Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230939 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
V 16 - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Ahoj. Máte někdo zkušenost s prvovýstupcovským nýtem na písku? Funguje to spolehlivě? Dá se použít opakovaně? Ev. Dá se použít jako prvovýstupcovský nýt jakákoliv rozumně dlouhá kotva do betonu a to opakovaně?
Myslím tento princip:
 Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
nechápu proč si neseženeš originál přes nějaké OVK, nebo správce

funguje i opakovaně.
  Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Lze použít klasický kruh nebo borhák a ten prvovýstupcovský nýt ani není potřeba. Pokud vrtáš díru p
  Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Originální jistící prostředky od OVK samozřejmě mám. Ptám se na dočasné jištění na prvovýstup, které
   Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
V pevném pískovci funguje dobře. Na měkkém může být problém, tam se leckdy díra už při vrtání trochu
    Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
doufám, že mě nikdo neukamenuje, ale tady vidím docela prostor pro všeliká ta kutilská řešení. rozpě
     Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Náhodou ve chvíli, kdy se tu doporučuje borhák zasunutý do díry jen tak, tak todle vůbec nezní špatn
      Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Myslíš pořád ten expanzní prvovýstupák, co se dá koupit přes ČHS? Jasně, ten je pro opakované použit
       Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Nee myslel jsem ty rozporové průvlakové kotvy, které se používají ve stavebnictví. U toho ofiko prvo
     Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Zájímá mě, zda se dá pořídit jednoduše opakovaně zandavací-vyndavací nýt ala stavební použití za ce
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Jo. Existuje to. Dělá to Petzl. Bohužel na písek to má sebevražedně krátkej dřík a stojí to přes tis
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
I v jiným materiálu než v pískovci mi ty Petzly přijdou trochu nedůvěryhodný. Tu kuželku přitáhne je
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Toho Petzla bych se trochu zastal...používám typ do díry 12mm(Petzl Coeur Pulse). Délka není nic ext
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Tak díky! Já jsem z toho samýho nýtu dobrej pocit neměl a padat se mi do toho moc nechtělo, i když j
          Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Vrták je opravdu důležitej, myslím si že to má Petzl i vyloženě v návodu k tomu nýtu, že se má použí
           Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Petzl má v návodu čtyřbřit, aby nebyla díra "okousaná".
            Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Sorry, napsal jsem to přesně obráceně:) je to tak.
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Proboha proč? Expanzní nýt nerez stojí 100-200 Kč/ks, stojí to zato nějakých provizorním? Nebo obyč
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
PS vše 25Kn min...
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Expanzivní nýty znám i já,
ale jde mi o to, když bych se pokoušel dělat prvovýstup od spodu
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
docela slušně takhle fungujou omo kotvy (cihal-omo.cz), tam je taková ta chytrá pružinka stahující s
          Poděkování LukasiB za konkrétní info28.05.2020
díky za Omo info, možná se i dokopu a objednám zkušební kusy 8 a 10mm na vápno.
           ještě další možnosti29.05.2020
jsem o tom přemýšlel, a proč vlastně jako dočasný prvovýstupák do vápna nepoužít turbošroub? třeba t
            že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
na turbošrouby teď přišla řeč s technickou podporou pro VIPáky od nejmenovaného renomovaného výrobce
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
Nebo imbus šroub, průměr 8 nebo 10. Při délce 8 nebo 10 cm přibližne v půlce stáhnout průměr na menš
              Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
mosazná hmoždina sice také funguje (existuje samozřejmě i ocelová stejného principu), ale turbošroub
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse03.07.2020
To úplně svádí, při rozměrech třeba 10/80, k normálnímu použití, ne jen dočasně.
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Asi jedině když chceš dělat cestu odspodu, a nechceš tam definitivně dávat klasické nýty, ale lepené
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Hele s Karešem to bylo trochu jinak, ti tam dávali stavební kotvy...To sem nepleť! Proti normálním n
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
já se teda hlásím, že mám něco i proti "normálním nýtům" - mluvím ovšem o oblastech "
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Právě že někteří měli námitky i proti normálním nýtům a vyžadovali lepené.
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Právě že se řvalo obecně proti nýtum (protože oproti lepenýmu bh. má nýt několik zásadních nevýhod)<
 Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Děkuji moc všem za přínosnou diskuzi (myšleno bez ironie). Stále však zůstala nezodpovězena moje hla
  Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
nasadils mi brouka. zkusím vzít 3/4 coulovou trubku, 3/4 coulovou hadici, závitovku M16, tři matice
   Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Nápad to je krásnej ale jako jednu z hlavních výhod prvovystupáku na písku vnímám to, že děláš mnohe
    Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
jo, z měkkého pískovce by to možná šlo vysolit. nechat čumět delší konec kotvy, na tom mít jednu mat
     Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Jj. Takhle jsem zhruba taky přemýšlel. O té diskuzi o malých kladivech vím. Jsem ji rozpoutal ;-).
     Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Bez předvrtu?
      Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
jo, bez předvrtu. ale fakt kokořín-like matroš. 91. narozeniny.
       Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Nevím, jestli se víc klanět vrtačce, nebo ježit vlasy hrůzou z té skály :)
Každopádně předsta
        Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
vykloktali jsme z 22 na 24
         Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Vivat Lidl.
  Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
jestli průvlakovou kotvou myslíš třeba fischer FAZ II, tak to bez vybombardování kráteru ven nedosta

 Poloviční lano24.05.2020
Zdravím, otázka začátečníka.. dá se poloviční lano bezpečně používat jako jednoduché?
 Re: Poloviční lano24.05.2020
NE.
Některá jsou k tomu certifikovaná, ale takto ať je používají jen ti, kteří ví, co dělají.
  Re: Poloviční lano24.05.2020
A v čem může být konstrukčně s lanem problém? Všude čtu že jednoduché se nesmí používat jako polovič
   Re: Poloviční lano24.05.2020
Zajímalo by mě, kdes vyčetl, že se jednoduché nesmí používat jako poloviční? Toto možné je, i když j
    Re: Poloviční lano24.05.2020
Pokud sem vkládám odpovědi několikrát tak sorry nějak se mi to hryzlo. Tak to mě zajímalo. Že bude p
     Re: Poloviční lano24.05.2020
Po vložení příspěvku nemačkej refresh nebo F5. Jinak se příspěvek vloží vícekrát.

Mrk
  Re: Poloviční lano24.05.2020
A v čem může být konstrukčně s lanem problém? Všude čtu že jednoduché se nesmí používat jako polovič
   Re: Poloviční lano26.05.2020
Konstrukčně problém není, certifikačně může být, lézt se na tom dá, má to svá ALE. Pokud je to certi
   Re: Poloviční lano26.05.2020
Půlka se testuje na pády prvolezce se zátěží 55 kg (jednička 80). Takže jestli jsi muší váha nebo na
   Re: Poloviční lano26.05.2020
Za sebe vidím následující komplikace. seřazeno od těch, který se mi zdají nejzávažnější:

 Re: Poloviční lano26.05.2020
Dá se. Spousta jich je i certifikovaných jako jednoduché a ty bez certifikace na tom budou podobně.
  Re: Poloviční lano26.05.2020
Ty kráso, " ... a ty co nejsou certifikované ( jako jednoduché ) budou na tom podobně" To
   Re: Poloviční lano27.05.2020
Doporučovat někomu co se nemá je samozřejmě špatně, ale... Byly jsme v zimě na ledech, tahali jsme d
    Re: Poloviční lano27.05.2020
Že je lano předimenzovaný jsem si myslel až do Štědrého dne loňského roku, kdy mi shodou okolností k
     Re: Poloviční lano27.05.2020
My taky přetrhli starou jedničku, ale asi po 50 km ostřejší jízdy po venkově. Ale na tahání auta dyn
      Re: Poloviční lano27.05.2020
dynamika lano je na tahání auta jednoznačně super, ale jak na ní při povolení lana najedeš zadním au
 Re: Poloviční lano27.05.2020
Každo-pádně bacha, když se zrakvíš, tak nemůžeš žalovat výrobce a ještě Ti možná pojišťovna dá posti

 hory24.05.2020
Existuje nějakej klíč při lezení v horách, kde se leze v pohorách a kde v lezkách?
 Re: hory24.05.2020
Dokud to jde, leze se v lezkách. Když to nejde (sníh, suť, led, přiliš mrzne) vezmou se pohory. Na l
  Re: hory24.05.2020
No, jako mrzkej uživatel ViaFerrat se ptám protože jsem třeba na Brentě viděl lézt lidi i v pohorách
   Re: hory24.05.2020
Možná by bylo dobré, trochu upřesnit dotaz. Ptal ses na lezení v horách. To pro někoho znamená vážné
    Re: hory24.05.2020
Nechápeš dotaz, neptám se co na ferratách, ale na důvod proč někdo leze v botách a někdo v ležáckých
   Re: hory24.05.2020
Čím lehčí boty, tím líp sse chodí. Naprotitomu, pohora je t+ěžší, ale ti na sněhu neujede, protože m
 Re: hory24.05.2020
Behem jednoho vyletu spolehlive poznas. Lehky teren klidne v pohorach. Je to rychlejsi. Nemusis se p

 Hledám parťačku24.05.2020
Ahoj, hledám partacku na lezení. Jsem od Chebu a lezu asi rok. Nic moc, ale moc rád bych se posunul a lezl dal. Myslím, že jistim dobře a určitě jsem spolehlivý parťák. Tel. 777585756

 Slanitko22.05.2020
Prosím o informaci zda máte někdo zkušenost s automatickým slanittkem to myslím takové které drží samo bez toho že by se muselo držet lano v ruce. Myslím Slaňování na klasickém dvojitém lane děkuji za váš názor
 Re: Slanitko22.05.2020
Jseš kokot lano musíš držet vždy
  Re: Slanitko22.05.2020
i obyčejná osma se dá zamknout a pustit...
 Re: Slanitko22.05.2020
Mám roky Alpine Up a nedám na něj dopustit. Jištění prvolezce, na rybu, ze štandu druhého - když se
 Re: Slanitko22.05.2020
Alpine Up, Mega Jul, vše stejně správně musíš pořád držet ruku na laně. Ale drží to.
 Re: Slanitko22.05.2020
Mega Jul. Jistíš s tím, slaníš s tím :-) Co víc si přát. Blokuje :-)
 Re: Slanitko23.05.2020
Ahoj. Znam dost lidí co MegaJoul na slanění zakládají obráceně, protože v normální pozici to občas n
 Re: Slanitko23.05.2020
Ahoj. Používáme docela dost megajull. Věc je to dobrá, ale zrovna na slanění to zakládám obráceně ab
  Re: Slanitko23.05.2020
Ještě snad je podobné od mammuta. Jak funguje?
 Re: Slanitko23.05.2020
Ruku na lane musis mit vzdy... Zajdi si na stenu a pujc si ruzna jistitka a vyzkousej.
 Re: Slanitko25.05.2020
Na to, abys pri slaneni mohl pustit lano, existuje vec, ktera se jmenuje prusik.

A fu
  Re: Slanitko25.05.2020
dvojkyblík s blokací druholezce ("reverzo"; průměr děr kompatibilní s používaným lanem/dvo
 Re: Slanitko26.05.2020
Opravdu doporučuji jakékoliv jistítko a prusík. Málokdo používá, ale zejména začátečníkovi to může z

 8a.nu statistiky22.05.2020
Na 8a.nu nasazují nový web a než to budou mít hotové, tak tam mají pěkné vizualizace dat s ohledem na historii (1999-2020, popularita lezeckých zemí, sporťáci, bouldristi). Doporučuji se podívat.
 Re: 8a.nu statistiky22.05.2020
no nevim jak moc se to dá brát vážně, když se tam ve statistikách boulderů ze začátku objevuje i sla
  Re: 8a.nu statistiky22.05.2020
je to moc hezky, diky za link.
   Re: 8a.nu statistiky22.05.2020
kdo je to Marketa Jarosova? 2019 najednou v pulce zenskyho zebricku
    Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Maki. Otevri oci :-)
    Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Janošová
  Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Rozumím, nicméně jsou to prostě jen statistiky. A důsledek toho, že v lezení je to o fair-play příst
 Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
A je to tu. Posledni jistota uz zustava jen Lezec.cz. Hosi, doufam ze to nepredelate. Ja tam (nebo s
  Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Uděláme hackaton? :-) Přeci tu musí být povícero IT lidí mezi lezeckou komunitou.

 First female ascent of Action Directe21.05.2020
Tak jsem zvědav kdy si toho Lezec”žumpa”.cz všimne. Když už u nás lezou ty holky to 8A
 Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Vidíš, a díky tobě jsem se to dozvěděl z lezce. To jsou paradoxy. Podobné, jako že 9a lezou ženské u
  Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Blbne mobil...... a převodu do UIAA něco nevychází. Prostě to tam skáče najednou jinak než u 6a,6c,7
   Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Převod klasifikace mezi francouzskou a UIAA nelítá, ale naopak jde poměrně rovnoměrně, stala se tam
    Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
předchozí příspěvek jsem napsal já, ale omylem se mi slovo Bída dostalo do kategorie autor :-)
     Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Omyl s radostí přežiji ;) Díky za vysvětlení, jak je to s 8c a 10+/11-,to bylo přesně ono, co jsem m
      Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
No převod na UIAA mezi 9a+ až 9c je šlamastyka a chaos, na které mám vkastně dost podíl. Do určité d
       Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Opravil jsem Adamovo podpis. Dobře si vzpomínám, jak nás Adam svými výkony pravidelně “nutil” přidáv
       Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Já jenom dodám k této tematice převodu FR-UIAA: Když jsem začínal s lezením, tak jsem si vygooglil,
        Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Zajímavé, takhle jsem o tom nikdy neuvažoval, protože vždycky když jsem myslel v UIAA klase, tak mě
        Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Dnes máš zřejmě pravdu. Ale pokud se ohlédneme nazpět, tak si myslím, že UIAA lezci takto neuvažoval
       Re: First female ascent of Action Directe24.05.2020
Díky Adame, že sis na tu naši diskusi na Srbsku před několika lety vzpomněl a přesně ji interpretova
        Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Potřeboval jsem pro statistické výpočty převést obtížnost na číselnou hodnotu, UIAA bez lomítek: Př.
         Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Rozumbradi :D
          Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Jo, to jsme, ale jak vysvětlíš tohle:
         Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
delas si histogramy oblasti? ses linej lezt? francouzska klasa byla dycky nejlepsi, ti trvalo dvacet
          jezis25.05.2020
s ..
           Re: jezis25.05.2020
Ne, to jsem potřeboval pro výpočty před 20 lety, abych vůbec dostudoval. Francouzská je nejlepší, to
  Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Za rok
   Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Kdyby to byla Francouzska, pak Britové opět vtrhnou do Francie přelézt jim tam projekty, které pak p
    Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Oprava: Ale bude to BritSka.
    Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Gullich se zabil v autě rok po přelezu AD, ne dva roky.
     Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Jj, máš pravdu.

 welzenbach19.05.2020
Ahoj, nemáte někdo, nebo nevíte srovnání welzenbach stupnice do uiaa? Vím že by to teoreticky mělo odpovídat, tak spíš konkrétně srovnání tvrdé Bořeňské uiaa a měkké uiaa vltavské žuly nebo krasu? Pro zjednodušení jen v oblasti stěnového lezení.
 Re: welzenbach19.05.2020
Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
 Re: welzenbach19.05.2020
Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
 Re: welzenbach19.05.2020
Welzenbachův šestý stupeň někdy obsahuje dost těžké cesty, protože co bylo tehdy brutální, to byla p
  Re: welzenbach19.05.2020
welzembach je přímým předchůdcem uiaa a stupnice uiaa z něj vychází, takže by se teoreticky mohlo na
   Re: welzenbach20.05.2020
Na Bořni jsem právě už lezl tak 4x a i když na Vltavě lezu tak 7-7+ na Bořni sýpu v šestkách. To mě
    Re: welzenbach20.05.2020
Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
     Re: welzenbach20.05.2020
To jo, pro mě určitě zatím nejhezčí nepískovcové lezení.
    Re: welzenbach20.05.2020
Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
 Re: welzenbach20.05.2020
vsechny klasifikace jsou puvodne lokalni a obecny prevod nedava u nekterych cest smysl. welzembach j
  Re: welzenbach20.05.2020
Zajeď si do Jizerek...
  Re: welzenbach20.05.2020
Welzenbach je do šestky :-) Nejtěžší cesty jsou tedy VI :-) Akorát jak píše Lukáš, reálně to mohou b
  Re: welzenbach20.05.2020
welzwmbach je zatraceně živá klasifikace. tedy máš-li zalíbení v Jizerkách nebo alpském lezení klasi
   Re: welzenbach21.05.2020
V Jizerkách se nepoužívá Welzenbach, ale speciální Jizerská klasa, jejíž zápis se opticky podobá Wel
    Re: welzenbach21.05.2020
a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy
    Re: welzenbach21.05.2020
a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy

 Železná Ruda18.05.2020
Čau dá se někde v okolí Železné Rudy lézt?
 Re: Železná Ruda18.05.2020

Riederinfels u Bodenmaisu - viz průvodce zde na lezci.(Nebo Kaitersberg u Arrachu.)
  Re: Železná Ruda19.05.2020
Takže nedá...
   Re: Železná Ruda19.05.2020
Tak napiš Andrejovi na FB, on cesty do zahraničí povolí.
 Re: Železná Ruda19.05.2020
V rokli pod hotelem Grádl jsou skalky, kde se dá lézt. Mají asi 6 m a je v nich pár borháků. Velká n
 Re: Železná Ruda19.05.2020
jsou Kašperky ještě okolí ŽR? viz horosvaz

 Tetin - Danulenka14.05.2020
Dneska děti našly nějaký karabiny a 1 blíže nespecifikovanou jisticí pomůcku pod cestou Danulenka. Tak kdyby někdo postrádal, ať mi napíše co mu chybí.
 Re: Tetin - Danulenka16.05.2020
Přesně jak říkáš, chybí mi karabiny a blíže nespecifikovaná věc.
  Re: Tetin - Danulenka17.05.2020
OK, tak posli kontakt a co ti chybi, at se muzem domluvit na predani.
   Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Tady je : jaryn@lezeckymatrosberuvsechno.com
    Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Oprava mailu: vocas@lezeckymatrosberuvsechno.com
     Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
to, co je v některých regionech vydáváno za smysl pro humor, nad tím se v jiných regionech jen nevěř
      Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Á středočech... Jak by řekl klasik.
     Re: Tetin - Danulenka19.05.2020
No zraje to jak vino. Prvnich petset pouziti tohoto vtipu nic moc, druha petistovka budila takovy te

1   ...   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 First female ascent of Action Directe
Tak jsem zvědav kdy si toho Lezec”žumpa”.cz všimne. Když už u nás lezou ty holky to 8A
xxx19:29:08 21.05.2020
odpovědět 
 Re: First female ascent of Action Directe
Vidíš, a díky tobě jsem se to dozvěděl z lezce. To jsou paradoxy. Podobné, jako že 9a lezou ženské už dávno. Po 29 letech má Action Direct dámský přelez. A teď to hlavní - kdy bude první ženský přelez Hubble? Dle Bena Moona to spolu s Action Direct měl být etalon 8c+. Sám Sv.Wolfgang ohledně Action Direct 9a nepoužil. Dal to 11. Tečka. V r. 1991 úlet. Škoda, že se za 2 roky zabil v autě. Co by dnes říkal o Adamovi. Stačí, co říkal Alex Huber. Další vizionář, jehož cesty čekaly dost dlouho na zopakovaní. Z čistě matematického modelu kolem stupnů 8c, 8c+ a 9a a
Bída21:07:11 21.05.2020
odpovědět 
  Re: First female ascent of Action Directe
Blbne mobil...... a převodu do UIAA něco nevychází. Prostě to tam skáče najednou jinak než u 6a,6c,7b,8a,8c... To ovšem není můj problém. Není to ani problém namistrovaných lezců u nás, co dělají z 8a, nebo z 8b, nebo z 8c něco světoborného. Leda by cestovali časem 30 let zpět.
Každopádně před Melissou klobouk hluboko dolů!
Bída21:13:54 21.05.2020
odpovědět 
   Re: First female ascent of Action Directe
Převod klasifikace mezi francouzskou a UIAA nelítá, ale naopak jde poměrně rovnoměrně, stala se tam jen menší anomálie. Lomítko v UIAA mezi dvěma celými stupni v UIAA je ve francouzské samostatný stupeň.
7+/8- = 6c, 8+/9- = 7b, 9+/10- 8a.
Lomítko mezi stejnými čísly samostatný stupeň ve francouzské nevytváří. 7/7+ = 6b/b+, 9-/9 = 7b+/c
Z logiky věci tedy měl být stupeň 10+/11- = 8c, 11- = 8c+ a 11 = 9a. Nějak se ovšem stalo, že je to dnes 11- = 8c, 11-/11 8c+ a 11 = 9a. 10+/11- tedy "neexistuje", celý stupeň se naopak posunul na 11-/11, ale 11 je pořád 9a.
Je ale pravda, že Wolfgang nepřemýšlel nad tím, jestli je AD 9a nebo 8c+ nebo 8c+/9a, ale prostě to oklasifikoval 11, protože to bylo těžší než Wallstreet 11- (jakože o dost).
Stejně jako Ben oklasifikoval Hubble 8c+, protože to bylo těžší než Agincourt 8c.
Dle mého názoru jsou obě cesty dnes tak střední 9a, Hubble možná spíš 8B+ boulder. Ale jinak první ženský přelez je přece jen za mě větší událost než případný ženský přelez Hubblu, přece jen AD je legendárnější a spektakulárnější cesta.
AO07:49:53 22.05.2020
odpovědět 
    Re: First female ascent of Action Directe
předchozí příspěvek jsem napsal já, ale omylem se mi slovo Bída dostalo do kategorie autor :-)
AO07:50:42 22.05.2020
odpovědět 
     Re: First female ascent of Action Directe
Omyl s radostí přežiji ;) Díky za vysvětlení, jak je to s 8c a 10+/11-,to bylo přesně ono, co jsem měl na mysli. Nemohl bys prosím upřesnit ten převod z francouzské do UIAA pro 9a+ až 9c? Díky. My se pořád nemůžeme dopočítat a možná by to mnoha lidem pomohlo, když by si převedli své výkony do kontextu doby. Příklad: V roce 1991 the best 9a. Mezi 8a a 9a je tuším 5 stupňů. Dnes je od 9c 5 stupňů 8c. Mezi 9c a 8a je 9 stupňů. 8a dnes je tedy na úrovni 7b+ v r. 1991... Nebo i jen 7b... Je to jen takové okořenění ve velice prestižní soutěži ve skalní turistice.
Bída11:36:50 22.05.2020
odpovědět 
      Re: First female ascent of Action Directe
No převod na UIAA mezi 9a+ až 9c je šlamastyka a chaos, na které mám vkastně dost podíl. Do určité doby jsem si nepovšiml této dokonalosti převodní tabulky mezi UIAA a francouzskou (že lomítko mezi různými čísly dělá stupeň, zatímco lomítko mezi stejnými čísly ne). Vysvětlil mi to jednou na Srbsku Ivoš Semrád. Z tohoto ohledu jsem v tom udělal bordel, když jsem řekl, že Vasil Vasil je 9b+ = 12. Protože z logiky předcházejícího komentáře by to mělo být následovně:
11+ = 9a+, 11+/12- = 9b, 12- = 9b+, 12 = 9c.
Jenže i admini Lezce udělali převodní tabulku podle této moji "chyby".
Ono vlastně tento problém převodu se týká jen dvou cest na světě - Vasila a Supernovy ve Frankenjuře. Všechny ostatní 9b - 9c jsou v oblastech, kde se používá francouzská či americká stupnice.
Já bych se osobně přimlouval za napravení této historické "chyby" a přepsal Vasila na 12- (9b+). Supernova (i když původně Alexem klasifikována francouzksy 9a+/b, asi si to pak rozmyslel na 9b) by tedy byla 11+/12- (myslím, že v posledním Schwertnerovi tak i je). V tom případě by teprve Silence byla čistá dvanáctka.
Adam14:38:58 22.05.2020
odpovědět 
       Re: First female ascent of Action Directe
Opravil jsem Adamovo podpis. Dobře si vzpomínám, jak nás Adam svými výkony pravidelně “nutil” přidávat další řádky v klasifikační tabulce. To byla krásná doba, doufám, že mu ještě řádek či dva přidáme. A určitě ji rádi upravíme, aby se přiblížila ideálu.
 jirkas17:26:03 23.05.2020
odpovědět 
       Re: First female ascent of Action Directe
Já jenom dodám k této tematice převodu FR-UIAA: Když jsem začínal s lezením, tak jsem si vygooglil, jak se to přepočítává - je dobré si to převést na desetinná čísla. Háček, o kterém spousta lezců neví, je totiž následující:
7+ = 7,25;
7+/8- = 7,5;
8- = 7,75;
8 = 8,0;
Takže: 7+/8- je regulérní oficiální klasa, zatímco 8-/8 oficiálně neexistuje a je to jenom berlička, když se lezec nemůže rozhodnout, jestli je to přísných 8- nebo lehkých 8. V desetinném zápisu by 8-/8 odpovídalo obtížnosti 7,875, což je zjevně nesmysl... Stejně jako je nesmysl klasa 7+/8-/8- = 7,625.
Popravdě jsem to pak už znovu nikdy neověřoval, ale přepočet FR-UIAA to vždy potvrzoval, viz Adamův příspěvek.
S dovolením jsem klasu v příkladu snížil na čísla, ve kterých se pohybujeme i my, běžní smrtelnící ;-) I v tomto ranku přepočet FR-UIAA funguje tak, jak uvádím.
Nemesis_NaR18:59:18 23.05.2020
odpovědět 
        Re: First female ascent of Action Directe
Zajímavé, takhle jsem o tom nikdy neuvažoval, protože vždycky když jsem myslel v UIAA klase, tak mě nenapadlo akceptovat prapodivný stupeň 7+/8- (btw, čím se tento liší od zavrženíhodného 8-/8?) Takže s těmi desetinnými/setinnými čísly jsem počítal též, ale vždy jako 7+=7,33, 8-=7,66. Teď to možná vypadá, že si z tebe dělám srandu, ale věř, že to tak není. Díky za jiný pohled.
j.19:12:35 23.05.2020
odpovědět 
        Re: First female ascent of Action Directe
Dnes máš zřejmě pravdu. Ale pokud se ohlédneme nazpět, tak si myslím, že UIAA lezci takto neuvažovali.
Proto v Juře najdeš tak málo cest za 7b nebo 8a. A naopak dost za 8+ nebo 9-, případně 9+ nebo 10-. Je to proto, že v osmdesátých, ale zřejmě i v devadesátých letech v "tvým" 8,5 nebo 9,5 nepočítali.

A u nás za železnou oponou už teprve ne.
08:12:39 25.05.2020
odpovědět 
       Re: First female ascent of Action Directe
Díky Adame, že sis na tu naši diskusi na Srbsku před několika lety vzpomněl a přesně ji interpretoval (od stupně 6 to prakticky funguje tak, že jeden stupeň UIAA = 2 stupně francouzské, tj. 6=5c, 7=6b, 8=7a, 9=7c, 10=8b, 11=9a, 12=9c atd.... :-)),
a zase 6a=6+/7-, 6c=7+/8-, 7b=8+/9-, 8a=9+/10-, 8c=10+/11- (tady je ta anomálie-nepravidelnost, kterou zmiňuješ a která vznikla už dříve, že totiž ve skutečnosti se používá převod 8c=11-), 9b=11+/12-. A třeba
7-=6a+, 8-=6c+, 9-=7b+, 10-=8a+, 11-=8c+ (anomálie, používá se 8c), 12-=9b+.

Převod mezi stupnicemi je tak poměrně jednoduchý, podobně jako když se "centimetry" převádějí na "palce".

No a další anomálii jsi - jak sám píšeš - vytvořil nechtěně Ty, když jsi Vasila Vasila ocenil na 9b+ a současně na 12, přitom by opravdu "mělo být" 12-, pokud chceš/chceme zachovat tu rovnoměrnost, kterou možná původně nikdo nezamýšlel, není "povinná", ale vyvinula se tak a je užitečná. A ostatní stupnice se tomu "svými čísly" přizpůsobují (například jihoafrická: 20=7=6b, 24=8=7a, 28=9=7c, 32=10=8b, 36=11=9a).
ivoš23:19:00 24.05.2020
odpovědět 
        Re: First female ascent of Action Directe
Potřeboval jsem pro statistické výpočty převést obtížnost na číselnou hodnotu, UIAA bez lomítek: Př.: 7 = 7; 7+ = 7,33; 8- = 7,66; 8 = 8
Francouzská bez lomítek: Př.: 6b = 7; 6b+ = 7,25; 6c = 7,5; 6c+ = 7,75; 7a = 8
Už z tohoto je jasné, proč je ta francouzská pro sportovní lezení vhodnější, i když ta numerická hodnota vychází z UIAA. Ve všech tabulkách bych dal do prvního sloupce zleva francouzskou. Tabulka na lezec.cz by pak nebyla mistryní světa lomítek.
Bída07:37:24 25.05.2020
odpovědět 
         Re: First female ascent of Action Directe
Rozumbradi :D
07:49:14 25.05.2020
odpovědět 
          Re: First female ascent of Action Directe
Jo, to jsme, ale jak vysvětlíš tohle:
http://www.lezec.cz/zebrklas.php
Bída09:31:25 25.05.2020
odpovědět 
         Re: First female ascent of Action Directe
delas si histogramy oblasti? ses linej lezt? francouzska klasa byla dycky nejlepsi, ti trvalo dvacet let nez si na to prisel.. hele a co pisek? tam se nesportuje? dozijem se uprav, nebo umrem z labsko-saskou anomalii? :)
lacusak13:16:03 25.05.2020
odpovědět 
          jezis
s ..
l.13:16:47 25.05.2020
odpovědět 
           Re: jezis
Ne, to jsem potřeboval pro výpočty před 20 lety, abych vůbec dostudoval. Francouzská je nejlepší, to vím dávno. Já jen zkouším asi po sté a asi po 10 letech popíchnout administrativu tohoto serveru... A Labák mi dávno vysvětlil Lahvoň U Kosti v 11 dopoledne, kdy Kosťovi říkal: "Kosťo, roztoč mi tam další." Hrdina! Tak ten měl na klasu v Labáku zajímavý názor: "Stejně jsou to všechno francouzský sedmičky..." A kup si saského průvodce, anomálií už je jen ten český ;) :D
Bída13:55:58 25.05.2020
odpovědět 
  Re: First female ascent of Action Directe
Za rok
pbla402421:25:35 21.05.2020
odpovědět 
   Re: First female ascent of Action Directe
Kdyby to byla Francouzska, pak Britové opět vtrhnou do Francie přelézt jim tam projekty, které pak pojmenují na téma "Vaše slavné prohry" :D Můj tip: 5 let a bude to Britka.
Bída11:41:01 22.05.2020
odpovědět 
    Re: First female ascent of Action Directe
Oprava: Ale bude to BritSka.
08:50:42 23.05.2020
odpovědět 
    Re: First female ascent of Action Directe
Gullich se zabil v autě rok po přelezu AD, ne dva roky.
pbla402418:10:52 23.05.2020
odpovědět 
     Re: First female ascent of Action Directe
Jj, máš pravdu.
Bída19:35:09 23.05.2020
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (46)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1264 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1453 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi