Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
ME boulder (18.07)
MS juniorů (18.07)
MČR v paralezení (15.08)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12600
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Pochman 11075
3.Novák 11075
Hory:
1.Groš 7632
2.Skopec 7086
3.Sejbal 7020

Výsledky
SP Chamonix (10.07)
SP Krakov (03.07)
SP Innsbruck (17.06)

Deníčky
5965 lezců
1233336 cest
Nové přelezy:
Picornell 7b+
Amor Y Odi 8a
Lloricas 7c
Buffalo Bi 8b
Fuego 8b
Iron Maide 9+/10-
Mars Attac 9-/9
Vodní Svět Xb
Petr A Pav Xb
Píďa Xb

Stěny
Lezecké centrum Ruzyně - Praha 6
KLAJDA - lezecké centrum Brno - Brno - Maloměřice
Na Nivách - Trutnov

Prodejny
HUDYsport - Jičín
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

 To snad nemusí být
Pohledec - skálu ničí skupina lezců –
Lezci na zakázané Pohledecké skále poškozují přírodu. Podle Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy neznámá skupina používala při lezení na skalním masivu magnezium, strhávala rostliny, mech i lišejník ze skaliska. Na skále se navíc z hnízda ztratila mláďata chráněného výra velkého.





Pohledecká skála
Autor: DENÍK/ Ondřej Švára - Od roku 1996 na Pohledecké skále pravidelně hnízdí výr velký, naše největší sova zařazená do červeného seznamu ohrožených ptáků. Ačkoliv žďárští ochranáři doufali, že se výřímu páru letos podaří konečně vyvést mladé, jejich poslední návštěva hnízdiště je přesvědčila o opaku.

Zákaz lezení
Na vině je podle ochranářů zřejmě skupina dosud neznámých lezců. Ti nejenže provozují svoji zálibu na skále, kde je to zakázáno, ale útvar se dokonce snaží zbavit veškerého porostu a znečišťují jej magneziem.

„Na místě jsme byli v polovině března a zaznamenali jsme plnou snůšku. Před čtrnácti dny jsme tam zavítali znovu a v hnízdě byla k našemu potěšení třítýdenní mláďata. V úterý, když jsme tam dorazili na jejich kroužkování, nás ale čekalo nemilé překvapení – žádné jsme již na místě nenašli,“ řekl Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Na vině jsou s největší pravděpodobností ochranářům dosud neznámí lezci, kteří porušují zákaz a na Pohledecké skále, která spadá do první ochranné zóny, se věnují své zálibě. „Snaží se skalní útvar zbavit veškerého přírodního pokryvu – rostlin, mechu, lišejníku,“ popsal situaci Jaromír Čejka. Podle toho, jak místo vypadalo, by se mohlo jednat o příznivce poměrně neznámého sportu – boulderingu.

Bouldering
„Je to druh lezení po skalách, který se od běžného liší tím, že je provozován spíše na nějakých nižších a menších skalách nebo velkých balvanech. V takových případech se nemusí používat lano, protože se člověk pohybuje jen kousek nad zemí,“ vysvětlil Petr Horáček ze Žďáru nad Sázavou, který se horolezectví věnuje již několik let.

Oblíbený je podle něj hlavně mezi mladými a začínajícími lezci, kteří zatím nemají dost vybavení, bouldering se totiž dá provozovat v podstatě bez ničeho. Na řádění právě těchto sportovců poukazuje například fakt, že Pohledeckou skálu odlesňují nikoliv směrem k vrcholu, ale po jejím obvodu, a to právě několik metrů nad zemí.

Ochranáři také zaznamenali, že skupina „hospodařící“ na Pohledecké skále k provozování svého koníčku používá magnesium, chemickou látku omezující pocení rukou. „To je samozřejmě v CHKO Žďárské vrchy zakázáno, jedná se o cizorodou látku, která nepříznivě působí na vegetaci na skalách,“ zdůraznil Jaromír Čejka.

Žďárští ochranáři se nyní chtějí na kontroly této oblasti více zaměřit. Pokud by na skupinu lezců narazili, mohou její členové očekávat až pětitisícovou pokutu. Její přesná výše se ale bude odvíjet od toho, jak budou sportovci s ochranáři jednat a zda budou přístupní nějaké domluvě.
Žďárský deník18:03:04 08.06.2010
odpovědět 
 Re: To snad nemusí být
Že by ptáci byli tak blbí a udělali si hnízdo do 5 metrů nad zemí se mi nezdá. Samozřejmě je to průser.
18:39:41 08.06.2010
odpovědět 
 Foto dne:

Too many pupies, 5.12a
 Databáze cest:
Všechny cesty (192933)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pravá cesta II Prachov
Obyčejná cesta I Prachov
Normální cesta I Branžež
Přeskok 1 Adršpach
Kominická III Adršpach
Nově komentované:
Normální Cesta II Příhrazy
Panta Rhei Xa Panteon
Stará Cesta II Příhrazy
Cloister 7- Srbsko
Silikonia 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Dotaz. | Re: Lana dvojcata | Re: Lana dvojcata | Re: Lana dvojcata | Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Re: Labák - Růžové stěny | Labák - Růžové stěny | Re: Rozpočítání amortizace | Re: U Magnuse je AO ABC |

 Nové komentáře:
Winfred Bulcock | Re: Zabalit | Velká bolest | Re: Mladej kluk | Uz tolikrát | Mladej kluk | Re: paradocs | Re: Zabalit | Žofine do p... | Re: Zabalit |

 Kde to vře:
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (45)
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (29)
Rychlostní lezkyně Lucie Mrázová má za sebou první Světový pohár (28)
Radek Votoček si zapsal desáté 9a: Gritty Shaker v Rakousku (19)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Zemřel horolezec, instruktor a metodik Zdeněk Teplý (13)
SP v lezení na obtížnost Praha (10)
Kdo je nejlepší na světě? Magnus Midtbø sestavil žebříček top lezců, na vrcholu je Adam Ondra (10)

 Nově v inzerci:
koupím lezečky - vel. 36-37 | spolulezec-praha | Blue Ice Choucas Pro 2.0 | Boty SALEWA MS RAPACE GTX Man velikost 45 | TAZ LOV 3 slaňovací brzda černá | AegisMax Kids 600 | Deuter kid comfort pro. | Výstupy | Spolulezce Český ráj | Dámská softshell |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1234 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1354 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1531 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1498 
 Neřeším to – lezu vše 
 1209 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi