LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když má horolezec kam založit, tak jištění nedá a když založit potřebuje, tak nemá kam.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
34.Kubíček 10215
35.Chejn 10208
36.Jeřábek 10200
Bouldry:
34.Stribrny 9534
35.Kollár 9503
36.Zímová 9428
Hory:
5.Bloudek 6420
6.Hlahulek 6350
7.Švihálek 6092

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230977 cest
Nové přelezy:
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Badile10.07.2019
Ahoj, lezl už letos někdo v Begellu a tuší podmínku? Chceme jet příští týden na Badiele - Cassina nebo Another Day. Zajímá mě hlavně množství sněhu v nástupech a podobně. Mačky a cepíny samozřejmě beru tak i tak, ale jen na co se připravit.
 Re: Badile10.07.2019
Hele letos jsem tam nebyl ale na another day in paradise by byly mačky a cepín zbytečná zátěž. Cassi
  Re: Badile10.07.2019
Díky, za info.
  Re: Badile11.07.2019
Trochu podivne info... Tento rok je vsude dost snehu, na mnoha mistech vyrazne vice nez predchozi ro
 Re: Badile11.07.2019
lezl jsem obe cesty a vždy jsme nastupovali traverzem. asi pokud nejseš velkej poctivec a nechceš to
  Re: Badile11.07.2019
Určitě chceme traverzem. Spíš mi šlo o cestu do sedla. Slaňovat hodláme druhý den od rána, v noci to
   Re: Badile11.07.2019
Cesta do sedla pokud je pod snehem tak je fakt dost nahovno. Macky a cepin bych v cervenci bral. V s
   Re: Badile12.07.2019
Je pravda ze se to slanuje dlouho. Poprvy jsme se z paradisu vratili asi ve 4 rano do bivaku a chvil
  Re: Badile11.07.2019
Určitě chceme traverzem. Spíš mi šlo o cestu do sedla. Slaňovat hodláme druhý den od rána, v noci to
   Re: Badile11.07.2019
V jakým stavu je cesta z Bonda na horní parkoviště, to víš prosím Tě? Je to tam už průjezdný, nebo s
    Re: Badile11.07.2019
Letos je otevrena chata a Sacs Fura, ale Val Bondasca je nepruchozi. Nastup na chatu a tedy i pod st
     Re: Badile11.07.2019
Díky za informaci.
      Re: Badile11.07.2019
Mas li Facebook mrkni na stranku chaty tam, docela to updatuji. Jinak na jejich webu take neco je a
   Re: Badile11.07.2019
Taky neni od veci po dolezu slanit na jih (kratke, orientacne jednoduche). Prespat na Gianetti a pak
    Re: Badile11.07.2019
Pri slanovani dopoledne se budete jiste mijet s lezci na hrane. K tomu ten polezeny teren.. Bude to
    Re: Badile11.07.2019
Jinak též zvaný pochod smrti.
     Re: Badile11.07.2019
Zalezi na fyzicce daneho jedince. Me to prislo jako pohoda, uzil jsem si to. Turisty temer nepotkas,
      Re: Badile11.07.2019
Což o to, hezký výlet to je. Ale když vylezeš zmordovanej od severu na Badil, přespíš na vršku v biv
       Re: Badile11.07.2019
Doporucuji slanit na Gianetti jeste ten samy den. Jde to i po tme a pri neprizni pocasi.
        Re: Badile12.07.2019
I za hezkého počasí a ve dne se dá na sestupovce zabloudit :-( Tak jednoduchá tam kombinace slanění
         Re: Badile12.07.2019
všichni co tamtudy šli poprvé dolů tam zabloudili (aspoň všichni co mi o tom vyprávěli). já tam neza
          Re: Badile12.07.2019
Nevím, jestli jsme Ti to vyprávěl, ale na poprvé se mi to taky stalo :-) Potom další sestupy už byly
   Re: Badile11.07.2019
Slaňování po hraně je veeeelmi dlouhé (klidně i pře šest hodin) a orientačně náročné. Bivakovací ch
    Re: Badile11.07.2019
V průvodci je poznámka: v létě 2003 byla cesta prvovýstupci sanována a vybavena ke slanění. Více inf

 prvovýstup09.07.2019
Nebylo by dobré vrátit se k systému, kdy prvovýstup rovná se udělat cestu odspodu?
Kareš, Marťan, příbramáci, nebo Papouš a další, co se prezentují jako prvovýstupci (byť jich každý skutečně pár má) dělají v databázi bordel.

Nejde o
 Re: prvovýstup09.07.2019
to by uz zadny prvovystupy nebyly..
  Re: prvovýstup09.07.2019
ale byly. i dnes se dělají i na nepísku těžké cesty odspodu.
ale jde mi o to, aby sem napsal
 Re: prvovýstup09.07.2019
myslíš udělat jako navrtat nebo udělat jako že vylízt? Nejde o písek/nepísek, ale o tradiční/sportov
  Re: prvovýstup09.07.2019
to ti fakt přijde normální, když si napíšeš autorství jen proto, že to navrtáš? (ale nepřelezeš)
  Re: prvovýstup09.07.2019
a co se tradičního lezení týče, tak v Británii nelezou prvovýstupy odspodu zas tak často. Spíš to na
   Re: prvovýstup09.07.2019
no, tomu rozumim a nemám s tim problém. Já zkrátka jen nemám problém s tim respektovat pravidla (v t
    Re: prvovýstup09.07.2019
Ještě jednou - nechci řešit zda odspodu, nebo shora. Navíc dělání cest zdola KDEKOLIV není zaváděním
     Re: prvovýstup10.07.2019
jména už řeší minimum lidí a spíš je to věc databází s jednou kolonkou autor, tvoje starosti bych ch
      Re: prvovýstup10.07.2019
když děláš průvodce, tak stále ještě o autorství jde.
       Re: prvovýstup11.07.2019
Trochu se mě to týká. Jako zapálený tvůrce průvodců, tak trochu rozumím, prvnímu tazateli, že to nen
        Re: prvovýstup11.07.2019
dík

jinak i v Krasu na tom určitě záleží a ještě za Míly Pletánka se důsledně rozlišo
         Re: prvovýstup12.07.2019
respektuj jak to chtěl uvést přelezce cesty a koho tam u sebe chce mít napsaného, nebo se na cokoliv
         Re: prvovýstup12.07.2019
důsledně to rozlišil v průvodci Resch, zapomněl jsi Sulkeho a podepsat se
        Re: prvovýstup13.07.2019
Taky mi dává smysl rozlišování různých tady uváděných věcí.
V jednoznačně sportovních oblaste
     Re: prvovýstup10.07.2019
Neřeš to moc. Těm kvakům, které se tu navrtávají, stejně předchází (mnohdy i masivní) čištění skály
      Re: prvovýstup10.07.2019
zrovna nějaký ešus je jako autor, co si pamatuju, zapsaný poměrně často. proč se tedy na zdejší data
       Re: prvovýstup10.07.2019
Ahoj, to je shoda přezdívek. Ale cesty mám udělané také nějaké. Autor je autor. Ten, co to zapsal mů
 Re: prvovýstup10.07.2019
Mám otázku, týkající se jen okrajově tématu - co znamená, když je v průvodčiku na písek, připsáno ,,
  Re: prvovýstup10.07.2019
Nevím jak u téhle konkrétní cesty, ale v Ádru, či Teplicích to bývalo dělání cest ze slanění. V horš
   Re: prvovýstup10.07.2019
všichni taky s mágem že?
   Re: prvovýstup11.07.2019
Mudruješ a nevíš že Havlík sr.stále žije a úspěšně reprezentuje ČR v orientačním běhu.
    Re: prvovýstup11.07.2019
omlouvám se seniorovi.
co tedy říká na umělé chyty svého syna?
     Re: prvovýstup13.07.2019
Pokud to někoho zajímá doporučuju nejdřív poslechnou podcast od Čaje s Kmochem (Sedláčkem) asi bude

 slanění08.07.2019
Zdravím,
mohl by mi zde někdo poradit, kam v ČR zajít slaňovat skály? Nejlépe s možností vyjít na vrchol po turistické stezce a pak po laně dolů.
Předem všem děkuji za radu :)
 Re: slanění08.07.2019
Jizerské hory - vyhlídka Paličník. Pořádná poctivá túra do kopce a jako odměna 20m slanění :-)
 Re: slanění08.07.2019
nejlépe z pražskejch mostů. lano hodíš okolo zábradlí a jedeš. abys nemusel plavat, potřebuješ dole
 Re: slanění10.07.2019
Předpokládám že sme si už psali, proc nelezes? Kdyžtak mi napiš, Tom

 Kam na top-rope solo08.07.2019
Ahoj všem,

objevil jsem zálibu v top-rope soloingu zatím krátkých sportovních cest ale rád bych postupně přecházel na skály vyšších 20 metrů.

Rád bych se zeptal někoho, kdo má zkušenosti, jestli neví o dobrých lokalitách pro
 Re: Kam na top-rope solo08.07.2019
U Tebe asi nejblíž Káčov a případně Jizerky.
 Re: Kam na top-rope solo08.07.2019
Střelnice u Sloupu v C. sic sekano, ale pro tvůj záměr asi dobrý,
  Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Můžu se zeptat, nemůžu k tomu najít víc informací, v té oblasti si člověk může lézt co chce?
   Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Z Pihelu (u České Lípy) do Sloupu v Čechách, na křižovatce u Sedmi trpaslíku odboč na Svojkov, po ch
   Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Tam jediný omezení jsou tvé lezecke schopnosti a poprosím o jednu věc, do slanaku dej svoje presa. T
 Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Z hlediska ochrany přírody není mnohde vítáno prmenádovat se nad slaňákama kde se líbí kytkám.. Nejl
  Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Díky pánové za odpovědi.

Pro poslední odpověď:
Tenhle sentiment moc nechápu. J
   Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Asi jsi to špatně pochopil. K hození lana shora se musíš dostat nad slaňák, obejít to někde kolem vr
    Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Jo jasně, tomu rozumím, každopádně nevidím důvod hned brát dotaz co nejvíc negativně. O ničení poros
   Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Nedávno jsem docela koukal jak je nad některými masivy ve svahu kde se dřív nechodilo vydupáno. Obča
    Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Spolulezce mám, ale líbí se mi ten klid. Něco takovéhleho je víceméně můj cíl, i když ví, že na tohl
     Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
špek leze v zimě na jumaru často. masivy neobchází. vyleze si nejlehčí cestou k jejímu slanění a pak
      Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Jo no. A taky existuje něco čemu se říká top-rope soloing. A pak taky existuje lead-rope soloing a p
       Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
  Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Díky pánové za odpovědi.

Pro poslední odpověď:
Tenhle sentiment moc nechápu. J
 Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
Polínský vrch. Slaňáky jsou kousek od sebe, po 4, 5 v pohodě vylezeš a pak jenom přecvakáváš mezi sl
 Re: Kam na top-rope solo09.07.2019
asi do jakýkoliv sportovní oblasti, kde nehrozí že bys měl lano přes hranu a kde bys při zřizování s
  Re: Kam na top-rope solo10.07.2019
Na Srbsku jsou skály v NPR a CHKO, takže max Alkazar, kde může aspoň někomu hodit kamínky na hlavu,
 Re: Kam na top-rope solo10.07.2019
1. statický lano je kokotina (někde se ti prověsí, traverzy atd., někde budeš potřebovat popolézt no
 Mšeno/Kokořínsko10.07.2019
Hromada skal je v Kokořínském dole a okolí Mšena. A obvykle shora dobře přístupné. Jen hodíš lano ok

 Pískovcová klasa08.07.2019
Neuvazovali jste zrevidovat klasifikačni tabulku u té pískovcové? Mam hluboky dojem ze současná neodpovida realitě. Např VIIb mi casto prijde cca za 7uiaa a ne za 6. Xa určite obecně (nepocitam měkký panťak )za 9uiaa do xa jsem vynalozil mnohem vice usili
 Re: Pískovcová klasa08.07.2019
Pískovcová klasa je dosti zavádějící, zejména tím, jak ji dodrbali v Labáku a přesunuli i do jiných
  Re: Pískovcová klasa08.07.2019
Saská stupnice je v pohodě, záměrné podhodnocování obtížnosti se nevyřeší přechodem na žádnou stupni
   Re: Pískovcová klasa08.07.2019
ona i ta saská stupnice se liší i v tom sasku, podle oblasti, podle doby vzniku cesty, prvovýstupce,
    Re: Pískovcová klasa08.07.2019
možná by Ádr mohl trochu srovnat klasifikaci (osobně mi ta stávající nevadí), ale jinak by spíš měli
    Re: Pískovcová klasa09.07.2019
Lukasi, tvůj příspěvek je nic neříkající. Pouze říká to, co zadavatel - v klase je bordel. Mě je to
     Re: Pískovcová klasa09.07.2019
No nemyslim si ze bordel v klase je ciste ceska piskovcova zalezitost. ulety v klase jsou obvykle da
      Re: Pískovcová klasa09.07.2019
jedno kritérium je nezabít se. to řeší ten požadavek na konzistenci klasifikace v rámci oblasti. dru
   Re: Pískovcová klasa10.12.2019
Jo.
  Re: Pískovcová klasa12.07.2019
Jak moc jsi, Čechu, lezl třeba ve Skaláku nebo na Drábkách nebo v Příhrazech? Řekl bych, že klasifik
   Re: Pískovcová klasa14.07.2019
Zdar mě šlo o to zvednout klasu tady v databázi na lezci. Tak jak ji kluci zvedli již v novych pruvo
    Re: Pískovcová klasa14.07.2019
Jasný. To už tady sem tam někdo žádal možná před 10 lety. Nojo, většina už si zvykla, že přelezama z
     Re: Pískovcová klasa14.07.2019
O body mi nejde je mi šumák jestli jsem v žebříčku 356 nebo 150tej spiš mi jde o pořádek.obecně mi p
      Re: Pískovcová klasa14.07.2019
Jo, to s tím žebříčkem byla taková nadsázka.
Taky si myslím, že přepočty nesedí. (Napadala mě
       Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Co se týče klasifikace, tak jsme zhruba před rokem provedli posuv americký klasifikace. Ta byla nast
        Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Cau Jirko diky za reakci a lobuju za posuv
       Re: Pískovcová klasa15.07.2019
klasa na piskach je tak rozlitana , ze i v jednom pruvodci je u jedne cesty občas jina klasifikace n
        Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Sjednocovat klasifikaci je asi nesmysl.stejne si to prvovystupci kteří klasifikuji tvrdě daj za ko
        Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Rozdíly v textu a v obrázku jsou projev entropie, s tím se nedá nic dělat, je to neodvratný směřován
       Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Upravená klasifikace, kterou uvádíš na přebálce labáckého průvodce, je příjemná. V obtížnosti kroků
       Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Ano to srovnání saske klasy s tou z Buoux, kam se v 90 tkach hojne jezdilo zni logicky. Taky tam nav
   Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Nejde o kde jsem lezl a kde ne. Jde o to že když je neco hodnoceno v saske stupnici, tak ji to ma od
    Re: Pískovcová klasa15.07.2019
No jenže s klasifikací to reálně neprobíhá tak, že ji určuje nějaká (nad)národní komise, ale tak, že
    Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Napiš Francouzům, Španělům, Italům, Švýcarům, Řekům, napiš všem, ať si srovnají klasu, protože jim t
     Re: Pískovcová klasa15.07.2019
Mě je to taky celkem jedno jestli to nekde lita +- jen jsem reagoval na autoruv prispevek svym nazor
     Re: Pískovcová klasa16.07.2019
Bído nam jde o náš píseček a transpozici piskovcove klasy v databázi zde na lezci.frantici španělé a
      Re: Pískovcová klasa16.07.2019
Uděláš nejlíp, když se smíříš se stávajícím stavem. Něco už o snaze rovnání klasy přes 15 let vím a
       Re: Pískovcová klasa17.07.2019
Myslim že na pisku nikdo honit čísla nebude i kdyby se to zvedlo bo kruh daleko. Ale jinak souhlas.
    Re: Pískovcová klasa15.07.2019
No jenže s klasifikací to reálně neprobíhá tak, že ji určuje nějaká (nad)národní komise, ale tak, že
     Re: Pískovcová klasa17.07.2019
Úplnej souhlas. Do stanovení klasifikace cesty se zohledňuje autorovo ego:
Chci, aby se cesta
      Re: Pískovcová klasa18.07.2019
njn, soutěž kdo udela nejtvrdsi IXc, Xa,... se začátkem 3 tisicileti stala soucasti delani cest n
     Re: Pískovcová klasa17.07.2019
Hergot takova klasicka diskuse a chybi zde klasicka poznamka. Abych to tedy napravil: kdybyste pouzi
      Re: Pískovcová klasa17.07.2019
Jde to, jde to na druhým, nejde to? :o)
       Re: Pískovcová klasa21.07.2019
Ne!
Jde to - jde to blbě - nejde to.
(Tak pravil Mauglí a po něm šílená spousta jinejc
        Re: Pískovcová klasa22.07.2019
vždycky jsem myslel že je stupnice čtyřstupňová (tj. rozšířená o: nejde to ani kdybych se pos...)
      Re: Pískovcová klasa17.07.2019
Aaa ze by nakej klasik co leze pětky bez mg:)
       Re: Pískovcová klasa18.07.2019
Stát na to! Mago do každý cesty! Povine
        Re: Pískovcová klasa21.07.2019
srát na desítky, kladivo a majzlík povinně s sebou
       Re: Pískovcová klasa18.07.2019
Přesně tak. Tedy.. když se zadaří.
        Re: Pískovcová klasa22.07.2019
Hoši z lezce by si meli dat povinně nejaky desiny na pisku, zajimalo by me jakým směrem by pak trans
         Re: Pískovcová klasa23.07.2019
Jednoduché. Stačí nepoužívat písmenka stejně jako Cimrman nožičky u not. Pak jednoduše transponujete
         Re: Pískovcová klasa23.07.2019
Jednoduché. Stačí nepoužívat písmenka stejně jako Cimrman nožičky u not. Pak jednoduše transponujete
          Re: Pískovcová klasa12.08.2019
Německý průvoda na Labak Xa=9/9+
           Re: Pískovcová klasa10.12.2019
Lobuju za transpozici pískovcové klasy podle myslim rozumně vyladěné-napravené klukama v novym průvo
            Re: Pískovcová klasa24.04.2021
Průvodce Ostrov Xa=9/9+; Xb=8a
             Re: Pískovcová klasa24.04.2021
nesmysl. V labáku to akorád zk...vili. Xa bylo na písku vždy 9- ; to že to někdo upravil v labáku ne
              Re: Pískovcová klasa24.04.2021
Vždyť to sedí, když v labaku vylezeš XA, tak jinde 9- pnsojtuješ.

 závody SP Villars06.07.2019
martin stráník v semifinále a na lezci si zatím nevšimli, že se konají závody?
 Re: závody SP Villars06.07.2019
Kolik jich postupuje do finale? Martin je 9. ???
  Re: závody SP Villars06.07.2019
Jaj, prvni nepostupujici do finale. To je skoda
 Re: závody SP Villars06.07.2019
Nerozumím Ti. Psal jsem k tomu příslušný článek. Včetně info o Martinovi v semifinále v titulku. Je

 svaty jan pod skalou ( slaneni)04.07.2019
ahoj rad bych se zeptal jestli nekdo nevi jaka je vzdalenost je na svaten janu pod skalou na leve strane od krize do jeskyne a z jeskyne dolu? dekuju za info
 Re: svaty jan pod skalou ( slaneni)04.07.2019
něco kolem 20-60 metrů...
 Re: svaty jan pod skalou ( slaneni)04.07.2019
něco kolem 20-60 metrů...
  Re: svaty jan pod skalou ( slaneni)06.07.2019
Ústí jeskyně je cca 10-12 m. vysoké. K jeskyni od kříže asi těch 20. je to však jen odhad. Neměřil j
   Re: svaty jan pod skalou ( slaneni)07.07.2019
staci sedesatka, slanis do jeskyne a pak ze standu v jeskyni dolu. Vyjde to akorat
    Re: svaty jan pod skalou ( slaneni)07.07.2019
Je to tak.
     Re: svaty jan pod skalou ( slaneni)08.07.2019
proslaňovávávávávali jsme v minulém století zhusta i s padesátkou a možná čtyřicítkou. asi jsme někd
      Re: svaty jan pod skalou ( slaneni)08.07.2019
S padesátkou jste museli posledních pár metrů ve 2. slanění slézat. A dneska je to ještě horší, prot

 svaty jan pod skalou ( slaneni)04.07.2019
ahoj rad bych se zeptal jestli nekdo nevi jaka je vzdalenost je na svaten janu pod skalou na leve strane od krize do jeskyne a z jeskyne dolu? dekuju za info

 lezečky Jett QC02.07.2019
Ahoj,
nemáte prosím někdo zkušenost s lezečkama Jett QC od Ocúnu. Jde mi o to, jestli jsou stejně široké jako Ozony Plus a nebo jsou spíše pro úzkou nohu jako Ozony.Výrobce sice uvádí, že jde o pohodlnou botu, ale zajímalo by mě osobní porovnání ně
 Re: lezečky Jett QC03.07.2019
Já mám Jett LU a sedí na úzkou nohu.
 Re: lezečky Jett QC03.07.2019
Ozone Plus mi sedí, tedy aspoň ta starší verze, prý u nich teď došlo k nějakým změnám a Jett QC jsem
 Re: lezečky Jett QC03.07.2019
lezecky jsou tak idndividualni vec, ze bez vyzkouseni ruznych modelu a velikosti bych se ja osobne d

 Aiguille de Bionnassay02.07.2019
Ahojte,

Nemáte někdo zkušenost s cestou z Col de Tricot na Aiguille de Bionnassay (Arete du Tricot)?

Jaká obtížnost lezení to je? Dá se tam ztratit?
Na netu je pár odkazů a videí, ale jsou dost obecné. Uvítám osobní zk
 Re: Aiguille de Bionnassay02.07.2019
Vetsinou se to chodi v kombinaci s celymi Dome de Miages, impozantní a doporučeníhodná túra. Zatím p
  Re: Aiguille de Bionnassay04.07.2019
Ptá se na Arete Tricot, ne na cestu od Durier… Co vim tak docela alpinismus/ trochu sračky, někde js

1   ...   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 prvovýstup
Nebylo by dobré vrátit se k systému, kdy prvovýstup rovná se udělat cestu odspodu?
Kareš, Marťan, příbramáci, nebo Papouš a další, co se prezentují jako prvovýstupci (byť jich každý skutečně pár má) dělají v databázi bordel.

Nejde o to dělat cesty jen odspodu, ale je přece rozdíl mezi: vylezl odspodu, navrtal ze slanění a dal pak 1.přelez, nebo dokonce navrtal ze slanění a ani nepřelezl
11:56:36 09.07.2019
odpovědět 
 Re: prvovýstup
to by uz zadny prvovystupy nebyly..
11:59:08 09.07.2019
odpovědět 
  Re: prvovýstup
ale byly. i dnes se dělají i na nepísku těžké cesty odspodu.
ale jde mi o to, aby sem napsali: nová cesta ta a ta, navrtaná shora a pak jsem ji přelezl RP/PP
12:50:51 09.07.2019
odpovědět 
 Re: prvovýstup
myslíš udělat jako navrtat nebo udělat jako že vylízt? Nejde o písek/nepísek, ale o tradiční/sportovní lezení. Tradiční se ani jinak než odspodu dělat skoro nedají, sportovky jsou každýmu fuk jak se dělaj.
T.tj21:04:14 09.07.2019
odpovědět 
  Re: prvovýstup
to ti fakt přijde normální, když si napíšeš autorství jen proto, že to navrtáš? (ale nepřelezeš)

21:37:58 09.07.2019
odpovědět 
  Re: prvovýstup
a co se tradičního lezení týče, tak v Británii nelezou prvovýstupy odspodu zas tak často. Spíš to naběhaj s horním, vyladěj jištění a když si jsou jistí, pošlou to tam odspodu prvním RP.
Aspoň to ale napíšou - a o to mi celou dobu jde
21:45:21 09.07.2019
odpovědět 
   Re: prvovýstup
no, tomu rozumim a nemám s tim problém. Já zkrátka jen nemám problém s tim respektovat pravidla (v tom se možná shodnem) a zvyklosti (tady se shodneme asi míň) daný oblasti. Na písku lezu s mágem jen tam, kde je povolený, neničim skály ani nic kolem a respektuju způsoby dělání cest. Jestli je v nějaký oblasti ok dělat cesty zvrchu a patří ti autorství, ok. I to má svojí tradici, kterou jde vysledovat do vzdálenější historie. Samozřejmě zaslouží větší respekt dělání cest odspodu, ale na druhou stranu, jde o to qui bono. Pokud někdo slepě vezme pravidla a zvyky z jedný oblasti a cpe to do jiný oblasti, aniž by mu došly souvislosti, můžou nastat problémy.

A z jinýho úhlu: když někdo má určitou vizi, že tohle by mohla být krásná linie, ale nemá na to jí vrtnout odspodu ani vylízt, ještě to na vhodným materiálu nemusí nutně znamenat argument pro to, že se do dělání cesty nemá pouštět. Nakonec spousta cest vysokých obtížností, (8a, 9a...) by ani jinak vzniknout nemohla, než vrtáním zvrchu. Takže co chceš řešit a proč? Vážně míněnej dotaz. Protože chápu, že někdo třeba řeší Bělinu, kterej byl vždycky tak trochu nenormální objemem cest a prvovýstupů, ale problémem to začíná být až když to narušuje zaběhlý zvyky a ničí přírodu, leckdy nevratně. Ale tobě asi půjde o něco jinýho, tak povídej.
T.tj22:32:46 09.07.2019
odpovědět 
    Re: prvovýstup
Ještě jednou - nechci řešit zda odspodu, nebo shora. Navíc dělání cest zdola KDEKOLIV není zaváděním novinek, či zatahování cizích pravidel. Novinkou naopak ve své době bylo vrtat ze slanění

jen mi přijde nesmyslné dávat rovnítko mezi vrtače, prvopřelezce (1.RP) a prvovýstupce

stejně tak mi přijde zvláštní psát u shora navrtané cesty pro 1.RP přelez dvě jména. Jen někdo je první, další má druhý RP, či ne? A kdo je ten první? Je ne prvním místě protože byl skutečně první, nebo jen shodou náhod je napsaný dřív kvůli abecednímu pořadí?
23:20:10 09.07.2019
odpovědět 
     Re: prvovýstup
jména už řeší minimum lidí a spíš je to věc databází s jednou kolonkou autor, tvoje starosti bych chtěl mít
10:53:59 10.07.2019
odpovědět 
      Re: prvovýstup
když děláš průvodce, tak stále ještě o autorství jde.
14:12:24 10.07.2019
odpovědět 
       Re: prvovýstup
Trochu se mě to týká. Jako zapálený tvůrce průvodců, tak trochu rozumím, prvnímu tazateli, že to není úplně správně, i když si myslím, že na tom u cest např. v Českém krasu tolik nezáleží. Je to, podle mě, jen určitá nepřesnost vzniklá nedůsledností při zápisech cest.

Mohlo by se to rozepisovat možná takto:

Autor: Jištění osadil (první AF cesty) X. Xxxxx, 11.7.2019
Poznámka:
Prní RP(OS) Y. Yyyyy, 12.7.2019

Místo toho se napíše:
Autor: Y. Yyyyy, X. Xxxx, 12.7.2019

Já to cítím tak, že autor je ten kdo to dokáže první přelézt čistě v kuse, ale chápu, že tím se vyzmizíkuje (jen proto, že to nedokázal třeba dát v kuse) snaha někoho jiného linii najít a osadit.
 jirkas08:59:10 11.07.2019
odpovědět 
        Re: prvovýstup
dík

jinak i v Krasu na tom určitě záleží a ještě za Míly Pletánka se důsledně rozlišovalo odspoda, nebo první kusovka u shora navrtaného.
Tj. do devadesátých let
18:20:51 11.07.2019
odpovědět 
         Re: prvovýstup
respektuj jak to chtěl uvést přelezce cesty a koho tam u sebe chce mít napsaného, nebo se na cokoliv takového vy.. od toho mají komise
18:10:16 12.07.2019
odpovědět 
         Re: prvovýstup
důsledně to rozlišil v průvodci Resch, zapomněl jsi Sulkeho a podepsat se
20:20:34 12.07.2019
odpovědět 
        Re: prvovýstup
Taky mi dává smysl rozlišování různých tady uváděných věcí.
V jednoznačně sportovních oblastech má smysl rozlišovat (a uvádět): jištění osadil XXX; 1. RP (PP) YYY.
V klasických oblastech (prvovýstupy zdola) má smysl určitě uvádět autorství (prvovýstup zdola s osazováním jištění během lezecky čistého, netechnického postupu); k tomu lze u cest, které mají i vyšší sportovní hodnotu, případně uvést také 1. RP přelez (především pokud ho realizoval někdo jiný než původní autor a pokud znamená výrazný obtížnostní posun oproti AF přelezu).
U smíšených oblastí se to asi kombinuje: jištění osadil XXX (shora, případně zdola, ale ne čistě, třeba částečně za pomoci hákování…), 1. RP přelez YYY, autor cesty ZZZ (prvovýstup zdola a free), 1. RP přelez WWW.
Pak jsou ještě oblasti, kde jsou i hákovačky – ty mají ale také autora (ten to jako první prostoupil technicky) a pak třeba 1. přelezce čistě a v kuse.
Reálně je ale často problém s tím, že zdaleka ne všechny z těch údajů jsou vždy k dispozici, někde se na něco z toho rezignuje (z důvodu zjednodušení průvodce, místní etiky...) a tak...
P.11:05:39 13.07.2019
odpovědět 
     Re: prvovýstup
Neřeš to moc. Těm kvakům, které se tu navrtávají, stejně předchází (mnohdy i masivní) čištění skály (cesty). Kdybys to vrtal odspodu (visel třeba v hačcích), tak by ses možná zrachtal dolů.
Jinak autorství a RP jde mnohdy ruku v ruce. Ale jsou to rozdílné věci. Samozřejmě také jeden navrtá, nepřeleze a nechá to kámošovi, aby si dal 1.RP. Vždyť je trochu jedno...
Esus11:24:49 10.07.2019
odpovědět 
      Re: prvovýstup
zrovna nějaký ešus je jako autor, co si pamatuju, zapsaný poměrně často. proč se tedy na zdejší databázi do příslušné kolonky píše, když je to jedno?

a kvaky? jen za poslední dobu a jen kolem Prahy mě napadají nové 30 metrové oblasti: Korno, Solenice, Řevnice
14:17:17 10.07.2019
odpovědět 
       Re: prvovýstup
Ahoj, to je shoda přezdívek. Ale cesty mám udělané také nějaké. Autor je autor. Ten, co to zapsal může být někdo jiný. RP také někdo jiný. Já nevím, co na tom nechápete.
To, že to jedno, jsem myslel, že to je jednou tak a podruhé onak. Prostě to nech koňovi a buď v klidu. A kvak znamenal spíš směrem, že se to občas musí hodně čistit. Tady to je pomalu jak všude na internetu, kde se všichni chytaj za slovo. Kam ten svět míří?
Esus17:53:12 10.07.2019
odpovědět 
 Re: prvovýstup
Mám otázku, týkající se jen okrajově tématu - co znamená, když je v průvodčiku na písek, připsáno ,,Nesportovní výstup,,. Mám na mysli např. Rebelii na Zbrojnoše na Prachově.
.17:24:09 10.07.2019
odpovědět 
  Re: prvovýstup
Nevím jak u téhle konkrétní cesty, ale v Ádru, či Teplicích to bývalo dělání cest ze slanění. V horším případě se tam dodělávaly chyty apod.

Bylo to v době, kdy tehdejší "borci" jako Tomanec, Sedláček, Malík atd. tvrdili, že desítky už odspoda dělat nejde.
Na Prachově dělal prasárny zas Havlík, jeho táta se musí v hrobě obracet.
19:02:01 10.07.2019
odpovědět 
   Re: prvovýstup
všichni taky s mágem že?
19:28:23 10.07.2019
odpovědět 
   Re: prvovýstup
Mudruješ a nevíš že Havlík sr.stále žije a úspěšně reprezentuje ČR v orientačním běhu.
Jiří Unger21:21:40 11.07.2019
odpovědět 
    Re: prvovýstup
omlouvám se seniorovi.
co tedy říká na umělé chyty svého syna?
22:15:05 11.07.2019
odpovědět 
     Re: prvovýstup
Pokud to někoho zajímá doporučuju nejdřív poslechnou podcast od Čaje s Kmochem (Sedláčkem) asi budete překvapeni.
Nicméně pokrok nezastavíš, když mlaďoši začli přelézat staré Ačkové skobovačky, taky si staříci klepali na čelo... A dnes se to bere jako norma.
Podle mě je rozumější, když se to očistí od bordelu, lokrů a jištění se dá rozumě, né jak někteří( cesty 8-9 a výš)... jinak mluvím o nepísku kdyby mě někdo blbé kecy.
BTW skoro všechny sportovní oblasti byly takto dělány, většinou šlo o starý lom, takže očisti od lokrů byla povinost.
Všechny výpencové krasy, břidlicové lomy, atd jsou uměle vytvořené a pokud si někdo hraje na to, že né a jen moralizuje a dělá tam cesty tak je to trapné a pokrytecké...
Krtek13:41:19 13.07.2019
odpovědět 
 Foto dne:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Charmoz - Grépon traverse 5c Mont Blanc
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Prosím, | Re: Prosím, | Re: Prosím, | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (42)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1152 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1268 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1420 
 Neřeším to – lezu vše 
 1118 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi