Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231215 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Hotel Praha - Broumov - Broumov
Flash Boulder Bar - Brno
Olberg lezecká stěna - Blansko

Prodejny
HUDYsport - Jičín
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Dap Sport - Hradec Králové

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Zbirohy24.10.2019
Ahoj, vy co jste znalejší prostředí na Zbirohach, jak je to tam hodně “babyfriendly”? Většinou nám stačí rovný plac pod skalami aby se děti (2 roky) nikam nekutálely 

Díky Jarda.
 Re: Zbirohy24.10.2019
jako všude - někde jo, někde ne. ale asi bych to nazval více babyfriendly než klokočky třeba. zase a
 Re: Zbirohy25.10.2019
Kolem Gotiky a Vyšehradu.

 Warmpeace Viking 30024.10.2019
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda někdo nemáte zkušenosti se spacákem Warmpeace Viking 300. Vybral jsem si jej podle heureky, kde je oblíbený a asi také prodávaný. Také jej doporučují na portálu níže. Dosud jsem měl spíše obyčejnější spacáky, ale nyní ch
 Re: Warmpeace Viking 30024.10.2019
300 je tenká, je to spíš "cyklospacák". 600 pro chlapa už je třísezónní, celkem bez problé
 Re: Warmpeace Viking 30024.10.2019
Na léto je super, na podzim či jaro radši 600.
  Re: Warmpeace Viking 30024.10.2019
Mám Viking 600, už ho budu mít určitě víc jak 15 let, spíš 20. Pořád spokojenost. Za mlada sloužil j
   Re: Warmpeace Viking 30024.10.2019
Zdar, mám podobný, Warmpeace Summerlite, taky má stejně peří. Letní Tatry s přízemním mrazíkem pro c
 Re: Warmpeace Viking 30024.10.2019
REKLAMA!!!
 Re: Warmpeace Viking 30026.10.2019
Mám 300 i 900, ve 300 jsem spal na Frukapassu v 0°C mlze a lehkym větru a v mikině jsem klepal kosu.
 Re: Warmpeace Viking 30006.11.2019
Na tohle jsou myslím určená spíše jiná fóra, než lezec.

 Pád - soud - jistič24.10.2019
Pád lezce. Jistič odsouzen. 2 mezery

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/ z-jednicky-horolezec-fatalne-chybo val-soud-m
 Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Taky jsem na to narazil a doufám, že tu k tomu někdo bude vědět víc. Z popisu není jasné, jestli se
  Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
No, vypadá to podle popisu, že druholezec dolezl nahoru, cvakl odsedku, vyndal presky nebo šroubovku
 Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Já to říkám pořád a všichni se mi tu smějí :-) Teď ještě aby se k soudu dostal úraz nebo smrťák zav
  Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Jestli tě to zajímá a víš o nějakém špatně osazeném jištění, které může ohrozit něčí život. Tak si t
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Myslím, že článků s varováním a fotkami tu bylo dost. A kromě toho, jde právě o to, co nevíš. Tedy p
  Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Teď se soudil případ jističe spouštějícího lezce, čili ohledně špatně instalovaného jištění se neuká
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Lezl jsem po skále nahoru a bál jsem se, tak jsem radši zatloukl skobu. Skoba časem vyrezne a pád ne
    Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Pokud se jedná o jakési jištění, které tam dodal někdo mimo oficiální strukturu a schválení ČHS, tak
     Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
mě to připadá takhle: bába s dědkem byli na zahrádce hrabat listí. bába si najednou vzpomněla, že ne
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Naprosot s Tebou souhlasim
       Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
anebo jinak - chataři v trempské osadě Jitřenka si v sobotu odpoledne ze srandy a pro vyvolání žízně
        Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
No a teď si představ, že hraješ se soupeřem volejbal a máte domluvená nějaká pravidla. A on je poruš
         Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
ausgerechnet u kolektivních míčových sportů vstupem na hřiště sportovec vědomě podstupuje riziko vyp
          Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
mimochodem, od právníků v rodině je mi znám případ soudu o náhradu škody za (drahé) brejle zničené p
           Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Ale to je přeci naprosto logické. Poškozený neudělal vše, aby minimalizoval riziko.
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Podle obsáhlejších citací v Právu to vypadá spíš na takovéhle uvažování soudu:

Chlap
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
No ale mě to přijde v pořádku. Někdo položí hrábě tak, že způsobí úraz? Tak snad by za něj měl zapla
       Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Kdysi jsem byl obětí takového "nedbalostního trestného činu" při spouštění.
Pád pár
        Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Tak to jsi odhadl špatně, ta videa neznám. Ale nemyslím si, že bys měl kámoše žalovat. Také bych to
         Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Celkem rozumím tvému pohledu, není potřeba ho znovu vykládat. Ale je mi příjemnější svět, který není
          Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Já zase rozumím tobě, ale s někerými věcmi prostě nesouhasím. Třeba přilby. Proč by měla společnost
     Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Přišli jsme pod stěnu, kde zjevně nikdo nikdy nelezl, vylezli jsme cestu, zatloukli skobu, aniž bych
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Je to jištění vyznačeno v databázi ČHS? Pokud ano, lezec má právo se spoléhat na to, že se jedná o o
       Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Se obávám, že důsledné uplatnění tvého přístupu by vedlo k totální paralýze společnosti.
       Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Ok, lezec ma pravo. Ale takovym pravem automaticky vyvstava povinnost. Povinnost udrzovat tu skobu v
        Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
No a to právě bude ta prča, až proběhne nějaký soud a ukáže se, že ČHS. To je jeden z důvodů, proč t
 Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Slo evidentne o spousteni, ne o slanovani ani jisteni. Podstatne je, ze se soud nezabyval tim jestli
  Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Opravdu jediný? Uzel na koci lana by měl být uvázaný ještě před tím, než lezec naleze do cesty. Tedy
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Sme se nepochopili. To slovo kontroluje byl anglicismus, tedy myšleno control = řídit, nikoliv ověřo
    Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
teda v tý první větě v tý druhý zase naopak :)
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Hlašte se kdo vážete na konci lana uzel předtím, než začnete lézt :-). To jsem v životě neviděl (led
    Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Ano, záměrně v mnoha případech neodvazuji druhý konec lana z oka plachty. Ona ta plachta není úplně
    Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Chlapče ty asi nelezeš moc dlouho, ale uzel na konci lana, nebo lano přivázaný k plachtě mám skoro v
  Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Délku spouštění a potřebnou délku lana by si ale měl/mohl ověřit i lezec. V průvodci, při lezení apo
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Naprosto souhlasím. Domnívám se, že jsou situace, kdy je za jištění zodpověný jen a pouze jistič (je
    Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Jistič by uzel musel uvázat v době ještě než začal jistit, tedy za přítomnosti prvolezce. Lezec vyra
    Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Podle mne za to může ten, kdo nechal lano projet jistítkem. Je jedno, z jakého důvodu, odpovědnost j
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
zásadní (a nezodpovězená) otázka je, jestli byli "kámoši" stejně zkušení, nebo jeden výraz
    Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Není tomu tak, NS stačilo že o zbývající délce lana jistič vědět měl a mohl a byl ten kdo spouštění
     Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
hm, v odkazovaném článku to není. tys četl odůvodnění nebo nahlížel do spisu?
      Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
nebo se dokonce účastnil, ať už na lavici, nebo v hábitu?
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
oduvodneni.
    Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Nějaký zásadní úraz na stěně?
     Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
doufám, že ne, doufám, že jen rentgen, neurologie, pozorování přes noc a hotovo. běžná fádní drobná
 Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Celkem by mě zajímalo, jak se to dostalo k soudu, to ho ten spolulezec musel žalovat, ne? Znám pár p
  Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Ne toho jističe nežaloval poškozený. Myslím, že to byl státní zástupce na popud policie, která nehod
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Tak také by bylo fajn, kdyby se do toho vložila pojišťovna. Pokud byla prokázána nedbalost nebo poru
    Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Takhle to nefunguje. Zdravotní pojišťovna ti zamázne ošetření nejen v případě nedbalosti, ale dokonc
     Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Já vím, že to tak nefunguje. Ale mělo by.
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Myslím že by to tak fungovat mohlo u dobrovolnýho pojištění. Pokud ale platíš povinně a bezpodmínečn
       Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Jasně, ale pojistka má krýt případy nehody, něčeho, čemu se nešlo vyvarovat. Ne že budeš na vše kašl
   Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Pokud máš pravdu, tak je to docela blbý. To aby se člověk bál zavolat záchranku, aby mu na krku nepř
    Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
zavoláním záchranky se samozřejmě aktivuje celý IZS, a chlupatý, když se zrovna nudí a nemají nic na
     Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
To k těm chlupatejm ještě člověk takhle přijde jako slepej k houslím, to se dá pochopit. Ale jsou i
     Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Hele to tvoje doporučení o neurgentních případech, tu nehlásej! Umíš to správně posoudit?
Můž
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
ano, a nasnadě je otázka, proč účastníci nehod od nehod ujíždějí, aniž by pomáhali.
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
ok, je tedy možno doporučit volat záchranku tak, aby to vyznělo dostatečně urgentně (když si při vol
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Holt se musí lézt na strom a ulomit větev.. Za chvíli zakopneš na chodníku a budeš si ošetření plati
       Re: Pád - soud - jistič30.10.2019
Nevim, jestli si to dobre pamatuju, ale na skoleni prace nam vysvetlovali, ze zakopnout nesmis uz te
 Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
Konečně. Všude v Alpách je to běžné. Na silnicích si taky každý nemůže dělat co chce. Při lezení by
 Re: Pád - soud - jistič24.10.2019
když už převazuje lano a protahuje to okem, tak má slanit - vyhne se pádu z nepozornosti jističe a h
  Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
pokud se dobře pamatuji toto spouštění za stálého zajištění lanem s převázáním bylo doporučováno v m
   Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
V Hlubočepech se tohle bohužel stává běžně (a samozřejmě nejen tam).
   Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Doufám, že u nás jednou za ty nebezpečné cesty se bude soudit také. Buď autor, nebo ČHS zako zastřeš
    Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Hele, tenhle rozsudek nemá s bezpečností / nebezpečností lezeckých cest absolutně nic společného.
     Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Jasně, ale zajímavým způsobem ukazuje, jakým způsobem by se myšlení soudů mohlo ubírat.
      Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Promiň, ale vůbec nic to neukazuje.
       Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Že to neukazuje tobě neznamená, že to v tom nemůže vidět někdo jiný. Sice jsi nejchytřejší na světě,
        Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
Vidět můžeš můžeš cokoliv v čemkoliv. Zvláště pokud to chceš vidět.
    Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
aby se zjistilo, kdo vylezl prvovýstup, nebo udělal cestu, to by se muselo znova začít s protokoly (
    Re: Pád - soud - jistič25.10.2019
a co prohlásíš za nebezpečnou cestu? znám cesty s borháky po 1,5m, kde pád je minimálně o nohy, na d
     Re: Pád - soud - jistič26.10.2019
6 Tdo 425/2019

 Lezení Německo23.10.2019
Čau,
nemáte někdo tip na lezení ve střední a severní části Německa? Ideálně nějaká vícedélka...
 Re: Lezení Německo24.10.2019
celé holandsko jezdí na schwarze saule (ettringen)

 kniha - metodika23.10.2019
Zdravím. Sháním jako dárek nějakou učebnici horolezecké metodiky. Existuje aktuálně něco rozumného? (podmínka v češtině). Případně nevíte kde by se dala ještě koupit Horolezecká abeceda z r. 2007? Nebo nemáte někdo na prodej?
 Re: kniha - metodika23.10.2019
Ahoj, tohle je dobrej materiál, ale jsou toho tři díly a neřeknu ti, co je ve kterém, tak na to mrkn
  Re: kniha - metodika23.10.2019
Schuberta samozřejmě znám, ale ani mě nenapadlo že to ještě půjde koupit (přeci jen je to z roku 199
 Re: kniha - metodika23.10.2019
Základy bezpečného lezení - ve většině HUDYsportu za 50Kč. Podle mně ideální výcuc. Horoabeceda je s
 Re: kniha - metodika23.10.2019
Taková nenásilná je publikace "Hory vášeň a profese" - F. Damilano, C. Gardien. Vyšlo v Un

 Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 22.10.2019
Čau drtiči.

Zajímá mě, zda máte zkušenosti a využíváte nějakou digitální obdobu deníčku co je na lezci, nějakou zahraniční nebo prostě jinej systém zapisování cest, progresu metrů nebo čehokoliv, co sleduje nebo trackuje vaše lezení.
 Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Já používám místní deníček :) a nepříjemnej mne nepřijde.. Naopak ta megadatabáze, včetně již zapsan
 Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Co má být výsledek? Zahraničních webovek s deníčky je dost, hledej. Každá má něco pro a něco proti.<
  Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Používám deníček tady na lezci, kdyby bylo nějaký rozumný api, třeba by někdo spichnul nějakou appku
   Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
jo a narazil by na práva k databázi - dohledej si minulou diskuzi na tohle téma...
    Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Hele, jestli víš o nějaký diskuzi, která k tomu proběhla, mohl by sis vzpomenou na nějaký KV k tomu,
     Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
     Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
     Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
a podobně. vzhledem k tomu, jak tady funguje vyhledávání tomu víc času dávat nechci
      Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
No super, děkuju ti moc i za tohle, mě to právě moc vyhledat nešlo, což je jedna z těh věcí, který j
       Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
vyhledával jsem slova jako "licence" "mapy" a podobně a pak se proklikával dál..
     Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
  Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Tyve ty seš doubrej jouda, k čemu tenhle koment? Prostě se zeptala a napsat hledej, to je lepší neps
  Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Chci zkusim promyslet variantu vývoje něčeho, co bude použitelný :)
 Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Používam climb.sk oproti lezcovi menšia databáza a menej fotiek pri cestách ale rozhodne prehľadnejš
  Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Dík!
 Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Dík..no měla jsem na mysli hlavně inspiraci, co je lepší, co lidem víc sedí.
Zadávat někde z
 Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Ahoj, nevedl jsem si online lezeckej deník, dokud jsem neobjevil logbook na
  Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Supr, mrknu na to, děkuju
   Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Jestli chceš dělat nějakou appku, podívej se taky na vertical-life. Evidence výstupů spojená s průvo
    Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 03.11.2019
Jako, chtel jsem to zkusit, ale nedaji ti ani trial na vyzkouseni ani nic. Kupovat zajice v pytli se
  Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Supr, mrknu na to, děkuju
 Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
jedinou lezeckou apku kterou používám je tinder. pak ještě koukám na pormhup
  Re: Používáte lezecký apky? Píšete si cesty? 23.10.2019
Tak to by mě zajímalo, na jakej tindr koukáš, buď dělám něco špatně nebo mi tam někdo nainstalovat f

 Kontrukce na moonboard20.10.2019
Chci si postavit doma moonboard.
Jaké trámky a jak silnou desku zvolit, aby to bylo dostatečně stabilní a neprohýnblo se to?
 Re: Kontrukce na moonboard20.10.2019
Myslím, že trámky 60 × 80 mm by měly být dostatečný, udělal bych rám a zpevněný stejným trámkem ješt
  Re: Kontrukce na moonboard20.10.2019
S trámky souhlasim, ale překližka 12 mi přijde fakt málo, dal bych 18. Na stěnách bývá překližka 21,
   Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
co znamena tramky blízko u sebe? příjde mi, že na stěnách zas tak blízko sebe nejsou? cca 80-100cm?
    Re: Kontrukce na moonboard22.10.2019
nejsou. Proto mají stěny 18 nebo 21 a i tak se to sem tam trochu prohýbá. Předpokládám, že u moonboa
   Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
No, možná jo, 16-18 mm lepší, ale překližka je pevná a když bude "frame" z hranolů (podéln
    Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
A on to bude někam nosit? Stavět to bude po částech a pak to bude na místě. A težká konstrukce je ro
   Re: Kontrukce na moonboard08.11.2019
Chlapi, díky za rady, bude to asi nakonec trámy 6x10 a budou 4, tak to uvádí v návodu. 2 po obvodu a
    Re: Kontrukce na moonboard08.11.2019
10mm je vnitřní průměr buldoku, vem ty díry 11mm a dotlučeš to kladivem, každopádně překližku bych d
     Re: Kontrukce na moonboard08.11.2019
Díky. To je ale o tom, jak je dlouhý buldok ne? Nestačil by do 18tky buldok M10x14? Ten by vylézt sn
 Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
když vezmeš 18mm překližku 2500x1250, tak 3 větší trámy (kraje a uprostřed by měly stačit) - trámky
  Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
V téhle velikosti je nesmysl počítat peníze. Nebo řešit milimetry. Rozdíl bude v řádech pár stokorun
   Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
trámy kraje celý obvod a prostředek stačí, mám to tak robené.
    Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
Celkové ukotvení té desky :-)
 Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
Stejně se na to pověsíš 2krát a půjdeš na pivo...
 Re: Kontrukce na moonboard21.10.2019
překližka 18mm s přehledem, fošínky dej mezi krajní pro sichr 2 ať se neprohne překližka, samozřejmě
 Re: Kontrukce na moonboard22.10.2019
Zbytecne, mega-zbytecna ztrata casu, energie, zdroju. Jen Zlagboard z tebe udela pana lezce, jedine
  Re: Kontrukce na moonboard22.10.2019
srovnáváš nesrovnatelný, na moonboardu se leze celej boulder a zesílí celej člověk, na zlagboardu je
   Re: Kontrukce na moonboard09.11.2019
Pan Zlagboard si z Tebe dělá prdel :-).
 Re: Kontrukce na moonboard22.10.2019
jinak pokud se rozhodneš si postavit fakt moonboard, dopooručuju se o tom pobavit třeba s Hebelkou n
  Re: Kontrukce na moonboard22.10.2019
Uvědomuju si, že originál Moonboard je mega těžký. Já nejsem až takový borec, Moon bouldery nevylezu
   Re: Kontrukce na moonboard22.10.2019
pokud lezeš 6B+ bouldry tak už si zalezeš skvěle.
" škodlivých " chytů je ve 3 se
   Re: Kontrukce na moonboard09.11.2019
Jak dlouho syn leze, co a proč leze a odkud jste? Pokud odněkud z vesnice na kraji světa, postav nor
    Re: Kontrukce na moonboard10.11.2019
Jasně, beru, že to třeba nebude bavit, ale zatím ho boulder baví víc než stěna. Stěna taky baví, ale
   Re: Kontrukce na moonboard09.11.2019
vůbec to není blbá idea. Ale až budeš chtít lízt skutečný moonboard bouldery, zeptej se Hebelky na t

 La Sportiva Genius20.10.2019
17:15
I am looking for contact with a climber who was with his wife,son and dog today at Sokoliki Crag in Poland, today- 20th of October.He was climbing route H/2 in sector Sukiennice and took, I hope by accident, my shoes-La Sportiva Genius, size
 Re: La Sportiva Genius20.10.2019
Post also here
 Foto dne.19.10.2019
http://www.lezec.cz/reference.php?print=1&key=10278
Nejedná se o cestu AKL nýbrž o cestu Hanina 7+
 Re: Foto dne.19.10.2019
Díky opraveno.

 Mačky pro Scarpa F118.10.2019
Zdar všem. Poradíte někdo mačky padnoucí na Scarpy F1? Bota má celkem úzkou patu a tak narážím na to, že takový ty zahnutý zarážky na patním dílu maček jsou od sebe dál a bota se o ně nezarazí v ideální pozici, ale pata dost často trčí až cenťák za a nebo
 Re: Mačky pro Scarpa F119.10.2019
Tady si určitě vybereš
  Re: Mačky pro Scarpa F119.10.2019
Žofine díky, vybrat se dá, ale nikde není poznak, jak široký ten "košík" pod patou je a je
   Re: Mačky pro Scarpa F123.10.2019
Používam na ne Petzl Dart a v pohode, len predné uchytenie na špičke treba vyosiť do strany
   Re: Mačky pro Scarpa F123.10.2019
Používam na ne Petzl Dart a v pohode, len predné uchytenie na špičke treba vyosiť do strany

1   ...   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Pád - soud - jistič
Pád lezce. Jistič odsouzen. 2 mezery

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/ z-jednicky-horolezec-fatalne-chybo val-soud-mu-potvrdil-trest-40301038
08:15:45 24.10.2019
odpovědět 
 Re: Pád - soud - jistič
Taky jsem na to narazil a doufám, že tu k tomu někdo bude vědět víc. Z popisu není jasné, jestli se slaňovalo, nebo spouštělo („špatně jistil během slaňování", „navázal se několik metrů od konce"?!). Existují u nás už nějaké obdobné rozsudky? Případy popsané Pitem nelze převádět na naše právní prostřeí.
xy08:49:19 24.10.2019
odpovědět 
  Re: Pád - soud - jistič
No, vypadá to podle popisu, že druholezec dolezl nahoru, cvakl odsedku, vyndal presky nebo šroubovku nebo co tam měli, přetáhl lano vrcholovým jištěním, převázal se a nechal se spustit. V "rámci bezpečnosti" lano napřed protáhl, a pak se převázal- což dělají třeba v Alpách- že ani chvíli nejsi odvázaný a lano ti nemůže spadnout, nebo něco... :-)" čili původně navázaný na konci, pak asi 2-3 m od konce - měli krátké lano a ten druhý dole nedával pozor.
09:48:51 24.10.2019
odpovědět 
 Re: Pád - soud - jistič
Já to říkám pořád a všichni se mi tu smějí :-) Teď ještě aby se k soudu dostal úraz nebo smrťák zaviněný špatně instalovaným jištěním, třeba kvůli nevhodnému materiálu nebo špatnému lepidlu, a bude konečně jasno i pomatencům, co tvrdí, že vše je odpovědnost jen tvoje. Konečně se ukázalo, že není. Kéž by u soudu ještě skončil někdo, kdo používá nevhodná lepidla/malty a byl by klid. Použil jsi jinou chem kotvu nebo jsi nedodržel návod (například nepoužítí míchací špičky)? Pár let pro výstrahu ostatním by se hodilo :-)
09:40:49 24.10.2019
odpovědět 
  Re: Pád - soud - jistič
Jestli tě to zajímá a víš o nějakém špatně osazeném jištění, které může ohrozit něčí život. Tak si troufnu tvrdit, že není jen tvým právem, ale řekl bych i povinností toto řešit, třeba právě podáním trestného oznámením klidně na neznámého pachatele. Pokud tak neučiníš, tak se stáváš v případě nějaké nehody trestně odpovědný i ty. Věděl jsi a že se někomu může něco stát a nic jsi neudělal proto aby se nestalo.
Ale bohatě stačí informovat, nejlépe písemně, správce oblasti, tím se přenáší právní odpovědnost na něj.
d.11:18:33 24.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Myslím, že článků s varováním a fotkami tu bylo dost. A kromě toho, jde právě o to, co nevíš. Tedy pokud někde polezeš a nevíš, co a jak tam autor zprasil. Takže když se ti pak vytrhne jištění a soudní znalec v posudku ukáže na to, že jištění bylo provedeno špatně, třeba nevhodnou kotvou (někde tu byl článek právě na téma nepoužívání mísící špičky u dvousložkových hmot), mohla by to pak být celkem zábava. A pořád čekám na nějaký soudní spor na špatně odjištěném písku, kde i nad jištěním hrozí podlaha :-)
13:42:53 24.10.2019
odpovědět 
  Re: Pád - soud - jistič
Teď se soudil případ jističe spouštějícího lezce, čili ohledně špatně instalovaného jištění se neukázalo nic.

A že veškerá odpovědnost vždy není jen na lezcovi je taky jasný. Když někoho úmyslně pustíš na zem nebo na kurzu instruktor něco zanedbá a žák se zrakví, tak je tam jasná trestní odpovědnost.

To je extrém. Pak je druhej extrém, kdy je jasný, že na nikom jiným než na lezcovi odpovědnost není. Např. lezení po šlendriánsky instalovaným fixním jištění.

A pak je všechno mezi tím. Což je podle mě např. popsanej případ.
honza15:52:43 24.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Lezl jsem po skále nahoru a bál jsem se, tak jsem radši zatloukl skobu. Skoba časem vyrezne a pád neudrží. Není otázka "jestli", ale "kdy". Někdo do ní spadne a dá podlahu. Jsem snad za to trestně odpovědný?

Pokud jištění vzbuzuje falešnej pocit bezpečí, je za jeho osazení podle mě morálně odpovědnej ten, kdo to jištění osadil. A to i když bylo v době instalace dobrý a časem "vyhnilo". Trestně je to ale podle mně nepostižitelný, protože "jištění jsem si tam instaloval pro sebe a je jasný, že jeho další využívání je na vlastní nebezpečí".

Jiný je to imho v případech, kdy je jasný, že jsem si tam to jištění nedělal pro sebe, ale pro někoho jinýho. Neřku-li že za lezení po něm vybírám prachy. Z tohodle pohledu cítím, že Miro na Cliffbase je trestně odpovědnější za osazený jištění, než já co jsem zatloukl skobu, protože jsem se bál.
honza16:07:26 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Pokud se jedná o jakési jištění, které tam dodal někdo mimo oficiální strukturu a schválení ČHS, tak máš pravdu. Pokud se však jedná o oficiální cestu schválenou ČHS a zapsanou v průvodcích i s vyznačeným jištěním, už bych si beztrestností jistý nebyl. Tady lidi sice píší, že je to nesmysl a samozřejmě že žádná odpovědnost neexistuje, ale oficiálně to potvrdit může jen soud. Přečti si zdůvodněnín soudu - sice žádná oficiální metodika není a současná nemá povahu obecně závazného právního předpisu, ale přesto byl jistič odsouzen za její nerespektování. Osobně bych výsledek soudu, kdy se prokáže, že autor osazení nerespektoval doporučení ČHS nebo dokonce oficiální návod k čemukoliv, a někomu se něco kvůli tomu stalo, předjímat nechtěl, ale kdybych se měl vsadit, vsadil bych na to, že autor bude odsouzen.
00:17:54 25.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
mě to připadá takhle: bába s dědkem byli na zahrádce hrabat listí. bába si najednou vzpomněla, že nechala v autě u zahrady na sedadle čokoládový dort, kterému slunce nedělá dobře, a tak položila hrábě hroty nahoru a odkvačila. mezitím dědek šlápl na hrábě, ty ho švihly do čela, dědek ztratil na pár vteřin vědomí, upadl a zlomil si ruku. bába zatelefonovala na záchranku, dorazila i policie, zdokumentovala předmět doličný (hrábě) a vyslechla účastníky a následně předala věc státnímu zástupci. skončilo to tak, že bába odešla s tříměsíční podmínkou - neboť v článku v časopisu chatař-chalupář bylo v článku o bezpečnosti od bezpečnostní komise zahrádkářského svazu doporučení, že hrábě máme pokládat hroty dolů.

a teď mi někdo vysvětlete, v čem je rozdíl.
Lukas B.08:09:14 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
Naprosot s Tebou souhlasim
r0bin09:36:41 25.10.2019
odpovědět 
       Re: Pád - soud - jistič
anebo jinak - chataři v trempské osadě Jitřenka si v sobotu odpoledne ze srandy a pro vyvolání žízně zapinkali volejbal na plácku, a Lojza Vopička při dopadu ze smeče vrazil do Tondy Vonáska, který následně upadl a vyronil si kotník, a jelikož je profesí stavební tesař a v práci nohy potřebuje, tak je následkem třítýdenní pracovní neschopnost v domácím ošetřování. kolečko záchranka (protože do trempské osady se nedá dojet autem a k silnici je daleko), policie, státní zástupce, soud, rozsudek - Lojza Vopička si podmínečně odsedí na tři měsíce, protože smečoval stoje v trojce, ale podle oficiálních pravidel volejbalu smečovat v trojce nesměl, bo stál zrovna vzadu na podání.
Lukas B.09:56:12 25.10.2019
odpovědět 
        Re: Pád - soud - jistič
No a teď si představ, že hraješ se soupeřem volejbal a máte domluvená nějaká pravidla. A on je poruší, zasmečuje, ty na to nejsi připraven, protože jsi něco takového nepředpokládal, a vznikne ti tím úraz a třeba půlroční výpadek financí, protože nemůžeš pracovat. To jako že Franta se ti zachechtá, jaké jsi pako, vysmátej odejde a ty přijdeš kvůli jeho hlouposti a neserióznosti o půlroční příjem a klienty? To bys fakt ani nepípnul a šel bys s úsměvem na rtech na pracák?
11:19:48 25.10.2019
odpovědět 
         Re: Pád - soud - jistič
ausgerechnet u kolektivních míčových sportů vstupem na hřiště sportovec vědomě podstupuje riziko vyplývající ze hry, tj. riziko následků běžných situací a běžných herních chyb. typicky dva fotbalisti se srazí hlavama při hlavičkování, smeč při volejbalu trefí hráče do obličeje a podobně. tam se těžko dá něco soudit. něco jiného jsou samozřejmě zjevně likvidační fauly.
Lukas B.11:42:06 25.10.2019
odpovědět 
          Re: Pád - soud - jistič
mimochodem, od právníků v rodině je mi znám případ soudu o náhradu škody za (drahé) brejle zničené při basketu na školním tělocviku, kdy dítě dostalo míčem do obličeje - a to nikoli míčem hozeným, ale míčem přizvednutým při neúspěšném pokusu o chycení. žalováni byli rodiče dítěte, které se jako poslední dotklo míče. dopadlo to tak, že soud konstatoval, že vstupem na hřiště hráč akceptuje rizika vyplývající z běžné hry, a že rodiče při vědomí toho, že se při školním tělocviku hrají míčové hry, mohli situaci řešit - ať už pořízením levných brýlí na sport, kontaktními čočkami nebo žádostí o osvobození dítěte z míčových her.
Lukas B.12:54:51 25.10.2019
odpovědět 
           Re: Pád - soud - jistič
Ale to je přeci naprosto logické. Poškozený neudělal vše, aby minimalizoval riziko.
23:07:20 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
Podle obsáhlejších citací v Právu to vypadá spíš na takovéhle uvažování soudu:

Chlap skoro zabil druhého chlapa. Zraněný na to neměl žádný vliv, když byl spouštěn a věřil svému druhovi.

Mohl tomu nějak reálně zabránit? Ano mohl více způsoby. Jeden z nich by byl, kdyby se držel metodiky ČHS, která je všeobecně známá, dostupná a uznávaná.

Byl to tedy nedbalostní trestný čin.
Kuba Turek09:55:49 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
No ale mě to přijde v pořádku. Někdo položí hrábě tak, že způsobí úraz? Tak snad by za něj měl zaplatit, ne? To jako ty položíš hrábě tak, že mě způsobí škodu, ty řekneš sorry a tím to skončí? Kdyby se mi tohle stalo, dám tě k soudu také. Takže co máš za problém s tím příměrem? Co když bába nezakryje dekl od studny a někdo do ní spadne a zabije se? Nepoužívejme hrábě nebo dekl, ale podívej se na to z hlediska pricipu - někdo udělá něco, následkem čehož ti vznikne škoda nebo úraz. Podle mne je normální, aby za to byl viník hnán k odpovědnosti. Můžeme se bavit třeba o výši trestu, ale odpovědnost je jasná.
10:01:37 25.10.2019
odpovědět 
       Re: Pád - soud - jistič
Kdysi jsem byl obětí takového "nedbalostního trestného činu" při spouštění.
Pád pár metrů na předskalí, a pak ještě z toho předskalí pár metrů dolů.
Chvíle v bezvědomí, jinak naštěstí jenom pořádně potlučenej, pár dnů až týdnů mě všechno možný bolelo, ale bez zlomenin a tak.
Můj jistič z toho byl myslím špatný ještě pár let po tom. Vlastně jsme se pak pozvolna přestali vídat, a asi v tom bylo mimo jiné i jeho špatný svědomí.
Nenapadlo mě tehdy, a ani teď by mě to nenapadlo, hnát ho soudně k odpovědnosti. Tvoje uvažování je mi cizí a jsem rád, že se s ním zas tak často nepotkávám. Ale myslím, že už jsme si to psali (odhaduju, možná špatně, že jsi ten výrazně názorově profilovaný aktivní přispěvatel, kterého tenhle typ debat už léta přitahuje; dokonce jako bych to našel náhodou i v diskusi na youtube pod nedávnými filmy s Villanuevou z Adršpachu).
P.10:44:34 25.10.2019
odpovědět 
        Re: Pád - soud - jistič
Tak to jsi odhadl špatně, ta videa neznám. Ale nemyslím si, že bys měl kámoše žalovat. Také bych to neudělal. A někde jsem tu zaslechl, že ani tentokrát nežaloval kámoš, ale pojišťovna. A to je přesně to, oč tu běží - pojištění a lékařská péče jsou hrazené z veřejných financí. Proč by se z mých peněz mělo platit za něčí hloupost, neznalost a nedbalost? Nevím, zda jsi potřeboval ošetření, nebo ne, ale pokud ano, tak v těchto případech by výjezd IZS a následnou lékařskou péči měli platit ti, kdo jsou za škodu a náklady odpovědní. A to platí i o komerčním pojištění. Pojistka má krýt nehody a věci, které se stanou náhodou a ty nemáš moc šancí je ovlivnit. Ale určitě by neměla krýt ignoranství a kašlání na pravidla. Zbytečně to pak zvyšuje cenu pojištění pro všechny ostatní. prostě přirozeností člověka by mělo být škodám a úrazům předcházet, jestli je někdo součástí nějaké společnosti, měl by se řídit jejími pravidly. Pokud tak nedělá, měl by za to nést plnou odpovědnost.
11:06:59 25.10.2019
odpovědět 
         Re: Pád - soud - jistič
Celkem rozumím tvému pohledu, není potřeba ho znovu vykládat. Ale je mi příjemnější svět, který není důsledně řízený formálními pravidly, už proto, že ta přesná formální pravidla jsou redukovaná a plochá a v principu neumějí postihnout komplexní realitu. Nejsem robot a mimo jiné dělám chyby a moje chování ovlivňuje situace, (stejně jako u lidí okolo mě). Pokud nejde o zlý úmysl, trestáním bych šetřil.
P.12:36:31 25.10.2019
odpovědět 
          Re: Pád - soud - jistič
Já zase rozumím tobě, ale s někerými věcmi prostě nesouhasím. Třeba přilby. Proč by měla společnost platit drahou léčbu a třeba doživotní invaliditu někomu, kdo si ji prostě jen tak z frajeřiny, protože machři přilbu nenosí, nevezme?
18:21:38 25.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
Přišli jsme pod stěnu, kde zjevně nikdo nikdy nelezl, vylezli jsme cestu, zatloukli skobu, aniž bychom se na to kohokoliv ptali. Ani jsme nevěděli, jak se ten kvak jmenuje. Pak jsem cestu jen tak z prdele napsal do databáze cest na lezci. Z databáze na lezci se cesta nějakým způsobem (asi ji tam napsal Marťan) dostala do oficiální databáze horosvazu. Pokud někdy vyjde průvodce, nepochybuju o tom, že tam cesta bude.

Je to cesta, která vznikla oficiálně pod kuratelou ČHS, nebo je to skoba, kterou jsem si zatloukl pro sebe, protože jsem se bál a nechal jsem ji tam, protože nešla vytlouct?
honza09:20:53 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
Je to jištění vyznačeno v databázi ČHS? Pokud ano, lezec má právo se spoléhat na to, že se jedná o oficiální jištění, které ČHS zkontroloval a za které do určité míry ručí, tedy že bylo instalováno technicky správně a s určitou životností a že je pravidelně kontolováno a obnovováno. Chápu, že toto se asi mnoha lidem nebude líbit, ale bylo by zajímé toto vztáhnout na všechny průvodce pro veřejnost. Něco jiného je, když je třeba průvodce pro uzavřenou skupinu lidí znalých situace, a když se veřejně prodává a je určen široké veřejnosti.
11:13:23 25.10.2019
odpovědět 
       Re: Pád - soud - jistič
Se obávám, že důsledné uplatnění tvého přístupu by vedlo k totální paralýze společnosti.
P.12:39:42 25.10.2019
odpovědět 
       Re: Pád - soud - jistič
Ok, lezec ma pravo. Ale takovym pravem automaticky vyvstava povinnost. Povinnost udrzovat tu skobu v provozuschopnem stavu. Kdo ma tu povinnost a z jakeho titulu?
honza17:28:56 25.10.2019
odpovědět 
        Re: Pád - soud - jistič
No a to právě bude ta prča, až proběhne nějaký soud a ukáže se, že ČHS. To je jeden z důvodů, proč tu lidi tolik řvou, že je to blbost, a přesvědčují ostatní. Jen aby to nikdo nezkusil. Sice tu jsou teorie, že ČHS nebo autor nic, ale dokud neprobněhne soud, nebude nic jisté. A pokud budou právníci šikovní, výklad, jak do toho autora/ČHS uvrtat, se najít může. Pak to povede prakticky k zániku ČHS, protože toto neustojí. Je to jen otázka toho, kam se lezení posune. Teď je to pro pár lidí, ale pokud by se lezení stalo masovým sportem, regulace musí nastoupit a veřejný zájem na minimálním bezpečí bude tak velký, že regulace nastane.
18:27:05 25.10.2019
odpovědět 
 Re: Pád - soud - jistič
Slo evidentne o spousteni, ne o slanovani ani jisteni. Podstatne je, ze se soud nezabyval tim jestli je nebo neni horolezecka metodika pravni predpis, ale o faktickou stranku veci. Tedy, ze jistic jako jediny kontroloval sestup spousteneho a byl tedy plne zodpovedny za bezpecny vysledek. Z logiky veci nekontrolovat zbyvajici delku lana nedbalost byla.
stip11:04:57 24.10.2019
odpovědět 
  Re: Pád - soud - jistič
Opravdu jediný? Uzel na koci lana by měl být uvázaný ještě před tím, než lezec naleze do cesty. Tedy oba mají stejnou možnost/povinnost kontroly.
xy11:26:03 24.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Sme se nepochopili. To slovo kontroluje byl anglicismus, tedy myšleno control = řídit, nikoliv ověřovat.
stip14:35:03 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
teda v tý první větě v tý druhý zase naopak :)
stip14:37:06 24.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Hlašte se kdo vážete na konci lana uzel předtím, než začnete lézt :-). To jsem v životě neviděl (leda samozřejmě že má někdo to lano přivázané na oko plachty a zapomene ho odvázat ) :-)).
16:07:24 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Ano, záměrně v mnoha případech neodvazuji druhý konec lana z oka plachty. Ona ta plachta není úplně malá věc a když se začne šoupat po zemi směrem k jistítku, tak je slyšet a někdy dokonce i vidět... Jistič pak zastaví spouštění dříve, než by měl uzel u ruky. Má pak i dělší fous pro různá řešení dle aktuální situace.
Bída20:28:09 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Chlapče ty asi nelezeš moc dlouho, ale uzel na konci lana, nebo lano přivázaný k plachtě mám skoro vždycky. Historek kdy lezec projel lanem při spouštění už jsem taky pár slyšel, z jedný dokonce smrťák mladý holky. Nicméně co se týče zodpovědnosti, pokud ten spouštěný nebyl úplný začátečník s bezmeznou důvěrou, tak zodpovědni jsou dle mně oba.
08:06:35 25.10.2019
odpovědět 
  Re: Pád - soud - jistič
Délku spouštění a potřebnou délku lana by si ale měl/mohl ověřit i lezec. V průvodci, při lezení apod. Měl jsem stejný problém jako lezec a vinu za pád vidím pro každého na polovinu. Lezec přece nemůže jen tupě lézt a neřešit i spouštění. Rozhodnutí soudu se mi moc nelíbí. Uzel na konci lana může udělat i lezec, nikde není řešena odpovědnost, že to musí udělat jistič.
michal11:28:26 24.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Naprosto souhlasím. Domnívám se, že jsou situace, kdy je za jištění zodpověný jen a pouze jistič (je mimo kontrolu lezce). Kontrola délky lana je často neproveditelná, dokud se skutečně téměř nevymotá.

Nicméně, má-li lezec jen malé podezření, že lano by nemuselo stačit, měl by provést příslušná opatření: upozornit jističe, uvázat uzel. Vinu nelze svalovat jen a pouze na jističe. Odborné posudky nikdo neprezentoval?
hulak11:53:53 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Jistič by uzel musel uvázat v době ještě než začal jistit, tedy za přítomnosti prvolezce. Lezec vyrazil nahoru i bez uzlu na druhém konci lana (což je naprosto běžné) a tedy s tím mlčky souhlasil, jinak se měl zavčas ozvat a nikam se nelézt. Hlavně, že padající nedopadl ještě hůř.
filipes20:19:41 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Podle mne za to může ten, kdo nechal lano projet jistítkem. Je jedno, z jakého důvodu, odpovědnost je jasná, nikdo jiný ji ani mít nemůže. Ty manipuluješ s lanem, ty jsi odpovědný.
00:22:45 25.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
zásadní (a nezodpovězená) otázka je, jestli byli "kámoši" stejně zkušení, nebo jeden výrazně zkušenější než druhý, potažmo jestli jeden z nich nebyl legálním či šedým instruktorem/vůdcem. to by problematiku odpovědnosti značně posouvalo do trestní odpovědnosti.

mechanismus zranění je technicky poměrně jednoznačný, jeden dolezl nahoru, hele, prší čím dál víc, honem dolu, nebudu se zdržovat se slaňováním, než se odvážu, protáhnu lano za navázáním slaňákem, cvaknu karabinou do nosného oka sedáku, odvážu se, parťák mě spustí, lano čtyřicítka perfektní na stěně najednou o dva metry nestačí.

bbum bác. aúúú.telefonát na záchranku, a ten zaktivuje celý integrovaný záchranný systém. úplně stejně jako dorazili včera hned po záchrance chlupatý na nejmenovanou stěnu.
Lukas B.11:55:54 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Není tomu tak, NS stačilo že o zbývající délce lana jistič vědět měl a mohl a byl ten kdo spouštění prováděl. Tím naplnil podstatu nedbalosti. Jestli byl zkušenější ten nebo onen se neřešilo. Obžalovaný se svojí neznalostí ani nehájil.
stip14:13:11 24.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
hm, v odkazovaném článku to není. tys četl odůvodnění nebo nahlížel do spisu?
Lukas B.15:18:15 24.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
nebo se dokonce účastnil, ať už na lavici, nebo v hábitu?
Lukas B.15:21:37 24.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
oduvodneni.
stip13:34:05 25.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Nějaký zásadní úraz na stěně?
15:47:04 24.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
doufám, že ne, doufám, že jen rentgen, neurologie, pozorování přes noc a hotovo. běžná fádní drobná nezajímavá zemovka. nic, o čem by se dalo vyprávět. kromě snad toho, že tam policajti byli dřív než záchranka.
Lukas B.15:54:14 24.10.2019
odpovědět 
 Re: Pád - soud - jistič
Celkem by mě zajímalo, jak se to dostalo k soudu, to ho ten spolulezec musel žalovat, ne? Znám pár případů (osobně), kdy se stalo něco podobného a samozřejmě jistič si totálně sypal popel na hlavu a uznal svoje pochybení, ale nebyl důvod to honit k soudu.

Další věc je, že pokud nejsme kámoši, kterí si věří a mají mezi sebou nějakou vazbu, tak s takovým člověkem bud nelezu venku nebo si sama kontroluju, jestli je všechno v pořádku.

12:48:37 24.10.2019
odpovědět 
  Re: Pád - soud - jistič
Ne toho jističe nežaloval poškozený. Myslím, že to byl státní zástupce na popud policie, která nehodu šetřila. Došla k názoru, že nešlo o úmysl, ale že skutek kvalifikuje jako nedbalost. Proto se to dostalo do trestního řízení. Na to nemá názor poškozeného vliv. Poškozený může žalovat viníka, nebo domněleho viníka, za náhradu škody, bolestné atd. v občanskoprávním sporu. Může, ale nemusí.
stip13:55:34 24.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Tak také by bylo fajn, kdyby se do toho vložila pojišťovna. Pokud byla prokázána nedbalost nebo porušování pravidel, měl by viník hradit i léčbu a všechnu škodu s tím spojenou.
14:02:03 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Takhle to nefunguje. Zdravotní pojišťovna ti zamázne ošetření nejen v případě nedbalosti, ale dokonce i v případě, když si např. způsobíš zranění nebo poškození sám a vědomě. Např. pokusem o sebevraždu. Nebo celoživotním kouřením.
honza15:38:20 24.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
Já vím, že to tak nefunguje. Ale mělo by.
19:36:11 24.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
Myslím že by to tak fungovat mohlo u dobrovolnýho pojištění. Pokud ale platíš povinně a bezpodmínečně, potom mi přijde správný, že to zdravotní pojišťovna zas na druhou stranu bezpodmínečně zamázne.
honza07:56:13 25.10.2019
odpovědět 
       Re: Pád - soud - jistič
Jasně, ale pojistka má krýt případy nehody, něčeho, čemu se nešlo vyvarovat. Ne že budeš na vše kašlat s tím, že když něco uděláš, on to někdo zaplatí. Zaplacení by bylo ok v případech, kdy ti třeba selže jistítko, udělá se ti nevolno a omdlíš, vytrhne se ti jištění, o kterém se dalo předpokládat, že mělo vydržet (třeba bylo založeno dobře, ale v skále byla neviditelná puklina)... Ale když se vykašleš na pravidla a patláš to podle sebe, je to něco jiného. Jako třeba v autě když jedeš bez TK nebo pod vlivem alkoholu.
09:56:27 25.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Pokud máš pravdu, tak je to docela blbý. To aby se člověk bál zavolat záchranku, aby mu na krku nepřistálo TO.
honza15:40:25 24.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
zavoláním záchranky se samozřejmě aktivuje celý IZS, a chlupatý, když se zrovna nudí a nemají nic na práci, nebo oprávněně vyhodnotí situaci jako podezřelou, začnou vyšetřovat. typicky při grilování s kamarády na zahradě děti skotačí, jedno sebou švihne a bolí ručička, všichni mají v sobě pár piv a krev z tepny netryská, a tak zavolají záchranku, a s ní přijede i policie a první co udělá je to, že dá rodičům dejchnout. poučení z toho plyne - v neurgentních stavech nejezdit sanitkou, ale taxíkem.
Lukas B.15:45:01 24.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
To k těm chlupatejm ještě člověk takhle přijde jako slepej k houslím, to se dá pochopit. Ale jsou i tací experti, kteří si policajty na sebe zavolaj dobrovolně, např. k ťukanci aut v silničním provozu.
honza16:13:14 24.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
Hele to tvoje doporučení o neurgentních případech, tu nehlásej! Umíš to správně posoudit?
Může to vypadat, že ti nic není,ale máš třeba zlomenej obratel a nějak s tím odkulháš.
Problém je v samotném nahlášení. Je-li nahlášen pád ze skály a ne pád(zranění) horolezce při lezení ve skalách, automaticky to jde šetřit PČR. V reálu se tam většinou jen pletou a jsou tam naprd, ale "musej" vylustrovat dané osoby a vyloučit trestný čin.
Skalní záchranná služba05:42:37 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
ano, a nasnadě je otázka, proč účastníci nehod od nehod ujíždějí, aniž by pomáhali.
Lukas B.07:52:52 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
ok, je tedy možno doporučit volat záchranku tak, aby to vyznělo dostatečně urgentně (když si při volejbalu na plácku bratranec zlomil kotník a všichni měli pár piv a nikdo nechtěl řídit, tak to sanitce trvalo tři hodiny, a když stejně neujela, obešla se vesnice a jeden střízlivej se našel), a zároveň dostatečně nepodezřele (žádná grilovačka, žádné skály, zaškobrtnutí na rovině na trávníku)
Lukas B.08:00:32 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
Holt se musí lézt na strom a ulomit větev.. Za chvíli zakopneš na chodníku a budeš si ošetření platit sám, protože jsi nebyl dostatečně opatrný a na to se zdravotní pojištění nebude vztahovat. Svět se řítí do p... :/
15:28:13 25.10.2019
odpovědět 
       Re: Pád - soud - jistič
Nevim, jestli si to dobre pamatuju, ale na skoleni prace nam vysvetlovali, ze zakopnout nesmis uz ted. Musis rict, ze jsi spatne doslapnul.
jx zero18:19:18 30.10.2019
odpovědět 
 Re: Pád - soud - jistič
Konečně. Všude v Alpách je to běžné. Na silnicích si taky každý nemůže dělat co chce. Při lezení by se taky měla dodržovat pravidla a metodika. A ne, že si každý bude dělat co chce. Vždyť je to vidět na úrazech. Vede Partnerchech a pak nepoužití přilby.
P13:11:05 24.10.2019
odpovědět 
 Re: Pád - soud - jistič
když už převazuje lano a protahuje to okem, tak má slanit - vyhne se pádu z nepozornosti jističe a hlavně šetří slaňák, nebude probrušovat oko
14:14:53 24.10.2019
odpovědět 
  Re: Pád - soud - jistič
pokud se dobře pamatuji toto spouštění za stálého zajištění lanem s převázáním bylo doporučováno v manuálu Petzla pro bezpečné jištění, dle mne je ok. Osobně použiji někdy taky , ne přes slaňák, tam , kde je mailona.
pokud lano projelo tomu co spouštěl, muhu chybu hledat jen u něj.
i ostatní lezci a jističi určitě udělali spoustu podobných chyb, pokud něměli trestní stíhání, měli štěstí že dle zásady oficiality se to státní zástupce nedozvěděl.
v Polsku je situace ještě horší, tam dokonce byl odsouzen autor cesty za to, že udělal nebezpečnou cestu.
07:53:26 25.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
V Hlubočepech se tohle bohužel stává běžně (a samozřejmě nejen tam).
Kuba Turek09:59:06 25.10.2019
odpovědět 
   Re: Pád - soud - jistič
Doufám, že u nás jednou za ty nebezpečné cesty se bude soudit také. Buď autor, nebo ČHS zako zastřešující organizace, která cestu odsouhlasila. A cesty se buď odstraní, nebo dojistí.
10:03:14 25.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
Hele, tenhle rozsudek nemá s bezpečností / nebezpečností lezeckých cest absolutně nic společného.
Kuba Turek11:12:00 25.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
Jasně, ale zajímavým způsobem ukazuje, jakým způsobem by se myšlení soudů mohlo ubírat.
11:21:50 25.10.2019
odpovědět 
      Re: Pád - soud - jistič
Promiň, ale vůbec nic to neukazuje.
Kuba Turek14:05:47 25.10.2019
odpovědět 
       Re: Pád - soud - jistič
Že to neukazuje tobě neznamená, že to v tom nemůže vidět někdo jiný. Sice jsi nejchytřejší na světě, ale už se tu ukázalo, že i jiné názory byly správné.
18:29:06 25.10.2019
odpovědět 
        Re: Pád - soud - jistič
Vidět můžeš můžeš cokoliv v čemkoliv. Zvláště pokud to chceš vidět.
Kuba Turek19:04:02 25.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
aby se zjistilo, kdo vylezl prvovýstup, nebo udělal cestu, to by se muselo znova začít s protokoly (s čímž souhlasím) a na druhou stranu skončit s praxí, kdy shora navrtaná cesta má X (více než jednoho) "autorů"
12:16:03 25.10.2019
odpovědět 
    Re: Pád - soud - jistič
a co prohlásíš za nebezpečnou cestu? znám cesty s borháky po 1,5m, kde pád je minimálně o nohy, na druhou stranu spára bez nýtů je často bezpečnější než ta samá s nýty - můžeš si dát 10x více jištění
12:22:01 25.10.2019
odpovědět 
     Re: Pád - soud - jistič
6 Tdo 425/2019
Sysel23:11:34 26.10.2019
odpovědět 
 Foto dne:

Parný den na Kornu
 Databáze cest:
Všechny cesty (192418)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nová droga VIIb Adršpach
Diabolo 7c+ Oltedal
Sandnæs Damp 7a Oltedal
Auf Schusters Rappen VIIb Oybin
Equinox VIIIb Oybin
Nově komentované:
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | bez cepínu | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: Prosím, |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (21)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1160 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1276 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1459 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1427 
 Neřeším to – lezu vše 
 1127 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi