LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ježíš von si zpívá? Tak to bude zase tlama jako kráva!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Horolezecká stěna Sobotka - Sobotka
Žlutá Kobra - Plzeň
RAJČE - Brno

Prodejny
HUDYsport - Jičín
HUDYsport - Zlín
HUDYsport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 jak osekat svaly22.05.2019
Nazdar, mám naprosto gigantická stehna s lýtky, dříve jsem závodně dřepoval, než jsem si uvědomil, že je to sport na prd a že jsem jen furt zavřený v tělocvičně. Nemáte někdo náhodou typ, jak bych mohl tu svalovinu zredukovat? Nohy už prakticky neposiluju
 Re: jak osekat svaly22.05.2019
bicykl, lehke prevody, jezdit svihem a ne tlakem.
 Re: jak osekat svaly22.05.2019
A co nechat byt? nezavazi to.
  Re: jak osekat svaly22.05.2019
Tahne to k zemi v previsu :) Ale pod 8a/b bych to asi neresil...
 Re: jak osekat svaly22.05.2019
Mačetou.
 Re: jak osekat svaly23.05.2019
Dlouhodobé systematické atrofování :-) Neběhat, nechodit, nejezdit na kole, nechodit do schodů :-D A
 Re: jak osekat svaly23.05.2019
Naposilovat i zbytek a byt gigantickej celej.
 Re: jak osekat svaly23.05.2019
 Re: jak osekat svaly23.05.2019
Pravidelně běhat dlouhé tratě 10+ kiláků. Jinak vůbec neposilovat. I tak to bude trvat dlouho a tyčk
  Re: jak osekat svaly24.05.2019
No, mohly by být... Kromě již zmíněného "koncentrák-style" života je "řešením" j

 jak osekat svaly22.05.2019
Nazdar, mám naprosto gigantická stehna s lýtky, dříve jsem závodně dřepoval, než jsem si uvědomil, že je to sport na prd a že jsem jen furt zavřený v tělocvičně. Nemáte někdo náhodou typ, jak bych mohl tu svalovinu zredukovat? Nohy už prakticky neposiluju
 Re: jak osekat skaly24.05.2019
Nekdo resi jak osekat svaly nekdo jak osekat skaly

 Foto dne!21.05.2019
Hrana Riga, 6-, to je divné, my to kdysi lezli za 4+! Co se změnilo?
 Re: Foto dne!21.05.2019
Na umělce na Hudáči v Brně je podobná cesta za 6-
Tak se to překlasifikovalo ;)
  Re: Foto dne!21.05.2019
Přidali tam borhák, čímž se to zřejmě ztížilo :-D
 Re: Foto dne!22.05.2019
6- bez leve hrany!
  Re: Foto dne!22.05.2019
Jmenuje se to Hrana, proto bez hrany, že :-). Navíc kdysi se cvakala i skoba za hranou, protože prvn
   Re: Foto dne!22.05.2019
Jo, jo, hrana, ale leze se to bez hrany. To je logika! Navíc je v databázi skal čhs uvedena obtížnos
    Re: Foto dne!22.05.2019
mozna i za 6+! bez te hrany :) :)
    Re: Foto dne!22.05.2019
Chalani, dal to tam kámoš, který to fotil, bez mého vědomí (kdyby bylo po mým, tak nebyl důvod s fot
    Re: Foto dne!22.05.2019
Holky a kluci a jiné pohlavi. Urcite jste machri, ze jste to kdysi vylezli za 4+ a ted je to za 6-.<
     Re: Foto dne!22.05.2019
O to nejde kdo je machr. Jde o to, že je to bordel, když jedna cesta (nejde o fotku) je uvedená za 4
      Re: Foto dne!22.05.2019
Někdy se dokonce jedná o písařskou chybu způsobenou nechtěným prohozením římské číslice I a V. Typic
       Re: Foto dne!23.05.2019
Taky třeba Černý převis na Holém v vrchu v Praze. Stejný případ.
        Re: Foto dne!23.05.2019
nebo na obrvégrech ta cesta z údolní strany na sokola, jak strašila v hnědé olympii se čtyřkovou kla
 Re: Foto dne!22.05.2019
Zprznili to v posledních dvou průvodcích Wolf, Skýpala 2010 a 2018, kdy se
"snažili&quo
  Re: Foto dne!22.05.2019
Máš pravdu.
Co se týče hrany riga, jsem to lezl nedávno a dal bych to taky za 5.
   Re: Foto dne!22.05.2019
Takže je to reálně 4+ UIAA :-)
    Re: Foto dne!22.05.2019
Reálně za 5
     Re: Foto dne!22.05.2019
Když vezmeš v úvahu změkčení klasifikace oproti minulým generacím, tak máš jistě pravdu.
      Re: Foto dne!22.05.2019
Je mi 55, lezu od mládí převážně po skalách (překližku v zimě na udržování) od písku až po Moravský
       Re: Foto dne!23.05.2019
Turku, přijeď si to vylézt, ať víš aspoň o čem zase meleš...
Za 5 je to s ohledem na místní
        Re: Foto dne!23.05.2019
Lezl jsme. Proč se ptáš, Jirko?
        Re: Foto dne!23.05.2019
Lezl jsem. Proč se ptáš, Jirko?
      Re: Foto dne!22.05.2019
Lezl jsem to minulý týden a 5 úplně v pohodě. 6- pro srovnání s moderními oblastmi bych bral taky. A
  Re: Foto dne!22.05.2019
Víš zcela upřímně, klasifikaci cest na Rábci určovali místní a to Pepa Straka s Otíkem Srovnalem již
   Re: Foto dne!23.05.2019
Hele a to je zajímavé, ve Chřibech shazuješ klasu jak to jen jde a na Ráblu nezájem?
:-D tro
    Re: Foto dne!23.05.2019
Nevím o tom, že bych něco za posledních aspoň osm let něco shodil, to jsme řešili jedině v letech, k
  Re: Foto dne!22.05.2019
Tak hlavně je potřeba se vyjádřit v databázi u daných cest, při přelezu úpravou klasy nebo aspoň v k

 Mačky a boty21.05.2019
Ahojte,

Koupil jsem si boty Koflach Arctis Expe a nevím, jaké rámové mačky by se na ně hodily. Zkoušel jsem Grivel Rambo 4 ale ty se nedají upnout. Rám mačky tvoří rovinu ale podrážka bot (tuhost D) je tvarovaná do kolébky. Když položím pat
 Re: Mačky a boty21.05.2019
Ahoj, videl jsem na tom upnuty treba darty od petzlu takze je to dost divny ze by to tam neslo,kdyz
 Re: Mačky a boty21.05.2019
dneska bych už do rámovek nešel, zkus Singing Rock LUCIFER II TECH
 Re: Mačky a boty21.05.2019
Lezla jsem v nich ledy pred dvaceti lety s ramovkami Grivel 2F, ty na nich sedely dobre.
 Re: Mačky a boty21.05.2019
klidně bych na to dal kloubové mačky. když je dobře nastavíš, budou držet fest.
 Re: Mačky a boty21.05.2019
Zkus dotaz na výrobce.
Nebo nejdříve mrkni na stránky koflach.com, najdi svoji botu a tam na
 Re: Mačky a boty21.05.2019
Spoustu let jsem lezl v Koflach Vertecal (lehčí verze) a v mačkácha M10 od Charletu (Petzl je stále
  Re: Mačky a boty23.05.2019
DÍKY VŠEM ZA PŘÍSPĚVKY.

Průzkumem u Grivelu jsem zjistil, že Grivel dělá několik druh

 vázání na bigfooty20.05.2019
Zdar, je to téma poněkud příbuzné tomu v diskusním vláknu "auto", neboť se také týká mobility při provozování horských sportů. Přesto cítím malé nuance, a proto radši zakládám samostatné vlákno. 

Potřeboval bych vyřešit mobi
 Re: vázání na bigfooty20.05.2019
To vypada, ze nekdo zkanibalizoval starou Silvrettu 404. Stary macky by taky mohly byt dobry zdroj d
 Re: vázání na bigfooty20.05.2019
Deska má smysl, není zatím vymyšleno nic lepšího. Jednak Ti zpevní podrážku (přece jen pohorky se oh
 Re: vázání na bigfooty20.05.2019
starý lyže upižlaný pilkou na železou jsou sice punk, ale venkoncem nahovno (ne snad že bych na nich
  Re: vázání na bigfooty20.05.2019
jo napadá mě - fritschi "lámačka" FT 88 (vygůgluj si). existovalo ve dvou variantách, vždy
   Re: vázání na bigfooty20.05.2019
anebo na bazoši dej hledat bigfoot, a honem to za těch 790 kup!
    Re: vázání na bigfooty20.05.2019
anebo na sbazaru, snowblade, asi 4 nabídky. za pár stováků.
     Re: vázání na bigfooty21.05.2019
Pánové děkuju za komentáře; musím se přiznat, že je to pro mě tak trochu imydžovka, takže jsem se pi
      Re: vázání na bigfooty22.05.2019
Ahoj,
před lety jsme to řešili tak, že se uřízly staré skočky (jsou širší) a na to se hodil k

 Ztraceni věci na Pantaku20.05.2019
Čau byli jsme v sobotu na Pantaku a mezitím co jsme lezli až nahoru na Mnicha nám dole v první lize někdo vzal boty, mikinu a grigrinu s karabinou. Je zvláštní že žabky jsem naopak měl ale premistěné nahoru na patest, tak mě jen napadlo jestli si někdo ne
 Re: Ztraceni věci na Pantaku20.05.2019
Na fejsbůčku píše borec, že našel nějaký dívčí věci a hodil je k Dejvovi do penzionu Pod Panteonem
  Re: Ztraceni věci na Pantaku21.05.2019
nehodil to náhodou k Fejsboučkům? :)

 trénink na skalky20.05.2019
Řešil někdo tenhle problém? Na umělce(různých) jsem schopný lézt celkem na pohodu OS do 6c+ a i pár 7a OSkem mám, ale venku na Rakouských skalkách se v podstatě nejsem schopný hýbat v 7 UIAA? 6+ vylezu bez větších problémů, ale 7 je jak z jiného světa. Ch
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Odpověděl sis sám s tím lezením venku
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti
  Re: trénink na skalky20.05.2019
Chce lezt venku hlavně kolmý a položený...
   Re: trénink na skalky20.05.2019
...a na to potřebuje velkou sílu v prstech (kromě techniky samozřejmě). Naopak na vytrvalostní převy
    Re: trénink na skalky20.05.2019
no a to mi teda pak řekni, jak jsou stavěné překližky? já měl zato, že 7a by mělo tak nějak zaručova
     Re: trénink na skalky20.05.2019
Technika? Když mladá leze jako ty, ale je slabší tak to nic jiného nebude.
     Re: trénink na skalky20.05.2019
to je jednoduché - síly nemáš málo, ale moc, a neumíš lézt, a dostatek síly ti sice umožní přerudlov
     Re: trénink na skalky20.05.2019
To vole, tvoje problémy bych chtěl mít...
      Re: trénink na skalky20.05.2019
Zdar Jendo, viděl bych to na špatnou techniku obecně a techniku nohou taktéž. Hlavně v položeném a k
       Re: trénink na skalky20.05.2019
Souhlasím že největší klíč je technika. Ale dotaz zněl jak se zlepšit v lezení na skalách uvnitř. Pí
        Re: trénink na skalky21.05.2019
7a OS - 9 RP. Co to srovnáváš?
         Re: trénink na skalky22.05.2019
Jen jsem chtěl říci že někdo kdo běžně onsajtuje osmičky je většinou schopný po několika pokusech, p
          Re: trénink na skalky23.05.2019
Tak to jo! Jsem si to vysvětlil trochu jinak. Promiň.
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Ono to opravdu ukazuje na techniku, akorat ze technika je prilis vagni slovo v tomto pripade. Proste
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Sedmy na Peilsteině jsou opravdu jak z jiného světa. Typický kolmáč tam je psycho, kdy držíš ostrou
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Na stěnách je klasifikace dost přívětivá, myslím že to nejde dát rovnítko mezi obtížností na stěně a
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Opravdu jine cesty nez lezt hodne venku neni, pokud chces lezt hezky a radostne venku. Kdysi jsem me
  Re: trénink na skalky21.05.2019
Presně, moje řeč! Ta mladá generace nedokáže nic ustát! Samý pakližky a indoor hipster a venku panká
 Re: trénink na skalky21.05.2019
No, naložili jste mi dobře teda.. Tak já se zkusím dokopat k častějším návštěvám Krasu a nohy budu p
  Re: trénink na skalky22.05.2019
K předchozím vcelku trefným komentářům mě ještě napadla jedna věc - u někoho při lezení venku může h
   Re: trénink na skalky22.05.2019
Morál nenapadl tebe, ale už se o něm psalo výše. Tah lana je věc, kvůli které leze pravidelně o dvě
    Re: trénink na skalky22.05.2019
Přesně tak. Hlavně těch mudrlantů je tady víc, Jendem počínaje a tím nad tebou konče :-D
    Re: trénink na skalky23.05.2019
Zkus pustit výhradního překližkáře na skálu a uvidíš, jak mu půjdou čísla. Podobně s některými čistě
 Re: trénink na skalky22.05.2019
No já mám třeba opačný problém :) uvnitř sem nikdy nic težšího než 8+ v UIAA nevylezl a venku mám i
  Re: trénink na skalky22.05.2019
V tomhle pripade bych to asi nenazyval "problem" :) Teda pokud nechces zavodit, ale to s t
 Re: trénink na skalky23.05.2019
Jak víš, tak já se pohybuju v podobných obtížnostech, a odpověď je podle mě jednoduchá. Zatímco vytr
  Re: trénink na skalky23.05.2019
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to m
  Re: trénink na skalky23.05.2019
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to m
   Re: trénink na skalky23.05.2019
S rozdílnou klasifikací na překližce převis vs. kolmáč souhlasím a jsem rád že mi to tu někdo potvrd
    Re: trénink na skalky23.05.2019
Ještě bych doporučil Tufiho 2. díl - kapitoly technika a taktika. Je to spíš taková motivační psycho
 Re: trénink na skalky23.05.2019
Ahoj Jendo,
podobný problém mám taky. Je to tim, že na hladký rajbáky se na překližce v podst
 Re: trénink na skalky23.05.2019
Jendo, nebuď smutnej. Jsi úplně v normě. 6c na stěně je akorát tak na to, aby sis na OS vylezl 6+ UI

 auto18.05.2019
Zatim velmi predbezne zjistovani informaci. Potrebuju auto, ktere je schopne relativne levne jezdit nekolikrat tydne po dalnici do Prahy (70 km) a zaroven je to tak trochu obytne auto. Mam nejakou predstavu, ale netusim, jestli je uplne mimo misu.
 Re: auto18.05.2019
Auto neporadim, nenapsal jsi rozpocet :).
Inspirace treba Nomadem.cz na FB nebo jakakoliv jin
 Re: auto19.05.2019
Hele feu, usnadnim ti rozhodovani. Auto dodavka h2l3 600.000, prestavba 600.000. A na dojizdeni denn
  Re: auto19.05.2019
Nebo do Prahy nedojizdet. Uz tak je auty precpana... Pracujte tam, kde zijete.
  Re: auto19.05.2019
A za 1200 000 se dá občas si užít komfortu apartmánu. Komfort je úplně jinde a za 10 let, kdy dodávk
   Re: auto19.05.2019
Myslim, ze je zrejme, ze se na apartman neptam. Mam k tomu duvody, ktere tu rozebirat nechci.
    Re: auto20.05.2019
Autostan nandavat na auto je megavoser, mám to vyzkoušené. Natožpak každý týden. Petr Š. si proto vy
  Re: auto19.05.2019
Geo, co to placas? Prestavba za 600k? eh? prestavbu udelas za mnohem mnohem min a ja nechci prestavb
   Re: auto19.05.2019
Ne, to je cena noveho auta, a cena prestavby pokud "jsi si zvykla na komfort". Jiste, tre
    Re: auto20.05.2019
Proc mam zapomenout zrovna na sedacky? Ty otocny konzole jsou snad normalne dostupny. Jsem si teda l
     Re: auto20.05.2019
Spis to melo byt: zapomen na sedacky, dokud nebudes mit auto. Nebot otocna sedacka v aute, co je fur
   Re: auto20.05.2019
To se nám to hezky vybarvuje, začalo to otočnejma sedačkama a zabudováním kuchyňky a po chvilce jsme
 Re: auto20.05.2019
Iveco Daily s takovou tou kamioňáckou boudičkou na střeše kabiny - do takové boudičky se dva lidé -
 Re: auto20.05.2019
téma je stokrát vymlácená sláma. pohybuješ se v trojúhelníku mezi prachama, komfortem a spolehlivost
  Re: auto20.05.2019
si jsem to nenapsala dostatecne jasne, ale komfort zde prioritou neni, prioritou je spotreba a samoz
   Re: auto20.05.2019
ale jo, taková ta kráva přiměřená co mám služební(citroen jumpy) žere tak 6,3 litru když se kochám a
    Re: auto20.05.2019
Co takhle Chevrolet Chevy Van s motorem V6 nebo V8 a přestavět na LPG ? Třeba najdete i nějakou hoto
     Re: auto21.05.2019
Jinak zadání je typicky nerealistické. Za 100k nejde koupit ani solidní osobák pro 5. Automobilismus
      Re: auto21.05.2019
Ja jsem psala, ze rozpocet nemam, protoze zatim zjistuju. Nicmene doufam tak nejak, ze bychom se moh
       Re: auto22.05.2019
Myslim za auto 200, bez tech vychytavek
   Re: auto21.05.2019
Je ta spotřeba zrovna to hlavní kritérium?
Osobák bude mít spotřebu cca 6l
Dodávka dle
    Re: auto21.05.2019
No vikendovy rozpocet s detmi je prave jen ta nafta a nejaka zmrzlina navic, takze ano, spotreba je
 Re: auto20.05.2019
Ford Custom 6 míst long verze, spotřeba kolem 7 litru,postel za sedadly je 175cm délka x 170cm šířka
 Re: auto20.05.2019
tohle nemá moc řešení, chtít obytňák pro 5 za 100 táců a chtít tim ještě jezdit denně 70km do práce.
 Re: auto22.05.2019
přidám se s dotazem - co rozumnýho bych zhruba mohl pořídit za dodávku k přestavbě s rozpočtem do 4
  Re: auto22.05.2019
Možností je nepřeberně. Přijde mi, že oblíbená velikost typu multivan takhle početný skupině lidí st
   Re: auto22.05.2019
+ samozřejmě, a to je podstatnější než kuchyňka, V6 a přestavba na LPG. Tyhle benzínový auta jsou ně
    Re: auto22.05.2019
Co vlastne predpoklada prestavbu na lpg, na kolik to vyjde a jde to u vsech benzinu?
     Re: auto22.05.2019
Pokusím se to co nejvíc osekat.
Bavím se o variantě Transporter T5, krátká verze.
Na k
      Re: auto22.05.2019
My jezdíme s T4 long, v sestavě 2 - 0 - 3 se tam vejde kychyň i stůl. V sestavě 2 -1 - 3 se tam vejd
      Re: auto23.05.2019
Kuchyň je dobrá věc, stačí udělat základnu z jeklů 2x5 cm a vyříznout tam drážku. A na tom pak jde v
     Re: auto22.05.2019
Ad LPG: přestavba vyjde na 20 - 30 litrů. Teoreticky jde přestavět skoro každej benzínovej motor, al

 Posilovna s kampusem16.05.2019
Netušíte, jestli v Brně existuje posilovna, kde je i kampus nebo něco v tom smyslu? Nedávno jsem se přistěhoval a nemůžu žádnou takovou najít
 Re: Posilovna s kampusem16.05.2019
Kotelna
 Re: Posilovna s kampusem16.05.2019
"Neco v tom smyslu" je skoro na kazde stene, zalezi jak moc jsi narocny. Tedy krom Kotelny
 Re: Posilovna s kampusem17.05.2019
flash. je slavnej tim, ze ma nejvic kampusu na metr ctverecni. a ma i fajn mucirnicku.

 Bouldering Norsko15.05.2019
Ahoj, v létě se chystáme projet s přítelkyní skoro celý Norsko, nemate nejaky doporuceni na pekne boulderove oblasti kdekoli vas napadne? Uvitam vsechny postrehy, diky moc! :)
 Re: Bouldering Norsko16.05.2019
Pod Haegefjelem byly omádžovaný šutry
 Re: Bouldering Norsko17.05.2019
Lofoty! A je na ně i hezky bouldrovy průvodce!
  Re: Bouldering Norsko17.05.2019
na flakaci vylet, ktery neni uplne ciste bouldrovy, lofoty rules.

1   ...   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 trénink na skalky
Řešil někdo tenhle problém? Na umělce(různých) jsem schopný lézt celkem na pohodu OS do 6c+ a i pár 7a OSkem mám, ale venku na Rakouských skalkách se v podstatě nejsem schopný hýbat v 7 UIAA? 6+ vylezu bez větších problémů, ale 7 je jak z jiného světa. Chápu, že odpověď je "lézt často venku", ale když to nejde, tak jak se dá připravit uvnitř na ven? V kolmém nic moc těžšího než 6c není a do převisů mi to přijde zbytečné, když chci lézt venku hlavně v kolmém a položeném.
 JendaZBrna09:18:39 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Odpověděl sis sám s tím lezením venku
09:39:39 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti max. visy) a vis. Podle kondice ale určitě né víc než 3x týdně. Dalším krokem je kampus - do bytu se sv. 2600 mm se v poho vejde kamp. se šesti šprušlema. Ve zbývajícim čase třeba TRX aby zahnalo myšlenky na překližku :-)
L09:42:57 20.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
Chce lezt venku hlavně kolmý a položený...
09:51:43 20.05.2019
odpovědět 
   Re: trénink na skalky
...a na to potřebuje velkou sílu v prstech (kromě techniky samozřejmě). Naopak na vytrvalostní převyslý cesty potřebuje víc síly v pažích a trupu (kromě techniky samozřejmě).
L10:17:17 20.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
no a to mi teda pak řekni, jak jsou stavěné překližky? já měl zato, že 7a by mělo tak nějak zaručovat, že už trochu sílu v prstech mám a technika aspoň základní taky bude. Ale třeba mladá neudělá ani jeden shyb, sedí na umělce v 6a a venku ty 6+ leze taky. Vůbec mi to hlava nebere
 JendaZBrna10:26:52 20.05.2019
odpovědět 
     Re: trénink na skalky
Technika? Když mladá leze jako ty, ale je slabší tak to nic jiného nebude.
Marek10:37:23 20.05.2019
odpovědět 
     Re: trénink na skalky
to je jednoduché - síly nemáš málo, ale moc, a neumíš lézt, a dostatek síly ti sice umožní přerudlovat převis, ale nedovolí ti stát pořádně na nohou. takže se vykašli na rady trénovat visy, překližku dle možností nahrtaď nebo doplň lezením venku a navíc začni třeba tančit nebo podobně cvičit rovnováhu a koordinaci.

anebo se na to vykašli a neřeš to (jako já), krásných trojek, čtyřek, pětek a šestek jsou plné skalky a hory (občas musíš sice kousek popojet, ale aspoň se ti otevřou obzory).
Lukas B.10:39:26 20.05.2019
odpovědět 
     Re: trénink na skalky
To vole, tvoje problémy bych chtěl mít...
12:06:07 20.05.2019
odpovědět 
      Re: trénink na skalky
Zdar Jendo, viděl bych to na špatnou techniku obecně a techniku nohou taktéž. Hlavně v položeném a kolmáči to je hodně znát. Venku 6c v převisu je relativně po madlech. Když si z Brna tak zajeď potrénovat třeba na Helfštýn na plotny a zkus klasiky jako Pochlebník + vrianty. Nebo Stránská skála pobouldrovat, uvidíš že se ti to celkem rychle zlepší.
Zaviš12:28:48 20.05.2019
odpovědět 
       Re: trénink na skalky
Souhlasím že největší klíč je technika. Ale dotaz zněl jak se zlepšit v lezení na skalách uvnitř. Píše že na překližce se pohybuje v obtížnostech 7a OS, kdyby toto chtěl přenést do skal bylo by to cca 9 RP? Kolik lezců současné generace se prolezlo do těchto obtížností bez izolovaného tréningu, případně tréningového boulderingu? Jinak pro Brňáka v časové tísni připadá v úvahu na pravidelný tréning kras, když vyrazíš ve čtyři z hokny tak budeš vyřízenej ještě před setměním. A spousta lokalit je children-friendly.
L12:57:30 20.05.2019
odpovědět 
        Re: trénink na skalky
7a OS - 9 RP. Co to srovnáváš?
Esus19:40:36 21.05.2019
odpovědět 
         Re: trénink na skalky
Jen jsem chtěl říci že někdo kdo běžně onsajtuje osmičky je většinou schopný po několika pokusech, případně menším secvičení vylézt devítku, toť vše.
L09:30:33 22.05.2019
odpovědět 
          Re: trénink na skalky
Tak to jo! Jsem si to vysvětlil trochu jinak. Promiň.
Esus17:01:54 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti max. visy) a vis. Podle kondice ale určitě né víc než 3x týdně. Dalším krokem je kampus - do bytu se sv. 2600 mm se v poho vejde kamp. se šesti šprušlema. Ve zbývajícim čase třeba TRX aby zahnalo myšlenky na překližku :-)
L09:49:51 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Ono to opravdu ukazuje na techniku, akorat ze technika je prilis vagni slovo v tomto pripade. Proste ta skala je jina. Kroky nejsou stejne, chyty nejsou stejne, hure se cte, treni je jine a moral je jiny. Je to v podstate jiny sport :) Jina cesta, nez nalezt ty metry venku, opravdu neni, obavam se. Vykonnost ciste fyzickou na to mit nejspis budes, ale celkovou (zkusenosti, koordinace, prace nohou, vyhodnocovani situace, moral) nejspis ne. Plus dalsi vec - steny jsou dneska pomerne inflacni, takze je klidne mozne, ze 7a na stene bude odpovidat 7UIAA v nejake primerene poctive oblasti.
feu14:24:05 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Sedmy na Peilsteině jsou opravdu jak z jiného světa. Typický kolmáč tam je psycho, kdy držíš ostrou dírku a šlapeš na tření, takže si představuješ, co se ti s prstem stane, když noha ustřelí....Chce to projet si víc oblastí, třeba zjistíš, že to není tak strašný a jen ti nesedí určitý druh cest.
 marena14:35:27 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Na stěnách je klasifikace dost přívětivá, myslím že to nejde dát rovnítko mezi obtížností na stěně a na skále. Navíc třeba takový 6a v krasu je uplně něco jinýho než 6a někde v Rakousku... To je v celku normální že v jedné oblasti vylezeš čísla na který v jiné nemáš.
14:42:44 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Opravdu jine cesty nez lezt hodne venku neni, pokud chces lezt hezky a radostne venku. Kdysi jsem mel pocit, ze mi to na skalach oproti ostatnim stejne nebo mene silnym moc nejde (podobny problem jak ty) a chtel lezt venku na klid osmicky a devitky, tak jsem drel na boulderovkach a listach s tim, ze natrenuju silu a pak ty osmicky a devitky venku proste polezu stejne, jako by to byla sedmicka, protoze budu mit silovou prevahu. A kupodivu to vubec nefungovalo :) Lezl jsem porad stejne blbe, nebo mozna jeste hur. Proste vylezenost an skalach se asi neda nicim nasimulovat. Jasne, budou cesty, kde preklizka staci, protoze to budou treba tahy po listach, ale v kolmem a polozenem jich moc necekej. Jezdi do krasu co to jde (treba na par hodin) a snaz se lezt pokazde jine cesty (dulezite nelezt jen cesty, co znam a uz mi nejak jdou). Kolmych osmicek je tam prehrsel a rekl bych, ze technicky pomerne vypecene, takze ti daji dobrou skolu pohybu na skalach obecne :) Pokud mas nekoho zkuseneho (ne jen preklizkare) kolem sebe, tak je to pak jedine plus
T.15:48:01 20.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
Presně, moje řeč! Ta mladá generace nedokáže nic ustát! Samý pakližky a indoor hipster a venku pankáče nedaj. ;-)
Jestli chceš lézt osmy a nemáš nalezeno 20 let, tak lez venku. V osmičkách se láme chleba, říkalo se to vždy.
Esus19:46:15 21.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
No, naložili jste mi dobře teda.. Tak já se zkusím dokopat k častějším návštěvám Krasu a nohy budu pilovat v Rajbasu v Komíně. Děkuji za reakce
 JendaZBrna15:40:52 21.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
K předchozím vcelku trefným komentářům mě ještě napadla jedna věc - u někoho při lezení venku může hrát nečekaně velkou roli morál, pokud oblast není tak vyborhákovaná jako stěna. Což téměř nikdy není není. Prostě tělu ubude síla a nadhled kvůli hlavě, aniž by sis toho třeba vyloženě všiml. A rovněž cvakání presek (vždy pohyb navíc oproti stěně) a tah lana (u delších cest) jsou další faktory, které ve srovnání s překližkou snižují výkon. Je úplně normální, že když na stěně lezeš na OS nějaké číslo, venku dáš tak tak cesty o dvě francouzská písmena nižší. Opět - oblast od oblasti. Třeba vzorová jizerská VIb, což se obvykle převádí na UIAA 6+, může slušně potrápit stěnového osmičkáře :o)
F.16:54:14 22.05.2019
odpovědět 
   Re: trénink na skalky
Morál nenapadl tebe, ale už se o něm psalo výše. Tah lana je věc, kvůli které leze pravidelně o dvě čísla hůř než na překližce? a nevím jestli to je úplně ,,normální,, že na skalách se lezou o dvě čísla lehčí cesty než na překližce.. já to mám spíš naopak. ale je fakt, že sem na překližce nevyrostl a ani s lanem na překližku moc nechodím. boulder jo. podle mě si trochu mudrlant, že ? :)
17:47:37 22.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
Přesně tak. Hlavně těch mudrlantů je tady víc, Jendem počínaje a tím nad tebou konče :-D
18:57:05 22.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
Zkus pustit výhradního překližkáře na skálu a uvidíš, jak mu půjdou čísla. Podobně s některými čistě venkovními lezci, kteří zas s výkonem o něco klesnou na umělce. A k tahu lana - jo, ve 30 metrech si sakra všimnu, že zas sebou táhnu lano. Do 20 dobrý. Ale možná mám jen moc málo testosteronu :o)
F.10:54:12 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
No já mám třeba opačný problém :) uvnitř sem nikdy nic težšího než 8+ v UIAA nevylezl a venku mám i nějaké 10-. Je to opravdu jiný sport skála a překližka. A doporučím lézt venku dost na písku dá ti to hodně techniku tu co potřebuješ.
H.17:19:20 22.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
V tomhle pripade bych to asi nenazyval "problem" :) Teda pokud nechces zavodit, ale to s temahle cislama asi moc nechces...
T.18:13:18 22.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Jak víš, tak já se pohybuju v podobných obtížnostech, a odpověď je podle mě jednoduchá. Zatímco vytrvalostní převislé cesty na umělé stěně plus mínus odpovídají obtížnosti venku, tak technický cesty v kolmáčích a položeným jsou na umělých stěnách (hudy, klajda i komec) neskutečně nadhodnocený, mívají velký stupy a s klasifikací skalních cest nemají nic společnýho. Nezbývá než lézt co nejvíc venku a naučit se ladit nohy na malých stupech :-)
filip12:47:43 23.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to mladí nadějní závodníci z CCCP.
doc žába13:14:42 23.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to mladí nadějní závodníci z CCCP.
doc žába13:32:24 23.05.2019
odpovědět 
   Re: trénink na skalky
S rozdílnou klasifikací na překližce převis vs. kolmáč souhlasím a jsem rád že mi to tu někdo potvrdil. Jinak ale lézt co nejvíc venku je super rada ale když není čas víc než 1x týdně a to ještě když zrovna v sobotu neprší? Pro někoho kdo celou zimu buší na překližce x krát týdně a ne a ne se zlepšit bych opravdu doporučil zařadit systematicky visy, střed těla a podobně. Podívejte se na ostatní sporty - třeba když závodník trénuje na maraton, běhá pořád dokola jen maratony? Pouze lézt venku je rada dobrá pro někoho kdo leze tak do 7 UIAA nebo pro někoho kdo fůru času nazbyt.
L13:52:27 23.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
Ještě bych doporučil Tufiho 2. díl - kapitoly technika a taktika. Je to spíš taková motivační psychologie ale dá se to aplikovat i na překližce.
L13:54:59 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Ahoj Jendo,
podobný problém mám taky. Je to tim, že na hladký rajbáky se na překližce v podstatě připravit nedá. Zkus lézt kolmáče a kouty s co nejhoršíma nohama (obtížnost je úplně jedno, stejně je to jen subjektivní číslo). Všechno kampusování a převisy na stěně ti daj sílu a vytrvalost, takže pak jsi občas schopnej urvat ty plotny rukama za nějaký pidivlnky a krystaly, těžší plotny (7) už obvykle tyhle nerovnosti postrádaj, takže jde čistě o plotnovou techniku a tam se ukáže, že to nejde nikde uvnitř nacvičit.

Navíc je třeba koukat na klasu trochu kriticky 6b na stěně, 6b ve Špáňu a 7 v rakouských Alpách jsou tři úplně jiný čísla. Rakousko má i v nových sportovních oblastech dost přísnou klasu, co teprve starší plotnový cesty v horách, tam se klasa s populistickými indoor čísly vůbec nedá srovnávat.
Extrem mi přišel švýcarský Grimsel (ultrahladká žula), kámoš tam zapytlil 4c (na stěně leze běžně 6c), já jsem tam byl velice hrdý za 5a. Prostě si danou oblast v hlavě přečísluj a pak zjistíš, že to, co tam lezeš odpovídá tomu, co lezeš na stěně. :-)
pavelll14:12:09 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Jendo, nebuď smutnej. Jsi úplně v normě. 6c na stěně je akorát tak na to, aby sis na OS vylezl 6+ UIAA na Peisteině a zkusil si tam zabojovat v 7-. Prostě jak Ti už tady psali jiní - stěnová klasa je super měkká, dělá se tak, aby klienti měli radost z čísel a ještě někdy znovu přišli. A je to tak po Brně všude. Ještě jakž takž klasa odpovídá v převisech, ale kolmáče jsou na překližkách fakt extrémně nadhodnocené. Ono postavit kolmáč za 7a, jakože opravdu za 7a, to snad ani nikdo neumí. Takže prostě 7a z překližky nebude 7a venku nikdy. A rady - ty už jsi dostal. Pro lezení venku je potřeba praxe venku. Zkus třeba vyjet na zájezd, za víc dní v kuse se hodně naučíš, zvykneš si na skálu. A nevyhýbej se převisům na překližce. Jednak venku těch kolmáčů zase tak nekonečně moc nemáš, trochu převisové techniky to chce taky, jestli chceš lézt v klidu všechny 6, co potkáš. A jednak získáš vytrvalost, co se ti bude hodit, až budeš v těch sedmičkových kolmáčích dlouze hledat neobarvené chyty :-))
L.22:49:27 23.05.2019
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi