Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230765 cest
Nové přelezy:
Kočka 7b+
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Další naše bábovka má 11-02.12.2019
Hrozovka poslala Klondike Cat za 11-
 Re: Další naše bábovka má 11-02.12.2019
Tak to je pecka! Gratulace!
 Re: Další naše bábovka má 11-02.12.2019
Tyjo to bych viděl na hlavní stránce lezce radši než Adama Ondru :D :D

 Vánoční lezení na Kypru01.12.2019
Vážení,
doporučil by prosím někdo nějaký oblasti  okolo Vánoc na Kypru? Obtížnost 6a-7b.
Děkuji
 Re: Vánoční lezení na Kypru02.12.2019
Dhiarizos a Droushia/Ineia – Gerakopetra jsou nejlepší. Pro náš pobyt jsem si z dostupných informací
  Re: Vánoční lezení na Kypru11.01.2023
Ahoj, měl bych zájem o průvodce na Kypr. Napiš a domluvíme se J.Kocourek

 Vánoční lezení na Kypru01.12.2019
Vážení,
doporučil by prosím někdo nějaký oblasti  okolo Vánoc na Kypru? Obtížnost 6a-7b.
Děkuji

 Preska s karabinama se zámkem29.11.2019
Mohl by se někdo prosím rozepsat o použití presky s zamykacíma karabinama? Je jasný použití na blbnutí a nacvičování kolem nejtu atd, to jsem se již dočetla, ale v čem je ta náchylnost nýtu na vycvaknutí presa? Skutečně stačí dát 2 presky proti sobě? Borh
 Re: Preska s karabinama se zámkem29.11.2019
Jak říká jeden přítel: Chceš odpověď pravdivou nebo politicky korektní? Pokud cvakneš do nýtu (nýtov
  Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
do kruhu jedinou zámkovku - poloviční váha i čas.

do nýtu dvouzámková preska dává sm
    Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
ešte pridávam, že keď treba nejaké ďalšie karabiny s poistkou ( štand, zlaňovanie), tak také dve
 Re: Preska s karabinama se zámkem29.11.2019
V nýtu je větší pravděpodobnost než v kruhu, skobě, borháku, že se otevře zámek karabiny při nějakém
 Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Najmä pri drátenkách je riziko, že sa zobák zachytí za planžetku a je zle. Nosnosť cca 3 kN.
  Preska s karabinama s pojiskou30.11.2019
(každá karabína má zámek, inak je invalid)
  Preska s karabinama s pojiskou30.11.2019
(každá karabína má zámek, inak je invalid)
 Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Se zámkovou karabinou (pokud ji zašroubuješ) samozřejmě minimalizuješ riziko.
Na druhou str
  Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Představa, že do dlouhých cest v Labáku si beru 30 expresek, mě dost svírá kolem pasu. Jednu až 3 pr
   Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Máš na mysli (gumičkou) fixovanú hornú karabínu ?
 Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Riziko vycvaknutí je bude podle mě minimální a hustota jištění na sportovkách je velká. tudíž na sp
  Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Kruhy když je čas zdvojuju protože presa jsou často kolmo ke skale a v připade padu když lano udelá
   Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Nest s sebou dvojnásobek presek je na dlouhé sportovní cesty na písku hodně váhy navíc. O důvodu pro
    Re: Preska s karabinama se zámkem01.12.2019
také řeším, že mám v sadě dvě karabiny šroubovací, zatím jen na straně pro lano. U plakety by se měl
     Re: Preska s karabinama se zámkem01.12.2019
Čau. Používal jsem twin gate od grivelu v preskách na písek. Nevyhovovalo mi to- cvakalo se mi blbě
      Re: Preska s karabinama se zámkem02.12.2019
OK rád bych zámek vyskoušel, odkud jseš? já Liberec, tel 602102103
      Re: Preska s karabinama se zámkem02.12.2019
Casto zdvojuju expresky v mistech, kde bych fakt nerad aby se to samo nejak vycvaklo. Obvykle 1. neb
    Re: Preska s karabinama se zámkem01.12.2019
také řeším, že mám v sadě dvě karabiny šroubovací, zatím jen na straně pro lano. U plakety by se měl

 lezec.cz nespi!29.11.2019
kdo se chce mrknout na ženskou kvaldu v Tolouse...

https://www.youtu be.com/watch?v=d2gUmMSKxz4

Lezec zase chrní
 Re: lezec.cz nespi!29.11.2019
No jo. Už na to jdu. Díky za zájem!
  Re: lezec.cz nespi!29.11.2019
Za málo, rád pošťouchnu ;-)
  Re: lezec.cz nespi!30.11.2019
ale zase furt to dělat nebudu. O finále tu neni ani prd ani ex post, natož v předstihu. Jste fakt ma
   Re: lezec.cz nespi!30.11.2019
To jsi nějak přehlédl.
    sorry :-)01.12.2019
nevim, na úvodní stránce jsem viděl furt totéž co včera, ale chybka byla nejspíš u mě...
    Re: lezec.cz nespi!01.12.2019
nicméně teď vrcholí finále žen a že by tu na úvodní stránce něco přitahovalo pozornost, to se říct n
    Re: lezec.cz nespi!01.12.2019
     Re: lezec.cz nespi!01.12.2019
Máš to tam.

 Projekt v Fjure26.11.2019
Cau, shanim rozumny projekt v Fjure - moje prvni 9- pripadne 8+/9-. Urcite ne nejaky extremni dach nebo sileny boulder. Radsi v kolmaci nebo v lehce previsle stene (nejaka vyrovnana cesta). Zatim me napadly tihle adepti:

Sautanz
Caro
 Re: Projekt v Fjure26.11.2019
Massarbeit tezka. Vampiri - pokud to na Veldeneru - tak to je velice pekna a schudna. Na Veldeneru j
 Re: Projekt v Fjure26.11.2019
Vsecky cos napsal jsou super, Carolin Rieber je spis 7b, vedle Massarbeitu jeste Zugabe, taky pekna,
  Re: Projekt v Fjure27.11.2019
Tak dik vsem, neco z toho si vyberu :)
   Re: Projekt v Fjure27.11.2019
Přikládám top 50 podle počtu přelezů :).
Už z povahy tohoto výběru je řada z těchto cest spíš
    Re: Projekt v Fjure29.11.2019
Roter Baron je myslím o jednom delším dynamu. Massarbeit určitě hezčí.

 Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Kam pak se poděl článek s odkazem na video z Lomu Kobyla? Proč byl stažen po položení dvou otázek a jedné poznámky:

Jak je možné, že správa CHKO povolí tuto činnost autorovi cest o kterém je známo, že skálu rád a intezivně "čistí"
 Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
1) Protože je zde mezi několika stranami dohoda, že se tato lezecká oblast nebude propagovat, aby se
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Smaž i tohle, hlavně komentář Lukáše Bludského, který autory jasně usvedčuje z neustálého porušování
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
tak jo, příště se lépe vybavím (pořádná lupa, magnet...) a budu si pak moct za komentářem o materiál
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Byl jsem to na Kobyle očíhnout a vypadá to tam fakt dobře.

Uhh soráč, já tu oblast t
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Ale o to nejde, rozdíl je propagace článkama ;)
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Ok, chápu.. články máj velkou moc.

Hele tak mě napadlo, neměl bych napsat článek, že
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Hele Martane a ještě dotazek, jsou v tyhle tajný oblasti o který se vůbec, ale vůbec nesmí mluvit ne
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
A tahle "psst oblast", není to ta, jak je z ní na prvních dvou stránkách fotek na lezci je
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Člověče, psssssst! Co děláš! Dyt to prokecnes! Kazdej přeci ví, ze jsou věci, kterejch se prostě nem
       Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Ahoj Kládo, Ty mne vždy pobavíš.
        Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
No tak jako, prima, ale ty sipicky teda domalujes nebo ne? Taky teda jak to je s tou vodovzdornosti?
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
A jakejma stranama? To myslíš vážně? A proč vlastně? Protože to je samej lokr obalenej pískem, jak j
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
"1) Protože je zde mezi několika stranami dohoda, že se tato lezecká oblast nebude propagovat,
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Petr
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Zdar. Já jsem zde nesmazal nic, ale vy se podepisovat můžete. Na Kobyle je vše nerez. Pokud někdo st
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
ok, vysvětli mi, jak se má tabulka garantovaného zatížení kotev FAZ II (fischer) s požadavky na trva
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Co čekáš za odpověď, když se jim to zkritizovalo na Tetíně a furt to tam cpou.. Jak zblblej Kodl.. M
     Re: Pro Martase27.11.2019
Marťane, nemáš už z tý svý slávy trochu víc nos nahoru? Skromnost ti evidentně chybí.
Jinak j
      Re: Pro Martase27.11.2019
Je mi jedno kdo dělá cesty, podporuji lezení, vyměňuji staré jištění, pipláme okolí skal a kupodivu
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Martane,
jsi oficiálním činovníkem svazu, předsedou OVK Střední čechy. Zároveň jsou autorem n
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Ačkoliv s tebou jinak souhlasím tak v měnění povrchu skal mi to přijde dost jasný.

P
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Nesekat ani v lomech. Na výrobu problémů je překližka, lezení po skále je o vyřešení problému daného
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
V lomech bych jako zásadní viděl stanovisko vlastníka, ostatně, když si s ním domluvím, že si tam na
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Pokud jde o otázku povolení lezení včetně odstranění volných kamenů, osobně preferuji přístup minima
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Martane, prosím, přečti si celý příspěvek a reaguje postupně na vše, neřeš podepisování.
Ve s
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Pokud není k lezení povolení potřeba, může se lézt. Pokud je nějaký dokument vyjednaný, visí na ČHS.
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Opět se vyhýbáš jasným odpovědím.
Beru to, jako příznak toho, že tušíš, že možná bylo něco šp
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Normální by bylo, přinat chybu, omluvit se a slíbit, že už se to nestane.
Ale tady se někdo k
       Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Jaký prasident, takový národ...
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
výňatek:

§8 Členské povinnosti

Každý člen je povinen :

 197425.11.2019
Ve vyhlašovací dokumentaci k PR Tetínské skály z roku 1974 není uvedený zákaz horolezecké činnosti,
  Re: 197425.11.2019
Tetín je od roku 1974 přírodní rezervace. Za socialismu i kapitalismu platí stejné: V CHKO je povole
   Re: 197425.11.2019
Povidej nam o tom, jak bylo za sociku v stb, ty vseznalku..
    Re: 197426.11.2019
Rád Ti to povím. Kdo jsi, milý anonyme, abych věděl, kdo se mě zeptal?
   Re: 197425.11.2019
Jen ve všech NPR, v PR to musí být uvedeno v bližší dokumentaci. Kdo si ji ohledně Tetína přečte, ne
   Re: 197426.11.2019
Kubo, přečti zákon 114/92 Sb.
V přírodní rezervaci NENÍ zakázáno provozování horolezectví. To
   Re: 197426.11.2019
BTW tvůj výklad zákona je velmi zvláštní. V zákoně 114/92 máš vyjmenováno vše, co se v jednotlivých
    Re: 197426.11.2019
je pravda, že v NP je dovoleno to, co není zakázáno ve vymezení podmínek té které konkrétní NP. to,
     Re: 197426.11.2019
sorry, blbě zkratka, můj příchozí koment se týká PR, tedy přírodní rezervace (ne NPR, národní přírod
  Re: 197426.11.2019
Ve vyjímce o udělení povolení na Tetín je to vcelku jasně popsáno. Slovíčkaříš, pravda, že v PR není
   Re: 197426.11.2019
Tak nějak.
 Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Jdi do brusele..

 WC Friendy21.11.2019
Jaky mate nazor na friendy Wild Country?
Mam moznost mit za cca 56$/kus v sade, funglovky.
Zadny friendy jsem zatim nepouzival jen abalaky, tricamy a vklinence, ale rikal jsem si, ze za tyhle prachy bych do toho i sel.
 Re: WC Friendy21.11.2019
A má smysl brát při výběru friendu cenu jako hlavní orientační parametr?
  Re: WC Friendy21.11.2019
Těžko říct, proto se ptám jaký na ně máte názor, jasný, kdyby to byl BD za půlku ceny, tak je bere k
   Re: WC Friendy21.11.2019
WC v pohodě stejně jak DMM. BD :-D už dávno není co bývali, od doby co to jebou v Číně, to šlo dost
    Re: WC Friendy22.11.2019
Přímo od vývojáře DMM jsem slyšel, že nejlepší jsou Demon (jsou stabilnější). Dragon jsou dvouosé. T
     Re: WC Friendy22.11.2019
Co Kouba Permon? Máte s nimi nějaké zkušenosti?
      Re: WC Friendy22.11.2019
O koubouvi je tady spousta diskuzi, v porovnání s čímkoli jiným nic moc.
       Re: WC Friendy22.11.2019
Kouba friendy ?
cena/výkon vynikajúce.
Možnosť opravy/repasovania je tiež dobrá.
       Re: WC Friendy22.11.2019
s ohledem na to, že BD i DMM stahovali frendy z trhu kvůli bezpečnosti, je hláška "v porovnání
        Re: WC Friendy22.11.2019
To stahovalo i Wild Country, ovšem to není důvod k nedůvěře, možná naopak.
 Re: WC Friendy vs Kouba22.11.2019
Předpokládám, že jsou dvouosí, protože jednoosí bych už dnes nebral, ale každýho věc.
Každopá
 Re: WC Friendy22.11.2019
Ja bych je koupil. Nedavno jsem friendy sháněl. Co se tyka váhy a rozsahu, jsou WC, DMM a BD temer s
 Re: WC Friendy22.11.2019
Pokud tu možnost máš, jdi do nich (navíc za ty peníze). Používal jsem friendy od různých výrobců - R
 Re: WC Friendy23.11.2019
jako já mám jasno:
 Re: WC Friendy27.11.2019
Jen kdyby vas to zajimalo, diky Black Friday se mi poradirlo set WC friendu poridit za 42$/kus. To u
 Re: WC Friendy27.11.2019
Cau, jeste pro doplneni, a zduraznuju ze nehlede na cenu (je to totiz sakra palka), jsou hodne vyzdv
  Re: WC Friendy29.11.2019
Ta univerzálnost se hodí tak maximálně na dojištění mezi fixní jištění. Nemusíš mít sadu. Ale pokud
   Re: WC Friendy29.11.2019
Jasne, ja je nemam, jen davam info co jsem slysel a dostal z druhe ruky. Sam lezeni povl. na vapne m

 Postel do fabie21.11.2019
Kdyby to chtěl někdo zkusit https://bit.ly/2KGWyIO
 Re: Postel do fabie21.11.2019
Hezký Papouši, ty spíš ale venku, co? Tu skládací matraci mám taky, spí se na ní bezva.
  Re: Postel do fabie21.11.2019
Kdyz jedu s mladym sam, tak v aute. Kdyz k tomu mame i maminku, tak v pleneru.

 Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
Prodám dynamické lano Beal 80m, průměr 9,8. Pár let lezené, ale v dobrém stavu. Cena 1600 poštou nebo 1500 osobně, Hodonín.

Tak to mě ráno hodně pobavilo :-D.

Chlapci na takové prodeje a koupě serte, chcete někoho (nebo se) z
 Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
Tak, pár jsou dva, víš jak! 😀
  Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
Proč? Normální inzerát. Já bych si ho klidně koupil. Raději asi ne na lezení a případné pády, ale po
 Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
na přivázání kozy, kácení stromů a kutilský blbnutí okolo baráku, nevidím problém
 Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
Jsi začal lézt loni, presky z Dekáče se ještě lesknou jak psí kulky a letos ti Ježíšek předčasně nad
  Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
No, kdyby si ho poradne precetl, tak tam mimo jine zminuje, ze i hooodne stary lana jeste vydrzely d
   Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
životnost lan je např. 2-5let skladování, pak až 10let používaní (dle intenzity). takže pohoda. opot
 Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
Souhlas, ani zadara. Možná tak na houpačku apod. za 200,- Ale nějakej tup se najde a koupí i na leze
  Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
já třeba mám doma taky lano pár let lezené a lezu na něm dál :))
   Re: Inzerát - pár let lano lezené20.11.2019
spíš de o to že nevíš co se s tím lanem doopravdy dělo, takže na uvázání kozy dost drahej špás. ale
    Re: Inzerát - pár let lano lezené21.11.2019
Pravda zvíře je to pitomý a z pastviny uteče raz dva, proto se vyplatí investice do kvalitního přivá
   Re: Inzerát - pár let lano lezené21.11.2019
Jde o to, že ho prodává za tolik, ačkoli nemůže nikomu zaručit, že je lano o.k. Když máš svoje, víš
    Re: Inzerát - pár let lano lezené21.11.2019
tak. několikrát jsem takhle použité lano ve velmi slušném neodrbaném stavu koupil zhruba za polovic
     Re: Inzerát - pár let lano lezené21.11.2019
Těhotenství lezkyně s nelezcem je možný? :D
      Re: Inzerát - pár let lano lezené21.11.2019
Jo, to je podezřelý. Lezec s nelezkyní přece nejde dohromady. Jedině že by měl někdo hormony totálně
       Re: Inzerát - pár let lano lezené21.11.2019
Opačně to platí stejně.
      Re: Inzerát - pár let lano lezené21.11.2019
Narodí se jim lano. A hned pryč s nim.

1   ...   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Preska s karabinama se zámkem
Mohl by se někdo prosím rozepsat o použití presky s zamykacíma karabinama? Je jasný použití na blbnutí a nacvičování kolem nejtu atd, to jsem se již dočetla, ale v čem je ta náchylnost nýtu na vycvaknutí presa? Skutečně stačí dát 2 presky proti sobě? Borhák, Kruh, jsou v pohodě? Na co u nich bacha
Eva23:11:28 29.11.2019
odpovědět 
 Re: Preska s karabinama se zámkem
Jak říká jeden přítel: Chceš odpověď pravdivou nebo politicky korektní? Pokud cvakneš do nýtu (nýtové planžety) tu stranu expresky, kde máš karabinu "zafixovanou", tak tím jak taháš za lano, expreska se různě natáčí vůči nýtové planžetě, až se může dostat do takové pozice, že se díky tahu lana samovolně vycvakne. Už se mi to stalo. Dávám si na sedák expresky volnou karabinou nahoru, ale tentokrát jsem se zakecal a jednu dal pevnou karabinou vzhůru. Tuhle obracenou jsem cvakl do 2. nýtu, třetí nyt jsem cvakl expresku a když jsem nabiral lano, druhou expresku jsem si vycvakl. V případě pádu jasná zem. Expreska se dvěma sroubovkama pry šetří čas, nervy a snad i trochu hmotnost neseného matroše.
vonkreuz23:49:00 29.11.2019
odpovědět 
  Re: Preska s karabinama se zámkem
do kruhu jedinou zámkovku - poloviční váha i čas.

do nýtu dvouzámková preska dává smysl - ne vždy se do oka vejdou dvě karabiny kvůli dvěma presům proti sobě
10:39:30 30.11.2019
odpovědět 
    Preska s karabinama se zámkem
ešte pridávam, že keď treba nejaké ďalšie karabiny s poistkou ( štand, zlaňovanie), tak také dve z expresky strachovky ( s poistkou) sa celkom dobre dajú využiť.
PK12:47:33 30.11.2019
odpovědět 
 Re: Preska s karabinama se zámkem
V nýtu je větší pravděpodobnost než v kruhu, skobě, borháku, že se otevře zámek karabiny při nějakém pohybu karabiny zapnuté právě do nýtu.
Kuba Turek23:53:29 29.11.2019
odpovědět 
 Re: Preska s karabinama se zámkem
Najmä pri drátenkách je riziko, že sa zobák zachytí za planžetku a je zle. Nosnosť cca 3 kN.
Ak je "horná" karabína s poistkou, je nulová pravdepodobnosť, že sa zachytí za planžetku (skobu). Ak je aj dolná karabína s poistkou, lano sa z nej nevycvakne. Trefné a ftipné pomenovanie je "expreska strachovka". Predvčerom to niekde vo fóre ktosi zaperlil.
https://tinyurl.com/vrmc49d
http://www.lezec.cz/ clanky.php?key=11422



PK06:54:19 30.11.2019
odpovědět 
  Preska s karabinama s pojiskou
(každá karabína má zámek, inak je invalid)
PK06:55:41 30.11.2019
odpovědět 
  Preska s karabinama s pojiskou
(každá karabína má zámek, inak je invalid)
PK06:55:41 30.11.2019
odpovědět 
 Re: Preska s karabinama se zámkem
Se zámkovou karabinou (pokud ji zašroubuješ) samozřejmě minimalizuješ riziko.
Na druhou stranu jsou zámkovky těžší; když si ji zašroubuješ, pak třeba stáhneš lano a lezeš cestu znovu odspodu (pokus o RP, nebo tvůj spolulezec...), musíš nejdřív rozšroubovat než cvakneš (pokud to zapomeneš udělat při spouštění, což se stane), pak zas po cvaknutí zašroubovat (to stojí čas, sílu)... Semtam se stane, že se šroubovací zámkovka nedopatřením trochu zašroubuje kontaktem s dalšími preskami na sedáku, pak přilezeš k jištění, chceš cvakat a ono to nejde otevřít...
Asi to stojí za použití ve speciálních případech: cvakáš nýt, v případě jehož selhání by došlo k něčemu fatálnímu (nechytá už tě další jištění níž) a dejme tomu, že tam určité riziko pádu je (vypadá to obtížně, nebo dokonce víš, že následuje problém); nebo prostě u jištění je bouldr, který nacvičuješ a meleš se kolem toho nýtu, takže by se dalo vycvaknout při tom mletí...
A nebo máš prostě strach, tak si chceš pro lepší pocit všechno pojistit. I to je důvod. Ale zas jedna autorita kdysi komentovala, když si lezec dával do kruhu 2 expresky zámky proti sobě, s tím že má strach: "A když budeš mít pořád strach, dáš tam 3? A pak 4?"
P.11:43:58 30.11.2019
odpovědět 
  Re: Preska s karabinama se zámkem
Představa, že do dlouhých cest v Labáku si beru 30 expresek, mě dost svírá kolem pasu. Jednu až 3 presky s pojistkami bych doma i poskládal, ale už je ani nevozím, chtěl bych je mít pak v každém kruhu či BH, ale jsou cesty, kam bych si je hodně rychle sestavil. Úplně se tu pomíjí možnost vycvaknutí horní karabiny z BH z důvodu špatné stranové orientace a zejména díky gumičce či botičce fixující stálou pozici karabiny ve smyčce. U nýtů se vyplatí mít někdy zámky karabin na odlišné straně. A pro vše platí pečlivě číst směr lezení a podle toho orientovat zámky karabin. Zdvojování pres v jistícím bodě znepříjemňuje život druholezci při vycvakávání i poté při PP prvolezci, kdy prodlužuje kontaktní čas a při určitém zmatku a třasu může vést k pádu. Pokud už zdvojovat při pokusu, tak mít na skále jen po jednom presu a přes na zdvojení mít na sedáku. Největší pakárna jsou pak zdvojení nestejně dlouhými preskami. Byly chvíle, kdy jsem prvolezce proklínal a byly chvíle, kdy jsem ty druhá presa na prvním raději vyndaval. A pak jsou cesty, kde se vyplatí i jen 1 karabina s pojistkou, a nejen na písku, někdy je podlaha dost blízko i pod jurským stropem.
Bída15:19:37 30.11.2019
odpovědět 
   Re: Preska s karabinama se zámkem
Máš na mysli (gumičkou) fixovanú hornú karabínu ?
PK16:37:50 30.11.2019
odpovědět 
 Re: Preska s karabinama se zámkem
Riziko vycvaknutí je bude podle mě minimální a hustota jištění na sportovkách je velká. tudíž na sportovkách používám vždycky obyčejný presa. Pokud je borháků málo, nebo lezu na písku, tak používám šroubovací presa. Víc než vycvaknutí lana z presky se bojím zachycení zobáčku karabiny o plaketu nýtu a tudíž nedovření zámku- i malý pád skončí zlomením presa- proto mám všechny presky s keylockem. Pak se taky bojím špatné kvality nýtů, což je v zahraničí častý fenomén. Na písku se zase bojím, že se pád zachytí dřík kruhu... Každý má svoje strašáky, který mu kazí morál. lepší je používat metodiku, tak jak je oficiálně, vykašlat se na svoje vylepšováky (skoro všechny svoje vylepšováky jsem časem opustil) a při lezení na to radši už nemyslet.
12:34:44 30.11.2019
odpovědět 
  Re: Preska s karabinama se zámkem
Kruhy když je čas zdvojuju protože presa jsou často kolmo ke skale a v připade padu když lano udelá smyčku na zámku se tak může vycvaknout+faktor klepnutí presa o skalu a setrvačností se muze otevřit zámek. Na sportovky jsou ty zamykaci presa voser a zbytečný. Mit jednu na písek na cvaknuti někde v nohandove pozici proč ne ale tam si klidne cvaknu 2 obyč.
Horymir21:55:06 30.11.2019
odpovědět 
   Re: Preska s karabinama se zámkem
Nest s sebou dvojnásobek presek je na dlouhé sportovní cesty na písku hodně váhy navíc. O důvodu proč je jedno preso v kruhu rizikovější než jedno preso v nejtu samozřejmě vím.
23:10:24 30.11.2019
odpovědět 
    Re: Preska s karabinama se zámkem
také řeším, že mám v sadě dvě karabiny šroubovací, zatím jen na straně pro lano. U plakety by se měla horní karabina cvakat určitým směrem, to ale zase někdy nesouhlasí se směrem kam cesta vede a je problém se spodní karabinou.

viděl jsem zatí, jen na videu karabiny od Grivelu s dvojitým zémkem, ty by to řešily. má někdo praktickou zkušenost?
Vláďa15:45:57 01.12.2019
odpovědět 
     Re: Preska s karabinama se zámkem
Čau. Používal jsem twin gate od grivelu v preskách na písek. Nevyhovovalo mi to- cvakalo se mi blbě lano- často třeba až na třetí pokus. Vydržel jsem ale jen jednu sezónu. Skončil jsem u presek se šroubovačkou. Twin gate už používám jen jako jednotlivé karabiny do kruhu. Cvaknu napřed lano a pak až kruh. Jestli chceš můžu ti je půjčit na otestování a když se to budou líbit, tak je klidně prodám
Kok20:38:05 01.12.2019
odpovědět 
      Re: Preska s karabinama se zámkem
OK rád bych zámek vyskoušel, odkud jseš? já Liberec, tel 602102103
Vláďa09:00:03 02.12.2019
odpovědět 
      Re: Preska s karabinama se zámkem
Casto zdvojuju expresky v mistech, kde bych fakt nerad aby se to samo nejak vycvaklo. Obvykle 1. nebo 2. kruh na pisku. A v 99% je to fakt kruh a ne borhak. Premyslel jsem nad tim grivelem, ale pak mi doslo ze:

1) Cvkani kruhu musi byt pekny vopruz, pac kruh jako takovy se casto cvaka blbe i normalne.
2) Cvakani lana musi byt jeste horsi.

Z toho vseho mi nakonec vyslo ze asi zustanu bud u zdvojovani. Obvykle to je totiz tak ze cvakam ve stresu a jde to blbe, ale pak clovek popoleze o kus dal a kruh je treba u pasu a da se pohodove docvaknout. Idealni by bylo cvakat v takove pozici hned i tu prvni, ale kazdej vi, ze hlava i tech blbejch 40 cm proste uz nepusti. Pripadne ta sroubovacka...
Radek10:24:32 02.12.2019
odpovědět 
    Re: Preska s karabinama se zámkem
také řeším, že mám v sadě dvě karabiny šroubovací, zatím jen na straně pro lano. U plakety by se měla horní karabina cvakat určitým směrem, to ale zase někdy nesouhlasí se směrem kam cesta vede a je problém se spodní karabinou.

viděl jsem zatí, jen na videu karabiny od Grivelu s dvojitým zémkem, ty by to řešily. má někdo praktickou zkušenost?
Vláďa15:45:59 01.12.2019
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192338)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Levoboček VIIIa Věžák
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Kočka 7b+ Davle
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (55)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1147 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi