27 25.10.2018
odpovědět 
        Re: Styl prelezu - To by asi ASU
taky že na skalách necvakám každá presko. měl sem na mysli překližku. a zlaté písky? tam se mi libí že to neojebeš z vrchu a musíš to poctivě zespodu vyburácet.. ahoj
17:48:02 25.10.2018
odpovědět 
         Re: Styl prelezu - To by asi ASU
abys pochopil - na překližce tě vyhodí když necvakáš, takže tak.
17:49:50 25.10.2018
odpovědět 
          Re: Styl prelezu - To by asi ASU
Jako kde prosím? Prosím příklad!! Kdy kde koho. Díky Ztko
Ztko21:39:47 25.10.2018
odpovědět 
  Re: Styl prelezu
K tomu 1. procvaklemu - kdysi jsem se setkal s názorem, že když vylezu k 1., cvaknu a bez pádu zase slezu, tak pak už můžu kdykoli (doživotně - ne jen ten samej den) tu cestu lizt s první preskou cvaklou. Jen prodavam jak jsem koupil.
maso22:16:07 23.10.2018
odpovědět 
   Re: Styl prelezu
To je hodne zajimavy pristup. Mohlo by to fungovat i zpetne :) Vylezt to nejdriv s cvaklou prvni a pak se vyhledove snazit dobyt prvni pro priznani prelezu :)
T08:58:08 24.10.2018
odpovědět 
   Re: Styl prelezu
Jj, jedno jestli se vracíš metr nebo na zem a odpočíváš minutu v lehkým nebo týden v restauraci. Akorát pokud tam vleze odsednutí nebo pád, tak musíš dát nový pokus = zase k prvnímu zdola ;) A řekl bych že i stáhlý lano to přeruší... Odvázat se a do restaurace dojít sólo se může :D
10:38:09 24.10.2018
odpovědět 
   Re: Styl prelezu
Jj, jedno jestli se vracíš metr nebo na zem a odpočíváš minutu v lehkým nebo týden v restauraci. Akorát pokud tam vleze odsednutí nebo pád, tak musíš dát nový pokus = zase k prvnímu zdola ;) A řekl bych že i stáhlý lano to přeruší... Odvázat se a do restaurace dojít sólo se může :D
10:38:22 24.10.2018
odpovědět 
   Re: Styl prelezu
Já jsem zase slyšel, že pokud si při RP pokusu sedneš, ale hned si třikrát odplivneš do všech čtyř světovejch stran a řekneš "Krleš", furt si to ještě můžeš počítat jako RP. Jak jsem koupil tak prodávám.
X.15:29:48 24.10.2018
odpovědět 
    Re: Styl prelezu
Jenom abych to nedělal špatně. Třikrát do všech čtyř stran, to znamená celkem dvanáctkrát? To by šlo, jenom vystihnout tu správnou frekvenci sedání, aby se člověk během cesty nevyplival z podoby a aby mu naopak námahou nevyschlo.
Jestli jsou to tři plivance celkem, a mají být namířené do čtyř stran, bude trochu složitější.
Možná by to šlo cvičit na tom devětáčku, co teď visí jako foto dne.
P.16:05:51 24.10.2018
odpovědět 
     Re: Styl prelezu
Bacha v komíně, by ti to tam potom mohlo klouzat, jak to budeš mít poplivaný.
16:41:50 24.10.2018
odpovědět 
    Re: Styl prelezu
A to já slyšel, že pro zápis do deníčku musíš mít cvaklej první ještě než nazuješ lezečky a uvaříš si první kafe.
20:39:49 24.10.2018
odpovědět 
    Re: Styl prelezu
A to já slyšel, že pro zápis do deníčku musíš mít cvaklej první ještě než si obujes lezečky a uvaříš první kafe, jinak to prej není směroplatný
20:41:39 24.10.2018
odpovědět 
     Re: Styl prelezu
Vždyť jo, PP = První Procvaklej.
16:03:36 25.10.2018
odpovědět 
   Re: Styl prelezu
Já teda vím, že když je součet roků dvou lezců více než 100 a alespoň jeden z nich dohlédne na vrchol tak je cesta považována za vylezenou - samozřejmě RP.
Al18:29:15 24.10.2018
odpovědět 
    Re: Styl prelezu
Tak po vzoru nekterych prvovystupcu staci, kdyz cestu prelezes pohledem z polohy v leze na karimatce umistene v miste dobreho vyhledu na dany teren.
09:25:48 25.10.2018
odpovědět 
    Re: Styl prelezu
Kdepak, to je jasne OS, pokud uz to nekdy jeden z lezcu lezl, urcite si to uz nepamatuje.
14:11:23 25.10.2018
odpovědět 
 Re: Styl prelezu
Klidne si to do denicku dej treba OS. Je to tvuj denicek a vsem krome tebe je to jedno. Lezeni je primarne o jinych vecech nez denicku.
20:27:58 29.10.2018
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1416 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi