Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Groš 6542

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231413 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 First female ascent of Action Directe21.05.2020
Tak jsem zvědav kdy si toho Lezec”žumpa”.cz všimne. Když už u nás lezou ty holky to 8A
 Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Vidíš, a díky tobě jsem se to dozvěděl z lezce. To jsou paradoxy. Podobné, jako že 9a lezou ženské u
  Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Blbne mobil...... a převodu do UIAA něco nevychází. Prostě to tam skáče najednou jinak než u 6a,6c,7
   Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Převod klasifikace mezi francouzskou a UIAA nelítá, ale naopak jde poměrně rovnoměrně, stala se tam
    Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
předchozí příspěvek jsem napsal já, ale omylem se mi slovo Bída dostalo do kategorie autor :-)
     Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Omyl s radostí přežiji ;) Díky za vysvětlení, jak je to s 8c a 10+/11-,to bylo přesně ono, co jsem m
      Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
No převod na UIAA mezi 9a+ až 9c je šlamastyka a chaos, na které mám vkastně dost podíl. Do určité d
       Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Opravil jsem Adamovo podpis. Dobře si vzpomínám, jak nás Adam svými výkony pravidelně “nutil” přidáv
       Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Já jenom dodám k této tematice převodu FR-UIAA: Když jsem začínal s lezením, tak jsem si vygooglil,
        Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Zajímavé, takhle jsem o tom nikdy neuvažoval, protože vždycky když jsem myslel v UIAA klase, tak mě
        Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Dnes máš zřejmě pravdu. Ale pokud se ohlédneme nazpět, tak si myslím, že UIAA lezci takto neuvažoval
       Re: First female ascent of Action Directe24.05.2020
Díky Adame, že sis na tu naši diskusi na Srbsku před několika lety vzpomněl a přesně ji interpretova
        Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Potřeboval jsem pro statistické výpočty převést obtížnost na číselnou hodnotu, UIAA bez lomítek: Př.
         Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Rozumbradi :D
          Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Jo, to jsme, ale jak vysvětlíš tohle:
         Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
delas si histogramy oblasti? ses linej lezt? francouzska klasa byla dycky nejlepsi, ti trvalo dvacet
          jezis25.05.2020
s ..
           Re: jezis25.05.2020
Ne, to jsem potřeboval pro výpočty před 20 lety, abych vůbec dostudoval. Francouzská je nejlepší, to
  Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Za rok
   Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Kdyby to byla Francouzska, pak Britové opět vtrhnou do Francie přelézt jim tam projekty, které pak p
    Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Oprava: Ale bude to BritSka.
    Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Gullich se zabil v autě rok po přelezu AD, ne dva roky.
     Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Jj, máš pravdu.

 welzenbach19.05.2020
Ahoj, nemáte někdo, nebo nevíte srovnání welzenbach stupnice do uiaa? Vím že by to teoreticky mělo odpovídat, tak spíš konkrétně srovnání tvrdé Bořeňské uiaa a měkké uiaa vltavské žuly nebo krasu? Pro zjednodušení jen v oblasti stěnového lezení.
 Re: welzenbach19.05.2020
Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
 Re: welzenbach19.05.2020
Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
 Re: welzenbach19.05.2020
Welzenbachův šestý stupeň někdy obsahuje dost těžké cesty, protože co bylo tehdy brutální, to byla p
  Re: welzenbach19.05.2020
welzembach je přímým předchůdcem uiaa a stupnice uiaa z něj vychází, takže by se teoreticky mohlo na
   Re: welzenbach20.05.2020
Na Bořni jsem právě už lezl tak 4x a i když na Vltavě lezu tak 7-7+ na Bořni sýpu v šestkách. To mě
    Re: welzenbach20.05.2020
Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
     Re: welzenbach20.05.2020
To jo, pro mě určitě zatím nejhezčí nepískovcové lezení.
    Re: welzenbach20.05.2020
Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
 Re: welzenbach20.05.2020
vsechny klasifikace jsou puvodne lokalni a obecny prevod nedava u nekterych cest smysl. welzembach j
  Re: welzenbach20.05.2020
Zajeď si do Jizerek...
  Re: welzenbach20.05.2020
Welzenbach je do šestky :-) Nejtěžší cesty jsou tedy VI :-) Akorát jak píše Lukáš, reálně to mohou b
  Re: welzenbach20.05.2020
welzwmbach je zatraceně živá klasifikace. tedy máš-li zalíbení v Jizerkách nebo alpském lezení klasi
   Re: welzenbach21.05.2020
V Jizerkách se nepoužívá Welzenbach, ale speciální Jizerská klasa, jejíž zápis se opticky podobá Wel
    Re: welzenbach21.05.2020
a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy
    Re: welzenbach21.05.2020
a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy

 Železná Ruda18.05.2020
Čau dá se někde v okolí Železné Rudy lézt?
 Re: Železná Ruda18.05.2020

Riederinfels u Bodenmaisu - viz průvodce zde na lezci.(Nebo Kaitersberg u Arrachu.)
  Re: Železná Ruda19.05.2020
Takže nedá...
   Re: Železná Ruda19.05.2020
Tak napiš Andrejovi na FB, on cesty do zahraničí povolí.
 Re: Železná Ruda19.05.2020
V rokli pod hotelem Grádl jsou skalky, kde se dá lézt. Mají asi 6 m a je v nich pár borháků. Velká n
 Re: Železná Ruda19.05.2020
jsou Kašperky ještě okolí ŽR? viz horosvaz

 Tetin - Danulenka14.05.2020
Dneska děti našly nějaký karabiny a 1 blíže nespecifikovanou jisticí pomůcku pod cestou Danulenka. Tak kdyby někdo postrádal, ať mi napíše co mu chybí.
 Re: Tetin - Danulenka16.05.2020
Přesně jak říkáš, chybí mi karabiny a blíže nespecifikovaná věc.
  Re: Tetin - Danulenka17.05.2020
OK, tak posli kontakt a co ti chybi, at se muzem domluvit na predani.
   Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Tady je : jaryn@lezeckymatrosberuvsechno.com
    Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Oprava mailu: vocas@lezeckymatrosberuvsechno.com
     Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
to, co je v některých regionech vydáváno za smysl pro humor, nad tím se v jiných regionech jen nevěř
      Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Á středočech... Jak by řekl klasik.
     Re: Tetin - Danulenka19.05.2020
No zraje to jak vino. Prvnich petset pouziti tohoto vtipu nic moc, druha petistovka budila takovy te

 Foto dne14.05.2020
proč jsou na foto dne furt ty srajdy z Kobyly?
 Re: Foto dne14.05.2020
Pošli lepší, co Ti brání?
  Re: Foto dne15.05.2020
Náhodou.Mě se líbí jak jsou tam ti kajakáři ověšený kromě expresek i tim cajkem,kterej je ti v takov

 Průvodce13.05.2020
Ahoj, slyšel jsem, že by měl letos na jaře nový průvodce na Dubské skály...neví někdo něco podrobnějšího?
 Re: Průvodce12.07.2020
Uz vysel. 2 dily. Jmenuje se to tentokrat Kokorinsko.

 nález na Paseckých skalách13.05.2020
Ahoj, v neděli 10.5. jsme na Paseckých skalách "něco" našli. Pakliže někdo to "něco" postrádá, ať dá vědět ;-)
 Re: nález na Paseckých skalách13.05.2020
Nechal sem tam šprcky a flašku rumu s plachetnicí cca půlku! Je to ono?
 Re: nález na Paseckých skalách13.05.2020
nechal jsem tam kus života - sotva jsme to na sebe v neděli odpoledne všechno navěsili, tak začalo l

 Ferata!!!11.05.2020
Tak tohle mne opravdu dostalo! Už jste někdy viděli větší p*čovinu?
Asi se mi opravdu tahle doba začíná zajídat!
https://1url.cz/uzB1x
 Re: Ferata!!!12.05.2020
Šíleně nebezpečné - jištění na jednom bodě zavrtaném do stropu a odlez do skály
  Re: Ferata!!!13.05.2020
Spis mi to prijde jako blbost.
   Re: Ferata!!!13.05.2020
Lanove centrum na skale... Hnuj. I kdyz tohle vypada jako byvaly lom :-).
    Re: Ferata!!!14.05.2020
Skal tam maj 3-4 prdele,ale tohle teda jako lom nevypadá :)
  Re: Ferata!!!15.05.2020
to jištění je ještě protažený roxorem co je zalepenej do stropu, takže reálně 3 body, ale i tak souh
  Re: Ferata!!!15.05.2020
to jištění je ještě protažený roxorem co je zalepenej do stropu, takže reálně 3 body, ale i tak souh
 Re: Ferata!!!14.05.2020
první ferratista, který máguje

 Plnění bomb11.05.2020
Ahoj, z čeho prosím plníte prázdné kempingovky? Zkusil jsem přepouštět z dvoukilovky a z ní mi to moc naplnit nešlo - do plna šly asi jen 4 bomby a potom už nic moc nepřeteklo. Přitom v ní plyn je. Mám použít tu větší- 5kg nebo 10kg? Je to třeba tlakem? Z
 Re: Plnění bomb11.05.2020
Hlavně to neplň do plna. Nebo vyletíš do povětří. My doma to plníme tak do 2/3 až 3/4 - kontrolujeme
  Re: Plnění bomb11.05.2020
proces lze urychit nachlazenim male bomby. Do vzduchu lze vyletet jen v pripade ze ti to v nevetrane
   Re: Plnění bomb11.05.2020
Stačí to nechat v rozpáleným autě :D
To vážení je nesmysl, nastuduj si parciální tlak propan/
    Re: Plnění bomb11.05.2020
Dík za rady, safety first, to je jasné. Ale na to jsem se neptal. Spíš mě zajímá, co můžu dělat špat
     Re: Plnění bomb11.05.2020
Plněnou zchladit.
Běžný PB v 3kg flaškách má 50% propanu, takže směs je zimní víc než dost (h
      Re: Plnění bomb11.05.2020
Jo a zbytek v kartuši je víceméně butan, tak je vhodný nevyjíždět "do sucha" ale ten butan
      Re: Plnění bomb15.05.2020
Plněnou nejdřív nahřát a s vařičem z ní dostat co nejvíc, odšroubovat vařič, a ideálně co nejvíc zch
     Re: Plnění bomb11.05.2020
Může být i ucpaný ventil, ale to jde prověřit. V těch ocelových bombách může být i dost všelijakýho
 Re: Plnění bomb11.05.2020
Když z dvoukila naplníš pořádně 4 bomby, tak už ti z ní dost ubyde. No a ty další už pak naplníš jen
 Re: Plnění bomb11.05.2020
Když už se tady řeší toto téma, prosím o tip na sehnání přepoušťáku. Starý (udělaný z var 1, pak i z
  Re: Plnění bomb12.05.2020
Redukci z velké bomby na hořák seženeš normálně v Čechách. Redukci která má oba závity jako hořák ko
  Re: Plnění bomb13.05.2020
Zničenej přepoušťák (z VARu 1.) - strženej závit na staně malé karatuše - jsem opravi tak, že jsem t
 Re: Plnění bomb11.05.2020
Problém bývá ve špíně, která je v dvoukilové flašce. Když se plní prázdná dvoukilovka, před novým pl
  Re: Plnění bomb11.05.2020
Von myslí zimní a letní v kartuších ;)
  Re: Plnění bomb12.05.2020
Ten trik s plněním na šikmo zní dobře. To by mohlo fungovat.
  Re: Plnění bomb15.05.2020
Ještě mě napadá, že pokud je problém ve rzi, která se dostává do redukce, tak stačí našroubovat redu
 Re: Plnění bomb15.05.2020
Dřívějc jsem to zřídka praktikoval. Ale nestojí to za riziko. 0,5kg Pixla stojí 160,- Tam kde to jde
 Re: Plnění bomb17.05.2020
Já to strčim do mražáku, pak to našroubuju, otočím, ztvážím a když je moc, tak upustím. Vždycky uvař
 Re: Plnění bomb17.05.2020
Mladej už mě přemlouvá měsíc, že budem dělat molotovuv koktejl na chalupě!

 Věž na průkazu ČHS11.05.2020
Ahoj, nevíte někdo, co je to za věž na fotce na letošním průkazu ČHS? :)
 Re: Věž na průkazu ČHS11.05.2020
Prachovská jehla od západu

1   ...   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 First female ascent of Action Directe
Tak jsem zvědav kdy si toho Lezec”žumpa”.cz všimne. Když už u nás lezou ty holky to 8A
xxx19:29:08 21.05.2020
odpovědět 
 Re: First female ascent of Action Directe
Vidíš, a díky tobě jsem se to dozvěděl z lezce. To jsou paradoxy. Podobné, jako že 9a lezou ženské už dávno. Po 29 letech má Action Direct dámský přelez. A teď to hlavní - kdy bude první ženský přelez Hubble? Dle Bena Moona to spolu s Action Direct měl být etalon 8c+. Sám Sv.Wolfgang ohledně Action Direct 9a nepoužil. Dal to 11. Tečka. V r. 1991 úlet. Škoda, že se za 2 roky zabil v autě. Co by dnes říkal o Adamovi. Stačí, co říkal Alex Huber. Další vizionář, jehož cesty čekaly dost dlouho na zopakovaní. Z čistě matematického modelu kolem stupnů 8c, 8c+ a 9a a
Bída21:07:11 21.05.2020
odpovědět 
  Re: First female ascent of Action Directe
Blbne mobil...... a převodu do UIAA něco nevychází. Prostě to tam skáče najednou jinak než u 6a,6c,7b,8a,8c... To ovšem není můj problém. Není to ani problém namistrovaných lezců u nás, co dělají z 8a, nebo z 8b, nebo z 8c něco světoborného. Leda by cestovali časem 30 let zpět.
Každopádně před Melissou klobouk hluboko dolů!
Bída21:13:54 21.05.2020
odpovědět 
   Re: First female ascent of Action Directe
Převod klasifikace mezi francouzskou a UIAA nelítá, ale naopak jde poměrně rovnoměrně, stala se tam jen menší anomálie. Lomítko v UIAA mezi dvěma celými stupni v UIAA je ve francouzské samostatný stupeň.
7+/8- = 6c, 8+/9- = 7b, 9+/10- 8a.
Lomítko mezi stejnými čísly samostatný stupeň ve francouzské nevytváří. 7/7+ = 6b/b+, 9-/9 = 7b+/c
Z logiky věci tedy měl být stupeň 10+/11- = 8c, 11- = 8c+ a 11 = 9a. Nějak se ovšem stalo, že je to dnes 11- = 8c, 11-/11 8c+ a 11 = 9a. 10+/11- tedy "neexistuje", celý stupeň se naopak posunul na 11-/11, ale 11 je pořád 9a.
Je ale pravda, že Wolfgang nepřemýšlel nad tím, jestli je AD 9a nebo 8c+ nebo 8c+/9a, ale prostě to oklasifikoval 11, protože to bylo těžší než Wallstreet 11- (jakože o dost).
Stejně jako Ben oklasifikoval Hubble 8c+, protože to bylo těžší než Agincourt 8c.
Dle mého názoru jsou obě cesty dnes tak střední 9a, Hubble možná spíš 8B+ boulder. Ale jinak první ženský přelez je přece jen za mě větší událost než případný ženský přelez Hubblu, přece jen AD je legendárnější a spektakulárnější cesta.
AO07:49:53 22.05.2020
odpovědět 
    Re: First female ascent of Action Directe
předchozí příspěvek jsem napsal já, ale omylem se mi slovo Bída dostalo do kategorie autor :-)
AO07:50:42 22.05.2020
odpovědět 
     Re: First female ascent of Action Directe
Omyl s radostí přežiji ;) Díky za vysvětlení, jak je to s 8c a 10+/11-,to bylo přesně ono, co jsem měl na mysli. Nemohl bys prosím upřesnit ten převod z francouzské do UIAA pro 9a+ až 9c? Díky. My se pořád nemůžeme dopočítat a možná by to mnoha lidem pomohlo, když by si převedli své výkony do kontextu doby. Příklad: V roce 1991 the best 9a. Mezi 8a a 9a je tuším 5 stupňů. Dnes je od 9c 5 stupňů 8c. Mezi 9c a 8a je 9 stupňů. 8a dnes je tedy na úrovni 7b+ v r. 1991... Nebo i jen 7b... Je to jen takové okořenění ve velice prestižní soutěži ve skalní turistice.
Bída11:36:50 22.05.2020
odpovědět 
      Re: First female ascent of Action Directe
No převod na UIAA mezi 9a+ až 9c je šlamastyka a chaos, na které mám vkastně dost podíl. Do určité doby jsem si nepovšiml této dokonalosti převodní tabulky mezi UIAA a francouzskou (že lomítko mezi různými čísly dělá stupeň, zatímco lomítko mezi stejnými čísly ne). Vysvětlil mi to jednou na Srbsku Ivoš Semrád. Z tohoto ohledu jsem v tom udělal bordel, když jsem řekl, že Vasil Vasil je 9b+ = 12. Protože z logiky předcházejícího komentáře by to mělo být následovně:
11+ = 9a+, 11+/12- = 9b, 12- = 9b+, 12 = 9c.
Jenže i admini Lezce udělali převodní tabulku podle této moji "chyby".
Ono vlastně tento problém převodu se týká jen dvou cest na světě - Vasila a Supernovy ve Frankenjuře. Všechny ostatní 9b - 9c jsou v oblastech, kde se používá francouzská či americká stupnice.
Já bych se osobně přimlouval za napravení této historické "chyby" a přepsal Vasila na 12- (9b+). Supernova (i když původně Alexem klasifikována francouzksy 9a+/b, asi si to pak rozmyslel na 9b) by tedy byla 11+/12- (myslím, že v posledním Schwertnerovi tak i je). V tom případě by teprve Silence byla čistá dvanáctka.
Adam14:38:58 22.05.2020
odpovědět 
       Re: First female ascent of Action Directe
Opravil jsem Adamovo podpis. Dobře si vzpomínám, jak nás Adam svými výkony pravidelně “nutil” přidávat další řádky v klasifikační tabulce. To byla krásná doba, doufám, že mu ještě řádek či dva přidáme. A určitě ji rádi upravíme, aby se přiblížila ideálu.
 jirkas17:26:03 23.05.2020
odpovědět 
       Re: First female ascent of Action Directe
Já jenom dodám k této tematice převodu FR-UIAA: Když jsem začínal s lezením, tak jsem si vygooglil, jak se to přepočítává - je dobré si to převést na desetinná čísla. Háček, o kterém spousta lezců neví, je totiž následující:
7+ = 7,25;
7+/8- = 7,5;
8- = 7,75;
8 = 8,0;
Takže: 7+/8- je regulérní oficiální klasa, zatímco 8-/8 oficiálně neexistuje a je to jenom berlička, když se lezec nemůže rozhodnout, jestli je to přísných 8- nebo lehkých 8. V desetinném zápisu by 8-/8 odpovídalo obtížnosti 7,875, což je zjevně nesmysl... Stejně jako je nesmysl klasa 7+/8-/8- = 7,625.
Popravdě jsem to pak už znovu nikdy neověřoval, ale přepočet FR-UIAA to vždy potvrzoval, viz Adamův příspěvek.
S dovolením jsem klasu v příkladu snížil na čísla, ve kterých se pohybujeme i my, běžní smrtelnící ;-) I v tomto ranku přepočet FR-UIAA funguje tak, jak uvádím.
Nemesis_NaR18:59:18 23.05.2020
odpovědět 
        Re: First female ascent of Action Directe
Zajímavé, takhle jsem o tom nikdy neuvažoval, protože vždycky když jsem myslel v UIAA klase, tak mě nenapadlo akceptovat prapodivný stupeň 7+/8- (btw, čím se tento liší od zavrženíhodného 8-/8?) Takže s těmi desetinnými/setinnými čísly jsem počítal též, ale vždy jako 7+=7,33, 8-=7,66. Teď to možná vypadá, že si z tebe dělám srandu, ale věř, že to tak není. Díky za jiný pohled.
j.19:12:35 23.05.2020
odpovědět 
        Re: First female ascent of Action Directe
Dnes máš zřejmě pravdu. Ale pokud se ohlédneme nazpět, tak si myslím, že UIAA lezci takto neuvažovali.
Proto v Juře najdeš tak málo cest za 7b nebo 8a. A naopak dost za 8+ nebo 9-, případně 9+ nebo 10-. Je to proto, že v osmdesátých, ale zřejmě i v devadesátých letech v "tvým" 8,5 nebo 9,5 nepočítali.

A u nás za železnou oponou už teprve ne.
08:12:39 25.05.2020
odpovědět 
       Re: First female ascent of Action Directe
Díky Adame, že sis na tu naši diskusi na Srbsku před několika lety vzpomněl a přesně ji interpretoval (od stupně 6 to prakticky funguje tak, že jeden stupeň UIAA = 2 stupně francouzské, tj. 6=5c, 7=6b, 8=7a, 9=7c, 10=8b, 11=9a, 12=9c atd.... :-)),
a zase 6a=6+/7-, 6c=7+/8-, 7b=8+/9-, 8a=9+/10-, 8c=10+/11- (tady je ta anomálie-nepravidelnost, kterou zmiňuješ a která vznikla už dříve, že totiž ve skutečnosti se používá převod 8c=11-), 9b=11+/12-. A třeba
7-=6a+, 8-=6c+, 9-=7b+, 10-=8a+, 11-=8c+ (anomálie, používá se 8c), 12-=9b+.

Převod mezi stupnicemi je tak poměrně jednoduchý, podobně jako když se "centimetry" převádějí na "palce".

No a další anomálii jsi - jak sám píšeš - vytvořil nechtěně Ty, když jsi Vasila Vasila ocenil na 9b+ a současně na 12, přitom by opravdu "mělo být" 12-, pokud chceš/chceme zachovat tu rovnoměrnost, kterou možná původně nikdo nezamýšlel, není "povinná", ale vyvinula se tak a je užitečná. A ostatní stupnice se tomu "svými čísly" přizpůsobují (například jihoafrická: 20=7=6b, 24=8=7a, 28=9=7c, 32=10=8b, 36=11=9a).
ivoš23:19:00 24.05.2020
odpovědět 
        Re: First female ascent of Action Directe
Potřeboval jsem pro statistické výpočty převést obtížnost na číselnou hodnotu, UIAA bez lomítek: Př.: 7 = 7; 7+ = 7,33; 8- = 7,66; 8 = 8
Francouzská bez lomítek: Př.: 6b = 7; 6b+ = 7,25; 6c = 7,5; 6c+ = 7,75; 7a = 8
Už z tohoto je jasné, proč je ta francouzská pro sportovní lezení vhodnější, i když ta numerická hodnota vychází z UIAA. Ve všech tabulkách bych dal do prvního sloupce zleva francouzskou. Tabulka na lezec.cz by pak nebyla mistryní světa lomítek.
Bída07:37:24 25.05.2020
odpovědět 
         Re: First female ascent of Action Directe
Rozumbradi :D
07:49:14 25.05.2020
odpovědět 
          Re: First female ascent of Action Directe
Jo, to jsme, ale jak vysvětlíš tohle:
http://www.lezec.cz/zebrklas.php
Bída09:31:25 25.05.2020
odpovědět 
         Re: First female ascent of Action Directe
delas si histogramy oblasti? ses linej lezt? francouzska klasa byla dycky nejlepsi, ti trvalo dvacet let nez si na to prisel.. hele a co pisek? tam se nesportuje? dozijem se uprav, nebo umrem z labsko-saskou anomalii? :)
lacusak13:16:03 25.05.2020
odpovědět 
          jezis
s ..
l.13:16:47 25.05.2020
odpovědět 
           Re: jezis
Ne, to jsem potřeboval pro výpočty před 20 lety, abych vůbec dostudoval. Francouzská je nejlepší, to vím dávno. Já jen zkouším asi po sté a asi po 10 letech popíchnout administrativu tohoto serveru... A Labák mi dávno vysvětlil Lahvoň U Kosti v 11 dopoledne, kdy Kosťovi říkal: "Kosťo, roztoč mi tam další." Hrdina! Tak ten měl na klasu v Labáku zajímavý názor: "Stejně jsou to všechno francouzský sedmičky..." A kup si saského průvodce, anomálií už je jen ten český ;) :D
Bída13:55:58 25.05.2020
odpovědět 
  Re: First female ascent of Action Directe
Za rok
pbla402421:25:35 21.05.2020
odpovědět 
   Re: First female ascent of Action Directe
Kdyby to byla Francouzska, pak Britové opět vtrhnou do Francie přelézt jim tam projekty, které pak pojmenují na téma "Vaše slavné prohry" :D Můj tip: 5 let a bude to Britka.
Bída11:41:01 22.05.2020
odpovědět 
    Re: First female ascent of Action Directe
Oprava: Ale bude to BritSka.
08:50:42 23.05.2020
odpovědět 
    Re: First female ascent of Action Directe
Gullich se zabil v autě rok po přelezu AD, ne dva roky.
pbla402418:10:52 23.05.2020
odpovědět 
     Re: First female ascent of Action Directe
Jj, máš pravdu.
Bída19:35:09 23.05.2020
odpovědět 
 Foto dne:
Korno
Dnešní vedro ve skalách
 Databáze cest:
Všechny cesty (192438)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Severozápadní hrana IV Ostrov
Dlouhý bidlo VIIc Ostrov
Ruční spára VIIa Ostrov
Dárek pro Honzu VI Ostrov
Úžeh 5A Zvůle
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (41)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1168 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1285 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1465 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1436 
 Neřeším to – lezu vše 
 1138 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi