Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
29.Bulička 10315
30.Vrzba 10313
31.Klofáč 10272
Bouldry:
29.Mikulec 9625
30.Oliva 9609
31.Urubčík 9575
Hory:
28.Trkal 2410
29.Slavíček 2366
30.Uhlík 2276

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231497 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Hořice v Podkrkonoší - Hořice v Podkrkonoší
TJ vodní sporty - Loděnice - Litovel
Hotel Impuls - Havířov

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Ztraceni věci na Pantaku20.05.2019
Čau byli jsme v sobotu na Pantaku a mezitím co jsme lezli až nahoru na Mnicha nám dole v první lize někdo vzal boty, mikinu a grigrinu s karabinou. Je zvláštní že žabky jsem naopak měl ale premistěné nahoru na patest, tak mě jen napadlo jestli si někdo ne
 Re: Ztraceni věci na Pantaku20.05.2019
Na fejsbůčku píše borec, že našel nějaký dívčí věci a hodil je k Dejvovi do penzionu Pod Panteonem
  Re: Ztraceni věci na Pantaku21.05.2019
nehodil to náhodou k Fejsboučkům? :)

 trénink na skalky20.05.2019
Řešil někdo tenhle problém? Na umělce(různých) jsem schopný lézt celkem na pohodu OS do 6c+ a i pár 7a OSkem mám, ale venku na Rakouských skalkách se v podstatě nejsem schopný hýbat v 7 UIAA? 6+ vylezu bez větších problémů, ale 7 je jak z jiného světa. Ch
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Odpověděl sis sám s tím lezením venku
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti
  Re: trénink na skalky20.05.2019
Chce lezt venku hlavně kolmý a položený...
   Re: trénink na skalky20.05.2019
...a na to potřebuje velkou sílu v prstech (kromě techniky samozřejmě). Naopak na vytrvalostní převy
    Re: trénink na skalky20.05.2019
no a to mi teda pak řekni, jak jsou stavěné překližky? já měl zato, že 7a by mělo tak nějak zaručova
     Re: trénink na skalky20.05.2019
Technika? Když mladá leze jako ty, ale je slabší tak to nic jiného nebude.
     Re: trénink na skalky20.05.2019
to je jednoduché - síly nemáš málo, ale moc, a neumíš lézt, a dostatek síly ti sice umožní přerudlov
     Re: trénink na skalky20.05.2019
To vole, tvoje problémy bych chtěl mít...
      Re: trénink na skalky20.05.2019
Zdar Jendo, viděl bych to na špatnou techniku obecně a techniku nohou taktéž. Hlavně v položeném a k
       Re: trénink na skalky20.05.2019
Souhlasím že největší klíč je technika. Ale dotaz zněl jak se zlepšit v lezení na skalách uvnitř. Pí
        Re: trénink na skalky21.05.2019
7a OS - 9 RP. Co to srovnáváš?
         Re: trénink na skalky22.05.2019
Jen jsem chtěl říci že někdo kdo běžně onsajtuje osmičky je většinou schopný po několika pokusech, p
          Re: trénink na skalky23.05.2019
Tak to jo! Jsem si to vysvětlil trochu jinak. Promiň.
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Ono to opravdu ukazuje na techniku, akorat ze technika je prilis vagni slovo v tomto pripade. Proste
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Sedmy na Peilsteině jsou opravdu jak z jiného světa. Typický kolmáč tam je psycho, kdy držíš ostrou
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Na stěnách je klasifikace dost přívětivá, myslím že to nejde dát rovnítko mezi obtížností na stěně a
 Re: trénink na skalky20.05.2019
Opravdu jine cesty nez lezt hodne venku neni, pokud chces lezt hezky a radostne venku. Kdysi jsem me
  Re: trénink na skalky21.05.2019
Presně, moje řeč! Ta mladá generace nedokáže nic ustát! Samý pakližky a indoor hipster a venku panká
 Re: trénink na skalky21.05.2019
No, naložili jste mi dobře teda.. Tak já se zkusím dokopat k častějším návštěvám Krasu a nohy budu p
  Re: trénink na skalky22.05.2019
K předchozím vcelku trefným komentářům mě ještě napadla jedna věc - u někoho při lezení venku může h
   Re: trénink na skalky22.05.2019
Morál nenapadl tebe, ale už se o něm psalo výše. Tah lana je věc, kvůli které leze pravidelně o dvě
    Re: trénink na skalky22.05.2019
Přesně tak. Hlavně těch mudrlantů je tady víc, Jendem počínaje a tím nad tebou konče :-D
    Re: trénink na skalky23.05.2019
Zkus pustit výhradního překližkáře na skálu a uvidíš, jak mu půjdou čísla. Podobně s některými čistě
 Re: trénink na skalky22.05.2019
No já mám třeba opačný problém :) uvnitř sem nikdy nic težšího než 8+ v UIAA nevylezl a venku mám i
  Re: trénink na skalky22.05.2019
V tomhle pripade bych to asi nenazyval "problem" :) Teda pokud nechces zavodit, ale to s t
 Re: trénink na skalky23.05.2019
Jak víš, tak já se pohybuju v podobných obtížnostech, a odpověď je podle mě jednoduchá. Zatímco vytr
  Re: trénink na skalky23.05.2019
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to m
  Re: trénink na skalky23.05.2019
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to m
   Re: trénink na skalky23.05.2019
S rozdílnou klasifikací na překližce převis vs. kolmáč souhlasím a jsem rád že mi to tu někdo potvrd
    Re: trénink na skalky23.05.2019
Ještě bych doporučil Tufiho 2. díl - kapitoly technika a taktika. Je to spíš taková motivační psycho
 Re: trénink na skalky23.05.2019
Ahoj Jendo,
podobný problém mám taky. Je to tim, že na hladký rajbáky se na překližce v podst
 Re: trénink na skalky23.05.2019
Jendo, nebuď smutnej. Jsi úplně v normě. 6c na stěně je akorát tak na to, aby sis na OS vylezl 6+ UI

 auto18.05.2019
Zatim velmi predbezne zjistovani informaci. Potrebuju auto, ktere je schopne relativne levne jezdit nekolikrat tydne po dalnici do Prahy (70 km) a zaroven je to tak trochu obytne auto. Mam nejakou predstavu, ale netusim, jestli je uplne mimo misu.
 Re: auto18.05.2019
Auto neporadim, nenapsal jsi rozpocet :).
Inspirace treba Nomadem.cz na FB nebo jakakoliv jin
 Re: auto19.05.2019
Hele feu, usnadnim ti rozhodovani. Auto dodavka h2l3 600.000, prestavba 600.000. A na dojizdeni denn
  Re: auto19.05.2019
Nebo do Prahy nedojizdet. Uz tak je auty precpana... Pracujte tam, kde zijete.
  Re: auto19.05.2019
A za 1200 000 se dá občas si užít komfortu apartmánu. Komfort je úplně jinde a za 10 let, kdy dodávk
   Re: auto19.05.2019
Myslim, ze je zrejme, ze se na apartman neptam. Mam k tomu duvody, ktere tu rozebirat nechci.
    Re: auto20.05.2019
Autostan nandavat na auto je megavoser, mám to vyzkoušené. Natožpak každý týden. Petr Š. si proto vy
  Re: auto19.05.2019
Geo, co to placas? Prestavba za 600k? eh? prestavbu udelas za mnohem mnohem min a ja nechci prestavb
   Re: auto19.05.2019
Ne, to je cena noveho auta, a cena prestavby pokud "jsi si zvykla na komfort". Jiste, tre
    Re: auto20.05.2019
Proc mam zapomenout zrovna na sedacky? Ty otocny konzole jsou snad normalne dostupny. Jsem si teda l
     Re: auto20.05.2019
Spis to melo byt: zapomen na sedacky, dokud nebudes mit auto. Nebot otocna sedacka v aute, co je fur
   Re: auto20.05.2019
To se nám to hezky vybarvuje, začalo to otočnejma sedačkama a zabudováním kuchyňky a po chvilce jsme
 Re: auto20.05.2019
Iveco Daily s takovou tou kamioňáckou boudičkou na střeše kabiny - do takové boudičky se dva lidé -
 Re: auto20.05.2019
téma je stokrát vymlácená sláma. pohybuješ se v trojúhelníku mezi prachama, komfortem a spolehlivost
  Re: auto20.05.2019
si jsem to nenapsala dostatecne jasne, ale komfort zde prioritou neni, prioritou je spotreba a samoz
   Re: auto20.05.2019
ale jo, taková ta kráva přiměřená co mám služební(citroen jumpy) žere tak 6,3 litru když se kochám a
    Re: auto20.05.2019
Co takhle Chevrolet Chevy Van s motorem V6 nebo V8 a přestavět na LPG ? Třeba najdete i nějakou hoto
     Re: auto21.05.2019
Jinak zadání je typicky nerealistické. Za 100k nejde koupit ani solidní osobák pro 5. Automobilismus
      Re: auto21.05.2019
Ja jsem psala, ze rozpocet nemam, protoze zatim zjistuju. Nicmene doufam tak nejak, ze bychom se moh
       Re: auto22.05.2019
Myslim za auto 200, bez tech vychytavek
   Re: auto21.05.2019
Je ta spotřeba zrovna to hlavní kritérium?
Osobák bude mít spotřebu cca 6l
Dodávka dle
    Re: auto21.05.2019
No vikendovy rozpocet s detmi je prave jen ta nafta a nejaka zmrzlina navic, takze ano, spotreba je
 Re: auto20.05.2019
Ford Custom 6 míst long verze, spotřeba kolem 7 litru,postel za sedadly je 175cm délka x 170cm šířka
 Re: auto20.05.2019
tohle nemá moc řešení, chtít obytňák pro 5 za 100 táců a chtít tim ještě jezdit denně 70km do práce.
 Re: auto22.05.2019
přidám se s dotazem - co rozumnýho bych zhruba mohl pořídit za dodávku k přestavbě s rozpočtem do 4
  Re: auto22.05.2019
Možností je nepřeberně. Přijde mi, že oblíbená velikost typu multivan takhle početný skupině lidí st
   Re: auto22.05.2019
+ samozřejmě, a to je podstatnější než kuchyňka, V6 a přestavba na LPG. Tyhle benzínový auta jsou ně
    Re: auto22.05.2019
Co vlastne predpoklada prestavbu na lpg, na kolik to vyjde a jde to u vsech benzinu?
     Re: auto22.05.2019
Pokusím se to co nejvíc osekat.
Bavím se o variantě Transporter T5, krátká verze.
Na k
      Re: auto22.05.2019
My jezdíme s T4 long, v sestavě 2 - 0 - 3 se tam vejde kychyň i stůl. V sestavě 2 -1 - 3 se tam vejd
      Re: auto23.05.2019
Kuchyň je dobrá věc, stačí udělat základnu z jeklů 2x5 cm a vyříznout tam drážku. A na tom pak jde v
     Re: auto22.05.2019
Ad LPG: přestavba vyjde na 20 - 30 litrů. Teoreticky jde přestavět skoro každej benzínovej motor, al

 Posilovna s kampusem16.05.2019
Netušíte, jestli v Brně existuje posilovna, kde je i kampus nebo něco v tom smyslu? Nedávno jsem se přistěhoval a nemůžu žádnou takovou najít
 Re: Posilovna s kampusem16.05.2019
Kotelna
 Re: Posilovna s kampusem16.05.2019
"Neco v tom smyslu" je skoro na kazde stene, zalezi jak moc jsi narocny. Tedy krom Kotelny
 Re: Posilovna s kampusem17.05.2019
flash. je slavnej tim, ze ma nejvic kampusu na metr ctverecni. a ma i fajn mucirnicku.

 Bouldering Norsko15.05.2019
Ahoj, v létě se chystáme projet s přítelkyní skoro celý Norsko, nemate nejaky doporuceni na pekne boulderove oblasti kdekoli vas napadne? Uvitam vsechny postrehy, diky moc! :)
 Re: Bouldering Norsko16.05.2019
Pod Haegefjelem byly omádžovaný šutry
 Re: Bouldering Norsko17.05.2019
Lofoty! A je na ně i hezky bouldrovy průvodce!
  Re: Bouldering Norsko17.05.2019
na flakaci vylet, ktery neni uplne ciste bouldrovy, lofoty rules.

 Klára Kolouchová Kanchenjunga15.05.2019
Ak to niekoho zaujíma, tak 15. 5. vystúpila Klára Kolouchová na Kančendžongu. Info: https://www.alanarnette.com/ blog/2019/05/14/ everest-2019
 Re: Klára Kolouchová Kanchenjunga15.05.2019
gratulace, snad se v brzke dobe dockame i nejake podrobnejsi zpravy
 Re: Klára Kolouchová Kanchenjunga15.05.2019
Dnes 15. května 2019 v cca 6 hod ráno nepálského času Klára spolu s ostatními členy mezinárodní expe
  Re: Klára Kolouchová Kanchenjunga16.05.2019
S kyslíkem nebo bez?
   Re: Klára Kolouchová Kanchenjunga17.05.2019
S COčkem
    Re: Klára Kolouchová Kanchenjunga19.05.2019
Hezky, takže zombie styl, respekt!

 lezení po visutém žebříku15.05.2019
Dobrý den, nevím jestli jsem zde správně, třeba mě tu někdo poradí. Syn má dělat talentovky na školu a jedna z věcí, co po něm budou chtít je lezení po lanovém (visutém) žebříku. Neporadil by mě někdo, kde v Brně se tato "atrakce" provozuje, kde
 Re: lezení po visutém žebříku15.05.2019
Zkus obvolat umele steny v Brne. Myslim ze jich az tak moc neni. Osobne Brno znam jen z mapy, tak ji
  Re: lezení po visutém žebříku15.05.2019
V kurimi na stene maji 8metrovej provazovej zebrik. Povesis kam cches jak cches a trenujes. Na flash
 Re: lezení po visutém žebříku15.05.2019
Vcera ho na Komecu sundali ale bezne tam visi a decka na nem blbnou, zavolej si.
 Re: lezení po visutém žebříku16.05.2019
místní lidová knihovna, případně místní junáckej či tomáckej oddíl, mirko vosátka, tábornická encykl
  Re: lezení po visutém žebříku17.05.2019
hele ho starika, jak jednou pridal k zebriku nohy, jak ma nastudovano :)

 Cinknutá anketa :-D13.05.2019
Cinknutá anketa :-D, Sharma boost 500 hlasů za noc :-D
 Re: Cinknutá anketa :-D13.05.2019
Navic do ankety nezaradili Kubu Turka, aby nevyhral.
  Re: Cinknutá anketa :-D13.05.2019
Nechodi se "s Turkem", chodi se "k Turkovi" :D
   Re: Cinknutá anketa :-D13.05.2019
nein nein, chodi se s turkem k turkovi na turka. nebo na pivo.

 Zapomenute lano12.05.2019
Vcera 11.5. jsem pod skalou u Malesova u Kutne Hory zapomnel lano. Na lezci nalezci za vraceni nabizim flasku tvrdyho.

 Hemoroidy10.05.2019
Cau, naprosto bez ostychu. Mel uz nekdo problemy s Hemoroidy? Ja jsem se ted vratil od doktorky, ktera se mi tam divala nejakym vercajkem a pry mam pocatecni stadium a dostal jsem na to cipky. Takze komenty typu "jdi k doktorovi" snad odpadavaji
 Re: Hemoroidy10.05.2019
Asi je rozdíl vnější vs. vnitřní. Občas se mi udělá vnější, prostě na to mám vlohy nebo co. Co tak p
 Re: Hemoroidy10.05.2019
Krom prirozenejch dispozic za to prevazne muze skladba stravy a chod zazivaciho traktu. Doktor ti pa
 Re: Hemoroidy10.05.2019
když budeš googlit po lékařskejch webech, zjistíš, že tyhle nádhery se můžou, kromě genetických pred
  Re: Hemoroidy10.05.2019
jo, zhruba tak. Nejen s hemoroidama. Sledovat jak telo reaguje na ruzny zachazeni, zateze, stravu at
   Re: Hemoroidy11.05.2019
Ach jo. Ja si myslim ze ziju docela zdrave a u doktora jsem timto pocinem po necelych dvou letech a
    Re: Hemoroidy11.05.2019
Klid, mysleno obecne, ne specificky na tebe. Jelikoz te neznam, nemohl jsem tusit jak spravne a zdra
     Re: Hemoroidy13.05.2019
Jasne, jako obcas si treba dam pivo a gulasek, ale moc to s tim nezdravym zpusobem zivota neprehanim
    Re: Hemoroidy12.05.2019
Zdravotní pojištění 10.000,- Co je to za hovadinu? To počítáš zdrávku, socku a nemocenské poj. dohro
     Re: Hemoroidy13.05.2019
Ne, platim si soukrome zdravotni pojisteni.
      Re: Hemoroidy14.05.2019
Co to prosím obsahuje? Myslel jsem, že nemocnice stejně nesmí legálně nabízet skoro nic navíc, oprot
       Re: Hemoroidy14.05.2019
Jo, ja nezminil ze to neni v Cechach. Ziju v zahranici.
        Re: Hemoroidy14.05.2019
Jo už chápu.
        Re: Hemoroidy14.05.2019
Tak to ma pak ta vyse castky udavana v KC fakt velkou vypovidaci hodnotu, obzvlast k diskuzi o hemor
         Re: Hemoroidy14.05.2019
Jj, priste to budu formulovat jinak aby se ti to teda vic zamlouvalo.
 Re: Hemoroidy10.05.2019
a jinak tady je přesný návod na to co dělat:
 Re: Hemoroidy12.05.2019
Tak to vysvetluje mnoho.
 Re: Hemoroidy12.05.2019
Než nějaký čípky a podobný chemický sajrajty je lepší přírodní léčba. Z vlastní zkušenosti doporučuj
  Re: Hemoroidy13.05.2019
Normálně se na to prodává v lékárnách dubová kůra. Uděláš z toho nálev a sedneš do něj. Dělaly to ta
   Re: Hemoroidy13.05.2019
Kdepak dubova kura, zazvorovej kolicek!
 Re: Hemoroidy12.05.2019
Měl jsem podobné problémy před pár lety, a mohlo za to složení stravy.. Jak již bylo dále řečeno, ch
 Re: Hemoroidy13.05.2019
Vážně: zkušenost s vnějšími.

Nesedět dlouho na záchodě a netlačit masivně; mýt si za
 Re: Hemoroidy14.05.2019
Ahoj,
mi se jednou taky udělal hemeroid (vnější) z lezení. Prostě jsem na bouldru hodně zabra
  Re: Hemoroidy14.05.2019
No konecne spravna odpoved (kterou chci slyset)!
  Re: Hemoroidy15.05.2019
Nezanedbatelný příspěvek bude mít asi i dlouhé sezení v úvazu. Krevní oběh se zaškrtí a celou věc to

1   ...   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 trénink na skalky
Řešil někdo tenhle problém? Na umělce(různých) jsem schopný lézt celkem na pohodu OS do 6c+ a i pár 7a OSkem mám, ale venku na Rakouských skalkách se v podstatě nejsem schopný hýbat v 7 UIAA? 6+ vylezu bez větších problémů, ale 7 je jak z jiného světa. Chápu, že odpověď je "lézt často venku", ale když to nejde, tak jak se dá připravit uvnitř na ven? V kolmém nic moc těžšího než 6c není a do převisů mi to přijde zbytečné, když chci lézt venku hlavně v kolmém a položeném.
 JendaZBrna09:18:39 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Odpověděl sis sám s tím lezením venku
09:39:39 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti max. visy) a vis. Podle kondice ale určitě né víc než 3x týdně. Dalším krokem je kampus - do bytu se sv. 2600 mm se v poho vejde kamp. se šesti šprušlema. Ve zbývajícim čase třeba TRX aby zahnalo myšlenky na překližku :-)
L09:42:57 20.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
Chce lezt venku hlavně kolmý a položený...
09:51:43 20.05.2019
odpovědět 
   Re: trénink na skalky
...a na to potřebuje velkou sílu v prstech (kromě techniky samozřejmě). Naopak na vytrvalostní převyslý cesty potřebuje víc síly v pažích a trupu (kromě techniky samozřejmě).
L10:17:17 20.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
no a to mi teda pak řekni, jak jsou stavěné překližky? já měl zato, že 7a by mělo tak nějak zaručovat, že už trochu sílu v prstech mám a technika aspoň základní taky bude. Ale třeba mladá neudělá ani jeden shyb, sedí na umělce v 6a a venku ty 6+ leze taky. Vůbec mi to hlava nebere
 JendaZBrna10:26:52 20.05.2019
odpovědět 
     Re: trénink na skalky
Technika? Když mladá leze jako ty, ale je slabší tak to nic jiného nebude.
Marek10:37:23 20.05.2019
odpovědět 
     Re: trénink na skalky
to je jednoduché - síly nemáš málo, ale moc, a neumíš lézt, a dostatek síly ti sice umožní přerudlovat převis, ale nedovolí ti stát pořádně na nohou. takže se vykašli na rady trénovat visy, překližku dle možností nahrtaď nebo doplň lezením venku a navíc začni třeba tančit nebo podobně cvičit rovnováhu a koordinaci.

anebo se na to vykašli a neřeš to (jako já), krásných trojek, čtyřek, pětek a šestek jsou plné skalky a hory (občas musíš sice kousek popojet, ale aspoň se ti otevřou obzory).
Lukas B.10:39:26 20.05.2019
odpovědět 
     Re: trénink na skalky
To vole, tvoje problémy bych chtěl mít...
12:06:07 20.05.2019
odpovědět 
      Re: trénink na skalky
Zdar Jendo, viděl bych to na špatnou techniku obecně a techniku nohou taktéž. Hlavně v položeném a kolmáči to je hodně znát. Venku 6c v převisu je relativně po madlech. Když si z Brna tak zajeď potrénovat třeba na Helfštýn na plotny a zkus klasiky jako Pochlebník + vrianty. Nebo Stránská skála pobouldrovat, uvidíš že se ti to celkem rychle zlepší.
Zaviš12:28:48 20.05.2019
odpovědět 
       Re: trénink na skalky
Souhlasím že největší klíč je technika. Ale dotaz zněl jak se zlepšit v lezení na skalách uvnitř. Píše že na překližce se pohybuje v obtížnostech 7a OS, kdyby toto chtěl přenést do skal bylo by to cca 9 RP? Kolik lezců současné generace se prolezlo do těchto obtížností bez izolovaného tréningu, případně tréningového boulderingu? Jinak pro Brňáka v časové tísni připadá v úvahu na pravidelný tréning kras, když vyrazíš ve čtyři z hokny tak budeš vyřízenej ještě před setměním. A spousta lokalit je children-friendly.
L12:57:30 20.05.2019
odpovědět 
        Re: trénink na skalky
7a OS - 9 RP. Co to srovnáváš?
Esus19:40:36 21.05.2019
odpovědět 
         Re: trénink na skalky
Jen jsem chtěl říci že někdo kdo běžně onsajtuje osmičky je většinou schopný po několika pokusech, případně menším secvičení vylézt devítku, toť vše.
L09:30:33 22.05.2019
odpovědět 
          Re: trénink na skalky
Tak to jo! Jsem si to vysvětlil trochu jinak. Promiň.
Esus17:01:54 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Vykašli se na překližku. Kup si nějakou dobrou balknu, nastuduj metodiku tréningu (v dané obtížnosti max. visy) a vis. Podle kondice ale určitě né víc než 3x týdně. Dalším krokem je kampus - do bytu se sv. 2600 mm se v poho vejde kamp. se šesti šprušlema. Ve zbývajícim čase třeba TRX aby zahnalo myšlenky na překližku :-)
L09:49:51 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Ono to opravdu ukazuje na techniku, akorat ze technika je prilis vagni slovo v tomto pripade. Proste ta skala je jina. Kroky nejsou stejne, chyty nejsou stejne, hure se cte, treni je jine a moral je jiny. Je to v podstate jiny sport :) Jina cesta, nez nalezt ty metry venku, opravdu neni, obavam se. Vykonnost ciste fyzickou na to mit nejspis budes, ale celkovou (zkusenosti, koordinace, prace nohou, vyhodnocovani situace, moral) nejspis ne. Plus dalsi vec - steny jsou dneska pomerne inflacni, takze je klidne mozne, ze 7a na stene bude odpovidat 7UIAA v nejake primerene poctive oblasti.
feu14:24:05 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Sedmy na Peilsteině jsou opravdu jak z jiného světa. Typický kolmáč tam je psycho, kdy držíš ostrou dírku a šlapeš na tření, takže si představuješ, co se ti s prstem stane, když noha ustřelí....Chce to projet si víc oblastí, třeba zjistíš, že to není tak strašný a jen ti nesedí určitý druh cest.
 marena14:35:27 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Na stěnách je klasifikace dost přívětivá, myslím že to nejde dát rovnítko mezi obtížností na stěně a na skále. Navíc třeba takový 6a v krasu je uplně něco jinýho než 6a někde v Rakousku... To je v celku normální že v jedné oblasti vylezeš čísla na který v jiné nemáš.
14:42:44 20.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Opravdu jine cesty nez lezt hodne venku neni, pokud chces lezt hezky a radostne venku. Kdysi jsem mel pocit, ze mi to na skalach oproti ostatnim stejne nebo mene silnym moc nejde (podobny problem jak ty) a chtel lezt venku na klid osmicky a devitky, tak jsem drel na boulderovkach a listach s tim, ze natrenuju silu a pak ty osmicky a devitky venku proste polezu stejne, jako by to byla sedmicka, protoze budu mit silovou prevahu. A kupodivu to vubec nefungovalo :) Lezl jsem porad stejne blbe, nebo mozna jeste hur. Proste vylezenost an skalach se asi neda nicim nasimulovat. Jasne, budou cesty, kde preklizka staci, protoze to budou treba tahy po listach, ale v kolmem a polozenem jich moc necekej. Jezdi do krasu co to jde (treba na par hodin) a snaz se lezt pokazde jine cesty (dulezite nelezt jen cesty, co znam a uz mi nejak jdou). Kolmych osmicek je tam prehrsel a rekl bych, ze technicky pomerne vypecene, takze ti daji dobrou skolu pohybu na skalach obecne :) Pokud mas nekoho zkuseneho (ne jen preklizkare) kolem sebe, tak je to pak jedine plus
T.15:48:01 20.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
Presně, moje řeč! Ta mladá generace nedokáže nic ustát! Samý pakližky a indoor hipster a venku pankáče nedaj. ;-)
Jestli chceš lézt osmy a nemáš nalezeno 20 let, tak lez venku. V osmičkách se láme chleba, říkalo se to vždy.
Esus19:46:15 21.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
No, naložili jste mi dobře teda.. Tak já se zkusím dokopat k častějším návštěvám Krasu a nohy budu pilovat v Rajbasu v Komíně. Děkuji za reakce
 JendaZBrna15:40:52 21.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
K předchozím vcelku trefným komentářům mě ještě napadla jedna věc - u někoho při lezení venku může hrát nečekaně velkou roli morál, pokud oblast není tak vyborhákovaná jako stěna. Což téměř nikdy není není. Prostě tělu ubude síla a nadhled kvůli hlavě, aniž by sis toho třeba vyloženě všiml. A rovněž cvakání presek (vždy pohyb navíc oproti stěně) a tah lana (u delších cest) jsou další faktory, které ve srovnání s překližkou snižují výkon. Je úplně normální, že když na stěně lezeš na OS nějaké číslo, venku dáš tak tak cesty o dvě francouzská písmena nižší. Opět - oblast od oblasti. Třeba vzorová jizerská VIb, což se obvykle převádí na UIAA 6+, může slušně potrápit stěnového osmičkáře :o)
F.16:54:14 22.05.2019
odpovědět 
   Re: trénink na skalky
Morál nenapadl tebe, ale už se o něm psalo výše. Tah lana je věc, kvůli které leze pravidelně o dvě čísla hůř než na překližce? a nevím jestli to je úplně ,,normální,, že na skalách se lezou o dvě čísla lehčí cesty než na překližce.. já to mám spíš naopak. ale je fakt, že sem na překližce nevyrostl a ani s lanem na překližku moc nechodím. boulder jo. podle mě si trochu mudrlant, že ? :)
17:47:37 22.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
Přesně tak. Hlavně těch mudrlantů je tady víc, Jendem počínaje a tím nad tebou konče :-D
18:57:05 22.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
Zkus pustit výhradního překližkáře na skálu a uvidíš, jak mu půjdou čísla. Podobně s některými čistě venkovními lezci, kteří zas s výkonem o něco klesnou na umělce. A k tahu lana - jo, ve 30 metrech si sakra všimnu, že zas sebou táhnu lano. Do 20 dobrý. Ale možná mám jen moc málo testosteronu :o)
F.10:54:12 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
No já mám třeba opačný problém :) uvnitř sem nikdy nic težšího než 8+ v UIAA nevylezl a venku mám i nějaké 10-. Je to opravdu jiný sport skála a překližka. A doporučím lézt venku dost na písku dá ti to hodně techniku tu co potřebuješ.
H.17:19:20 22.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
V tomhle pripade bych to asi nenazyval "problem" :) Teda pokud nechces zavodit, ale to s temahle cislama asi moc nechces...
T.18:13:18 22.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Jak víš, tak já se pohybuju v podobných obtížnostech, a odpověď je podle mě jednoduchá. Zatímco vytrvalostní převislé cesty na umělé stěně plus mínus odpovídají obtížnosti venku, tak technický cesty v kolmáčích a položeným jsou na umělých stěnách (hudy, klajda i komec) neskutečně nadhodnocený, mívají velký stupy a s klasifikací skalních cest nemají nic společnýho. Nezbývá než lézt co nejvíc venku a naučit se ladit nohy na malých stupech :-)
filip12:47:43 23.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to mladí nadějní závodníci z CCCP.
doc žába13:14:42 23.05.2019
odpovědět 
  Re: trénink na skalky
viděl jsem ve španělsku 8céčkové atlety jak neuměli nastoupit do technického 7a na rozlez. byli to mladí nadějní závodníci z CCCP.
doc žába13:32:24 23.05.2019
odpovědět 
   Re: trénink na skalky
S rozdílnou klasifikací na překližce převis vs. kolmáč souhlasím a jsem rád že mi to tu někdo potvrdil. Jinak ale lézt co nejvíc venku je super rada ale když není čas víc než 1x týdně a to ještě když zrovna v sobotu neprší? Pro někoho kdo celou zimu buší na překližce x krát týdně a ne a ne se zlepšit bych opravdu doporučil zařadit systematicky visy, střed těla a podobně. Podívejte se na ostatní sporty - třeba když závodník trénuje na maraton, běhá pořád dokola jen maratony? Pouze lézt venku je rada dobrá pro někoho kdo leze tak do 7 UIAA nebo pro někoho kdo fůru času nazbyt.
L13:52:27 23.05.2019
odpovědět 
    Re: trénink na skalky
Ještě bych doporučil Tufiho 2. díl - kapitoly technika a taktika. Je to spíš taková motivační psychologie ale dá se to aplikovat i na překližce.
L13:54:59 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Ahoj Jendo,
podobný problém mám taky. Je to tim, že na hladký rajbáky se na překližce v podstatě připravit nedá. Zkus lézt kolmáče a kouty s co nejhoršíma nohama (obtížnost je úplně jedno, stejně je to jen subjektivní číslo). Všechno kampusování a převisy na stěně ti daj sílu a vytrvalost, takže pak jsi občas schopnej urvat ty plotny rukama za nějaký pidivlnky a krystaly, těžší plotny (7) už obvykle tyhle nerovnosti postrádaj, takže jde čistě o plotnovou techniku a tam se ukáže, že to nejde nikde uvnitř nacvičit.

Navíc je třeba koukat na klasu trochu kriticky 6b na stěně, 6b ve Špáňu a 7 v rakouských Alpách jsou tři úplně jiný čísla. Rakousko má i v nových sportovních oblastech dost přísnou klasu, co teprve starší plotnový cesty v horách, tam se klasa s populistickými indoor čísly vůbec nedá srovnávat.
Extrem mi přišel švýcarský Grimsel (ultrahladká žula), kámoš tam zapytlil 4c (na stěně leze běžně 6c), já jsem tam byl velice hrdý za 5a. Prostě si danou oblast v hlavě přečísluj a pak zjistíš, že to, co tam lezeš odpovídá tomu, co lezeš na stěně. :-)
pavelll14:12:09 23.05.2019
odpovědět 
 Re: trénink na skalky
Jendo, nebuď smutnej. Jsi úplně v normě. 6c na stěně je akorát tak na to, aby sis na OS vylezl 6+ UIAA na Peisteině a zkusil si tam zabojovat v 7-. Prostě jak Ti už tady psali jiní - stěnová klasa je super měkká, dělá se tak, aby klienti měli radost z čísel a ještě někdy znovu přišli. A je to tak po Brně všude. Ještě jakž takž klasa odpovídá v převisech, ale kolmáče jsou na překližkách fakt extrémně nadhodnocené. Ono postavit kolmáč za 7a, jakože opravdu za 7a, to snad ani nikdo neumí. Takže prostě 7a z překližky nebude 7a venku nikdy. A rady - ty už jsi dostal. Pro lezení venku je potřeba praxe venku. Zkus třeba vyjet na zájezd, za víc dní v kuse se hodně naučíš, zvykneš si na skálu. A nevyhýbej se převisům na překližce. Jednak venku těch kolmáčů zase tak nekonečně moc nemáš, trochu převisové techniky to chce taky, jestli chceš lézt v klidu všechny 6, co potkáš. A jednak získáš vytrvalost, co se ti bude hodit, až budeš v těch sedmičkových kolmáčích dlouze hledat neobarvené chyty :-))
L.22:49:27 23.05.2019
odpovědět 
 Foto dne:

Pukliny, 7+
 Databáze cest:
Všechny cesty (192456)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Laskání žlábku III Adršpach
Kappa O 6c Crepe De Oucera
Finta di niente 6a+ Crepe De Oucera
Ralf Half 7- Frankenjura
Cpt. Gips 8- Frankenjura
Nově komentované:
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (42)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1173 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1290 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1469 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1441 
 Neřeším to – lezu vše 
 1142 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi