Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230922 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Ahoj. Máte někdo zkušenost s prvovýstupcovským nýtem na písku? Funguje to spolehlivě? Dá se použít opakovaně? Ev. Dá se použít jako prvovýstupcovský nýt jakákoliv rozumně dlouhá kotva do betonu a to opakovaně?
Myslím tento princip:
 Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
nechápu proč si neseženeš originál přes nějaké OVK, nebo správce

funguje i opakovaně.
  Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Lze použít klasický kruh nebo borhák a ten prvovýstupcovský nýt ani není potřeba. Pokud vrtáš díru p
  Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Originální jistící prostředky od OVK samozřejmě mám. Ptám se na dočasné jištění na prvovýstup, které
   Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
V pevném pískovci funguje dobře. Na měkkém může být problém, tam se leckdy díra už při vrtání trochu
    Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
doufám, že mě nikdo neukamenuje, ale tady vidím docela prostor pro všeliká ta kutilská řešení. rozpě
     Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Náhodou ve chvíli, kdy se tu doporučuje borhák zasunutý do díry jen tak, tak todle vůbec nezní špatn
      Re: Prvovýstupcovský nýt27.05.2020
Myslíš pořád ten expanzní prvovýstupák, co se dá koupit přes ČHS? Jasně, ten je pro opakované použit
       Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Nee myslel jsem ty rozporové průvlakové kotvy, které se používají ve stavebnictví. U toho ofiko prvo
     Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Zájímá mě, zda se dá pořídit jednoduše opakovaně zandavací-vyndavací nýt ala stavební použití za ce
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Jo. Existuje to. Dělá to Petzl. Bohužel na písek to má sebevražedně krátkej dřík a stojí to přes tis
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
I v jiným materiálu než v pískovci mi ty Petzly přijdou trochu nedůvěryhodný. Tu kuželku přitáhne je
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Toho Petzla bych se trochu zastal...používám typ do díry 12mm(Petzl Coeur Pulse). Délka není nic ext
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Tak díky! Já jsem z toho samýho nýtu dobrej pocit neměl a padat se mi do toho moc nechtělo, i když j
          Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Vrták je opravdu důležitej, myslím si že to má Petzl i vyloženě v návodu k tomu nýtu, že se má použí
           Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Petzl má v návodu čtyřbřit, aby nebyla díra "okousaná".
            Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Sorry, napsal jsem to přesně obráceně:) je to tak.
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Proboha proč? Expanzní nýt nerez stojí 100-200 Kč/ks, stojí to zato nějakých provizorním? Nebo obyč
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
PS vše 25Kn min...
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Expanzivní nýty znám i já,
ale jde mi o to, když bych se pokoušel dělat prvovýstup od spodu
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
docela slušně takhle fungujou omo kotvy (cihal-omo.cz), tam je taková ta chytrá pružinka stahující s
          Poděkování LukasiB za konkrétní info28.05.2020
díky za Omo info, možná se i dokopu a objednám zkušební kusy 8 a 10mm na vápno.
           ještě další možnosti29.05.2020
jsem o tom přemýšlel, a proč vlastně jako dočasný prvovýstupák do vápna nepoužít turbošroub? třeba t
            že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
na turbošrouby teď přišla řeč s technickou podporou pro VIPáky od nejmenovaného renomovaného výrobce
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
Nebo imbus šroub, průměr 8 nebo 10. Při délce 8 nebo 10 cm přibližne v půlce stáhnout průměr na menš
              Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse02.07.2020
mosazná hmoždina sice také funguje (existuje samozřejmě i ocelová stejného principu), ale turbošroub
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse03.07.2020
To úplně svádí, při rozměrech třeba 10/80, k normálnímu použití, ne jen dočasně.
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen27.05.2020
Asi jedině když chceš dělat cestu odspodu, a nechceš tam definitivně dávat klasické nýty, ale lepené
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Hele s Karešem to bylo trochu jinak, ti tam dávali stavební kotvy...To sem nepleť! Proti normálním n
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
já se teda hlásím, že mám něco i proti "normálním nýtům" - mluvím ovšem o oblastech "
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Právě že někteří měli námitky i proti normálním nýtům a vyžadovali lepené.
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen28.05.2020
Právě že se řvalo obecně proti nýtum (protože oproti lepenýmu bh. má nýt několik zásadních nevýhod)<
 Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Děkuji moc všem za přínosnou diskuzi (myšleno bez ironie). Stále však zůstala nezodpovězena moje hla
  Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
nasadils mi brouka. zkusím vzít 3/4 coulovou trubku, 3/4 coulovou hadici, závitovku M16, tři matice
   Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Nápad to je krásnej ale jako jednu z hlavních výhod prvovystupáku na písku vnímám to, že děláš mnohe
    Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
jo, z měkkého pískovce by to možná šlo vysolit. nechat čumět delší konec kotvy, na tom mít jednu mat
     Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
Jj. Takhle jsem zhruba taky přemýšlel. O té diskuzi o malých kladivech vím. Jsem ji rozpoutal ;-).
     Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Bez předvrtu?
      Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
jo, bez předvrtu. ale fakt kokořín-like matroš. 91. narozeniny.
       Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Nevím, jestli se víc klanět vrtačce, nebo ježit vlasy hrůzou z té skály :)
Každopádně předsta
        Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
vykloktali jsme z 22 na 24
         Re: Prvovýstupcovský nýt29.05.2020
Vivat Lidl.
  Re: Prvovýstupcovský nýt28.05.2020
jestli průvlakovou kotvou myslíš třeba fischer FAZ II, tak to bez vybombardování kráteru ven nedosta

 Poloviční lano24.05.2020
Zdravím, otázka začátečníka.. dá se poloviční lano bezpečně používat jako jednoduché?
 Re: Poloviční lano24.05.2020
NE.
Některá jsou k tomu certifikovaná, ale takto ať je používají jen ti, kteří ví, co dělají.
  Re: Poloviční lano24.05.2020
A v čem může být konstrukčně s lanem problém? Všude čtu že jednoduché se nesmí používat jako polovič
   Re: Poloviční lano24.05.2020
Zajímalo by mě, kdes vyčetl, že se jednoduché nesmí používat jako poloviční? Toto možné je, i když j
    Re: Poloviční lano24.05.2020
Pokud sem vkládám odpovědi několikrát tak sorry nějak se mi to hryzlo. Tak to mě zajímalo. Že bude p
     Re: Poloviční lano24.05.2020
Po vložení příspěvku nemačkej refresh nebo F5. Jinak se příspěvek vloží vícekrát.

Mrk
  Re: Poloviční lano24.05.2020
A v čem může být konstrukčně s lanem problém? Všude čtu že jednoduché se nesmí používat jako polovič
   Re: Poloviční lano26.05.2020
Konstrukčně problém není, certifikačně může být, lézt se na tom dá, má to svá ALE. Pokud je to certi
   Re: Poloviční lano26.05.2020
Půlka se testuje na pády prvolezce se zátěží 55 kg (jednička 80). Takže jestli jsi muší váha nebo na
   Re: Poloviční lano26.05.2020
Za sebe vidím následující komplikace. seřazeno od těch, který se mi zdají nejzávažnější:

 Re: Poloviční lano26.05.2020
Dá se. Spousta jich je i certifikovaných jako jednoduché a ty bez certifikace na tom budou podobně.
  Re: Poloviční lano26.05.2020
Ty kráso, " ... a ty co nejsou certifikované ( jako jednoduché ) budou na tom podobně" To
   Re: Poloviční lano27.05.2020
Doporučovat někomu co se nemá je samozřejmě špatně, ale... Byly jsme v zimě na ledech, tahali jsme d
    Re: Poloviční lano27.05.2020
Že je lano předimenzovaný jsem si myslel až do Štědrého dne loňského roku, kdy mi shodou okolností k
     Re: Poloviční lano27.05.2020
My taky přetrhli starou jedničku, ale asi po 50 km ostřejší jízdy po venkově. Ale na tahání auta dyn
      Re: Poloviční lano27.05.2020
dynamika lano je na tahání auta jednoznačně super, ale jak na ní při povolení lana najedeš zadním au
 Re: Poloviční lano27.05.2020
Každo-pádně bacha, když se zrakvíš, tak nemůžeš žalovat výrobce a ještě Ti možná pojišťovna dá posti

 hory24.05.2020
Existuje nějakej klíč při lezení v horách, kde se leze v pohorách a kde v lezkách?
 Re: hory24.05.2020
Dokud to jde, leze se v lezkách. Když to nejde (sníh, suť, led, přiliš mrzne) vezmou se pohory. Na l
  Re: hory24.05.2020
No, jako mrzkej uživatel ViaFerrat se ptám protože jsem třeba na Brentě viděl lézt lidi i v pohorách
   Re: hory24.05.2020
Možná by bylo dobré, trochu upřesnit dotaz. Ptal ses na lezení v horách. To pro někoho znamená vážné
    Re: hory24.05.2020
Nechápeš dotaz, neptám se co na ferratách, ale na důvod proč někdo leze v botách a někdo v ležáckých
   Re: hory24.05.2020
Čím lehčí boty, tím líp sse chodí. Naprotitomu, pohora je t+ěžší, ale ti na sněhu neujede, protože m
 Re: hory24.05.2020
Behem jednoho vyletu spolehlive poznas. Lehky teren klidne v pohorach. Je to rychlejsi. Nemusis se p

 Hledám parťačku24.05.2020
Ahoj, hledám partacku na lezení. Jsem od Chebu a lezu asi rok. Nic moc, ale moc rád bych se posunul a lezl dal. Myslím, že jistim dobře a určitě jsem spolehlivý parťák. Tel. 777585756

 Slanitko22.05.2020
Prosím o informaci zda máte někdo zkušenost s automatickým slanittkem to myslím takové které drží samo bez toho že by se muselo držet lano v ruce. Myslím Slaňování na klasickém dvojitém lane děkuji za váš názor
 Re: Slanitko22.05.2020
Jseš kokot lano musíš držet vždy
  Re: Slanitko22.05.2020
i obyčejná osma se dá zamknout a pustit...
 Re: Slanitko22.05.2020
Mám roky Alpine Up a nedám na něj dopustit. Jištění prvolezce, na rybu, ze štandu druhého - když se
 Re: Slanitko22.05.2020
Alpine Up, Mega Jul, vše stejně správně musíš pořád držet ruku na laně. Ale drží to.
 Re: Slanitko22.05.2020
Mega Jul. Jistíš s tím, slaníš s tím :-) Co víc si přát. Blokuje :-)
 Re: Slanitko23.05.2020
Ahoj. Znam dost lidí co MegaJoul na slanění zakládají obráceně, protože v normální pozici to občas n
 Re: Slanitko23.05.2020
Ahoj. Používáme docela dost megajull. Věc je to dobrá, ale zrovna na slanění to zakládám obráceně ab
  Re: Slanitko23.05.2020
Ještě snad je podobné od mammuta. Jak funguje?
 Re: Slanitko23.05.2020
Ruku na lane musis mit vzdy... Zajdi si na stenu a pujc si ruzna jistitka a vyzkousej.
 Re: Slanitko25.05.2020
Na to, abys pri slaneni mohl pustit lano, existuje vec, ktera se jmenuje prusik.

A fu
  Re: Slanitko25.05.2020
dvojkyblík s blokací druholezce ("reverzo"; průměr děr kompatibilní s používaným lanem/dvo
 Re: Slanitko26.05.2020
Opravdu doporučuji jakékoliv jistítko a prusík. Málokdo používá, ale zejména začátečníkovi to může z

 8a.nu statistiky22.05.2020
Na 8a.nu nasazují nový web a než to budou mít hotové, tak tam mají pěkné vizualizace dat s ohledem na historii (1999-2020, popularita lezeckých zemí, sporťáci, bouldristi). Doporučuji se podívat.
 Re: 8a.nu statistiky22.05.2020
no nevim jak moc se to dá brát vážně, když se tam ve statistikách boulderů ze začátku objevuje i sla
  Re: 8a.nu statistiky22.05.2020
je to moc hezky, diky za link.
   Re: 8a.nu statistiky22.05.2020
kdo je to Marketa Jarosova? 2019 najednou v pulce zenskyho zebricku
    Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Maki. Otevri oci :-)
    Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Janošová
  Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Rozumím, nicméně jsou to prostě jen statistiky. A důsledek toho, že v lezení je to o fair-play příst
 Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
A je to tu. Posledni jistota uz zustava jen Lezec.cz. Hosi, doufam ze to nepredelate. Ja tam (nebo s
  Re: 8a.nu statistiky23.05.2020
Uděláme hackaton? :-) Přeci tu musí být povícero IT lidí mezi lezeckou komunitou.

 First female ascent of Action Directe21.05.2020
Tak jsem zvědav kdy si toho Lezec”žumpa”.cz všimne. Když už u nás lezou ty holky to 8A
 Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Vidíš, a díky tobě jsem se to dozvěděl z lezce. To jsou paradoxy. Podobné, jako že 9a lezou ženské u
  Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Blbne mobil...... a převodu do UIAA něco nevychází. Prostě to tam skáče najednou jinak než u 6a,6c,7
   Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Převod klasifikace mezi francouzskou a UIAA nelítá, ale naopak jde poměrně rovnoměrně, stala se tam
    Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
předchozí příspěvek jsem napsal já, ale omylem se mi slovo Bída dostalo do kategorie autor :-)
     Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Omyl s radostí přežiji ;) Díky za vysvětlení, jak je to s 8c a 10+/11-,to bylo přesně ono, co jsem m
      Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
No převod na UIAA mezi 9a+ až 9c je šlamastyka a chaos, na které mám vkastně dost podíl. Do určité d
       Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Opravil jsem Adamovo podpis. Dobře si vzpomínám, jak nás Adam svými výkony pravidelně “nutil” přidáv
       Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Já jenom dodám k této tematice převodu FR-UIAA: Když jsem začínal s lezením, tak jsem si vygooglil,
        Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Zajímavé, takhle jsem o tom nikdy neuvažoval, protože vždycky když jsem myslel v UIAA klase, tak mě
        Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Dnes máš zřejmě pravdu. Ale pokud se ohlédneme nazpět, tak si myslím, že UIAA lezci takto neuvažoval
       Re: First female ascent of Action Directe24.05.2020
Díky Adame, že sis na tu naši diskusi na Srbsku před několika lety vzpomněl a přesně ji interpretova
        Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Potřeboval jsem pro statistické výpočty převést obtížnost na číselnou hodnotu, UIAA bez lomítek: Př.
         Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Rozumbradi :D
          Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
Jo, to jsme, ale jak vysvětlíš tohle:
         Re: First female ascent of Action Directe25.05.2020
delas si histogramy oblasti? ses linej lezt? francouzska klasa byla dycky nejlepsi, ti trvalo dvacet
          jezis25.05.2020
s ..
           Re: jezis25.05.2020
Ne, to jsem potřeboval pro výpočty před 20 lety, abych vůbec dostudoval. Francouzská je nejlepší, to
  Re: First female ascent of Action Directe21.05.2020
Za rok
   Re: First female ascent of Action Directe22.05.2020
Kdyby to byla Francouzska, pak Britové opět vtrhnou do Francie přelézt jim tam projekty, které pak p
    Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Oprava: Ale bude to BritSka.
    Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Gullich se zabil v autě rok po přelezu AD, ne dva roky.
     Re: First female ascent of Action Directe23.05.2020
Jj, máš pravdu.

 welzenbach19.05.2020
Ahoj, nemáte někdo, nebo nevíte srovnání welzenbach stupnice do uiaa? Vím že by to teoreticky mělo odpovídat, tak spíš konkrétně srovnání tvrdé Bořeňské uiaa a měkké uiaa vltavské žuly nebo krasu? Pro zjednodušení jen v oblasti stěnového lezení.
 Re: welzenbach19.05.2020
Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
 Re: welzenbach19.05.2020
Nemyslim si, ze Boren ma tvrdou klasu. Je to na kopci, takze je to vse trochu vzdusnejsi. U mnoho ce
 Re: welzenbach19.05.2020
Welzenbachův šestý stupeň někdy obsahuje dost těžké cesty, protože co bylo tehdy brutální, to byla p
  Re: welzenbach19.05.2020
welzembach je přímým předchůdcem uiaa a stupnice uiaa z něj vychází, takže by se teoreticky mohlo na
   Re: welzenbach20.05.2020
Na Bořni jsem právě už lezl tak 4x a i když na Vltavě lezu tak 7-7+ na Bořni sýpu v šestkách. To mě
    Re: welzenbach20.05.2020
Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
     Re: welzenbach20.05.2020
To jo, pro mě určitě zatím nejhezčí nepískovcové lezení.
    Re: welzenbach20.05.2020
Tak v pohodě, ne? Hlavní je to lezení samotný. :)
 Re: welzenbach20.05.2020
vsechny klasifikace jsou puvodne lokalni a obecny prevod nedava u nekterych cest smysl. welzembach j
  Re: welzenbach20.05.2020
Zajeď si do Jizerek...
  Re: welzenbach20.05.2020
Welzenbach je do šestky :-) Nejtěžší cesty jsou tedy VI :-) Akorát jak píše Lukáš, reálně to mohou b
  Re: welzenbach20.05.2020
welzwmbach je zatraceně živá klasifikace. tedy máš-li zalíbení v Jizerkách nebo alpském lezení klasi
   Re: welzenbach21.05.2020
V Jizerkách se nepoužívá Welzenbach, ale speciální Jizerská klasa, jejíž zápis se opticky podobá Wel
    Re: welzenbach21.05.2020
a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy
    Re: welzenbach21.05.2020
a je v ní ještě větší bordel než ve welzenbachovy

 Železná Ruda18.05.2020
Čau dá se někde v okolí Železné Rudy lézt?
 Re: Železná Ruda18.05.2020

Riederinfels u Bodenmaisu - viz průvodce zde na lezci.(Nebo Kaitersberg u Arrachu.)
  Re: Železná Ruda19.05.2020
Takže nedá...
   Re: Železná Ruda19.05.2020
Tak napiš Andrejovi na FB, on cesty do zahraničí povolí.
 Re: Železná Ruda19.05.2020
V rokli pod hotelem Grádl jsou skalky, kde se dá lézt. Mají asi 6 m a je v nich pár borháků. Velká n
 Re: Železná Ruda19.05.2020
jsou Kašperky ještě okolí ŽR? viz horosvaz

 Tetin - Danulenka14.05.2020
Dneska děti našly nějaký karabiny a 1 blíže nespecifikovanou jisticí pomůcku pod cestou Danulenka. Tak kdyby někdo postrádal, ať mi napíše co mu chybí.
 Re: Tetin - Danulenka16.05.2020
Přesně jak říkáš, chybí mi karabiny a blíže nespecifikovaná věc.
  Re: Tetin - Danulenka17.05.2020
OK, tak posli kontakt a co ti chybi, at se muzem domluvit na predani.
   Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Tady je : jaryn@lezeckymatrosberuvsechno.com
    Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Oprava mailu: vocas@lezeckymatrosberuvsechno.com
     Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
to, co je v některých regionech vydáváno za smysl pro humor, nad tím se v jiných regionech jen nevěř
      Re: Tetin - Danulenka18.05.2020
Á středočech... Jak by řekl klasik.
     Re: Tetin - Danulenka19.05.2020
No zraje to jak vino. Prvnich petset pouziti tohoto vtipu nic moc, druha petistovka budila takovy te

1   ...   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Prvovýstupcovský nýt
Ahoj. Máte někdo zkušenost s prvovýstupcovským nýtem na písku? Funguje to spolehlivě? Dá se použít opakovaně? Ev. Dá se použít jako prvovýstupcovský nýt jakákoliv rozumně dlouhá kotva do betonu a to opakovaně?
Myslím tento princip:
https://www.sroubyonline.cz/ ocelove-kotvy-bily- zinek-dkpru
https://www.sroubyonline.cz/ kotvici-technika/ ocelove-kotvy/fsa-s
Kok10:35:05 27.05.2020
odpovědět 
 Re: Prvovýstupcovský nýt
nechápu proč si neseženeš originál přes nějaké OVK, nebo správce

funguje i opakovaně. a na Křížáku býval (možná dodnes, jen nepamatuju kde) prvovýstupák ponechaný jako trvalé jištění a padalo se do toho
11:25:45 27.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
Lze použít klasický kruh nebo borhák a ten prvovýstupcovský nýt ani není potřeba. Pokud vrtáš díru pro lepený kruh lehce "špičkou" dolů (část s okem kruhu bude po instalaci nejvyšší část kruhu) a natlučeš okolo kruhu připravené klínky (tvrdé dřevo) nebo obyč. hřebíky vhodného průměru tak ho lze nadlézat a i do něj padat (vyzkoušeno). Následně se po dokončení cesty vše v klidu a najednou zalepí ze slanění.
moták12:14:16 27.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
Originální jistící prostředky od OVK samozřejmě mám. Ptám se na dočasné jištění na prvovýstup, které je bezprostředně po prvovýstupu vyměněno za trvalé, originální, od OVK. Mojí zběžnou sondáží mezi mými známými jsem zjistil, že se to řeší různě, ale prvovýstupcovské nýty, které se na první pohled jeví jako ideál, nikdo nepoužívá. Proto se ptám.
Kok12:58:07 27.05.2020
odpovědět 
   Re: Prvovýstupcovský nýt
V pevném pískovci funguje dobře. Na měkkém může být problém, tam se leckdy díra už při vrtání trochu vymele a expanze už se pak nechytne, anebo se chytne, ale třeba při pádu do kyvadla ho snadno utrhneš a protočíš a pak už moc nedrží.
Taky je rozdíl, jestli ho používáš v položeném (když v položeném vrtáš kolmo ke skále, má to celé sklon a není se čeho bát, neměl bys to pádem vytáhnout, ani kdybys to vložil navolno), v kolmém s mírným sklonem díry taky slušný (v pevném písku), trochu obavy můžeš mít, když je v silněji převislém a pádem nebo sezením ho vlastně vytahuješ ven.
Jak je na tom prvovýstupáku takový navařený oko, tak to dělá celkem širokej límec - aby nýt dosedl ideálně, musíš vrtat kolmo ke skále v pěkně rovném, plochém místě. Při nějakém sklonu (a mírný sklon dáváš v kolmém nebo mírně převislém většinou) se opře horní část toho límce a dolní je pak třeba cenťák od skály; když do toho padáš, působí tam pak větší páka a ty tenčí prvovýstupáky (díra 14 mm) se většinou dřív nebo později ohnou, takže pak jdou hůř do díry... Ty silnější (díra 20?) se nám myslím zatím ohnout nepovedlo, a mám pocit, že i líp drží, mají silnější tu expanzi (kuželka to víc rozevře).
Jak psal myslím moták, když děláš cestu v položeném nebo kolmém, dá se ale dobře obejít i bez nich, jenom s klacíkama a kruhama/borhákama. Nebo hřebíkama. V kolmém nebo velmi mírně převislém je v takovém případě dobrý vrtat s mírným sklonem. Do díry pak zastrčíš pár třeba bukových klacíků, klidně 15 cm dlouhých, klidně až dovnitř, a mezi ně vložíš a kladivem nabušíš kruh. Když to uděláš dobře, drží to výborně (teda rozmyslel bych si to ve větším převisu, kde to pádem vytahuješ ven). Pak je akorát někdy trochu práce vytáhnout ten kruh zase ven před lepením. S borhákama to v klacíkách drží ještě líp - když uděláš pod dírou žlábek na oko, a borhák dobře zatlučeš, díky tomu žlábku to neutrhneš a neprotočíš ani pendlem.
Hřebíky samozřejmě tlučeš až dodatečně zvenku. Pájka Rýva v Labáku místo klacíků používal dřevěné kolíčky na prádlo, nějak třeba na půlku štípnuté - vložíš třeba dvě třísky na horní kraj díry (2. a 10. hodina) a mezi ně/pod ně natlučeš borhák. Nebo nějaké tvrdší třísky...
P.17:51:38 27.05.2020
odpovědět 
    Re: Prvovýstupcovský nýt
doufám, že mě nikdo neukamenuje, ale tady vidím docela prostor pro všeliká ta kutilská řešení. rozpěrná kotva drží asi velmi dobře v pevném materiálu, kde lze dodržet průměr vrtané díry s přesností řádově do milimetru plus - a to je tak zhruba skalák a drábky ne, labák a sušky ano, ádr a teplice místy. empiticky (z jiných aplikací) funguje závitovka, na vnitřním konci matice a okolo ní majzlíkem pokurvenej závit, navlečená gumová hadice a podložka, z vinglu oko nýtu a matice. utahováním zvenku se hadice na závitovce nafukuje a expanduje a drží, a netlačí na měkký materiál přespříliš. funguje to, nedrtí skálu (měkký stavební materiál) a jde následně spolehlivě vyndat. jde jenom o to vyladit průměr díry (pro kruh 22 mm díra 24 mm vykloktaná ve strouhance na cca 26), závitovka a hadice - stačí pohrabat v garáži v bedně se zbylým imateriálem.

na rovinu přiznávám, že jsem nic takového dočasného na svých ojedinělých a bezvýznamných prvovýstupcovských aktivitách nepoužil, vždy bylo dost času počkat, až lepidlo zatvrdne.
Lukas B.18:40:36 27.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt
Náhodou ve chvíli, kdy se tu doporučuje borhák zasunutý do díry jen tak, tak todle vůbec nezní špatně... Mám ještě jeden dotaz. Je nějaká reálná šance, že když se člověk chová k rozporné kotvě hezky, tak ji pak, po uvolnění napětí a nasledným poklepáním kladivem, vyndá?
Kok20:20:21 27.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt
Myslíš pořád ten expanzní prvovýstupák, co se dá koupit přes ČHS? Jasně, ten je pro opakované použití a v pevném pískovci funguje slušně. Asi největší riziko je, že při vyndávání ho moc povolíš a kuželka vyjede ze závitu a zůstane na dně díry. To pak vylovit nějakým drátem, kterej s sebou zpravidla nemáš. Nebo někdy, když se mu nechce do díry (třeba už máš trochu ojetej vrták a vrtá trošku menší díru), tak ho někdo naklepe kladivem přes šroub a rozbije hlavici šroubu, takže tam pak nejde imbus. Šroub se ale taky dá vyměnit. Jinak jasně, funguje opakovaně. Teprve když ho ohneš, je s tím horší manipulace. Ale i ty ohnutý jsme pak ještě používali, třeba jsme je do díry prostě nahrubo nabouchali kladivem, už nešly dotáhnout, ale tím ohnutím zas v díře dobře držely, pak zas hrubou silou kladivem roztočit v díře a ven. Dokonce jsem ty tlustý prvovýstupáky měl někde v projektu víc než rok a šly ven překvapivě dobře a byly pořád funkční (asi v nějaký mokrý stěně by to tak nemuselo být).
Ale má smysl pořizovat si je, jenom když se to chystáš používat víc. Aby to mělo smysl, chce to mít jich několik, a kvůli dvěma třem prvovýstupům se ta investice nevyplatí. To je lepší postupně každej kruh zalepit zvlášť a počkat, až zatvrdne. Nebo lízt přes kruhy utemovaný klackama. To když uděláš pořádně, tak to pak máš problém vytlouct ven.
P.22:15:59 27.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt
Nee myslel jsem ty rozporové průvlakové kotvy, které se používají ve stavebnictví. U toho ofiko prvovýstupáku tam to je jasný, že by to mělo fungovat. Výhoda těch průvlakových kotev je právě v tom, že se dají pořídit už od nějakých 40kč/kus. nosnosti se nebojím, ta by měla být určitě dostatečná.
kok13:24:58 28.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Zájímá mě, zda se dá pořídit jednoduše opakovaně zandavací-vyndavací nýt ala stavební použití za cenu do 100 - 200 kč/kus, který má normovanou pevnost 22kn ve střihu ve vápně či jiném kameni.

Nýty by s lezeckým okem sloužily pouze prvovýstupci k přelezu s následnou výměnou za stabilní nýt, borhák, nebo kruh - s využitím stávající nebo převrtáním díry na větší.

Výše v diskusi uváděné nýty mají normovanou pevnost do 10kn (ve střihu a tahu) a není z jejich popisu dost zřejmé, zda se dají opakovaně zandavat/ vyndavat.

V odkazech jsou mezery:

https://www.sroubyonline.cz/ ocelove-kotvy-bily- zinek-dkpru
https://www.sroubyonline.cz/ kotvici-technika/ ocelove-kotvy/fsa-s
rádoby prvovýstupce21:04:12 27.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Jo. Existuje to. Dělá to Petzl. Bohužel na písek to má sebevražedně krátkej dřík a stojí to přes tisícovku
Kok21:37:56 27.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
I v jiným materiálu než v pískovci mi ty Petzly přijdou trochu nedůvěryhodný. Tu kuželku přitáhne jenom nějaká pružinka a zajistí ji dotažení rukou. Když není fakt přesná díra, nepůsobí to dobře. Z toho jsem úplně nejlepší pocit neměl. Nějak víc bych do toho padat nechtěl.
To ty prvovýstupáky na písek dotáhneš klíčem fest a víš, že to drží. Přes klacíky slyšíš, jak zvoní hák, když ho tlučeš do díry, cítíš odpor a taky víš.
P.22:23:24 27.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Toho Petzla bych se trochu zastal...používám typ do díry 12mm(Petzl Coeur Pulse). Délka není nic extra, ale i v převislém to drželo perfektně. Dva pády a při osazování BH, byl skoro problém odjistit tu pojistku. Nebylo to tedy na písku, ale na "popelu", takže srovnatelné s tvrdým pískem. Na vápně a jiných tvrdých materiálech je to tutovka.
 Petr J.07:14:05 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Tak díky! Já jsem z toho samýho nýtu dobrej pocit neměl a padat se mi do toho moc nechtělo, i když jsme do toho taky myslím párkrát spadli. Na rule, takže tvrdej materiál. Řešili jsme ale vrtáky, měli jsme čtyřbřit a dvoubřit a každej vrtal trošku jinou díru, myslím že jsme nakonec od čtyřbřitu přešli ke dvoubřitu, že byla díra přesnější (menší) a sedělo to líp. Ale možná to byla jenom vyděšenost - jak je to krátký a že ten mechanismus zajištění není tak bytelnej.
P.09:21:00 28.05.2020
odpovědět 
          Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Vrták je opravdu důležitej, myslím si že to má Petzl i vyloženě v návodu k tomu nýtu, že se má používat pouze dvoubřit, čtyřbřit nikdy. Bude to jak píšeš, kvůli přesnosti díry.
 Petr J.11:00:51 28.05.2020
odpovědět 
           Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Petzl má v návodu čtyřbřit, aby nebyla díra "okousaná".
https://1url.cz/EzGUd
12:15:39 28.05.2020
odpovědět 
            Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Sorry, napsal jsem to přesně obráceně:) je to tak.
 Petr J.13:47:09 28.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Proboha proč? Expanzní nýt nerez stojí 100-200 Kč/ks, stojí to zato nějakých provizorním? Nebo obyč 50-80 Kč/ks? Proč vymýšlet kolo? Kor na vápno... Nechápu!
Kokos21:47:21 27.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
PS vše 25Kn min...
Kokos21:48:38 27.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Expanzivní nýty znám i já,
ale jde mi o to, když bych se pokoušel dělat prvovýstup od spodu nahoru, navrtal bych díru na prvovýstupový nýt a osadil, lezl dále - možná bych i opakovaně padal, dolezl nahoru a ze slanění bych bez problémů prvovýstupové nýty vytáhl ven a do stejné díry ( možná s převrtáním průměru ) bych osadil na stálo lepené borháky.
Nebo použil menší průměr prvovýstupového nýtu s následným osazením trvalého expanzivního nýtu o větším průměu s převrtáním díry ze slanění.
Tím bych dosáhl rychlost vrtání menší díry při lezení odspodu z možné lezxecké pozice.

Opakovanost použití prvovýstupového nýtu, jednoduchost osazení a vyndání,
a dostatečná pevnost/bezpečnost pří lezeckém použití.

Kdyby někdo poradil i s možným odkazem na produktovou položku na e-shopu?

P.S.
Na tvrdém písku ( ala Labák ) se použivali i malé a kratší prvovýstupové kruhy nebo jen dříky obdelníkového průřezu natlučené přes vložená dřevěná dřívka do díry tak akorát průměru tak, aby hrany dřiku prořízly kružnici obvodu díry. Hrany dříku možno bylo nazoubkovat záseky.

Dříky byly obdelníkového průřezu na výšku, v podélném směru byly L patkového tvaru směrem k zemi, s provrtanou dírou na karabinu v L patce pod obdelníkovým průřezem dříku v díře.

Vyndavání poklepem kladivem z různých stran, až začal lézt ven. Nebo se daly tahat šroubouvací trojnožkou. Větší a delší díra na stabilní kruh převrtáním. Výroba samodílenská.
rádoby prvovýstupce23:13:10 27.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
docela slušně takhle fungujou omo kotvy (cihal-omo.cz), tam je taková ta chytrá pružinka stahující segmenty. správná a v souladu s návodem instalace omo kotvy je taková, že vyvrtáš díru, vložíš kotvu a vezmeš trubku, a narazíš dovnitř segmenty. tak je to nevyndatelné. pro opakované použití musíš udělat díru spolehlivého průměru (bez záporných tolerancí), delší a fakt spolehlivě vykartáčovanou, a mít uřízlý mezikus trubky mezi segmenty a plaketu. když to chceš vyndat, tak odšroubuješ matici, sundáš plaketu a zlehka klepneš do dříku (uvolníš) a zlehka vyndáš. ovšem průměr omo kotvy začíná na dvanáctce a charakteristická nosnost Q95 je 15 kN.
Lukas B.09:41:49 28.05.2020
odpovědět 
          Poděkování LukasiB za konkrétní info
díky za Omo info, možná se i dokopu a objednám zkušební kusy 8 a 10mm na vápno.
rádoby prvovýstupce18:55:55 28.05.2020
odpovědět 
           ještě další možnosti
jsem o tom přemýšlel, a proč vlastně jako dočasný prvovýstupák do vápna nepoužít turbošroub? třeba ten roztomilý hilťácký HUS3-H8/10/14 nebo nějaký jiný od někoho jiného.
a k tomu písku, tam se mi turbošroub moc nezdá (snad kromě nejtvrdších písků), ale roztomilá expreskotva od doky by mohla být v relativně tvrdším písku docela fajn řešení, a spirálku bys nakonec převrtal rourákem).
Lukas B.08:07:06 29.05.2020
odpovědět 
            že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
na turbošrouby teď přišla řeč s technickou podporou pro VIPáky od nejmenovaného renomovaného výrobce kotevní techniky. turbošrouby jsou velmi vhodné řešení. to jest při prvovýstupu odspoda vyvrtat 60 mm hlubokou díru osmičkou vrtákem (zvládne jak lehoučké aku kladivo renomovaného výrobce, tak i hravě kocourek z lidlu), natočit turbošroub s plaketou nýtu (aku rázovým utahovákem na stejnou baterku co má vrtačka, ale osmičku zvládne i slušnější půlpalcová gola, charakteristická pevnost turbošroubu v tahu řádově tuna, ve střihu dvě tuny, platí pro beton C20/25, což vápenec dává se zhruba trojnásobnou rezervou), po vylezení cesty ze slanění po jednom převrtat na 80/12 (turbošrouby se v betonu dají použít řádově 50 krát) a následně zalepit krásné nerezové borháky. ceníková cena jednoho turbošroubu 8/60 je řádově 25 kč + dph. no nekup to.
Lukas B.13:07:34 02.07.2020
odpovědět 
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
Nebo imbus šroub, průměr 8 nebo 10. Při délce 8 nebo 10 cm přibližne v půlce stáhnout průměr na menší (6 nebo 8) a špičku zaoblit. Na to mosaznou hmoždinku do cihle. Pokus v tahu skončil vytrženým betonem. Jde to používat opakovaně. Tuhle jich byl plnej Kras, akorát je někdo, spolu s dalšíma kokotinama ve skále, měl potřebu vyměnit za lepený borháky.
14:29:01 02.07.2020
odpovědět 
              Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
mosazná hmoždina sice také funguje (existuje samozřejmě i ocelová stejného principu), ale turbošroub je při stejném průměru a hloubce vrtu velmi významně nosnější (na tah, střih bude asi plusminus srovnatelný) - a nevyžaduje soustružení ani řezání závitu.
Lukas B.15:18:27 02.07.2020
odpovědět 
             Re: že se k tomu ještě vracím s křížkem po funuse
To úplně svádí, při rozměrech třeba 10/80, k normálnímu použití, ne jen dočasně.
10:36:28 03.07.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Asi jedině když chceš dělat cestu odspodu, a nechceš tam definitivně dávat klasické nýty, ale lepené, a nechceš to rozvrtat (expanzní, a vedle pak ještě lepeňák).
Když tady třeba probíhaly ty útoky na Honzu Kareše, jaktože dává do vápna nýty...
P.22:31:02 27.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Hele s Karešem to bylo trochu jinak, ti tam dávali stavební kotvy...To sem nepleť! Proti normálním nýtům nikdo nic neměl...
00:02:41 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
já se teda hlásím, že mám něco i proti "normálním nýtům" - mluvím ovšem o oblastech "pro lidi", s cestami shora čištěnými a vrtanými převážně shora. u horských prváčů na mnoho délek odspoda za jeden den je situace samozřejmě jiná, tam použití nýtů rozumím a při doplnění štandu o borhák vlepený patronou ani neceknu.
Lukas B.08:40:32 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Právě že někteří měli námitky i proti normálním nýtům a vyžadovali lepené.
P.09:24:22 28.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt na vápno a jíný tvrdokámen
Právě že se řvalo obecně proti nýtum (protože oproti lepenýmu bh. má nýt několik zásadních nevýhod)
Prvovýstupák na písek se mi líbí ta závitovka se stlačenou hadicí jak píše Lukas. (podobnej princip se používá u hůlek, tam se v díře roztahuje plastovej špunt)
10:40:43 28.05.2020
odpovědět 
 Re: Prvovýstupcovský nýt
Děkuji moc všem za přínosnou diskuzi (myšleno bez ironie). Stále však zůstala nezodpovězena moje hlavní otázka: pokud použiju průvlakovou kotvu do betonu jako prvovystupák, dostanu ji pak z díry ven? Pokud ano, dostanu ji ven šetrně a v celku (po odšroubování něžně poklepat v ose???), nebo ji dostanu ven jen vytlučením s destrukcí kotvy (vytlouct kladivem ze stran tj. kolmo na osu???)? Omlouvám se, asi chci po vás moc velký detaily. Zkusím si to předem sám na nějakým šutru...
Kok18:30:07 28.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
nasadils mi brouka. zkusím vzít 3/4 coulovou trubku, 3/4 coulovou hadici, závitovku M16, tři matice a vingl na plaketu, a zkusím ubastlit prvovýstupák model LB, možná někde v zářezu lesní cesty vyhrabu nějakej hnusnej solívej šutr (nebo vezmu nějakej zbytek pórobetonu) a zkusím osadit. pak si to dám patentovat.
Lukas B.18:36:23 28.05.2020
odpovědět 
   Re: Prvovýstupcovský nýt
Nápad to je krásnej ale jako jednu z hlavních výhod prvovystupáku na písku vnímám to, že děláš mnohem menší díry, takže ti stačí malé kladivo, a zároveň to netrvá tak dlouho... Jinak díky za odpověď níže. Stejně mě to nedá a asi to zkusím. Mám takový tušení že by to mohlo jít, protože písek je přeci jen měkkej a solivej na rozdíl od betonu.
Kok18:49:19 28.05.2020
odpovědět 
    Re: Prvovýstupcovský nýt
jo, z měkkého pískovce by to možná šlo vysolit. nechat čumět delší konec kotvy, na tom mít jednu matici za plaketou, a pak na konci dvě matice utažené natvrdo proti sobě (nebo jednu a bliklou svářečkou). vždycky pokroutit za to na konci a po vysolení povytáhnout tou maticí za plaketou. na hrubicovej písek třeba průvlakovku M16. no a pak to převrtat 22-24 pro definitivní vlepený kruh.

mimochodem, nedávno tady byla diskuse o příklepu na písku. následně jsem byl u empirického ověření lidl aku kladívka 1J/1690 kč, a do "kokořín-like" kvality pískovce, hravě utáhlo 22 vrták do 300 mm hloubky, a bylo hotovo za zhruba dvě minuty.
Lukas B.18:57:27 28.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt
Jj. Takhle jsem zhruba taky přemýšlel. O té diskuzi o malých kladivech vím. Jsem ji rozpoutal ;-).
Kok19:23:39 28.05.2020
odpovědět 
     Re: Prvovýstupcovský nýt
Bez předvrtu?
P.09:15:13 29.05.2020
odpovědět 
      Re: Prvovýstupcovský nýt
jo, bez předvrtu. ale fakt kokořín-like matroš. 91. narozeniny.
Lukas B.09:28:58 29.05.2020
odpovědět 
       Re: Prvovýstupcovský nýt
Nevím, jestli se víc klanět vrtačce, nebo ježit vlasy hrůzou z té skály :)
Každopádně představa takového vrtáku nasazeného na tom chrastítku, to už je skoro do grotesky. Na 30 cm kruhy se navíc normálně vrtá průměr 24 ne? Nebo to jste z té 22 hravě zvětšili?
P.10:21:48 29.05.2020
odpovědět 
        Re: Prvovýstupcovský nýt
vykloktali jsme z 22 na 24
Lukas B.11:17:47 29.05.2020
odpovědět 
         Re: Prvovýstupcovský nýt
Vivat Lidl.
P.12:07:14 29.05.2020
odpovědět 
  Re: Prvovýstupcovský nýt
jestli průvlakovou kotvou myslíš třeba fischer FAZ II, tak to bez vybombardování kráteru ven nedostaneš. tedy, ona ven spíš tak bude pomalu neřízeně popolejzat se změnami teploty a vyrezáváním a otlačováním kamene, ale na povel to nepůjde.
Lukas B.18:41:44 28.05.2020
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192359)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Pollo ripieno di pus 6a Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (48)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi