Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Bouldrovka - Velké Meziříčí
Škoda Sport Park - Plzeň
Stěna u Salesiánů - Praha 8

Prodejny
Rock Point Olomouc - Olomouc
HUDYsport - Plzeň
Popina = nejlevnější v ČR ! - Bruntál

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 foto dne13.11.2018
co to tam je za šulina pupkatého? :D
 Re: foto dne13.11.2018
To je Vilém přece.
  Re: foto dne13.11.2018
Ty vole Jaryn, cha! Už sbírá nýty i v Itálii ;-). Drsoň!!
   Re: foto dne14.11.2018
od kdy má Vilém takový bachor? : D
    Re: foto dne14.11.2018
Určitě ho má oklouzaný : D
     Re: foto dne14.11.2018
To je snad plastika ty vole...
      Re: foto dne14.11.2018
Není on z Lokálky? Tam jsou samo vepři : )
  Re: foto dne14.11.2018
Obávaný Wilhem žije a je v akci v Bassilandii. Lezecký svět zdá se je aspoň z části v pořádku. Hurá!
   Re: foto dne14.11.2018
Nojo, oblíbený Labák si s tím banckem už nelajzne.
    Re: foto dne14.11.2018
Už se na to vyserte, ještě mít metrpade, jak mu asi tak je?
     Re: foto dne14.11.2018
Ta fotka, to je normální kompro. Z obávaného Willhema vysmívaný Vilda. Nemáte srdce?
      Re: foto dne14.11.2018
Jo, jestli ho nenecháte být, pošlu do fota dne moje břicho!!!
       Re: foto dne14.11.2018
Máš???
        Re: foto dne15.11.2018
Co břicho ale nýty v těch cestách. Vůbec tam nejezděte, je to nebezpečné!!
         Re: foto dne15.11.2018
Tak to je jasné, že když do oblasti zavítá někdo Takový, měla by se všechna jištění překontrolovat,
          Re: foto dne15.11.2018
No jo, latku v nasich zcela novych rozrachtanych oblastech musime dat do roviny s mnohem starsimi lo
        Re: foto dne15.11.2018
Od té doby, co nám jedna děvčata říkala, že pekáč buchet je pasé jako kalhoty do zvonu a že in je po
         Re: foto dne15.11.2018
Nechci nechci... :-D
 Re: foto dne14.11.2018
Vy šulini, na té fotce vás přece nemá zajímat Vilémův pupek, ale ta malebná krajino-lezecká kompozic
  Re: foto dne14.11.2018
Nojo, když ale přes Vilémův archivní pupek už žádná jiná malebnost není vidět :)
By mě zajíma
   Re: foto dne14.11.2018
Hosi, dlouho jsem se tak nepobavil. A nemuzu se dockat az Vildu potkam :-):-):-) Svaly jsem s nim po
    Re: foto dne14.11.2018
Tak břicho je dobrý na nosení těžkých věcí. Jen si něco navalit na břuch a rukama držet balanc. Vidě
     Re: foto dne14.11.2018
Mediální mrdka Wilém....mi to udělalo taků radost dneska....
      Re: foto dne14.11.2018
Veru, nostalgia... :)
       Re: foto dne15.11.2018
Tímto způsobem vedená diskuze je dalším důkazem, že v této komunitě je oproti běžné populaci zvýšený
        Re: foto dne15.11.2018
No a už jsem klidný. Aspoň nějaké konstanty zůstávají platné.
         Re: foto dne15.11.2018
je to fajn, tydlety jistoty :)
        Re: foto dne15.11.2018
... prý archivní pupek ... směju se jak protrženej - grandiózní vlákno - nadsázka, humor, nadhled a
        Re: foto dne15.11.2018
... prý archivní pupek ... směju se jak protrženej - grandiózní vlákno - nadsázka, humor, nadhled a
         Re: foto dne15.11.2018
Pravda, dlouho na lezci nic tak vtipného nebylo, a to se i někdo s dlouhodobými 5% tuku snažil jinde
        Re: foto dne15.11.2018
... prý archivní pupek ... směju se jak protrženej - grandiózní vlákno - nadsázka, humor, nadhled a

 Zillertal - tezba13.11.2018
Cus, nekde jsem slysel, ze se ma zacit tezit primo v boulderove oblazti v Zillertalu. Nevim co je na tom pravdy a nikde nic nemuzu najit. Vi o tom nekdo?
 Re: Zillertal - tezba13.11.2018
A jo, tak uz to mam. Je to tu
  Re: Zillertal - tezba13.11.2018
A co ti brání ho napsat?
   Re: Zillertal - tezba13.11.2018
Tak to napis ty vole. Ja su na mobilu a psat zadne clanky nebudu. Navic delam gramaticke chyby, z dy
   Re: Zillertal - tezba13.11.2018
A co tam chtěj těžit víš? :)
    Re: Zillertal - tezba13.11.2018
Myslim, ze tam nedavno objevili uranova loziska s velmi vysokou koncentraci U(235), pry az 5%. Kurz
     Re: Zillertal - tezba13.11.2018
No dle mych informaci ma chemicka upravna stat na te louce s Moonwalkem. Mistni komunita lezcu proti
  Re: Zillertal - tezba13.11.2018
"Mozna by se k tomu hodil kratky clanek tady na lezci."

Tak to by ho asi ne
   Re: Zillertal - tezba13.11.2018
7tady o tom něco píšou:
 Tady nejsi v MAFŘE!!16.11.2018
Hej kokos, tady nejsi v MAFŘE! Pokud chceš napiš, vydej, neúkoluj!!
  Re: Tady nejsi v MAFŘE!!16.11.2018
Proste to napis nebo na tebe kleknu.
   Re: Tady nejsi v MAFŘE!! - Já jsem tvůj Pan Bůh!!16.11.2018
Já jediný, váš PÁN BŮH jsem. Ovlivňovat média budu i zde na lezci nechám přikázat, aby moje články p
    jsem v pohodě 16.11.2018
Ale jinak jsi nad věcí.
    Re: Tady nejsi v MAFŘE!! - Já jsem tvůj Pan Bůh!!17.11.2018
A taky je to kampaň a neskutečná prasárna.

 Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Ahoj,

Docela poslední době dělám různé experimenty se stravou co mě sedí, po čem se lépe regeneruje a nepřibírá. A docela by mě zajímalo jak to máte ostatní.

Vím, že spousta lidí i ze špičky to neřeší vůbec, ale to mě jako en
 Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Já to mám tak, že nad stravou přemejšlím v normálním životě.abych se neživil předmraženýma sračkama,
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Repre sice nejsem, ale prostě když chceš lézt cesty nad 8a a i něco těžšího v horách, tak váha je pr
   Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Já posouvám svoje hranice tím, že lezu sólo.
posouvat svoje hranice stravou mě nikdy nenapadl
    Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
Tak v lezeni, ostatne jako ve vsech sportech, je strava zaklad. Ale 30% uspechu v ni bude. Je to nej
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Vždy je na to čas. Každý má prostě jen jinde priority.
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Dokonce mám čas si sestavovat i detailní tréninkové plány a trénovat i 10h-18h týdně v závislosti na
 Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Já žeru sračky a mám z toho špatný svědomí, ale na lezeckej výkon to moc vliv nemá, leda snad že po
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Koukám, že ty jsi taky odborník. Snažil jsem se rozjet seriózní debatu, ale vždy se najde někdo chor
   Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
:-))) Já si spíš myslím, že nejíš maso!
    Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Na to si prisel jak? :)
     Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
to byla narazka na jeden znamej vyrok ze znamyho cs.filmu:"nezeres maso, nechapes for"
   Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Jsem debil, soráč za rozbití vlákna.
    Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
já teda nevnímám tolik vliv stravy, jako důsledné a preventivní dodržení pitného režimu, ten mi přip
     Re: Vliv strany na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
Úplně nejvýznamnější vliv na výkon sportovní má STRANA. A to každá, malá i velká.
     Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
Tak moc chlastaj jenom aquaholici a můžou si tím přivodit v lepším případě smrt, v horším musej pořá
 Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Zajimavej rozhovor na toto tema:
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení08.11.2018
Díky mrknu na to.
 Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení11.11.2018
Dršťková, lahváč, výpečky, kořalka.
Co víc chtít.
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
Hele , já to řešil taky vždycky, taky sem nebyl profík, ale lezení je prostě velkou součástí mého ži
   Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
telesny tuk do max 5%? to asi nevies, ako vyzera chlap s tak nizkym % tuku :-)
    Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
A jak ty vis, jak on vypada? Proc by nemoh mit 5 procent?
     Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
Víš bylo mě hloupé napsat že jsem dlouhodobě krutě vyrysovany, kdo se vyzná asi si to umí představit
      Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
Třeba ses dostal na svoje maximum, chvílu se budeš držet a pak už to bude jenom horší... :-D
      Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
To mělo být pro "H"
      Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení12.11.2018
Když má tělo dlouhodobě pod 5% tuku, začne hledat E zdroje jinde a jako první narazí na mozek.
     Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení13.11.2018
Protoze telesny tuk pod 5% se dlouhodobe (u nekterych i kratkodobe) se moc neslucuje se zivotem... <
 Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení13.11.2018
Trénink, pak trénink a pak trénink a regenerace. Pak je hlava a kdesi na konci strava.
Přesně
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení13.11.2018
Podle me se hodi vicemene jen protein prasek, kdyz nemas zadne jidlo treba pul hodky po treningu. Po
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení13.11.2018
No tvl... Bez poresene stravy nebude regenerace a prinos treninku bude minimalni.
   Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení13.11.2018
karešak aleuž spapkal kila kreatinu , a kdoví čeho ještě nebuď hloupej
za mě se dá forma udě
  Re: Vliv stravy na výkon ve sportovním lezení13.11.2018
Joo souhlas psychika je základ jinak nic proti Karešákovi ale ten je taky extrém a trénuje diametrál

 Foto dne05.11.2018
Petit Dru bude asi spíš ve Francii než ve Švýcarsku

 wuijang03.11.2018
Zdar. Nevíte, proč není na youtube finále z Wujiangu? Nemohu najít. Díky Pavel
 Re: wuijang04.11.2018
Finále bylo kvůli dešti zrušeno. Viz článek na Lezci:
 Co znamená RC přelez02.11.2018
Zdar, nevíte co v deníčcích znamená styl přelezu RC???
 Re: Co znamená RC přelez02.11.2018
Zdar, záleží jestli myslíš RK nebo RC ;-) :

RK; rot kreis, red circle - styl volného
  Re: Co znamená RC přelez06.11.2018
no akorát že je to obráceně, viz třeba Wikina. pravda je, že RC může znamenat dvě věci - buď je to R
   Re: Co znamená RC přelez08.11.2018
RC přece znamená reinforced concrete :)
    Re: Co znamená RC přelez08.11.2018
Čili jakože přelez ve stylu předpojatého betonu?
 Re: Co znamená RC přelez08.11.2018
Je to Radio Controlled. Tedy, že lezeš na dálkové ovládání. Dnes ještě celkem nová, ale rozvíjející

 Wtf MČR Lanškroun?02.11.2018
Ale jo, je to dobrý, ČHS se pohřbí samo i bez těch uchyláků.
 Re: Wtf MČR Lanškroun?02.11.2018
Největší vtip jsou ty důvody proč to zatím nebylo :))) Se vážně bavím.
  Re: Wtf MČR Lanškroun?03.11.2018
Jaké důvody? Je to někde popsané?

 Tetín, uvolněné matice u nýtů02.11.2018
U cest Ádrkoutek (1. nýt) a Lež a nenávist (min. 2 nýty pod slaňákem) jsou uvolněné matice. Závady budou odstraněny.

I když je počet závad při velkém množství nýtů zanedbatelný, každá z nich může potenciálně způsobit velký problém. Navíc,
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů02.11.2018
Nebo by mozna nebylo od veci na ten drik flaknout trochu synteticke barvy nez se tam nasrobuje ta ma
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů02.11.2018
Péérovka je jistota, jen ji nesmíš otočit!!
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů02.11.2018
Od věci by nebylo nejistit to nejtama, ale lepit nerez bh. Takhle to je "užít si a po nás potop
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů02.11.2018
Hele, tohle se tu resi furt. Nyt samo neni tak dobrej jako dobre udelany lepeny borhak, na druhou st
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů03.11.2018
Chápu rozdíl v ceně. Každý máme na jiné zboží jiné ceny a Karešák umí sehnat nýty. V pracnosti nevid
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů04.11.2018
Asi je to spíš o pohodlnosti a někdo se nechce špinit lepidlem. Tvrdit, že bh jsou dražší je blbost,
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů04.11.2018
Asi je to spíš o pohodlnosti a někdo se nechce špinit lepidlem. Tvrdit, že bh jsou dražší je blbost,
     Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů04.11.2018
Myslím, že nevíš, co povídáš. O lenosti to určitě není. Kdybys stavěl větší počet cest, věděl bys, j
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů04.11.2018
Ne, tak to podle mne není. Já Ti řeknu jak to podle mne je. Je to jen nedochvilnost a po nás potopa.
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
nekteri? podle mne pravidlo. Si snad v zivote nepotkal zadnou slavnou pískovcovou frezu, ze te to t
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
treba pripočítať aj oxidáciu horniny. Pri beznapäťovom istiacom bode = lepenom bh k nej nedochádza,
      Stavba05.11.2018
Pokrok nezastavíš, dříve lezci cesty lezli, pak vrtali shora a dnes jsou i borci, co cesty staví. A
       Re: Stavba05.11.2018
Průkopníci tohoto stylu byli Argentinci na Dhaulágiri v roce 1954.
       Re: Stavba05.11.2018
Neplest POKROK a VYVOJ.
Pokrok znamena pohyb smerem k necemu lepsimu.
        Re: Stavba06.11.2018
Než vývoj a stavba jsou to spíše zákrok a těžba.
   neschopnost/ lenost lepit?06.11.2018
fakt sa divím, prečo sa to stále točí okolo expanzných nitov. Pred desiatimi rokmi boli kvôli zlyha
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů03.11.2018
Doporučil bych klliknout na "Hlášení závady" v databázi ČHS (vew spodní části stránky webu
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
Tak idealisticky bych to neviděl. Jednou jsem se přes web ČHS snažil hlásit problém. I pěkná fotodok
   Pro Jenda z Brna05.11.2018
Pošli mi prosím na mail o co se jedná. Třeba to nějak vyřešíme společně.
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
To ale prece nemohla byt ta bajecna, bezchybna, dokonala Jandikova databaze!
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů04.11.2018
Ivoši, díky moc za info vše dotáhneme :)
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
Ahoj Honzo, to je daň za návštěvnost, prostě se tam lidem líbí, udělali jste to dobře. Klíč 17 už bu
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
Ahoj, povolene matice jsou jeste v poho, ale v Tetine je relativne hodne nytu spatne navrtanych - ny
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
Ahoj, díky za reakci, cokoli jsem tam lezl a lezl jsem 90% cest, tam nýty jsou ok. Jestliže máš jiný
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
Ahoj, dik za odpoved. Videl jsem to tam ve vicero cestach (obcas se to samozrejme stane v kterykoliv
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
To jsou asi oblasti, kde pacidlo muzes pouzivat do nekonecna beze zmeny az dokud skala uplne nezmizi
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
Nevím, nevím, Tetín jiste mnoho prace, hodně cest hodne vedle sebe. Nevim, zda jsou matky uplne ten
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
jen tak jdu okolo a tak se blbě zeptám: když už se používají nejty na skalkách (což považuji technic
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
protipovolovací matici na nejtu dost často neutáhneš, začne se protáčet nejt.....
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
jestli se začne protáčet nejt, tak to znamená, že je buď a) blbě vyvrtaná díra, moc velká čili vyklo
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů05.11.2018
Nebo to neutáhne nejdřív normální maticí a po "chycení" nejtu tam dá samojistnou… Ale zase
     Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Nechapu proc je osazovani nytu do skaly kravina, muzes prosim vysvetlit? Napeti vyvolane utazeni hmo
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Nyty na prvovystupy ok viz rychlost osazeni apod.zajimalo by me pokud se budou cesty nekdy v budoucn
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Ahoj, tyto nýty nás v našich podmínkách přežijí určitě &#128513; Vzhledem k tomu, že se vždy zaj
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Nýt nezrezne, problém je že to je rozpěrná kotva v neutěsněné díře. Životnost opravdu max. pár desít
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
hele, vony jsou ty cesty na tom tetíně dělaný vocpoda, ála pískovec? a kdy se tam teda pajcrovalo? a
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Velmi pekne dekujem za prilozeni rukou k dilu v Prosecnici. Pises, ze tam jsi videl vrtajici mistry,
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
to je ten průser nejtů obecně, zvenku vypadají jako nové, a tam kde není vidět, tam prostě není vidě
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Rad vidim, ze mas hluboke teoreticke znalosti. U tech ale bohuzel i zustalo. Budes-li nekdy v budouc
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
jó gůgl, to je mocná zbraň.... tělocvikáři....
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Ty vole, kdyz nemas fakticky argument, tak neni lepsi drzet hubu? Osobni zbytecne "Co si udelal
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Hele, radím Ti dobře: Nedělej ze sebe hňupa před zkušeným stavebním inženýrem, který pracuje s napět
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Sorry, ale nýt opravdu je časovaná bomba. Nejde o korozi samotného nýtu, ale o napětí ve skále (vůbe
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Já :
presne !
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Vsichni se tesime az nam predvedes tebou zbrusu nove vytvorenou oblast, na ktere s budeme moci priuc
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Není lepší abyste to rovnou lepili než se poučit a pak to přejišťovat? Takhle to je fakt ego a rychl
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Jedno pls smáznout.. A ty ušetřený prachy nestojí za to když jeden rupne a bude úraz, stačí zlomený
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Není lepší abyste to rovnou lepili než se poučit a pak to přejišťovat? Takhle to je fakt ego a rychl
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
tahle diskusní finta je jednak stará, druhak otřepaná a třeťak blbá.
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Ty jo. To vypada, ze vubec nemas zadny argument, ktery by jakoliv podlozil to co delate a tak utikas
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Ukaz mi prosim nejakou oblast s puvodnimi nyty, ktere osadili nasi pradedove a nyty tam jsou naprost
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Lukáši, ty jsi tam klestil, jiní vrtali, jo?
Jsi si jisty, že pod skálou se dá chodit a je ta
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Jako fajn, ale líp bys udělal kdybys za 10k udělal 2/3 míň cest s bh než hafo s nýtama… Nýty opravdu
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Skalni freza je supr nazev. Premyslel jsi o nem dlouho? Tak naposled. Ano, borhaky by byly idealni.
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
to nesmíš tak brát, E.C. je velmi šikovný obchodník a vymluvil by tele i z jalový krávy. jestli tedy
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Mezi ložiskem a jištěním je trochu rozdíl, nemyslíš? A třeba na kladku rozvodů si ložisko lacinej šu
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
ale né, von ložiskům přece nerozumí, to bylo takový zamachrování, že dělal týmbyldyng nějaký partě c
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Ze se na to nevyserete a misto osobnich vypadu radsi nediskutujete vice k veci. Zajimava diskuze na
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Ach jo,
Vím, že to nemá žádný smysl reagovat na anonymy, ale nedá mi to. Ti, kteří zpochybň
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Pochopíš, že řeč je to o tom, že konkrétní nýt není podstatné, ale že obecně rozpěrná kotva = napětí
             Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Díky, pochopil jsem, nemá to smysl.
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Asi ti uniklo, ze diskuze neni o konkretnich nytech, ale o nyt vs borhak.

A co se ty
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Ach jo,
Vím, že to nemá žádný smysl reagovat na anonymy, ale nedá mi to. Ti, kteří zpochybň
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
A stoji nekdo o vysledek te prace (z dlouhodobeho hlediska)? Nestacilo by udelat jen 30% vymazlenych
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Co ja vim? Podle navstevnosti Tetina to vypada, ze cest by melo byt jeste vic aby se tam vsichni ves
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Jo, to tak vetsinou byva u cerstve otevrenych oblasti... Uvidime s odstupem casu a na tom, kolik lid
             Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Jo, mas pravdu. Na novy cesty je vzdy naval a pak upadnou trochu (nebo hodne) v zapomneni. Na tom al
              Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Si postav mobilní stěnu a voz ji tam, kde zrovna chceš lézt venku. Třeba na Praděd, tam budeš mít kr
               Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Tenhle genialni napad by sis mel dat patentovat, poslouchej. A az budes pritom, nezapomen se podepsa
               Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů10.11.2018
Ty vole, to mi nedělej. Jsem byl u zubaře a nemůžu se smát.
              Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
No to je dost podstatny fakt, to zda je v sektoru 30 dobrych cest nebo 30 + 70 zbytecnych cest.
               Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů12.11.2018
Kamo, tys tam ocividne nebyl, ze?
                Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů12.11.2018
Podle ceho soudis? Neboj se konecne argumentovat vice vecne...
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Nikdy jsem nebyl v Tetíně. Asi tam ani v brzké době nezavítám. Tím se asi trochu diskvalifikuji z di
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Ne, zadny sponzoring. Prodava to Franta z hospody, fabriku ma prej v garazi.
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
tak buďto jsi naprostý kouzelník, nebo lupič a přepadl si vlak se železářstvím, nebo tam cpeš ne mat
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Kouzelník asi, kámo;-) Jinak treba na Sardinii jsme kontrolovaný snad denně, kdybychom použili špatn
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
za deset korun komplet nýt, tedy dřík s prstýnkem, plaketu a matici, A4 nerez, s papírama pro lezení
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
A jaky konkretne pouzivas material? Hod treba odkaz na vyrobce.
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Stereo A - kotva, plaketa a dávka anabolických steroidů k tomu ;-)
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
No tak to krasne vychazi. Stejnak 4/5 cest jsou totalne zbytecne. V nasich koncinach, tak chudych na
      dira pro borhak 2krat delsi nez pro nyt ?08.11.2018
nyt : 75 mm bh : 85 mm
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů09.11.2018
Tetín je fajn oblast, dobře že to kluci udělali. Darovanému koni.... podějkujme za něj. Dali nejty,
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů12.11.2018
Jasne ze redukce jisteni vede k prodlouzeni padu, proto jsem to zminoval jen jako velmi nepradvedopo
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů15.11.2018
Byl jsem tam vícekrát, jsem s Tetínem spokojený, v Českém Krasu patří mezi docela přijatelné terény.
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Kde je Tetín?
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů08.11.2018
Možná, že žádný Tetín ani není.
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů10.11.2018
Pořád rovně a pak se zeptej
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů10.11.2018
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů14.11.2018
Ad Sardínie? "Jinak treba na Sardinii jsme kontrolovaný snad denně, kdybychom použili špatný ma
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů15.11.2018
Honza komentoval stávající situaci ohledně dělání cest na Sardinii, a ty argumentuješ cestou, kterou

 Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Nazdar, nemáte někdo nějakou hezkou radu jak  při slaňování náročnym terénem nejlíp managovat lano/lana? zkoušel jsem to na sebe různě navěsit do smyček a odmotávat při slanovani, ale obvykle se to do sebe nějak zamotalo a prostě se mi nepodařilo zat
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
je to neoficielni ale Petzl spolu s Mamutem vyvijej specialni batoh na lano kterej ma vevnitr sousta
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Hmm, snad vydaj i nějakou lite verzi co poběží i na mojí starý gemma expedition. Jinak jsem namydle
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Hmm, snad vydaj i nějakou lite verzi co poběží i na mojí starý gemma expedition. Jinak jsem namydle
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
České vysoké učení technické v Praze otvírá příští rok sedmiletý studijní obor Management lana a lan
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Teď vážněj. Já to řeším tak, že lano nahoře smotám jako do panenky, ale nezauzluju! A pak ho prostě
   Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Nojo, ale to funguje jen u relativně svislýho, na slaňovaní nenáročnýho terénu. Když slaňuješ třeba
    Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Normálně ho skopnu pod sebe, když se chytne někde na polici. Co bys chtěl řešit?
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Singing Rock dělá bágl, myslím s názvem URNA, dáš si ho na nohu a vytahuješ z něj lano.
Stač
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
to je rutinní jeskyňářská záležitost. při lezení se takňák improvizuje, panenka nebo namotání vede v
  Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
jo, možná ještě takhle; jednou mě takhle při slaňování ve větru v členitém napadlo si to lano navoln
   Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
Normálně dám slaňovátko a prusík a lano namotám postupně do "ušaté smyčky" jako když balím
 Übung macht den Meister01.11.2018
1. varianta : naukladať oba pramene lana okolo krku na plecia, začínať od konca. ( niečo podbné ako
  Re: Übung macht den Meister01.11.2018
asi bych vahal si volny smycky davat kolem krku nebo vubec nekam ke krku. Dost lidi uz se takhle usk
   Re: Übung macht den Meister01.11.2018
to se mi jednou kdysi v jinošském věku málem při jednom suťovým slanění přihodilo, nebylo to úplně v
   Re: Übung macht den Meister01.11.2018
dík za upozornenie. To "okolo krku" je blbosť/preklep.Práce chvatná, málo platná. Sorry,
    Re: Übung macht den Meister02.11.2018
ja sem jaksi tusil jak to myslis, tj lano napric pres ramena a kolem krku by se neomotavalo, ale pro
  saddlebags01.11.2018
 Re: Slaňování náročnym terénem01.11.2018
jo před pár lety mě docela vyškolilo slanění přes glasperlenšpíl. ne snad že bych takovou blbost moh
  Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
Lukas B., vietor si prečítal a naštudoval tvoj príspevok a včera na Žabom koni si užíval. Ale mu
   Re: Slaňování náročnym terénem23.11.2018
Z Žabáka jsem slaňoval zatím čtyřikrát a hádej kolikrát mi tam vítr vzal lano? To je nějaké začarova
 Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
většinou házím lano pod sebe a zamotání řeším operativně.

Když jde do tuhýho (tma/vít
 Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
Smotám každé lano (přes krk) od toho konce, co má být dole. Smotaným provléknu smyčku nebo expresku
  Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
tady je tzo na videu:
   Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
Díky, video je skvělý a doporučuju všem,
idea je stejná - nesvázaná panenka připnutá k sedák
 Re: Slaňování náročnym terénem02.11.2018
V nekterych pripadech muze byt rozumne, aby prvni neslanoval, nybrz byl spousten.

Del
  Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
A dotyčný se ptal na co? Aha.
  Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
a co slaňovat do půlky slanění tak, že ti parťák nahoře rozmotává a podává lano? V půlce, když už ne
   Re: Slaňování náročnym terénem05.11.2018
Fakt blbé...
    Re: Slaňování náročnym terénem24.11.2018
Založím lano do slaňáku. Smotám všechno lano do smyček (používám 2×50 m), jen volné konce nechám del

 Povedená historka31.10.2018
Vejškovky někdy nejsou žádná legrace: https://praha.idnes.cz/praha-8-soud-nepricetna- zena-nepricetna-vyskovy-pracovnik-pre

1   ...   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Tetín, uvolněné matice u nýtů
U cest Ádrkoutek (1. nýt) a Lež a nenávist (min. 2 nýty pod slaňákem) jsou uvolněné matice. Závady budou odstraněny.

I když je počet závad při velkém množství nýtů zanedbatelný, každá z nich může potenciálně způsobit velký problém. Navíc, k uvolnění matic obvykle přirozeně dochází na nejtěžších místech dané cesty, tam kde se nejvíc padá a spekuluje. 

Proto určitě není na škodu sebou nosit klíč č. 17 (obvyklý průměr matic), takovou matici provizorně dotáhnout a pak upozornit správce, nebo aspoň oznámit zde, či na jiném vhodném místě, jako ostatně u každého problému s fixním jištěním.
ivoš11:24:05 02.11.2018
odpovědět 
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Nebo by mozna nebylo od veci na ten drik flaknout trochu synteticke barvy nez se tam nasrobuje ta matice - standartni postup jak predejit povolovani. Pripadne tam dat podlozku - perovku, ale to by mozna nejak neodpovidalo metodice, ikdyz to samozrejme neni vubec problem.
12:42:50 02.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Péérovka je jistota, jen ji nesmíš otočit!!
15:17:11 02.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Od věci by nebylo nejistit to nejtama, ale lepit nerez bh. Takhle to je "užít si a po nás potopa" - nýt je po pár letech nespolehlivý. Rezavá skoba varuje vzhledem, ale nýt ne. V dnešní době nechápu jediný důvod proč na skalkách použít nýt. Jedině neschopnost/ lenost lepit? To je pak lepší nedělat to vůbec..
16:44:07 02.11.2018
odpovědět 
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Hele, tohle se tu resi furt. Nyt samo neni tak dobrej jako dobre udelany lepeny borhak, na druhou stranu v nasem vnitrozemskem mirnem podnebi je nyt take OK. Kdyz se podivas jak jsou navrtane nektere (stale asi vetsina) cesty na Mallorce, kde je to fakt kriticke, tak budes rad za to jak to mame my. Neni potreba si nic namlouvat, ono udelat lepeny borhak stoji mnohem vic usili a penez a take by to mohlo dopadnout tak, ze na misto 10ti nytu v 30ti metrove lince za 6c bude 6 lepenych haku, protoze s 10ti haky se nikomu nechce srat a investovat do toho prachy taktez ne. Pak bude zase p.covat nekdo z druhe strany obecenstva, ze to neni lezeni pro lidi.
20:30:15 02.11.2018
odpovědět 
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Chápu rozdíl v ceně. Každý máme na jiné zboží jiné ceny a Karešák umí sehnat nýty. V pracnosti nevidím rozdíl - radši lepím.
18:04:52 03.11.2018
odpovědět 
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Asi je to spíš o pohodlnosti a někdo se nechce špinit lepidlem. Tvrdit, že bh jsou dražší je blbost, je to přesně naopak, osazování bh vyjde levněji.
08:17:37 04.11.2018
odpovědět 
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Asi je to spíš o pohodlnosti a někdo se nechce špinit lepidlem. Tvrdit, že bh jsou dražší je blbost, je to přesně naopak, osazování bh vyjde levněji.
09:02:12 04.11.2018
odpovědět 
     Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Myslím, že nevíš, co povídáš. O lenosti to určitě není. Kdybys stavěl větší počet cest, věděl bys, jak si stojí borhák versus nýt. O té ceně to tak není jako o pracnosti v převisu-nemožné udělat cestu v jednom kuse a nemožnosti při chybě to posunout jinám. Cena je cca stejná v nákupu, ale čas strávený jedním bodem je dvojnásobná. Nehledě na to, že všechny používané nýty mají potřebné certifikace a v našich podmínkách vydrží dlouho. Jediné, kde je opravdu reálně problém a kde dochází k oxidaci, je u moře a tam se používá prvotřídní nerez, která má zase opět potřebné certifikace a je dostatečná. Vše se dokládá. Většinu oblastí si financujeme sami, případně za pomoci našich partnerů, bez kterých by oblasti nevznikly. Pro Honzu a celý JanKarešClimbingTeam je na prvním místě rozšiřovat bezpečné a dostupné lezení pro všechny, zejména i mezi začínající lezce. Pokud budeš mít zájem, pojď se někdy připojit a pomoci nám při výstavbě. Každá pomocná ruka se nám hodí a sám uvidíš, jak to je. Ob víkend jsme ve skalách. Stačí se ozvat ;)
Hrnec 22:05:22 04.11.2018
odpovědět 
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ne, tak to podle mne není. Já Ti řeknu jak to podle mne je. Je to jen nedochvilnost a po nás potopa. O penězích to určitě není. Máš dotovaná jištění, jak nýty, tak BH a nebojím se, že by toho za podpory předsedy OVK střední Čechy parta Wap-těžební Kareš ráda nevyužila. Nějak zajistit a ještě hned přelézt, prostě průmysl. Detroitská pásová výroba cest. Dobrý pocit z toho, že je to pro lidičky je podle mě hlavnbí motor. Zanecht stopu a pak se sebekochat, jakou jsem zanechal. Známe moc dobře z historie.
Někteří lidé s vrtačkou v ruce skutečně, dle mě, vykazují jisté patologické prvky.
Azbest22:27:55 04.11.2018
odpovědět 
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
nekteri? podle mne pravidlo. Si snad v zivote nepotkal zadnou slavnou pískovcovou frezu, ze te to tak rozcililo. Kluci jsou slaby kaficka:) :) btw. dotahovani nejtu rukou je vcelku zajimava soucast lezeni, na umelce to moc nenajdes.
laco08:08:50 05.11.2018
odpovědět 
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
treba pripočítať aj oxidáciu horniny. Pri beznapäťovom istiacom bode = lepenom bh k nej nedochádza, takže kým nedôjde k rozpadu skaly alebo k poškodeniu padajúcou skalou, je to naveky.
PK07:24:26 05.11.2018
odpovědět 
      Stavba
Pokrok nezastavíš, dříve lezci cesty lezli, pak vrtali shora a dnes jsou i borci, co cesty staví. A až to bude málo, tak se to odstřelí a postaví znova. Akorát už to někde vymysleli, tuším, že se tom říká umělá stěna.
K.16:18:32 05.11.2018
odpovědět 
       Re: Stavba
Průkopníci tohoto stylu byli Argentinci na Dhaulágiri v roce 1954.
Kuba Turek17:38:54 05.11.2018
odpovědět 
       Re: Stavba
Neplest POKROK a VYVOJ.
Pokrok znamena pohyb smerem k necemu lepsimu.
18:06:03 05.11.2018
odpovědět 
        Re: Stavba
Než vývoj a stavba jsou to spíše zákrok a těžba.
14:27:51 06.11.2018
odpovědět 
   neschopnost/ lenost lepit?
fakt sa divím, prečo sa to stále točí okolo expanzných nitov. Pred desiatimi rokmi boli kvôli zlyhaniu pevných istení dva smrťáky ( napr. stavebná hmoždinka) a vtedy JAMES dal odporúčanie "lepiť !".
PK06:18:22 06.11.2018
odpovědět 
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Doporučil bych klliknout na "Hlášení závady" v databázi ČHS (vew spodní části stránky webu), nebo v mobilní aplikaci. Toto hlášení se automaticky pošle správci sektoru, šéfovi OVK , správci databáze a na sekretariát, takže je velmi pravděpodobné, že někdo zodpovědný zareaguje.

Petr Jandík22:42:16 03.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Tak idealisticky bych to neviděl. Jednou jsem se přes web ČHS snažil hlásit problém. I pěkná fotodokumentace byla, a odpověděl mi frajer, že vůbec není správce dané oblasti a že v tom mají bordel :-) Ale že to přepošle správci. No a ten už se neozval. O víkendu(tzn po dvou měsících) jedu na stejnou skalku, tak jsem zvědav, jestli se něco změnilo
 JendaZBrna09:28:29 05.11.2018
odpovědět 
   Pro Jenda z Brna
Pošli mi prosím na mail o co se jedná. Třeba to nějak vyřešíme společně.
Vlk14:19:28 05.11.2018
odpovědět 
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
To ale prece nemohla byt ta bajecna, bezchybna, dokonala Jandikova databaze!
19:56:33 05.11.2018
odpovědět 
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ivoši, díky moc za info vše dotáhneme :)
Hrnec 21:31:44 04.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ahoj Honzo, to je daň za návštěvnost, prostě se tam lidem líbí, udělali jste to dobře. Klíč 17 už budu nosit sebou (doporučuji i dalším lezcům), když tak dotáhnu a dám vám vědět. Bezpečnost především.
ivoš10:03:10 05.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ahoj, povolene matice jsou jeste v poho, ale v Tetine je relativne hodne nytu spatne navrtanych - nyt je nad nejakym vystupkem skaly a horni karabina presky se lame o skalu, pri padu to nemusi vydrzet. Stalo by za to zvazit jestli tyhle nyty neprevrtat. Uz jsem to psal na facebook a nikdo z vas na to nereagoval, tak nevim jestli jste to jen necetli, nebo jestli to nepovazujete za problem. Diky za reakci.
hook10:30:05 05.11.2018
odpovědět 
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ahoj, díky za reakci, cokoli jsem tam lezl a lezl jsem 90% cest, tam nýty jsou ok. Jestliže máš jiný názor, zavolej mi, ukaž mi to a uvidim, ju, jsem omylnej;-) Co se týče volných kamenů v další příspěvku, stát se to může, ale použité páčidla jsou nemalá a když tam kámen zůstal i tak, je to ok,či to podlepim. Velmi dbáme na max vyčištění a bezpečnost. Velmi.Dekuju moc..
Karešák11:31:36 05.11.2018
odpovědět 
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ahoj, dik za odpoved. Videl jsem to tam ve vicero cestach (obcas se to samozrejme stane v kterykoliv oblasti, ale tady mi to prislo casteji nez je bezny prumer, proto na to upozornuju). Z hlavy si pamatuju napriklad v Jan Kares Climbing Team ta preska bud primo v cruxu, nebo o presku pod nim (ted stopro nevim). Ja se tam v nejblizsi dobe nedostanu, takze podrobnejsi info ted podat nemuzu - az pripadne pozdeji.
hook15:19:07 05.11.2018
odpovědět 
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
To jsou asi oblasti, kde pacidlo muzes pouzivat do nekonecna beze zmeny az dokud skala uplne nezmizi... Ty dobry oblasti uz jsou davno rozebrany, smirte se s tim.
20:06:10 05.11.2018
odpovědět 
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Nevím, nevím, Tetín jiste mnoho prace, hodně cest hodne vedle sebe. Nevim, zda jsou matky uplne ten problem. Jasné, mnoho se vytěžilo, ale mnoho k těžení zůstalo, lezl jsem tam cca 10 cest od 5 do 8-/8 a v každé lokry jako ... prostě velké ... Navrat uplne neplanuji ...Snad se vše bude olezat jen o kamen a nikoliv o kov (z matic např.) ... RIP fixni jisteni jinde v okoli Berounky ... Mel jsem kamose a ten říkal, kde je to dobrý, tam se leze dlouho, kde to tak dobrý není, tam se to musí objevit. Zdar a bezpečné lezeni vsem ...
J.Klada08:27:44 05.11.2018
odpovědět 
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
jen tak jdu okolo a tak se blbě zeptám: když už se používají nejty na skalkách (což považuji technicky i ekonomicky za pitomost), předpokládám, že je to aspoň nerezové (?). a jestli by teda prvovýstupce ubylo, kdyby aspoň používali protipovolovací "nerezovo-silikonové" matice, kilo bratru za dvě stovky v železářství.
Lukas B.13:57:57 05.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
protipovolovací matici na nejtu dost často neutáhneš, začne se protáčet nejt.....
14:19:19 05.11.2018
odpovědět 
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
jestli se začne protáčet nejt, tak to znamená, že je buď a) blbě vyvrtaná díra, moc velká čili vykloktaná, nebo b) moc měkkej materiál skály, n aprosto nevhodnej pro rozpěrnou kotvu, nebo c) nešikovnej kutil, kterej si neumí poradit, neumí chytit za červík nejtu čumějící zpod matice kleštěma, neumí vyříznout drážku a chytit šroubovákem nebo neumí konec opilovat pilníkem aby ho chytil stranovým klíčem, nebo dokonce neumí či nechce koupit rozpěrnou kotvu, která má závitovku zakončenou šestihranem
Lukas B.14:27:56 05.11.2018
odpovědět 
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Nebo to neutáhne nejdřív normální maticí a po "chycení" nejtu tam dá samojistnou… Ale zase klasická matice (nebo s pérovkou) je při povolení volná, samojistná ne a uvolněný nýt nejde poznat tak snadno. V každém případě napětí ve skále je problém z hlediska životnosti = v dnešní době dávat nýty do skalky v ČR je kokotina. Ego a pocit skalní frézy je holt pořád problém. To že "jinde to je ještě horší" není moc argument...
18:19:07 05.11.2018
odpovědět 
     Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Nechapu proc je osazovani nytu do skaly kravina, muzes prosim vysvetlit? Napeti vyvolane utazeni hmozdinky v nytu je naprosto zanedbatelne a rozhodne neprispiva k rapidni erozi skaly. Osazeni nytu je zhruba 3krat levnejsi nez borhaku (info primo od Karese, mozna nekdo jiny je schopen sehnat borhaky levneji, nevim). Kdyz uz resime ohleduplnost ke skale, dira pro inzerci borhaku musi byt zhruba 2krat delsi nez pro nyt. A jsme u narocnosti pracovniho postupu: Borhak - delsi dira = mensi vydrz baterky, vetsi spotreba vrtaku, pracna manipulace s epoxy lepidlem, nutnost cekat na zatvrdnuti haku pri tvorbe cestu bottom-up - v previse to znamena dat si pauzu na par hodin, slanit, vylezt, navrtat a osadit hak, dat si pauzu na par hodin, slanit, vylezt, navrtat a osadit hak atd atd). Jen na okraj podotykam, ze Kares neni placen za ZADNOU z poskytnutych sluzeb (material, prace, cisteni, pracovni naradi, uprava okoli vcetne pristupovych chodniku). Doporucuji vsem kritikum pred vypoustenim mouder do eteru, aby kontaktovali Karese a sli si s nim nekdy o vikendu zaboltovat.
Zpet k puvodnimu problemu. Nechci zlehcovat problem s povolenyma matkama, ale cesty jsou uz takhle brutal prejisteny a v pripade ultra nepravdepodobny udalosti kdy se planzeta uvolni, padas o 1.5m niz. Jestli ti ten pocit vadi, nos si s sebou klic na utazeni matky, pridas tak ruku k dilu a pomuzes ostatnim spolulezcum.
Tomas Truhelka14:03:39 08.11.2018
odpovědět 
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Nyty na prvovystupy ok viz rychlost osazeni apod.zajimalo by me pokud se budou cesty nekdy v budoucnu prejistovat zda se v praxi puvodni nyty vyndaji dira prohloubi a osadi bh? Na youtube jsou videa jak se nyty vyndsvaji....diky za info a za tetku
Horymir14:15:36 08.11.2018
odpovědět 
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ahoj, tyto nýty nás v našich podmínkách přežijí určitě &#128513; Vzhledem k tomu, že se vždy zajímáme o stav cest, které děláme, i na Sardinii, tak neboj, jde nám hlavně o kvalitu. Tam, kde je problém s častým povolovaním, tak dáme borhak místo nýtu i teď. Na Sardínii vyměníme po kontrole z léta nějaké staré karabiny v řetězů a ty jsou tam 10let u moře přímo, daleko a ne v Tetíně.. &#128521; A proč ti kritici nejdou pomoci a ukázat nám to? Materiál mám uz nakoupený, kladiva, vrtacky taky, lopaty, krumpáče též. Stačí napsat, budem rádi. Tetin je tak narvaný, že další oblast když bude hotová dříve, tím lépe.
Karešák14:45:58 08.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Nýt nezrezne, problém je že to je rozpěrná kotva v neutěsněné díře. Životnost opravdu max. pár desítek let. Borhák je bez napětí a vlhkost do díry nemůže = životnost je řádově větší. A nemůžeš to srovnávat s mořem kde je sice sůl (koroze), ale prakticky tam nemrzne. To je oproti nám dost zásadní rozdíl a nerez nýt odolný soli tam vydrží mnohem délo než u nás. Mmch...
15:28:54 08.11.2018
odpovědět 
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
hele, vony jsou ty cesty na tom tetíně dělaný vocpoda, ála pískovec? a kdy se tam teda pajcrovalo? a neublížilo to nejtům?

anebo jsou to jen nějaký nesmysle a kecy o klidu na práci, a samozřejmě se nejdřív plošně pajcrovalo a rejžákovalo, pak se toprope ozkoušelo a pak se pěkně ze slanění navrtaly ty nejty? jenom abychom tady ze sebe navzájem nedělali pitomce (já fakt nevím, na tetíně jsem nebyl a neznám to tam, ale na některých jiných vykopávaných oblastech jsem byl, třeba na prosečnici jsem tuhle strávil pěknou brigádnickou neděli prořezáváním vegetace a pálením vohně, zatímco mistři pajcrovali/vrtali).

jinak půjdu-li z ulice do obchodu, nejty budou výrazně dražší než borháky. cena zalepení jedné díry je v podstatě cena špičky plus dvacetina ceny kartuše, tedy asi třicetpět korun. mělčí díra pro nejt je samozřejmě vykoupena menší nosností, menší spolehlivostí, menší spolehlivostí v čase atakdále.

hele, si to rozmyslete, co vlastně děláte. buďto je to chvályhodně a spolehlivě dělaná oblast "pro lidi", a pak se nebojte dotovaných borháků, anebo si mastíte ego kobercovým děláním cest s umisťováním časovaných bomb.
Lukas B.14:41:31 08.11.2018
odpovědět 
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Velmi pekne dekujem za prilozeni rukou k dilu v Prosecnici. Pises, ze tam jsi videl vrtajici mistry, tak mas tuseni jak cisteni skaly a vrtani vypada. Nema cenu vysvetlovat, domluv se nekdy s Karesem, rad ti proces nekdy ukaze.
Trochu jsi me nasral s 'casovou bombou'. Soude podle stavu nytu v cestach na Sardinii z 2008, ktere jsou pomerne blizko more a stale jako nove, V Tetine vybuchne tvoje casova bomba tak asi az tvoji pravnuci budou chodit o berlich...
Mimochodem nemas pocit ze nez si zacnes vylevat srdicko na webu, stalo by za to kritizovanou oblast aspon navstivit ty anti-egoisto?
Tomas Truhelka15:00:17 08.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
to je ten průser nejtů obecně, zvenku vypadají jako nové, a tam kde není vidět, tam prostě není vidět.
jinak se mi tady ve skříni na polici válí asi půl metru různejch papírů od všech těch hiltin a fišerů a podobných hraček a sajrajtů, a v nějakejch těch etách a protokolech jsem se taky něco pohrabal, není to úplně tak, že jsem o tom tuhle někde ve vlaku slyšel někoho povídat, že jako něco.
a když tak se namátkou koukám třeba zrovna na FAZ II K A4 svorníkovou kotvu od Fischera (nepoužíváte náhodou ausgerechtet tu?), koukám že se tam píše o přírodním kameni s celistvou strukturou a minimální pevnoésti pro beton. je to tam? všude? fakt? jak dlouho tam bude?
Lukas B.15:14:38 08.11.2018
odpovědět 
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Rad vidim, ze mas hluboke teoreticke znalosti. U tech ale bohuzel i zustalo. Budes-li nekdy v budoucnu stat o osvojeni praktickych zkusenosti, radi te mezi sebou uvitame. To vis, kazda ruka prilozena k dilu na brigade se hodi. Nezapomen si vzit s sebou obed, neni hrazen...
Tomas Truhelka15:31:02 08.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
jó gůgl, to je mocná zbraň.... tělocvikáři....
Lukas B.10:31:28 09.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ty vole, kdyz nemas fakticky argument, tak neni lepsi drzet hubu? Osobni zbytecne "Co si udelal ty, ze si troufas mit jiny nazor?" + hromada predjimani, jak v prvni tride. Informace nula.
10:43:53 09.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Hele, radím Ti dobře: Nedělej ze sebe hňupa před zkušeným stavebním inženýrem, který pracuje s napětím denně.
Kuba Turek20:02:31 09.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Sorry, ale nýt opravdu je časovaná bomba. Nejde o korozi samotného nýtu, ale o napětí ve skále (vůbec není tak malý jak myslíš), a o vlhkost v díře a mráz. K tomu mělká díra. Po 20 letech je i dobře osazený nýt nespolehlivý, pár jich taky už selhalo. Nechápu proč to rovnou neudělat pořádně. A kdo kritizuje je rasista a xenofob? Ruku k dílu přidávám ale jinde. Hustý jištění je proto aby selhání jednoho nebylo fatální, hm takže tomu moc nevěří ani sám prvovýstupce?? Místa s často se protáčejícími - to mi hodně smrdí! Shybuje výborně, ale s jištěním nic moc...
15:25:47 08.11.2018
odpovědět 
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Já :
presne !
PK15:32:25 08.11.2018
odpovědět 
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Vsichni se tesime az nam predvedes tebou zbrusu nove vytvorenou oblast, na ktere s budeme moci priucit do budoucnosti jak na to.
Tomas Truhelka15:42:12 08.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Není lepší abyste to rovnou lepili než se poučit a pak to přejišťovat? Takhle to je fakt ego a rychlovýroba cest pro současnost. Nejty prodejte za tržní normální cenu, kupte bh a ještě budete v plusu...
16:03:53 08.11.2018
odpovědět 
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Jedno pls smáznout.. A ty ušetřený prachy nestojí za to když jeden rupne a bude úraz, stačí zlomený kontíky nebo podlaha když selže 2. nýt... Lezení rizikový je, ale tohle riziko na sportovky nepatří...
16:05:48 08.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Není lepší abyste to rovnou lepili než se poučit a pak to přejišťovat? Takhle to je fakt ego a rychlovýroba cest pro současnost. Nejty prodejte za tržní normální cenu, kupte bh a ještě budete v plusu...
16:03:55 08.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
tahle diskusní finta je jednak stará, druhak otřepaná a třeťak blbá.
Lukas B.09:30:52 09.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ty jo. To vypada, ze vubec nemas zadny argument, ktery by jakoliv podlozil to co delate a tak utikas k temhle trapnym kecum.

Docela strasidelne, kdyz si clovek uvedomi, ze autori jisteni si zpusob sveho jisteni vubec neumi obhajit a vysvetlit, proc to tak delaji.. A spolehaji na nejtrapnejsi a nejstarsi diskuzni stek.

Mozna, kdybyste - po vzoru toho co pises - se nejdriv priucili, bylo by lepe. Minimalne bys pak alespon mohl vecne argumentovat.
10:49:44 09.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ukaz mi prosim nejakou oblast s puvodnimi nyty, ktere osadili nasi pradedove a nyty tam jsou naprosto bezpecne.
Neni spis trend uplne jiny? Vsechny ty oblasti masivne pred 20 - 30 lety osazovane nyty se prejistuji.
To, ze nerez z venku po deseti letech vypada jako novy, me neprekvapuje. Co zevnitr? Zkouseli jste o kolik se snizila nosnost? Neni taky trochu rozdil stredoevropske klima s desti, mrazy a primorske klima, kde nejvetsi problem je sul?
10:41:08 09.11.2018
odpovědět 
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Lukáši, ty jsi tam klestil, jiní vrtali, jo?
Jsi si jisty, že pod skálou se dá chodit a je tam pokud vim stale uklizeno díky tobě? Není to náhodou tak, že jsou dny vrtací a dny na vícepráce spojené s novou oblastí? V Tetíně se platilo i Ukrajincům, aby jsme to stihli otevřít, kolik tam bylo práce pod skálou. Běž se tam podívat alespoň. Tohle minimálně udělej. Plus cesty ani takhle jak popisujes stejně neděláme, zjisti si vše, než tady začneš od počítače tohle psát. A dotovaný borhak stojí 30,- Kč plus lepidlo atd. Tzn.1000 dotovanych borhaku mam za cca 50 000,- 1000 komplet nýtů jsem koupil ted za 10 060,- kc. Plus řetězy, s těmi pomáhá Marťan. Vrtačky jsme koupili tři už. Kladivo mame jedno tak na mesic max..Pro představu.. V tě nové oblasti je cca 50% cest borhaku & nýty. Linej fakt nejsem:-)) Ego má snad každý chlap, ale proč to tahat sem? Já bolting používám jako čistič mozku hlavne. Fyzicky už nepracuji dlouho&#128514;Děkuju
Karešák15:30:55 08.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Jako fajn, ale líp bys udělal kdybys za 10k udělal 2/3 míň cest s bh než hafo s nýtama… Nýty opravdu mají problém se spolehlivostí po delší době a dělat že to tak není je strkat hlavu do písku.. To pak je podobnost se skalníma frézama co úplně zmagoří kvůli tisícům cest "pro lidi"
15:59:31 08.11.2018
odpovědět 
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Skalni freza je supr nazev. Premyslel jsi o nem dlouho? Tak naposled. Ano, borhaky by byly idealni. Premyslej o tom, az na umelce vycalujes 150 kc za vstup a 0 kc za vstup do Tetina. Rozhlidni se tam okolo sebe, predstav si mnozstvi prace, ktere nekdo zadarmo investoval aby sis mohl zalezt na 'casovanych bombach', ktere vybuchnou az ty tu uz nebudes.
Dnes jsem shodou okolnosti sedel na meetingu s dodavatelem mostnich lozisek, ktery rika ze typ pozadovany klientem se bude muset za 20 let vymenit. Proc tam nedat lepsi s vetsi trvanlivosti, ptam se. On klient ted nema na lepsi penize, odpovida.... Mozna neuveris, ale i boltovani predchazi podobna ekonomicka uvaha.
Tomas Truhelka16:25:46 08.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
to nesmíš tak brát, E.C. je velmi šikovný obchodník a vymluvil by tele i z jalový krávy. jestli tedy máš na mysli prodejce (nejen) kalot od maurera.
Lukas B.09:29:28 09.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Mezi ložiskem a jištěním je trochu rozdíl, nemyslíš? A třeba na kladku rozvodů si ložisko lacinej šunt dá jen pitomec který nedomyslí následky aneb šetření na špatným místě.. I kdybyste se nadřeli jak koňové, tak nýty jsou taková vada na kráse, že to celý je kokotina. Říká se kdo chce opici tak musí mít i na banány, takže jestli chcete dělat tisíce cest a nemáte na kvalitní jištění, tak jednoduše dělejte míň cest. Ta cena je opravdu divná a vypadá na stavební kotvy ještě k tomu někde vyčórovaný ze stavby (ale třeba někdo prodává přebytky ze stavby a za víc to je neprodejný). Prostě takhle jste na úrovni puberťákú co dělaj prvovýstupy s doma dělanýma skobama. Ještě horší, protože samoděl jde poznat zvenku, ale to vaše zvenku vypadá tutově, ale být nemusí. Spousta lidí se k tomu chová jako k 100% jištění a to je cesta k průseru.
10:36:29 09.11.2018
odpovědět 
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
ale né, von ložiskům přece nerozumí, to bylo takový zamachrování, že dělal týmbyldyng nějaký partě co už jednou viděla ložiska. nebo ne?

(mmch, ausgerechnet mostních ložisek jsem osobně rukama namontoval několik stovek)
Lukas B.10:53:56 09.11.2018
odpovědět 
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ze se na to nevyserete a misto osobnich vypadu radsi nediskutujete vice k veci. Zajimava diskuze na zajimave tema to jinak je.
10:58:49 09.11.2018
odpovědět 
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ach jo,
Vím, že to nemá žádný smysl reagovat na anonymy, ale nedá mi to. Ti, kteří zpochybňují kvalitu použitého jištění by si nejdříve měli zjistit fakta. Zjistěte si, co Honza používá za nýty!!! Usuzovat o jejich kvalitě a rozšiřovat svoje domněnky jen na základě toho, za kolik je Honza dokáže sehnat je ubohé.

Slávek Dostál12:26:05 09.11.2018
odpovědět 
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Pochopíš, že řeč je to o tom, že konkrétní nýt není podstatné, ale že obecně rozpěrná kotva = napětí, v neutěsněný díře = voda, je to v našich podmínkách = mráz a kvůli tomu všemu je nýt jako dlouhodobý spolehlivý jištění na skalky naprosto nevhodný? Dá se to pochopit v horách kvůli lepení, přístupu atd., ale na skalkách kde přístup a čas nejsou problém to nepochopim. To fakt chtějí být za dobrosery a skončit jako Prachtel? Nekupte to když je to tak levný... A radši řvu předem než čekat a pak dělat chytrýho pokud se kvůli selhání za 20 let někdo zrakví.. Je jen otázka času kdy se to celý bude přejišťovat za bh. A kompromis je ta lepená závitovka co navrhuje LB
12:48:20 09.11.2018
odpovědět 
             Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Díky, pochopil jsem, nemá to smysl.
Slávek Dostál14:15:01 09.11.2018
odpovědět 
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Asi ti uniklo, ze diskuze neni o konkretnich nytech, ale o nyt vs borhak.

A co se tyka faktu - nebylo by od veci, kdyby to jaky matros Karesak pouziva sam rekl (u verejne "stavby" - bych cekal, ze to bude automaticke). Treba namist neurcitych reci o tom, ze matros ma levne..
12:58:54 09.11.2018
odpovědět 
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ach jo,
Vím, že to nemá žádný smysl reagovat na anonymy, ale nedá mi to. Ti, kteří zpochybňují kvalitu použitého jištění by si nejdříve měli zjistit fakta. Zjistěte si, co Honza používá za nýty!!! Usuzovat o jejich kvalitě a rozšiřovat svoje domněnky jen na základě toho, za kolik je Honza dokáže sehnat je ubohé.

Slávek Dostál12:37:00 09.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
A stoji nekdo o vysledek te prace (z dlouhodobeho hlediska)? Nestacilo by udelat jen 30% vymazlenych linii, ktere uz od pohledu maji smysl a na ten rozlamany divny zbytek se vykaslat?
10:56:06 09.11.2018
odpovědět 
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Co ja vim? Podle navstevnosti Tetina to vypada, ze cest by melo byt jeste vic aby se tam vsichni vesli...Dulezite je si uvedomit, ze Tetin mel budget na revitalizaci uzemi, ze ktereho se diky dobrovolne praci Karese & spol nemuselo cerpat.
Jestli ti cesty a jejich hustota davaji smysl nebo ne je otazka osobnich preferenci. V pripade sektoru na Sardinii je mozno aplikovat mensi hustotu - potencial tam je vetsi a vyber bohatsi. Ale i tam plati, ze pokud sektor nema urcity minimalni pocet cest s relativne nenarocnym a kratkym pristupem, lidi zustanou v tradicnich sektorech z 90.let...
Tomas Truhelka12:08:52 09.11.2018
odpovědět 
            Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Jo, to tak vetsinou byva u cerstve otevrenych oblasti... Uvidime s odstupem casu a na tom, kolik lidi se tam bude rado vracet. Minimalne tam zajdou ze zvedavosti. Ja kdyz tedy sel kolem, fronty se fakt nekonaly :-O a to je to oblast nova.

Doufejme, ze to bude lepsi nez vyse zminena Procesnice, nebo nejaky dalsi kvaky prevazne z dilny Martan a spol, kam s odstupem casu nepachne ani noha.
13:02:04 09.11.2018
odpovědět 
             Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Jo, mas pravdu. Na novy cesty je vzdy naval a pak upadnou trochu (nebo hodne) v zapomneni. Na tom ale nic nezmeni fakt, jestli v sektoru bude 30 vymazlenych linii nebo 100 normalnich s 30ti vymazlenyma.
Co se Prosecnice tyce, mozna ji stihne podobny osud, ale pro me osobne jedna Prosecnice vyda za 10 umelek. Jen pro to, ze mam rad lezeni venku.
Tomas Truhelka13:48:24 09.11.2018
odpovědět 
              Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Si postav mobilní stěnu a voz ji tam, kde zrovna chceš lézt venku. Třeba na Praděd, tam budeš mít krásnej výhled. A ty cesty budou mít i větší hodnotu než v Prosečnici, zvlášť když si to uděláš naklápěcí.
14:08:18 09.11.2018
odpovědět 
               Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Tenhle genialni napad by sis mel dat patentovat, poslouchej. A az budes pritom, nezapomen se podepsat. Beze jmena to zato funguje bezvadne na diskuznich forech, ze?
Tomas Truhelka16:14:48 09.11.2018
odpovědět 
               Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ty vole, to mi nedělej. Jsem byl u zubaře a nemůžu se smát.
10:32:17 10.11.2018
odpovědět 
              Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
No to je dost podstatny fakt, to zda je v sektoru 30 dobrych cest nebo 30 + 70 zbytecnych cest.

Za prve v zaplave toho suntu se ty dobry cesty ztraci a clovek pak ztraci cas a riskuje zdravi lezenim nejakych rozrachtanych cest po (za n let, tedy dle uvodniho prispevku uz mozna rovnou) blbem jisteni. Ve svem dusledku pak to mnozstvi cest muze vedst k nizsi navstevnosti nez kdyby tam bylo cest mene.

Za druhe, se kvuli tem sto cestam dela podstatne vetsi zasah do prirody, ktera svete div se, tu neni jenom pro lezce.

Za treti, diky tomu, ze nekdo pojal touhu udelat 100 cest, tak aby to vyslo finacne (viz argumenty toho nekoho zde), pouzil horsi jisteni nez by pouzil pro tech 30 cest.

Za ctvrte, tech sto cest se mnohem hure udrzuje nez 30 cest. Jak opet rikaji nejake prispevky - v nekterych cestach se protaceji nyty, v nekterych cestach jsou lokry, ...
20:10:43 09.11.2018
odpovědět 
               Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Kamo, tys tam ocividne nebyl, ze?
Tomas Truhelka11:26:18 12.11.2018
odpovědět 
                Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Podle ceho soudis? Neboj se konecne argumentovat vice vecne...
17:53:03 12.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Nikdy jsem nebyl v Tetíně. Asi tam ani v brzké době nezavítám. Tím se asi trochu diskvalifikuji z diskuze. Zkušenosti mám s lepenými borháky z našich skal (Kozinec, Jizerky, Zemská Brána) a s nýty z hor (nové cesty v žulových Alpách). Ve skalách je většinou daná min. délka a ev. další omezení pro používané fixní jištění. V horách se po mnoha zkušenostech snažím použít kotvy dlouhé alespoň 90mm. V pevné skále by asi mohlo být i míň ale jelikož převážně dávám nýty jenom na štandy snažím se o nějakou malou rezervu pro případné nedokonalosti vrtání atp. Přeci jenom se to při vrtání z háčků nebo RURPů někdy vrtá ve spěchu. Překvapuje mě tebou udávaná cena za nýt. Pokud se bavíme o součtu ceny za nerez kotvu a nerez plaketu nepovedlo se mi při nákupu 100ks plaket a kotev nikdy podlézt 70kč/komplet. Zkrátka ta udávaná cena nýtu se mi zdá podezřele nízká i pokud beru množstevní slevy. Je v tom nějaký čistě altruistický sponzoring nějakého výrobce? Můžeš mi prosím (třeba i na soukr. e-mail) napsat co používáte?
moták16:23:20 08.11.2018
odpovědět 
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ne, zadny sponzoring. Prodava to Franta z hospody, fabriku ma prej v garazi.
11:01:27 09.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
tak buďto jsi naprostý kouzelník, nebo lupič a přepadl si vlak se železářstvím, nebo tam cpeš ne materiál určený k lezení, ale obyčejné stavební kotvy. co to je proboha za průměr, za výrobce, za specifikaci? tolik asi k té ceně.
uvítal bych, když už jdeš po ceně jak slepice po flusu, kdybys třeba nařezal závitovku a tu tam lepil, bylo by to ještě levnější a o trochu lepší.
Lukas B.09:26:46 09.11.2018
odpovědět 
         Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Kouzelník asi, kámo;-) Jinak treba na Sardinii jsme kontrolovaný snad denně, kdybychom použili špatný materiál, špatně navrtali, cokoli, sežerou nás tam a hadej;-) Vím, co používat za materiál a umím si ho vzdy sehnat. Co ty jsi za případ;-) Pojď si raději o tom pokecat do skal..
Karešák11:19:45 09.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
za deset korun komplet nýt, tedy dřík s prstýnkem, plaketu a matici, A4 nerez, s papírama pro lezení? to jako fakt?

neřeknu že si lhář, ale vyslovuji vážné podezření, že je to nějaké popletené.
Lukas B.11:24:39 09.11.2018
odpovědět 
          Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
A jaky konkretne pouzivas material? Hod treba odkaz na vyrobce.
11:45:06 09.11.2018
odpovědět 
           Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Stereo A - kotva, plaketa a dávka anabolických steroidů k tomu ;-)
14:00:55 09.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
No tak to krasne vychazi. Stejnak 4/5 cest jsou totalne zbytecne. V nasich koncinach, tak chudych na pekne tereny, nejde o kvantitu, dulezita je kvalita. Jsem zvedavy jak na tom tyhle oblasti budou za 10 - 15 let.
10:53:39 09.11.2018
odpovědět 
      dira pro borhak 2krat delsi nez pro nyt ?
nyt : 75 mm bh : 85 mm
http://www.singingrock.cz/data/ downloads/pdf1/IOU_16R99022001_ ANCHORS_180719.pdf
PK15:30:28 08.11.2018
odpovědět 
      Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Tetín je fajn oblast, dobře že to kluci udělali. Darovanému koni.... podějkujme za něj. Dali nejty, tak jsou nejty. Holt. pokud se tam poleze ještě za 20 let. o čemž trochu pochybuju, protože z toho bude skluzavka, tak se to bude muset postupně přejišťovat, jako v Aklazaru a jinde kolem.
Ohledně toho teoretickýho vypadnutí nýtu, Tomáši, snížení záchytného bodu znamená prodloužení pádu na dvojnásobek, takže ne 1,5, ale 3 m. Většinou by ani to problém nebyl, i když tu a tam by mohl být. Třeba kdyby selhal 2. nýt v Policejní čorce, podlaha by byla a pěknej zádovej šutr páteřák tam je připraven. Raději nemudrovat.
poj23:54:16 09.11.2018
odpovědět 
       Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Jasne ze redukce jisteni vede k prodlouzeni padu, proto jsem to zminoval jen jako velmi nepradvedopodny scenar a rozhodne toto nebezpeci nepodcenuju. Ocividne jsi tam byl a videl, ze cesty jsou az prejistene. Pro piskare otrava, pro umelkare zajisteno malo. Vsem se nezavdecis.
Tomas Truhelka11:18:56 12.11.2018
odpovědět 
        Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Byl jsem tam vícekrát, jsem s Tetínem spokojený, v Českém Krasu patří mezi docela přijatelné terény. Francie nebp Špáňo to pochopitelně není, ale u nás není takového nic ani nikde jinde. Díky za vaši práci. Ovšem lepené BH místo nýtů bych zajisté neodmítl :-)
poj16:44:02 15.11.2018
odpovědět 
 Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Kde je Tetín?
17:48:27 08.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Možná, že žádný Tetín ani není.
18:00:53 08.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Pořád rovně a pak se zeptej
10:36:43 10.11.2018
odpovědět 
  Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
https://www.horosvaz.cz/skaly-sektor-1021/
20:06:20 10.11.2018
odpovědět 
   Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Ad Sardínie? "Jinak treba na Sardinii jsme kontrolovaný snad denně, kdybychom použili špatný materiál, špatně navrtali, cokoli, sežerou nás tam" A co třeba na cestě: Guten tag herr Sobotka? Řetěz na štandu ze železářství? Jójo s certifikací? CE? ChinaExport? Kólik toho chcééš? Jojo jasně stopro nééréézz! Více stříbrný více néérééz! Asi tedy nekontrolovali,... Ale prostě nejsem neomylnéj, ale třaba to časem nikdo neodsere! No budeme doufat?
Aju00:43:37 14.11.2018
odpovědět 
    Re: Tetín, uvolněné matice u nýtů
Honza komentoval stávající situaci ohledně dělání cest na Sardinii, a ty argumentuješ cestou, kterou jsme dělali v prosinci 2011!
Mimochodem si se k materiálu "řetězu" v téhle cestě vyjadřoval již v 04/2016. Buď ubezpečen, že všechny cesty které tam děláme, a i ty, které jsme tam udělali (včetně Herr Sobotky), jsou pod dohledem místních lezců a správců. Z naší vlastní iniciativy bude na některých našich nejstarších cestách na Monte Oru provedena výměna nýtů a řetězů. Bude se to týkat i výše uvedené cesty.
Slávek Dostál11:20:02 15.11.2018
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop | Re: Podle článku byl B.I.G. původně "Projekt Hard"? |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (58)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (6)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1416 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi