LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRůVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Paráda, už budu u kruhu! Ale proč je od kruhu vždycky bouldr?
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
30.Vrzba 10313
31.Klofáč 10272
32.Lachman 10260
Bouldry:
30.Oliva 9609
31.Urubčík 9575
32.Obal 9553
Hory:
18.Sukačová 3238
19.Petr 3142
20.Nešvera 3129

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230969 cest
Nové přelezy:
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+
Tabledance 9+

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Boulder Bar - Praha 7
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Jištění na štandu 03.08.2024
Jde na vicedelce nějak elegantně jistit kyblem (prvolezce) do standu (ne přes tělo)?
Nebo všichni používáte půl lodak?
 Re: Jištění na štandu 03.08.2024
Pokud má nad štandem nějaký 100% spolehlivý jistící bod, tak asi ano. Ale kdyby měl spadnout přímo d
  Re: Jištění na štandu 03.08.2024
Jo, bereme do úvahy spolehlivý stand. Dva festovni nejty.
   Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Nejsem metodik, ale kromě spolehlivého štandu to myslím chce ještě další spolehlivý bod nad štandem.
    Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Pokud to pošleš přímo do štandu s kýblem, nebude to de facto mít žádné tření. Řešením je dát do cent
     Re: Jištění na štandu 04.08.2024
A což takhle použít onen nový tlumič pádů OHM? Má někdo zkušenosti s tlumiči vůbec?
      Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Ohm bych vzhledem k hmotnosti na vícedélku netahal. Navíc to je použitelné pouze s jednoduchým lanem
      Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Ohm venku? Děkuji ne, zlomit kotníky si umím i lépe.
     Re: Jištění na štandu 04.08.2024
APP. Pro mnohé je lepší při při přímém jištění používat onu zakázanou osmu (lano možno protáhnout i
      Re: Jištění na štandu 04.08.2024
:-D
      Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Jak se prosimte pouziva samoblok pro jisteni prvniho?
     Re: Jištění na štandu 05.08.2024
záleží jak moc je pravděpodobné, že prvolezec spadne než zandá první tutové postupové jištění, a tak
      Re: Jištění na štandu 05.08.2024
No o to me prave jde, na pisku jsem uz takle jednu tlamu do tela chytal u kruhu a od ty doby vim, ze
       Re: Jištění na štandu 05.08.2024
běžně vyvádím (lehčí) cesty 20+ délek následován manželkou a jištěn na dvojičkách přes půlloďák, a ž
        Re: Jištění na štandu 05.08.2024
protože jak je jednou lano pokroucený, tak pokud se neporovná několikanásobným pořádným proslaněním
 Re: Jištění na štandu 04.08.2024
htt
  Re: Jištění na štandu 04.08.2024
No, tam jiná metoda než půl lodak není nebo blbě koukám?
   Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Promiň přehlédl jsem to jištění prvolezce.

Mít kyblík přímo ve štandu jde asi jen teo
    Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Ahoj Krtku, mám dotaz k tomu, co popisuješ jako standardní postup: už jsi někdy viděl, jak někdo spa
     Re: Jištění na štandu 04.08.2024
Myslím, že nějaká taková taškařice byla vidět v jednom z videí Cedrica Lachata a Niny Caprez, když j
      Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Krtek se neozývá, tak ukončím svoje přispívání do tohohle tématu těmito body:
1. troufám si t
      Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Krtek se neozývá, tak ukončím svoje přispívání do tohohle tématu těmito body:
1. troufám si t
     Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Neviděl.
Provozuju lezení v horách, kde se na tutový štand narazí jen občas.
Kyblík do
      Re: Jištění na štandu 05.08.2024
v dávných dobách více než před dvaceti lety jsme udělali seanci s pádostrojem v betlémkách a chytali
       Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Děláme to na stejném místě pořád. Ať každý nováček vidí, co to s ním udělá. Odřené ruce, naštípnuté
        Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Místo starého hmotného pardála Goba zkus dát video nějaké 45 Kg holčiny nováčka, takhle to vypadá, ž
         Re: Jištění na štandu 07.08.2024
je to tak; Gobo je jednak drsný chlapík odkojený vzduchem z koksáren, a druhak je to už taky pár let
       Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Pytel písku není to stejný jako člověk jehož tělo značnou část energie pohltí. Také záleží na jakém
        Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Pytel písku na videu váží cca 50 kg.

Lana jsou sice už v oddíle vyřazená, ale pořád
        Re: Jištění na štandu 06.08.2024
u desetimetrového pádu do dynamického lana se pytel písku a tělo chovají dost podobně (na rozdíl od
         Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Není to tak, jen planě teoretizuješ.
          Re: Jištění na štandu 07.08.2024
nepodepsaný důkaz úporným tvrzením. to mi poser:)
           Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Pokud ty tvrdíš, že padesátikilový pytel s pískem se při pádu chová stejně jako lidské tělo, tak důk
            Re: Jištění na štandu 07.08.2024
tak hele, ty jeden mazliku;

napadl jsi mě, že planě teoretizuji. to samo o sobě je be
             Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Zase jen teorizuješ a když tě někdo na to upozorní, tak se urážíš jak nějaká nána. Zase urážka co? P
              Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Tobě ten Lukášův důkaz nestačí? Potěšpámbuazlejpryč jestli takhle uvažuješ při lezení.
               Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Praxe, chlapče. Lidské tělo není pytel písku, ale jeden velký absorber. Proč myslíš, že sedák se nez
                Re: Jištění na štandu 07.08.2024
tak to potom jo:)

lidské tělo je taková pružina, že když spadne z deseti metrů na pod
                 Re: Jištění na štandu 07.08.2024
To je demagogická argumentace, protože při tom dopadnutí si veškerou energii absorbuje za 100% a to
                  Re: Jištění na štandu 07.08.2024
oukej, za jaké výšky je to teda v prdelí na podlahu pohodě? aspoň šest metrů? to by mělo bejt, jestl
                   Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Pavel Weiser odpruzil v Tatrách v Malém Kežmaraku 180m na Německý Žebřík.
Stačí?
                    Re: Jištění na štandu 07.08.2024
On snad letěl vzduchem 180 metrů natvrdo na zem?
                     Re: Jištění na štandu 07.08.2024
S detaily se obrať na něj, můžeš z toho udělat článek. Co já vím, tak to byl pád bez lana, do sněhu
                      Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Co má tedy tento legendární pád společného s přetvárnou prací lana?
                       Re: Jištění na štandu 07.08.2024
To, že odpovídá na dotaz LukasB, zda lze bez úhony přežít šestimetrový pád na zem.
                        Re: Jištění na štandu 08.08.2024
Na zadek? Leda tak se zlomenou páteří.
                         Re: Jištění na štandu 08.08.2024
Na zadek, to už je zase demagogie LukasB.
                          Re: Jištění na štandu 08.08.2024
Na zadek se nepadá?
                           Re: Jištění na štandu 10.08.2024
Demagogu.
                            Re: Jištění na štandu 10.08.2024
Na zadek se nepadá?
                             Re: Jištění na štandu 10.08.2024
Srovnávat pád do lana, třebas i do štandu, s pádem na zem na zadek, je projevem ztráty soudnosti. Um
                   Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Jinak šestimetrové odskoky ve skalách mám za sebou taky. Ne že bych měl potřebu to opakovat, ale pře
                    Re: Jištění na štandu 07.08.2024
To je šílené, jak špatně se učí na základce fyzika... Fakt Ti nedochází, že ten svah a to odkulení b
                     Re: Jištění na štandu 07.08.2024
No samozřejmě, že ano! Netvrdím opak, ty komiku.
                   Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Před pár dny jsem četl zprávu, ve které psali, že nějaký sebevrah přežil skok z 20m a dole při vědom
                   Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Jinak pokud si dobře vzpomínám, tak záchranáři mají za limitní výšku 8m do které je riziko vnitřních
                    Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Jo, od 8 už jdeš na trauma centrum, pokud je v dostupné vzdálenost.
                    Re: Jištění na štandu 08.08.2024
Ten limit je proto, že jdeš na traumacentrum automaticky. Ať dopadneš jak chceš a do čehokoliv. Třeb
                     Re: Jištění na štandu 08.08.2024
Ano, ale je to více než těch 6m LukasB.
                      Re: Jištění na štandu 08.08.2024
I po menším pádu Tě obvykle odvezou do nemocnice na kontrolu. Protože Ti obvykle něco je - nejčastěj
             Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Navíc většina při pádu ještě pudově drží lano a ona síla paží taky něco vydá...
        Re: Jištění na štandu 09.08.2024
Dávám palec nahoru. "Dycky zvratný bod" nad štandem. Pro prvolezce funguje jako "prvn
       Re: Jištění na štandu 06.08.2024
A co takhle zajištění jističe smycí pod štand, tedy pokud to nějak jde. Viděl jsem spoustu dospěláků
        Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Zajištění na štandu (lhostejno zda na zemi nebo n vícedélce na skále či ledu) proti vytažení jističe
         Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Nojo. A většina si pricvakne odsedák a rve zbytečně upínací oko sedáku, přičemž postačí další HMS,
          Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Cože? Dobře udělaný štand může za potlučení dcery? Co to plácáš nebohý horolezče?
           Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Nepochopil,že tu nejde o udělaný štand ale o prosté cvaknutí odsedáku jitičky do nytu dole na stěně.
            Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Neplyne.
            Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Neplyne.
       Re: Jištění na štandu 07.08.2024
....respektive klíčem k úspěchu je řízený prokluz.
Souhlas. Ovšem každej ví, že tohle už je
        bavme se už jen o prokluzu a neplevelme to tady13.10.2024
"...ne každý si tohle může dovolit zvládat..." ...protože? Naopak, každý by měl prokluz zn
         Re: bavme se už jen o prokluzu a neplevelme to tady13.10.2024
Pardon. Já z onoho textu na níže vypsané=m webu chápal, že je možný prokluz a chtěl jen potvrzení č
    Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Druholezec - kyblíkem ve štandu v režimu blokování. Jasně, Tam nemůže bejt problém pokud pokud řádně
 Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Ve výsledku máš dvě možnosti (bavíme se o seriózním lezení cca 6 a víc, žádné horské trávy):
  Re: Jištění na štandu 05.08.2024
přesně tak. hms je možná trapná omšelá historie, ale nic blbuvzdornějšího na světě neexistuje*)
   Re: Jištění na štandu 07.08.2024
...ani ta hms není úplně blbuvzdorná. zatraceně se vyplatí nějaká karabina s fixací polohy, aby se p
    Re: Jištění na štandu 07.08.2024
kterákoli karabina s fixací polohy. jelikož jsme na lezci, tak z nabídky shopu lezce namátkou climbi
     Re: Jištění na štandu 07.08.2024
No nevím. Já tam našel většinu klasických t.j.<šroubovacích či s posuvno či otočnom pokistkou. Sn
      Re: Jištění na štandu 07.08.2024
normálně si dej název kteréhokoli ze zmíněných výrobků do gůglu a koukej na obrázek. tuším, že správ
    Re: Jištění na štandu 10.08.2024
Osobně používám Grivel Clepsydra s Twin-Gate -
  Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Hmm.. Ony jsou snad i jiné tlumiče pádů...
  Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Jo Onen samoblok jako je např Alpine UP přímo do štandu s dobrým tlumičem pádů v úrovni nacvičeného
   Re: Jištění na štandu 05.08.2024
asi se kombinaci automatické blokující zakusovadlo + tlumič nedá po teoretické stránce nic vytknout,
    Re: Jištění na štandu 05.08.2024
No, já mám jasno, HMSka tedy.
    Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Ono pro nezkuseného eleva či pokud někdo nevěří jističi, lze přece použít obou druhů jištění (přímé
     Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Pracovala bych s premisou, že lezu jen s lidma kterým věřím a který nejisti poprvy.
      Re: Jištění na štandu 06.08.2024
To je jistě správné, ale nikdy to nebude 100%. A v případě havarie se právníci vždy dívaj na dodržen
       Re: Jištění na štandu 06.08.2024
jistěže je dobré zkontolovat, jestli kšandy fungují jak mají, ale mít kšandy, pásek a ještě celý den
       Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Právní problém mi je jedno, jde mi o praktickou část. Když umřu, mě už to bude jedno.
  Re: Jištění na štandu 05.08.2024
Tak pozor! S tím zatížením štandu je to přesně obráceně. Protiváha jističe= VĚTŠÍ zatížení štandu.
   Re: Jištění na štandu 05.08.2024
To ale platí jen při pádu přímo do štandu, ne? Pokud je tam postupovy jištění, tak největší raz dost
    Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Samozřejmě (reakce byla na Kokos, blbě se zařadila), pád přímo do štandu je z hlediska jištění vždy
     Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Tak ne, dobře se zařadila (už mám trochu rozostřený zrak :).
      Re: Jištění na štandu 08.08.2024
PS Kokos je kokos takže ten ... ne ta. Achhhh Fucking czechtin
     Re: Jištění na štandu 08.08.2024
Nepředpokládám, že by byl někdo tak "blbý" aby házel hubu přímo dop štandu ... hoši v jedn
   Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Někdy by váha ani tak nevadila jako skutečnost, jak bývá onen základní prvek štandu - ergo borhák,(s
    Re: Jištění na štandu 06.08.2024
Pochopitelně, jistící stanoviště vždycky kontroluju, když se mi nezdá a jde to, tak sychruju vlastní
 Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Vůbec nechápu, proč bych měl prvolezce jistit přímo ze štandu. Ten je přece prvním postupovým jištěn
  Re: Jištění na štandu 07.08.2024
jeden dopoledne v Betlémkách (nebo jiném vhodném nácvikovém areálu) bych doporučil každému, kdo to s
   Re: Jištění za kšandu 07.08.2024
doporučuje 10 hrobařů z deseti - jistit natvrdo z pevně osazeného jistícího bodu.
    Re: Jištění za kšandu 07.08.2024
Zkušenost z nějakého trenažéru?
    Re: Jištění za kšandu 07.08.2024
Zkušenost z nějakého trenažéru?
     Re: Jištění za kšandu 07.08.2024
zkušenosti z lezení, naživo. nelezu s pytlem písku ale se spolulezcem a pokud chci, aby přežil, jist
      Re: Jištění za kšandu 07.08.2024
Přesně tak, naprosto výstižné!!!

Připodepisuji bez podpisu :-).
      Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Dělej si co chceš, ale neblbni prosím hlavu lidem, kteří netuší, jaká bije.
       Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Je otázka, kdo tady blbne lidem hlavu. Jestli to čistě náhodou nejsou teoretici z trenažéru, kde sim
        Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
já bych tedy mimořádně ocenil, kdyby některý z těch slavných "praktiků se zažitou reálnou praxí
         Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Je třeba si uvědomit, že pokud vezmeš prvolezce do štandu natvrdo, tak celou rázovou sílu absorbuje
          Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
k věci: chytils někdy pád deset metrů s faktorem blízkým dvojce přes tělo (kdybys chtěl být přesný t
          Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Jenom poznámka: dnešní lana jsou pletená tak, aby nebyl potřeba prokluz.
           Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
to ovšem nic nemění na tom, že u většího pádového faktoru a bez požadavku na zkrácení pádu (aby jišt
            Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Už to vidím v barvách, jak jistič visící na štandu dává prokluz během dlouhého pádu s nějakým vyšším
             Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
proč by nedával prokluz? v háemesce zredukuješ sílu na nějakou maximálně přibližně půltunu (i kdybys
              Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Takhle jo. Já si představil řízený prokluz třeba půl metru nebo metr tím, že lano nechám proklouznou
           trochu nesmysl13.10.2024
Kubo, nerad bych Tě zkoušel, ale zkus sem prosím vypsat důvody, kvůli kterým je někdy nutné dát pada
            Re: trochu nesmysl14.10.2024
Když mě nerad zkoušíš, tak mě nezkoušej. To je jednoduché. A důvody sem vypiš sám.
         Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Jo, viděl jsem, jak pneumatika mávala i s udělanými chlapy - ale ve skalách pak i mnohem menší holky
          Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
my se samozřejmě jistíme a nad štandem se padat bojíme ještě víc než kde jinde. ale někdy to jištění
           Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
jinak nevidím důvod do toho motat obtížnost (leda tak pro potřebu shovívavého machrování). samozřejm
            Re: Jištění za kšandu 14.08.2024
V působících silách ne, ale v možnostech zajištění je teda sakra rozdíl. Věřím, že v nějaké devítce
             Re: Jištění za kšandu 14.08.2024
No řeč byla původně o šestkách... Ale i na čtyřkách takové úseky najdeš. Minulý týden jsme se vrátil
          Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Víc než 7- ve velkých stěnách POVL a rezavých skobách jsem také nikdy nelezl, ale přesto někteří moj
    Re: Jištění za kšandu 07.08.2024
Inu paní J. jak kde. Pokud nekdo jistí na jednodélce a seshora, je úplně fuk zda přímo či nepřímo,
     Re: Jištění za kšandu 07.08.2024
Znění úvodního komentáře na základě kterého zde debatujeme:

"Jde na vicedelce ně
      Re: Jištění za kšandu 08.08.2024
Inu souhlas, i když se přímo k tematu nevyjadřovalo více lezců.Přesto mám tuhle diskuzi za velmo pod
       Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Ona tahle diskuse je hlavně matoucí. Doporučuji si nechat od instruktorů pořádně vysvětlit metodiku,
       Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Ona tahle diskuse je hlavně matoucí. Doporučuji si nechat od instruktorů pořádně vysvětlit metodiku,
        Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí
        Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí
        Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí
        Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí
        Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí
        Re: Jištění za tureckou kšandu 09.08.2024
no jasně, instruktor je bůh a všechno za vás zařídí.
         Re: Jištění za tureckou kšandu 09.08.2024
instruktor přirozeně není bůh*), ale na rozdíl od diskutérů na lezci je u dnešního instruktora garan
          Re: Jištění za tureckou kšandu 09.08.2024
No, když občas vídám, co dělají "instruktori lezení na umělých stěnách"...
           Re: Jištění za tureckou kšandu 09.08.2024
od instruktorů lezení na umělých stěnách očekávám, že budou učit lezení na umělých stěnách. na jiště
            Re: Jištění za tureckou kšandu 11.08.2024
To bych taky čekal a přesto tam vidím zvěrstva pod jejich dohledem jako 5 metru od stěny, jištění ze
           Re: Jištění za tureckou kšandu 09.08.2024
Instruktor na stěně není většinou intruktor ČHS, ale má bídný kurz pod MŠMT...
           Re: Jištění za tureckou kšandu 12.08.2024
Instruktoři a vedoucí kroužků si své lidi většinou ohlídají. O ty ostatní se většinou nestarají, něk
      Re: Jištění za kšandu 09.08.2024
Inu a dolez ke štandu na vícedélce je vpodstatě totéž,.
       Re: Jištění za kšandu 14.08.2024
Asi jsou ony Auge dobrá věc. Ovšem tu a tam je třeba jistit naslepo. (Viz třeba obyčejný Kružberk k
  Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Pokud jsem chápal, tak nejvíc se to týká situace nalezení do 1. jištění nad štandem, které může způs
  Re: Jištění na štandu 07.08.2024
Určitou chybou bylo vypuštění Auge z jistícího řetězce. To řešilo mnohé. Centrální karabina byla kro
   auge neboli zapojení dračáku do jištění13.10.2024
Díky, termín auge jsem v kontextu s lezením slyšel poprvé, povedlo se mi vygooglit tohle: (smazat dv
 Re: Jištění na štandu 10.08.2024
Ještě jedna provokace, přestože někteří budou horovat něco o imbeciech co k lezení nepatří a t.d. Je
  Re: Jištění na štandu 14.08.2024
A otázka praváků/leváků a dolézéní ke štandu zprava, zleva? Asi No problem.
  Re: Jištění na štandu 11.10.2024
Pullodak se da zalozit az osmi zpusoby a jen jeden je ten spravny/idealni. Nekdy si to vyzkousej.
 Re: Jištění na štandu 12.08.2024
Co jsem kdy kde viděl, tak většina lidí na horách jistila ze sedáku. Menšina pak háemeskou ze štandu
  Re: Jištění na štandu 14.08.2024
Tady je video jak jistit s kýblem přímo ze štandu. Zhruba na 4 minutě.
https://
   Re: Jištění na štandu 14.08.2024
Tak toto se používalo v roce 2000 kdy ještě kyble neměli oko !!!
A je to fakt už překonané a
  Re: Jištění na štandu 14.08.2024
Tady je video jak jistit s kýblem přímo ze štandu. Zhruba na 4 minutě.
https://
   Re: Jištění na štandu 14.08.2024
Tak toto se používalo v roce 2000 kdy ještě kyble neměli oko !!!
A je to fakt už překonané a
    Re: Jištění na štandu 14.08.2024
Bavíme se o jištění prvolezce ne? Tak co plácáš o oku. Tady to máš s Reverso.
https://
     Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Přečti si to ještě jednou, pomalu, pusti si video, zaspomínej jak to bylo za mlada (ještě než bylo p
      Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Prostě je to technika o 25 let zpět, ale asi panové to tak učí do dnes...
     Re: Jištění na štandu 29.08.2024
Shlédnutím vide dle mého mínění
1 Pocíta se se 2 jisticími body,což nelze vždy použít.
    Re: Jištění na štandu 14.08.2024
Co to blábolíš nešťastníče? Ten chlapík na videu vysvětluje velmi srozumitelně princip jištění ze št
     Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Přečti si to ještě jednou, pomalu, pusti si video, zaspomínej jak to bylo za mlada (ještě než bylo p
      Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Prostě je to technika o 25 let zpět, ale asi panové to tak učí do dnes...
       Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Nebo je to v počádku pane Turek, HAL instruktore ČHS co má asi ještě akreditaci?
        Re: Jištění na štandu 15.08.2024
... pořádku ... překlep
        Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Už asi dva roky jsme ji nechal propadnou a neobnovuji. Jsou u nás v oddíle mladší a lepší instruktoř
         Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Nicméně na otázku odpověď žádná... Je to tedy v pořádku?
          Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Je to v pořádku. O tom snad nikdo soudný nemůže pochybovat.
           Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Takže kyblik cvaklý přímo do štandu na jištění prvolezce je O.K. ... tak možná, že je dobře že už js
            Re: Jištění na štandu 16.08.2024
Samozřejmě, že je to OK. Běžně se s tím setkávám například na plezírových vícedélkách v Rakousku neb
     Re: Jištění na štandu 15.08.2024
Přečti si to ještě jednou, pomalu, pusti si video, zaspomínej jak to bylo za mlada (ještě než bylo p
   Re: Jištění na štandu 16.08.2024
To je vlastně jako viz,,,....lze přece použít obou druhů jištění (přímé i nepřímé) současně...
   Re: Jištění na štandu 16.08.2024
To je vlastně jako viz,,,....lze přece použít obou druhů jištění (přímé i nepřímé) současně...
    Re: Jištění na štandu 16.08.2024
APP. Tak se mi zdá, že tu každý mluví o prvolezci ale pokaždé v jiné pozici. Jedni při nástupu do st
 Re: Jištění na štandu 14.08.2024
elegantně se jistí právě přes tělo. Protože chceš prvolezce jistit, že jo. A ještě s elegancí. Tak p
  Re: Jištění na štandu 14.08.2024
...a protože už výše podotkli, jak je důležité, aby nad jistítkem bylo něco solidního cvaknuto, není
 Re: Jištění na štandu 18.08.2024
Nevím, jestli to je nejlepší nebo nejvíc zranění-vzdorný řešení, ale ještě jsem to tu nečetla a třeb
  Re: Jištění na štandu 18.08.2024
To je právě to odsazené stanoviště, o kterém tady již byla řeč výše, kteréžto řešení teoretici s ofi
   Re: Jištění na štandu 19.08.2024
odsazené jištění (jistič spuštěný o 2-3 metry) je podmínečně dobré řešení, výborně zafunguje někde n
    Re: Jištění na štandu 19.08.2024
A co ty, už sis byl cvičně odskočit do štandu jištěném dle vaší teorie ideálně bez prokluzu, jak dop
     Re: Jištění na štandu 19.08.2024
neběžely tudy děti? pleju len.
uč se porozumění psanému textu, statečnej Tajnosnube.
      Re: Jištění na štandu 19.08.2024
Takže nevyzkoušel, ale druhým budeš tvrdit, jak je to perfektní řešení...

Tak do té d
     Re: Jištění na štandu 19.08.2024
Pokud se ptáš i mě, tak já to za sebou mám. Kromě toho, že už jsem já mnohokrát chytal na trenažérec
     Re: Jištění na štandu 19.08.2024
Pokud se ptáš i mě, tak já to za sebou mám. Kromě toho, že už jsem já mnohokrát chytal na trenažérec
      Re: Jištění na štandu 21.08.2024
"Takže mohu říci, že to bylo úplně stejné jako s pytlem písku."

Tak pominu
       Re: Jištění na štandu 21.08.2024
Bavili jsme se o jištění ze štandu, že? A to přesně Klaxon dělal. Měl mě natvrdo ve štandu - na smyč
        Re: Jištění na štandu 21.08.2024
Až na to, že na tom trenažéru měl o takových dobrých 30m kratší aktivní délku lana a pádový faktor 2
         Re: Jištění na štandu 21.08.2024
Týjofka. Takže zase nic. Anonymové jsou fakt strašní matlalové.
          Re: Jištění na štandu 21.08.2024
Já věděl, že to na tebe bude moc složité...
       Re: Jištění na štandu 21.08.2024
Tak znovu Lukášova otázka: kdo z Vás anonymních popíračů chytil velký pád na vícedélce přes tělo? Ja
        Re: Jištění na štandu 10.10.2024
Naražený koleno a roztrhlý kalhoty. Pád 25m, vytržený jištění a pak už jen štand pod kterým jsem byl
         Re: Jištění na štandu 14.10.2024
takže potlučenej ale živej. jako Kokšův spolulezec z dávné historky:)
          Re: Jištění na štandu 15.10.2024
No tahle historka zas tam moc dávná není. 2013 cca.
Nakonec mě štvaly nejvíc ty kalhoty, ale
           Re: Jištění na štandu 15.10.2024
to jo, přibližně takový průběh má i chycení toho pytle s pískem (a poměr hmotnosti padajícího a chyt
      Re: Jištění na štandu 21.08.2024
Turku tebe se nikdo neptal...
       Re: Jištění na štandu 21.08.2024
Díky za sdělení, milý anonyme.
        Re: Jištění na štandu 22.08.2024
K danému tématu asi fundovaně, věcně a podloženě již tento vikend na MHFF
         Re: Jištění na štandu 22.08.2024
Škoda že, podle avizovaného programu to opět bude jen takové sterilní akademické žvatlání u stánku b
          Re: Jištění na štandu 22.08.2024
Furt to samý: povídej, jak jsi si odskočil nebo jak jsi takovou tlamu ze štandu chytil.
           Re: Jištění na štandu 23.08.2024
Mohu tě ujistit, že mám za sebou celou řadu takových pádů. Díky tomu také vidím na tom tvém videu to
            Re: Jištění na štandu 23.08.2024
Takže zase nic, milý anonyme. Když už ti nestačí "obyčejný" lezec, horolezecký instruktor
             Re: Jištění na štandu 23.08.2024
Ale kdepak, já od Vás žádám pouze to, abyste za svými metodickými radami stáli až "do hrdel a s
  Re: Jištění na štandu 23.08.2024
Ono snad někde je možno i jističe dojistit tak, aby do zubů nedostal. Ovšem asi jen zřídkakde....
 Re: Jištění na štandu 25.08.2024
Vážení. Mám dojem, že se tu ona diskuze pomalu kloní k vyměnování osobních názorů,přičemž většinou o
 Re: Jištění na štandu 09.10.2024
Vyrojilo se tiu spousta názorů pro i proti. Jen dotaz.
A co onen CLICK UP či ALPIN UP. S ním
  Re: click up09.10.2024
Jak s tím dáš prokluz ve štandu?
  Re: Jištění na štandu 09.10.2024
Click up prokluz nedá, Alpine Up ano ale v módu jako normální kýbl...jako poloautomat to je taky bez
   Re: Jištění na štandu 10.10.2024
Dobry, tak jako k cemu je ti tezkej alpine up, kdyz muzes mit normalni kybl? :)
    Re: Jištění na štandu 10.10.2024
Vážení. On jde totiž jakýs takýs prokuz dělat v onom zablokovaném stavu pouze polohováním jistátka.
     Re: Jištění na štandu 11.10.2024
Ubal si brko prosím tě a dej už pokoj.
 Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD09.10.2024
Dotaz mi přijde zvláštní (proč by někdo chtěl prvolezci dopřávat natvrdo chytané pády, a to si piš,
  Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD10.10.2024
No, ptam se proto, ze kdyz do toho spadnu holce, tak ji to do tela docela rozmrda o skalu a nejspis
   Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD10.10.2024
Píšu to proto, že chci znát názory na onen prokluz, který zřejmě jde, ale asi vyžaduje cvik a praxi.
    muhehe10.10.2024
jasně OHM a prokluz, to jde dohromady asi jako marmeláda s železnejma prutama :-p
   Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD10.10.2024
Tenhle důvod chápu, ale proč do toho chceš zapojovat kyblík?
   Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD10.10.2024
čili dotaz vlastně zní, jak dělat s kyblíkem prokluz bez pomoci pohybu jističe, když je kyblík cvakl
    Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD15.10.2024
+++
  Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD10.10.2024
Tedy konkretně. Click up viz
   ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!10.10.2024
ClickUp NEMÁ dvě polohy!!! Co to meleš?, když ho založíš naopak funguje jako hoódně hoódně hoódně šp
    Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!11.10.2024
Vpodstatě souhlas. Ony jsou tam nějaké drážky co možná mohou zlepšovat, ale nevím, proto se ptám. Ví
     Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!12.10.2024
Nález pro výše uvedené disluse. (I otočení)
      Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!15.10.2024
Já ti nevím, ale když tam je jasně napsáno, spouštění prvolezce při ŠPATNÉM ZALOŽENÍ LANA, tak pokud
      Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!15.10.2024
Já ti nevím, ale když tam je jasně napsáno, spouštění prvolezce při ŠPATNÉM ZALOŽENÍ LANA, tak pokud
      Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!15.10.2024
Já ti nevím, ale když tam je jasně napsáno, spouštění prvolezce při ŠPATNÉM ZALOŽENÍ LANA, tak pokud
       Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!15.10.2024
Hanibal
Click UP + je inovované poloautomatické jistítko Click UP od Italské firmy Climbing T
        Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!15.10.2024
Ty si kokot :D
        Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!16.10.2024
Můžu poprosit číslo na tvyho dealera? To je solidní matros.

 Zapomenutá větrovka na Polínkách28.07.2024
Ahoj, včera, t.j v sobotu 27.7. jsem u šutru, co je naproti Ptákom v trní, nechal modrou paclitku od Salewy.
Dnes k večeru už tam nebyla; předpokládám, že se nálezce/zachránce najde a ozve:)

Karel 606 268 746
Díky.

 Křup prst26.07.2024
Ahoj borci, omlouvám se za otázku, co tu je každý rok, ale právě se vracím ze stěny, kde jsem dělal takový blbý crimp, ze kterého když jsem se odrážel, tak jsem slyšel křupnutí a jakoby se mi “provalil” prsteník. Nebolí to, ale úplně jsem v tom ztratil sí
 Re: Křup prst27.07.2024
Když jsi tak chytrý, že víš, že "na doktora to není", tak si užij rady internetových chytr
  Re: Křup prst27.07.2024
Já bych s tím i někam šel, ale jsem v zahraničí a když jsem tu byl naposledy u doktora s bolavou ach
   Re: Křup prst28.07.2024
hele, dělej jak myslíš, hodně štěstí
  Re: Křup prst03.08.2024
Já měl křup noha. 4 různé ortopedie 3-4 týdny objednání. Nekonec jsem šel na chirurgii (druhý den) a
 Re: Křup prst27.07.2024
Zni to jako typicke priznaky pro natazeni, natrzeni ci pretrzeni poutka A2 ci A4. Google, youtube. P
 Re: Křup prst28.07.2024
dobry zdroj
  Re: Křup prst29.07.2024
Díky za super zdroj, hlavně ty testy jsou super. Hned jsem klidnější! Jinak jsem.to právě taky jel p
  Re: Křup prst29.07.2024
skvelej link, dik.
jinac teda -- vychovu verejnosti na Lezci uz zkouseli jini..;-)
   Re: Křup prst29.07.2024
lidi co věří na hooper beta systém a nevěří na klasický opravní systém? divná doba

 Štenice22.07.2024
Ahoj,

byl jste prosím někdo v poslední době na Štenici. Nevíte jak to tam vypadá s jištěním? Jednu dobu bylo prý odstraněno, tak jsem se chtěl zeptat jestli stav odpovídá nákresu co je na Databázi skal, nebo je tomu jinak. Děkuju

 Závod v Teplicich22.07.2024
Po shlédnutí propozic závodu v Teplicích, který není ani ČP a ani už MČR, je člověk překvapen nestandardní výši startovního pro lezecké závody, a to 800,1 předem a na místě 1200,-  ( v ceně je triko a propagační materiály plus jeden vstup za 200,- do
 Re: Závod v Teplicich22.07.2024
Prosím tě, co řešíš? Chceš/nechceš, hotovo.
  Re: Závod v Teplicich23.07.2024
Asi tak
  Re: Závod v Teplicich23.07.2024
Tak oni by někteří možná i rádi, ale zdá se jim, že ty ceny pomalu začínají být docela přemrštěné a
   Re: Závod v Teplicich24.07.2024
Vetsinou se ukazuje, ze je nejlepsi volit penezenkou, konec koncu, nic jinyho je vlastne ani nezajim
 Re: Závod v Teplicich25.07.2024
přelézt podlézt plot. Vybírat peníze do veřejného parku je určitě i nezákonný, takže vůbec se s těma
  Re: Závod v Teplicich25.07.2024
Hele, ono když tam budeš chtít projít tak tam projdeš, to není úplně point.
 Re: Závod v Teplicich27.07.2024
proč se nepodepíšeš aspoň iniciálama?
  Re: Závod v Teplicich03.08.2024
Protože T. není iniciál <|>

 Koukolova hora20.07.2024
Ahoj, co říkáte lezení na Koukolově hoře? Jak je to tam s jištěním v lehčích cestách? Koukal jsem, že jí tu v minulosti v diskuzi dost sepsuli, ale podle průvodce by to tam mělo být fajn i pro lezce lehčích cest a ideální na léto.
 Re: Koukolova hora20.07.2024
Jisteny je to ted dobre, vzdy ve stinu a od 7UIAA i rainproof, lehcich cest je tam i na vikend dost
  Re: Koukolova hora20.07.2024
Hezky, děkuju za info!
   Re: Koukolova hora20.07.2024
doporučuji minimálně helmu s sebou - 2x jsem byl svědkem toho, že se z vršku zřejmě samovolně uvolni
    Re: Koukolova hora20.07.2024
Několik čtyřek je tam dobrých a slušně jištěných. My bojácní si ovšem navíc bereme vklíněnce a smyčk
     Re: Koukolova hora21.07.2024
Je to šrot. Nemá to smysl tam vůbec jezdit. To si zalezeš na jakékoliv umělé stěně líp a bude to stá
      Re: Koukolova hora21.07.2024
Byli jsme tam nakonec dneska a kromě toho, že to bylo docela špinavý, a taky tam pod kamarádem odpad
       Re: Koukolova hora21.07.2024
Helmy minimálně na jištění a většinou i na lezení nosíme :).

 Písek, skály nad Otavou19.07.2024
zdravím, co všechno je v Písku zničené těmi novými ferratami? Celá stěna Svatováclavských skal? Co všechno ze Sekernických skal?

Je pravda, že to udělali sami místní lezci :-( ?
 Re: Písek, skály nad Otavou19.07.2024
to by byl legitimní dotaz na OVK, případně CVK. poslals jej?

u podobné "velevýzn
 Re: Písek, skály nad Otavou19.07.2024
Na místě jsem byl, ještě když tam bylo černé lano. Oč ti vlastně jde? Všude v okolních zemích turist
  Re: Písek, skály nad Otavou19.07.2024
slova respekt a tolerance jsou často použita k ospravedlňování svévolných prasáren. respektování nez
   Re: Písek, skály nad Otavou19.07.2024
Ale ten "jájájá jismus" je právě to, že bezostyščněseru na všechny ostatní.

 Peilstein - kemp v okolí17.07.2024
Máte pls nějaké tipy na rozumné ubytování (nejlépe kemp) v okolí Peilsteinu? Díky!
 Re: Peilstein - kemp v okolí17.07.2024
Jo a o chatě nahoře vím, ale hledám něco, kde se dá ubytovat se psem, postavit stan atd...
  Re: Peilstein - kemp v okolí18.07.2024
Paradise Garden ;-) https://
 Poděkování12.07.2024
Dne 8.6. jsem se rozbil ve Sloupu na Hřebenáči. Děkuji všem, co tam byli, za pomoc a podporu.
Arnošt z Olomouce
 Re: Poděkování14.07.2024
jooo kdybys umel chlastat..
  Re: Poděkování14.07.2024
tvůj komentář je nevhodný a neuctivý. Arnoštovi se stal vážný úraz a projevil vděčnost těm, kteří mu
   nekrmit14.07.2024
nekrm trolla, jarin není příliš důvtipným diskutérem, jeho příspěvky s velmi primitivním smyslem pro
    Re: nekrmit14.07.2024
Jarine, Jarine ty si normálně koleduješ
    Re: nekrmit18.07.2024
Hlavně ten příspěvek není od Jaryna, který by se k tomuto nikdy nesnížil. Jaryn jen zachraňuje věci,
 Re: Poděkování18.07.2024
Není špatné přidat detaily o úrazu, hlavně jak se to stalo, ať se tomu můžeme lépe vyhnout my ostatn
  Re: Poděkování19.07.2024
Při cvakání posledního jištění jsem omdlel.

Bezvědomí, několikanásobná otevřená zlome
   Re: Poděkování20.07.2024
Tak to hlavně pěkně rozhejbej at si znova zase fit!
    Re: Poděkování24.07.2024
to je vůl ..kaviárový tousty
   Re: Poděkování03.08.2024
Přeji brzké uzdravení.
Proč tě vyplo?

 Studlgrat na GrosGlockner11.07.2024
Nebyl někdo v posledních dnech? Jak to vypadá se sněhem, a vůbec podmínkami? Díkes!
 Re: Studlgrat na GrosGlockner11.07.2024
Byly jsme minulý týden, sněhová podmínka na přístup po ledovci i sestup dobrá, odpoledne už to bylo

1   ...   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Jištění na štandu
Jde na vicedelce nějak elegantně jistit kyblem (prvolezce) do standu (ne přes tělo)?
Nebo všichni používáte půl lodak?
Tomas23:36:36 03.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Pokud má nad štandem nějaký 100% spolehlivý jistící bod, tak asi ano. Ale kdyby měl spadnout přímo do štandu, tak by to asi moc dobré nebylo.
23:45:20 03.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Jo, bereme do úvahy spolehlivý stand. Dva festovni nejty.
Tomáš 23:51:57 03.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
Nejsem metodik, ale kromě spolehlivého štandu to myslím chce ještě další spolehlivý bod nad štandem. Když prvokezec nespadne přímo do štandu, ale chytí ho něco nad, tak se kbekik přímo ve štandu asi může chovat rozumně. Kdyby ale spadl přímo do štandu, teda do toho kybliku, tak to nebude mít moc velký brzd y tření.
05:48:01 04.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Pokud to pošleš přímo do štandu s kýblem, nebude to de facto mít žádné tření. Řešením je dát do centrálního oka štandu hned za ten kýbl další karabinu, která to lano "zlomí", určitě to po chvilce googlení někde najdeš. Osobně mi to ale přijde trochu nepohodlné na podávání lana (byť to lze po cvaknutí tutového postupového jištění zrušit), takže používám ten půlloďák a s polovičními lany v horách si dávám kýbl na sedák.
Fanoušek baletu09:45:18 04.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
A což takhle použít onen nový tlumič pádů OHM? Má někdo zkušenosti s tlumiči vůbec?
Honza11:54:01 04.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Ohm bych vzhledem k hmotnosti na vícedélku netahal. Navíc to je použitelné pouze s jednoduchým lanem a to už pak můžeš v pohodě jistit tím půlloďákem přímo do štandu, chceš li se vyvarovat prudkému trhnutí jističe vzhůru.
Fanoušek baletu15:48:31 04.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Ohm venku? Děkuji ne, zlomit kotníky si umím i lépe.
15:48:38 04.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
APP. Pro mnohé je lepší při při přímém jištění používat onu zakázanou osmu (lano možno protáhnout i HMS). A dobírané lano možno dublovat jiným jistítkem (kybl či Smart) ovšem nepohodlné a složité. Samoblok je samozřejmě jistější.
Honza12:12:47 04.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
:-D
15:50:27 04.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Jak se prosimte pouziva samoblok pro jisteni prvniho?
19:54:24 04.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
záleží jak moc je pravděpodobné, že prvolezec spadne než zandá první tutové postupové jištění, a také záleží na hmotnosti respektive rozdílu hmotností jištěného a jistícího.

naprosto spolehlivá a blbuvzdorná je poloviční lodní smyčka (HMS). má jedinou nevýhodu - moc s ní nejde cvakat střídavě (ale upřímně řečeno, tam, kde jsou dva nejty na štandu, tam střídavé cvakání moc nenastává). pokud je riziko vypadnutí výrazné a pokud je prvolezec výrazně těžší (typicky manželská/partnerská dvojice), tak je to správná volba. ostatně, co nám brání při dosažení naprosto spolehlivého jistícího bodu nebo pěkného nouhendu jistítka vyměnit.

jak zmiňuje Fanoušek baletu, lze k kyblíku přímo do štandu procvaknout karabinou a tu pak odstranit. blbě (nepohodlně) se s tím podává lano, ale to se dá chvilku vydržet. ale každému bych doporuil si s touhle vyfikundací chytit pneumatiku/pytel s pískem, a to samé doporučuji i zastáncům chytání pořádných tlam přímo přes tělo. jistě lze argumentovat, že v lezeckém pravěku byly mnohé dramatické dlouhé pády chyceny přes rameno jističem sedícím u kruhu ve vojenském opasku, ale ne nadarmo některé z historek pokračují tím, že otrlý prvolezec vyrazil ho hospody shánět nepoškozeného jističe.
Lukas B.08:12:54 05.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
No o to me prave jde, na pisku jsem uz takle jednu tlamu do tela chytal u kruhu a od ty doby vim, ze to neni dobrej napad a uz tam jistim jenom do kruhu pres pullodak.
Na vicedelce v horach s dvoujcatama to neni uplne pohodlny, resp. po par dylkach se ty lana hrozne krouti, protoze se nemaji kde vykroutit, kdyz se neodvazujeme.
Ale ocividne teda zadny elegantni postup, jak mimo pullodaku jistit do standu prvolezce teda neni?
Tomas09:21:38 05.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
běžně vyvádím (lehčí) cesty 20+ délek následován manželkou a jištěn na dvojičkách přes půlloďák, a žádného kroucení a zamotávání lan jsem si nikdy nevšiml. možná je to tím, že to po každé délce rovnám dobíráním přes reverzo, a možná je to tím, že lana zásadně motám a rozmotávám sám.
Lukas B.09:26:16 05.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
protože jak je jednou lano pokroucený, tak pokud se neporovná několikanásobným pořádným proslaněním na plnou délku, tak pokroucené zůstane. a mnoho je způsobů motání lana, a nejčastěji se lano pokroutí tím, že jej rozmotává někdo jiný, než jej motal.
Lukas B.09:30:15 05.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
https://horoleze ckametodika.cz/jistici-stanoviste
https://horoleze ckametodika.cz/jisteni-druholezce
Krtek09:34:32 04.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
No, tam jiná metoda než půl lodak není nebo blbě koukám?
Tomas15:50:22 04.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
Promiň přehlédl jsem to jištění prvolezce.

Mít kyblík přímo ve štandu jde asi jen teoreticky. Nenacházím v tom však žádné výhody.
V praxi býváš vůči štandu pokaždé v jiné poloze výše/níže, vlevo/vpravo. Pro ovládání jistítky při jištění jsou potřebné zažité automatismy. Ty v tomto případě (kýbl v řetězu) se budou získávat blbě a mohou být možná i nebezpečné v krizových situacích...
(Pískaři to můžou mít jinak, tomu ovšem nerozumím).

Standardně se se vícedélkách jistí:
Prvolezce - s kyblíkem v sedáku. Lano se vede přes expresku/karabinu ve štandu. Poté, co prvolezec zapne nějaké solidní postupové jištění, tak se lano z expresky vypne - kvůli tření apod.
Druholezec - kyblíkem ve štandu v režimu blokování.
Krtek19:55:34 04.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Ahoj Krtku, mám dotaz k tomu, co popisuješ jako standardní postup: už jsi někdy viděl, jak někdo spadl bez postupového jištění do toho, co jsi popsal? Jestli jo. mohl bys tu příhodu popsat?
Anonym22:18:09 04.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Myslím, že nějaká taková taškařice byla vidět v jednom z videí Cedrica Lachata a Niny Caprez, když ještě lezli spolu. Tak až nebudeš mít co dělat, můžeš to zkusit najít. Nevypadalo to úplně příjemně, pokud se dobře pamatuji, ale nebyl to dlouhý pád.
Víťa 23:32:20 04.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Krtek se neozývá, tak ukončím svoje přispívání do tohohle tématu těmito body:
1. troufám si tvrdit, že neexistuje návod výrobce k použití kýblu, který by uváděl to, co Krtek má za standardní jištění prvolezce kýblem, jako možné použití.
2. v každém návodu kýblu, který jsem viděl, bylo použití kýblu k jištění prvolezce odjinud než ze země buď úplně zakázáno, nebo vyobrazeno jinak, než Krtek napsal. Na obrázku bylo vždy mezi kýblem a prvolezcem postupové jištění, ale v TAKOVÉ VZDÁLENOSTI OD JISTIČE, ABY PŘI EVENT. PÁDU KÝBL (zapnutý do sedáku jističe) NEMOHL NARAZIT DO KARABINY POST. JIŠTĚNÍ. Toto nelze v uspořádání, co popsal Krtek (karabina post. jišť. rovnou ve štandu) zaručit, leda by jistič visel aspoň dva metry pod štandem a nebyl o moc lehčí než prvolezec, což Krtek nezmiňuje.
3. v amerických návodech na vícedélkové lezení se první postupové jištění (splňující podmínku, kterou jsem napsal velkými písmeny), nazývá výstižně Jesus piece. Asi proto. že nikdo jiný než Kristus nezaručí, že takové postupové jištění bude mít prvolezec při odlezu od štandu ve stěně pokaždé možnost cvaknout. A dokud ho necvakne, jeho let po pádu rovnou do kýble skončí buď na zemi, nebo 50 m pod štandem.
Anonym10:42:57 05.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Krtek se neozývá, tak ukončím svoje přispívání do tohohle tématu těmito body:
1. troufám si tvrdit, že neexistuje návod výrobce k použití kýblu, který by uváděl to, co Krtek má za standardní jištění prvolezce kýblem, jako možné použití.
2. v každém návodu kýblu, který jsem viděl, bylo použití kýblu k jištění prvolezce odjinud než ze země buď úplně zakázáno, nebo vyobrazeno jinak, než Krtek napsal. Na obrázku bylo vždy mezi kýblem a prvolezcem postupové jištění, ale v TAKOVÉ VZDÁLENOSTI OD JISTIČE, ABY PŘI EVENT. PÁDU KÝBL (zapnutý do sedáku jističe) NEMOHL NARAZIT DO KARABINY POST. JIŠTĚNÍ. Toto nelze v uspořádání, co popsal Krtek (karabina post. jišť. rovnou ve štandu) zaručit, leda by jistič visel aspoň dva metry pod štandem a nebyl o moc lehčí než prvolezec, což Krtek nezmiňuje.
3. v amerických návodech na vícedélkové lezení se první postupové jištění (splňující podmínku, kterou jsem napsal velkými písmeny), nazývá výstižně Jesus piece. Asi proto. že nikdo jiný než Kristus nezaručí, že takové postupové jištění bude mít prvolezec při odlezu od štandu ve stěně pokaždé možnost cvaknout. A dokud ho necvakne, jeho let po pádu rovnou do kýble skončí buď na zemi, nebo 50 m pod štandem.
Anonym12:57:36 05.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Neviděl.
Provozuju lezení v horách, kde se na tutový štand narazí jen občas.
Kyblík do štandu bych nedal asi nikdy. Když tak ten půlloďák. S ním se pracuje dobře.

Krtek09:56:56 05.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
v dávných dobách více než před dvaceti lety jsme udělali seanci s pádostrojem v betlémkách a chytali pytel s pískem tímhle popsaným způsobem, tj. jistítko v oku sedáku a karabina v kruhu, pád asi osmi-desetimetrový a faktor tedy necelá dvojka. dopadlo to žalostně - těch, co si to vyzkoušeli bez poškození, byl naprostý zlomek *), byla tam nějaká naražená kolena, naražená zápěstí, modřiny na boku, odřené ruce... když jsme odcházeli, tak jsme museli připomínat návrat přeživších z prohrané bitvy.

*) několik zavilců to zkoušelo opakovaně a nakonec se to "naučili", respektive klíčem k úspěchu je řízený prokluz. ale že by to bylo něco, co by se dalo doporučit...
Lukas B.10:11:54 05.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
Děláme to na stejném místě pořád. Ať každý nováček vidí, co to s ním udělá. Odřené ruce, naštípnuté kosti, roztrhané bundy a potoky krve se vždy odehrávají stejně. Klíčem je správně nastrčit rameno nebo bok, když to s jističem práskne o skálu. Gobo tady předvádí rozdíl: youtube.com/watch?v=xaCyq3RCKgs
Kuba Turek02:24:36 06.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
Místo starého hmotného pardála Goba zkus dát video nějaké 45 Kg holčiny nováčka, takhle to vypadá, že je to celkem pohoda.
Martin14:27:47 07.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění na štandu
je to tak; Gobo je jednak drsný chlapík odkojený vzduchem z koksáren, a druhak je to už taky pár let zasloužilý tatík (a je to na něm vidět, ostatně, co zrovna já mám co povídat). pětačtyřicetilové dívky po této kratochvíli vypadaly jak po střetu s parní mlátičkou a takové video by muselo být označeno symbolem nevhodnosti pro mladistvé (žádný sex, jen pusté násilí).
Lukas B.15:34:47 07.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
Pytel písku není to stejný jako člověk jehož tělo značnou část energie pohltí. Také záleží na jakém laně jistíš. Jestli na nějaké staré jedenáctce tuhé jak statika a nebo na sedmapůlmilimetrových půlkách.

Stačí si udělat odsazené stanoviště vratný bod mít co nejvýše a mít natrénováno jištění s prokluzem. Což u dnešních tenkých lan s malou rázovou silo není zas takový problém.
15:00:42 06.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
Pytel písku na videu váží cca 50 kg.

Lana jsou sice už v oddíle vyřazená, ale pořád jsou to dostačující půlky, na kterých by bylo možno lézt dál.

Pády nejsou příliš dlouhé.

Takže to docela dobře simuluje normální chytání v reálu. A přesto to připraveného Goba docela dost odhodí.
Kuba Turek15:23:49 06.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
u desetimetrového pádu do dynamického lana se pytel písku a tělo chovají dost podobně (na rozdíl od tvrdého odsednutí do statické odsedky).

není nad to si to vyzkoušet. už deset let navrhuji skeptickou seanci s odrostlejším seletem v sedáku a jeho následnou konzumaci (přesný okamžik usmrcení pašíka je na diskusi), dobrovolník, který jej chytí od kruhu opakovaně přes tělo se svým novým moderním dynamickým lanem bude vítán.
Lukas B.15:32:02 06.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění na štandu
Není to tak, jen planě teoretizuješ.
15:42:27 06.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění na štandu
nepodepsaný důkaz úporným tvrzením. to mi poser:)
Lukas B.07:34:05 07.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění na štandu
Pokud ty tvrdíš, že padesátikilový pytel s pískem se při pádu chová stejně jako lidské tělo, tak důkazní břemeno je na tobě, abys to doložil a ne na mě, "podepsaná" puso :-).
07:51:46 07.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění na štandu
tak hele, ty jeden mazliku;

napadl jsi mě, že planě teoretizuji. to samo o sobě je bez podpisu dost na hraně slušného chování (resp. za hranou).

druhak když jsem podepsanej, tak si o mě můžeš něco zjistit. třeba jestli jsem v oblasti newtonovské mechaniky v euklidovském prostoru gůgglodborníkem, nebo jestli něco tuším. o nepodepsaném se můžu jen dohadovat co je zač.

třeťak k věci - lidské tělo, respektive popruhy úvazku zařezávající se do stehen a pasu nějaký energii pohlcující účinek nepochybně mají (lidské tělo není ingot). otázka je, jak je velký, respektive jestli je v porovnání s protažením lana a prokluzem lana v dynamickém jistítku nějaký podstatný. kolik se tak může sedák do těla zaříznout (o kolik se bod navázání vzdálí od pánve), patnáct, dvacet centimetrů? bůhvíjestli. v porovnáním s jenom pružným protažením deseti metrů lana (dejmetomu hned první kliknutí obchod na lezci, první lano v nabídce, beal antidote 10,2mm, 33%/7,8 kN) je to zanedbatelné. samozřejmě když bude jiná situace, tj. metrový pád do statické odsedky, tak zařezávání sedáku do těla bude to jediné, co lidské tělo odliší od ingotu a dramatickou sílu naměřenou od zkoušky s ingotem nelze nekriticky přejímat.
Lukas B.08:12:11 07.08.2024
odpovědět 
             Re: Jištění na štandu
Zase jen teorizuješ a když tě někdo na to upozorní, tak se urážíš jak nějaká nána. Zase urážka co? Přitom jen popisuji, jak se chováš aniž by v tom bylo cokoli osobního.
08:20:49 07.08.2024
odpovědět 
              Re: Jištění na štandu
Tobě ten Lukášův důkaz nestačí? Potěšpámbuazlejpryč jestli takhle uvažuješ při lezení.
Kuba Turek09:28:09 07.08.2024
odpovědět 
               Re: Jištění na štandu
Praxe, chlapče. Lidské tělo není pytel písku, ale jeden velký absorber. Proč myslíš, že sedák se nezkládá jen z opasku, ale má také nohavičky? Nebude to třebas proto, že nohy jsou spojeny s trupem v kloubech které z každé strany drží přes šlach pružiny v podobě svalů a i zbytek těla je takto pospojován a z reálu fungují jako pružina? Příště si zkuste místo pytle do toho skočit sami třebas jištění druhým lanem, pokud máte strach z toho, že vás jistič postí. Ale bacha, je zde riziko, že když to nebude zkušený jistič, tak lano zasekne a vaše tělo pak bude absorbovat většinu energie a z toho plynoucí důsledky pro odskakujícího.
10:36:02 07.08.2024
odpovědět 
                Re: Jištění na štandu
tak to potom jo:)

lidské tělo je taková pružina, že když spadne z deseti metrů na podlahu na prdel, tak to hravě vodpruží. akorát my hlupáci se vážeme na lano:)
Lukas B.11:26:23 07.08.2024
odpovědět 
                 Re: Jištění na štandu
To je demagogická argumentace, protože při tom dopadnutí si veškerou energii absorbuje za 100% a to pouze přes tu část těla na kterou dopadne.

Místo toho neustálého teoretizování si to raději vyzkoušej in natura. Máš-li na to koule.
11:53:53 07.08.2024
odpovědět 
                  Re: Jištění na štandu
oukej, za jaké výšky je to teda v prdelí na podlahu pohodě? aspoň šest metrů? to by mělo bejt, jestliže tvrdíš, že to vodpruží nějakou podstatnou část :)
Lukas B.13:53:36 07.08.2024
odpovědět 
                   Re: Jištění na štandu
Pavel Weiser odpruzil v Tatrách v Malém Kežmaraku 180m na Německý Žebřík.
Stačí?
14:10:30 07.08.2024
odpovědět 
                    Re: Jištění na štandu
On snad letěl vzduchem 180 metrů natvrdo na zem?
Kuba Turek14:35:42 07.08.2024
odpovědět 
                     Re: Jištění na štandu
S detaily se obrať na něj, můžeš z toho udělat článek. Co já vím, tak to byl pád bez lana, do sněhu ve svahu. Podstatné je, že to přežil. A že to už je mazec. To už není žádné šolichání.
14:58:48 07.08.2024
odpovědět 
                      Re: Jištění na štandu
Co má tedy tento legendární pád společného s přetvárnou prací lana?
Kuba Turek16:38:50 07.08.2024
odpovědět 
                       Re: Jištění na štandu
To, že odpovídá na dotaz LukasB, zda lze bez úhony přežít šestimetrový pád na zem.
17:00:54 07.08.2024
odpovědět 
                        Re: Jištění na štandu
Na zadek? Leda tak se zlomenou páteří.
Kuba Turek00:07:47 08.08.2024
odpovědět 
                         Re: Jištění na štandu
Na zadek, to už je zase demagogie LukasB.
07:58:21 08.08.2024
odpovědět 
                          Re: Jištění na štandu
Na zadek se nepadá?
Kuba Turek10:22:57 08.08.2024
odpovědět 
                           Re: Jištění na štandu
Demagogu.
08:31:52 10.08.2024
odpovědět 
                            Re: Jištění na štandu
Na zadek se nepadá?
Kuba Turek12:30:45 10.08.2024
odpovědět 
                             Re: Jištění na štandu
Srovnávat pád do lana, třebas i do štandu, s pádem na zem na zadek, je projevem ztráty soudnosti. Umanuté trvání na tomto bludu je čistokrevná demagogie.

To jen abych zdůvodnil svou jednoslovnou odpověď. Víc není co dodat.
14:00:13 10.08.2024
odpovědět 
                   Re: Jištění na štandu
Jinak šestimetrové odskoky ve skalách mám za sebou taky. Ne že bych měl potřebu to opakovat, ale přežil jsem to bez úhony. Pravda zakončené nějakým tím kotrmelcem, ale pominuli nějaké odřeniny z těch kotrmelců, tak dobrý.
14:18:33 07.08.2024
odpovědět 
                    Re: Jištění na štandu
To je šílené, jak špatně se učí na základce fyzika... Fakt Ti nedochází, že ten svah a to odkulení bylo v Tvém případě stejné jako protažení lana?
Kuba Turek14:34:30 07.08.2024
odpovědět 
                     Re: Jištění na štandu
No samozřejmě, že ano! Netvrdím opak, ty komiku.
15:00:37 07.08.2024
odpovědět 
                   Re: Jištění na štandu
Před pár dny jsem četl zprávu, ve které psali, že nějaký sebevrah přežil skok z 20m a dole při vědomí čekal na příjezd záchranné služby. Rozsah zranění nebyl zdělen.
14:29:08 07.08.2024
odpovědět 
                   Re: Jištění na štandu
Jinak pokud si dobře vzpomínám, tak záchranáři mají za limitní výšku 8m do které je riziko vnitřních zranění malé a teprve od této výšky předpokládají velkou pravdepodobost vzniku vnitřních zranění při pádu na zem.
17:18:25 07.08.2024
odpovědět 
                    Re: Jištění na štandu
Jo, od 8 už jdeš na trauma centrum, pokud je v dostupné vzdálenost.
22:42:08 07.08.2024
odpovědět 
                    Re: Jištění na štandu
Ten limit je proto, že jdeš na traumacentrum automaticky. Ať dopadneš jak chceš a do čehokoliv. Třeba do vody nebo do křoví.
Kuba Turek00:09:44 08.08.2024
odpovědět 
                     Re: Jištění na štandu
Ano, ale je to více než těch 6m LukasB.
08:15:04 08.08.2024
odpovědět 
                      Re: Jištění na štandu
I po menším pádu Tě obvykle odvezou do nemocnice na kontrolu. Protože Ti obvykle něco je - nejčastěji si něco zlomíš, odrazíš nebo uvnitř utrhneš.
Kuba Turek10:24:55 08.08.2024
odpovědět 
             Re: Jištění na štandu
Navíc většina při pádu ještě pudově drží lano a ona síla paží taky něco vydá...
HonzaK08:53:20 07.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
Dávám palec nahoru. "Dycky zvratný bod" nad štandem. Pro prvolezce funguje jako "první jištění". Při jištění druholezce ho jistič může využít pro dobírání na fest - využije svoji váhu těla. To rukama na jistítku zavěšeném ve štandu nikdynedáš. A že ve vícedelkách je někdy potřeba druholezci pomoct na to vem jed. Pro rejpaly, bavíme se o nýtovaném štandu.
Staník08:32:44 09.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
A co takhle zajištění jističe smycí pod štand, tedy pokud to nějak jde. Viděl jsem spoustu dospěláků jistěných potomky co to takhle praktikují. Pochopitelně na stěně. Ke skále se musejí vyjádřit erudovaní....
Honza17:48:35 06.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
Zajištění na štandu (lhostejno zda na zemi nebo n vícedélce na skále či ledu) proti vytažení jističe nahoru, je samozřejmé. Učí se to v každé horoškole.

Na zemi se smyčkou připoutáš nejspíš ke stromu, někde jsou u paty skály dokonce připravené borháky.

Na zajištěné vícedélce k borháku či nýtu.

POVL vyžaduje trochu myšlení a umístění jednoho jistícího bodu ve štandu pod sebou obvykle na vklíněnci nebo friendu.
Kuba Turek02:37:42 07.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění na štandu
Nojo. A většina si pricvakne odsedák a rve zbytečně upínací oko sedáku, přičemž postačí další HMS, případně klasický štand, ale dole. A nebo jistit přímo a posunout dotyčné v metodice o kousek dál. Viděl jsem poučeného a certefikovaného horolezce, co to to udělal viz výše a po natlučení lehoučké dcerky mu to došlo a provedl.
Honza08:45:26 07.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění na štandu
Cože? Dobře udělaný štand může za potlučení dcery? Co to plácáš nebohý horolezče?
Kuba Turek09:30:50 07.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění na štandu
Nepochopil,že tu nejde o udělaný štand ale o prosté cvaknutí odsedáku jitičky do nytu dole na stěně. Já myslel, že z té poznámky o štandu to vyplyne...
Honza13:44:50 07.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění na štandu
Neplyne.
Kuba Turek14:36:43 07.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění na štandu
Neplyne.
Kuba Turek14:36:44 07.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
....respektive klíčem k úspěchu je řízený prokluz.
Souhlas. Ovšem každej ví, že tohle už je vyšší škola pro zkušené a také správně "vybavené" horolezce. Ergo ne každý si tohle může dovolit a zvládat. A mnozí, kam přiznám se patřím i já to bez rukavic nezvládnou. Proto na stěně v potřebných situacích tlumím rukou nastavenou délku pádu a jistím samoblokem. Samozřejmě tak do 30 kg váhy.I tak dosáhnu toho, že zruším kyvadlo a nepusím dítko rázem do stěny.
HonzaK09:11:16 07.08.2024
odpovědět 
        bavme se už jen o prokluzu a neplevelme to tady
"...ne každý si tohle může dovolit zvládat..." ...protože? Naopak, každý by měl prokluz znát a ovládat, pokud chce o sobě tvrdit, že umí jistit. Stejně jako jiné způsoby změkčení pádu (pohybem těla směrem ke stěně, nadskočením ve správný moment a dalšími způsoby).
T.19:02:01 13.10.2024
odpovědět 
         Re: bavme se už jen o prokluzu a neplevelme to tady
Pardon. Já z onoho textu na níže vypsané=m webu chápal, že je možný prokluz a chtěl jen potvrzení či vyvrácení.
HonzaK19:22:46 13.10.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Druholezec - kyblíkem ve štandu v režimu blokování. Jasně, Tam nemůže bejt problém pokud pokud řádně dobírám, může nejhorší pád bejt do kyvadla a to snad jak kybl i samoblok chytí. Horší pak je přepnout do jisticího bodu pro těžký pády. Asi se těžko kdo bude přepínat do odsedáku pro změnu.
Honza12:41:29 05.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Ve výsledku máš dvě možnosti (bavíme se o seriózním lezení cca 6 a víc, žádné horské trávy):

1 - půloďák v jistícím oku,

Plusy: jisota, váhový rozdíl je fuk

Mínusy: vcelku blbá manipulovatelnost, trochu víc to
kroutí lana, a lehce lětší průvěs, zatížení štandu je trochu vyšší

2 - Spustit se pod štand cca 2-3 metry (zajistit se třeba na loďáku), jistící oko mít zároveň jako první jištění a jistit ze sebe.

Plusy: celkem dobrá manipulovatelnost, celkem pohodlné(záleží na terénu), případný pád je zbržděn protiváhou jističe= menší zatížení štandu)

Mínusy: váhový rozdíl je znát, trochu víc sraní se vším okolo

BTW pokud je mezi váma velký rozdíl, a bude to horská sportovka, zvaž OHM. Funguje dobře, vyzkoušeno x-krát s holkama váhový rozdíl 30-40kg v pohodě a jak nic. Jen je dobré natrénovat na stěně, nesmíš s tím moc trhat ať se nezasekne.

Co by ještě mohlo fungovat je např Alpine UP přímo do štandu v mádu self-lock (ClickUP ne ten nepovolíš, AlpineUP má páčku).

Jinak Osma, kýbl a pod cvaknutá do štandu je blbost. V lepším případě si spálíš ruce v horším případě bude průser.
Kokos11:35:44 05.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
přesně tak. hms je možná trapná omšelá historie, ale nic blbuvzdornějšího na světě neexistuje*)

ohm bych bral maximálně tak na nějakou třídelkovou sportovku nad vesnicí a pro jističe (lehoučkou jističku) ovládající tento vehement naprosto rutinně a spolehlivě (co umí a neumí ohm a jaká jsou úskalí je na mnohem delší debatu)

*) ani ta hms není úplně blbuvzdorná. zatraceně se vyplatí nějaká karabina s fixací polohy, aby se půlloďák nezatoulal někam kam nemá (přes zámek karabiny), blbě vedené lano může odšroubovat pojistku atakdále.
Lukas B.12:35:30 05.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
...ani ta hms není úplně blbuvzdorná. zatraceně se vyplatí nějaká karabina s fixací polohy, aby se půlloďák nezatoulal někam kam nemá (přes zámek karabiny),
A můžeš nějaký typ doporučit? Metodiky se tímhle nezabývají...
HonzaK09:22:51 07.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
kterákoli karabina s fixací polohy. jelikož jsme na lezci, tak z nabídky shopu lezce namátkou climbing techlology axis hms sgl/tgl, black diamond gridlock screwrate, grivel k10gs clepsydra s twin gate, ocún condor...
Lukas B.11:23:26 07.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
No nevím. Já tam našel většinu klasických t.j.<šroubovacích či s posuvno či otočnom pokistkou. Snad jen ten Ocun vypadá že má nějaké zajištění ale nevím.
HonzaK13:55:48 07.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
normálně si dej název kteréhokoli ze zmíněných výrobků do gůglu a koukej na obrázek. tuším, že správný termín pro tento typ karabiny je "hms karabina s vnitřní západkou"
Lukas B.15:38:40 07.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Osobně používám Grivel Clepsydra s Twin-Gate - https://grivel.com/ collections/carabiners/ products/clepsydra-l-k10g (dvě mezery) - výborná věc, hlavně ten zámek je super, trocha cviku a otevřeš v pohodě i v rukavicích.
Kokos13:05:22 10.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Hmm.. Ony jsou snad i jiné tlumiče pádů...
Honza12:51:18 05.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Jo Onen samoblok jako je např Alpine UP přímo do štandu s dobrým tlumičem pádů v úrovni nacvičeného prokluzu jističe by fungovat mohl. A je tam jistota, že to zabere.
Honza12:57:30 05.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
asi se kombinaci automatické blokující zakusovadlo + tlumič nedá po teoretické stránce nic vytknout, ale je to zase další krám navíc (ten tlumič, ale jak tak koukém, není to tak hrozné, takový asapsorber má dvanáct deka a stojí dvě stovky). po praktické stránce to bude asi vyžadovat jistý nácvik, přece jenom, s těmito chytrými jistítky se pracuje trochu jinak se cvaknutými v sedáku oproti cvaknutými ve štandu.
za mě furt vede háemeska.
Lukas B.13:19:11 05.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
No, já mám jasno, HMSka tedy.
Tomas15:29:45 05.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Ono pro nezkuseného eleva či pokud někdo nevěří jističi, lze přece použít obou druhů jištění (přímé i nepřímé) současně.Ponechat jištění v boháku a to místo HMS jak osma, tak i HMS půllodák a lano navíc procvaknout oním samoblokem - smart či grigri,jako 2 násobná jistota.Prokluz můžu dělat stejně, pouze nechám vůli pro samoblok. Je to trochu komplikovanější hlavně při povolování ale mám jistotu, že nedojde k havarii.
HonzaK18:54:59 05.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Pracovala bych s premisou, že lezu jen s lidma kterým věřím a který nejisti poprvy.
Tomas19:21:29 05.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
To je jistě správné, ale nikdy to nebude 100%. A v případě havarie se právníci vždy dívaj na dodržení metodiky a bezpečnosti. Pak někdy ony rukavice či spálené ruce, kontrolní uzly na konci lana či otočená karabina a t.d. mohou přijít hodně draho....
Prostě jistota je jistota.
Honza12:10:46 06.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
jistěže je dobré zkontolovat, jestli kšandy fungují jak mají, ale mít kšandy, pásek a ještě celý den kalhoty přidržovat oběma rukama není moc smysluplné.
Lukas B.12:19:49 06.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
Právní problém mi je jedno, jde mi o praktickou část. Když umřu, mě už to bude jedno.
Tomas20:07:38 06.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Tak pozor! S tím zatížením štandu je to přesně obráceně. Protiváha jističe= VĚTŠÍ zatížení štandu.
A je to až o tři čtvrtiny, což se s malým prokluzem může projevit negativně. Sice se ten prokluz lépe reguluje, ale při jakékoli pochybnosti o kvalitě štandu bych to nedělal.
Boris22:10:18 05.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
To ale platí jen při pádu přímo do štandu, ne? Pokud je tam postupovy jištění, tak největší raz dostává poslední kus + jistič, ne?
22:43:39 05.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Samozřejmě (reakce byla na Kokos, blbě se zařadila), pád přímo do štandu je z hlediska jištění vždy nejnebezpečnější.
Jinak jde z rázové síly, která působí na padajícího, přibližně 175 % na vratný bod a 75 % na jističe (obojí může být značně sníženo třením lana v postupovém jištění, ale především o skálu).
02:26:31 06.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Tak ne, dobře se zařadila (už mám trochu rozostřený zrak :).
02:37:42 06.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
PS Kokos je kokos takže ten ... ne ta. Achhhh Fucking czechtin
Kokos13:23:39 08.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Nepředpokládám, že by byl někdo tak "blbý" aby házel hubu přímo dop štandu ... hoši v jednom ste fakt dobří a to převrátit věci do extrému a vypíchnout jeden specifický případ. Fakt tleskám :-D
Kokos13:22:20 08.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
Někdy by váha ani tak nevadila jako skutečnost, jak bývá onen základní prvek štandu - ergo borhák,(symetrický /nesymetrický) nejt,skoba kruh a t.d. zatěžován, Vždy je třeba aby zátěžová síla byla co nejblíže u kořene - skály, ergo nejmenší páka. Hlavně aby síla nešla do krutu, což se vinou karabin, jistítek, nevhodně umístěných smyček a t,d, stát může. A tedy i kontrola. (Byl jsem svědkem toho, jak lezec chtěl převázat a vytáhnul volný borhák ze skály....)
HonzaK12:03:29 06.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Pochopitelně, jistící stanoviště vždycky kontroluju, když se mi nezdá a jde to, tak sychruju vlastním matrosem
Tomas20:09:10 06.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Vůbec nechápu, proč bych měl prvolezce jistit přímo ze štandu. Ten je přece prvním postupovým jištěním, ne? To nemluvím o tom, jak blbě se tímhle způsobem povoluje lano- jistitka jsou udělaná na sedák, to znamená jištění, když je ve štandu, povoluješ shora dolů. Jednou jsem to ve stěně zkoušel a JE TO BLBOST
10:14:32 07.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
jeden dopoledne v Betlémkách (nebo jiném vhodném nácvikovém areálu) bych doporučil každému, kdo to s jištěním myslí trošku vážně. proč je lepší chytat pád s jistítkem ve štandu je dobře vidět na Kubou Turkem odkazované video.
Lukas B.11:32:55 07.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění za kšandu
doporučuje 10 hrobařů z deseti - jistit natvrdo z pevně osazeného jistícího bodu.
Joudová13:22:58 07.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění za kšandu
Zkušenost z nějakého trenažéru?
Kuba Turek14:39:02 07.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění za kšandu
Zkušenost z nějakého trenažéru?
Kuba Turek14:39:04 07.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění za kšandu
zkušenosti z lezení, naživo. nelezu s pytlem písku ale se spolulezcem a pokud chci, aby přežil, jistím vždy od sedáku, s vydatným prokluzem a samozřejmě moje cesta naproti, tj. nahoru, je součástí absorbce pádové energie. dostatečně dlouhá odsedka (resp. odeska z lana, tj. spuštění jističe 2-3 metry pod štand, aby se snížil pádový faktor, štand je první postupové jištění) je nutností. jen se klidně s pytlem a s Turkem vyblbněte - realita je ovšem úplně jinde.
Joudová19:25:09 07.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění za kšandu
Přesně tak, naprosto výstižné!!!

Připodepisuji bez podpisu :-).
19:30:33 07.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění za kšandu
Dělej si co chceš, ale neblbni prosím hlavu lidem, kteří netuší, jaká bije.
Kuba Turek00:13:53 08.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění za kšandu
Je otázka, kdo tady blbne lidem hlavu. Jestli to čistě náhodou nejsou teoretici z trenažéru, kde simulují podmínky, které neodpovídají skutečnosti a nebo praktici se zažitou reálnou praxí...
08:12:07 08.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění za kšandu
já bych tedy mimořádně ocenil, kdyby některý z těch slavných "praktiků se zažitou reálnou praxí" vystoupil z tajnosnubu a poreferoval o tom, jak spuštěnej dva metry pod kruh chytil pořádnou tlamu (ne poosednutí) s faktorem necelá dvojka a popsal, jak se při tom cítil a jak po tom vypadal. matně vzpomínám, že v Ádru kdysi jeden jistič podobným mechanismem přišel o život.
Lukas B.09:09:28 08.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění za kšandu
Je třeba si uvědomit, že pokud vezmeš prvolezce do štandu natvrdo, tak celou rázovou sílu absorbuje prvolezec společně s lanem. Pokud jistič jistí na tělo přes vratný bod ve štandu, pak se o tutéž rázovou sílu podělí. Tudíž riziko, že lezec nerozdýchá pád je větší u jištění přímo do štandu.
Z toho mi vychází, že pro lezce je lepší, když jej jistí jistič přes tělo a s PROKLUZEM. Další věcí je, že je vhodné zakládat postupová jištění tak, aby ty rázové síly byly co nejmenší.
O vhodnosti požívání tenkých půlek s nižšími rázovými silami jsem pak už psal výše.
Ke snížení rizika vážných zranění při lezení v horách je pak vhodné používat také kokosku a prsák. Jakkoli se zrovna ten poměrně často pomíjí.
09:22:23 08.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění za kšandu
k věci: chytils někdy pád deset metrů s faktorem blízkým dvojce přes tělo (kdybys chtěl být přesný tak to rozveď kolikrát to byl člověk a kolikrát pytel s pískem)?
Lukas B.09:33:56 08.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění za kšandu
Jenom poznámka: dnešní lana jsou pletená tak, aby nebyl potřeba prokluz.
Kuba Turek10:27:41 08.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění za kšandu
to ovšem nic nemění na tom, že u většího pádového faktoru a bez požadavku na zkrácení pádu (aby jištěný netrefil polici nebo dokonce podlahu) je prokluz věc velmi doporučeníhodná.
Lukas B.10:36:13 08.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění za kšandu
Už to vidím v barvách, jak jistič visící na štandu dává prokluz během dlouhého pádu s nějakým vyšším faktorem. Pokud ano, tak klobouk dolů.
Kuba Turek12:06:23 08.08.2024
odpovědět 
             Re: Jištění za kšandu
proč by nedával prokluz? v háemesce zredukuješ sílu na nějakou maximálně přibližně půltunu (i kdybys snad to chtěl udržet úplně bez prokluzu, stejně ti to proklouzne*). snad bys nechtěl cvakat do štandu nějaké bezprokluzové kousadlo?

*) kdysi jsem si sám pro sebe dělal takový nenormovaný srandapokus s demontáží asi 400kg svařenců asi 12m vysoko pomocí řetězového hupcuku, statického lana a dvou háemesek zapojených do serie, a udržet to s jednou jedinou háemeskou déle než pár vteřin bylo na hraně mých sil.
Lukas B.12:27:59 08.08.2024
odpovědět 
              Re: Jištění za kšandu
Takhle jo. Já si představil řízený prokluz třeba půl metru nebo metr tím, že lano nechám proklouznout v ruce jako sportovní lezec.
Kuba Turek14:30:52 08.08.2024
odpovědět 
           trochu nesmysl
Kubo, nerad bych Tě zkoušel, ale zkus sem prosím vypsat důvody, kvůli kterým je někdy nutné dát padajícímu menší nebo delší prokluz. Jen proto, aby Tvoje poznámka o tom, že se dnešními lany není prokluz třeba, byla zasazená do kontextu, kdy to tak lze brát, zatímco jindy by nedání prokluzu byla třeba i fatální chyba.
T.19:57:54 13.10.2024
odpovědět 
            Re: trochu nesmysl
Když mě nerad zkoušíš, tak mě nezkoušej. To je jednoduché. A důvody sem vypiš sám.
Kuba Turek16:02:50 14.10.2024
odpovědět 
         Re: Jištění za kšandu
Jo, viděl jsem, jak pneumatika mávala i s udělanými chlapy - ale ve skalách pak i mnohem menší holky chytaly pády, o kterých se Turkovi (se vší úctou, ve trojkách padá opravdu málokdo) ani nezdálo.

Kdyby mě chtěl druholezec jistit ve velké stěně ze štandu, půjdu radši hledat někoho jiněho - to za prvé. A za druhé řešit tu dvojkový a přitom desetimetrový pád v horách? Vy se nejistíte?? Tak ano, přiznávám, nelezl jsem v horách nikdy po svém nic těžšího než 6c u Chamonix, ale nad štandem jsem vždy co nejdřív zakládal - a to přesně z těch důvodů, co se tu řeší...
14:55:13 08.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění za kšandu
my se samozřejmě jistíme a nad štandem se padat bojíme ještě víc než kde jinde. ale někdy to jištění zandat moc nejde. a potom je na místě si ujasnit, jestli to lano má při odlezu od štandu plotnou má nějaký smysl a co reálně hrozí.
Lukas B.15:02:08 08.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění za kšandu
jinak nevidím důvod do toho motat obtížnost (leda tak pro potřebu shovívavého machrování). samozřejmě je to trošku jinak na štufovatých stráních a ve žlabech, kde by pád končil po pár metrech někde na polici, ale mezi (strmou) čtyřkou a devítkou žádný rozdíl v působících silách není
Lukas B.15:13:37 08.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění za kšandu
V působících silách ne, ale v možnostech zajištění je teda sakra rozdíl. Věřím, že v nějaké devítce deset metrů mezi místy k zajištění najdeš, ale čtyřku v horách jistíš tak často, jak SÁM chceš.
13:03:38 14.08.2024
odpovědět 
             Re: Jištění za kšandu
No řeč byla původně o šestkách... Ale i na čtyřkách takové úseky najdeš. Minulý týden jsme se vrátili z Bergellu a na žulových plotnách 4-6 UIAA, kde nebyly nýty, tam nic nezaložíš ani neovážeš.
Kuba Turek17:32:56 14.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění za kšandu
Víc než 7- ve velkých stěnách POVL a rezavých skobách jsem také nikdy nelezl, ale přesto někteří moji spolulezci někdy jistili přes štand a nikoliv přes tělo. Z dobrých důvodů.
Kuba Turek03:14:51 09.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění za kšandu
Inu paní J. jak kde. Pokud nekdo jistí na jednodélce a seshora, je úplně fuk zda přímo či nepřímo, pokud jistič nezachrápe či si lezec nepřeje skok a pád.
Honza20:50:47 07.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění za kšandu
Znění úvodního komentáře na základě kterého zde debatujeme:

"Jde na vicedelce nějak elegantně jistit kyblem (PRVOLEZCE) do standu (ne přes tělo)?
Nebo všichni používáte půl lodak?"

21:58:38 07.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění za kšandu
Inu souhlas, i když se přímo k tematu nevyjadřovalo více lezců.Přesto mám tuhle diskuzi za velmo podnětnou. Otvírá totiž oči všem případným zájemcům o vícedélky a jasně ukazuje, že bez zkušeností se hlavně do obtížnějších vícedélek, pouštět nelze.A vždy záleží na obojí kvalitě jak lezců, tak jitičů. Možností jak z diskuze vyplývá je totiž víc a ne každý dokáže správně volit, obzvláště při rozdílné kvalite lezecké dvojky, což se někdy stává. Proto myslím. že tahle diskuze dává více poznatků než nějaká metodika, která nakonec ani vše pojmout nemůže.
Honza13:51:15 08.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění za kšandu
Ona tahle diskuse je hlavně matoucí. Doporučuji si nechat od instruktorů pořádně vysvětlit metodiku, nacvičit ji a pak absolvovat pár věrně simulovaných pádů. Ať víš, do čeho jdeš.
Kuba Turek03:21:21 09.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění za kšandu
Ona tahle diskuse je hlavně matoucí. Doporučuji si nechat od instruktorů pořádně vysvětlit metodiku, nacvičit ji a pak absolvovat pár věrně simulovaných pádů. Ať víš, do čeho jdeš.
Kuba Turek03:21:22 09.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění za kšandu
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí x pády těžšího spolulezce ženské normálně chytí, jen to s nimi trochu cukne
08:29:33 09.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění za kšandu
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí x pády těžšího spolulezce ženské normálně chytí, jen to s nimi trochu cukne
08:29:34 09.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění za kšandu
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí x pády těžšího spolulezce ženské normálně chytí, jen to s nimi trochu cukne
08:29:35 09.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění za kšandu
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí x pády těžšího spolulezce ženské normálně chytí, jen to s nimi trochu cukne
08:29:37 09.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění za kšandu
Pády ve skalách a tréning na trenažéru, to je nebe a dudy. Pneumatika v Betlémkach/Tisé tě vystřelí x pády těžšího spolulezce ženské normálně chytí, jen to s nimi trochu cukne
08:29:38 09.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění za tureckou kšandu
no jasně, instruktor je bůh a všechno za vás zařídí.
Joudová10:36:34 09.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění za tureckou kšandu
instruktor přirozeně není bůh*), ale na rozdíl od diskutérů na lezci je u dnešního instruktora garantována jakási úroveň odbornosti.

*) instruktor by měl být dobrým pedagogem, není nutné, aby byl po odborné stránce špičkovým odborníkem
Lukas B.10:56:37 09.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění za tureckou kšandu
No, když občas vídám, co dělají "instruktori lezení na umělých stěnách"...
11:29:06 09.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění za tureckou kšandu
od instruktorů lezení na umělých stěnách očekávám, že budou učit lezení na umělých stěnách. na jištění od štandu bych spíš očekával vyšší čhs kvalifikaci jako garanci správného postupu.
Lukas B.11:47:50 09.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění za tureckou kšandu
To bych taky čekal a přesto tam vidím zvěrstva pod jejich dohledem jako 5 metru od stěny, jištění ze sedu, pruves kdy se lano valí na zemi, otočený kyblíky...
15:06:03 11.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění za tureckou kšandu
Instruktor na stěně není většinou intruktor ČHS, ale má bídný kurz pod MŠMT...
22:21:30 09.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění za tureckou kšandu
Instruktoři a vedoucí kroužků si své lidi většinou ohlídají. O ty ostatní se většinou nestarají, někdy stěži ohlídají své ovečky...
HonzaK10:01:02 12.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění za kšandu
Inu a dolez ke štandu na vícedélce je vpodstatě totéž,.
Honza09:21:35 09.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění za kšandu
Asi jsou ony Auge dobrá věc. Ovšem tu a tam je třeba jistit naslepo. (Viz třeba obyčejný Kružberk kostolík a zrcadlo..
Honza19:47:19 14.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Pokud jsem chápal, tak nejvíc se to týká situace nalezení do 1. jištění nad štandem, které může způsobit nejdelší pád. A Mění se tam ono seshora dolů a naopak. Jediná možnost pak je dolézat do štadu a do odsedáku k jističi a přehazovat jištění.Jaká je praxe nechť uvedou znalí praktici..
HonzaK13:36:33 07.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Určitou chybou bylo vypuštění Auge z jistícího řetězce. To řešilo mnohé. Centrální karabina byla krokem zpět.
21:48:11 07.08.2024
odpovědět 
   auge neboli zapojení dračáku do jištění
Díky, termín auge jsem v kontextu s lezením slyšel poprvé, povedlo se mi vygooglit tohle: (smazat dvě mezery) https://www.totaloutdoor.cz/ blog/tri-adepti-na-odznak-nevyspali-a-za veseni-ve-starych-skobach/
T.19:24:56 13.10.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Ještě jedna provokace, přestože někteří budou horovat něco o imbeciech co k lezení nepatří a t.d. Jedná se o onen půlkodák. Jeho založení a používání je z metodik jsné a bez diskuzí. On se dá totiž podobně jako osma založit 2 způsoby,(což mnozí skalní osmáci jistě vědí), z nichž jeden navíc má další tření lana o lano a pochopitelně tím větší brzdný účinek ale také opotřebení lana. Je to dáno založením karabiny. Lehce se to ukáže při správním založení přehodit jištění z pravé ruky na levou. A tu je také navíc otázka leváků či praváků. Dávám to sem jen proto, že ta věc existuje a jako taková se může přihodit. Účinky či nebezpečí už je na jiných.
Honza13:42:39 10.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
A otázka praváků/leváků a dolézéní ke štandu zprava, zleva? Asi No problem.
Honza19:37:16 14.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Pullodak se da zalozit az osmi zpusoby a jen jeden je ten spravny/idealni. Nekdy si to vyzkousej.
Trojkar08:16:19 11.10.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Co jsem kdy kde viděl, tak většina lidí na horách jistila ze sedáku. Menšina pak háemeskou ze štandu. Nikdo nejistil kýblem ze štandu. Výhoda jištění ze sedáku je pohodlnější manipulace a menší riziko destrukce štandu (např. vylítnutí smyce hozené na hrot) + menší motání lana při použití kýble oproti HMSce. Výhoda jištění HMSkou od štandu jsou výše zmíněné brutální tlamy poslané rovnou do štandu anebo třeba do jediného jištění nad štandem.
honza10:09:36 12.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Tady je video jak jistit s kýblem přímo ze štandu. Zhruba na 4 minutě.
https:// www.youtube.com/ watch?v=5YImHmAuLf8&t=240s (odstarnit mezery za lomítky)
Jinak k tomu bylo už vše řečeno výše. Nevýhody, výhody, návyky, snadnost povolování, brzdění, zátěž štandu, atd. Myslím si, že co použít se musí rozhodnout každý sám, dle konkrétní situace, jak vypadá štand, koho jistím, zda je možný pád na polici, kde dám další jištění, atd. To se získá zkušenostmi. Dovedu si představit situaci, kdy by bylo vhodné toto jištění použít, ale osobně tento způsob nepoužívám.
10:04:13 14.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
Tak toto se používalo v roce 2000 kdy ještě kyble neměli oko !!!
A je to fakt už překonané a celkem nebezpečné a hlavně směrem dolů druholezce !!!
To jak prezentuje jištění prvolezce je uplná blbost, tam se může stát tolik průserů, že kýbl nezabere nebo jen částečně, hlavně na dvojčatech, fakt to nestojí za to!!

Hoši nebuďte kokosy... nestojí to za to ...
Kokos15:21:13 14.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Tady je video jak jistit s kýblem přímo ze štandu. Zhruba na 4 minutě.
https:// www.youtube.com/ watch?v=5YImHmAuLf8&t=240s (odstarnit mezery za lomítky)
Jinak k tomu bylo už vše řečeno výše. Nevýhody, výhody, návyky, snadnost povolování, brzdění, zátěž štandu, atd. Myslím si, že co použít se musí rozhodnout každý sám, dle konkrétní situace, jak vypadá štand, koho jistím, zda je možný pád na polici, kde dám další jištění, atd. To se získá zkušenostmi. Dovedu si představit situaci, kdy by bylo vhodné toto jištění použít, ale osobně tento způsob nepoužívám.
13:34:42 14.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
Tak toto se používalo v roce 2000 kdy ještě kyble neměli oko !!!
A je to fakt už překonané a celkem nebezpečné a hlavně směrem dolů druholezce !!!
To jak prezentuje jištění prvolezce je uplná blbost, tam se může stát tolik průserů, že kýbl nezabere nebo jen částečně, hlavně na dvojčatech, fakt to nestojí za to!!

Hoši nebuďte kokosy... nestojí to za to ...
Kokos15:20:56 14.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Bavíme se o jištění prvolezce ne? Tak co plácáš o oku. Tady to máš s Reverso.
https:// www.youtube.com/ watch?v=-cZY8rD_AOA (odstranit mezery za lomítky)
Oko se používá na jištění druholezce. To sem nemotej odborníku. Částečně zabírajcí kýbl na dvojčatech pane jo!
Jirka
Jirka16:48:59 14.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Přečti si to ještě jednou, pomalu, pusti si video, zaspomínej jak to bylo za mlada (ještě než bylo první ATC) a pak murduj.
Kokos00:30:24 15.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Prostě je to technika o 25 let zpět, ale asi panové to tak učí do dnes...
Kokos00:31:36 15.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Shlédnutím vide dle mého mínění
1 Pocíta se se 2 jisticími body,což nelze vždy použít.
2. Provazuje se plochou smycí, kde se uzlování nedoporučuje kvůli snížení pevnosti
3. 6,57 je vlastně jštění 2 půllodáky v serii což jistě zmenšuje onu sílu na jističe.
4. 8,10 použití 2 HMS při užití kyblíku což říká i metodika, ovšem ona blízkost karabin by mohla v některých případech vést k destrukci kyblíku.
Nevím to jistě, ale pokud jserm pochopil, tak při přepínání HMS má jištění ještě od sedáku. Takže pak by to znamenalo onu poznámku využívání obou druhů jištění - přímého i nepřímého a navíc kombinace
Honza16:11:42 29.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Co to blábolíš nešťastníče? Ten chlapík na videu vysvětluje velmi srozumitelně princip jištění ze štandu a založení prvního jistícího bodu (nejdřív ho nahrazuje karabina ve štandu).

A co do toho motáš oko na kýbli? To přece slouží pouze pro samoblok na dobírání druholezce. S jištěním prvolezce nemá nic společného.
Kuba Turek17:39:53 14.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Přečti si to ještě jednou, pomalu, pusti si video, zaspomínej jak to bylo za mlada (ještě než bylo první ATC) a pak murduj.
Kokos00:30:34 15.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Prostě je to technika o 25 let zpět, ale asi panové to tak učí do dnes...
Kokos00:31:49 15.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
Nebo je to v počádku pane Turek, HAL instruktore ČHS co má asi ještě akreditaci?
Kokos00:32:55 15.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
... pořádku ... překlep
Kokos00:33:17 15.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
Už asi dva roky jsme ji nechal propadnou a neobnovuji. Jsou u nás v oddíle mladší a lepší instruktoři.
Kuba Turek10:18:31 15.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění na štandu
Nicméně na otázku odpověď žádná... Je to tedy v pořádku?
Kokos12:38:59 15.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění na štandu
Je to v pořádku. O tom snad nikdo soudný nemůže pochybovat.
Kuba Turek17:16:16 15.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění na štandu
Takže kyblik cvaklý přímo do štandu na jištění prvolezce je O.K. ... tak možná, že je dobře že už jsi neobnovoval.
Jiný kokos17:35:56 15.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění na štandu
Samozřejmě, že je to OK. Běžně se s tím setkávám například na plezírových vícedélkách v Rakousku nebo Švýcarsku.

Jedině snad že dnes se spíš kvůli možnosti chyby nedoporučuje cvakat jistítko do smyčky na štandu, ale rovnou do borháku nebo nýtu. Na pevnost štandu nebo funkci jistítka to ale nemá žádný vliv.
Kuba Turek10:01:16 16.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Přečti si to ještě jednou, pomalu, pusti si video, zaspomínej jak to bylo za mlada (ještě než bylo první ATC) a pak murduj.
Kokos00:30:35 15.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
To je vlastně jako viz,,,....lze přece použít obou druhů jištění (přímé i nepřímé) současně...
A odezvy???
HonzaK17:41:14 16.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
To je vlastně jako viz,,,....lze přece použít obou druhů jištění (přímé i nepřímé) současně...
A odezvy???
HonzaK17:41:52 16.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
APP. Tak se mi zdá, že tu každý mluví o prvolezci ale pokaždé v jiné pozici. Jedni při nástupu do stěny A´t už ze země či 1 štandu ve 30m do kterého se třeba dojde bez jištění a nebo provolezce jištěného štandem ve stěně.Pak jsou jasně různá řešení. Jsou cesty, kde prvolezec cvaká 1 expres v 6 10 či více metrech a tam jsou všechny řeči o prokluzu a jistítkách zbytečné. Stejně tak kdy další necvaknutí 2 expres je pád na zem. (Bez pomůcek, někdy žádné založit nelze viz sposta cest u pískařů, či obyčejný duralák ve Sloupu).Pro další jištění už ze štandu ve stěně je vše jinak a sem zřejmě směřuje ona většina příspěvků...
HonzaK19:41:30 16.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
elegantně se jistí právě přes tělo. Protože chceš prvolezce jistit, že jo. A ještě s elegancí. Tak proto. Ještě nějaké dotazy?
22:38:33 14.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
...a protože už výše podotkli, jak je důležité, aby nad jistítkem bylo něco solidního cvaknuto, není už moc co dodat.
22:40:45 14.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Nevím, jestli to je nejlepší nebo nejvíc zranění-vzdorný řešení, ale ještě jsem to tu nečetla a třeba mi někdo vysvětlí, jaká je to hloupost, každopádně když jsme takhle jednou jistili ve štandu pod nepříjemným místem, kde hrozilo padání právě do toho štandu, tak jistící sjel třeba 2, 3m pod štand, jistil ze sedáku kýblem a štand byl jako první jištění. Myslenka v tom byla ta, že když prvolezec vyletí , bude tam alespoň víc lana a nějakej prostor, jak doletět trochu jemněji - pro lezce i jističe. Dostat do zubů od štandu asi hezký není.
 v17:29:48 18.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
To je právě to odsazené stanoviště, o kterém tady již byla řeč výše, kteréžto řešení teoretici s oficiální metodikou odkojení trenažéry, které stimulují síly, které neodpovídají reálné praxi, odmítají a které naopak praktikují praktici, kteří mají odchytané reálné pády skutečných prvolezců doporučují.

Dlužno dodat, že i takovéto jištění vyžaduje prokluz a ne že ne. On totiž každý pád do štandu má vysoký pádový faktor a čím je delší pád, tím větší je to pecka hlavně pro padajícího. V krajním případě hrozí i nějaké ty polámané obratle. Obzvláště pokud je to provedeno podle těch teoretiků, jistitko visí ve štandu a chybí prokluz.
19:12:08 18.08.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
odsazené jištění (jistič spuštěný o 2-3 metry) je podmínečně dobré řešení, výborně zafunguje někde na sportovce s odlezem třeba 4 metry. s prodlužujícím se odlezem a s rozdílem hmotnosti prvolezce a jističe se bude zvyšovat riziko poškození jističe.

a anonymní pindy o teoreticích - furt tady marně čekám, že se někdo podepsaný pochlubí, jak chytil přes tělo (byť s malým odsazením) řádnou tlamu statného prvolezce s faktorem 1,8 a jak si pohodlně medil že jako pohodička. (ano pády se takto chytají a chytaly historicky, kdy žádná jistítka nebyla, a jsou známy příhody, kdy bylo přímo od kruhu, nebo dokonce do prdele zaklíněné ve výduti spáry chyceny přes rameno pády opravdu dvacetimetrové. takové historky ovšem zpravidla pokračují tím, že se Kokša objevil v hospodě a sháněl se po novém nepoškozeném jističi)

Lukas B.08:50:51 19.08.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
A co ty, už sis byl cvičně odskočit do štandu jištěném dle vaší teorie ideálně bez prokluzu, jak doporučuje tvůj turecký kolega, pořádnou tlamu od deseti metrů výše?!
Pokud ne, tak zklidní hormon.
12:47:53 19.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
neběžely tudy děti? pleju len.
uč se porozumění psanému textu, statečnej Tajnosnube.
Lukas B.12:54:57 19.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Takže nevyzkoušel, ale druhým budeš tvrdit, jak je to perfektní řešení...

Tak do té doby než se tak stane, zalez a nepoučuj. Protože ten špagát má dva konce!
13:06:16 19.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Pokud se ptáš i mě, tak já to za sebou mám. Kromě toho, že už jsem já mnohokrát chytal na trenažérech na Bořni a Klokočkách přes tělo i do štandu, do osmy, do kýble, do polovičního loďáku i přes rameno pytle s pískem a pneumatiky, tak jsme svého čau byli tak blbí, že jsme do toho skákali i sami. Já jsem se teda neodvážil létat, ale za to jsem chytal. Takže mohu říci, že to bylo úplně stejné jako s pytlem písku.

Já sám moc nepadám, anžto se bojím. Nejvíc jsem asi letěl vzduchem cca 15 m, když mi ujela ruka po drobném štěrku až nahoře ve výlezu Velkého kouta v Hlubočepech. Chytil mě Klakson (starší brácha Jiříčka, se kterým jsme tehdy dost lezli) natvrdo do lana Pantheon (což bylo z dnešního pohledu ukrutně tvrdé a tzv. jednopádové lano). Smyčku měl okolo tlusté větve dole u železnice, do ní cvaklou karabinu a v ní osmu. Důvod myl mj. v tom, že jsme měli s sebou je jeden sedák. Protože se tehdy vykecával s mojí budoucí ženou, nevšiml si velkého průvěsu a mého pádu. Všiml si, až když lano zabralo.

Nebylo to jiné, než když se trénovalo s pneumatikou. Pro prvolezce ani jističe.
Kuba Turek16:29:06 19.08.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Pokud se ptáš i mě, tak já to za sebou mám. Kromě toho, že už jsem já mnohokrát chytal na trenažérech na Bořni a Klokočkách přes tělo i do štandu, do osmy, do kýble, do polovičního loďáku i přes rameno pytle s pískem a pneumatiky, tak jsme svého čau byli tak blbí, že jsme do toho skákali i sami. Já jsem se teda neodvážil létat, ale za to jsem chytal. Takže mohu říci, že to bylo úplně stejné jako s pytlem písku.

Já sám moc nepadám, anžto se bojím. Nejvíc jsem asi letěl vzduchem cca 15 m, když mi ujela ruka po drobném štěrku až nahoře ve výlezu Velkého kouta v Hlubočepech. Chytil mě Klakson (starší brácha Jiříčka, se kterým jsme tehdy dost lezli) natvrdo do lana Pantheon (což bylo z dnešního pohledu ukrutně tvrdé a tzv. jednopádové lano). Smyčku měl okolo tlusté větve dole u železnice, do ní cvaklou karabinu a v ní osmu. Důvod myl mj. v tom, že jsme měli s sebou je jeden sedák. Protože se tehdy vykecával s mojí budoucí ženou, nevšiml si velkého průvěsu a mého pádu. Všiml si, až když lano zabralo.

Nebylo to jiné, než když se trénovalo s pneumatikou. Pro prvolezce ani jističe.
Kuba Turek16:29:07 19.08.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
"Takže mohu říci, že to bylo úplně stejné jako s pytlem písku."

Tak pominu tvůj argument pádem v Hlubočepích jištěným ze země v důsledku velkého průvěsu (pádový faktor max 0,5). Neboť zde se bavíme o pádech do štandu.

Ale ve svém videu máš také zaznamenáno, jak jste chytali i pády jištěné ze země. Někde v popisu píšeš o 50kg váze pytle s pískem, ve videu to však s vámi pěkně cvičí. Holčinu, které od pohledu váží něco mezi 60-70 kg to vyhodí zhruba dva metry nad zem, při pádu s pádovým faktorem cca 0,7 (10m pád /cca 14m aktivního lana).
Každý si může nasimulovat podobný pád kdekoli ve skalách a nebo na lezecké stěně. nemusí být ani tak dlouhý, ale měl by být zachován pádový faktor.
Když si vezme o 10 až 20 kg lehčího spolulezce a odskočí si do jištění při zachování o cca polovinu delšího aktivního lana než je samotný pád. Pokud to s jističem bude házet tak jak s tou děvčinou na videu a zvedat ze země cca 2m i při lehčím padajícím, než je jistič (o cca 20-40%), tak pak je to stejné, jak píšeš. Pokud ne, tak bude vědět, co si má o tvém tvrzení myslet.
06:23:43 21.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
Bavili jsme se o jištění ze štandu, že? A to přesně Klaxon dělal. Měl mě natvrdo ve štandu - na smyčku na stromě přidal osmu. Nejistil přes tělo. (Je to úplně stejné jako když Gobo na diskutovaném videu dává jistítko přímo do kruhu.) Padal jsem do toho cca 15 m. Kapišto?
Kuba Turek12:33:10 21.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
Až na to, že na tom trenažéru měl o takových dobrých 30m kratší aktivní délku lana a pádový faktor 2, zatímco v těch Hlubočepích jsi měl pádový faktor cca 0,4 !!!
Tzn., že v Hlubočepích jsi měl asi pětinovou rázovou sílu, která na tebe působila.

Ale to je asi mimo možnosti tvého chápání.

Tak víš co, seber mobil, lano jističe a skoč si v těch Klokočkách do toho štandu sám a udělej z toho hezké video. Pak se nám s ním zde pochlub. Už se docela těším.
17:10:15 21.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění na štandu
Týjofka. Takže zase nic. Anonymové jsou fakt strašní matlalové.
Kuba Turek19:01:57 21.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění na štandu
Já věděl, že to na tebe bude moc složité...
20:25:25 21.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
Tak znovu Lukášova otázka: kdo z Vás anonymních popíračů chytil velký pád na vícedélce přes tělo? Jak to vypadalo a jaké jste měli zranění?
Kuba Turek12:37:22 21.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
Naražený koleno a roztrhlý kalhoty. Pád 25m, vytržený jištění a pak už jen štand pod kterým jsem byl cca 1,5m, v něm preska, jištění přes tělo.
george-jp20:29:04 10.10.2024
odpovědět 
         Re: Jištění na štandu
takže potlučenej ale živej. jako Kokšův spolulezec z dávné historky:)
Lukas B.09:16:05 14.10.2024
odpovědět 
          Re: Jištění na štandu
No tahle historka zas tam moc dávná není. 2013 cca.
Nakonec mě štvaly nejvíc ty kalhoty, ale rána to byla pěkná.
george-jp13:42:45 15.10.2024
odpovědět 
           Re: Jištění na štandu
to jo, přibližně takový průběh má i chycení toho pytle s pískem (a poměr hmotnosti padajícího a chytajícího hraje dost zásadní roli, když stejný pytel písku chytá přes tělo padesátikilové děvče, tak to má úplně jiný průběh, než když chytá stodesetikilový nařvaný chasník).

ostatně, kdysi jsem slyšel historku z ádru někdy z sedmdesátek(?), kdy byl chytán pád ze sedačky v kruhu přes rameno (doba předsedáková, nějaký vojenský opasek nebo kus hadice v kruhu), a záchytný náraz přirazil neboháho jističe ke skále tak, že si vrazil dřík kruhu rovnou do hlavy a bohužel to nepřežil (jestli padajícího pustil na zem a co se stalo jemu ta historka neobsahovala). další podrobnosti nevím a nejsem si úplně jistý, jestli to není nějaká (rock)urban legenda.
Lukas B.14:39:32 15.10.2024
odpovědět 
      Re: Jištění na štandu
Turku tebe se nikdo neptal...
12:16:47 21.08.2024
odpovědět 
       Re: Jištění na štandu
Díky za sdělení, milý anonyme.
Kuba Turek13:50:01 21.08.2024
odpovědět 
        Re: Jištění na štandu
K danému tématu asi fundovaně, věcně a podloženě již tento vikend na MHFF
https://www.facebook.com/share/p/3Z2dooTiFEzRDbTs/
zoban12:34:13 22.08.2024
odpovědět 
         Re: Jištění na štandu
Škoda že, podle avizovaného programu to opět bude jen takové sterilní akademické žvatlání u stánku bez reálné ukázky v praxi. Jo kdy by to bylo doplněné o názornou předváděčku v Chrámovkách a páni akademici by si do toho svého štandu, vybudovaného dle jejich doporučení také odskočili a to alespoň těch deset metrů, tak to by byla jiná, ale takhle?!

PS: Odskočit znamená odskočit a ne místo sebe hodit pytel s pískem.
16:22:29 22.08.2024
odpovědět 
          Re: Jištění na štandu
Furt to samý: povídej, jak jsi si odskočil nebo jak jsi takovou tlamu ze štandu chytil.
Kuba Turek23:00:04 22.08.2024
odpovědět 
           Re: Jištění na štandu
Mohu tě ujistit, že mám za sebou celou řadu takových pádů. Díky tomu také vidím na tom tvém videu to, čeho si ty a tobě podobní teoretici ani nevšimnou.
Víš když polezeš na hraně svých možností, tak se těm pádům nevyhneš. Ale to je pro tebe zjevně Španělská vesnice a ztráta času ti to vysvětlovat.
Už máš natočené video s pádem do štandu dle těch tvých doporučení? Nejlépe i bez toho prokluzu, jak píšeš, že dnes už není zapotřebí. Mile rád se na něj podívám!
06:14:44 23.08.2024
odpovědět 
            Re: Jištění na štandu
Takže zase nic, milý anonyme. Když už ti nestačí "obyčejný" lezec, horolezecký instruktor ani horský vůdce, tak buď s pánem bohem.
Kuba Turek11:32:32 23.08.2024
odpovědět 
             Re: Jištění na štandu
Ale kdepak, já od Vás žádám pouze to, abyste za svými metodickými radami stáli až "do hrdel a statků". Tzn, že když o něčem tvrdíte, že tak či onak je to nejlepší, že to také názorně předvedete sami na sobě.
Argumenty horskými vůdci neberu. I ti mají na můj vkus poměrně často na svém kontě křížky včetně sebe samých. Proto i zde je na místě obezřetnost.
Mimochodem na zvacím postu na tuto metodickou akci má ten tvůj horský vůdce uvázané hodiny pěkně nemelodický na prasáka na lyšťáka. Což má také jistou vypovídací schopnost.
12:21:11 23.08.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Ono snad někde je možno i jističe dojistit tak, aby do zubů nedostal. Ovšem asi jen zřídkakde....
Honza10:26:29 23.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Vážení. Mám dojem, že se tu ona diskuze pomalu kloní k vyměnování osobních názorů,přičemž většinou oba zastánci mají pravdu. Pouze jejich metody a výroky jsou určeny různým skupinám lezců. A ono hlavní jádro - ergo bezpečnoat a probémy kolem unikají. Viz třeba ona poznámka o levácích, o auge a viditelnosti či neviditelnosti lezce, signálech, a následného pádu, stejně jako např. otázka dolezu do štandu a prvolezce a druholezce, zda je stabilně v celé cestě či se mění a tím mohou i ony metody jištění a prokluzů. A také materiálu a jistítek. Sám o vícedélkách nevím nic, pouze mám přítele který je lozí, a od kterého při diskuzích neco zachytnu (posleně třeba jeho poznámku o pár vylomenách kyblících, což asi není od věci).Takže tak.
HonzaK18:36:36 25.08.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu
Vyrojilo se tiu spousta názorů pro i proti. Jen dotaz.
A co onen CLICK UP či ALPIN UP. S ním lze po prostudování a vyzkoušní a nácviku provádět prokluz stejně jako s půllodákem bez nebezpečí spálené ruky, a přitom zajstí ono zablokování v kritické situaci (třeba omdlení či mrtvice). Dá k tomu někdo odborný a prokazatelný výklad?
HonzaK20:59:13 09.10.2024
odpovědět 
  Re: click up
Jak s tím dáš prokluz ve štandu?
22:41:30 09.10.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu
Click up prokluz nedá, Alpine Up ano ale v módu jako normální kýbl...jako poloautomat to je taky bez prokluzu
Kokos23:03:39 09.10.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu
Dobry, tak jako k cemu je ti tezkej alpine up, kdyz muzes mit normalni kybl? :)
10:57:13 10.10.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu
Vážení. On jde totiž jakýs takýs prokuz dělat v onom zablokovaném stavu pouze polohováním jistátka. Proto má asi ony zářezy pro prsty. Píšu to proto, že chci znát názory lidí, co ono jistítko dokonale a ve všem znají a maj odzkoušeno.
HonzaK12:24:47 10.10.2024
odpovědět 
     Re: Jištění na štandu
Ubal si brko prosím tě a dej už pokoj.
09:42:28 11.10.2024
odpovědět 
 Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD
Dotaz mi přijde zvláštní (proč by někdo chtěl prvolezci dopřávat natvrdo chytané pády, a to si piš, že to je mnohem tvrdší, když to nezměkčuje pohyb jističe). Bylo by namístě uvést důvod, proč se na to ptáš, pak i odpovědi budou kvalitnější a možná se tu nebudou rozvíjet zbytečně dlouhý diskuze spadající do osobního dohadování...
T.23:59:21 09.10.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD
No, ptam se proto, ze kdyz do toho spadnu holce, tak ji to do tela docela rozmrda o skalu a nejspis me pusti
Tomas10:58:31 10.10.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD
Píšu to proto, že chci znát názory na onen prokluz, který zřejmě jde, ale asi vyžaduje cvik a praxi. Ten příspěvek beru, je k otázce. Ostatně když 100 kg chlap spadne holce co má s bídou 30kg, (což jsem už na stěně viděl,je to všude stejné. Proto znalí využívaj onen novej otočnej OHM. Ono vůbec je třeba dbát na poměr vah jističe a lezce a jejich praxi...
HonzaK12:25:14 10.10.2024
odpovědět 
    muhehe
jasně OHM a prokluz, to jde dohromady asi jako marmeláda s železnejma prutama :-p
18:11:08 10.10.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD
Tenhle důvod chápu, ale proč do toho chceš zapojovat kyblík?
honza12:54:54 10.10.2024
odpovědět 
   Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD
čili dotaz vlastně zní, jak dělat s kyblíkem prokluz bez pomoci pohybu jističe, když je kyblík cvaklej do pevného bodu?
T.18:13:05 10.10.2024
odpovědět 
    Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD
+++
HonzaK10:03:30 15.10.2024
odpovědět 
  Re: Jištění na štandu - UVEĎ DůVOD
Tedy konkretně. Click up viz https://www.hudy.cz/click-up-kit má 2 polohy - jedna jako kýbl, druhá jako blokující. Ovšem má také jakési drážky do kterých se dá založit lano ("zřejmě jako u kyblíku ke zvýšení tření a odporu"?) Dále - i při použití originálních HMS proste jistítko při určité svislé horní poloze lana nezabralo. Při dolní poloze v pohodě. Ale po záběru a bloku šlo lano povolovat až do zablokování pohybem celého jistítka, pochopitelně odpor podle tloušťky lana. Takže nevím, je - li to záměr výrobce či shoda náhod (použité lano bylo v rozmezí udaném výrobcem). Tohle by totiž teoreticky mohlo jako prokluz sloužit.Proto ta výzva někomu, kdo má tohle jistítko zmáknuté.
HonzaK16:51:06 10.10.2024
odpovědět 
   ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
ClickUp NEMÁ dvě polohy!!! Co to meleš?, když ho založíš naopak funguje jako hoódně hoódně hoódně španej kýbl, to i osma je mnohem lepší... jen si zkus na něm někoho jen spustit.
https://www.youtube.com/ watch?v=pbqHe6N18Q8
ClickUp používám více než 6 let, ale založit ho naopak je fakt průser !! Pokud to tak používáš, tak si koleduješ někoho zrakvit!
21:22:11 10.10.2024
odpovědět 
    Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Vpodstatě souhlas. Ony jsou tam nějaké drážky co možná mohou zlepšovat, ale nevím, proto se ptám. Víc me zajímá ono správné založení, kdy mohu po zablokování pohybem lano uvolnovati i v zablokovaném stavu. Ergo i dobírat i povolovat a přitom jistíko na pád blokuje. Asi závisí na poměru karabiny a průměru lana, ale je to tak. Postačí pohyb jistítka. Jen nevím, je li to vada či úmysl tvůrců. Podrobný popis jsem nikde nenašel.
HonzaK19:11:45 11.10.2024
odpovědět 
     Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Nález pro výše uvedené disluse. (I otočení)
https://8a.cz/
Climbing Technology Click Up Plus
https://8a.cz/
Jistící pomůcka Climbing Technology Click Up - ocher

https://www.hanibal.cz/
Climbing Technology Alpine Up with HMS

Vidno, že plné užívání ještě není zvládnuto.
Stále chybí vyjádření o nutnosti používání prusíku.
HonzaK15:38:05 12.10.2024
odpovědět 
      Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Já ti nevím, ale když tam je jasně napsáno, spouštění prvolezce při ŠPATNÉM ZALOŽENÍ LANA, tak pokud mám aspoň základku tak to pochopím. Spoštění nerovná se jištění. Přečti si návod od toho je ...
Kokos19:50:43 15.10.2024
odpovědět 
      Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Já ti nevím, ale když tam je jasně napsáno, spouštění prvolezce při ŠPATNÉM ZALOŽENÍ LANA, tak pokud mám aspoň základku tak to pochopím. Spoštění nerovná se jištění. Přečti si návod od toho je ...
Kokos19:50:56 15.10.2024
odpovědět 
      Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Já ti nevím, ale když tam je jasně napsáno, spouštění prvolezce při ŠPATNÉM ZALOŽENÍ LANA, tak pokud mám aspoň základku tak to pochopím. Spoštění nerovná se jištění. Přečti si návod od toho je ...
Kokos19:50:57 15.10.2024
odpovědět 
       Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Hanibal
Click UP + je inovované poloautomatické jistítko Click UP od Italské firmy Climbing Technolgy. Je to lehké a kompaktní jistítko, pro lana o průměru od 8.5 do 11 mm. Jednoduché spouštění jemným tlakem. Narozdíl od jiných jistítek funguje správně i při špatně založeném laně. Ideální pro prvolezce nebo druholezce na Top Rope, na umělou stěnu, sportovní skalky a krokování nových cest.
Podobně jako u všech ostatních jistítek, je nutné mít neustále ruku na brzdném laně za všech okolností.

Ba.cz
Jistící pomůcka Climbing Technology Click Up - blue/blue
Viz obrázky

https://www.skyman.cz
Jistítko CLIMBING TECHNOLOGY CLICK UP PLUS
V mnohém vylepšený původní Click Up, navržen speciálně pro sportovní lezení
a lezení na lezeckých stěnách.
Samozřejmě i nový Click Up plus lze nouzově použít i s opačně založeným lanem,
ale pouze jako kyblík, ne poloautomat.

https://www.quillcz.cz
CLICK-UP vám zajistí bezpečnost i v momentě kdy, založíte lano nesprávně resp. opačně. V takovém případě funguje CLICK-UP jako klasický jistící kyblík bez poloautomatické funkce. Drážky ve tvaru V pro zvýšení brzdného účinku jsou na obou stranách, takže je jedno, zda jste pravák nebo levák.

Proč se to tam tedy píše a nezakáže.
HonzaK20:43:24 15.10.2024
odpovědět 
        Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Ty si kokot :D
21:17:13 15.10.2024
odpovědět 
        Re: ClickUP nemá dvě polohy na jištění!!!
Můžu poprosit číslo na tvyho dealera? To je solidní matros.
10:53:04 16.10.2024
odpovědět 
 Foto dne:
finále
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Charmoz - Grépon traverse 5c Mont Blanc
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle
Harem VIIIb Rathen

 Nově v diskusi:
Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup | Re: Wow | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Pátej flek ... | Re: Viva Master ! |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (45)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (12)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1151 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1266 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1420 
 Neřeším to – lezu vše 
 1117 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi