Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
30.Vrzba 10313
31.Klofáč 10272
32.Lachman 10260
Bouldry:
30.Mikulec 9625
31.Urubčík 9575
32.Obal 9553
Hory:
11.Hess 4095
12.Zvonková 4029
13.Černý 3878

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230900 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Klub Dubina - Litoměřice
Zimní stadion Kopřivnice - Kopřivnice
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
HUDYsport - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Vklíněnce02.12.2019
Při lezení po vlastním je lepší dát do vklíněnce presku? krátkou smyčku? karabinu rovnou do oka na vklíněnci? Zejména z hlediska toho aby se předešlo vyhození vklíněnce ze spáry pohybujícím se lanem? Dík Eva
 Re: Vklíněnce02.12.2019
Presku. Smycky tam montovat fakt nechces...
  Re: Vklíněnce02.12.2019
tady spíš bude myšlená nějaká sešitá smyce z dyneemy řekl bych, takže s 2 karáblema defakto preska a
 Re: Vklíněnce03.12.2019
Vždy minimalně presku, případě většího tahu prodloužit. To platí o všem co je drátové konstukce. Jin
 Re: Vklíněnce03.12.2019
Můžeš smyčku, lépe tenčí plochou, ale proč, když už byly vynalezeny expresky?
  Re: Vklíněnce03.12.2019
Nebo do všech vklíněnců dát plochou smyčku s možností dvou délek smyčky a jenom jednu karabinu. Obča
   Re: Vklíněnce03.12.2019
Tohle zní rozhodně zajímavě, nicméně vzhledem k průměru drátu v vklíněnci nevím jestli smyčka vydrží
 Re: Vklíněnce03.12.2019
dobrý den, pane docente, jak často máme zalévat ovocné stromky? ovocné stromky zalévejte podle potře
  Re: Vklíněnce03.12.2019
Ok, ale samostatná karabinka je (z důvodu, který Eva sama popsala) blbost vždy. Aspoň mně se pokaždé
   Re: Vklíněnce03.12.2019
Proto se taky ptám. Samotná karabina - špatný, ale leckdy mi přijde nanic i preska, pořád je jako ce
    Re: Vklíněnce04.12.2019
ani samotná karabina nemusí být špatně. prostě každou situaci vyhodnoť, kudys přilezla, kudy se pohr
     Re: Vklíněnce02.01.2020
jojo, člověk hodnotí a vyhodnocuje cestou, ale nakoc je stejně lepší konkrétní rada. pokud si nejseš
      Re: Vklíněnce02.01.2020
Aby se vklíněnec co nejméně cukal, dej mu do p(r)usky prusíček jazýček, plochý smyce a prsky jsou mo
       Re: Vklíněnce02.01.2020
takovej ten pevnej válcovitej v průřezu kolečkovej provázek. Repku prostě
    Re: Vklíněnce05.12.2019
Záleží jaká expreska. Volně šité presky z úzké smyčky, které mají zvlášť horní oko velmi volné (třeb
    Re: Vklíněnce03.01.2020
ALPSKÉ EXPRESKY HM?
  Vklíněnce / smyce03.12.2019
Slučky sú testované s valčekom o priemere 10 mm, 22 kN. Karabíny na expreskách majú priemer cca 7-8
  Re: Vklíněnce / smyce03.12.2019
Dobrá úvaha...
   Re: Dobrá úvaha, to teda opravdu není!04.12.2019
Ne opravdu není, pevnost vklíněnce není o pevnosti drátu, který je použitý ale o spoji v místě vklín
    Re: Dobrá úvaha, to teda opravdu není!04.12.2019
Ztko,
posledná moja veta bola "vytrhne sa skôr, ako by tenký drôt prerezal šlingu ?&quo
   Re: Vklíněnce / smyce04.12.2019
v letáku u BD "Instructions" k vklinencom má obrázok , kde je preškrtnutá možnosť so
    Always with a carabiner.04.12.2019
Metolius: Always clip into nuts with a carabiner. Never thread a sling directly through the wire ca
   Re: Vklíněnce / smyce05.12.2019
tak tohle snad dojde každýmu kdo někdy držel v ruce vklíněnec s lankem, smyčku a měl trochu představ
     používejte vždy karabinu, nikdy popruh 05.12.2019
ad 06:33:57 05.12.2019 : máš pravdu, kámo.
Ale z niektorých príspevkov k tejto téme som na
  Re: Vklíněnce / smyce04.12.2019
Kluci vůbec netuším co povolí dřív ale při zatížení 10kn už vás budou trápit úplně jiný věci. Napřík
   Re: Vklíněnce / smyce04.12.2019
nejedná sa o 10 kN rázovú silu na telo lezca, ale na istiaci bod.
    Re: Vklíněnce / smyce04.12.2019
Jo. Dostal jsi mě. máš pravdu. Rázová síla
jistícího bodu je v kolmým dvojnásobná oproti rá
     Re: Vklíněnce / smyce07.12.2019
tvl,
môj šéf je fyzik, vieš koľkorát ma už dostal ?
     Re: Vklíněnce / smyce06.01.2020
Ne nutně. Scitas sily na vsechny presky kterejma lano prochazi + silu na jistice a na padajiciho.
  Re: Vklíněnce / smyce06.01.2020
Netřeba teoretizovat, jak se zachová smyce přímo v lanku. Už to zkoušeli pánové z DMM.
   Re: Vklíněnce / smyce07.01.2020
vďaka za pripomenutie.
( Dakedy dávnejšie som to video videl "za nova", ale tera
 Re: Vklíněnce03.12.2019
Celkem dobrej způsob při POVLu je mít každej vklíněnec nebo friend na samostatný karábli na racku a
 Re: Vklíněnce03.12.2019
Celkem dobrej způsob při POVLu je mít každej vklíněnec nebo friend na samostatný karábli na racku a
  Re: Vklíněnce06.12.2019
A neměly by být karáble ocelový a s pojistkou? Ty woe, tohle tahat s sebou je fakt mazec!
Jse
 Re: Vklíněnce04.12.2019
Vždy dle okolností. Pokud je vklíněněc pod převisem, musíš dát šitou smyčku ať chceš nebo nechceš. T
  Re: Vklíněnce05.12.2019
díky za trpělivost s polopatickým vysvětlováním.

Lezení po skalách s POVLem není žádn
   Re: Vklíněnce05.12.2019
Ale platí i u B737.
  Re: Vklíněnce06.12.2019
jo, ale tu smyčku nevaž přímo na vlkíněnec - o to tady jde - to ocelové lanko ji řízne...
   Re: Vklíněnce07.01.2020
Není problém v tom, že vklíněnce jsou dělané bez bužírky? Frendy jsou přece taky z tenkého drátu a m
    Re: Vklíněnce08.01.2020
Ahoj,
staré vklíněnce a abalaky, myslím z Let Kunovice jsou s bužírkou kolem lanka a já jsem
     Re: Vklíněnce08.01.2020
to jo, já to zas omotávám elektrikářskou izolační páskou - jde jen spíš o to, jestli se to potom pro
      Re: Vklíněnce10.01.2020
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapo
      Re: Vklíněnce10.01.2020
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapo
      Re: Vklíněnce10.01.2020
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapo
      Re: Vklíněnce10.01.2020
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapo

 Další naše bábovka má 11-02.12.2019
Hrozovka poslala Klondike Cat za 11-
 Re: Další naše bábovka má 11-02.12.2019
Tak to je pecka! Gratulace!
 Re: Další naše bábovka má 11-02.12.2019
Tyjo to bych viděl na hlavní stránce lezce radši než Adama Ondru :D :D

 Vánoční lezení na Kypru01.12.2019
Vážení,
doporučil by prosím někdo nějaký oblasti  okolo Vánoc na Kypru? Obtížnost 6a-7b.
Děkuji
 Re: Vánoční lezení na Kypru02.12.2019
Dhiarizos a Droushia/Ineia – Gerakopetra jsou nejlepší. Pro náš pobyt jsem si z dostupných informací
  Re: Vánoční lezení na Kypru11.01.2023
Ahoj, měl bych zájem o průvodce na Kypr. Napiš a domluvíme se J.Kocourek

 Vánoční lezení na Kypru01.12.2019
Vážení,
doporučil by prosím někdo nějaký oblasti  okolo Vánoc na Kypru? Obtížnost 6a-7b.
Děkuji

 Preska s karabinama se zámkem29.11.2019
Mohl by se někdo prosím rozepsat o použití presky s zamykacíma karabinama? Je jasný použití na blbnutí a nacvičování kolem nejtu atd, to jsem se již dočetla, ale v čem je ta náchylnost nýtu na vycvaknutí presa? Skutečně stačí dát 2 presky proti sobě? Borh
 Re: Preska s karabinama se zámkem29.11.2019
Jak říká jeden přítel: Chceš odpověď pravdivou nebo politicky korektní? Pokud cvakneš do nýtu (nýtov
  Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
do kruhu jedinou zámkovku - poloviční váha i čas.

do nýtu dvouzámková preska dává sm
    Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
ešte pridávam, že keď treba nejaké ďalšie karabiny s poistkou ( štand, zlaňovanie), tak také dve
 Re: Preska s karabinama se zámkem29.11.2019
V nýtu je větší pravděpodobnost než v kruhu, skobě, borháku, že se otevře zámek karabiny při nějakém
 Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Najmä pri drátenkách je riziko, že sa zobák zachytí za planžetku a je zle. Nosnosť cca 3 kN.
  Preska s karabinama s pojiskou30.11.2019
(každá karabína má zámek, inak je invalid)
  Preska s karabinama s pojiskou30.11.2019
(každá karabína má zámek, inak je invalid)
 Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Se zámkovou karabinou (pokud ji zašroubuješ) samozřejmě minimalizuješ riziko.
Na druhou str
  Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Představa, že do dlouhých cest v Labáku si beru 30 expresek, mě dost svírá kolem pasu. Jednu až 3 pr
   Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Máš na mysli (gumičkou) fixovanú hornú karabínu ?
 Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Riziko vycvaknutí je bude podle mě minimální a hustota jištění na sportovkách je velká. tudíž na sp
  Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Kruhy když je čas zdvojuju protože presa jsou často kolmo ke skale a v připade padu když lano udelá
   Re: Preska s karabinama se zámkem30.11.2019
Nest s sebou dvojnásobek presek je na dlouhé sportovní cesty na písku hodně váhy navíc. O důvodu pro
    Re: Preska s karabinama se zámkem01.12.2019
také řeším, že mám v sadě dvě karabiny šroubovací, zatím jen na straně pro lano. U plakety by se měl
     Re: Preska s karabinama se zámkem01.12.2019
Čau. Používal jsem twin gate od grivelu v preskách na písek. Nevyhovovalo mi to- cvakalo se mi blbě
      Re: Preska s karabinama se zámkem02.12.2019
OK rád bych zámek vyskoušel, odkud jseš? já Liberec, tel 602102103
      Re: Preska s karabinama se zámkem02.12.2019
Casto zdvojuju expresky v mistech, kde bych fakt nerad aby se to samo nejak vycvaklo. Obvykle 1. neb
    Re: Preska s karabinama se zámkem01.12.2019
také řeším, že mám v sadě dvě karabiny šroubovací, zatím jen na straně pro lano. U plakety by se měl

 lezec.cz nespi!29.11.2019
kdo se chce mrknout na ženskou kvaldu v Tolouse...

https://www.youtu be.com/watch?v=d2gUmMSKxz4

Lezec zase chrní
 Re: lezec.cz nespi!29.11.2019
No jo. Už na to jdu. Díky za zájem!
  Re: lezec.cz nespi!29.11.2019
Za málo, rád pošťouchnu ;-)
  Re: lezec.cz nespi!30.11.2019
ale zase furt to dělat nebudu. O finále tu neni ani prd ani ex post, natož v předstihu. Jste fakt ma
   Re: lezec.cz nespi!30.11.2019
To jsi nějak přehlédl.
    sorry :-)01.12.2019
nevim, na úvodní stránce jsem viděl furt totéž co včera, ale chybka byla nejspíš u mě...
    Re: lezec.cz nespi!01.12.2019
nicméně teď vrcholí finále žen a že by tu na úvodní stránce něco přitahovalo pozornost, to se říct n
    Re: lezec.cz nespi!01.12.2019
     Re: lezec.cz nespi!01.12.2019
Máš to tam.

 Projekt v Fjure26.11.2019
Cau, shanim rozumny projekt v Fjure - moje prvni 9- pripadne 8+/9-. Urcite ne nejaky extremni dach nebo sileny boulder. Radsi v kolmaci nebo v lehce previsle stene (nejaka vyrovnana cesta). Zatim me napadly tihle adepti:

Sautanz
Caro
 Re: Projekt v Fjure26.11.2019
Massarbeit tezka. Vampiri - pokud to na Veldeneru - tak to je velice pekna a schudna. Na Veldeneru j
 Re: Projekt v Fjure26.11.2019
Vsecky cos napsal jsou super, Carolin Rieber je spis 7b, vedle Massarbeitu jeste Zugabe, taky pekna,
  Re: Projekt v Fjure27.11.2019
Tak dik vsem, neco z toho si vyberu :)
   Re: Projekt v Fjure27.11.2019
Přikládám top 50 podle počtu přelezů :).
Už z povahy tohoto výběru je řada z těchto cest spíš
    Re: Projekt v Fjure29.11.2019
Roter Baron je myslím o jednom delším dynamu. Massarbeit určitě hezčí.

 Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Kam pak se poděl článek s odkazem na video z Lomu Kobyla? Proč byl stažen po položení dvou otázek a jedné poznámky:

Jak je možné, že správa CHKO povolí tuto činnost autorovi cest o kterém je známo, že skálu rád a intezivně "čistí"
 Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
1) Protože je zde mezi několika stranami dohoda, že se tato lezecká oblast nebude propagovat, aby se
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Smaž i tohle, hlavně komentář Lukáše Bludského, který autory jasně usvedčuje z neustálého porušování
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
tak jo, příště se lépe vybavím (pořádná lupa, magnet...) a budu si pak moct za komentářem o materiál
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Byl jsem to na Kobyle očíhnout a vypadá to tam fakt dobře.

Uhh soráč, já tu oblast t
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Ale o to nejde, rozdíl je propagace článkama ;)
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Ok, chápu.. články máj velkou moc.

Hele tak mě napadlo, neměl bych napsat článek, že
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Hele Martane a ještě dotazek, jsou v tyhle tajný oblasti o který se vůbec, ale vůbec nesmí mluvit ne
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
A tahle "psst oblast", není to ta, jak je z ní na prvních dvou stránkách fotek na lezci je
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Člověče, psssssst! Co děláš! Dyt to prokecnes! Kazdej přeci ví, ze jsou věci, kterejch se prostě nem
       Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Ahoj Kládo, Ty mne vždy pobavíš.
        Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
No tak jako, prima, ale ty sipicky teda domalujes nebo ne? Taky teda jak to je s tou vodovzdornosti?
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
A jakejma stranama? To myslíš vážně? A proč vlastně? Protože to je samej lokr obalenej pískem, jak j
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
"1) Protože je zde mezi několika stranami dohoda, že se tato lezecká oblast nebude propagovat,
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Petr
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Zdar. Já jsem zde nesmazal nic, ale vy se podepisovat můžete. Na Kobyle je vše nerez. Pokud někdo st
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
ok, vysvětli mi, jak se má tabulka garantovaného zatížení kotev FAZ II (fischer) s požadavky na trva
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Co čekáš za odpověď, když se jim to zkritizovalo na Tetíně a furt to tam cpou.. Jak zblblej Kodl.. M
     Re: Pro Martase27.11.2019
Marťane, nemáš už z tý svý slávy trochu víc nos nahoru? Skromnost ti evidentně chybí.
Jinak j
      Re: Pro Martase27.11.2019
Je mi jedno kdo dělá cesty, podporuji lezení, vyměňuji staré jištění, pipláme okolí skal a kupodivu
  Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Martane,
jsi oficiálním činovníkem svazu, předsedou OVK Střední čechy. Zároveň jsou autorem n
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš26.11.2019
Ačkoliv s tebou jinak souhlasím tak v měnění povrchu skal mi to přijde dost jasný.

P
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Nesekat ani v lomech. Na výrobu problémů je překližka, lezení po skále je o vyřešení problému daného
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
V lomech bych jako zásadní viděl stanovisko vlastníka, ostatně, když si s ním domluvím, že si tam na
   Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Pokud jde o otázku povolení lezení včetně odstranění volných kamenů, osobně preferuji přístup minima
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Martane, prosím, přečti si celý příspěvek a reaguje postupně na vše, neřeš podepisování.
Ve s
     Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Pokud není k lezení povolení potřeba, může se lézt. Pokud je nějaký dokument vyjednaný, visí na ČHS.
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Opět se vyhýbáš jasným odpovědím.
Beru to, jako příznak toho, že tušíš, že možná bylo něco šp
      Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Normální by bylo, přinat chybu, omluvit se a slíbit, že už se to nestane.
Ale tady se někdo k
       Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
Jaký prasident, takový národ...
    Re: Video, Lom Kobyla, Kareš27.11.2019
výňatek:

§8 Členské povinnosti

Každý člen je povinen :

 197425.11.2019
Ve vyhlašovací dokumentaci k PR Tetínské skály z roku 1974 není uvedený zákaz horolezecké činnosti,
  Re: 197425.11.2019
Tetín je od roku 1974 přírodní rezervace. Za socialismu i kapitalismu platí stejné: V CHKO je povole
   Re: 197425.11.2019
Povidej nam o tom, jak bylo za sociku v stb, ty vseznalku..
    Re: 197426.11.2019
Rád Ti to povím. Kdo jsi, milý anonyme, abych věděl, kdo se mě zeptal?
   Re: 197425.11.2019
Jen ve všech NPR, v PR to musí být uvedeno v bližší dokumentaci. Kdo si ji ohledně Tetína přečte, ne
   Re: 197426.11.2019
Kubo, přečti zákon 114/92 Sb.
V přírodní rezervaci NENÍ zakázáno provozování horolezectví. To
   Re: 197426.11.2019
BTW tvůj výklad zákona je velmi zvláštní. V zákoně 114/92 máš vyjmenováno vše, co se v jednotlivých
    Re: 197426.11.2019
je pravda, že v NP je dovoleno to, co není zakázáno ve vymezení podmínek té které konkrétní NP. to,
     Re: 197426.11.2019
sorry, blbě zkratka, můj příchozí koment se týká PR, tedy přírodní rezervace (ne NPR, národní přírod
  Re: 197426.11.2019
Ve vyjímce o udělení povolení na Tetín je to vcelku jasně popsáno. Slovíčkaříš, pravda, že v PR není
   Re: 197426.11.2019
Tak nějak.
 Re: Video, Lom Kobyla, Kareš25.11.2019
Jdi do brusele..

 WC Friendy21.11.2019
Jaky mate nazor na friendy Wild Country?
Mam moznost mit za cca 56$/kus v sade, funglovky.
Zadny friendy jsem zatim nepouzival jen abalaky, tricamy a vklinence, ale rikal jsem si, ze za tyhle prachy bych do toho i sel.
 Re: WC Friendy21.11.2019
A má smysl brát při výběru friendu cenu jako hlavní orientační parametr?
  Re: WC Friendy21.11.2019
Těžko říct, proto se ptám jaký na ně máte názor, jasný, kdyby to byl BD za půlku ceny, tak je bere k
   Re: WC Friendy21.11.2019
WC v pohodě stejně jak DMM. BD :-D už dávno není co bývali, od doby co to jebou v Číně, to šlo dost
    Re: WC Friendy22.11.2019
Přímo od vývojáře DMM jsem slyšel, že nejlepší jsou Demon (jsou stabilnější). Dragon jsou dvouosé. T
     Re: WC Friendy22.11.2019
Co Kouba Permon? Máte s nimi nějaké zkušenosti?
      Re: WC Friendy22.11.2019
O koubouvi je tady spousta diskuzi, v porovnání s čímkoli jiným nic moc.
       Re: WC Friendy22.11.2019
Kouba friendy ?
cena/výkon vynikajúce.
Možnosť opravy/repasovania je tiež dobrá.
       Re: WC Friendy22.11.2019
s ohledem na to, že BD i DMM stahovali frendy z trhu kvůli bezpečnosti, je hláška "v porovnání
        Re: WC Friendy22.11.2019
To stahovalo i Wild Country, ovšem to není důvod k nedůvěře, možná naopak.
 Re: WC Friendy vs Kouba22.11.2019
Předpokládám, že jsou dvouosí, protože jednoosí bych už dnes nebral, ale každýho věc.
Každopá
 Re: WC Friendy22.11.2019
Ja bych je koupil. Nedavno jsem friendy sháněl. Co se tyka váhy a rozsahu, jsou WC, DMM a BD temer s
 Re: WC Friendy22.11.2019
Pokud tu možnost máš, jdi do nich (navíc za ty peníze). Používal jsem friendy od různých výrobců - R
 Re: WC Friendy23.11.2019
jako já mám jasno:
 Re: WC Friendy27.11.2019
Jen kdyby vas to zajimalo, diky Black Friday se mi poradirlo set WC friendu poridit za 42$/kus. To u
 Re: WC Friendy27.11.2019
Cau, jeste pro doplneni, a zduraznuju ze nehlede na cenu (je to totiz sakra palka), jsou hodne vyzdv
  Re: WC Friendy29.11.2019
Ta univerzálnost se hodí tak maximálně na dojištění mezi fixní jištění. Nemusíš mít sadu. Ale pokud
   Re: WC Friendy29.11.2019
Jasne, ja je nemam, jen davam info co jsem slysel a dostal z druhe ruky. Sam lezeni povl. na vapne m

 Postel do fabie21.11.2019
Kdyby to chtěl někdo zkusit https://bit.ly/2KGWyIO
 Re: Postel do fabie21.11.2019
Hezký Papouši, ty spíš ale venku, co? Tu skládací matraci mám taky, spí se na ní bezva.
  Re: Postel do fabie21.11.2019
Kdyz jedu s mladym sam, tak v aute. Kdyz k tomu mame i maminku, tak v pleneru.

1   ...   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Vklíněnce
Při lezení po vlastním je lepší dát do vklíněnce presku? krátkou smyčku? karabinu rovnou do oka na vklíněnci? Zejména z hlediska toho aby se předešlo vyhození vklíněnce ze spáry pohybujícím se lanem? Dík Eva
Eva22:16:09 02.12.2019
odpovědět 
 Re: Vklíněnce
Presku. Smycky tam montovat fakt nechces...
T.22:37:15 02.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce
tady spíš bude myšlená nějaká sešitá smyce z dyneemy řekl bych, takže s 2 karáblema defakto preska ale delší, a bez prošitý tuhý ''kosti''
...22:59:40 02.12.2019
odpovědět 
 Re: Vklíněnce
Vždy minimalně presku, případě většího tahu prodloužit. To platí o všem co je drátové konstukce. Jinka hrozí vzvonění vklíněnce, hexu, abalaku...
Zaviš06:22:24 03.12.2019
odpovědět 
 Re: Vklíněnce
Můžeš smyčku, lépe tenčí plochou, ale proč, když už byly vynalezeny expresky?
08:05:17 03.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce
Nebo do všech vklíněnců dát plochou smyčku s možností dvou délek smyčky a jenom jednu karabinu. Občas se mi totiž stalo, že vklíněnec byl hlouběji ve skále a karabina se páčila o skálu.
Ahoj Tomáš
Trdlo08:51:48 03.12.2019
odpovědět 
   Re: Vklíněnce
Tohle zní rozhodně zajímavě, nicméně vzhledem k průměru drátu v vklíněnci nevím jestli smyčka vydrží. Za mně nejlepší dynemu a 2 karabiny vybrakovaný z klasický presky, tu dynemu třeba 60 a dle potřeby zkrátit nebo prodloužit.
ts19:37:21 03.12.2019
odpovědět 
 Re: Vklíněnce
dobrý den, pane docente, jak často máme zalévat ovocné stromky? ovocné stromky zalévejte podle potřeby.

a nemlich stejně je to s vklíněnci. nejlepší řešení je to ad hoc vymyšlené pro konkrétní umístěný vklíněnec a předpokládané vedení lana.
Lukas B.09:11:01 03.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce
Ok, ale samostatná karabinka je (z důvodu, který Eva sama popsala) blbost vždy. Aspoň mně se pokaždé takhle vklíněnec vycukal.

10:54:25 03.12.2019
odpovědět 
   Re: Vklíněnce
Proto se taky ptám. Samotná karabina - špatný, ale leckdy mi přijde nanic i preska, pořád je jako celek poměrně tuhá, na straně lana je karabina fixovaná gumou, ''kost'' prošitá do pevna. To je důvod proč mně zajímá jak to kdo dělá
Eva19:42:10 03.12.2019
odpovědět 
    Re: Vklíněnce
ani samotná karabina nemusí být špatně. prostě každou situaci vyhodnoť, kudys přilezla, kudy se pohrneš dál, jak daleko něco dalšího cvakneš či založíš atakdále. můžeme se bavit konkrétně - ale pouze o konkrétním čoku na konkrétní cestě a konkrétním místě.
Lukas B.13:40:58 04.12.2019
odpovědět 
     Re: Vklíněnce
jojo, člověk hodnotí a vyhodnocuje cestou, ale nakoc je stejně lepší konkrétní rada. pokud si nejseš vklíněncem stopro jista, tak dávej co nejdelší prodloužení. Pokud jsi si jistá, tak je to fuk. A pokud jsi si stoprojistá, jako třeba já v Kotli v Srbsku a s stejně ti vypadne, tak se k tomu kruhu prostě nějak dostaň, pak už to jde samo.
kukoč23:16:46 02.01.2020
odpovědět 
      Re: Vklíněnce
Aby se vklíněnec co nejméně cukal, dej mu do p(r)usky prusíček jazýček, plochý smyce a prsky jsou moc tvrdý
kukoč23:20:16 02.01.2020
odpovědět 
       Re: Vklíněnce
takovej ten pevnej válcovitej v průřezu kolečkovej provázek. Repku prostě
kukoč23:24:25 02.01.2020
odpovědět 
    Re: Vklíněnce
Záleží jaká expreska. Volně šité presky z úzké smyčky, které mají zvlášť horní oko velmi volné (třeba 10 cm) tuhé nejsou (myslím že PK tu na ně dával odkazy - na ty úplně dlouhé prodlužky, ale i na cca 25 cm presku). A ty jsou obecně asi pro lezení po vlastním vhodnější.
Takové ty tuhé presky s karabinami narvanými v těsném očku a ještě k tomu fixovanými gumičkami jsou dobré (snad) na sportovky, kde cvakáš borháky nebo nýty, které jsou v zásadě v linii, a víc tě zajímá, aby se karabina náhodou na sedáku v expresce neotočila a nezkomplikovalo se tak cvakání v těžkém místě.
13:41:00 05.12.2019
odpovědět 
    Re: Vklíněnce
ALPSKÉ EXPRESKY HM? https://1url.cz/Tzt66
11:22:08 03.01.2020
odpovědět 
  Vklíněnce / smyce
Slučky sú testované s valčekom o priemere 10 mm, 22 kN. Karabíny na expreskách majú priemer cca 7-8 mm, HMSky 10-11 mm.
Vklinence, abalaky, friendy majú nosnosť cca 6-14 kN. Priemer je u friendov 7 mm a vyššie, na vklinencoch nie vždy sú bužírky,obvykle je iba holý drôt.
Takže ak dám na veľký vklinenec slučku, mohol by ju pri páde drôt prerezať. ( a liščí smyčka ešte viac znižuje nosnosť).
Ak použijem malý vklinenec s nosnosťou 6 kN a slučku bez karabíny, vytrhne sa skôr, ako by tenký drôt prerezal šlingu ?
PK12:15:09 03.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce / smyce
Dobrá úvaha...
13:43:45 03.12.2019
odpovědět 
   Re: Dobrá úvaha, to teda opravdu není!
Ne opravdu není, pevnost vklíněnce není o pevnosti drátu, který je použitý ale o spoji v místě vklíněnce (to je ta mezera mezi vedení drátu (v tom duralu nebo mosazi) a o spojení dvou drátů k sobě. Drát samotný má cca 3x větší nosnost než ten spoj. Toliko mechanika a pružnost pevnost...
Dále pevnost smyčky je 22kN statiky s uzlem cca 50% dole sme na 11 kN pevnost, tam končí pevnost většiny vklíněnců :-), takže opět blbost...
Prořezání smyčky hmm, vcelku nereálné, i při ohybu na drátu průměr 1-2mm je silové rozložení pěkně rovnoměrné. Pokud bychom použili ultra tenkou dynemu, bál bych se spíš propálení, pokud použiju PAD/nylon není problém. Navíc je širší, takže se síla rozloží do větší plochy. Navíc smyčka je zde na dvojito, takže rozložení sil je opět o dost lepší.
Ztko08:25:07 04.12.2019
odpovědět 
    Re: Dobrá úvaha, to teda opravdu není!
Ztko,
posledná moja veta bola "vytrhne sa skôr, ako by tenký drôt prerezal šlingu ?" Takže tvrdíš, že vklinenec povolí skôr, ako by by drôt prerezal šlingu.
Samozrejme nechal som bokom možnosť, že vklinenec sa vytrhne zo špáry.
PK10:42:52 04.12.2019
odpovědět 
   Re: Vklíněnce / smyce
v letáku u BD "Instructions" k vklinencom má obrázok , kde je preškrtnutá možnosť so slučbou.
http://www.blackdiamond equipment.com/en/stoppers
PK13:03:23 04.12.2019
odpovědět 
    Always with a carabiner.
Metolius: Always clip into nuts with a carabiner. Never thread a sling directly through the wire cable (10)
https://tinyurl. com/vk6uhfv
DMM má obrážťok https://tinyurl. com/wuaqglf
Skúšal som nájsť niečo k použitiu šlingy priamo na vklinenec ( čok, hex, tricam), ale nenšie som nič. V UIAA Handbook a Moutaneering IX. nič, iba na obrázkoch klasická expreska cvaknutá do vklinenca.
Eva :
šlinga na drôt nie. Buď expreska, alebo šlinga + 2 karabíny, podľa toho, akú dĺžku treba, aby lano šlo akotak priamo .
Používa sa aj alpská expreska
https://tinyurl. com/u36n3sp
https://tinyurl. com/wxu2h32



19:23:44 04.12.2019
odpovědět 
   Re: Vklíněnce / smyce
tak tohle snad dojde každýmu kdo někdy držel v ruce vklíněnec s lankem, smyčku a měl trochu představivosti...
06:33:57 05.12.2019
odpovědět 
     používejte vždy karabinu, nikdy popruh
ad 06:33:57 05.12.2019 : máš pravdu, kámo.
Ale z niektorých príspevkov k tejto téme som nadobudol presvedčenie, že niektorí autori radia Eve nie celkom kóšer veci : šlingu na drôt.
Preto som polhodinu listoval v knižkách a prekopával a linkoval DMM, BD, Metolius a pod. (C.A.M.P. nemá k čokom nič.)
A niečo podobné si asi myslia aj pán Petr Kouba a jeho českí odberatelia. Nenašiel som to síce na nete, ale v návode "Pasivní vklíněnce" je:

"Ke spojení s ocelovým lankem používejte vždy karabinu, nikdy popruh !"
PK13:18:24 05.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce / smyce
Kluci vůbec netuším co povolí dřív ale při zatížení 10kn už vás budou trápit úplně jiný věci. Například celistvost orgánů. Podle mě zabíháte do naprosto teoretických rovin. Maximálně těch 6kn ( pro představu u 60 kg váhy padajícího je to 10G přetížení) by ještě mohlo udržet integritu orgánů
12:13:26 04.12.2019
odpovědět 
   Re: Vklíněnce / smyce
nejedná sa o 10 kN rázovú silu na telo lezca, ale na istiaci bod.
PK12:53:46 04.12.2019
odpovědět 
    Re: Vklíněnce / smyce
Jo. Dostal jsi mě. máš pravdu. Rázová síla
jistícího bodu je v kolmým dvojnásobná oproti rázové síle působící na padajícího. Přesto si myslím že reálně se při pádu pohybujeme v nižších číslech
21:53:42 04.12.2019
odpovědět 
     Re: Vklíněnce / smyce
tvl,
môj šéf je fyzik, vieš koľkorát ma už dostal ?
PK06:31:29 07.12.2019
odpovědět 
     Re: Vklíněnce / smyce
Ne nutně. Scitas sily na vsechny presky kterejma lano prochazi + silu na jistice a na padajiciho.
honza20:24:33 06.01.2020
odpovědět 
  Re: Vklíněnce / smyce
Netřeba teoretizovat, jak se zachová smyce přímo v lanku. Už to zkoušeli pánové z DMM.
https://dmmclimbing.com/ Knowledge/ December-2011/ Improvisation-Lark-s-Foot-or-Basket-Hitch
11:59:58 06.01.2020
odpovědět 
   Re: Vklíněnce / smyce
vďaka za pripomenutie.
( Dakedy dávnejšie som to video videl "za nova", ale teraz ma nenapadlo hľadať ho.)
PK07:27:56 07.01.2020
odpovědět 
 Re: Vklíněnce
Celkem dobrej způsob při POVLu je mít každej vklíněnec nebo friend na samostatný karábli na racku a na krku mít zase smyčky s jednou karabinou. ezleš vklíněnec a dáš ho do sdpáry. Pokud potřebuje prodloužit (podle toho jak sedí a kudy jde cesta) sundáš smyčku, cvakneš jí do karabiny vklíněnce a lano do karabiny na smyčce.
Petr Jandík22:36:33 03.12.2019
odpovědět 
 Re: Vklíněnce
Celkem dobrej způsob při POVLu je mít každej vklíněnec nebo friend na samostatný karábli na racku a na krku mít zase smyčky s jednou karabinou. ezleš vklíněnec a dáš ho do sdpáry. Pokud potřebuje prodloužit (podle toho jak sedí a kudy jde cesta) sundáš smyčku, cvakneš jí do karabiny vklíněnce a lano do karabiny na smyčce.
Petr Jandík22:36:33 03.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce
A neměly by být karáble ocelový a s pojistkou? Ty woe, tohle tahat s sebou je fakt mazec!
Jsem tuhle šel zase něco lezt komplet POVL a málem mi padnul sedák ke kolenům. :-))
Esus22:05:25 06.12.2019
odpovědět 
 Re: Vklíněnce
Vždy dle okolností. Pokud je vklíněněc pod převisem, musíš dát šitou smyčku ať chceš nebo nechceš. To samé pokud je jištění mimo linii a hrozí tah lana. Jinak volíš expresku.
Pokud například hozí pád na zem nebo polici a potřebuješ zkrátit pád, volíš karabinu ač to není ideální.
18:08:05 04.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce
díky za trpělivost s polopatickým vysvětlováním.

Lezení po skalách s POVLem není žádné řízení boeingu 737 s přesnými a závaznými manuály detailně řešícími každou z možných situací, zde obecně platí "čum kolem sebe a mysli u toho".
Lukas B.09:19:04 05.12.2019
odpovědět 
   Re: Vklíněnce
Ale platí i u B737.
11:27:33 05.12.2019
odpovědět 
  Re: Vklíněnce
jo, ale tu smyčku nevaž přímo na vlkíněnec - o to tady jde - to ocelové lanko ji řízne...
12:54:05 06.12.2019
odpovědět 
   Re: Vklíněnce
Není problém v tom, že vklíněnce jsou dělané bez bužírky? Frendy jsou přece taky z tenkého drátu a máme naopak od výrobce silně doporučeno necvakat rovnou karabiny ale jen oka našitých smyc. A to prý z důvodu nosnosti. Takže (kacířská myšlenka) nešly by prodlužovat vklíněnce smycí, kdyby byl na oku kus plastu?
09:05:21 07.01.2020
odpovědět 
    Re: Vklíněnce
Ahoj,
staré vklíněnce a abalaky, myslím z Let Kunovice jsou s bužírkou kolem lanka a já jsem to provizorně vyřešil rozříznutím hadičky, nasazením a zalepením do oka lanka.
Ahoj Tomáš
Trdlo10:55:52 08.01.2020
odpovědět 
     Re: Vklíněnce
to jo, já to zas omotávám elektrikářskou izolační páskou - jde jen spíš o to, jestli se to potom projeví na nosnosti se smycí podobně jako u frendů
12:59:33 08.01.2020
odpovědět 
      Re: Vklíněnce
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapomel otestovat komplet.

nejspis se to teda prorizne taky.

jeje...
Indy07:29:14 10.01.2020
odpovědět 
      Re: Vklíněnce
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapomel otestovat komplet.

nejspis se to teda prorizne taky.

jeje...
Indy07:29:24 10.01.2020
odpovědět 
      Re: Vklíněnce
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapomel otestovat komplet.

nejspis se to teda prorizne taky.

jeje...
Indy07:30:20 10.01.2020
odpovědět 
      Re: Vklíněnce
no a ted si predstavte ze frendy se primo s tou smyckou prodavaj.

asi to vyrobce zapomel otestovat komplet.

nejspis se to teda prorizne taky.

jeje...
Indy07:30:42 10.01.2020
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192348)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní hrana III Prachov
Stará cesta IV Prachov
Nedělení dýchánek - varianta VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nedělní dýchánek VIIIa Tisá - Velké Stěny
Novodobá VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Východní Komín II Prachov

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (50)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi