Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
13.Smetanová 10887
14.Novák 10787
15.Lebloch 10647
Bouldry:
13.Břicháček 10175
14.Vaňous 10103
15.Šípek 10075
Hory:
10.Hess 4095
11.Zvonková 4029
12.Černý 3878

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231333 cest
Nové přelezy:
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b

Stěny
Provide Wall - není v provozu - Dolní Chřibská
Lezecké centrum Mammut - Praha 7 - Holešovice
Základní škola Horní Čermná - Horní Čermná

Prodejny
Rock Point - NC Eden - Praha 10
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha
Rock Point Liberec - Liberec 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta28.11.2024
Ahoj,
neřešil jste někdo půjčení auta v Turecku? Jestli je potřeba mít kreditku (namísto klasické debetní karty) a jestli někdo neřešil i půjčení dětské sedačky. Díky
 Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta29.11.2024
Ahoj, doporučuji ti mít kreditku vždy, pokud si půjčuješ auto předem přes web a následně řešíš na mí
 Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta29.11.2024
V Turecku se u tureckých půjčoven kreditka ani jiná karta neřeší. Vždy jsem si půjčoval auto za cash
  Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta29.11.2024
Bacha, opakovane jsem zazil, ze kreditku v Antalyi resili. Byly to takove no-name levne pujcovny, kd
 Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta29.11.2024
Čau, po zkušenostech s různými půjčovnami v Antályi je nejlepší cena/solidní jednání Cizgi. Vyzkouše
  Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta30.11.2024
Díky všem za rady!
   Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta28.12.2024
Ahoj, dovolená za námi, tak kdyby to někomu pomohlo:
- auto jsme půjčovali u Europcar, na pob
 Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta02.12.2024
Obecná rada: Kreditku vždy s sebou. Bez ní hrozí oblíbené ojebání ve smyslu "to si musíte koupi
  Re: Turecko (Geyikbayiri) a půjčení auta20.12.2024
 jistící brýle26.11.2024
Ahoj,
přemýšlím, jestli koupit jistící brýle. Máte někdo zkušenost? Jaká jsou pro a proti plus ev. nějaké doporučení na konkrétní typ?
Dík
Petr
 Re: jistící brýle26.11.2024
plusy: vyznamne min boli krcni pater, automaticky vic davas pozor na lezce
minusy: hur odhad
  Re: jistící brýle26.11.2024
Jak pise tady predrecnik.
Je jedno jestli z dekace nebo nejakou fancy znacku, praci to udela
   Re: jistící brýle26.11.2024
S brýlemi z Dekáče za 599 mám dobrou zkušenost, fungují velmi podobně jako drahé modely za X tis. kt
   Re: jistící brýle26.11.2024
Tady bych nesouhlasil. U levných modelů se mi při jištění motá hlava a nejsem schopný v nich fungova
    Re: jistící brýle26.11.2024
Jo, muze to nekdo mit, ale to je stejny jako kdyz nekdo nemuze koukat na 3D protoze to jeho mozek ne
    Re: jistící brýle26.11.2024
Díky za odpovědi. To s tím odhadem vzdálenosti mě taky napadlo. Měl jsem asi doplnit - myšleno na od
  Re: jistící brýle26.11.2024
automaticky vic davas pozor na lezce...
Myslím, že tohle je pěkná blbost. To vždy totiž zálež
   Re: jistící brýle27.11.2024
popisoval jsem svou zkusennost. Bez bryli clovek vic kouka jinam a kdyz se nic nedeje tak se ti nech
 Re: jistící brýle26.11.2024
Je to fajn pomocník na dlouhé jištění (toprope, delší cesty). Na umělce to spíš otravuje je pořád ně
  Re: jistící brýle27.11.2024
souhlasim, na stenu kde cesta trva dve tri minuty a stridani je caste mi to taky prijde zbytecne, na
  Re: jistící brýle27.11.2024
Jsou to úrastě brýle se vším všudy. Ti co je nosí to vědí.(App. jak ti brejlatí? Už se prodávaj diop
 Re: jistící brýle29.11.2024
Mám drahé, protože je to jenom hranol a žádnej plast okolo, takže se můžeš dívat buď přes brýle nebo
  Re: jistící brýle29.11.2024
Díky za zkušenosti, možná to bude zajímat víc lidí než jen mě (možná i jako tip na dárek).
Ja
  Re: jistící brýle03.12.2024
Taky mě ty decatlonovky vůbec nevyhovovaly.
  Re: jistící brýle05.12.2024
Dobrý jistič, obzvláště pokud jistí známého lezce nepotřebuje brýle žádné, ba mnohdy ani sledovat le
 Re: jistící brýle03.12.2024
Jo, bryle jsou fajn venku, na stene je nepouzivam, clovek leze chvilku tak se mi nechce furt je nekd
 Re: jistící brýle04.12.2024
hele.pokud jsi bouldrista tam si je nekupuj.
a pokud nejsi lanař tak taky ne. jinak si je ku
  Re: jistící brýle04.12.2024
No, radši se nebudu definovat, co jsem - od všeho něco, nevalné výkonnosti. Ale právě na takové ty c

 socialní průjem24.11.2024
Hele tak nějak jsem si zvyknul na tuhle dobu sociálního průjmu. A dokážu pochopit že někdo se šířením sociálních hovínek může třeba živit , ale proč lidi jako high life ( lukáš černý) nebo kdo to šíří tyhle hovínka po youtube a tak? Dpč, vždyť ani neumí m
 Re: socialní průjem24.11.2024
A co ti na něm vadí?
  Re: socialní průjem24.11.2024
No vidíš. Já se na to třeba podívám a tiše závidím a ještě o to víc jsem dojebaný, že nemůžu vyjet j
  Re: socialní průjem26.11.2024
jestli to nebude jen poněkud neohrabané vyjádření zklamání, které může pociťovat divák poté, co kdys
 Re: socialní průjem25.11.2024
Ať si dělá co chce, né?
 Re: socialní průjem25.11.2024
Ahoj, mně to příjde super...nikdo Tě nenutí Tě to konzumovat. Ale upřimně, co čekáš od tvého příspěv
 Re: Antisocialní průjem25.11.2024
A zmysel tohto tvojho antisocialneho prujmu je v cem? Nemas si s kym popovidat, vid?
 Re: socialní průjem25.11.2024
Lukáš je pro mě nejvíce inspirujícím tvůrcem nejen českých platforem. Kromě jiného se mi libí, že v
  Re: socialní průjem30.11.2024
Jedinné co Ti Radare z Tvého příspěvků věřím, je že se vyznáš v Arci kokotech. Vždyť jednoho vydáš k
   Re: socialní průjem30.11.2024
„vYdáš”? :-))) To je tak roztomilý, když se rádoby kritik takhle odkope. Hladíme tě po vláskách: ale
 Re: socialní průjem30.11.2024
Dobre, uznavam, ze muj dotaz vypovida hlavne o me vlastni nechapavosti a neschopnosti se s touto nec
  Re: socialní průjem06.12.2024
To je extrém :D
   Re: socialní průjem06.12.2024
holt projekce je projekce a když průjem, tak pořádnej

 Vítězslav Škorpík: (Nejen) Československé Himálajské dobrodružst22.11.2024
hoj,

treba by mohlo nekoho zajimat:

Vítězslav Škorpík: (Nejen) Československé Himálajské dobrodružství - pouze online!
 
 cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Pokud mám ve sportovce již zavěšené lano do expresky v prvním borháku, mohu vůbec uvažovat o vylezení cesty stylem OS, RP, apod.?
 Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Ne, je to top rope. Pokud sis ho tam cvakl při prvním pokusu sám, pak je to RK/AF
  Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Co je to RK/AF (ptám se bez ironie)? myslel jsem, že popisovaný styl by byl regulérní RK..
  Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Co je to RK/AF (ptám se bez ironie)? myslel jsem, že popisovaný styl by byl regulérní RK..
   Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
RK nebo AF, lomitko bylo mysleno jako nebo.
RK by to bylo, pokud sis ten prvni nenasahloval a
    Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
pokud by si jej sám cvakl, bez pádu či odsednutí slezl (na zem, či o pár kroků níž do lehčího terénu
    Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Nepiš o něčem, čemu nerozumíš. Případně před tím koukni do nějaké lezecké encyklopedie.
     Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
milá encyklopedie, RK styl znamená, že po pádu nebo odsednutí se lezec nechá spustit dolu na zem (ne
      Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Velice správně. Psal jsem v reakci na to, že se RK mělo tvářit, jako AF, což je blbost, že jo.
 Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Striktně podle definici platí, že už to není OS a ani RP, ale jedná se o styl RK.
Ale reálně
 Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Tvoje starosti na moji hlavu. Proč řešíte takové kraviny?
  Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Vpodstatě souhlas.Ono těch skutečně čistých přelezů by asi tolik nebylo. Vždy je to závislé na svědo
 Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Je to RK (bez sednutí, bez pádu, pouze 1 cvaknuté jištění). Pokud bys padal, dále seděl, je to jen A
  Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Pokud si ho sám cvakneš a vlastní silou slezeš, tak to není žádné RK, ale úplně regulérni RP, PP, OS
 Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Je to RK (bez sednutí, bez pádu, pouze 1 cvaknuté jištění). Pokud bys padal, dále seděl, je to jen A
 Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Pokud je první bh našáhlován/cvaknut někým jiným, je to nevylezeno nebo toprope. Můžete se utěšovat,
  Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
tyjo ale že se Adam s tím topropováním v silence docela nadřel :)))
   Re: cvaknuté první jištění - přelez22.11.2024
Nepochybuji o tom, ze se pri nacvicovani dost nadrel, nasahloval a drzel expresek. Ale pak stahnul l
 Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
Tady se zase sešlo vášnivých klasiků, kteří očividně neví co je to sportovka a jak se leze na limitu
  Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
PP je První Procvaklej a kusovka k tomu. Flash = PP na druhou = První Procvaklej První Pokus . OS je
   Re: cvaknuté první jištění - přelez20.11.2024
pěkný.
volejbalovou analogií, je to spíš jako počítání bez ztrát (bylo před pár desítkami let
    Re: cvaknuté první jištění - přelez21.11.2024
Ne, ta analogie nesedí. Přešlapovat při podání či si 3x přihrávat by odpovídalo v lezení třeba přidr
     Re: cvaknuté první jištění - přelez21.11.2024
To by pak volné lezení bylo i cvaklej slaňák...
Jak to vylezu tak si to napíšu, jen někdo to
      Re: cvaknuté první jištění - přelez21.11.2024
Řeč je o sportovkách. Tam asi slaňák nebude první jištění. Písek a třeba britské lezení po vlastním
       Re: cvaknuté první jištění - přelez22.11.2024
Spíš salámová metoda, nejdřív to byl vyjímečně šáhlej první když byl odskok fakt na piču, pak skoro
        Re: cvaknuté první jištění - přelez22.11.2024
V těžkých cestách se zpravidla dodržuje sty prvopřelezce. To smysl dává a hranice taky.
         Re: cvaknuté první jištění - přelez23.11.2024
Smysl to nedává, pokud prvoprelezece to dal top rope, vždycky může přijít někdo a dát to os/RP/pp
          Re: cvaknuté první jištění - přelez23.11.2024
Jakože pokud to ojebal prvoprelezce, tak můžou ojebat i všichni další a je to v poho?
           Re: cvaknuté první jištění - přelez24.11.2024
Právě, že máš pořád šanci na první čistý prelez.
       Re: Soudnost? 23.11.2024
Soudnost? Ale jdi ty brepto, když vidím jak se v cestách lepí jen aby ten ulomenej chyt náhodou něco
 Re: cvaknuté první jištění - přelez22.11.2024
Jo. Na závodech horosvazu a vůbec to tak mohou uvádět,neboť tam jde o zdraví závodníků a přípané pro

 zmizely cesty?17.11.2024
Zdarec, nebylo v databazi mnohem vice cest? Pres 250k a ted je tam necelych 180k? Nebo se mi to jen zda?
 Re: zmizely cesty?18.11.2024
za posledni rok co do toho koukam se to cislo moc nehybe
 Re: zmizely cesty?18.11.2024
Bylo vytlučeno
 Re: zmizely cesty?18.11.2024
Kamarád mi říkal že viděl Lezce zahlceného nesmysly. Snad je naspamoval nějaký robot a byly odstraně
  Re: zmizely cesty?18.11.2024
Jo jo, je to tak. Musíme to promazávat. Díky!

 rozhovor13.11.2024
https://youtu.be/LfyFw8E2fio?si=Rcza6fK8Q4ZtvAP4
 Re: rozhovor14.11.2024
"Nejde mi o to bejt nekde prvni, to se ani neda, bejt nekde prvni"

"Ch

 prsty prsty05.11.2024
Cau,
stala se mi takova, podle me neobvykla vec. Rad bych vedel, jestli to nekdo uz zazil a jestli se to obeslo bez zakroku, popr. jestli se to proste samo dalo dohromady. Lezu radu let a pred par dny jsem sel opet potrenovat na preklizku, kdyz jse
 Re: prsty prsty07.11.2024
to mi hodně připomíná zánět karpálního tunelu. Kámoška měla to samé - sice na čtyři prsty najednou,
 Re: prsty prsty07.11.2024
Zni to jako nerovvy zraneni, pravdepobodne utlak nervu. Malicek by znacil Ulnarni nerv, pokud si ned
 Re: prsty prsty07.11.2024
Diky za odpovedi

 Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování...31.10.2024
Při lezení na skalách je možno se občas setkat s lezci, jističi co používají ony přírodní kotevní body, převážně tedy stromy Někde řádné jisticí body vůbec neexistují či kvůli enormním zájmům jsou plně obsazeny a tak se využívá oněch stromů (viz např. ona
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování31.10.2024
Vaše starosti na naše ostny (rubrika stížností v dikobrazu). přírodní jištění je přírodní jištění, a
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování31.10.2024
aneb rozvoj umělé inteligence je pečlivě vyvažován setrvalým stavem přirozené blbosti. napoví už sam
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování31.10.2024
a teď pozitivně. když se (poměrně nesmyslně a chaoticky) motá do horoškol jakýsi "úvod do geolo
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování31.10.2024
ty mi soudruhu mluvíš úplně jako ze srdce, ty by si soudruhu hned mohl vést školení v naší stranické
     Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování02.11.2024
si děláme srandu, ale v mých černých paranoidních snech to skončí průkazem opravňujícím k pěší chůzi
      Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování03.11.2024
milý L., u tvých příspěvků ani není třeba dělat si srandu, stačí si je přečíst, aby čověk spad smích
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování03.11.2024
nn, ja mam Lukas.B prizpevky docela rada. Byva v nich dycky kousek pravdy, a kousek sarkasmu ale i k
     Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování09.11.2024
Že by si někdo ještě pamatoval ono stranické školení aktivních soudružek?
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování31.10.2024
Tyhle jemné nuance se učí už na, základní škole a pak že to nikdo nevyužije.
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování01.11.2024
Autory oné metodiky si na webu jistě najdete..
     Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování01.11.2024
Našel jsem pouze Hanz K.
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování31.10.2024
Prostě slaníš z toho, co máš k dispozici. Čím ovážeš strom níže, tím je to bezpečnější. Čím ovážeš v
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování04.11.2024
Další zajímavá nouzová možnost je přehodit lano přes vrchol věže a současné slanění každý na druhou
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování18.11.2024
Když ještě v Praze existoval Šárecký pilíř a vylezli jsme poprvé nahoru, tak jsem nahoře na louce ob
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování31.10.2024
Vážený HonzoK, jste opravdu Honza Kubíček nebo jde o pouhou shodu jmen? Předem děkuji za odpověď.
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování09.11.2024
ne to nejsu ja. ja mam zpravidla blbejsi dotazy. zdar aladin
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování12.11.2024
No, konečně něco normálního a na úrovni :D
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování02.11.2024
Vážení. Jak vidno, tak trochu k tematu se vyjádřili pouze 2 diskutující a to jen obecně. Ony nastole
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování02.11.2024
Honzo, neber si to zle, ale někdy méně znamená více. Zkus o tom popřemýšlet.
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování02.11.2024
Priteli, a co bys chtel vlastne slyset? Jde-li ti o nejake oficialni vyjadreni horosvazu, tak tam n
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování02.11.2024
Jestli to chceš slyšet takhle, tak ve dvou obskurních pískovcových oblastech, které dobře znám, se s
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování02.11.2024
Jo. Jestli ono nahodou nebude nepodstatny, ze horolezectvi je z principu rizikovej sport, a kdo ho c
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování03.11.2024
Když to berete takhle,tak potom skoro všechna současná jištění jsou zbytečná. Prostě lozit jen free
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování03.11.2024
Furt nechapu, o co ti jde. To chces fakt na vsech skalach a skalkach, kde neni slanak nebo dobirak a
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování03.11.2024
Teda nevím. Umíte číst?
     Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování04.11.2024
Myslim, ze cist umim. Ale taky jde o to, jestli ty se umis vyjadrit a predtim zamsylet. :)
<
      Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování04.11.2024
Tady znovu. Mě tu šlo jen o to,že někde místo stromů je možné přejištění borháky, jak jsem uvedl,tak
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování04.11.2024
Po brku :D
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování05.11.2024
Borhák se dá zavrtat prakticky všude, ale proč. Prvovýstupce tam slaňák nedal a tak tam není. Že je
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování08.11.2024
Ať se udělá... ? Vážně? existují správci oblastí. Oblastní vrcholové komise. Pokud máš pocit, že je
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování04.11.2024
Ten závěr ses teda rozjel, to má grády panečku... Ale vážně, seš ty normální? Neklepnul ses do hlavy
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování04.11.2024
Tak nevím, zda je dnes ještě možno se bez urážek normálně bavit, i když vím, že dnes je tento nálepk
     Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování04.11.2024
To není urážení, spíš konstatování. Pokud se cítíš dostatečně chytrej a vzdělanej co se týče bezpečn
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování05.11.2024
Aha,uz chapu. Chces dat jakysi namet horokomunite, potazmo rovnou spravcum skal, zda by na frekvento
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování07.11.2024
ne, současná jištění zbytečná nejsou, ale každej, kdo hodlá dělat nějakej, jakejkoli rizikovej sport
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování09.11.2024
Stále stejně. Vždyť to co jsem napsal to nijak nepopírá. Nebo nad chcete řící, že kde se jistí přes
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování05.11.2024
Milý Honzo,
abych Tě uspokojil, tak trochu z mých zkušeností... Stromy, ideálně borovice, al
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování06.11.2024
Vpodstatě souhlas. Nakonec by to mělo z mých diskuzí vyplynout. Pro ony správce skal, pár osamělých
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování06.11.2024
Vpodstatě souhlas, jen pořád nechápu, proč to řešíš tady a co od toho očekáváš? Pokud cítíš potřebu
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování06.11.2024
Akorát jak se tam objeví borhák, tak následně přileze i ten Václavák nezkušenejch borců a nehod je n
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování06.11.2024
Tak třeba té Vysočině by to prospělo. Pár štandů nahoře je, ale při těch návalech, co tam občas jsou
     Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování06.11.2024
To souhlasim, davy tam už jsou, tak slaňák typu "tlustej borhák" na dolezu by se hodil, as
      Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování07.11.2024
Rybařit můžeš i přes dlouhou smyčku (pokud teda nemáš v hlavě nas... a dáš do té smyce ještě karabin
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování08.11.2024
A pokud nemáš nas. tak snad chápeš že dát dvě presa do bh na konci je jednodušší než lízt přes hranu
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování08.11.2024
Vpodstatě souhlas. Tak se to běžně dělá. Mé připomínky se týkaj trochu něčeho jiného - viz vyjádření
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování10.11.2024
Jen dodám, že právě s takovými už jsem se setkal - a největší blb byl kdysi jeden na Kozelce, když s
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování10.11.2024
Jen dodám, že právě s takovými už jsem se setkal - a největší blb byl kdysi jeden na Kozelce, když s
       Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování10.11.2024
Jen dodám, že právě s takovými už jsem se setkal - a největší blb byl kdysi jeden na Kozelce, když s
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování11.11.2024
S tímto nesouhlasím... Pokud pomineme nekvalitně osazené, resp. staré shnilé kovové jištění, znám po
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování07.11.2024
Ahoj,
K tebou zmiňovaným Palicím a RáblU
Jezdíme ze Šumperka na Rabštejn i na palice v
    Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování10.11.2024
Opět jako vždy se zase vše hrne k o něm palicím. To byl pouze příklad k objasnění. Důležitá je totiž
     Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování10.11.2024
Honzo,
Opět k Palicím. Proč z toho dělat čistě sportovku po vzoru překližky? 20m od Palic je
      Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování10.11.2024
Tu mi šlo jen o tu borovičku, za kterou se jistí (tedy dřív, nevím jak nyní) i 3 jističi co jistili
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování07.11.2024
Tak je vidět, že abalak hodiny 45&#8304; toho nevydrží hodně..
  Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování08.11.2024
A i to je onen přírodní kotevní bod se vším všudy. Ono stále platí, že přírodu je třeba chápat a vní
   Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování23.11.2024
Myslím, že po posledních zkušenostech by se mělo trochu víc věnovat oněm přírodním kotevním prvkům.
 Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování08.11.2024
Hlavne prosim o respekt k tem borovicim ci jinym stromum: tam, kde se z nich musi slanit a stahnout

 Kalymnos vs Geyikbayiri29.10.2024
V prosinci si musim vybrat nějaký volno a zvažuju Kalymnos nebo Geyikbayiri. Budu vděčnej za jakýkoli postřehy a srovnání, který se pro podobný rozhodování hoděj. Lezu kolem 6c, ale to je asi fuk. Předem díky všem!
 Re: Kalymnos vs Geyikbayiri21.11.2024
hoj, byl jsem na kalymnosu nekolikrat a nejvetsim problemem je se dostat z ostrova kos (pokud tam pr
 Re: Kalymnos vs Geyikbayiri23.11.2024
V Geykbairi nepotřebuješ motorku, aby ses dostal pod stěnu a když budeš mít někdy slabší den, můžeš

1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 cvaknuté první jištění - přelez
Pokud mám ve sportovce již zavěšené lano do expresky v prvním borháku, mohu vůbec uvažovat o vylezení cesty stylem OS, RP, apod.?
Jiřík08:44:05 20.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Ne, je to top rope. Pokud sis ho tam cvakl při prvním pokusu sám, pak je to RK/AF
08:50:12 20.11.2024
odpovědět 
  Re: cvaknuté první jištění - přelez
Co je to RK/AF (ptám se bez ironie)? myslel jsem, že popisovaný styl by byl regulérní RK..
honza10:12:08 20.11.2024
odpovědět 
  Re: cvaknuté první jištění - přelez
Co je to RK/AF (ptám se bez ironie)? myslel jsem, že popisovaný styl by byl regulérní RK..
honza10:12:09 20.11.2024
odpovědět 
   Re: cvaknuté první jištění - přelez
RK nebo AF, lomitko bylo mysleno jako nebo.
RK by to bylo, pokud sis ten prvni nenasahloval a dolezl k nemu a pak zase slezl.
11:48:16 20.11.2024
odpovědět 
    Re: cvaknuté první jištění - přelez
pokud by si jej sám cvakl, bez pádu či odsednutí slezl (na zem, či o pár kroků níž do lehčího terénu kde by vyklepal) a pak vylezl, tak by to mohl být dokonce benevolentnější onsajt/fleš/RP. tedy mnohem méně benevolentní než expresky nafix (jak již bylo mnohokrát vášnivě flejmováno).
Lukas B.12:27:20 20.11.2024
odpovědět 
    Re: cvaknuté první jištění - přelez
Nepiš o něčem, čemu nerozumíš. Případně před tím koukni do nějaké lezecké encyklopedie.
13:55:12 20.11.2024
odpovědět 
     Re: cvaknuté první jištění - přelez
milá encyklopedie, RK styl znamená, že po pádu nebo odsednutí se lezec nechá spustit dolu na zem (nebo do nejbližšího nouhendu) k novámu pokusu, ale nestahuje lano jako chrabří jedinci nýbrž do místa, kde odpadl leze TR a na prvním pokračuje dále. nijak to nesouvisí s debatou, kterou zmiňuje pan Lukas, že totiž pokud lezec nezatíží lano, tj. nespadne nebo neodsedne, tak nepřerušil pokus, čili když cvakne první jistění a sleze, může pak nadále pokračovat v OS nebo RP/PP pokusu - proti čemuž jiné autority tvrdí, že když slzeš až na zem, přerušíš lezení a na následující pokus máš buď stáhnout lano nebo si to napsat jako RK.
Joudová17:48:29 20.11.2024
odpovědět 
      Re: cvaknuté první jištění - přelez
Velice správně. Psal jsem v reakci na to, že se RK mělo tvářit, jako AF, což je blbost, že jo.
21:43:41 20.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Striktně podle definici platí, že už to není OS a ani RP, ale jedná se o styl RK.
Ale reálně, je to změkčeno fakty: pokud cesta je dole těžká, šrot nebo má špatný dopad, cvaká se první dopředu
pokud naopak je lehká a často lze první cvaknout ze země, tak se první třeba také cvakne, bez toho aby to nějak rušilo čistotu stylu
první se občas cvaká i proto, aby nevyhučel lezec i s jističem dolů z patestu nebo svahu
řekl bych, že je to cesta od cesty.
Steve12:30:59 20.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Tvoje starosti na moji hlavu. Proč řešíte takové kraviny?
13:07:38 20.11.2024
odpovědět 
  Re: cvaknuté první jištění - přelez
Vpodstatě souhlas.Ono těch skutečně čistých přelezů by asi tolik nebylo. Vždy je to závislé na svědomí autora. Když si někdo natočí či získá podrobné video z přelezu aniž by o tom kdosi věděl a udělá přelez, každý mu OS potvrdí, i když je to vpodstatě něco jiného...
Honza23:35:40 20.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Je to RK (bez sednutí, bez pádu, pouze 1 cvaknuté jištění). Pokud bys padal, dále seděl, je to jen AF.
Petr13:10:46 20.11.2024
odpovědět 
  Re: cvaknuté první jištění - přelez
Pokud si ho sám cvakneš a vlastní silou slezeš, tak to není žádné RK, ale úplně regulérni RP, PP, OS podle toho,jestli jsou tam presky a kolikátý je to pokus. Je to stejné, jako když se kdekoliv v cestě vrátím vlastní silou o pár metrů níž,abych sklepal. RK znamená, že jsi někam dolezl v kuse, spadl, nechal se spustit dolů, ae na další pokus nestáhnul lano. Tolik definice. Pak jsou v praxi sporné specifické případy, kdy se první předcvakává z bezpečnostních důvodů různým stylem.
Jiný Petr13:47:36 20.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Je to RK (bez sednutí, bez pádu, pouze 1 cvaknuté jištění). Pokud bys padal, dále seděl, je to jen AF.
Petr13:10:48 20.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Pokud je první bh našáhlován/cvaknut někým jiným, je to nevylezeno nebo toprope. Můžete se utěšovat, že to je nějaké RK, ale to je výmysl moderní doby. S "by fair means" to nemá nic společného.
retez15:27:07 20.11.2024
odpovědět 
  Re: cvaknuté první jištění - přelez
tyjo ale že se Adam s tím topropováním v silence docela nadřel :)))
17:08:59 20.11.2024
odpovědět 
   Re: cvaknuté první jištění - přelez
Nepochybuji o tom, ze se pri nacvicovani dost nadrel, nasahloval a drzel expresek. Ale pak stahnul lano a v kuse prelezl.
10:53:18 22.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Tady se zase sešlo vášnivých klasiků, kteří očividně neví co je to sportovka a jak se leze na limitu :)

V něčem pravdu mají, OS, ani RP s předcvaklým jištěním moc smysl nedává, ale uvedl jsi sportovky, tam PP i Flash smysl dává.

Když ti kamarád nechá presky v cestě, lano v první a ty to vylezeš na první dobrou je to klasickej flash.
Když přelezeš nějakou cestu na desátej pokus, je to pořád PP i když jsi měl předcvaklej první, nebo neměl.

V místech se sračkovým začátkem (Aniččina stěna třeba?) bych si klidně předcvakl první čtyři borháky :)
Krysa17:07:09 20.11.2024
odpovědět 
  Re: cvaknuté první jištění - přelez
PP je První Procvaklej a kusovka k tomu. Flash = PP na druhou = První Procvaklej První Pokus . OS je mrtvý, snad jen v umytých horách vstane občas ze záhrobí. Sasko s lanem voplotit i s jejich Flash hřebiky. Rot Punkt už není ani časopis a někoho s červenou barvou a štětcem by dnes hnali ze skal bičem.
K.18:29:10 20.11.2024
odpovědět 
   Re: cvaknuté první jištění - přelez
pěkný.
volejbalovou analogií, je to spíš jako počítání bez ztrát (bylo před pár desítkami let vášnivě diskutováno a dneska se tomu nikdo nediví), nebo něco jako že se může při smeči druhou rukou šmatat do sítě, třikrát přihrát a přešlapovat při podání?
Lukas B.18:56:56 20.11.2024
odpovědět 
    Re: cvaknuté první jištění - přelez
Ne, ta analogie nesedí. Přešlapovat při podání či si 3x přihrávat by odpovídalo v lezení třeba přidržení se za expresku nebo napnuté podržení lanem od jističe. První procvaklá je pořád volné lezení, jde o to se někde nezranit, pokud se jedná o sportovní lezení a ne nějakou tradicionalistickou morálovku - tohle by měl každému dát cit, jestli je to OK nebo ne. Při PP ve sportovkách se běžně optimalizují délky expresek, aby byly v místech, kde se dá dobře cvakat - délku expresky žádné pravidlo neupravuje. Dále se výše ve stěně cvakání hojně vynechává, to je taky optimalizace/ulehčení. Mohla by se i ta první vynechat a nanosit dolů pár bouldermatek - ale proč by to kdo dělal? Je to zbytečná práce a ve finále by to nebyl problém pro špičku, která má zpravidla podpůrný tým nosičů čehokoliv, ale pro obyčejného hobíka ano.
Jiný Petr01:42:52 21.11.2024
odpovědět 
     Re: cvaknuté první jištění - přelez
To by pak volné lezení bylo i cvaklej slaňák...
Jak to vylezu tak si to napíšu, jen někdo to chce ochcávat, cvakne si první, takže kus cesty leze TR a říká tomu Rotpunkt..
Pořád Rotpuuunkt to je jen když vylezeš, cvakneš z volný pozice, slezeš na zem a pak znova hore..
Přirovnání k vojebalu docela sedí, asi jako přešlap při podání a "eso by to bylo i bez přešlapu tak co držkujete, nehrajete ligu tak do toho nemáte co kecat, my ligouši si to uznáváme jako čistý"
12:52:57 21.11.2024
odpovědět 
      Re: cvaknuté první jištění - přelez
Řeč je o sportovkách. Tam asi slaňák nebude první jištění. Písek a třeba britské lezení po vlastním jsou jiné disciplíny. Dogmatické lpění na přesném dodržení definice PP je zbytečné. Nechte to na komunitě, která v dané oblasti nebo obtížnosti leze, nevšiml jsem si, že by v ppraxi docházelo k excesům typu cvaklý slaňák. Ti lidi mají soudnost.
18:08:57 21.11.2024
odpovědět 
       Re: cvaknuté první jištění - přelez
Spíš salámová metoda, nejdřív to byl vyjímečně šáhlej první když byl odskok fakt na piču, pak skoro standard, pak se objevil šáhlej i druhej, třetí, i s dobrým odskokem.. Kde je hranice kdy je to ještě rotpunkt a kdy už TR? Jak ve volejbale kdyby se 5cm přešlap toleroval - buď byl přešlp nebo ne a jestli o centimetr nebo o dva metry už je jedno. To samý u cesty, buď jsem to vylezl odspoda celý nebo to Rotpunkt nebyl. Asi jsem na sebe moc přísnej.. Kdybych si šáhlej první počítal jako v pohodě, tak bych měl vylezeno na RP nejmíň o třetinu víc cest.. A jak k tomu přijde ten kdo první nešáhnul a hodnocenej je stejně jako když ano? Rozdíl tam je nejen v psychice ale i úsilí na cvakání.. Navrhoval jsem to rozlišovat, jeden šáhlej RP+, dva šáhlý RP++ - pak by bylo jasný jak se to lezlo.. Ať si každej leze jak chce, ale měl by to prezentovat poctivě a ne našáhlovaný jištění vydávat za lezení odspoda..
11:53:10 22.11.2024
odpovědět 
        Re: cvaknuté první jištění - přelez
V těžkých cestách se zpravidla dodržuje sty prvopřelezce. To smysl dává a hranice taky.
19:00:14 22.11.2024
odpovědět 
         Re: cvaknuté první jištění - přelez
Smysl to nedává, pokud prvoprelezece to dal top rope, vždycky může přijít někdo a dát to os/RP/pp
14:47:15 23.11.2024
odpovědět 
          Re: cvaknuté první jištění - přelez
Jakože pokud to ojebal prvoprelezce, tak můžou ojebat i všichni další a je to v poho?
23:52:52 23.11.2024
odpovědět 
           Re: cvaknuté první jištění - přelez
Právě, že máš pořád šanci na první čistý prelez.
18:48:49 24.11.2024
odpovědět 
       Re: Soudnost?
Soudnost? Ale jdi ty brepto, když vidím jak se v cestách lepí jen aby ten ulomenej chyt náhodou něco neztizil a já už si to nemohl vylizt jak moje hustá konkurence. Tak tomu říkáš soudnost? Je to ekvivalent prisekavani chytu.
14:51:00 23.11.2024
odpovědět 
 Re: cvaknuté první jištění - přelez
Jo. Na závodech horosvazu a vůbec to tak mohou uvádět,neboť tam jde o zdraví závodníků a přípané problémy. (Navíc tam nikdo nepotřebuje aby přelez jeden či žadný). Všude jinde asi ne. Tam jsou případné pády a úrazy na každém separátně...
HonzaK14:45:39 22.11.2024
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192432)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Pozdrav z Labáčku Xc/XIa Adršpach
Prodloužený Mauglí 7+ Helfštýn
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1281 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1461 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1432 
 Neřeším to – lezu vše 
 1135 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi