Ahoj, existuje někde databáze povolení k lezení a podobně? Máme vyhlídnutej jeden kvak v lese, o kterým nikde není ani zmínka, nenachází se ani v přírodním parku, ani v národním parku, celkově není k tý skále nic k nalezení. Je možný tam udělat prvovýstup
Ahoj,cca před 14 dny na Vranovské skále jsem dostala tip na skály v Rakousku cca půl hodiny od Vranovské skály. Raabs? Myslím.
Nevíte někdo co je to za skály a kde bych sehnala průvodce?
Děkuji za radu.
Ahoj, nevite prosim nekdo, jak je to ted s moznosti prijezdu do Zillertalu a spani nahore v udoli? Nekde jsem zaslechl, ze se plati za vjezd od Ginzlingu dal. Diky!
Ahoj lezci,
mám dotaz ke slaňování s použitím grigri. Vlatním grigri 2019 a chystám se na 50 metrový most a při posledním slaňování ze 40 m rozhledny jsem zjistil jak pekelně se grigri zahřívá. Nerad bych si ji zničil a nevím co to snese. (primárně
Ahoj lezci,
mám dotaz ke slaňování s použitím grigri. Vlatním grigri 2019 a chystám se na 50 metrový most a při posledním slaňování ze 40 m rozhledny jsem zjistil jak pekelně se grigri zahřívá. Nerad bych si ji zničil a nevím co to snese. (primárně
Ahoj vespolek, nevěděl by někdo, co jsou zač ty poměrně nové vyborhákované cesty na severní straně Hlavní věže na Suškách? Nedaří se mi je najít. Díky za info.
Ve svých frendech mám zašité smyčky (bez označení) a chci je po letech používání vyměnit. Jedna z možností je nechat si je tam znova zašít. Má někdo zkušenost kdo je schopen a ochoten to dobře udělat a za jakých podmínek? Předem díky za odpovědi tady či n
Na Kružberku na hlavním masivu v cestě čochtanova(centrální část) hnízdí krásný žlutý ptáček. Má dvě slepé mladé. Dneska tam lezl jakýsi dětský oddíl, který všechny slaňáky obsadil už od rána topinkami na kterých nikdo nelezl a které tam zůstaly i přes no
Ahoj lezci,
mám dotaz ke slaňování s použitím grigri. Vlatním grigri 2019 a chystám se na 50 metrový most a při posledním slaňování ze 40 m rozhledny jsem zjistil jak pekelně se grigri zahřívá. Nerad bych si ji zničil a nevím co to snese. (primárně ji používám na jištění) Na netu se toho na toto téma moc najít nedá.
Díky za odpovědi....
Sam mam par spalenin od osmy ci kyblu na veky obtisknutych na boku takze se zahriva nejen grigri. myslim ze vsechny casti grigri krome paky jsou kovove a toto by mely bez problemu prezit, ve chvili kdy zacne teplem meknout plast kliky tak se stejne zastavis bo je grigri zablokuje :). pokud se bojis roztaveni grigriny tak pouzij kybl nebo jinou slalnovaci pomucku bez pohyblivych casti. vetsi problem bych videl v tom ze pokud se ti grigri rozhavi na cervenou barvu indikujicich nejakych 800°C (vyggogli si tabulku kdy kov dosahuje jake barevnosti googlem) prepalis lano, prece jen polyamid vydrzi co se tyce tepla daleko min nez kov grigriny...
při slaňování se energie někam ztrácí, a ta ztráta je tření ve slaňovací pomůcce. čím je pomůcka obecně větší a rozsochatější, tím déle trvá než se rozpálí a tím lépe teplo dovádí. že by se zničila kovová věc, to ne, ale umí to udělat puchejř nebo na laně udělat odpornou "hadí kůži". když se jede, tak to nevadí, lano se ničí, když zůstane v rozpálené pomůcce stát.
u kyblíků je se nerozpaluje samotný kyblík, ale karabina, okolo které je lano obtočené. při delších slaněních v horkém počasí je možná někdy výhodné karabiny měnit, případně zdvojovat.
to samozřejmě sílu měním. někde při slanění na úplně tenoučkejch tkaničkách vzduchem zdvojuji cíleně, aby to jelo pomaleji.
mimochodem, jedeme-li stejně rychle na tenkém měkkém laně a tlustém tvrdém laně, zahřívá se víc slaňovátko na tom tlustém, neboť na tom tenkém část energie spotřebováváme třením ruka/lano nebo dokonce ručkováním.
Grigri, nebo jiné jistítko to snese. S lanem je to horší. Nylon se taví při 260°C a opálit oplet při rychlejším slaňování určitě jde. I přepálit lano, ale na to by se muselo jet hodně rychle a delší dobu. Taky záleží na průměru lan. Desítka na dvojito je daleko lepší než průměr 8,5 na jednoducho. V každém případě, pokud při slaňování ucítíš smrad spáleniny, je něco špatně :o)
když jsem testoval 50 m rychlostí 5-7m/s a zabrždění na pár metrech, tak to trochu natavilo oplet (tak, že to bylo poznat na opletu), Petzl Stopka. Proto se i dělají spešl lana pro "rychlá" slanění z helikopotvor apod. a možná pro hasiče atd......
hasič nebo výsadkář v akci má lano za spotřební materiál a nějaké poškození opletu při akci neřeší, jakož neřeší i zatížení kotevního bodu, který je zpravidla značně předimenzován.
V jeskyňařině jsou mírně natavené oplety poměrně běžné, ale ještě jsem neviděl, že by se vyloženě propálil oplet nebo dokonce jádro. Ale na pouhých 50 metrech to myslím nebude zas taková šou. Každopádně doporučuji pro podobné akce využít jiný druh slaňovátka. Petzl Stop, Xylofon nebo mnoho dalších udělá lepší službu než grigri.
Nějaký pokus s přepalováním lana jsem kdysi dávno viděl. Šlo o to, že si borec natáhl několik set metrů lana z vrtulníku, nasadil padák a jel. Už nevím po kolika metrech to přepálil, určitě hodně přes sto a taky jel dost svižně. Ale povedlo se mu to :o)
nakonec v nějakém časopise z konce 80. roků je několikati dílné povídání s názvem ??? Lezení velkých / dlouhých vertikál, kdy si borci nechají udělat kilometrové lano a v kuse slaňují... většinou xylofon a spousta udělátek... časopis Stalagmit 1988 / 1
Na tom speleo odkazu lze najit i dalsi dily Stalagmitu s pokracovanim toho clanku.
Nejsou tam klikaci odkazy, nutno vlastni rukou napsat do adresy rok a cislo vydani.
Jinac teda dik za odkaz, netusil jsem ze tenhle pravekej material nekdo digitalizoval.
Jde přece o to, jaká bude maximální teplota jistítka a ta je prostě daná počáteční teplotou (danou hlavně teplotou vzduchu), teplem vzniklým brzděním (daným třením a rychlostí a dobou slanění) a tepelnou kapacitou jistítka (jeho hmotností a materiálem)...
Během chvíle se ohřeje zhruba stejně ať je 15 nebo 30, a nezáleží na teplotě vzduchu spíš na tom že jistitko jako takový se samo o sobě moc nechladí...
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.