Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
16.Pail 10603
17.Šofránko 10585
18.Kolomazník 10550
Bouldry:
16.Šípek 10075
17.Košťál 10050
18.Chytil 10025
Hory:
19.Petr 3170
20.Nešvera 3129
21.Novák 2688

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230729 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Jáchymka bouldering 06.01.2021
Ahoj, nevíte náhodou někdo jak to teď vypadá v Jáchymce na bouldry? Jestli je to proteklé apod. Díky
 Re: Jáchymka bouldering 06.01.2021
Zákaz, kdyby tě to zajímalo.
  Re: Jáchymka bouldering 06.01.2021
Fakt? Tak ještě že to vím. A dokdy? A kde se to dá vyhledat, že je to zakázaný?
   Re: Jáchymka bouldering 06.01.2021
Na stránkách Čhs - lezení povoleno celoročně.
    Re: Jáchymka bouldering 06.01.2021
Tak se podívej třeba na Lidomornu a začni tam něco předvádět v "díře".
     Re: Jáchymka bouldering 06.01.2021
Co má Lidomorna co dělat s Jáchymkou? Poslední dobou tady čtu nějaký narážky na zákazy v jeskyních v
      Re: Jáchymka bouldering 07.01.2021
Co chápeš na zákazu v Lidomorně? Čeho se vůbec týká?
       Re: Jáchymka bouldering 07.01.2021
V úterý jsem tam byl bouldrovat. Tak třeba u nástupu bouldru Otesánek spinkal hlavou dolů netopýrek.
       Re: Jáchymka bouldering 07.01.2021
Je zakaz lezeni uvnitr jeskyne Lidomorna, protoze je tam zakaz vstupu (lidi/lezci rusili netopyre).
        Re: Jáchymka bouldering 07.01.2021
Dostal covid popírač jeden, teď skučí v posteli!
         Re: Jáchymka bouldering 07.01.2021
zdravý jsem jak řípa, když trvím tolik hodin denně venku, ale všichni chtějí na stavbách rychle dofa
        Re: Jáchymka bouldering 07.01.2021
Jáchymka je trošku jiný případ než Lidomorna a trochu jiný než třeba Kostelík. Jáchymkou prochází tu
  Re: Jáchymka bouldering 06.01.2021
Hej prej i přes Psa tam Vlk chodí boulderovat nad koberečkem
   Re: Jáchymka bouldering 06.01.2021
A pak hned na kobereček
   Re: Jáchymka bouldering 07.01.2021
Já a bouldering, to jedině tehdy, když to absolutně nejde s lanem:-)) a to se stane z 99% ve chvíli,

 Lezecky04.01.2021
Musi se na zavodech i mezinarodnich v bouldru pouzivat lezecky nebo se muze lezt i naboso ?
 Re: Lezecky05.01.2021
Musí se na FIS závodech ve sjezdu používat lyže nebo je možné jet na sněžnicích?
  Re: Lezecky05.01.2021
Usmevne :-)))
Ale jak je to doopravdy reseno na zavodech? Na vetsine sten je lezeni naboso za
  Re: Lezecky05.01.2021
Usmevne :-)))
Ale jak je to doopravdy reseno na zavodech? Na vetsine sten je lezeni naboso za
   Re: Lezecky05.01.2021
zabij mě, ale nikdy jsem na lezeckých závodech nebyl. Ale: V pravidlech většinou bývá, že závodníci
    Re: Lezecky05.01.2021
Jo a ještě google (IFSC rules 2020) + ctrl F: (shoes) =
3. (General rules) 14. (Clothing and
    Re: Lezecky05.01.2021
A ty si myslis, ze prsty na ruce cloveka jsou staveny na to aby na nich vysela cela vaha tela?
     Re: Lezecky05.01.2021
Konecne normalni odpoved. Diky.
     Re: Lezecky05.01.2021
Konecne normalni odpoved. Diky.
     Re: Lezecky05.01.2021
Takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Odolnost tkání je vyhovující, na zátěž se se dokážou adaptovat,
     Re: Lezecky05.01.2021
Však právě o tom píšu - původně byly. Člověk se ale přizpůsobil a teď je to (řekněme) napůl. Něco se
     Re: Lezecky05.01.2021
Jojo, než vyseješ 80kg zrní...
    Re: Lezecky05.01.2021
Wtf? Zeptal se jestli se smí na boso na závodech a ty mu uděláš přednášku, proč je lezení v lezečkác

 První lano04.01.2021
Zdravím! Od podzimu chodíme lézt ven a tak jsem se rozhodl, že je čas pořídit vlastní lano (a přestat zneužívat vybavení spolulezců). Vyhlédl jsem si dva kandidáty:
1) Tendon Ambition 9.8 CS 70m (3500Kč)
2) Beal Stinger III 9.4 Golden Dry 70
 Re: První lano04.01.2021
Pokud ti jde o výdrž, tak doporučuji Tenton Master PRO 9.2 , ze začátku trochu drát, ale na nacvičov
  Re: První lano04.01.2021
Taky jsem na něj koukal, ale tam už mám trochu obavy z větší rázové síly v kombinaci s ohmem. Ale ne
   Re: První lano04.01.2021
Razová síla není problém( je v normě ) , 10-12m pády celkem běžně do něho dávám, je to spíš o jistič
 Re: První lano04.01.2021
Pokud sis nevyhlédl Mamuta, tak vše ostatní je v pohodě
  Re: První lano04.01.2021
ono je to venkoncem úplně jedno. pokud si nevyhlídneš nějakého 11,5mm macka (jestli se taková lana j
   Re: První lano04.01.2021
Souhlas na 100%. Rozumnou tloušťku, jinak je to jedno. Spíš bych si rozmyslel délku, to je složitějš
   Re: První lano04.01.2021
súhlasím s tou hrúbkou a "spotrebným materiálom".
Pri lane u začiatočníkov je vä
 Re: První lano04.01.2021
Když se furt šmrdolí u presky odsedáváním, první 2 metry jdou rychle sr*t, zato zbytek lana je furt
 Re: První lano04.01.2021
Koupil bych Beal, ale vykašlal se na úpravu Golden Dry.
  Re: První lano04.01.2021
u lana na športovky od akéhokoľvek výrobcu je imho zbytočná akákoľvak impregnácia úprava. Peniaze
 Re: První lano04.01.2021
Doporučuji Tendon se SBS opletem, takže třeba Master 9.7. Vydrží hodně, manipulace s ním je příjemná
 Re: První lano05.01.2021
První lano je jako první sex. Nikdy nevíš, jak se zachová! :-))
  Re: První lano05.01.2021
vice než jaký výrobce bych se soustředil na dělku podle toho kde lezeš např na Labák je 70 m naprost
   Re: První lano05.01.2021
Ze všech odpovědí jsem tak nějak došel k závěru, že pokud člověk nekoupí nějakou hrůzu, tak je vlast
    Re: První lano05.01.2021
těch magických 32 metrů tipuji, že to jsou ty dvě imrvére obležený karešoviny v lomu u cesty na kačá
     Re: První lano05.01.2021
Lezeme v Rakousku, okolí Vídně :)
Jasný, že ideál by bylo spousta vybavení, ale peníze zatím
      Re: První lano06.01.2021
Jdi do Bealu Stinger (výkonnostní) nebo Booster (top lano, díky poměru opletu nad 40% vysoká životno
      Re: První lano06.01.2021
Jdi do Bealu Stinger (výkonnostní) nebo Booster (top lano, díky poměru opletu nad 40% vysoká životno

 Bogan Nejedlo30.12.2020
Hezký den, sestavuji rodokmen rodu Nejedlo z Turnovska a okolí. Proto bych se chtěla zeptat, zda by tu nebyl někdo, kdo by mi sdělil více informací k tragicky zesnulému panu Bohumilu Nejedlo (zvaný Bogan), který zahynul spolu s kolegy lezci při expedici P
 Re: Bogan Nejedlo31.12.2020
napiš Liboroj Duškoj (scenárista Boys 1970) Libor.Dusek@hudy.cz
  Re: Bogan Nejedlo31.12.2020
MOC DÍKY ZA TIP! :-)

 Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Dostal jsme pod stromeček nový průvodce na Ostrov. Musím konstatovat, že je to naprosto parádní dílo a takhle nějak si představuji skvělého průvodce. Zdá se, že je tam asi úplně vše, vzhledem ke všem mini kvakům, které jsou tam také a asi 95% cest je v to
 Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Lehké korekce? Jižní stěna na Starce ze VI (ve vrcholovce) nebo VIIa (Hoblák) na VIIIa je sice extré
  Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
No já jsem zase zastánce normální saské otevřené klásy, takže mě to nadmíru vyhovuje. Nikdo u nás zj
  Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Přesně. V Ostrově byly úlety v klasifikaci extrémní. O při pískovcovém zajištění mi opravdu nevyhuje
   Re: Nový průvodce Ostrov02.01.2021
deníčkáři prostě chtěj co nejvyšší čísla za co nejméně práce. k inflaci došlo na sportovkách, ak pro
   Re: Nový průvodce Ostrov02.01.2021
To použití slova "realita", to je úplně jako když marxisti říkali, že všichni přeci vědí,
    Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Za mě, je v Ostrově enormní množství cest s ustřelenou klasifikací. Přelezu si je a vím, že realita
     Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Byla to nadsázka, vtip. Jasně že je tam, podobně jako jinde, spousta klasifikačních ústřelů, cest kt
      Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
A právě Hřbitovní kvítí mi přijde jako ideální příklad posunuté reality. Tak těžké VIIb jsem zatím j
       Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
No jo, mně to taky jako VIIb přijde sakra těžké. Ale byla to realita :)
      Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Do diskuse co je realita a co popis reality se raději s jazykovědcem pouštět nechci.
      Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Navíc si myslím, že brát v úvahu názor přespolního je v případě klasifikace prospěšné.

       Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Adršpašský lezec je taky přespolní, stále je názor přespolního v případě klasifikace prospěšný?
       Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Jo, to neříkám nic. Může to být určitě užitečný. Ale s čím to má ten přespolní rovnat? Podle mě je d
        Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
ostatně pokud někde hodnotěj vyšším číslem, řekněte mi - za kolik mají Sasíci teď v novém třeba Rule
         Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
Zvednuto z VIIIc na RP IXa
          Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
Kecáš!!! To se zbláznili. I mezi VIIIb by to byla dávačka
          Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
Kecáš!!! To se zbláznili. I mezi VIIIb by to byla dávačka
 Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
to je ten novy nemecky (tedy v nemcine) nebo cesky?
  Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Skoro všechny cesty jsou v topu, kvalitní fotka. Takže němčina není potřeba… Vydalo ho stejné naklad
   Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
diky. Kde se da objednat?
    Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Hudy
   Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Koukal jsem na něj a zaujaly mě fotky. Nemyslím, že bych ocenil rady na fotkách, kam dát smyčku a up
    Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
prej průvodce na jaře vyjde i v česke mutaci.nevíte o tom neco blíže??
     Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Zrovna jsem s klukama mluvil a Honza věří v únor. Počítejme s březnem.
    Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Pokud uvádí, kam dát smyčku, je to super.
     Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Na to bych moc nespoléhal a raději hledal hnízda, hodiny a obhozy celou cestu. Nikdy totiž nevíš, c
      Re: Nový průvodce Ostrov30.12.2020
Souhlas. Myslím, že průvodce nemá nahrazovat kámoše, co cestu vyradí do detailu, když je potřeba. St
       Re: Nový průvodce Ostrov01.01.2021
Když čtu komentáře od Kuby86 a Sysla, tak mám pocit, že jsou to snad skrytí prodejci tohoto průvodce
        Re: Nový průvodce Ostrov01.01.2021
Prodejce průvodce nejsem. Doporučují Pískaři, aby se příště zeptal a nepsal zbytečně nesmysly. Každo
         Re: Nový průvodce Ostrov01.01.2021
Pro běžného konzumenta z daleka je pro Labák určitě použitelnější "němec". K čemu Piškotov
         Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Musím říct že jsem rád, když je k mání průvodce, podle kterého se nezabiju v "ostrovské" š
          Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Tak tohle podepisuju jako hodně rozumný názor.
        Re: Nový průvodce Ostrov01.01.2021
Aby nebyla mýlka, německého průvodce mám a budu ho používat. Jen mi nesedí překlasifikovávání cest,
         Re: Nový průvodce Ostrov01.01.2021
sláva německé presnosti a srovnávání čéské chaotickožlabácké neklasy. pruvodce je super
          Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Kdybych se na to koukal jen jako na srovnání dvou průvodců (a vyprdnul se na národnostní kydy, který
           Re: Nový průvodce Ostrov03.01.2021
Asi by to mělo jít tdy:
          Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
Jak níže psal Vašek, něco opravili, něco zůstalo tvrdé. A Ruletu prý ještě změkčili. Takže "slá
 Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
To překlasifikování je poměrně kontroverzní. Na jednu stranu v Ostrově klasa lítá hodně, zvlášť u st
  Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
Vašku diky za info a prosim te. Ten německy vyjde i v české mutaci nevíš?
   Re: Nový průvodce Ostrov04.01.2021
To pochybuju. Ten německý, co vyšel, má texty německy a ve stručnější verzi anglicky. Názvy skal jso

 Kotníkové lezačky29.12.2020
Ahoj, rád bych se optal na nějaké tipy na kotníkové lezečky, něco ve stylu LaSportiva TC Pro :) Dík :)
 Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
lezeš nebo lezaš?
  Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Není to jedno?
  Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Zas někdo s nutkavou potřebou vyjadřovat se k tomu o čem nic neví
  Re: Kotníkové lezačky30.12.2020
Není! Když slyším slovo "lezačky", otevírá se mi kudla v kapse.
   Re: Kotníkové lezačky30.12.2020
Tak čti potichu
    Re: Kotníkové lezačky31.12.2020
Ona sa asi i tak otvara, akurat potichu...
 Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Kotníkovky v Evropě: Boreal, LS, Scarpa, 5.10, Evolv, Butora (i ženský model), Tulson Tolf, Andrea B
  Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Triop ne, rozhodně je nemá v nabídce na webu
   Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Existujou. Model Triop Kova. Viděl jsem ho na vlastní oči. Jaký jsou, netuším.
    Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Už se nevyrábí :)
     Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Beru zpět, na eshopu jsou nicméně v katalogu nejsou uvedený! Moje chyba
     Re: Kotníkové lezačky30.12.2020
triop.cz Kova - dostupnost: skladem, cena 1535,-
 Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Já mám už delší dobu La Sportiva TC Pro. Lezu v nich hlavně na horách hodně dlouhé túry do cca 4 UIA
  Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Kubo to že neumíš lézt na písku není lezečkou :-) za mne naopak na klasický písek (do IXa a žulu 7a+
   Re: Kotníkové lezačky29.12.2020
Proc urazis, to jsi tak naduty? lezecky nemusi sednout kazdemu na pisku, za me spary ano, ale na pis
    Re: Kotníkové lezačky30.12.2020
Ach jo, kdybych chtel urazet tak tam nedam smajlika. Do prdele, to uz nikdo neni schopny brat veci s
     Re: Kotníkové lezačky30.12.2020
OK, tak sorry.
     Re: Kotníkové lezačky01.01.2021
Vždyť píšu svoje obtížnosti :-) Ale na písek s výjimkou spár tyhle boty fakt nejsou určené.
      Re: Kotníkové lezačky01.01.2021
Tuhe jsou nove, pak se P3 stelka krasne proslapne a je uplne luxusni. S prvnima jsem udelal tu chybu
       Re: Kotníkové lezačky01.01.2021
Jinak aktualne utok na spici hitparady v mekkych lezeckach je od LS Theory, uplná pecka na treni a o
 Re: Kotníkové lezačky30.12.2020
Alternativa ktera stoji za zminku jsou libovolne nekotnikove botky + hadinky. Zminene LS TC Pro mi n

 Kotníkové lezačky29.12.2020
Ahoj, rád bych se optal na nějaké tipy na kotníkové lezečky, něco ve stylu LaSportiva TC Pro :) Dík :)

 Sněžník29.12.2020
Nevíte někdo jestli je na Děčínském sněžníku sníh? Je tam lezitelno?
 Re: Sněžník29.12.2020
Sníh tam je a docela dost.
  Re: Sněžník29.12.2020
Díky Sysle

 Foto dne28.12.2020
O jakou cestu se jedná? ;-)

(Chvíli mi trvalo to s jistotou určit, bb.)
 Re: Foto dne28.12.2020
Myslím si, že je to Krvavá Boule.
  Re: Foto dne28.12.2020
Ano, je.
   Re: Foto dne28.12.2020
Cesta jmenem '8' tam taky je a na tu to nevypada ...

 lista v p...26.12.2020
Zdar. dneska se mi povedlo urvat listu na Nocniku v Ziletkach, takze Ziletky, Lopatev a Kdopak pekne papal budou zitra nelezitelny. V pondeli pojedu prilepit. Moc se omlouvam, jsem tezky prase...

1   ...   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Nový průvodce Ostrov
Dostal jsme pod stromeček nový průvodce na Ostrov. Musím konstatovat, že je to naprosto parádní dílo a takhle nějak si představuji skvělého průvodce. Zdá se, že je tam asi úplně vše, vzhledem ke všem mini kvakům, které jsou tam také a asi 95% cest je v topu (fotka). Klasifikace pouze saská (pouze lehké korekce nahoru). Parádní bráška k Labáku. Dá se koupit u nás za 929 Kč, což je cena, která odpovídá kvalitě. Vřele doporučuji. Čekání 17 let na nového průvodce se vyplatilo a nakonec je dobře, že to udělali Němci.
KM11:10:50 30.12.2020
odpovědět 
 Re: Nový průvodce Ostrov
Lehké korekce? Jižní stěna na Starce ze VI (ve vrcholovce) nebo VIIa (Hoblák) na VIIIa je sice extrém, ale ty posuny jsou dramatické. Těžší šestky všechny za VIIb, co bylo VIIb nebo c je téměř všude osmičkové. Jinak souhlasím, že je to parádní výtvor a těším se na další sezónu, ale budu to doplňovat českým průvodcem, co vyjde v únoru. Přeci jen jsme zastáncem tvrdé ostrovské klasy.
 Kuba8611:18:17 30.12.2020
odpovědět 
  Re: Nový průvodce Ostrov
No já jsem zase zastánce normální saské otevřené klásy, takže mě to nadmíru vyhovuje. Nikdo u nás zjevně neopravil uzavřenou JPK a vše co bylo před tím VIIb a VIIc bylo prostě těžší. Teď se to snad srovná i v Ostrově….
KM11:26:28 30.12.2020
odpovědět 
  Re: Nový průvodce Ostrov
Přesně. V Ostrově byly úlety v klasifikaci extrémní. O při pískovcovém zajištění mi opravdu nevyhuje nastoupit na rozlez do podle průvodce pohodové šestky nebo sedum áčka a v realitě bojovat o život v VIIIa.

Je paráda mít svobodu, kdo chce uzavřenou klasu, poleze podle Hobláka. Kdo chce realitu, poleze podle nového průvodce.

Navíc to může vést k diskusi a třeba realita bude někde uprostřed.
15:26:06 30.12.2020
odpovědět 
   Re: Nový průvodce Ostrov
deníčkáři prostě chtěj co nejvyšší čísla za co nejméně práce. k inflaci došlo na sportovkách, ak proč ne i na písku
12:27:31 02.01.2021
odpovědět 
   Re: Nový průvodce Ostrov
To použití slova "realita", to je úplně jako když marxisti říkali, že všichni přeci vědí, že "pravdivý" je ten jejich, marxisticky materialistický a třídní výklad světa směřujícího revolučně ke komunismu,, zatímco ty ostatní jsou jednoznačně lživé :)
P.20:03:29 02.01.2021
odpovědět 
    Re: Nový průvodce Ostrov
Za mě, je v Ostrově enormní množství cest s ustřelenou klasifikací. Přelezu si je a vím, že realita je jinde. A to bez ohledu na marxismus.
11:08:09 03.01.2021
odpovědět 
     Re: Nový průvodce Ostrov
Byla to nadsázka, vtip. Jasně že je tam, podobně jako jinde, spousta klasifikačních ústřelů, cest které neodpovídají "normálu".
Nemůžu mluvit o německém Ostrově, ale v německém Labáku taky jsou nejrůznější klasifikační ústřely, takže já bych třeba v souvislosti s ním o "reálné" klasifikaci taky nemluvil.
Klasifikace nakonec z principu není "reálná" nebo "nereálná", není to realita, ale jen popis reality, její interpretace.
Tuhle jsem zas narazil na diskusi, co bylo první 9a. Jestli Action D., nebo Hubble. To je přece legrační diskuse. Jestliže za dvacet let postoupí klasifikační inflace zas o kousek dál, budou zase jiná "reálně" "první" 9a... No a tak je to s tou "realitou" klasifikace. Je to jen určitá konvence, která není trvalá ani univerzální, akceptují ji nějaké skupiny uživatelů, a "realita" pro jednoho není nutně "realita" pro druhého. Pokud jeden celý život lezl nějakou cestu jako VIIb a byl na to zvyklý, přijde mu pak nereálný, když mu z toho někdo chce udělat VIIIa.
Kdysi jsem to v Tisé zažil obráceně. Mi tam kámoši ukazovali cesty a říkali: tohle je VIIIb, tohle VIIIc, tohle IXa... pak po pár letech vyšel průvodce a tam z "VIIIb" bylo VIIb (Hřbitovní kvítí tuším), z "VIIIc" bylo VIIIa... :)
P.13:15:40 03.01.2021
odpovědět 
      Re: Nový průvodce Ostrov
A právě Hřbitovní kvítí mi přijde jako ideální příklad posunuté reality. Tak těžké VIIb jsem zatím jinde v Tisé nelezl (ač je to jeden nebo dva kroky, ale mě fakt nesedí, pro menšího to bude ještě nepříjemnější).

V klasifikaci plavu, proto nevím zda VIIIb, to mi přijde moc.

Však jsem také psal, že odlišná klasifikace může být k diskusi a konsensus může být někde uprostřed. To by na Hřbitovní kvítí sedělo dobře.
14:57:36 03.01.2021
odpovědět 
       Re: Nový průvodce Ostrov
No jo, mně to taky jako VIIb přijde sakra těžké. Ale byla to realita :)
P.16:53:16 03.01.2021
odpovědět 
      Re: Nový průvodce Ostrov
Do diskuse co je realita a co popis reality se raději s jazykovědcem pouštět nechci.
15:00:10 03.01.2021
odpovědět 
      Re: Nový průvodce Ostrov
Navíc si myslím, že brát v úvahu názor přespolního je v případě klasifikace prospěšné.

Ten kdo cestu vylezl 10x a materiál zná dokonale podle mého názoru není objektivní.
15:06:32 03.01.2021
odpovědět 
       Re: Nový průvodce Ostrov
Adršpašský lezec je taky přespolní, stále je názor přespolního v případě klasifikace prospěšný?

15:57:46 03.01.2021
odpovědět 
       Re: Nový průvodce Ostrov
Jo, to neříkám nic. Může to být určitě užitečný. Ale s čím to má ten přespolní rovnat? Podle mě je dobrý rovnat to hlavně s klasifikací tak zhruba zavedenou v té dané oblasti. Takže s jinými cestami okolo. Ale to je můj osobní názor, že klasifikace jednotlivých oblastí mohou být tu tvrdší, tu měkčí, podle nějaké vlastní tradice ("reálně" to tak podle mě všude možně na světě je). Chápu ten ideál, sjednotit všechno do jedné klasifikace. Ale to je myslím nemožný. Už jenom zhruba srovnat tu jednu konkrétní oblast by byl úspěch.
P.17:03:00 03.01.2021
odpovědět 
        Re: Nový průvodce Ostrov
ostatně pokud někde hodnotěj vyšším číslem, řekněte mi - za kolik mají Sasíci teď v novém třeba Ruletu na Malou tovární, jako příklad opačný. To je cesta, která je zase neodůvodnitelně měkce očíslovaná
09:31:19 04.01.2021
odpovědět 
         Re: Nový průvodce Ostrov
Zvednuto z VIIIc na RP IXa
Vašek09:58:33 04.01.2021
odpovědět 
          Re: Nový průvodce Ostrov
Kecáš!!! To se zbláznili. I mezi VIIIb by to byla dávačka
10:06:41 04.01.2021
odpovědět 
          Re: Nový průvodce Ostrov
Kecáš!!! To se zbláznili. I mezi VIIIb by to byla dávačka
11:03:46 04.01.2021
odpovědět 
 Re: Nový průvodce Ostrov
to je ten novy nemecky (tedy v nemcine) nebo cesky?
11:31:52 30.12.2020
odpovědět 
  Re: Nový průvodce Ostrov
Skoro všechny cesty jsou v topu, kvalitní fotka. Takže němčina není potřeba… Vydalo ho stejné nakladatelství jako na Labák. Můžeš tedy srovnat použití topo průvodce a našeho. Já osobně používám pouze topo, ale ten 2-dílný je prostě taky dobrý, už kvůli tomu, že topo Labák je pouze výběr. Na druhou stranu, tenhle je komplet na celý Ostrov.
KM11:44:25 30.12.2020
odpovědět 
   Re: Nový průvodce Ostrov
diky. Kde se da objednat?
12:52:15 30.12.2020
odpovědět 
    Re: Nový průvodce Ostrov
Hudy
18:21:46 30.12.2020
odpovědět 
   Re: Nový průvodce Ostrov
Koukal jsem na něj a zaujaly mě fotky. Nemyslím, že bych ocenil rady na fotkách, kam dát smyčku a upravená klasa je vyloženě bizarní. Použití kombinace němčiny, angličtiny a češtiny je podivné a všiml jsem si i několika nepřesností. Cenovka 1000 a víc mi přijde trochu hustá. Věřím, že nový český průvodce bude pro náš místní užitečnějši. Počkám na něj.
Sysel14:07:53 30.12.2020
odpovědět 
    Re: Nový průvodce Ostrov
prej průvodce na jaře vyjde i v česke mutaci.nevíte o tom neco blíže??
j16:08:05 30.12.2020
odpovědět 
     Re: Nový průvodce Ostrov
Zrovna jsem s klukama mluvil a Honza věří v únor. Počítejme s březnem.
Sysel17:19:43 30.12.2020
odpovědět 
    Re: Nový průvodce Ostrov
Pokud uvádí, kam dát smyčku, je to super.
17:03:27 30.12.2020
odpovědět 
     Re: Nový průvodce Ostrov
Na to bych moc nespoléhal a raději hledal hnízda, hodiny a obhozy celou cestu. Nikdy totiž nevíš, co tam bude pasovat a zda takové jištění visí u tebe na sedáku. Přeci jen je to vcelku velký rozptyl mezi 4 mm kevlarkou a 15 cm bambulákem.
 Kuba8617:29:09 30.12.2020
odpovědět 
      Re: Nový průvodce Ostrov
Souhlas. Myslím, že průvodce nemá nahrazovat kámoše, co cestu vyradí do detailu, když je potřeba. Stačí, když ukáže směr
Sysel18:57:16 30.12.2020
odpovědět 
       Re: Nový průvodce Ostrov
Když čtu komentáře od Kuby86 a Sysla, tak mám pocit, že jsou to snad skrytí prodejci tohoto průvodce. Jejich úvahy o narovnání klasy a označení míst, kde jde jištění (hodiny, spára, ufo atd.), jsou pro mě tak nesmyslné a naivní, že to snad musí být skrytá reklama. Zcela normální pískař a člen cílové skupiny průvodce vyhodnotí vše výše zmíněné jako přínos. Kluci ten průvodce je fakt super! Určitě je to hozená rukavice tomu novému českému. Nakonec se uvidí kolik bude pod skálou těch CZ a kolik těch DE. Já odhaduji stejný poměr jako v Labáku.
Pískař15:08:24 01.01.2021
odpovědět 
        Re: Nový průvodce Ostrov
Prodejce průvodce nejsem. Doporučují Pískaři, aby se příště zeptal a nepsal zbytečně nesmysly. Každopádně nevím, v čem shledáváš mojí naivitu. Nákres, kde jde UFO jsem v tom průvodci neviděl. Je tam používána myslím jen značka smyčky. Pokúd vím, tak český (levnější) průvodce bude vycházet i z podkladů od Pína, které myslím němečtí kolegové nemají.
Sysel17:38:47 01.01.2021
odpovědět 
         Re: Nový průvodce Ostrov
Pro běžného konzumenta z daleka je pro Labák určitě použitelnější "němec". K čemu Piškotova preciznost, když si člověk za těch pár dní, co tam je, chce vylezt hlavně místní kejče. Navíc občas i s prémií lepší klasy ;)
20:04:30 01.01.2021
odpovědět 
         Re: Nový průvodce Ostrov
Musím říct že jsem rád, když je k mání průvodce, podle kterého se nezabiju v "ostrovské" šestce, která je za VIIIa, což považuju spíš za škodolibost nebo zbytečné fanfarónství místních lezců. Každý nemá dostatek kamarádů, kteří mu vyradí, co lézt a co ne. Zmatky v ostrovské klase nejsou nic, na čem bychom měli stavět naší národní hrdost. Sasové v klasifikaci mají o hodně lepší pořádek. Pokud bude nový český průvodce přesnější, rád si ho koupím, pokud bude lpět na "místní tradici" polezu radši podle německého.
honza21:14:31 03.01.2021
odpovědět 
          Re: Nový průvodce Ostrov
Tak tohle podepisuju jako hodně rozumný názor.
22:27:23 03.01.2021
odpovědět 
        Re: Nový průvodce Ostrov
Aby nebyla mýlka, německého průvodce mám a budu ho používat. Jen mi nesedí překlasifikovávání cest, které autoři přelezli a u ostatních ponechání klasy. Klasu na písku určuje prvovýstupce a já pochybuji, že si autoři dali tu práci a prvovýstupce oslovili. Co se týče značek pro smyčky, tak proti nim v zásadě nic nemám, jen bych na ně 100% nespoléhal. Co se mi třeba líbí jsou vyznačené linie (dneska už v nepískovcových oblastech), našel jsem tam zatím jen pár nepřesností.
 Kuba8619:11:43 01.01.2021
odpovědět 
         Re: Nový průvodce Ostrov
sláva německé presnosti a srovnávání čéské chaotickožlabácké neklasy. pruvodce je super
norek19:54:53 01.01.2021
odpovědět 
          Re: Nový průvodce Ostrov
Kdybych se na to koukal jen jako na srovnání dvou průvodců (a vyprdnul se na národnostní kydy, kterých mám dost z některých tv a novin, které proto, a protože nestojím o vychvalování našich prolhaných, zlodějských a podvodnických manipulantských (j)elit tím, čemu se v Česku říká svobodný tisk, nečtu) vyšel by mi lepší ten, co už vyšel, nebo kombinace s tím, co (patrně) vyjde, ale na stránkách Hudy, ani jinde teď každopádně koupit nejde. Nebo jde? Viděl jsem ho na Hudystránkách kolem Vánoc, ale teď je fuč...
Milan15:09:16 03.01.2021
odpovědět 
           Re: Nový průvodce Ostrov
Asi by to mělo jít tdy:
https://geoquest-shop.de/epages/ f9a6ec99-0116-41cd-8fa4-79a7cc5c10b3.sf/de_DE/?ObjectPath=/ Shops/f9a6ec99-0116-41cd-8fa4-79a7cc5c10b3/ Categories/Kletterfuehrer_international
(3 mezery) Ale si bude drahý poštovný.
P.17:06:30 03.01.2021
odpovědět 
          Re: Nový průvodce Ostrov
Jak níže psal Vašek, něco opravili, něco zůstalo tvrdé. A Ruletu prý ještě změkčili. Takže "sláva německé přesnosti" jsou poněkud silná slova.
11:09:15 04.01.2021
odpovědět 
 Re: Nový průvodce Ostrov
To překlasifikování je poměrně kontroverzní. Na jednu stranu v Ostrově klasa lítá hodně, zvlášť u starších cesta. Ale na druhou stranu změnit jen některé cesty a jiné nechat je svým způsobem ještě horší. Vznikly tak situace, že to co jsem dřív lezl jako VIIb (moje maximum) je teď VIIIa a něco, co jsem ani při sezení v každém kroku na TR nezkrokoval zůstalo za VIIa, protože je to zrovna málo lezená cesta, kterou autoři průvodce nejspíš nelezli.

Zpracování průvodce zakreslením linie do fotky je na jednu stranu uživatelsky přívětivé, na druhou je nutné si uvědomit, že z popisu prvovýstupců je někdy těžké poznat, kudy cesta vlastně má vést a pokud to autor průvodce špatně pochopil (nebo omylem zanesl chybu), nemá čtenář šanci to poznat. To se samozřejmě týká jen menšiny cest, ale jsou takové.

Jak už bylo zmíněno, ještě před sezónou má vyjít i český průvodce v tradičnějším pojetí s původní klasifikací a každý si bude moct vybrat, kterého si koupí. Ten německý rozhodně nasadil laťku hodně vysoko.

P.S.: S přípravou nového českého průvodce jsem pomáhal, takže nejsem objektivní.
Vašek05:13:46 04.01.2021
odpovědět 
  Re: Nový průvodce Ostrov
Vašku diky za info a prosim te. Ten německy vyjde i v české mutaci nevíš?
j10:36:44 04.01.2021
odpovědět 
   Re: Nový průvodce Ostrov
To pochybuju. Ten německý, co vyšel, má texty německy a ve stručnější verzi anglicky. Názvy skal jsou německy/česky a názvy cest podle prvovýstupce, většinou česky a v závorce německy, u cest co dělali Němci je to opačně, němčina a v závorce čeština. Vizuálně je to pěkný guláš, ale používat se to dá a nevidím důvod, proč by vydávali ještě českou edici.

Tím, že průvodce je řešený zakreslením linie do fotky, tak je ti jedno v jaké je řeči. Pokud neumíš německy, tak ti budou chybět jen dodatečné poznámky, které jsou zhruba u každé páté cesty, buď jako stručné doplňkové info ("Nahoře trochu morálové, jen 2 špatné hodiny") nebo popisy cest, co se nedostaly na fotku ("Mimo topo: spárou vpravo ve východní stěně a pak hranou").

Myslím, že informace o české edici vznikla mylnou interpretací toho, že brzo vyjde ten český průvodce
Vašek11:17:32 04.01.2021
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1260 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1416 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi