Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Černý 6468

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231467 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Na Střelnici - Svitavy
Sportcentrum Forea - Lanškroun
Orel Břeclav - Břeclav

Prodejny
HUDYsport - Praha 9
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1
HUDYsport - Teplice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Projekt na ostaši 27.07.2020
Ahoj vespolek, dneska jsem nalezl do hrany v sektoru KLOZET na OSTAŠI.Byly v tom presky a v prvním kruhu smyčka (kruhu to má 5 myslím) cesta není  průvodci ani jsem ji nenašel tady, takže asi není přelezená...krokove se mi to moc líbilo a řekl bych ž
 Re: Projekt na ostaši 27.07.2020
já měl vždycky za to, že jak vidím v prvním smyčku, tak to beru jako rozdělaný projekt a nechávám je
  Re: Projekt na ostaši 28.07.2020
presne tak, pokud je smycka, je to rozdelany projekt a neleze se. Az pokud to tam visi pres rok, je
   Re: Projekt na ostaši 28.07.2020
Po dvou letech
    Re: Projekt na ostaši 28.07.2020
Po sto letech.
 Re: Projekt na ostaši 28.07.2020
Je to cesta od nas z letoska, v ceste se ted rezal starej kruh, penetrovalo a tak, proto tam je ta s
  Re: Projekt na ostaši 28.07.2020
Nevim kolik meris, ale klasu jsi odhadl spravne - klasav ceste roste s klesající výškou lezce :) A j

 Parkoviště Rájec27.07.2020
Tak nám zabili Ferdinanda, teda zavřeli parkoviště v Rájci. Jsem o víkendu koukal jako puk. Ta jistě zase kvůli nějakej dementům co tam najížděli s obytňákama s bandou harantů a psů. A úplně stejná banda dementů jsou ti co si to tam prosadili, místo aby t
 Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Bych čekal, že přesně do takovýhle věcí a jednání se samosprávou se pustí ČHS. Nejen vyjednávání vyj
  Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Když už celkem nesmyslně očekáváš nějakou reakci ze strany svazu, tak by měl tyhle "lezce"
   Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Ne vyjednávat za idioty dělající bordel, ale za lezce co by rádi, třeba i za nějaký bakšiš, rádi civ
    Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Tak ti nevim, Mano.. do Rajce se chodilo pesky z Tisy (do Tisy se dojelo autobusem s Usti a do Usti
     Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Taky se lezlo bosky, navazovalo na konopný lano přes prsa, slaňovalo Dulferem, zuby trhal kovář, o o
      Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Doba jinde je univerzalni rceni ruznejch mlamoju ktery by bez gps netrefili ani na hajzl.
Ale
       Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
A my se známe?
      Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Je fakt, že sportovnější přístup je např. z tábořiště v Ostrově (15´?)
       Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Tábořiště u císaře je pořád plný a Píno chce za parkování před 80Kč. Bohužel i po hostech co jdou na
     Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Dalsi chytrak, ktery se vozi autem jako vsichni, ale protoze pred triceti lety jel jednou do Tise au
      Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Omyl, hochu. Do skal litam vlastni helikopterou, ale protoze beru ohledy na ostatni lezce, pilot mi
       Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
tim jaky nesmysl jsi napsal jsi potvrdil ze mam pravdu
        Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
tak koukam na ten tvuj argumentacni styl a nevim: jsi hodne spatne napsanej robot nebo zivej tvor kt
         Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
To nebyl argument ale konstatovaní faktu.
          Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
Takze robot. Ale fakt odflaknutej..
     Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
A benzín kupuješ?
   Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
Já bych počkal až co k tomu řekne největší osobnost českého outdooru.
    Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
urcite myslis KT..! a
     Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
a on tě napadá snad někdo jinej?
  Re: Parkoviště Rájec31.07.2020
Místní lezci jsou rádi, že se zbavili hovad z Prahy, který serou u parkoviště, dělají bordel a maguj
   Re: Parkoviště Rájec02.08.2020
Cha chá, to se poseru někomu na práh, zas je to na pražáky a přitom tam tuhlec kempovala naše brněns
    Re: Parkoviště Rájec03.08.2020
Taky v Brne jsou jeste vetsi kurvy nez v Praze :P
 Parkuje se u Zátiší27.07.2020
V "centru" teď zákaz vjezdu, tak bacha. Napravo od Zátiší si dává majitel zábranu, ale kli
  Re: Parkuje se u Zátiší27.07.2020
A jsi si jistý, že se bude moci i po nějakém nájezdu , že to obec nezavře i tam:-). Ale vážně, za to
   Re: Parkuje se u Zátiší27.07.2020
Jsem pro. Nejen v Rájci, ale i v Krasu a jinde... Dát základy trochu do pořádku. Demokracie není ana
   Re: Parkuje se u Zátiší28.07.2020
Jinak receno se bud tohle bydlikovani na divoko zakaze vyhlaskou nebo se lidi zmeni a ani je to nena
    Re: Parkuje se u Zátiší28.07.2020
se lidi zmeni? tak za 4-5 generaci. Mozna.
    Re: Parkuje se u Zátiší29.07.2020
lidi se už změnili - dřív přijelo jedno auto se čtyřmi lidmi, co večer roztáhli spacák a ráno rychle
     v civilizovaných zemích02.08.2020
jsem několikrát zažil a mnohokrát od jiných slyšel: spacáky na parkovišti okolo auta, a večer najist
      Re: v civilizovaných zemích02.08.2020
Nebo na Třech Čimách. Jak někdo zahlídl ráno supět bílou pandu do serpentin, to byl kalup do stěn, j
       Re: v civilizovaných zemích04.08.2020
Bejvavalo :( - ale byla to prdel :)
   Klid28.07.2020
Ono to časem utichne, bylo to nejspíš kvůli přetížení na jaře. Ochranáři tam jsou rozumní a zákaz vj
  Re: Parkuje se u Zátiší03.08.2020
Ano, dává tam zábrany, protože podle katastru nemov. je to jeho pozemek. Má na to právo. Tak zcela u
   Parkování03.08.2020
Do Rájce nejezdí veřejná doprava. Parkoviště napravo od Zátiší (u lesní cesty) je obecní, i když se
    Re: Parkování03.08.2020
ano, majitel zátiší je skutečně "divnej". jednání s ním při nájmu chalupy na chlastací vík
   Re: Parkuje se u Zátiší03.08.2020
ať hledám jak hledám, majiteli zátiší patří pouze oplocený pozemek okolo budovy a trojúhelníkový kou
    Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
No tak ono ještě nedávno měl pan Zátiší opravdu zařetízkovanou jen tu část, která je opravdu jeho po
    Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
Značky nejsnou bezpodmínečně nutné. Jakmile nenecháš při zaparkování auta průjezd min. 3m, je to jas
     Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
normální je především mít trochu soudnost a nenasírat místní. nedělat hlučnou chlastačku místním/cha
      Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
Možná by v tomto případě bylo možno řešit závorou, za pár kaček odpadají poměrně složité dohody s ob
   Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
Ahoj, majitele zátiší je pouze malá část podél baráku, viz KN. Zábrany umisťoval i do cesty, potom j
    Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
Dej blbci do ruky katastr... Tvůj pohled na tuto věc ledasco napovídá o tvém uvažování obecně. Nabád
     Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
pomalu s tou flintou. stejně jako se nedělá řvát a srát někomu pod oknem, tak se nedělá oplocovat ně
     Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
Můj druh jednání = přijedu ráno, zaparkuji na veřejném prostranství (třeba u zátiší), potichu si zal
      Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
drobný detail: komunikace není obecní, komunikace patří LČR, tedy po socialisticku "nám všem&qu
       Re: Parkuje se u Zátiší04.08.2020
Dodrz parkovani jen na pozemku urcenem jako komunikace a soucasne nech volne 3m (krat dve) a budes v
  Re: Parkuje se u Zátiší03.08.2020
DÁ = SMÍ, jasan, typický Čecháček se ozval.
 Re: Parkoviště Rájec27.07.2020
HI:Prozatímně je uzavřena odstavná plocha v Rájci (obec Tisá). Důvodem je opatření stanovené Odborem
  Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
No tak snad to jeste nejak zmeni. Stejne nechapu proc tam nemohli rovnou dat tu znacku zakaz stani 2
   Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Jim to navrhni, nejspíš je tohle vůbec nenapadlo... Nebo se policajtům nechce tam jezdit navečer kon
    Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Timhle obvykle argumentuji ti co si vozi prdele autem uplne stejne jako ti ktere kritizuji, ty cepre
     Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
nerozciluj se, praskne ti zilka..
   Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Obec si nemůže jen tak někam zapichnout značku. Musí správně vypracovat projekt, vyžádat si stanovis
  Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Tak schvalne co tam vybudujou a jak dlouho to potrva.
  Re: Parkoviště Rájec02.08.2020
K parkování u Belvederu.Podle informace hotelu je parkování na 2 hodiny povolené na jejich parkovišt
   Re: Parkoviště Rájec02.08.2020
Tak to ti pěkně kecali a chtěli z toho akorát vyrazit kilo, protože "parkoviště" po obou s
    Re: Parkoviště Rájec03.08.2020
Podle katastru je pozemek vpravo u Belvederu soukromý a patří k Belvederu. Je tedy na nich, zda tě t
     Re: Parkoviště Rájec04.08.2020
S tím souhlasím, ale nemůžou za parkování v lese chtít prachy. Jo a část tý cedule je bez certifikac
      Re: Parkoviště Rájec04.08.2020
v případě parkování je zde určitý paradox; parkujeme-li na zákazu parkování na pozemní komunikaci, v
       Re: Parkoviště Rájec04.08.2020
Tak jak říkáš, uvážlivě. Proto mi přijde nanejvýš uvážlivé parkovat na co nejvhodnějším místě, tzn n
       Re: Parkoviště Rájec04.08.2020
Tak jak říkáš, uvážlivě. Proto mi přijde nanejvýš uvážlivé parkovat na co nejvhodnějším místě, tzn n
      Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
Taky je potřeba lidem pomoci a obce (stát atp.) by měli nějaká oficiální parkoviště vybudovat nebo p
       Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
pozitivním příkladem byla kozelka. místní už nasíralo, jak byly po vesničce poházená auta, a tak obe
        Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
Jo, tak je to správně. Rád parkuju tak, abych nikomu nevadil, což se někdy na neznámém místě nemusí
       Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
Koukam, ze alternativa, ze na ono misto takovy clovek/rodina nepojede te vubec nenapadla? Tahle neve
        Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
To je snad jasný ty hlavičko, že když se někde nedá zaparkovat a musí se pěšky daleko, tak tam špatn
         Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
Hmm, bezohlednost to asi neni. Je to proste jen nepochopeni toho, ze problem lezcu, ze si nechteji/n
          Re: Parkoviště Rájec06.08.2020
To není je problém lezců, do většiny lezeckých oblastí jezdí i nelezci nebo i lezci pouze na výlet.
           Re: Parkoviště Rájec06.08.2020
To není jen...
           Re: Parkoviště Rájec06.08.2020
Dvě věci. To, že je existuje překryv turistických a lezeckých oblastí a tím pádem i nějaké společné
 Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Prostě svoboda vole ne????? Mám psa a psa a psa a dítě a jsem úplně nejvíc nejlepší protože lezu na
  Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
A tak se usídlím chatařům za ploten na parkálu s nějakou prorezlou dodávkou, vypustím smečku, rozlož
   Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
A komu se to nelíbí, tak se mu vyseru na práh a prdel si utřu rukou - takovej sem drsňák!!!
    Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Rukou domorodcovou.
  Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Svoboda tady minimálně pět let (ale spíš 10 let) už není.
   Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
nebud tak prisnej - treba tady jeste torchu svobody zbylo
    Re: Parkoviště Rájec28.07.2020
Samozřejmě v optice Číny, KLDR ano. Ale ve srovnání s devadesátými léty je to kvapný nástup diktatur
     Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
Myslíš tím, že někomu vadí lidi vegetící, řvoucí a seroucí kousek za barákem? Kolikrát zjevy, že to
      Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
Právo vysrat se kde chci a nechat to ležet všem na odiv si brát nedáme. Shits also matters
       Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
Konecne nekdo uderil hrebik na hlavicku. Tohle je ta prava demokracie.. in shit we are all equal!
      Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
Ne, beru to velmi obecně jako odpoveď na pojem svoboda. A je fuk jestli to beru po politické linii,
       Re: Parkoviště Rájec29.07.2020
Tak prvotním tématem téhle diskuse bylo parkování lezců přes noc a věci s tím spojené (sraní, večírk
        Re: Parkoviště Rájec30.07.2020
Problém je v tom, že svoboda jednoho dost často bývá na úkor svobody toho druhého
        Re: Parkoviště Rájec30.07.2020
Problém je v tom, že svoboda jednoho dost často bývá na úkor svobody toho druhého
        Re: Parkoviště Rájec30.07.2020
Tak si jdi užít svobodu třeba vedle do německa. Třeba se seber a v Rathenu vytáhni maglaz. A máš to
        Re: Parkoviště Rájec01.08.2020
Ještě bych k tomu přidal velké skupiny lezců a takovéto to “kempovani” pod skalami.
   Re: Parkoviště Rájec01.08.2020
Pojdme cinkat klicema za navrat komunismu, aby nam trochu te svobody dovezli
    Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
Před 10rokama dobrej vtip, teď pomalu realita
    Re: Parkoviště Rájec05.08.2020
Nekompetentní opilci nás prodali

 Jištění při užití polovičních lan27.07.2020
Zdravím lezce! Měl bych dotaz ohledně jištění při užití polovičních lan. Jde mi o to, že by se dle metodiky měl zakládat jeden pramen do pravého jištění, druhé zase do levého. Moje otázka směřuje k tomu, jaká by měla být optimální nebo maximální vzdálenos
 Re: Jištění při užití polovičních lan27.07.2020
porid si pulko-dvojcata - ty muzes cvakat aji do jednoho presa. A poresne pro tento pripad jsou ide
  Re: Jištění při užití polovičních lan27.07.2020
Já už právě mám čistokrevní půlky, které jsou jenom půlky, tak řeším problémy s nimi spjaté. Vím, že
  Re: Jištění při užití polovičních lan27.07.2020
obecně střídavé cvakání má smysl tam, kde chceme být jištěni dostatečně hustě, ale nechceme se vyčer
 Re: Jištění při užití polovičních lan27.07.2020
Ahoj, v pevne skale zakladej o trochu casteji, nez bys v tom terenu jistil s jednoduchym lanem, jen
 Re: Jištění při užití polovičních lan27.07.2020
Ahoj, v pevne skale zakladej o trochu casteji, nez bys v tom terenu jistil s jednoduchym lanem, jen
  Re: Jištění při užití polovičních lan28.07.2020
Díky za rady! A po kolika metrech vrtáš šrouby, když lozíš ledopády?
   Re: Jištění při užití polovičních lan28.07.2020
Šrouby ve slušném ledu vydrží skoro všechno, lano vydrží víc než Tvoje tělo. Takže spíš záleží na to
    Re: Jištění při užití polovičních lan28.07.2020
si myslim ze pulka musi vydrzet stejne jako jednoduche lano. jinak by bylo nemozne v mnoha mistech d
     Re: Jištění při užití polovičních lan29.07.2020
Přesně tak.

(A ještě nějak nerozumím, co se tady mluví o zakládání vpravo i vlevo ve
   Re: Jištění při užití polovičních lan28.07.2020
Podle obtiznosti a moralu. Vetsinou vystacim se 14 srouby na 50-60 m delku (z toho 4 srouby jsou vet
   Re: Jištění při užití polovičních lan28.07.2020
Podle obtiznosti a moralu. Vetsinou vystacim se 14 srouby na 50-60 m delku (z toho 4 srouby jsou vet
    Re: Jištění při užití polovičních lan29.07.2020
Děkuji moc za postřehy!
 Re: Jištění při užití polovičních lan12.06.2026
K tomuto len to, že pri polovičkách sa počíta s tým, že energiu pádu primárne zachytáva len jeden z
 Re: Jištění při užití polovičních lan12.06.2026
Možná, že dotyčnému šlo i o ono povolování či jištění v Alpinu. Při různých výškách expres to může b

 Bigo25.07.2020
https://tinyurl.com/y2ueqv45

 Dotaz25.07.2020
Mohou veganky kojit své děti?
 Re: Dotaz25.07.2020
...a mohou polykat?
 Re: Dotaz27.07.2020
Kojit děti mohou i muži, když se rozkojí. Takže veganky rozhodně. Téměř všichni lidé mohou i polykat
 Re: Dotaz27.07.2020
áno, ak diať nie je vegán.
Minule som to počul na Rádio Jerevan.
  Re: Dotaz27.07.2020
oprava : ak DIEŤA ...

 Tetín - cesty Malé čepy a Péťa24.07.2020
Zdar, neví někdo něco o cestách "Malé čepy" a "Péťa" v Tetíně - na Lezci ani na Horosvazu nejsou (autor, obtížnost...). Jsou jakoby v sektoru "Čelo", ale za rohem u trati, přírodní skála, asi.
 Re: Tetín - cesty Malé čepy a Péťa24.07.2020
Za rohem u trati je zakázáno lézt

 Kapucínské skály23.07.2020
Ahoj. Jak je to na Kapucínských skalách se slaňákama? Tady na Lezci to vypadá, že tam moc nejsou
 Re: Kapucínské skály23.07.2020
moc jich tam fakt není, ale většinou je na vršku strom nebo kus skály a na dobrání si pomůžeš smyčko
 Re: Kapucínské skály27.07.2020
Spíš tam nejsou. Ale vždycky je způsob jak to řešit, kde slanit nebo dobrat. Kdo to nevyřeší, neměl
 Re: Kapucínské skály28.07.2020
Já bych spíš než absenci slaňáků viděl jako problém, že většina fixního jištění je "domácí výro

 Ztracena deka22.07.2020
Ahoj, v pondeli 20.7. jsme nejspis zapomneli v lezecke oblasti Kobyla detskou deku. Nenasel ji tam nekdo? Diky :)

 fitness náramek roviště21.07.2020
Ahoj, včera jsem na rovišti našel fitness náramek, majitel mě může kontaktovat na mail.

 HMS ze Skalky20.07.2020
Ahoj, ze slaneni na Skalce, nad cestou Potmesil, jsem vzal HMS. Zajemci/ztratci predam.

1   ...   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Jištění při užití polovičních lan
Zdravím lezce! Měl bych dotaz ohledně jištění při užití polovičních lan. Jde mi o to, že by se dle metodiky měl zakládat jeden pramen do pravého jištění, druhé zase do levého. Moje otázka směřuje k tomu, jaká by měla být optimální nebo maximální vzdálenost, když například jeden friend (třeba pravý) bude muset být o dost níž (dejme tomu třeba o 2 metry) než ten levý z důvodu, že prostě v místě, kde je založen pravý friend není nalevo od něj žádná vhodná spára. Bude to problém, když bude levý pramen mít založené jištění 2-3 metry nad pravým (v případě pádu by tak docházelo k pádu pouze do jednoho pramenu)? A jak je to v případě lezení ledopádu? Můžu zakládat šrouby střídavě vlevo/vpravo ve vzdálenosti třeba 2 metry od sebe vertikálně? Mám pouze 12 šroubů do ledu a kdyby musel použít v jedné rovině dva šrouby (jeden vpravo a druhý vlevo), tak bych moc vysoko lézt nemohl. Doufám, že je můj dotaz srozumitelný a děkuji za odpověď.
Dom10:25:27 27.07.2020
odpovědět 
 Re: Jištění při užití polovičních lan
porid si pulko-dvojcata - ty muzes cvakat aji do jednoho presa. A poresne pro tento pripad jsou idealni.

No pokud uz mas cistokrevny pulky, kdy se nesmi v presu potkat, tak na to jdi sleskym rozumem - aby jsi mel cisty zvedomi ze az spadnes tak to prezijes. Tzn ze prez ostrou hranu z tech lan pujde jen jedno, ze v ceste padu kamenu je jen jedno,a ze to druhy te chyti nad podlahou...

S ledama ti neporadim. ty ja neumim.
judovana10:32:27 27.07.2020
odpovědět 
  Re: Jištění při užití polovičních lan
Já už právě mám čistokrevní půlky, které jsou jenom půlky, tak řeším problémy s nimi spjaté. Vím, že lepší by byli dvojčata/půlky, ale už je pozdě...ale díky za postřeh.
Dom10:50:38 27.07.2020
odpovědět 
  Re: Jištění při užití polovičních lan
obecně střídavé cvakání má smysl tam, kde chceme být jištěni dostatečně hustě, ale nechceme se vyčerpat při tření lana vedeného cikcak. a rozhodně je to dost advanced technika, která při provádění úplným začátečníkem končí zpravidla totálním a beznadějným zauzlováním lan. hodí se to do převážně do skalních cest po vlastním, a to zvláště tam, kde nám situaci neřeší prodlužování jištění a cvakání lan dohromady (=dvojčata). a hodí se spíš do klasického lezení než do sportovního, protože umožňuje efektivně prasit v situaci, když už to čistě nejde.

ostatně soudím, že ten sdílený mem o tom, jak je ukrutně nebezpečné cvakat půlky jako dvojčata, je pitomost - nejistíme-li tedy zrovna s ukrutným pádovým faktorem natvrdo za kandelábr.
Lukas B.10:52:39 27.07.2020
odpovědět 
 Re: Jištění při užití polovičních lan
Ahoj, v pevne skale zakladej o trochu casteji, nez bys v tom terenu jistil s jednoduchym lanem, jen stridej strany (a lana)-neni nutne, aby prave a leve jisteni bylo ve stejne urovni.
V ledech se doporucuje dat dva srouby ve stejne vysi (jeden pro prave, druhy pro leve lano) a zdvojnasobit rozestupy jisteni - udajne se snizuje riziko vytrzeni sroubu. Sam vrtam stridave, na zvyseni odlezu na ledech nemam moral:-)
Martin
Martin17:31:41 27.07.2020
odpovědět 
 Re: Jištění při užití polovičních lan
Ahoj, v pevne skale zakladej o trochu casteji, nez bys v tom terenu jistil s jednoduchym lanem, jen stridej strany (a lana)-neni nutne, aby prave a leve jisteni bylo ve stejne urovni.
V ledech se doporucuje dat dva srouby ve stejne vysi (jeden pro prave, druhy pro leve lano) a zdvojnasobit rozestupy jisteni - udajne se snizuje riziko vytrzeni sroubu. Sam vrtam stridave, na zvyseni odlezu na ledech nemam moral:-)
Martin
Martin18:26:35 27.07.2020
odpovědět 
  Re: Jištění při užití polovičních lan
Díky za rady! A po kolika metrech vrtáš šrouby, když lozíš ledopády?
Dom08:31:00 28.07.2020
odpovědět 
   Re: Jištění při užití polovičních lan
Šrouby ve slušném ledu vydrží skoro všechno, lano vydrží víc než Tvoje tělo. Takže spíš záleží na tom, jak se bojíš. Kdo obvykle nepadá, nebo kdo leze pod jeho maximum, může vrtat třeba každých 10-15 metrů.
Kuba Turek12:00:09 28.07.2020
odpovědět 
    Re: Jištění při užití polovičních lan
si myslim ze pulka musi vydrzet stejne jako jednoduche lano. jinak by bylo nemozne v mnoha mistech dodrzet zakladaní vwe stejne vysce vpravo i vlevo, kdyz prostě třeba 10 ale i vice metrů nekdy založit nejde. jak napsal kolega výše o pevnost lana bych se nebál. to spíše vidím problém s padem kamenu a přesweknutí, pád přes hranu . proto se dle mne v horách používají půlky.

Vláďa15:01:34 28.07.2020
odpovědět 
     Re: Jištění při užití polovičních lan
Přesně tak.

(A ještě nějak nerozumím, co se tady mluví o zakládání vpravo i vlevo ve stejné výši. Naopak se zakládá střídavě, pokud to umožňuje skála - jednou vlevo a jednou vpravo v různých výškách.)
Kuba Turek13:49:51 29.07.2020
odpovědět 
   Re: Jištění při užití polovičních lan
Podle obtiznosti a moralu. Vetsinou vystacim se 14 srouby na 50-60 m delku (z toho 4 srouby jsou vetsinou ve standech 2 nahore, 2 dole).
Martin15:27:40 28.07.2020
odpovědět 
   Re: Jištění při užití polovičních lan
Podle obtiznosti a moralu. Vetsinou vystacim se 14 srouby na 50-60 m delku (z toho 4 srouby jsou vetsinou ve standech 2 nahore, 2 dole).
Martin15:27:47 28.07.2020
odpovědět 
    Re: Jištění při užití polovičních lan
Děkuji moc za postřehy!
Dom11:18:33 29.07.2020
odpovědět 
 Re: Jištění při užití polovičních lan
K tomuto len to, že pri polovičkách sa počíta s tým, že energiu pádu primárne zachytáva len jeden z prameňov. A že máš čisto pólky bez certifikácie ako dvojičky nie je IMHO žiadne mínus. Naopak by to bol mínus (čisté dvojičky) A keď sa ti nepodarí umiestňovať istenia striedavo, kľudne môžeš pocvakať jeden prameň viackrát a na druhý príde rad neskôr - sú také situácie, keď je to tak vhodné (napr. pred traverzom a po ňom)
M.18:40:33 12.06.2026
odpovědět 
 Re: Jištění při užití polovičních lan
Možná, že dotyčnému šlo i o ono povolování či jištění v Alpinu. Při různých výškách expres to může bejt pro někoho problém, na rozdíl od dvojčat. Proto asi ony poznámky výše...
Honza21:08:54 12.06.2026
odpovědět 
 Foto dne:
Korno
Dnešní vedro ve skalách
 Databáze cest:
Všechny cesty (192453)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ralf Half 7- Frankenjura
Cpt. Gips 8- Frankenjura
AW III Gebiet Der Steine
AW II Pfaffenstein
Pfeilerweg I Pfaffenstein
Nově komentované:
Tahání za nitky 6+ Srbsko
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (41)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové Lezečky Evolv Phantom Pro vel. 44 | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1173 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1290 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1469 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1441 
 Neřeším to – lezu vše 
 1142 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi