Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
50. 9986
51.Šenkýř 9969
52.S 9953
Bouldry:
50.Tran 9078
51.Šolc 9053
52.Čech 9050
Hory:
29.Slavíček 2366
30.Uhlík 2276
31.Čermák 2232

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230970 cest
Nové přelezy:
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+

Stěny
Olberg lezecká stěna - Blansko
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice
Squash Arena Liberec - Liberec

Prodejny
HOLAN SPORT - Praha 2
HUDYsport - Praha 1
HUDYsport - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Nazdar, nemáte někdo nějakou hezkou radu jak  při slaňování náročnym terénem nejlíp managovat lano/lana? zkoušel jsem to na sebe různě navěsit do smyček a odmotávat při slanovani, ale obvykle se to do sebe nějak zamotalo a prostě se mi nepodařilo zat
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
je to neoficielni ale Petzl spolu s Mamutem vyvijej specialni batoh na lano kterej ma vevnitr sousta
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Hmm, snad vydaj i nějakou lite verzi co poběží i na mojí starý gemma expedition. Jinak jsem namydle
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Hmm, snad vydaj i nějakou lite verzi co poběží i na mojí starý gemma expedition. Jinak jsem namydle
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
České vysoké učení technické v Praze otvírá příští rok sedmiletý studijní obor Management lana a lan
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Teď vážněj. Já to řeším tak, že lano nahoře smotám jako do panenky, ale nezauzluju! A pak ho prostě
   Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Nojo, ale to funguje jen u relativně svislýho, na slaňovaní nenáročnýho terénu. Když slaňuješ třeba
    Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Normálně ho skopnu pod sebe, když se chytne někde na polici. Co bys chtěl řešit?
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Singing Rock dělá bágl, myslím s názvem URNA, dáš si ho na nohu a vytahuješ z něj lano.
Stač
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
to je rutinní jeskyňářská záležitost. při lezení se takňák improvizuje, panenka nebo namotání vede v
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
jo, možná ještě takhle; jednou mě takhle při slaňování ve větru v členitém napadlo si to lano navoln
   Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Normálně dám slaňovátko a prusík a lano namotám postupně do "ušaté smyčky" jako když balím
 Übung macht den Meister01.11.2018
1. varianta : naukladať oba pramene lana okolo krku na plecia, začínať od konca. ( niečo podbné ako
  Re: Übung macht den Meister01.11.2018
asi bych vahal si volny smycky davat kolem krku nebo vubec nekam ke krku. Dost lidi uz se takhle usk
   Re: Übung macht den Meister01.11.2018
to se mi jednou kdysi v jinošském věku málem při jednom suťovým slanění přihodilo, nebylo to úplně v
   Re: Übung macht den Meister01.11.2018
dík za upozornenie. To "okolo krku" je blbosť/preklep.Práce chvatná, málo platná. Sorry,
    Re: Übung macht den Meister02.11.2018
ja sem jaksi tusil jak to myslis, tj lano napric pres ramena a kolem krku by se neomotavalo, ale pro
  saddlebags01.11.2018
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
jo před pár lety mě docela vyškolilo slanění přes glasperlenšpíl. ne snad že bych takovou blbost moh
  Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
Lukas B., vietor si prečítal a naštudoval tvoj príspevok a včera na Žabom koni si užíval. Ale mu
   Re: Slaňování náročnym terénem23.11.2018
Z Žabáka jsem slaňoval zatím čtyřikrát a hádej kolikrát mi tam vítr vzal lano? To je nějaké začarova
 Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
většinou házím lano pod sebe a zamotání řeším operativně.

Když jde do tuhýho (tma/vít
 Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
Smotám každé lano (přes krk) od toho konce, co má být dole. Smotaným provléknu smyčku nebo expresku
  Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
tady je tzo na videu:
   Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
Díky, video je skvělý a doporučuju všem,
idea je stejná - nesvázaná panenka připnutá k sedák
 Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
V nekterych pripadech muze byt rozumne, aby prvni neslanoval, nybrz byl spousten.

Del
  Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
A dotyčný se ptal na co? Aha.
  Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
a co slaňovat do půlky slanění tak, že ti parťák nahoře rozmotává a podává lano? V půlce, když už ne
   Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
Fakt blbé...
    Re: Slaňování náročnym terénem24.11.2018
Založím lano do slaňáku. Smotám všechno lano do smyček (používám 2×50 m), jen volné konce nechám del

 Povedená historka31.10.2018
Vejškovky někdy nejsou žádná legrace: https://praha.idnes.cz/praha-8-soud-nepricetna- zena-nepricetna-vyskovy-pracovnik-pre

 Foto dne31.10.2018
Nevím, jestli i zde platí, že čím větší, tím lepší.

 změna velikosti bot30.10.2018
jsem učinil takovou zvláštní zkušenost a zajímalo by mě, jak moc je to běžné a co od toho čekat. měl jsem od šestnácti stejnou velikost bot, ´myslel jsem, že to bude nafurt, a takhle mě loni v létě napadlo chodit po teplejší část roku převážně naboso. a d
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Ještě chvíli choď bosý a pak se dej na závodní plavání veteránů, nebo na potápění, ušetříš za ploutv
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Já měl před deseti lety 44, pak 45, 45.5 a letos si budu kupovat na zimu už 46 :-/ leze to do peněz
  Re: změna velikosti bot30.10.2018
zrovna jsem se dozvěděl, že měřítkem toho, jestli je člověk už starej, je jestli je starší než má ve
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Buď v klidu, to máš asi tím, že chodíš tolik bos. Já to slyšela už několikrát od lidí, co přešli bos
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Je to skoro jistě následek bosý chůze. Ve většině bot máš nohy stažený a některý svaly mají tendenci
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Ještě jsem zapoměl dodat, že než borcení klenby tě spíš potkal pravej opak. Její zesílení
  Re: změna velikosti bot01.11.2018
Klenba není dynamický útvar, nýbrž statický (svaly mají jen podpůrnou funkci, tvar nohy je určen kos
   Re: změna velikosti bot01.11.2018
no právě. na to se ptám. jestli ten blbej nápad z divnejma následkama měl někdo dřív, aby mě včas v
    Re: změna velikosti bot06.11.2018
Jestli si dobře pamatuju, tak bosochození není úpně nové. V minulosti ho propagovala Jane Fonda při
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
Koupil jsem si před rokem a půl barefoot botky, a aktuálně řeším, že se po patnácti letech nevejdu d
 Re: změna velikosti bot30.10.2018
No, mě se za poslední cca 3 roky taky dost zvětšila noha, taky o číslo nebo číslo a půl, nejsem scho
  Re: změna velikosti bot30.10.2018
to bys mě na... (rozesmutněl). už jsem si skoro myslel, že je to dobře, a ty takhle.
trochu n
   Re: změna velikosti bot01.11.2018
Jsou ruzny testy jak zjistit stav klenby, taky ruzny cviky, zagoogli. Borceni klenby vetsinou doprov
    Re: změna velikosti bot01.11.2018
to je dobře, v pořádných botech se ti bude líp tlačit (kočárek). holdarýjatydlidá!
     Re: změna velikosti bot01.11.2018
Humweb konečně outsourcoval Lezce?
      Re: změna velikosti bot01.11.2018
Hybaj si to říct do hospody. Tady jste na seriosním lezeckém webu a né na www hypochondr cz.
 Re: změna velikosti bot01.11.2018
Taky poslední 1-2 roky chodím bos a v barefoot botech a noha též povyrostla cca o 1,5 čísla a je to
 Re: změna velikosti bot01.11.2018
V knížce "Zrozeni k běhu" se píše, že pokud člověk začne intenzivně běhat naboso, tak se m
  Re: změna velikosti bot01.11.2018
moje zkušenost s lacinými překlady beletrie je, mírně řečeno, rozporuplná.
   Re: změna velikosti bot04.11.2018
Co, to byl útok na mojí bibli? Není to beletrie a překlad mi přišel v pohodě. A doporučuju, je to zá
    Re: změna velikosti bot05.11.2018
ale samozřejmě že je to beletrie. a velmi neobyčejně pěkná. a nevím, jestli je to blbej překlad, blb
     Re: změna velikosti bot05.11.2018
Nepřekládat to náhodou Küžán?
     Re: změna velikosti bot05.11.2018
Teda strávila jsem pěkný večer pročítáním recenzí, úplně jsi mě zviklal ohledně žánru knihy. Chápu,
      Re: změna velikosti bot06.11.2018
aby nějaký žánr byla beletrie, tak nejsou úplně tak potřeba trpajzlíci se sekerečkama, princátka, dr
       Re: změna velikosti bot07.11.2018
Tak asi už chápu, jak to myslíš. Považuju to za lehce bulvární tvrzení, zhruba tak ve stylu tý knížk
        Re: změna velikosti bot07.11.2018
příběh je to skutečnej, ale je to asi takové, jako když třeba světový alpinista vypravuje o svém výz
         Re: změna velikosti bot07.11.2018
Mimochodem, myslím že termín "literatura faktu" mají na svědomí někteří moderní ruští auto
          Re: změna velikosti bot07.11.2018
ale treba prave ten Babel ukazuje/dokazuje ze jde strizlivym jazykem popsat veci nad kterejma clovek

 Calanques30.10.2018
Ahoj,
chystame se do Calanques na prelomu dubna a kvetna 2019. Dojedeme vlakem asi do Cassis, kde budeme i bydlet. Chtela jsem se zeptat, jak se da dostat ke skalam - existuje tam MHD ? Nebo je lepsi pronajmout auto ci skutr ? Diky za info.
 Re: Calanques30.10.2018
To bych nebyl moc optimista. Jedině snad linka M8, která jede z Cassis do Marseille po silnici Gines
 Re: Calanques30.10.2018
kolem cassis je dost lezeni vsude dojdete pesky bud smer zatoka en vau nebo cap canaillle neni potre
 Re: Calanques30.10.2018
kolem cassis je dost lezeni vsude dojdete pesky bud smer zatoka en vau nebo cap canaillle neni potre

 Světová oblast?29.10.2018
Ad aktuální anketa, jak je definovaná světová lezecká oblast?
 Re: Světová oblast?29.10.2018
Musi byt aspon tak dobra jako Srbac
  Re: Světová oblast?29.10.2018
Já tušil, že se tim myslí jakákoli oblast. :-)
   Re: Světová oblast?29.10.2018
Ten kdo nelez na Pupku a na Vlaste nema pravo rikat ze Srbac je jen tak ledajaka (hnusna) oblast. :D
    Re: Světová oblast?29.10.2018
Když je tam cesta za 9a nebo vejš, tak je oblast světová. Srbsko parametr splňuje.
     Re: Světová oblast?29.10.2018
Kdepak, světový je jedině Tetín. Za prvé to fakt jen tak někde nemají a za druhé kdyby to měli, nele
    Re: Světová oblast?30.10.2018
Právěže já na nich lez! :-)
 Re: Světová oblast?29.10.2018
pro nás softmovery: světová oblast je taková kde je to krásný a (skoro) nikde jinde na světě to nema
  Re: Světová oblast?29.10.2018
V Čechách jednoznačně Ádr. Hory: v Evropě snad každého musí první napadnout satelity MT. Blancu.
   Re: Světová oblast?30.10.2018
Adr, to je zrovna takova ta oblast pro lidi z jedne bubliny.
    Re: Světová oblast?30.10.2018
Z ČR je rozhodně světovější Labák než Ádr.
     Re: Světová oblast?30.10.2018
to je dano spise (historickou) dostupnosti oblasti nez cimkoli jinym. JEste pred par desitkama let b
     Re: Světová oblast?30.10.2018
Tipoval bych, že v cizině je Ádr známější, ale těžko říct. Důkaz pro to nemám.
      Re: Světová oblast?31.10.2018
Asi jak kde. Ja ziju u Pfalzu a kdyz se potkam s nejakym mistnakem, se kterym se jeste neznam a rekn
    Re: Světová oblast?30.10.2018
jo, je to specifická bublina, lidi z většiny jiných bublin se tam hned nechytnou. Nicméně jako takov
  Re: Světová oblast?30.10.2018
No zrovna Zillertal jako prvni horska oblast... Byl jsi nekdy treba v Bergelu nebo v jiz zminenem Ch
   Re: Světová oblast?30.10.2018
Byl.
   Re: Světová oblast?30.10.2018
mluvím o nejbližší horské světové oblasti. a zillertal (no dobrá, s oetztalem dohromady, prostě to h
    Re: Světová oblast?30.10.2018
A taky je rozdíl, co byla světová oblast před třiceti lety a co dnes, časem se vše mění a mnohé obla
    Re: Světová oblast?30.10.2018
S Ádrem se pleteš. Lezecká historie tudy kráčela, napřed saská, pak sudetská, česká, sasko-česká, če
     Re: Světová oblast?30.10.2018
ne, nepletu se. při vší úctě k ádru to není kolébka klasického pískovcového lezení a historie tudy n
      Re: Světová oblast?30.10.2018
Sasko bylo dřív a je rozlehlejší, ale jinak...

Mezi surfařema taky neni Portugalsko h
       Re: Světová oblast?30.10.2018
jo, rozumím tomu a souhlasím i nesouhlasím. furt bude schusterweg na falkenstein jeden z nejvýznamně
 Re: Světová oblast?30.10.2018
Na 8a.nu byla tak před 3-5 lety světová oblast definovaná jako ta s alespoň 25 cestami za 8b a výš.
  Re: Světová oblast?30.10.2018
Labák světový je. Je v něm mnoho zahraničních lezců. Hlavně ze Saska :-D
 Re: Světová oblast?30.10.2018
Kalymnos
Pár nečeských světových oblasti ;)

Arco
Siurana
Franken
  Re: Světová oblast?31.10.2018
Zapomnel jsi na Sardinii a Korsiku ;)
  Re: Světová oblast?31.10.2018
Sportovkář promluvil :-)
   Re: Světová oblast?31.10.2018
Spíš deníčkář, na inflační a lokální oblasti se nikdo neptal a že jich tam má.
    Re: Světová oblast?31.10.2018
nikdo neptal? vysvetli nam prosim jak to myslis? btw. tadleta frankenjura... slysel sem vo ni teda,
     Re: Světová oblast?31.10.2018
Jasně, že je světová. Třeba Laco tam váží cestu dost často. Nepleťte mě s Mont Blancem, to je seznam
  Re: Světová oblast?31.10.2018
jirkas je asi světový lezec
 Re: Světová oblast?31.10.2018
Světová lezecká oblast je imho taková, kam lezci vážej cestu i z nejzazších koutů zeměkoule. Čili v
  Re: Světová oblast?31.10.2018
Nevim jak ve Francii na vapne, tam jsem nelezl, ale ve Spanelsku jsem potkal i mimoevropske (USA a J

 Posilovací deska28.10.2018
Ahoj, chci si dát na dveře překližku nebo OSB desku na kterou přidělám posilovací desku a pár chytů na posilování. Stačí mi na to desítka překližka, nebo tam mám dát dvacítku OSB desku? Chyty a desku chci přidělat klasický buldokama, díky
 Re: Posilovací deska28.10.2018
koukám že to chápeš obráceně. Pevnější není OSB deska, pevnější je překližka. 18mm stačí, 21mm je tu
  Re: Posilovací deska28.10.2018
jo, to jsem se uklikl, bude to nad dveře, já vím, že je překližka pevnější, ale co jsem tak koukal t
   Re: Posilovací deska28.10.2018
tak v principu tu desku můžeš přidělat rovnou do zdi nad futra a když to uděláš dobře, obejdeš se be
   Re: Posilovací deska28.10.2018
co vlastně budeš mít za balknu a do jak silný zdi a z jakýho materiálu to chceš vrtnout? A o kolik T
    Re: Posilovací deska28.10.2018
nad futrama mám prostor asi 120 x 60 cm, je to čtyřicítka zeď v cihle, Balknu mám od Makaka cca. 70
   Re: Posilovací deska29.10.2018
hoj, v rozumnem hobymarketu ti z preklizky ukroji jak velky kus chces a stoji to par kacek. mam to d
    Re: Posilovací deska29.10.2018
Já mám doma bouldrovku 50 na 50 OSB a dýha , a vůbec nevidím rozdíl 10mm je málo minimálně 18mm mini
     Re: Posilovací deska29.10.2018
souhlas ze estetika je na kazdem, kazdopadne doma mam 10mm preklizku a zadne problemy, pokud na ni
 Re: Posilovací deska29.10.2018
Hele ja mam doma pod deskou nad futrama latovku. Teda snad se to tak jmenuje (jakoby male tramky tre
  Re: Posilovací deska30.10.2018
Pevnost (strih) latovky a preklizky pri stejne tloustce je v uplne jinych dimenzich.
   Re: Posilovací deska30.10.2018
To mi rekni, co bys na tak male desce nad futrama mel provadet, aby se ta latovka rozpadla.
    Re: Posilovací deska30.10.2018
Jeden a půl centimetru silná laťovka? Tak na té bych opravdu dělat nechtěl nic :-).
     Re: Posilovací deska31.10.2018
Tech 1.8cm byl priklad, jak ty latovky vypadaji. Nepamatoval jsem si, kolik ma ta moje. Ted jsem si
      Re: Posilovací deska31.10.2018
Tak jasně, 3cm už je něco jiného než 1,5cm. Překližka je lepená po dýhách plošně, laťovka jsou slepe
 Re: Posilovací deska30.10.2018
OSB 22 určitě stačí. Měl jsem ji na převislém campusu metr na metr. Ani bych to nedával na chem. kot

 Pěkné vápno28.10.2018
Tuší někdo, kde mají takovéhle pěkné vápno s pěknými výhledy?:
https://goo.gl/eov2v9
 Re: Pěkné vápno28.10.2018
asi rakousko, pod fotkou pisou Stubai
 Re: Pěkné vápno28.10.2018
Tipovala bych na Finale ...
  Re: Pěkné vápno28.10.2018
Sardinie ;-)
  Re: Pěkné vápno28.10.2018
Tak jsem trochu studoval finale a asi máš pravdu. Do teď jsem si myslel, že finale jsou jen přímořsk
   Re: Pěkné vápno28.10.2018
Finale jsou hlavne takova udoli, pruvodce od Versantesud ma pred 800 stan!
 Re: Pěkné vápno28.10.2018
Na 100% Finale. Je to hned v tom údolí pod Monte Cuco.
 Re: Pěkné vápno09.11.2018
Finale

 BW koukam jak puk26.10.2018
Teda koukam jako puk do ceniku BW. Uz zase zvedli cenu bouldrovky respektive se plati vstup 160 at jdete kam jdete. Saprlot to me toci.
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Nově tam zavedli zlagboard, tak musí platit Jandíkovi podíl ze vstupného. Proto to zvedli.
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Renta z BW by nebyla špatná, ale bohužel Zlagboard tam nemají a když tam jdu, musím taky platit, jak
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Máš tam ještě: 120 Kč v pásmu 15.00-21.00 hod - časově omezeno na 100 min včetně šatny (alternativa
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Zajeď si do Brna :-D
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
To je kde?
   Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Viden sever
   Re: BW koukam jak puk27.10.2018
Díra před Brnem, když jedeš z Německa do Vídně...
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Když si bereš na boulder lano i sedák, tak se nediv...
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
To je reakce jak od Turka
   Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Nejlepší boulder je na laně!! Nebo na lajně kokosu?
 Re: BW koukam jak puk26.10.2018
nic si z toho nerob v bratislave sa plati 8 oci
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Tož to je cena za světovost, když bereš vejplatu v EUR, taxsi holt musíš trochu připlatit i za vstup
  Re: BW koukam jak puk26.10.2018
Tož to je cena za světovost, když bereš vejplatu v EUR, taxsi holt musíš trochu připlatit i za vstup

 alpine up26.10.2018
Poradí mi prosím někdo s alpine up? Při nácviku na zemi vše ok, na štandu mi nešlo dobírat druholezce, lano drhlo a vůbec jsem ho jistítkem neprotáhla. zkoušela jsem s lanem 9,5, lezli jsme ale s lanem, které je o 0,2 nebo 0,3 mm silnější, může to být tím
 Re: alpine up26.10.2018
Pořádně prostuduj návod!! Jistítko funguje normálně i s lany kolem 10... Mrkni třeba na youtu.be/sLu
 Re: alpine up01.11.2018
Moje zkušenost že čím silnější lano, tím hůř to funguje. Výrobce ti to takhle nenapíše, protože je c
  Re: alpine up01.11.2018
pro děti na slaňování jsem po marných pokusech s všelikými kyblíky na všelikých lanech pohrabal ve s
   Re: alpine up01.11.2018
Tak osmu já používám na slanění nejraději, ale nemám nervy se koukat na dcerku 9 let, jak se sama sl
    Re: alpine up01.11.2018
jo, nervy, to je věc.
nejlepší jištění osmy je držení konců lan dole.
když jsem na ně

1   ...   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Slaňování náročnym terénem
Nazdar, nemáte někdo nějakou hezkou radu jak  při slaňování náročnym terénem nejlíp managovat lano/lana? zkoušel jsem to na sebe různě navěsit do smyček a odmotávat při slanovani, ale obvykle se to do sebe nějak zamotalo a prostě se mi nepodařilo zatim najít dobrý řešení.
Adam14:00:55 01.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
je to neoficielni ale Petzl spolu s Mamutem vyvijej specialni batoh na lano kterej ma vevnitr soustavu kladek a elektromotor. Vsechno je to rizeny processorem a ma to vymakanej software na zaklade fuzzy logic. Takze jen provliknes lano slanakem a zbytek hodis v chumlu do batohu. Smart software si to prebere a pak ti ho podle potreby uz narovnany podava. Prej na to bude i aplikace pro Androida.
14:27:44 01.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
Hmm, snad vydaj i nějakou lite verzi co poběží i na mojí starý gemma expedition. Jinak jsem namydlenej.

No ne narvat to do batohu na volno mě pravda nenapadlo, určitě to zkusim příště mi třeba slanění nebude trvat dýl než výstup.
Adam15:14:13 01.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
Hmm, snad vydaj i nějakou lite verzi co poběží i na mojí starý gemma expedition. Jinak jsem namydlenej.

No ne narvat to do batohu na volno mě pravda nenapadlo, určitě to zkusim příště mi třeba slanění nebude trvat dýl než výstup.
Adam15:32:56 01.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
České vysoké učení technické v Praze otvírá příští rok sedmiletý studijní obor Management lana a lanek s důrazem na lanový gender. 11 z 9 doporučuje!!
K.14:41:50 01.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
Teď vážněj. Já to řeším tak, že lano nahoře smotám jako do panenky, ale nezauzluju! A pak ho prostě jebnu dolů a pokud se to někde zasekne, tak to při slanění vyřeším... asi tak.
K.14:45:19 01.11.2018
odpovědět 
   Re: Slaňování náročnym terénem
Nojo, ale to funguje jen u relativně svislýho, na slaňovaní nenáročnýho terénu. Když slaňuješ třeba nějakym mokrym kuloarem, musel bys to pokaždý vyndat z louže a znova namotat, což zabere dost času.
Adam15:08:28 01.11.2018
odpovědět 
    Re: Slaňování náročnym terénem
Normálně ho skopnu pod sebe, když se chytne někde na polici. Co bys chtěl řešit?
Kuba Turek19:16:39 01.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
Singing Rock dělá bágl, myslím s názvem URNA, dáš si ho na nohu a vytahuješ z něj lano.
Stačí nebo potřebuješ výcestupňový management?
15:09:46 01.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
to je rutinní jeskyňářská záležitost. při lezení se takňák improvizuje, panenka nebo namotání vede většinou k beznadějnému zauzlování, nejlíp funguje zavěsit prázdný batoh pod slaňovátko, a v batohu mít lano postupně nastrkané.
Lukas B.15:17:43 01.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
jo, možná ještě takhle; jednou mě takhle při slaňování ve větru v členitém napadlo si to lano navolno jako do pytle nastrkat pod porozepnutou bundu (zastrčenou cemrem pod sedák). šlo to, ale dokonalé to nebylo.

a pro všechny tyhle operace to chce nemít slaňovátko v oku sedáku, ale vejš ve smyci, aby byl prostor na to šmodrchání a mávání rukama. a prusík nelze než doporučit.
Lukas B.15:38:44 01.11.2018
odpovědět 
   Re: Slaňování náročnym terénem
Normálně dám slaňovátko a prusík a lano namotám postupně do "ušaté smyčky" jako když balím panenku.
Ale jen pár smyček, ty veprostřed přecvaknu expreskou, jako bych je obejmul popruhem presky a spodní karabinu zacvaknu do horní a horní je v materiálovém očku sedáku.Takhle nacvakám 4 - 5 expresek za sebou postupně jak balím lano (samozřejmě na koncích jsou uzlíky). Pak při slaňování to postupně vycvakávám jen za spodní karabinu expresky.
Tedy snad jsem to napsal pochopitelně. Je to dobrý ve větru a ve členitém terénu.
John, Plzeň16:54:06 01.11.2018
odpovědět 
 Übung macht den Meister
1. varianta : naukladať oba pramene lana okolo krku na plecia, začínať od konca. ( niečo podbné ako pri kufrovaní). Pramene máš pred sebou, vidíš na nich, a postupne zhadzuješ z ramien.

2. varianta = štýl "sedlové kapsy" Džona Vejna (saddle bags, možno pomôže i prof.Google)
Na nosiče materiálu na sedačke alebo na batohu cvaknúť na obe strany po jednej šlinge, pokračovať podobne ako v bode 1., ale po jednom prameni.
PK17:32:21 01.11.2018
odpovědět 
  Re: Übung macht den Meister
asi bych vahal si volny smycky davat kolem krku nebo vubec nekam ke krku. Dost lidi uz se takhle uskrtilo, staci aby ti ujely kecky a lano se nekde chytlo a z trivialni nehody je smrtak.
17:41:11 01.11.2018
odpovědět 
   Re: Übung macht den Meister
to se mi jednou kdysi v jinošském věku málem při jednom suťovým slanění přihodilo, nebylo to úplně vono, trošku jsem se styděl to napsat.
pokud nefouká, tak to dělám tak, že lano spouštím/házím kousek pod sebe a během slaňování to shazuju za o kousek níž.
když už fouká, tak to cpu do batohu/za bundu/na smyčku co na ní mám na konci slaňovátko.
Lukas B.18:15:38 01.11.2018
odpovědět 
   Re: Übung macht den Meister
dík za upozornenie. To "okolo krku" je blbosť/preklep.Práce chvatná, málo platná. Sorry, sorry, sorry.

Má byť za krk , resp. medzi krk a batoh. Podobne, ako keď balíš lano do panenky 12.strana, obrázok začiatku balenia.
https://www.horosvaz.cz/res /archive/004/003911.pdf? seek=1321355173
Začneš medzi krk a batoh ukladať oba pramene súčasne, od začiatku ( s uzlami) a ukladáš po oboch stranách dopredu.
PK18:58:23 01.11.2018
odpovědět 
    Re: Übung macht den Meister
ja sem jaksi tusil jak to myslis, tj lano napric pres ramena a kolem krku by se neomotavalo, ale proto jsem zminil ze i nekde pobliz krku by mi to pripadalo ponekud ohubove. Kdyz slanujes nejakym clenitym terenem tak se ruzne plandas, muzes se zhoupnout atd, navic pri necekanejch pohybech clovek ruzne mava rukama apod a ten spagat se ti muze dostat pres hlavu. Mi to proste prijde jako nikoli nezbytne zvysovani rizika.
01:17:11 02.11.2018
odpovědět 
  saddlebags
https://www.climbing.com/.image /c_limit%2Ccs_srgb%2Cfl _progressive%2Cq_auto:good%2Cw_ 432/MTM1MjQzNDgwNTQzODQwMjY2/ rope-saddle-bags.jpg
20:23:45 01.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
jo před pár lety mě docela vyškolilo slanění přes glasperlenšpíl. ne snad že bych takovou blbost mohl lézt, to je asi o pět stupňů a mnoho znamínek jinde, ale nějaký ty populární genusy se tamo slaňujou, je to taková pětidýlková svislá placka zcela chytů a stupů prostá. a von ten vítr při slanění potvora umí drapsnout konce lana, a vodnýst je někam třicet metrů vodorovně vedle a zaseknout za jedinej sokolík v tý hladký placce. takže jo, stojí za to vo tom přemýšlet.
Lukas B.21:46:46 01.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
Lukas B., vietor si prečítal a naštudoval tvoj príspevok a včera na Žabom koni si užíval. Ale musí na sebe makať, lebo sa mu to nepodarilo zamotať za sokolíka.
:-)
PK05:50:10 05.11.2018
odpovědět 
   Re: Slaňování náročnym terénem
Z Žabáka jsem slaňoval zatím čtyřikrát a hádej kolikrát mi tam vítr vzal lano? To je nějaké začarované místo... :)
Tomáš14:36:26 23.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
většinou házím lano pod sebe a zamotání řeším operativně.

Když jde do tuhýho (tma/vítr/stromy), tak mám lano naskládaný na ruce (jako když motáš panenku) - trochu "nejednoduchý" na uvolňování, ale docela to funguje
08:44:31 02.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
Smotám každé lano (přes krk) od toho konce, co má být dole. Smotaným provléknu smyčku nebo expresku a pověsím na materiálové poutko na příslušném boku. Jedu dolů a potupně uvolňuju lana. Ono se to sice zpravidla taky po čase zamotá a musím to vycvaknout a hodit dolů, ale je to podstatně jednodušší než hodit chumel rovnou seshora a pak rozmotávat cestou. Hlavně v položeném terénu s občas nějakým stromkem a případně když k domu přijde ještě vítr, člověk lano moc daleko nedohodí.
Petr Jandík08:57:09 02.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
tady je tzo na videu: https://www.youtube.com/watch?v=lowndSuuMNc&feature=youtu.be
Petr Jandík10:13:50 02.11.2018
odpovědět 
   Re: Slaňování náročnym terénem
Díky, video je skvělý a doporučuju všem,
idea je stejná - nesvázaná panenka připnutá k sedáku, klíč je v tom nápadu dělat při motání panenky postupně menší a menší smyčky aby se do sebe nezamotaly při odmotávání.
Adam20:43:20 02.11.2018
odpovědět 
 Re: Slaňování náročnym terénem
V nekterych pripadech muze byt rozumne, aby prvni neslanoval, nybrz byl spousten.

Delame to tak jednak v polozenem terenu, kde by clovek jinak stravil mladi sbiranim a popohazovanim lan (ale nemelo by se tam valet moc volnych sutru), jednak za silneho vetru.

Dodavam, ze to provozujeme pouze u sportovek s dobrymi standy a jasnou borhakovou linii, k hledani slanaku se tahle metoda nehodi.
Lenka K.09:17:50 02.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
A dotyčný se ptal na co? Aha.
Nely07:19:09 05.11.2018
odpovědět 
  Re: Slaňování náročnym terénem
a co slaňovat do půlky slanění tak, že ti parťák nahoře rozmotává a podává lano? V půlce, když už nemá co držet ho prostě hodí dolu. Už teď mě ale napadlo, že to pak může dopadnout tak, že ten hozený zbytek zůastane nad slaňujícím a tam se zamotá...takže blbé řešení! :)
07:45:44 05.11.2018
odpovědět 
   Re: Slaňování náročnym terénem
Fakt blbé...
Kuba Turek10:06:26 05.11.2018
odpovědět 
    Re: Slaňování náročnym terénem
Založím lano do slaňáku. Smotám všechno lano do smyček (používám 2×50 m), jen volné konce nechám delší. Smyčky pověsím na slabší ruku, konce (u loktu) visí dolů. Pak nasadím slaňovací osmu. Při slaňování silnější rukou brzdím a ještě sundávám smyčky z předloktí slabší ruky. Zdá se to na pohled asi trochu divoké, ale v položeném terénu při troše tréninku a pozornosti nic nemožného. Přinejhorším se smyčky zašmodrchají. V tom případě se nadlehčím, zaseknu lano vedoucí dolů do horního oka osmy a mám obě ruce volné na úpravu smyček lana. Pak pokračuji. Vyzkoušeno mnohokrát. Dvě podmínky: 1. nesmíš mít kýbl místo osmy, protože skrz něj nedostaneš zkřížená lana. 2. nesmíš použít panenku místo smyček, protože ti lano zaručeně začne padat z předloktí rychlejc, než stačíš slaňovat.
Anonym22:53:26 24.11.2018
odpovědět 
 Foto dne:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Charmoz - Grépon traverse 5c Mont Blanc
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Aktuální dostupnost Obrvégry | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Prosím, | Re: Prosím, | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (43)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1152 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1267 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1420 
 Neřeším to – lezu vše 
 1117 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi