Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
34.Kubíček 10215
35.Chejn 10208
36.Jeřábek 10200
Bouldry:
34.Stribrny 9534
35.Kollár 9503
36.Zímová 9428
Hory:
5.Bloudek 6420
6.Hlahulek 6350
7.Švihálek 6092

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5948 lezců
1230977 cest
Nové přelezy:
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9
Troy 9+
Timba Clim 7b
Side Step 7b
Averno 7b+
Manky Byzn 7c+
Kočka 7b+
Arnold Cla 9+

Stěny
KH Olomouc - Olomouc
Fit Studio Jitka - Slaný
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210

Prodejny
Husky Outdoor Shop - Plzeň
HUDYsport - Zlín
Lezecké centrum Vertigo - Bratislava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Marťan31.05.2025
Proč je u odkazu na video s Martanem možnost komentovat jen pro registrované.  To se tak bojí pravdy, že nedovolí svobodnou diskuzi.
Doufám, že video obsahuje informace o pádu bloku na Černé skále, o zarůstajících kvacích s borháky na účet ČHS
 Re: Marťan31.05.2025
chichi... bude tradicni clash! jdeme na to !
 Re: Marťan31.05.2025
Co je to za ubrecence... Nikoho to nezajima
 Re: Marťan01.06.2025
I zaregistrovaný účastník může svobodně diskutovat. Nebo snad ne?
 Re: Marťan02.06.2025
Nikoho to nezajima, neb už všichni vime že Martan zavrta borhaky i do hliny a ještě tomu řiká prvový
 Re: Marťan02.06.2025
Na to s. pes. Akorát ty prváče v době zákazu, tam bych borcům zrušil autorství a nechal ho prvnímu j
  Re: Marťan02.06.2025
👍
  Re: Marťan03.06.2025
Milý anonyme, navrhuji, ať se pod všechny cesty třeba ode mě napíšeš ty. Je mi to jedno. Cíl bylo a
   Re: Marťan03.06.2025
No, ono asi dost záleží, jestli se dělá těžba nebo se jen obouchne co může upadnout, že jo?
   Re: karesak03.06.2025
Ale ale, potrefená husa kňučí? A půjdeš příkladem a napíšeš na OVK, že se vzdáváš autorství?
    Re: karesak04.06.2025
Ono by stačilo držet se u autorství původní praxe. Cesta dělaná odspodu: všichni, kdo se účastnili p
     Re: karesak04.06.2025
Tak ono když si natajno navrtas cestu a pak si ji taky hned prelezes, tak to vlastně dodrzis...
      Re: karesak04.06.2025
Tohle je spíš otázka na ochranáře/lesáky/policii. Já měl na mysli Marťana a jeho "autorství&quo
       Re: karesak04.06.2025
My víme, co jsi měl na mysli, ale vtipný je, jak se tady ta potrefená husa ozvala, protože to má pod
   Re: Marťan04.06.2025
Ono proběhlo veřejný info že se někde bude povolovat lezení, ochránci souhlasili že se oblast už můž
    Re: Marťan04.06.2025
Jojo, kares a hrnec radi vyhrozujou kdyz neco neni podle jejich uvazeni. A asi budou i dalsi takovy
   Re: Marťan05.06.2025
Já se pod nic podepisovat nepotřebuju, koment páně Já a anonyma, zrušit autorství, a jak může mít ce
 Re: Marťan02.06.2025
jestli máš pocit, že si svobodný projev můžeš dovolit jen pod rouškou anonymity, tak jsi stran takov
 Re: Marťan02.06.2025
registraci mas, tak hurá do ofiko diskuze:))
  Re: Marťan05.06.2025
Nemám a nikdy mít nebudu, internet je nebezpečný prostředí a nechávat jakékoliv údaje, obzvláště tad
   Re: Marťan06.06.2025
Takových rádobysprávců je spousta. Ze všeho nejvíc se schovávají za zájmy o přírodu atp. Se podívej
 Re: Marťan06.06.2025
Myslim, ze by melo zaznit, ze za Martanem (a Karesakem) je spousta tvrdy prace, diky ktery si my ost
  Re: Marťan06.06.2025
je to pro lidi ... amen, howgh!
  Re: Marťan06.06.2025
Říká se tomu "dobroser", člověk, který ze své vlastní vůle začne dělat něco "pro lidi
   Re: Marťan06.06.2025
uznávám, že je to docela trefný popis situace, ale absence podpisu to fakt hodně devalvuje.
    Re: Marťan06.06.2025
Co na tom absence podpisu devalvuje? Ten názor má stejnou hodnotu jako názor někoho kdo se podepíše.
     Re: nebyl by prvni06.06.2025
A nebyl by to prvni takovej, lidi ze kbelskyho zastupitelstva, satalickej horo oddil, ten clovek co
      Re: nebyl by prvni08.06.2025
Já povídám co chci a jak chci, milý anonyme.
       Re: nebyl by prvni09.06.2025
Vole, on se te zastava.
        Re: nebyl by prvni10.06.2025
A co já s tím, anonymní sprosťáku?
         Re: nebyl by prvni10.06.2025
Kubo, škoda, že ti ten Hrnec přes tu držku nedal.
          Re: nebyl by prvni11.06.2025
On je přece sofistikovaný. Od jeho telefonátu se musím neustále ohlížet přes rameno, kdykoliv opustí
           Re: nebyl by prvni12.06.2025
střídej obě ramena, radí fyzioterapeut :-D
    Re: Marťan06.06.2025
Lukáši na to ser, to je tvoje posedlost, sem, na Ekolist a D-fens píše nějakej Lukáš B., dle stylu s
     Re: Marťan06.06.2025
Právě to, že čtenář tuší, kdo tím stojí, dodává textu váhu. Protože má čtenář kontext.
      Re: Marťan08.06.2025
A jakej kontext ti dává tahle odpověď?
     Re: Marťan09.06.2025
karešák ani hrnec mi při osobním setkání hubu nerozbili (jakkoli by to bezpochyby kdyby chtěli dokáz
      Re: Marťan09.06.2025
Par lidem tím vyhrožovali, já si taky nemyslím, že by to někdo z nich udělal, ale ani vyhrožovat tím
      Re: Marťan09.06.2025
Lukáši děkuji.Vse má vždy svůj důvod a Honza prostě nevydržel s nervy po telefonu. Když je něco rozd
       Re: Marťan09.06.2025
Tak ještě, že to bylo jen po telefonu, co kdyby nevydržel s nervama tváří v tvář.
Ad Turek ne
       Re: Marťan10.06.2025
Honza díky moc za vše co tomu obětuješ. Je za tebou vidět moře práce a ostatní si parádně zalezou. Z
       Re: Marťan12.06.2025
díky.
to, že s Tebou zhusta nesouhlasím a mám k Tvému konání výhrady neznamená, že bych si zá
  Re: Marťan06.06.2025
Tvrdá práce je fajn, ale bylo by fajn ji dělat v rámci pravidel a ne jak podnikatele v 90. - postavi
  Re: Marťan06.06.2025
Když máš ale rozdělanou linku odspoda a Marťan přijde a na prasáka dovrtá ze slanění jakože "sv
   Re: Marťan08.06.2025
Což dělá i Kareš.
    Re: Marťan08.06.2025
Jo, tak proto je v kacaku cesta "Pro naše princezny", tj. pro Hrnce a Karese?
   Re: Marťan11.06.2025
Když ale někdo navěsí všude kam dosáhne smyčky do trhlinek v hladkých stěnách po celém lomu v Proseč
    Re: Marťan11.06.2025
A pak si to tam trošku prisekne, až se nikdo nebude koukat?
     Re: Marťan12.06.2025
A kdyz mu to pritesany někdo pretesa, tak bude řvát že se to nesmí a ze když nemáš na to to vylizt t
 Re: Marťan09.06.2025
Na YOTUBE lze. Kdo chce najde.

 Foto dne26.05.2025
Rekl bych, ze foto dne je cesta Relikvie: https://lezec.cz/cesta.php?key=116176
Zde foceno z druhe strany.
 Re: Foto dne26.05.2025
Je to tak. Doplněno. Díky.

 Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Cau, potrebuju poradit jestli vzít nové lano Tendon Mater 9,7 mm (Completeshield)- s TEFIXEM nebo bez? Nekdo rika, ze s tefixem je to strasny drat, ale nasel jsem i info, ze uzlovatelnost a jisteni s nim je prijemne a nezasukovava se. Tak jestli mate nekd
 Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
*Tendon Master ;)
 Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Hele, me prijde ze posledni roky je to loterie. Nekdy z toho vypadne drat, jindy ne. Mame s kamosem
  Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Diky
   Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?26.05.2025
Mam uz Mastera podruhy. Bez treatmentu, tak nevim, jestli to je pro tebe relevantni. Kazdopadne po c
    Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?27.05.2025
Měl jsem mastera 9,7 bez tefixu a musím říct, že se s ním moc dobře manipulovalo, ale relativně rych
     Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?27.05.2025
Sakra, no jo, omluva. Muj koment se tyka Ambition a tim padem je asi irelevantni ...
     Re: Tendon Mater 9,7 - s TEFIXEM nebo bez?22.05.2026
Easy fix: namiesto spúšťania zlaňuj a lano ti vydrží 3x toľko.

 stare lano25.05.2025
Ahoj , mám ve skříni staré lano asi 10 let se na něm už nelezo, ale nemá žádné známky opotřebení, teplota skladování 20⁰ vlhkost do 50 % prostě doma ve skříni.  Myslíte že se na tom dá ještě lézt ,běž předpokladů nějakých masivních pádu spí
 Re: stare lano25.05.2025
v principu asi v klidu, ale což takhle si něco přečíst nebo se nechat zevrubně proškolit, aby ses ne
  Re: stare lano04.06.2025
Pokud se lano při pádu prvolezce nezatíží přes ostřejší hranu, nemůže se přetrhnout. To platí i pro
   Re: stare lano04.06.2025
Ano, stává se to, na skalách ovšem naprosto výjimečně. Kdyby všichni lezli na 10-15letých lanech, by
    Re: stare lano05.06.2025
Což statisticky vzato znamená, že by to bylo o dost menší riziko, než dojet autem pod skálu.
   Re: stare lano04.06.2025
Pokud samozřejmě není poškozeno kyselinou. Notoricky známé jsou případy kyseliny sírové z autobateri
   Re: stare lano04.06.2025
Pokud samozřejmě není poškozeno kyselinou. Notoricky známé jsou případy kyseliny sírové z autobateri
 Re: stare lano26.05.2025
stoji ti tech par usetrenych korun za to riziko?
 Re: stare lano27.05.2025
lézt se na tom určitě dá, padat pořádně do toho bych spíš nedoporučoval. na nějaké topropování asi v
  Re: stare lano27.05.2025
mimochodem, správně skladované lano (tma, nekolísající teplota, nepříliš kolísající a nízká vlhkost
   Re: stare lano27.05.2025
no, a pokud degraguje stejnou rychlostí jako zraje, tak je po deseti letech zase zpátky přesně v tom
    Re: stare lano27.05.2025
těžko říci bez trhačky a pádostroje, a informace, že to lano, co jsme ho vyzkoušením zničili, bylo j
     Re: stare lano27.05.2025
no jasně. a to, o kolik lano za těch pět let uzrálo si taky testovat na trhačce a pádostroji?
      Re: stare lano27.05.2025
To za nás udělal právě Pit Schubert.
       Re: stare lano27.05.2025
Dík za info asi to risknu...já jsem docela socka ..a lano je pro mě docela výdaj..prostě si myslím ž
        Re: stare lano27.05.2025
tuhle před pár lety jsem slaňoval na laně (zbytku lana) koupeném v roce 1964(?), taková mrcha chlupa
        Re: stare lano28.05.2025
Nemůže, plasty se přece jentak nerozpadnou (ironie).
         Re: stare lano28.05.2025
plasty se bohužel rozpadají, různé plasty různě rychle, s některými jsou zkušenosti dlouhodobé, u ji
          Re: stare lano28.05.2025
Borec ale píše, že na tom lane se 10 let nelezlo, nezminuje, jestli se na něm předtím dalsich 5 let
           Re: stare lano28.05.2025
15 let stary lano jsem letos vyradil a uz ho mam jen na stenu. Vic nez 20 let stary lano jsem jeste
            Re: stare lano28.05.2025
Ano, na laně se jasně pozná, že se chystá smrt. Smutně ti mává na cestu.
            Re: stare lano28.05.2025
jasný, Piču Brt už napsal všechno.
        Re: stare lano22.05.2026
Ak ťa to ukľudní tak docela pravidelne zlaňujem po 1 prameni 22ročného dynamického lana, aj sa na ňo
         Re: stare lano22.05.2026
Jestli tě to uklidní, tak já občas na cyklovýletech slaňuji s pětatřicetiletou osmapůlkou, na níž i
          Re: stare lano22.05.2026
No to mi odľahlo - vidím, že by som tú 10,5ku ktorá medzitým metamorfovala na asi 12ku vyradil predč
  Re: stare lano28.05.2025
Vpodstatě souhlas. Na pády je to risk, na ony metrákové lezce asi také. Ale váhy do 30kg asi unese.
 životnosť lán od Tendonu28.05.2025
otázka je, kedy bolo vyrobené, koľko bolo na ňom nalezené a ako je olezené
Tendon rečie :
  Re: životnosť lán od Tendonu28.05.2025
Je to beal, asibzbroku 2012, uřezane konce, zbytek vypadá moc hezky...je toho asi 36m žádné známky o
   Re: životnosť lán od Tendonu30.05.2025
dej vědět jestlis přežils
    Re: životnosť lán od Tendonu31.05.2025
Inu ono je zajímavé, že se nikdo neodhodlal udělat nějaké zkoušky s oněmi starými lany a v závislost
     Re: životnosť lán od Tendonu31.05.2025
problém je v tom, že pri lane je chyba merania plusmínus 10 %. Takže to by chcelo obrovské mno
     Re: životnosť lán od Tendonu31.05.2025
Tuto niečo od Čobolov od Váhu, anglicky publikované v PL. Uži si.
      Re: životnosť lán od Tendonu01.06.2025
nemohl jsi to přeložit ? nedochodil jsem ani zakladku,tu pomocnou..
       Re: životnosť lán od Tendonu01.06.2025
Tak zrovna citovany abstrakt je naprosto k nicemu, ale je tam kapitola 3.1:

"Reg
   Re: životnosť lán od Tendonu02.06.2025
ze stránek Bealu:
Životnost výrobku = doba skladování před prvním
použitím + doba pou
 Re: stare lano23.05.2026
Stará lana krátíme podle kvality (on bývá rozdíl už i vizuální) a používáme pro lehlé lezce a nácvik
 Re: stare lano25.05.2026
 Lehčí vícedélky24.05.2025
Ahoj, hledám vícedélkové sportovní cesty tak do 6+ UIAA ideálně kolem středních čech (např. Roviště?), za jakékoliv tipy bychom byli moc rádi, díky! :)
 Re: Lehčí vícedélky24.05.2025
Vicedelkovy sportovky tu prakticky nemáme. Tradiční jo (Adr, Bořeň). Něco málo se dá najít na Smetan
 Re: Lehčí vícedélky24.05.2025
Mařenka
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Na Srbsku na Matterhorn se leze třídýlka a je to i sportovní. Na Svatém Jánu ta německá cesta z jedn
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Ze středních Čech je to do Arca co by kamenem dohodil a tam máš plaisir vícedélek bambilion. Tak nev
  Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Arco je Arco i obtížnosti. Bližší a méně náročné je výjezd na Hrádok na Slovači. Tam ovšem pozor na
   Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Z Prahe na Hrádok, ty si zase vyhulený? Asi lepší na jih, za Dunajem toho je až až.
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Doporučit se dá Mařenka a Bílá Skála u Štechovic, případně Solenice,opačným směrem třeba Bořeň a dal
  Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Jestli povazujes Marenku, Bílou skalu a nebo Solenici za sportovky tak vymen medikaci. Nebo doktora
   Re: Lehčí vícedélky26.05.2025
To je právě ten sport ty Kritiku. Že necvakas žebřík z borhaku
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Doporučit se dá Mařenka a Bílá Skála u Štechovic, případně Solenice,opačným směrem třeba Bořeň a dal
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Kdybys slevil na okraj Rakouska, tak třeba Hohe Wand má vyloženě sportovně odjištěné lehké cesty, se
 Re: Lehčí vícedélky25.05.2025
Labák, jednoznačně Labák :-D Sportovněji odjištěný písek jinde nenajdeš. Ale vážně: sportovní vícedé
  Re: Lehčí vícedélky26.05.2025
Má pravdu s tím Labákem! Na druhou stranu, člověk co shání vynýtované 6 bude asi muset trochu zdomác
  Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
co probůh kdo chce ve "vícedélce" nacvičovat? každej si přece může přelézt za den 25 cest
   Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
Výhledy panáčku, výhledy. I když těch cest vylezeš 50 a budeš štandovat v každým borháku tak budeš p
    Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
celej den budeš čumět jen do lesa třeba v desetidélkovejch cestách v údolí děr. na patnáctimetrovejc
   Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
Má pravdu L.B.
začátkem 90tek jem byl mladej blbej nadšenej.
Tak vlakem do Srbska s pl
    Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
Hele a proč jsi pak jezdil do Dolomit když Srbárna byla to samý? ;)
Trénink jo, ale výhled je
     Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
taky jsem před více než třiceti lety podobně na srbsku trénoval "vícedélky", bohužel tedy
   Re: Lehčí vícedélky27.05.2025
A jak na Moravě? Nejde např. přeskobovat Vyskou u Štěpánova na vícedélky?
 Re: Lehčí vícedélky28.05.2025
Zkusim to trochu presneji nez ostatni. Je pravda, ze uplny sportovky (dlouhy)jsou vzacny. Ale ...
  Re: Lehčí vícedélky - něco železa vezmi s sebou28.05.2025
Svatý Jan - stěna pod Křížem
Svatý Jan - Dušičková stěna
Kozí vrch - Zlatý důl (zakáza
   Re: Lehčí vícedélky - něco železa vezmi s sebou28.05.2025
Jj, mas recht nacelniku, moznosti tu jsou. A pokud clovek nerad zaklada a nevadi mu srot, tak ani mo
    Re: Lehčí vícedélky - něco železa vezmi s sebou29.05.2025
Kdo se bojí jako já, tak na Křížové i něco založí. Ale není to nutné.
 Re: Lehčí vícedélky29.05.2025
Na Bořňi se dá udělat několik směrů spojením několika sektorů, které jsou v patrech nad sebou. Namát

 Staré lano24.05.2025
Ahoj , mám ve skříni staré lano asi 10 let se na něm už nelezo, ale nemá žádné známky opotřebení, teplota skladování 20⁰ vlhkost do 50 % prostě doma ve skříni.  Myslíte že se na tom dá ještě lézt ,běž předpokladů nějakých masivních pádu spí

 podlaha na Smíchoff23.05.2025
Ve středu k večeru někdo spadl od horního jištění až na zem na Smíchově. Viděl jsem, jak sjel bez většího odporu až na zem z převisu vedle schodů na plošinu. Máte někdo více informací? V čem byla chyba a jak dopadl? Přeju brzké uzdravení. Kdyby trefil ty
 Re: podlaha na Smíchoff23.05.2025
Smichoff jungle hudy...všude stejný, samý civilisti co si myslí, že jsou nesmrtelný, každou chvíli
 Re: podlaha na Smíchoff23.05.2025
BW taky podlaha z tak 14 metru. A když jim řekneš co dělaj blbě, ještě tě pošlou do prdele. No co, s
  Re: podlaha na Smíchoff25.05.2025
Jim? Asi tedy voláš někomu sanitku vždycky, když jsi na umělé stěně a jeden z těch dvou dalších lezc
   Re: podlaha na Smíchoff25.05.2025
Jako když vidím, že má někdo něco špatně, tak mu poradím, ale obvykle není problém, i když sem tam č
   Re: podlaha na Smíchoff25.05.2025
Ty ses hloupej. Konretne treba na off už kvůli tomuhle nechodím. Protože ano, byl jsem tam třikrát k
    Re: podlaha na Smíchoff27.05.2025
Stát se něco vždycky může, ale tak všeobecně lidi obvykle jistí dobře, i když samo sebou ne úplně vž
     Re: podlaha na Smíchoff27.05.2025
Ale byl jsem tam opravdu hodněkrát a zaklepu, že opravdovou podlahu jsem neviděl ani jednu. Incident
 Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Žeby opět GRIGRI?
  Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Grigri není nikdy problém, správně použité grigri byde vždycky bezpečnější než jakýkoliv kybík. Chyb
   Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Správně. Jde o to založení. A nebyly snad případy právě o tomhle?
  Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
Nebo kybl? Zajimava dedukce
  Re: podlaha na Smíchoff24.05.2025
8

 Matterhorn podmínka23.05.2025
Ahoj, nevíte někdo aktuální podmínku na normálce ze Švajcu?

 Expreska20.05.2025
Ahoj,minulý týden ve čtvrtek 15.5. jsem na Rovišti našel "šáhlovací" presku. Pokud někdo postrádá, je u mě. 776 306 091
 Re: Expreska20.05.2025
Tyč zbabelcu, k tomu se nikdo nepřihlásí.
  Re: Expreska20.05.2025
Jaryn se nebude stydět.
   Re: Expreska27.05.2025
To teda Jaryn trestuhodně zaspal :D, že nemá clipsticka.
    Re: Expreska28.05.2025
Jaryn to střídá, první tři háky cvaká klipstykem, na další má šáhlovací presa, jiný nepoužívá. okouk

 zapomenutá lišta18.05.2025
Ahoj, zapomněl jsem v labáku, pod věží Kriminál dřevěnou rozcvičovací lištu. Najde se někdo s dobrým srdcem,kdo by mi ji vrátil? Moc rád se případně odměním!
díky Bambi
 Re: zapomenutá lišta18.05.2025
byli jsme tam 3.5. a žádný lišty jsme si nikde nevšimli

1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Marťan
Proč je u odkazu na video s Martanem možnost komentovat jen pro registrované.  To se tak bojí pravdy, že nedovolí svobodnou diskuzi.
Doufám, že video obsahuje informace o pádu bloku na Černé skále, o zarůstajících kvacích s borháky na účet ČHS, které nikdo neleze a pak tu slavnou sérii prvovýstupů v nových oblastech krasu s Karešem, které proběhly ještě před vydáním oficiálního povolení (původní záznamy v databázi obsahovaly i data, pak se kluci lekli tak to přemazaly).
A ještě by tam mělo zaznít, že nejdelší rozhovor na Lezci cz přísluší Martanovi, je to až neuvěřitelně dlouhý, stačí pohledat. Otázkou je, čeho je ta délka úměrou?
k.08:21:47 31.05.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
chichi... bude tradicni clash! jdeme na to !
j.klada08:35:36 31.05.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
Co je to za ubrecence... Nikoho to nezajima
.10:05:38 31.05.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
I zaregistrovaný účastník může svobodně diskutovat. Nebo snad ne?
Pepa Oktábec16:20:02 01.06.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
Nikoho to nezajima, neb už všichni vime že Martan zavrta borhaky i do hliny a ještě tomu řiká prvovýstup :D
06:48:19 02.06.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
Na to s. pes. Akorát ty prváče v době zákazu, tam bych borcům zrušil autorství a nechal ho prvnímu jinýmu přelezci kterej to vylezl kdy se tam lízt už mohlo a oblast byla zveřejněná jako přístupná. Pro pořádek a výstrahu ostatním "soukromníkům". Nebýt v průvodci pro ně bude nejhorší možný trest.
Správnější by bylo rovnou jim to nekompromisně vytlouct, ale to by znamenalo ničit skálu, takže to ne, to by bylo vylití vaničky i s děckem.
09:04:42 02.06.2025
odpovědět 
  Re: Marťan
👍
11:33:47 02.06.2025
odpovědět 
  Re: Marťan
Milý anonyme, navrhuji, ať se pod všechny cesty třeba ode mě napíšeš ty. Je mi to jedno. Cíl bylo a bude, ať je kde lízt a co nejvíc bezpečně. Motivací je třeba průměrný kletergarten v Rakousku. Těch tu moc není.
A víš třeba jaký je zhruba časový poměr vrtání cest oproti terénním pracem atd? Odhaduji tak 1/50. A do toho se nikomu moc nechce. Proto ta Davle teď tak trvá, že...

KAREŠÁK 16:12:28 03.06.2025
odpovědět 
   Re: Marťan
No, ono asi dost záleží, jestli se dělá těžba nebo se jen obouchne co může upadnout, že jo?
Karel22:04:45 03.06.2025
odpovědět 
   Re: karesak
Ale ale, potrefená husa kňučí? A půjdeš příkladem a napíšeš na OVK, že se vzdáváš autorství?
Mara22:53:35 03.06.2025
odpovědět 
    Re: karesak
Ono by stačilo držet se u autorství původní praxe. Cesta dělaná odspodu: všichni, kdo se účastnili prvovýstupu x cesta dělaná shora: prvopřelezce (jediné jméno, 1. RP)
08:43:04 04.06.2025
odpovědět 
     Re: karesak
Tak ono když si natajno navrtas cestu a pak si ji taky hned prelezes, tak to vlastně dodrzis...
08:49:51 04.06.2025
odpovědět 
      Re: karesak
Tohle je spíš otázka na ochranáře/lesáky/policii. Já měl na mysli Marťana a jeho "autorství" desítek (a devítek, osmiček...), či různé dvojice, trojice "prvovýstupců" při shora navrtané první kusovce (jak může mít první RP i druhý lezec, není to snad 2. RP?)
09:50:49 04.06.2025
odpovědět 
       Re: karesak
My víme, co jsi měl na mysli, ale vtipný je, jak se tady ta potrefená husa ozvala, protože to má podobně.
15:07:45 04.06.2025
odpovědět 
   Re: Marťan
Ono proběhlo veřejný info že se někde bude povolovat lezení, ochránci souhlasili že se oblast už může připravovat a pozvání na pomoc? Jsem si nevšiml. Spíš jsem slyšel něco o rozbíjení huby že se tajná oblast proflákla před "dokončením". Btw o průměrný klettergarteny stojí pár překližkářů, já rozhodně ne. S davem se dostává spotřební styl a bordel, místní to jen nas.. Vůbec nejde o to kolik je za tim práce, ale o lezení v zákazu a soukromničení. Děláte medvědí službu a neberete ohledy na ostatní. Ad bezpečnost, expanzní nýty jako trvalý jištění stojí za prd a stavební kotvy už vůbec. Nejsme v pravěku kdy se všechno bastlilo v kolbence.
18:15:47 04.06.2025
odpovědět 
    Re: Marťan
Jojo, kares a hrnec radi vyhrozujou kdyz neco neni podle jejich uvazeni. A asi budou i dalsi takovy
22:32:01 04.06.2025
odpovědět 
   Re: Marťan
Já se pod nic podepisovat nepotřebuju, koment páně Já a anonyma, zrušit autorství, a jak může mít cesta dělaná shora více autorů jsou dosti trefný, to mi ani v mém svatém zápalu nedocvaklo.
Ale co mi vadí, když se předseda OVK účastní partyzánské "výroby oblastí" za úplatu autorství cest, který by nikdy nevylezl, pravidlům lezení a AOPK (správě CHKO) navzdory (smlouva o partnerství mezi ČHS a AOPK).
Kdyby jsi byl upřímný a šlo ti o to, aby měly kde děti lézt. Tak teda s Martanem vyjednáte povolení, dáte ohlášku třeba sem, že se otvírá ta ta skála k datu tom a tom, ale že by bylo dobrý nejdřív provést "zemní práce" a kdo přeháže první tunu hlíny (nebo má bagr, buldozer, míchačku a pumpu na beton...), může začít vrtat, páč jste to přece dohodli vy, že jo. Možná právo první noci, ale víc nic. Tak to nebylo, takže šlo vo co, vo jména pod prvovýstupama.
A tvrdit, že Tetín a Kobyla jsou "bezpečný" je hodně velká nadsázka - lomový stěny, nad tím vegetace, nestabilní skála a přechod do hlíny, turisti na Tetínském hradě, na Kobyle Očkovský přesmyk, stačí liják a začnou létat lokry na obou místech. Úplně dokonalá klettergarten. Pokud si pamatuju, tak v Tetíně před nějakou dobou upadl kus skály, co jediná snad byla přirozená. Kolik toho spadlo v Srbsku, Alkazaru za posledních 25 let, vím o jednom bloku, ano, bylo v něm jištění, ale ta cesta tam byla desítky let, než se tak stalo. Tady stačí pár let a už to lítá, skalní smetí, vraždí děti.
Já se jenom divím, že to ve svazu nikoho nepálí. Je to trochu vostuda, ne?
PS: A víte, co je nejlepší, pod Martanovým medailonkem není ani koment, ale Vlk už jich má třináct. A víte, proč? Protože to je bourák! Toho si rád pustím. Smutný, že kultura přichází z východu (Brna:).
k.20:22:20 05.06.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
jestli máš pocit, že si svobodný projev můžeš dovolit jen pod rouškou anonymity, tak jsi stran takovýho názoru hodný akorát politování. Ale nejspíš šlo jen o manipulativní pindy, takže v poho.
T.21:32:01 02.06.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
registraci mas, tak hurá do ofiko diskuze:))
23:05:56 02.06.2025
odpovědět 
  Re: Marťan
Nemám a nikdy mít nebudu, internet je nebezpečný prostředí a nechávat jakékoliv údaje, obzvláště tady, není moudrý.
Ale teda jsem to nevydržel, a pustil si Martana, ve srovnání s Vlkem, lesklý kámen vs. drahokam. Ztloustnul, zešedivěl a kouří v lese! Motivace k dělání správce u Vlka uvěřitelná, u Marťana naprosto nevěrohodná. Chce bouchat cesty a snadno. Kvakomechovrt, modří vědí...
registrace21:31:19 05.06.2025
odpovědět 
   Re: Marťan
Takových rádobysprávců je spousta. Ze všeho nejvíc se schovávají za zájmy o přírodu atp. Se podívej na diskusi pod článkem o zákazu lezeni na Kozlovi. Tam se o jednom (nebo možná o dvou) takových píše docela dost. Ale mají i své fanoušky.
obr09:18:03 06.06.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
Myslim, ze by melo zaznit, ze za Martanem (a Karesakem) je spousta tvrdy prace, diky ktery si my ostatni muzeme zalezt. Samozrejme, neco se nepovedlo, ale nemyslim si, ze je adekvatni je pausalne odsuzovat. Jeste navic anonymne. Trapne. Kdo nic nedela, nic nezkazi, ze jo. Treba Korno ale se proste povedlo a videl jsem tam x-krat Martana pri praci. Mohl klidne misto toho tady na lezci mlet anonymne blaboly. ;-)

caliman11:45:18 06.06.2025
odpovědět 
  Re: Marťan
je to pro lidi ... amen, howgh!
j.klada12:28:57 06.06.2025
odpovědět 
  Re: Marťan
Říká se tomu "dobroser", člověk, který ze své vlastní vůle začne dělat něco "pro lidi" dobrovolně, vetšinou k tomu má nějaké nízké pohnutky související s vlastním sebevědomím, ale to nechme stranou. Dělá to sám od sebe ve svém volném čase, taková jako matka Tereza a proto, je pro většinu vohnoutů nekritizovatelný, protože to, co dělá, dělá zadarmo a z dobré vůle (i kdyby to bylo umělecké sraní na bílé plátno). Opanuje nějaký prostor a tím nad ním převezme kontrolu. Protože ti, co nedobrovolničí, jsou jen paraziti jeho dobré vůle a práce (o kterou se nikdo neprosil a ano, opravdu platí, že kdo nic nedělá, nic nezkazí). Ale nemohou mít názor. Já jsem hlasoval nohama, do těch oblastí nejezdím a příspěvky svazu, tak jak se chová, neplatím. Rád bych je poslal normálním správcům skal. A z něho se stane Trendsetter, a Overtonovo okno už začíná rolovat po ranveji: Vrtání do mechu, soukromničení, pajcrování aka těžka vápence, sraní na správu, prvovýstup desetičleného lanového družstva cestou vrtanou zhora, něma probléma, postupně se to sune, je to pro lidi, voni to pochopěj. Je to v prdeli, ale na dosah ruky.
Anonymně anonymní anonym13:47:56 06.06.2025
odpovědět 
   Re: Marťan
uznávám, že je to docela trefný popis situace, ale absence podpisu to fakt hodně devalvuje.
Lukas B.14:19:06 06.06.2025
odpovědět 
    Re: Marťan
Co na tom absence podpisu devalvuje? Ten názor má stejnou hodnotu jako názor někoho kdo se podepíše. Já ho chápu, ještě mu pak bude někdo volat a vyhrožovat, že mu dá do držky.
Někdo14:34:31 06.06.2025
odpovědět 
     Re: nebyl by prvni
A nebyl by to prvni takovej, lidi ze kbelskyho zastupitelstva, satalickej horo oddil, ten clovek co si dovolil zapsat Davli tady na lezci, Turek (a urcite i par dalsich) by mohli povidat.
Jojojo 16:34:07 06.06.2025
odpovědět 
      Re: nebyl by prvni
Já povídám co chci a jak chci, milý anonyme.
Kuba Turek13:57:59 08.06.2025
odpovědět 
       Re: nebyl by prvni
Vole, on se te zastava.
09:01:59 09.06.2025
odpovědět 
        Re: nebyl by prvni
A co já s tím, anonymní sprosťáku?
Kuba Turek17:41:57 10.06.2025
odpovědět 
         Re: nebyl by prvni
Kubo, škoda, že ti ten Hrnec přes tu držku nedal.
18:13:35 10.06.2025
odpovědět 
          Re: nebyl by prvni
On je přece sofistikovaný. Od jeho telefonátu se musím neustále ohlížet přes rameno, kdykoliv opustím byt. Aspoň tak mi to říkal :-)
Kuba Turek12:30:12 11.06.2025
odpovědět 
           Re: nebyl by prvni
střídej obě ramena, radí fyzioterapeut :-D
18:45:06 12.06.2025
odpovědět 
    Re: Marťan
Lukáši na to ser, to je tvoje posedlost, sem, na Ekolist a D-fens píše nějakej Lukáš B., dle stylu stejná osoba, za ty léta tuším, co je zač, vlastně tě nedávno Turek odtajnil připomenutím Hroší lázně. A k čemu je to dobrý? Na jménech nezáleží, na názorech ano, internet je nebezpečnej, Kareš s Hrncem chtějí všem rozbíjet hubu (žádný velký myslitelé to nejsou)... Takovej Vlk, kdyby se nepodepisoval, tak jeho názory beru úplně stejně, jako podepsaný. A navíc anonymní flamewall je taková hezká místní tradice, kterou mám rád:)
AAA17:03:38 06.06.2025
odpovědět 
     Re: Marťan
Právě to, že čtenář tuší, kdo tím stojí, dodává textu váhu. Protože má čtenář kontext.
honza21:47:43 06.06.2025
odpovědět 
      Re: Marťan
A jakej kontext ti dává tahle odpověď?
Kamil12:56:19 08.06.2025
odpovědět 
     Re: Marťan
karešák ani hrnec mi při osobním setkání hubu nerozbili (jakkoli by to bezpochyby kdyby chtěli dokázali). trochu to s tou předposraností přeháníte.
Lukas B.10:13:16 09.06.2025
odpovědět 
      Re: Marťan
Par lidem tím vyhrožovali, já si taky nemyslím, že by to někdo z nich udělal, ale ani vyhrožovat tím není pěkný.
12:59:00 09.06.2025
odpovědět 
      Re: Marťan
Lukáši děkuji.Vse má vždy svůj důvod a Honza prostě nevydržel s nervy po telefonu. Když je něco rozdělané a někdo o tom píše a ještě třeba slaňuje z pomocného řetězu, který je naprosto nevyhovující a i přes vysvětlení, prosby to stejně zveřejní, vymyslí si k tomu názvy sektorů atd. To by se jinde asi nestalo. Když něco není hotové, tak to není přeci hotové. Leze se tam, ale každý pozná, kde se dá a hlavně vidí, co je tam za práci a respektuje to. Názvy do jara i obtížnosti taky budou. Jen vymyslet víc jak 70 názvů bude oříšek.Jinak Honza už jen řeší halu ve Kbelích, naposledy s námi byl kopat před 2-3 lety. V Davli je vše povolené předem, tady to šlo, tady to bylo jasné, narozdíl od Tetína a Kobyly. Když něco nevím a myslím si to jen, či jsem se to doslechl, zavolám třeba mě a zjistím si vše dřív, než něco napíšu a ještě anonymně. Říká se tomu respekt. Na Davli máme termín do dubna na dodělání od starosty. Tak čas zda se je i v tom malém počtu. Svaz, ochrana, nic tu není třeba, vše vyřízeno před lety, borháky platí město. Včera při kopání jsme se smály a máme nové i názvy cest dle anonymního anonyma, který by mohl napsat předmluvu do průvodce, když mu tak jde :-). Kamarád Martin s 300 dny brigády tam je asi otec DOBROSER, ale co on si kompenzuje, na to jsme nepřišli. Prostě bydlí kousek a miluje celý život lezení.
KAREŠÁK 14:28:23 09.06.2025
odpovědět 
       Re: Marťan
Tak ještě, že to bylo jen po telefonu, co kdyby nevydržel s nervama tváří v tvář.
Ad Turek nebo kdo jinej tam slaňoval z pomocnýho řetězu - a není to jeho problém? Lezení je pořád na vlastní nebezpečí.
Jeník17:23:39 09.06.2025
odpovědět 
       Re: Marťan
Honza díky moc za vše co tomu obětuješ. Je za tebou vidět moře práce a ostatní si parádně zalezou. Z těch keců okolo si nic nedělej.
 ondra7711:18:46 10.06.2025
odpovědět 
       Re: Marťan
díky.
to, že s Tebou zhusta nesouhlasím a mám k Tvému konání výhrady neznamená, že bych si zároveň neuvědomoval, že jsou to jen drobné rozdíly v pohledu na věc a že vlastně patříme do té stejné party a naše názorové rozdíly jsou vlastě jen nepodstatné detaily, které by neměly být důvodem k nějakému osobnímu nepřátelství a že naše spory jsou jenom tříbením detailů.
Lukas B.19:04:32 12.06.2025
odpovědět 
  Re: Marťan
Tvrdá práce je fajn, ale bylo by fajn ji dělat v rámci pravidel a ne jak podnikatele v 90. - postavit si vilu a pak zpětně zadat o povolení nebo o odpustek.
Někdo l14:35:46 06.06.2025
odpovědět 
  Re: Marťan
Když máš ale rozdělanou linku odspoda a Marťan přijde a na prasáka dovrtá ze slanění jakože "svoji" cestu, když seká chyty, nebo když samovolně dodává jištění do cizích cest, tak je jedno, co udělal dalšího. Tohle na něm prostě ulpí
16:34:13 06.06.2025
odpovědět 
   Re: Marťan
Což dělá i Kareš.
10:52:38 08.06.2025
odpovědět 
    Re: Marťan
Jo, tak proto je v kacaku cesta "Pro naše princezny", tj. pro Hrnce a Karese?
12:03:41 08.06.2025
odpovědět 
   Re: Marťan
Když ale někdo navěsí všude kam dosáhne smyčky do trhlinek v hladkých stěnách po celém lomu v Prosečnici, třeba jako tenkrát Šáfa, tak to ale nejsou rozdělané linky, nejsou to projekty, je to prasárna. To už se řešilo.
fámyzdat14:32:14 11.06.2025
odpovědět 
    Re: Marťan
A pak si to tam trošku prisekne, až se nikdo nebude koukat?
19:42:52 11.06.2025
odpovědět 
     Re: Marťan
A kdyz mu to pritesany někdo pretesa, tak bude řvát že se to nesmí a ze když nemáš na to to vylizt tak tesnout je ojeb?
20:50:09 12.06.2025
odpovědět 
 Re: Marťan
Na YOTUBE lze. Kdo chce najde.
HonzaK20:38:02 09.06.2025
odpovědět 
 Foto dne:

Paní Kadrnožková, VIIIb
 Databáze cest:
Všechny cesty (192360)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Charmoz - Grépon traverse 5c Mont Blanc
Nesquiqquì! 6c+ Bergamo-Brescia
Gruppo Alpini Colere 6a+ Bergamo-Brescia
Il volo di Ursula 6b Bergamo-Brescia
Manaslu 2004 5c Bergamo-Brescia
Nově komentované:
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle
Lambert 8a Davle
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
Aktuální dostupnost Obrvégry | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz | Re: lezec.cz |

 Nové komentáře:
Re: Prosím, | Re: Prosím, | Re: Prosím, | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Re: Dlouhodobá příprava mimo dohled ADV svědčí vrcholným výkonům | Prosím, | Re: Pátej flek ... | Re: Viva Master ! | Sil(e)nej borec | Whatsup |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (42)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (13)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (9)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Lezecký park Davle: Z ošklivého lomu lezecký ráj (5)

 Nově v inzerci:
Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Edelrid OHM II | La sportiva Theory | Vyřazená lezecká lana - jakékoli délky |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1152 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1268 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1455 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1420 
 Neřeším to – lezu vše 
 1118 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi