LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230750 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
BalvanBoulder - Horažďovice
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová
Le Blok - Ostrava 1

Prodejny
Rock Point - Smíchov - Praha 5 - Smíchov
HUDYsport - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Ako sa istit na stlpe06.06.2020
Ahoj, robim geocahing a som lezec ultrazaciatocnik :) Lezieme teda hlavne na stromy (istenie na zakladni stromu a lano prehodene cez strom ako u arboristov). Teraz sme sa vsak dostali k jednej krabici ktora je umiestenena na hladkom betonovom stlpe, na vr
 Re: Ako sa istit na stlpe06.06.2020
Normálka na medvěda :-)
  Re: Ako sa istit na stlpe07.06.2020
hehe, tak toto by neslo, ani fyzicky ani psychicky :)
   Re: Ako sa istit na stlpe07.06.2020
pujdzeš na Čergov abo do Tatroch a medzevedz ce nauči
 Re: Ako sa istit na stlpe07.06.2020
Lodný uzol /líščí uzol na päte stĺpu ste skúšali ?
  Re: Ako sa istit na stlpe07.06.2020
zatial sme neskusali realne liezt nic no klasicke uzly (vratane liscieho) sme mali pocit ze to prost
 Re: Ako sa istit na stlpe07.06.2020
Prusik okolo sloupu
  Re: Ako sa istit na stlpe07.06.2020
hmm.. to by mohlo byt realne...vyskusame v terene. dik
   Re: Ako sa istit na stlpe08.06.2020
Normalne to vyprusikujte. Dve dlouhe smyce na zdrha. Sice docela drina, ale sranda.
   Re: Ako sa istit na stlpe08.06.2020
ono to reálné samozřejmě je. takhle lezu na jasanové suché nakloněné špejle, abych je při kácení stá
    Re: Ako sa istit na stlpe11.06.2020
Jestli jde sloup nahodit jako strom, můžeš si tam lano vytáhnout přes provlečený jakýkoli uzel (třeb
     Re: Ako sa istit na stlpe11.06.2020
Himbajs,
Daria a spol. majú problém s ukotvením lana na hladkom stĺpe. takže imho si veľmo
      Re: Ako sa istit na stlpe11.06.2020
To hodí přes dráty :D
 Re: Ako sa istit na stlpe16.06.2020
dvě smyčky, jedna 120cm a druhá 175cm z Dekáče

delší na nohu, kratší na sedák, liščí

 Průvodce Súľov04.06.2020
Ahoj, je prosím někde dostupný nějaký lezecký průvodce na Súľov? Hledám zatím marně.... Díky!
 Re: Průvodce Súľov04.06.2020
není nic, furt ten starý žebrák a toho už neseženeš. Možná ti ho prodám. Resp. ti ho dám a ještě ti
  Re: Průvodce Súľov08.06.2020
  Re: Průvodce Súľov08.06.2020
 Re: Průvodce Súľov04.06.2020
stáhni si na goat.cz, pro zorientování to stačí..
 Re: Průvodce Súľov04.06.2020
V kempu prodávali výběr, který tak na tři dny lezení vystačí
 Re: Průvodce Súľov05.06.2020
pripravte se na parkovani za 8 ecek a vsude plno lidi
  Re: Průvodce Súľov08.06.2020
Pokial boli hranice zatvorene, parking bol 3 ecka, a tie aj tak nikto nevyberal, a bolo pusto.... Al
   Re: Průvodce Súľov08.06.2020
Jako že auto s SK platí 3e a ostatní 8e?
    Re: Průvodce Súľov08.06.2020
To by tě překvapilo?

 Jištění na konstrukci03.06.2020
Ahoj, takový rychlý laický dotaz. Čím a jak se může a v praxi jistit lezec např. Při práci na anténním stožáru? Myslím výlez na konstrukci od země. Dík
 Re: Jištění na konstrukci03.06.2020
Jištěním vhodným na anténní stožáry a podobné konstrukce.
  Re: Jištění na konstrukci10.06.2020
Kowalsky: to je teda rada..

Nitram: tipy najdeš např. na
   Re: Jištění na konstrukci10.06.2020
Hele, bobane, na blbou otázku, blbá odpověď. Pokud tazatel neumí zaguglit a najít tři pozadí hejblat
   Re: Jištění na konstrukci10.06.2020
Po té co jsem dostal francouzákem po hlavě, se poníženě omlouvám. Jediný šéf je Skipper.

 Jaké lezacky na pisek03.06.2020
Ahoj.Prosím nějaké zkušené piskare,jestli by mi mohli poradit,jaké jsou dobre lezacky na písek. Lezu lehčí cesty na Hrubici. Takže spis na tření,než nějaké mikrolisty. Mám La sportivy Tarantule a přijdou mi moc tvrdý. Ze v tom člověk nemá cit. Honza
 Re: Jaké lezacky na pisek03.06.2020
Kup si takový, co jsou dobrý na písek, co v nich budeš mít cit a leze se v nich dobře na tření namís
 Re: Jaké lezacky na pisek03.06.2020
Vykašli se na lezačky, na lezení, včetně písku, se hoděj spíš lezečky..
  Re: Jaké lezacky na pisek03.06.2020
moje řeč - v první řadě si ujasni, k čemu ti budou - taky by sis mohl koupit lezačky, co ti budou na
   Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Lezačky se používají ke slezání skal či přelézání cest, vy chytrolíni.
 Re: Jaké lezacky na pisek03.06.2020
A abych nebyl jen za nejapnýho vtipálka, dost lidí se shodne, že na měkkej písek se osvědčily cobry,
 Re: Jaké lezacky na pisek03.06.2020
Žádné (bos) - co jsou pro Tebe lehčí cesty?
  Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Hmmm,to jsem se toho moc nedozvedel. Jo,bos taky občas lezu,taky v botách do vody,ty jsou fakt měkký
   Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Kowalsky,a jak to mám v obchodě poznat?
    Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
O.K. konkrétní tipy na písek: Triop RAP, nebo Triop PHET MAAK, ale nově podražený na vibram grip2. S
     Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Trochu lepší než Kobry mi přijdou LS Python. Tvarově zhruba podobné, povolí také do měkka, ale ne ta
     Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Triop phet mak taky mám a jsem s nimi na písku velmi spokojený. Nechtěl jsem ale psát konkrétní mode
      Re: Jaké lezacky na pisek06.06.2020
S Triopem ses spálil? To mě mrzí, já v různých Triopkách lezu už patnáct let a po pár odbočkách k ji
       Re: Jaké lezacky na pisek08.06.2020
první Triopky jsem si koupil někdy v roce 1992 (?), a dokonale nahradily podlepené kopačky a byly úp
       Re: Jaké lezacky na pisek09.06.2020
Nepochopil jsi mě. Spálil jsem zde v diskuzi, když jsem obhajoval Triop :-D
 Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Ahoj Honzo, na měkkým písku používám ty nejlevnější a nejpohodlnější boty. Takové, že v nich vydržím
  Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Souhlas. Jakýkoliv začátečnický model (od české firmy, hlavně ne tarrantule od LS) má nejlepší poměr
   Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Díky za odpovědi.
    Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
Ve Skaláku zrovna není od věci si dát pár cest naboso... Hodně to pomůže nejen Skaláku...
     Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Psal jsem nahoře,ze lezu i naboso,nebo v botách do vody z Lidlu,který krasne drzej na rajbasech a ke
 Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
na měkkej písek měkký boty. čím tvrdší písek, tím tvrdší. do rajbáku spíš měkčí boty, převislý věci
  Re: Jaké lezacky na pisek04.06.2020
To já vim. Nejradši bych ty úplně nejmekci. Jen jsem nevedel značku,nebo jestli není nějaká vyhlášen
   Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Dojdi do obchodu, ber si boty do ruky a ohýbej a kruť a porovnávej... :-)Vyber ty nejměkčí...
   Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Honzo, konkrétní model výběr aby Ti dobře seděl na noze podle rad výše. Zkus je nechat podlepit lepi
  Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Hele obuvníku. Jak poznám měkej a tvrdej písek. Zrno je stejný. Větší kravinu jsem opravdu neslyšel!
   Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Nejsem obuvník, ale odpovím ti. Zajeď si vylézt něco v Kokořínském dole a pak si udělej výlet na Mor
    Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Blbost to IMHO nejni. Subjektivní Tvrdost sestupně např: Pantak - Labak - Teplice - Ostaš - Adr - Pr
   Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
hele, každej kdo leze na písku ví, co se rozumí měkkým a co tvrdým pískem. Ostaš je různorodá. Zadní
   Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
Zrno je stejny? Zrno je stejny??? Ty jsi fakt odbornik na slovo vzatej :D Videl jsi nekdy sito? To j
    Re: Jaké lezacky na pisek05.06.2020
zrno, nezrno, měkkej písek, tvrdej písek, jedna moudrost praví, že nejlepší lezečky je kurevská síla
     Re: Jaké lezacky na pisek09.06.2020
Jojo, v osoleným rajbasu ti je to na h..no.
 Re: Jaké lezacky na pisek11.06.2020
LS Mythos se mi osvědčily nejvíc, univerzální, nejen na písek, jsou LS Miura. Ale obě musí sedět, po

 Tábor - bouldering průvodce 03.06.2020
Ahoj, nemáte náhodou někdo stažený průvodce na Taborské bouldry? Odkaz a bouldering.cz nefunguje. Díky!!
 Re: Tábor - bouldering průvodce 03.06.2020
Na FB stránka MalléBloccky, mezi fotkama je album s průvodcem. O pdf verzi nevím. O tištěným taky ne

 oplet lana01.06.2020
Ahoj borci. Začalo se mi klubat jádro z lana, nechápu proč. Je lepší oplet zaštupovat jak ponožku, nebo zalátat jak prodřené kalhoty? Jsem z toho nešťastný, lano mám teprve chvilku. Díky za rady
 Re: oplet lana01.06.2020
Řízni to, je-li to v blbém místě, tak kup nový. Pokud je jádro venku.
 Re: oplet lana01.06.2020
Pokud je to poblíž konce tak uříznout a lano holt bude o trochu kratší. To je osud lan. Osmdesátka,
  Re: oplet lana03.06.2020
" Lana by neměla přijít do styku s jakýmikoli chemikáliemi (organické chemikálie, oleje, kyseli
 Re: oplet lana01.06.2020
ani jako ponožku, ani jako kalhoty; hodláš-li po krejčovsku vyspravit oplet lana, potom jako rukáv n
  Re: oplet lana01.06.2020
sorry podpis.
 Re: oplet lana01.06.2020
Pokud máš lano teprve chvilku, tak ho zkus reklamovat.
Také se mi u jednoho lana stalo, že mě
 Re: oplet lana02.06.2020
aké lano, ako bolo používané ?

 Hoj29.05.2020
Hoj, prosím Vás jde teď někde k vidění aktuální omezení lezení kvůli dešťových limitům? Nějak se k tomu nemůžu proklikat :(
 Re: Hoj03.06.2020
podešťový limity (myslím že přes léto 48, jinak 72 hodin) bývaly v pravidlech, ale už pár let je pos
  Re: Hoj04.06.2020
Kdysi byla někde na webu mapka s aktuální situaci a k te se nemůžu dostat
   Re: Hoj04.06.2020
Mapka byla na Skalních oblastech. Ale z důvodů nenormální situace ji tam do odvolání vypnuli.
    Re: Hoj04.06.2020
Ach jo :/

 bouldrovka v adršpachu28.05.2020
zdarec, máte někdo info jak je na tom projekt bouldrovky v adršpachu na který jsme posílali podporu? Loni jsem jim psal zda něchtějí pomoct na stavbě a vůbec se neozvali..
 Re: bouldrovka v adršpachu28.05.2020
Lidi z Adru jsou takova zajimava bandicka...
  Re: bouldrovka v adršpachu29.05.2020
Anonymní šulini za klávesnicí jsou taková zajímavá bandička.
   Re: bouldrovka v adršpachu30.05.2020
palec nahoru
   Re: bouldrovka v adršpachu01.06.2020
Lidi, co staví boulder v Ádru, přispívají jim na to nebo používají ksichtbůček jsou magoři...
    Re: bouldrovka v adršpachu02.06.2020
opravdu nerozumím tomu, proč je diskuze na lezci anonymní. zajímalo by mě, zda by ses takto vyjadřov
     Re: bouldrovka v adršpachu03.06.2020
Pak jsou tu poloanynonymní nicky jako honza, který používá víc lidí (m.j. já, ale né v tomhle vlákně
      Re: bouldrovka v adršpachu03.06.2020
pokud má příspěvek hlavu a patu, je to asi jedno. jde o obsah. ale pokud někdo někoho uráží anonymně
 Re: bouldrovka v adršpachu29.05.2020
 AO u J.Krause28.05.2020
https://youtu.be/b0X38ZpZYbk
 Re: AO u J.Krause28.05.2020
díky za odkaz

 Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Ahoj. Máte někdo zkušenost s prvovýstupcovským nýtem na písku? Funguje to spolehlivě? Dá se použít opakovaně? Ev. Dá se použít jako prvovýstupcovský nýt jakákoliv rozumně dlouhá kotva do betonu a to opakovaně?
Myslím tento princip:
 Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
nechápu proč si neseženeš originál přes nějaké OVK, nebo správce

funguje i opakovaně.
  Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Lze použít klasický kruh nebo borhák a ten prvovýstupcovský nýt ani není potřeba. Pokud vrtáš díru p
  Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Originální jistící prostředky od OVK samozřejmě mám. Ptám se na dočasné jištění na prvovýstup, které
   Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
V pevném pískovci funguje dobře. Na měkkém může být problém, tam se leckdy díra už při vrtání trochu
    Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
doufám, že mě nikdo neukamenuje, ale tady vidím docela prostor pro všeliká ta kutilská řešení. rozpě
     Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Náhodou ve chvíli, kdy se tu doporučuje borhák zasunutý do díry jen tak, tak todle vůbec nezní špatn
      Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Myslíš pořád ten expanzní prvovýstupák, co se dá koupit přes ČHS? Jasně, ten je pro opakované použit
       Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Nee myslel jsem ty rozporové průvlakové kotvy, které se používají ve stavebnictví. U toho ofiko prvo
     Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Zájímá mě, zda se dá pořídit jednoduše opakovaně zandavací-vyndavací nýt ala stavební použití za ce
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Jo. Existuje to. Dělá to Petzl. Bohužel na písek to má sebevražedně krátkej dřík a stojí to přes tis
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
I v jiným materiálu než v pískovci mi ty Petzly přijdou trochu nedůvěryhodný. Tu kuželku přitáhne je
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Toho Petzla bych se trochu zastal...používám typ do díry 12mm(Petzl Coeur Pulse). Délka není nic ext
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Tak díky! Já jsem z toho samýho nýtu dobrej pocit neměl a padat se mi do toho moc nechtělo, i když j
          Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Vrták je opravdu důležitej, myslím si že to má Petzl i vyloženě v návodu k tomu nýtu, že se má použí
           Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Petzl má v návodu čtyřbřit, aby nebyla díra "okousaná".
            Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Sorry, napsal jsem to přesně obráceně:) je to tak.
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Proboha proč? Expanzní nýt nerez stojí 100-200 Kč/ks, stojí to zato nějakých provizorním? Nebo obyč
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
PS vše 25Kn min...
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Expanzivní nýty znám i já,
ale jde mi o to, když bych se pokoušel dělat prvovýstup od spodu
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
docela slušně takhle fungujou omo kotvy (cihal-omo.cz), tam je taková ta chytrá pružinka stahující s
          Poděkování LukasiB za konkrétní info28.05.2020
díky za Omo info, možná se i dokopu a objednám zkušební kusy 8 a 10mm na vápno.
           ještě další možnosti29.05.2020
jsem o tom přemýšlel, a proč vlastně jako dočasný prvovýstupák do vápna nepoužít turbošroub? třeba t
            že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
na turbošrouby teď přišla řeč s technickou podporou pro VIPáky od nejmenovaného renomovaného výrobce
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
Nebo imbus šroub, průměr 8 nebo 10. Při délce 8 nebo 10 cm přibližne v půlce stáhnout průměr na menš
              Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
mosazná hmoždina sice také funguje (existuje samozřejmě i ocelová stejného principu), ale turbošroub
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse03.07.2020
To úplně svádí, při rozměrech třeba 10/80, k normálnímu použití, ne jen dočasně.
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Asi jedině když chceš dělat cestu odspodu, a nechceš tam definitivně dávat klasické nýty, ale lepené
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Hele s Karešem to bylo trochu jinak, ti tam dávali stavební kotvy...To sem nepleť! Proti normálním n
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
já se teda hlásím, že mám něco i proti "normálním nýtům" - mluvím ovšem o oblastech "
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Právě že někteří měli námitky i proti normálním nýtům a vyžadovali lepené.
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Právě že se řvalo obecně proti nýtum (protože oproti lepenýmu bh. má nýt několik zásadních nevýhod)<
 Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Děkuji moc všem za přínosnou diskuzi (myšleno bez ironie). Stále však zůstala nezodpovězena moje hla
  Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
nasadils mi brouka. zkusím vzít 3/4 coulovou trubku, 3/4 coulovou hadici, závitovku M16, tři matice
   Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Nápad to je krásnej ale jako jednu z hlavních výhod prvovystupáku na písku vnímám to, že děláš mnohe
    Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
jo, z měkkého pískovce by to možná šlo vysolit. nechat čumět delší konec kotvy, na tom mít jednu mat
     Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Jj. Takhle jsem zhruba taky přemýšlel. O té diskuzi o malých kladivech vím. Jsem ji rozpoutal ;-).
     Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Bez předvrtu?
      Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
jo, bez předvrtu. ale fakt kokořín-like matroš. 91. narozeniny.
       Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Nevím, jestli se víc klanět vrtačce, nebo ježit vlasy hrůzou z té skály :)
Každopádně předsta
        Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
vykloktali jsme z 22 na 24
         Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Vivat Lidl.
  Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
jestli průvlakovou kotvou myslíš třeba fischer FAZ II, tak to bez vybombardování kráteru ven nedosta

1   ...   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Prvovýstupcovský nýt
Ahoj. Máte někdo zkušenost s prvovýstupcovským nýtem na písku? Funguje to spolehlivě? Dá se použít opakovaně? Ev. Dá se použít jako prvovýstupcovský nýt jakákoliv rozumně dlouhá kotva do betonu a to opakovaně?
Myslím tento princip:
https://www.sroubyonline.cz/ ocelove-kotvy-bily- zinek-dkpru
https://www.sroubyonline.cz/ kotvici-technika/ ocelove-kotvy/fsa-s
Kok10:35:05 27.05.2020
odpovědět 
 Re: Prvovýstupcovský nýt
nechápu proč si neseženeš originál přes nějaké OVK, nebo správce

funguje i opakovaně. a na Křížáku býval (možná dodnes, jen nepamatuju kde) prvovýstupák ponechaný jako trvalé jištění a padalo se do toho
11:25:45 27.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
Lze použít klasický kruh nebo borhák a ten prvovýstupcovský nýt ani není potřeba. Pokud vrtáš díru pro lepený kruh lehce "špičkou" dolů (část s okem kruhu bude po instalaci nejvyšší část kruhu) a natlučeš okolo kruhu připravené klínky (tvrdé dřevo) nebo obyč. hřebíky vhodného průměru tak ho lze nadlézat a i do něj padat (vyzkoušeno). Následně se po dokončení cesty vše v klidu a najednou zalepí ze slanění.
moták12:14:16 27.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
Originální jistící prostředky od OVK samozřejmě mám. Ptám se na dočasné jištění na prvovýstup, které je bezprostředně po prvovýstupu vyměněno za trvalé, originální, od OVK. Mojí zběžnou sondáží mezi mými známými jsem zjistil, že se to řeší různě, ale prvovýstupcovské nýty, které se na první pohled jeví jako ideál, nikdo nepoužívá. Proto se ptám.
Kok12:58:07 27.05.2020
odpovědět 
   Re: Prvovýstupcovský nýt
V pevném pískovci funguje dobře. Na měkkém může být problém, tam se leckdy díra už při vrtání trochu vymele a expanze už se pak nechytne, anebo se chytne, ale třeba při pádu do kyvadla ho snadno utrhneš a protočíš a pak už moc nedrží.
Taky je rozdíl, jestli ho používáš v položeném (když v položeném vrtáš kolmo ke skále, má to celé sklon a není se čeho bát, neměl bys to pádem vytáhnout, ani kdybys to vložil navolno), v kolmém s mírným sklonem díry taky slušný (v pevném písku), trochu obavy můžeš mít, když je v silněji převislém a pádem nebo sezením ho vlastně vytahuješ ven.
Jak je na tom prvovýstupáku takový navařený oko, tak to dělá celkem širokej límec - aby nýt dosedl ideálně, musíš vrtat kolmo ke skále v pěkně rovném, plochém místě. Při nějakém sklonu (a mírný sklon dáváš v kolmém nebo mírně převislém většinou) se opře horní část toho límce a dolní je pak třeba cenťák od skály; když do toho padáš, působí tam pak větší páka a ty tenčí prvovýstupáky (díra 14 mm) se většinou dřív nebo později ohnou, takže pak jdou hůř do díry... Ty silnější (díra 20?) se nám myslím zatím ohnout nepovedlo, a mám pocit, že i líp drží, mají silnější tu expanzi (kuželka to víc rozevře).
Jak psal myslím moták, když děláš cestu v položeném nebo kolmém, dá se ale dobře obejít i bez nich, jenom s klacíkama a kruhama/borhákama. Nebo hřebíkama. V kolmém nebo velmi mírně převislém je v takovém případě dobrý vrtat s mírným sklonem. Do díry pak zastrčíš pár třeba bukových klacíků, klidně 15 cm dlouhých, klidně až dovnitř, a mezi ně vložíš a kladivem nabušíš kruh. Když to uděláš dobře, drží to výborně (teda rozmyslel bych si to ve větším převisu, kde to pádem vytahuješ ven). Pak je akorát někdy trochu práce vytáhnout ten kruh zase ven před lepením. S borhákama to v klacíkách drží ještě líp - když uděláš pod dírou žlábek na oko, a borhák dobře zatlučeš, díky tomu žlábku to neutrhneš a neprotočíš ani pendlem.
Hřebíky samozřejmě tlučeš až dodatečně zvenku. Pájka Rýva v Labáku místo klacíků používal dřevěné kolíčky na prádlo, nějak třeba na půlku štípnuté - vložíš třeba dvě třísky na horní kraj díry (2. a 10. hodina) a mezi ně/pod ně natlučeš borhák. Nebo nějaké tvrdší třísky...
P.17:51:38 27.05.2020
odpovědět 
    Re: Prvovýstupcovský nýt
doufám, že mě nikdo neukamenuje, ale tady vidím docela prostor pro všeliká ta kutilská řešení. rozpěrná kotva drží asi velmi dobře v pevném materiálu, kde lze dodržet průměr vrtané díry s přesností řádově do milimetru plus - a to je tak zhruba skalák a drábky ne, labák a sušky ano, ádr a teplice místy. empiticky (z jiných aplikací) funguje závitovka, na vnitřním konci matice a okolo ní majzlíkem pokurvenej závit, navlečená gumová hadice a podložka, z vinglu oko nýtu a matice. utahováním zvenku se hadice na závitovce nafukuje a expanduje a drží, a netlačí na měkký materiál přespříliš. funguje to, nedrtí skálu (měkký stavební materiál) a jde následně spolehlivě vyndat. jde jenom o to vyladit průměr díry (pro kruh 22 mm díra 24 mm vykloktaná ve strouhance na cca 26), závitovka a hadice - stačí pohrabat v garáži v bedně se zbylým imateriálem.

na rovinu přiznávám, že jsem nic takového dočasného na svých ojedinělých a bezvýznamných prvovýstupcovských aktivitách nepoužil, vždy bylo dost času počkat, až lepidlo zatvrdne.
Lukas B.18:40:36 27.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt
Náhodou ve chvíli, kdy se tu doporučuje borhák zasunutý do díry jen tak, tak todle vůbec nezní špatně... Mám ještě jeden dotaz. Je nějaká reálná šance, že když se člověk chová k rozporné kotvě hezky, tak ji pak, po uvolnění napětí a nasledným poklepáním kladivem, vyndá?
Kok20:20:21 27.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt
Myslíš pořád ten expanzní prvovýstupák, co se dá koupit přes ČHS? Jasně, ten je pro opakované použití a v pevném pískovci funguje slušně. Asi největší riziko je, že při vyndávání ho moc povolíš a kuželka vyjede ze závitu a zůstane na dně díry. To pak vylovit nějakým drátem, kterej s sebou zpravidla nemáš. Nebo někdy, když se mu nechce do díry (třeba už máš trochu ojetej vrták a vrtá trošku menší díru), tak ho někdo naklepe kladivem přes šroub a rozbije hlavici šroubu, takže tam pak nejde imbus. Šroub se ale taky dá vyměnit. Jinak jasně, funguje opakovaně. Teprve když ho ohneš, je s tím horší manipulace. Ale i ty ohnutý jsme pak ještě používali, třeba jsme je do díry prostě nahrubo nabouchali kladivem, už nešly dotáhnout, ale tím ohnutím zas v díře dobře držely, pak zas hrubou silou kladivem roztočit v díře a ven. Dokonce jsem ty tlustý prvovýstupáky měl někde v projektu víc než rok a šly ven překvapivě dobře a byly pořád funkční (asi v nějaký mokrý stěně by to tak nemuselo být).
Ale má smysl pořizovat si je, jenom když se to chystáš používat víc. Aby to mělo smysl, chce to mít jich několik, a kvůli dvěma třem prvovýstupům se ta investice nevyplatí. To je lepší postupně každej kruh zalepit zvlášť a počkat, až zatvrdne. Nebo lízt přes kruhy utemovaný klackama. To když uděláš pořádně, tak to pak máš problém vytlouct ven.
P.22:15:59 27.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt
Nee myslel jsem ty rozporové průvlakové kotvy, které se používají ve stavebnictví. U toho ofiko prvovýstupáku tam to je jasný, že by to mělo fungovat. Výhoda těch průvlakových kotev je právě v tom, že se dají pořídit už od nějakých 40kč/kus. nosnosti se nebojím, ta by měla být určitě dostatečná.
kok13:24:58 28.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Zájímá mě, zda se dá pořídit jednoduše opakovaně zandavací-vyndavací nýt ala stavební použití za cenu do 100 - 200 kč/kus, který má normovanou pevnost 22kn ve střihu ve vápně či jiném kameni.

Nýty by s lezeckým okem sloužily pouze prvovýstupci k přelezu s následnou výměnou za stabilní nýt, borhák, nebo kruh - s využitím stávající nebo převrtáním díry na větší.

Výše v diskusi uváděné nýty mají normovanou pevnost do 10kn (ve střihu a tahu) a není z jejich popisu dost zřejmé, zda se dají opakovaně zandavat/ vyndavat.

V odkazech jsou mezery:

https://www.sroubyonline.cz/ ocelove-kotvy-bily- zinek-dkpru
https://www.sroubyonline.cz/ kotvici-technika/ ocelove-kotvy/fsa-s
rádoby prvovýstupce21:04:12 27.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Jo. Existuje to. Dělá to Petzl. Bohužel na písek to má sebevražedně krátkej dřík a stojí to přes tisícovku
Kok21:37:56 27.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
I v jiným materiálu než v pískovci mi ty Petzly přijdou trochu nedůvěryhodný. Tu kuželku přitáhne jenom nějaká pružinka a zajistí ji dotažení rukou. Když není fakt přesná díra, nepůsobí to dobře. Z toho jsem úplně nejlepší pocit neměl. Nějak víc bych do toho padat nechtěl.
To ty prvovýstupáky na písek dotáhneš klíčem fest a víš, že to drží. Přes klacíky slyšíš, jak zvoní hák, když ho tlučeš do díry, cítíš odpor a taky víš.
P.22:23:24 27.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Toho Petzla bych se trochu zastal...používám typ do díry 12mm(Petzl Coeur Pulse). Délka není nic extra, ale i v převislém to drželo perfektně. Dva pády a při osazování BH, byl skoro problém odjistit tu pojistku. Nebylo to tedy na písku, ale na "popelu", takže srovnatelné s tvrdým pískem. Na vápně a jiných tvrdých materiálech je to tutovka.
 Petr J.07:14:05 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Tak díky! Já jsem z toho samýho nýtu dobrej pocit neměl a padat se mi do toho moc nechtělo, i když jsme do toho taky myslím párkrát spadli. Na rule, takže tvrdej materiál. Řešili jsme ale vrtáky, měli jsme čtyřbřit a dvoubřit a každej vrtal trošku jinou díru, myslím že jsme nakonec od čtyřbřitu přešli ke dvoubřitu, že byla díra přesnější (menší) a sedělo to líp. Ale možná to byla jenom vyděšenost - jak je to krátký a že ten mechanismus zajištění není tak bytelnej.
P.09:21:00 28.05.2020
odpovědět 
          Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Vrták je opravdu důležitej, myslím si že to má Petzl i vyloženě v návodu k tomu nýtu, že se má používat pouze dvoubřit, čtyřbřit nikdy. Bude to jak píšeš, kvůli přesnosti díry.
 Petr J.11:00:51 28.05.2020
odpovědět 
           Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Petzl má v návodu čtyřbřit, aby nebyla díra "okousaná".
https://1url.cz/EzGUd
12:15:39 28.05.2020
odpovědět 
            Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Sorry, napsal jsem to přesně obráceně:) je to tak.
 Petr J.13:47:09 28.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Proboha proč? Expanzní nýt nerez stojí 100-200 Kč/ks, stojí to zato nějakých provizorním? Nebo obyč 50-80 Kč/ks? Proč vymýšlet kolo? Kor na vápno... Nechápu!
Kokos21:47:21 27.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
PS vše 25Kn min...
Kokos21:48:38 27.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Expanzivní nýty znám i já,
ale jde mi o to, když bych se pokoušel dělat prvovýstup od spodu nahoru, navrtal bych díru na prvovýstupový nýt a osadil, lezl dále - možná bych i opakovaně padal, dolezl nahoru a ze slanění bych bez problémů prvovýstupové nýty vytáhl ven a do stejné díry ( možná s převrtáním průměru ) bych osadil na stálo lepené borháky.
Nebo použil menší průměr prvovýstupového nýtu s následným osazením trvalého expanzivního nýtu o větším průměu s převrtáním díry ze slanění.
Tím bych dosáhl rychlost vrtání menší díry při lezení odspodu z možné lezxecké pozice.

Opakovanost použití prvovýstupového nýtu, jednoduchost osazení a vyndání,
a dostatečná pevnost/bezpečnost pří lezeckém použití.

Kdyby někdo poradil i s možným odkazem na produktovou položku na e-shopu?

P.S.
Na tvrdém písku ( ala Labák ) se použivali i malé a kratší prvovýstupové kruhy nebo jen dříky obdelníkového průřezu natlučené přes vložená dřevěná dřívka do díry tak akorát průměru tak, aby hrany dřiku prořízly kružnici obvodu díry. Hrany dříku možno bylo nazoubkovat záseky.

Dříky byly obdelníkového průřezu na výšku, v podélném směru byly L patkového tvaru směrem k zemi, s provrtanou dírou na karabinu v L patce pod obdelníkovým průřezem dříku v díře.

Vyndavání poklepem kladivem z různých stran, až začal lézt ven. Nebo se daly tahat šroubouvací trojnožkou. Větší a delší díra na stabilní kruh převrtáním. Výroba samodílenská.
rádoby prvovýstupce23:13:10 27.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
docela slušně takhle fungujou omo kotvy (cihal-omo.cz), tam je taková ta chytrá pružinka stahující segmenty. správná a v souladu s návodem instalace omo kotvy je taková, že vyvrtáš díru, vložíš kotvu a vezmeš trubku, a narazíš dovnitř segmenty. tak je to nevyndatelné. pro opakované použití musíš udělat díru spolehlivého průměru (bez záporných tolerancí), delší a fakt spolehlivě vykartáčovanou, a mít uřízlý mezikus trubky mezi segmenty a plaketu. když to chceš vyndat, tak odšroubuješ matici, sundáš plaketu a zlehka klepneš do dříku (uvolníš) a zlehka vyndáš. ovšem průměr omo kotvy začíná na dvanáctce a charakteristická nosnost Q95 je 15 kN.
Lukas B.09:41:49 28.05.2020
odpovědět 
          Poděkování LukasiB za konkrétní info
díky za Omo info, možná se i dokopu a objednám zkušební kusy 8 a 10mm na vápno.
rádoby prvovýstupce18:55:55 28.05.2020
odpovědět 
           ještě další možnosti
jsem o tom přemýšlel, a proč vlastně jako dočasný prvovýstupák do vápna nepoužít turbošroub? třeba ten roztomilý hilťácký HUS3-H8/10/14 nebo nějaký jiný od někoho jiného.
a k tomu písku, tam se mi turbošroub moc nezdá (snad kromě nejtvrdších písků), ale roztomilá expreskotva od doky by mohla být v relativně tvrdším písku docela fajn řešení, a spirálku bys nakonec převrtal rourákem).
Lukas B.08:07:06 29.05.2020
odpovědět 
            že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
na turbošrouby teď přišla řeč s technickou podporou pro VIPáky od nejmenovaného renomovaného výrobce kotevní techniky. turbošrouby jsou velmi vhodné řešení. to jest při prvovýstupu odspoda vyvrtat 60 mm hlubokou díru osmičkou vrtákem (zvládne jak lehoučké aku kladivo renomovaného výrobce, tak i hravě kocourek z lidlu), natočit turbošroub s plaketou nýtu (aku rázovým utahovákem na stejnou baterku co má vrtačka, ale osmičku zvládne i slušnější půlpalcová gola, charakteristická pevnost turbošroubu v tahu řádově tuna, ve střihu dvě tuny, platí pro beton C20/25, což vápenec dává se zhruba trojnásobnou rezervou), po vylezení cesty ze slanění po jednom převrtat na 80/12 (turbošrouby se v betonu dají použít řádově 50 krát) a následně zalepit krásné nerezové borháky. ceníková cena jednoho turbošroubu 8/60 je řádově 25 kč + dph. no nekup to.
Lukas B.13:07:34 02.07.2020
odpovědět 
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
Nebo imbus šroub, průměr 8 nebo 10. Při délce 8 nebo 10 cm přibližne v půlce stáhnout průměr na menší (6 nebo 8) a špičku zaoblit. Na to mosaznou hmoždinku do cihle. Pokus v tahu skončil vytrženým betonem. Jde to používat opakovaně. Tuhle jich byl plnej Kras, akorát je někdo, spolu s dalšíma kokotinama ve skále, měl potřebu vyměnit za lepený borháky.
14:29:01 02.07.2020
odpovědět 
              Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
mosazná hmoždina sice také funguje (existuje samozřejmě i ocelová stejného principu), ale turbošroub je při stejném průměru a hloubce vrtu velmi významně nosnější (na tah, střih bude asi plusminus srovnatelný) - a nevyžaduje soustružení ani řezání závitu.
Lukas B.15:18:27 02.07.2020
odpovědět 
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
To úplně svádí, při rozměrech třeba 10/80, k normálnímu použití, ne jen dočasně.
10:36:28 03.07.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Asi jedině když chceš dělat cestu odspodu, a nechceš tam definitivně dávat klasické nýty, ale lepené, a nechceš to rozvrtat (expanzní, a vedle pak ještě lepeňák).
Když tady třeba probíhaly ty útoky na Honzu Kareše, jaktože dává do vápna nýty...
P.22:31:02 27.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Hele s Karešem to bylo trochu jinak, ti tam dávali stavební kotvy...To sem nepleť! Proti normálním nýtům nikdo nic neměl...
00:02:41 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
já se teda hlásím, že mám něco i proti "normálním nýtům" - mluvím ovšem o oblastech "pro lidi", s cestami shora čištěnými a vrtanými převážně shora. u horských prváčů na mnoho délek odspoda za jeden den je situace samozřejmě jiná, tam použití nýtů rozumím a při doplnění štandu o borhák vlepený patronou ani neceknu.
Lukas B.08:40:32 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Právě že někteří měli námitky i proti normálním nýtům a vyžadovali lepené.
P.09:24:22 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Právě že se řvalo obecně proti nýtum (protože oproti lepenýmu bh. má nýt několik zásadních nevýhod)
Prvovýstupák na písek se mi líbí ta závitovka se stlačenou hadicí jak píše Lukas. (podobnej princip se používá u hůlek, tam se v díře roztahuje plastovej špunt)
10:40:43 28.05.2020
odpovědět 
 Re: Prvovýstupcovský nýt
Děkuji moc všem za přínosnou diskuzi (myšleno bez ironie). Stále však zůstala nezodpovězena moje hlavní otázka: pokud použiju průvlakovou kotvu do betonu jako prvovystupák, dostanu ji pak z díry ven? Pokud ano, dostanu ji ven šetrně a v celku (po odšroubování něžně poklepat v ose???), nebo ji dostanu ven jen vytlučením s destrukcí kotvy (vytlouct kladivem ze stran tj. kolmo na osu???)? Omlouvám se, asi chci po vás moc velký detaily. Zkusím si to předem sám na nějakým šutru...
Kok18:30:07 28.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
nasadils mi brouka. zkusím vzít 3/4 coulovou trubku, 3/4 coulovou hadici, závitovku M16, tři matice a vingl na plaketu, a zkusím ubastlit prvovýstupák model LB, možná někde v zářezu lesní cesty vyhrabu nějakej hnusnej solívej šutr (nebo vezmu nějakej zbytek pórobetonu) a zkusím osadit. pak si to dám patentovat.
Lukas B.18:36:23 28.05.2020
odpovědět 
   Re: Prvovýstupcovský nýt
Nápad to je krásnej ale jako jednu z hlavních výhod prvovystupáku na písku vnímám to, že děláš mnohem menší díry, takže ti stačí malé kladivo, a zároveň to netrvá tak dlouho... Jinak díky za odpověď níže. Stejně mě to nedá a asi to zkusím. Mám takový tušení že by to mohlo jít, protože písek je přeci jen měkkej a solivej na rozdíl od betonu.
Kok18:49:19 28.05.2020
odpovědět 
    Re: Prvovýstupcovský nýt
jo, z měkkého pískovce by to možná šlo vysolit. nechat čumět delší konec kotvy, na tom mít jednu matici za plaketou, a pak na konci dvě matice utažené natvrdo proti sobě (nebo jednu a bliklou svářečkou). vždycky pokroutit za to na konci a po vysolení povytáhnout tou maticí za plaketou. na hrubicovej písek třeba průvlakovku M16. no a pak to převrtat 22-24 pro definitivní vlepený kruh.

mimochodem, nedávno tady byla diskuse o příklepu na písku. následně jsem byl u empirického ověření lidl aku kladívka 1J/1690 kč, a do "kokořín-like" kvality pískovce, hravě utáhlo 22 vrták do 300 mm hloubky, a bylo hotovo za zhruba dvě minuty.
Lukas B.18:57:27 28.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt
Jj. Takhle jsem zhruba taky přemýšlel. O té diskuzi o malých kladivech vím. Jsem ji rozpoutal ;-).
Kok19:23:39 28.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt
Bez předvrtu?
P.09:15:13 29.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt
jo, bez předvrtu. ale fakt kokořín-like matroš. 91. narozeniny.
Lukas B.09:28:58 29.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt
Nevím, jestli se víc klanět vrtačce, nebo ježit vlasy hrůzou z té skály :)
Každopádně představa takového vrtáku nasazeného na tom chrastítku, to už je skoro do grotesky. Na 30 cm kruhy se navíc normálně vrtá průměr 24 ne? Nebo to jste z té 22 hravě zvětšili?
P.10:21:48 29.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt
vykloktali jsme z 22 na 24
Lukas B.11:17:47 29.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt
Vivat Lidl.
P.12:07:14 29.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
jestli průvlakovou kotvou myslíš třeba fischer FAZ II, tak to bez vybombardování kráteru ven nedostaneš. tedy, ona ven spíš tak bude pomalu neřízeně popolejzat se změnami teploty a vyrezáváním a otlačováním kamene, ale na povel to nepůjde.
Lukas B.18:41:44 28.05.2020
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192338)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Levoboček VIIIa Věžák
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (56)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1147 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi