LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
23.Fajkoš 10389
24.Svoboda 10371
25.Melen 10357
Bouldry:
23.Chejn 9928
24.Klapal 9853
25.Horáček 9828
Hory:
9.Nešťák 5095
10.Veselá 4592
11.Hess 4095

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230742 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Převeliká feratová legrace16.09.2020
stojí za přečtení: https://www.novinky.cz/cestovani/ clanek/na-slovensku-hrozi-uzavreni-ferrat- lide-na-nich-zbytecne-riskuji-40336491 (2
 Re: Převeliká feratová legrace16.09.2020
Co za přečtení, ale za shlédnutí... Dobrej manták
  Re: Převeliká feratová legrace16.09.2020
Pokus o free solo, vypadly nohy a už nezvlád viset za jednu ruku a cvaknout se (nebo panika a nenapa
   Re: Převeliká feratová legrace16.09.2020
každá ferrata je píííp
 Re: Převeliká feratová legrace16.09.2020
5/2018 smrťák na Skalke
 mailonka15.09.2020
Mailonka toprope O.K. nebo ne?
 Re: mailonka15.09.2020
radšej oválna oceľová karabína, ev. Redblock by SR, ak chceš intezívne rybařit.
Ak mailon
  Re: mailonka15.09.2020
10mm zašroubované mailoně bych se nebál ani z Obi
   Re: mailonka15.09.2020
otázku bych chápal jinak. toprope skrz erární mailonku bez umístění vlastní karabiny. probroušená ma
    Re: mailonka15.09.2020
Bacha na stavební karabiny, nemají zdaleka takovou nosnost jak se tváří, 8mm certifikovaná vydží min
     safety factor of 516.09.2020
presne !
The marking of the working load limit (WLL), based on a safety factor of 5, accounts
   Re: mailonka15.09.2020
Za tuhle větu může lezec zaplatit životem. I lezecké firmy prodávají certikované pro OOP a tkz. mate
    Re: mailonka15.09.2020
Spíš si u převazování neprotáhne tou mailonou lano nebo udělá jinou kokotinu, než by s ním ta 10mm p
     Re: mailonka16.09.2020
Bavíme se tu o majlonách. 10 mm nemá ani omylem.
      Re: mailonka16.09.2020
???
 Re: mailonka15.09.2020
Omlouvám se, položil jsem otázku moc zjednodušeně. Jde o otázku erární mailonky. Jde mi o to mít jas
  Re: mailonka15.09.2020
Mení sa to jednoducho, pílka na železo /flexa, nová mailonka 100 korún
Druhá vec je:
   Re: mailonka15.09.2020
Nejde o to, jestli to dře o skálu. To je jiná věc. To může dřít úplně stejně, když si tam dáš svojí
    Re: mailonka15.09.2020
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
H. L.Mencken
    Re: mailonka17.09.2020
Mailona se do slaňáku dává proto, aby se z ní mohlo sjet a nebrousil se slaňák. Jinak by tam nebyla.
  Re: mailonka15.09.2020
Hobluj klidně majlony, vod toho tam jsou.
   Re: mailonka15.09.2020
to tě ovšem neochrání, aby nějakej samozvanej kokot na tebe ječel (a vznášel zmatené teorie o návště
    Re: mailonka15.09.2020
Přesně tohle se mi stalo u Kutné Hory. Byl jsem tam sám s dítětem. Nějakej debil mě tam jebal za to,
     Re: mailonka15.09.2020
Záleží, jestli jsi dítě spouštěl právě přes tu majlonu, kterou lze vyměnit, nebo z pevného bodu ve s
     Re: mailonka15.09.2020
Aspoň nekecej. Takže dítě se samo převázalo, aby jsi ho mohl spustit. Normálně jsi to tam hobloval a
      Re: mailonka15.09.2020
Tak ono u toho hoblování už je to skoro jedno, největší demič je stejně právě z finálního spuštění.
      Re: mailonka15.09.2020
Ne, nepřevázalo. To chtěl aby udělalo ten d***l.
       Re: mailonka17.09.2020
To je jasný, ze neprevazalo, nějak se tam dostat muselo, že ano. Takže komentář o tvé lenosti je stá
       Re: mailonka17.09.2020
To je jasný, ze neprevazalo, nějak se tam dostat muselo, že ano. Takže komentář o tvé lenosti je stá
    Re: mailonka17.09.2020
Tak jistě chlapci, ale nebrousit majlonku a dát si tam svoji karábli a po lezení slanit (pokud to jd
     Re: mailonka17.09.2020
Jistě. Ale to už se blíží tomu úchylnému případu, že si koupíš do obýváku novou sedačku, na ni si ra
      Re: mailonka18.09.2020
Nepřeháněj.. rozumná cesta je ta správná a ty to víš moc dobře. Jsou tady i ostatní, kteří nemají ná
      Re: mailonka21.09.2020
Ale tak když vím, že přijdou sosedovic haranti a a budou dělat bordel, tak si tam ten potah dám. Bab
       Re: mailonka21.09.2020
Jo, já tam taky skoro vždycky dávám svoje karabiny. Ale obecně tam ta majlona je, aby se nebrousil s
 Chlapi lezou OS15.09.2020
...
  Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
to že tam mailona je, přeci neznamená, že je na mé rybaření.
Pokud už rybařit, tak to jde vžd
   Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
S tímto názorem se ztotožňuji.
Zarostlou, probroušenou mailonu běžný lezec nevymění...
   Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
Vláďo, to pořád neřeší dilema. Představ si situaci. Spouštíš jen posledního, jinak mailonku max. šet
    Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
Problémem ale je, že 90% lidí hobluje slaňovací zařízení (maillona, kroužek , karabina...) a max. 10
    Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
To co hledáš je ohleduplnost, v tom ti žádná metodika nepomůže.
     Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
No jo, ale spouštění někoho z karáble za kilo, která vydrží tak jako tak cca 100 let a dá se bez vrt
      Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
Přesně tak. A pokud někde v roce 2020 není majlona nebo vyměnitelná karabina je těžko pochopitelný n
       Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
Lezení at all je potřeba zakázat i v rouškách, na pár let. Dost se to pročistí a přestane se žvanit
        Re: Chlapi lezou OS17.09.2020
do kamene tesat.. nebo aspon pridat jako dodatek k ustave.!!!
      Re: Chlapi lezou OS15.09.2020
Já myslím ze není od věci zkusit zjistit názor správce příslušné oblasti. To je koneckpncu ten kdo n
       Re: Chlapi lezou OS16.09.2020
Já to nehodlám brousit vůbec. Jde mi o to v tom najít takovou logiku, která by byla obecně platná. N
        Re: Chlapi lezou OS16.09.2020
Záleží na tom jakou máš logiku, nebo respektive jak moc u někoho inteligence nekazí zábavu, vše je o
        Re: Chlapi lezou OS16.09.2020
No já vidím logiku jednoduše - správce oblasti je s tím ok, tak ok. Správce s tím není ok, tak holt
        Re: Chlapi lezou OS17.09.2020
Trochu mne udivuje tvůj styl myšlení, hledat logiku, nebo se jedna o elementární zásady chování a vě
        Re: Chlapi lezou OS17.09.2020
Trochu mne udivuje tvůj styl myšlení, hledat logiku, nebo se jedna o elementární zásady chování a vě
         Re: Chlapi lezou OS17.09.2020
Logiku to musí mít. Filozofování o vztazích v tomhle případě nepomůže, protože, jeden člověk rybaří
          Re: Chlapi lezou OS18.09.2020
Z prdu kuličku. To je fakt těžký pochopit? Vždyť se tady bavíme o lenosti versus ohleduplnost. Proč
           Re: Chlapi lezou OS18.09.2020
On neřeší broušení kruhů. Ptá se na majlonu a diskuze potvrzuje, že je to rozporuplná otázka.
            Re: Chlapi lezou OS20.09.2020
Ne je to stejný. Rozporuplný je ten přístup lenochů, kterým je zatěžko se chovat ohleduplně.
             Re: Chlapi lezou OS21.09.2020
Ale proč je to tak jak říkáš? Nějaký logický zdůvodnění k tomu?
      Re: Chlapi lezou OS16.09.2020
Když tě slušně upozorní, je možno diskutovat. Slušnost se většinou pojí s inteligencí, takže myslím,
 Re: mailonka17.09.2020
Na TR si dej vzdy svuj matros a ještě nechej expresku v posledním jištění. A neřeš kraviny, kdo co n

 petrohradské padání 202014.09.2020
zápas o přežití.

kdo vyleze na vejce a nespadnou mu tepláky, dostane omalovánky..

 Kemp v Hollentalu10.09.2020
Ahoj, chystáme se poprvé do Hollentalu. Máte někdo tip na kemp někde poblíž?
 Re: Kemp v Hollentalu10.09.2020
U stanice lanovky, jinak nic jineho tam nenajdeš. Pohoda včetně zázemí. Hlavně nedělat bordel, ať to
  Re: Kemp v Hollentalu13.09.2020
Včera 7 E za osobu. Za auto nebo stan se navíc nic neplatí.
 Re: Kemp v Hollentalu10.09.2020
booking.com
 Re: Kemp v Hollentalu10.09.2020
Nebo chata Weichtalhaus. Nevím za kolik, ale do hlavních sektorů chodíš pěšky.
  Re: Kemp v Hollentalu10.09.2020
Supr, díky.

 foto dne09.09.2020
Ahoj, prosim kde v adrspachu je focena ta fotka dne? je to moc pekne. Da se tam lezt na ty kopecky?
 Re: foto dne09.09.2020
Dá, ale blbě. Strašně to tam klouže. Kámoš mě to říkal.
  Re: foto dne10.09.2020
Jak v které!
 Re: foto dne09.09.2020
Skoro nejznamejsi scenerie v Adru. Foceno z kolejiste. Je tam nekolik tisic cest. Dokonce se nektere
  Re: foto dne09.09.2020
a je to bezpecne?jsou tam nejake-ty skoby?
   Re: foto dne10.09.2020
Jasně, že je to bezpečné. Bezpečnější oblast ani neznám. Samá skoba a frendy.
    Re: foto dne11.09.2020
No, zas tak bezpečná oblast to není. Ty skoby jsou tam jedna od druhé o kousek dál, než na umělé stě
     Re: foto dne11.09.2020
Aha, a asi tam nějaké lano povesene nebývá ze? Nebo nějaký smonavijak? (To je asi blbost ze? Kvůli p
      Re: foto dne12.09.2020
Těch samonavijáků tam zatím moc není. V celé oblasti dohromady cca 8. Hudáč a další sponzoři do toho
       Re: foto dne14.09.2020
Tak už jich je 13. Teď o víkendu nainstalovali dalších pět. Tak hurá do toho. Ještě by se prý letos
        Re: foto dne14.09.2020
a vedou az uplne nahoru jo? :) super, je to nekde popsane, jak se k nim dostat? hledal jsem to na gu
         Re: foto dne14.09.2020
No jo gůůůgl je hloupej. Podrobné topo a informace najdeš v hospodě u Tošováka. Stačí si o ně jenom
 Re: foto dne09.09.2020
hele dá se všechno, někam se chodí popíjet, někam spíš stahovat kalhotky, na to je oblíbenej třeba k
  Re: foto dne10.09.2020
Což jde vidět hlavně v sezóně, jak si tam na vostro natahali ty kvanta turistů...

 Není mi devatenáct09.09.2020
Tak si říkám, zda-li neexistuje souvislost mezi nárůstem devatenáctky a festivalem na konci léta. Časově to sedí....
 Re: Není mi devatenáct09.09.2020
no, mentálně bych to viděla tak na těch 17. ale spíš měsíců... sotva to mluví.
  Re: Není mi devatenáct10.09.2020
Tvoje odpověď svědci o tvé nejistotě co se týká této otázky a schovává to za urážky a zesměšnění - j

 Gr. Priel Nordwestgrat08.09.2020
čau, máte někdo zkušenosti s lezením Nordwestgrat na Priel? Našel jsem "jen" info na bergsteigen, víte někdo víc? 
Dík
 Re: Gr. Priel Nordwestgrat08.09.2020
Já teda lezl na Priel z druhé strany Stellou a Sudgratem(logicky, když to byla druhá strana), ale ur
 Re: Gr. Priel Nordwestgrat09.09.2020
Tak asi musis byt trochu konkretnejsi co chces vic vedet. na Berg. jsou naprosto vycerpavajici infor

 lezecky spolek - bouldrovka07.09.2020
Ahoj, potrebujeme vytvorit zapsany spolek kvuli provozu nekomercni bouldrovky. Mate nekdo zkusenosti, co by tam tak melo byt a na co si dat pripadne pozor pri sepisovani stanov a podepisovani najemni smlouvy na prostor? Diky lisak

 Jistící pomůcka06.09.2020
Čaute, chtěl bych nadhodit dotaz do pléna. Momentálně jsem potratil kyblik ATC Guide a přemýšlím, zdali koupit stejný inovovaný o dvě díry navíc a cca 10g méně nebo zvolit něco jiného. S ATC jsem byl spokojený a bláto od Petzlu nechci. Padl mi do oka PIVO
 Re: Jistící pomůcka07.09.2020
Ahoj. Pivot se mi líbí ale bohužel ho osobně neznám. Hodně lidí včetně mě si chválí CT BeUp. Má také
  Re: Jistící pomůcka07.09.2020
Tukan 1 s výklopnou pákou není na trhu již delší dobu, Tukan 2 je na spouštění stejná pakárna, jako
   Re: Jistící pomůcka07.09.2020
Ty jo. Koukám na ten giga jull. Vypadá to hodně dobře...
 Re: Jistící pomůcka07.09.2020
Nad DMM Pivot som kedysi uvazoval, nicmene som nedavno pocul o nehode kde vdaka nepriaznivemu poloze
  Re: Jistící pomůcka07.09.2020
Este upresnenie: "otvoreniu" - myslel som povoleniu, prave vdaka tej povolovacej funkcii.
 Re: Jistící pomůcka07.09.2020
Ahoj, DMM Pivot sem koupil cca před 2-3lety. Co se týká práce s lanem super, lano pěkně chodí...i vě
 Re: Jistící pomůcka08.09.2020
Zdar, měl jsem ho v ruce.
Na spouštění druholezce je to super, stačí do očka provázat kousek
 Re: Jistící pomůcka09.09.2020
neser se do PETZLu neznabohu ;-)
 Re: Jistící pomůcka09.09.2020
neser se do PETZLu neznabohu ;-)

 Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
Ahoj, chtel bych se zeptat majitelu tohoto baglu jestli nejsou zada moc vysoka a nelezou do helmy pri lezeni, chci vymenit stary rozpadajici se guide ale nemuzu uz tento bagl nikde fyzicky vyzkouset. mam cca 180 cm takze normalni vyska. Diky za reakce
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
To že měříš 180 je fajn, ale můžeš mít úplně jiny proporce trup/nohy, délka krku než někdo kdo měří
  Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
ver ze bych rad....
   Re: Deuter guide 35+ vyska zad05.09.2020
no tak to vyzkoušej přímo na krámě
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
To že měříš 180 je fajn, ale můžeš mít úplně jiny proporce trup/nohy, délka krku než někdo kdo měří
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad04.09.2020
Odkud jsi?
 Re: Deuter guide 35+ vyska zad05.09.2020
deuter guide 35+ shodou okolností mám, a shodou okolností jsem ho včera a dneska úporně vláčel při d

1   ...   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 mailonka
Mailonka toprope O.K. nebo ne?
Autor00:15:50 15.09.2020
odpovědět 
 Re: mailonka
radšej oválna oceľová karabína, ev. Redblock by SR, ak chceš intezívne rybařit.
Ak mailonka, tak veľká certifikovaná 10 mm, nie zo Železářství u Rotta nebo z Obi.
05:06:45 15.09.2020
odpovědět 
  Re: mailonka
10mm zašroubované mailoně bych se nebál ani z Obi
07:18:44 15.09.2020
odpovědět 
   Re: mailonka
otázku bych chápal jinak. toprope skrz erární mailonku bez umístění vlastní karabiny. probroušená mailonka se dá vyměnit za novou bez ničení skály.
za mě určitě ano. minimálně v takovej těch kobercově polotajně udělanejch oblastech s voky po půldruha metru.
Lukas B.07:54:10 15.09.2020
odpovědět 
    Re: mailonka
Bacha na stavební karabiny, nemají zdaleka takovou nosnost jak se tváří, 8mm certifikovaná vydží min 25kN z řelezářství nám rupla u cca 400kg (cca 4kN), pokud tam chcete nechávat materiál tak jedině s certifikací, rozdíl 10Kč není až takový oproti hodnotě lidského života!
Ztko08:15:54 15.09.2020
odpovědět 
     safety factor of 5
presne !
The marking of the working load limit (WLL), based on a safety factor of 5, accounts for any Maillon Rapide quick links used as a permanent connector.

https://www.peguet.com/ peguet-mail lons-rapides

tabuľka WWL podľa priemeru :
https://tinyurl.com/y22jlyrw
PK05:46:18 16.09.2020
odpovědět 
   Re: mailonka
Za tuhle větu může lezec zaplatit životem. I lezecké firmy prodávají certikované pro OOP a tkz. materiálové.

Na slanění, hoblování atd cerfikovanou. Bez ohledu na to, že např. na Žďárským vrších jsou v leckterých slaňácích právě necertifikované.
14:39:56 15.09.2020
odpovědět 
    Re: mailonka
Spíš si u převazování neprotáhne tou mailonou lano nebo udělá jinou kokotinu, než by s ním ta 10mm praskla.
21:04:51 15.09.2020
odpovědět 
     Re: mailonka
Bavíme se tu o majlonách. 10 mm nemá ani omylem.
06:56:40 16.09.2020
odpovědět 
      Re: mailonka
???
11:48:51 16.09.2020
odpovědět 
 Re: mailonka
Omlouvám se, položil jsem otázku moc zjednodušeně. Jde o otázku erární mailonky. Jde mi o to mít jasno, jestli je to zkrátka obecně přijatelný použít mailonku (vyměnitelnou levnou karabinu trvale osazenou ke slanění) na toprope. Nejde mi ani o to, někoho buzerovat, že nesmí topropovat, nebo ho v tom podporovat, že je to o.k. Jde mi o to najít logiku v tom, proč ano, nebo proč ne.
Je nad slunce jasný, že je naprosto nepřijatelný "prasit" jakýkoli pevný bod ve skále. Ale mailonka je z mého pohledu zvláštností (za mého mlada to na skalách neexistovalo) v tom, že funguje na jednu stranu jako pevný bod k jištění/slanění, ale není pevně usazená ve skále. Naopak je vyměnitelná a levná.
To co jsem dohledal, je rozporuplný:
Jedna metodika píše o tom, že právě od toho tam ty mailonky dnes jsou, že se to dá použít na spouštění lezce. Tím nepřímo, ale logicky zve k topropování přes mailonku.
Na lezci jsem zase našel článek s názorem, že je to pořád pevný bod, se kterým by se mělo zacházet stejně jako s tím, který je trvale usazený ve skále. Se zdůvodněním, že se to blbě mění. Takže jako toprope O.K. ale děláme si tím zbytečně pakárnu. Ale jde spíš o doporučení, ne pravidlo.
Někdo třetí má zase ten názor, že striktně ne, že je to stejný jako ten pevný bod ve skále bez ohledu na to, že se dá vyměnit.
A teď se v tom prase vyznej. Tak jak to je?
09:49:14 15.09.2020
odpovědět 
  Re: mailonka
Mení sa to jednoducho, pílka na železo /flexa, nová mailonka 100 korún
Druhá vec je:
- mailonka je asi rovnobežne so stenou = lano môže viac drieť o skalu
- malý priemer = > menší polomer ohybu lana, väčšie opotrebovanie.
Dajú sa použiť napr. 2 karabíny ( aj oceľové 200 czk), redblock a pod.
PK10:16:18 15.09.2020
odpovědět 
   Re: mailonka
Nejde o to, jestli to dře o skálu. To je jiná věc. To může dřít úplně stejně, když si tam dáš svojí karabinu. Že se nemá prasit skála by mělo být každýmu úplně jasný. Skálu nevyměníš za novou. Mailonku ano.
Jde tedy čistě o otázku té mailonky. Co z těch tří možností uvedených nahoře by mělo být obecně uznávaným pravidlem a jak to metodicky zdůvodnit?
11:10:12 15.09.2020
odpovědět 
    Re: mailonka
For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong.
H. L.Mencken
12:43:14 15.09.2020
odpovědět 
    Re: mailonka
Mailona se do slaňáku dává proto, aby se z ní mohlo sjet a nebrousil se slaňák. Jinak by tam nebyla. Topropovat přes ni je podle mě v principu v pořádku.
(Vedlejší efekt u současných malých slaňáků je i ten, že třeba když je v háku už cvaknutá expreska a vedle ní odsedávačka, tak už se tam těžko protahuje ještě lano a je docela dobrý, když ho můžeš protáhnout vedle mailonou.)
I když já taky zpravidla cvakám pro druholezce vlastní expresky, a teprve poslední se prováže mailonou a z ní buď slaní, nebo ho jistič spustí. Rovnou do mailony dávám lano jen ve výjimečných případech: děti (nechci by se nahoře musely samy bez kontroly převazovat), nebo když není jisté, jestli druholezec doleze až nahoru (aby tam pak nemusel došplhat nebo aby nemusel znovu lézt někdo jiný), nebo když se třeba spěchá, tak lano dám do mailony sám hned rychleji...
P.10:27:17 17.09.2020
odpovědět 
  Re: mailonka
Hobluj klidně majlony, vod toho tam jsou.
Papouš11:29:35 15.09.2020
odpovědět 
   Re: mailonka
to tě ovšem neochrání, aby nějakej samozvanej kokot na tebe ječel (a vznášel zmatené teorie o návštěvě z překližky a kontrole horolezeckejch průkazů). což je v případě, že jsi tam s dětma dilema - buď se tatínek projeví jako srab, co na sebe nechá ječet kdejakého hejhulu, nebo se projeví jako sprosťák a následně surovec a hejhulu odkáže do patřičnejch mezí.
Lukas B.13:31:32 15.09.2020
odpovědět 
    Re: mailonka
Přesně tohle se mi stalo u Kutné Hory. Byl jsem tam sám s dítětem. Nějakej debil mě tam jebal za to, že 30 kilogramový dítě neslaní, ale spouším ho. Poslal jsem ho kam patří. A doufám, že cestou přemýšlel o životě.
14:37:14 15.09.2020
odpovědět 
     Re: mailonka
Záleží, jestli jsi dítě spouštěl právě přes tu majlonu, kterou lze vyměnit, nebo z pevného bodu ve skále, který po zkurvení musíš převrtat. V druhém případě kdybys neuznal chybu a ještě měl kecy, že je to o.k., tak bys zasloužil pes držku.
sněhulák14:50:19 15.09.2020
odpovědět 
     Re: mailonka
Aspoň nekecej. Takže dítě se samo převázalo, aby jsi ho mohl spustit. Normálně jsi to tam hobloval a když ti to někdo řekl, tak jsi se cítil dotčený. Ale jste jenom líný konzumenti, co spotřebovávají a jsou děsně chytrý. Mi to připomíná ty dvě trubky co jsme nedávno potkal. Plný kecu o pravidlech a jak ten maglajz... a pak je tam vidíš hoblovat kruh a skálu na druhým.
16:45:42 15.09.2020
odpovědět 
      Re: mailonka
Tak ono u toho hoblování už je to skoro jedno, největší demič je stejně právě z finálního spuštění.
honza17:13:57 15.09.2020
odpovědět 
      Re: mailonka
Ne, nepřevázalo. To chtěl aby udělalo ten d***l.
20:52:38 15.09.2020
odpovědět 
       Re: mailonka
To je jasný, ze neprevazalo, nějak se tam dostat muselo, že ano. Takže komentář o tvé lenosti je stále platný.
07:24:41 17.09.2020
odpovědět 
       Re: mailonka
To je jasný, ze neprevazalo, nějak se tam dostat muselo, že ano. Takže komentář o tvé lenosti je stále platný.
07:24:45 17.09.2020
odpovědět 
    Re: mailonka
Tak jistě chlapci, ale nebrousit majlonku a dát si tam svoji karábli a po lezení slanit (pokud to jde), nikoliv se nechat spustit, má tu logiku, že když někdo tu majlonku probrousí, tak ji někdo jen tak nevymění a o onu vzniklou ostrou hranu si může někdo přeříznout lano.
Dovedu si např. představit cestu, kde se ta majlona hodi na spuštění k vybrání, neb cestou slanění se to blbě vybírá a pokud bude zbytečně probroušená rybařením, pak někdo může být v ohrožení.
A jistě si dovedete představit, že kdyby v průměrné skalní oblasti měl správce skal běhat mezi vratnými body a měnit majlonky, tak nedělá nic jiného.
Jak píše Vlk níže, chtělo by to elementární ohledupnost!
k.08:44:09 17.09.2020
odpovědět 
     Re: mailonka
Jistě. Ale to už se blíží tomu úchylnému případu, že si koupíš do obýváku novou sedačku, na ni si radši pořídíš potahy, abys ji šetřil, ale aby sis zbytečně neošoupal pěkný nový potahy, dáš přes ně ještě deku, no a tu pro jistotu schováš ještě pod igelit, protože by jí vlastně taky byla ještě celkem škoda...
P.10:34:16 17.09.2020
odpovědět 
      Re: mailonka
Nepřeháněj.. rozumná cesta je ta správná a ty to víš moc dobře. Jsou tady i ostatní, kteří nemají náhled jako ty.
07:17:37 18.09.2020
odpovědět 
      Re: mailonka
Ale tak když vím, že přijdou sosedovic haranti a a budou dělat bordel, tak si tam ten potah dám. Babičku nechám posedět hezky v nový sedačce.
Prostě, když vím, že to budu brousit a že to nahoru zvládnu dolézt, pak karable není problém. Když si to chci po někom jenom zkusit a vůbec není jistý, že se tam dostanu, provlíknu to. Stejně tak, když se to dá slanit v pohodě, spíš to slaním...
Tak nějak nevěřím, že by se o nás u ty majlonky někdo zvlášť staral. A už vůbec ne o ty v řetězech...
k.09:58:55 21.09.2020
odpovědět 
       Re: mailonka
Jo, já tam taky skoro vždycky dávám svoje karabiny. Ale obecně tam ta majlona je, aby se nebrousil slaňák, takže je tam k tomu. Proto bych nikoho nedusil za to, že ji při TR používá.
Nebo ať se z metodik vyřadí spouštění, všichni budou mít za úkol slaňovat, a můžeme odstranit i ty majlony, který někde tak nehezky svítěj.
P.14:27:37 21.09.2020
odpovědět 
 Chlapi lezou OS
...
Horák12:38:30 15.09.2020
odpovědět 
  Re: Chlapi lezou OS
to že tam mailona je, přeci neznamená, že je na mé rybaření.
Pokud už rybařit, tak to jde vždy udělat tak, že dřu svůj materiál, třeba karábli s ocelovou vložkou.
max pokládám za únosné se nechat poslední pře m. spustit.
Vláďa14:36:52 15.09.2020
odpovědět 
   Re: Chlapi lezou OS
S tímto názorem se ztotožňuji.
Zarostlou, probroušenou mailonu běžný lezec nevymění...
Sice se dá probroušená mailona snadno vyměnit (s pilkou), ale než k výměně dojde, probroušená mailnona zabírá místo ve štandu a znepříjemňuje život dalším lezcům.
Honza14:49:01 15.09.2020
odpovědět 
   Re: Chlapi lezou OS
Vláďo, to pořád neřeší dilema. Představ si situaci. Spouštíš jen posledního, jinak mailonku max. šetříš. Zrovna v tu chvíli tě uvidí borec a začne ti nadávat, že prasíš pevný bod určený pouze k jištění/slanění. Argument "max. jsem to šetřil, jen výjimečně jsem to tak udělal" mu nebude stačit. Díky jeho dobře míněným (chrání bezpečnost lezců, nebo minimálně limituje pakárnu to měnit), ale nepříjemným kecům máš zkurvený den.
Proto hledám nějakou pevnou logiku, nějaké rozumné metodické vysvětlení, na kterém by se dalo obecně shodnout bez zbytečných emocí. Aby to v téhle oblasti nebylo jen o individuálním názoru, který nám pak potenciálně kurví nejen vyměnitelné mailony, ale hlavně vtahy.
15:10:15 15.09.2020
odpovědět 
    Re: Chlapi lezou OS
Problémem ale je, že 90% lidí hobluje slaňovací zařízení (maillona, kroužek , karabina...) a max. 10% je natolik inteligentních, aby si tam dalo svoji karabinu. No a z těch 10% si tam mnohdy dají expresku, která je delší než slaňovací bod, takže tam sice něco mají, ale to slouží jen jako pojistka a ne jako ochrana před probrušováním slaňáků. Bohužel to vidím častěji než by mi bylo milé. Přitom stačí jen trochu přemýšlet, sám mám automaticky na sedáku i karabinu na hoblování na druhém, když něco tahám kamarádům a používám ji docela často a to i pro sebe, když vím, že cestu polezu ještě jednou, tak poprvé jedu dolů přes svoje. Bohužel mnozí tyto elementání návyky nemají. Přitom jedna obyčejná karabina mi vydrží tak tři roky, což není zase tak velká investice.
Vlk15:46:03 15.09.2020
odpovědět 
    Re: Chlapi lezou OS
To co hledáš je ohleduplnost, v tom ti žádná metodika nepomůže.
16:55:40 15.09.2020
odpovědět 
     Re: Chlapi lezou OS
No jo, ale spouštění někoho z karáble za kilo, která vydrží tak jako tak cca 100 let a dá se bez vrtání skály vyměnit je těžko posuzovat jako neohleduplnost. Jenže někdo to jako neohleduplnost zase vidí. A teď babo raď?
Já na to svůj názor mám, ale zajímal mě pohled jiných, než si z toho udělám nějaký závěr.
17:25:09 15.09.2020
odpovědět 
      Re: Chlapi lezou OS
Přesně tak. A pokud někde v roce 2020 není majlona nebo vyměnitelná karabina je těžko pochopitelný nesmysl, který s ohleduplností nemá nic společného.
20:56:36 15.09.2020
odpovědět 
       Re: Chlapi lezou OS
Lezení at all je potřeba zakázat i v rouškách, na pár let. Dost se to pročistí a přestane se žvanit o hovnu nejen v diskuzích. Hobíci se vrhnou jinam, třeba na paddleboardy nebo do outletů na jiné značkové hadry než lezecké a budou prudit tam :-)
21:08:48 15.09.2020
odpovědět 
        Re: Chlapi lezou OS
do kamene tesat.. nebo aspon pridat jako dodatek k ustave.!!!
22:23:05 17.09.2020
odpovědět 
      Re: Chlapi lezou OS
Já myslím ze není od věci zkusit zjistit názor správce příslušné oblasti. To je koneckpncu ten kdo nejspíš bude mít práci s výměnou. Kdyz je s tím ok, tak bych se toho nebál, když použijes trochu rozum - ne brousit celej den, ale na poslední spust nebo pro jištění decek.
maso21:02:20 15.09.2020
odpovědět 
       Re: Chlapi lezou OS
Já to nehodlám brousit vůbec. Jde mi o to v tom najít takovou logiku, která by byla obecně platná. Namísto "tak to vidí veliký, vážený XY a všichni okolo ať se poserou".
09:01:13 16.09.2020
odpovědět 
        Re: Chlapi lezou OS
Záleží na tom jakou máš logiku, nebo respektive jak moc u někoho inteligence nekazí zábavu, vše je osobní pohled. Je to o výchově a dalších hodnotách. Za mě se chovám tak, abych zbytečně neničil to, co slouží dalším lidem a přispěl k tomu, aby to zůstalo zachováno, co nejdéle. Vážím si tím i práce jiných, kteří tomu věnovali svůj čas, aby to ostatní měli pohodlnější. Někdo se na druhou stranu chová jako hajzlík, který jede jen na sebe, s tím nic nenaděláš a můžeš mu to říkat po dobrém i po zlém, ale tam kde nic není, ani smrt nebere. To je prostě život.
Vlk13:03:38 16.09.2020
odpovědět 
        Re: Chlapi lezou OS
No já vidím logiku jednoduše - správce oblasti je s tím ok, tak ok. Správce s tím není ok, tak holt slanovat. Ostatně informace o tom jak to vidí správce se hodi i jako argument do diskuze i “diskuze” s panem chytrym kolemjdoucim. A v oblastech s výskytem majlon bývají správci obecně známí.
19:20:01 16.09.2020
odpovědět 
        Re: Chlapi lezou OS
Trochu mne udivuje tvůj styl myšlení, hledat logiku, nebo se jedna o elementární zásady chování a vědomi vlivu na okolí. Jak píše vlčí otec hore a vystihl to správně. Pokud budeme zpochybňovat základní principy vztahů, tak pak bude v skalách bordel a každý si bude dělat co chce. Přijde mi, ze chyba je někde ve výchově a volby špatných vzorů. Ale viz komentář, nelze vystupovat agresivně, šance na převychování je vždy.
07:23:07 17.09.2020
odpovědět 
        Re: Chlapi lezou OS
Trochu mne udivuje tvůj styl myšlení, hledat logiku, nebo se jedna o elementární zásady chování a vědomi vlivu na okolí. Jak píše vlčí otec hore a vystihl to správně. Pokud budeme zpochybňovat základní principy vztahů, tak pak bude v skalách bordel a každý si bude dělat co chce. Přijde mi, ze chyba je někde ve výchově a volby špatných vzorů. Ale viz komentář, nelze vystupovat agresivně, šance na převychování je vždy.
07:23:10 17.09.2020
odpovědět 
         Re: Chlapi lezou OS
Logiku to musí mít. Filozofování o vztazích v tomhle případě nepomůže, protože, jeden člověk rybaří přes mailonu a druhý na něj kouká a říká si "to je v pohodě, od toho tam ta mailona je, lehce se pak vymění a skoro nic to nestojí, hlavně že to nemá v pevném bodě, který je přímo ve skále." A vztahy jsou o.k.
Druhý na to kouká a řekne si "to neví, že je to pevný bod určený jen k jištění/slanění, jak může být takový debil a takhle to hoblovat?" A vztahy nejsou o.k.
V naší společnosti máme jakž takž dobré vztahy proto, že dodržujeme určité společenské/vztahové normy, které jsou obecně platné. Když je lidi vzájemně respektují, tak je to o.k. Ty normy mají ale právě nějakou logiku. Spousta z nich je definovaná zákonem, některé ne. Lezení je specifické v tom, že spoustu "pravidel" nedefinuje zákon. Takže musíme tu logiku pro ustanovení "pravidel", jejichž dodržování nebo porušování působí vztahovou pohodu, nebo problémy hledat sami a nějak to mezi sebou komunikovat.
Dalším příkladem vedle mailonek je všem známé používání mága. Někdo přijde na písek a vidí borce v Xa s mágem. A nechápe, že někdo může, ale on ne, protože leze "jen" VIIIc, a nevidí v tom pevnou logiku. To mu pak kazí vztahy, protože to z jeho pohledu rozděluje lezce na privilegované, kteří můžou pravidla porušovat, protože lezou lépe a ty co lezou o něco hůř a musí proto pravidla dodržovat.
08:21:33 17.09.2020
odpovědět 
          Re: Chlapi lezou OS
Z prdu kuličku. To je fakt těžký pochopit? Vždyť se tady bavíme o lenosti versus ohleduplnost. Proč brousim kruhy?protože se mi nechce za a, to lézt ještě jednou, za b, chci stihnout co nejvíce cest. Já osobně, když stojím před rozhodnutím slanit nebo se nechat spustit, tak ve mne bojují dva skřítkové, je otázka kterému dáš přednost.
07:14:22 18.09.2020
odpovědět 
           Re: Chlapi lezou OS
On neřeší broušení kruhů. Ptá se na majlonu a diskuze potvrzuje, že je to rozporuplná otázka.
Metoděj08:20:19 18.09.2020
odpovědět 
            Re: Chlapi lezou OS
Ne je to stejný. Rozporuplný je ten přístup lenochů, kterým je zatěžko se chovat ohleduplně.
07:34:50 20.09.2020
odpovědět 
             Re: Chlapi lezou OS
Ale proč je to tak jak říkáš? Nějaký logický zdůvodnění k tomu?
18:09:56 21.09.2020
odpovědět 
      Re: Chlapi lezou OS
Když tě slušně upozorní, je možno diskutovat. Slušnost se většinou pojí s inteligencí, takže myslím, že společnou řeč najdete.

Když řve a je chytrej jak rádio, tak poslat do prdele ... pozdní výchova sice není optimální, ale úsilí o obrodu společnosti nelze nikdy vzdávat:-).

Pokud je tam dítě, tím spíš. Aspoň se naučí, že při středu s debilem je potřeba ráznost.
10:41:27 16.09.2020
odpovědět 
 Re: mailonka
Na TR si dej vzdy svuj matros a ještě nechej expresku v posledním jištění. A neřeš kraviny, kdo co nechal erar za šrot ve standu
Stará škola11:20:52 17.09.2020
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192338)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Levoboček VIIIa Věžák
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (56)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1147 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1418 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi