Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
50.Zaoral 9994
51. 9986
52.Šenkýř 9969
Bouldry:
50.Tran 9078
51.Šolc 9053
52.Čech 9050
Hory:
2.Skopec 7086
3.Groš 6550
4.Černý 6468

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230799 cest
Nové přelezy:
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Stěna Kopřivnice - Kopřivnice
Eset Centrum - Praha 2
Boulder club - Zákupy

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
HUDYsport - Praha 1
HUDYsport - Olomouc

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 PRŮVODCE DO GPS01.04.2019
Zdravím, pořídil sem si GPS od Garminu (62s). Chtěl bych si do toho nahrát průvodce jako je na skalnioblasti.cz, ale bohužel jsem nepřišel na to jak to stáhnout na počítači. Poradila by mi nějaká hodná duše jak to stáhnout/nějakou alternativu?
Děk

 PRŮVODCE DO GPS01.04.2019
Zdravím, pořídil sem si GPS od Garminu (62s). Chtěl bych si do toho nahrát průvodce jako je na skalnioblasti.cz, ale bohužel jsem nepřišel na to jak to stáhnout na počítači. Poradila by mi nějaká hodná duše jak to stáhnout/nějakou alternativu?
Děk

 Monte Rosa z Italské strany01.04.2019
Ahoj, chceme jet v létě na vht na Monte Rosu z Italské strany. Je lepší jet v červenci nebo v srpnu? Myslím s ohledem na stabilitu počasí, stav ledovců a množství lidí.

 arborista?31.03.2019
Potřebujeme pokácet tři stromy ohrožující chatu... Váháme, jaký postup zvolit - mezi lezci by teoreticky mohli být arboristi, se kterými by se šlo domluvit - nemáte nějaký tip? Jedná se o Prahu západ, blízko Unhoště.
 Re: arborista?31.03.2019
Ahoj, tyhle práce dělám. Každopádně zítřkem začíná období vegetačního klidu a kácení je již - vzhled
  Re: arborista?31.03.2019
od 1.11.
  Re: arborista?01.04.2019
Pro Petra. Zítřkem, tzn. dneškem, nezačíná období vegetačního klidu ale vegetace. A vegetační klid,
   Re: arborista?01.04.2019
JJ, mělo tam být končí období vegetačního klidu.
    Re: arborista?01.04.2019
A s termínem je to jak kde, někde dávají úřady od 1.10. někde od 1.11.
 Re: arborista?31.03.2019
Na pokácení stromu ale nepotřebuješ arboristu. Bohatě Ti stačí rizikový káceč a povolení :-).
  Re: arborista?31.03.2019
ok, no na to se právě ptám, já vůbec netuším.
   Re: arborista?31.03.2019
zas takový drama, že by to až do zimy nešlo kácet, to není. to ovšem záleží, jak moc to to stavení o
    Re: arborista?01.04.2019
Dobře nafotit lze každý strom. Smutný. Postupně vyrubeme všechno. Vzniklý plácek vybetonovat a posta
     Re: arborista?01.04.2019
zrovna od Lukáše bych tuto odpověď nečekal :-(

...rizikový káceč nemusí být arborista
      Re: arborista?01.04.2019
Chlapy, děláte z prdu kuličku... Pokud to někoho ohrožuje (dráty, lidi, majetek) tak je to jedno ať
       Re: arborista?01.04.2019
Resil jsem pred cca 4 lety to stejne. Pozval jsem na konzultaci postupne 3 arboristy, jestli se da s
        Re: arborista?01.04.2019
Super. Strom jsi udolal i přes zákaz nějakejch zelenejch pravdoláskařů. Jistě se cítíš hrdinně.
         Re: arborista?01.04.2019
Jo, udolal. Citim se lip, ze jsem "vyhral" (nenapada me lepsi slovo) nad urednikem, ktery
        Re: arborista?01.04.2019
A co je to za stromy ze se to takhle musi resit? Nejake vzacne? Ja si myslim ze soukrome vlastnictvi
         Re: arborista?01.04.2019
Myslet někdy znamená houby vědět.
          Re: arborista?02.04.2019
:-D ale jistě!..
         Re: arborista?02.04.2019
Problém je, že strom na tvém pozemku není tvůj majetek, ale veřejný zájem. Skutečně. Čistí vzduch a
          Re: arborista?02.04.2019
Ja teda fakt netusim jak je to se stromy ve meste, ale u nas na vesnici si kazdy kaci svoje stromy j
           Re: arborista?02.04.2019
Vis co, zasadis strom a vyroste ti verejnej zajem ;)
           Re: arborista?02.04.2019
Bylo by fajn, kdyby si i vesničani uvědomili, že jejich majetek nesahá jen po jejich branku, ale že
            Re: arborista?02.04.2019
Zato vy meststi inteligenti mate zrejme patent na rozum a asi si myslite, ze planym povykovanim s tr
       Re: arborista?01.04.2019
Většina stromů ohrožuje něčí majetek. Třeba tím, že zbytečně trčí na stavebních parcelách.
    Re: arborista?01.04.2019
Ono taky nejde jen o ten strom, když ho skácíš, je mu to už vskutku jedno, ale taky na něm třeba tou
    Re: arborista?01.04.2019
Ono taky nejde jen o ten strom, když ho skácíš, je mu to už vskutku jedno, ale taky na něm třeba tou
 Re: arborista?01.04.2019
731 579 3jedna7 Zavolej, nazávazně vysvětlím situaci. Hlavně v pohodě. :-)
  Re: arborista?01.04.2019
komentář T. (i když byl asi myšlen trochu jinak) jen potvrzuje, že arboristi mají rozumný přístup, c
   Re: arborista?01.04.2019
Podej úřadu prst, utrhne ti ruku.. Jedna věc je vyrábět savanu a druhý sundat nebezpečný strom - vyh
   Re: arborista?01.04.2019
všeho s mírou, konkrétní stromy nikdo z nás neviděl, a míru ohrožení nemovitosti neznáme. skutečně h
    Re: arborista?02.04.2019
Lukáši, zjisti si, prosím, přesné údaje k té "havariní situaci", kterou se tu oháníš. Stro
 Re: arborista?01.04.2019
fb
 Re: arborista?01.04.2019
Ahoj, pokud jde o právničinu, na větší stromy na nelesním pozemku je třeba mít platné povolení ke ká
  Re: arborista?02.04.2019
Ano i ne. Nekde ve meste, kde je jeden strom na kilometr ctverecni to dava smysl a dokazu si predsta
   Re: arborista?02.04.2019
Hospodářsky využívané sady jedou úplně v jiném režimu než krajinově významné stromy.
   Re: arborista?02.04.2019
Ovocny stromy (i oresak) si muzes kacet podle libosti, ikdyby mely obvod kmenu jak sekvoj. Co nemuze
    Re: arborista?03.04.2019
Výše pokuty zohledňuje mnoho faktorů, mimo jiné i společenskou nebezpečnost. Takže ano, pohrdání úřa
 Re: arborista?02.04.2019
Díky za přínosné komentáře, předám relevantní informace (a kontakty) rodině.

 Fontac26.03.2019
Ahoj, kdo jezdite do Fontace, kde spite? je tam nejaky lezecky kemp/bivak? na mapach vidim nekolik kempu, kde spi lezci? dik I
 Re: Fontac26.03.2019
Před vesnicí Bourron-Marlotte oficiální bivak. Dodávka, stan, všechno povoleno. Zadarmo. Bývala i vo

 Svrtovy pohar24.03.2019
Ahoj nevite kde sledovat zaznamy ceskeho poharu v lezeni z tohoto roku?
 Re: Svrtovy pohar25.03.2019
Sledujte radši měsky Matýsku. A hlavně nezapomeňte- stačí jedna chybička!!

 finger chisel22.03.2019
Ahoj sportovci,
nevíte co znamená finger chisel?
Předem dík za odpověď.
Petr
 Re: finger chisel23.03.2019
Tohle spojeni jsem videl jen v beastmaker aplikaci a tam to chapu jako vis na liste otevrenym uchope
 Re: finger chisel23.03.2019
Open hand grip ukazovákem a malíkem, half crimp grip prostředníkem a prsteníkem.
  Re: finger chisel24.03.2019
Ne každá tlapa to udělá, pomůže malinko vytočit hřbet ruky od těla.
  Re: finger chisel28.03.2019
No, pokud seš si tím překladem jistý - tak to bude zřejmě mít víc významů. Protože ve zmíněné BM apl
   Re: finger chisel28.03.2019
blaha to píše správně

 Prosím o radu.22.03.2019
Jsem začí´átečník, přemýšlím nad jistítkem, vybral jsem 2, máte zkušenosti někdo s Austri Alpin Fish?
Anebo Click Up Plus? Mě se líbí oba, ale chybí mi praktické zkušenosti s oběma jistítky od jiných.
Moc děkuji za názor, rád bych svědomitě
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
Pro začátečníka v prvé řadě doporučím nováčkovský kurz... Jistítko bych vzal Click Up Plus, léty ově
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
Ještě záleží jaký máš průměr lana. Tlustší v tom clickupu moc nejedou. Jinak je clup+ super. Ale je
  Re: Prosím o radu.22.03.2019
Intuitivně se taky přikláním spíš k Clip Up Plus, no ten Austri Alpin vypadá taky dost bezpečně a je
   Re: Prosím o radu.22.03.2019
Ještě doplním pokud uvažuješ o tom astrinu tak zkus od Singing Rocku Rama, Taky poloautomat na bázi
    Re: Prosím o radu.22.03.2019
     Re: Prosím o radu.22.03.2019
Ten prokluz bych taky velmi rád ale jaká jsou konkrétní jistítka s prokluzem? Nechci toho najednou n
      Re: Prosím o radu.22.03.2019
Aha, tak ideální možná Camp Matik, s dobrým prokluzem, ale kdesi jsem zaslechl že taky není ideální
       Re: Prosím o radu.22.03.2019
Hmm prokluz... jak kdy, někdy rozhodujou centimetry aby to nebyla zem. Lepší poskočit dle situace a
      Re: Prosím o radu.28.03.2019
Na prokluz v jistítku se vykašli. Lano máš při podávání stále volné a při pádu se nauč udělat krok v
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
ak sa jedná o vlastnú manželku, tak zatiaľ najlepšia rada je ten kurz.
  Re: Prosím o radu.22.03.2019
Kurz máme v plánu, zatím lezeme s instruktorem, ale na kurze by jsme se chtěli už učit se svým jistí
   Re: Prosím o radu.23.03.2019
s inštruktorom by ste si mohli vyskúšať pár istítiek a potom si kúpiť to, čo vám najviac vyhovuje.
 Re: Prosím o radu.22.03.2019
Za me, nejdriv se poradne naucit jistit kyblikem (nebo neco na tom principu).Hezky k tomu pristupova
  Re: Prosím o radu.23.03.2019
presne jak pises... mozna snad zacit s osmou... a pak až kyblik. ale hlavne, zacit pod dozorem.
   Re: Prosím o radu.24.03.2019
S osmou jsem tenkrat taky zacinal a az po letech mi nekdo vysvetloval, ze osma slouzi na slanovani a
    Re: Prosím o radu.24.03.2019
Základ je, byl a bude vždycky půlloďák!!
Osma je na slaňování, jištění bez rukavic aúú a kdo
     Re: Prosím o radu.24.03.2019
Ac umim slanovat na HMS, tak radeji poslu prvniho dolu spolulezce, at mi pak dole navaze svoje jisti
      Re: Prosím o radu.24.03.2019
Léta jistíme výhradně HMS. Na vícedélky není IMHO nic lepšího. Pro začátečníky má půlloďák mj. výhod
       Re: Prosím o radu.25.03.2019
Moc lidi nevi, ze se pullodak musi taky uvazat na spravnou stranu, aby lano do ruky neslo pres zamek
         pullodak uvazat na spravnou stranu26.03.2019
je to v obsahu každého kurzu.
a tuto v metodike ČHS/SR na 4. strane
        Re: Prosím o radu.26.03.2019
To T. : To jako vážně? Vážně?... Nechtěl bych codit k vám do horoškoly! To sou základy, kdo je nezná
         Re: Prosím o radu.26.03.2019
myšleno k půlloďáku...
          Re: Prosím o radu.26.03.2019
Ke mne do horoskoly nepujdes, jsem tezce neorganizovany individualni clen. Reagoval jsem tim na pris
          Re: Prosím o radu.26.03.2019
Btw jak jsi dosel k tomu, ze ja nebo lidi v mem okoli neznaji zaklady? Ja jsem na mozny problem s pu
           Re: Prosím o radu.27.03.2019
:-D nepravé T.:
To sou tvrzení jako prase! Asi jako: "šrubovací karabina pojistku měla,
            Re: Prosím o radu.27.03.2019
No tyvole :D Ok, horoskolou jsem sice neprosel, ale kurzem lezeni v horach a na skalach jo. Nekdy te
             Re: Prosím o radu.27.03.2019
Ano zažil i s nováčkama, ale především borcama co všechno ví, všechno znají, horoškolu?A na co jako?
              Re: Prosím o radu.27.03.2019
Ajo, takze spolu vlastne souhlasime, jen jsme se nedohodli na tom, jak moc je moc lidi, co nezna zak
               Re: Prosím o radu.27.03.2019
Pánové - oba dva. Jištění HMSkou je na hovno, páč to kroutí lano. Speciálně na vícedélkách. Sdělte t
                Re: Prosím o radu.28.03.2019
Souhlas, proto jsem to nazval nouzovou technikou. Dobre umet, ale jsou lepsi veci, jak v horach jist
                Re: Prosím o radu.28.03.2019
jistě by byl blázen ten, kdo by přes HMS jistil (a spouštěl) na překližce nebo překližce podobných s
                 Re: Prosím o radu.28.03.2019
Souhlas, půlloďák má v lezení stále své místo a proto se stále učí kvůli blbuvzdornosti. Pro někoho
                  Re: Prosím o radu.29.03.2019
Záviš, ak to poškodzovanie lana myslíš pri istení cez HMS, tak súhlasím. Zanedbateľné.
Spúš
                   Re: Prosím o radu.29.03.2019
Hej co sem furt serete TR a slaňování? Psal sem někde, že bych to použil na TR?
Se slaŇování
                    Re: Prosím o radu.29.03.2019
Ty vole, lezec mě hackuje, jak se tam dostal ten podpis Krtek? :-D
      Slaňováni na HMS24.03.2019
je esenciálna vec v núdzi. Predposledná pred Dülferom. Poškodzuje lano, preto sa ani nepoužíva na
     Re: Prosím o radu.24.03.2019
dulferuv sed přece
      Re: Prosím o radu.25.03.2019
Nechci tě urazit, ale celkem pochybuju, že bys to dal... Kór na tenkých lanech.
       Re: Prosím o radu.25.03.2019
každý správný lezec to, co vyleze, i sleze... ne? :))
       Re: Prosím o radu.26.03.2019
keby si na Dulfera vzal tričko bez goliera, schytal by celkom dobrý cucflek, zvlášť na tenkých lan
       Re: Prosím o radu.30.03.2019
U nás v oddílové horoškole si to vyzkouší každý, takže když je nejhůř, tak by to dal. Kus vzduchem,
  Re: Prosím o radu.25.03.2019
Souhlasim s prvnimi dvema vetami: Za me, nejdriv se poradne naucit jistit kyblikem (nebo neco na tom
 Re: Prosím o radu.25.03.2019
Dostáváš dobrý rady, instruktora máte, takže k tomu co tu už zaznělo dodám jen, že nejen pro začáteč

 Francie21.03.2019
Cau, kam jezdite v dnesni dobe do Francie lezt? Par let jsem daval prednost Spanelsku. Jezdi se jeste do Tarnu, St Leger a tak? Ceuse? Pred 10ti lety jsme tam vcelku jezdili, zmenilo se neco? Nake nove tipy, doporuceni na hezke, klidne i mensi oblasti? Di
 Re: Francie27.03.2019
Ahoj, pořád tam jezdíme. Je tam toho mraky, mi jezdíme řekněme kolem Nimes a na víchod. Tarn pořád O
 Re: Francie27.03.2019
Nový průvodčík na Nice a okolí má 630 stránek.

 Výškový specialista19.03.2019
•Společnost s dlouholetou tradicí a celoroční působností přijímá nové výškové specialisty do
stávajícího teamu. Široké spektrum prováděných řemeslných činností.
• Mzda: 30 000Kč až 40 000Kč
• Typ smluvního vztahu: Práce na hlavní i v
 Re: Výškový specialista21.03.2019
kde

1   ...   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 arborista?
Potřebujeme pokácet tři stromy ohrožující chatu... Váháme, jaký postup zvolit - mezi lezci by teoreticky mohli být arboristi, se kterými by se šlo domluvit - nemáte nějaký tip? Jedná se o Prahu západ, blízko Unhoště.
feu12:02:28 31.03.2019
odpovědět 
 Re: arborista?
Ahoj, tyhle práce dělám. Každopádně zítřkem začíná období vegetačního klidu a kácení je již - vzhledem k živočichům nevhodné a v případě nutnosti žádat o povolení(dáno velikostí stromu) nebude povoleno. Tj . nejdříve od 1.1.. V případě dotazů napiš na loudapet@seznam.cz
Petr12:20:06 31.03.2019
odpovědět 
  Re: arborista?
od 1.11.
Petr12:20:55 31.03.2019
odpovědět 
  Re: arborista?
Pro Petra. Zítřkem, tzn. dneškem, nezačíná období vegetačního klidu ale vegetace. A vegetační klid, pokud vím, začíná 1.10. Nebo se to posunulo? A co se druhu dřeviny týče, pokud se jedná o ovocný strom, dělej si s ním co chceš. Velikost nevelikost.
18:08:53 01.04.2019
odpovědět 
   Re: arborista?
JJ, mělo tam být končí období vegetačního klidu.
Petr20:18:55 01.04.2019
odpovědět 
    Re: arborista?
A s termínem je to jak kde, někde dávají úřady od 1.10. někde od 1.11.
Petr20:20:21 01.04.2019
odpovědět 
 Re: arborista?
Na pokácení stromu ale nepotřebuješ arboristu. Bohatě Ti stačí rizikový káceč a povolení :-).
14:17:46 31.03.2019
odpovědět 
  Re: arborista?
ok, no na to se právě ptám, já vůbec netuším.
feu14:44:58 31.03.2019
odpovědět 
   Re: arborista?
zas takový drama, že by to až do zimy nešlo kácet, to není. to ovšem záleží, jak moc to to stavení ohrožuje. jestli fakt hodně, pak to stačí šikovně nafotit (a šikovně nafotit lze úplně každej strom), položit a do 14 dnů nahlásit. ujasni si/zjisti si: komu stromy patří (resp. kdo je majitelem pozemku, na kterém rostou). co je ten pozemek v katastru (jiná pravidla jsou pro les a ne-les). co je to zač (nějaká fádní potvora, smrk/jasan/bříza) nebo nějakej jinan či podobná vzácnost, a jak jsou velké (ale strom co obvykle ohrožuje stavení, je z pohledu povolení zpravidla "nadlimitní". a nakonec - kde není žalobce...(aneb proč je dobré zdravit sousedy)
Lukas B.20:28:30 31.03.2019
odpovědět 
    Re: arborista?
Dobře nafotit lze každý strom. Smutný. Postupně vyrubeme všechno. Vzniklý plácek vybetonovat a postavit na něj plastové posezeníčko.
09:34:54 01.04.2019
odpovědět 
     Re: arborista?
zrovna od Lukáše bych tuto odpověď nečekal :-(

...rizikový káceč nemusí být arborista. Ale ARBORISTA BY TŘEBA VYMYSLEL TAKOVÝ "SESTŘIH", KTERÝ BY BYL PRO VÁS AKCEPTOVATELNÝ A STROMY BY ZACHRÁNIL.

Co ty na to Feu, aspoň částečně kompenzovat ty hektolitry spáleného benzínu na cestách za lezením investicí do arboristy a záchranou třech stromů? Nota bene, budou-li tropy, každý stín okolo domu dobrý...;-)
Jirka10:40:22 01.04.2019
odpovědět 
      Re: arborista?
Chlapy, děláte z prdu kuličku... Pokud to někoho ohrožuje (dráty, lidi, majetek) tak je to jedno ať jde dole... tragédii jako bylo třeba ve Zlíně urvaná větev - dva mrtví už není třeba opakovat...
11:19:34 01.04.2019
odpovědět 
       Re: arborista?
Resil jsem pred cca 4 lety to stejne. Pozval jsem na konzultaci postupne 3 arboristy, jestli se da se stromem jeste neco delat, ale vsichni to videli na skaceni, protoze to kazdou chvili muze spadnout (rozdvojeny kmen, atp.). Tak jsem dal zadost s vyjadrenim na urad a dostavili se dva zeleni muzicci s tim, ze mi kaceni nepovoli, protoze strom je krasny, zdravy a hezky vzrostly, atp. Strom byl samostatne stojici, je videt jen ode mne a od par sousedu, takze podle me zadna ujma na krajinotvorbe. No nedomluvili jsme se. Tolik prazdnych argumentu jsem od urednika snad jeste neslysel a neveril, ze je to vubec mozny (napriklad shoda meho jmena se jmenem jineho urednika na urade, takze by se dostal do reci, atp...). Musel jsem pozadat o vyjadreni aopk z kraje, kde nastesti meli rozum a kaceni doporucili. Urad nastesti jejich posudek ctil a dodatecne kaceni povolili. Priste bych uz mozna dal taky na svuj usudek (a usudek arboristu) a strom bez ptani se na urade shodil, nafotil a oznamil, ze to spadlo, nebo zacalo padat a bylo treba jednat. Musim dodat, ze po riznuti se strom uplne rozpadl a bylo videt, jak je uvnitr uplne prohnily.
T.12:09:57 01.04.2019
odpovědět 
        Re: arborista?
Super. Strom jsi udolal i přes zákaz nějakejch zelenejch pravdoláskařů. Jistě se cítíš hrdinně.
12:24:00 01.04.2019
odpovědět 
         Re: arborista?
Jo, udolal. Citim se lip, ze jsem "vyhral" (nenapada me lepsi slovo) nad urednikem, ktery mel pocit, ze ma navrch a muze ze sve moci cokoliv. Strom byl ve spatnem stavu (20m) a hrozilo spadnuti/rozlomeni (potvrzeno 3mi arboristy) a pad na muj dum a okolni pozemky (behaji tam deti, atp.). Zeleny urednik se celou dobu usmival, ze nemam sanci dostat povoleni a varoval me, ze si pujde casem zkontrolvoat, jestli nahodou ten strom nejak nestrada (kdybych ho chtel asi navrtat nebo co). Kdyz jsem rekl ok, ale jestli mi aspon podepise, ze kdyz to spadne, tak za to nese odpovednost on, tak mi rekl, ze to neni jeho starost, ze pece o strom je moje vec a pripadny pruser moje odpovednost. Tak kde jsme...
T.21:03:35 01.04.2019
odpovědět 
        Re: arborista?
A co je to za stromy ze se to takhle musi resit? Nejake vzacne? Ja si myslim ze soukrome vlastnictvi by melo byt nedotknutelne pokud si myslis ze strom je nebezpecny a je na tvem pozemku, tak ho shod bez dotazovani na uradech (nebo je to fakt povinnost se takhle ptat?) a nasad misto nej 10 novych dubu. Kdyz budes mit stesti, 5 z nich se chytne a je radost pozorovat jak rostou. Ja uz shodil na nasem pozemku za zivot desitky stromu a nikdy jsem se na povoleni neptal, pravda nebyly to tristalete duby ani stolete lipy...
R.13:18:06 01.04.2019
odpovědět 
         Re: arborista?
Myslet někdy znamená houby vědět.
Kuba Turek16:05:11 01.04.2019
odpovědět 
          Re: arborista?
:-D ale jistě!..
06:36:22 02.04.2019
odpovědět 
         Re: arborista?
Problém je, že strom na tvém pozemku není tvůj majetek, ale veřejný zájem. Skutečně. Čistí vzduch a dodává kyslík i stín také dalším lidem okolo, nikoliv jen tobě. Proto ty serepetičky kolem kácení a jeho povolování, tohle není sobecké "moje právo". Proto také úřady mohou kácení stromu zakázat, případně podmínit náhradní výsadbou. Jasně, když zmizí pár bříz vedle lesa, asi si nikdo ani nevšimne, ale velký strom ve městě je sakra poznat. V téhle věci je třeba přemýšlet, proč to asi v zákoně máme - a nehrát si na brouka Pytlíka, který všude byl a všemu rozumí.
F.12:04:11 02.04.2019
odpovědět 
          Re: arborista?
Ja teda fakt netusim jak je to se stromy ve meste, ale u nas na vesnici si kazdy kaci svoje stromy jak se mu zachce, zabiji si svoje prasata jak se mu zachce a pali si na zahrade biobordel jak se mu zachce a nikdo to nezmeni. Tyhle kontroly fakt uz hranici se socikem, ale vlastne se ani nedivim, kdyz vam tam ted chteji pres elektromery zjistovat ktere byty jsou prazdne a majitele zato sikanovat...
R.15:03:38 02.04.2019
odpovědět 
           Re: arborista?
Vis co, zasadis strom a vyroste ti verejnej zajem ;)
Geo15:48:31 02.04.2019
odpovědět 
           Re: arborista?
Bylo by fajn, kdyby si i vesničani uvědomili, že jejich majetek nesahá jen po jejich branku, ale že ta planeta je taky tak trochu jejich. Až vám zakážou napouštět bazény, až vám vyschnou studny, možná trochu znejistíte. Až budeš v srpnu čumět na seschlou úrodu, tak možná svá slova přehodnotíš. Předpovídají se i složitější problémy, ale nerad bych venkov zahltil složitějšími informacemi.
15:50:28 02.04.2019
odpovědět 
            Re: arborista?
Zato vy meststi inteligenti mate zrejme patent na rozum a asi si myslite, ze planym povykovanim s transparenty na ulici zachranite svet a zastavite zmenu klimatu. Sucho je realny problem, o kterem jste se vy mestacci dozvedeli pred dvema lety. Kdyz uz ted o tom problemu vis, povez mi, jak jsi ty konkretne prispel k boji proti nemu? My na dvorku zadny bazen nemame, dokonce nemame ani branku, protoze se nemusime zamykat pred sousedy. Loni i behem velkeho sucha jsme meli studnu plnou a uroda byla uchazejici, coz me fakt rekvapilo, ale to je nepodstatne. Krom toho dvorku mame take kus pudy, kde tece potok a vysadili jsme tam za vlastni prachy svepomoci 100 dubu a kupodivu skoro vsechny se ujaly. V blizke budoucnosti tam s financni pomoci zelenych muziku mozna vytvorime i nejake mokrady a system na zadrzovani vody. Co jsi udelal ty? Predpokladam ze za posledni dva roky jsi tak akorat prosedel leto sezenim u piva na naplavce nebo u lajny ve Stromovce s prilezitostnim pindanim na Zemana.
R.16:33:14 02.04.2019
odpovědět 
       Re: arborista?
Většina stromů ohrožuje něčí majetek. Třeba tím, že zbytečně trčí na stavebních parcelách.
12:31:50 01.04.2019
odpovědět 
    Re: arborista?
Ono taky nejde jen o ten strom, když ho skácíš, je mu to už vskutku jedno, ale taky na něm třeba touhle dobou hnízdí ptáci a žije jiná droboť. Připadá mi, podle komentářů, že polovina lidí tady sice miluje přírodu, ale hlavně když není na jejich pozemku.
Petr20:32:05 01.04.2019
odpovědět 
    Re: arborista?
Ono taky nejde jen o ten strom, když ho skácíš, je mu to už vskutku jedno, ale taky na něm třeba touhle dobou hnízdí ptáci a žije jiná droboť. Připadá mi, podle komentářů, že polovina lidí tady sice miluje přírodu, ale hlavně když není na jejich pozemku.
Petr20:47:16 01.04.2019
odpovědět 
 Re: arborista?
731 579 3jedna7 Zavolej, nazávazně vysvětlím situaci. Hlavně v pohodě. :-)
12:31:08 01.04.2019
odpovědět 
  Re: arborista?
komentář T. (i když byl asi myšlen trochu jinak) jen potvrzuje, že arboristi mají rozumný přístup, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Rozdíl je ten, že stromům dají šanci, je-li to rozumné.
...když ten komentář ale rozvedeme do důsledků, tak netřeba řešit ani povolení, že? Viz koment Lukáše nebo stromu sloupat kůru okolo kmene (tzv. kroužkování), není-li to vidět z ulice, a pak jen odstranit suchý strom, jehož odstranění již žádný "zelený mužík" řešit nebude...taky přístup, který nedělá z prdu kuličku, že?
Jirka12:44:26 01.04.2019
odpovědět 
   Re: arborista?
Podej úřadu prst, utrhne ti ruku.. Jedna věc je vyrábět savanu a druhý sundat nebezpečný strom - vyhnilý atd. Viz příklad od T. Snahou dělat to předpisově si často akorát naběhneš do úřednickýho molochu...
13:07:49 01.04.2019
odpovědět 
   Re: arborista?
všeho s mírou, konkrétní stromy nikdo z nás neviděl, a míru ohrožení nemovitosti neznáme. skutečně havarijní situace (např. akutní hrozba pádu stromu o průměru metr na barák nebo na cestu) se může (a musí) řešit bez zbytečného odkladu. naproti tomu situace, kdy strom třeba jenom stíní a při večerním posezení je chladno, nebo když nás obtěžuje každý rok čistit okapy plné listí je nanejvýš vhodno řešit lege artis.
Lukas B.13:12:31 01.04.2019
odpovědět 
    Re: arborista?
Lukáši, zjisti si, prosím, přesné údaje k té "havariní situaci", kterou se tu oháníš. Strom ze dne na den nalomený vichřicí je skutečně v havarijním stavu a lze ho odstranit hned a nahlásit do 14 dní. Ovšem strom, který léta chátral a nyní je opravdu zničený a potenciálně nebezpečný NENÍ v "havarijním stavu" tak, jak jej zná zákon. Když mohl onen strom hnít 20 let, vydrží hnít i další měsíc, než se povolí kácení ve standardním režimu. Lidem tohle však tento rozdíl obvykle dojde až po mnohatisícové pokutě. Bohužel.
F.12:11:53 02.04.2019
odpovědět 
 Re: arborista?
fb
L.13:55:59 01.04.2019
odpovědět 
 Re: arborista?
Ahoj, pokud jde o právničinu, na větší stromy na nelesním pozemku je třeba mít platné povolení ke kácení. To vyřizuje příslušný obecní úřad. Podáš na jejich formuláři (viz stránky) žádost, napíšeš rozměry stromů a důvody. Oni ti následně odstranění dřevin buď povolí (obvykle povolí), nebo zamítnou. Ve vydaném povolení pak budeš mít sepsané konkrétní podmínky kácení (např. termín). Vřele nedoporučuju poslouchat výše navržené postupy typu "sundat a do 14 dní ohlásit". Za to se dávají pokuty mimořádně snadno, vím, o čem mluvím. Tohle je formální stránka věci. Druhým krokem je samotné kácení. Pokud máš v ruce povolení, může stromy sundat arborista, dřevorubec, ty sama, nebo třeba baletka, pokud to dokáže. Této osobě zaplatíš za provedenou práci a o víc se nestaráš.
F.19:55:05 01.04.2019
odpovědět 
  Re: arborista?
Ano i ne. Nekde ve meste, kde je jeden strom na kilometr ctverecni to dava smysl a dokazu si predstavit ze by hrozila pokuta. Kdyz jsem v nasem ovocnem sadu pred lety shodil 4 stare trnky, tresen a nebezpecny orech po pradedovi, zadny problem z toho nebyl. A ted uz tam rostou nove durancie a bude se palit a s Jarynem si dame do trumpety!
R.15:17:09 02.04.2019
odpovědět 
   Re: arborista?
Hospodářsky využívané sady jedou úplně v jiném režimu než krajinově významné stromy.
Kuba Turek15:58:35 02.04.2019
odpovědět 
   Re: arborista?
Ovocny stromy (i oresak) si muzes kacet podle libosti, ikdyby mely obvod kmenu jak sekvoj. Co nemuzes, tak kacet treba jehlicnan, pokud ma v nejake vysce (80cm?) nejaky urcity obvod. Tam pak musis pozadat o povoleni. Pak se taky tusim rozlisuje neohlasene kaceni (nejaka pokuta v radu tisicu) a nepovolene kaceni (nejaky ourada ti to zatrhne a ty to stejne skacis = mozna pokuta v radu vyssich desetitisicu?)
T.18:24:42 02.04.2019
odpovědět 
    Re: arborista?
Výše pokuty zohledňuje mnoho faktorů, mimo jiné i společenskou nebezpečnost. Takže ano, pohrdání úřadem je možné citelně promítnout do výše pokuty. Policajtovi taky člověk nedá jen tak pro radost facku, že, ač by tak možná učinil moc rád :o)
F.09:03:39 03.04.2019
odpovědět 
 Re: arborista?
Díky za přínosné komentáře, předám relevantní informace (a kontakty) rodině.
feu19:14:12 02.04.2019
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192340)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Averno 7b+ Aixorta
Schön löchelig 8- Frankenjura
Levoboček VIIIa Věžák
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (55)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1148 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1262 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi