Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Igor Koller chystá autobiografii Lezecká vášeň
Ostaš Bouldertopo 2026: nové vydání + spuštěný předprodej
Slovenské průvodce

Závody
SP Krakov (03.07)
SP Chamonix (10.07)
MS juniorů (18.07)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 13081
2.Votoček 12500
3.Štípek 11869
Bouldry:
1.Trojan 11250
2.Novák 11075
3.Pochman 11075
Hory:
1.Sejbal 8251
2.Skopec 7086
3.Groš 6542

Výsledky
SP Innsbruck (17.06)
M Rakouska paralezení (07.06)
SP Praha (04.06)

Deníčky
5949 lezců
1231369 cest
Nové přelezy:
Královna O 7C
La piada d 7C
Pozdrav z Xc/XIa
Kontraband Xa
Kontrollfr 9-
Svetská Sl 9+
Vymetání P 8A
Zvlhčovač 9
Dýka 8A
Disent 8A/8A+

Stěny
(Sky Club Brumlovka - Praha - uzavřena) - Praha 4
Lezecká stěna Harcov - Liberec
K2-Poprad - Poprad

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
ALPI SPORT CENTRUM - Příbor
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
standalezec.cz
hoplezec.cz

Diskuse

Vložení přispěvku 
 průvodce 26.01.2011
Ahoj, nemáte někdo průvodce Eisklettern in Salzburgerland v elektronicke podobě? Už ho nestihnu koupit. Díky za odkaz.

 nejkrásnější skitúry26.01.2011
Neví pls někdo, zda se někde dá stáhnout knížka Nejkrásnější skitúry??? dík za pomoc K.
 Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
dá se "stáhnout" v několika internetových knihkupectvích a to tak, že si ji koupíš za +- 3
  Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
seš debil, odjezd je nečekanej, to by ppl muselo přijet za 2 hodiny. se na tomhle serveru pohybujou
   Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
To chapu. Sem taky potreboval auto, abych jel v patek na chalupu, ale moje bylo zrovna v servisu. Se
    Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
áá a kluci z Prahý raděj, to je paráda!!!
     Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
Lezecký průvodce, mapy a další věci se normálně stahujou, chtěl normálně poradit a píšou sem i hlupá
      Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
... ja vim, ze se nektere veci normalne delaji, i kdyz se delat nemaji. Jsem ale asi precitlively, k
       Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
Asi už odhel ,když psal že to potřebuje narychlo. Takže diskuze je směšná, stejně jako celej tenhle
    Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Porovnávať sťahovanie alebo kopírovanie s krádežou auta je scestné, pretože ukradnuté auto pôvodnému
     Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Myslis, ze autorovi, vydavatelovi, .. nechybi penize z prodeje kazdeho kusu, ktery "ukradnes&qu
      Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Nechýbajú. Tie peniaze predtým nemal a žiadne som mu nesľúbil. Sprievodcu na oblasť, kam idem jeden
       Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
No to dava smysl. Takze kdyz ti nekdo nezaplati za praci, kterou si pro nej udelal a kterou se snazi
        Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Peniaze za prácu dostanem na základe dohody, zmluvy atď. V reštaurácii platím podľa jedálneho lístka
         Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Tak musim se priznat, ze na tuto logiku jsem kratky. Ale zacinam to chapat, cokoliv nekde najdu, nap
         Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
biely brat, hovori ti nieco pojem "dusevne vlastnictvo"? ved (s prepacenim), trepes uplne
          Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Treba z toho, co ukradne OSA tobě, když si koupíš prázdné cd, aby sis vypálil fotky z dovolené:-)
           Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
:-D
           Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
ale ona ti to neukradne. ty jej to das dobrovolne, pretoze si dobrovolne to cd kupis. a vies, ze cas
            Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
Jsi demagog. Jako bys nevedel, ze jina moznost nez koupit CD, kterym zaroven podporim i nesmyslny OS
             Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
demagog? :)
             Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
demagog? :)
     Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
no ty voe, to teda čučím co to tu zas padá za hlášky... :)))) morálka v h-u
     Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Ja nemluvil o kradezi auta, jenom o jeho vypujceni. Takze podle logiky tady uvadene majiteli stale z
      Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Když už se tak rozčiluješ, pozor na správná slova a jejich obsah. Kopírování (byť nelegální) opravdu
       Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
Ano. Příslušný paragraf trestního zákona, podle kterého se nelegální kopírování postihuje, se jmenuj
        Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
Aby nedošlo k nedorozumění: neodsuzuju a priori každého, kdo si vezme nelegální kopii průvodce na ce
         Re: nejkrásnější skitúry29.01.2011
Naprosty souhlas.
        Re: nejkrásnější skitúry28.01.2011
Nevím, co máš na mysli pod pojmem etický obsah, ale skutková podstata je úplně jiná než krádež a jin
         Re: nejkrásnější skitúry29.01.2011
Jistě, skutková podstata i trestní sazba jsou jiné, proto to taky je jiný paragraf :). Stejný etický
          Re: nejkrásnější skitúry29.01.2011
Cože, římské právo řešilo autorské právo? Asi jsem poněkud nedovzdělaný, hned si to budu muset nastu
           římské právo?30.01.2011
Tak jsem se kouknul na ono římské právo. Velmi zjednodušeně je to takhle: "V římském právu auto
           Re: nejkrásnější skitúry30.01.2011
To Jsi me Kubo prekvapil. Zrovna do Tebe bych nerekl, ze budes obhajovat beztrestne kopirovani pro v
            Re: nejkrásnější skitúry30.01.2011
Ono to má spíš jinou souvislost. Čím víc je těch, kdo za nehmotný produkt - průvodce nezaplatí, tím
             Re: nejkrásnější skitúry01.02.2011
Když udělám prvovýstup, vyplním štítek, jsem autorem? Nebo ten kdo to okopíruje a vytiskne? A co ten
              Re: nejkrásnější skitúry01.02.2011
V tomhle problem nebude. To co zminujes, se jmenuje citace a ta ma svoje pravidla. Stejne tak muzes,
            Re: nejkrásnější skitúry30.01.2011
Už jsou prostě jiné obchodní modely, než jen prodej hardkopií, které by byly jinak pro zájemce nedos
             Re: nejkrásnější skitúry30.01.2011
A jaka je v techto "obchodnich modelech" motivace autoru venovat nekdy i mnohalete usili k
              Re: nejkrásnější skitúry31.01.2011
Když pominu nehmotné sebeuspokojení, tak samozřejmě zisk. Nejsem marketér ani marketingový mág a dok
               Re: nejkrásnější skitúry31.01.2011
Aha, a jakou maji tyto bezpochyby mozne zpusoby prodeje (malo penez take peniz) relevanci k diskutov
                Re: nejkrásnější skitúry31.01.2011
Lenko, to byla odpověď na předchozí otázku. A ještě jednou bych se ohradil proti ztotožňování kopíro
                 Re: nejkrásnější skitúry01.02.2011
Neobhajuji BSA jako takovou, ale z ruznych diskuzi mam zkusenost, ze na ni nejvice nadavaji ti, kter
                  BSA přece neexistuje.01.02.2011
Ale jo, taky používám legální software, protože ho mám na práci. Ale to neznamená, že o BSA nemůžu ř
               Re: nejkrásnější skitúry31.01.2011
Tyhle způsoby jsou sice možné, ale nedovedu si představit žádný z nich jako funkční u průvodců, resp
                Re: nejkrásnější skitúry31.01.2011
To si filmaři nebo muzikanti taky nedovedli představit.
               Re: nejkrásnější skitúry01.02.2011
Jediný model z výše uvedených, který by mohl koexistovat s masovým kopírováním průvodců, je model čí
                Re: nejkrásnější skitúry01.02.2011
Jasně že jo. Všechno má své náklady a zisky. Energie a ani hmota se nikam neztrácejí. Jenom v posled
           GPL a copyright01.02.2011
Římskoprávní debatu rozvíjet nebudu (i když jsem viděl i jiný pohled, leč nejsem kovaným právním teo
         Re: nejkrásnější skitúry30.01.2011
Kryt Copyrightem clanek, ktery clovek sesmoli za 20 minut mi take prijde zbytecne. Ale programy, hud
   Re: nejkrásnější skitúry26.01.2011
Uau!
   Re: nejkrásnější skitúry27.01.2011
Dovolím si podotknout, že existují například i knihovny, kde tohoto sortimentu je překvapivě celkem
 Re: nejkrásnější skitúry31.01.2011
Dik vsem, kteri se zde ohrazuji proti kradeni pruvodcu elektronickym kopirovanim, cim vice nas bude,
  Kopírování není krádež31.01.2011
Tím že něco zkopíruješ, ještě nic neukradneš. Říkám to po několikáté. Říkají to také zákony České re
   Re: Kopírování není krádež31.01.2011
Říkám to s notnou dávkou překvapení, ale tentokrát si dovoluji souhlasit s Kubou. Zaprvé není kopie
    Re: Kopírování není krádež31.01.2011
A vychcánek, který má na dopravu, matroš a chlast po večerech, je neuvěřitelný chudák a tři kila neb
    Re: Kopírování není krádež01.02.2011
kvalitniho pruvodce kvalitne nezkopirujes, budes mit jen kopu neestetickych papiru, ktery na zajezde
   Re: Kopírování není krádež31.01.2011
Take musim vyjimecne souhlasit s Kubou Turkem. Ja osobne jsem si nikdy v zivote nekoupil jediny prog
    Re: Kopírování není krádež31.01.2011
Tro(t)líku, načapat tě v mé firmě, tak letíš na hodinu. Na komoušské spratky jsme alergičtí velmi.
     Re: Kopírování není krádež01.02.2011
Co do tohodle michas komunismus? Jsi normalni?? Bych tu tvoji firmu chtel videt..
      Re: Kopírování není krádež01.02.2011
Pořizovací i provozní náklady např. na tiskárnu musí někdo platit. Jakékoliv výdaje snižují zisk, kt
       Re: Kopírování není krádež02.02.2011
DNFTT!
    Re: Kopírování není krádež01.02.2011
Sa mi celkom paci ta logika, nech je ako chce ci sa nam to paci alebo nie vyvoj programov, pripadne
   Re: Kopírování není krádež01.02.2011
A kdyz si z opravny odneses svuj vlastni projektor se servisem vymenenou lampou aniz bys ji zaplatil
    Re: Kopírování není krádež01.02.2011
Nevím kdo jsi PCR, ale o celém případu jsi si mohl přečíst na HD včetně mých výpovědí u policajtů, n
     Re: Kopírování není krádež01.02.2011
aha, takze nejen nemoralní a podlý přisluhovač, ale i ubohý zloděj, wtf, to bych se držel víc strano
      Re: Kopírování není krádež01.02.2011
jakkoli mnemám rád K.T., zde je třeba dát za pravdu jemu a všem, kteří zde opakují tu naprosto známo
       Re: Kopírování není krádež01.02.2011
Sakra, takhle dlouhý vlákno mne přilákalo ;) To už je skoro jako maglajz ;)
Připojuju se k tě
        Re: Kopírování není krádež01.02.2011
Mimochodem, ono už je to tu dost nepřehledný - kromě stránky etické má tenhle problém i stránku ryze
         Re: Kopírování není krádež01.02.2011
Dobre ze si spomenul toho kto to dal dielo k dispozicii na kopirovanie. Ak som dobre pochopil autors
          Re: Kopírování není krádež01.02.2011
hehe, tady je sranda, neptal se původně někdo na něco? :-D
          Re: Kopírování není krádež02.02.2011
Ale jasně. Už se to tu píše o něco výš. Taky neodsuzuju, když někdo jednou vyrazí někam, kam by se j
        Re: Kopírování není krádež01.02.2011
v knihách jsem se to dočetl, Roberte, v knihách, které jsem si většinou půjčil v knihovnách a pro sv
         Re: Kopírování není krádež01.02.2011
A mohl bys, prosím, ty knihy citovat konkrétně, alespoň některé? (Netvrdím, že je půjdu číst zítra,
 Re: nejkrásnější skitúry01.02.2011
Jak se má iniciátor tohohle žůžovýho vlákna? Zalyžoval si? :-)
  Re: nejkrásnější skitúry02.02.2011
Nezalyzoval, protoze mu nikdo z tech ubozaku tady na tom lezci neposkytl pruvodce. Jen sedel v udoli
   Re: nejkrásnější skitúry02.02.2011
Dobře mu tak.

 Lehké omrzliny26.01.2011
V Alpách mi lehce omrzli oba malíčky, barva kůže normální. Je asi týden po akci a pořád je mám strašně citlivé a po večerech mi brní. Je na to nějaká mast, nebo tak něco? Případně jak dlouho budou brnět :)
 Re: Lehké omrzliny26.01.2011
Rok? Dva?
 Re: Lehké omrzliny26.01.2011
jednou po tatrách cca měsíc divná necitlivost konců prstů a spravilo se samo, pozdeji po tianshanu t
 Re: Lehké omrzliny26.01.2011
Čau! Co jsem slyšel, tak se doporučuje máčet se střídáním teplá/studená, klidně i několikrát denně.
  Re: Lehké omrzliny27.01.2011
prostě si musíš několikrát denně umejt ruce. chachá. a hojně alkohol, rozšiřuje periferní prokrvení.
 Re: Lehké omrzliny26.01.2011
Skus si na prsty natierat kalciovu mast. S brnenim musis byt trpezlivy, ale malo by prejst same.
 Re: Lehké omrzliny27.01.2011
Omrzly mi takhle lehce palce na nohou, nedělal jsem s tim nic a už cca po roce samy přestaly brnět.

 Stav ledu v Rakousku26.01.2011
Ahoj ledoborci, víte někdo jaký je aktuální stav ledů v Rakousku? chtěli jsme jet do Anlauftalu nebo do Maltatalu. Díky moc
 Re: Stav ledu v Rakousku26.01.2011
Anlauftal o.k bacha na snih, stredni patro Gasteinertalu nic moc, dole u Dorfgastein a Thunklamm u K
 Re: Stav ledu v Rakousku26.01.2011
Čágo,
v Anlauftalu jsme byli v pátek. Podmínky nic moc.Lezli jsme Federweissfall,ten byl sna

 ledy25.01.2011
Neporadite mi nekdo,jestli jsou nejake ledy v Defereggentalu (udoli mezi Matrei a Lienzem smerem do Italie) nebo nekde pobliz? Jedu tam do St Jakob a stacilo by i neco kratkeho, potrebuju zaucit kamose. Diky za info. Petr 603215417

 Věžák a Vidlák25.01.2011
Ahoj, nevíte zda neexistuje nějáký aktuální průvodce na okolí kolem Věžáku a Vidláku? Já mám pouze od Jedličky - Pískovcové skalní oblasti a tam nic moc není. Předem moc dík.
 Re: Věžák a Vidlák25.01.2011
NIC NENÍ JEN SNAD NĚJAKY DODATKY U hEJTMOŠE DOMA...
 Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
"Aktuální" průvodce je Pískovcové skály v Čechách - Český ráj (1977). Je v něm mapka a něk
  Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
Na boreckých je zatím zákaz ale Pepis jedná o vyjímku.. Tak snad to brzy povolí. Jinak Bach na ty po
   Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
Zákaz? Něco jako prváče v Měsíčnim? :)
    Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
Ne něco uplně jinyho. jelikož se tam nesmí lizt ubec. A jestli chceš nějak řešit prváče v Mesíčním t
     Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
Dobrý, nechci nic řešit. Už se těšim až to na jaře v "Tajnůstkově" vyzkoušim. :)
      Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
to jsem rád a doufam že se cesty budou libit kdybi si chtel topo tak ti ho klidně pošlu. Savana
       Re: Věžák a Vidlák27.01.2011
Ok, beru tě za slovo. Pošli mi ty topa na kyncljakub@email.cz. Dík.
       Re: Věžák a Vidlák27.01.2011
Mphl by jsi mi to taky poslat na davidspas@gmail.com
Děkuji.
 Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
V uvedených oblastech se neleze. Tam se pouze levituje, medituje a kouká. Klasifikace jednoduchá, vš
  Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
A to je přesně to co máme rádi. :)
 Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
Nějaká malá informace včetně fotek od Pavla Bechyně proběhla kdysi v CAO News.
Dá se najít t
  Re: Věžák a Vidlák26.01.2011
No zrovna na Věžáku je mraky těžkejch cest od Hejtmoše, Špeka atd. ve kterejch si člověk "zaspo

 Kena25.01.2011
Naaahodou nejake bouldrove oblasti v Keni?:)
 Re: Kena25.01.2011
to by me taky zajimalo

 Hrůza25.01.2011
Hm, tak jsem zjistila, že sem chodi jen samí frajeři co neporadí protože se nebudou ponižovat s nějakým začátečníkem. Svět horolezců je o přátelství, ale taky o magorech. Hm, co dodat. Jen pozor aby nběkteří z vás třeba taky jednou nechtěly poradit.
 Re: Hrůza25.01.2011
No magoři jsme všichni. Co tě prosím tě tak rozladilo?
 Re: Hrůza25.01.2011
Tak nějak. Znáš snad nějakýho normálního lezca či horolezca? Co tě trápí, sem s tím a třeba se ti do
 Re: Hrůza25.01.2011
shanet vecnou informaci TADY..? sis spletla server.. tohle je prehlidka narcisu.
 Re: Hrůza26.01.2011
nenech si zkazit náladu několika špatnými příklady, vždyť je to zbytečné :)
  Re: Hrůza26.01.2011
Tak nám dej jetě šanci. S čím pak by chtěla poradit?

 Hrůza25.01.2011
Hm, tak jsem zjistila, že sem chodi jen samí frajeři co neporadí protože se nebudou ponižovat s nějakým začátečníkem. Svět horolezců je o přátelství, ale taky o magorech. Hm, co dodat. Jen pozor aby nběkteří z vás třeba taky jednou nechtěly poradit.

 Kam můžu v zimě v Roháčích25.01.2011
Může mi někdo znalý prosím objasnit, kam se můžu vypravit v zimním období v Roháčích? Je mi jasné, že hřebenovka je zapovězena, ale co výstupy na jednotlivé kopce? na který z těch větších se můžu v zimě podívat?
 Re: Kam můžu v zimě v Roháčích25.01.2011
Staci si pozriet navstevny poriadok TANAPu a nejaku mapu - vo vsetkych dolinach su sezonne uzavery,
  Re: Kam můžu v zimě v Roháčích25.01.2011
Severní stěna Baníkova poskytuje parádní mixové lezení,když jsou podmínky,jak ve skále tak klasickou
   Re: Kam můžu v zimě v Roháčích25.01.2011
Kde se dá najít ten průvodce?
    Re: Kam můžu v zimě v Roháčích26.01.2011
Ja mam len 7-strankove pdf v cestine, ktore som kdesi vyhrabal na internete, ale teraz som googlenim
  Re: Kam můžu v zimě v Roháčích26.01.2011
Poslal by si mi prosim ta toho sprievodcu? Dik. azasja(zavinac)seznam(bodka)cz

1   ...   788   789   790   791   792   793   794   795   796   797   798   799   800   801   802   803   804   805   806   807   ...   2263    
Strana: z 2262
 
     
...nové příspěvky
 nejkrásnější skitúry
Neví pls někdo, zda se někde dá stáhnout knížka Nejkrásnější skitúry??? dík za pomoc K.
K12:10:43 26.01.2011
odpovědět 
 Re: nejkrásnější skitúry
dá se "stáhnout" v několika internetových knihkupectvích a to tak, že si ji koupíš za +- 300, pak chvíli čekáš a ona ti přijde poštou nebo pepeelkem.
12:24:18 26.01.2011
odpovědět 
  Re: nejkrásnější skitúry
seš debil, odjezd je nečekanej, to by ppl muselo přijet za 2 hodiny. se na tomhle serveru pohybujou ubožáci jako seš ty!!! se nedivim že spousta lidí už sem nepíše, dík ty pako
15:00:43 26.01.2011
odpovědět 
   Re: nejkrásnější skitúry
To chapu. Sem taky potreboval auto, abych jel v patek na chalupu, ale moje bylo zrovna v servisu. Sem si vzal sousedovo a predstavte si, ze ten blbec se na me za to nastval. Vubec mu nerozumim, troubovi jednomu. :-)
Honza16:28:54 26.01.2011
odpovědět 
    Re: nejkrásnější skitúry
áá a kluci z Prahý raděj, to je paráda!!!
17:29:16 26.01.2011
odpovědět 
     Re: nejkrásnější skitúry
Lezecký průvodce, mapy a další věci se normálně stahujou, chtěl normálně poradit a píšou sem i hlupáci, který chtěj prudit a ne pomoct. Jinak si myslim že to nikde neseženeš na stažení:(
17:42:51 26.01.2011
odpovědět 
      Re: nejkrásnější skitúry
... ja vim, ze se nektere veci normalne delaji, i kdyz se delat nemaji. Jsem ale asi precitlively, kdyz nekdo tyhle veci verejne obhajuje, jako ze jsou spravne a kdo to nedela je blbec - coz byl ten treti a k tomu navic vulgarni prispevek.

Jinak ja toho pruvodce doma koupeneho mam. ;-) Jestli ale reakce byla od toho, co jej potrebuje "pujcit", tak se nijak naproti nevrham, byt by se to jinak dalo operativne resit.
Honza18:12:59 26.01.2011
odpovědět 
       Re: nejkrásnější skitúry
Asi už odhel ,když psal že to potřebuje narychlo. Takže diskuze je směšná, stejně jako celej tenhle lezec.cz
18:27:06 26.01.2011
odpovědět 
    Re: nejkrásnější skitúry
Porovnávať sťahovanie alebo kopírovanie s krádežou auta je scestné, pretože ukradnuté auto pôvodnému majiteľovi chýba. V prípade kopírovania a sťahovania majiteľ alebo autor o pôvodnú verziu nepríde.
shatterhand12:11:02 27.01.2011
odpovědět 
     Re: nejkrásnější skitúry
Myslis, ze autorovi, vydavatelovi, .. nechybi penize z prodeje kazdeho kusu, ktery "ukradnes" nekde na netu?
12:46:05 27.01.2011
odpovědět 
      Re: nejkrásnější skitúry
Nechýbajú. Tie peniaze predtým nemal a žiadne som mu nesľúbil. Sprievodcu na oblasť, kam idem jedenkrát za život by som si nekúpil. Keby sa sprievodca nedal stiahnuť, pravdepodobne by som si ho požičal alebo si nechal poradiť cesty od niekoho z domácich. Takže to zdieľanie a sťahovanie je zjednodušenou nezištnou formou pomoci a rady.
shatterhand13:37:55 27.01.2011
odpovědět 
       Re: nejkrásnější skitúry
No to dava smysl. Takze kdyz ti nekdo nezaplati za praci, kterou si pro nej udelal a kterou se snazis uzivit, tak ti ty penize taky nebudou chybet, ne? To me prijde stejne, jako napr. prijit do restaurace, nadlabnout se a pak odejit bez placeni s tim, ze ty penize, ktere bych jim mel zaplatit jim prece nemuzou chybet - ty penize predtim ode me nemeli a ani jsem jim je neslibil.. ;-).
13:57:01 27.01.2011
odpovědět 
        Re: nejkrásnější skitúry
Peniaze za prácu dostanem na základe dohody, zmluvy atď. V reštaurácii platím podľa jedálneho lístka. V kníhkupectve podľa ceny knihy. Ale keď hľadáš paralely s reštauráciou - podľa Tvojej logiky, keď idem okolo reštaurácie, vidím, že majú pizzu so šunkou, upečiem si doma pizzu so šunkou, tak vlastne reštaurácii chýbajú peniaze, ktoré som nezaplatil. Chlape, desím sa predstavy sveta podľa Teba, v ktorom každá rada stojí groš, napr.: Prídem pod skalu a spýtam sa lezca na cesty a on povie, že jedna cesta ma napílený zlaňák a keď mu zaplatím, povie mi, že ktorá to je. (Keď mu nezaplatím, zrejme mu budú peniaze chýbať, lebo s neinformovaným lezcom počítal.)
shatterhand14:37:11 27.01.2011
odpovědět 
         Re: nejkrásnější skitúry
Tak musim se priznat, ze na tuto logiku jsem kratky. Ale zacinam to chapat, cokoliv nekde najdu, napr. na internetu (hudba, programy, pruvodce) a jsem presvedceny, ze po tom co si to vezmu, tak original (na kterem autor klidne mohl drit nekolik let za ucelem, aby se tim uzivil) autorovi zustane, tak je vse v poradku, protoze to nikomu chybet nebude a ani jsem za to nikomu neslibil penize. Zajimave.
Srovnani s pizzou je mimo, asi sam nemusis moc premyslet, aby sis uvedomil rozdil mezi tim, kdyz si neco vyrobis doma sam a mezi tim, kdyz si (v jakekoliv forme) vezmes neco, na cem pracoval nekdo jiny a zadarmo to nerozdava. A to druhe srovnani.. :) Trochu popremyslej, co jsem tim vsim chtel rict.
15:09:44 27.01.2011
odpovědět 
         Re: nejkrásnější skitúry
biely brat, hovori ti nieco pojem "dusevne vlastnictvo"? ved (s prepacenim), trepes uplne od cesty. uvedom si: niekto toho sprievodcu robil - svoj cas "plytval" na to, aby chodil pod skaly, fotil, kreslil, zhanal info o vystupoch, klase, isteni a pod. potom mal dalsie naklady s tlacou, distribuciou, podpisoval zmluvy s obchodnikmi. to vsetko, lebo to bola JEHO PRACA, za ktoru chce mat zaplatene. inak - vyrobil vyrobok (tak ako stolicka, auto, hifi veza a pod). dal ho do obchodu, takako iny vyrobcovia vyrobkov a ponukol ho zakaznikovi. kto chce, ten si ho kupi. za kazdy predany kus ma proviziu. potom pride chytrak, ktory kupi, okopiruje, nerespektuje zakon a porusi autorske pravo a hodi na web. ty stiahnes a tym padom pripravis (UKRADNES) autora o jeho zisk. z coho myslis, ze ziju spisovatelia, autori textov, spevaci a pod?
erpe16:25:24 27.01.2011
odpovědět 
          Re: nejkrásnější skitúry
Treba z toho, co ukradne OSA tobě, když si koupíš prázdné cd, aby sis vypálil fotky z dovolené:-)
Došlík20:41:42 27.01.2011
odpovědět 
           Re: nejkrásnější skitúry
:-D
Pedro00:07:58 28.01.2011
odpovědět 
           Re: nejkrásnější skitúry
ale ona ti to neukradne. ty jej to das dobrovolne, pretoze si dobrovolne to cd kupis. a vies, ze cast penazi ide jej. nikto ta to ciste cd za danych podmienok predsa kupovat nenuti.
erpe08:38:04 28.01.2011
odpovědět 
            Re: nejkrásnější skitúry
Jsi demagog. Jako bys nevedel, ze jina moznost nez koupit CD, kterym zaroven podporim i nesmyslny OSA neni.. Na krame nemaji v jednom regalu CD s prispevkem pro OSA a v druhem regale CD bez prispevku...
Pedro20:01:11 28.01.2011
odpovědět 
             Re: nejkrásnější skitúry
demagog? :)
erpe20:35:32 28.01.2011
odpovědět 
             Re: nejkrásnější skitúry
demagog? :)
erpe21:48:40 28.01.2011
odpovědět 
     Re: nejkrásnější skitúry
no ty voe, to teda čučím co to tu zas padá za hlášky... :)))) morálka v h-u
13:37:30 27.01.2011
odpovědět 
     Re: nejkrásnější skitúry
Ja nemluvil o kradezi auta, jenom o jeho vypujceni. Takze podle logiky tady uvadene majiteli stale zustalo a po navratu z chalupy ho mel stat pred dome, ne? Takze o co jde? Je to OK!!!

Fakt me desi, ze se tady nekdo muze drat za to, ze kradez se da jakkoliv omluvit... a diskuziii na tohle tema je tady na muj vkus trochu moc, at uz jde o dusevni vlastnictvi nebo jizdu vlakem na cerno. Za chvili fakt bude v poradku a normalni si veci pujcovat bez vedomi majitele a kopirovat a stahovat a... ...krast.
Honza16:54:49 27.01.2011
odpovědět 
      Re: nejkrásnější skitúry
Když už se tak rozčiluješ, pozor na správná slova a jejich obsah. Kopírování (byť nelegální) opravdu není krádež.
Kuba Turek17:05:24 27.01.2011
odpovědět 
       Re: nejkrásnější skitúry
Ano. Příslušný paragraf trestního zákona, podle kterého se nelegální kopírování postihuje, se jmenuje jinak. Etický obsah je tentýž.
Doktor22:31:41 28.01.2011
odpovědět 
        Re: nejkrásnější skitúry
Aby nedošlo k nedorozumění: neodsuzuju a priori každého, kdo si vezme nelegální kopii průvodce na cestu do oblasti, kam jede náhodou a na poslední chvíli. Žádné psané právo neodkáže postihnout všechny jemnosti a složitosti života; (dobré) průvodce bývají dost drahé a poměr cena / přínos je v tomhle případě ošemetný, občas jsou i špatně sehnatelné. A takovou situaci by podle mne netrestal rozumný soudce ani třeba v USA, kde jsou na porušování autorských práv velmi citliví; skončilo by to u domluvy a vzájemného vysvětlení. Ovšem jezdit pravidelně 2x ročně do jedné rakouské nebo italské oblasti s nelegální PDF kopií průvodce, to je typicky česká vychcanost, které odmítám rozumět (a nerozumějí jí ani v tom Rakousku).
Doktor23:04:59 28.01.2011
odpovědět 
         Re: nejkrásnější skitúry
Naprosty souhlas.
14:27:57 29.01.2011
odpovědět 
        Re: nejkrásnější skitúry
Nevím, co máš na mysli pod pojmem etický obsah, ale skutková podstata je úplně jiná než krádež a jiná je také trestní sazba. Slovo krádež s oblibou používají zloději a podvodníci, jako například OSA a BSA, kteří tím chtějí říci, že kopírování je všeobecně opovržení hodná činnost a to ještě daleko víc, než by se na první pohled zdálo. Přitom je koncept autorských a patentových práv poměrně nová a regionálně omezená záležitost a jako taková zřejmě časem zmizí. Potom bude legální, to co je dnes nelegální. (Je to podobné třeba jako zákazy lezení na ledech a skialpování v Krkonoších.) To všechno píšu s plným vědomím, že jsem autorem, kterého by mohl copyright velmi dobře krýt.
Kuba Turek23:46:03 28.01.2011
odpovědět 
         Re: nejkrásnější skitúry
Jistě, skutková podstata i trestní sazba jsou jiné, proto to taky je jiný paragraf :). Stejný etický obsah = obojí je to opovrženíhodná křivárna. Myslíš-li si, že koncept autorských práv je poměrně nová záležitost, doporučuju některou z monografií o římském právu – ale to není tak podstatný. Za podstatný považuju, že právě díky konceptu autorských práv můžou existovat tak užitečné věci, jako GPL licence (svobodný software) nebo licence Creative Commons (nepoužíváš ji náhodou na svém webu?). Osobně doufám, že se pleteš a tenhle koncept nezmizí. Totiž, jako každý právní instrument, autorská práva se dají buď využít k prospěchu pokroku, nebo zneužívat – to druhé je ale už spíš v menšině. Howgh.
Doktor18:49:09 29.01.2011
odpovědět 
          Re: nejkrásnější skitúry
Cože, římské právo řešilo autorské právo? Asi jsem poněkud nedovzdělaný, hned si to budu muset nastudovat. V současném pojetí je to věc přibližně jedno až dvě století stará, podle toho jak se na věc díváš. Celý středověk (a to bylo asi nejšťastnější evropské období) a novověk ho nikdo nepotřeboval. Asie a Afrika ho nepotřebuje dosud. Chápu, že obchodním modelům minulého století vyhovovalo, ale teď už je to opravdu přežilá věc. Proto si myslím, kopírování minimálně pro osobní potřebu bez přímého zisku není nemorální. (Co se týká jmenovaných licencí, vidím to obráceně - rozvolňují tvrdý copyright.)
Kuba Turek23:17:38 29.01.2011
odpovědět 
           římské právo?
Tak jsem se kouknul na ono římské právo. Velmi zjednodušeně je to takhle: "V římském právu autorské právo a patenty nebyly
Chceme-li definovat věc v římskoprávním smyslu, řekneme, že je to hmotný celek, který má samostatnou existenci, ať už je živý (otrok, zvířata) nebo neživý (ostatní věci). Hlavním znakem věci je tedy její hmotná podstata, pokud pak někteří římští právníci uvádějí i „res incorporales“ — věci nehmotné (netělesné), je to jenom jistá manýra, která kopíruje pojmy stoických filosofů. Res incorporales jsou např. podle Gaia věci, jejichž podstatou je nehmotné právo (např. pozůstalost, ususfructutus aj.), faktem ovšem zůstává, že i každé právo musí mít v poslední instanci objekt hmotný, v Římě dokonce po dlouhá staletí objekt hmotný v penězích vyjádřitelný, protože každá ochrana práva státním orgánem (tedy soudním řízením) se realizovala cestou odsouzení rušitele práva k peněžité sumě určitého objemu. Opravdu nehmotné hodnoty, které normují moderní právní řády, např. právo autorské, patentní, honební atd. nebyly římskému právu známy." Jaromír Kincl a Valentin Urfus: Římské právo 1999
Kuba Turek01:46:07 30.01.2011
odpovědět 
           Re: nejkrásnější skitúry
To Jsi me Kubo prekvapil. Zrovna do Tebe bych nerekl, ze budes obhajovat beztrestne kopirovani pro vlastni potrebu.

Erpe uz to vyse hezky popsal. Porad mi unika, jak se na to kazdy autor pruvodce, ci jineho dokumentu, ktery do toho nacpal svoje prachy a cas a chtel by alespon nulu od nuly pojit kdyz uz ne vydelat, muze divat jinak nez na kradez. Asi jsem fakt pako a divnej, ze mi to pripada nespravne a neobhajitelne.
Honza10:41:18 30.01.2011
odpovědět 
            Re: nejkrásnější skitúry
Ono to má spíš jinou souvislost. Čím víc je těch, kdo za nehmotný produkt - průvodce nezaplatí, tím méně se vyplatí ho dělat. Dostoupí-li to určité hranice, nevyplatí se to vůbec a pak nastane úvaha: Chchi a mohu to dělat jako svého koníčka zdarma, nebo na tom dokonce prodělám?
Pak se dostaneme do situace, kdy bude průvodce dělat entuziasta když na to bude mít čas, chuť a možnost a tudíž kvalita, dostupnost a úroveň se sníží. Bude to pak jako s úrovní práce neplacených funkcionářů občanských sdružení, které je tu mnohými intenzivně kritizována.
Petr Jandík19:21:47 30.01.2011
odpovědět 
             Re: nejkrásnější skitúry
Když udělám prvovýstup, vyplním štítek, jsem autorem? Nebo ten kdo to okopíruje a vytiskne? A co ten co to okopíruje a dá na web? Kdo vlastní práva na informace ze štítku? ČHS, prvolezec, ten kdo to vytiskl, ten kdo vyvěsil? Hlavně neblbněte a když víte o nějakém lezení tak řekněte všem. Čus
Gromas10:45:39 01.02.2011
odpovědět 
              Re: nejkrásnější skitúry
V tomhle problem nebude. To co zminujes, se jmenuje citace a ta ma svoje pravidla. Stejne tak muzes, za splneni podminek citace uvadet informace z jakychkoliv jinych zdroju.
HonzaD16:10:43 01.02.2011
odpovědět 
            Re: nejkrásnější skitúry
Už jsou prostě jiné obchodní modely, než jen prodej hardkopií, které by byly jinak pro zájemce nedostupné nebo příliš drahé (papír, vinyl, CD, DVD, film...) Technologii prostě předehnala právo a mnohdy i představivost distributorů.
Kuba Turek20:43:03 30.01.2011
odpovědět 
             Re: nejkrásnější skitúry
A jaka je v techto "obchodnich modelech" motivace autoru venovat nekdy i mnohalete usili k tvorbe produktu?
21:45:13 30.01.2011
odpovědět 
              Re: nejkrásnější skitúry
Když pominu nehmotné sebeuspokojení, tak samozřejmě zisk. Nejsem marketér ani marketingový mág a dokonce ani nic neprodávám, protože to neumím, ale vidím pár možností, které se už běžně uplatňují v oboru "duševního vlastnictví": 1) Tvůj výplod slouží jako nosič reklamy (např. web s reklamou). 2) Tvůj výplod se prodává výrazně levně, aby se to nevyplatilo shánět jinde, ale ve velkém počtu, aby z toho něco měl (např. lezecký průvodčík v PDF za 20 Kč). 3) Tvůj výplod prodáváš jen jako myšlenku, není k tomu potřeba žádný drahý fyzický nosič (např. knihu pouze do čtečky) 4) Tvůj výplod přikládá prodejce něčeho hmotného jako bonus svým zákazníkům a Tobě za to platí (např. hotel navíc přidá k posteli a snídani také průvodce a mapy okolí). A takových způsobů určitě bude daleko více.
Kuba Turek03:06:56 31.01.2011
odpovědět 
               Re: nejkrásnější skitúry
Aha, a jakou maji tyto bezpochyby mozne zpusoby prodeje (malo penez take peniz) relevanci k diskutovanemu kopirovani=kradeni?????

Lenka K.
Lenka K.13:19:44 31.01.2011
odpovědět 
                Re: nejkrásnější skitúry
Lenko, to byla odpověď na předchozí otázku. A ještě jednou bych se ohradil proti ztotožňování kopírování = krádež. Nebo jste snad zlodějka našich daní z OSA či dokonce z nelegální a podvodnické BSA, že máte motivaci něco takového tvrdit?
Kuba Turek14:08:01 31.01.2011
odpovědět 
                 Re: nejkrásnější skitúry
Neobhajuji BSA jako takovou, ale z ruznych diskuzi mam zkusenost, ze na ni nejvice nadavaji ti, kteri si jakoliv SW ukradli a pouzivaji ho i na praci. Obhajuji to kecama o tom, ze kopirovani z webu je legalni, ze SW je predrazeny, ze BSA je nelegalni. Jsou to kecy, proste to ukradli. Pokud uz ten nelegalni SW doma pouzivam, ale nevydelava mi penize, aspon bych si nebral BSA do pusy.
BTW: pouzivam legalni SW, zivi mne ...
petr15:23:36 01.02.2011
odpovědět 
                  BSA přece neexistuje.
Ale jo, taky používám legální software, protože ho mám na práci. Ale to neznamená, že o BSA nemůžu říct, že jsou to podvodníci. V Česku přece provedli sprosťárnu obrovského kalibru - pokusili se bezdůvodně potopit velkou firmu, která používala legální software, soud proto BSA odsoudil k náhradě škody a ta den před doručením rozsudku sama sebe zrušila. Přesto si dovoluje neustále prudit v médiích, posílat podnikatelům výhružné neopodstatněné dopisy, ponoukat zaměstnance k práskání mezi sebou, dělat řádově nadhodnocené odhady jakýchsi škod atd. a při tom neexistuje!
Kuba Turek15:52:17 01.02.2011
odpovědět 
               Re: nejkrásnější skitúry
Tyhle způsoby jsou sice možné, ale nedovedu si představit žádný z nich jako funkční u průvodců, resp. u průvodců kvalitních. Průvodce se prodávají dlouhou dobu spíše v malých množstvích a mají-li za něco stát, jsou dost pracné.
Petr Jandík15:02:02 31.01.2011
odpovědět 
                Re: nejkrásnější skitúry
To si filmaři nebo muzikanti taky nedovedli představit.
Kuba Turek16:04:48 31.01.2011
odpovědět 
               Re: nejkrásnější skitúry
Jediný model z výše uvedených, který by mohl koexistovat s masovým kopírováním průvodců, je model číslo 1. Bude-li se masově kopírovat, nezaplatí nikdo ani 20 Kč (bude-li to dražší než kopie), nemá důvod. Rovněž nezaplatí ani za myšlenku. Ani hotel nebude mít důvod přikládat hostům k snídani průvodce, protože už ho všichni mají - nepřidává to k službě žádnou přidanou hodnotu. A pokud jde o tu reklamu, tak ten model 1. neznamená nic jiného, než že za ty průvodce zaplatí lezčíci jinak - firmám zadávajícím onu reklamu v cenách jejich výrobků či služeb, do kterých se reklamní náklady promítnou (jakou jinou reklamu dáš do průvodce, než cílenou na lezeckou komunitu). Ekonomické zákony fungují - a perpetuum mobile neexistuje. (Mimochodem, i ten model svobodného software, o kterém se píše výš, má svoje finanční zdroje - ale to je jiné téma.)
Robert11:45:50 01.02.2011
odpovědět 
                Re: nejkrásnější skitúry
Jasně že jo. Všechno má své náklady a zisky. Energie a ani hmota se nikam neztrácejí. Jenom v poslední době není potřeba platit za nosič, ale ještě se pořádně neumí prodávat ono opravdové duševní vlastniství. Nastala éra redistribuce zisků, je to však všechno ještě horké a divoké.
Kuba Turek14:35:21 01.02.2011
odpovědět 
           GPL a copyright
Římskoprávní debatu rozvíjet nebudu (i když jsem viděl i jiný pohled, leč nejsem kovaným právním teoretikem), nicméně pokud jde o GPL a obdobné licence (LGPL, GFDL, MPL, ...), tak pokud je, Kubo, vnímáš jako "rozvolnění tvrdého copyrightu", tak jsi úplně mimo :) Doporučuju třeba web Free Software Foudation.
1. Tyhle licence nemají s institucí copyrightu *vůbec* nic společného, právě naopak. Sami jejich tvůrci zavádějí pojem "copyleft", aby to zdůraznili.
2. Naprosto nejsou volné. Naopak, zavádějí velmi přísné podmínky pro to, co s dílem které je pod touto licencí můžeš a nesmíš dělat. Ovšem, ty podmínky směřují k tomu, aby daný sušenví výtvor sloužil co největšímu okruhu lidí. Když bych vytvořil analogii pro průvodce (ty licence jsou tvořeny pro zdrojové kódy software), tak by to znamenalo, že průvodce si můžeš libovolně kopírovat, ovšem poté, co si ho zkopíruješ, si ho nesmíš jen tak schovat do batohu, ale dát si na batoh nápis "mám tu průvodce na oblast X" a pokud tě někdo požádá, musíš mu ho taky půjčit zkopírovat, nebo sám zkopírovat, a nesmíš za to chtít žádné peníze, ledaže bys s tím měl nějaké prokazatelné věcné náklady. Nechce se ti otravovat s věčným půjčováním? OK, tak sáhni do kešeně a kup si jiného průvodce, kterého si můžeš schovat do šuplíku. Pokud by neexistoval institut autorského práva, tak by takovýhle model nebyl možný. Proto souhlasím s Doktorem, že je to užitečná věc.
Robert11:34:28 01.02.2011
odpovědět 
         Re: nejkrásnější skitúry
Kryt Copyrightem clanek, ktery clovek sesmoli za 20 minut mi take prijde zbytecne. Ale programy, hudby, knihy apod. by chraneny byt mely.
10:31:30 30.01.2011
odpovědět 
   Re: nejkrásnější skitúry
Uau!
20:35:09 26.01.2011
odpovědět 
   Re: nejkrásnější skitúry
Dovolím si podotknout, že existují například i knihovny, kde tohoto sortimentu je překvapivě celkem dost.
Ale uznávám že to chce trochu víc energie než pouze zařvat v diskusi: Rychle mi sežeňte průvodce!
HonzaC07:51:19 27.01.2011
odpovědět 
 Re: nejkrásnější skitúry
Dik vsem, kteri se zde ohrazuji proti kradeni pruvodcu elektronickym kopirovanim, cim vice nas bude, tim spise autori pruvodcu nevyhynou!

Howgh,

Lenka K.,

co nema zadne kamarady, kteri by ji mohli pujcovat pruvodce na okopirovani, a proto zcela zapskle proti teto cinnosti broji na Lezci.
Lenka K.13:24:30 31.01.2011
odpovědět 
  Kopírování není krádež
Tím že něco zkopíruješ, ještě nic neukradneš. Říkám to po několikáté. Říkají to také zákony České republiky. A říká to také selský rozum.
Kuba Turek22:05:02 31.01.2011
odpovědět 
   Re: Kopírování není krádež
Říkám to s notnou dávkou překvapení, ale tentokrát si dovoluji souhlasit s Kubou. Zaprvé není kopie jako kopie. Bude vždy záležet na tom, jaký je její účel. Zadruhé ochranu vlastnictví zná právo po několik tisíciletí, tzv. duševní vlastnictví je vymožeností moderní doby. I z formálního pohledu je pro spáchání trestného činu krádeže nutné, aby šlo o hmotnou věc. Osobně se domnívám, že autor, který není schopen zabránit šíření svého díla kopírováním, má smůlu. Patří to tak říkajíc k jeho rizikům podnikání.
Sysel22:35:30 31.01.2011
odpovědět 
    Re: Kopírování není krádež
A vychcánek, který má na dopravu, matroš a chlast po večerech, je neuvěřitelný chudák a tři kila nebo kolik za hodnotnou knihu na pěkně dlouho je důvod nejméně na revoluci.
Pokaždé mne to dojme k slzám, stejně jako tuny keců okolo těch, co se akorát přiživujou tam, kde se jim to zrovna hodí.
22:55:54 31.01.2011
odpovědět 
    Re: Kopírování není krádež
kvalitniho pruvodce kvalitne nezkopirujes, budes mit jen kopu neestetickych papiru, ktery na zajezde poztracis a pouzijes posleze jinak:)
laco12:48:51 01.02.2011
odpovědět 
   Re: Kopírování není krádež
Take musim vyjimecne souhlasit s Kubou Turkem. Ja osobne jsem si nikdy v zivote nekoupil jediny program na pocitac a vsechny jsem si stahnul z netu, nevidim na tom vubec nic spatneho. Tim, ze to lidi kupujete, tak jenom podporujete tu zlodejinu od tech tzv. autoru a vyvojaru! To same plati i u pruvodcu, vetsinu mam stazenou z netu a vytisknul jsem si je v praci. Mame tam ted barevnou tiskarnu, tak se to kvalitou tisku da srovnat i s original tiskem z tiskarny a ma to ohromnou vyhodu, ze me to nestoji vubec nic! Tak uz se lidi proboha proberte a nenechavejte se oblbovat, kdyz nekopirujete, tak jenom podporuje zastarale obchodni modely a hlavne zlodeje. Fakt silena debilovina ten pojem "dusevni vlastnictvi" a snaha o jeho ochranu, prece i male hloupoucke dite vi, ze se neda ukrast nic co neni nehmotne a tedy tim asi tezko zpusobim nekomu ujmu!!!! Fakt lidi premyslejte!
trol23:31:47 31.01.2011
odpovědět 
    Re: Kopírování není krádež
Tro(t)líku, načapat tě v mé firmě, tak letíš na hodinu. Na komoušské spratky jsme alergičtí velmi.
23:52:36 31.01.2011
odpovědět 
     Re: Kopírování není krádež
Co do tohodle michas komunismus? Jsi normalni?? Bych tu tvoji firmu chtel videt..
Pedro14:20:46 01.02.2011
odpovědět 
      Re: Kopírování není krádež
Pořizovací i provozní náklady např. na tiskárnu musí někdo platit. Jakékoliv výdaje snižují zisk, který se dá využít.
Až si koupíš z vlastního pár tonerů do krásné tiskárny třeba za půl mega, dojde ti, o čem píšu a proč si soukromé záležitosti máš zařizovat jinde.
Za komoušů to vše padalo z nebe. A myšlení té doby mnohým nadále zůstalo.
Howgh.
19:36:37 01.02.2011
odpovědět 
       Re: Kopírování není krádež
DNFTT!
honza06:52:22 02.02.2011
odpovědět 
    Re: Kopírování není krádež
Sa mi celkom paci ta logika, nech je ako chce ci sa nam to paci alebo nie vyvoj programov, pripadne pripava sprievodcu stoji usilie, pracu aj naklady, samozrejme riziko kopirovania je vzdy ovsem autor si urcite zasluzi odmenu, ktoru si zasluzi podla uzitocnosti (vyuzivania svojho diela). Priznam sa ze tiez niekedy mozno nieco pouzijem skopirovane ale inak, sprievodcov, CDcka a pod si kupujem original pkial sa da. Ovsem to je vec kazdeho z nas a snad aspon aj vdaka mne budete mat co kopirovat, pretoze autori nebud musiet si zarabat na zivobytie pri pase v automobilke.
09:31:34 01.02.2011
odpovědět 
   Re: Kopírování není krádež
A kdyz si z opravny odneses svuj vlastni projektor se servisem vymenenou lampou aniz bys ji zaplatil, to taky nepovazujes za kradez, vid :( ? Mozna by se v policejnich svodkach naslo i tve osobni vyjadreni...?
PCR02:39:40 01.02.2011
odpovědět 
    Re: Kopírování není krádež
Nevím kdo jsi PCR, ale o celém případu jsi si mohl přečíst na HD včetně mých výpovědí u policajtů, na zastupitelství a u soudu. Faktem je, že to byl první soud, který jsem prohrál, a jako správný trestanec si stále myslím, že neprávem. Prostě jsem reklamaci dotáhnul až do konce a byl jsem podle soudu za hranou. Faktem taky je, že už si já ani nikdo z mých přátel nikdy nekoupíme nic od firmy Benq.
Kuba Turek04:22:31 01.02.2011
odpovědět 
     Re: Kopírování není krádež
aha, takze nejen nemoralní a podlý přisluhovač, ale i ubohý zloděj, wtf, to bych se držel víc stranou, než furt někde machroval a mlátil prázdnou slámu...pane redaktóre
Viktor08:36:15 01.02.2011
odpovědět 
      Re: Kopírování není krádež
jakkoli mnemám rád K.T., zde je třeba dát za pravdu jemu a všem, kteří zde opakují tu naprosto známou a zřejmou pravdu, že kopírování není krádež. jako historik kulturních dějin vás navíc musím ujistit, že myšlenka tzv. "duševního vlastnictví", případně tzv. autorské právo nemá nic společného se spravedlivým odměňováním tvůrců, ale vždy byla výplodem a nástrojem cenzury (ať náboženské či ekonomické) a prostředkem zpeněžení práce druhých.
Doktoriks10:47:47 01.02.2011
odpovědět 
       Re: Kopírování není krádež
Sakra, takhle dlouhý vlákno mne přilákalo ;) To už je skoro jako maglajz ;)
Připojuju se k těm, co tu opakují, že kopírování (bez svolení autora) je sice nelegální dle jiného ustanovení než krádež, ale je rovněž nemravné. A dovolil bych si tu poukázat ještě na další zaangažovanou stranu, a to je ten, který /nelegální/ kopírování umožňuje. Ten se chová rovněž nemravně, a tam je to podle mne velmi průzračné - nějakým způsobem exemplář onoho díla nabyl. Buď to bylo legálně, a pak ho nabyl s tím, že věděl, co si autor přeje a nepřeje - za jakých podmínek mu dílo předal; v takovém případě, pokud to přání nerespektuje, chová se neslušně - jinak si to neměl brát (a mimochodem, omezení kladená na nabyvatele něčeho nejsou nic nového, to znali tuším opravdu už Římané, v jiných oblastech práva se tomu říká věcné břemeno - ale do historickoprávního exkursu se pouštět nemíním). Anebo ho nabyl nelegálně - pak se choval neslušně už když si ho opatřil.
Jinak mého předřečníka bych se rád zeptal, jak přišel na to, že autorské právo "vždy bylo výplodem a nástrojem cenzury (ať náboženské či ekonomické) a prostředkem zpeněžení práce druhých" - tenhle pohled by mne docela zajímal (bez ironie).
Robert11:20:21 01.02.2011
odpovědět 
        Re: Kopírování není krádež
Mimochodem, ono už je to tu dost nepřehledný - kromě stránky etické má tenhle problém i stránku ryze praktickou, ale k tomu jsem napsal o něco výš.
Robert11:51:04 01.02.2011
odpovědět 
         Re: Kopírování není krádež
Dobre ze si spomenul toho kto to dal dielo k dispozicii na kopirovanie. Ak som dobre pochopil autorsky zakon (plus mozne rozdiely cr/sr), tak nelegalne je sirenie diela a nie jeho kopirovanie pre vlastnu potrebu (aspon u audiovizualnych diel). Dalej si myslim ze treba rozlisovat jednotlive stupne toho ako velmi zle je to ktore porusenie zakona, vrazda je horsia ako kradez a ta je horsia ako prekrocenie rychlosti resp. porusenie autorskych prav (preto za nieco ide clovek do basy a za nieco zaplati pokutu). s kopirovanim sprievodcov by som to tak zle nevidel, cisto pre prachy si myslim ze to vela autorov nerobi (alebo ze by to bol taky dobry biznis?), idealne to robia z lasky pre danu oblast, pre komunitu - spolocenstvo lezcov, a maju radost z toho ze sa ich dielo pouziva (samozrejme ze by na tom nemuseli prerabat).

ked clovek nema prachy tak setri kde sa da: dopravu neskrtne (pripadne hej ak ide stopom alebo nacierno - to neobhajujem len spominam bo sa to tu nedavno riesilo), matros z casti hej (kolko krat tu uz ludia kritizovali niekoho v prusere bez dostatocneho vybavenia), jest tyzden vifonky z tesca sa tiez da ... a chciet od niekoho co cestuje takmer za nic lebo na to nema aby si kupil sprievodcu za par stoviek?
jove17:34:18 01.02.2011
odpovědět 
          Re: Kopírování není krádež
hehe, tady je sranda, neptal se původně někdo na něco? :-D
ten co se tomu už jen směje :-)19:40:59 01.02.2011
odpovědět 
          Re: Kopírování není krádež
Ale jasně. Už se to tu píše o něco výš. Taky neodsuzuju, když někdo jednou vyrazí někam, kam by se jinak nepodíval, za minimalistických podmínek a vezme si s sebou okopírovaného průvodce. Asi bych to v takové situaci udělal i sám. Ale ty (příklad!), kteří jezdí 4x ročně do Arca, dávají si tam zmrzlinu, popíjejí místní víno, ovšem průvodce mají staženého z netu, za moc slušné nepovažuju. (Samozřejmě, že mít koupeného průvodce, nicméně do vícedélky si brát jen okopírované stránky je věc jiná.)
Rovněž jsem domluvil ;)
Robert11:08:27 02.02.2011
odpovědět 
        Re: Kopírování není krádež
v knihách jsem se to dočetl, Roberte, v knihách, které jsem si většinou půjčil v knihovnách a pro svou potřebu okopíroval.
Doktoriks20:52:12 01.02.2011
odpovědět 
         Re: Kopírování není krádež
A mohl bys, prosím, ty knihy citovat konkrétně, alespoň některé? (Netvrdím, že je půjdu číst zítra, ale nějaké z nejbližších návštěv knihoven bych se na ně podíval. Fakt mne to zajímá, není to rétorika - protože mi to přijde divný.)
P.S. Čtu česky, slovensky, anglicky, rusky, polsky. Německy bohužel ne, respektive ne odborné knihy.
Robert23:22:28 01.02.2011
odpovědět 
 Re: nejkrásnější skitúry
Jak se má iniciátor tohohle žůžovýho vlákna? Zalyžoval si? :-)
Michal D22:47:19 01.02.2011
odpovědět 
  Re: nejkrásnější skitúry
Nezalyzoval, protoze mu nikdo z tech ubozaku tady na tom lezci neposkytl pruvodce. Jen sedel v udoli v hospode, smutne koukal na svahy a premytal o zivote.
09:39:37 02.02.2011
odpovědět 
   Re: nejkrásnější skitúry
Dobře mu tak.
Jeden z ubožáků12:37:36 02.02.2011
odpovědět 
 Foto dne:
lezení na obtížnost kvalifikace
SP Praha 2026
 Databáze cest:
Všechny cesty (192434)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Úžeh 5A Zvůle
Výcviková 5 Choustník
Nosferatu SD 7B+ Val Masino
La piada della formica 7C Val masino
Jedna Rodina Xa Adršpach
Nově komentované:
Vpravo Od Hranické 6+ Helfštýn
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín
Jižní Pilíř VII Bezděčín

 Nově v diskusi:
Re: Spaní dolomity, arco | Re: Spaní dolomity, arco | brýle | Spaní dolomity, arco | nalezený ATC pilot Bohostice | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) | Re: Letné lezenie v okolí Brna (100 km) |

 Nové komentáře:
Re: paradocs | Re: žvanil | Re: žvanil | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs | Re: paradocs |

 Kde to vře:
Janja Garnbret přelezla cestu Bibliographie 9b+ (126)
Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec (40)
SP v lezení na obtížnost Praha (30)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (17)
Pepa Šindel si zapsal přelezy dalších cest za 9a: (16)
Alpy: sedm mrtvých horolezců během 24 hodin (15)
Pepa Šindel přelezl cestu obtížnosti 9b. (8)
Jakob Schubert zveřejnil film o prvovýstupu cesty B.I.G. 9c (8)
Světová lezecká elita míří do Prahy, na Štvanici začíná svěťák (7)
SP v bouldrech a v lezení na obtížnost Innsbruck, Rakousko (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Genius (aktuální model) | Hory | Nové lezečky Tenaya Mastia 10,5 UK, 45 EU | Picos de Europa | Horolezecký úvazek | Gryphon Ascender | boulder maglajz pytel La Sportiva | Statická a dynamická lana | Garmin Vivoactive 4 | Boulder hou |

 Anketa:
Posuzuješ bezpečnost jištění před nástupem do cesty?
 Ano – aktivně si zjišťuji informace  
 1166 
 Ano – spoléhám hlavně na vizuální kontrolu 
 1285 
 Kombinuji obojí (něco si zjistím + vizuálně posoudím) 
 1464 
 Řídím se doporučením ostatních 
 1434 
 Neřeším to – lezu vše 
 1136 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy © 2000–2026 Lezec.cz


Zobrazit desktopovou verzi