Ahoj,
chtela bych se zeptat, jetsli byste se bali lezt na pulkach ruznych prumeru budto jedna 8,3 a druha 8,5 nebo jedna 8,5 a druha 8.6mm. Dik za rady,nemuzu zaboha sehnat stejnou pulku jako muj spolulezec a zacina nas docela tlacit cas..
Ahoj,
chtela bych se zeptat, jetsli byste se bali lezt na pulkach ruznych prumeru budto jedna 8,3 a druha 8,5 nebo jedna 8,5 a druha 8.6mm. Dik za rady,nemuzu zaboha sehnat stejnou pulku jako muj spolulezec a zacina nas docela tlacit cas..
Ahoj, chystám se v září vyrazit z Káthmandů do Lhasy. Máte někdo zkušenosti jak se tam dostat, jak dlouho se tam jede a co a jak dík. Jo a kolik to asi bude stát.
Ahoj,
nelezl jste náhodou někdo v poslední době NWgrat na Grossglockner? Stojí ta cesta za lezení a jaký jsou v ní podmínky? Za všechny informace moc díky:-)
Ahoj,
nelezl jste náhodou někdo v poslední době NWgrat na Grossglockner? Stojí ta cesta za lezení a jaký jsou v ní podmínky? Za všechny informace moc díky:-)
Zdar, ví někdo jak se jmenuje novější věž před Malou a Velkou Ostrovskou Stěnou? Podle rozsahu prací a roxoru na vrcholovku asi nějaká Bělinovina, typuju tak loni nebo letos, v průvodci není, vrcholovka chybí i s krabicí, v knize v kempu jsem nenašel...
Asi záleží co s tím chceš lézt a kudy chceš slaňovat. Modernější cesty v horách mohou mít slaňovací body nebo stanoviště i trochu přes 50m (bývá to v popisu cesty). Na klasiky ti stačí bohatě 50m. Já mám 60tky a už jsem tu délku několikrát využil. Ti co mají lana trochu kratší třeba tak často nespojí 2 lehčí délky do jedné, nebo neušetří přesedání u slaňáků.
Lezu hodně v létě i zimě a souhlasím s předchozím příspěvkem.Nekupuj nic kratšího než 60 m.Co nevyužiješ dnes , můžeš potřebovat už zítra. A lano nenastavíš.
ahoj , navazuju na předchozí příspěvek. Půlky nebo dvojčata to chce šedesátky, to je jasný. Ale , co u tlusťocha ? Koupil jsme si "v akci" jednoduchý lano 70m. Ale nevím do prčic, kde ho využít. V ČR je to asi uplbně zbytečný, ne? A jinde ? Je nějaká oblast, kde jsou 35m skalky a je tam potřeba 70m , aby to vyšlo při spuštění aš na zem?
Vyšší věže v Adršpachu nebo na Hrubici (o Labáku nemluvě) přesahují lehce 40m. Namátkou Milenci, Starosta, Konšel... v Ádru, Chrámovky v Teplicích nebo Maják i další dominanty ve Skaláku. Klasická slanění jsou dělaná max. na 25metrů s jedním přesedáním většinou do nejvyššího místa terénu. V klasických oblastech je lezení na rybu nesmyslné a vlastně nežádoucí takže ti až na vyjímky (třeba údolka na Mravenčí horu...) stačí 50-60m. 70tka je dobrá tak na masivy v Labáku nebo zahraniční vápno. S kratším lanem se ti může přihodit přesedání v borháku:) Já osobně jsem spokojený majitel jednoduchého 60ti metrového lana a na cyklovýlety po kvacích si beru 30m zbytek staršího lana.
jasně, v ádru je to vysoký dost (někdy až moc), ale v těch lehkých cestách čověk natáhne stejně 4 délky cestou nahoru, takže při slanění mi jedno přesedání neva :) V Labáku to neznám. Ale díky za odpovědi... Ale měl sem spíš na mysli, jestli je nějaká oblast v cudzině (vápno) , kde se staly 35m nebo 40m slanění standardem...
Labák, to se ví. Tam si i s tou 70-kou budes občas připadat jako chudák. Jedině 100 a víc. Teda ne že by to bylo nutný, ale je příjemný se nechat spustistit pěkně na zem do bezpečí:-) Jinak půlky či dvojčata určitě 60-ky, ledoví specialisti ocení i 70-ky. Zdar.
To se ví. Spíš ho budeš zařezávat. Jsou sice tenčí, měkčí a nevím co ještě, ale mám pocit, že tak nějak míň vydrží. Uvažuješ-li třeba o 70-ce, ber 80, abys těch 70 měl i za dva roky...
Ja pouzival vzdy pulky 60m a byl jsem spokojeny. Na klasickych horskych cestach to vetsinou staci. Ted mam 70m a je to lepsi!! Hlavne v zime, kde lezes v mixech, proste ulezes o 10m dal a pak je to znat na poctu delek, casu a nemluve o slaneni. Take kdyz musis kus lanu uriznout, tak mas porad treba tech 60m. Jednicku mam 60m na kratke cesty a vetsinou mi staci. Do labaku mam ale cca 130m, kde je opravdu vyhoda, ze se muzu nechat temer vsude pustit az na zem, clovek se ale pak uz trochu pod skalu pronese.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.