Cau, vim ze uz to tu bylo, ale bohuzel jsem to nenasel. Chci si pripevnit beastmaker nad dvere v koupelne. Zed je zdena pricka (mela by tam byt plna cihla). Normalne kdyz pripevnuju nabytek proti prevraceni nebo tak neco, tak to moc neresim, ale tady bude
Cau, ted me dosla takova vec, asi neni uplne super byt pripnuty statickou smyckou do standu, ktery je udelany s plovouci karabinou, co?
Predpokladam, ze v pripade vytrzeni jednoho bodu a propadu treba o pul metru do ty statiky to bude celkem supa,
Včera,15/9 odpol cca v 16 hod na pravém břehu jsme lezli na Jižní Baštu, někde směr proti proudu se s německými lezci vyvalil nějaký blok, snad bez zranění ale dle hluku, jak to padalo to muselo být velké. Ví někdo podrobnosti?
Já a kámoš máme každý lano, obě certifikovaná jako jednoduché, půlky i dvojčata. Lezene samostatně, tudíž různě použité/opadane, různé průměry (primárně na stěně).
Je bezpečné na takových lanech, když budou použité jako dvojčata do toho spadnout?
Ahoj, ma tu nekdo zkusenosti s lezenim ve Filzmoos?
Koukala jsem, ze by to mela byt dobre odjistena sportovni oblast, ale vyska je nekde kolem 1700 m.n.m., tak si nejsem jista, kdy tam byva vhodna podminka na lezeni (predpokladam, ze cervenec - zar
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s půjčením auta v Barceloně na letišti s tím, že s ní vyrazíte do někde lézt? Margalef, Siurana atd... Mám na mysli, jestli je lepší bookovat auto předem, nebo stačí na místě, jestli je potřeba mít kreditku (někdy debetní kar
Plánuju si koupit nějakej novej fingerboard, každopádně mám tady starej a vrtat nový díry zas tak uplně nemůžu. Nevíte jestli se i jiní výrobci drží stanovených roztečí třeba aspon u horních otvorů? Nechci tady uplně běhat s metrem, a ne všichni prodejci
Já a kámoš máme každý lano, obě certifikovaná jako jednoduché, půlky i dvojčata. Lezene samostatně, tudíž různě použité/opadane, různé průměry (primárně na stěně).
Je bezpečné na takových lanech, když budou použité jako dvojčata do toho spadnout?
Ne o to není úplně ideální, případně rozhodně špatně?
Musí mít dvojčata vždycky stejné vlastnosti nebo je to jedno?
Bezpecnost to nijak zasadne nesnizuje, duvod pro snizeni bezpecnosti by se vymejslel dost krkolomne (mozna ze nekdo neco vymysli, asi bych taky neco dal dohromady, kdyby to byla treba otazka u zkousky na FTVS).
jedno z pravidelně se vracejících diskusních témat. ohnivé názory se pohybují na celé škále od "v pohodě" po "vytrhá to nejty ze skály a u postoloprt se otevře hvězdná brána a z ní se vysypou ještírci".
za mě naprosto bez problémů. teoretické různé síla/protažení pracovní diagramy různých lan (tlustých starých, opotřebovaných opadaných...) jsou marginální třeba jen proti běžnému různému dobrání/povolení jednotlivých lan.
v tomto prípade , teda " Lezene samostatně, tudíž různě použité/opadane, různé průměry " je pravdepodobné, že dynamické prodloužení bude různé. Pri použití ako dvojčatá (= cvaknuté obe laná naraz v jednom istení) pri páde vzniká v karabíne trenie lana o lano a ev.poškodenie lana.
Tomas, ak sa lano používa na TR tým "bežným" spôsobom ( vo vratnom bode je 1 karabína, ev. 2 karabíny), lano má zníženú pevnosť pri páde cez hranu. Trochu lepšia situácia je pri spúšťaní cez vačší priemer, z. B. cez SR Red Block. Preto je vhodné mať jedno jednoduché lano na skalky ( hrubšie, neimpregnované) a nejaké tenšie impregnované 3v1 na hory.
No vzhledem k tomu, ze na jednom konci tech dvou lan bude padajici lezec a na druhem konci obou lan jistic, tak ty dve lana budou pravdepodobne protazeny uplne stejne. :)
Muzeme tuhle selskou uvahu jeste upravit. Co kdyz mam dve naprosto identicka lana dvojcata, ale pri lezeni se stane, ze ta lana nejdou naprosto soubezne, a lezec do toho spadne. Logicky bude pat chytat jedno lano vice a druhe lano mene (pokud vubec). Hrozi, ze to prvni lano prepali to druhe?
U te posledni selske uvahy si sam nejsem jisty, tak nabizim dalsi myslenkovy pokus:
Polovicni lodni smycka. Normalne se s ni chytaji pady, lze s ni spoustet lezce i slanovat. (Jediny problem je krouceni lana.) Pritom v ni musi byt znacne treni lano o lano.
jx zero , obe úvahy o 19:39:12 16.09.2019 nie sú správne.
Ak o 22:59:53 16.09.2019 si mal na mysli polovičný lodný uzol, tak áno:
istiť ( metóda UIAA) , spúšťať a zlańovať sa na polloďáku dá, ale trenie lana o lano pri spúšťaní a zlaňovaní poškodzuje oplet. Túto metódu treba ovládať, treba ju mať nacvičenú (na starom lane) pre prípad núdze. Je to lepšie, sko napr. zlaňovať Dülferom, alebo cez nejakú skladačku z karabín z expresky.
Tak zrovna ta prvni uvaha o tom, ze kdyz mam dve lana na obou koncich spojena a vedou stejnymi body, tak jejich protazeni by celkem logicky melo byt stejne, si myslim, ze je OK.
Co se tyka pullodaku, tak uz jsem s nim parkrat slanoval i spoustel (ne moc rychle) a lano jsem kvuli tomu nevyhazoval.
Troufam si tvrdit, ze nebezpeci prepaleni hrozi, kdyz jedno lano stoji a druhe se o nej tre (samozrejme je uplne jedno, jestli jsou ta lana stejna). Ale pokud jsou obe v pohybu, tak jsem v klidu.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.