LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
ME boulder (18.07)
MS juniorů (18.07)
MČR v paralezení (15.08)

Žebříček
Cesty:
38. 10037
39.Zaoral 9994
40.Šenkýř 9969
Bouldry:
38.F 9228
39.Meier 9225
40.Ježek 9200
Hory:
13.Abt 3615
14.Rak 3476
15.Chomová 3464

Výsledky
SP Chamonix (10.07)
SP Krakov (03.07)
SP Innsbruck (17.06)

Deníčky
5964 lezců
1233169 cest
Nové přelezy:
Buffalo Bi 8b
Fuego 8b
Iron Maide 9+/10-
Mars Attac 9-/9
Vodní Svět Xb
Petr A Pav Xb
Píďa Xb
Andre Høyr 7c+
Depredador 7b
Sólo Para 7c

Stěny
9a - Olomouc
Crux - Karlovy Vary
Umělá lezecká stěna - II.ZŠ - Moravská Třebová

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - Praha 2
Rock Point Vaňkovka - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

 Jaké vybrat šrouby do ledu
Zdar borci,
Poradíte mi jaké vybrat šrouby do ledu? Poměr cena/výkon?
Koukám se zatím po těchto :
Singing rock quick spin a PETZL laser speed.

Díky za rady,
Ahoj Pip
Pip10:04:18 27.01.2024
odpovědět 
 Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
Ahoj, šrouby, které jsi uvedl jsou po všech stránkách srovnatelné. Jde o ocelové šrouby, které mají stejnou konstrukci (snad kromě kličky), srovnatelnou váhu i cenu. Stejný typ je například i Black Diamond Express Ice. Jsou spolehlivé, robustní a vhodné pro výstupy, kdy vystoupíš z auta, jdeš hodinku, dvě k ledopádu, půl dne lezeš a jdeš zpátky. Pokud je toto Tvoje představa, sleduj net a snaž se koupit nějaké v akci. Pokud ale zvažuješ, že bys v budoucnu dělal vícedenní výstupy s bivakem, pak jsou tyto šrouby poměrně těžké a měl by ses porozhlédnout po něčem lehčím. Takovou klasikou je Petzl Laser Speed Light. Jsou to hliníkové šrouby s ocelovým hrotem. Jsou výrazně lehčí a taky dražší. A taky je k ním třeba přistupovat opatrnějí. Říkali mi známí horští vůdci z Rakouska, kteří vodí klienty na ledy, že někteří, když vyšroubovávají šroub, nevytočí jej úplně, ale, když je šroub téměř venku, snaží se poslední centimetříky vylomit. Buď nemají trpělivost, nebo sílu, když jsou v nevýhodné poloze, ubývají jim síly a tak se snaží šroub z ledu rychle dostat. Celoocelový šroub takové zacházení snese. Kombinace hliník/ocel nikoliv. Ocelová špička se vylomí.

Pokud chceš nějaký kompromis mezi váhou a cenou, já bych doporučoval koupit dlouhé šrouby "lehké" a kratší šrouby "těžké". Co se týká těch dlouhých a lehkých, zvaž Blue Ice Aero. Mezi celoocelovými se jedná o suverénně lejlehčí produkt na trhu. Nízké váhy je docíleno tím, že tloušťka stěny šroubu je podstatně tenčí než u konkurence a průměr dříku je o dost větší, takže pevnost je ve výsledku stejná. Na netu se uvádí spousta výhod, když máš část šroubů s větším průměrem. Některé argumenty mají opodstatnění. Rolls Roycem mezi lehkými šrouby jsou Blue Ice Aero Lite. Opět se ale jedná o šrouby hliník/ocel.

Last but not least: Někdy se to vyvrbí tak, že musíš slanit a nejde udělat abalak ani takové to udělátko, kdy slaníš ze šroubu, zatáhneš za lano a šroub se vyšroubuje a spadne. Existují titanové šrouby sovětské výroby, které jsou lehké a dají se stále koupit v různých internetových bazarech za cca 300 Kč. Nechat v ledu 300 nebo 1000 je rozdíl.

LW
LW18:11:57 28.01.2024
odpovědět 
  Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
LW- Moc děkuji za vyčerpávající informace;)
PIP21:54:56 28.01.2024
odpovědět 
   Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
k tým sovietskym ( tuším aj ruským a bulharským) šrubám :
stúpanie závitu a brúsenie hrotov je designované na ruky sovietskych horolezcov a kvalitný ľad. Ak to treba zavŕtaťdo nejakej sračky a s úradnickými ručičkami, treba nejaký BD, Petzl a pod.
Odporúčam vyskúšať niekde v pohode, hoci aj ležiac na zamrznutom rybníku.
Tak sa dá aj nacvičit zlaňovanie na jednej šrube a vyšrubovanie
https://www.svts.sk/1337 -bezpecne-zlanovanie- pomocou-ladovcovych-skrutiek/
PK07:58:12 29.01.2024
odpovědět 
    Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
ruské šrouby; ještě jich doma asi pět mám. to co mám asi nebude titan, řekl bych nějaká houževnatá "letecká" slitina hliníku (zlé jazyky tvrdily, že to na výrobu horolezeckého vybavení kradli v bajkonuru a vyráběli z toho, co zrovna ukradli). při vrtání tenkého ledu a trefení skály pod ledem se tomu ohýbají zuby (a jdou narovnat bez ulomení). broušení jsem vždy praktikoval obyčejným rovným pilníkem ve svěráku, ale nevím, jestli jsem tu geometrii zubů trefil správně, zavrtání jednou rukou bylo vždycky čiré utrpení. ale když se na to jde obouruč a dva centimetry se to na prasáka zatluče, tak se pak tím kroutí docela obstojně. takže jako nourové vybavení na ledovec a prchačka asi super - za ty peníze (někdy v půlce devadesátek tuším 50 kč/ks od pašeráka)
Lukas B.08:22:20 29.01.2024
odpovědět 
     Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
ono by to šlo prebrúsiť sovietsku trojhrotovú titanovku = okopčiť dizajn týchto západniarskych štvorhrotových šrúb pre úradnícke ručičky. A hlavne sklon brúsenia dať dovnútra, aby sa tá drť posúvala dovnútra rúrky. Hroty bez sklonu dovnútra sa nájdu aj u starších kapitalistických šrubiek, dá sa to jednoducho prebrúsiť.
To by bol jeden problém vyriešený.

Druhý problém je vyššie stúpanie sovietskeho závitu. Neprebrúsiš. Tie nové šruby US, F, D, CZ sú dobre brúsené, 4 hroty pre kancelárske krysy ( napr.PK)
PK08:49:34 29.01.2024
odpovědět 
     Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
Tak on "leteckej" dural v sobě má tochu titanu a "titan" taky nebude úplně čistej, tam se zase přimícháva trocha hliníku a kdo ví čeho ještě. Asi jak píšeš, dělali to z toho, co zrovna ukradli.
11:14:54 29.01.2024
odpovědět 
      Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
proto jsem to "letecké" dal do uvozovek. nakonec i mezi těmi pěti šrouby co mám jsou rozdíly jalk v geometrii, tak v matereiálu.
ano, sklon zubů dovnitř byl zásadní fičura, na kterou jsem pokusy s broušením a zkoušením na rybníku dospěl velmi rychle. jiná věc byla, že trubka byla zevnitř ne úplně hladká, a jak byla drť uvnitř zmrzlá, tak se při opětovném vrtání neposouvala a zavrtat bez vyčištění nešlo. a dostat ji za minusových teplot ven chtělo správnou technologii (nahřívání a dýchání se neosvědčilo, měkoušové to máčeli v čaji z termosky, tvrdí hoši pochcali a rychle vyfoukli, ).
Lukas B.11:34:34 29.01.2024
odpovědět 
       Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
Určitě nebude stejná kvalita materiálu ani zpracování u všech šroubů. U sovětských výrobků vždy platilo z 10 je jeden vynikající a nic ho nepřekoná. A těch zbylých 9 je na .....
15:12:25 29.01.2024
odpovědět 
       Jak vybrat šrouby z ledu
Z histórie ešte raz :
v časoch BRSS-CPN našinci menili v Sojuze skeletové topánky za sovietske šruby a karabíny, tradovalo sa, že titan pochádza z výroby ponoriek.
PK15:43:06 29.01.2024
odpovědět 
       Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
Lukas B.
ten rybník je dobrý tip na nácvik, Abalakova nevynímajúc. Najlepšie vziať na porovnávačku viac typov, nedajbože aj titanový sovietsky. Ale ako dekorácia do obývačky je dobrý.
https://www.svts.sk/wp-content/uploads/ 2023/05/Skusobne-srubovanie-poleziacky.jpg
PK15:50:48 29.01.2024
odpovědět 
        Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
ony ty výstavky nad krbem nejsou vůbec špatné. pomineme-li béčkové filmy (clifhanger se sylvestrem kdy urputně se tvářící akční hřebec použije staré konopné lano), pak zmíním příhodu z dávných velikonoc na Bořni, kdy jisté dívce (nyní zasloužilé matce) upadla od slaňáku lezečka a přes hodinové úsilí této nebyla v křovinách (cenném biotopu skalní stepi) lezečka dohledána, večerní návštěna občerstvovny "pivní sanatorium" v Liběšicích přineslo nejen dobrodinní zabijačkových hodů a lahodného piva, ale i možnost zapůjčit si na víkend polovinu páru muzeálního modelu prolezených lezeček Welšké provenience visícího na důstojném místě nad šenktyšem.
Lukas B.18:47:58 29.01.2024
odpovědět 
  Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
Z lehkých modelů bych doporučil i BD Ultralight.:Snadností zavrtávání a manipulace překonávají i ten Petzl Laser Speed, mám oba typy.
Jinak nízká hmotnost je výhoda i při lezení, není to jen o vícedenním podniku. Při dlouhých vícedélkách máš na úvazu až 14 šroubů, což u ocelové klasiky dělá více než 2 kg, zatímco hliníko-ocelové ultralighty budou mít tak 1,1 kg
Honza09:51:18 29.01.2024
odpovědět 
   Re: Jaké vybrat šrouby do ledu
Dobře díky za rady a ujasnění:) ahoj Pip
Pip13:07:42 31.01.2024
odpovědět 
 Foto dne:
Cherubín
Čardáš, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192915)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Buffalo Bill 8b Schleier Wasserfall
N.N. 7 Frankenjura
Bingo Bongo 6b Auplate
Lockenwickler 6b+ Auplate
Velebit Ultra Trail 6b Tulove Grede
Nově komentované:
Aule mit Beule IXa Labské Údolí- Pravý Břeh
Kosmik 7- Srbsko
Nimbus 2000 VIIIa Adršpach
R 1 5+ Frankenjura
Doba kamenná VIIIa Hrubá Skála

 Nově v diskusi:
Re: Lana dvojcata | Re: Lana dvojcata | Re: Lana dvojcata | Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Labák - Růžové stěny | Re: Rozpočítání amortizace | Re: U Magnuse je AO ABC | U Magnuse je AO ABC |

 Nové komentáře:
Žofine do piče | Re: Zabalit | Re: Zabalit | Nositka | Re: Zabalit | Díky všem | Všetka česť! | Re: Zabalit | Re: Zabalit | Re: Zabalit |

 Kde to vře:
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (44)
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (32)
Rychlostní lezkyně Lucie Mrázová má za sebou první Světový pohár (28)
Radek Votoček si zapsal desáté 9a: Gritty Shaker v Rakousku (19)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Zemřel horolezec, instruktor a metodik Zdeněk Teplý (13)
SP v lezení na obtížnost Praha (10)
Kdo je nejlepší na světě? Magnus Midtbø sestavil žebříček top lezců, na vrcholu je Adam Ondra (10)

 Nově v inzerci:
spolulezec-praha | Blue Ice Choucas Pro 2.0 | Boty SALEWA MS RAPACE GTX Man velikost 45 | TAZ LOV 3 slaňovací brzda černá | AegisMax Kids 600 | Deuter kid comfort pro. | Výstupy | Spolulezce Český ráj | Dámská softshell | Nové sandály Lizard |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1231 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1354 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1527 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1496 
 Neřeším to – lezu vše 
 1206 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi