Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
50. 9986
51.Šenkýř 9969
52.S 9953
Bouldry:
50.Tran 9078
51.Šolc 9053
52.Čech 9050
Hory:
4.Černý 6468
5.Bloudek 6420
6.Hlahulek 6350

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231173 cest
Nové přelezy:
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-
Take A Wal 9-/9

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 skialp08.03.2010
Aloha, nějaký dobrý přípravek proti lepení sněhu na skialpový pásy - nebo nějakej osvědčenej fígl? Díky moooc všem za radu!!! MAtes
 Re: skialp08.03.2010
voskovat sjezdarskym voskem, soupat nohama, nabalenej snih oskrabavat nozikem, koupit si lepsi pasy

 videokamerka na lezení08.03.2010
Nebylo by špatný natočit si pro zábavu nějakej sranda filmík z lezení, nebo se s partou podívat jak by šla vylepšit vlastní technika.
Ale jakou kameru vybrat? Foťák ani mobil nebrat, ale zase by to nemělo zatížit peněženku že. Něco by to mělo vydrž
 Re: videokamerka na lezení08.03.2010
napsal sis anonyme takovejhle post aby sis na nej mohl sam odpovedet reklamou na svuj obchod s kamer
  Re: videokamerka na lezení08.03.2010
Tak heleď chytráku, taky nemám rád, když se tady točí pořád dokola dotazy na to samý, ale prostě mi
  Re: videokamerka na lezení08.03.2010
Jo realista ..))) ze jsi paranoidni neznamena ze po tobe nejdou )))))
 Re: videokamerka na lezení08.03.2010
Pentax Optio W60. Foto výborné, video dostačující, odolnost výborná. Několikrát mi spadnul na zem, p
 Re: videokamerka na lezení08.03.2010
1/ Kolik na to mas penez?
2/ Jak moc to chces zpracovavat (jen vyhodit nepovedeny zabery nebo
  Re: videokamerka na lezení09.03.2010
představoval bych si tak 5-10 tisíc, nějakej sřih u kamaráda a později snad sám, pcka normální
   Re: videokamerka na lezení10.03.2010
No tak v tomhle rozpoctu je to asi jedno co vezmes. Udajne odolny jsou PANASONIC SDR-SW21EP, ale je
    Re: videokamerka na lezení10.03.2010
Ja mam Panasonic TZ-5 (fotak) a kupoval som ho prave kvoli tomuto a som s nim nadmieru spokojny. fo
     Re: videokamerka na lezení10.03.2010
Nejde moc o velikost, tohle je tak standard, spis o kodek, aby to zvladnul rozumne komp.
Jink
      Re: videokamerka na lezení10.03.2010
Tak to asi pokrocili, lebo sa strasne hrdili tym, ze toto je fotak, ktory zvlada HD kvalitu filmu. D
 Re: videokamerka na lezení08.03.2010
Mrkni na grafika.cz nebo tv.freak.

 Bouldermatka lhotse08.03.2010
Ahoj chci z jara pořizovat  bouldermatku zatím se přiklanim k fatmanovi od PADu. Při svem hledání jsem narazil na bouldermatku Lhotse se 180cm viz.
 KOFLACH dovozce ? 08.03.2010
zdar, neví někdo, kdo je aktuální dovozce Koflachů? (Vertical sport to není... ).  nějak nejsem schopen vůbec nic najít - ani oficiální web Koflachů (někdo tu značku koupil a zrušil, nebo to mají geniálně schovaný, jinak si to neumím vysvětlit). Uvít
 Re: KOFLACH dovozce ? 08.03.2010
ješče doplnění - ptám se proto, že chci koupit někde jenom vnitřní botičky, ne skelety...
  Re: KOFLACH dovozce ? 08.03.2010
hodně štěstí, já sháněl vnitřní botičky do Asol a po tě anabázi stejně pořád lezu v původních, jen j

 Frankenjura-kam?07.03.2010
Ahoj, na jaře/začátek léta bych chtěl jet do frankenjury, nikdy jsem tam nebyl a juru neznám, něco jsem se ptal známích ale většinou to jsou lidi co lezou samý prásky. Potřeboval bych vybrat nějakou oblast v juře kde si zalezu já (5 až 8-)a zaleze si tam
 Re: Frankenjura-kam?07.03.2010
Doporučil bych waldkopf.Krásná oblast se spoustou lezitelných cest a jednou obzvlášt pěknou pro pány
  Re: Frankenjura-kam?08.03.2010
Ano k Waldkopfu vede prudky kopec, takze je treba byt fyzicky zdatny, spanek take nepodcen, doporucu
 Re: Frankenjura-kam?07.03.2010
téměř v každé oblasti jsou i lehčí věci jestli píšeš strop lehčí 8, tak si zalezeš určo.. oblasti oj
  Re: Frankenjura-kam?07.03.2010
Ja sem si to myslel ze moc tech lehkejch cest okolo 3-4 asi nebude i kdyz treba ji neco sedne a prek
   Re: Frankenjura-kam?07.03.2010
Jinak jak řikam v juře jsem jeste nebyl takze mistni klasu neznam, mam zatim max 8- takze strop v no

 klasifikace - hory07.03.2010
Prosím, co znamená při klasifikaci poznámka "povinně" (obl.) - např. 5c(povinně 5a)? Znamená to, že se to v případě nouze dá třeba odhákovat? To se mi u některých cest, kde jsem se díval na popis, nezdá možné. Díky.
 Re: klasifikace - hory08.03.2010
Co je to za oblast? Je to subjektivni poznamka v nejake databazi, nebo to uvadi nejaky autor pruvodc
 Re: klasifikace - hory08.03.2010
Jestli to někdo nezmastil. U hor máš mimo jine 2 údaje, obtížnost cesty a nejtěžší místo, tj. jak tě
 Re: klasifikace - hory08.03.2010
Jo, 5a musis lezt s prehledem a 5c muzes haknout o nejaky nyt apod. V horsim pripade bude 5a nejiste
 Re: klasifikace - hory08.03.2010
Přesně jak píše Radek J.: 5a povinné (v odlezech mezi jištěním, kde to nemůžeš nijak ošidit...), 5c
  Re: klasifikace - hory08.03.2010
tak mě napadá, jestli to nemůže být jako na písku? Obligate jako AF, horni cislo jako RP?
   Re: klasifikace - hory08.03.2010
To jako že na písku se furt leze za kruhy nebo staví, jo?
    Re: klasifikace - hory08.03.2010
furt ne ale prachovsky pruvodcik ma porad spoustu cest treba VIIb (9a). A i v Sasku muzes najit VIIc
     Re: klasifikace - hory09.03.2010
vono mícháš tři věci dohromady. jednak může být VIIb RP 9a způsobeno tím, že se někde v cestě staví,
     Re: klasifikace - hory09.03.2010
No máš pravdu, ten starší prachovskej průvodce to psal, a bylo to způsobený hlavně nesmyslným míchán
   Re: klasifikace - hory09.03.2010
Myslim, ze to tak nemuze bejt jeste taky kvuli zpusobu praseni. Myslim, ze nemusi jit jen o "ha
  Re: klasifikace - hory08.03.2010
Díky za odpověď. Nějak se mi nezdálo, že by to moje šulení cest se mohlo označovat i oficiálně.
   Re: klasifikace - hory08.03.2010
šulení cest se také leckde označuej jako styl přelezu různými zašifrovanými pojmy:)
  Re: klasifikace - hory08.03.2010
tak nějak. upřesnil bych, že zpravidla lezec musí být schopen lézt obtížnost uváděnou jako obligator
 Re: klasifikace - hory09.03.2010
Já mám zkušenost, že "obl." většinou nejde ožulit a kroky v daný obtížnosti se dělaji vyso

 Skialp Krkonoše07.03.2010
No to stojí za to, pěkná reklama. Tak to bude teď skialpinista každý kdo zavítá na víken do Krkonoš, a potom rovnou do alp na pořádný svahy. Ale komercionalizaci našeho sportu se už asi nevyhneme.

 Tendon Master 7.8 vs. Ambition 7.907.03.2010
Ahoj, zajímaly by mě vaše zkušenosti s těmito lany. Master je údajně vyšší řada, jsou mezi něma ale vůbec nějaké rozdíly? Kromě desetiny mm v průměru... Díky za případné reakce.

 Počasí Francie06.03.2010
Ahoj, nemá teď někdo info jak to vypada s počasim třeba v Buoux, Seynes atd? Myslim nějako vyhledově, chystam se brzo jet a ne že bych uplně nevěřil předpovědím, ale radši osobní zkušenost. Díky Míra
 Re: Počasí Francie06.03.2010
Kolem Nice je poměrně hnusně. Krápníky proteklé, sektory bez krápníků jakž takž.
  Re: Počasí Francie06.03.2010
Diky, a nejako vyhledove nevis?

 Čížky, Trutnov06.03.2010
Zdar, víte někdo jaký trutnováci na to dělali průvodce? Existujou taky jiný samizdaty v okolí?
 Re: Čížky, Trutnov12.03.2010
Čížkovy kameny: starý průvodce je ke stažení na skalních oblastech, v databázi na lezci je 51 starýc
  Re: Čížky, Trutnov13.03.2010
Ahoj Martane. V databázi ještě existuje zápis cest označené Pravá část (viz
   Re: Čížky, Trutnov14.03.2010
OK, vše je v jednom sektoru až na tu věžičku. To je teda hisotrickej pojem!

1   ...   909   910   911   912   913   914   915   916   917   918   919   920   921   922   923   924   925   926   927   928   ...   2263    
Strana: z 2263
 
     
...nové příspěvky
 klasifikace - hory
Prosím, co znamená při klasifikaci poznámka "povinně" (obl.) - např. 5c(povinně 5a)? Znamená to, že se to v případě nouze dá třeba odhákovat? To se mi u některých cest, kde jsem se díval na popis, nezdá možné. Díky.
Jirka21:03:24 07.03.2010
odpovědět 
 Re: klasifikace - hory
Co je to za oblast? Je to subjektivni poznamka v nejake databazi, nebo to uvadi nejaky autor pruvodce?
08:24:17 08.03.2010
odpovědět 
 Re: klasifikace - hory
Jestli to někdo nezmastil. U hor máš mimo jine 2 údaje, obtížnost cesty a nejtěžší místo, tj. jak těžkej krok musíš zvládat. Ale může to bejt i obráceně. Nejtěžší kroky jsou lehčí ale obtížnost se nakupí. Takže sehnat info z přelezu, začít s někým ostříleným a do hor s převahou!
Hugo z hor08:36:26 08.03.2010
odpovědět 
 Re: klasifikace - hory
Jo, 5a musis lezt s prehledem a 5c muzes haknout o nejaky nyt apod. V horsim pripade bude 5a nejisteny, treba.
Radek J.09:02:40 08.03.2010
odpovědět 
 Re: klasifikace - hory
Přesně jak píše Radek J.: 5a povinné (v odlezech mezi jištěním, kde to nemůžeš nijak ošidit...), 5c se v cestě sice nachází, ale v nouzi takhle obtížné fleky můžeš háknout třeba za skobu nebo za nýt. Takže teoreticky pokud zvládáš 5a, cestu nějak dokážeš prostoupit.
Piškot09:21:56 08.03.2010
odpovědět 
  Re: klasifikace - hory
tak mě napadá, jestli to nemůže být jako na písku? Obligate jako AF, horni cislo jako RP?
12:27:15 08.03.2010
odpovědět 
   Re: klasifikace - hory
To jako že na písku se furt leze za kruhy nebo staví, jo?
Piškot12:33:54 08.03.2010
odpovědět 
    Re: klasifikace - hory
furt ne ale prachovsky pruvodcik ma porad spoustu cest treba VIIb (9a). A i v Sasku muzes najit VIIc RP VIIIb
16:35:44 08.03.2010
odpovědět 
     Re: klasifikace - hory
vono mícháš tři věci dohromady. jednak může být VIIb RP 9a způsobeno tím, že se někde v cestě staví, a to máš v tomto bodě částečnou pravdu. druhak může být důvodem rozdíl AF a RP obtížnosti ve vytrvalostní cestě, a tady ti taky díl pravdy neupřu. a nakonec někdy bývá zákeřně ponechána tradiční klasifikace v uzavřeném jépékáčku, a připojena klasifikace skutečná, a v tomto případě si v cestě takto oklasifikované s výkonností okolo VIIb otevřené jpk nebo saské ani neškrtneš.
Lukas B.07:50:09 09.03.2010
odpovědět 
     Re: klasifikace - hory
No máš pravdu, ten starší prachovskej průvodce to psal, a bylo to způsobený hlavně nesmyslným mícháním 2 klasifikací: staré české, omezené shora VIIc (takže cesta byla třeba prvovýstupci klasifikovaná jako VIIb či VIIc) a saskou, která se spolu s RP vyšplhala až třeba k té devítce. V novém průvodci už to myslím většinou opravili.
Samozřejmě pokud se staví, může být rozdíl se stavěním a bez něj výrazný; ale rozdíl AF (čistě) a RP dělá zpravidla 1 stupeň, ve výjimečných případech 2 stupně.
Piškot09:01:34 09.03.2010
odpovědět 
   Re: klasifikace - hory
Myslim, ze to tak nemuze bejt jeste taky kvuli zpusobu praseni. Myslim, ze nemusi jit jen o "haknuti", ale i o moznost oblezu klice. Kdyz je v ceste souvisla plotna za 5c beze skob, zleva doprava kam az oko dohlidne, tak je cesta za 5c. Kdyz je v ceste mala plotna beze skob za 5c a vsude kolem II - III, pak je cesta za 5c (II-III obl.). Opravte me, jestli se mylim.
honza14:06:32 09.03.2010
odpovědět 
  Re: klasifikace - hory
Díky za odpověď. Nějak se mi nezdálo, že by to moje šulení cest se mohlo označovat i oficiálně.
Jirka14:34:49 08.03.2010
odpovědět 
   Re: klasifikace - hory
šulení cest se také leckde označuej jako styl přelezu různými zašifrovanými pojmy:)
15:06:58 08.03.2010
odpovědět 
  Re: klasifikace - hory
tak nějak. upřesnil bych, že zpravidla lezec musí být schopen lézt obtížnost uváděnou jako obligatorní nikoli snad sólo, ale s posledním vokem proklatě nízko. a docela zásadně záleží na klasifikaci v oblasti (5a a 5c je na papíře značnej rozdíl, ale větší rozdíl může být mezi dvěma 5b ve dvou různých oblastech, v jedné oblasti můžou být dvě klasifikace smíchány a je třeba postupovat dle data prvovýstupu či podle jmen autorů), záleží notně i na povaze cesty - ve "sportovních" vícedélkách se vystačí s obligatorní výkonností s pouhým chytáním expresek, v dobrodružnějších směrech je leckdy třeba být zkušeným hákenmajstrem a může nastat cokoli, od nášlapných smyc ve vklíněncích přes traverz v tahu lana po dvojnásobné stavění do rajbasu z relativního bezpeční podivného nýtku.
tedy stručně - do cest s obl. obtížností na naší papírové hranici možností nalézáme až po důkladném shánění informací.
Lukas B.14:56:34 08.03.2010
odpovědět 
 Re: klasifikace - hory
Já mám zkušenost, že "obl." většinou nejde ožulit a kroky v daný obtížnosti se dělaji vysoko nad jištěním nebo na úrovni free solo (10m nad policí atd. Takže tu obtížnost je třeba zvládat s nadhledem. Kdo zvládne třeba 5c na hraně svých možnosti , tak by do 5c obl. vůbec neměl montovat.
11:45:44 09.03.2010
odpovědět 
 Foto dne:

Záchranka pod Matterhornem
 Databáze cest:
Všechny cesty (192415)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Auf Schusters Rappen VIIb Oybin
Equinox VIIIb Oybin
Né až do DNA VIIc Klokočské Skály
Zapadlá vesnice I Skály u Kamenického šenova
Vesnická zábava V Skály u Kamenického šenova
Nově komentované:
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle
Elegantní Varianta VIIa Prachov
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | zkouška | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
bez cepínu | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: Prosím, | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (18)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (17)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (13)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Praha (12)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)

 Nově v inzerci:
Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO | NÁLEZ lišty v Labáku | Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1156 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1275 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1457 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1424 
 Neřeším to – lezu vše 
 1122 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi