Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
30.Vrzba 10313
31.Klofáč 10272
32.Lachman 10260
Bouldry:
30.Mikulec 9625
31.Urubčík 9575
32.Obal 9553
Hory:
11.Hess 4095
12.Zvonková 4029
13.Černý 3878

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230900 cest
Nové přelezy:
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
Ahoj, chtel bych se zeptat majitelu tohoto baglu jestli nejsou zada moc vysoka a nelezou do helmy pri lezeni, chci vymenit stary rozpadajici se guide ale nemuzu uz tento bagl nikde fyzicky vyzkouset. mam cca 180 cm takze normalni vyska. Diky za reakce
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
To že měříš 180 je fajn, ale můžeš mít úplně jiny proporce trup/nohy, délka krku než někdo kdo měří
  Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
ver ze bych rad....
   Re: Deuter guide 35+ vyska zad05.09.2020
no tak to vyzkoušej přímo na krámě
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
To že měříš 180 je fajn, ale můžeš mít úplně jiny proporce trup/nohy, délka krku než někdo kdo měří
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
Odkud jsi?
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad05.09.2020
deuter guide 35+ shodou okolností mám, a shodou okolností jsem ho včera a dneska úporně vláčel při d

 rousky na Smichove02.09.2020
Je jeste nekde v Praze, krom Smichova, stena, kde vyzaduji noseni rousky? Dneska rano me s tim fakt dostali.
 Re: rousky na Smichove02.09.2020
Myslíš roušky u vstupu? Nebo tam za ty dva dny, co jsem tam nebyl, zavedli roušky i při lezení...
 Re: rousky na Smichove02.09.2020
ber to jako sichr z jejich strany. Kdyby ses na to zeptal obsluhy místo tady na lezci, tak by ses do
 Re: rousky na Smichove02.09.2020
Vám ty roušky vážně tak vadí a uráží Vás? Podle mě je to celkem nezatěžující věc, která (asi) snižuj
  Re: rousky na Smichove02.09.2020
ono makat v rouškách fakt nejde. ale pokud si na smichoffku jdeš pokecat jako 80 procent jejich návš
   Re: rousky na Smichove02.09.2020
Mě lidi bez roušek neštvou, ja jen nechapu, že je tolik lidi tak desne zasadne proti a urazenejch že
    Re: rousky na Smichove02.09.2020
tohle chráníš sebe-chráníš mne mě už fakt štve. Kdo měl těžký průběh? Ti už i jinak nemocní a pak li
     Re: rousky na Smichove02.09.2020
Kontrolní otázka, kolik iterací je třeba aby při stavu jeden nosič nakazí jen dva zdravé, se nakazil
      Re: rousky na Smichove03.09.2020
Jenže všichni se v republice nemohou nakazit. To není možné. Takže to jsou kecy v kleci..
       Re: rousky na Smichove03.09.2020
Kolik jich tedy zůstane nenakaženo a připraveno makat ať to tedy nejsou keci v kleci ?
        Re: rousky na Smichove03.09.2020
Hodně, tohle ti nebude fungovat časově, než se ti poslední nakazí, první už budou dávno zdraví. A vz
         Re: rousky na Smichove03.09.2020
Možná, u dvou je to 23 koleček u tří 15. Bezpříznakový nakazí asi víc lidí. To by opravdu se mohli u
          Re: rousky na Smichove03.09.2020
Mě je hadr také fuk. A myslím, že i řadě dalších. Osobně protest proti rouškám bezu jako protest pro
           Re: rousky na Smichove03.09.2020
Zcela v pozadí zájmu je jiná epidemie, která zabíjí stoprocentně - stáří. S tím by se už mělo něco d
            Re: rousky na Smichove03.09.2020
Tak stoprocentně smrtelná praktika je taky sex, že. Pokud by se vyřešil tento problém, není třeba ře
      Re: rousky na Smichove03.09.2020
Tak se prostě na rýmičku vykašlou a budou s ní dělat, jako dělají s jinou rýmičkou. Zruší se nesmysl
      Re: rousky na Smichove03.09.2020
Ptal jsem se, jestli tlustým lidem taky vysvětluješ, že jsou pro ostatní zhoubou?
     Re: rousky na Smichove03.09.2020
Já po tobě ale nic nechci :) Mně jen přijde rozumnější se chránit tam kde to je rizikové a tu chvíli
  Re: rousky na Smichove02.09.2020
Me to jen proste nedava smysl a tak se ptam, jestli je to jeste nekde jinde. Jednoducha otazka, neko
   Re: rousky na Smichove02.09.2020
Já taky nepsal, že mě to štve. Neštve. Jen jsem se zeptal, zda je to jen u vstupu, a nebo i při leze
    Re: rousky na Smichove02.09.2020
pouze u vstupu, v satne uz to nikdo nema a na hale jen personal
     Re: rousky na Smichove02.09.2020
Takže žádná změna. Děkuji velmi pěkně! :-)
      Re: rousky na Smichove02.09.2020
vono vyvěsit na VŘSR a vítěznej únor ruskou vlajku taky nikoho nebolelo, žejo. a jak zelináři pěkně
       techtle mechtle 02.09.2020
!
       Re: rousky na Smichove02.09.2020
??? O žádným běhání v pustým pohraničním lese tady řeč nebyla a není a v kontextu nošení roušek v uz
       Re: rousky na Smichove02.09.2020
Hele, docela jsem to sledoval a rousku pri behani v pustem lese skutecne nikdo nikomu nenutil, takze
        Re: rousky na Smichove02.09.2020
můžeme to třeba zpestřit drobnou sázečkou.
žádná vlna umírání nebude. tedy bude, ale ne na v
         Re: rousky na Smichove02.09.2020
Parkoviste v Jizerkach a jinde v kraji nechal zavrit hejtman Puta. Potreboval se na korone medialne
          Re: rousky na Smichove02.09.2020
nikdo nerozporuje, že všelicí lokální čůráčci se svezli na vlně vyděšení chudáčků blbečků vidláčků a
           Re: rousky na Smichove03.09.2020
A největší čůrak je Lukas B.
           Re: rousky na Smichove03.09.2020
Ale vyvolávali. V jedné nejmenované vesničce na severu Českého Ráje (začíná na V a končí na oděrady)
            Re: rousky na Smichove03.09.2020
odkopání se určité části společnosti v souvislosti s virovou hysterií mi sebralo dost iluzí o spluob
             Re: rousky na Smichove03.09.2020
v nejmenovane obci pod Suchymi Skalami se dobrovolni hasici jmenovali do role ochrancu verejneho por
              Re: rousky na Smichove03.09.2020
nechci, aby to vyznělo, že venkov jsou omezení hlupáci a ve městě je to lepší. je to všude stejný. o
   Re: rousky na Smichove02.09.2020
pak jsem nepochopil, proč si ty stěny neobvoláš.
Bude to rychlejší, bez rizika nedorozumění a
    Re: rousky na Smichove07.09.2020
Kdepak, pitchoviny resitelne jednim pulminutovym telefonatem je ted IN resit tyden po internetu... D
 Re: rousky na Smichove02.09.2020
Nebyl to jen individuální úlet jedný recepčí, co tam lidi často ráda zbytečně buzeruje?
  Re: rousky na Smichove03.09.2020
zjevne ne, maji tam ted plexiskla, rousky nosi vsechen personal vsude
   Re: rousky na Smichove03.09.2020
Problém je v karanténě. Když se nakazí recepční, jsou ti vládní ko*oti schopní dát do karantény všec
    Re: rousky na Smichove04.09.2020
No...nějáká uzavírka stěny.... toho zmetka by to nezrujnovalo.
     Re: rousky na Smichove07.09.2020
hm, a co treba zamestnanci ty luline???
    Re: rousky na Smichove07.09.2020
jednoduchy reseni BOJKOT.... vysledek stejnen ... srat na ne? na to?
    Re: rousky na Smichove07.09.2020
jednoduchy reseni BOJKOT.... vysledek stejnen ... srat na ne? na to?
    Re: rousky na Smichove07.09.2020
jednoduchy reseni BOJKOT.... vysledek stejnen ... srat na ne? na to?
    Re: rousky na Smichove07.09.2020
jednoduchy reseni BOJKOT.... vysledek stejnen ... srat na ne? na to?
    Re: rousky na Smichove07.09.2020
jednoduchy reseni BOJKOT.... vysledek stejnen ... srat na ne? na to?
 Re: rousky na Smichove a nesmyslně těžký cesty v hlavním převisu07.09.2020
Roušky byly minulý týden jen u vstupu. Logika...logika je úplně mimo. Přijdeš na 20.30, kdy je to na
  Re: rousky na Smichove a nesmyslně těžký cesty v hlavním převisu07.09.2020
No a proto je tam hlavni previs jenom jeden, tema soft vecma je zaplacanej zbytek protoru.
   Re: rousky na Smichove a nesmyslně těžký cesty v hlavním převisu08.09.2020
No, to je právě to. Pokud chci lézt, řekněme 8 až 9- v táhlým převisu...tak ty cesty tam aktuálně ne
    Re: rousky na Smichove a nesmyslně těžký cesty v hlavním převisu08.09.2020
Shodou okolností a deště jsem se na Offu vyskytl minulou sobotu, a v převislejším sektoru vpravo od
  Re: rousky na Smichove a nesmyslně těžký cesty v hlavním převisu07.09.2020
stěny samozřejmě žijou z hobíků, těch je drtivá většina. líní hobíci potřebují něco mezi čtyřkou a š
 Re: rousky na Smichove07.09.2020
Pánové, vy jste zoufalci. Který normálně uvažující jedinec jde lézt na stěnu, bez ohledu na roušky a
  Re: rousky na Smichove07.09.2020
No asi prekližkář s multisportkou
   Re: rousky na Smichove07.09.2020
A nebo člověk, co chce zajít jednou týdně s kámošema na pivo, má čas až po práci tak od sedmi a mysl
    Re: rousky na Smichove07.09.2020
Co sa tyka vzdialenosti od vlaku, topka je Řež - vpodstate drive-in - tam sa po praci da stihnut aj
     Re: rousky na Smichove08.09.2020
To je pravda, v tomhle je Řež super :-) Ale když pro tebe po práci fakt znamená v sedm, budeš do tmy
    Re: rousky na Smichove08.09.2020
kuwa to sem se zase zacetl, sem vedel ze na vsechny bolesti sveta clovek najde odpoved v diskusi na
     Re: rousky na Smichove08.09.2020
Lezec je jako Bible. Křesťanská i satanská dohromady.
     Re: rousky na Smichove08.09.2020
Lezec je jako Bible. Křesťanská i satanská dohromady.
  Re: rousky na Smichove08.09.2020
tak ja tam treba chodim rano na sedmou pred rachotou

 Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Prosím o radu / názor. Mám téměř nepoužitou sadu friendů cca 20 let starou. V příručkách čtu, že železo nestárne, ale smyce by se měly měnit po cca 10 letech.

Co doporučujete?

Nahradit originální smyce novými sešitými, 

 Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Prosím o radu / názor. Mám téměř nepoužitou sadu friendů cca 20 let starou. V příručkách čtu, že železo nestárne, ale smyce by se měly měnit po cca 10 letech.

Co doporučujete?

Nahradit originální smyce novými sešitými, 
 Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Zkusit se zeptat někde, kde expresky nebo smyčky do friendů přímo šijou. RE, SR...?
 Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Zdar nech přešít smyčky, SRm, ocún, lanex zařídit to není problém,posledně jsem to řešil přes lidi v
 Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Nylon dobře skladovaný OK, dyneema vyměnit...
Mmch. železo sice nestárne ale vyvíjí se, tipuj
  Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
To bude pravděpodobně tazateli jasné, ale je tu ještě faktor trvale udržitelného rozvoje: Když už se
   Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
To ano (taky nemám rád spotřební zboží), ale to by mohl taky zůstat u matky od traktoru na smyci.. N
    argument proti dvouosákům31.08.2020
existuje zajímavý argument proti dvouosákům, kterým se kdysi oháněl myslím Wildcountry a který už as
     Re: argument proti dvouosákům01.09.2020
C4 je lehčí než jednoosej Kouba ;) Nejde jen o rozsah, ale i o možnost zakládání (C4 má plnou pevnos
      Re: argument proti dvouosákům01.09.2020
O všech tvých protiargumentech vím a většina z nich byla zahrnuta i do mé polemiky. Je třeba ale por
  Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
nie, vymeniť aj nylon
Kouba to jistí, včítaně repasáže
  Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Chapu, ze jestli je ma 20 let, tak uz to neni chudej student. Ale za jeden Camalot poridi tri Kouby
 Petr Kouba31.08.2020
 Petr Kouba31.08.2020
 Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
nie je to najlepší nápad :
líščí uzol znižuje pevnosť z 22 kN na 18 kN podľa SR
  Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Popiš mi pád při kterém by jsi zatížil lano 18ti kn, a já ti pak popíšu jak by vypadali při takovém
   Re: zatížení31.08.2020
Jde ale o to, kolik dostane poslední jištění (ten friend) a tam by to i k těm 18 kN mohlo být...
    Re: zatížení31.08.2020
Jo to máš pravdu. Zase jsem zapomněl. 18kn na jištění znamená 9kn na lezce a 9kn na jističe. Ale ste
     Re: zatížení01.09.2020
v podstate máš pravdu, dať tých 18 / 9 kN sa málokedy zadarí.
Ale treba brať do úvahy aj sta
 Re: Friendy a jejich smyčky31.08.2020
Nech je v původním stavu, ale zakládej jen na morál a nepadej do nich :)
 Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
Popřípadě low end, odstřihnout, a dát tam kevlarku s dvojitým rybářem ;-).
  Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
...v tomto setapu to má též 18kN ;-)
   Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
anebo dutinku uvázanou na hadicák.
hu, teď jsem si vzpomněl, můj nejstarší aktivně používaný
    Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
přesně - řešit nosnost smyce (jestli je nutná šitá 22kN), když samotný frend má max. 15kn (a mikráče
     Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
Na PAD ano, na dyneemě už to tak neplatí ;-), v metráži lze koupit též.
      Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
dyneema se nedělá dutá, což byla pro předchozí příspěvek nutná podmínka
       Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
Ale dělá :P
      Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
dyneema plochá slučka metráž ?
       Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
dyneemu v metrazi. no tak jo.

spojis to jak, uzlem? genialni napad...
        Re: Friendy a jejich smyčky02.09.2020
dyneemu v metráži spomenul kdesi vyššie Zaviš 12:29:33 01.09.2020. Ja neviem o tom, žeby to dakto p
         Re: Friendy a jejich smyčky02.09.2020
Dynema v metraží se dá sehnat, u nás hůř, ve světě dost často v shopech. Uzel v ní klouže jediný dop
          Re: Friendy a jejich smyčky02.09.2020
tak kolik tech kolikatinasobnych rybarskych uzlu se ma uvazat?

protoze se obavam ze b
           DMM : Knotting Dyneema®?02.09.2020
2012 :
            Re: DMM : Knotting Dyneema®?04.09.2020
Na tomhle testu je zajímavý, že 8mm dyneema s dvojitým rybářem vydržela na "statickém" tes
             Re: DMM : Knotting Dyneema®?04.09.2020
Note: These tests are purely indicative and are in no way statistically rigorous. They only relate t
     Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
se blbe zeptam - jak vypada (jak se dela) vnitrni uzel na duty smyci? Esli je to skutecne jeden kone
      Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
Se uváže vedle a potom se přetáhne na tu dvojitou zasunutou část.

      Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
       Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
dik.
        Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
popravdě - je to trochu pakárna na dlouhé zimní večery, zvlášť, koupíme-li si dutinku ouzkou a chcem
 Re: Friendy a jejich smyčky01.09.2020
Já zírám, tolik zajímavých a konstruktivních odpovědí.

Všem Vám děkuji za celou řadu

 lezečky Ozone Ocun vs Rock Pillars31.08.2020
Mám lezečky Rock Pillars Ozone a chci koupit nové, ale nyní jsou pod značkou Ocún a lehce upravené. Nemáte někdo zkušenost, zda zůstala velikost stejná, nebo změnili číslování? Díky
 Re: lezečky Ozone Ocun vs Rock Pillars31.08.2020
Stejná
 Re: lezečky Ozone Ocun vs Rock Pillars31.08.2020
Ahoj. Pořizoval jsem si teď nové Ozony a mam pocit že jsou o půl čísla větší. Navíc nejsou podšitý t
 Re: lezečky Ozone Ocun vs Rock Pillars31.08.2020
číslování stejný, pocitově měkčí.
 Re: lezečky Ozone Ocun vs Rock Pillars31.08.2020
Rock Pillars a Ocún je stejná firma, jen různá obchodní značka. RP komponent vlastnil dvě obchodní z
 Re: lezečky Ozone Ocun vs Rock Pillars31.08.2020
Ten novější typ se více roztáhnul. Asi bych šel taky do o pul čísla menších. A jsou i pocitově měkčí

 Bodenbauer pod Hochschwabem30.08.2020
Ahoj, nevíte, jestli je na parkovišti u Bodenbauer pod Hochschwabem ( https://mapy.cz/s/panejecesa ) nějak omezené parkování přes noc? (pod Ra
 Re: Bodenbauer pod Hochschwabem30.08.2020
Pokud se nic nezměnilo tak bez omezení.
  Re: Bodenbauer pod Hochschwabem31.08.2020
A je tam parkovanie neobmedzené časovo a neobmedzená dĺžka vozidla, resp. súpravy?

 Lezečky Scarpa29.08.2020
Ahoj,
prosím o radu, máte někdo zkušenost s velikostí lezeček Scarpa, je to podobný jak u L S?
Díky za odpověď.
 Re: Lezečky Scarpa29.08.2020
ty dvě firmy mají hlavně úplně jiná kopyta - Scarpy mi vždy seděly, v LS jsem vždycky trpěl.
 Re: Lezečky Scarpa30.08.2020
ano, je to stejné
  Re: Lezečky Scarpa30.08.2020
Já mám zkušenost jinou, Scarpy kupuji vždy větší... Doporučuji rozhodně vyzkoušet, ten rozdíl je tam
 Re: Lezečky Scarpa31.08.2020
Záleží na střihu lezečky a tvaru nohy, ale LS je potřeba mít tak o číslo menší, než podobně střižené

 zell am see28.08.2020
Ahoj. Jsou nějaké sportovní oblasti v okolí zell am see na lezení?
 Re: zell am see28.08.2020
ano
 Re: zell am see28.08.2020
Např. v Loferu je velká oblast výška stěn 100-150m. Na Bergsteigen.com si dej touren/klettergarten a
  Re: zell am see28.08.2020
Prada Axelväskor : Spyder Jacket, pradabag.co US Dollar Euro GB Pound Canadian Dollar Australian D<
   Re: zell am see28.08.2020
kuci uz s tim neco udelejte.

 Silence 9c - jiná beta?26.08.2020
Zajímavé video, kde se kluci z Wideboyz pokoušejí přelézt klíčovou spáru Silence pomocí jiné bety, zkoušejí použít spárovou technik: https://youtu
 Re: Silence 9c - jiná beta?26.08.2020
Tak ať to kucí fuknou celý, betaři...
  Re: Silence 9c - jiná beta?26.08.2020
Tak prelezou aspoň kousek. Adam nasadil laťku.

 Cenzura?24.08.2020
Ahoj,
proč pod diskuzí k novým pravidlům prvovýstupů zmizela diskuze??? Bývají tu diskuze horší a nemizí.
Tohle mi smrdí.
Nic hrozného tam zas tak nebylo a já se třeba slušně zeptal, proč je podmínkou nutnou doplnit žádost o fotodokum
 ale ne24.08.2020
Pokud článek je koncipován jako oznámení (typicky oznámení o vyhlášených pravidlech) a autor článku
  Re: ale ne25.08.2020
ta diskuze tam nejdřív byla, pak zmizela. Přišlo by mi slušné, do článku vložit aspoň oznámení, že d
 Re: Cenzura?24.08.2020
Souhlasím. Lepší by bylo nová pravidla vysvětlit a veřejně zodpovědět dotazy. S tímhle přístupem se
 Re: Cenzura?24.08.2020
"...zeptal, proč je podmínkou nutnou doplnit žádost o fotodokumentaci u nových směrů na již exi
  Re: Cenzura?24.08.2020
Tak nějak
  Re: Cenzura?25.08.2020
proč u stávajících objektů nestačí nákres/popis dělalo se to tak leta.
Jak vyfotíš 40-80m st
   Re: Cenzura?25.08.2020
To je přesně ono, proč to bylo zrušeno, K čemu jsou tyhle řeči dobré, když už je to hotové? Měl jsi
    Re: Cenzura?25.08.2020
Bohužel jsem se nedozvěděl, že se něco takového chystá. I když to platí, tak má smysl to vysvětlovat
     Re: Cenzura?25.08.2020
Ano, mrzí mě, že diskuse je pryč. Nejdříve jsem dostal text mailem od někoho z komunity a v dobré ví
      Re: Cenzura?25.08.2020
Takže fakt cenzura :( už vidím někoho v Labáku, jak to s tímhle přístupem dodržuje.
     Re: Cenzura?26.08.2020
Kamo, toto nevzniklo ze dne na den ani behem mesice. Kdyby ses zajimal, sledoval schuze, programy, h
     Re: Cenzura?27.08.2020
Nebylo to on line, tak jsi to nevěděl, asi proto, že tam nejezdiš.
      Re: Cenzura?27.08.2020
Znám víc lidí, co tam jezdí a taky to nevěděli.
    Re: Cenzura?25.08.2020
Předtím se člověk ptát nemohl, protože skoro nikdo nevěděl, že se něco chystá. Potom se ptát nemá, p
     Re: Cenzura?25.08.2020
Stejně k tomu přistoupí ochrana přírody. Předem se nic nebude vědět a pak už bude pozdě :)
      Re: Cenzura?25.08.2020
Ano, tak nějak vypadalo třeba vyhlášení rezervace na pravém břehu. Podle mě to v pořádku nebylo.
       Re: Cenzura?26.08.2020
Jako že tam rezervace vznikla protizákonně?
       Re: Cenzura?26.08.2020
Tak vyhlášení přírodní rezervace je správní akt a existují v naší legislativě možnosti, jak se jej p
     Re: Cenzura?26.08.2020
"Všechny plány a příkazy k demolici jsou už padesát pozemských let vyvěšeny na vašem mísním plá
      Re: Cenzura?26.08.2020
Máme si lehnout na zem a dát si papírové pytlíky na hlavu?
       Stačí alobal28.08.2020
       Stačí alobal28.08.2020
       Re: Cenzura?29.08.2020
Ručník, hlavně nezapomenout ručník.

1   ...   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Friendy a jejich smyčky
Prosím o radu / názor. Mám téměř nepoužitou sadu friendů cca 20 let starou. V příručkách čtu, že železo nestárne, ale smyce by se měly měnit po cca 10 letech.

Co doporučujete?

Nahradit originální smyce novými sešitými,  upevněnými liščákem? Nebo uvázat metrážové ploché smyce? Nebo ještě něco jiného?

Díky.
Honza13:26:10 31.08.2020
odpovědět 
 Re: Friendy a jejich smyčky
Zkusit se zeptat někde, kde expresky nebo smyčky do friendů přímo šijou. RE, SR...?
13:36:17 31.08.2020
odpovědět 
 Re: Friendy a jejich smyčky
Zdar nech přešít smyčky, SRm, ocún, lanex zařídit to není problém,posledně jsem to řešil přes lidi v hudáči... ;-), jinak železo bude ok, promazat a asi ok.
13:36:39 31.08.2020
odpovědět 
 Re: Friendy a jejich smyčky
Nylon dobře skladovaný OK, dyneema vyměnit...
Mmch. železo sice nestárne ale vyvíjí se, tipuju na nějaký Kouby, tak bych je poslal do hutí a pořídil něco použitelnějšího = dvouosý např. Camalot C4 apod. To bude smysluplnější investice než měnit smyci...
15:04:40 31.08.2020
odpovědět 
  Re: Friendy a jejich smyčky
To bude pravděpodobně tazateli jasné, ale je tu ještě faktor trvale udržitelného rozvoje: Když už se to jednou vyrobilo a je to funkční, tak proč to nepoužívat? Nevnucuji, ale jen nabízím další pohled.
kok16:12:11 31.08.2020
odpovědět 
   Re: Friendy a jejich smyčky
To ano (taky nemám rád spotřební zboží), ale to by mohl taky zůstat u matky od traktoru na smyci.. Našít novou smyci ve fabrice asi nebude za stovku a furt to bude pravěkej jednoosák.
16:22:38 31.08.2020
odpovědět 
    argument proti dvouosákům
existuje zajímavý argument proti dvouosákům, kterým se kdysi oháněl myslím Wildcountry a který už asi nebude v dnešní době úplně pravdivý: Je sice pravda, že dvouosé friendy mají větší rozsah, ale zase více váží. Proto tedy když chci vzít řekněme kilo friendů, tak na to kilo připadá víc kusů jednoosáků při stejným pokrytí - takže rozsah setu je stejný ale při více kouscích- který mi teoreticky poskytnou více jistících bodů. Na druhou stranu, je zase menší pravděpodobnost, že friend který potřebuju mám ještě u sebe... je to zapeklitá otázka.
kok17:28:52 31.08.2020
odpovědět 
     Re: argument proti dvouosákům
C4 je lehčí než jednoosej Kouba ;) Nejde jen o rozsah, ale i o možnost zakládání (C4 má plnou pevnost i jako "deštník"), kvalitu lanek atd. Prakticky jediná nevýhoda je cena.. Dyneema ztrácí pevnost rychle a o dost, ty tenký 5 let a vyhazov, silnější 10 let a vyhazov, nylon ztrácí pevnost výrazně pomaleji, pokud byl většinu času v pokojový teplotě ve stínu bez chemie, tak 20 let je pořád v pohodě.
10:31:18 01.09.2020
odpovědět 
      Re: argument proti dvouosákům
O všech tvých protiargumentech vím a většina z nich byla zahrnuta i do mé polemiky. Je třeba ale porovnávat biaxialní friendy stejné třídy. To znamená Camaloty s lehkými kovanými jednoosáky třeba od WC nebo DMM (např. model Demon) nebo jednoosáky a dvoouosáky od Kouby. Mimochodem: založení na "deštník" umí i Demony od DMM. Mají tam takové dorazy.
kok10:45:41 01.09.2020
odpovědět 
  Re: Friendy a jejich smyčky
nie, vymeniť aj nylon
Kouba to jistí, včítaně repasáže
PK17:26:41 31.08.2020
odpovědět 
  Re: Friendy a jejich smyčky
Chapu, ze jestli je ma 20 let, tak uz to neni chudej student. Ale za jeden Camalot poridi tri Kouby a navic ty Kouby uz ma.
jx zero22:53:51 31.08.2020
odpovědět 
 Petr Kouba
https://koubaclimbing.cz/ cz-kategorie_689413-0-friendy. html
cca pred 2. rokmi som im zavolal kvôli oprave starých robotov :
"pošlete, uvidíme, co se s tím dá dělat".
100 % spokojnosť, zlaté české ručičky : Tak ako mal na starej verzii webu : "nemožné okamžitě, zázraky do 3 dnů." ( alebo dačo také).
PK17:32:24 31.08.2020
odpovědět 
 Petr Kouba
https://koubaclimbing.cz/ cz-kategorie_689413-0-friendy. html
cca pred 2. rokmi som im zavolal kvôli oprave starých robotov :
"pošlete, uvidíme, co se s tím dá dělat".
100 % spokojnosť, zlaté české ručičky : Tak ako mal na starej verzii webu : "nemožné okamžitě, zázraky do 3 dnů." ( alebo dačo také).
PK18:41:12 31.08.2020
odpovědět 
 Re: Friendy a jejich smyčky
nie je to najlepší nápad :
líščí uzol znižuje pevnosť z 22 kN na 18 kN podľa SR
https://tinyurl.com/y4lhfmbm
vodcovský uzol ešte viac
18:46:43 31.08.2020
odpovědět 
  Re: Friendy a jejich smyčky
Popiš mi pád při kterém by jsi zatížil lano 18ti kn, a já ti pak popíšu jak by vypadali při takovém pádu lezcovy vnitřní orgány. Takové pády neexistují a kdyby existovaly, tak je ti úplně jedno, jestli se ti přetrhne lano, nebo břišní aorta.
kok19:38:32 31.08.2020
odpovědět 
   Re: zatížení
Jde ale o to, kolik dostane poslední jištění (ten friend) a tam by to i k těm 18 kN mohlo být...
Mára20:43:33 31.08.2020
odpovědět 
    Re: zatížení
Jo to máš pravdu. Zase jsem zapomněl. 18kn na jištění znamená 9kn na lezce a 9kn na jističe. Ale stejně to je hodně.
Kok21:31:56 31.08.2020
odpovědět 
     Re: zatížení
v podstate máš pravdu, dať tých 18 / 9 kN sa málokedy zadarí.
Ale treba brať do úvahy aj starnutie a pod. a teda už to nemusí byť tých 22 kN za nova.
Do slučky na friende sa nepadá tak často ako napr. do spojovacieho oka na sedačke. Až se oko utrhne, viď nesmrteľný Satanský report.
http://www.lezec.cz/ clanky.php?key=7753
PK05:34:27 01.09.2020
odpovědět 
 Re: Friendy a jejich smyčky
Nech je v původním stavu, ale zakládej jen na morál a nepadej do nich :)
20:36:05 31.08.2020
odpovědět 
 Re: Friendy a jejich smyčky
Popřípadě low end, odstřihnout, a dát tam kevlarku s dvojitým rybářem ;-).
Zaviš08:08:29 01.09.2020
odpovědět 
  Re: Friendy a jejich smyčky
...v tomto setapu to má též 18kN ;-)
Zaviš08:09:16 01.09.2020
odpovědět 
   Re: Friendy a jejich smyčky
anebo dutinku uvázanou na hadicák.
hu, teď jsem si vzpomněl, můj nejstarší aktivně používaný friend jsem si koupil v květnu 1999, a furt mu tak nějak důvěřuji.
Lukas B.10:18:26 01.09.2020
odpovědět 
    Re: Friendy a jejich smyčky
přesně - řešit nosnost smyce (jestli je nutná šitá 22kN), když samotný frend má max. 15kn (a mikráče - Kouba od 6kN). Vnitřní uzel na duté smyci je bezpečný a opravíš to doma
12:08:51 01.09.2020
odpovědět 
     Re: Friendy a jejich smyčky
Na PAD ano, na dyneemě už to tak neplatí ;-), v metráži lze koupit též.
Zaviš12:29:33 01.09.2020
odpovědět 
      Re: Friendy a jejich smyčky
dyneema se nedělá dutá, což byla pro předchozí příspěvek nutná podmínka
13:08:47 01.09.2020
odpovědět 
       Re: Friendy a jejich smyčky
Ale dělá :P
13:19:17 01.09.2020
odpovědět 
      Re: Friendy a jejich smyčky
dyneema plochá slučka metráž ?
PK16:35:31 01.09.2020
odpovědět 
       Re: Friendy a jejich smyčky
dyneemu v metrazi. no tak jo.

spojis to jak, uzlem? genialni napad...
Indy18:13:24 01.09.2020
odpovědět 
        Re: Friendy a jejich smyčky
dyneemu v metráži spomenul kdesi vyššie Zaviš 12:29:33 01.09.2020. Ja neviem o tom, žeby to dakto predával.
Čo sa týka uzlu, dal som dyneemu s protismerným vodcovským na trhačku. Pri cca 700 kp sa uzol rozviazal.
Takže v prípade núdze : trojitá rybárska spojka.
08:26:44 02.09.2020
odpovědět 
         Re: Friendy a jejich smyčky
Dynema v metraží se dá sehnat, u nás hůř, ve světě dost často v shopech. Uzel v ní klouže jediný doporučený je dvojitý rybář. Ostatní jsou o dost horší... toď vše
Zaviš10:10:02 02.09.2020
odpovědět 
          Re: Friendy a jejich smyčky
tak kolik tech kolikatinasobnych rybarskych uzlu se ma uvazat?

protoze se obavam ze budou klouzat taky. mate je nekdo vyzkousene na trhacce?
Indy13:50:40 02.09.2020
odpovědět 
           DMM : Knotting Dyneema®?
2012 :
https://tinyurl.com/yxonpmlt
A commonly asked question is why is knotting Dyneema® (Dynatec) tape generally considered a bad idea and why isn't it readily available to buy off the reel in outdoor shops.
PK18:07:12 02.09.2020
odpovědět 
            Re: DMM : Knotting Dyneema®?
Na tomhle testu je zajímavý, že 8mm dyneema s dvojitým rybářem vydržela na "statickém" testu NEJVÍC, když byla zmrzlá, zatímco 11mm dyneema s dvojitým rybářem vydržela NEJMÍŇ, když byla zmrzlá. Zajímavý je to ani né tak z hlediska pevnosti dyneemy, jako spíš z hlediska metodologie a zpracování výsledků onoho testu.
honza13:06:48 04.09.2020
odpovědět 
             Re: DMM : Knotting Dyneema®?
Note: These tests are purely indicative and are in no way statistically rigorous. They only relate to the particular weave, construction and Dyneema®/Nylon blend used in our slings.

18:43:47 04.09.2020
odpovědět 
     Re: Friendy a jejich smyčky
se blbe zeptam - jak vypada (jak se dela) vnitrni uzel na duty smyci? Esli je to skutecne jeden konec duty smyce zastrcenej do druhyho a pak uzel tak si to v euklidovskym vesmiru nejak neumim predstavit.
15:11:08 01.09.2020
odpovědět 
      Re: Friendy a jejich smyčky
Se uváže vedle a potom se přetáhne na tu dvojitou zasunutou část.

moták15:17:11 01.09.2020
odpovědět 
      Re: Friendy a jejich smyčky
https://www.kstst.sk/pages/vht/uzly/uzploch.htm
moták15:20:25 01.09.2020
odpovědět 
       Re: Friendy a jejich smyčky
dik.
15:38:03 01.09.2020
odpovědět 
        Re: Friendy a jejich smyčky
popravdě - je to trochu pakárna na dlouhé zimní večery, zvlášť, koupíme-li si dutinku ouzkou a chceme-li smyčku ve friendu krátkou a vobtočenou (jako ta originální). a tvrdívá se, že hadičák má ze všech uzlů nejmenší ztrátu pevnosti, a nikde se nemotá volný konec.
Lukas B.20:59:20 01.09.2020
odpovědět 
 Re: Friendy a jejich smyčky
Já zírám, tolik zajímavých a konstruktivních odpovědí.

Všem Vám děkuji za celou řadu zajímavých a podnětných odpvědí. :-)
Honza15:38:50 01.09.2020
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192348)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Západní hrana III Prachov
Stará cesta IV Prachov
Nedělení dýchánek - varianta VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nedělní dýchánek VIIIa Tisá - Velké Stěny
Novodobá VIIIb Tisá - Velké Stěny
Nově komentované:
Harem VIIIb Rathen
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Východní Komín II Prachov
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Wow | Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (51)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1149 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1263 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1115 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi