Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230905 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Lezky na písek24.02.2019
Ahoj. Potřeboval bych doporučeni lezeček na písek. Přemýšlel jsem nad saltic garnet, nebo LS Cobra. Děkuji za tipy.
 Re: Lezky na písek25.02.2019
Cokoliv co ti sedne na nohu s ohledem na pohodlí. Jestli se bojíš odřených kotníků tak kotníkové...
  Re: Lezky na písek25.02.2019
Cobra
 Re: Lezky na písek25.02.2019
na písek spíš měkčí botu...je z čeho vybírat. nic extra drahýho nepotřebuješ. nějaké tripy, saltiky
  Re: Lezky na písek25.02.2019
mě na písek vyhovují ocun pearl lu nebo dražší five ten anasazi.. ale spíš záleží na olezenosti špi
 Re: Lezky na písek25.02.2019
Na těžké moderní cesty nosím ls Testarossa. Na klasiky cokoliv měkkého pohodlného třeba triop start.
 Re: Lezky na písek25.02.2019
Záleží jakou lezeš obtížnost (VIIa nebo Xa budou vyžadovat různé vlastnosti), kam jezdíš (obláky na
  Re: Lezky na písek25.02.2019
Souhlasím s předchozím komentářem. Každému sedí něco jiného. Lezu na písku 35 let a stále se učím a
  Re: Lezky na písek26.02.2019
Ocún Oxi, měkká lepička má výborné tření (nevýhodou je vyšší optřebení než např. Ocún Ozone). Modern
   Re: Lezky na písek28.02.2019
Ve vší úctě k ocúnu. Lezečky Oxi mám ve šněrovací verzi a upřímně řečeno: nejsou špatné ale technick
    Re: Lezky na písek02.03.2019
A s tím nesouhlasím. Ocún Ozone je pro mě nejlepší lezačky co jsem kdy měl. Ustojíš v nich to čemu u
     Re: Lezky na písek02.03.2019
Ozone jsem ještě nezkoušel a taky je nesoudím. Psal jsem pouze o modelu Oxi. Génius mě také moc neza
      Re: Lezky na písek02.03.2019
Své zkušenosti jsem nevázal na písek. Ocún Ozone jsou pro mě vynikající, ale na Prachov nebo Hrubici
       Re: Lezky na písek02.03.2019
už jsem to psal výše. lezu hlavně s Rózama. když jsou nové, tak na vápně, až je trošku rozlezu tak n
        Re: Lezky na písek03.03.2019
Mam pocit ze od jisteho okamziku Ocun sel s kvalitou dost dolu. Na obou lezkach se mi zacala odlepov
 Re: Lezky na písek26.02.2019
no vzhledem k tomu co davas na vyber tak jsi asi spis zacatecnik. saltic garnet mi prijde jako kopyt
  Re: Lezky na písek26.02.2019
Jedině Noedge, ale vážně!
 Re: Lezky na písek26.02.2019
Vemte si ty kobry michalku ale nezapomente.. Staci jedna chybicka
 Re: Lezky na písek27.02.2019
Na písku se leze bez bot, bez mága a na konopným laně.
  Re: Lezky na písek27.02.2019
Na lehký cesty budou Garnety v pohodě - měkký a citlivý. Určitě je spoustu jinejch bot, který tenhle
   Re: Lezky na písek01.03.2019
ls miura. ls python
 Re: Lezky na písek04.03.2019
má cenu odepisovat zadavateli, který si za deset dní nenajde čas na to odepsat těm, co mu odpověděli
  Re: Lezky na písek04.03.2019
Diky za tipy. Beru miury

 Bridwell - posledne interview s legendou23.02.2019
Jim Bridwell a jeho posledne interview den pred tym, ako upadol do komy.
https://youtu.be/ysF9wx4X08A
 Re: Bridwell - posledne interview s legendou23.02.2019
Dík za link. Hodně zajímavý. Byl to sekáč.
 Re: Bridwell - posledne interview s legendou24.02.2019
Borec do poslední chvíle - Balls to the wall :-)

 Hodinky na Rovišti20.02.2019
Ahoj,

pokud jste někdo našel po víkendu 15.-17.2.
dětsky vypadající dámské hodinky na Rovišti (možná i v některém z lomů u Velké), budu ráda, když se ozvete. Je to levný šunt, ale měla jsem je ráda. 
Dík!
 Re: Hodinky na Rovišti21.02.2019
Jojo, našel. ;-)
  Re: Hodinky na Rovišti21.02.2019
No fakt dobry, snad 3 hodiny jsem valel smichy! :-DDDDD Kluci uz to sem nepiste nebo to fakt nedam.
   Re: Hodinky na Rovišti22.02.2019
mě spíš zaráží, že někdo po někom sbírá odpadky a pak to ty lidi chtějí ještě zpátky.
    Re: Hodinky na Rovišti22.02.2019
Jaký odpadky... Vždyť to byly Swarovski s takovým růžovým drahokamem. Jdou mi k expreskám!
     Re: Hodinky na Rovišti23.02.2019
..
     Re: Hodinky na Rovišti23.02.2019
No ty vole Jaryne, ty fakt valis, prosiiiim vic!!!!
      Re: Hodinky na Rovišti24.02.2019
To bys musel někde něco utrousit... ;-))

 Podmínky okolo Teryny18.02.2019
Ahoj, víte někdo jaké jsou podmínky na lezení okolo Teryny (cesty mix okolo 3-4 UIAA)? Jsou nateklé ledy? Dá se chodit k nástupům bez lyží?
Díky za info

 skialpy pro dítě17.02.2019
Zdar, rád bych zde probral s p.t. diskusním fórem otázku skialpů pro děti.

Mám syna (130 cm, 27 kg) a ten se nechal slyšet, že běžky jsou otrava a kloužou a bobě se ba nich jezdí z kopce a že by chtěl skialpy.

Zde mám několi
 Re: skialpy pro dítě17.02.2019
Sjezdovkové přezkáče ano. Pro prcky se stejně jiné nedělají. Doporučuji co nejlevnější z bazaru, pro
  Re: skialpy pro dítě21.02.2019
Skialpovy boty ve velikosti EU36 se rozhodne delaj, ma je pritelkyne.
   Re: skialpy pro dítě22.02.2019
Tak to už nemluvíme od dětech, které poprvé stoupnou na skialpy, ale teenagerech. Já si představoval
    Re: skialpy pro dítě22.02.2019
Honza psal "syn má nohu cca 35 - 36" ;-)
    Re: skialpy pro dítě22.02.2019
Synovi je 9 a nohu má 35. Na sjezdovky má teď třeba přezkáč 38 a nepadá mu.
     Re: skialpy pro dítě22.02.2019
Přičemž mluvíme o tom, že by si poprvé stoupnul na skialpy.
 Re: skialpy pro dítě17.02.2019
mám to obráceně. takže jsem děti opakovaně trýznil skialpy, nějak to dali, borůvkovej knedlík zbašti
  Re: skialpy pro dítě17.02.2019
Běžky jsou jenom pro děti, které pochopí krásu masochismu. Což nastává obvykle ve věku až po dvacítc
   Re: skialpy pro dítě17.02.2019
Musim se priznat ze ty skialpovy vlozky a sjezdovy prezkace mi zavanej spis sadismem. Ve velikosti 3
    Re: skialpy pro dítě18.02.2019
ale jo, von to sadismus samozřejmě je. ty vložky do vázání zvednou nohu o pár čísel vejš nad lyži a
     Re: skialpy pro dítě18.02.2019
Nejlepsi je, a razi to dost lidi - muzes to treba uspesne okoukat v Rakousku - na freeridovej svah v
      Re: skialpy pro dítě18.02.2019
to bys koukal, kde jsem tuhle sobotu potkával v Krkonoších hojné exoty na skialpech. třeba na kládov
       Re: skialpy pro dítě18.02.2019
No jo, zoufale krajinne podminky casto zadaji zoufale ciny. Ale obecna pravidla, treba pro vylet do
  Re: skialpy pro dítě17.02.2019
Tak vem deti na nejaky sjezdy (jsou i u nas), at diky tome nemaji o tom sportu naprosto zkreslenou p
 Re: skialpy pro dítě17.02.2019
Dokud jsou deti maly, tak by se mely ucit klasiku (a plavat). Ve starsim veku ten pohyb nejde tak do
  Re: skialpy pro dítě17.02.2019
klasika (mluvíme-li o běžkách) je dávno mrtvá, aspoň tedy z hlediska sportovního (romantické ťapání
   Re: skialpy pro dítě17.02.2019
Počkej, až s dcerunkou vyrazíš do ÚKDŽ na prodlouženou! Mazurka, menuet a vogeltanz jdou furt základ
   Re: skialpy pro dítě18.02.2019
Kolik borců to celé odsoupaží?
    Re: skialpy pro dítě19.02.2019
112363
 Re: skialpy pro dítě17.02.2019
Na vyzkouseni staci normalni detske lyzaky, vlozka do vazani a stare pasy.
Pokud ho to chyti,
  Postřeh z Alp18.02.2019
Táta na skyalpech, za ním synátor (6-7 let) na běžkách s pásama, podpora gumicukem. Táta na báglu dě
   Re: Postřeh z Alp18.02.2019
Tak zažil jsem s dětmi v terénu mnohé, ale brát s sebou pro ně dvoje lyže, to mě nikdy nenapadlo - t
  Re: skialpy pro dítě18.02.2019
"krusta nebo fouknuta deska" kdo by s deckem (i bez decka) do takoveho terenu chodil na fr
   Re: skialpy pro dítě18.02.2019
kdo by tam chodil? každej kdo musí plánovat. většinou máš víkendy a dovolenou a proti tomu prázdniny
    Re: skialpy pro dítě19.02.2019
No jo, to je ta uboha mentalita dnesni doby. Porad nejaky navstevy u babicek, rodine seslosti a na t
    Re: skialpy pro dítě19.02.2019
Za vyklidněnou psí povahu se rozhodně nepovažuju (anebo špatně chápu, co to je), ale vzhledem k tomu

 Skúsenosti s lanami Ocun a SR14.02.2019
Ahojte, aké máte skúsenosti s lanami Ocun a Singing rock? Od Ocunu ma zaujíma Spirit 9,5 a Cult 9.8 mm a od SR Hero 9.6. Vďaka
 Re: Skúsenosti s lanami Ocun a SR14.02.2019
Oboje v pohodě, záleží na tom jak moc lezeš a hlavně jak moc padáš. Jestli padáš hodně na stěně nebo
 Re: Skúsenosti s lanami Ocun a SR14.02.2019
Oboje v pohodě, záleží na tom jak moc lezeš a hlavně jak moc padáš. Jestli padáš hodně na stěně nebo
 Re: Skúsenosti s lanami Ocun a SR14.02.2019
Ahoj, loňskou sezonu jsem hodně lezl na Ocun Spirit a musim říct, že jsem byl dost příjemně překvape
  Re: Skúsenosti s lanami Ocun a SR16.02.2019
Ocun se nevyrábí u SR ani Tendonu. Osobně mam Cult 9,8 a naprostá spokojenost, někde se ten vývoj a
 Re: Skúsenosti s lanami Ocun a SR17.02.2019
SR hero, po roce lezeni v pohode (pisek, skalky)

 Česká čárka13.02.2019
Vádí nevadí Vám očárování Wadi Rumu?
České výškové grafiti jedou do celého Mundu
protáhnout novou čáralinku na každém BigVolu.

 Re: Česká čárka13.02.2019
Spise mi vadi, ze jsi trotl.
  Re: Česká čárka13.02.2019
Spíš by mě zajímalo jak tam drží ty nýty? To je písek ne? Ten na expandky není moc dobrý ne?
   Re: Expanzni nyt v piskovci13.02.2019
Tohle by me take zajimalo. Uz jsem nad tim jednou premyslel. Nedavno jsem videl fotky od kamarada z
    Re: Expanzni nyt v piskovci13.02.2019
hoši, já nevim ale zkuste si trošku rozšířit obzory a nastudovat nějaké základy..dobře - písek - sam
     Re: Expanzni nyt v piskovci13.02.2019
Obzory rozsiruju porad, protoze je porad neco co se clovek muze naucit, to jo... Ale tvrzeni, ktere
      Re: Expanzni nyt v piskovci13.02.2019
tak vidím, že víš o co jde.. tak sem jen
asi nepochopil ten dotaz.. o tom, že borháky jsou
       Re: Expanzni nyt v piskovci14.02.2019
Ja mam prave pocit, ze to "vyhnivani" je do znacne miry eroze skaly v miste kde je nyt nav
      Re: Expanzni nyt v piskovci13.02.2019
Jordánsko je chudá rozvojová země. Natrefil jsem tam jen asi na dva lepený slaňáky a jinak je to tam
  Re: Česká čárka //13.02.2019
Brits are helpless trotles
 Re: Česká čárka13.02.2019
Lepit lze samozřejmě i jednotlivými patronami. Italové na to mají takový vehement, který pasuje do S
  Re: Česká čárka13.02.2019
Dali jich tam 160 nebo kolik, to se zalepit prodraží.
 Re: Česká čárka14.02.2019
nebo to můžou přelízt po nýtech a pak to proslanovat a vyměnit za lepený borky. nýty jim zůstanou ne
  Re: Česká čárka14.02.2019
při tempu půldruhé délky za den bych viděl jako realistické dávat dočasné rozpěrné kotvy a ty vždyck
   Re: Česká čárka14.02.2019
Petzl už dělá expanzní vyjímatelný nýt, vrtá se stejná díra, do jaké pak osadíš třeba bh od Singing
    Re: Česká čárka14.02.2019
jako rozpěrné kotvy jsem spíš měl na mysli něco jako omo kotvy, čili věc poměrně blbuvzdornou na prů
     Re: Česká čárka14.02.2019
No jo, ale vrtat šestnáctku díru v počtu 80 ks v 10 délkách nad sebou je zas úlet - vzhledem k akumu
      Re: Česká čárka14.02.2019
nebo je samozřejmě variantou dávat prvovýstupové nejty silně podvyživené, třeba krátké osmičky, a mí
       Re: Česká čárka14.02.2019
To už ale znamená víc vybavení. Když nýtuješ, nebereš lepidlo, pistoli. To jsou (s plnou kartuší) dv
        Re: Česká čárka14.02.2019
Hele ještě je možnost dát tam expanzku nýt v kombinaci s lepidlem nebo kapslí. Moc se do nedělá ale
         Re: Česká čárka14.02.2019
To jako že normální nejt natlučeš a dotáhneš do lepidla? To mě nikdy nenapadlo.
          Re: Česká čárka15.02.2019
to mi přijde jako technicky strašná blbost. tedy dávat nejt do díry správného průměru, a cpát tam je
           Re: Česká čárka15.02.2019
Jo, vrtalo mi to hlavou, odhadoval bych, že do díry správného průměru nýt do předem namáčknuté chemi
  Re: Česká čárka14.02.2019
Ve velké stěně je lepidlo skutečně logistický problém. V Alpách jsem používal do žuly vrtané nerezov
   Re: Česká čárka14.02.2019
No jasně nerez nýt + žula, stačí pár cm, ale písek to je o co tu běží ;-)
   Re: Česká čárka15.02.2019
alpskej genussovej standard s (nerezovými) nejty v délce a jedním nejtem a jedním lepeným (do skleně
    Re: Slovenská čárka17.02.2019
Tak po pětidenním lezeni mimo civilizaci si myslím, že tato diskuze má jasný sexuální podtext a nepo
     Re: Slovenská čárka17.02.2019
Slováci jsou asexuálové tak bych je to toho netahal, oni milujou jen chlast!

 Česká čárka13.02.2019
Vádí nevadí Vám očárování Wadi Rumu?
České výškové grafiti jedou do celého Mundu
protáhnout novou čáralinku na každém BigVolu.


 mrtvy tah a lezeni12.02.2019
mrtvy tah a lezeni - kulturisti to maji jako jeden ze zakladnich, hmotu nabirajicich cviku. Czo vetsina lezcu nechce. Ale ja si nejka nemuzu pomoct, a rek bych ze ucinek na zpevneni spodnich zad je proste uzasnej.  Nejake zkusenosti/nazory?
 Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
pro lezeni to je mrtvy
  Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
nemyslim zeje to tak definitivni
   Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Pro lezce, pokud potřebuješ zpevnit spodek zad, jsou určitě jednodušší a bezpečnější cviky. Jo, je t
    Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Jde li vylozene o to ze mas strach co si mysli okoli, neni problem to delat doma.
     Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Ale mam pocit ze pro hobby lezeni dostacuji cviky bez cinek - vlastnim telem, kruhy, hrazda... Cinky
    Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Mrtvy tah je absolutne bezpecny, ked vies, ako ho cvicit. To ty evidentne nevies.
     Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Ty jsi čím dál chytřejší, Náčelníku. Šéfa si určitě pamatuješ a ten by ti pár příkladů od svých znám
      Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Placas uplny hovna.

Mrtvy tah je naprosto bezpecny pokud ho vykonavas spravnou techni
    Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Co je na mrtvem tahu nebezpecne? (nebavim se o nebezpeci, ktere si privozujes sam, ze neco delas upl
     Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Tak hlavně asi ty váhy, co zvedáš. Předpokládám, že to nebudeš cvičit s holou tyčkou. Stejně tak 100
      Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Ne. Vahy zvedas adekvatni svemu vykonu a narocnosti pohybu. Na tyhle vahy pri tomto pohybu jsme desi
       Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Expert určitě ne, ale železo jako doplněk mě baví (nemyslím tím stroje).
      Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Castecne mas pravdu, ale

O vaze jako takovy to neni, 1000x 10kg mrtvola se spatnou te
       Re: mrtvy tah a lezeni18.02.2019
Když si občas zaběháš nebo zalezeš, a dáš tomu na svoje možnosti max, nic moc se ti nestane. Pokud s
        Re: mrtvy tah a lezeni18.02.2019
Stejne jako pri jakykoliv jiny cinnosti kterou delas blbe. Dost lidi konci na rehabkach kvuli lezeni
    Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Mozna je jen neznam. Ale neco znam.. jak ciste s vlastni vahou, tak s pomuckami ala trx. Ale prijde
 Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Mrtvy tah je jeden z nejvice komplexnich cviku. Zapojuje se pri nem hromada svalu. A urcite bych ho
 Re: mrtvy tah a lezeni12.02.2019
Benčuj, dřepuj, tahej
  Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
aneb korteho trenink aneb trenink ciste na nakopnuti tela aby zaclo rust.
   Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Hele plati vcelku vsemi uznavane pravidlo:

Chces vypadat jako powerlifter, zer jako
   Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
telo roste pokud mu das dostatek fyzickyho stresu ve forme silovyho treninku (od kalisteniky az po o
    Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
zajimavy, diky. Jen si mi zrovna skrknul mrtvej tah z treninku.
     Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Hele jestli ti sedi, mas techniku +- vcajku a zvladas ho odregenerovat, tak proc ne. Pokud mas pocit
      Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Mluvis mi celkem z duse. I kdyz tma ma nalozno o kus min nez rikas, tak to prave nahazuju dycky jak
      Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Dělám trenéra ve fitku už 15 let. Lezu od mala a že bych potřeboval k něčemu mrtvolu či velké váhy z
       Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
Hola mocny Karesaku! Diky za info!

hodne s tebou souhlasim. I kdyz u me jsou ty nizky
       Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
Prijed k nam do Fyziogym Cooper a my te naucime i to, jak udelat technicky korektne vic jak 30 zhybu
        Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
hehe. Shybu kdyz se naseru dam 60. Ale jsem vetsinou klidny clovek (nebo parodie na clvoeka), a 10x1
        Re: mrtvy tah a lezeni18.02.2019
Ty precizně provedené shyby, je to potřeba k lezení?
       Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
Only sith thinks in absolutes.

Aneb to ze ty to ctes deterministicky neznamena ze to
        Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
Nemyslim ze karesak mluvi v absolutnim. (Ale ja ho mam zidealizovanyho :) ). Myslim ze si z jeho pri
        Re: mrtvy tah a lezeni15.02.2019
Tak nejak...
   Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
maximalky a ne korte.Nezer jak prasa a nenaberes
   Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
maximalky a ne korte.Nezer jak prasa a nenaberes
   Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
maximalky a ne korte.Nezer jak prasa a nenaberes
    Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
ok:)
 Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
já myslím, že pro člověka pracujícího v kanceláři, to může být dobrý si jednou tejdně udělat pár mrt
  Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Se swingama bych opatrnej. A hlavne at zadneho lezce (kohokoliv) nenapadne provozovat cross-fitove s
   Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Proč?
    Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
protoze moc neposiluji a hodne likviduji ramena a lokty. Myslim ze devastace loktu a ramen z normaln
    Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
tvl proc asi

Protoze na to za:

a) naprosta vetsina lidi nema silu. Ja
  Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
nesmysl

tgu ani kb swingem nezatizis erektory a stabilizatory patere ani zdaleka tak
   Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
TGU techniku te nauci ve Fyziogym Cooper. Prijed a nebudes litovat.
    Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Koukam na vas web .. vam bych veril kdybych potreboval, akorat na tom jeste nejsem financne tak abyc
    Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Ha, sice oklikou, ale už jsme doma :-D
     Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
no ume doma to fakt neni....
 Re: mrtvy tah a lezeni13.02.2019
Kolik máte vylezeno, experti? Max 7c+.
  Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
uz jen vdavne minulosti... Ale z blbosti meho dotazu je zrejme ze to nikdy nebylo vic
  Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
To je prosim relevantni k dotazu OP jak ty vemeno?
   Re: mrtvy tah a lezeni14.02.2019
Me to nahodou prislo relevantni (idkyz blbe poozney)
Jinak bude o mrtvym tahu mluvit nekdo kd
 Re: mrtvy tah a lezeni15.02.2019
myslim že ti rozumim, sám mám hodně pozitivní zkušenost s přenosem kyčelního ohybu do jiných aktivit

 Friendy - srovnání velikostí12.02.2019
jednou jsem tu zahlédl odkaz na srovnání velikostí friendů různých značek. Nevíte někdo, kde bych to našel? Díky
 Re: Friendy - srovnání velikostí12.02.2019
Tady neco je.
  Re: Friendy - srovnání velikostí12.02.2019
Diky, měl jsem za to, že to bylo české, včetně KOUBŮ , Rockempirů. Ale možná se pletu.
   Re: Friendy - srovnání velikostí13.02.2019
Kouba a Rock Empire jedno jest, BD bych nebral... daleko lepší jsou DMM ;-), vychytanější, levnější,
    Re: Friendy - srovnání velikostí14.02.2019
     Re: Friendy - srovnání velikostí14.02.2019
Starší modely, ale furt parádní, na volné lezení. Nové mají ještě vychytávku v podobě rozdělení styč
      Re: Friendy - srovnání velikostí14.02.2019
Začátečnická výbava je ideálně 1-2-3-4 dle potřeby zdvojit. 0, 00 se taky hodí no malých spár + sada

1   ...   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Česká čárka
Vádí nevadí Vám očárování Wadi Rumu?
České výškové grafiti jedou do celého Mundu
protáhnout novou čáralinku na každém BigVolu.

Teaser09:21:44 13.02.2019
odpovědět 
 Re: Česká čárka
Spise mi vadi, ze jsi trotl.
M.09:28:09 13.02.2019
odpovědět 
  Re: Česká čárka
Spíš by mě zajímalo jak tam drží ty nýty? To je písek ne? Ten na expandky není moc dobrý ne?
09:53:36 13.02.2019
odpovědět 
   Re: Expanzni nyt v piskovci
Tohle by me take zajimalo. Uz jsem nad tim jednou premyslel. Nedavno jsem videl fotky od kamarada z pisku nekde v Zionu a tam byly take nyty a krom toho "V" skoby zatlucene do predvrtane diry :D To uz mi prislo jako docela zhovadilost, proc tam nedavaji rovnou borhaky, kdyz uz vrtaji? Ale uplne nejvtipnejsi zalezitost jsou vklinaky v Schwabische Albu, ktere jsou napevno vlepene do spary.
Radek13:18:33 13.02.2019
odpovědět 
    Re: Expanzni nyt v piskovci
hoši, já nevim ale zkuste si trošku rozšířit obzory a nastudovat nějaké základy..dobře - písek - samozřejmě nejde o písek ze hrubice.. je to pevný písek, kde samozřejmě dáváš friendy, čoky.. myslíš, že by tam dávali jištění, které by bylo nedostačující? že by padali do nýtů, kterým by nevěřili.. samozřejmě je lepší vždy lepit borháky, ale tady bych zase doporučil rozšířit obzory ohledně vrtání cest a prvovýstupů, nebo celkově údržbě skal - selským rozumem přijdeš na to, že bys musel každý borhák zalepit, tzn. při prvovýstupu od spodu (při bigwallu samozřejmost) bys dělal jednu délku asi 5 hodin - čekal bys než zatvrdne lepidlo a mohl pokračovat ve výstupu.. a těch špiček.. úú..
.15:08:18 13.02.2019
odpovědět 
     Re: Expanzni nyt v piskovci
Obzory rozsiruju porad, protoze je porad neco co se clovek muze naucit, to jo... Ale tvrzeni, ktere implikuje ze nyty jsou OK pokud se v oblasti zakladaji friendy je zavadejici. Napriklad v Pfalzu se bezne zakladaji friendy, nicmene nyty tu nejsou, protoze by jim samozrejme nikdo neveril. O osazovani jisteni, kteremu se neda verit tu byloo spousta diskusi. Jednak se to stavalo prave na Hrubici, kde to bylo opravdu kriticke vzhledem k poctu jisteni. Ja osobne mam zkusenosti z Mallorky, kde expanzni nyty prevladaji jako hlavni jisteni bohuzel se stava ze hnijou zevnitr a v tom blbym pripade se to neda vubec zvenci poznat. Ocividne jsou lidi, kteri lepi borhaky i ve velkych stenach. Ve Svycarsku jsem lezl nekolik cest okolo 500m, ktere byly vicemene skoro sportovne odjistene lepenymi borhaky a to se bavime o tvde zule. Z pohledu lezeni je to asi jedno, dobre skobe se da verit skoro stejne jako tomu lepenemu haku. Ale prave z pohledu udrzby je to mozna nesikovne. Ona ta skoba za par sezon vyhnije a pak ji zase nekdo natluce... Mozna by bylo lepsi tam rovnou dat ten hak.
Radek15:41:05 13.02.2019
odpovědět 
      Re: Expanzni nyt v piskovci
tak vidím, že víš o co jde.. tak sem jen
asi nepochopil ten dotaz.. o tom, že borháky jsou lepší než nýty, nemusíme diskutovat.. samozřejmě že by bylo lepší je dát místo nýtů všude. Ale fakt si dokážeš představit ten prváč? Já tedy ne e, asi bych si to neužil.. nevím přesně, protože nýty nepoužívám, ale podle mě jdou splašit bez problému nerezáky a je po problému?
22:32:46 13.02.2019
odpovědět 
       Re: Expanzni nyt v piskovci
Ja mam prave pocit, ze to "vyhnivani" je do znacne miry eroze skaly v miste kde je nyt navrtany, ale to se deje opravdu asi jen v primorskych oblastech... Prvac ve velke stene s vrtanim cehokoliv jineho nez standu si nedokazu predstavit. Asi bych musel lezt hodne pod svym limitem a ani by me to mozna nebavilo. Vetsinu tech vyhakovanych cest ve vetsich stenach ve Svycarsku, ktere jsem lezl, odjistil Jürg von Känel, takze si dokazu predstavit ze to byl trochu blazen, ktereho to proste bavilo, no :D
Radek09:03:50 14.02.2019
odpovědět 
      Re: Expanzni nyt v piskovci
Jordánsko je chudá rozvojová země. Natrefil jsem tam jen asi na dva lepený slaňáky a jinak je to tam dobrodrůžo, hlavně POVL. Jakýkoliv nejt je potěšení a jak tu někdo psal, normální skoby zatlučený do vyvrtaný díry se tam taky najdou. Počasí je tam většinou suchý a horký, takže bych to s expanzním jako problém neviděl. Až tam bude turisticko horolezeckej průmysl jako ve Švajcu, určitě tam budou i lepený borháky :-)
Petr23:02:10 13.02.2019
odpovědět 
  Re: Česká čárka //
Brits are helpless trotles
http://6b.cz/3cni

KachnaKachnajede.přijď trotlům našeptává:
http://6b.cz/YuBe
Teaser10:15:00 13.02.2019
odpovědět 
 Re: Česká čárka
Lepit lze samozřejmě i jednotlivými patronami. Italové na to mají takový vehement, který pasuje do SDS vrtačky, do vehementu se vloží borhák, a příklepovým vrtáním se rozbijí ampule v díře a smíchají složky lepidla. Tři mezery
https://www.raumerclimbing.com /eng/prodotti_mlista.asp?mcat=climbing& cat=various_articles_and_accessories&qi=4-12-0
vonkreuz16:11:16 13.02.2019
odpovědět 
  Re: Česká čárka
Dali jich tam 160 nebo kolik, to se zalepit prodraží.
Steve22:41:00 13.02.2019
odpovědět 
 Re: Česká čárka
nebo to můžou přelízt po nýtech a pak to proslanovat a vyměnit za lepený borky. nýty jim zůstanou ne?
honza08:26:06 14.02.2019
odpovědět 
  Re: Česká čárka
při tempu půldruhé délky za den bych viděl jako realistické dávat dočasné rozpěrné kotvy a ty vždycky večer najednou vyměnit za lepené. to ovšem vyžaduje nevrtat desítkou (dvanáctkou) vrtákem, ale tak zhruba nejméně šestnáctkou, což samozřejmě taky třeba žere baterky a vyžaduje vrtačku o pár deka těžší.

ale nebyl jsem tam a nemám povědomí o kvalitě šutru a korozním prostředí tam okolo atakdále. bejt to panťák někde kde není slano a nikdy neprší, tak to může bejt docela v pohodě.
Lukas B.09:12:25 14.02.2019
odpovědět 
   Re: Česká čárka
Petzl už dělá expanzní vyjímatelný nýt, vrtá se stejná díra, do jaké pak osadíš třeba bh od Singing Rocku. Při teplotách okolo 20-25 stupňů lepidlo vytvrdne poměrně rychle, takže se dá postupovat třeba po 2 nebo 3 hákách (vylezeš přes 3 prvovýstupáky, pak to vyměníš a zalepíš, lepíš shora, takže horní první a bude první zatvrdlej, pak si sundáš lezečky, spustíš lepení, napiješ se, trošku poklábosíš, koukneš kudy a jak to asi půjde dál a můžeš pokračovat). Udělat to jde, ale je to samozřejmě víc práce. Komplikace se špičkama... Navíc jsou ty vyndavatelné petzly (nejsou úplně levné) poměrně citlivé na přesnost díry, aby se chytly a aby se neprotáčely. Stávalo se nám to i v žule, že se občas trochu točily (při použití 4břitého vrtáku stanovewného průměru, u dvoubřitu držely gut, snad jsem to neobrátil). Takže se ti pak nechce nad tím nýtem úplně divočit, přeci jenom to není ve skále úplně hluboko a pokud lezeš třeba do převisu, máš respekt, aby sis to nevytáhnul. Nevím jak by se to chovalo v pískovci v Jordánsku.
P.10:20:43 14.02.2019
odpovědět 
    Re: Česká čárka
jako rozpěrné kotvy jsem spíš měl na mysli něco jako omo kotvy, čili věc poměrně blbuvzdornou na průměr díry, a ta začíná od šestnáctky (myslím). ostatně čhs dočasný prvovýstupák je také omo kotva.
Lukas B.14:25:34 14.02.2019
odpovědět 
     Re: Česká čárka
No jo, ale vrtat šestnáctku díru v počtu 80 ks v 10 délkách nad sebou je zas úlet - vzhledem k akumulátorům, spotřebě lepidla, váze jištění do takových děr... Snažíš se naopak o co nejmenší.
P.14:45:30 14.02.2019
odpovědět 
      Re: Česká čárka
nebo je samozřejmě variantou dávat prvovýstupové nejty silně podvyživené, třeba krátké osmičky, a mít vyvrtanou hlubší díru, a potom vedle převrtat dvanáctkou pro desítky borháky (případně čtrnáctkou pro dvanáctky, dle kvality šutru, nebo ještě větší), zalepit borháky, z prvovýstupáků sundat plaketu, zaklepnout je do díry a zamáznout maltou. kreativitě se meze nekladou.

rozumnej kompromis ve velké stěně je aspoň štandy lepené, nebo minimalisticky aspoň jedno ze dvou ok na štandu lepené.
Lukas B.15:02:10 14.02.2019
odpovědět 
       Re: Česká čárka
To už ale znamená víc vybavení. Když nýtuješ, nebereš lepidlo, pistoli. To jsou (s plnou kartuší) dvě kila navrch a pistole je ještě k tomu pěkně neskladnej krám.
Udělat jdou různý věci, záleží na tom, co si můžeš (chceš) dovolit. Když se do stěny vracíš opakovaně, můžeš třeba dodatečně vzít lepení a do připravených děr vlepit štandy. Když lezeš na alpsky jeden zátah rovnou, asi se na lepení vykašleš.
P.18:56:01 14.02.2019
odpovědět 
        Re: Česká čárka
Hele ještě je možnost dát tam expanzku nýt v kombinaci s lepidlem nebo kapslí. Moc se do nedělá ale vhodné to je a do měkkém materiálu vhodnější než čistá expanska. Lézt na tom můžeš prakticky hned...
Záviš19:43:29 14.02.2019
odpovědět 
         Re: Česká čárka
To jako že normální nejt natlučeš a dotáhneš do lepidla? To mě nikdy nenapadlo.
P.19:58:05 14.02.2019
odpovědět 
          Re: Česká čárka
to mi přijde jako technicky strašná blbost. tedy dávat nejt do díry správného průměru, a cpát tam ještě chemickou maltu, která má dvousložkové pojivo a nějaké minerální plnivo, a do vlasové trhliny nevleze. to bych když už spíš na takovou improvizaci použil nějakej lepidlovej epoxid v nějakém praktickém dvoupístkovém kutilském balení, plastovej kelímek-panák a dřívko od nanuku na namíchání, vytvrzení do půlhodiny.
(ostatně, v šerém dávnověku jsme takhle nějakej ten nejt dávali, asi by bylo docela fajn nápad to po letech zkušebně vytrhnout - ale to byl obyčejný pozink šroub 8.8 ze železářství, s koncem podélně nařízlým pilkou na železo a v kombinaci s kaleným klínkem k sekeře opatlanej nějakým lepoxem a natlučenej do díry)
Lukas B.07:49:11 15.02.2019
odpovědět 
           Re: Česká čárka
Jo, vrtalo mi to hlavou, odhadoval bych, že do díry správného průměru nýt do předem namáčknuté chemické kotvy ani nenatlučeš, ono to lepidlo kolem nýtu ani neproleze ven.
P.09:33:41 15.02.2019
odpovědět 
  Re: Česká čárka
Ve velké stěně je lepidlo skutečně logistický problém. V Alpách jsem používal do žuly vrtané nerezové nýty. Při udaném množství jištění jsou nýty také lehčí. Hlavně vrtáte díry o menším průměru takže baterie vám vystačí na MNOHEM větší počet děr než u děr pro borháky. A to si myslím je ve stěně rozhodující.
moták09:26:35 14.02.2019
odpovědět 
   Re: Česká čárka
No jasně nerez nýt + žula, stačí pár cm, ale písek to je o co tu běží ;-)
Krtek19:46:59 14.02.2019
odpovědět 
   Re: Česká čárka
alpskej genussovej standard s (nerezovými) nejty v délce a jedním nejtem a jedním lepeným (do skleněné patrony) na štandu mi připadá jako realistické řešení. pro solidní skálu ovšem. jestli jsem vinou své chatrné němčiny nepochopil špatně, tak většina moderních cest v mé oblíbené knížce longlines byla takto vytvořena v prvovýstupu za jeden den.
Lukas B.13:35:12 15.02.2019
odpovědět 
    Re: Slovenská čárka
Tak po pětidenním lezeni mimo civilizaci si myslím, že tato diskuze má jasný sexuální podtext a neporhdl bych ani slovenskou čárkou
09:13:20 17.02.2019
odpovědět 
     Re: Slovenská čárka
Slováci jsou asexuálové tak bych je to toho netahal, oni milujou jen chlast!
10:59:26 17.02.2019
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192351)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Angelo vivo 6b Bergamo-Brescia
A Silvia 6a+ Bergamo-Brescia
Gashembrum II 2003 6a Bergamo-Brescia
Západní hrana III Prachov
Stará cesta IV Prachov
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Východní Komín II Prachov

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (49)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi