LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
44.Hyžný 10069
45.Winter 10054
46.Lukášek 10044
Bouldry:
44.Zítková 9200
45.Ježek 9200
46.Meier 9175
Hory:
29.Slavíček 2366
30.Uhlík 2276
31.Čermák 2232

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231476 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Sportareál Klíny vnitřní stěna - Klíny 210
Fit Studio Jitka - Slaný
Horolezecká stěna Lanškroun - Lanškroun

Prodejny
Green sport - Brno
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Skalnaté pleso - nocleh?08.08.2019
Slyšela jsem, že se prý dá přespat za cca 20 euro na Skalnatém plese v budově staré lanovky. Nevíte, jestli je to ještě možné?
Dík za info
 Re: Skalnaté pleso - nocleh?08.08.2019
google? recenze jsou špatné. asi tam jde přespat.
encian@tos-tatry.sk
Telefon:+421 911
 Re: Skalnaté pleso - nocleh?08.08.2019
asi je to zavreté
 Re: Skalnaté pleso - nocleh?09.08.2019
Teoreticky by šlo zkusit přespat na Skalnaté chatě, ale lepší by bylo asi kdyby rezervoval chlap - L
  Re: Skalnaté pleso - nocleh?09.08.2019
Išiel som okolo párkrát v lete tesne po záverečnej (17. hod. ?), vyzeralo to dosť neprístupne.
   Re: Skalnaté pleso - nocleh?09.08.2019
  Re: Skalnaté pleso - nocleh?12.08.2019
až na světlé body jsou tatry fakt skanzen a panoptikum v jednom...
   Re: Skalnaté pleso - nocleh?12.08.2019
ešteže máme toho imigranta pod Rysami !

 Počátky boulderingu ve Fontáči07.08.2019
Francouzský alpinisti používali boldrování při tréningu už v roce 1946 - a určitě i dřív. hle na jutubě: https://www.youtube.com/watch? time_
 Re: Počátky boulderingu ve Fontáči07.08.2019
V roce 1874 založili Francouzi horosvaz a začali se zajímat o Fontáč. V roce 1908 začal Jacques Wehr
 Re: Počátky boulderingu ve Fontáči07.08.2019
V roce 1874 založili Francouzi horosvaz a začali se zajímat o Fontáč. V roce 1908 začal Jacques Wehr
  Re: Počátky boulderingu ve Fontáči08.08.2019
Dík za upřesnění. Škoda že z toho taky není něco na Jutubě.
  Re: Počátky boulderingu ve Fontáči08.08.2019
Petr ma pravdu, prvy zaznamenany boulder na svete je tento:
 Malta nebo Mallorca07.08.2019
Ahoj, na podzim se chystáme za lezením do tepla a řešíme, jestli Mallorca nebo Malta. Lezeme spíše lehčí cesty. Jak je to na těchto ostrovech s oklouzaností cest? Díky za info.

 Průměr lana a rozdílná váha lezců06.08.2019
Ahoj,
měl bych dotaz ohledně výběru lana, respektive jeho průměru. Nyní se svým spoluzcem lezeme na 9.8 mm lanu, váhový rozdíl cca 20-25 kg. Jistíme klasickým kýblem. Při pádu těžšího lezce prozatím nějaký problém nevznikl, ale jak to bude, pakliže
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců06.08.2019
Bude to mít vliv, to si piš. V Ústí na stěně byla nehoda způsobená tím, že k vánocům dostali nové te
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Lezu se spolulezkynema taky o 20-30kg lehcima, mame 9.1 a nic zasadniho to neni, obcas si popoleti d
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Pokud vím tak reversino už petzl nedělá. Každá jistící pomůcka má specifikovaný rozsah průměrů lan p
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců11.08.2019
Zlatá osma. U té to není sice v návodu, ale je to o lidech, co je napadlo někdy někoho jistit :-)
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
V průměru lana nebude ten hlavní problém, ale nové lano vždycky pojede přes jistítko mnohem rychleji
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
*než staré chlupaté.
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Na čo chcete používať tú 9,1 mm ?
Ak na hory, OK, je trocha ľahšie. Ak na skalky, TR etc., ta
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Pokud lezeš trochu těžší věci a snažíš se posouvatm, pak lehké lano na ostré pokusy může být imho zn
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců08.08.2019
Může, ale tak na ostrý pokus. Pokud cestu nacvičuješ a často padáš, tak tenké lano jde fakt rychle d
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Lano Tendon Master 9.2, kýbl Black Diamond ATC Guide, ona 60kg, já 90kg, rozdíl 30kg. Nikdy nebyl pr
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Sorry, ale nevěřím, že když ty s 90kg hodíš tlamu několik metrů do jištění holce s 55kg co tě má na
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců08.08.2019
30 kg rozdíl chytá manželka. Velký rozdíl je když padáš, pokud do prvního, tak je jí to velmi nepříj
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců08.08.2019
Té co mi vydýchává vzduch (60kg + kyblík s drážkama) jsem se snažil co nejméně padat, protože přece
    Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců08.08.2019
Pro znalce, u tenkých lan se osma dá otočit... větší brzdná síla, je možné, že používá to nebo rukav
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Ahoj, se ženou to řešíme dvěma HMS v kyblu místo jedné. Až se lano trochu ochodi a ztloustne a člově
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců07.08.2019
Při slanění na dvojčatech to dělám také tak.
 Fyzika lidi !!!08.08.2019
Fyzikální poznámka pro některé diskutující: váha lezce nemá nic společného se třením lana v pomůcce.
  Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
se prober, to je jak kdybys tvrdil, že na dýlku brzdný dráhy u auta (řešily by se druhy pneumatik/br
   Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
Váha lezce nemá nic společného s třením lana v jistítku. Trvám na tom. Přemýšlej.
    Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
Přepsal jsem se. Myslel jsem samozřejmě váhu jističe
    Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
to teda ma broucku, vis proc se osma zahreje? a to dokonce i pri plynulem libovolne rychlem sposust
     Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
Opakuju znova, tentokrát bez zmatků. Váha jističe ani váhový rozdíl mezi jističem a lezcem nemá s t
      Re: Fyzika lidi !!!09.08.2019
dobře, opravil sis to, takhle je to uz mnohem lepsi. Vite všichni ze spatne znamky davam opravdu, al
  Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
jako obvykle se matlají dohromady dva nesouvisející problémy:

1. rozdíl hmotnosti pad
   Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
Přesně tak jsem to myslel. Díky náčelníku, že ses mě zastal
    Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
bohužel, neni to pravda.

Bude mě jistit bez prokluzu v jistítku někdo kdo má 500 kg (
     Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
ano, lze souhlasit s tvrzením, že dynamičnost jištění bez prokluzu je značně závislá na poměru hmotn
     Re: Fyzika lidi !!!08.08.2019
Vahovy rozdil mezi lezcem a jisticem je samozrejme problem. Nejen kvuli vymrsteni lezce, ale i kvuli
    třicetiletá dvanáctka bolaťák 09.08.2019
Tos přehnal, nátělníku, opravuji, náčelníku. Třicetiletá dvanáctka bolaťák má viset na hřebíku.
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců09.08.2019
Jste všichni blbci. Diskutujete tu o váze, hrajete si na fyzikální výzkumníky, ale neumíte používat
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců09.08.2019
s termity se musí přiměřeně s hledem na kontext. měří ti snad dochtor tlak krve v pascalech, a je to
   dochtor měří tlak krve09.08.2019
technická :
dochtor i sestřička měří v mm Hg, klasika je (o) rtuťový sphygmomanometer
    Re: dochtor měří tlak krve10.08.2019
no vážně? kdo by to jen řekl?
(ježišmarjá, to je materiál...)
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců09.08.2019
když už se rozhodneš shodit sám sebe hned v první větě, neměl bys to ke konci zabít takovým blábolem
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců10.08.2019
To jsem nebyl já, jiný anonym zneužil mou anonymitu

 Lano na Kobyle ...05.08.2019
Dopadlo to nejak s tim lanem na Kobyle? Vi se kde byl zakopany pes?
http://www.lezec.cz/clanek.php? key=12832&nazev=lonske_pretrz
 Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Taky mě to zajímá. Ne proto, že se vyžívám v tragédiích, ale člověk se z toho může poučit a ušetřit
  Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Tipuju trhlý o hranu dříku kruhu...
   Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Přetrhlo se bez zjevné příčiny, nejspíš vada materiálu.
    Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
A zkoumal nekdo zbytek toho lana, aby to potvrdil? Je k tomu nejaka zprava ci tak neco?
     Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Ano, lano zkoumala PCR. Šlo o lano Beal.
  Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Jo, posledni info je defkato takovy, ze se utrhlo prakticky u lezce pri odsednuti a lano byla udajne
   Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
info odkud? Jednapanípovídala nebo je to výsledek expertýzy?
    Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Pisou to v tom clanku :D
    Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Pisou to v tom clanku :D
  Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Ověřený a jasný výsledek z toho případu není. Policie případ uzavřela se závěrem, že nedošlo k cizím
 Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Na webu CHS jen nejaka prezentace, strana 14
 Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Jestli můžu doporučit, tak to nechtěj vědět, protože pak by si se bál si odskočit do lana
  Re: Lano na Kobyle ...06.08.2019
Zato ted po tve poznamce muze byt uplne klidny...
  Re: Lano na Kobyle ...07.08.2019
A ja to chci vedet, do lana se skocit nebojim, jsem tak nejak srovnanej s tim, ze vzdycky se muze ne
 takže nikdo nic dál neví?06.08.2019
shrňme si to: zatim se neví nic, nejspíš to nikdo pořádně nezkoumal. Smutný.
  Re: takže nikdo nic dál neví?07.08.2019
k teorii o říznutí lana o dřík kruhu se hlásím, a potvrzuji, že se jedná o teorii od stolu a jediné
   Re: takže nikdo nic dál neví?07.08.2019
hm , jak se muze lano pri slanovani lano riznout o drik, nekdo blbnul?
    Re: takže nikdo nic dál neví?07.08.2019
nahazoval lano na drik, pokud si pamatuju, psal to jistic
     Re: takže nikdo nic dál neví?07.08.2019
zprávu nejprve přinesl konkurenční web Hory+info, kde se rozvinula diskuse, do které přispěl i jeden
      Re: takže nikdo nic dál neví?11.08.2019
Takže se pravdu asi nikdy nedozvíme.
  Re: takže nikdo nic dál neví?07.08.2019
Jo, to je fakt smutny. Ale ono se to dalo cekat, bud je to vlastni blbost lezce (v tom pripade se ch

 Matterhorn04.08.2019
Ahoj, nevíte jaká je aktualně situace na Matterhornu? Prý se díky tání rozpadá permafrost a pár lidí tam teď zařvalo. Chystáme se tam v nejbližší době, ale taky tam nechceme za každou cenu. Bohužel jsem nikde nenašel oficiální "nedoporučení" neb
 Re: Matterhorn06.08.2019
 Suche Skaly03.08.2019
Cau lidi,zitra 4.8 na Susky nejel by nekdo?

 Potštát - nalezní naušnice?03.08.2019
Nenašel jste někdo na Potštátě naušnici ve tvaru alpské protěže? Včera jsem ji tam ztratila. Kdyžtak mě prosím kontaktujte na hanak.marketa@centrum.cz
Děkuji moc - mám ji moc ráda a byl to dárek.

 Pálava01.08.2019
Ahoj, nemáte někdo informaci o stavu nového povolení lezení na Pálavě? Puvodní bylo dle webu CHKO do 31.12.2018…diky
 Re: Pálava01.08.2019
Nová výjimka, resp. OOP zatím ještě není.

 Kaitersberg 31.07.2019
Poradíte někdo, kde se dá u Katersbergu spát? Podle článku tady na lezci je to u skal zakázané, máte někdo tip na místo, kde se dá přespat?
 Re: Kaitersberg 31.07.2019
Pod jednou skalou je super flek, spal jsem tam par noci a v pohode. Ale nevedel jsem, ze je to tam z
  Re: Kaitersberg 01.08.2019
No, nevím jestli je to zakázané, tady na lezci v článku z roku 2009 se píše o omezení kvůli vzácný k
   Re: Kaitersberg 01.08.2019
Taky tam bejval strasne agresivni plch co kradl jidlo a v noci votravoval
    Re: Kaitersberg 01.08.2019
Vecer ho nakrmis a pak da pokoj - odzkouseno. :) Vzdycky tam k nam prilezl na dosah ruky.
 Re: Kaitersberg 31.07.2019
Campingplatz am Flussfreibad, Bad Kötzting

1   ...   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Průměr lana a rozdílná váha lezců
Ahoj,
měl bych dotaz ohledně výběru lana, respektive jeho průměru. Nyní se svým spoluzcem lezeme na 9.8 mm lanu, váhový rozdíl cca 20-25 kg. Jistíme klasickým kýblem. Při pádu těžšího lezce prozatím nějaký problém nevznikl, ale jak to bude, pakliže koupíme tenčí lano, konkrétně 9.1? Nebude mít těžší lezec tendenci v kýblu lehčímu prokluzovat pří pádu? Má na to vůbec tloušťka lana vliv? Osobně se toho moc nebojím, jen se ujišťuji a ptám se o radu zkušenějších. Díky, V.
 Vítek20:23:54 06.08.2019
odpovědět 
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Bude to mít vliv, to si piš. V Ústí na stěně byla nehoda způsobená tím, že k vánocům dostali nové tenčí lano a jistič byl překvapenej, jak to sviští a lano neudržel.
Záleží na kombinaci lano pomůcka, třeba Petzl dělá k reverzu reverzino, které je určené pro lana 9 mm.
Nebo Mammut smart má dvě verze 7,5 - 9,5mm a 8,9 - 10,5 mm. Takže když přejdete na tenčí lano, tak zvažte výměnu jistící pomůcky.
Myk21:09:17 06.08.2019
odpovědět 
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Lezu se spolulezkynema taky o 20-30kg lehcima, mame 9.1 a nic zasadniho to neni, obcas si popoleti do vzduchu, ale to je cely.
08:23:22 07.08.2019
odpovědět 
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Pokud vím tak reversino už petzl nedělá. Každá jistící pomůcka má specifikovaný rozsah průměrů lan pro který je určená, pokud budete mimo něj pořiďte si jiný jistítko popř. lano s větším průměrem. S novým lanem si pak vyzkoušejte pochytat ať potom nejste překvapení, to koneckonců není špatné s jakýmkoli novým lanem, i když je stejného průměru - možná že větší vliv na brzdnou sílu bude mít fakt že nový lano víc klouže než to že má o 0,7 mm menší jmenovitý průměr.
L08:42:35 07.08.2019
odpovědět 
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Zlatá osma. U té to není sice v návodu, ale je to o lidech, co je napadlo někdy někoho jistit :-)
01:03:24 11.08.2019
odpovědět 
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
V průměru lana nebude ten hlavní problém, ale nové lano vždycky pojede přes jistítko mnohem rychleji, tež staré chlupaté.
Ještě, když si vybereš nějakou teflonovou úpravu proti vodě, tak to bude hukot...
Až se lano trochu opotřebuje, tak rozdíl v průměru moc nepoznáš.
08:46:59 07.08.2019
odpovědět 
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
*než staré chlupaté.
08:48:40 07.08.2019
odpovědět 
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Na čo chcete používať tú 9,1 mm ?
Ak na hory, OK, je trocha ľahšie. Ak na skalky, TR etc., tak neviem, či to správny výber
12:20:13 07.08.2019
odpovědět 
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Pokud lezeš trochu těžší věci a snažíš se posouvatm, pak lehké lano na ostré pokusy může být imho znatelný rozdíl. Skalky nejsou jen TR...
m.13:19:29 07.08.2019
odpovědět 
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Může, ale tak na ostrý pokus. Pokud cestu nacvičuješ a často padáš, tak tenké lano jde fakt rychle do kopru.
08:24:23 08.08.2019
odpovědět 
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Lano Tendon Master 9.2, kýbl Black Diamond ATC Guide, ona 60kg, já 90kg, rozdíl 30kg. Nikdy nebyl problém. Nerada používá polo/automaty jako GriGri, CT ClickUp, protože jí moje setrvačnost při pádu ve spojení s rychlým zaseknutím zvedela moc ze země. Druhá nejčastější spolulezkyně 55kg a jistí mně osmou (má ty prostato!), protože dá lépe prokluz a opět jí zbytečně netahá k prvnímu borháku.
vonkreuz16:24:39 07.08.2019
odpovědět 
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Sorry, ale nevěřím, že když ty s 90kg hodíš tlamu několik metrů do jištění holce s 55kg co tě má na osmě s lanem 9,2 tak že je to úplně v pohodě. Tak to vyznělo z toho, jak si to napsal.
Za prvé to s ní určitě pěkně mrskne a proletí se i když dá prokluz. A za druhý nevěřím, že jí to alespoň trošku to lano nepálilo.
Tím neříkám, že se nedá. Jen říkám, že v tomhle případě je určitě rozdíl mezi 9,2 mm a kupř 10.5 mm lanem. Zrovna tyhle průměry mám a rozdíl poznám i při slanění.
Dřív jsem používal osmu na všechno. Ale od té doby, co chytám hodně pádů s těma novýma tenkýma lanama, tak jsem rychle a s radostí přešel na click up nebo kýbl. Podle toho, jaký je terén abych mohl dát brzdu buď nadskočením - click up, nebo v terénu kde to jde blbě volím jeden druh kýblu, ve kterým se mi ty slabý lana dobře ovládaj. Ale na ten kýbl si pro pohodu tak jako tak beru rukavici.
Arthur20:55:34 07.08.2019
odpovědět 
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
30 kg rozdíl chytá manželka. Velký rozdíl je když padáš, pokud do prvního, tak je jí to velmi nepříjemné a většinou skončím níž než ona. Do druhého to nezbožňuje, ale dá se. Pokud padáš ve 20 metrech už to neřeší a je to úplně v pohodě. Automat je výhodný níže, tam nedá prokluz a je jisté, že to nepustí. Výš už by s chlupatým lanem mohla jistit i osmou.
08:30:25 08.08.2019
odpovědět 
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Té co mi vydýchává vzduch (60kg + kyblík s drážkama) jsem se snažil co nejméně padat, protože přece jen pro klid v rodině. Parťačce 55kg do toho padám v pohodě a klidu, protože přece jen leze 20-25 let, chytat umí a prokluz dává jak do peřinky. Jistě, že jí to občas zvedne od země, ale padám většinou nad 4-5 jištěním, takže jak píše kdosi nade mnou, není to taková morda. Na spálené ruce si nestěžovala nikdy.
vonkreuz09:19:47 08.08.2019
odpovědět 
    Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Pro znalce, u tenkých lan se osma dá otočit... větší brzdná síla, je možné, že používá to nebo rukavice...
Ztko10:51:27 08.08.2019
odpovědět 
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Ahoj, se ženou to řešíme dvěma HMS v kyblu místo jedné. Až se lano trochu ochodi a ztloustne a člověku se tření začne zdát moc velke, může se vrátit zase k jedné. Nevím jestli je to metodicky správné, ale při slaňování na tenkých lanech se to doporučuje a prakticky na tom nevidím žádné rizika. Možná nějaký metodik může okomentovat...
Mirek16:28:10 07.08.2019
odpovědět 
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Při slanění na dvojčatech to dělám také tak.
Kuba Turek16:38:56 07.08.2019
odpovědět 
 Fyzika lidi !!!
Fyzikální poznámka pro některé diskutující: váha lezce nemá nic společného se třením lana v pomůcce. Tzn. Není důvod aby s osmou měli větší problém lezci s větším váhovým rozdílem. Kdo by mohl mít větší problém než ostatní je jistič se slabými rukami. To si uvědomte! Jinak osmu neobhajuji, nemám ji a myslím si, že smysl ji má používat pouze s tlusčími lany a to pro lezce kteří mají rádi fakt měkké pády. Na písku ( kde lezu hlavně) mě vždy stačilo když jistič trochu nadskočí. Prokluz považuji osobně spíš jako luxus než jako nezbytnou věc. Na druhou stranu je pravda že jsem nikdy nepadal do uzlíků, kde měkkost pádu může rozhodovat o tom jestli smyčka udrží- o tom se tu ale nedebatuje...
13:10:39 08.08.2019
odpovědět 
  Re: Fyzika lidi !!!
se prober, to je jak kdybys tvrdil, že na dýlku brzdný dráhy u auta (řešily by se druhy pneumatik/brzd/povrchu vozovky) nemá vliv hmotnost vozidla. Váha lezce je nezanedbatelná proměnná.
13:52:58 08.08.2019
odpovědět 
   Re: Fyzika lidi !!!
Váha lezce nemá nic společného s třením lana v jistítku. Trvám na tom. Přemýšlej.
14:00:10 08.08.2019
odpovědět 
    Re: Fyzika lidi !!!
Přepsal jsem se. Myslel jsem samozřejmě váhu jističe
14:01:30 08.08.2019
odpovědět 
    Re: Fyzika lidi !!!
to teda ma broucku, vis proc se osma zahreje? a to dokonce i pri plynulem libovolne rychlem sposusteni? coz je dokonce jedine presne spocitatelne, ono ... uloha. A staci ti prvak/druhak gymplu, zakony zachovani a pouzit mozecek ktery by ti mel napovedet, ze je to prave treci sila ktera pry rovnomernem pohybu presne kompenzuje silu gravitacni... to jste jiz brali nebo ne,jak to ze to nevis? tytyty, pis si: kineticka energie spustenho lezce se s casem nemeni, potencialni ano, premenuje se pomoci treni na teplo, jaky je vykon zpusobeny treci silou a jake je celkove teplo vyrobene pri spusteni tveho spoluzaka o vaze 60 kilo stenou dlouhou 30 metru. Zanedbej treni v horni karabine. mas na to deset minut. vysledek chci v jednotkach SI. fyziku padu po tobe nechci.
tvoje uca14:29:21 08.08.2019
odpovědět 
     Re: Fyzika lidi !!!
Opakuju znova, tentokrát bez zmatků. Váha jističe ani váhový rozdíl mezi jističem a lezcem nemá s třením jistítka nic společného. Váha lezce samozřejmě ano, jak jste paní účo psala výše. Vzoreček pro polohovou energii samozřejmě umím.
Fyzika lidi15:37:50 08.08.2019
odpovědět 
      Re: Fyzika lidi !!!
dobře, opravil sis to, takhle je to uz mnohem lepsi. Vite všichni ze spatne znamky davam opravdu, ale opravdu jen velmi, ale velmi nerada. Muzes se jit zase posadit. Nekteri z vas, hlavne z tech vzadu, si tady mohou spravny vzit priklad! No tebe myslim samozrejme, nekoukej se tak hloupe!
tvoje uca08:19:14 09.08.2019
odpovědět 
  Re: Fyzika lidi !!!
jako obvykle se matlají dohromady dva nesouvisející problémy:

1. rozdíl hmotnosti padače a jističe, čili jistič letí vzhůru a oba se srazí ve vzduchu, případně je jistiřč protažen prvním vokem. to nemá s lanem ani jistítkem nic společného. teoreticky se udává tření lana ve vratném bodě 30%, to je tedy maximální přípustný rozdíl hmotnosti pro případ ideálního vedení lana bez serpentin a tření o skálu (hraniční případ je moje rodinná situace, 75/50 kg). dá se řešit přivázáním jističe ke štandu (k zemi, k pytli brambor) nebo třecí pomůckou do prvního voka (ohm) nebo improvizovaně cvaknutím prvního voka sousední cesty a tedy řízeným úmyslným zaklikacením lana.

2. kompatibilirta lana s jistítkem. třicetiletá dvanáctka bolaťák se do kyblíku či reverza ani nezlomí, natož aby se tím dalo protahovat, naopak nějaká devítka joker v osmě je zralá na propálení rukou skrz pracovní rukavice.
Lukas B.15:12:21 08.08.2019
odpovědět 
   Re: Fyzika lidi !!!
Přesně tak jsem to myslel. Díky náčelníku, že ses mě zastal
Fyzika lidi15:30:15 08.08.2019
odpovědět 
    Re: Fyzika lidi !!!
bohužel, neni to pravda.

Bude mě jistit bez prokluzu v jistítku někdo kdo má 500 kg (nebo bude lehoučký jistič přivázán k zemi na fix), já mám 80, spadnu, s jističem to nehne ani prd, veškerá energie je ztracená v dynamickým průtahu lana a třecích bodech včetně jistítka.

Bude to lehkej jistič volně stojící na zemi, nepřivázanej, opět nedá prokluz v jistítku: o pár metrů s nim stejnej pád škubne a tim prodlouží dráhu tření, víc se toho ztratí ve tření přes ty body než v dynamickým průtahu lana.

Nepotřebuju vzorečky, stačí si uvědomit působící síly a žádnou nevynechat. Váha obou těles na obou koncích řetězce vliv má, tečka. Kdo by nevěřil, stačí si nalistovat patřičný nákresy, je jich plnej web.
16:16:31 08.08.2019
odpovědět 
     Re: Fyzika lidi !!!
ano, lze souhlasit s tvrzením, že dynamičnost jištění bez prokluzu je značně závislá na poměru hmotností jištěného a jistícího, lehčí neuvázaný jistič dává dynamiku bez prokluzu jaksi z podstaty, a nechce-li být jistič muší váhy být vytažen do oblak nebo protažen prvním jištěním, musí dávat zatracený prokluz, který mu zajistí kompatibilita lana s jistítkem.
což ovšem nemění nic na meritu, zaprvé řešíme kompatibilitu družstva, zadruhé lana a jistítka.
Lukas B.19:25:55 08.08.2019
odpovědět 
     Re: Fyzika lidi !!!
Vahovy rozdil mezi lezcem a jisticem je samozrejme problem. Nejen kvuli vymrsteni lezce, ale i kvuli tomu, jak blbe se chyta. Krasny clanky k tomu vysly v Berg und Steigen vcetne grafu a testu. Na strankach OEAV se to da i najit.
Sysel19:37:30 08.08.2019
odpovědět 
    třicetiletá dvanáctka bolaťák
Tos přehnal, nátělníku, opravuji, náčelníku. Třicetiletá dvanáctka bolaťák má viset na hřebíku.
Používať by sa mohla tak možno pätnásťročná, ak bola kúpená päť rokov po dátume výroby a používaná cca 1x ročne.
PK05:47:27 09.08.2019
odpovědět 
 Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
Jste všichni blbci. Diskutujete tu o váze, hrajete si na fyzikální výzkumníky, ale neumíte používat základní termíny. Je totiž velký rozdíl mezi váhou a hmotností. Váha je to, na co si doma stoupáte, když zjistíte, že si přes pupek nevidíte na slimejše...
10:36:18 09.08.2019
odpovědět 
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
s termity se musí přiměřeně s hledem na kontext. měří ti snad dochtor tlak krve v pascalech, a je to co měří vůbec tlak?
v praktické technické mechanice jsem si ostatně zvykl na tuny a atmosféry, dobře se představují a dobře se s nimi počítá na prstech.
Lukas B.11:08:14 09.08.2019
odpovědět 
   dochtor měří tlak krve
technická :
dochtor i sestřička měří v mm Hg, klasika je (o) rtuťový sphygmomanometer
18:53:30 09.08.2019
odpovědět 
    Re: dochtor měří tlak krve
no vážně? kdo by to jen řekl?
(ježišmarjá, to je materiál...)
Lukas B.07:02:40 10.08.2019
odpovědět 
  Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
když už se rozhodneš shodit sám sebe hned v první větě, neměl bys to ke konci zabít takovým blábolem jakej píšeš ve větě poslední :-D Ale jestli jsi na začátku puberty, zůstaneme shovívaví, to patří k věku a časem se úroveň tvý argumentace jistě zlepší...teda snad.
21:14:34 09.08.2019
odpovědět 
   Re: Průměr lana a rozdílná váha lezců
To jsem nebyl já, jiný anonym zneužil mou anonymitu
Fyzika lidi07:00:56 10.08.2019
odpovědět 
 Foto dne:
Korno
Dnešní vedro ve skalách
 Databáze cest:
Všechny cesty (192455)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kappa O 6c Crepe De Oucera
Finta di niente 6a+ Crepe De Oucera
Ralf Half 7- Frankenjura
Cpt. Gips 8- Frankenjura
AW III Gebiet Der Steine
Nově komentované:
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (41)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1173 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1290 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1469 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1441 
 Neřeším to – lezu vše 
 1142 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi