Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
12.Kohout 10931
13.Smetanová 10887
14.Novák 10787
Bouldry:
12.Bulička 10184
13.Břicháček 10175
14.Vaňous 10103
Hory:
25.Moravcová 2460
26.Magič 2438
27.Relovsky 2422

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230838 cest
Nové přelezy:
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
V 16 - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 PRŮVODCE DO GPS01.04.2019
Zdravím, pořídil sem si GPS od Garminu (62s). Chtěl bych si do toho nahrát průvodce jako je na skalnioblasti.cz, ale bohužel jsem nepřišel na to jak to stáhnout na počítači. Poradila by mi nějaká hodná duše jak to stáhnout/nějakou alternativu?
Děk
 Re: PRŮVODCE DO GPS02.04.2019
jestli se nedají skály nějak ze skalních oblastí, nebo třeba z osm vyexportovat jako POI, tak máš as
 Re: PRŮVODCE DO GPS02.04.2019
Napiš přímo Zdeňkov na zstrnad@netsystemas.com
určitě ti vyjde vstříc
  Re: PRŮVODCE DO GPS02.04.2019
A nešlo by to udělat tak nějak pro všechny? Pod jakou jsou ta data vůbec licencí? Mohlo by to být na
   Re: PRŮVODCE DO GPS02.04.2019
Pro všechny to už je na mapy.cz, v aplikacích Skály ČR a SO, i na skaly.horosvaz.cz. Dávat souřadnic
  Re: PRŮVODCE DO GPS02.04.2019
Děkuju, určitě mu napíšu.
 Re: PRŮVODCE DO GPS02.04.2019
Stáhni si aplikaci do Androidu nebo iOS. GPS navigace jsou 10 let zastaralý produkt a slepá vývojová
  Re: PRŮVODCE DO GPS03.04.2019
Jj a to je presne duvod proc se pouzivaji v letectvi a v armade...
  Re: PRŮVODCE DO GPS03.04.2019
Jj a to je presne duvod proc se pouzivaji v letectvi a v armade...
   Re: PRŮVODCE DO GPS03.04.2019
na zabezpečovací zařízení na železnici se taky donedávna používali technologie, které už před padesá
    Re: PRŮVODCE DO GPS03.04.2019
S tou odezvou bych byl opatrnej. Mobil zná svou přibližnou polohu stále díky propojení s příslušnou
     Re: PRŮVODCE DO GPS03.04.2019
může být. nejsem v tom nijak odborníkem.
nicméně věc, na které závisí něco důležitého, nemusí
      Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
Jde mi hlavně o tomu baterku, a co si budem, iphonová baterka ti vydrží půl dne a pak musíš nabíjet
       Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
mám to podobně. mimochodem teď čekám co se s mojí pravěkou 60Csx stane pozítří...

hi
        Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
ted ji ukazovali tv a vypadá to, že se na 60csx rozjebe čas
       Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
Tak dej třeba pk vědět jak jsi u Zdeňka Strnada pořídil
       Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
Půl dne je trochu málo, to jedině že by sis trvale logoval svůj pohyb. Možná máš už starou baterii?<
       Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
to nesmíš být íovce, normální smartphone musí vydržet bez nabíječky přes víkend a to včetně používán
        Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
Není nad to házet moudra o který nikdo nestojí, určitě ne tazatel, když si prave pořídil novou navig
         Re: PRŮVODCE DO GPS05.04.2019
vzhledem k tomu, že už se jedná o nevyráběný model by ho spíš mělo zajímat to, co se píše nahoře...

 PRŮVODCE DO GPS01.04.2019
Zdravím, pořídil sem si GPS od Garminu (62s). Chtěl bych si do toho nahrát průvodce jako je na skalnioblasti.cz, ale bohužel jsem nepřišel na to jak to stáhnout na počítači. Poradila by mi nějaká hodná duše jak to stáhnout/nějakou alternativu?
Děk

 PRŮVODCE DO GPS01.04.2019
Zdravím, pořídil sem si GPS od Garminu (62s). Chtěl bych si do toho nahrát průvodce jako je na skalnioblasti.cz, ale bohužel jsem nepřišel na to jak to stáhnout na počítači. Poradila by mi nějaká hodná duše jak to stáhnout/nějakou alternativu?
Děk

 Monte Rosa z Italské strany01.04.2019
Ahoj, chceme jet v létě na vht na Monte Rosu z Italské strany. Je lepší jet v červenci nebo v srpnu? Myslím s ohledem na stabilitu počasí, stav ledovců a množství lidí.

 arborista?31.03.2019
Potřebujeme pokácet tři stromy ohrožující chatu... Váháme, jaký postup zvolit - mezi lezci by teoreticky mohli být arboristi, se kterými by se šlo domluvit - nemáte nějaký tip? Jedná se o Prahu západ, blízko Unhoště.
 Re: arborista?31.03.2019
Ahoj, tyhle práce dělám. Každopádně zítřkem začíná období vegetačního klidu a kácení je již - vzhled
  Re: arborista?31.03.2019
od 1.11.
  Re: arborista?01.04.2019
Pro Petra. Zítřkem, tzn. dneškem, nezačíná období vegetačního klidu ale vegetace. A vegetační klid,
   Re: arborista?01.04.2019
JJ, mělo tam být končí období vegetačního klidu.
    Re: arborista?01.04.2019
A s termínem je to jak kde, někde dávají úřady od 1.10. někde od 1.11.
 Re: arborista?31.03.2019
Na pokácení stromu ale nepotřebuješ arboristu. Bohatě Ti stačí rizikový káceč a povolení :-).
  Re: arborista?31.03.2019
ok, no na to se právě ptám, já vůbec netuším.
   Re: arborista?31.03.2019
zas takový drama, že by to až do zimy nešlo kácet, to není. to ovšem záleží, jak moc to to stavení o
    Re: arborista?01.04.2019
Dobře nafotit lze každý strom. Smutný. Postupně vyrubeme všechno. Vzniklý plácek vybetonovat a posta
     Re: arborista?01.04.2019
zrovna od Lukáše bych tuto odpověď nečekal :-(

...rizikový káceč nemusí být arborista
      Re: arborista?01.04.2019
Chlapy, děláte z prdu kuličku... Pokud to někoho ohrožuje (dráty, lidi, majetek) tak je to jedno ať
       Re: arborista?01.04.2019
Resil jsem pred cca 4 lety to stejne. Pozval jsem na konzultaci postupne 3 arboristy, jestli se da s
        Re: arborista?01.04.2019
Super. Strom jsi udolal i přes zákaz nějakejch zelenejch pravdoláskařů. Jistě se cítíš hrdinně.
         Re: arborista?01.04.2019
Jo, udolal. Citim se lip, ze jsem "vyhral" (nenapada me lepsi slovo) nad urednikem, ktery
        Re: arborista?01.04.2019
A co je to za stromy ze se to takhle musi resit? Nejake vzacne? Ja si myslim ze soukrome vlastnictvi
         Re: arborista?01.04.2019
Myslet někdy znamená houby vědět.
          Re: arborista?02.04.2019
:-D ale jistě!..
         Re: arborista?02.04.2019
Problém je, že strom na tvém pozemku není tvůj majetek, ale veřejný zájem. Skutečně. Čistí vzduch a
          Re: arborista?02.04.2019
Ja teda fakt netusim jak je to se stromy ve meste, ale u nas na vesnici si kazdy kaci svoje stromy j
           Re: arborista?02.04.2019
Vis co, zasadis strom a vyroste ti verejnej zajem ;)
           Re: arborista?02.04.2019
Bylo by fajn, kdyby si i vesničani uvědomili, že jejich majetek nesahá jen po jejich branku, ale že
            Re: arborista?02.04.2019
Zato vy meststi inteligenti mate zrejme patent na rozum a asi si myslite, ze planym povykovanim s tr
       Re: arborista?01.04.2019
Většina stromů ohrožuje něčí majetek. Třeba tím, že zbytečně trčí na stavebních parcelách.
    Re: arborista?01.04.2019
Ono taky nejde jen o ten strom, když ho skácíš, je mu to už vskutku jedno, ale taky na něm třeba tou
    Re: arborista?01.04.2019
Ono taky nejde jen o ten strom, když ho skácíš, je mu to už vskutku jedno, ale taky na něm třeba tou
 Re: arborista?01.04.2019
731 579 3jedna7 Zavolej, nazávazně vysvětlím situaci. Hlavně v pohodě. :-)
  Re: arborista?01.04.2019
komentář T. (i když byl asi myšlen trochu jinak) jen potvrzuje, že arboristi mají rozumný přístup, c
   Re: arborista?01.04.2019
Podej úřadu prst, utrhne ti ruku.. Jedna věc je vyrábět savanu a druhý sundat nebezpečný strom - vyh
   Re: arborista?01.04.2019
všeho s mírou, konkrétní stromy nikdo z nás neviděl, a míru ohrožení nemovitosti neznáme. skutečně h
    Re: arborista?02.04.2019
Lukáši, zjisti si, prosím, přesné údaje k té "havariní situaci", kterou se tu oháníš. Stro
 Re: arborista?01.04.2019
fb
 Re: arborista?01.04.2019
Ahoj, pokud jde o právničinu, na větší stromy na nelesním pozemku je třeba mít platné povolení ke ká
  Re: arborista?02.04.2019
Ano i ne. Nekde ve meste, kde je jeden strom na kilometr ctverecni to dava smysl a dokazu si predsta
   Re: arborista?02.04.2019
Hospodářsky využívané sady jedou úplně v jiném režimu než krajinově významné stromy.
   Re: arborista?02.04.2019
Ovocny stromy (i oresak) si muzes kacet podle libosti, ikdyby mely obvod kmenu jak sekvoj. Co nemuze
    Re: arborista?03.04.2019
Výše pokuty zohledňuje mnoho faktorů, mimo jiné i společenskou nebezpečnost. Takže ano, pohrdání úřa
 Re: arborista?02.04.2019
Díky za přínosné komentáře, předám relevantní informace (a kontakty) rodině.

 Fontac26.03.2019
Ahoj, kdo jezdite do Fontace, kde spite? je tam nejaky lezecky kemp/bivak? na mapach vidim nekolik kempu, kde spi lezci? dik I
 Re: Fontac26.03.2019
Před vesnicí Bourron-Marlotte oficiální bivak. Dodávka, stan, všechno povoleno. Zadarmo. Bývala i vo

 Svrtovy pohar24.03.2019
Ahoj nevite kde sledovat zaznamy ceskeho poharu v lezeni z tohoto roku?
 Re: Svrtovy pohar25.03.2019
Sledujte radši měsky Matýsku. A hlavně nezapomeňte- stačí jedna chybička!!

 finger chisel22.03.2019
Ahoj sportovci,
nevíte co znamená finger chisel?
Předem dík za odpověď.
Petr
 Re: finger chisel23.03.2019
Tohle spojeni jsem videl jen v beastmaker aplikaci a tam to chapu jako vis na liste otevrenym uchope
 Re: finger chisel23.03.2019
Open hand grip ukazovákem a malíkem, half crimp grip prostředníkem a prsteníkem.
  Re: finger chisel24.03.2019
Ne každá tlapa to udělá, pomůže malinko vytočit hřbet ruky od těla.
  Re: finger chisel28.03.2019
No, pokud seš si tím překladem jistý - tak to bude zřejmě mít víc významů. Protože ve zmíněné BM apl
   Re: finger chisel28.03.2019
blaha to píše správně

 Prosím o radu.22.03.2019
Jsem začí´átečník, přemýšlím nad jistítkem, vybral jsem 2, máte zkušenosti někdo s Austri Alpin Fish?
Anebo Click Up Plus? Mě se líbí oba, ale chybí mi praktické zkušenosti s oběma jistítky od jiných.
Moc děkuji za názor, rád bych svědomitě
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
Pro začátečníka v prvé řadě doporučím nováčkovský kurz... Jistítko bych vzal Click Up Plus, léty ově
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
Ještě záleží jaký máš průměr lana. Tlustší v tom clickupu moc nejedou. Jinak je clup+ super. Ale je
  Re: Prosím o radu.22.03.2019
Intuitivně se taky přikláním spíš k Clip Up Plus, no ten Austri Alpin vypadá taky dost bezpečně a je
   Re: Prosím o radu.22.03.2019
Ještě doplním pokud uvažuješ o tom astrinu tak zkus od Singing Rocku Rama, Taky poloautomat na bázi
    Re: Prosím o radu.22.03.2019
     Re: Prosím o radu.22.03.2019
Ten prokluz bych taky velmi rád ale jaká jsou konkrétní jistítka s prokluzem? Nechci toho najednou n
      Re: Prosím o radu.22.03.2019
Aha, tak ideální možná Camp Matik, s dobrým prokluzem, ale kdesi jsem zaslechl že taky není ideální
       Re: Prosím o radu.22.03.2019
Hmm prokluz... jak kdy, někdy rozhodujou centimetry aby to nebyla zem. Lepší poskočit dle situace a
      Re: Prosím o radu.28.03.2019
Na prokluz v jistítku se vykašli. Lano máš při podávání stále volné a při pádu se nauč udělat krok v
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
ak sa jedná o vlastnú manželku, tak zatiaľ najlepšia rada je ten kurz.
  Re: Prosím o radu.22.03.2019
Kurz máme v plánu, zatím lezeme s instruktorem, ale na kurze by jsme se chtěli už učit se svým jistí
   Re: Prosím o radu.23.03.2019
s inštruktorom by ste si mohli vyskúšať pár istítiek a potom si kúpiť to, čo vám najviac vyhovuje.
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
Za me, nejdriv se poradne naucit jistit kyblikem (nebo neco na tom principu).Hezky k tomu pristupova
  Re: Prosím o radu.23.03.2019
presne jak pises... mozna snad zacit s osmou... a pak až kyblik. ale hlavne, zacit pod dozorem.
   Re: Prosím o radu.24.03.2019
S osmou jsem tenkrat taky zacinal a az po letech mi nekdo vysvetloval, ze osma slouzi na slanovani a
    Re: Prosím o radu.24.03.2019
Základ je, byl a bude vždycky půlloďák!!
Osma je na slaňování, jištění bez rukavic aúú a kdo
     Re: Prosím o radu.24.03.2019
Ac umim slanovat na HMS, tak radeji poslu prvniho dolu spolulezce, at mi pak dole navaze svoje jisti
      Re: Prosím o radu.24.03.2019
Léta jistíme výhradně HMS. Na vícedélky není IMHO nic lepšího. Pro začátečníky má půlloďák mj. výhod
       Re: Prosím o radu.25.03.2019
Moc lidi nevi, ze se pullodak musi taky uvazat na spravnou stranu, aby lano do ruky neslo pres zamek
         pullodak uvazat na spravnou stranu26.03.2019
je to v obsahu každého kurzu.
a tuto v metodike ČHS/SR na 4. strane
        Re: Prosím o radu.26.03.2019
To T. : To jako vážně? Vážně?... Nechtěl bych codit k vám do horoškoly! To sou základy, kdo je nezná
         Re: Prosím o radu.26.03.2019
myšleno k půlloďáku...
          Re: Prosím o radu.26.03.2019
Ke mne do horoskoly nepujdes, jsem tezce neorganizovany individualni clen. Reagoval jsem tim na pris
          Re: Prosím o radu.26.03.2019
Btw jak jsi dosel k tomu, ze ja nebo lidi v mem okoli neznaji zaklady? Ja jsem na mozny problem s pu
           Re: Prosím o radu.27.03.2019
:-D nepravé T.:
To sou tvrzení jako prase! Asi jako: "šrubovací karabina pojistku měla,
            Re: Prosím o radu.27.03.2019
No tyvole :D Ok, horoskolou jsem sice neprosel, ale kurzem lezeni v horach a na skalach jo. Nekdy te
             Re: Prosím o radu.27.03.2019
Ano zažil i s nováčkama, ale především borcama co všechno ví, všechno znají, horoškolu?A na co jako?
              Re: Prosím o radu.27.03.2019
Ajo, takze spolu vlastne souhlasime, jen jsme se nedohodli na tom, jak moc je moc lidi, co nezna zak
               Re: Prosím o radu.27.03.2019
Pánové - oba dva. Jištění HMSkou je na hovno, páč to kroutí lano. Speciálně na vícedélkách. Sdělte t
                Re: Prosím o radu.28.03.2019
Souhlas, proto jsem to nazval nouzovou technikou. Dobre umet, ale jsou lepsi veci, jak v horach jist
                Re: Prosím o radu.28.03.2019
jistě by byl blázen ten, kdo by přes HMS jistil (a spouštěl) na překližce nebo překližce podobných s
                 Re: Prosím o radu.28.03.2019
Souhlas, půlloďák má v lezení stále své místo a proto se stále učí kvůli blbuvzdornosti. Pro někoho
                  Re: Prosím o radu.29.03.2019
Záviš, ak to poškodzovanie lana myslíš pri istení cez HMS, tak súhlasím. Zanedbateľné.
Spúš
                   Re: Prosím o radu.29.03.2019
Hej co sem furt serete TR a slaňování? Psal sem někde, že bych to použil na TR?
Se slaŇování
                    Re: Prosím o radu.29.03.2019
Ty vole, lezec mě hackuje, jak se tam dostal ten podpis Krtek? :-D
      Slaňováni na HMS24.03.2019
je esenciálna vec v núdzi. Predposledná pred Dülferom. Poškodzuje lano, preto sa ani nepoužíva na
     Re: Prosím o radu.24.03.2019
dulferuv sed přece
      Re: Prosím o radu.25.03.2019
Nechci tě urazit, ale celkem pochybuju, že bys to dal... Kór na tenkých lanech.
       Re: Prosím o radu.25.03.2019
každý správný lezec to, co vyleze, i sleze... ne? :))
       Re: Prosím o radu.26.03.2019
keby si na Dulfera vzal tričko bez goliera, schytal by celkom dobrý cucflek, zvlášť na tenkých lan
       Re: Prosím o radu.30.03.2019
U nás v oddílové horoškole si to vyzkouší každý, takže když je nejhůř, tak by to dal. Kus vzduchem,
  Re: Prosím o radu.25.03.2019
Souhlasim s prvnimi dvema vetami: Za me, nejdriv se poradne naucit jistit kyblikem (nebo neco na tom
 Re: Prosím o radu.25.03.2019
Dostáváš dobrý rady, instruktora máte, takže k tomu co tu už zaznělo dodám jen, že nejen pro začáteč

 Francie21.03.2019
Cau, kam jezdite v dnesni dobe do Francie lezt? Par let jsem daval prednost Spanelsku. Jezdi se jeste do Tarnu, St Leger a tak? Ceuse? Pred 10ti lety jsme tam vcelku jezdili, zmenilo se neco? Nake nove tipy, doporuceni na hezke, klidne i mensi oblasti? Di
 Re: Francie27.03.2019
Ahoj, pořád tam jezdíme. Je tam toho mraky, mi jezdíme řekněme kolem Nimes a na víchod. Tarn pořád O
 Re: Francie27.03.2019
Nový průvodčík na Nice a okolí má 630 stránek.

1   ...   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Prosím o radu.
Jsem začí´átečník, přemýšlím nad jistítkem, vybral jsem 2, máte zkušenosti někdo s Austri Alpin Fish?
Anebo Click Up Plus? Mě se líbí oba, ale chybí mi praktické zkušenosti s oběma jistítky od jiných.
Moc děkuji za názor, rád bych svědomitě jistil manželku.....není to vtip....!!
 kokino13:25:44 22.03.2019
odpovědět 
 Re: Prosím o radu.
Pro začátečníka v prvé řadě doporučím nováčkovský kurz... Jistítko bych vzal Click Up Plus, léty ověřený, blokace funguje spolehlivě. Dořádně prostuduj návod a vyzkoušej před ostrým jištěním případně se poraď!
Záviš14:32:01 22.03.2019
odpovědět 
 Re: Prosím o radu.
Ještě záleží jaký máš průměr lana. Tlustší v tom clickupu moc nejedou. Jinak je clup+ super. Ale je to samoblokant, takže namísto prokluzu, když je třeba, musíš rešit jinak (poskočit si).
Jirka16:14:37 22.03.2019
odpovědět 
  Re: Prosím o radu.
Intuitivně se taky přikláním spíš k Clip Up Plus, no ten Austri Alpin vypadá taky dost bezpečně a jednoduše blbuvzdorně, i když samozřejmě při jištění není nikdy opatrnosti dost. Zřejmě Austri Alpin nikdo u nás nepoužívá. Potřeboval bych se dočíst nějakého srovnání jestli existuje, pokud se nedozvím, koupím Clip Up Plus, chyba to určitě nebude. Ze začátku jsem koukal po Gri Gri 2, ale pochopil jsem po vícero videích zejména zahraničních, že pro začátečníka by to mohl být dost problém.
 kokino17:18:04 22.03.2019
odpovědět 
   Re: Prosím o radu.
Ještě doplním pokud uvažuješ o tom astrinu tak zkus od Singing Rocku Rama, Taky poloautomat na bázi smartu apod. a za uplně jiné peníze.. ;-) https://www.singingrock.cz/ rama?cat=160
Záviš18:51:47 22.03.2019
odpovědět 
    Re: Prosím o radu.
https://www.youtube.com/ watch?v=QSpnBBo9V3A
Záviš18:52:29 22.03.2019
odpovědět 
     Re: Prosím o radu.
Ten prokluz bych taky velmi rád ale jaká jsou konkrétní jistítka s prokluzem? Nechci toho najednou nějak moc jako začátečník?!
 kokino20:11:17 22.03.2019
odpovědět 
      Re: Prosím o radu.
Aha, tak ideální možná Camp Matik, s dobrým prokluzem, ale kdesi jsem zaslechl že taky není ideální pro začátečníka, je to pravda? Namísto Matiku mi nabízeli Black Diamond a Revo. Je toho fakt dost, a já potřebuju jenom jedno, ideální v rámci možností, a abych to zvlaádl s přispěním instruktora.
 kokino20:17:42 22.03.2019
odpovědět 
       Re: Prosím o radu.
Hmm prokluz... jak kdy, někdy rozhodujou centimetry aby to nebyla zem. Lepší poskočit dle situace a nebo řešení typu Edelrid Ohm
Záviš22:34:06 22.03.2019
odpovědět 
      Re: Prosím o radu.
Na prokluz v jistítku se vykašli. Lano máš při podávání stále volné a při pádu se nauč udělat krok v před, nebo spíše než krok přenesení váhy na přední nohu. Ono tě to tam samo potáhne, tak se to mu jen vyjde vsříc. To považuji za ok prokluz na sportovkách pro začátečníky. Jinak taky mám dobrou zkušenost s clickupem. Rozhodně mi přejde dobré pro začátečníky jakékoli jistítko typu kýbl.
Valmar10:59:41 28.03.2019
odpovědět 
 Re: Prosím o radu.
ak sa jedná o vlastnú manželku, tak zatiaľ najlepšia rada je ten kurz.
PK20:15:24 22.03.2019
odpovědět 
  Re: Prosím o radu.
Kurz máme v plánu, zatím lezeme s instruktorem, ale na kurze by jsme se chtěli už učit se svým jistítkem pod dohledem školitele.
 kokino20:42:52 22.03.2019
odpovědět 
   Re: Prosím o radu.
s inštruktorom by ste si mohli vyskúšať pár istítiek a potom si kúpiť to, čo vám najviac vyhovuje.
btw. moja žena nelezie, ale občas ju navlečiem do sedačky a prilby a istí ma cez mamutí Smart Alpine.
16:12:55 23.03.2019
odpovědět 
 Re: Prosím o radu.
Za me, nejdriv se poradne naucit jistit kyblikem (nebo neco na tom principu).Hezky k tomu pristupovat opatrne a zodpovedne, zazit si to, ze nekoho fakt drzim ja a ne jistitko, naucit se spravne navyky, kde se drzi lano, jak se podava, ze se nesmi pustit, atp. Jak to prejde do krve, tak bych poridil gri-gri pro vetsi pocit sucha a bezpeci a prijemnejsi handlovani pri nacvicovani cest (mozno neco jineho automatickeho, co vyhovuje danemu soudruhovi). Neprokluz u gri-gri nema cenu resit, to vyresis poskocenim (podle rozdilu vahy bud poskocis, nebo jen lehce nakrocis a nechas se povytahnout...rychle to prejde do krve). Je to krasne plynule a jako do perinky (tisice dekovnych dopisu). Ale to je zpusob, jakym jsem ke gri-gri dosel ja (po asi 15 letech na kyblikach...). Zacatecnik, ktery nikdy nedrzel lano v ruce bude mit samozrejme s gri-gri trochu problem a muze vzniknout par nebezpecnych situaci...ma sam co delat se sebou, natoz resit delikatni podavani lana (chce to grif, ale pokud uz umim s lanem pracovat, tak to je otazka jednoho lezeni).
T.20:48:14 22.03.2019
odpovědět 
  Re: Prosím o radu.
presne jak pises... mozna snad zacit s osmou... a pak až kyblik. ale hlavne, zacit pod dozorem.
ex21:00:55 23.03.2019
odpovědět 
   Re: Prosím o radu.
S osmou jsem tenkrat taky zacinal a az po letech mi nekdo vysvetloval, ze osma slouzi na slanovani a ne na jisteni (nad cimz jsem teda dost kroutil hlavou). Na kybl jsem z osmy vlastne presel z donuceni, kdyz nejake steny zacinaly zavadet zakazy jisteni osmou. Jo a taky jsem cas jistil pres polovicni lodak. Ale tyhle vyvojovy stadia bych asi preskocil...osma oproti kyblu ve zkusenosti nic neprida a handling je podobny. Jen se s osmou krouti vic lano. Jisteni (a slanovani) pres HMS je dobre umet, ale spis kdyz clovek miri do hor nebo nejakych tradicnich terenu, kde se muze vyzadovat nejaka ta nouzova technika. Na sportovky staci malo. Ja jsem ze sedaku na sportovky dokonce sundal uz i odsedku (jeste nedavno to pro me byla neodmyslitelna soucast sedaku :)
T12:43:27 24.03.2019
odpovědět 
    Re: Prosím o radu.
Základ je, byl a bude vždycky půlloďák!!
Osma je na slaňování, jištění bez rukavic aúú a kdo leze normálně v nich, že?
Cokoliv dál je nadstavba.;-). Btw místní borci... Co uděláte když vám spadne osma na věži dolů a potřebujete slanit a máte jen karábli??
Záviš13:31:42 24.03.2019
odpovědět 
     Re: Prosím o radu.
Ac umim slanovat na HMS, tak radeji poslu prvniho dolu spolulezce, at mi pak dole navaze svoje jistitko na lano a to si vytahnu k sobe. Premyslim, u kolika delek bych byl ochotny tenhle zpusob vymenit za slanovani na HMS :) Predpokladam samozrejme vicemene kolmy teren...slanovani kosodrevinou neuvazuju...
T.13:59:54 24.03.2019
odpovědět 
      Re: Prosím o radu.
Léta jistíme výhradně HMS. Na vícedélky není IMHO nic lepšího. Pro začátečníky má půlloďák mj. výhodu, že ho snad ani nejde poplést – na rozdíl od pomůcek, kde musíš pokaždé znova studovat, jak vlastně vložit lano. Slaňuji přes osmu (výhody: 1. projdou i překřížená lana 2. můžeš kdekoli zastavit a uvolnit si obě ruce). Manželce osma nevyhovuje, protože vyžaduje pozornost a při dlouhém slaňování vzduchem na našem slabém laně (zvlášť v horku) ji pálí dlaně. Dlouho jsem pro ni hledal vhodnou slaňovací pomůcku, až jsem našel: https://eu.mammut.com/p/2210-00970-0193/smart-alpine-75-95/. Doporučuji.
Anonym16:12:04 24.03.2019
odpovědět 
       Re: Prosím o radu.
Moc lidi nevi, ze se pullodak musi taky uvazat na spravnou stranu, aby lano do ruky neslo pres zamek (ktery by mohlo rozsroubovat, jak pres nej jde, a procvaknout se, cimz zrusit uzel v hms). Zalozit kybl je imho intuitivnejsi a v pripade opacneho zalozeni se stane hovno.
T.17:55:36 25.03.2019
odpovědět 
         pullodak uvazat na spravnou stranu
je to v obsahu každého kurzu.
a tuto v metodike ČHS/SR na 4. strane
https://www.horosvaz.cz/res /archive/004/003911.pdf? seek=1321355173
07:15:24 26.03.2019
odpovědět 
        Re: Prosím o radu.
To T. : To jako vážně? Vážně?... Nechtěl bych codit k vám do horoškoly! To sou základy, kdo je nezná je nebezbečný sobě a hlavně okolí!
Zaviš10:45:21 26.03.2019
odpovědět 
         Re: Prosím o radu.
myšleno k půlloďáku...
Záviš10:46:36 26.03.2019
odpovědět 
          Re: Prosím o radu.
Ke mne do horoskoly nepujdes, jsem tezce neorganizovany individualni clen. Reagoval jsem tim na prispevek vyse, kde anonym tvrdil ,ze se pullodak snad ani neda zalozit blbe. Podle me prave da a spousta lidi to ani nevi. Nebo po roce nepouzivani tapou, z ktery strany zacit vazat, aby to vyslo... Oproti tomu je kybl mnohem prostsi a blbuvzdornejsi.
T. 16:35:29 26.03.2019
odpovědět 
          Re: Prosím o radu.
Btw jak jsi dosel k tomu, ze ja nebo lidi v mem okoli neznaji zaklady? Ja jsem na mozny problem s pullodakem upozornil, coz znamena, ze asi vim, jak se spravne vaze. To, ze to casto vidim blbe neznamena, ze to tak delaji lidi, se kteryma se vazu na lano...
T. 16:40:00 26.03.2019
odpovědět 
           Re: Prosím o radu.
:-D nepravé T.:
To sou tvrzení jako prase! Asi jako: "šrubovací karabina pojistku měla, ale já nevěděl, že se musí zašroubovat aby fungovala." ;-)
Navíc se to učí v každé horoškole a hodně na to upozorňuje! Asi u vás řádí taky ti tři japonci "NoSaTo SamoSaTo AkoSaTo?".
Ale chápu, že ty jako individuál to bereš asi jinak a kdo ví jestli vůbec něčím takovým prošel. Je všeobecně známo, že od dob kdy se naskytla registrovat jako individuál včetně pojištění se situace dost zhoršila a s některými paky bych se už fakt nechtěl potkat ve skalách či dokonce na vícedélkách nebo snad v horách.:-/
Záviš09:10:56 27.03.2019
odpovědět 
            Re: Prosím o radu.
No tyvole :D Ok, horoskolou jsem sice neprosel, ale kurzem lezeni v horach a na skalach jo. Nekdy teda pred dvaceti lety. Co jsem neznal, to jsem si z metodickych prirucek dostudoval. Ve vicedelkach se pohybuju skoro tech 20 let. Porad nechapu, co ma spolecneho moje metodicka vychova a znalosti s tim, ze vidam na skalach a v horach lidi, co jisti spatne. Tys nikdy nebezpecnou situaci v horach/na skalach zpusobenou metodickou chybou nevidel?
T. 10:29:27 27.03.2019
odpovědět 
             Re: Prosím o radu.
Ano zažil i s nováčkama, ale především borcama co všechno ví, všechno znají, horoškolu?A na co jako? Však já mám dvouhodinový kurz na stěně to stačí!! Ti sou nebezpeční, ale o tom, se už nebudu rozepisovat to je jen off topic...
Všechno je jen reakce na tvoje tvrzení: "Moc lidi neví, ze se pullodak musi taky uvazat na spravnou stranu, aby lano do ruky neslo pres zamek..."!!! a dál to jen pokračovalo... asi už bez komentáře točíme se v kruhu.
Záviš11:19:34 27.03.2019
odpovědět 
              Re: Prosím o radu.
Ajo, takze spolu vlastne souhlasime, jen jsme se nedohodli na tom, jak moc je moc lidi, co nezna zakladni metodiku jisteni pullodakem a trochu to znelo, jako, ze je to moje chyba a blbe vychovne pusobim na sve okoli :) To mas jako s tim, ze mi v kolone moc lidi schvalne neumozni zarazeni na konci pomoci zipu, ikdyz se to uci snad v kazde autoskole a je to v metodickych pokynech. Kdyz si na to postezuju, tak mi na to snad taky nereknes, ze bys ke me do auta nesedl...
T.16:20:56 27.03.2019
odpovědět 
               Re: Prosím o radu.
Pánové - oba dva. Jištění HMSkou je na hovno, páč to kroutí lano. Speciálně na vícedélkách. Sdělte to prosím frekventantům Vašich horoškol. Díky.
honza17:31:19 27.03.2019
odpovědět 
                Re: Prosím o radu.
Souhlas, proto jsem to nazval nouzovou technikou. Dobre umet, ale jsou lepsi veci, jak v horach jistit.
T. 01:00:47 28.03.2019
odpovědět 
                Re: Prosím o radu.
jistě by byl blázen ten, kdo by přes HMS jistil (a spouštěl) na překližce nebo překližce podobných sportovkách. ale jsou situace, kde nic lepšího než HMS zatím neexistuje, a pochybuji, že kdy existovat bude, něco podobně jednoduchého, relativně blbuvdorného, kontrolovatelného a nerozbitného, funkčního, jednodílného bez pohyblivých částí. typicky delší odlez od (solidního) štandu, kdy je to těžké před prvním solidním mezijištěním.

při rozumném používání HMS tato lano nekroutí nijak fatálně. předejít se tomu dá tím, že se oba nejdříve navážou na zatím nezkroucené lano (dvě lana) a lanové délky se netahají na doraz délky lana.
Lukas B.11:22:32 28.03.2019
odpovědět 
                 Re: Prosím o radu.
Souhlas, půlloďák má v lezení stále své místo a proto se stále učí kvůli blbuvzdornosti. Pro někoho jen jako nouzovka, někdo ho používá dost. Kroucení lan není tak tragické, opotřebení či ničení je spíš kec. Lana kroutí i třeba nové reverzo i grigri a docela dost...
Záviš11:31:58 28.03.2019
odpovědět 
                  Re: Prosím o radu.
Záviš, ak to poškodzovanie lana myslíš pri istení cez HMS, tak súhlasím. Zanedbateľné.
Spúšťanie alebo zlaňovanie cez HMS: tam je to iná vec. V núdzi neriešim, ale plánované spúšťanie pri TR alebo zlaňovanie už je ničenie lana. Preto som kdesi dole napísal : nacvičiť na starom lane. Je jednoduchšie/bezpečnejšie zlaniť cez HMS, ako cez skladačku z karabín z rozobraných expresiek.
08:20:58 29.03.2019
odpovědět 
                   Re: Prosím o radu.
Hej co sem furt serete TR a slaňování? Psal sem někde, že bych to použil na TR?
Se slaŇováním sem to psal na "Co budeš dělat když ti jistítko spadne z věže dole.."takže nouzovka!!
Hoši proberte se z toho rybaření vám fakt už asi hrabe... Horolezení nebo volné lezení je především o volném pohybu terénem směrem vzhůru, pokud možno bez pádu.
Na stěnu to vhodné není, to ví každý kdo prošel nějakou horoškolou nebo kurzem, ale v horách, vícedélkách i na cvičných skalách to pořád uplatnění má a měl by to každý kdo lozí znát... Toť vše.

BTW kdyby sis prošels moje dřívější příspěvky tak bys pochopil a borcovi co se ptal tak doporučil ClickUp a kurz na první dobrou...;-)
Krtek10:00:50 29.03.2019
odpovědět 
                    Re: Prosím o radu.
Ty vole, lezec mě hackuje, jak se tam dostal ten podpis Krtek? :-D
Záviš10:10:11 29.03.2019
odpovědět 
      Slaňováni na HMS
je esenciálna vec v núdzi. Predposledná pred Dülferom. Poškodzuje lano, preto sa ani nepoužíva na TR.
Treba na 100 % nacvičiť, ale na starých lanách.
PK16:55:04 24.03.2019
odpovědět 
     Re: Prosím o radu.
dulferuv sed přece
petr23:34:39 24.03.2019
odpovědět 
      Re: Prosím o radu.
Nechci tě urazit, ale celkem pochybuju, že bys to dal... Kór na tenkých lanech.
TATAR09:11:58 25.03.2019
odpovědět 
       Re: Prosím o radu.
každý správný lezec to, co vyleze, i sleze... ne? :))
12:15:59 25.03.2019
odpovědět 
       Re: Prosím o radu.
keby si na Dulfera vzal tričko bez goliera, schytal by celkom dobrý cucflek, zvlášť na tenkých lanách. Treba nacvičiť, bunda alebo flanelka s golierom.
07:18:42 26.03.2019
odpovědět 
       Re: Prosím o radu.
U nás v oddílové horoškole si to vyzkouší každý, takže když je nejhůř, tak by to dal. Kus vzduchem, zbytek strmou skálou. Klokočky.
Kuba Turek19:07:26 30.03.2019
odpovědět 
  Re: Prosím o radu.
Souhlasim s prvnimi dvema vetami: Za me, nejdriv se poradne naucit jistit kyblikem (nebo neco na tom principu). Hezky k tomu pristupovat opatrne a zodpovedne, zazit si to, ze nekoho fakt drzim ja a ne jistitko, naucit se spravne navyky, kde se drzi lano, jak se podava, ze se nesmi pustit, atp.
jx zero09:57:34 25.03.2019
odpovědět 
 Re: Prosím o radu.
Dostáváš dobrý rady, instruktora máte, takže k tomu co tu už zaznělo dodám jen, že nejen pro začátečníky se mi jeví hodně dobré získat zkušenost s Edelrid MegaJul.
Pokud už máte vlastní lano, doporučuju zkoušet jistítka před koupí právě s ním, a u MegaJulu obzvlášť. S některým lanem určitá jistítka neoceníš, hůř se ovládají: koušou se když nechceš nebo naopak brzdí o něco míň. Něco z toho eliminuješ když se s jistítkem a lanem v kombinaci víc zaučíš, něco třeba uplně ne.
T. (jinej, kterej se tu takhle podepisuje cca 10 let)14:37:42 25.03.2019
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192348)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní hrana III Prachov
Stará cesta IV Prachov
Nedělení dýchánek - varianta VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nedělní dýchánek VIIIa Tisá - Velké Stěny
Novodobá VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Rasista VIIb Tisá - Velké Stěny
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (51)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi