Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231302 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
321 Boulder Club - Brno
Boulder Hluchák - Šumperk
Sokolovna TJ Sokol - Ledeč nad Sázavou

Prodejny
Horolezecké vybavení - VK-SHOP.CZ - Plzeň
HUDYsport - Olomouc
HUDYsport - Ostrava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 zapomenuté preso drátník12.10.2025
.. mammut, modrá a šedá karáble, jsme cvakli do pamětní desky.
 Re: zapomenuté preso drátník12.10.2025
Mám. Díky z info.

 Foto dne Pálava12.10.2025
Tak na fotce je vlevo Obří kámen, vpravo Martinka a uprostřed dominuje Špunt, velký kámen zaklíněný mezi Obří kámen a Martinku.
 Re: Foto dne Pálava12.10.2025
Jo jo, díky za upřesnění!

 foto dne10.10.2025
Jedná se o c. Zrcadlo klas. 5 (2 BH), s. Monolit, obl. Luč.
Leze se i jako highball uvedené obtížnosti.
 Re: foto dne10.10.2025
A kdo se ptal? Sledoval sem komenty pod nějakými cestami a ty si byl debil už v roce 2013
  láska má mnoho podob10.10.2025
Tohle vypadá na rysy hraniční poruchy osobnosti jako z učebnice, děkujeme za ukázku ;-)
  Re: foto dne10.10.2025
Hmm, stará známá adresa... Dlouho ses neozval, už se mi stýskalo :|
  Re: foto dne12.10.2025
Kamarádi ze skal :D

 Býčí Skála guide09.10.2025
Ahoj nebyl by prosím někdo schopný a ochotný, mi napsat jak probíhá "den obyčejného skalkaře" na býčině?
Zajímá mě co na rozlez ( celkově jsem na vápně schopný flashnout tak 7b) na rozlez třeba 7- 7 7+ ?
Pak asi nějaký ty schody s
 Re: Býčí Skála guide09.10.2025
Vždycky mě fascinovalo jak některý lidi michaj dvě klasifikace dohromady, pak jsem přišel na to, že
 Re: Býčí Skála guide09.10.2025
Neunavuj se rozlezem.
  Re: Býčí Skála guide09.10.2025
Dej si Kouřím s tebou a Drobkův strop L1 (a pokud flešuješ 7b tak si můžeš nastudovat video na emont
   Re: Býčí Skála guide09.10.2025
Díky, hele ja umím rozlišovat klasu ,jen mi přijde snazší napsat 7b než 8+/9- ..spíš jsem myslel že
    Re: Býčí Skála guide09.10.2025
To máš spíš ty, když máš takový připitomělý dotazy...

 metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
Prosím p.t. čtenářstvo o komentář. Rád bych se nechal jistit svou o 50 kg lehčí dcerou - nezkušenou jističkou. Uvažuju o kombinaci nějaké grigriny a ohma s přikotvením jističky ke stromu/zemi, pokud bude možnost.

Otázka 1): co když možnost
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
když mě jistili synkové dvojčata tenkrát asi šestiletí, tak jsem použil metodu dvou háemesek a dvou
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
Lukas B.:
palce hore !
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
Já to měl podobně. Ale kombinace dvou dětí mi přijde poněkud smrtelná, protože se věnují navzájem po
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
Pak napiš, jak to dopadlo :D
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg13.10.2025
Následovně (pro kombinaci neox + ohmega, činná délka lana cca 4 m, brzda v "prvním", vratn
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg14.10.2025
No a kdyz to dite, nebo jeste lepe to jistitko, privazes ke stromu/zemi?
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg14.10.2025
..tak je to v pohodě a u automatického jistítka nepotřebuješ brzdu. Pokus směřoval k situaci, kdy př
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg14.10.2025
tyhle hračky (mám zkušenost s ohmem, s ohmegou ne) jsou obecně velmi závislé na kompatibilitě s lane
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
Ahoj,
jako těžkotonážní lezec můžu jen doporučit koupit od Edelridu Ohmegu (lehčí menší, brzd
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
Borhák či nýt lze vždy se souhlasem správce stěny doplnit. A jistit s grigri či smartem může jako př
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg17.10.2025
Grigri nebo Smart napřímo bh? Jako jistit prvního? Opravdu? A jako, že jí zavěsí do štandu? To snad
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg17.10.2025
Co je špatnýho na jištění prvolezce grigrinou ze štandu (teda krom toho, že to asi není doporučený v
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg17.10.2025
vyndej si hlavu z ......
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
proč to hned kupovat, půjč si to a pod dohledem třetí osoby ozkoušej na některé vybavenější stěně, k
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg08.10.2025
K ohmu a grigri ti nic nepovim, protoze takove vymozenosti nemam.

Deti mam dve, ten d
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg14.10.2025
? , ahoj mohl bys prosím uvést věk/váhu uváděného dítěte? Jelikož nezmiňuješ použití žádné mezibrzdy
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg14.10.2025
To ja vim, ze to delam nemetodicky, nechat se jistit ditetem snad ani metodicky/bezpecne udelat nejd
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg17.10.2025
Jak naznačuje víc diskutérů. Metodicky správně to udělat nejde. Moje řešení většinou kolísalo někde
     Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg19.10.2025
Metodika, odpovědnost, a t.d. nejrůznější názory.... Jak už tu někde bylo řečeno, každý je strůjcem
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg14.10.2025
Asi nejlíp uděláš když do toho nebudeš tahat nezkušené malé děcka a odjistíš se sám. Problém to není
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg14.10.2025
Ano. Mechaniku pravděpodobného úrazového děje plasticky popisuje jarmareční kuplet Tydlitát.
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg21.10.2025
Zkousel jsem se nechat jistit privazanym 10 letym o 50 kg lehcim ditetem pres pullodak a pripadlo mi
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg28.10.2025
Na umělé stěně na toprope mě jistí o 45 kg lehčí dítko, ohmega je cvaklá do 1. borháku a dítě ma mam
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg29.10.2025
My jsme používali na tento účel grigri. A v pohodě.
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg29.10.2025
Já jsem makovec!!! Grigri jsme nikdy nepoužívali!!! Výhradně reverso.
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg29.10.2025
Vážení. Ono vše má své pro i proti. Pokud nezkontrolujete používané lano, můžete se u dítka dočkat p
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg04.11.2025
Nemaj, třeba revu je to celkem jedno
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg29.10.2025
Vážení. Ono vše má své pro i proti. Pokud nezkontrolujete používané lano, můžete se u dítka dočkat p
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg03.11.2025
Průvěs až na zemovku...
Proti osmě?
:-)
To jsme používali před 25 lety.
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg03.11.2025
Nepochopeno. Tu nejde o onu bezpečnost jistítek, ale o ony problémy, která mohou vznikat při použív
     kozel zahradníkem03.11.2025
.
      Re: kozel zahradníkem04.11.2025
mimochodom :
polloďák je ok na istenie, ale nie na spust pri TR. Lano sa poškodzuje trením
       Re: kozel zahradníkem04.11.2025
No, určitě se nepoškozuje víc, než když se dře o povrch skály. Těch kozlů zahradníků je tady víc, ja
        Re: kozel zahradníkem04.11.2025
jak který lano a jak kterou skálu, já s nim souhlasim, že pro lano je spouštění přes půlloďák většin
         Re: kozel zahradníkem04.11.2025
áno, ako núdzovka je zlaňák OK, ale nejaké pravidelné zlaňáky alebo spusty pri TR je zbytočný záh
      Re: kozel zahradníkem04.11.2025
Když je někdo kastrovanej býk, tak nerozezná a nepochopí už vůbec nic...
       Re: kozel zahradníkem04.11.2025
To píšeš jak jantar.. Průvěs je průvěs, asi myslíš spíš prokluz až na zem?
Lano se při spoušt
        Re: kozel zahradníkem04.11.2025
lano se kurví všude, kde se pod zatížením posouvá po nějakém ohybu (tím se ostatně ztrácí energie a
         Re: kozel zahradníkem04.11.2025
Lukas B., máš ako obvykle 10 bodov zo 6.
        Re: kozel zahradníkem04.11.2025
Vážení. Nikdo asi nechápe co jsem napúsal v souvislosti s lanem a novými jistítky.Jde o ony změny pr
         Re: kozel zahradníkem04.11.2025
píšeš jak jantar
         Re: kozel zahradníkem04.11.2025
Přečetl jsem si znova tvůj příspěvek, který tady teď vyjasňuješ, a tohle v něm opravdu zřetelné neby
         Re: kozel zahradníkem04.11.2025
Furt jantar.. Píšeš průvěs až na zem. Teď zas chlupatý lana. Ale veškerý chlupatý boule a zakrouceni
          Re: kozel zahradníkem05.11.2025
A jak to tedy dítko dobere při kousnutí v jistítku a lezení TR? Či si snad někdo troufne je nechat j
           Re: kozel zahradníkem06.11.2025
Že by si zkušená ryba nevšimla že místo dobranýho je průvěs, nadlezla X metrů a až pak do toho hupsl
         Re: kozel zahradníkem05.11.2025
boule koule oule
jajajaj
:-)))
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg06.11.2025
Pár nežádaných rad:
1) zhubni
2) najdi si kamárády na lezení
3) vybodni se na l
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg10.11.2025
:D :D :D

 Denicek rozbity29.09.2025
Ahoj, proc mi v denicku ve statistikach jde zobrazit jen plovouci rok, rok 2025, 2023 a vse? Slo by to opravit?
 adminové?01.10.2025
Nechci býti neodbytný, ale připomínám se adminům s dotazem/prosbou...
  Re: adminové?01.10.2025
Aha, tak koukám na to, a zdá se mi, že to funguje. Můžeš mi napsat na mail standa@lezec.cz, o který

 spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!26.09.2025
řekl bych, že by to mohl OCUN líp prodat - na to, jak dobré zboží mají, marketing stojí za ...

https://www.youtube.com/ watch?v=72j
 Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!28.09.2025
Šikovná. Dobrá strategie vodškrtnout si to jako malej, taky bych místo finger locků radši žáboval:-)
 Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!28.09.2025
Podle mě ne, protože nevěřím, že je to placené. Holčina má tričko Ocún. Ale ne sedák (mě ty sedáky n
  Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!29.09.2025
pokud umíš anglicky, říkají to hned na začátku
   Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!30.09.2025
Tak jestli sponzorovaný lezec používá akorát tričko, tak to o jejich výrobcích dost vypovídá. Nicmén
  Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!29.09.2025
holčina je na i stránkách Ocúnu jako jejich sponsorovaný lezec
  Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!01.10.2025
To není Ocůn sedák? Zdálo se mi že jo.
Jinak teda skvělý. Ty nervy vždycky když cvakala lano
   Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!01.10.2025
Sedák je od Petzlu. On Ocún Twist technologicky vychází z devadesátých let.
    Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!01.10.2025
Teď jsem si zvětšil printscreen a je na tom Petzlu napsáno Ocůn. Zajímavý.
 Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!29.09.2025
Nevím co si kdo z té huhlaniny vybere. Snad jen to video...
  Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!30.09.2025
Taťka fakt potřebuje sestřich. Je to něco mezi Yetim a Lucy.
  Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!30.09.2025
?? Huhlaniny? Ta angličtina je naprosto srozumitelná i pro neameričana (k mému překvapení).
J
   Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!01.10.2025
Přijde mi, že když někdo dokáže zamknout ruce, aby se udržel v takovýhle spáře, dokáže i založit fre
    Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!04.10.2025
Jo, v jiném svém videu, kde leze širočinu ve Squamishi, si ve dvoupěsťové spáře dost zkušeně posouvá
   Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním!01.10.2025
No, naše šestiletá má dost vyvinutý pud sebezáchovy. Stejně tak většina jejich vrstevníků. Na stěně

 Jak funguje žebříček?26.09.2025
Rád bych zjistil, jak funguje aktuální žebříček tady na Lezci. Když si žebříček rozkliknu, vidím tam nějaké pořadí, které je údajně podle plovoucího roku. Pak si ale prokliknu nějakého člověka a zjistím, že má poslední zápis třeba dva roky starý, takže by
 Re: Jak funguje žebříček?26.09.2025
Díky za upozornění, mrkneme na to.

 Nalezené jistítko na Lukově25.09.2025
Nasli jsme jistitko ve krovi na Lukove. Rad vratim majiteli za podrobny popis. Mojmir. 606788700

 Peněženka na Tetínských skalách23.09.2025
Zdravím,
20.09.2025 jsme byli na Tetíně lézt na Čele a asi jsem tam na kamenech nechal peněženku. Pokud jste ji tam někdo potkali, budu rád za zprávu na fisotola@gmail.com pro ověření můžu sdělit, co v ní je.

Díky
 Re: Peněženka na Tetínských skalách23.09.2025
Já ti taky můžu říct, co v ní bylo.
  Re: Peněženka na Tetínských skalách23.09.2025
:DDD
  Re: Peněženka na Tetínských skalách23.09.2025
Já ti naoplátku můžu říct, co je ve tvý hlavě ale budeš k tomu potřebovat takový ty blicí pytlíky co
  Re: Peněženka na Tetínských skalách24.09.2025
Jaryne, už drž hubu. Vyjadřuješ se fakt trapně.
  Re: Peněženka na Tetínských skalách24.09.2025
No neboj, hotovost tam úplně moc nebyla, ale jestli netrollíš, tak můj mail je zveřejněný.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Prosím p.t. čtenářstvo o komentář. Rád bych se nechal jistit svou o 50 kg lehčí dcerou - nezkušenou jističkou. Uvažuju o kombinaci nějaké grigriny a ohma s přikotvením jističky ke stromu/zemi, pokud bude možnost.

Otázka 1): co když možnost přivázání nebude? Nebude to strašná šlupka i s ohmem (rozdíl vah je mimo pásmo doporučené výrobcem)?

Otázka 2) ..a koneckonců to přivázání - nebude to ještě horší, když bude dceru táhnout vzhůru pumpa tlustýho fotra a dolů smyce vedoucí ke stromu?

Jde mi o to že nemám grigrinu ani ohma a nechci nakoupit za bůra jistítka a brzdy jen na pokus s výsledkem "hmm.. tak tudy cesta nevede". Díky!
honza10:57:50 08.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
když mě jistili synkové dvojčata tenkrát asi šestiletí, tak jsem použil metodu dvou háemesek a dvou stromů a zapojení háemesek "do série", kdy každý obsluhoval jednu. nutno říci, že jsem s nimi teda lezl cestu aby ji vylezli, tedy dost pod svým maximem. a kdyby mě viděl nějaký proškolenec, brrrrr.

jinak existuje jakási nová inovace ohmu, která se jmenuje ohmega, a nabízí tři stupně brždění a má být prý proti ohmu a ohmu II úplně skvělá. ale v ruce jsem ji nedržel.
Lukas B.11:54:30 08.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Lukas B.:
palce hore !
PK13:06:51 08.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Já to měl podobně. Ale kombinace dvou dětí mi přijde poněkud smrtelná, protože se věnují navzájem pošťuchování, kdežto jen jeden dává bacha.

Takhle to vypadalo, když jsme na trenažéru v Klokočkách házeli pytel (simuluje lezce cca 50 kg).
Bez přivázání ke stromu: tinyurl.com/bezprivazani
S přivázáním ke stromu: https://tinyurl.com/sprivazanim

P.S.: Samozřejmě ke stromu nepřivazuješ prcka, ale jistítko. Ale to je jenom drobná poznámky, protože kdo tohle dělá, jistě víc, proč a jak.
Kuba Turek14:14:49 08.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Pak napiš, jak to dopadlo :D
12:36:43 08.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Následovně (pro kombinaci neox + ohmega, činná délka lana cca 4 m, brzda v "prvním", vratný bod = druhé jištění, jištěno ze sedáku): mírné odsednutí do napnutého lana s jističem ani nehne. Razantnější odsednutí do mírně prověšeného lana (taková normální situace při lezení, ale stále nikoliv pád - cca jako když dolezeš, cvakneš a bez upozornění sedneš) způsobila, že jsem letěl cca 2 m (tedy v podstatě na zem) a jistička letěla trochu vzhůru - tak nějak normálně. Regulérní tlama s vyšším pádovým faktorem - nevím, neodvážil jsem se, ale bylo by to pro jističe asi celkem o držku - rozhodně nic ve stylu mám tady tu brzdu a nemůže se nic stát.
honza18:05:12 13.10.2025
odpovědět 
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
No a kdyz to dite, nebo jeste lepe to jistitko, privazes ke stromu/zemi?
jx zero10:07:48 14.10.2025
odpovědět 
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
..tak je to v pohodě a u automatického jistítka nepotřebuješ brzdu. Pokus směřoval k situaci, kdy přivázat nepůjde.
honza10:58:08 14.10.2025
odpovědět 
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
tyhle hračky (mám zkušenost s ohmem, s ohmegou ne) jsou obecně velmi závislé na kompatibilitě s lanem, jeho průměru, uzlovatelnosti/měkkosti, opotřebení, poměru gramáže k průměru, na fázi měsíce, konstalaci hvězd a na stavu vody na českých tocích, a osciluje to po "trvá půl hodiny než zabere" po "musím lézt pomalu aby se to furt nekousalo". a přesto, že je to prezentováno jako blbovzdorné, to vůbec blbovzdorné není (tedy mluvím o ohmu), a je to spíš vhodné pro zkušenou drobnou lezkyni jistící vyžraného manžu než pro dítě-začátečníka.
s dítětem začátečníkem se prostě leze mnohem víc na jistotu a jeden to může brát jako výborný tréning do hor a obecně tam, kde se prostě nepadá.
Lukas B.10:12:53 14.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Ahoj,
jako těžkotonážní lezec můžu jen doporučit koupit od Edelridu Ohmegu (lehčí menší, brzdí podle mě lépe) nebo starší Ohm. udělá to fakt rozdíl.
S vybavením mám určitě 130kilo a ujistí mě 55kg spolulezkyně
Každé té brzdě trvá chvilku než zabere, takže je určitě lepší když se ještě přiváže ke stromu nebo ke kořenu.
Víceméně každé to poloautomatické jistítko má jeden problém a to že se zakousne si při pádu a lehký spolulezec ho bude mít problém povolit.

Výše zmíněné brzdy se víceméně nedají dát do vlastního jištění, jelikož ho budou vytahovat nahoru a i v návodu se to nedoporučuje. .
Osobně bez Ohm nebo Ohmega už pár let vůbec nelezu.
13:01:20 08.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Borhák či nýt lze vždy se souhlasem správce stěny doplnit. A jistit s grigri či smartem může jako přímé z onoho borháku. A nezkušenou jističku - jističe bez samobloků je spíše horor než lezení...
Ale to hlavní - neplnoletý jistič by měl vždy jistit pod dozorem. A klidně nechť se propojí. Pak to zvládne o bez samobloků...
HonzaK13:29:52 08.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Grigri nebo Smart napřímo bh? Jako jistit prvního? Opravdu? A jako, že jí zavěsí do štandu? To snad ne!
Eda07:12:22 17.10.2025
odpovědět 
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Co je špatnýho na jištění prvolezce grigrinou ze štandu (teda krom toho, že to asi není doporučený v návodu)?
honza08:33:01 17.10.2025
odpovědět 
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
vyndej si hlavu z ......
22:04:20 17.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
proč to hned kupovat, půjč si to a pod dohledem třetí osoby ozkoušej na některé vybavenější stěně, která má v podlaze i přivazovací oka nebo kotvící/zátěžové batohy, ke kterým cvakneš dceru. Kotvící zavazadlo si můžeš ze vhodnýho batohu vyrobit i venku pod skalou.
T.18:59:37 08.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
K ohmu a grigri ti nic nepovim, protoze takove vymozenosti nemam.

Deti mam dve, ten duveryhodnejsi ma u pasu jistitko (typicky nejaky kybl) a jisti. Ten druhy je k nemu zezadu pricvaknuty odsedkou a pro jistotu jeste pridrzuje lano. Samozrejme jsou u toho dole hadky typu "neprskej mi do ucha", "nedrkej do me", "popojdi metr". Ale tohle ti nepomuze, protoze ty mas dite jen jedno.

S jednim ditetem na preklizce mam dite pricvaknute k tezkemu pytli a zrovna k te same karabine je pricvaknute i jistiko. Prepokladam, ze pripadny pad by jisticem trhnul, ale zarovnem by trhnul i s pytlem. Aby nejdriv neletelo dite a az pak pytel.

Na skalach, kdyz je to mozne, tak preferujeme, ze je jistitko (v tomto pripade spis pullodak) privazane ke stromu a dite privazane neni.

Ale hlavne plati to, co to uz zaznelo. Nesmis spadnout. A pak uz je vlastne jedno, jak te dite jisti. :)
jx void22:28:36 08.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
? , ahoj mohl bys prosím uvést věk/váhu uváděného dítěte? Jelikož nezmiňuješ použití žádné mezibrzdy, tak ta představa kombinace dítě/kýbl/dospělý mě trochu orosila. Když vidím kolem sebe kolik je s kýblem zemovek i u dospělých, tak ty děti/někdo těžší si radši ani nepředstavuju. To je pádem natáhneš pod sebe a pak je zrakvíš svou váhou. To pokud se řídíš svou poslední větou, tak to radši lez sólo a děti nech stát trochu bokem (bude mít kdo aspoň zavolat pomoc). Není to nic osobního, každý to dělejme jak uvážíme, ale je to krajně nemetodické, tzn. zvyšujeto to zbytečně riziko. Pěkný den všem.
Michal12:01:43 14.10.2025
odpovědět 
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
To ja vim, ze to delam nemetodicky, nechat se jistit ditetem snad ani metodicky/bezpecne udelat nejde. Ted uz vazi kazdy z nich o trochu vic, nez je polovina me hmotnosti, ale bylo hur. Na druhou stranu zase chci, at me jisti, preci jenom lepsi nez vubec nic. A aspon se to nauci. (Treba nahore na standu jsme uz sehranejsi nez ledasjake jine druzstvo.) Jak rikam, bud dva cvakly za sebou, nebo jeden privazany k necemu (nebo privazane jistitko), nebo cesta, kterou dokazu vylezt i slezt naboso.
jx zero18:43:00 14.10.2025
odpovědět 
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Jak naznačuje víc diskutérů. Metodicky správně to udělat nejde. Moje řešení většinou kolísalo někde mezi zapojením dvou dětí, s tím že jedno bylo připevněné k pevnému bodu a sololezením s následným dobráním prcků na vrcholu věže. Nejlepší je jet s podobně postiženým rodičem, rodinkou a vzájemně se jistit. Občas se mi na vršku věže děly diskuse jako: "to je fajn že už tě může jistit" "Mno. On mě ale nejistil..."
moták14:46:13 17.10.2025
odpovědět 
     Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Metodika, odpovědnost, a t.d. nejrůznější názory.... Jak už tu někde bylo řečeno, každý je strůjcem svého osudu a bezpečnosti. I z vlastní zkušenosti s přibývajícím věkem vím, že i znalý jistič praktik může mít nějaké své osobní problémy ať psychické či fyzické kdy může být jeho činnost riziková. A je také na lezci aby si tohle zvážil a bral do úvahy. A vesměs I dítě to pozná. Všem jsou jistě známy případy, že na umělých stěnách běžně jistí i děti své rodiče. A v kritických případech buďto zasáhne někdo kolem či zemovka dá za vyučenou. Prostě je to na každém. A tohle nutno do budoucna vštěpovat i dětem.
HonzaK15:25:41 19.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Asi nejlíp uděláš když do toho nebudeš tahat nezkušené malé děcka a odjistíš se sám. Problém to není, jen nebýt líný a naučit se to.
Protože když se náhodou něco posere, tak z toho budou mít děcka do konce života mindrák že Tě neujistily.
Purboš11:56:40 14.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Ano. Mechaniku pravděpodobného úrazového děje plasticky popisuje jarmareční kuplet Tydlitát.
honza16:23:01 14.10.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Zkousel jsem se nechat jistit privazanym 10 letym o 50 kg lehcim ditetem pres pullodak a pripadlo mi ze i kdyz pullodak je vec ktera jisti nejvic tak ma celkem problem to udrzet. Dva pullodaky by asi sly.

Automat jsem nezkousel protoze je nutne se s nim naucit.

Nicmene jindy pri lezeni s detma na pisku v podstate soluju. A obcas mam bobky i v tech 2kovejch cestach :)
16:28:32 21.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Na umělé stěně na toprope mě jistí o 45 kg lehčí dítko, ohmega je cvaklá do 1. borháku a dítě ma mamut smart co dokáže pád zablokovat. Lezu lehké cesty více méně na jistotu a při spouštění se přidržuju lana. Naprosto bez problémů ale je pravda, ža na prvního nebo nějaké cesty na krev bych s takovým váhovým rozdílem určitě neriskoval. Už takhle jsem se v úvodu necítil komfortně.
stepan06:44:04 28.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
My jsme používali na tento účel grigri. A v pohodě.
Kuba Turek09:54:08 29.10.2025
odpovědět 
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Já jsem makovec!!! Grigri jsme nikdy nepoužívali!!! Výhradně reverso.
Kuba Turek19:30:50 29.10.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Vážení. Ono vše má své pro i proti. Pokud nezkontrolujete používané lano, můžete se u dítka dočkat průvěsů až na zemovku. Mnohdy totiž má i dospělý co dělat aby dobíral či povoloval. Proti osmě či půlloďáku totiž všechna moderní jistítka mají jasnou závislost na průměru a kvalitě lana....
HonzaK13:27:51 29.10.2025
odpovědět 
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Nemaj, třeba revu je to celkem jedno
14:40:13 04.11.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Vážení. Ono vše má své pro i proti. Pokud nezkontrolujete používané lano, můžete se u dítka dočkat průvěsů až na zemovku. Mnohdy totiž má i dospělý co dělat aby dobíral či povoloval. Proti osmě či půlloďáku totiž všechna moderní jistítka mají jasnou závislost na průměru a kvalitě lana....
HonzaK13:28:12 29.10.2025
odpovědět 
   Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Průvěs až na zemovku...
Proti osmě?
:-)
To jsme používali před 25 lety.
Eda07:08:38 03.11.2025
odpovědět 
    Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Nepochopeno. Tu nejde o onu bezpečnost jistítek, ale o ony problémy, která mohou vznikat při používání nevhodných lan (změny průměru, uzlování a pod.). Je třebas číst napsané...
HonzaK11:45:16 03.11.2025
odpovědět 
     kozel zahradníkem
.
honza22:07:24 03.11.2025
odpovědět 
      Re: kozel zahradníkem
mimochodom :
polloďák je ok na istenie, ale nie na spust pri TR. Lano sa poškodzuje trením o lano = je to núdzový spôsob.
PK08:11:06 04.11.2025
odpovědět 
       Re: kozel zahradníkem
No, určitě se nepoškozuje víc, než když se dře o povrch skály. Těch kozlů zahradníků je tady víc, jak tak koukám...
10:53:00 04.11.2025
odpovědět 
        Re: kozel zahradníkem
jak který lano a jak kterou skálu, já s nim souhlasim, že pro lano je spouštění přes půlloďák většinou dost masakr
11:05:26 04.11.2025
odpovědět 
         Re: kozel zahradníkem
áno, ako núdzovka je zlaňák OK, ale nejaké pravidelné zlaňáky alebo spusty pri TR je zbytočný záhul.
PK12:10:40 04.11.2025
odpovědět 
      Re: kozel zahradníkem
Když je někdo kastrovanej býk, tak nerozezná a nepochopí už vůbec nic...
HonzaK11:53:16 04.11.2025
odpovědět 
       Re: kozel zahradníkem
To píšeš jak jantar.. Průvěs je průvěs, asi myslíš spíš prokluz až na zem?
Lano se při spouštění kurví hlavně nahoře v ohybu kolem karáble, 1/2 loď když umíš dobře dávat lano do karáble tak je celkem v pohodě
11:58:37 04.11.2025
odpovědět 
        Re: kozel zahradníkem
lano se kurví všude, kde se pod zatížením posouvá po nějakém ohybu (tím se ostatně ztrácí energie a ta nezmizí, ale v případě tření o hladký kov se mění v teplo, v případě tření lana o lano nebo lana o něco drsného se pohlcuje chlupacením lana). obecně nejméně se kurví lano lezením (s lanem navolno), o trochu více slaňováním (dře se jen ve slaňovátku) a nejvíc se ničí spouštěním (dře se ve slaňovátku, ve vratném bodě a o všechno co cestou potká).
Lukas B.12:23:06 04.11.2025
odpovědět 
         Re: kozel zahradníkem
Lukas B., máš ako obvykle 10 bodov zo 6.
PK13:00:26 04.11.2025
odpovědět 
        Re: kozel zahradníkem
Vážení. Nikdo asi nechápe co jsem napúsal v souvislosti s lanem a novými jistítky.Jde o ony změny průměru či dokonce boule a dobírání či povolování. Někdy to nedá ani dospělý natož dítko.
Ona osma či půlloďák na tohle tak citlivé nejsou, zato nejsou pro děti. Vím, že se okamžitě ozvou hlasy o kontrole a výměnách lan, kontrole předepsaných průměrů u jistitek. Souhlas. Ale někdy se tyhle případy vyskytnou stejně jako enormní kroucení a pak je třeba tohle zavčas kontrolovat jak jsem nakonec uvedl. Ono nikdy a nic nebude na 100 %...
HonzaK17:18:06 04.11.2025
odpovědět 
         Re: kozel zahradníkem
píšeš jak jantar
17:19:47 04.11.2025
odpovědět 
         Re: kozel zahradníkem
Přečetl jsem si znova tvůj příspěvek, který tady teď vyjasňuješ, a tohle v něm opravdu zřetelné nebylo.
17:22:40 04.11.2025
odpovědět 
         Re: kozel zahradníkem
Furt jantar.. Píšeš průvěs až na zem. Teď zas chlupatý lana. Ale veškerý chlupatý boule a zakrouceniny nezpůsobí projetí ale kousnutí v jistítku. Projede spíš hladký nový lano bez odrbanin, ovšem moderní jistítka jsou právě na nový lano dělaný.
19:18:16 04.11.2025
odpovědět 
          Re: kozel zahradníkem
A jak to tedy dítko dobere při kousnutí v jistítku a lezení TR? Či si snad někdo troufne je nechat jistit při lezení Lezení na prvního, kdy mnohdy má co dělat méně zkušený dospělý?.
HonzaK12:33:44 05.11.2025
odpovědět 
           Re: kozel zahradníkem
Že by si zkušená ryba nevšimla že místo dobranýho je průvěs, nadlezla X metrů a až pak do toho hupsla? Asi ne, viď :D
13:22:59 06.11.2025
odpovědět 
         Re: kozel zahradníkem
boule koule oule
jajajaj
:-)))
Eďák07:30:32 05.11.2025
odpovědět 
 Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
Pár nežádaných rad:
1) zhubni
2) najdi si kamárády na lezení
3) vybodni se na lezení venku jdi na naviák
4) dělej neco uplně jinýho hlavně tam kde nebudu já
dlb07:46:56 06.11.2025
odpovědět 
  Re: metoda - nezkušený jistič lehčí o 50 kg
:D :D :D
x15:30:27 10.11.2025
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Re: žvanil | žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (32)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (7)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1280 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1461 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1431 
 Neřeším to – lezu vše 
 1134 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi