Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
7.Nespoutaný 11494
8.Suchan 11187
9.H2 11019
Bouldry:
7.Popovský 10475
8.Danda 10403
9.Stráník 10400
Hory:
9.Nešťák 5095
10.Hess 4095
11.Zvonková 4029

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231384 cest
Nové přelezy:
Der Pickni 8+/9-
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 johan a seewand11.05.2010
Ahoj chtěli by jsme za 14 dní zkusit tyto feraty,máte s nimi nějaké zkušenosti co se týče data?Není na to brzy a nebo nebyl jste tam ted někdo náhodou a nevíte jak to na dachsteinu vypadá?
 Re: johan a seewand14.05.2010
Seewand protrebuje jeste trochu casu. Minuly rok v tuto dobu bylo na vrsku jeste trochu snehu.

 Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Ahoj, chtěl bych poprosit o konzultaci. Plánuji koupit od Kouby vklíněnce prdl a abalaky. Přemýšlím ještě o hexech, ale otázka je, jestli bych je k tomu ještě vůbec využil. Prozatím lezu převážně ve Žďárech. Chci je používat především k odjištění než dole
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Ahoj, vklinence "prdl" sou supr, pouzivam, doporucuju jeste dokoupit dva nejaky malinky, p
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Moc děkuji... Ty friendy máš prosím tě typ Flex nebo Manty?
Ještě by mě zajímalo, jestli ty a
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Manty urcite neber, Flex i Robot jsou lepsi
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Já mam manty a nestěžuju si, Flexy jsou fajn, ale manty vyjdou levnějc jestli přemejšlíš nad celym n
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
skus pouvazovat nad vklinencami od zn. Kong..su sice trosku drahsie ako kouba ale je ich 11 a fakt s
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
a co abalaky na smycce (ploche)? podle me se lip zakladaji.
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
ale drahy jsou jak friendy, takze neni pak moc co resit
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Jestli myslis Tricamy, tak ty ja pouzivam a nemuzu si je vynachvalit. Clovek se s nima musi naucit a
        Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Nevi nekdo kde se daji tricamy sehnat?
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Díky moc za tip...
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Používám viamonťácký abalaky a zvlášť menší mi přijdou téměř nenahraditelné v dírkách, kde jsou frie
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Když beru abalaky tak beru vždycky i štěrchátko, i s ním je to ale občas těžké vyndat. Jinak k abala
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Ja razim nazor, ze o cem nevis ze to potrebujes, to nepotrebujes. Kdyz se tim budes ridit, tak usetr
  Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Všem moc děkuji za názory a cenné rady...

Jen ještě otázka, nikdo z vás tedy nepoužív
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Skoro nepouzitou sadu abalaku ti klidne prodam - takze asi tolik k tomu jak moc je pouzivam:-) (hexy
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Ahoj, sadu vklíněnců od Kouby jsem používal do té doby než jsem si koupi sadů druhou od DMM. Podle m
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy11.05.2010
Presne jak pise Honza! pokud mas jen trochu penez navic, nekupuj Kouby ani jiny cesky jisteni. Cena
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
@Jim: Na Hexy bych se už asi vyprdnul. Každý zakládadlo je do nějakýho terénu nejlepší, takže někdy
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
je vidět že je to dost individuální, já si třeba hexy nemůžu vynachválit. mají obrovskou variabilitu
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Souhlas, když se jednomu takhle houpe něco většího proklatě nízko u pasu, dodá to takovou jako jisto
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
a není nad to, když tě takovej rozhoupanej 11 hex od campu praští do kolene... Ale jinak jsou skvělý
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Tricam je taky abalak. Ale stoji pomalu to same co frend v akci a opotrebujes vyrazne delsi dobu na
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Trikam má pár výhod - oproti frendům , drží lépe na vápně / klas.otevřené krasové díry / a když dáš
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Navic jim zajistis plytky a otevirajici se spary, kde si friendem ani neskrtnes.
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Všem bych chtěl moc poděkovat za vstřícnost a sdělení svých zkušeností.
Nakonec jsem objednal
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
No tak si hlavne nezapomen koupit taky presa :-).
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy13.05.2010
Pres mám hafo, nejsu začátečník, lezu už dýl, ale vždycky jsem volil dobře odjištěné cesty... :-)
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Vidím, že už jsi nakoupil, tak to tu nebudu moc zatěžovat svou chválou Tricamů (ano, jsou to taky ab
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
nebojis sa ze sa ti moze slucka predrat o ocelove lanko??.. nemalo by sa ..ale v knihach vacsinou je
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Na rovinu řečeno: zatím jsem o tom takhle neuvažoval. To prodlužování lanek smyčkou jsm se naučil od
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy13.05.2010
Ještě doplněk: ty smyčky jsou sešité plocháče a jsou provázané "na lišku". Jak jsem se na
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Ty tricamy bych si jeste mozna rozmyslel, jestli mas nekde moznost to u nekoho videt a zkusit si to
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Pokud jde o ty poměry cen - sada Tricamů 0,5-2 stojí momentálně cca 70 USD, jeden frend BD Camalot C
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy12.05.2010
Ahoj,
osobně bych nikdy nesrovnával Tricamy a friendy. Sám používám friendy Black Diamond, W
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy13.05.2010
Ja mel na mysli cenove srovnani tricamu a frendu od Kouby, na BD nemam prachy. Jak rikam, ja pro ti
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy13.05.2010
TAK NEVÍM, KAŽDEJ TU SROVNÁVÁ CENU FRIENDŮ A TRICAMŮ. OBJEDNAL JSEM TRICAMY Z USA SPOLEČNĚ S TĚMA VK
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy14.05.2010
No a ja koupil 5 koubovych friendu (1-5) za 1750 (u Hudecka v akci). Nechci se Te dotknout, ale to j
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy14.05.2010
Normálně stojí přes 3 litry, takže jsi měl asi pořádný štěstí na takovou akci...
Předně, já
 Re: provázání vklíňáku plocháčem13.05.2010
Mám ještě takovej offtopic dotaz - často provazuju vklíňáky plocháčem místo abych tam dával presku a
  Re: provázání vklíňáku plocháčem13.05.2010
Ahoj,

záleží co čím provazuješ. Pokud máš z vklíněnce (mám namysli jen samostatný du
   Re: provázání vklíňáku plocháčem13.05.2010
Souhlas. Ještě bych dodal, že na to má taky vliv, jestli to ocelové lanko vklíněnce má nějakou gumov
   Re: provázání vklíňáku plocháčem13.05.2010
Kuš - sebe-oprava výše uvedeného, správně má být "čím je smyčka ohýbána VĚTŠÍM poloměrem ohybu,

 PRUVODCE11.05.2010
www.goat.cz pruvodce co mam ja=)

 Jištění kýblem11.05.2010
Ahoj, sháním video nebo "fotoseriál" ve kterým by byla vidět práce ruk při podávání a dobírání jištění kýblem...poradíte někdo? už jsem hledal, ale bohužel...vždy jen 2-3 obrázky...dík
 Re: Jištění kýblem11.05.2010
Zkus se podívat na tohle, snad ti to k něčemu bude
  Re: Jištění kýblem11.05.2010
jo díky...
   Re: Jištění kýblem11.05.2010
NEBO SI STÁHNI HUDYINFO,TAM SE TOMU V JEDNOM Z POSLEDNÍCH ČÍSEL VĚNUJÍ.
    Re: Jištění kýblem11.05.2010
 matterhorn10.05.2010
Ahoj!
Chtěl jsem se zeptat ,jesti má někdo zkušenosti s matterhornem . Chceme tam normálkou 19.5. ale připadá mi to trošku brzy
 Re: matterhorn10.05.2010
To není brzy ale pozdě, nejlepší je to na konci zimy to tam ještě nejsou fronty.
  Re: matterhorn10.05.2010
Já tam byl jednou na vánoce a bylo to naprosto fantastický. Byli jsme na kopci sami dva.
   Re: matterhorn10.05.2010
Hlavně bych si zjistil, kolik tam teď nakydalo. Počasí je teď po celé Evropě skoro stejné, tak by ta
 Re: matterhorn11.05.2010
Brzo na co? Bude to zimní !lezecká! tůra se špatnýma podmínkama. Na zimní lezení je to pozdě a na kl
 Re: Matterhorn12.05.2010
Vezměte si sebou lyže a kompletní zimní vystroj a výzbroj – nasněžilo - pojedete - li do Zermattu. <
  Re: Matterhorn12.05.2010
nebo
 pruvodce10.05.2010
Ahoj, schánim průvodce v elektronické podobě rozných oblastí čr...neví někdo kde by se dali stáhnout???
 Re: pruvodce10.05.2010
Tady na lezci je dost pruvodcu.
  Re: pruvodce10.05.2010
kde?? 8-o
 Re: pruvodce10.05.2010
zkus stránky ČHS tam je taky spousta průvodcu volně ke stažení
 Re: pruvodce10.05.2010
České středohoří souborně najdeš na
 Re: pruvodce11.05.2010
který oblasti tě zajímají nejvíc?
 Re: pruvodce11.05.2010
V Čechách je hodně skal a hodně průvodců, takže co nekoupíš v obchodě a nenajdeš v knihovně, můžeš p

 picos09.05.2010
Čau, sháním na webu mapu Picos de Europa ale nemůžu nikde sehnat (mám  na mysli nějakou ke stažení ať se na to mrknu na kompu, podle toho bych si eventuelně pak nějakou koupil) ale nemůžu nikde nic sehnat. Nevíte o nečem? Díky
 Re: picos09.05.2010
Cau. Neres a rovnou kup mapu od nakladatelstvi editorialpina - doporucuju z vlastni nekolikanasobne

 Mont Blank09.05.2010
Ahoj Zdravím všechny. chtěla bych poprosit lidi co byli někdy na Mont Blanku tak jestli by byli tak laskaví a hodní a napsali mi jaké koliv info. Jak je to s ubytováním? jaká je Rozumná cesta nahoru? jaké vybevení je dobré mít sebou a tak  Moc děkuju
 Re: Mont Blank09.05.2010
Ja som išiel z Midi. Lanovka z Chamonix okolo 40 EUR. Spali sme v stanoch na Midi. Cesta cez Mont Bl
 Re: Mont Blank09.05.2010

 Mravenec - nová oblast ve Středohoří 08.05.2010
Zdar, v sobotu 15. května otvírá Horce novou lezeckou oblast ve Středohoří - Mravenec. Průvodce a detaily najdete na pipi bločku http://tinyurl.com/
 Re: Mravenec - nová oblast ve Středohoří 10.05.2010
Tak u Mravence vyklepnul Sámo nějakýho frankenjurskýho lumpa. To je místo! Detaily hier:
 Re: Mravenec - nová oblast ve Středohoří 11.05.2010
Pár cest z Mravence už je v místní databázi, bouldry přibudou časem.
  Re: Mravenec - nová oblast ve Středohoří 11.05.2010
Proboha, vždyť je to pár kvaků a vy z toho děláte bůh ví co...
   Re: Mravenec - nová oblast ve Středohoří 11.05.2010
Pro lokály ptačího původu je to prvořadá záležitost :-) Krom toho: ten wand má 30 metrů, a to už sto
 Re: Mravenec - nová oblast ve Středohoří 12.05.2010
Takže bouldry na Mravence taktéž v místní databázi. See ya v sobotu pod Mravencem.

 Koťáko v BBčku07.05.2010
Asi zajdu častějc http://www.youtube.com/watch?v=jNtyJHaQKK0 , na kampusu by to chtělo víc potrénovat. Jinak má ale přednosti do
 Re: Koťáko v BBčku11.05.2010
Teda v BBcku obcas narazis na fakt hezky kousky, akorat nemaji na hrudi silikon, jako tahle, protoze
  Re: Koťáko v BBčku11.05.2010
pekna,jen sundat prstynek a poradne zamadzovat pracky v tom BB:)

1   ...   882   883   884   885   886   887   888   889   890   891   892   893   894   895   896   897   898   899   900   901   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Vklíněnce, abalaky, hexy
Ahoj, chtěl bych poprosit o konzultaci. Plánuji koupit od Kouby vklíněnce prdl a abalaky. Přemýšlím ještě o hexech, ale otázka je, jestli bych je k tomu ještě vůbec využil. Prozatím lezu převážně ve Žďárech. Chci je používat především k odjištění než dolezu k prvnímu kruhu, když je první jištění např. až v 7 metrech
Předem moc dík za vaše zkušenosti.
J.
Jim15:26:37 11.05.2010
odpovědět 
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Ahoj, vklinence "prdl" sou supr, pouzivam, doporucuju jeste dokoupit dva nejaky malinky, protoze ta sada zacina relativne velkym. Abalaky jsem kdysi koupil ale nikdy jsem je nepouzil a pak jsem je uplne novy zase prodal, jsou sice levny ale maj dost tvrdy lanka, takze se s nimi blbe pracuje - muj nazor. ve finale jsem pak koupil sadu friendu od kouby kterou maj na popine asi za 3100 celou. S tim se daji lezt i nezajisteny cesty. Ale dost lidi rika ze ty abalaky se pouzivaji dost spatne, sice nekdy drzi lepe nez friend kdyz se je podari zalozit, ale zase je pak porod je vyndat ven. Ale sadu prdl urcite jo, ty sou supr. Snad jsem pomohl.
Jirka P.15:36:53 11.05.2010
odpovědět 
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Moc děkuji... Ty friendy máš prosím tě typ Flex nebo Manty?
Ještě by mě zajímalo, jestli ty abalaky teda někdo používá a s jakou frekvencí, mě ta samotná konstrukce a systém přijde sympoš :)
Jim16:11:52 11.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Manty urcite neber, Flex i Robot jsou lepsi
16:18:15 11.05.2010
odpovědět 
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Já mam manty a nestěžuju si, Flexy jsou fajn, ale manty vyjdou levnějc jestli přemejšlíš nad celym nákupem co nejekonomičtějc (asi tak 1 friend rozdíl:-)) jinak konstrukce abalaků vypadá dobře ale problém je že poměr průměru lanka u menších k velikosti excentru je blbej a lanko se špatně nebo vůbec neohýbá, a když ten abalak narveš někam do spáry tak je sakra problém ho dostat ven.
Jirka P.16:57:48 11.05.2010
odpovědět 
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
skus pouvazovat nad vklinencami od zn. Kong..su sice trosku drahsie ako kouba ale je ich 11 a fakt super vyber velkosti..od uplneho micro po velky.. su aj lahsie a pre detailnost aj krajsie :-)..su pekne farebne .. a maju aj makksie lanka, no nie zase tak makke aby sa pri zakladani ohybali..sada 11ks stoji cca 2000
jozo17:00:22 11.05.2010
odpovědět 
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
a co abalaky na smycce (ploche)? podle me se lip zakladaji.
jena17:33:09 11.05.2010
odpovědět 
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
ale drahy jsou jak friendy, takze neni pak moc co resit
Jirka P.18:59:48 11.05.2010
odpovědět 
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Jestli myslis Tricamy, tak ty ja pouzivam a nemuzu si je vynachvalit. Clovek se s nima musi naucit ale pak zjistis ze maj velkej rozsah a jsou mista kde by se tezko nahrazovaly.
Hurzy19:47:30 11.05.2010
odpovědět 
        Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Nevi nekdo kde se daji tricamy sehnat?
petr20:33:58 11.05.2010
odpovědět 
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Díky moc za tip...
Jim21:27:17 11.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Používám viamonťácký abalaky a zvlášť menší mi přijdou téměř nenahraditelné v dírkách, kde jsou friendy moc široký v vklíněnec nevklíníš. Trochu nepříjemný je že hůř drží na místě, nebo drží dobře, ale pak se často stávají součástí erárního jištění ;) Už jsem tak pohřbil asi tři, zatímco vklíněnec jeden, přestože na ně přijde řeč častěji. Ale dobře usazenej abalak je pro mě důvěryhodnější než frend.
Víťa19:12:35 11.05.2010
odpovědět 
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Když beru abalaky tak beru vždycky i štěrchátko, i s ním je to ale občas těžké vyndat. Jinak k abalakům: za cenu jednoho frienda jich máš sadu. Peněz co sem za ně dal sem určitě nelituju. Na druhou stranu sice občas sednou líp, ale kdybych měl prachy tak si friendy koupím.
Kuba19:56:15 11.05.2010
odpovědět 
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Ja razim nazor, ze o cem nevis ze to potrebujes, to nepotrebujes. Kdyz se tim budes ridit, tak usetris a budes mit i lehci sedak ;-).
mara20:26:30 11.05.2010
odpovědět 
  Vklíněnce, abalaky, hexy
Všem moc děkuji za názory a cenné rady...

Jen ještě otázka, nikdo z vás tedy nepoužívá hexy???
Jim21:30:21 11.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Skoro nepouzitou sadu abalaku ti klidne prodam - takze asi tolik k tomu jak moc je pouzivam:-) (hexy by na tom byly asi jeste hur, ale nastesti je nemam)
Honza21:33:35 11.05.2010
odpovědět 
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Ahoj, sadu vklíněnců od Kouby jsem používal do té doby než jsem si koupi sadů druhou od DMM. Podle mého názoru si s jednou sadou nevystačíš. Kouba je sice levný, ale např DMM nebo BD nebo Wild Country jsou prostě lepší. Lépe sedí ve spáře, mají širší rozsah velikostí, větší čísla jsou dutá (šetříš hmotnost a daleko lépe se vyndavají)Kouby jsem měl dlouho záložní, když jsem vklíněnců potřeboval víc, ale teď je už vůbec nepoužívám. Nejčastěji používané velikosti jsem dokoupil zvlášť od BD a WC.
S abalakama zkušenosti nemám, ale tricamy od Campu si nemohu vynachválit. Proti friendům jsou levnější, lehčí, bytelnější, dají se použít jako vklíněnec a dají se použít i v hodně zamrzlých spárách. V úvahu přicházejí ale jen menší velikosti, do cca 4-5 cm široké spáry.
K hexům - klasický tvar hexů už je dávno překonaný. Hexy mam jen tři od Wild Country (těch klasických jsem se zbavil) Mají daleko lepší tvar a lépe sedí. Je to zase levnější a lehčí varianta k friendům.
Honza21:41:27 11.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Presne jak pise Honza! pokud mas jen trochu penez navic, nekupuj Kouby ani jiny cesky jisteni. Cena je jedina jejich vyhoda. Plati jak pro vklinence tak pro friendy. Puvodne jsem si myslel ze na vklinencich se toho neda moc zkazit a koupil kouby, pak jsem ale koupil Wild Country a bylo rozhodnuto, Kouby sly pryc. Barevny DMM jsou jeste lepsi. to stejny plati pro friendy, Black Diamond je neprekonatelny. Sice neco stoji, ale jestli je chces pak treba pouzivat i v horach a trochu castejc, i ta nekolikanasobna cena se vyplati. Pouzity levnejsi se daj nekdy sehnat na Ebay.co.uk nebo .de .at apod. Abalaky jsem nikdy nemel, ale tricamy ano a ty jsou super. Jsou lepsi nez friendy, ale zase potrebujes o hodne vic casu na zakladani nez friendy. Friendy jsou spis do tezsich cest, kde je proste strcis do spary a bezis dal, aniz by ses vysiloval. Jinak staradlo je snad samozrejmosti u jakehokoliv sveho jisteni jak pro prvolezce tak druholezce. Doporucuju soubezne s nakupem procitat nejakou starsi literaturu :)
a at to leze..
Danny21:50:50 11.05.2010
odpovědět 
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
@Jim: Na Hexy bych se už asi vyprdnul. Každý zakládadlo je do nějakýho terénu nejlepší, takže někdy ti hex určitě bude chybět. Ve většině terénů (vše po vlastním, cesta dlouhá 40 m, jistíš úsporně) si nakonec stejně vystačíš se sadou vklíňáků, pár smycema a pokud si chceš dopřát komfort jištění v rovnejch sparách, tak 2 - 3 abalakama. Jasně, kdybych nevěděl co s prachama, pořídil bych si ballnuty, tricamy a link camy a jsem si jistej, že bych si bez nich pak už jištění nedovedl představit. Co oči nevidí, to srdce nebolí.
honza plocek07:27:14 12.05.2010
odpovědět 
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
je vidět že je to dost individuální, já si třeba hexy nemůžu vynachválit. mají obrovskou variabilitu založení, je ale potřeba aby byly na smyčce nebo alespoň na hodně měkkém lanku. a není nad to s sebou táhnout 11ku hex od campu, a pak tu velkou svini někam pěkně založit. Jinak samozřejmě sada vklíněnců je základ, a kouby mě naprosto vyhovujou, i když samo že třeba wild country (pár kousků mám) nebo jiné jsou prostě vychytanější. k těm frendům - je pěkný mít BD, ale za tu cenu si člověk koupí skoro 3 kouby, takže výrazně vzroste možnost jištění. Abalaky mám a občas i použiju, ale ty tvrdý lanka jsou fakt naprd. myslím ale že viamont teď vyrábí nějaké lepší, kde jsou ty lanka upevněný na osičce a lépe ohebný, a celkově to vypadá moc dobře. tricamy jsou to samé jen ve výrazně lepším provedení.
mm08:30:52 12.05.2010
odpovědět 
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Souhlas, když se jednomu takhle houpe něco většího proklatě nízko u pasu, dodá to takovou jako jistotu.
honza08:52:58 12.05.2010
odpovědět 
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
a není nad to, když tě takovej rozhoupanej 11 hex od campu praští do kolene... Ale jinak jsou skvělý.
Adam11:33:18 12.05.2010
odpovědět 
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Tricam je taky abalak. Ale stoji pomalu to same co frend v akci a opotrebujes vyrazne delsi dobu na zalozeni.
10:30:15 12.05.2010
odpovědět 
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Trikam má pár výhod - oproti frendům , drží lépe na vápně / klas.otevřené krasové díry / a když dáš trikam do horizont.dírky, spárky , tak nedostane o spodní hranu tak na frak , jak lankovej frend.
Dejv12:07:17 12.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Navic jim zajistis plytky a otevirajici se spary, kde si friendem ani neskrtnes.
Martin14:55:12 12.05.2010
odpovědět 
 Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Všem bych chtěl moc poděkovat za vstřícnost a sdělení svých zkušeností.
Nakonec jsem objednal z USA celou sadu Black diamond #1 - 13, tedy 13 ks za 2400, což mi připadá total v pohodě. Asi k nim vezmu sadu tricamů a hurá na skály... :) Jen škoda, že není dolar zrovna na naší straně! :(
Tedy ještě jednou všem moc děkuji....
Jim
Jim15:00:31 12.05.2010
odpovědět 
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
No tak si hlavne nezapomen koupit taky presa :-).
mara17:50:56 12.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Pres mám hafo, nejsu začátečník, lezu už dýl, ale vždycky jsem volil dobře odjištěné cesty... :-)
Jim19:57:26 13.05.2010
odpovědět 
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Vidím, že už jsi nakoupil, tak to tu nebudu moc zatěžovat svou chválou Tricamů (ano, jsou to taky abalaky, jen to je firemní označení od Campu který je vyrábí), který používám častěji než frendy (ty výše několika předřečníky vyjmenované přednosti potvrzuju); jen dodám, že sada vklíněnců je podle mne taky potřebná. Je fakt, že Tricam jde založit i jako vklíněnec, a funguje to, ale klasický vklíněnec "sedne" do spáry občas líp, má na to tvar. Souhlasím s tím, že PRDL od Kouby mají tvrdá lanka, ale tvar je perfektní, tak to řeším tak, že je mám nastálo provázané/prodloužené krátkou smyčkou - pak se tam ani nemusí dávat expreska, lepší je jednoduchá karabina.
Robert19:44:56 12.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
nebojis sa ze sa ti moze slucka predrat o ocelove lanko??.. nemalo by sa ..ale v knihach vacsinou je pisane, ze cez ocelove lanko sa nema davat popruh ani snurka lebo sa moze cez tenke ocelove lanko pretrhnut.. tak bacha :-)
jozo20:01:11 12.05.2010
odpovědět 
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Na rovinu řečeno: zatím jsem o tom takhle neuvažoval. To prodlužování lanek smyčkou jsm se naučil od lidí, kteří to tak léta dělají - zatím žijou (což samozřejmě tolik neznamená :)). Pochopitelně ty smyčky průběžně okem kontroluju (to je u smyc nutný vždycky, zcela obecně) a pokud bych do toho výrazně spadnul (tím nemyslím odsednutí), smyčku vyměním i když na ní nebude nic znát (to se taky hodí vždycky). Když o tom teď přemýšlím, tak bych řekl, že to moc nehrozí - to lanko není tak tenké a mám tam dost solidní 18mm široké smyčky od BD (dostal jsem je svého času v Kanadě za mizivý peníz). Ale díky za námět k úvaze - jo, člověk není nikdy dost chytrej ... :)
Robert21:52:15 12.05.2010
odpovědět 
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Ještě doplněk: ty smyčky jsou sešité plocháče a jsou provázané "na lišku". Jak jsem se na to teď díval, tak mi to psychologicky fakt nevadí, ta plocha styku smyčky s lanem vychází dost dobře. (Samozřejmě, že obecně uzel pevnost smyčky snižuje, ale o to tady nejde.)
Nicméně, nasadil se mi brouk do hlavy, takže až budeme v dohledné době dělat chytání pádů, párkrát do toho hodím pneumatiku (opravdu pořádnou držku jsem do toho ještě nehodil)...
Robert10:11:26 13.05.2010
odpovědět 
  Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Ty tricamy bych si jeste mozna rozmyslel, jestli mas nekde moznost to u nekoho videt a zkusit si to - porovnat s frendama - tak bych to udelal, protoze jsou drahy jak prase, kdyz koupis 1 tak je ti k nicemu, takze musis vzit celou sadu a to uz je fakt dost penez na to abys pak zjistil ze ti nesedej a dokupoval frendy. Sam jsem o nich dost uvazoval a libi se mi, ale cena a pohodlnost rozhodly a jenom jsem postupne dokupoval frendy...
Honza19:48:38 12.05.2010
odpovědět 
   Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Pokud jde o ty poměry cen - sada Tricamů 0,5-2 stojí momentálně cca 70 USD, jeden frend BD Camalot C4 okolo 50 USD (když beru srovnatelné velikosti). Ty Tricamy pokrývají rozměr 16-41 mm, na to bys potřeboval dva Camaloty (.4 a .75). Tedy Tricam - 4 věci na založení za 70, Camalot - 2 věci na založení za 100. Vzájemné srovnání abalaků a frendů od Kouby by vyšlo nejspíš podobně ...
(Jinak umění zakládat je podle mne třeba u obojího; i frend jde zcela v klidu založit blbě, viděl jsem. Jistěže je jasný, že každýmu může jít líp něco jiného.)
Robert22:05:28 12.05.2010
odpovědět 
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Ahoj,
osobně bych nikdy nesrovnával Tricamy a friendy. Sám používám friendy Black Diamond, Wild Country a ALIEN. Tricamy používam také.Ale: friend je téměř vždy lepší do souběžných spár, rychleji ho založíš, lépe se vyndavá po zatížení. Jediné kde oproti Tricamův funguje hůře je zledovatělá spára. Naopak Tricamy jsou nepřekonatelné do nepravidelných děr, jako jsou např kapsy po vypadlých kamenech (Meteora) nebo v Dolomitech nepravidelné spáry. Výhoda Tricamů je ta že jsou užší a dají se dát i do velmi mělkých spár, kde si friend vůbec neškrtne. Praktický jsou jen do těch středních rozměrů. Tricamy od Campu jsou jasný, Abalaky nebrat. Pokud friendy, buď drahý DB nebo levnější Wild Country.
Honza23:09:14 12.05.2010
odpovědět 
    Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Ja mel na mysli cenove srovnani tricamu a frendu od Kouby, na BD nemam prachy. Jak rikam, ja pro ti nim nic nemam a chtel bych je, ale na to malo co lezu tradicni cesty mi prisly frendy jako lepsi investice, a taky je dost pouzivam. Co je snazsi zalozit je individualni, ale vetsine lidi prijde urcite snazsi frend, i kdyz jo, zalozit ho blbe neni problem.
Osobne spis nechapu postoj Viamontu, kdyz v kazde diskuzi o abalakech lidi nadavaj, jak maji tvrda lanka a jak plochace jsou lepsi - proc proboha nezacnou vyrabet abalaky s plochacema?
Honza10:36:15 13.05.2010
odpovědět 
     Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
TAK NEVÍM, KAŽDEJ TU SROVNÁVÁ CENU FRIENDŮ A TRICAMŮ. OBJEDNAL JSEM TRICAMY Z USA SPOLEČNĚ S TĚMA VKLÍNĚNCEMA OD BD A CELÁ SADA 5 KS MĚ VYŠLA NA 69 DOLARŮ. TEDY ASI 1400 KORUN.
TO JE PŘECE ZA LIDOVKU...
JIM
JIM20:01:57 13.05.2010
odpovědět 
      Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
No a ja koupil 5 koubovych friendu (1-5) za 1750 (u Hudecka v akci). Nechci se Te dotknout, ale to jsem udelal lepsi kauf. Protoze krom tech 69 dolacu platim za postovne, nebo potrebuju znameho, co to doveze a navic si to nemuzu prohlidnout, jestli nekupuju nejaky smejd.
09:11:19 14.05.2010
odpovědět 
       Re: Vklíněnce, abalaky, hexy
Normálně stojí přes 3 litry, takže jsi měl asi pořádný štěstí na takovou akci...
Předně, já peníze opravdu neřeším, líbí se mi konstrukce tri-camů, tak jsem si je prostě koupil, to jestli jsou levnější nebo dražší je vedlejší. Mě přijdou za 1400 za pusu.
Objednal jsem teď z USA 2 sady black diamond vklíněnců a jednu sadu těch tri-camů a poštovný za celej balík je 15 dolarů. To je v pohodě.
Až budu ke svýmu lezení potřebovat friendy, tak půjdu taky do BD... :-)
Jim10:42:14 14.05.2010
odpovědět 
 Re: provázání vklíňáku plocháčem
Mám ještě takovej offtopic dotaz - často provazuju vklíňáky plocháčem místo abych tam dával presku a libuju si, že je to bezpečnější (méně karabin). Je to opravdu bezpečnější?
honza06:48:27 13.05.2010
odpovědět 
  Re: provázání vklíňáku plocháčem
Ahoj,

záleží co čím provazuješ. Pokud máš z vklíněnce (mám namysli jen samostatný duralový ořech na konci to co se strká do spáry) provlečené smyčkou - což nejde u malých velikostí, ale jde u větších, hexů apod, tak je to ok. Pokud dáváš smyčku do ocelového lanka je to špatné. Díky malému průměru lanka, vzniká ostrý ohyb a je to jako pád přes ostrou hranu u lana. Tím že tam dáváš plocháč to trochu vylepšíš, ale né mnoho. Karabina je v tomto případě lepší. Smyčkou bych ocelové lanko provázel jen tehdy, pokud by mi karabina v klíněnci vyšla někde hodně blbě na hranu skály (např vklíněnec ve vodorovné spáře dost hluboko) kde by mohlo dojít k lomu karabiny.
Honza08:38:35 13.05.2010
odpovědět 
   Re: provázání vklíňáku plocháčem
Souhlas. Ještě bych dodal, že na to má taky vliv, jestli to ocelové lanko vklíněnce má nějakou gumovou bužírku. Čím je oko ocelového lanka "tlustší" = smyčka je ve spojení ohýbána v menším poloměru ohybu - tím lépe.
09:49:52 13.05.2010
odpovědět 
   Re: provázání vklíňáku plocháčem
Kuš - sebe-oprava výše uvedeného, správně má být "čím je smyčka ohýbána VĚTŠÍM poloměrem ohybu, tím LÉPE.
09:51:40 13.05.2010
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192434)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Úžeh 5A Zvůle
Výcviková 5 Choustník
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1285 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1465 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1436 
 Neřeším to – lezu vše 
 1136 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi