Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8201
2.Skopec 7086
3.Groš 6550

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231289 cest
Nové přelezy:
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+
Jan Křtite 7b
Překvapení 9
Cikánskej Xb
Take the L 9-

Stěny
Vertigo lezecké centrum - Bratislava
ZŠ Šafaříkova - Valašské Meziříčí
Horská chata XL - Mariánská

Prodejny
HUDYsport - Teplice
HUDYsport - Praha 7
HOLAN SPORT - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 kam zmizelo...16.12.2010
diskusni vlakno Ledy v okoli Prahy?
 Re: kam zmizelo...16.12.2010
Bylo to pod článkem o roztáté Mařence, který měl jednu větu. Takže to bude nejspíš skryté i s ním.

 film o Adamovi Ondrovi16.12.2010
vie niekto, ako to vyzera s tym filmom o Adamovi Ondrovi? mal byt vydany na jesen, uz je tu koniec roka a film nikde...

 aktualni stavy ledu15.12.2010
Jsem nazoru, ze na lezci lehce chybi stranka s informacemi o aktualnich stavech ledu, kterou by mohli menit uzivatele. Kdesi pod "Foto dne" bych ji uvital. (Takova obdoba semaforu k piskum jako ma web Skalni oblasti CR.) Obcas se v diskusi vysky
 Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
Naivko. Na písky se lidi (zatím) vejdou, ale ledů je tu tak málo, že jestli chceš zbraně i zasekávat
  Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
Nojo, zase názor nějakého nepřejícího anonymního lezce-sobce, co by nejraději žil na planetě Zemi sá
  Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
bohuzel.. pravdu maji oba..svět je malý a je nás moc škodičů, lámačů a stupobouchačů
 Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
Ten příměr k pískům nesedí. Mapy lezitelnosti písků na Skalních oblastech, stejně tak jako v Pískomi
  Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
Petře, zatímco vy děláte už několikátou sezonu skialpy, my děláme už několikátou sezonu české ledy,
 Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
Skoro všechny ledy co u nás za něco stojí jsou zakázaný (Krnap, CHKO - na písku, atd.) Těžko to sem
 Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
No nevím, co říct na ty výše napsané příspěvky... internet má přízvisko něco jako otevřený, aktuální
  Re: aktualni stavy ledu16.12.2010
Není tak těžký si tu dotazy + informace o ledech v diskusi najít, pokud je sem každý týden někdo nep

 dojišťování klasik15.12.2010
Ahoj kamarádi horolezci, mám na Vás následující dotaz. Koupil jsem si rozpěrnou hrazdu do futer. A tak mě napadlo.. komíny bývají často nejistitelné. Jak to spolu souvisí? Ti bystřejší z Vás již jistě tuší. Napadlo mě.. ale ne .. to je asi blbost. Nebo ne
 Re: dojišťování klasik15.12.2010
Do kominu jedine tramy a kramle, to sou tradicni materialy. Sroubovaci rozperne tyce sou v rozporu s
 Re: dojišťování klasik15.12.2010
Si najdi nějakej nevylezenej (v Adru jistě najdeš) a dej tam kruhy po 3 metrech a bude to hitovka :)
  Re: dojišťování klasik15.12.2010
kdyz to dobre umistis, drzet to bude, ale spis odsednuti nez pad.

ale jasne, lepsi ne
   Re: dojišťování klasik16.12.2010
Díky za konstruktivní radu a že si z toho neděláš legraci jak ten pisatel s trámy, popř. ten s kruhy
    Re: dojišťování klasik16.12.2010
Tvuj diskusni prispevek nese nazev Dojistovani klasik.

Na to existuje standartni
     Re: dojišťování klasik17.12.2010
Ale já na to mám. Komín šířky futer (kdybys náhodou nevěděl) je tak dvojka, což je v podstatě choďák
      Re: dojišťování klasik17.12.2010
zdar už se těšim až tě potkám v ádru s báglem plným hrazdiček....doufám že budu mít foťák :-)
    Re: dojišťování klasik16.12.2010
Myslim, ze tieto tyce nie su vobec dimenzovane na posobenie takych sil, ake su pri pade prvolezca, t
 Re: dojišťování klasik16.12.2010
V americe se něco podobnýho používá ve spárách, kde už nestačí největší friendy
  Re: dojišťování klasik16.12.2010
existuje několik smysluplných konstrukčních řešení rozpěrného jistítka pro nadfriendové rozměry spár
   Re: dojišťování klasik16.12.2010
vhodným prvním stupněm kutila začátečníka může být například úprava pianistického drajfusu.
    Re: dojišťování klasik16.12.2010
Was hajst pianistický drajfus?
     Re: dojišťování klasik17.12.2010
Dreifuss
     Re: dojišťování klasik17.12.2010
Dreifuss
      Re: dojišťování klasik17.12.2010
V principu je to to samý, jen ty tvoje tyče jsou speciální horolezecký tyče na Indus, kdežto rozpěrn
    Re: dojišťování klasik17.12.2010
Co na tom chceš upravovat? Na zakládání je to ideál án zich.
     Re: dojišťování klasik17.12.2010
co na tom upravovat? nastříkat barvou nějaký logo, třeba Wild country nebo Inseminační stanice Chotě
      Re: dojišťování klasik17.12.2010
Uznávám, že moje otázka byla blbá. Jasně, že je potřeba pájkou vypálit "OmegaPacific" a vy
  Re: dojišťování klasik16.12.2010
Jinak na zmíněném rozpěrném principu fungují Big Bros od Trango -
 Re: dojišťování klasik16.12.2010
Komíny šířky futra jsou nejschůdnější věc na světě, na komíny od Hasseho Gantze už Ti nepomůže ani s
  Re: dojišťování klasik17.12.2010
souhrnná reakce:

ad zákaz kovovýho jištění - hrazda má na koncích gumový špunty.
   Re: dojišťování klasik17.12.2010
V industriálku se používaj tydle železný tyče:
   Re: dojišťování klasik17.12.2010
Špunty nešpunty, abych Tě parafrázoval, když to vytáhneš na písky, dostaneš HMSkou do zubů (sorry, ž
    Re: dojišťování klasik17.12.2010
Jak jako s jednou tyčí do futer? Tak jasně že je nebudu (zdůrazňuju absenci kondicionálu) dávat po t
     Re: dojišťování klasik17.12.2010
Čéče, už nevím, jak Ti to vymluvit.

1) Zkus to za někým, kdo Tě něčím protáhne a kde
      Re: dojišťování klasik17.12.2010
Hergot, závidíš mi dobrej nápad, nebo co? Nebuď tak zahořklej a než budeš pokračovat v kritice, tak
       Re: dojišťování klasik17.12.2010
Jo a že má tyč nosnost 90 kg jsem zmínil já na podporu tvrzení, že mě unese, neboť mám méně než oněc
        Re: dojišťování klasik17.12.2010
Nemyslím, že závidí, prostě říká, jak to je. Tyč tě unese, ale když na ní budeš staticky viset, nebo
         Re: dojišťování klasik17.12.2010
O tom, že jsou v diskusi i tací, co by to spočítali, nepochybuji. Pokud by to chtěl někdo počítat, t
       Re: dojišťování klasik17.12.2010
Sjel jsi do urážek? OK. Tak tedy: Když na to nemáš, tak se do toho neser. Jak napsal už někdo výše.
        Re: dojišťování klasik17.12.2010
Eh sorry, jestli v předchozím příspěvku vidíš mezi řádky nějaký dvojsmysl, který se Tě osobně dotýká
       Re: dojišťování klasik17.12.2010
Normální uražená reakce by byla třeba: no tak mi řekni aspoň jeden bezpečný komín...

        Re: dojišťování klasik17.12.2010
No tak mi řekni aspoň jeden bezpečný komín...

Ale prosím ne na písku, jak tak vidim
         Re: dojišťování klasik17.12.2010
Vlastina na Vlastinu. Únětická na Alšovu vyhlídku. Guáno na 4. masiv. Jižní rys v Černolicích... Vše
          Re: dojišťování klasik17.12.2010
Díky za odpověď. Až na tu Alšovku, kterou neznám, se mi ony cesty podařilo přelézt i s konvenčním ar
         Re: dojišťování klasik17.12.2010
To je jasný, protože každej z nich má vylezený kilometry neodjištěných komínů, hlavně rozporáků, a t
         Re: dojišťování klasik17.12.2010
Na mařence je nějaký komín, co se v zimě občas vylední (tyč nepotřebuješ, stačí čoky, smyce ...) Na

 prvovýstup14.12.2010
Tak mě napadla otázky jak se dělá prvovýstup (prvovýlez). Je mi jasný že se musí najít vhodná trasa, přelézt se atd. Ale spíš mě zajímá jestli je kolem toho nějaký papírování, někde se to musí zapsat a umístit na nějaké ztránky? Prosím tedy o nějaké rady
 Re: prvovýstup14.12.2010
seš kokot
  Re: prvovýstup14.12.2010
Není kokot, je lepší se zeptat než provést hloupost z neznalosti.
V každé oblasti je to troch
  Re: prvovýstup15.12.2010
ty mas asi mindrak...
 Re: prvovýstup14.12.2010
odkud jsi? mohli bychom udělat nějaké cesty spolu...již jsem nějaké cesty udělal
 Re: prvovýstup14.12.2010
:-D Normálně blbej překližář...Debilnější už je snad jen reklama Rocky Clubu v inzerci!
  Re: prvovýstup15.12.2010
kolik si jich udělal ty hrdino?
 Re: prvovýstup15.12.2010
Najdi jsi na webu ČHS Skalní oblasti oblast, kde chceš dělat prvovýstup.A u každý oblasti je uveden
 Re: prvovýstup15.12.2010
Jestli jsi nasel nejake misto kde je vice smeru a chtel by sis na vsech postavit svoje cesty, tak to
 Re: prvovýstup16.12.2010
Napriklad vo Vysokych Tatrach je este velmi vela materialu, ktory nie je pokrsteny, tam stani nieco

 Oprava LS Solution?14.12.2010
Taky mám jeden blbej dotaz na opravu lezeček.
Máte už někdo zkušenosti s podrážením LS Solution? Stojí to za to? (Jasně že už nepředpokládám, že by to byly áčka, ale jestli stojí za to, dávat těch pár stovek, nebo ne... Třeba u Miur to pro mě určit
 Re: Oprava LS Solution?14.12.2010
Hm, moje zkusenost je takova, ze zku*vi podlepenim jakoukoliv botu. Konkretne ty Miury jsem si necha
  Re: Oprava LS Solution?14.12.2010
Ale jo, s tím se holt asi musí počítat. Ale v miurách i po podražení pořád nějak jde lízt (aspoň mně
   Re: Oprava LS Solution?14.12.2010
Tvrzení, že jsou lezečky po podlepení nepoužitelné do těžších cest, je naprostý nesmysl. Podražené l
    Re: Oprava LS Solution?15.12.2010
Tak to se mi bohužel ještě nepřihodilo. Asi to žabožrouti umějí líp :)
    Re: Oprava LS Solution?15.12.2010
s tim nemuzu nez souhlasit, podrazeny miury 5.10 lepickou u restdaye mi prijdou snad jeste lepsi nez
     Re: Oprava LS Solution?15.12.2010
I ja mam tuto zkusenost. Ale za chvili strati bohuzel tento jeste lepsi tvar diky tomu že už jsou to
  Re: Oprava LS Solution?14.12.2010
Podlepenia mojich milovaných LS Testarossa som sa brutálne bál. Nakoniec som v tých podlepených liez
   Re: Oprava LS Solution?15.12.2010
zkousel sem vicekrat restday i saltic..obcas napytel,ale vetsinou spokojenost..LS kobry mi po podlep
    Re: Oprava LS Solution?17.12.2010
Do 7+ je ůplně jedno, co mám za lezky. Jiní možná řeknou jinou klasu, ale u mne je to opravdu takhle

 grivel monster14.12.2010
Ahoj. Nevite nekdo, jak rychle sehnat cepiny Grivel Monster? Staci kontakt na nekoho, kdo dovazi Grivel. Mel jsem je objednane v jednom obchode a vypada to, ze na to nejak pozapomneli :-(

 oprava lezeček14.12.2010
Uděla jsem do lezeček Mantis od LS díru velkou asi 4cm. Chci se tedy zeptat jestli je má cenu dát opravit. Jestli to půjde, případně nějakou radu co s tím. Lezečky chci používat je na umělou stěnu...
 Re: oprava lezeček14.12.2010
A kdes tu díru udělala? A čím?
  Re: oprava lezeček14.12.2010
je na palci a dělala se časem (asi) pořád se zvědšovala ale asi největší vliv měl na to 6 h lezecký
 Re: oprava lezeček14.12.2010
Opraví. Jsou zvyklí i na horší sandále...
 Re: oprava lezeček15.12.2010
Ahoj.
Ja som si teraz dával opravovať lezky tiež s dierou (avšak nie tak veľká - cca 2cm) v p

 Oldrichov14.12.2010
byl tam nekdo?,jak to tam vypada?, dik za zpravu.

 Gaston14.12.2010
chapete prosim nekdo jak se tohle dela?:http://en.wikipedia .org/wiki/ Gaston_(climbing)
 Re: Gaston14.12.2010
2 mezery
  Re: Gaston14.12.2010
Stejně jako francouzské épaule. Řekněme že máš kousek vpravo doleva otočený bočák, chytneš ho pravou
  Re: Gaston14.12.2010
komixák si to přečetl jenom zběžně, protože je jeste pod vlivem, ale myslí si že ten poloviční je pr
 Re: Gaston14.12.2010
Normalni bocak (spravnym smerem) je "sidepull", opacny bocak (=odtlak) je "gaston&quo
  Re: Gaston15.12.2010
jojo, to, čemu se tam řiká half-gaston je normální "bekhend" jak řikáme my klasici, co sme
   Re: Gaston15.12.2010
Tomu, jak popisuješ celej gaston moje generace už říká spára "na gynekologa".

1   ...   803   804   805   806   807   808   809   810   811   812   813   814   815   816   817   818   819   820   821   822   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 dojišťování klasik
Ahoj kamarádi horolezci, mám na Vás následující dotaz. Koupil jsem si rozpěrnou hrazdu do futer. A tak mě napadlo.. komíny bývají často nejistitelné. Jak to spolu souvisí? Ti bystřejší z Vás již jistě tuší. Napadlo mě.. ale ne .. to je asi blbost. Nebo není? Co myslíte? Máte někdo zkušenost?
honza20:03:13 15.12.2010
odpovědět 
 Re: dojišťování klasik
Do kominu jedine tramy a kramle, to sou tradicni materialy. Sroubovaci rozperne tyce sou v rozporu s etickym kodem..
20:09:44 15.12.2010
odpovědět 
 Re: dojišťování klasik
Si najdi nějakej nevylezenej (v Adru jistě najdeš) a dej tam kruhy po 3 metrech a bude to hitovka :) Ale taky voproz než to natlučeš : ).
George-jp20:22:37 15.12.2010
odpovědět 
  Re: dojišťování klasik
kdyz to dobre umistis, drzet to bude, ale spis odsednuti nez pad.

ale jasne, lepsi nez nic.

nevaz smycku na jisteni doprostred, ale k te strane ktera je strcena do doliku, ze ktereho se nevysmekne.

ty operne plosky zvets drevenou podlozkou a polep gumou jak lezky.

kdyz uz.
indy 23:43:17 15.12.2010
odpovědět 
   Re: dojišťování klasik
Díky za konstruktivní radu a že si z toho neděláš legraci jak ten pisatel s trámy, popř. ten s kruhy. Můžu se zeptat - Tvůj příspěvek totiž vypadá zasvěceně - máš to ověřeno praxí, že?
honza06:27:21 16.12.2010
odpovědět 
    Re: dojišťování klasik
Tvuj diskusni prispevek nese nazev Dojistovani klasik.

Na to existuje standartni odpoved- kdyz na to nemas, tak se do toho neser.

Citis-li potrebu nacpat dodatecne jisteni do neceho co prvovystupce prelezl bez nej, je uplne jedno jestli tam narves tramy, kramle, rozpernou tyc s gumou na koncich nebo si tam privezes vysokozdviznou plosinu.


08:17:54 16.12.2010
odpovědět 
     Re: dojišťování klasik
Ale já na to mám. Komín šířky futer (kdybys náhodou nevěděl) je tak dvojka, což je v podstatě choďák, kde ruce používáš jen pro udržení stability. Ale stejně jako na dvojce v Tatrách se rád chytnu zábradlíčka, tak si dvojku v komíně rád dojistím rozpěrnou hrazdou!! A pokud se mi v tom ňákej klasik pokusí zabránit, dostane HMSkou do zubú!
honza06:55:35 17.12.2010
odpovědět 
      Re: dojišťování klasik
zdar už se těšim až tě potkám v ádru s báglem plným hrazdiček....doufám že budu mít foťák :-)
sejk13:15:53 17.12.2010
odpovědět 
    Re: dojišťování klasik
Myslim, ze tieto tyce nie su vobec dimenzovane na posobenie takych sil, ake su pri pade prvolezca, takze tu nie je o com. Ja som si to blb tiez kupil, lebo ma predavac presviedcal, ze to ide i bez vrtania a srobovania do zarubne, no bohuzial to nejde, takze uspesne lezi v skrini :)
Eric08:51:00 16.12.2010
odpovědět 
 Re: dojišťování klasik
V americe se něco podobnýho používá ve spárách, kde už nestačí největší friendy
black01:40:43 16.12.2010
odpovědět 
  Re: dojišťování klasik
existuje několik smysluplných konstrukčních řešení rozpěrného jistítka pro nadfriendové rozměry spár. samozřejmě rozpěrná tyč (pravý+levý závit, závit+volnoběžka), pak to může být trojúhelník s dvěma stavěcími stranami a třetí stranou stahovací, nebo to jejjednodušší, a to nastavitelná šprajcovací tyč. dle konkrétní horniny můžou být konce jistítka polepené gumou, filcem nebo ponechány vostré kovové. v každém případě to dává velký prostor kutilským řešením, leč bacha na etiku v místě použití (šprajclé poleno může být vnímáno jako ok pro tlučení kruhu, kovové rozpěrné vehementy jako unšportlych)
Lukas B.08:02:15 16.12.2010
odpovědět 
   Re: dojišťování klasik
vhodným prvním stupněm kutila začátečníka může být například úprava pianistického drajfusu.
Lukas B.08:07:32 16.12.2010
odpovědět 
    Re: dojišťování klasik
Was hajst pianistický drajfus?
Robert22:26:28 16.12.2010
odpovědět 
     Re: dojišťování klasik
Dreifuss http://tinyurl.com/32efm8r
Zweifuss (Platfuss) http://tinyurl.com/34p5t2n
Papouš08:59:18 17.12.2010
odpovědět 
     Re: dojišťování klasik
Dreifuss http://tinyurl.com/32efm8r
Zweifuss (Platfuss) http://tinyurl.com/34p5t2n
Papouš09:00:18 17.12.2010
odpovědět 
      Re: dojišťování klasik
V principu je to to samý, jen ty tvoje tyče jsou speciální horolezecký tyče na Indus, kdežto rozpěrná hrazda je tak trochu improizace..
honza11:02:23 17.12.2010
odpovědět 
    Re: dojišťování klasik
Co na tom chceš upravovat? Na zakládání je to ideál án zich.
honza07:01:06 17.12.2010
odpovědět 
     Re: dojišťování klasik
co na tom upravovat? nastříkat barvou nějaký logo, třeba Wild country nebo Inseminační stanice Chotěšovice, namotání a zašití plocháče apod.

z běžně dostupných věcí se v širších sparách dá použít:
- hever "štorcák"
- nafukovací míč s pumpičkou, zadatnější kutilové můžou vytunit sifonovou bombičkou a redukčním ventilem
- zvon na prošťuchování odpadů (ten se dá použít v plotně jakéhokoli sklonu)
- vteřinové lepidlo
- v silnějších mrazech nasliněná smyčka
Lukas B.09:59:23 17.12.2010
odpovědět 
      Re: dojišťování klasik
Uznávám, že moje otázka byla blbá. Jasně, že je potřeba pájkou vypálit "OmegaPacific" a vyvrtat díru pro zavěšení na úvazek.

Jinak z běžně dostupného vybavení ještě vakuová pumpa a nafukovací panna - s vhodným přepoušťákem možno plnit např. z 2kg PB bomby.
honza10:42:21 17.12.2010
odpovědět 
  Re: dojišťování klasik
Jinak na zmíněném rozpěrném principu fungují Big Bros od Trango - http://www.trango.com/protection/Big-Bros. Je to starý necelých 20 let, tuším.
Robert22:29:54 16.12.2010
odpovědět 
 Re: dojišťování klasik
Komíny šířky futra jsou nejschůdnější věc na světě, na komíny od Hasseho Gantze už Ti nepomůže ani svěcená voda, o hrazdě nemluvě. Tam jsou ale kruhy.

A abych nebyl jen prudič a nabídl Ti konstruktivní odpověď. Přečti si pravidla lezení na pískovci i s odůvodněním. Použití kovového jištění (krom kruhů) je zakázáno, a to kvůli měkkému matroši.
09:39:57 16.12.2010
odpovědět 
  Re: dojišťování klasik
souhrnná reakce:

ad zákaz kovovýho jištění - hrazda má na koncích gumový špunty.

ad nosnost - myslim, že by to mělo bejt v poho, píšou nosnost 90 kg a to mám ještě o něco míň.

Btw. Jakej porád písek? To jste neviděli komín na vápně? Pokud ne tak v Praze Velký Chuchli je vápenka a ta má komíny hned čtyři.
honza06:49:10 17.12.2010
odpovědět 
   Re: dojišťování klasik
V industriálku se používaj tydle železný tyče: http://www.lezec.cz/clanky.php?key=2987
Papouš09:03:04 17.12.2010
odpovědět 
   Re: dojišťování klasik
Špunty nešpunty, abych Tě parafrázoval, když to vytáhneš na písky, dostaneš HMSkou do zubů (sorry, že Tě necituju i s čárkovaným U).

Jinak s gumou to pochopitelně bude držet ještě méně než bez ní. A všude jsou mraky komínů, které jsou zajištěné/zajistitelné, tak nevím, co vymýšlíš s jedinou tyčí do futer. Leda bys jich měl víc :-). Až se naučíš na těch bezpečných, budou Ti i ty "nebezpečné" připadat jako většině snadné.

cit: "Spára je jedno velké madlo a z komína vypadne jen blbec" :-)
09:48:02 17.12.2010
odpovědět 
    Re: dojišťování klasik
Jak jako s jednou tyčí do futer? Tak jasně že je nebudu (zdůrazňuju absenci kondicionálu) dávat po třech metrech, ale po pěti už zase asi jo. Nehodlám a nebudu riskovat, že rčení o komínech neplatí.
honza10:20:17 17.12.2010
odpovědět 
     Re: dojišťování klasik
Čéče, už nevím, jak Ti to vymluvit.

1) Zkus to za někým, kdo Tě něčím protáhne a kde se to naučíš. Žádný učený z nebe nespadl, ani já.

2) Zkus se tady zeptat na komíny, které jsou bezpečné

3) Nosnost (jak tu zmínil někdo výš) je 90 kilo, to je tak na odsednutí, na měkkém písku bych si netroufl osobně ani to

4) Za dobu, kterou strávíš usazením tyče, najdeš někde (v komíně podle bodu 2) bezpečné jištění

5) usazováním se tak vyčerpáš, že spadneš (tyč Ti - to se vsadím - bude na prd) a tady se ozve zas spousta chytráků, jak je potřeba dojišťovat
12:09:16 17.12.2010
odpovědět 
      Re: dojišťování klasik
Hergot, závidíš mi dobrej nápad, nebo co? Nebuď tak zahořklej a než budeš pokračovat v kritice, tak to radši sám vyzkoušej - uvidíš, že se Ti to bude líbit a klasický ideály půjdou do stoupy!
honza12:24:47 17.12.2010
odpovědět 
       Re: dojišťování klasik
Jo a že má tyč nosnost 90 kg jsem zmínil já na podporu tvrzení, že mě unese, neboť mám méně než oněch 90.
honza12:26:45 17.12.2010
odpovědět 
        Re: dojišťování klasik
Nemyslím, že závidí, prostě říká, jak to je. Tyč tě unese, ale když na ní budeš staticky viset, nebo dělat shyby. Při pádu bude zatížení několikanásobně vyšší, zvláště pokud poletíš z pěti metrů. To je jasné i jen z pohledu selského rozumu, kterým na to nahlížím já a jsou i tací v diskusi, kteří by ti to spočítali. Já bych se do toho teda spadnout bála. Navíc bych se bála, že se o to přerazím. Asi tak.
Kočka13:25:47 17.12.2010
odpovědět 
         Re: dojišťování klasik
O tom, že jsou v diskusi i tací, co by to spočítali, nepochybuji. Pokud by to chtěl někdo počítat, tak ať prosím bere pro jednoduchost hmotnost, tíhový zrychlení, délku pádu, hustotu vzduchu a aerodynamickej součinitel tvaru mýho těla hodnotou 1. Pro ještě větší jednoduchost uvažujme ideálně statickou odsedku, ideálně tuhej sedák a zanedbejme deformaci mojí tělesný schránky. Ehm - to asi bude celkem šlupka, co?
honza13:41:34 17.12.2010
odpovědět 
       Re: dojišťování klasik
Sjel jsi do urážek? OK. Tak tedy: Když na to nemáš, tak se do toho neser. Jak napsal už někdo výše.

Takových machírků tady je, co řvou, že na to mají, ale všichni ostatní jsou čůráci, že to nezajistili.
13:10:38 17.12.2010
odpovědět 
        Re: dojišťování klasik
Eh sorry, jestli v předchozím příspěvku vidíš mezi řádky nějaký dvojsmysl, který se Tě osobně dotýká a uráží Tě, tak věř, že jsem to fakt nemyslel špatně. Myslel jsem opravdu, ať si vyzkoušíš jištění rozpěrnou hrazdou, nic víc.
honza13:19:24 17.12.2010
odpovědět 
       Re: dojišťování klasik
Normální uražená reakce by byla třeba: no tak mi řekni aspoň jeden bezpečný komín...

Jo a když myslíš jaký je to skvělý nápad, udělej test doma a napiš o tom, našprajcuj se do futer a našroubuj tyč z lezecké pozice (změř si čas, který Ti to vezme na stopkách) a pak si do toho odsedni. Opatrně. Pak zkus si do toho odsednout méně jemně třeba z půl metru (nezapomeň dolu matraci-pro jistotu). Rád si Tvůj článek přečtu.
13:17:22 17.12.2010
odpovědět 
        Re: dojišťování klasik
No tak mi řekni aspoň jeden bezpečný komín...

Ale prosím ne na písku, jak tak vidim zdejší klasiky, tak by mi tu hrazdu nejradši našroubovali do prdele.
honza13:23:37 17.12.2010
odpovědět 
         Re: dojišťování klasik
Vlastina na Vlastinu. Únětická na Alšovu vyhlídku. Guáno na 4. masiv. Jižní rys v Černolicích... Všechno 3-4 UIAA.
Kuba Turek14:06:23 17.12.2010
odpovědět 
          Re: dojišťování klasik
Díky za odpověď. Až na tu Alšovku, kterou neznám, se mi ony cesty podařilo přelézt i s konvenčním arzenálem jistítek. Nebylo by něco vhodného pro rozpěrnou hrazdu do futer?
honza14:15:53 17.12.2010
odpovědět 
         Re: dojišťování klasik
To je jasný, protože každej z nich má vylezený kilometry neodjištěných komínů, hlavně rozporáků, a tudíž moc dobře vědí, že z toho se prostě vypadnout nedá :)
Možná by stačily 2 hrazdy a posouvat si je. V kombinaci se zkracovačkou na hákování (jak tady bylo video, že se do nítaky nemá padat) to bude dokonalý.
P.14:09:44 17.12.2010
odpovědět 
         Re: dojišťování klasik
Na mařence je nějaký komín, co se v zimě občas vylední (tyč nepotřebuješ, stačí čoky, smyce ...) Na Řeži v Hokejce v 2 délce komín (tyč nepotřebuješ ...). Tak snad ty komíny na písku - Stará cesta na Krále (mrtě uzliků, tutové hodiny, kruh + lze přicvaknout i kruh z 8b na hraně na náhorní straně), Obří komín na Tři Obry (kruhy, smyčky), Severní na Dafné (jenom smyce, ale tutové a mraky, kam se na to hrabe nějaká tyč), St.c. na Babiččinu lenošku (s nějakým klackem můžeš cvakat kruhy po pěti metrech z Endoprotézy. Teď mimo Ádr - Prachov: Stará na Mnicha, Jižní(mam ten dojem) na východní Rektorky, Stará na Skauta na Hrubici.

Vážně, jestli chceš lézt komíny , je to o cviku. S nějakými tyčemi si vůbec nezalezeš. Jen to bude zdržovat. To už se radši nauč pořádně používat, to co máme teď.
14:23:45 17.12.2010
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192424)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Tatra nezná bratra VIIIa Hrubá Skála
W-kante V Bielatal
Blockweg III Bielatal
Nádeník 5 Milovské Perničky
Pivní Cesta VIIa Bělá U Děčína
Nově komentované:
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Hrana Tajuplného Slunce VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Aktuální dostupnost Obrvégry |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Buď v míru kamaráde | Re: paradocs | Ú je | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (31)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (8)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Na svěťáku na Štvanici závodí i tři ruští lezci (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)

 Nově v inzerci:
Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou | La Sportiva TC PRO |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1165 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1279 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1461 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1429 
 Neřeším to – lezu vše 
 1130 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi