Ahojte lezci a lezkyne. Byla jsem s kamaradkou lezt a dost se mi to zalibilo akorat bohuzel ma to tezke s hlidanim takze moc toho casu na lezeni nema. Neni tu nejaka skupina v ostrave ke ktere bych se mohla ja uplny zacatecnik pridat?
Ahojte lezci a lezkyne. Byla jsem s kamaradkou lezt a dost se mi to zalibilo akorat bohuzel ma to tezke s hlidanim takze moc toho casu na lezeni nema. Neni tu nejaka skupina v ostrave ke ktere bych se mohla ja uplny zacatecnik pridat?
Zdravím.
Dnes jsem přítelkyni koupil odsedku beal dynaconnexion která má v místě sešití takovou něco jako fólii. Přítelkyně byla moc aktivní a tuto fólii sundala. Muže to mít vliv na pevnost šitého spoje nebo ne?
Děkuji.
Ahoj👋,
nenašel by se tady parťák na lezení?
Já 17 let, středně pokročily lezec (lezu kolem 6),prozatím jen na stěně, ale klidně se i přiučím něčemu novému. Umím jistit. Preferoval bych kolem 17 - 20 let, Ústí a okolí.
V p
Zdravím.
Dnes jsem přítelkyni koupil odsedku beal dynaconnexion která má v místě sešití takovou něco jako fólii. Přítelkyně byla moc aktivní a tuto fólii sundala. Muže to mít vliv na pevnost šitého spoje nebo ne?
Děkuji.
Zdar, pevnost to nesníží, je to chránička těch švů!
Doporučuju udělat nějakou náhradu a raz za čas zkontrolovat. Nahrada může bát normální flast ojet kolem dokola...Před aplikací zkontrolovat jestli ten šev nepoškodila třeba nůžkama ;-)
originál návlek je standardní elektrikářská transparentní smršťovací bužírka, minimální teplota pro smrštění je zpravidla 95°C. to znamená, že se to smrští (třeba) při ponoření do vařicí vody. otázkou je, co udělá vařicí voda s lanem - na první dobrou jsem krátkodobou odolnost nenašel a tedy je na místě předběžná opatrnost. ikdyž taková rozpálená osma má stovku jen to hvízdne, a udělá maximálně hadí kůži na povrchu bez vlivu na pevnost.
kutil by zavolal (třeba) do lanexu nebo singingrocku (přestože je to konkurence) a zeptal by se. a pak by třeba namočil lano do ledové vody, nechal nacucat a pak by to s bužírkou přelil z varné konvice a pak šup pod vodovod. nebo by to namočil do vody a fénoval se zakrytím lana okolo nějakým improvizovaným štítem.
Tak jsem tu odsedku v práci sundal z věšáku a kouknul do návodu. Pokud se ty smršťovací fólie vážně většinou utahují při 95ti stupních, dal bych od takového řešení ruce pryč. Výrobce udává, že při používání i skladování nesmí teplota přesáhnout 80 stupňů celsia. I když teplota tání polyamidu je až 215 stupňů, je otázka, z čeho jsou ty nitě. To jsem v návodu nenašel. K záruce: "Všechny opravy a úpravy jsou zakázány"... Ale u všech bodů ohledně kontroly píší jen, že je potřeba kontrolovat šití, o smršťovačce ani slovo. Té by se mohl týkat akorát bod, kde se ve zkratce píše, že máš švy chránit před ostrými hranami a drsnou skálou, k tomu tam ta fólie nejspíš byla... Víc k tomu nemám co říct, snad jen, že mě učili, že jakékoliv horolezecké vybavení, ke kterému z jakéhokoliv důvodu ztratím plnou důvěru, bych měl vyřadit.
Fascinuje mě co jsou lidi pro smyčku v ceně několika krabiček cigaret udělat. Bez problémů ji koupou ve vařící vodě, taví letlampou a podobné skopičiny. A ještě si tyhle skopičiny raděj navzájem.
Jestli ono to za ty chvíle strachu na štandu stojí?
lepiaca páska je dobrá iba na konci lana : označenie výrobcu etc. Lepidlo, resp. nejaká farba, fixka môžu poškodiť lano, ak to nie je z výroby, od výrobcu lana a pod.
Lepidlo z tejpky ti rozežere lano jo? :-D, doporučuju přečíst si šubrta ;-) a nevalit kydy. A ano myslel sem flastr (třeba tejpku) nebo nechat tak a kontrolovat po porušení okamžitě vyměnit...
jěště mě napadl třeba pružný chranný "rukáv" (dělají se z různých materiálů v podstatě ochranná bužírka a pojistit fofr páskem to by bylo funkční také ;-)
Asi máš na mysli Pita Schuberta ( nie skladateľa Franza Schuberta). Napodobne, tybrďo. Ale čítanie s porozumením, čo tuto na východnom brehu rieky Moravy býva problém aj u žiakov ZDŠ.
"Nepoužívejte lano označené neznámou lepicí páskou (kromě výrobcem doporučených)."
in : https://www.mytendon.cz/ cs/informace-o-lanech/
pece-o-lano/a-727/
Na pobavenie : analogicky pri prilbách.
ten "anonym" ( =ja, ale zabudol so tam dať PK) linkol výrobcu.
Napr. k prilbám píšu SR " Proto nepoužívejte žádné samolepky s výjimkou těch, které doporučí výrobce."
na východním břehu řeky Moravy se alespoň od Rohatce nadále po proudu nacházejí Horné Uhry, už po staletí zápasící s gramotností obyvatelstva. to je fakt.
To, že výrobce po sejmutí fólie za nic neručí, je krajně pravděpodobně pravda a ani se mu nelze příliš divit (zejména v dnešním světě ne). Stejně tak (a to zcela jistě) nebude za nic ručit, pokud bude odsedka oplácaná neoriginálním materiálem upevněným nejasným způsobem.
Otázka zní, do jaké míry je to, že se výrobce vyhne odpovědnosti, podstatné – a osobně bych řekl, že podstatné je to jen tehdy, pokud by přítelkyně měla nějakou zajímavou úrazovou či životní pojistku (a došlo k nějakému maléru).
dvě věci dohromady:
1. záruka samozřejmě padá, protože do výrobku bylo neautorizovaně zasaženo. šlus. šup s tím na smetiště/do kontejneru/do kamen.
2. čistě technicky můžeme diskutovat, jestli lze takto zasažený výrobek dále bezpečně používat. odpověď je "ano, ale". stejně jako všichni používáme částečně opotřebovaný materiál dávno po záruce. za předpokladu časté a pečlivé kontroly ano.
Apeluju na vás, lana jsou polyamidový a vy do toho hážete ty kurvavysokomolekulární polyetylenový šitý smyce. Vobčas tam najdu i polypropylenovej špagát na tahání auta anebo polyesterovou mikinu.
Takhle tu zelenou planetu, soudruzi, nevybudujeme!
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.