Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej Slovenské průvodce
AM ČR v boulderingu (24.06) SP Krakov (03.07) SP Chamonix (10.07)
Cesty: 1.Šindel 13081 2.Votoček 12500 3.Širůčková 11897 Bouldry: 1.Trojan 11250 2.Novák 11075 3.Pochman 11075 Hory: 1.Sejbal 7951 2.Skopec 7086 3.Groš 6550
SP Innsbruck (17.06) M Rakouska paralezení (07.06) SP Praha (04.06)
Kontakt
🏠 Domů Diskuse Inzerce Fotky Cesty Žebříček Průvodce Mapy Deníčky 👤 Přihlásit 📝 Registrace 🇨🇿 Česky ✓ 🇬🇧 English
    Re: Prvovýstupcovský nýt 27.05.2020 Lze použít klasický kruh nebo borhák a ten prvovýstupcovský nýt ani není potřeba. Pokud vrtáš díru p
    Re: Prvovýstupcovský nýt 27.05.2020 Originální jistící prostředky od OVK samozřejmě mám. Ptám se na dočasné jištění na prvovýstup, které
      Re: Prvovýstupcovský nýt 27.05.2020 V pevném pískovci funguje dobře. Na měkkém může být problém, tam se leckdy díra už při vrtání trochu
        Re: Prvovýstupcovský nýt 27.05.2020 doufám, že mě nikdo neukamenuje, ale tady vidím docela prostor pro všeliká ta kutilská řešení. rozpě
          Re: Prvovýstupcovský nýt 27.05.2020 Náhodou ve chvíli, kdy se tu doporučuje borhák zasunutý do díry jen tak, tak todle vůbec nezní špatn
            Re: Prvovýstupcovský nýt 27.05.2020 Myslíš pořád ten expanzní prvovýstupák, co se dá koupit přes ČHS? Jasně, ten je pro opakované použit
              Re: Prvovýstupcovský nýt 28.05.2020 Nee myslel jsem ty rozporové průvlakové kotvy, které se používají ve stavebnictví. U toho ofiko prvo
          Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 27.05.2020 Zájímá mě, zda se dá pořídit jednoduše opakovaně zandavací-vyndavací nýt ala stavební použití za ce
            Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 27.05.2020 Jo. Existuje to. Dělá to Petzl. Bohužel na písek to má sebevražedně krátkej dřík a stojí to přes tis
              Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 27.05.2020 I v jiným materiálu než v pískovci mi ty Petzly přijdou trochu nedůvěryhodný. Tu kuželku přitáhne je
                Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 Toho Petzla bych se trochu zastal...používám typ do díry 12mm(Petzl Coeur Pulse). Délka není nic ext
                  Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 Tak díky! Já jsem z toho samýho nýtu dobrej pocit neměl a padat se mi do toho moc nechtělo, i když j
                    Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 Vrták je opravdu důležitej, myslím si že to má Petzl i vyloženě v návodu k tomu nýtu, že se má použí
            Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 27.05.2020 Proboha proč? Expanzní nýt nerez stojí 100-200 Kč/ks, stojí to zato nějakých provizorním? Nebo obyč
              Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 27.05.2020 PS vše 25Kn min...
                Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 27.05.2020 Expanzivní nýty znám i já,
ale jde mi o to, když bych se pokoušel dělat prvovýstup od spodu
                  Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 docela slušně takhle fungujou omo kotvy (cihal-omo.cz), tam je taková ta chytrá pružinka stahující s
                    Poděkování LukasiB za konkrétní info 28.05.2020 díky za Omo info, možná se i dokopu a objednám zkušební kusy 8 a 10mm na vápno.
                      ještě další možnosti 29.05.2020 jsem o tom přemýšlel, a proč vlastně jako dočasný prvovýstupák do vápna nepoužít turbošroub? třeba t
                        že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse 02.07.2020 na turbošrouby teď přišla řeč s technickou podporou pro VIPáky od nejmenovaného renomovaného výrobce
                          Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse 02.07.2020 Nebo imbus šroub, průměr 8 nebo 10. Při délce 8 nebo 10 cm přibližne v půlce stáhnout průměr na menš
                            Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse 02.07.2020 mosazná hmoždina sice také funguje (existuje samozřejmě i ocelová stejného principu), ale turbošroub
                          Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse 03.07.2020 To úplně svádí, při rozměrech třeba 10/80, k normálnímu použití, ne jen dočasně.
              Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 27.05.2020 Asi jedině když chceš dělat cestu odspodu, a nechceš tam definitivně dávat klasické nýty, ale lepené
                Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 Hele s Karešem to bylo trochu jinak, ti tam dávali stavební kotvy...To sem nepleť! Proti normálním n
                  Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 já se teda hlásím, že mám něco i proti "normálním nýtům" - mluvím ovšem o oblastech "
                  Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 Právě že někteří měli námitky i proti normálním nýtům a vyžadovali lepené.
                  Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen 28.05.2020 Právě že se řvalo obecně proti nýtum (protože oproti lepenýmu bh. má nýt několik zásadních nevýhod)<
  Re: Prvovýstupcovský nýt 28.05.2020 Děkuji moc všem za přínosnou diskuzi (myšleno bez ironie). Stále však zůstala nezodpovězena moje hla
    Re: Prvovýstupcovský nýt 28.05.2020 nasadils mi brouka. zkusím vzít 3/4 coulovou trubku, 3/4 coulovou hadici, závitovku M16, tři matice
      Re: Prvovýstupcovský nýt 28.05.2020 Nápad to je krásnej ale jako jednu z hlavních výhod prvovystupáku na písku vnímám to, že děláš mnohe
        Re: Prvovýstupcovský nýt 28.05.2020 jo, z měkkého pískovce by to možná šlo vysolit. nechat čumět delší konec kotvy, na tom mít jednu mat
          Re: Prvovýstupcovský nýt 28.05.2020 Jj. Takhle jsem zhruba taky přemýšlel. O té diskuzi o malých kladivech vím. Jsem ji rozpoutal ;-).
          Re: Prvovýstupcovský nýt 29.05.2020 Bez předvrtu?
            Re: Prvovýstupcovský nýt 29.05.2020 jo, bez předvrtu. ale fakt kokořín-like matroš. 91. narozeniny.
              Re: Prvovýstupcovský nýt 29.05.2020 Nevím, jestli se víc klanět vrtačce, nebo ježit vlasy hrůzou z té skály :)
Každopádně předsta
                Re: Prvovýstupcovský nýt 29.05.2020 vykloktali jsme z 22 na 24
                  Re: Prvovýstupcovský nýt 29.05.2020 Vivat Lidl.
    Re: Prvovýstupcovský nýt 28.05.2020 jestli průvlakovou kotvou myslíš třeba fischer FAZ II, tak to bez vybombardování kráteru ven nedosta
Poloviční lano 24.05.2020 Zdravím, otázka začátečníka.. dá se poloviční lano bezpečně používat jako jednoduché?
  Re: Poloviční lano 24.05.2020 NE.
Některá jsou k tomu certifikovaná, ale takto ať je používají jen ti, kteří ví, co dělají.
    Re: Poloviční lano 24.05.2020 A v čem může být konstrukčně s lanem problém? Všude čtu že jednoduché se nesmí používat jako polovič
      Re: Poloviční lano 24.05.2020 Zajímalo by mě, kdes vyčetl, že se jednoduché nesmí používat jako poloviční? Toto možné je, i když j
        Re: Poloviční lano 24.05.2020 Pokud sem vkládám odpovědi několikrát tak sorry nějak se mi to hryzlo. Tak to mě zajímalo. Že bude p
          Re: Poloviční lano 24.05.2020 Po vložení příspěvku nemačkej refresh nebo F5. Jinak se příspěvek vloží vícekrát.
Mrk
    Re: Poloviční lano 24.05.2020 A v čem může být konstrukčně s lanem problém? Všude čtu že jednoduché se nesmí používat jako polovič
      Re: Poloviční lano 26.05.2020 Konstrukčně problém není, certifikačně může být, lézt se na tom dá, má to svá ALE. Pokud je to certi
      Re: Poloviční lano 26.05.2020 Půlka se testuje na pády prvolezce se zátěží 55 kg (jednička 80). Takže jestli jsi muší váha nebo na
      Re: Poloviční lano 26.05.2020 Za sebe vidím následující komplikace. seřazeno od těch, který se mi zdají nejzávažnější:
  Re: Poloviční lano 26.05.2020 Dá se. Spousta jich je i certifikovaných jako jednoduché a ty bez certifikace na tom budou podobně.
    Re: Poloviční lano 26.05.2020 Ty kráso, " ... a ty co nejsou certifikované ( jako jednoduché ) budou na tom podobně" To
      Re: Poloviční lano 27.05.2020 Doporučovat někomu co se nemá je samozřejmě špatně, ale... Byly jsme v zimě na ledech, tahali jsme d
        Re: Poloviční lano 27.05.2020 Že je lano předimenzovaný jsem si myslel až do Štědrého dne loňského roku, kdy mi shodou okolností k
          Re: Poloviční lano 27.05.2020 My taky přetrhli starou jedničku, ale asi po 50 km ostřejší jízdy po venkově. Ale na tahání auta dyn
            Re: Poloviční lano 27.05.2020 dynamika lano je na tahání auta jednoznačně super, ale jak na ní při povolení lana najedeš zadním au
  Re: Poloviční lano 27.05.2020 Každo-pádně bacha, když se zrakvíš, tak nemůžeš žalovat výrobce a ještě Ti možná pojišťovna dá posti
hory 24.05.2020 Existuje nějakej klíč při lezení v horách, kde se leze v pohorách a kde v lezkách?
  Re: hory 24.05.2020 Dokud to jde, leze se v lezkách. Když to nejde (sníh, suť, led, přiliš mrzne) vezmou se pohory. Na l
    Re: hory 24.05.2020 No, jako mrzkej uživatel ViaFerrat se ptám protože jsem třeba na Brentě viděl lézt lidi i v pohorách
      Re: hory 24.05.2020 Možná by bylo dobré, trochu upřesnit dotaz. Ptal ses na lezení v horách. To pro někoho znamená vážné
        Re: hory 24.05.2020 Nechápeš dotaz, neptám se co na ferratách, ale na důvod proč někdo leze v botách a někdo v ležáckých
      Re: hory 24.05.2020 Čím lehčí boty, tím líp sse chodí. Naprotitomu, pohora je t+ěžší, ale ti na sněhu neujede, protože m
  Re: hory 24.05.2020 Behem jednoho vyletu spolehlive poznas. Lehky teren klidne v pohorach. Je to rychlejsi. Nemusis se p
Hledám parťačku 24.05.2020 Ahoj, hledám partacku na lezení. Jsem od Chebu a lezu asi rok. Nic moc, ale moc rád bych se posunul a lezl dal. Myslím, že jistim dobře a určitě jsem spolehlivý parťák. Tel. 777585756
Slanitko 22.05.2020 Prosím o informaci zda máte někdo zkušenost s automatickým slanittkem to myslím takové které drží samo bez toho že by se muselo držet lano v ruce. Myslím Slaňování na klasickém dvojitém lane děkuji za váš názor
  Re: Slanitko 22.05.2020 Jseš kokot lano musíš držet vždy
    Re: Slanitko 22.05.2020 i obyčejná osma se dá zamknout a pustit...
  Re: Slanitko 22.05.2020 Mám roky Alpine Up a nedám na něj dopustit. Jištění prvolezce, na rybu, ze štandu druhého - když se
  Re: Slanitko 22.05.2020 Alpine Up, Mega Jul, vše stejně správně musíš pořád držet ruku na laně. Ale drží to.
  Re: Slanitko 22.05.2020 Mega Jul. Jistíš s tím, slaníš s tím :-) Co víc si přát. Blokuje :-)
  Re: Slanitko 23.05.2020 Ahoj. Znam dost lidí co MegaJoul na slanění zakládají obráceně, protože v normální pozici to občas n
  Re: Slanitko 23.05.2020 Ahoj. Používáme docela dost megajull. Věc je to dobrá, ale zrovna na slanění to zakládám obráceně ab
    Re: Slanitko 23.05.2020 Ještě snad je podobné od mammuta. Jak funguje?
  Re: Slanitko 23.05.2020 Ruku na lane musis mit vzdy... Zajdi si na stenu a pujc si ruzna jistitka a vyzkousej.
  Re: Slanitko 25.05.2020 Na to, abys pri slaneni mohl pustit lano, existuje vec, ktera se jmenuje prusik.
A fu
    Re: Slanitko 25.05.2020 dvojkyblík s blokací druholezce ("reverzo"; průměr děr kompatibilní s používaným lanem/dvo
  Re: Slanitko 26.05.2020 Opravdu doporučuji jakékoliv jistítko a prusík. Málokdo používá, ale zejména začátečníkovi to může z
8a.nu statistiky 22.05.2020 Na 8a.nu nasazují nový web a než to budou mít hotové, tak tam mají pěkné vizualizace dat s ohledem na historii (1999-2020, popularita lezeckých zemí, sporťáci, bouldristi). Doporučuji se podívat.
  Re: 8a.nu statistiky 22.05.2020 no nevim jak moc se to dá brát vážně, když se tam ve statistikách boulderů ze začátku objevuje i sla
    Re: 8a.nu statistiky 22.05.2020 je to moc hezky, diky za link.
      Re: 8a.nu statistiky 22.05.2020 kdo je to Marketa Jarosova? 2019 najednou v pulce zenskyho zebricku
        Re: 8a.nu statistiky 23.05.2020 Maki. Otevri oci :-)
        Re: 8a.nu statistiky 23.05.2020 Janošová
    Re: 8a.nu statistiky 23.05.2020 Rozumím, nicméně jsou to prostě jen statistiky. A důsledek toho, že v lezení je to o fair-play příst
  Re: 8a.nu statistiky 23.05.2020 A je to tu. Posledni jistota uz zustava jen Lezec.cz. Hosi, doufam ze to nepredelate. Ja tam (nebo s
    Re: 8a.nu statistiky 23.05.2020 Uděláme hackaton? :-) Přeci tu musí být povícero IT lidí mezi lezeckou komunitou.
  Re: First female ascent of Action Directe 21.05.2020 Vidíš, a díky tobě jsem se to dozvěděl z lezce. To jsou paradoxy. Podobné, jako že 9a lezou ženské u
    Re: First female ascent of Action Directe 21.05.2020 Blbne mobil...... a převodu do UIAA něco nevychází. Prostě to tam skáče najednou jinak než u 6a,6c,7
      Re: First female ascent of Action Directe 22.05.2020 Převod klasifikace mezi francouzskou a UIAA nelítá, ale naopak jde poměrně rovnoměrně, stala se tam
        Re: First female ascent of Action Directe 22.05.2020 předchozí příspěvek jsem napsal já, ale omylem se mi slovo Bída dostalo do kategorie autor :-)
          Re: First female ascent of Action Directe 22.05.2020 Omyl s radostí přežiji ;) Díky za vysvětlení, jak je to s 8c a 10+/11-,to bylo přesně ono, co jsem m
            Re: First female ascent of Action Directe 22.05.2020 No převod na UIAA mezi 9a+ až 9c je šlamastyka a chaos, na které mám vkastně dost podíl. Do určité d
              Re: First female ascent of Action Directe 23.05.2020 Opravil jsem Adamovo podpis. Dobře si vzpomínám, jak nás Adam svými výkony pravidelně “nutil” přidáv
              Re: First female ascent of Action Directe 23.05.2020 Já jenom dodám k této tematice převodu FR-UIAA: Když jsem začínal s lezením, tak jsem si vygooglil,
                Re: First female ascent of Action Directe 23.05.2020 Zajímavé, takhle jsem o tom nikdy neuvažoval, protože vždycky když jsem myslel v UIAA klase, tak mě
                Re: First female ascent of Action Directe 25.05.2020 Dnes máš zřejmě pravdu. Ale pokud se ohlédneme nazpět, tak si myslím, že UIAA lezci takto neuvažoval
              Re: First female ascent of Action Directe 24.05.2020 Díky Adame, že sis na tu naši diskusi na Srbsku před několika lety vzpomněl a přesně ji interpretova
                Re: First female ascent of Action Directe 25.05.2020 Potřeboval jsem pro statistické výpočty převést obtížnost na číselnou hodnotu, UIAA bez lomítek: Př.
                  Re: First female ascent of Action Directe 25.05.2020 Rozumbradi :D
                    jezis 25.05.2020 s ..
                      Re: jezis 25.05.2020 Ne, to jsem potřeboval pro výpočty před 20 lety, abych vůbec dostudoval. Francouzská je nejlepší, to
      Re: First female ascent of Action Directe 22.05.2020 Kdyby to byla Francouzska, pak Britové opět vtrhnou do Francie přelézt jim tam projekty, které pak p
        Re: First female ascent of Action Directe 23.05.2020 Oprava: Ale bude to BritSka.
        Re: First female ascent of Action Directe 23.05.2020 Gullich se zabil v autě rok po přelezu AD, ne dva roky.
          Re: First female ascent of Action Directe 23.05.2020 Jj, máš pravdu.
welzenbach 19.05.2020 Ahoj, nemáte někdo, nebo nevíte srovnání welzenbach stupnice do uiaa? Vím že by to teoreticky mělo odpovídat, tak spíš konkrétně srovnání tvrdé Bořeňské uiaa a měkké uiaa vltavské žuly nebo krasu? Pro zjednodušení jen v oblasti stěnového lezení.
  Re: welzenbach 19.05.2020 Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
  Re: welzenbach 19.05.2020 Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
  Re: welzenbach 19.05.2020 Welzenbachův šestý stupeň někdy obsahuje dost těžké cesty, protože co bylo tehdy brutální, to byla p
    Re: welzenbach 19.05.2020 welzembach je přímým předchůdcem uiaa a stupnice uiaa z něj vychází, takže by se teoreticky mohlo na
      Re: welzenbach 20.05.2020 Na Bořni jsem právě už lezl tak 4x a i když na Vltavě lezu tak 7-7+ na Bořni sýpu v šestkách. To mě
        Re: welzenbach 20.05.2020 Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
          Re: welzenbach 20.05.2020 To jo, pro mě určitě zatím nejhezčí nepískovcové lezení.
        Re: welzenbach 20.05.2020 Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
  Re: welzenbach 20.05.2020 vsechny klasifikace jsou puvodne lokalni a obecny prevod nedava u nekterych cest smysl. welzembach j
    Re: welzenbach 20.05.2020 Zajeď si do Jizerek...
    Re: welzenbach 20.05.2020 Welzenbach je do šestky :-) Nejtěžší cesty jsou tedy VI :-) Akorát jak píše Lukáš, reálně to mohou b
    Re: welzenbach 20.05.2020 welzwmbach je zatraceně živá klasifikace. tedy máš-li zalíbení v Jizerkách nebo alpském lezení klasi
      Re: welzenbach 21.05.2020 V Jizerkách se nepoužívá Welzenbach, ale speciální Jizerská klasa, jejíž zápis se opticky podobá Wel
        Re: welzenbach 21.05.2020 a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy
        Re: welzenbach 21.05.2020 a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy
Železná Ruda 18.05.2020 Čau dá se někde v okolí Železné Rudy lézt?
  Re: Železná Ruda 18.05.2020
Riederinfels u Bodenmaisu - viz průvodce zde na lezci.(Nebo Kaitersberg u Arrachu.)
    Re: Železná Ruda 19.05.2020 Takže nedá...
      Re: Železná Ruda 19.05.2020 Tak napiš Andrejovi na FB, on cesty do zahraničí povolí.
  Re: Železná Ruda 19.05.2020 V rokli pod hotelem Grádl jsou skalky, kde se dá lézt. Mají asi 6 m a je v nich pár borháků. Velká n
  Re: Železná Ruda 19.05.2020 jsou Kašperky ještě okolí ŽR? viz horosvaz
Tetin - Danulenka 14.05.2020 Dneska děti našly nějaký karabiny a 1 blíže nespecifikovanou jisticí pomůcku pod cestou Danulenka. Tak kdyby někdo postrádal, ať mi napíše co mu chybí.
  Re: Tetin - Danulenka 16.05.2020 Přesně jak říkáš, chybí mi karabiny a blíže nespecifikovaná věc.
    Re: Tetin - Danulenka 17.05.2020 OK, tak posli kontakt a co ti chybi, at se muzem domluvit na predani.
      Re: Tetin - Danulenka 18.05.2020 Tady je : jaryn@lezeckymatrosberuvsechno.com
        Re: Tetin - Danulenka 18.05.2020 Oprava mailu: vocas@lezeckymatrosberuvsechno.com
          Re: Tetin - Danulenka 18.05.2020 to, co je v některých regionech vydáváno za smysl pro humor, nad tím se v jiných regionech jen nevěř
            Re: Tetin - Danulenka 18.05.2020 Á středočech... Jak by řekl klasik.
          Re: Tetin - Danulenka 19.05.2020 No zraje to jak vino. Prvnich petset pouziti tohoto vtipu nic moc, druha petistovka budila takovy te
1
...
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
118
119
120
121
122
...
2263
Slanitko Prosím o informaci zda máte někdo zkušenost s automatickým slanittkem to myslím takové které drží samo bez toho že by se muselo držet lano v ruce. Myslím Slaňování na klasickém dvojitém lane děkuji za váš názor Vláda 15:02:48 22.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Jseš kokot lano musíš držet vždy K.Návrat 16:55:58 22.05.2020odpovědět
    Re: Slanitko i obyčejná osma se dá zamknout a pustit... hihi 19:56:27 22.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Mám roky Alpine Up a nedám na něj dopustit. Jištění prvolezce, na rybu, ze štandu druhého - když se naučíš tak pohoda. Slanění možné na jednom i na dvou lanech. Když to pustíš z ruky tak to stojí. Můžeš třeba vymotávat lano ze stromu nebo fotit ve visu a máš obě ruce volné. Pozor, není dobré starší lano nad 10mm a nebo pod 8,4mm. Al 19:39:20 22.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Alpine Up, Mega Jul, vše stejně správně musíš pořád držet ruku na laně. Ale drží to. Jirka 21:08:42 22.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Mega Jul. Jistíš s tím, slaníš s tím :-) Co víc si přát. Blokuje :-) T 21:53:58 22.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Ahoj. Znam dost lidí co MegaJoul na slanění zakládají obráceně, protože v normální pozici to občas nefunguje jak by si chtěl. Když se to sejde s šíršim, chlupatějšim nebo tvrdšim lanem tak je slanění s blokací porod :) Alpine Up asi dobrý, je tam jinej mechanismus povolování. Osobně doporučuju jakýkoli kyblík a k němu prusík. David 09:28:15 23.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Ahoj. Používáme docela dost megajull. Věc je to dobrá, ale zrovna na slanění to zakládám obráceně abych funkci samobloku vyřadil, protože je to fakt hrůza, jak už někdo psal výše. Pokud chceš slaňovat s možností pustit lano, doporučuju prusík. Kok 16:12:21 23.05.2020odpovědět
    Re: Slanitko Ještě snad je podobné od mammuta. Jak funguje? 16:57:44 23.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Ruku na lane musis mit vzdy... Zajdi si na stenu a pujc si ruzna jistitka a vyzkousej.
https://www.youtube.com/watch?v=xyGzwPBUszg Pepa 21:13:33 23.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Na to, abys pri slaneni mohl pustit lano, existuje vec, ktera se jmenuje prusik.
A funguje s kazdym jistidlem ... ;) Lenka K. 10:27:01 25.05.2020odpovědět
    Re: Slanitko dvojkyblík s blokací druholezce ("reverzo"; průměr děr kompatibilní s používaným lanem/dvojicí lan), brzdění při slaňování dolaďuji počtem karabin, při komplikovanějších slaněních kombinace s prusíkem (v tom případě slaňovátko ve spojovací smyci sedák/prsák nebo v prodloužení smyčkou) nebo uzly na samostatných koncích (slanění po sněhové sráni), pro blokaci při jednodušších slaněních (třeba zápis do vrcholové knížky na masivech) ad hoc blokace trojnásobným omotáním lana okolo pravého stehna. Lukas B. 10:54:53 25.05.2020odpovědět
  Re: Slanitko Opravdu doporučuji jakékoliv jistítko a prusík. Málokdo používá, ale zejména začátečníkovi to může zachránit život. Bee 13:09:29 26.05.2020odpovědět
Reklama:
Foto dne:
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
Databáze cest:
Nově v diskusi:
Nové komentáře:
Kde to vře:
Nově v inzerci:
Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
Návody:
Partneři: