Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
6.Stribrny 11506
7.Nespoutaný 11494
8.Suchan 11187
Bouldry:
6.Kopecký 10675
7.Popovský 10475
8.Danda 10403
Hory:
15.Dörfl 3442
16. 3376
17.Abt 3287

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231189 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Bouldrovka Praha - Lužiny - Praha 5 - Lužiny
Lezecké centrum Vertikon - Zlín
Gymnázium Česká Třebová - Česká Třebová

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - Jičín
HUDYsport - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Péřovka02.12.2022
Hele taky se vám ničí zipy u péřovek sirJoseph až podezřele rychle?
 Re: Péřovka04.12.2022
Ani ne
  Re: Péřovka09.12.2022
U hodně starý vesty (ještě staré logo Rakoncaj) ne,
novější slabá péřovka (2018-2019 ?) se zi
 Re: Péřovka07.12.2022
tyvolenestraš
 Re: Péřovka08.12.2022
  Re: Péřovka08.12.2022
Péřovku sice od Mountain Equipment nemám, ale mám od nich membránovku, nějaký fleesky a rukavice a ž
  Re: Péřovka08.12.2022
Co to je doživotní záruka? Jakou má bunda životnost při jak intenzivním používání? Jo, bunda nebo ji
   Re: Péřovka08.12.2022
Myslí se doživotní záruka výrobku. Pokud např. oprava vadného zipu dává vzhledem ke stavu zbytku bun
    Re: Péřovka08.12.2022
To se mi zamlouvá, vzhledem k tomu, že musím vyřadit už třetí úplně v pohodě bundu. U které se pouze
     Re: Péřovka08.12.2022
To sis koupil už třetí bundu od SJ, co se jí zase brzo rozbil zip???
      Re: Péřovka08.12.2022
Jo a bohužel už zřejmě naposled..
Když jde bunda do koše po dvou sezónách.
(a to ne ne
       Re: Péřovka09.12.2022
Tak to mě asi čeká letos :o Co to bylo za modely prosím tě?
        Re: Péřovka09.12.2022
Poslední Ladak. Předchozí nevím.
       Re: Péřovka09.12.2022
tyvoletoměposer po dvanácti letech vyřazuji kvuli zipu warmpisku, a to ještě není uplně po smrti ten
        Re: Péřovka09.12.2022
Možná Tě uklidním, všechny jsem kupoval ve slevě 30-40% tak možná druhá jakost.
         Re: Péřovka09.12.2022
neuklidnil, du to vratit
       Re: Péřovka10.12.2022
To jsi celkem masochista. Zejména pokud vezmu v úvahu, že Sir Joseph není jediný dostupný výrobce v
        Re: Péřovka12.12.2022
Asi půjdu do oblíbené La Sportiva nebo Patagonia ;)
         Re: Péřovka12.12.2022
La sportiva je na mě moc divoká, takhle barevnej bych asi moc rád nechodil. Do hor dobrý, do skal as
          Re: Péřovka12.12.2022
Patagonie je taková městská sportovní móda, která je provoněná novou, ekologickou vlnou. Design potě
          Re: Péřovka12.12.2022
Péřovku La sportiva můžu doporučit, mají ji v Hudy sportu a tam jsou pravidelně 4x za rok masivní vý
     Re: Péřovka10.12.2022
Víš, že se ten zip dá vyměnit, že jo?
      Re: Péřovka12.12.2022
No zrovna u péřovky moc dobře ne.
      Re: Péřovka12.12.2022
No zrovna u péřovky moc dobře ne.
       Re: Péřovka12.12.2022
Nechával sem měnit zip u péřovky od Rabu a úplně v pohodě, otázka pár stovek v jakémkoli krejčovství
     Re: Péřovka12.12.2022
A co si nechat ten zip vypěnit? V jakýmkoliv krejčovství otázka pár stovek.
      Re: Péřovka12.12.2022
oprava** Vyměnit
 Re: Péřovka09.12.2022
Taky ...
 Re: Péřovka10.12.2022
zlata perovka me zacina odchazet zip na membranovym spacaku looping ,jeste jakz takz drzi , cekam kt
 Re: Péřovka11.12.2022
Sere se už od nový,nejspíš proto byla ve slevě:D. Zatím nechcip úplně,tak za ty prachy dobrý. Jako z
 Re: Péřovka11.12.2022
Sere se už od nový,nejspíš proto byla ve slevě:D. Zatím nechcip úplně,tak za ty prachy dobrý. Jako z
 Re: Péřovka11.12.2022
Sere se už od nový,nejspíš proto byla ve slevě:D. Zatím nechcip úplně,tak za ty prachy dobrý. Jako z
 Re: Péřovka11.12.2022
Sere se už od nový,nejspíš proto byla ve slevě:D. Zatím nechcip úplně,tak za ty prachy dobrý. Jako z
 Re: Péřovka12.12.2022
Mám péřovku Sir Joseph Kjerag asi už 10 let a žádný problém se zipem sem nikdy neměl. Pořád drží jak
  Re: Péřovka16.12.2022
Komentuji tu jen ti nepokojeni? Ja mam jednu teplou asi 8 let, pak Apris asi 3 roly a dva spacaky 10
 Re: Péřovka16.12.2022
Potvrzuju stejný problém, když už se podaří zip zasunout, tak se po zapnutí odspod rozjíždí. Nosím j
  Re: Péřovka17.12.2022
Občas stačí vzít kombinačky a jezdce zmáčknout.. u džouzefky vyzkoušeno. Bundu od Hájpojntu jsem pos
 Re: Péřovka18.12.2022
stejná zkušenost- apris 2 roky, zip se nejde normálně zapnout a rozepíná se jak odspod tak někdy i
 Re: Péřovka22.12.2022
Mam SJ bundu a vestu. Na bunde zip drzi, na veste po 3 sezonach zacal blbnout. A to vestu nosim mene

 Životní Pojištění 01.12.2022
Zdravím. Revidujeme životní pojistky a narazil jsem na nevyhovující podmínky plnění s ohledem na horolezectví. Konkrétně u Metlife se mmj nesmí jednat o soutěže a/nebo horolezectví ve stupni V UIAA a vyšším. Máte nějaká doporučení která pojišťovna to má n
 Re: Životní Pojištění 02.12.2022
alpenverain
  Re: Životní Pojištění 06.12.2022
Tedy čekal jsem malinko živější diskuzi. Tak alespoň pro ty kteří budou tento problém řešit v budouc
   Re: Životní Pojištění 06.12.2022
No a máš zkušenosti s plněním? Nejlíp nějaké složité události? To by mě zajímalo víc, než kdo co sli
    Re: Životní Pojištění 06.12.2022
Nemám. Víceméně proto sem píšu.
     Re: Životní Pojištění 06.12.2022
Aha :D Nemáš, ale vybral sis rychle. Zkus si tady zaplatit reklamu, takhle to možná bude mít opačný
      Re: Životní Pojištění 06.12.2022
Tak se omlouvám že jsem se zeptal... Čtyři dny na mou otázku nikdo nereagoval, mezitím jsme dospěli
       Re: Životní Pojištění 06.12.2022
to sis vybral úplně stejně jako já před plusmínus pěti lety; ono tohle pojištění co si pamatuju prim
       Re: Životní Pojištění 07.12.2022
dik za sdileni info. na trolly nehled, sou premnozeny a otravujou vsude.
      Re: Životní Pojištění 08.12.2022
ja mam flexi, padal jsem, operace ruky, plneni bez jakychkoli okolku a trvale nasledky taky zaplatil
      reklama na skoro mrtvým webu jako proč?22.01.2023
až se to tady po desetiletí planých slibů trochu hne, tak se jistě pohnou i příjmy z reklam
       Re: reklama na skoro mrtvým webu jako proč?22.01.2023
lezec neni mrtev, woe.
proste jen neumis prijimat informace jinak nez masa.
   Re: Životní Pojištění 07.12.2022
Já výběr vhodné pojistky nechal na kamarádovi, co se tím zabývá a vybral mi také Flexi (stejně jako
 brzo bude novej web22.01.2023
Přece brzo bude novej web nebo počkat....

 9a a víc23.11.2022
Borec leze parádně, ale cvaknutý 3 jištění? Začalo to prvním, z důvodu toho a toho, tady je to 3, proč ne pátý?
 Re: 9a a víc24.11.2022
A to mi přijde také hodně divné. Zejména pro charakter cesty. Podle toho jak v tom vlaje, je evident
  Re: 9a a víc24.11.2022
jo jo, je to nový styl tzv. kombinované lezení - první část cesty TR a druhá část cesty PP. jen se t
   Re: 9a a víc24.11.2022
Není to nic nového, je to klasický RK, který byl praktikovaný v sedmdesátých letech minulého století
    Re: 9a a víc24.11.2022
no nevim, u RK platilo, že jsi předtim tu první část vylezl RP nebo PP, ale dnešní frajeři to většin
     Re: 9a a víc24.11.2022
To mě nenapadlo, že to bylo našáhlované.
     Re: 9a a víc24.11.2022
a kdyby si navršil hromadu boldrmatek byl by hustější? jasně kdyby to dal solo cele
      Re: 9a a víc24.11.2022
nejde ani tolik o tvou "hustotu", protože ty háky sou tak blízko, že když cvakáš další, má
       Re: 9a a víc26.11.2022
Určitě by bylo vhodné v průvodci u takovýchto cest dobré uvést, že nemají RP přelez stejně jako je t
       Re: 9a a víc30.11.2022
nečum na videa, řiď´ se vlastními zkušenostmi
a lehce si to ujasni,
ten co nestíhá
      Re: 9a a víc25.11.2022
Když je první cvaknutý, protože je danej blbě a ty si můžeš udělat úraz, se skřípěním zubů OK. Ač to
       Re: 9a a víc27.11.2022
Mě se líbí jak místní BURCI, co nevysmolí ani sedmu na stěně, tady vykřikujou, jak je to spatně a s
        Re: 9a a víc27.11.2022
Nikdo nic neshazuje, stačí si přiznat ten rozdíl mezi PP a prvníma několika procvaklýma nýtama a říc
         Re: 9a a víc27.11.2022
Přesně, nikdo nic neshazuje, stačí si nelhat do kapsy, I RK je v těžkých cestách velmi hodnotný styl
          Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?27.11.2022
Srovnáváte lezecḱý styl s genocidou? Jako fakt?
           Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?28.11.2022
Coze? Si trosku prebral, ne? :D
            Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?28.11.2022
Bylo By fajn ty pseudo Lachtane, kdybys v týhle "rozpravě o stylech" začal používat jinej
             Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?29.11.2022
Sorry, jsem nevěděl, že nick Lachtan už na lezci někdo má.
              Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?29.11.2022
Když budeš účasten ve zdejším rankingu (rozumněj deníčku), nebo polezeš aspoň v rámci světa lehce po
               Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?29.11.2022
Nepotřebuju znát kazdyho lezce z horní dolní, sice si zatím lezu jen do 8a, ale i tak vím, že pokud
                Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
No hlavně asi měj s těch svých 8a radost. To je vždycky lepší ,než starat se o to kdo jak a kde “vla
                 Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
"R." je kdo?. Na rozpoznání stylů je potřeba lezt od kterýho stupně? To jako nějakou cestu
                  Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
Tak když se teda ptáš čtyřtečko. Pro tebe a podobný pomlouvače a řešiče a případně urážeče (Čtyřtečk
                  Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
Tak když se teda ptáš čtyřtečko. Pro tebe a podobný pomlouvače a řešiče a případně urážeče (Čtyřtečk
                   Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
Nevím, koho jsem urazil. Možná jsi zbytečně chytlavej. Jo, ty styly jsou právě docela jasně definova
                 Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
Lezu si sám pro sebe (a mám svou partu, se kterou mám prostor se zlepšovat, neznám moc lezecké celeb
                  Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
To je sice všecko hezký, ale pořád to byl útok na výkon někoho sakra konkrétního pod cizim nickem. A
                   Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
Dík, ale smiř se s tím, že ten nějakej jinej Lachtan nemá na nick Lachtan žádný výhradní práva. A po
                   Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?30.11.2022
Pardon, jenom úplně okrajově.
Pokud tomu dobře rozumím, Lachtan2 neměl v úmyslu zneužít cizí
 Re: 9a a víc - kterej?26.11.2022
kterej borec? Chápu pointu diskuze, ale zajímá mě k jakému videu se vztahuje.
  Re: 9a a víc - kterej?28.11.2022
Řekl bych, že přelez Wild Publico od Vojty Trojana. Na jeho IG je i video a článek o přelezu je tu v
 Re: 9a a víc29.11.2022
Kecy o bezpečnosti že první je kokotsky a tak to neni TR ale furt P.. Od kdy to přestává ejt PP a za
  Re: 9a a víc29.11.2022
+1
  Re: 9a a víc29.11.2022
Navic z toho popisu cesty "
Boulder přes 5 nýtů rovně - nalézá do pal Publico 8c"
  Re: 9a a víc29.11.2022
Ja si osobne myslim, ze se to da uplne lehce vyresit takhle - kdyz nekdo udela prvovystup a kvuli be
   Re: 9a a víc29.11.2022
Add treba na pisku je uplne nemozne si cvaknout prvni, protoze ho autor daval odspodu a jeste musel
   Re: 9a a víc01.12.2022
Podle mého názoru je to RK i v případě, že to autor udělal s nacvakanými prvními pěti borháky. To, ž
 Wild publico pokračování29.11.2022
Já kritiku nemažu protože bych byl chtěl být nějak korektní. At si každý kritizuje co chce. Mažu to
  Re: Wild publico pokračování29.11.2022
Bys tam měl smáznout i ten PP přelez, protože podle videa to bylo RK (a to ještě jen pokud k tomu tř
   Re: Wild publico pokračování29.11.2022
Ty co tady kritizujou,a asi se ani mílovými kroky nepriblizuji k výkonu Vojty Trojana jsou chudáci
    Re: Wild publico pokračování29.11.2022
Milý gorbi, o chudácích by se dalo mluvit i u těch, co zuby nehty brání někoho "legální sebekla
    Re: Wild publico pokračování29.11.2022
Cestu kde jsem první našáhloval jsem si nikdy nezapsal jako "lezeno odspoda".
Vůbec
     Zvažte tohle29.11.2022
A proč jste tak upnutý na ty borhaky? Představte si to takhle. Cesta by místo třech predcvaknutych b
      Re: Zvažte tohle29.11.2022
Vzhledem k tomu, že všichni zdechnem a pouze některé prvovýstupy mají přesah více generací… a i ty n
      Re: Zvažte tohle29.11.2022
Si to predstavuju a reknu ti to takle, mel bych nacvaklej ten ctvrtej a nebo bych do toho nelezl, pr
      Re: Zvažte tohle29.11.2022
1)Pravidla platí v každém normálním sportu v podstatě beze změn. Mění se jen drobnosti, nejčastěji k
       Re: Zvažte tohle30.11.2022
Věhlasný internetový plátek (8a.nu) se skalním rankingem, kam zapisují svoje přelezy i věhlasné svět
        Re: Zvažte tohle30.11.2022
Přesně tak :)
        Re: Zvažte tohle30.11.2022
Jednoduše ke třetímu nedolezl odspoda ale měl lano hozený svrchu, tak tu cestu PP nevylezl. Stejně t
     Re: Wild publico pokračování30.11.2022
Kazdej vi, kdo je 'gorbi'. To je jak s tim Lachtanem nahore ...
      Re: Wild publico pokračování30.11.2022
Loic Zehani, ktorý Wild Publico vyliezol nedávno mal tiež predcvaknuté tri presky. Dokonca tam mal c
       Re: Wild publico pokračování01.12.2022
Abych řekl co jsem koukal s videí z margalefu,tak skoro všichni co lezou masakry od 9a výš Maj proc
        Re: Wild publico pokračování01.12.2022
To, že se něco (dnes už téměř standardně) dělá, ještě neznamená, že se podle toho mění pravidla, kte
 Re: 9a a víc01.12.2022
Navážet se do Vojty v případě Wild Publico je trochu mimo. Stejně byl udělaný první přelez a co jsem
  Re: 9a a víc01.12.2022
Cest, kde můžes spadnout pod prvním nebo od druhýho (třetího) blbě je až až a každej má maximum někd
   Re: 9a a víc01.12.2022
Já si taky nemyslím, že na lehčích cestách by měli lidi riskovat, když se jedná o sportovní zajištěn
    Re: 9a a víc01.12.2022
To asi ne. Spíš jde o to, že styly jsou jasně daný a pokud se tady bere 3 procvaklá, jako "norm
    Re: 9a a víc03.12.2022
Já bych řekl, že ten, kdo to přeleze tuto cestu od spodu, bez předcvkalých presek by měl bý 1. přele
     Re: 9a a víc05.12.2022
Tak jistěže se časem nějaký výstředník najde. Ale že by o něm vyšel oslavný článek a přepisovalo se
 Re: 9a a víc01.12.2022
Navážet se do Vojty v případě Wild Publico je trochu mimo. Stejně byl udělaný první přelez a co jsem
  Re: 9a a víc01.12.2022
Takze to cistej prelez nema.
   Re: 9a a víc02.12.2022
Přesně tak, nemá to čistej přelez. Pokud to našáhloval tak je to TR, pokud dolezl volně nechal se sp
  Re: 9a a víc03.12.2022
Cesta byla vylezena stylem TR. Jestliže i autor cesty počítal s tím, že první tři expresky mohou být
   Re: 9a a víc03.12.2022
Chyba, pokud by měl x bouldermatek a cvakl až třetí tak není co řešit. Cvaknout musí pouze řetěz. Vy
    Re: 9a a víc03.12.2022
lachtan nezna lachtana a prudi kvuli rk a treti procvakle presce.je to zjevne začátečnik kt.nezna za
     Re: 9a a víc04.12.2022
Ale ma pravdu.

 Edelrid Giga Jul22.11.2022
Máte někdo zkušennosti s jistítkem Giga Jul od Edelridu? Jak se s ním jistí a slaňuje v automatické poloze? Je v manuální poloze znatelnej rozdíl od klasickejch Revers a Guidů?

edelrid.com/de-de/ sport/sicherungs-und-abseilsgeraete/giga-jul

 Gratulace Adamovi21.11.2022
Gratulace! Zvěřinec! Bomba! V sobotu jsem v Rudicich zapytlil cestu o 15 stupnu lehčí. (Ale byla vetsi zima jak v nedělu)
Savana Nedori

 Foto dne19.11.2022
Na fotce neni Tomoa Narasaki ale Yoshiyuki Ogata

 Tragedie na stěně.19.11.2022
Velice smutný příběh se dnes odehrál na jedné z největších lezeckých stěn u nás. Z pietních důvodů pro začátek uvádím anonymně , že se jednalo o lezce A. z města B. Již při nástupu dvojice - křehké dívky jako jističe a váhově dost nevyrovnaného A. jsem mě
 Re: Tragedie na stěně.19.11.2022
A komu tím prospěješ ?
 čest jejich památce19.11.2022
Libový, propečený... Nezapomeneme.
 Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
fakt tragicka udalost. a ty ruzovy chyty.. nekdo by si mel promluvit se spravcem steny, trochu lip n
 Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
Sežral jsem to i s navijákem.
A jako dezert si dal časopis udice.
  Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
Co to je za blábol nechápu,jaký účel to jako mělo mít?že nevyleze 5+.velká tragédie v jarynově podán
   Re: Tragedie na stěně.21.11.2022
gorbi, to je o tobě, takže není divu, že to nechápeš.
 Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
Takový příběh otřese i lezcem, který už něco zažil. Doufám, že jistička zachovala dekorum a že se té
  Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
Jak "taky" nesmála? Copak se někdo se smál? I když dneska se na internetu pohybují různé s
 Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
Bod pro tebe, Jaryne. To si přečte každý, krásný příklad sociálního inženýrství v praxi.
 Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
Think Pink, vzpomínáme
 Re: Tragedie na stěně.20.11.2022
Tyzjevůl!!! :=)
  Re: Tragedie na stěně.21.11.2022
Díky! Udělalo mi to po ránu radost a taky jsem rád že se nikom skoro nic nestalo :)
 Re: Tragedie na stěně.21.11.2022
dal sem to jen do mista, kde se pise ze lezec byl z mesta B. Zbytek si necham na jinej den, na ponde
 Re: Tragedie na stěně.21.11.2022
Koukám, že tato Jarynova mediální bomba vyřadila lezce na půl dne 😃
 Re: Tragedie na stěně.22.11.2022
Úvod textu nekoresponduje se závěrem => Sloh sračka, měl bys ho víc procvičit
  Re: Tragedie na stěně.22.11.2022
Hodnocení: 4-
  Re: Tragedie na stěně.22.11.2022
jo, jeste je nutno mu vytknout gramatiku, velky pismena, spatnou interpunkci.
   Re: Tragedie na stěně.22.11.2022
me se to libilo. Jak literarne tak myslenkou. Sem cekal kdy se zabije, a on chudak jen stloustl.
 Re: Tragedie na stěně.24.11.2022
Sračka, ukamenovat autora...
  Re: Tragedie na stěně.24.11.2022
Se nerozbreč…
I takové cesty se lezou.
Nemůžeš všechno házet na route settera :D
 uvědomujte si riziko!26.11.2022
Lezení je prostě riziková činnost, to si musí každý uvědomit, ať už se jedná o to, že utrpíš trvalé

 Tragedie ne stěně.19.11.2022
Velice smutný příběh se dnes odehrál na jedné z největších lezeckých stěn u nás. Z pietních důvodů pro začátek uvádím anonymně , že se jednalo o lezce A. z města B. Již při nástupu dvojice - křehké dívky jako jističe a váhově dost nevyrovnaného A. jsem mě

 Foto dne.09.11.2022
No podle mne tam na vrcholku veze nejaky clovek preci jenom je ((-:
 Re: Foto dne.09.11.2022
Súľov?
 Re: Foto dne.09.11.2022
Popisujte to pořádně pls. Je jasný, že to není - bez lidí, naopak leze tam lezec a má fialovej úvaz.
  Re: Foto dne.10.11.2022
Foto dne s tou holkou,… vydařené

 Jistic na MČR07.11.2022
Vcera jsem na MČR na obtiznost v kategorii do 16 let divky videl totalni selhani jistice :-(. Kdyby ta divenka spadla, zcela jiste by to byla podlaha. Dokonce k jistici musel dobehnout rozhodci, aby mu ukazal jak ma jistit. Tak tohle bych na MČR neocekava
 Re: Jistic na MČR07.11.2022
Spadnout nad třetí expreskou už by to nemuselo dopadnout dobře.

1   ...   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   ...   2263    
Strana: z 2263
 
     
...nové příspěvky
 9a a víc
Borec leze parádně, ale cvaknutý 3 jištění? Začalo to prvním, z důvodu toho a toho, tady je to 3, proč ne pátý?
...21:16:08 23.11.2022
odpovědět 
 Re: 9a a víc
A to mi přijde také hodně divné. Zejména pro charakter cesty. Podle toho jak v tom vlaje, je evidentní, že potřeba cvaknout přidá na obtížnosti. Za mě ano, nejtěžší (zřejmě) místa už TR přeleze, ale ještě to bude chtít přelézt RP.

Budiž mu ke cti, že to zaznamenal na video, které zveřejnil. Není to nic podloudného, jak se dělo někdy v minulosti.
07:38:41 24.11.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc
jo jo, je to nový styl tzv. kombinované lezení - první část cesty TR a druhá část cesty PP. jen se to zatím tají.
DTX09:05:35 24.11.2022
odpovědět 
   Re: 9a a víc
Není to nic nového, je to klasický RK, který byl praktikovaný v sedmdesátých letech minulého století. Byl to styl souběžný se zaváděním RP.
10:32:24 24.11.2022
odpovědět 
    Re: 9a a víc
no nevim, u RK platilo, že jsi předtim tu první část vylezl RP nebo PP, ale dnešní frajeři to většinou našáhlujou, takže je to skutečně kombinace TR a PP.
-U-11:32:47 24.11.2022
odpovědět 
     Re: 9a a víc
To mě nenapadlo, že to bylo našáhlované.
11:41:15 24.11.2022
odpovědět 
     Re: 9a a víc
a kdyby si navršil hromadu boldrmatek byl by hustější? jasně kdyby to dal solo cele
treneruv trener11:43:27 24.11.2022
odpovědět 
      Re: 9a a víc
nejde ani tolik o tvou "hustotu", protože ty háky sou tak blízko, že když cvakáš další, máš sedák obvykle na úrovni předchozího, a lano tedy vede stále shora, čili je to instatní Top Rope, i když na prvním konci. jde o to, že na to cvakání v takovým terénu potřebuješ o dost síly navíc a je to úplně jinek výkon když to lezeš lege artis na první nebo když to leze kombinovaným stylem. pochopitelně že i "prvovýstupci" dnes často sáhnou ke kombinovanému stylu - viz videa třeba Willa Bosiho - takže to nutně neznamená, že by to byla lehčí verze-
-U-13:51:29 24.11.2022
odpovědět 
       Re: 9a a víc
Určitě by bylo vhodné v průvodci u takovýchto cest dobré uvést, že nemají RP přelez stejně jako je to na písku.
10:55:02 26.11.2022
odpovědět 
       Re: 9a a víc
nečum na videa, řiď´ se vlastními zkušenostmi
a lehce si to ujasni,
ten co nestíhá cvakat první tři nad zemí bo se nechce dojebat je slabý a ten co nestíhá cvakat poslední tři pod řetězem, bo mlíko mu stříká i z uší je borec.
rozdíl je v podstatě jen v tom jestli je kam padat, jestli do vzduchu a nebo na zem.
nehledě na to, že na sportovkách, to klidně může být zem i od třetího , za určitých okolností
treneruv trener08:27:36 30.11.2022
odpovědět 
      Re: 9a a víc
Když je první cvaknutý, protože je danej blbě a ty si můžeš udělat úraz, se skřípěním zubů OK. Ač to sníží psychickou hodnotu. Ale pokud někdo má cvaknutých prvních tři nebo pět expresek, protože nemá sílu na to je cvaknout z lezecké pozice, tak to zjevně není RP nebo PP přelez.
09:36:01 25.11.2022
odpovědět 
       Re: 9a a víc
Mě se líbí jak místní BURCI, co nevysmolí ani sedmu na stěně, tady vykřikujou, jak je to spatně a sami by to toho ani nenalezli natož to cvakli. Kluci klidně lezte svoje 4-5-6... doplň si sám, ale toto je trochu moc. Realitu neznáte...dělá se to většínou z bezpečnosti, páč to dost často bývá ve strku jako prase. A to platí i pro bezpečnosti jističe.... Zhazovat 25m 9a a výš kvůli prvním třem presům někde ve třech metrech je fakt ubohost.
Trenér10:36:43 27.11.2022
odpovědět 
        Re: 9a a víc
Nikdo nic neshazuje, stačí si přiznat ten rozdíl mezi PP a prvníma několika procvaklýma nýtama a říct tomu RK, protože tohle (a jiné) opravdu PP není. Však i na Ukrajině se nic moc neděje, říkejme tomu třeba "speciální operace"...
...11:11:04 27.11.2022
odpovědět 
         Re: 9a a víc
Přesně, nikdo nic neshazuje, stačí si nelhat do kapsy, I RK je v těžkých cestách velmi hodnotný styl za který se není třeba stydět.
Trenér je asi z těch co by nejradši dojistovali všechno i na písku.
Lachtan15:34:12 27.11.2022
odpovědět 
          Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Srovnáváte lezecḱý styl s genocidou? Jako fakt?
Trenér21:19:58 27.11.2022
odpovědět 
           Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Coze? Si trosku prebral, ne? :D
Lachtan00:26:11 28.11.2022
odpovědět 
            Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Bylo By fajn ty pseudo Lachtane, kdybys v týhle "rozpravě o stylech" začal používat jinej nick, než je Vítkův. Trochu by to "vyčistilo vzduch". K výkonu napadaného aktéra VT....V rámci ČR by to byl výkon jako kráva i kdyby to vylezl celý TR. Protože tady v týhle zemi se stále víc diskutuje, než leze. A potkat někde na stěně jen usmolenýho "osum béčkaře" je docela rarita.
R.10:32:59 28.11.2022
odpovědět 
             Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Sorry, jsem nevěděl, že nick Lachtan už na lezci někdo má.
Lachtan02:01:21 29.11.2022
odpovědět 
              Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Když budeš účasten ve zdejším rankingu (rozumněj deníčku), nebo polezeš aspoň v rámci světa lehce pod průměrem (Jako pravý Lachtan na písku celkem i dost nad průměrem) budeš to vědět. Možná že to ,že neznáš lidi z komunity na de facto komunitním webu taky způsobilo ,že tu řešíš RK versus PP a ještě se podepisuješ jako někdo jinej. Kdybys totiž patřil mezi tu komunitu, nemusel bys tady dělat tohle divadlo v diskusi a psát ty úvahy pod cestu. K přelezu někoho jinýho. Taky bys poznal ty drobný rozdíly mezi čísly na týhle (horní) straně obtížnostní stupnice. Ale chápu, každej má někdy touhu druhým radit se stylem. Pokud jsi mladej dospěješ a začne ti to být fuk (ať si každej leze jak chce) a pokud jsi starej ,za čas umřeš (bude ti to jedno definitivně). Tím se to vyřeší.
R.08:34:15 29.11.2022
odpovědět 
               Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Nepotřebuju znát kazdyho lezce z horní dolní, sice si zatím lezu jen do 8a, ale i tak vím, že pokud bych v některých cestách cvakl první tři, že vylezu i o stupeň nebo dva těžší, protože to prostě udělá hodně. A může te si ve svém 9a klubu říkat co chcete, ale PP to prostě s prvníma trema cvaklejma není I z toho videa je vidět, že u třetího to nebylo sakra jistý, vlaje tamm a je rád, že cvakat nemusel.
Lachtan10:49:34 29.11.2022
odpovědět 
                Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
No hlavně asi měj s těch svých 8a radost. To je vždycky lepší ,než starat se o to kdo jak a kde “vlaje”.Nebo ne? Možná bys se měl spíš s tou partou zkusit seznámit. Třeba bys pak měl i progres z toho 8a i někam dál. Jenže pro tebe jako kritika s výkoností 8a (možná) ,je při kritizování výrazně lepšího lezce (nejedno 9a) asi lepší zůstat v ilegalitě s cizim nickem. Na lezci.cz celkem běžák přes 20 let.
R.09:28:44 30.11.2022
odpovědět 
                 Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
"R." je kdo?. Na rozpoznání stylů je potřeba lezt od kterýho stupně? To jako nějakou cestu, kde si naklackuju několikátý jištění a pak to dám jakože OS, tak to bude podle tebe OS? Koukám, ty budeš mít taky formu...
...10:13:58 30.11.2022
odpovědět 
                  Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Tak když se teda ptáš čtyřtečko. Pro tebe a podobný pomlouvače a řešiče a případně urážeče (Čtyřtečky, dvojtečky, čárky háčky) je a vždycky i bude R. nikdo. A ty pro mě vždycky budeš taky nikdo. Styly si řeš jak chceš, myslím, že jsou jasně definovaný. Kolik a jak si toho nacvakneš abys měl ten dobrej pocit nechám na tobě. Jde tu o uplně jinou věc. Jde o to (mě konkrétně) že když už napadáš konkrétní osobu s konkrétnim výkonem ( VT a jeho výkon v 9a), měl by ten konkrétní aktér vědět kdo se do něho sere. To že někdo použije ještě cizí a s konkrétní osobou spojenej nick je horší než počet procvaklejch expresek. Stačí ti to takhle?
R.10:42:16 30.11.2022
odpovědět 
                  Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Tak když se teda ptáš čtyřtečko. Pro tebe a podobný pomlouvače a řešiče a případně urážeče (Čtyřtečky, dvojtečky, čárky háčky) je a vždycky i bude R. nikdo. A ty pro mě vždycky budeš taky nikdo. Styly si řeš jak chceš, myslím, že jsou jasně definovaný. Kolik a jak si toho nacvakneš abys měl ten dobrej pocit nechám na tobě. Jde tu o uplně jinou věc. Jde o to (mě konkrétně) že když už napadáš konkrétní osobu s konkrétnim výkonem ( VT a jeho výkon v 9a), měl by ten konkrétní aktér vědět kdo se do něho sere. To že někdo použije ještě cizí a s konkrétní osobou spojenej nick je horší než počet procvaklejch expresek. Stačí ti to takhle?
R.10:42:19 30.11.2022
odpovědět 
                   Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Nevím, koho jsem urazil. Možná jsi zbytečně chytlavej. Jo, ty styly jsou právě docela jasně definovaný a že by lezení na "kusovku" znamenalo "našáhlovat" několik expresek na začátku, to si nejsem jistej. To, že se to tak děje a prezentuje se to, jakože se nic neděje, je druhá věc.
...15:36:18 30.11.2022
odpovědět 
                 Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Lezu si sám pro sebe (a mám svou partu, se kterou mám prostor se zlepšovat, neznám moc lezecké celebrity, zas tak mě to nezajímá), ale když se někdo veřejně chlubí něčím co prostě není pravda, tak mi to docela vadí, zvlášť s ohledem na to, že ten kluk by na to měl, jen by musel ještě trochu maknout.
Lachtan10:25:56 30.11.2022
odpovědět 
                  Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
To je sice všecko hezký, ale pořád to byl útok na výkon někoho sakra konkrétního pod cizim nickem. A poctivost v lezení? Kde je? Vždyť nebyla ani na písku (fujtajxl zase ten prokletej písek) před 100 lety. Hele každej tu výkonostní game nějak hraje. Tady v deníčcích obvzlášť. Když už tady ale chceš někoho takovýho kritizovat,mělo by to mít sakra vysokou úroveň.Jinak je to jenom hnusná sprosťárna. Víš kdybys to 9a vylezl aspoň jako on,bylo by to z hlediska ty kritiky uplně jiný kafe. Hele přeju ti abys měl z lezení hlavně radost.
R. 10:55:58 30.11.2022
odpovědět 
                   Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Dík, ale smiř se s tím, že ten nějakej jinej Lachtan nemá na nick Lachtan žádný výhradní práva. A pokud by tady byl a s tím nickem komentoval jako prihlasenej tak je to vidět.
Lachtan 17:03:08 30.11.2022
odpovědět 
                   Re: Srovnánáváš lezecký styl s genocidou? Jako fakt?
Pardon, jenom úplně okrajově.
Pokud tomu dobře rozumím, Lachtan2 neměl v úmyslu zneužít cizí nick, prostě jenom nevěděl, že tu pod takovým nickem občas někdo konkrétní vystupuje. Takže bych byl v hodnocení mírnější, je to spíš nedorozumění, které už se snad vysvětlilo. Jsem rád, že se to takhle vysvětlilo. Vystupuje v téhle diskusi pod stejným nickem konzistentně i dál, není to zřejmě snaha někoho (staršího majitele stejného nicku) diskreditovat.
Souhlasím, že úplně nejlepší by bylo dělat to neanonymně, třeba přihlášenej. To už je ale dneska asi marnej boj.
Pak ten princip, že kritizovat, aby to mělo nějakou váhu, může jen ten, kdo něco srovnatelného sám dokázal, je falešný a ví se to už dávno. Když třeba doktor nezvládne správně určit diagnózu, může se kriticky ozvat třeba i pacient nebo jeho blízký, ačkoli jsou laici. Publicista-komentátor nebo kritik nemusí být vrcholný politik, ekonom, byznysmen, umělec... aby mohl formulovat kritiku, která má svoji váhu, pokud je přesvědčivě formulovaná.
A ten argument, že se tu vytahuje písek, i když na písku se už dávno taky nehrálo poctivě, mi taky nepřijde v pořádku. Chápu, že se písek k diskusi o sportovním lezení nehodí, ale ta druhá věc se mi zdá divná. Věřím, že byli takoví, co čistě hráli. No a ti nastavují laťku.
A vzpomínám si matně, že kdysi dávno byl třeba tady na Lezci párkrát oceňován i mladý Adam Ondra za to, že si na rozdíl od některých jiných přelezců v rámci svých dost poctivě nastavených limitů taky dolní háky v cestách na vápně nepředcvakával. To nemá být nic proti Vojtovi Trojanovi ani proti tomu, že dneska už si něco sám mistr třeba předcvakne, jenom že hodnocení tady toho momentu nemusí být úplně samozřejmě vedlejší. Ale pro jistotu, já určitě nejsem povolanej k tomu to předcvakávání nějak rozsuzovat.
P.17:49:39 30.11.2022
odpovědět 
 Re: 9a a víc - kterej?
kterej borec? Chápu pointu diskuze, ale zajímá mě k jakému videu se vztahuje.
12:48:07 26.11.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc - kterej?
Řekl bych, že přelez Wild Publico od Vojty Trojana. Na jeho IG je i video a článek o přelezu je tu v cca půlce Lezce.
Apropo Filip Z. je očividně oblíbený terč...
08:04:33 28.11.2022
odpovědět 
 Re: 9a a víc
Kecy o bezpečnosti že první je kokotsky a tak to neni TR ale furt P.. Od kdy to přestává ejt PP a začíná TR? Tady je 3.bh furt PP, když si našáhluju předposlední tak to PP ještě bude? A slaňáky už jo?
Můj názor je jasnej, pokud celá cesta neni cvakaná odspoda z lezecký pozice tak to PP neni. Kdo se bojí a předcvaká si to tak ať si to napíše tak jak to lezl. Takhle to jen dělá zmatky ve stylu. A je jedno jestli to je v 9b nebo v 5a, styly platí pro všechny čísla stejně. K prvnímu jsem se zesral tak jsem ho našáhloval a pak dolezl na erpé = neni vylezeno ve smyslu rotpunktu. To se rovnou může topropovat celý a psát si do deníčku čistě vodspoda..
11:23:54 29.11.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc
+1
 Karlosos13:35:47 29.11.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc
Navic z toho popisu cesty "
Boulder přes 5 nýtů rovně - nalézá do pal Publico 8c" je celkem zrejme, ze 9a cast dal proste top-rope a 8c uz teda dal. Ale no ... jak rikas.
213:37:40 29.11.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc
Ja si osobne myslim, ze se to da uplne lehce vyresit takhle - kdyz nekdo udela prvovystup a kvuli bezpecnosti si cvakne urcity borhak, mel by to verejne sdelit, ze to takhle udelal a ze se takhle cesta muze lezt( prijde mi to logictejsi, nez tam pokazde tahat 5 bouldermatek) takhle to teoreticky muze byt zapsane pp, protoze jinak to lizt nejde.. Ale cvakat si predem borhaky v cestach, ktere jsou vylezeny rp nebo pp, je proste ,, ojeb,, a je to styl RK.. Tohle bych tipl, ze je ten prvni priklad...
. 16:23:10 29.11.2022
odpovědět 
   Re: 9a a víc
Add treba na pisku je uplne nemozne si cvaknout prvni, protoze ho autor daval odspodu a jeste musel zavrtat.. Tam psychika udela hoodne a tam to je ukazakovy ,, ojeb,, neboli RK...
. 16:27:48 29.11.2022
odpovědět 
   Re: 9a a víc
Podle mého názoru je to RK i v případě, že to autor udělal s nacvakanými prvními pěti borháky. To, že to udělal autor nědělá z RK RP.

Nehledě na to, že pokud je to našáhlované, tak to není ani RK, ale TR.
09:27:59 01.12.2022
odpovědět 
 Wild publico pokračování
Já kritiku nemažu protože bych byl chtěl být nějak korektní. At si každý kritizuje co chce. Mažu to pouze protože osobními útoky plevelíte komentáře k cestám. Klidně debatujte tady, to je mi šumák.
 pelda17:34:58 29.11.2022
odpovědět 
  Re: Wild publico pokračování
Bys tam měl smáznout i ten PP přelez, protože podle videa to bylo RK (a to ještě jen pokud k tomu třetímu předtim dolezl volně)
17:45:13 29.11.2022
odpovědět 
   Re: Wild publico pokračování
Ty co tady kritizujou,a asi se ani mílovými kroky nepriblizuji k výkonu Vojty Trojana jsou chudáci co se neumí ani podepsat.
gorbi 18:26:57 29.11.2022
odpovědět 
    Re: Wild publico pokračování
Milý gorbi, o chudácích by se dalo mluvit i u těch, co zuby nehty brání někoho "legální sebeklam", jenom proto, že to je local hero... Neshazuji Vojtův výkon, já a ani asi nikdo z diskutujících tu cestu nevyleze ani TR, ale tohle není vůbec, ale fakt vůbec pointa celého sporu! btw, svėho času jsem na tomhle poli taky pravidelně válčil - u mne to zažehl přelez cesty Fly v Rumney - a furt si o tom myslím to samé, ale co už... Je to jako s Mg na písku nebo např. v boulderingu SD nástup ze složené matice. A takhle se dá pokračovat tēměř do nekonečna.
tah-sha-tunga18:33:35 29.11.2022
odpovědět 
    Re: Wild publico pokračování
Cestu kde jsem první našáhloval jsem si nikdy nezapsal jako "lezeno odspoda".
Vůbec tu nejde o výkon, ten mu nikdo nebere, ale o styl kdy uvádí jinej než jak to lezl. Když bude nacvičovat jen třetinu cesty tak si taky napíše OS?Mmch. gorbi je co za podpis a v čem se liší od Já? To pak seš ten posera i ty :P
18:36:06 29.11.2022
odpovědět 
     Zvažte tohle
A proč jste tak upnutý na ty borhaky? Představte si to takhle. Cesta by místo třech predcvaknutych borhaků měla první borhák až tam co kluci poprvé cvakli. Tím pádem by to bylo podle vašich veledůležitých pravidel ok a mělo by to stejný efekt jako kdyby tam ty borhaky normálně byly ale prelezci cvakli až 4 protože do toho čtvrtého se stejne rozjebou ať už je cvakaj nebo ne. Ohánite se tu pískem, ale to prostě nejde přirovnávat, je to úplně jiná kultura. A co se týče stylu: Řídíte se starýma pravidlama co vznikaly v prvopočátcích sportovního lezení, které mělo jinou podobu než jakou má dnes.
Ja 2.020:07:49 29.11.2022
odpovědět 
      Re: Zvažte tohle
Vzhledem k tomu, že všichni zdechnem a pouze některé prvovýstupy mají přesah více generací… a i ty nejlepší směry se časem v prach obrátí… jde o hovno.
Vůbec nejde o číslo cesty.
O to kdo co vylezl…
Jde o to, že OS, RP a PP znamená, že se dole pod skalou navážu na laso a jdu do toho.
Už kvůli respektu k předchozím přelezům má tato diskuze smysl.
Ať to leze !!!
AdamFS22:01:13 29.11.2022
odpovědět 
      Re: Zvažte tohle
Si to predstavuju a reknu ti to takle, mel bych nacvaklej ten ctvrtej a nebo bych do toho nelezl, protoze bych se posral strachy.
22:35:42 29.11.2022
odpovědět 
      Re: Zvažte tohle
1)Pravidla platí v každém normálním sportu v podstatě beze změn. Mění se jen drobnosti, nejčastěji kvůli omezení technických inovací, které by sportovní výkon degradovaly.

2) RP a OS zavedl Albert s Güllichem ve Frankenjuře a to není zase tak dávno.
Kuba Turek23:10:05 29.11.2022
odpovědět 
       Re: Zvažte tohle
Věhlasný internetový plátek (8a.nu) se skalním rankingem, kam zapisují svoje přelezy i věhlasné světové kapacity sportovního lezení , má styly značně okleštěné. Prostě je jiná doba. Jiný přístup ke stylu ,než byl před koncem minulýho století. Ale pořád je veřejně hlásáno nějaké doporučení. Viz stylový semafor. Prostě tam je OS, Flash, Redpoint a Toprope (nebodovaný). Případně si můžete zaevidovat průstup. Za druhej pokus body navíc. Žádný RK tam jednoduše není. Proč asi. Neni v tom takovej bordel. Tyhle takzvaný “stylový blbosti” a zbytečný přehánění čistoty se samozřejmě řeší v diskusi i tam. Ale o trochu míň. Lezec.cz je prostě už takovej skanzen. Deníčkovej,stylovej,přihlašovací. Prostě starej shit. Ve kterym se lidi uráží ,výkony znevažují a malí náckové často vylézají z děr aby pomluvili, poplivali a schovali to za dodržování čehokoliv, co se zrovna hodí. Přitom jakmile si začneš zadávat přelezy hraješ tu game. Proč kritik druhýho neukáže jak je dobrej? Jak je sám čistej! Proč si dá nick někoho jiného? Jednak protože mu to zdejší už dávno překonanej systém umožňuje a druhak, protože lidi často baví víc generovat na druhý hnůj a anonymně druhé kritizovat (Teď byl terč VT a jeho 9a), než aby je těšilo jejich vlastní lezení. No, ale databáze cest je na Lezci celkem slušná. Ne?
R. 10:22:09 30.11.2022
odpovědět 
        Re: Zvažte tohle
Přesně tak :)
Ja 2.012:43:24 30.11.2022
odpovědět 
        Re: Zvažte tohle
Jednoduše ke třetímu nedolezl odspoda ale měl lano hozený svrchu, tak tu cestu PP nevylezl. Stejně tak ten před nim. Holt když je jistění tak kokotsky že se padá na zem, tak to lezou na TR. Pak si to tak ale maj zapsat a ne dělat že to i s lanem shora je furt PP. Podobná situace by byla prohlídnout a nacvičit "jen ke třetímu" a pak si tu cestu napsat OS. A i s našáhlovaným třetím by to pořád bylo OS. A můžete si prskat jak chcete :P
17:21:54 30.11.2022
odpovědět 
     Re: Wild publico pokračování
Kazdej vi, kdo je 'gorbi'. To je jak s tim Lachtanem nahore ...
caliman10:20:08 30.11.2022
odpovědět 
      Re: Wild publico pokračování
Loic Zehani, ktorý Wild Publico vyliezol nedávno mal tiež predcvaknuté tri presky. Dokonca tam mal cvaknutú predĺženú expresku z vedľajšej cesty, ktorú musel cca pri druhom istení vypínať. Cvaknúť druhý asi až taký problém teda pre silákov nie je. Otázka je či pri cvakaní tretieho hrozí zem ale podľa Loicovho videa na instagrame to vypadá, že skôr nie. Ale chalani asi vedia čo robia aj keď je to zvláštna situácia. Na Súľove by takýto prelez neuznal asi nik :)
11:58:13 30.11.2022
odpovědět 
       Re: Wild publico pokračování
Abych řekl co jsem koukal s videí z margalefu,tak skoro všichni co lezou masakry od 9a výš Maj procvakly expresky,i alex megos na the Journey 9b.nastupuje ve velkým previsu kde hrozí pad na zem.tak si myslím že to je u takových masakrů běžná praxe.otazka je jak si to potom zapíše.nejaky kecy o stylu a chudaku co se neumějí podepsat jsou bezpredmetný.
gorbi 08:10:28 01.12.2022
odpovědět 
        Re: Wild publico pokračování
To, že se něco (dnes už téměř standardně) dělá, ještě neznamená, že se podle toho mění pravidla, která jsou daná. Čistě hypoteticky, kdyby závodní jezdci (formule a jiných prostředků) začali v civilu jezdit ve městě 100, máme to tak dělat všichni? (hypoteticky proto, že tohle přirovnání v praktickém provedení pokulhává, ale pozadí nastíněné praxe je stejné)
Pořád mi totiž nejde do hlavy, proč se tahle praxe začala bez okolků akceptovat... Argumenty o bezpečnosti chápu, ale to neznamená, že souhlasím s tím považovat takový výkon za tzv. čistý. Vždyť, když je ta osoba schopná vylézt tak těžkou (nebo často i těžší) cestu, proč má potřebu lézt prvních několik metrů TR? Úplně oprávněně bychom se pak mohli zeptat, proč tedy nelez TR celou cestu, když jde pouze o obtíže lezeckého pohybu - samozřejmě, že nejde a každý to dobře ví, jenom někteří se u prvních několika expresek tváří, že "je to jedno".
A když už - občas se najde specialista, co vyleze cestu po vlastním tak, že si tam ty friendy/čoky předchystá a pak to prezentuje jako "trad" přelez. Tady mu to tedy taky uznáme, že jo? Vždyť šlo o bezpečnost.
tah-sha-tunga09:51:00 01.12.2022
odpovědět 
 Re: 9a a víc
Navážet se do Vojty v případě Wild Publico je trochu mimo. Stejně byl udělaný první přelez a co jsem dohledal, tak i všechny další přelezy. Vojta to lezl tak jak všichni ostatní a pro pochopení by asi bylo třeba se podívat přímo do cesty.
Petr10:22:11 01.12.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc
Cest, kde můžes spadnout pod prvním nebo od druhýho (třetího) blbě je až až a každej má maximum někde jinde. To není případ 9a a víc. Mimo to Vojta na desce předvádí dobré cviky, tak že by nedokázal zapnout si nemyslím.
...14:24:55 01.12.2022
odpovědět 
   Re: 9a a víc
Já si taky nemyslím, že na lehčích cestách by měli lidi riskovat, když se jedná o sportovní zajištěné lezení. Nelíbí se mi hlavně, že tady někdo napadá Vojtu za styl, který před ním použili i jeho předchůdci z užší světové špičky. Myslíš, že kdyby se někdo kousnul a přelezl to teď s nepředcvaknutými nýty, tak bude ve světě uznáván za prvopřelezce?
Petr15:39:57 01.12.2022
odpovědět 
    Re: 9a a víc
To asi ne. Spíš jde o to, že styly jsou jasně daný a pokud se tady bere 3 procvaklá, jako "normální", tak někoho někde jinde napadne třeba 5 atd a sme víš kde. Však ono RK je vlastně taky "kusovka", byť pocitově za míň bodů, tak proč se tomu tak bránit.
15:54:59 01.12.2022
odpovědět 
    Re: 9a a víc
Já bych řekl, že ten, kdo to přeleze tuto cestu od spodu, bez předcvkalých presek by měl bý 1. přelezcem čistého přelezu. Do té doby platí přelez s prvními třemi předcvaklými preskami. Někdo se časem určitě najde, ale potvrá to. On to asi nebude žádný med, když borci, co udělaj víc jak jeden shyb na jednom prstu jedné ruky to takto lezou.
Bobek19:59:05 03.12.2022
odpovědět 
     Re: 9a a víc
Tak jistěže se časem nějaký výstředník najde. Ale že by o něm vyšel oslavný článek a přepisovalo se jméno prvopřelezce, o tom pochybuji.
Petr08:52:32 05.12.2022
odpovědět 
 Re: 9a a víc
Navážet se do Vojty v případě Wild Publico je trochu mimo. Stejně byl udělaný první přelez a co jsem dohledal, tak i všechny další přelezy. Vojta to lezl tak jak všichni ostatní a pro pochopení by asi bylo třeba se podívat přímo do cesty.
Petr12:45:04 01.12.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc
Takze to cistej prelez nema.
16:55:36 01.12.2022
odpovědět 
   Re: 9a a víc
Přesně tak, nemá to čistej přelez. Pokud to našáhloval tak je to TR, pokud dolezl volně nechal se spustit a nestáhl tak RK. Žádný OS, RP ani PP to nebylo.
Vylízt to kombinací TR/PP je i tak supervýkon, ale nebylo to PP
10:51:02 02.12.2022
odpovědět 
  Re: 9a a víc
Cesta byla vylezena stylem TR. Jestliže i autor cesty počítal s tím, že první tři expresky mohou být procvaklé, tak potom je to 9a TR. V případě, že to někdo vyleze opravdu PP stylem bez 50 bouldermatek nebo požární air plachty a bude cvakat od první expresky, tak třeba navrhne vyšší obtížnost.

Ale v podstatě jsou tyto diskuze bezpředmětné. Protože ať si každý leze co chce, jak chce nebo nebo komu kam chce :-) Svět se točí dál a rohlíky kvůli zápisu PP s 3 procvaklými expreskami levnější nebudou ... ;-)

Peace
08:11:59 03.12.2022
odpovědět 
   Re: 9a a víc
Chyba, pokud by měl x bouldermatek a cvakl až třetí tak není co řešit. Cvaknout musí pouze řetěz. Vynechat může cokoli.
15:04:36 03.12.2022
odpovědět 
    Re: 9a a víc
lachtan nezna lachtana a prudi kvuli rk a treti procvakle presce.je to zjevne začátečnik kt.nezna zakladni veci a ridi se jen klasickymi standardizovanymi pravidly ppxrk.casem to pochopi...
pes20:23:38 03.12.2022
odpovědět 
     Re: 9a a víc
Ale ma pravdu.
Kocka10:19:42 04.12.2022
odpovědět 
 Foto dne:

Záchranka pod Matterhornem
 Databáze cest:
Všechny cesty (192417)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Diabolo 7c+ Oltedal
Sandnæs Damp 7a Oltedal
Auf Schusters Rappen VIIb Oybin
Equinox VIIIb Oybin
Né až do DNA VIIc Klokočské Skály
Nově komentované:
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | zkouška | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | bez cepínu | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: Prosím, | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (19)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (18)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)

 Nově v inzerci:
Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1160 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1276 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1459 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1426 
 Neřeším to – lezu vše 
 1125 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi