Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Širůčková 11897
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 7951
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5947 lezců
1230732 cest
Nové přelezy:
Bílý Tesák 7b+
Arnold Cla 9+
Lambert 8a
Tabledance 9+
Red Zone 10-
Animální O 9
Old School 9+
Hučení V K 9+
Rote Kante 9+
J. Har 7c

Stěny
Bouldrovka Hrušovany u Brna - Hrušovany u Brna
Dap Sport - Hradec Králové
Pankrác, SPŠ stavební Josefa Gočára - Praha 4

Prodejny
HUDYsport - Praha 5
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
NěcoNavíc.cz - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Cau, potrebuju poradit jestli vzít nové lano Tendon Mater 9,7 mm (Completeshield)- s TEFIXEM nebo bez? Nekdo rika, ze s tefixem je to strasny drat, ale nasel jsem i info, ze uzlovatelnost a jisteni s nim je prijemne a nezasukovava se. Tak jestli mate nekd
 Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
*Tendon Master ;)
 Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Hele, me prijde ze posledni roky je to loterie. Nekdy z toho vypadne drat, jindy ne. Mame s kamosem
  Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Diky
   Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Mam uz Mastera podruhy. Bez treatmentu, tak nevim, jestli to je pro tebe relevantni. Kazdopadne po c
    Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?27.05.2025
Měl jsem mastera 9,7 bez tefixu a musím říct, že se s ním moc dobře manipulovalo, ale relativně rych
     Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?27.05.2025
Sakra, no jo, omluva. Muj koment se tyka Ambition a tim padem je asi irelevantni ...
     Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?22.05.2026
Easy fix: namiesto spúšťania zlaňuj a lano ti vydrží 3x toľko.

 stare lano25.05.2025
Ahoj , mám ve skříni staré lano asi 10 let se na něm už nelezo, ale nemá žádné známky opotřebení, teplota skladování 20⁰ vlhkost do 50 % prostě doma ve skříni.  Myslíte že se na tom dá ještě lézt ,běž předpokladů nějakých masivních pádu spí
 Re: stare lano25.05.2025
v principu asi v klidu, ale což takhle si něco přečíst nebo se nechat zevrubně proškolit, aby ses ne
  Re: stare lano04.06.2025
Pokud se lano při pádu prvolezce nezatíží přes ostřejší hranu, nemůže se přetrhnout. To platí i pro
   Re: stare lano04.06.2025
Ano, stává se to, na skalách ovšem naprosto výjimečně. Kdyby všichni lezli na 10-15letých lanech, by
    Re: stare lano05.06.2025
Což statisticky vzato znamená, že by to bylo o dost menší riziko, než dojet autem pod skálu.
   Re: stare lano04.06.2025
Pokud samozřejmě není poškozeno kyselinou. Notoricky známé jsou případy kyseliny sírové z autobateri
   Re: stare lano04.06.2025
Pokud samozřejmě není poškozeno kyselinou. Notoricky známé jsou případy kyseliny sírové z autobateri
 Re: stare lano26.05.2025
stoji ti tech par usetrenych korun za to riziko?
 Re: stare lano27.05.2025
lézt se na tom určitě dá, padat pořádně do toho bych spíš nedoporučoval. na nějaké topropování asi v
  Re: stare lano27.05.2025
mimochodem, správně skladované lano (tma, nekolísající teplota, nepříliš kolísající a nízká vlhkost
   Re: stare lano27.05.2025
no, a pokud degraguje stejnou rychlostí jako zraje, tak je po deseti letech zase zpátky přesně v tom
    Re: stare lano27.05.2025
těžko říci bez trhačky a pádostroje, a informace, že to lano, co jsme ho vyzkoušením zničili, bylo j
     Re: stare lano27.05.2025
no jasně. a to, o kolik lano za těch pět let uzrálo si taky testovat na trhačce a pádostroji?
      Re: stare lano27.05.2025
To za nás udělal právě Pit Schubert.
       Re: stare lano27.05.2025
Dík za info asi to risknu...já jsem docela socka ..a lano je pro mě docela výdaj..prostě si myslím ž
        Re: stare lano27.05.2025
tuhle před pár lety jsem slaňoval na laně (zbytku lana) koupeném v roce 1964(?), taková mrcha chlupa
        Re: stare lano28.05.2025
Nemůže, plasty se přece jentak nerozpadnou (ironie).
         Re: stare lano28.05.2025
plasty se bohužel rozpadají, různé plasty různě rychle, s některými jsou zkušenosti dlouhodobé, u ji
          Re: stare lano28.05.2025
Borec ale píše, že na tom lane se 10 let nelezlo, nezminuje, jestli se na něm předtím dalsich 5 let
           Re: stare lano28.05.2025
15 let stary lano jsem letos vyradil a uz ho mam jen na stenu. Vic nez 20 let stary lano jsem jeste
            Re: stare lano28.05.2025
Ano, na laně se jasně pozná, že se chystá smrt. Smutně ti mává na cestu.
            Re: stare lano28.05.2025
jasný, Piču Brt už napsal všechno.
        Re: stare lano22.05.2026
Ak ťa to ukľudní tak docela pravidelne zlaňujem po 1 prameni 22ročného dynamického lana, aj sa na ňo
         Re: stare lano22.05.2026
Jestli tě to uklidní, tak já občas na cyklovýletech slaňuji s pětatřicetiletou osmapůlkou, na níž i
          Re: stare lano22.05.2026
No to mi odľahlo - vidím, že by som tú 10,5ku ktorá medzitým metamorfovala na asi 12ku vyradil predč
  Re: stare lano28.05.2025
Vpodstatě souhlas. Na pády je to risk, na ony metrákové lezce asi také. Ale váhy do 30kg asi unese.
 životnosť lán od Tendonu28.05.2025
otázka je, kedy bolo vyrobené, koľko bolo na ňom nalezené a ako je olezené
Tendon rečie :
  Re: životnosť lán od Tendonu28.05.2025
Je to beal, asibzbroku 2012, uřezane konce, zbytek vypadá moc hezky...je toho asi 36m žádné známky o
   Re: životnosť lán od Tendonu30.05.2025
dej vědět jestlis přežils
    Re: životnosť lán od Tendonu31.05.2025
Inu ono je zajímavé, že se nikdo neodhodlal udělat nějaké zkoušky s oněmi starými lany a v závislost
     Re: životnosť lán od Tendonu31.05.2025
problém je v tom, že pri lane je chyba merania plusmínus 10 %. Takže to by chcelo obrovské mno
     Re: životnosť lán od Tendonu31.05.2025
Tuto niečo od Čobolov od Váhu, anglicky publikované v PL. Uži si.
      Re: životnosť lán od Tendonu01.06.2025
nemohl jsi to přeložit ? nedochodil jsem ani zakladku,tu pomocnou..
       Re: životnosť lán od Tendonu01.06.2025
Tak zrovna citovany abstrakt je naprosto k nicemu, ale je tam kapitola 3.1:

"Reg
   Re: životnosť lán od Tendonu02.06.2025
ze stránek Bealu:
Životnost výrobku = doba skladování před prvním
použitím + doba pou
 Re: stare lano23.05.2026
Stará lana krátíme podle kvality (on bývá rozdíl už i vizuální) a používáme pro lehlé lezce a nácvik
 Re: stare lano25.05.2026
 Lehčí vícedélky24.05.2025
Ahoj, hledám vícedélkové sportovní cesty tak do 6+ UIAA ideálně kolem středních čech (např. Roviště?), za jakékoliv tipy bychom byli moc rádi, díky! :)
 Re: Lehčí vícedélky24.05.2025
Vicedelkovy sportovky tu prakticky nemáme. Tradiční jo (Adr, Bořeň). Něco málo se dá najít na Smetan
 Re: Lehčí vícedélky24.05.2025
Mařenka
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Na Srbsku na Matterhorn se leze třídýlka a je to i sportovní. Na Svatém Jánu ta německá cesta z jedn
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Ze středních Čech je to do Arca co by kamenem dohodil a tam máš plaisir vícedélek bambilion. Tak nev
  Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Arco je Arco i obtížnosti. Bližší a méně náročné je výjezd na Hrádok na Slovači. Tam ovšem pozor na
   Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Z Prahe na Hrádok, ty si zase vyhulený? Asi lepší na jih, za Dunajem toho je až až.
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Doporučit se dá Mařenka a Bílá Skála u Štechovic, případně Solenice,opačným směrem třeba Bořeň a dal
  Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Jestli povazujes Marenku, Bílou skalu a nebo Solenici za sportovky tak vymen medikaci. Nebo doktora
   Re: Lehčí vícedélky26.05.2025
To je právě ten sport ty Kritiku. Že necvakas žebřík z borhaku
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Doporučit se dá Mařenka a Bílá Skála u Štechovic, případně Solenice,opačným směrem třeba Bořeň a dal
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Kdybys slevil na okraj Rakouska, tak třeba Hohe Wand má vyloženě sportovně odjištěné lehké cesty, se
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Labák, jednoznačně Labák :-D Sportovněji odjištěný písek jinde nenajdeš. Ale vážně: sportovní vícedé
  Re: Lehčí vícedélky26.05.2025
Má pravdu s tím Labákem! Na druhou stranu, člověk co shání vynýtované 6 bude asi muset trochu zdomác
  Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
co probůh kdo chce ve "vícedélce" nacvičovat? každej si přece může přelézt za den 25 cest
   Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
Výhledy panáčku, výhledy. I když těch cest vylezeš 50 a budeš štandovat v každým borháku tak budeš p
    Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
celej den budeš čumět jen do lesa třeba v desetidélkovejch cestách v údolí děr. na patnáctimetrovejc
   Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
Má pravdu L.B.
začátkem 90tek jem byl mladej blbej nadšenej.
Tak vlakem do Srbska s pl
    Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
Hele a proč jsi pak jezdil do Dolomit když Srbárna byla to samý? ;)
Trénink jo, ale výhled je
     Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
taky jsem před více než třiceti lety podobně na srbsku trénoval "vícedélky", bohužel tedy
   Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
A jak na Moravě? Nejde např. přeskobovat Vyskou u Štěpánova na vícedélky?
 Re: Lehčí vícedélky28.05.2025
Zkusim to trochu presneji nez ostatni. Je pravda, ze uplny sportovky (dlouhy)jsou vzacny. Ale ...
  Re: Lehčí vícedélky - něco železa vezmi s sebou28.05.2025
Svatý Jan - stěna pod Křížem
Svatý Jan - Dušičková stěna
Kozí vrch - Zlatý důl (zakáza
   Re: Lehčí vícedélky - něco železa vezmi s sebou28.05.2025
Jj, mas recht nacelniku, moznosti tu jsou. A pokud clovek nerad zaklada a nevadi mu srot, tak ani mo
    Re: Lehčí vícedélky - něco železa vezmi s sebou29.05.2025
Kdo se bojí jako já, tak na Křížové i něco založí. Ale není to nutné.
 Re: Lehčí vícedélky29.05.2025
Na Bořňi se dá udělat několik směrů spojením několika sektorů, které jsou v patrech nad sebou. Namát

 Staré lano24.05.2025
Ahoj , mám ve skříni staré lano asi 10 let se na něm už nelezo, ale nemá žádné známky opotřebení, teplota skladování 20⁰ vlhkost do 50 % prostě doma ve skříni.  Myslíte že se na tom dá ještě lézt ,běž předpokladů nějakých masivních pádu spí

 podlaha na Smíchoff23.05.2025
Ve středu k večeru někdo spadl od horního jištění až na zem na Smíchově. Viděl jsem, jak sjel bez většího odporu až na zem z převisu vedle schodů na plošinu. Máte někdo více informací? V čem byla chyba a jak dopadl? Přeju brzké uzdravení. Kdyby trefil ty
 Re: podlaha na Smíchoff23.05.2025
Smichoff jungle hudy...všude stejný, samý civilisti co si myslí, že jsou nesmrtelný, každou chvíli
 Re: podlaha na Smíchoff23.05.2025
BW taky podlaha z tak 14 metru. A když jim řekneš co dělaj blbě, ještě tě pošlou do prdele. No co, s
  Re: podlaha na Smíchoff25.05.2025
Jim? Asi tedy voláš někomu sanitku vždycky, když jsi na umělé stěně a jeden z těch dvou dalších lezc
   Re: podlaha na Smíchoff25.05.2025
Jako když vidím, že má někdo něco špatně, tak mu poradím, ale obvykle není problém, i když sem tam č
   Re: podlaha na Smíchoff25.05.2025
Ty ses hloupej. Konretne treba na off už kvůli tomuhle nechodím. Protože ano, byl jsem tam třikrát k
    Re: podlaha na Smíchoff27.05.2025
Stát se něco vždycky může, ale tak všeobecně lidi obvykle jistí dobře, i když samo sebou ne úplně vž
     Re: podlaha na Smíchoff27.05.2025
Ale byl jsem tam opravdu hodněkrát a zaklepu, že opravdovou podlahu jsem neviděl ani jednu. Incident
 Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Žeby opět GRIGRI?
  Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Grigri není nikdy problém, správně použité grigri byde vždycky bezpečnější než jakýkoliv kybík. Chyb
   Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Správně. Jde o to založení. A nebyly snad případy právě o tomhle?
  Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Nebo kybl? Zajimava dedukce
  Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
8

 Matterhorn podmínka23.05.2025
Ahoj, nevíte někdo aktuální podmínku na normálce ze Švajcu?

 Expreska20.05.2025
Ahoj,minulý týden ve čtvrtek 15.5. jsem na Rovišti našel "šáhlovací" presku. Pokud někdo postrádá, je u mě. 776 306 091
 Re: Expreska20.05.2025
Tyč zbabelcu, k tomu se nikdo nepřihlásí.
  Re: Expreska20.05.2025
Jaryn se nebude stydět.
   Re: Expreska27.05.2025
To teda Jaryn trestuhodně zaspal :D, že nemá clipsticka.
    Re: Expreska28.05.2025
Jaryn to střídá, první tři háky cvaká klipstykem, na další má šáhlovací presa, jiný nepoužívá. okouk

 zapomenutá lišta18.05.2025
Ahoj, zapomněl jsem v labáku, pod věží Kriminál dřevěnou rozcvičovací lištu. Najde se někdo s dobrým srdcem,kdo by mi ji vrátil? Moc rád se případně odměním!
díky Bambi
 Re: zapomenutá lišta18.05.2025
byli jsme tam 3.5. a žádný lišty jsme si nikde nevšimli

 Lezení Praha navijáky?17.05.2025
Ahoj dokázal by někdo porovnat nebo shrnout jak je to na stěnách v Praze s navijáky? Byl jsem dnes na smichoff a vylezl jsem os všechny cesty od 7 až po 8+ těžší tam ani nebyli dohromady jich bylo asi 12? Myslíte že třeba na tom bigwaallu to je s navijáky
 Re: Lezení Praha navijáky?17.05.2025
Kdo vyleze 8+ OS nepotrebuje naviják, ale kamarády...
  Re: Lezení Praha navijáky?17.05.2025
To je pravda ...
   Re: Lezení Praha navijáky?17.05.2025
Jenže dnes na off jsem se přesvědčil, že mezi lezci jsou buď samá sociální individua nebo (na offu ú
    Re: Lezení Praha navijáky?17.05.2025
Chápu, že někdy člověk prostě nemá s kým jít lézt. Jenže pokud to bere vážně, tak má vybudovanou min
     Re: Lezení Praha navijáky?17.05.2025
Stačilo by pár 9vitek...chtěl jsem jen konzultaci, jestli je to někde srovnatelné nebo lepší ne na t
     Re: Lezení Praha navijáky?17.05.2025
Stačilo by pár 9vitek...chtěl jsem jen konzultaci, jestli je to někde srovnatelné nebo lepší ne na t
      Re: Lezení Praha navijáky?17.05.2025
Ústřely od klasifikace jsou čas od času na každý stěně. Na BW navijáků moc neni a nejsou tam vždycky
       Re: Lezení Praha navijáky?18.05.2025
Pořádnou balknu:D a kamarády:D ...to je řada nad zlato v 21 století :D
        Re: Lezení Praha navijáky?18.05.2025
tak určitě...ale i ta nejlepší rada je člověku k prdu, když jí prd rozumí. Ale za ručičku tu nikdo n
        Re: Lezení Praha navijáky?27.05.2025
Osobně vidím naviják spíš jako doplněk, když není s kým lézt, případně jako vytrvalostní tréning. I
   Re: Lezení Praha navijáky?18.05.2025
Souhlas. Nic proti navijákům, ale jak se říká všeho moc škodí. To z nadměrného a zatvrzelého užívání
 Re: Lezení Praha navijáky?18.05.2025
Já už jsem teda na Jungli dlouho nebyl, ale pamatuju si tam v linii s navijákem i nějakou devítku. S
 Re: Lezení Praha navijáky?18.05.2025
Ahoj, měl jsem nějak zrovna cestu přes Prahu a nikoho jsem narychlo nesehnal , tak jsem zamířil na J
  Re: Lezení Praha navijáky?19.05.2025
ta zatracená sociální plachost! a přitom je úspěšnost při oslovení jiného sociálně plachého navíječe
 Re: Lezení Praha navijáky?19.05.2025
A není náhodou problém i v tom, že se navijáky z bezpečnostních důvodů nedávají do větších převisů?
  Re: Lezení Praha navijáky?19.05.2025
Jak jde na navijáku lízt OS? :D
   Re: Lezení Praha navijáky?20.05.2025
Kdo leze na navijaku by měl mít nadvahu nad svuj normál aspoň 3kíla. Nebo sať si shodí aspoň pul stu
    Re: Lezení Praha navijáky?21.05.2025
a kdo píše komenty na lezca , by si měl ubrat tak 25bodů iq nebo říkat , že udělal tak max pomocnou
     Re: Lezení Praha navijáky?25.05.2025
To se přece očekává samo sebou, ne? Nebo jsem tu špatně?
    Re: Lezení Praha navijáky?25.05.2025
Neblázni. Nějaké minimální nadlehčení tam je (třeba bych to převedl tak na kilo nebo kilo a půl váhy
   Re: Lezení Praha navijáky?25.05.2025
To jsem si tajy říkal na první dobrou, ale kované navijákaře jsem to už slyšel používat, tak to beru

 Nalezené lezečky - Slon, Tisá14.05.2025
Ahoj, na severní věži na Slonovi v Tisé jsem dnes našel lezečky. Kdo je postrádá, ať se ozve na e-mail.
Ahoj G

1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 stare lano
Ahoj , mám ve skříni staré lano asi 10 let se na něm už nelezo, ale nemá žádné známky opotřebení, teplota skladování 20⁰ vlhkost do 50 % prostě doma ve skříni.  Myslíte že se na tom dá ještě lézt ,běž předpokladů nějakých masivních pádu spíš takové polezeni a spouštění a placání se na rybu ?
petr janek09:22:00 25.05.2025
odpovědět 
 Re: stare lano
v principu asi v klidu, ale což takhle si něco přečíst nebo se nechat zevrubně proškolit, aby ses nemusel spoléhat na anonymní rady od nýmandů na internetu? Zkus si pro začátek z knihovny půjčit knížky od Pitta Schuberta (Bezpečnost a riziko na skále a ledu, tři díly to má) nebo Horolezeckou abecedu. Dělej jak myslíš...a mysli. Lezení neni volejbal.
15:03:53 25.05.2025
odpovědět 
  Re: stare lano
Pokud se lano při pádu prvolezce nezatíží přes ostřejší hranu, nemůže se přetrhnout. To platí i pro 15 let staré lano.
Setkáváme se s údaji jako „při častém používání jeden rok nebo i méně, při méně častém používání dva až tři roky a při minimálním používání čtyři". Tyto údaje jsou pouze smyšlená čísla. Přes ostrou hranu se může přetrhnout každé lano, i to nejnovější. Výrobci ovšem žijí z obratu.
Bezpečnost a riziko na skále a ledu I. díl (zkráceno)
Pit Schubert21:04:52 04.06.2025
odpovědět 
   Re: stare lano
Ano, stává se to, na skalách ovšem naprosto výjimečně. Kdyby všichni lezli na 10-15letých lanech, bylo by to naprosto výjimečně krát dvě, maximálně tři.
Boris21:11:41 04.06.2025
odpovědět 
    Re: stare lano
Což statisticky vzato znamená, že by to bylo o dost menší riziko, než dojet autem pod skálu.
06:38:31 05.06.2025
odpovědět 
   Re: stare lano
Pokud samozřejmě není poškozeno kyselinou. Notoricky známé jsou případy kyseliny sírové z autobaterií. To už asi tolik nehrozí, ale co takové uložení ve stejné místnosti s uzavřenou lahví s čističem vodního kamene, obsahujícím výrazně těkavější kyselinu chlorovodíkovou?
Boris21:25:16 04.06.2025
odpovědět 
   Re: stare lano
Pokud samozřejmě není poškozeno kyselinou. Notoricky známé jsou případy kyseliny sírové z autobaterií. To už asi tolik nehrozí, ale co takové uložení ve stejné místnosti s uzavřenou lahví s čističem vodního kamene, obsahujícím výrazně těkavější kyselinu chlorovodíkovou?
Boris21:39:21 04.06.2025
odpovědět 
 Re: stare lano
stoji ti tech par usetrenych korun za to riziko?
15:58:26 26.05.2025
odpovědět 
 Re: stare lano
lézt se na tom určitě dá, padat pořádně do toho bych spíš nedoporučoval. na nějaké topropování asi v pohodě, nějaké dobírací lano vláčku na pískovcovou věž za jedním vyvaděčem apod.
anebo na to uvázat kozu nebo to dát sousedovi na kácení stromů. na slušné nové lano se dneska vydělá za necelé dva dny mediánu platu. už to není majetek, je to spotřebák - úplně stejně jako třeba pneumatika u auta (a i ta cena je vlastně podobná).
Lukas B.08:59:57 27.05.2025
odpovědět 
  Re: stare lano
mimochodem, správně skladované lano (tma, nekolísající teplota, nepříliš kolísající a nízká vlhkost apod.) prvních pět let "zraje" a jeho vlastnosti se (mírně) zlepšují, potom začne pomalu degradovat.
Lukas B.09:02:24 27.05.2025
odpovědět 
   Re: stare lano
no, a pokud degraguje stejnou rychlostí jako zraje, tak je po deseti letech zase zpátky přesně v tom stavu jako při nákupu, tj. jako nové a neni co řešit.
-U-09:57:21 27.05.2025
odpovědět 
    Re: stare lano
těžko říci bez trhačky a pádostroje, a informace, že to lano, co jsme ho vyzkoušením zničili, bylo ještě docela dobré, nějak nemá s úsporou finančních prostředků mnoho společného.
Lukas B.10:36:50 27.05.2025
odpovědět 
     Re: stare lano
no jasně. a to, o kolik lano za těch pět let uzrálo si taky testovat na trhačce a pádostroji?
-U-19:15:33 27.05.2025
odpovědět 
      Re: stare lano
To za nás udělal právě Pit Schubert.
M.20:59:21 27.05.2025
odpovědět 
       Re: stare lano
Dík za info asi to risknu...já jsem docela socka ..a lano je pro mě docela výdaj..prostě si myslím že pokud tam není absolutní viditelné opotřebení, tak přece nemůže nastat něco jako absolutní progresivní kolaps...
Pavel21:21:10 27.05.2025
odpovědět 
        Re: stare lano
tuhle před pár lety jsem slaňoval na laně (zbytku lana) koupeném v roce 1964(?), taková mrcha chlupatá do černa zatavená na koncích. žiju.
Lukas B.22:53:40 27.05.2025
odpovědět 
        Re: stare lano
Nemůže, plasty se přece jentak nerozpadnou (ironie).
00:01:35 28.05.2025
odpovědět 
         Re: stare lano
plasty se bohužel rozpadají, různé plasty různě rychle, s některými jsou zkušenosti dlouhodobé, u jiných se občas povede bota. polyamidové vlákno komerčně používané je tady skoro 90 let, a nějaké dlouhodobé zkušenosti s ním jsou, samozřejmě degraduje, ale ne nějak skokově a dramaticky. intuitivně asi cítíme, že jeho schopnost pohlcovat pád při standardní zkoušce půjde do háje výrazně rychleji než statická (kvazistatická) tahová pevnost.
působivější jsou u plastů spíš historky obuvnické. jak po pár letech pěkně degradovala ta úžasná rázy pohlcující mezivrstva v podrážce pohorek. nebo tuhle jsem uklízel v komoře, a byly tam zimní asola (skelety, levnější a trošku pohodlnější varianta ke klasickým kofláčům) z roku 1996(?), a tak jsem sednul a boty vyzkoušel, a při pokusu botu obout se vnější skelet prakticky rozpadl, plast měl takový jakoby mastný povrch a šlo to loupat jak perníček. ale bacha, není to polyamidové vlákno.
Lukas B.08:13:07 28.05.2025
odpovědět 
          Re: stare lano
Borec ale píše, že na tom lane se 10 let nelezlo, nezminuje, jestli se na něm předtím dalsich 5 let lezlo. 15 lety lano už není dobrá věc, asi něco vydrží, ale taky možná ne, protože 15 let zpátky ty technologie byly horší.
09:13:15 28.05.2025
odpovědět 
           Re: stare lano
15 let stary lano jsem letos vyradil a uz ho mam jen na stenu. Vic nez 20 let stary lano jsem jeste vloni pouzil na opravu fasady, protoze to 15-lety se mi na to zdalo jeste moc pekny.

Myslim, ze zrovna Pit nekde psal, ze na tom lane vizualne poznas, ze se blizi jeho smrt.
jx zero09:45:22 28.05.2025
odpovědět 
            Re: stare lano
Ano, na laně se jasně pozná, že se chystá smrt. Smutně ti mává na cestu.
10:09:59 28.05.2025
odpovědět 
            Re: stare lano
jasný, Piču Brt už napsal všechno.
-U-11:37:41 28.05.2025
odpovědět 
        Re: stare lano
Ak ťa to ukľudní tak docela pravidelne zlaňujem po 1 prameni 22ročného dynamického lana, aj sa na ňom istím pri TR/fix lezeni žumarom. Ale ťahať cestu ako prvolezec už nie.
M.16:36:01 22.05.2026
odpovědět 
         Re: stare lano
Jestli tě to uklidní, tak já občas na cyklovýletech slaňuji s pětatřicetiletou osmapůlkou, na níž i tahám (ovšem jen cesty, kde nepředpokládám pád :).
Boris20:50:11 22.05.2026
odpovědět 
          Re: stare lano
No to mi odľahlo - vidím, že by som tú 10,5ku ktorá medzitým metamorfovala na asi 12ku vyradil predčasne :)
M.22:43:18 22.05.2026
odpovědět 
  Re: stare lano
Vpodstatě souhlas. Na pády je to risk, na ony metrákové lezce asi také. Ale váhy do 30kg asi unese. Ale vždy je třeba sledovat protažení a pohyby v opletu.
APP.... ono se dá o něco zkrátit, a na zbytku prohlížet a zkoušet zatížení a chování jednotlivých pramenců. A pokud možno také znát přesně rok výroby. A onen způsob používání jak tu bylo už řečeno. On bude asi také rozdíl při jištění autoblok. jistítky a půllodakem či starou osmou, která se už nepoužívá, kde ony rázové síly přece byly o něčem jiném...
HonzaK13:28:37 28.05.2025
odpovědět 
 životnosť lán od Tendonu
otázka je, kedy bolo vyrobené, koľko bolo na ňom nalezené a ako je olezené
Tendon rečie : https://shorturl.at/F3Uff
PK15:22:13 28.05.2025
odpovědět 
  Re: životnosť lán od Tendonu
Je to beal, asibzbroku 2012, uřezane konce, zbytek vypadá moc hezky...je toho asi 36m žádné známky opotřebení, na omak lepší jak to co ti půjči na offu... takže na 7mičky si to nechám..
Pavel19:28:48 28.05.2025
odpovědět 
   Re: životnosť lán od Tendonu
dej vědět jestlis přežils
14:42:27 30.05.2025
odpovědět 
    Re: životnosť lán od Tendonu
Inu ono je zajímavé, že se nikdo neodhodlal udělat nějaké zkoušky s oněmi starými lany a v závislosti na věku a používání. Onen počet pádů u nových lan je odzkoušen a definován. Za dnešního stavu techniky se přece něco podobného dá uskutečnit....
HonzaK14:37:03 31.05.2025
odpovědět 
     Re: životnosť lán od Tendonu
problém je v tom, že pri lane je chyba merania plusmínus 10 %. Takže to by chcelo obrovské množstvo rovnako používaných lán. A čo by bolo z toho ? Niekto by si prečítal výsledky a prehliadol, že to jeho je v jednom mieste poškodené.
PK14:43:43 31.05.2025
odpovědět 
     Re: životnosť lán od Tendonu
Tuto niečo od Čobolov od Váhu, anglicky publikované v PL. Uži si.
https://shorturl.at/64yeE

"In a number of professions, human life hangs on a knotted rope. However, until now only a poor
attention of scientists has been paid to the properties of knots. The main objective of the presented
research is to provide an in-depth revision of commonly used loop knot efficiencies employing modern
experimental technologies and correct statistical processing. In the first part of the paper, the common
mistakes in the available information sources were pointed out and the correct way of assessing the loop
knot efficiency was proposed. Subsequently, correct statistical calculus was derived to evaluate mean
knot efficiency and confidence interval. Efficiencies of eight commonly used loop knots loaded in several
geometries were precisely measured, evaluated, and analyzed. Special attention was paid to avoid
misleading conclusions based on experiments of low statistical power. Loop knot efficiency is not
a constant, but it depends at least on the static breaking strength of a rope. The process of knot breakage
was recorded by high-speed infrared thermal imaging. Analyses showed that the temperature of the most
exposed parts of a knot could reach polyamide melting point. Finally, the microfilament analysis using
electron microscopy was carried out to understand the breakage process on the microscopic level.
topics: knot efficiency, rope, tensile tests, thermal imaging, electron microscopy "
PK15:19:59 31.05.2025
odpovědět 
      Re: životnosť lán od Tendonu
nemohl jsi to přeložit ? nedochodil jsem ani zakladku,tu pomocnou..
bb12:57:43 01.06.2025
odpovědět 
       Re: životnosť lán od Tendonu
Tak zrovna citovany abstrakt je naprosto k nicemu, ale je tam kapitola 3.1:

"Regardless of the age but depending on
the degree of wear, a rope is a heteroge-
neous structure with variable strength from
one place to another. Differences in static
breaking strength of adjacent parts of the
same rope can reach up to 40% of an aver-
age value."

Chapu to tak, ze u jetyho lana se na nekterych usecich muze pevnost lisit az o 40%. Proc ne.

"properly stored old
rope performed as a new one even after
10 years."

Volny preklad: Nepouzite, dobre uskladnene 10 let stare lano je jako nove.

"The static breaking strength of a rope de-
creases by rope usage. Within the performed
experiments we recorded a decrease by 7–24%
in static breaking strength when compared to
a new rope."

Jakoze vzali fakt pouzity staticky lana a stejne jim klesla staticka pevnost jen o 24%? Proc ne.

"Statistical analysis neither confirmed nor dis-
puted the weakening of the central and termi-
nal parts of a rope."

Tak tohle bohuzel chapu tak, ze rozptyl mereni byl takovy, ze z toho vlastne nelze nic odvozovat.

Skoda, ze zrovna k teto kapitole nezverejnili sva mereni. Prislo by mi to lepsi, nez resit jestli pravy nebo levy dracak. A jeste vetsi skoda, ze netestovali dynamicka lana.
jx void20:31:21 01.06.2025
odpovědět 
   Re: životnosť lán od Tendonu
ze stránek Bealu:
Životnost výrobku = doba skladování před prvním
použitím + doba používání.
Doba skladování: Při dobrých skladovacích
podmínkách může být tento výrobek uložen po dobu
5 let do jeho prvního použití, aniž by to mělo vliv na
dobu jeho budoucího používání.
Životnost výrobku: Životnost tohoto výrobku je 10 let.
Varování: Jde pouze o teoretickou životnost. Lano se
může zničit již během prvního použití. O tom, zda
je nutné výrobek vyřadit dříve, rozhoduje výsledek
kontroly výrobku. Nejdůležitější je správné skladování
přilby během použitími. Životnost lana nikdy nesmí
překročit 10 let. Celková maximální životnost (doba
skladování před prvním použitím + doba používání)
je tedy omezena dobou 15 let.
Životnost výrobku závisí již na četnosti používání,
podmínkách skladování, používání, čištění, kontrole
a údržbě.
06:58:39 02.06.2025
odpovědět 
 Re: stare lano
Stará lana krátíme podle kvality (on bývá rozdíl už i vizuální) a používáme pro lehlé lezce a nácviky cvakání převaz, slanění vesměs dole u země. A pochopitelně odřezky pro nácvik uzlů...
HonzaK19:34:40 23.05.2026
odpovědět 
 Re: stare lano
https://youtube.com/shorts/ hNibyb8ofr4?si=daKAhMoZNtCZRGDv

https://youtube.com/shorts/ bBn6kSsdCwY?si=D0oyencxsBJYnMx1

https://youtube.com/shorts/ HZnulASkd20?si=UNSTbJtkhNtHkJhv

První je lano. Druhé jsou expresky. Zajímavé je, že většinou dopadnou hůř lana než presky. Přitom obojí je převážně PA a je to i podobně stejnou dobu na slunci (venku). Netýká se to zrovna těchto videí.

U některých kovových věcí i smyček(oka, karabiny) pro pracovní užití (stavby, a ne výškové práce) se uvádí tzv. WLL (bezpečné pracovní zatížení) a bezpečností faktor (většinou od 3:1 do 7:1). Je to tzv. rezerva. U lana výrobce dá taky rezervu s roky. Jednak aby se primárně chránil a sekundárně prodal další nové.

Důležité je, aby ty textilní věci byly ve skříni a ne na světle. A pokud je to doma, tak teplota bude mezi 19 a třeba 25st., což vlastně není rozdíl.

Smyčky v prejdách jsem měnil po 15-18 letech. Na 10 letých a starších lanech běžně lezu i padám, pokud nejsou totálně jetý. Většinou to olezu venku, dolezu na překližce a někdy ještě dorvu v práci... :-) Což samozřejmě nechci dávat někomu návod!

Sedák je na 15kN. Min.
Lano je 22kN a cca 15kN v uzlu.
Expreska je 22kN min.
Karabina je cca 23kN max.
Celé to vytváří takový bezpečný řetězec.

Týpek dal 15kN v uzlu na 25 letým nelezeným lanu a uskladněným ve skříni! Teď je jen otázka, zda to všechno stárne stejně rychle... ;-)
08:05:17 25.05.2026
odpovědět 
 Foto dne:
kvalifikace
SP Innsbruck 2026 lezení na obtížnost
 Databáze cest:
Všechny cesty (192337)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Start und stop 4 Sankt Lorenz
Přeskok 2 Skály V Údolí Roklice
Zamotaná pouť V Skály V Údolí Roklice
Náhorní hrana II Údolí Loubenského Potoka
Turecký med VIIb Údolí Loubenského Potoka
Nově komentované:
Paní Kadrnožková VIIIb Prachov
Mandragora Hard 8A Rusava
Tancuj, Tancuj, Vykrúcaj VIIIa Adršpach
Záviš 7 Žleby
Přehmat 5+ Černá Skála U Přeštic

 Nově v diskusi:
Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | 666 555 | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Viva Master ! | Re: Neuznat | Viva Master ! | AI slop |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (57)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (10)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (7)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1145 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1261 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1451 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1417 
 Neřeším to – lezu vše 
 1114 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi