Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
AM ČR v boulderingu (24.06)
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)

Žebříček
Cesty:
18.Kolomazník 10550
19.Kalvas 10538
20.Sejbal 10400
Bouldry:
18.Chytil 10025
19.Vejsada 10006
20.Šlapák 10000
Hory:
15.Dörfl 3442
16. 3376
17.Abt 3287

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231271 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210
Extrém Plus - Praha 5 u Plzeňské - Praha 5
DDM DUHA - Ústi nad Orlicí

Prodejny
Rock Point Hradec Králové - Hradec Králové
HUDYsport - Havířov
HUDYsport - Liberec

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 Kroucení lana12.08.2010
Ahoj, mám takovou přiblblou otázku, ale zase vcelku praktickou :)
Kroutí vám při dobírání druholezce ze shora půlloďák lano?
Celou dobu jsem jistil zespodu i shora jen s Petzl Reverso, mám všechny modely 1, 2, 3. Velice striktně jsem hlídal,
 Re: Kroucení lana12.08.2010
Jasně že půlloďák kroutí lano. Je to jeho největší nevýhoda, ale má asi tak 150 dalších výhod :o)
  Re: Kroucení lana12.08.2010
Přesně tak...
  Re: Kroucení lana12.08.2010
Půlloďák je nejlepší!
 Re: Kroucení lana12.08.2010
A jak jsi přišel na to, že půlloďák je při dobírní druholezce "Vynikající a daleko bezpečnější
  Re: Kroucení lana12.08.2010
Protože reversem nezajistíš dynamicky a když nemáš tutový štand, tak do můžeš vyrvat
   Re: Kroucení lana12.08.2010
No když máš strach ze zničení štandu při odsedu druholezce tak tos ho ani nemusel budovat a můžeš ro
  Re: Kroucení lana12.08.2010
Ok, beru, měl jsem napsat při případném spouštění druholezce, ne při dobírání... I když i to dobírán
   Re: Kroucení lana12.08.2010
Ja kdyz jsem dobiral pres Reverso 3 (samoblokovaci mod) tak jsem se s tim vzdycky hrozne pral, i nov
    Re: Kroucení lana12.08.2010
Přesně jak píšeš... Mám reverso3 i BD ATX Guide a někdy to je hokna. Taky záleží, jaká je zrovna sit
     Re: Kroucení lana12.08.2010
Já bych zase řek, že na dvojčata nebo půlky je lepší ATC Guide od BD než kroutící půlloďák
      Re: Kroucení lana12.08.2010
A ještě jednu velkou výhodu má půlloďák oproti kyblikům ! Můžeš jistit přímo ze štando což s kýblem
       Re: Kroucení lana12.08.2010
Kybl je proste na nejlepsi na jisteni a pak spousteni , tedy jednodelky, do vicedelek je prece osma
        Re: Kroucení lana13.08.2010
Doufám, že tím "dobíráním shora" s osmou myslíš dobírání způsobem, kdy jistíš osmou přes s
 Re: Kroucení lana13.08.2010
Jak píšou předřečníci, půlloďák prostě lano kroutí, což je nevýhoda, ale má spoustu výhod. Osobně ho
 Re: Kroucení lana13.08.2010
Chtěl bych všem moc poděkovat za zkušenosti a názory. H.
  Re: Kroucení lana13.08.2010
Na dobirani druholezce je super GriGri. Tedy pokud se budem bavit o lezení na jednoduchym laně a ne
   Re: Kroucení lana13.08.2010
Souhlas... taky ho tahám a spokojenost a když náhodou zustane spolulezci na sedaku tak hms
   Re: Kroucení lana14.08.2010
taky grigri + osma/reverso :-)

 Bořeň11.08.2010
Ahoj, nevíte někdo jak je to se zákazama na lezení na Bořeni v tuto dobu, zajímá mě jestli se může hlavně tam kde jsou ty nejdelší cesty jako např Dvojspára? Na netu jsou ty informace nějaký zmatený. díky za info
 Re: Bořeň12.08.2010
Víme, Dvojspára je na Severním pilíři a tato jeho část je dokonce povolena (od 1.9. do 31.1.).
  Re: Bořeň12.08.2010
ok, to mi zrovna skončí prázdniny :(
   Re: Bořeň12.08.2010
Myslím že je tam někde na kraji vedle toho ještě jeden sektor, kde je také pár delších cest a ten je

 Barvene magnesium11.08.2010
Ahoj,
nejsem zadny lezec,ale sem tam ctu ty bourlive diskuze o magu. Zatim jsem nepochopil, ze by mg skodilo mechanicky nebo chemicky skalam. Hlavni argument vidim jako esteticky, plus navigacni po  ceste. Neda se to resit barvenym magem? Z da
 Re: Barvene magnesium11.08.2010
Jdi k šípku, provokatére jeden! ((-:
 Re: Barvene magnesium11.08.2010
neboj, kdyby je uspokojilo, tak si najdou něco jiného
 Re: Barvene magnesium11.08.2010
No on omagovany chyt vadi predevsim lezcum, protoze chyt se zmeni a bez maga je cesta potom vetsinou
  Re: Barvene magnesium11.08.2010
Nebo je to o tom že jsou pravidla a není třeba nic řešit, moc dobře se ví která strana provokuje a n
   Re: Barvene magnesium11.08.2010
Me je ta pre celkem ukradena, jenom mi prijde, ze pokud by barva neco resila, mohla by se jina nez b
    Re: Barvene magnesium11.08.2010
     Re: Barvene magnesium11.08.2010
Rock Chalk is all natural, nontoxic and washable. Where is a problem ?

 Couloir x Erratic 100011.08.2010
Zdravím, chtěl bych se zeptat, ke kterému z těchto dvou spacáků byste se přiklonili, a případně proč? Marmot Couloir Long x SirJoseph Erratic 1000plus? Mám možnost oba sehnat relativně výhodně, ale nemohu se rozhodnout, Erratic jsem měl půjčený a byl skvě
 Re: Couloir x Erratic 100011.08.2010
Ahoj,
osobně bych si vzal raději Marmot. Je několik důvodů: myslím si že spacáky Marmot mají
 Re: Couloir x Erratic 100011.08.2010
Jinak hodnotama se liší proto že Rak u svejch spacáků uvádí reálný udaje !!!
  Re: Couloir x Erratic 100011.08.2010
A reálné jaké?? Teplota, nebo váha nebo které ti příjdou nereálné?
  Re: Couloir x Erratic 100011.08.2010
A reálné jaké?? Teplota, nebo váha nebo které ti příjdou nereálné?
   Re: Couloir x Erratic 100011.08.2010
Co se týče tepelnýho komfortu ;)
    Re: Couloir x Erratic 100012.08.2010
To je zajímavé. Oba dva výrobci používají u značení svých spacáků stejnou Evropskou normu EN 13537,
 Re: Couloir x Erratic 100015.08.2010
Taky bych hlasoval pro Marmot. Některé výrobky Rakonsaje fakt nejsou moc povedené.
  Re: Couloir x Erratic 100015.08.2010
které např? ať se nespálím...
 Re: Couloir x Erratic 100016.08.2010
Mam Erratica už zepár let a spokojenost. Sucháč na límci chytá oblečení ale nijak mi to nevadí. Co s

 Couloir x Erratic 100011.08.2010
Zdravím, chtěl bych se zeptat, ke kterému z těchto dvou spacáků byste se přiklonili, a případně proč? Marmot Couloir Long x SirJoseph Erratic 1000plus? Mám možnost oba sehnat relativně výhodně, ale nemohu se rozhodnout, Erratic jsem měl půjčený a byl skvě
 Re: Couloir x Erratic 100011.08.2010
Erratic má rozhodně zajímavější název. Co tím asi chtěli říct ...
Erratic 1000 mám 5 let. Nov

 Vysoké Tatry10.08.2010
Je Vysokých Tatrách někde dobře odjištěné lezení? popř sportovní lezení?
 Re: Vysoké Tatry11.08.2010
Dobře odjištěné lezení. Myslíš na Tatranské poměry nebo jako např. na stěně po 2m?
 Re: Vysoké Tatry11.08.2010
Jedno z nejvynýtovanějších míst Tater je v malém Kežmaráku - asi 4 cesty za 6 minus az sedm (plánek
  Re: Vysoké Tatry11.08.2010
Levé Ypsilon???
 Re: Vysoké Tatry11.08.2010
Sportovky najdeš rozhodně v galerii Ostrvy pro chatě na Popradskom plese. Např. Kororo 9-. I délku z
  Re: Vysoké Tatry11.08.2010
..z těch lehčích cest je vynýtovaná např. cesta "magické oko" na ošarpancích. Krásné rajba
 Re: Vysoké Tatry11.08.2010
Skalky su napr. v Lucivnej alebo Tatr. Kotline. Kratke cesty s nitmi su okrem platne pod Malym Kezma

 Dachstein-pšky na Hunerkogel10.08.2010
Sel jste nekdo pesky po ceste cislo 615 pod lanovkou z Dachstein-sűdwand hűtte na Hunerkogel?Poslednich asi 100m pod Hunerkoglem je v mape znaceno jako ferrata ...Nahoru b.chtel vyjet lanovkou,ale dolu sejit pesky a to s rodinou,tak zda je to schudne i pr
 Re: Dachstein-pšky na Hunerkogel10.08.2010
Závěr vede po feratě, pod nástupem bývá docela strmé sněhové pole (víc tady:
 Re: Dachstein-pšky na Hunerkogel11.08.2010
Je to lehká ferata, ale docela bych tam doporučovala přilbu a pro nelezce i ferátový set.. Loni tam
  Re: Dachstein-pšky na Hunerkogel12.08.2010
Dolů se dostaneš lépe přes žebřík dírou ve skále u krátkých lanovek a dále traverzem strmým zajištěn

 Průvodce - Bielatal10.08.2010
Nemáte někdo na prodej modrého německého průvodce saským švýcarskem části Bielatal, příp.kde se dá koupit ?
Jen upřesňuji že v Drážďanech ani v Ottomuhle či okolí jej nemají ..
ps předpokládám že česká verze asi neexistuje..
Díky
 Re: Průvodce - Bielatal10.08.2010
Že by vyprodali i jiná vydání?
 Rájec u Tisé10.08.2010
Hoj,
nemáte někdo zkušenost s vylezením Mravenčí věže a Sokolí věže v Rájci ? Zajímalo by mě která cesta je nejoptimálnější a jaké jsou případné obtíže jednotlivých cest. Z průvodce načtu sice obtížnost a cestu si můžu před skálou prohlédnout ale
 Re: Rájec u Tisé10.08.2010
Na obě věže jsou lezitelné Staré cesty (Sokolí-VIIa, Mravenčí-VIIb).U Staré cesty na Mravenčí si ale
  Re: Rájec u Tisé11.08.2010
Podle mě je lepší zdolat věž Mravenčí.Mysliveckou cestou VIIb.
   Re: Rájec u Tisé11.08.2010
Na Sokolí jsme nějaký čas koukali z náhorní strany, ale z údolní strany to už na pohled vypadá lezit
 Re: Rájec u Tisé19.08.2010
na Mravenčí je nejlehčí a nejlépe odjištěná ta myslivecká za VIIb jak píše Jeník Pleticha, ostatní j

 Pallavicciniho žlebu10.08.2010
Otazka: konec srpna a počatek zari, je mozne lezt Pallavicciniho žleb.
 Re: Pallavicciniho žlebu10.08.2010
Jak kdy. Ja bych tam nelezl. Kdybys viděl co tam hází lidi šutrů z výstupu normálkou. Počkal bych na
 Re: Pallavicciniho žlebu10.08.2010
Jen doplním takové pravidlo (které samozřejmě nemusí být platné vždy).
Na jaře ve žlebu hodně

1   ...   844   845   846   847   848   849   850   851   852   853   854   855   856   857   858   859   860   861   862   863   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 Kroucení lana
Ahoj, mám takovou přiblblou otázku, ale zase vcelku praktickou :)
Kroutí vám při dobírání druholezce ze shora půlloďák lano?
Celou dobu jsem jistil zespodu i shora jen s Petzl Reverso, mám všechny modely 1, 2, 3. Velice striktně jsem hlídal, aby se mi k lanu nepřiblížil kdokoliv s osmou nebo jiným nástrojem, který kroutí lano. Ale protože už mě nebaví laborovat nahoře stále s reversem a povolovat ho smycí, karabinou a vůbec to jde celkově na chuj, kór na chlupatým laně, tak jsem si moc oblíbil půlloďák. Vynikající a daleko bezpečnější věc než všchny ty Reversa a ATC a toucany, atd... ALE mám teď lano samou kudrdlinu. Tak nevím, jestli to je tím půlloďákem nebo spíž, že už je to lano prostě stará chlupatá kšanda a kroutí se spíš z principu a už ho budu muset vyhodit. Už mám koupený nový lano, tak bych ho nerad hned pokroutil... Dík předem za vaše zkušenosti. H.
Honza10:07:07 12.08.2010
odpovědět 
 Re: Kroucení lana
Jasně že půlloďák kroutí lano. Je to jeho největší nevýhoda, ale má asi tak 150 dalších výhod :o)
Belial10:21:49 12.08.2010
odpovědět 
  Re: Kroucení lana
Přesně tak...
Pepan10:48:43 12.08.2010
odpovědět 
  Re: Kroucení lana
Půlloďák je nejlepší!
va11:12:30 12.08.2010
odpovědět 
 Re: Kroucení lana
A jak jsi přišel na to, že půlloďák je při dobírní druholezce "Vynikající a daleko bezpečnější věc než všchny ty Reversa"?
M.11:13:07 12.08.2010
odpovědět 
  Re: Kroucení lana
Protože reversem nezajistíš dynamicky a když nemáš tutový štand, tak do můžeš vyrvat
MLKBUI11:49:23 12.08.2010
odpovědět 
   Re: Kroucení lana
No když máš strach ze zničení štandu při odsedu druholezce tak tos ho ani nemusel budovat a můžeš rovnou dobírat přes záda.
honza plocek14:07:52 12.08.2010
odpovědět 
  Re: Kroucení lana
Ok, beru, měl jsem napsat při případném spouštění druholezce, ne při dobírání... I když i to dobírání mi jde přes půlloďák líp než přes reverso, ale to je jen tím starým a chlupatým lanem, který bylo původně 10,2 a teď má tak 11,5 :-)
Honza12:05:18 12.08.2010
odpovědět 
   Re: Kroucení lana
Ja kdyz jsem dobiral pres Reverso 3 (samoblokovaci mod) tak jsem se s tim vzdycky hrozne pral, i novejsi a tenka lana tam jdou hrozne stuha takze mi vic nateklo pri dobirani nez lezeni. Pres pullodak to jde podstatne snaz. Podle me tohle jeste neni doladene, mozna to dobre funguje na novem 9.1 lane, ale treba rok stara desitka se tam musi dobirat hroznou silou.
taky Honza12:28:01 12.08.2010
odpovědět 
    Re: Kroucení lana
Přesně jak píšeš... Mám reverso3 i BD ATX Guide a někdy to je hokna. Taky záleží, jaká je zrovna situace na skále, jak se tam člověk porovná a tak... Ale chtěl bych ještě zkusit toho Toucana od Simondu, měl jsem ho v ruce v krámě, ale šanci vyzkoušet ho live jsem neměl... H.
Honza (taky :))13:54:48 12.08.2010
odpovědět 
     Re: Kroucení lana
Já bych zase řek, že na dvojčata nebo půlky je lepší ATC Guide od BD než kroutící půlloďák
14:28:53 12.08.2010
odpovědět 
      Re: Kroucení lana
A ještě jednu velkou výhodu má půlloďák oproti kyblikům ! Můžeš jistit přímo ze štando což s kýblem nejde (tam používáš štand jako první postupový jištění)
Vojta15:31:43 12.08.2010
odpovědět 
       Re: Kroucení lana
Kybl je proste na nejlepsi na jisteni a pak spousteni , tedy jednodelky, do vicedelek je prece osma optimum, jednak tak moc nekrouti kdyz jen dobiras shora, protoze nespoustis nikoho a navic muzes pouzit i HMS, kdyz potrebujes, jako samotnou. Jasan, ne?
Martas.21:04:47 12.08.2010
odpovědět 
        Re: Kroucení lana
Doufám, že tím "dobíráním shora" s osmou myslíš dobírání způsobem, kdy jistíš osmou přes sebe (tj. máš ji na úvazku). Což má nevýhodu ve větším zatížení štandu, ale to je jiná debata. (Dobírání osmou pověšenou do štandu je dost bezpečná cesta dorůseru, neboť to brzdí jen veeeelmi málo, skoro nic.)
Robert09:33:39 13.08.2010
odpovědět 
 Re: Kroucení lana
Jak píšou předřečníci, půlloďák prostě lano kroutí, což je nevýhoda, ale má spoustu výhod. Osobně ho v jednodélkách používám skoro výhradně. Tomu kroucení se dá čelit, když občas lano protáhneš při stahování na opačnou stranu, vyzvoníš atp. (Jiná věc je, že pro práci s dvojitým lanem je fakt asi kyblík lepší. A Simond Toucan, který mám, se opravdu povoluje dost jednoduše, stačí stlačit tu páku, která tam je.)
Robert09:39:39 13.08.2010
odpovědět 
 Re: Kroucení lana
Chtěl bych všem moc poděkovat za zkušenosti a názory. H.
Honza13:00:36 13.08.2010
odpovědět 
  Re: Kroucení lana
Na dobirani druholezce je super GriGri. Tedy pokud se budem bavit o lezení na jednoduchym laně a ne na dvojčatech. Osobně sem si zvykl na to ho nostit i na pisek. Sice taham vždycky na sedaku reverso(na slanění) a GriGrinu jen kvůli dobírání, ale už bych to asi jinak nedělal, ale je to zase jen konkretni situace, často se mi stava že přitelka ktera leze na druhym třeba v cestě plave a nějaky kroky ji moc nejdou, a tak mi odpada to, pořad něco držet vlastní silou atp. Sice teď čekám sprchu že nejsem asi normální, ale třeba to taky pomůže jako rada. po všech zkušenostech je tohle asi nejpohodlnější a lano to nakroutí. A těch 200 gramů nebo kolik ten grigroš váží navíc unesu...
Jirka15:35:58 13.08.2010
odpovědět 
   Re: Kroucení lana
Souhlas... taky ho tahám a spokojenost a když náhodou zustane spolulezci na sedaku tak hms
komixák16:27:29 13.08.2010
odpovědět 
   Re: Kroucení lana
taky grigri + osma/reverso :-)
 mifo15:00:37 14.08.2010
odpovědět 
 Foto dne:

Parný den na Kornu
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín
Panu Domácímu Natruc 8+/9- Holštejn
Bakarat VIIIb Labské Údolí - Levý Břeh
Kočka 7b+ Davle

 Nově v diskusi:
brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry | Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je | Re: paradocs | Re: Prosím, | Peckoffka | Re: paradocs | Re: Prosím, |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (27)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (11)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Lezečky Unparallel TN Pro - 42,5 EU | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1160 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1276 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1460 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1428 
 Neřeším to – lezu vše 
 1129 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi